اخبار فوری : نگاهی به خانه پامیری بدخشانی‌های تاجکستان

نگاهی به خانه پامیری بدخشانی‌های تاجکستان

بدخشانی‌های تاجیکستان با اعتقادات و آداب و رسومشان از مردم مناطق دیگر این کشور متفاوتند. معماری خانه‌های سنتی آنها که از چوب و گل و سنگ ساخته می‌شوند، منحصر به فرد و یادآور اصول و اعتقادات زرتشتی است. این خانه‌ها هم برای زندگی در شرایط سخت کوهستان مناسبند و هم نشانی از گنجینه غنی فرهنگ مردم بدخشان دارند. در ادامه‌ گزارش‌های سهراب ضیا از استان بدخشان تاجیکستان، به تماشای خانه پامیری میرویم.

 

هشدار دوباره دانشمندان درباره افزایش شدید دمای زمین

دانشمندان در نشست کره جنوبی برنامه جدیدی برای کاهش گازهای گلخانه ای ارائه داده اند. آنها می گویند برای کاهش اثرات مخرب گرمایش جهانی باید افزایش دمای زمین را زیر ۱ و نیم درجه نگه داشت. این درحالی است که پیشتر می گفتند باید زیر دو درجه باشد. نگین شیرآقایی در گزارشش می گوید اگر برنامه سختگیرانه دانشمندان اجرا نشود، آینده بشر با مشکلاتی جدی مواجه خواهد شد.

 

 

جلسه شورای امنیت؛ تجسم نبرد ترامپ با چندجانبه‎گرایی

دونالد ترامپ از هیچ فرصتی برای نمایش حداکثری تصمیم‌های کلیدی‌اش مثل ترک برجام دریغ نکرده استحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionدونالد ترامپ از هیچ فرصتی برای نمایش حداکثری تصمیم‌های کلیدی‌اش مثل ترک برجام دریغ نکرده است

چیزی بهتر از این نمی‌توانست یکی از محورهای سیاست خارجی دونالد ترامپ را پیش چشم مخاطبان داخلی و خارجی‌اش به تصویر بکشد: در جلسه‎ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد – نهادی که آمریکا خودش بعد از جنگ جهانی دوم در تشکیل آن نقشی کلیدی ایفا کرد – رئیس‏جمهور آمریکا بر موضع خود در مخالفت با توافق هسته‎ای ایران پا فشرد و بقیه رهبران جهان، از جمله هم‌پیمانان ایالات متحده، بر مخالفت‌شان با این سیاست او تاکید کردند.

دونالد ترامپ از هیچ فرصتی برای نمایش حداکثری تصمیم‌های کلیدی‌اش مثل ترک برجام دریغ نکرده است. در عین حال هیچ‌وقت هم به این اندازه نمی‌توانست تک‌روی‌اش در این مورد به‌خصوص را در چشم هوادارانش در داخل آمریکا و هم‌دلان خود در کشورهای غربی دیگر نشان دهد.

سخت است بتوان حدس زد که او و نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، درباره واکنش کشورهای دیگر طرف برجام در این جلسه شورای امنیت انتظار دیگری داشتند. آمریکا و این کشورها مواضع قبلی‌شان را تکرار کردند. اما آن‌چه جدید بود، همین تصویر بود که رئیس‌جمهور آمریکا روی کرسی ریاست شورا بر روی‌کرد خودش پافشاری کرد و چندجانبه‌گرایی یا هم‌گرایی با هم‌پیمانان را در اولویت خود قرار نداد.

منتقدان این سیاست آمریکا، از هم‌پیمانانش گرفته تا مقام‌های تهران، این را تصویری از انزوای ایالات متحده می‌خوانند اما همین به چشم هواداران ترامپ و سیاست‌های ترامپی این‌چنینی، تجسمی از “ملی‌گرایی”ای است که او در نطق روز گذشته‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد آشکارا بر آن تاکید کرد؛ وقتی که گفت “ما ایدئولوژی جهانی‌شدن را رد می‌کنیم”.

او که در رقابت‌های انتخاباتی گفت سیاست خارجی‌اش را با شعار “اول آمریکا” معرفی کرد، در انتقاد از سیاست خارجی ربع قرن گذشته‌اش، که شامل سه رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه بود و دو رئیس‌جمهور دموکرات، از هزینه‌های نقدی که آمریکا در ائتلاف با اروپا از جیبش داده بارها انتقاد کرد.

حالا هم نه که تنها انگیزه او از ترک توافق هسته‌ای ایران همین باشد، و نه که این تنها تصمیم این‌چنینی او باشد، ولی بر این جنبه تصمیمش مرتب مانور می‌دهد که یکه و “مستقل” از این هم‌پیمانان سنتی و دیرینه آمریکا، او پای تصمیمی که می‌گوید در راستای منافع آمریکاست ایستاده است.

قام‌های ارشد دولت ترامپ آشکارا از تصمیم کشورهای ۴+۱ برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران ابراز ناخشنودی می‌کنندحق نشر عکسAFP
Image captionقام‌های ارشد دولت ترامپ آشکارا از تصمیم کشورهای ۴+۱ برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران ابراز ناخشنودی می‌کنند

با وجود قدرت‌گرفتن نیروهای راست‌گرایی که در سیاست خارجی حامی ایده‌های “بومی‌گرایانه” هستند در برخی کشورهای دیگر طرف توافق هسته‌ای، هنوز رهبران این کشورها از جناحی هستند که بر حفظ توافق هسته‌ای ایران تاکید می‌کنند و از آمریکا بابت ترک آن انتقاد دارند.

از رای موافق همه‌پرسی برگزیت در بریتانیا، تا رقابت شانه‌به‌شانه مارین لو پن در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، و همین‌طور در گرفتن تظاهرات راست افراطی علیه سیاست‌های مهاجرپذیری دولت آنگلا مرکل در آلمان، نیروهایی که مشابهت‌هایی با جناح راست‌گرای هواداران و نزدیکان دونالد ترامپ دارند، در این کشورهای اروپایی هم خود نشان داده‌اند. در مورد برگزیت و انتخابات فرانسه دونالد ترامپ آشکارا به نفع راست‌ها موضع گرفته بود و درباره آلمان هم در هفته‌های اخیر سفیر تازه‌ منصوب‌شده او علنا گفت که دولت ترامپ در پی تقویت صدای محافظه‌کاران و نیروهای ضد طبقه سیاسی حاکم در آلمان و سرتاسر اروپاست.

در چنین اوضاعی است که تک‌روی‌های دونالد ترامپ در صحنه‌هایی که زیر نگاه مخاطبان جهانی است، می‌تواند پیام‌های تشویق‌کننده و روحیه‌دهنده‌ای برای نیروهایی با جهت‌گیری‌های مشابه در دیگر کشورهای غربی بفرستد.

مقام‌های ارشد دولت ترامپ، از وزیر امور خارجه تا مشاور امنیت ملی، آشکارا از تصمیم کشورهای ۴+۱ برای حفظ توافق هسته‌ای و تلاش برای طراحی سازوکار حفظ تجارت با ایران ابراز ناخشنودی می‌کنند، و این موضع‌گیری‌شان نه از سر شکست است بلکه برای تاکید بر اختلاف‌ها و واکندن سنگ‌ها برای آینده است.

البته که چنین تصویری برای مقام‌های تهران هم معنی‌دار است. اما در حالی که از یک سو برخی رهبران جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، میل دارند اعتبار چنین صحنه‌آرایی‌ای را به خود بدهند و آن را حاصل “تدبیر” خود قلم‌داد کنند، از سوی دیگر هم پیش‌ترآیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته است که اگر هم بر سر برجام بین آمریکا و هم‌پیمانان دیرینه اروپایی‌اش شکافی افتاده، این از جمله اهداف ایران از توافق هسته‌ای نبوده است و در محاسبه نمی‌آید.

با این‌که توافق هسته‌ای ایران به نوعی “نقطه ثقل” و نماد عمده سیاست خارجی دونالد ترامپ برای “اولویت‌دادن به آمریکا” شده است، اما اگر این سیاست بر حوزه‌های دیگر روابط آمریکا و اروپا سایه بیندازد، تبعات و دامنه آن فراتر از ایران و برنامه هسته‌ای و موشکی و سیاست‌هایش در منطقه خواهد رفت. هرچند که فعلا با تصمیم آمریکا به خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌های سخت‌گیرانه، این ایران است که پیش و بیش از همه تحت‌تاثیر این روی‌کرد قرار می‌گیرد.

 

دادگاه لاهه از آمریکا خواست موانع صدور اقلام بشردوستانه

به ایران را رفع کند

خبر فوری

دیوان بین المللی دادگستری در لاهه هلند حکم موقت خود را در پرونده شکایت از آمریکا به دلیل بازگشت تحریم ها علیه ایران اعلام کرده و گفته است که تحریم ها جان شهروندان ایرانی را به خطر انداخته و از دولت آمریکا خواسته تا صدور حکم نهایی، موانع صدور اقلام بشردوستانه به ایران را برطرف کند.

بر اساس این حکم، دیوان بین المللی دادگستری، اعلام کرد که برای رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا بر مبنای پیمان مودت میان دو کشور صلاحیت رسیدگی دارد.

ایران به دلیل بازگرداندن تحریم های آمریکا که ناشی از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای موسوم به برجام است، اوایل تابستان امسال به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد و خواستار بررسی اضطراری موضع شد.

دیوان بین المللی دادگستری در رای خود از ایالات متحده آمریکا خواسته است تا موانعی صدور اقلام بشردوستانه به ایران از جمله دارو، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، اقلام کشاورزی، قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری و خدمات فنی مورد نیاز آن رفع کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با اعلام خروج کشورش از توافق هسته ای با ایران، در اواسط بهار سال جاری، فرمان بازگشت تحریم های رفع شده با این توافق را صادر کرده بود.

قراردادهای فروش هواپیماهای مسافربری به ایران و خدمات مورد نیاز آن که وزات خزانه داری آمریکا مجوز انجام آن را بر اساس توافق هسته ای صادر کرده بود، با فرمان دونالد ترامپ باطل شد و تحریم خدمات هواپیمایی به ایران یکبار دیگر از پانزدهم مرداد ماه سال جاری به اجرا گذاشته شد.

 

آنگلا مرکل دوباره به دونالد ترامپ هشدار داد

مرکل و ترامپ در مواردی مقابل هم موضع گرفتند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، علیه حملات بیشتر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، به سازمان ملل به او هشدار داد. این هشدار در پی سخنرانی اخیر آقای ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک صورت گرفت.

آقای ترامپ هفته پیش در دومین حضورش در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ایدئولوژی جهان‌گرایی را رد و از میهن‌پرستی دفاع کرد.

به‌گفته رئیس‌جمهور ایالات متحده “حکمرانی جهانی” شکلی از “اجبار و سلطه‌گری” است و”ملل مسئول باید مقابل آن بایستند.”

دیدگاه خانم مرکل همچون دیدگاه دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش است که در مجمع عمومی به آقای ترامپ هشدار داد جهان امروز آشوب‌ناک است. آقای گوتریش پیش از آن نیز نسبت برگشت جنگ سرد هشدار داده بود.

خانم مرکل که دریک مبارزه انتخاباتی محلی در استان باواریا، آلمان شرکت کرده بود اضافه کرد که خراب کردن چیزی بدون اینکه جای آن چیزی ساخته شود، بسیار خطرناک است.

او یکبار دیگر از رویکرد چند جانبه‌گرایی نسبت سازوکارهای جهانی دفاع کرد و گفت باور دارد که راه‌حل برای مشکلات جهان چندجانبه‌گرایی است.

خانم مرکل افزود آقای ترامپ نمی‌تواند امکان راه‌حل‌های برد-برد را ببیند و افزود او تنها در مذاکرات بین المللی تنها یک برنده می‌بیند.

این نخستین باری نیست که خانم مرکل به رئیس‌جمهور ایالات متحده هشدار می‌دهد. پیش از این نیز در رابطه با وضع تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا هشدار داد که جنگ تجاری برنده نخواهد داشت.

او گفته بود که اقدام آمریکا در این زمینه می‌تواند به جنگ تجاری منجر شود که برنده‌ای ندارد و همگان از آن متضرر خواهند شد.

همچنین در یک مورد دیگر بین صدراعظم آلمان و رئیس‌جمهور ایالات‌متحده بگومگویی پیش آمد.

ماجرا از این قرار بود که خانم مرکل یک روز پس از نشست سران هفت قدرت اقتصادی جهان (جی ۷) که نتوانست آمریکا را به توافق اقلیمی پاریس پایبند کند، گفته بود آمریکا دیگر متحد خیلی قابل اعتمادی نیست و اروپا باید سرنوشتش را خود به دست بگیرد.

در مقابل این گفته، آقای ترامپ در توییتی نوشت کسری تراز بازرگانی آمریکا و آلمان برای آمریکا “خیلی بد” است و خواستار آن شد که دولت آلمان بودجه بیشتری به ناتو بپردازد.

ظریف: آمریکا توافقی بهتر از برجام کسب نمی‌کند؛ ترامپ: اوضاع ایران متلاشی شده

ظریفحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionظریف گفته است که ایران در انتظار نحوه اجرای سازوکارهای مالی تدوین شده توسط باقیماندگان در برجام است

وزیر خارجه جمهوری اسلامی از برجام دفاع کرده و همزمان رئیس جمهوری آمریکا ضمن تاکید بر مثبت بودن خروج از این توافق، از شرایط نابسامان ایران سخن گفته است.

محمد جواد ظریف در مصاحبه با تلویزیونی بی‌بی‌سی به سئوالاتی درباره شرایط ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای – برجام – و واکنش به پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره با رهبران جمهوری اسلامی پاسخ داده است.

لیز دوست، خبرنگار بی‌بی‌سی در این مصاحبه از وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مورد آثار خروج ایالات متحده از برجام برای اقتصاد ایران سئوال کرد. وی پاسخ داد: “نتیجه این اقدام البته دشوار خواهد بود چون دلار نقشی فراگیر در نظام پولی جهان دارد اما گزینه‌ها هم مشخص است، اینکه آیا جامعه جهانی به آمریکا اجازه خواهد داد بر جهان حکومت کند؟”

وی افزود که “البته آمریکا در گذشته چنین می‌کرد اما در چارچوب مجموعه‌ای از قوانین، نه براساس امریه‌هایی که هر روز عوض می‌شود.”

خبرنگار بی‌بی‌سی با یادآوری اینکه رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده هرکس ایران را منزوی نکند، با واکنش شدید ایالات متحده مواجه خواهد شد، پرسید: “در مورد کشوری مثل بریتانیا که مایل به داشتن روابط سیاسی و بازرگانی با ایران است وضع چه خواهد بود؟”

+ برجام بدون آمریکا؛ ایران می‌گوید پیشنهاد اروپا تکرار برنامه نفت در برابر غذا نیست

+ باقیماندگان در برجام ‘ساز و کار جدیدی’ را برای ارتباط مالی با ایران ایجاد می‌کنند

+ پومپئو به کری: برجام شکست خورد، رهایش کن

ظریف و لیز دوست
Image captionوزیر خارجه جمهوری اسلامی گفته است که آمریکا نمی‌تواند از طریق مذاکرات جدید توافقی بهتر با ایران به دست آورد

وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه “و همه کسان دیگر گفته‌اند که متعهد به برجام هستند و متعهد هستند که ایران از منافع آن برخوردار شود.” وی افزود واکنش سیاسی این کشورها “احتمالا از آنچه انتظار می‌رفت بهتر بوده اما مساله، ترجمه این تعهدات سیاسی به سازوکارهای اجرایی است.”

آقای ظریف با اظهار اینکه “به نظر من این سازوکارها ایجاد شده” گفت: “مرحله بعدی و مهمتر این است که آیا این سازوکارها عمل خواهد کرد یا نه؛ ما یک مقدادری شکیبایی به خرج خواهیم داد اما نه به این معنی که شکیبایی ما هرگز به انتها نمی‌رسد اما ما کمی بیشتر شکیابی به خرج خواهیم داد که ببینیم چه می‌شود.”

خبرگار بی‌بی‌سی گفت: “البته راه چاره‌ای هم وجود دارد؛ شما می‌توانید به پیشنهاد پرزیدنت ترامپ برای نشستی با پرزیدنت روحانی پاسخ مثبت بدهید؟ آیا چنین چیزی غیرممکن است؟”

وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت: “هیچ چیزی غیرممکن نیست آما نتیجه ملاقات پرزیدنت ترامپ و پرزیدنت روحانی فقط فرصتی برای گرفتن عکس و یک سند دو صفحه‌ای خواهد بود.” وی با اشاره به توافق هسته‌ای گفت: “ما یک سند یکصد و پنجاه صفحه‌ای داریم که توافق هسته‌ای است که کلمه به کلمه آن نه فقط با ایالات متحده بلکه با شش قدرت جهانی مذاکره شده است.”

جواد ظریف افزود: “به عنوان کسی که این مذاکره را کرده و مدتی طولانی در مذاکره شرکت داشته، من می‌توانم به پرزیدنت ترامپ اطمینان بدهم که ایالات متحده توافق بهتری به دست نخواهد آورد.”

خبرنگار بی‌بی‌سی با اشاره به دیدار رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، گفت: “اما درملاقات با صدر کیم، کیم چیز دیگری به دست آورد، یعنی او از دشمن درجه یک مردم آمریکا به رهبری تبدیل شد که پرزیدنت ترامپ گفته است به خاطر نامه‌های زیبایش، شیفته او شده است.”

وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت: “روابط بین‌الملل مربوط به شیفته شدن نیست بلکه مربوط به احترام به تعهدات است.” وی افزود: “ایالات متحده توافقی را امضا کرده و آنچه با به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا روی داده، انقلاب نبوده بلکه تغییر دولت بوده است.”

آقای ظریف گفت: “توافق هسته‌ای یک توافق شخصی بین من و جان کری [وزیر خارجه سابق آمریکا] یا بین پرزیدنت اوباما و پرزیدنت روحانی نبوده، بلکه یک توافق بین‌المللی بین هفت کشور و [شامل] اتحادیه اروپاست که در قطعنامه شورای امنیت هم گنجانده شده است.”

ترامپ در می‌سی‌پیحق نشر عکسAFP
Image captionترامپ: به آنها ١٥٠ میلیارد دلار دادیم برای هیچ و پوچ!

ترامپ: اوضاع ایران متلاشی شده

در خبر دیگری در مورد ایران، شامگاه گذشته، رئیس جمهوری آمریکا بخشی از سخنرانی خود در ایالت می‌سی‌پی را به توافق هسته‌ای با ایران اختصاص داد. وی گفت: “من ایالات متحده را از توافق وحشتناک اتمی [با ایران] خارج کردم و ایران حالا کشوری کاملا تغییر یافته است.” وی توضیح داد: ” آنها [رهبران ایران] می‌کوشند ناآرامی‌هایی را در سراسر کشور خاموش کنند.”

رئیس جمهوری آمریکا در مورد دلیل تصمیم خود به خروج از برجام گفت: “وقتی من رئیس جمهوری شدم، به اوضاع نگاه کردم و پرسیم چطور می‌شود ایران را متوقف کرد؟ و کسی نتوانست جوابم را بدهد. من دست به این اقدام زدم و آنها متلاشی شده‌اند، متلاشی شده‌‌اند.”

دونالد ترامپ گفت: “ما از شر آن توافق خلاص شدیم، چه طور ما به آنها ١٥٠ میلیارد دلار پول دادیم برای هیچ و پوچ، به آنها یک و نیم میلیارد پول نقد دادیم، برای هیچ!”

منظور رئیس جمهوری آمریکا آزاد شدن دارایی‌های مسدود شده ایران پس از توافق هسته‌ای و همچنین پرداخت مبالغی پول نقد در هفته‌های آخر ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق است.

آقای ترامپ پیش از این هم در مواردی آزاد شدن پول مسدود شده ایران را مورد انتقاد قرار داده است. او در سخنرانی اخیر خود در مجمع عمومی سازمان ملل مقامات جمهوری اسلامی را متهم کرد که پولی را که آزاد شده بود به جای اینکه صرف بهبود شرایط و رفاه مردم ایران بکنند، برای حمایت از حکومت سوریه و به گفته او “بی‌ثبات سازی منطقه”، “حمایت از تروریسم”، “سرکوب” و “پرکردن جیب‌های خودشان” به کار بردند.

در مورد پرداخت پرداخت پول نقد به ایران که همزمان با آزادی چند ایرانی دوتابعیتی از زندان‌های ایران صورت گرفت نیز دونالد ترامپ دولت سابق ایالات متحده را متهم کرده است که با “پرداخت باج” به جمهوری اسلامی، “گروگان‌ای آمریکایی” را آزاد کرد.

 

برهم صالح رئیس‌جمهور عراق شد

از برهم صالح به عنوان یک شخصیت معتدل و میانه‌رو یاد شده استحق نشر عکسREUTERS
Image captionاز برهم صالح به عنوان یک شخصیت معتدل و میانه‌رو یاد شده است

پارلمان عراق برهم احمد صالح، سیاست‌مدار کرد را به عنوان رئیس‌جمهور جدید این کشور انتخاب کرده است.

اگرچه پست ریاست جمهوری در عراق به لحاظ قدرت اجرایی جنبه تشریفاتی دارد اما نخستین گام در تشکیل دولت جدید این کشور محسوب می‌شود.

تشکیل دولت جدید در این کشور به دلیل اختلاف بر سر نتایج انتخابات مه (خرداد) در عراق، ماههاست که به تعویق افتاده است.

در ۱۵ سال گذشته و بنابر توافق احزاب عراق؛ رئیس جمهوری این کشور از میان نامزدهای کرد انتخاب می‌شود. نخست‌وزیری سهم شیعیان است و ریاست پارلمان هم به چهره‌های سنی‌های این کشور سپرده می‌شود.

این رای‌گیری که قرار بود دیروز (دوشنبه) انجام شود به علت به توافق نرسیدن احزاب کرد عراق برای معرفی کاندیدای واحد به تاخیر افتاده بود.

ساعتی پس از اعلام انتخاب آقای صالح به عنوان رئیس جمهور جدید عراق، خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، از بغداد خبر داد که ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق در انتخاب آقای صالح را تبریک در پیامی تبریک گفته: “فرصت را مغتنم شمرده ضمن استقبال از این انتخاب بر سیاست اصولی کشورم در حمایت از تمامیت ارضی، گسترش دموکراسی، بالندگی و ثبات و امنیت کشور همسایه، دوست و برادر عراق تاکید می‌کنم.”

پارلمان عراق امروز ۲۱۹ رای موافق از ۲۷۰ رای از نامزدی برهم صالح حمایت کردحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionپارلمان عراق امروز ۲۱۹ رای موافق از ۲۷۰ رای از نامزدی برهم صالح حمایت کرد

نفیسه کوهنورد

بی‌بی‌سی فارسی – عراق

برهم صالح در زمان همه‌پرسى كردستان عراق از اين كار حمايت نكرد و همين يكى از نقاط قوت او بين گروه‌هاى شيعه و سنى در بغداد بود. در مقابل رقيب او فواد حسين نامزد حزب دموكرات كردستان براى پست رياست‌جمهورى كسى بود كه بارها عراق را يك كشور زوال يافته خوانده بود.

اختلاف‌هاى داخلى بين دو حزب اتحاديه ميهنى و دموكرات كردستان سبب شد اين دو نتوانند بر سر يك نامزد به توافق برسند. جالب اين كه در داخل حزب اتحاديه ميهنى هم بر سر نامزدى برهم صالح اختلاف نظر وجود داشت و با اين كه بخش بزرگى از اين حزب از او حمايت مى‌كردند، هرو طالبانى همسر جلال طالبانى رييس‌جمهورى فقيد عراق گفته بود نه از آقاى صالح كه از فواد حسين حمايت مى‌كند.

آقاى صالح سال گذشته از حزب اتحاديه ميهنى جدا شد و حزب ائتلاف براى دموكراسى و عدالت را تشكيل داد، با اين حال چند مدت پيش دوباره به حزب اتحاديه ميهنى پيوست و نامزد آنها براى رياست‌جمهورى عراق شد. بر سر اين كه در كشمكش بين آمريكا و ايران برهم صالح بيشتر مطلوب كدام يك بود هم بحث‌هاى زيادى در جريان است.

چند روز پيش برت مك گورك نماينده ويژه آمريكا در ائتلاف بين‌المللى عليه داعش عكس‌هايى از خود و آقاى صالح توييت كرد و نوشت كه به ديدار او به سليمانيه رفته است.

هرچند هفته‌ها پيش هم خبرهايى منتشر شد حاكى از اينكه قاسم سليمانى با برهم صالح ديدار كرده و در پيوستن او به اتحاديه ميهنى نقش داشته است.

با همه اينها شايد مهمترين موضوع اين باشد كه آقاى صالح در برابر فواد حسين شخصيت محبوب‌ترى براى گروه‌هاى مختلف عراق بود و كمتر با احزاب شيعه و سنى اصطكاك داشت.

كسب ٢١٩ راى از ٢٧٠ نماينده حاضر در جلسه راى‌گيرى نشانه‌اى قوى از همين امر است. موضوعی كه عراقي‌ها ظاهرا در اين دوره بيشتر بر آن تمركز دارند؛ انتخاب كسى كه مقبول بيشتر گروه‌ها باشد.

محمد حلبوسیحق نشر عکسANADOLU
Image captionمحمد حلبوسی با ۳۷ سال سن جوانترین رئیس مجلس عراق در تاریخ این کشور است

دو هفته پیش هم محمد حلبوسی به عنوان رئیس جدید پارلمان عراق معرفی شد.

رئیس مجلس جدید عراق استاندار استان انبار بود که بیشتر ساکنان آن سنی هستند.

محمد حلبوسی با ۳۷ سال سن جوانترین رئیس مجلس عراق در تاریخ این کشور است.

 

اشرف غنی ژنرال جرأت مشاور ارشد خود را برکنار کرد

افغانستانحق نشر عکس‘روند حفاظت از ارزش های جهاد و مقاومت مردم’
Image captionآقای جرأت، رهبر”روند حفاظت از ارزشهای جهاد و مقاومت مردم افغانستان” است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دین محمد جرأت مشاور ارشد رئیس جمهوری و معاون دفتر شورای امنیت ملی افغانستان را از کار برکنار کرد.

آقای جرأت، رهبر”روند حفاظت از ارزش‌های جهاد و مقاومت مردم افغانستان” است. او متولد ولایت پنجشیر و از فرماندهان جهادی افغانستان است که سال‌ها در صف ائتلاف شمال به رهبری احمد شاه مسعود بسر برده است.

در جریان چهارسال گذشته از افراد نزدیک به رئیس جمهوری افغانستان بود و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ از حامیان آقای غنی بود.

در فرمان ریاست جمهوری افغانستان آمده که برکناری آقای جرأت براساس ماده ۶۴ قانون اساسی افغانستان انجام شده است.

در این ماده صلاحیت‌های رئیس‌جمهوری افغانستان توضیح داده شده است که برکناری “ماموران عالی‌رتبه” از جمله آنهاست.

چندی قبل مقام‌های محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان اعلام کردند که در یک عملیات نظامی در شهر جلال آباد، در “دفتر روند حفاظت از ارزش‌های جهاد و مقاومت مردم افغانستان” شماری اسلحه و مین به دست آوردند.

به گفته این منابع این عملیات به گونه مشترک از سوی ریاست امنیت ملی و فرماندهی پلیس ننگرهار صورت گرفته بود.

در نتیجه این عملیات هشت نفر مظنون بازداشت شدند که پنج نفرشان رها شدند و سه نفر دیگر برای تحقیقات بیشتر در بند باقی ماندند.

در آن زمان هاشم مومند، مسئول دفتر آقای جرأت در شرق افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که دفتری که نیروهای امنیتی به آن حمله کردند، مربوط آنها نمی‌شود.

او این ادعا را یک ‘توطئه ‘ ‌خواند بود.

افغانستانحق نشر عکس‘روند حفاظت از ارزش های جهاد و مقاومت مردم’
آقای جرأت نفر مابین در کنار آقای غنی

……………………………………………………………………….

 

 

 

ابوالفضل قدیانی و علیرضا رجایی: ولایت فقیه با جمهوریت ناسازگار است

ابوالفضل قدیانی و علیرضا رجایی، از فعالان سیاسی ایران و زندانیان سیاسی سال‌های اخیر، با انتشار بیانیه‌ای گفته‌اند که ولایت فقیه با جمهوریت ناسازگاری دارد و باید بر مطالبه جمهوری تاکید کرد.

آقایان قدیانی و رجایی در بیانیه‌ای، که در وبسایت کلمه منتشر شده، گفته‌اند شرایط حکومت ایران به ترتیبی است که ” امواج بحران هر روز از سویی به آن حمله‌ور می‌شود” و در این شرایط “تظاهر به خونسردی و اعتماد به نفس ظاهری نیز دردی از درهای بی‌شمار این موجودیت بیمار را درمان نمی‌کند.”

آنها گفته‌اند که انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ با “آرزوی حکومت جمهور به پیروزی رسیده‌بود” اما “تحت انقیاد قرار گرفت، و قانون اساسی خبرگان بود که با گنجاندن اصل ولایت فقیه ـ که به‌طور بنیانی با جمهوریت ناهمخوان است ـ به لطایف‌الحیل بر این انقیاد صحه گذاشت.”

از سال گذشته اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای مختلف ایران برگزار شده است که چهره‌ها و جریان‌های مختلف سیاسی داخل و خارج ایران را به موضعگیری واداشته است.

ابوالفضل قدیانی و علیرصا رجایی در بیانیه خود گفته‌اند که یک برداشت به خصوص از باورهای اسلامی بر خواست جمهوری در ایران مسلط شده و به یک “الیگارشی قدرت” شکل داده است.

آقایان قدیانی و رجایی می‌گویند در چنین ساختاری “حلقه‌ها و کانون‌های قدرت با ثروت‌های مولتی‌میلیاردی… دولت و حکومت را به‌عنوان زمین بازی اقتصادی خود می‌بینند و به‌طور مشخص در تعارض با هنجارهای دموکراتیک، اقلیت‌های قومی و مذهبی و رسانه‌های آزاد هستند.”

آنها نوشته‌اند که ” انحرافی که از بدو پیروزی انقلاب از مفهوم و مضمون واقعی جمهوری و جمهوری‌خواهی صورت گرفت و با تدوین آن قانون اساسی، این انحراف ساختارمند شد و ابعاد آن تا به امروز بسط و گسترش یافت، ریشه‌ی اصلی تمامی بحران‌هاست.”

 

از سال گذشته اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای مختلف ایران برگزار شده است

در چند ماه اخیر انتقادهای تندی درباره بحران اقتصادی، بحران محیط زیست و سیاست خارجی حکومت ایران بیان شده است که در مواردی مسئولیت آنها را متوجه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، دانسته‌اند.

آقای خامنه‌ای در مورد تامین عدالت عذرخواهی کرده و گفته درباره توافق هسته‌ای اشتباه کرده است.

انتقادها از رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای زیر نظر او محدود به مخالفان و منتقدان حکومت نیست و حتی چهره‌ای مثل محمود احمدی‌نژاد نیز انتقادهای صریحی را بیان کرده است.

 

 

 

 

 

 

اتهام تجاوز به ستاره فوتبال؛ رونالدو: می‌خواهند

خودشان را مطرح کنند

حق نشر عکسGETTY IMAGES

کریستیانو رونالدو، بازیکن باشگاه یوونتوس اتهام یک زن آمریکایی مبنی بر تجاوز این ستاره پرتغالی در سال ۲۰۰۹ به او را رد کرد.

رونالدو در ویدئویی که در اینستاگرام منتشر کرد، گفت: “آن‌ها می‌خواهند با استفاده از اسم من خودشان را مطرح کنند. این طبیعی است.”

وکلای رونالدو می‌گویند از نشریه آلمانی اشپیگل که اولین بار گزارش مربوط به این اتهام را منتشر کرد، شکایت خواهند کرد.

مجله اشپیگل نوشت که کاترین مایورگا مدعی شده که رونالدوی ۳۳ ساله در هتلی در لاس‌وگاس به او تجاوز کرده است.

گزارش شده است که خانم مایورگای ۳۴ ساله کمی بعد از زمانی که مدعی است این حادثه اتفاق افتاده، فرم مربوط به تجاوز را در دفتر پلیس لاس‌وگاس پر کرده است.

همچنین گزارش شده است که سال ۲۰۱۰ او خارج از دادگاه با رونالدو توافق کرد که در ازای دریافت ۳۷۵۰۰۰ دلار، اتهامش را علنی نکند.

وکلای خانم مایورگا در تلاش هستند تا توافق علنی نکردن این حادثه را فاقد اعتبار قانونی اعلام کنند.

کریستین شرتز، وکیل رونالدو در بیانیه‌ای گفت: “گزارش اشپیگل به طور آشکار غیرقانونی است.”

او همچنین گفت به دنبال گرفتن خسارت از این نشریه آلمانی برای “صدمات اخلاقی” به دنبال “احتمالا یکی از جدی‌ترین تجاوزها به حقوق فردی یک شخص در سال‌های اخیر” است.

 

 

Updated: اکتبر 9, 2018 — 1:15 ق.ظ