اخبار روز : حملات نیوزیلند؛ استرالیا رسما به اظهارات اردوغان اعتراض کرد

اخبار روز :  حملات نیوزیلند؛ استرالیا رسما به اظهارات اردوغان اعتراض کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیهحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionرجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، با احضار سفیر ترکیه، رسما به اظهارات تند رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه رسما اعتراض کرده است.

آقای اردوغان این اظهارات را در پی حمله مرگبار به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند بیان کرد.

او در راهپیمایی بزرگداشت نبرد گالیپولی در جنگ جهانی اول گفت که هر کس با افکار ضد اسلامی وارد ترکیه شود، “همانند اجدادش با تابوت از این کشور پس فرستاده می‌شود”.

اشاره آقای اردوغان به نبرد گالیپولی در جریان جنگ جهانی اول است که در آن هزاران استرالیایی و نیوزیلندی در میان کشته‌شدگان این نبرد با عثمانی‌ها بودند.

این اظهارات آقای اردوغان، خشم نخست وزیراسترالیا را به همراه داشت و باعث شد که به سفیر ترکیه در این کشور رسما اعتراض کند.

نخست وزیر استرالیا همچنین گفته است که توصیه‌های مربوط به سفر استرالیایی‌ها به ترکیه بازنگری می‌شود.

حمله به مساجد در کرایست چرچحق نشر عکسEPA

قرار است در پایان ماه جاری میلادی انتخابات محلی در ترکیه برگزار شود. آقای موریسون گفته که در چنین زمان حساسی، بیان کردن چنین موضوعاتی در جریان تبلیغات انتخاباتی قابل قبول نیست.

آقای اردوغان پیشتر از سوی نیوزیلند به دلیل نشان دادن فیلم حمله به مساجد شهر کرایست‌چرج در جریان راهپیمایی های انتخاباتی مورد انتقاد قرار گرفته بود.

درحمله و تیراندازی به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند ۵۰ نفر کشته و شمار دیگری زخمی شده‌اند. اکثر قربانیان این حمله مهاجران خارجی هستند.

 

کوکاکولا برای اولین بار میزان استفاده‌ از پلاستیک را فاش کرد

Plastic bottles of Coca-Colaحق نشر عکسGETTY IMAGES

برای نخستین بار، کوکاکولا فاش کرده که برای تهیه محصولات خود در یک سال از سه میلیون تن پلاستیک استفاده کرده است.

گزارش بنیاد الن مک‌آرتور در این زمینه، به شرکت‌ها و دولت‌ها فشار می‌آورد تا برای مقابله با آلودگی ناشی از مصرف پلاستیک اقدامات بیشتری انجام دهند.

در مجموع ۱۵۰ شرکت وعده داده‌اند در چارچوب این کارزار، میزان استفاده از پلاستیک را کاهش دهند.

اما شرکت‌هایی مثل پپسی، لوریال و اچ ‌‌اند ‌ام نگفته‌اند که به چه میزان در تولیداتشان از پلاستیک استفاده می‌کنند.

Bottles of Coca-Colaحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionمیزان استفاده کوکاکولا از پلاستیک در سال ۲۰۱۷ میلادی سه میلیون تن بوده است

تصور این که سه میلیون تن پلاستیک چگونه به نظر می‌آید دشوار است. اما تصور بزرگی یک نهنگ برای هرکسی ممکن است.

حالا ۱۵ هزار نهنگ را در نظر بگیرید؛ سه میلیون تن پلاستیک یعنی به اندازه این تعداد نهنگ.

کوکاکولا در سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرد که تا سال ۲۰۳۰ بطری‌ها و قوطی‌‍‌های استفاده شده را بازیابی می‌کند.

این شرکت ۵۰۰ نوع نوشابه گازدار، آب میوه و آب آشامیدنی عرضه می‌کند و گفته است برای قابل بازیافت کردن بطری‌ها و قوطی‌های محصولاتش در سراسر جهان تلاش می‌کند.

Plastic bottles of Dasani waterحق نشر عکسGETTY IMAGES

در پی پخش برنامه‌هایی مثل سیاره آبی از بی‌بی‌سی، که نگرانی‌ها در مورد ضایع شدن پلاستیک را برملا کرد، بسیاری از شرکت‌ها تعهد کردند که به‌کارگیری پلاستیک را کاهش دهند و به اصطلاح سبزتر باشند.

Rubbish washed up on a beach in Baliحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionزباله‌هایی در ساحل بالی که از دریا به ساحل آمده‌اند

مهمترین خبرها

استرالیا رسما به اظهارات اردوغان اعتراض کرد

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، با احضار سفیر ترکیه، رسما به اظهارات تند رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعتراض کرده است. آقای اردوغان در راهپیمایی بزرگداشت نبرد گالیپولی در جنگ جهانی اول گفت که هر کس با افکار ضد اسلامی وارد ترکیه شود، “همانند اجدادش با تابوت از این کشور پس فرستاده می‌شود”.

20 مارس 2019 – 29 اسفند 1397

آمریکا با تمدید معافیت عراق از تحریم بخش انرژی ایران موافقت کرد

20 مارس 2019 – 29 اسفند 1397

شهردار تهران: زیبایی‌های شهر را مدیون کارگران افغانستانی هستیم

20 مارس 2019 – 29 اسفند 1397

گزارش و تحلیل

آیت الله خامنه ای

آیت‌الله خامنه‌ای شرایط را برای دوران پس از خودش آماده می‌کند؟

فوتبال ایران

ورزش ایران در سال ۹۷: از ورود گزینشی زنان به ورزشگاه‌ها تا حذف فردوسی‌پور از ۹۰

ل

سفرهای نوروزی؛ نگاهی به پنج روستای دیدنی ایران

زهره

درخشش ‘زهره’ در لندن؛ نغمه‌پردازی ‘دختران خورشید’

ایران

روزهای پایانی سال ۹۷ به روایت تصویر

مندلیف

جدول مندلیف ۱۵۰ ساله شد

ژیان جدید

رونمایی از ژیان قرن بیست و یکم

Afghan refugee and local resident Abdul Aziz

حملات نیوزیلند؛ مرد افغان که با شجاعت خود از کشتار بیشتر جلوگیری کرد

dalai lama

معمای تبت؛ ۶۰ سال آوارگی دالایی لاما و دولت در تبعید بودائیان

 

 

استراتژی مذاکره با طالبان تحقق اولویت ترامپ است نه مردم افغانستان

روزنامه ‘واشنگتن پست’ در سرمقاله خود نوشت: استراتژی مذاکره ‘زلمای خلیل زاد’ با طالبان منطبق بر تحقق اولویت درجه اول ‘دونالد ترامپ’ یعنی خروج سربازان آمریکایی از افغانستان است و اینکه پس از این اقدام چه بر سر مردم این کشور خواهد آمد، مهم نیست.

به گزارش ایرنا، در سرمقاله این روزنامه آمریکایی که روز گذشته (شنبه) انتشار یافته، آمده است: دولت ترامپ تا به امروز پنج دور مذاکرات صلح را با طالبان انجام داده که آخرین مورد آن سه شنبه هفته گذشته در قطر به اتمام رسید.
هر دو طرف ادعا می کنند مذاکرات پیشرفت خوبی داشته اما هرگز چیزی از جزییات مذاکرات نمی گویند. به خصوص این ابهام برای دولت افغانستان که در گفت وگوها شرکت داده نشده، معنادارتر است.
‘اشرف غنی’ رئیس جمهوری افغانستان پنجشنبه گذشته به مشاور امنیت ملی آمریکا غضب کرد و گفت: دولت آمریکا به یک متحد بسیار قابل اعتماد خود بی اعتنایی علنی کرده و او را از خود رنجانده است.
همه آرزومند آن هستند که در افغانستان صلح و ثبات برقرار شود.
اما با توجه به برآیندی که از مذاکرات قطر بدست آمده، حق به جانب دولت افغانستان است.
دلواپسی کابل کاملا به حق است و همان دلواپسی آمریکایی ها نیز هست. این اصلا به نفع آمریکا نیست که همه آن دستاورد سیاسی و امنیتی حاصل آمده از ماموریت نظامی افغانستان که از سال 2001 با صرف هزینه ای بس گزاف بدست آمده به یکباره به بوته بی اعتنایی گذارده شود.
زلمای خلیل زاد فرستاده ویژه واشنگتن به گفت وگوهای صلح افغانستان اعلام کرده که این گفت وگوها بر دو محور استوار است: اجازه ندادن به ‘القاعده’ و سایر گروههای تروریستی برای استفاده از خاک افغانستان به عنوان پایگاهی برای انجام حملات، و تعیین جدول زمانی برای خروج سربازان آمریکایی.
وی توئیت کرده که حصول توافق منوط به دو عنصر دیگر هم هست: ‘گفت وگوی داخلی افغانستان’ و یک ‘آتش بس کلی و فراگیر’.
اما خلیل زاد تاکید کرده که گفت وگو میان طالبان و دولت افغانستان فقط وقتی امکان پذیر خواهد بود که یک ‘پیش نویس توافقنامه’ در مورد عقب نشینی آمریکا و نیز در مورد تروریسم ‘نهایی’ شده باشد.
این بدین معناست که قبل از آنکه روند صلح حتی شروع شده باشد، آمریکا طبق یک جدول زمان بندی برنامه خروج از افغانستان را اجرا خواهد کرد.
خروج آمریکا از افغانستان هیچ ارتباطی با حل و فصل نهایی جنگ افغانستان نخواهد داشت.
اگر جریان قرار است بر این منوال باشد، آمریکا دیگر هیچ اهرم قدرتی در افغانستان در دست نخواهد داشت. به تبع آن، سرنوشت دولت افغانستان هم محکوم به فنا خواهد بود. به خصوص بزرگ ترین قربانیان آن روند، زنان افغان خواهند بود. با خروج آمریکا، جامعه مدنی هم در افغانستان از بین خواهد رفت و زنان محکومین اصلی به فنا در این کشور خواهند بود.
طالبان امروز همان طالبان سه دهه قبل است. شاید تصور کنیم این گروه قرون وسطایی امروز قدری متحول شده و امروز در نقاطی که کنترل آنها را در دست گرفته همچون سه دهه قبل یک حاکم ظالم سرکوبگر نیست، اما به هر حال طالبان در هیچ کجا اعلام نکرده که یک ‘نظام سیاسی دمکراتیک’ را در قلمرو خود برپا خواهد کرد. در هیچ کجا اعلام نکرده که اگر حاکمیت بدستش بیافتد قدرت را با دولت غنی تقسیم خواهد کرد. در هیچ کجا نگفته که حقوق بشر را رعایت خواهد کرد.
بلکه بر عکس، رهبران طالبان در اظهارات چند ماهه اخیر خود همواره خود را ‘فاتحان جنگ’ نمایانده اند، فاتحانی که دارند خود را آماده می کنند پشت سر هم غنیمت جنگی درو کنند.
شاید استراتژی مذاکره خلیل زاد منطبق با اولویت های ترامپ تنظیم شده است. اولویت درجه اول ترامپ خارج ساختن سربازان آمریکایی از افغانستان در اسرع وقت است و کاری هم به این ندارد که با خروج این نیروها چه بر سر مردم افغانستان خواهد آمد.
اما مشکل اینجاست که اگر توافق صلح بدست نیاید، آنگاه باید همه اتکای ما برای جلوگیری از وقوع تروریسم در افغانستان به طالبان باشد.
واقعا اتکا به یک چنین موجودیتی برای هدف مورد نظر معقول است؟
‘مایکل مورل’ قائم مقام مدیرکل ‘سیا’ و ‘مایک ویکرز’ قائم مقام وزیر دفاع در مطلبی هفته گذشته در واشنگتن پست به همین موضوع اشاره کرده و نوشته اند؛ ‘محتمل ترین نتیجه عقب نشینی آمریکا این خواهد بود که طالبان قدرت را در دست بگیرد و یک مأمن و پناهگام امن به القاعده بدهد. آنجاست که باید بنشینیم و منتظر وقوع یک حمه سنگین دیگر به قلب میهن آمریکا بمانیم’.
با توجه به این واقعیات، لازم است تلاش های خلیل زاد در این راه بی وقفه استمرار داشته باشد.
لازم است همه تاکید دولت ترامپ بر این باشد که طالبان قبول کند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان طی چند سال انجام گیرد نه چند ماه.
باید به وضوح به همه طرف های درگیر جنگ اعلان شود، آخرین نیروهای خارجی فقط وقتی خاک افغانستان را ترک خواهند کرد که توافق صلح بدست آمده باشد، نه اینکه صرفا’ آتش بس انجام شده و گفت وگوها به اتمام رسیده باشد.
فارغ از همه اینها، باید دولت اشرف غنی کاملا در جریان ریز همه چیز قرار بگیرد.

 

مذاکرات طالبان و آمریکا دولت افغانستان را خشمگین کرده

به گزارش خبرگزاری فارس، «نیویورک تایمز» در گزارشی به «عصبانیت رهبران افغانستان از روند فعلی مذاکرات صلح میان طالبان و آمریکا» پرداخت و نوشت: مقامات افغانستان از مذاکرات دولت ترامپ و طالبان به شدت عصبانی هستند و تمام این خشم را روی یک فرد که خلیلزاد است، متمرکز کردند.

در این گزارش آمده است: رهبران افغان خلیلزاد را متهم می‌کنند که آنها را از مذاکرات کنار گذاشته و هدف نهایی وی به حاشیه بردن دولت در مذاکرات برای تحقق آرزوی خود یعنی رهبری افغانستان است.

در همین راستا مشاور امنیت ملی افغانستان در جمع گروهی از خبرنگاران در سفارت افغانستان گفت: خلیل‌زاد تلاش می‌کند تا «از دولت افغانستان مشروعیت‌زدایی کند»، چراکه «برای خود در افغانستان آرزوهایی دارد» و امیدوار است که یک «دولت موقت در افغانستان روی کار بیاید و او بتواند نیابت آن را بر عهده بگیرد و این اقدامات ربطی به صلح ندارد.»

به نوشته این رسانه آمریکایی، مقامات دولت ترامپ ضمن رد این اتهامات، اعلام کردند که خلیلزاد بعد از اتمام مذاکرات با رئیس جمهور افغانستان تماس گرفته و وی را در جریان جزئیات مذاکرات قرار داده است و وی در این مذاکرات به دنبال هیچ آرزوی سیاسی نیست.

نیویورک تایمز نوشت: خلیلزاد بارها خود را به عنوان یک دیپلمات مستقل معرفی کرده و هم در کابل و هم در بغداد به عنوان سفیر آمریکا گماشته شده و سابقه طولانی در تحولات سیاسی افغانستان داشته است. سخنان محب در انتقاد به خلیلزاد باعث عصبانیت دولت ترامپ شده و وی به وزارت خارجه آمریکا احضار شده است. طبق گزارش‌ها به وی در وزارت خارجه اعلام شده است که حمله به خلیلزاد حمله به وزارت خارجه آمریکا قلمداد شده و به روابط دوجانبه و همچنین روند صلح آسیب وارد می‌کند.

این رسانه آمریکایی افزود: به واسطه نزدیکی محب به شخص رئیس جمهور افغانستان، انتقاد وی از خلیلزاد به ناراحتی اشرف غنی نسبت داده می‌شود. برخی از کارشناسان این انتقادات را به اختلاف میان کرزی و مشاوران اوباما نسبت داده و عده‌ای دیگر دلیل این امر را کنار گذاشتن دولت افغانستان در مذاکرات با طالبان همانند کنار گذاشتن دولت ویتنام در مذاکرات با ویتنام شمالی توسط هنری کیسنجر وزیرخارجه وقت آمریکا نسبت می‌دهند.

نیویورک تایمز ادامه داد: برخی از مقامات دولت ترامپ با رهبران افغانستان ابراز همدردی کرده و می‌گویند برای سالیان طولانی آمریکا به این دلیل که افغانستان نیز باید در میز مذاکرات حضور داشته باشد حاضر به گفتگو با طالبان نمی‌شد. اما صبر دولت ترامپ در مورد پایان جنگ به اتمام رسیده و این دولت تلاش دارد به هر نحوی این جنگ را پایان دهد.

به نوشته این رسانه آمریکایی: «لورال ای میلر» که برای مدتی نماینده ویژه آمریکا در افغانستان بوده، در این رابطه گفت که خطر مذاکره با طالبان این است که این گروه به اهداف خود دست می‌یابد. اما زمانی که گفتگوهای صلح باید آغاز شود گزینه دیگری وجود ندارد.

این گزارش می‌افزاید: بعد از اتمام آخرین دور مذاکرات طالبان و آمریکا، خلیلزاد اعلام کرد که به پیش‌نویسی در مورد خروج نظامیان آمریکا و همچنین عدم تبدیل افغانستان به مکانی برای تروریسم دست یافتند و درمورد آتش بس و دولت آینده در افغانستان باید مذاکرات بین الافغانی آغاز شود. منتقدان خلیلزاد بعد از این گفته‌ها،اعلام کردند که وی به دنبال صلح در افغانستان نیست بلکه به دنبال هموار کردن زمینه راه برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است، موضوعی که ترامپ از آغاز دولت خود به دنبال آن بوده است.

نیویورک تایمز در پایان نوشت: حسین حقانی، سفیر سابق پاکستان در آمریکا در این رابطه گفت که خلیلزاد دیپلمات برجسته‌ای بوده و باید در مورد موضوعات مختلف تعادل ایجاد کند، و برای مجبور کردن طالبان به مذاکره، وی بر روی خروج نظامیان آمریکایی از این کشور تاکید کرده است.

منتقدان خلیلزاد به یک مقاله وی که در سال1996 برای واشگنتن پست استناد کرده و می‌گویند وی برای مدت طولانی به دنبال رابطه واشنگتن و طالبان بوده است و همچنین در این مقاله وی تاکید می‌کند که طالبان هم می‌تواند راه را برای صلح و همزمان برای جنگ فراهم کند.

میلر، مدیر برنامه آسیا در گروه مدیریت بحران در این رابطه گفت: موضوع اصلی شخصیت یک دیپلمات آمریکایی نیست بلکه آنچه باعث این موضوع شده اختلاف نظر در سیاست است.

 

اهداف کشورهای مذاکره‌کننده با طالبان الزاماً با اهداف کابل همخوان نیست

یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با ابراز نگرانی از مذاکرات مستقیم کشورها با طالبان گفت: کابل احساس می‌کند ایران یا هر کشوری که به صورت مستقیم با طالبان مذاکره می‌کند، هدفی را دنبال می‌کند و این هدف الزاما با اهداف دولت افغانستان همخوانی ندارد.

پیرمحمد ملازهی در گفت‌وگو با ایلنا، در رابطه با سفر نماینده ویژه رئیس‌جمهور افغانستان به تهران گفت: هم‌اینک اتفاقات جدیدی در افغانستان رخ داده و مسائلی وجود دارد که این اتفاقات و مسائل، افغانستان را در شرایط جدیدی قرار داده است. در این شرایط دولت وحدت ملی درصدد است تا با همسایگان خود – به ویژه آنهایی که در این کشور نفوذ دارند – مراودات جدیدی را داشته باشد.

کابل احساس می‌کند در مذاکرات آمریکا با طالبان دور زده شده است

وی در تشریح شرایط جدید افغانستان اظهار داشت: مذاکرات امریکا با طالبان در دوحه با پیشرفت‌هایی همراه بوده است ولی این مذاکرات به گونه‌ای نیست که دولت مرکزی به بازی گرفته شود. در این شرایط، دولت کابل احساس می‌کند که دور زده شده است و این دیگران هستند که برای افغانستان و دولت وحدت ملی تصمیم‌گیری می‌کنند. به همین خاطر، دولت وحدت ملی با دولت‌های همسایه که در روند صلح در افغانستان کمک کرده یا حتی مانع ایجاد می‌کند، تماس‌های را برقرار کرده است که از جمله آنها ایران، پاکستان، کشورهای آسیای مرکزی و روسیه است.

این کارشناس ارشد مسائل افغانستان ادامه داد: سفر محمد عمر داودزی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور افغانستان را باید از این چارچوب تحلیل کرد که کابل به شدت از مذاکرات میان امریکا و طالبان در دوحه – که در بالاترین سطح یعنی زلمی‌ خلیل‌زاد، نماینده ویژه رئیس‌جمهور امریکا و ملاغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان برگزار شد – نگران است که این نگرانی خود را به شکل انتقادات تند حمدالله محب، مشاور امنیت ملی این کشور از ایالات متحده نشان داده است.

طالبان به هیچ وجه حاضر به مذاکره با دولت کابل نیست

ملازهی با طرح این سوال که آیا دولت وحدت ملی می‌تواند فرمولی را در پیش بگیرد که خود را به عنوان طرف اصلی مذاکرات به طالبان بقبولاند، تصریح کرد: هم‌اکنون طالبان با بازیگران ثالث وارد گفت‌وگو شده و به هیچ وجه حاضر به مذاکره با دولت کابل نیست زیرا دولت مرکزی را دست‌نشانده بیگانگان می‌داند.

وی با بیان اینکه محور اصلی رایزنی‌های محمد عمر داودزی در تهران برای کمک گرفتن از ایران برای تسریع در روند صلح در افغانستان است، خاطرنشان کرد: رایزنی‌های نماینده ویژه رئیس‌جمهور افغانستان در تهران در حالی انجام می‌شود که شایعات بسیاری در رسانه‌های افغانستان بر این مبنا وجود دارد که روسیه و ایران در حال کمک تسلیحاتی به طالبان هستند که البته ایران این مسئله را قبول ندارد و می‌‌گوید گفت‌وگوهایش با طالبان برای تسریع در روند صلح و مسائل امینتی و مرزی است.

آمریکا پذیرفته است که طالبان در قدرت شریک شود

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی درباره رویکرد دولت افغانستان نسبت به گفت‌وگوهای ایران و طالبان هم ابراز داشت: دولت افغانستان از اینکه ایران به شکل مستقیم با طالبان گفت‌وگو کرده است، نگرانی‌هایی دارد. البته این نگرانی مختص به ایران نیست. در واقع، دولت مرکزی کابل احساس می‌کند ایران یا هر کشوری که به صورت مستقیم با طالبان مذاکره می‌کند، هدفی را دنبال می‌کند این هدف الزاما با اهداف دولت افغانستان همخوانی ندارد.

ملازهی به مذاکرات میان طالبان و ایالات متحده اشاره و بیان کرد: امریکا در گفت‌وگوهایی که با طالبان داشته، پذیرفته است که طالبان در قدرت شریک شود و سهمی از آن داشته باشد و بر همین مبنا، قرار است ایالت‌های پشتون‌نشین که در جنوب افغانستان است، در اختیار آنها قرار گیرد تا آنها در این ایالت‌ها، حکومت‌های محلی ایجاد کنند که این مناطق با استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان مجاور هستند و به همین خاطر، طالبان با ایران هم‌مرز می‌شود.

روابط خصمانه با طالبان می‌تواند نقطه فشار علیه ایران باشد

وی افزود: ایران در چنین شرایطی اگر روابط خصمانه با طالبان داشته باشد، این هم‌جواری با طالبان می‌تواند نقطه فشاری به ایران باشد و گروهک‌های تجزیه‌طلب، اشرار و حتی داعش در آنجا حضور داشته و علیه ایران اقدام کنند. طبیعی است که در این شرایط، ایران تدابیری را برای حفظ امنیت ملی خود اتخاذ کند تا از خطرات بعدی پیش‌گیری کند که برقراری برخی تماس‌ها و ارتباطات یکی از این تدابیر است.

این کارشناس ارشد مسائل افغانستان درباره رویکرد طالبان پس از مذاکرات با ایالات متحده، ایران و برخی از کشورهای دیگر هم یادآور شد: دولت هنوز دست از جنگ برنداشته است و عملیات نظامی انجام می‌دهد. آنها هنوز معتقد هستند که دولت کابل، دولتی دست‌نشانده بیگانگان است و این مسئله موجب شد حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان به شدت از مذاکرات کشورهای خارجی با طالبان انتقاد کند.