برترین کشورهای صادر کننده کالا در دنیا را بشناسید

 

 

 

برترین کشورهای صادر کننده کالا در دنیا را بشناسید

Formularbeginn

تشدید موج جهانی شدن اقتصاد صنعتی  ، منجر به تقویت تجارت جهانی شده است و کشورها کالاهای مازاد بخش تولید داخلی خود را صادر و کالاهای فراوان دیگر کشورها را وارد می‌کنند. صنعت تجارت جهانی باعث ظهور کشورهایی در سطح جهان شده است که کالاهایی را با ارزش میلیاردها دلار با کشتی حمل می‌کنند. کالاهای صادراتی شامل نفت، مواد معدنی، طلا، سنگ آهن، سبزیجات، پارچه، دارو، ماشین‌آلات، سلاح، وسایل الکترونیکی و … است. بهترین کشورهای صادر کننده کالا به قرار زیر است :

کشورچین

چین با صادر کردن کالاهایی به ارزش ۲/۲۱ تریلیون دلار در سراسر جهان به غول کشورهای صادر کننده تبدیل شده است. چین در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۲۰۱۵ در حدود ۱۹.۵۱ تریلیون دلار بوده است. حدود ۵۰.۳ درصد از صادرات آن به کشورهای همسایه آسیایی عمدتا هنگ‌کنگ، ژاپن و کره جنوبی صورت می‌گیرد. چین توافق‌نامه تجارت آزاد با هنگ‌کنگ دارد و کالاهای زیادی به آن صادر می‌کند. در سال ۲۰۱۵، صادرات از چین به کشورهای غیرآسیایی با میزان حجم آن بدین مقدار بوده است آمریکا (۱۸٪)، آلمان (۳٪)، انگلیس (۲.۶٪)، هلند (۲.۶٪) و هند (۲.۶٪). همچنین استرالیا، تایوان، سنگاپور و تایلند مقدار قابل توجهی از صادرات چین را وارد می‌کنند. کالاهای صادراتی برتر چین عبارتند از: وسایل الکترونیکی، کامپیوتر، ماشین‌آلات و موتور، مبل، پارچه و تجهیزات پزشکی. دیگر صادرات شامل آهن، فولاد، ریز تراشه‌ها و تلفن‌همراه است.

 

آمریکا

آمریکا، دومین کشور بزرگ صادرکننده جهان، ارزش کالاهای صادراتی‌اش به سراسر جهان برابر با ۱.۵۰ تریلیون دلار است. آمریکا برای چندین دهه ارتباطات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را با کانادا حفظ کرده تا اقتصاد کانادا را ایجاد کند، اقتصادی که به شدت وابسته به تجارت با آمریکا است. کانادا بیشترین حجم واردات را از آمریکا می‌گیرد. آمریکا در حال افزایش روابط تجاری با آسیا و اقیانوسیه به دلیل توسعه اقتصادی اخیر است. چین، ژاپن و کره‌جنوبی عمده واردات خود را از آمریکا خریداری می‌کنند. مقاصد بعدی برای صادرات آمریکا، کشورهای مکزیک، انگلیس، آلمان، فرانسه، عربستان و تایوان هستند.  آمریکا دارای مجموعه متنوعی از صادرات شامل نفت خام، هواپیما، وسایل نقلیه، ماشین‌آلات، دارو، تجهیزات پزشکی و پلاستیک است.

 

آلمان

آلمان در میان کشورهای صادر کننده کالاهایی به ارزش ۱.۳۳ تریلیون دلار صادر می‌کند. آلمان دارای اقتصادی پیشرو در اتحادیه اروپا است و در جهان به نوآوری و تکنولوژی‌های پیشرفته‌اش شناخته می‌شود. آلمان روابط اقتصادی و سیاسی خوبی با آمریکا دارد و بیشترین میزان واردات را از آن خریداری می‌کند. آلمان و آمریکا عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (NATO) هستند و چندین مأموریت حفظ صلح را در افغانستان و آفریقا آغاز کرده‌اند. همچنین این دو کشور سرمایه‌گذاری‌های مستقیمی را با یکدیگر برای افزایش رشد اقتصادی انجام می‌دهند. دیگر وارد کننده‌های عمده محصولات آلمانی عبارتند از: فرانسه، انگلیس، چین و هلند. عمده صادارت آلمان شامل وسایل نقلیه، هواپیما و هلیکوپتر، ماشین‌آلات، پارچه، قطعات خودرو، مواد شیمیایی، کامپیوتر، وسایل الکترونیکی و فلزات است.

 

ژاپن

ژاپن کالاهایی به ارزش ۶۲۴،۹۴ میلیارد دلار صادر می‌کند و رشد اقتصاد آن عمدتا به رشد صادرات وابسته است. ژاپن تجارت دوجانبه سودآوری با چین دارد به طوریکه چین تقریبا ۲۱.۵ درصد از صادرات ژاپن را وارد می‌کند و همچنین ژاپن روابط تجاری با کره‌جنوبی دارد. دومین وارد کننده صادرات ژاپن آمریکا است، این دو کشور در سال‌های اخیر روابط خود را تقویت کرده‌اند، اقدامی که در آن آمریکا به دنبال ایجاد پایگاه‌هایی در ژاپن برای دسترسی پایدار به مناطق آسیا و اقیانوسیه است. همچنین ژاپن به استرالیا و امارات کالا صادر می‌کند. عمده صادرات ژاپن وسایل نقلیه، وسایل الکترونیکی، آهن و فولاد، ماشین آلات، پلاستیک و نفت است. ژاپن در میان کشورهای صادر کننده جزو اقتصادهای نوظهور و با اقتصادی بسیار پایدار محسوب می‌شود.

دیگر کشورهای صادر کننده میزان ارزش کالاهای صادراتی آن‌ها در سال ۲۰۱۵ بدین قرار بوده است: هلند (۵۶۷،۲۲ دلار)، کره‌جنوبی (۵۲۶،۷۶ دلار)، هنگ‌کنگ (۵۱۰،۶۰ دلار)، فرانسه (۵۰۵،۹۰ دلار)، انگلستان (۴۶۰،۴۵ دلار) و ایتالیا (۴۵۹،۰۷ دلار). برترین کشورهای صادر کننده از اروپا، آسیا و آمریکای شمالی هستند. صادرات رشد اقتصادی را افزایش می‌دهد و بازار جهانی به دنبال جذب اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور است.

 نویسنده : حسین بابائی

 

 

 

Updated: آگوست 27, 2018 — 11:10 ق.ظ