با کشورهای OECD که بالاترین تراز دستمزد را دارند آشنا شوید

 

با کشورهای OECD که بالاترین تراز دستمزد را دارند آشنا شوید

Formularbeginn

هدف از تشکیل سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در سال ۱۹۶۱ رشد اقتصادی و تجارت بین‌المللی بوده و تاکنون پیشرفت قابل توجهی در کشورهای عضو مشاهده است. اعضای OECD، کشورهای توسعه یافته‌ای در نظر گرفته می‌شوند چون دارای اقتصادهایی با درآمد زیاد و شاخص‌های توسعه انسانی بالا هستند. تا اکنون، کشورهای OECD دارای ۳۵ کشور عضو است که با سازمان برای حفظ آن همکاری می‌کنند. برخی از کشورهای عضو شامل انگلیس، آمریکا،آلمان، فرانسه، چین، اتریش، دانمارک، کانادا، اسپانیا، ترکیه و سایر کشورها است. این سازمان ایجاد شده است تا یک پلتفرم برای توسعه بازار و دستیابی به رشد اقتصادی تعیین کند و تا به امروز، برخی از کشورها بهتر از دیگران بوده‌اند.

 

لوکزامبورگ

لوکزامبورگ با درآمد ۶۳ میلیون دلار در سال در بالاترین رتبه میان کشورهای عضو OECD قرار دارد. حداقل دستمزد در لوکزامبورگ جز بیشترین‌ حقوق‌ها در جهان است (یک فرد بزرگسال ۲۰۰۰ یورو در هفته کسب می‌کند) و این کشور به یک رقیب بی‌همتا در میان اعضای کشورهای OECD تبدیل شده است چون کارگران درآمد بالایی دارند. یک کارگر ماهر در هفته ۲۳۰۰ یورو دریافت می‌کند و تعداد بیکاران در کشور نسبتا پایین است که منجر به نرخ بالای حقوق و دستمزد می‌شود.

 

آمریکا

میانگین حقوق سالانه کارگران در آمریکا به ۶۰ هزار دلار می‌رسد و در میان کشورهای OECD دومین کشور با بالاترین حقوق در سال است. متوسط دستمزد کارگران، بسته به میزان تحصیلات در کنار عوامل دیگر، ۸۰۰ دلار در هفته است. این میزان با توجه به موقعیت و سطح تحصیلات متفاوت است. با این حال، تفاوت بین دستمزد زن و مرد و همچنین جمعیت سفید پوست و اقلیت موضوعاتی است که باعث افزایش حقوق می‌شود.

 

سوئیس

کارگران در سوئیس تقریبا ۶۰ هزار دلار در سال به دست می‌آورند که کمی کمتر از آن چیزی است که کارگران در آمریکا سالانه دریافت می‌کنند. حقوق در این کشور به شدت وابسته به سن، سطح تحصیلات  و منطقه‌ای است که در آن کار می‌کنند اما درآمد متوسط کارگران در هر منطقه‌ای‌ به ۱۱ هزار در سال می‌رسد.

 

ایسلند

کارگران در ایسلند سالانه حدود ۵۵ هزار دلار دریافت می‌کنند. درآمد به فاکتورهای مهمی مانند سن، جنسیت، شهری که در آن کار می‌کنند، سطح تحصیلات و تجربه بستگی دارد اما به طور کلی نرخ حقوق بالا و جز ده کشور برتر عضو OECD است.

 

هدف کشورهای OECD

اعضای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، هدف بهبود بخش اقتصادی و بازاریابی کشورشان را از طریق تعهد و حمایت از یکدیگر دنبال می‌کنند. برخی از اعضا به موفقیت رسیده‌اند و اقتصادشان رشد کرده است در حالی‌که تعدادی خوب عمل نکرده‌اند اما هنوز تلاش می‌کنند. تشکیل این سازمان غیردولتی بهترین ایده بوده است اما آن‌ها می‌توانند کشورهایی را جذب کنند که هنوز در حال تلاش هستند تا اقتصاد خود را تقویت کنند و رشد دهند تا به اقتصاد جهانی بهتری دست یابند.

رتبه کشور دستمزد میانگین
۱ لوکزامبورگ ۶۲،۶۳۶
۲ آمریکا ۶۰،۱۵۴
۳ سوئیس ۶۰،۱۲۴
۴ ایسلند ۵۵،۹۸۴
۵ نوروژ ۵۳،۶۴۳
۶ هلند ۵۲،۸۳۳
۷ دانمارک ۵۲،۵۸۰
۸ استرالیا ۵۲،۰۶۳
۹ ایرلند ۵۱،۶۸۱
۱۰ بلژیک ۴۹،۵۸۷

 نویسنده : حسین بابائی  

 

Updated: آگوست 27, 2018 — 11:14 ق.ظ