واشنگتن پست: چطور عربستان ترامپ را بازی داد؟

 
واشنگتن پست: چطور عربستان ترامپ را بازی داد؟

تحلیل فرید زکریا نظریه پردازان سیاست خارجی آمریکا از سفر اخیر دونالد ترامپ به عربستان

” چطور عربستان ترامپ را بازی داد”

حمله این هفته در منچستر تاکیدی ترسناک بر این باور است که تهدید تروریسم تندرو هنوز تداوم دارد و سفر دونالد ترامپ به غرب آسیا هم نشان داد که چگونه عربستان توانسته فضا را مدیریت کند که از هرگونه پذیرش مسئولیت پذیری شانه خالی کند. در حقیقت دونالد ترامپ به عربستان آزادی عمل در منطقه را بخشیده است. حقایق بطور کامل بر همه روشن شده است. عربستان برای 5 دهه است که در حال گسترش روایت تنگ نظرانه ای از اسلام در همه دنیای اسلام است. اسامه بن لادن و 15 تن از 19 تروریست عامل حمله 11 سپتامبر 2001  جملگی تابعیت عربستان را داشتند.

همچنین از طریق ایمیلهای افشا شده هیلاری کلینتون هم آگاه شده ایم که عربستان به همراه قطر در سالیان اخیر تامین کننده پشتیبان مالی و لجستیکی به داعش و سایر گروه‌های سنی افراط گرا در منطقه بوده است. شهروندان عربستانی دومین گروه پرتعداد پیکارجویان خارجی داعش هستند و بر طبق برخی بررسی ها بزرگترین گروه در اعضای داعش در عراق را شکل داده اند. عربستان  در ائتلاف تلویحی با القاعده در یمن هم هست. داعش ایدئولوژی خویش را از دیدگاه های وهابیت عربستان نسبت به اسلام می‌گیرد. سال گذشته امام پیشین مسجد بزرگ عربستان اعلام کرد که داعش از مبانی ما که از کتاب هایمان قابل اقتباس می باشد  الهام گرفته و ما همان دیدگاه ها را به روشی ویرایش گردیده پیگیری می‌کنیم. تا زمانی که داعش قادر باشد کتاب های آموزشی اش را در مدارس ارائه کند‌ فی الواقع لیست دروس عربستان را مورد بهره برداری قرار داده است.

گزارشهای نهادهای اطلاعاتی فاش شده در آلمان می گوید که نهادهای فعال در زمینه خیریه به شدت نزدیک به سازمان های دولتی عربستان ، قطر و کویت در حال پشتیبانی مالی مساجد،‌ مدارس و امامان جماعاتی هستند تا در سرتاسر کشور آلمان، نوعی از افراط گرایی اسلامی را منتشر می کنند. البته عربستان شروع به کند کردن بسیاری از اقدامات خویش نموده و حال این کشور بروشنی توسط شاهزاده محمد بن سلمان جانشین ولیعهد اداره می گردد او کسی است که به نظر انسانی پراگماتیسم و به سبک و روش محمد بن رشید المکتوم حاکم دوبی است. سخنرانی دونالد ترامپ پیرامون اسلام، مسائل جزئی را شامل می گردید از آن روی که همدردی با قربانیان مسلمان از تروریسم را ابراز نمود کسانی که 95 درصد از قربانیان را تشکیل می‌دهند. اما جایی که گفت هیچ سخنی پیرامون اتمام این تهدید، کامل نخواهد شد مگر اینکه به دولتی که به تروریست ها پناهگاه ایمن و کمک مالی می دهد و امکانات اجتماعی برای جذب نفرات را سبب می گردد، اشاره کرد.

دونالد ترامپ ولیکن درباره میزبان خود عربستان سخنی نمی گوید اما از ایران حرف می زند. در اینجا می بایست روشن و شفاع اعلام نمود که ایران در غرب آسیا کشوری ثبات زدا بوده‌ و از بعضی بازیگران نادرست پشتیبانی می‌کند ولیکن به شدت غلط است که این کشور را الهام بخشی برای تروریسم جهادی اعلام نماییم. برطبق پژوهش لیف ونار از کینگ کالج لندن درباره پایگاه جهانی تروریسم بیش از 94 درصد از کشتار برآمده از تروریسم اسلامگرا از سال 2001 را اعضای داعش و سایر گروه‌های جهادی اهل تسنن ارتکاب نموده اند و  ایران هم در حال نبرد با همان جریانات است و نه اینکه قدرت ایشان را فزونی بخشد. غالب حمله های تروریستی در غرب به نوعی مرتبط با عربستان بوده و تقریبا هیچ یک از آنها هیچ ارتباطی با ایران نداشته اند.

دونالد ترامپ طرز فکر عربستان پیرامون تروریسم را پذیرفته طرز فکری که اساسا هیچ گناهی را متوجه عربستان نمی‌کند و آن را به جهت ایران نشانه می رود. عربستانی ها با قراردادهای نظامی و اهدای کمک پولی و مالی به یک صندوق بانک جهانی که ایوانکا ترامپ حمایت از آن را بر عهده دارد تمرکز تیم مذاکره کننده بی تجربه ترامپ را به سمت خویش جلب نمودند. دونالد ترامپ در سال 2016 و زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود در صفحه فیس بوک خویش نوشت: عربستان و بسیاری از کشورهایی که مبالغ خیلی زیادی پول به بنیاد کلینتون دادند می‌خواهند زنها را برده کنند و همجنس گرایان را بکشند. هیلاری باید تمام آن پولها را بازگرداند. و اکنون ایالات متحده رسما در خدمت سیاست خارجی عربستان قرار گرفته. چنین امری ‌واشنگتن را در یک درگیری فرقه‌گرایانه‌ گیرخواهد انداخت در گیری که بی‌ثباتی منطقه‌ای را افزایش داده و روابط ایالات متحده با کشورهایی نظیر عراق که خواهان روابط خوب با هر دو طرف می باشد را ‌با چالش مواجه خواهد کرد و البته مهمتر از همه اینها آن است که چنین رویدادی هیچ اقدامی در جهت پرداختن به تهدید مستقیم تروریسم افراط گرا در قبال شهروندان آمریکایی انجام نمی دهد. تصورم این بود که سیاست خارجی دونالد ترامپ قرار بود آمریکا را در اولویت خویش قرار دهد و نه عربستان را.

منبع: واشنگتن پست:
https://www.washingtonpost.com/opinions/global-opinions/saudi-arabia-just-played-donald-trump/2017/05/25/d0932702-4184-11e7-8c25-44d09ff5a4a8_story.html?utm_term=.c6ba24aae928

 

Updated: فوریه 11, 2019 — 10:16 ق.ظ