وجدان؛ یک جینای درونی

 

وجدان؛ یک جینای درونی

فاطمه جعفرنژاد

هرکدام از ما یک جینا دارد!

مطمئنا همه ما بارها و بارها در دوران کودکی و بزرگسالی کارتون پینوکیو را دیده ام. پسربچه چوبی شیطانی که با دنیای واقعی آشنایی زیادی ندارد و در اطراف او دو طیف قرار دارند. در یک طرف پدر زپتوی پیر و رنجور است که مدام او را به انجام کارهای خیر و خوبی دعوت می کند و در طرف دیگر گربه نره و روباه مکار که با پرسه زدن مداوم در اطراف پینوکیو قصد دعوت او به کارهای بد و سوء استفاده از او را دارند.

پینوکیو در بسیاری مواقع بدون فکر به دنبال گربه نره و روباه مکار می رود و چون زپتوی پیر توان همراهی با او را ندارد نمی تواند مراقب اعمال و رفتار پینوکیو باشد اما جینا-اردک کوچکی- که در زیر کلاه پینوکیوی جای دارد هر بار در این مواقع به داد پینوکیو می رسد و به او هشدار می دهد. هربار که پینوکیوی به تذکرات او توجه می کند از خطرات نجات پیدا می کند و هربار که به این موضوع بی توجه است دچار دردسر و ناراحتی می شود. تا جایی که گربه نره و روباه مکار برای گمراه کردن پینکیو تلاش می کنند جینا را بدزدند و به نوعی از پینوکیو دور کنند تا بتوانند بر پینوکیو نفوذ داشته باشند. به نظر من جینا همان وجدانی است که در همه ما وجود دارد و در تضاد میان خوبی و بدی وارد می شود و در گوش پینوکیو نجوا می کند.

 

وضعیت جینای فرزند شما چگونه است؟

حالا که با مفهوم وجدان و زوایای مختلف آن آشنا شدیم لازم است به طور جدی اقداماتی را در جهت پرورش درست آن در فرزندمان آغاز کنیم. قبل از اینکار لازم است بدانیم جینای فرزند ما چه وضعیتی دارد. آگاهی از این موضوع سبب می شود که بدانیم وضع فرزند ما خوب است یا بد و با توجه به آن اقدام مناسب را به کار ببریم.

 

خانم میکله بوربا به عنوان روانشناس تربیتی که بیش از ۲۰ سال عمرش را به مطالعات مختلف در زمینه هوش اخلاقی صرف نموده است پرسشنامه کوتاهی را برای ارزیابی وضعیت وجدان طراحی نموده است.این پرسشنامه شامل ۱۰ سوال کوتاه می باشد. معیار سنجش سوالات بچه هایی هستند که وجدانشان به خوبی پرورش یافته است.در این ابزار شما باید ازمیان  امتیازات آن را که بیشتر گویای وضعیت فعلی فرزند شما است انتخاب و امتیازآنرا در قسمت امتیاز چدول  بنویسید.

 

امتیازها:

 

همیشه:۵                               اغلب اوقات: ۴                       گاهی اوقات:۳                       به ندرت: ۲                             هرگز:۱

 

 

 

جدول۱: پرسشنامه سنجش وضعیت وجدان کودکان

 

نام کودک/نوجوان:                                                    سن:                                         وضعیت تحصیلی:

ردیف   سوال    امتیاز

۱         به اشتباهاتش اعتراف و عذرخواهی می کند.

۲         متوجه اشتباه بودن رفتارش می شود و توضی می دهد که چرا آن رفتار اشتباه است.

۳         صادق است و می توان روی حرفهایش حساب کرد.

۴         به ندرت به سرزنش ها یا تذکرات افراد با صلاحیت در مورد اینکه چگونه به درستی رفتار کند، نیاز دارد.

۵         پیامدهای رفتار نامناسبش را تشخیص می دهد.

۶         وقتی اشتباه می کند، گناهش را می پذیرد و هرگز سعی نمی کند آن مشکل را به دیگران نسبت دهد.

۷         برای رفتار نامناسب یا اشتباهش، احساس گناه یا شرم می کند.

۸         راه درست عمل کردن را می شناسد و حتی در صورتی که برای عمل کردن برخلاف آن، از سوی دیگران تحت فشار قرار می گیرد، به کار درست پایبند می ماند.

۹         اگر موجب شودکه به کسی، آسیب عتطفی یا جسمی وارد شود، سعی می کند آن را جبران کند.

۱۰       می داند که چگونه یک رفتار اشتباه را به یک رفتار صحیح تبدیل کند.

جمع امتیاز

 

 

بعد از اتمام پرسشنامه امتیازهایی را که نوشته اید با هم جمع کنید و نتیجه را با جدول زیر مقایسه کنید و ببینید فرزند شما در کدام گروه قرار می گیرد.

 

ردیف   امتیاز   وضعیت

۱         بین ۵۰-۴۰      بهترین حالت

۲         بین ۴۰-۳۰      قادر به تقویت همدلی است.

۳         ۳۰-۲۰ مشکلات بالقوه در زمینه همدلی دارد.

۴         ۲۰-۱۰ با خطر بالقوه مواجه است و لازم است اقداماتی برای بهبود وضعیت انجام شود.

 

Updated: فوریه 11, 2019 — 9:54 ق.ظ