آمریکا و مسلح کردن رژیم صدام حسین نویسنده: آقاي سیروس غفاریان

 

آمریکا و مسلح کردن رژیم صدام حسین

 

نویسنده: آقاي سیروس غفاریان

کشورهای زیادی در مسلح کردن رژیم صدام به سلاح‌های مرگبار شرکت داشتند. شوروی سابق انواع هواپیماهای جنگی سوخو، میگ و توپولوف، تانک تی72، انواع توپ و کاتیوشا و موشک‌های دورپرواز را در اختیار ارتش صدام قرار داد؛ دولت فرانسه انواع هواپیمای میراژ و سوپراتاندارد را به صدام فروخت و در ساختن مرکز تولید سلاح‌ هسته‌ای در نزدیکی بغداد به رژیم صدام کمک کرد؛ آلمان و انگلیس نیز مرکز تولید گازهای جنگی و موشک‌های دورپرواز را در نزدیکی سامراء و سلمان پاک ایجاد کردند.

 

اما در این میان، دولت آمریکا سهم زیادی در مسلح کردن رژیم صدام و پشتیبانی سیاسی، اقتصادی و نظامی از آن رژیم داشت. در این‌جا برخی از کمک‌های دولت آمریکا، که از سوی رسانه‌های غربی فاش شده ، فهرست شده ‌است. بدون شک سهم دولت آمریکا در مسلح کردن رژیم صدام بیش از این‌ بوده است.

 

1980 ( سپتامبر): یورش ارتش صدام به ایران از راه زمین، هوا و دریا آغاز شد.

 

1982 (فوریه): با این که کنگره‌ی امریکا ، دولت صدام حسین را ازکشورهای تروریست منظور کرده بود، دولت ریگان آن دولت را از فهرست تروریست ‌ها بیرون آورد تا بتواند به صدام کمک نظامی کند .

 

1982(دسامبر): ناو هواپیمابر آ مریکا یی، 60 فروند هلی‌کوپتر را به مقصد عراق حمل کرد . به علاوه از این تاریخ تا پایان جنگ تحمیلی اداره ‌ی اطلاعات ارتش امریکا اطلاعات مربوط به آرایش نیروهای ایران در مرز و نقطه‌‌های آسیب‌پذیر ارتش ایران در طول مرزها را در اختیار اداره ‌ی اطلاعات ارتش عراق می‌ گذاشت .

 

1983(اکتبر): دولت ریگان به کشورهای اردن، عربستان سعودی، کویت و مصر توصیه کرد که مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را برای جابه‌جایی کمک‌های نظامی آ مریکا به عراق باز نگهدارند. دولت امریکا از 1983 تا پایان دوره ‌ی جنگ هشت ساله با ایران، توانست از راه این کشورها انواع سلاح‌های شیمیایی و میکروبی، انواع موشک و ابزارهایی که در پروژه‌های اتمی به کار می‌روند و نیز انواع رایانه و دستگاه‌هایی را که در صنعت‌ نظامی کاربرد دارند ، وارد عراق کند .

 

1983 (نوامبر): براساس سفارش دولت امریکا، شعبه‌ی بانک ناسیونال ایتالیا در ایالت آتلانتا، 5 میلیارد دلار در اختیار عراق گذاشت تا آن دولت بتواند، انواع ابزارهای نظامی را از ایالات متحده امریکا خریداری کند.

 

1983 (نوامبر): سیاست اداره ‌ی امنیت ملی امریکا بر آن قرار گرفت تا هر آن چه لازم باشد برای جلوگیری از شکست عراق در برابر ایران، انجام دهد.

 

1983 (نوامبر): جورج شولتر، مشاور ریگان و وزیر خارجه ‌ی ایالات متحده یک گزارش امنیتی را دریافت کرد که نشان می‌داد واحدهای ارتش صدام همه روزه علیه ایرانیان اسلحه شیمیایی به کار می‌برن د.

 

1983 (20 دسامبر): دونالد رامسفلد نماینده ‌ی ویژه ‌ی ریگان که بعدها وزیر دفاع گردید در بغداد طی دیدار با صدام حسین به او اطمینان داد که امریکا سیاست دوستی با عراق را در پیش گرفته و از هر نوع حمایت از آن کشور دریغ نخواهد کرد .

 

AWT IMAGE

 

1984 (14 ژانویه): منابع دولتی امریکا تأ ی ید کردند که دولت آمریکا ابزارهایی با کاربرد دو منظوره در زمینه‌های غیرنظامی و نظامی ، برای عراق فرستاده است که در میان آن از وسا ی ل نقلیه ‌ی سنگین، آمبولانس‌های زره‌دار و ابزارهایی که می‌توانند در صنع ت نظامی به کار روند نام برده شد .

 

1984(ژوئیه): سازمان اطلاعات مرکزی آ مریکا( سیا) اطلاعات لازم را جهت چگونگی به کار گرفتن گاز خردل علیه ایرانیان ، در اختیار ارتش صدام گذاشت .

 

1986(مارس): ایالات متحده ‌ی امریکا و بریتانیا مانع بحث‌هایی که در شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون به کارگیری سلاح شیمیایی توسط عراق انجام می‌گ رفت، شدند و در 21 مارس همان سال نماینده ‌ی امریکا در شورای امنیت محکومیت عراق را در مورد به کار گیری سلاح شیمیایی برضد ایران ، وتو کرد .

 

1986(مه): اداره ‌ی صدور جواز صادرات امریکا اجازه داد تا هفتاد بسته از مواد بیولوژی نظامی (میکروبی) به عراق صادر شود. تا سال 1989 ، 21 محموله از گازهای مرگ‌آور که مهم‌ترین آن‌ها میکروب سیاه‌زخم بود، به رژیم صدام تحویل داده شد . در همین زمان به وسیله‌ی کشتی بسته‌های گازهای کشنده بسیار قوی به مقصد عراق حمل شد .

 

1987 نیروی هوایی عراق برای نخستین بار سلاح‌های شیمیایی را در بخش‌های کردنشین شمال عراق ، که علیه صدام حسین قیام کرده بودند ، به کار برد. در فوریه 1988 نیز به دستور صدام حسین یک رشته عملیات هوا ی ی علیه کردهای شورشی شمال عراق انجام شد که طی آن مردم کرد تحت سنگین‌ترین بمباران‌های شیمیایی قرار گرفتند .

 

1988 (آوریل): دولت امریکا مقدار زیادی بسته‌های دربردارنده‌ی گاز خردل به عراق صادر کرد .

 

1988 (اوت): طی چهار مرحله جنگ با ایران، ارتش صدام گازهای اعصاب و تاول‌زا را که در نتیجه 65000 نفر از سربازان ایران کشته شدند. این عمل تجاوزکارانه و غیرانسانی عراق برخلاف قرارداد ژنو بود که در 1035 دولت عراق آن را امضاء کرده بود.

 

1988 (اوت): پنج روز پس از اجرای آتش‌بس بین عراق و ایران، هواپیماها و هلی‌کوپترهای ارتش عراق در شمال این کشور و در منطقه‌ی کردنشین دست به یک سلسله عملیات شیمیایی برضد کردهای آن منطقه زدند .

 

1988(سپتامبر): امریکا ی ی‌ها مقدار زیادی گازهای کشنده و میکروبی مانند گاز خردل و میکروب سیاه‌زخم به عراق صادر کردند. در همین زمان ” ریچارد مورفی ” معاون وزارت خارجه امریکا اظهار داشت رابطه ‌ی امریکا و عراق بسیار مهم است و در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی استمرار خواهد داشت .

 

1988 (دسامبر): دولت امریکا، مواد حشره‌کش زیادی که می‌توانند در ساختن اسلحه شیمیایی به کار گرفته شوند به ارزش 5/1 میلیون دلار به عراق فروخت .

 

1990 (25 ژوئیه): سفیر امریکا در بغداد طی ملاقات با صدام به او اطمینان داد که جورج بوش (پدر) خواهان روابط دوستی عمیق‌تر با عراق است. بسیاری از ناظران سیاسی بر این باورند که آن دیدار، صدام را گول زد و به اطمینان پشتیبانی امریکا به کویت حمله کرد و آغازگر جنگ خلیج‌فارس شد .

 

1991(ژوئیه): هنگامی که کویت به کمک امریکا و متحدانش از چنگال ارتش صدام آزاد گردید، روزنامه‌ی ف ا ین شال تایمز چاپ لندن فاش کرد که شرکت فلوریدا کمیکا ل در مدت 8 سال جنگ عراق علیه ایران گاز سیانور به عراق فروخته است .

 

1992 ( ژوئن) : تد کوپل مفسر برنامه‌ی تلویزیونی شبانه شبکه‌ی ای.بی.سی، گزارش داد که دولت‌های امریکا از 1980 به بعد ، به ویژه در زمان جورج بوش پدر، با حمایت نظامی از عراق و دادن اطلاعات نظامی و کمک‌های اقتصادی و اعتباری از صدام حسین، یک نیروی متجاوز در سطح وسیع س اخته ا ند.

 

1992 (ژوئیه): دستگاه حاکمیت جورج بوش (پدر) اعلام کرد که کمک نظامی و سیاسی به عراق از روی تعمد نبوده بلکه مصلحت ایالات متحده در اتخاذ چنین سیاستی بوده است .

 

1994(فوریه): یکی از سناتورهای ایالت میشیگان فاش ساخت که امکان دارد مواد میکروبی و شیمیایی دو منظوره ، که پیش‌تر به رژیم صدام واگذار شده بود، علیه سربازان امریکا ی ی در جنگ خلیج‌فارس به کار رفته باشد . شاید این مواد یکی از علت ‌های بروز بیماری مرموزی به نام ” سندرم خلیج‌فارس” در بین سربازان امریکا ی ی باشد.

 

2002(اوت): کلنل والتر لانگ افسر ، پیشین اطلاعات ارتش امریکا ، در مصاحبه با نیویورک تایمز اظهار داشت که گازهای جنگی که ما به عراق دادیم برای آن بود که ناامیدی را در سربازان ارتش صدام از بین ببریم و به آن‌ها اطمینان دهیم که پیروز خواهند شد.

 

منبع:

 

  1. 1. Arming Iraq: A Chronology of U.S. Involvement By: John King, March 2003

 

  1. 2. Chemical Warfare In The Iran-Iraq War 1980-1988 Authors: Julian Perry Robinson and Jozef Goldblat, May 1984

 

  1. سوداگری مرگ ( ناگفته‌های جنگ ایران و عراق) ، نوشته‌ی کنت تیمرمن؛ ترجمه‌ی احمد زرین. مؤسسه‌ی خدمات فرهنگی رسا : تهران 1373
Updated: فوریه 24, 2019 — 11:14 ب.ظ