اخبار روز : هند در ولایت قندوز افغانستان سد می‌سازد

 

هند در ولایت قندوز افغانستان سد می‌سازد

حق نشر عکسARGImage captionکار ساخت سد “خان آباد دوم” سه سال زمان خواهد برد.

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که یک شرکت هندی سد “خان آباد دوم” را در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان می‌سازد.

قرارداد ساخت این سد صبح امروز(یکشنبه ۲۲ میزان/ مهر) میان محمد گل خلمی، سرپرست وزارت انرژی و آب و احمد فرزاد، نماینده شرکت هندی لینکو انفراتیک در قصر دلگشا در ریاست جمهوری افغانستان امضا شد.

براساس اعلام ریاست جمهوری افغانستان این سد در ولسوالی خان آباد ولایت قندوز موقعیت خواهد داشت و برای تولید برق و آبیاری استفاده خواهد شد.

چرا ساخت این سد مهم است؟

هزینه ساخت این سد ۲۵ میلیون دلار است. ساخت آن سه سال زمان می‌برد و بعد از تکمیل ساخت ۱۰.۴ میگاوات برق تولید خواهد کرد. ۴۷ هزار هکتار زمین زراعتی نیز آبیاری خواهد شد.

با ساخت این سد ۱۸ هزار خانواده در شهر قندوز به طور مستقیم از آن مستفید می‌شوند.

سد خان آباد، دومین سد بر روی روخانه‌ خان‌آباد ولایت قندوز است که در هر ثانیه بیشتر از ۲۳ متر مکعب آب در آن می‌ریزد.

این سد دارای سه توربین تولید برق خواهد بود.

سد خان آباد اول

سد خان آباد اول چند سال قبل ساخته شده است. مطالعات ساخت آن در زمان محمد ظاهر، آخرین پادشاه افغانستان در سال ۱۳۴۵ خورشیدی توسط یک شرکت فرانسوی انجام شد. قرار داد ساخت این سد در سال ۱۳۵۲ هجری خورشیدی انجام شد. در سال ۱۳۵۳ خورشیدی کار عملی آن آغاز شد و این کار تا سال ۱۳۵۸ قسما جریان داشت، اما به دلیل شروع جنگهای افغانستان کار آن نیمه تمام باقی‌ماند.

این سد بعد از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ تکمیل و اکنون قدرت تولید حدود دو میگا وات برق را دارد.

انتقاد وزیر انرژی و آب افغانستان از ایران

 

تلفات سنگین سربازان ارتش افغانستان در آستانه انتخابات بوسیله طالبان (ملیشه های پشتون)

حق نشر عکس209 SHAHEEN CORPS/FACEBOOKImage captionعکس از آرشیو، وزارت دفاع می‌گوید نیروهای تازه نفس به محل حمله طالبان (ملیشه های پشتون ) در فراه رسیده

مقام‌های محلی ولایت فراه در غرب افغانستان تایید می‌کنند که طالبان (ملیشه های ) شب گذشته به دو قرارگاه ارتش در ولسوالی پشت‌رود حمله کردند.

غوث الدین نورزی، ولسوال پشت رود می‌گوید در این حملات دست‌کم ۱۷ سرباز کشته و ده سرباز دیگر اسیر شدند.

او انتقاد دارد که با وجود فاصله نیم ساعته این منطقه با مرکز شهر فراه، هیچ کمکی در زمان درگیری به آنها نرسیده است.

او گفت: “چهار ساعت سربازان جنگیدند اما هیچ کس کمک نکرد. نه کمک هوایی رسید و نه زمینی. در حالی که نیم ساعت با مرکز فراه فاصله هم نداریم. همیشه این طور بی توجهی است که ما را در به در کرده است.”

خیرمحمد، معاون شورای ولایتی فراه نیز می‌گوید این حمله حوالی ساعت یک بامداد صورت گرفته بود و چند ساعت ادامه داشت.

او نیز شمار تلفات را ۱۷ نفر اعلام کرد اما رئیس شورای ولایتی به شماری از رسانه‌ها گفته در این حملات ۲۱ سرباز کشته و یازده نفر اسیر شدند.

 

 

انفجار (ملیشه های پشتون ) در گردهمایی انتخاباتی در شمال افغانستان ؛

دست‌کم ۱۸ نفرشهروند عیر پشتون کشته و ده‌ها نفز دیگر زخمی شده اند

حق نشر عکسSOCIAL MEDIAImage captionلحظاتی پس از انفجار در ولسوالی رستاق

در نتیجه یک انفجار در ولسوالی رستاق ولایت تخار در شمال افغانستان دست‌کم ۱۸نفر کشته شدند.

دکتر نذیر محمد نبی، رئیس بیمارستان رستاق می‌گوید با جان دادن تعدادی از مجروحان، شمار زخمی‌های این رویداد به ۳۸ نفر کاهش یافته است.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفت که این انفجار در گردهمایی انتخاباتی نظیفه یوسفی بیگ، نامزد پارلمان در این ولسوالی رخ داده است.

گفته شده است انفجار ناشی از بمب کارگذاشته‌شده در یک موتورسیکلت بوده است.

خانم یوسفی بیگ در این گردهمایی حضور نداشته است.

جمعه خان رفعت، معاون ولسوالی رستاق گفته است که اکثریت قربانیان این رویداد غیر نظامی بوده‌اند. در این انفجار همچنین یک مامور امنیتی کشته و دو پلیس زخمی شده‌اند.

به گفته آقای رفعت در این رویداد برادر خانم یوسفی بیگ هم مجروح شده است.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

تخار در شمال افغانستان ولایتی هم‌مرز با تاجیکستان است و گروه‌های مسلح مخالف دولت از جمله طالبان در آن فعال هستند.

این انفجار چهار روز پس از حمله انتحاری به یک گردهمایی انتخاباتی در هلمند رخ داد.

در انفجار هلمند، هشت نفر از جمله صالح محمدخان اچکزی نامزد انتخابات پارلمانی از این ولایت کشته شدند و یازده نفر دیگر زخمی شدند.

ده روز پیش هم حمله انتحاری به یک گردهمایی انتخاباتی در ننگرهار ۱۴ کشته و بیش از چهل زخمی بر جا گذاشت.

انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است به تاریخ ۲۸ میزان/مهر برگزار شود.

 

 

نمایندگان طالبان با زلمی خلیلزاد گفت‌وگو کرده‌اند

حق نشر عکسAFPImage captionطالبان تائید کرده‌اند که مقام‌های این گروه با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

طالبان تائید کرده‌اند که مقام‌های این گروه با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

در اعلامیه طالبان که امروز (شنبه ۲۱ میزان/مهر) نشر شده، آمده است که در ترکیب هیئت گروه طالبان در این مذاکرات شیرمحمد عباس استانکزی، رئیس دفتر سیاسی این گروه در قطر و شماری دیگر از اعضای این دفتر حضور داشته‌اند.

طالبان افزوده‌اند که گفت‌وگوهای نمایندگان‌شان با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در ۱۲ اکتبر در دوحه انجام شده است.

دفتر سیاسی گروه طالبان در سال ۲۰۱۳ در دوحه پایتخت قطر گشوده شد.

سفارت آمریکا در کابل هم در اعلامیه‌ای گفته است که آقای خلیلزاد پس از مذاکراتی در اسلام‌آباد، ریاض و دوحه به افغانستان سفر کرده ‌است تا با محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت و دیگر رهبران سیاسی دیدار کند.

گرچه در اعلامیه سفارت آمریکا در کابل به دیدار آقای خلیلزاد با اعضای طالبان مشخصا اشاره نشده است، اما گفته شده است که او در دوحه مذاکراتی انجام داده است.

حق نشر عکسREUTERS

در اعلامیه گروه طالبان آمده است که دو طرف درباره “پایان اشغال در افغانستان” و مسئله صلح گفت‌وگو و توافق کرده‌اند که در آینده نشست‌های‌شان ادامه داشته باشد. جنگ طالبان با ملیت بومی افغانستان درحقیقت قتل وکشتار شهروندان غیر پشتون به مفهوم ” پایان اشغال در افغانستان  ” نیست بلکه تداوم اشغال می باشد

دیدار زلمی خلیلزاد که خود هم پشتون تبار است ویکی از اساس گذاران جنبش طالبان می باشد وهم اکنون منحیث دیپلومات آمریکایی وارد صحنه جدید بازی جنایت جدید گردیده ،  وهم گویا به اصطلاح  با طرف اصلی جنگ افغانستان طالبان (ملیشه های مسلح پشتون مدافعان صدیق منافع پشتونها وآمریکایی ها می باشند ) پس از سفر او به کابل و اسلام ‌آباد صورت می‌گیرد.

او امروز با مقام‌های بلندپایه دولت افغانستان نیز صحبت کرده است.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که آقای خلیلزاد در دیدار با محمد اشرف‌غنی و عبدالله عبدالله درباره سفرهای اخیرش به کشورهای مختلف گزارش ارائه کرده و گفته است که آمریکا تحت رهبری دولت افغانستان برای هرگونه همکاری در خصوص صلح آماده است.

تعیین زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان این مذاکرات را وارد مرحله تازه‌ای کرده است.

آقای خلیلزاد که از منتقدان سیاست‌های پاکستان درباره افغانستان شمرده می‌شود، در دوران ریاست‌جمهوری حامد کرزی سفیر آمریکا در افغانستان بود. او با اوضاع سیاسی افغانستان به خوبی آشناست.

در خلال سه ماه گذشته این دست‌کم دومین دیدار مستقیم مقام‌های ارشد آمریکایی با نمایندگان طالبان است.

پیش از این هم طالبان تائید کرده بودند که مسئولان این گروه در دوحه با یک دیپلمات ارشد آمریکایی مذاکره کرده‌اند.

یک مقام مسئول طالبان در گفتگو با بی‌بی‌سی، طرف آمریکایی را آلیس ولس، معاون دستیار مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا معرفی کرد و مذاکرات انجام شده را “بسیار مهم” دانست.

این دیدار ها همه ساختگی وپلان شده تنها برای تداوم جنگ ودر قدرت نگهداشتن پشتون تباران در هرم قدرت سیاسی افغانستان می باشد.

حق نشر عکسارگImage captionریاست جمهوری افغانستان گفته است که آقای خلیلزاد پشتون تبار نماینده آمریکا ، در دیدار با محمد اشرف‌غنی پشتون تبار  و عبدالله عبدالله پشتون تبار درباره سفرهای اخیرش به کشورهای مختلف گزارش ارائه کرده است

 

Updated: اکتبر 15, 2018 — 12:36 ق.ظ