اخبار فوری روز : احتمال افزایش نگرانی هند در پی سفر مشاور امنیت ملی افغانستان به پاکستان

احتمال افزایش نگرانی هند در پی سفر مشاور امنیت ملی افغانستان به پاکستان

نگرانی هند در پی سفر اخیر مشاور امنیت ملی افغانستان به اسلام‌آباد و دعوت اشرف غنی از رئیس ستاد ارتش پاکستان، «راجندر کنها» معاون مشاورامنیت ملی هند را به کابل کشانده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هیئتی از مقامات هندی در سفر به کابل به ریاست «راجندرکنها» معاون مشاور امنیت ملی هند با حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

دفتر شورای امنیت افغانستان اعلام کرد که در این دیدار حنیف اتمر درباره مسائل امنیتی و تحولات منطقه‌ای با مشاور امنیت ملی هند گفت‌وگو کرده است.

هئیت مقامات هندی در نشست مشترک امنیتی با مقامات افغان از آمادگی هند برای تجهیز نیروی هوایی افغانستان و مداوای زخمی‌های نیروهای امنیتی افغانستان خبر دادند.

پس از امضای توافقنامه «برنامه عمل» که ماه گذشته در سفر شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان به کابل صورت گرفت تنش‌ها بین دو کشور بطور فزاینده کاهش یافته است.

بر اساس توافق صورت گرفته دو کشور مکلف هستند تا به گروه‌های مسلح اجازه فعالیت ندهند و برای اهداف مورد نظرشان اقدام نظامی هماهنگ شده انجام دهند.

اگر چه پاکستان تا کنون در این راستا اقدامی عملی انجام نداده است اما مقامات افغان امیدوارند که با اجرایی شدن این توافق اختلافات دو کشور به صورت اساسی حل و فصل شوند.

اخیرا «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان برای نخستین بار به اسلام‌آباد سفر کرد و با مقامات پاکستانی از جمله «شاهدخاقان عباسی» نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

در پی بازگشت حنیف اتمر از سفر پاکستان رئیس جمهوری افغانستان نیز رئیس ستاد ارتش پاکستان را به دیدار مجدد از کابل دعوت کرد که به نظر می‌رسد نگرانی هند بزرگترین متحد افغانستان را برانگیخته است.

دید و بازدید مقامات افغان از پاکستان و امضای جندین توافقنامه نگرانی مقامات هندی را برانگیخته و کارشناسان بر این باورند که  سفر هیئت مقامات هندی به کابل نیز به دلیل نگرانی هند از این موضوع است.

 

پاکستان ممکن راه اکمالاتی نیروهای خارجی در افغانستان را مسدود کند

خرم دستگیر خان وزیر خارجه پاکستان گفته است که روابط خود را با ایالات متحده مورد ارزیابی مجدد قرار می‌دهد و ممکن راه اکمالاتی نیروهای امریکایی و ناتو مستقر در افغانستان را مسدود کند.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ این اظهارات یک روز قبل از آن بیان شد که یک “گروه کاری بین المللی” ممکن پاکستان را در فهرست کشورهای “تمویل کننده دهشت افگنی” قرار بدهد، اقدامی که از سوی اداره دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده، مطرح شده است.
در صورتی که پاکستان در فهرست کشورهای “تمویل کننده بین المللی” گنجانیده شود، این کشور با مشکلات اقتصادی بیشتر مواجه خواهد شد.
نیروی کاری عملیات مالی یا FATF که مقر اصلی آن در پاریس، پایتخت فرانسه است دارد، در ماه فبروری 2018 تصمیم گرفت تا پاکستان را در “فهرست خاکستری” قرار بدهد. کشور هایی در “فهرست خاکستری” قرار می گیرند که اقدامات کافی برای مبارزه با تمویل گروه‌های تندرو و دهشت افگن، روی دست نمی‌گیرند.
وزیر خارجه پاکستان گفته است که کشورش هنوز هم یکی از متحدین “غیر ناتو” امریکا است، اما اگر ایالات متحده پاکستان را عملاً از طریق نیروی کاری عملیات مالی تحت فشار قرار بدهد، اسلام آباد چاره‌ای نخواهد داشت، مگر اینکه در مورد روابط خود با واشنگتن، فکر مجدد کند.
براساس توافقی که میان نیروی کاری عملیات مالی و پاکستان در ماه فبروری صورت گرفته است، اسلام آباد ملزم است تا روی پلان کاری دست به کار شده و خود را از “فهرست خاکستری” بیرون کند، در غیر آن، این کشور در “فهرست سیاه” قرار خواهد گرفت، اقدامی که ممکن پاکستان را تحت فشار‌های شدید اقتصادی و دیپلوماتیک قرار بدهد.
اقدامات تنبیهی در برابر پاکستان که رهبری آن را ایالات متحده بر عهده دارد، در استراتیژی امریکا برای جنوب آسیا و افغانستان درج شده است، این استراتیژی در ماه آگست 2017 از سوی رییس جمهور ترامپ اعلام شد. در این استراتیژی بر حکومت پاکستان فشار وارد شده تا روابط خود را با گروه طالبان و سایر گروه‌های دهشت افگنی قطع کند که نیرو امریکایی مستقر در افغانستان را، مورد حملات مرگبار قرار می‌دهند.
با وجود ادعاهای حکومت ایالات متحده و افغانستان مبنی بر حمایت پاکستان از گروه‌های تندرو و دهشت افگن مستقر در آن کشور، اسلام آباد این اتهامات را رد کرده و تاکید دارد که “تکتیک فشار ایالات متحده” بر اسلام آباد فقط بهانه‌ای برای ناکامی جامعه بین المللی در منازعه افغانستان است.
وزیر خارجه پاکستان در مصاحبه ای با صدای امریکا گفته است که روابط میان این دو متحد قدیمی—ایالات متحده و پاکستان—در ماه‌های اخیر تا حدی پر تنش شده است که مقامات ارشد دو کشور با همدیگر در تعامل قرار ندارند.
آقای دستگیر خان گفت:”ما به بن بست رسیده ایم که حال مکاتبات دیپلوماتیک ما بسیار به شکل رسمی رخ می دهد—به گونه‌ای که سفیر ایالات متحده در اسلام آباد به وزارت خارجه ما میاید و با ما صحبت می‌کند و سفیر ما در واشنگتن به وزارت خارجه امریکا می‌رود و صحبت می‌کند. اما در واقع، این کار ارتباطات نیست؛ دو کشور با همدیگر صحبت نمی‌کنند.”
وزیر خارجه پاکستان حکومت دونالد ترمپ را مقصر افزایش تنش میان دو کشور تلقی می کند و ادعا می‌کند که در شرایط کنونی حرف‌های اسلام آباد در واشنگتن شنیده نمی‌شود.
در همین حال، جنرال قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان، گفته است که علاوه بر روابط بی‌نهایت رسمی و دیپلوماتیک میان امریکا و پاکستان، ارتباط با جنرال جان ویتال، فرمانده نیروهای مرکزی ایالات متحده، یگانه مرجعی است که پاکستان با آن ارتباط دارد.
هشدار پاکستان در مورد احتمال مسدود کردن راه اکمالاتی قوای ناتو در افغانستان در حالی مطرح شده است که قوای بین المللی مستقر در افغانستان به طور گسترده متکی به انتقال مواد مورد نیاز خود از مسیر پاکستان است.
در سال 2011 نیز حکومت پاکستان راه اکمالاتی قوای ناتو مستقر در افغانستان را پس از آن مسدود کرد که حملات هوایی ایالات متحده “اشتباهاً” ده ها سرباز پاکستانی را کشت.
پس از آن، ایالات متحده و ناتو برای چندین ماه مواد مورد نیاز خود را از طریق هوا و”شبکه توزیع شمالی”   به افغانستان انتقال داد. این مسیر مواد لوژستیکی قوای ناتو را از طریق کشورهای همسایه شمالی افغانستان، به آن کشور انتقال می‌دهد.
در صورت مسدود شدن راه اکمالاتی قوای ناتو مستقر در افغانستان، مسیر”شبکه توزیع شمالی” تا اندازه‌ای می‌تواند جایگزین راه اکمالاتی نیرو های ناتو از طریق پاکستان شود.
اما با در نظر داشت افزایش مصارف انتقال مواد از این طریق و تیرگی روزافزون روابط میان واشنگتن و مسکو، شماری از تحلیگران در مورد عملی بودن”شبکه توزیع شمالی” شک و تردید دارند که مسیر جایگزین مسیر اکمالاتی پاکستان شود.

 

قدرت نمايي داعش با حمله به وزارت کشور افغانستان

پارس تودی : گروه تروريستي داعش مسئوليت حمله به وزارت کشور افغانستان را بر عهده گرفت.
نجيب دانش سخنگوي وزارت کشور افغانستان ضمن تاييد اين حمله اعلام کرد مهاجمان از درب اصلي ساختمان وزارت کشورعبور کردند و در درگيري با نيروهاي امنيتي همه شش مهاجم کشته شدند.
در اين درگيري يک نيروي پليس و يک غيرنظامي افغان نيز زخمي شدند.

جولان داعش در افغانستان محافل سياسي در افغانستان بعد از حمله هاي اخير گروههاي تروريستي در کابل و شهر هاي مختلف از جمله بيمارستان نظامي پايتخت، حمله به ساختمان جديد وزارت کشور افغانستان را نوعي قدرت نمايي مجدد گروه تروريستسي داعش در اين کشور مي دانند.
نفوذ عناصر تروريستي به داخل ساختمان به اين نگراني در محافل امنيتي افغانستان دامن مي زند که ممکن است عناصر تروريستي و خشونت طلب همچنان از عناصر نفوذي در مراکز دولتي استفاده مي کنند.
علاوه براين سازماندهي اين عمليات در ماه مبارک رمضان حامل اين پيام روشن براي دولت افغانستان است که تروريستها نه تنها قصد توقف حملات خود در ماه مبارک را ندارند بلکه با حمله به نقاط حساس، سطح ان را نيز ارتقا داده اند.
گمانه زني هايي درباره همکاري نزديک طالبان با داعش
اين در حالي است که پيش از اغاز ماه مبارک رمضان علما، دولتمردان و شخصيتهاي مختلف افغانستان از طالبان خواسته بودند حملات خونين خود را متوقف کند. با توجه به اينکه برخي از محافل ميان گروه طالبان و داعش در افغانستان تفاوتي قايل نيستند و تروريستهاي داعش را افراد بريده از طالبان مي دانند اين تلقي را که ممکن است ميان اين دو گروه تقسيم وظيفه صورت گرفته باشد دور از ذهن نمي دانند هر چند در تاکتيک با هم تفاوتهايي دارند.
ست جونزSeth Jones کارشناس مسايل سياسي مي گويد: اکثر نيروهاي داعش در افغانستان را اعضاي پيشين طالبان تشکيل مي‌دهند. بر خلاف ديگر گروه هاي بومي افغانستان همچون طالبان، گروه تروريستي داعش دقيقا نيروهاي دولتي و مراکز انها را هدف حملات خود قرار مي دهند.
بسياري براين اعتقادند که دستهاي پنهاني در افغانستان در کار است که گروه تروريستي داعش را در اين کشورسازماندهي و تقويت مي کنند تا از ان در جهت دامن زدن به خشونتهاي مديريت شده در افغانستان استفاده کنند و در همان حال حضور گروه تروريستي داعش به نگراني ها در مورد ترانزيت انها به اسياي مرکزي و تا مرزهاي چين دامن مي زند.
حمايت آمريکا از فتنه داعش در افغانستان
جاويد کوهستاني کارشناس مسايل نظامي مي گويد: امريکا از گروه تروريستي داعش در افغانستان حمايت مي‌کند و ستيزه جويان اين گروه تروريستي به‌ کمک اعراب از طريق بندر کراچي وارد افغانستان مي‌شوند.
در هر حال به اعتقاد برخي از محافل در افغانستان دولت اين کشور همچنان حضور گروه تروريستي داعش در افغانستان را کم اهميت جلوه مي دهد .اين در حالي است که حمله عناصر اين گروه تروريستي به وزارت کشور زنگ خطر را به طور جدي براي دولت و نيروهاي امنيتي افغانستان به صدا در اورده است .حملات اخير تروريستها به مراکز امنيتي و بيمارستان زنگ خطر را در اين خصوص به صدا در اورده بود اما همچنان دولت و دستگاههاي امنيتي افغانستان اصرار بر کم اهميت نشان دادن داعش در اين کشور دارند که سوال برانگيز است.

 

آمریکا به تماس پنهانی با طالبان اذعان کرد

فرمانده آمریکایی نیروهای خارجی مستقر در افغانستان گفت که برخی نمایندگان افغانستان، بعضی از دیپلمات های خارجی و همچنین دیپلمات های آمریکایی تماس ها و گفت وگوهای مخفیانه با شماری از رهبران ارشد طالبان درباره مذاکرات صلح دارند.

به گزارش ایرنا، در بخش هایی که از مصاحبه «جان نیکلسون» از طریق ویدیو کنفرانس از کابل با خبرنگاران حاضر در وزارت دفاع آمریکا آمده است که گفت و گوها با طالبان بوطر مخفی و پنهانی پیش برده می‌شود.
وی گفته است که علاوه بر گفت و گوهای نمایندگان افغانستان با گروه هایی از طالبان، مذاکرات برخی دیپلمات‌های خارجی نیز با شماری از رهبران ارشد طالبان برای کمک به روند مذاکرات صلح جریان دارد.
نیکلسون افزوده است که گفت و گو با شماری از رهبران میانی و ارشد طالبان از مجاری مختلف جریان دارد و راه های متعددی برای گفت و گو در ابعاد مختلف در روند صلح باز شده است.
فرمانده آمریکایی نیروهای بین المللی در افغانستان تاکید کرده است که به دلیل اهمیت این گفت وگوها ، او نمی‌تواند به افرادی که به روند صلح علاقه نشان داده اند، به طور مشخص اشاره کند.
نیکلسون با اشاره به این که در این گفت و گوهای پنهانی برخی سازمان‌های بین‌المللی ، کشورهای خارجی و گروه‌های علاقه مند فعال هستند افزوده که برخی دیپلمات های آمریکایی نیز در روند این گفت و گوهای مخفیانه فعال هستند. وی جزییات بیشتری را در این ارتباط بیان نکرد.
طالبان هنوز در مورد این اظهارات نیکلسون موضعی نگرفته است.
دولت وحدت ملی افغانستان در دومین نشست بین المللی با عنوان «پروسه کابل» که 9 اسفند ماه سال 1396 در کابل برگزار شد، پیشنهادهای همه جانبه ای را برای ترغیب طالبان به منظور پیوستن به روند مذاکرات صلح ارایه کرد که نه تنها تاکنون پاسخی از طالبان در این مورد شنیده نشده بلکه در اردیبهشت ماه امسال شروع عملیات های بهاری و سراسری خود را با عنوان خندق اعلام کرد.
گروههای طالبان پیش از نیز اعلام کرده بودند، دولت افغانستان را حاکمیتی دست نشانده آمریکا می دانند و ترجیح می دهند به جای مذاکره با این دولت ؛ مستقیم با آمریکا وارد گفت گو برای صلح شوند که این پیشنهاده تاکنون حداقل در ظاهر از سوی آمریکا رد شده است.
نیکلسون در جلسه پرسش و پاسخ کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا که در اواخر بهمن ماه 1395 به ریاست جان مک کین برای بررسی وضعیت نظامی آمریکا در افغانستان برگزار شد در پاسخ به این سوال کین که پرسید : در بررسی کلی، به نظر شما، آیا در حال بردن هستیم یا باخت؟ گفت: ما در بن بست قرار داریم.
به نظر می رسد هنوز با وجود ارایه راهبرد جدید نظامی دونالد ترامپ برای جنوب آسیا و افغانستان که در مرداد ماه سال قبل رونمایی شد و در آن بر افزایش نیرو و تداوم جنگ تاکید شده ، آمریکا هنوز در آن کوچه مانده است.
ماه قبل شنیده شد که «اسکات میلر» فرمانده نیروهای دلتای آمریکا قرار است جایگزین نیکلسون در افغانستان شود ، جابجایی که تاکنون قطعی نشده است.

 

خروج آمریکا از برجام، به ضرر افغانستان خواهد بود

تارنمای دیپلمات گزارش داد خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران، رویکرد واشنگتن در قبال منطقه جنوب آسیا با محوریت افغانستان را نیز به چالش می کشد و عواقبی ناخوشایند برای این کشور جنگ زده و روند صلح میان دولت کابل و طالبان خواهد داشت.

به گزارش ایرنا به نقل از نشریه دیپلمات که اخبار منطقه آسیا-اقیانوسیه را پوشش می دهد، تنش ها بین ایران و آمریکا بار دیگر به دنبال خروج آمریکا از برجام و تهدید دولت آمریکا برای اعمال قوی ترین تحریم ها علیه تهران افزایش یافته است.
دیپلمات در مقاله ای تحت عنوان «خروج آمریکا از برجام چه مفهومی در افغانستان دارد» به قلم «صبغه الله ارسال» تحلیگر و کارشناس ارشد سیاسی شورای امنیت ملی افغانستان نوشت: خروج آمریکا از توافق هسته ای و تهدید به ازسرگیری تحریم ها به سه دلیل عمده به ضرر افغانستان خواهد بود: نخست، این امر می تواند اوضاع امنیتی و اقتصادی در افغانستان را وخیم تر کند.
دوم، افغانستان به اقتصاد پاکستان وابسته تر خواهد شد و اسلام آباد در مقابل، اهرم فشار بیشتری در خصوص مذاکره درباره توافق صلح با طالبان بدست خواهد آورد.
سوم، برخی تلاش های منطقه ای علیه ‘مذاکرات صلح افغانستان تحت رهبری کابل’ تقویت خواهد شد.
در ادامه مطلب دیپلمات آمده است: با خروج آمریکا از توافق و اعمال تحریم های جدید، ایران احتمالا روابطش با طالبان را افزایش خواهد داد که این امر به وخیم تر شدن اوضاع امنیتی در استان های آسیب پذیر در غرب و شمال غرب افغانستان به ویژه «فراه»، «هرات»، «بادغیس» و «فاریاب» کمک خواهد کرد.
ایران از سهم مناسبی از بازار مصرف افغان ها برخوردار است و تمایلی ندارد که این بازار را به ویژه در دوران اعمال تحریم های شدید و نیاز جدی به ایجاد توازن در اقتصادش از دست بدهد. با این حال این ادله نیز درست است که ایران ممکن است برخی از دستاوردهای کوچکش را به نفع دستاوردهای بزرگتری رها کند.
دیپلمات مدعی شده است: ایران با از دست دادن سهم خوددر بازار افغانستان، دولت افغان را تحت فشار قرار خواهد داد تا در مقابل دیدگاه منطقه ای در خصوص توافق تسهیم قدرت با طالبان برای پایان دادن درگیری ها در افغانستان تسلیم شود. ایران با کمک به وخیم تر کردن اوضاع امنیتی و اقتصادی افغانستان ، برخی منافع خود در این کشور را حفظ خواهد کرد: نخست ، ایران می تواند ادعای آمریکا درباره موفقیت راهبرد این کشور در قبال منطقه جنوب آسیا را خدشه دار کند. دوم، پروژه های اقتصادی ازجمله خط لوله گاز تاپی بین ترکمنستان- افغانستان- پاکستان وهند (تاپی) و پروژه سد «بخش آباد» (استان فراه) را به مخاطره بیندازد.
دیپلمات می افزاید: در رابطه با پاکستان، افغانستان امیدوار است که با استفاده از بندر چابهار در ایران و از طریق دور زدن کراچی در پاکستان به بازارهای جهانی دسترسی پیدا کند.
پاکستان از سوی آمریکا تحت فشار زیادی به دلیل آنچه واشنگتن ‘ ایجاد پناهگای امن برای تروریست ها و حمایت از تروریسم’ از سوی پاکستان می داند، قرار دارد. دولت ترامپ کمک مالی به پاکستان را قطع کرده و پاکستان را در فهرست اقدام اضطراری مالی قرار داداست و رسما از این کشور خواسته است با اصلاح موضع خود در قبال گروه های تروریستی، از روند صلح افغانستان حمایت کند. بعلاوه دولت افغانستان برای فشار بیشتر بر پاکستان با هدف وادار کردن آن به فشار بر طالبان برای حضور در میز مذاکره اعمال نفوذ کرده است.
خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و تحریم های جدید، فشار بر پاکستان را کاهش خواهد داد و اهرم فشار سیاسی و اقتصادی بیشتری را در اختیار این کشور قرارخواهد داد تا از آن علیه افغانستان و آمریکا استفاده کند.
در نهایت این که، توافق منطقه ای بر سر صلح در افغانستان، به نفع طالبان و به ضرر واشنگتن تمام شده است. روسیه، پاکستان وایران تاکید دارند که مشکل افغانستان از طریق نظامی حل نمی شود و لازم است درباره راه حل صلح در این کشور مذاکره شود. هرچند دولت رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران به طور کامل در تضاد با راهبرد این کشور در جنوب آسیا با محوریت افغانستان است. اقدامات اخیر ترامپ درباره ایران مانند توئیت هایش را می توان حاصل یک تصمیم فوری یا اقدامی جدی تر قلمداد کرد. ترامپ یا به دنبال بازی بازدارندگی است و یا به دنبال اقدامی سختگیرانه تر از جمله تغییر رژیم یا فروپاشی رژیم است. موفقیت آمریکا در خصوص رویکرد این کشور در قبال افغانستان به نشان دادن چماق (تنبیه) به برخی از بازیگران منطقه ای و دادن هویج (تشویق) به برخی دیگر همچون پاکستان و ایران است. اگر آمریکا با همه طرف های درگیر در افغانستان با رویکرد تنبیه و تهدید برخورد کند، موفقیت رویکرد این کشور در افغانستان دشوار خواهد شد.

 

حضور نظامیان خارجی دلیل مهم پیوستن مردم به طالبان است

نماینده سابق پارلمان افغانستان درباره همکاری مردم این کشور با طالبان اظهارداشت که نفرت مردم بویژه در روستاها از کشتار غیرنظامیان و ظلم نظامیان خارجی یکی از دلایل مهم پیوستن به گروه طالبان است.

«داود سلطان زوی» نماینده و کاندیدای سابق ریاست جمهوری افغانستان درباره نیروهای خارجی و طالبان در این کشور به خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم گفت: یکی از عمده‌ترین دلایلی که مردم در روستاها با طالبان علیه دولت همکاری می‌کنند، نفرت از نیروهای خارجی به دلیل کشتار غیرنظامیان در عملیات جنگی است.

وی افزود: از این مسئله نمی‌توان چشم‌پوشی کرد که عملیات نظامیان خارجی سبب افزایش تلفات غیرنظامیان می‌شود بنابراین جنگ خارجی‌ها عامل مهم پیوستن بسیاری از مردم به طالبان است. همچنین در بین طالبان دیده می‌شود که برخی از این افراد بدلیل ناراضی بودن از روزگویان محلی یا دولت نیز به این گروه پیوسته‌اند.

با این حال، بسیار دیگری از مردم افغانستان تمام گروه‌های مخالف درگیر را تروریست می‌نامند. آنها از طرف‌های درگیر جنگ ناراضی هستند. جنگ در اقتصاد مردم تأثیر منفی گذاشته است و بسیاری از مردم بویژه در شهرستان‌ها از حداقل امکانات برخوردارند. جنگ همچنین باعث دخالت نیروهای خارجی در امور افغانستان شده است.

سلطان زوی درباره دخالت آمریکا در افغانستان نیز گفت که در شرایط امروز جهان کشورهای قدرتمند تأثیرات خود را بر کشورهای ضعیف دارند بویژه کشورهایی که از جنگ‌های تحمیل‌شده آسیب‌پذیر شده‌اند همواره مورد دخالت قرار می‌گیرند.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان تاکید کرد: رهبران سیاسی حتی اگر با کمک خارجی‌ها به قدرت رسیده باشند نمی‌خواهند برده باشند؛ در حقیقت هیچ انسانی نمی‌خواهد برده باشد؛ اما جنگ‌های افغانستان دلیلی شده تا علاوه بر کشورهای بزرگ، دیگر کشورهای دخیل نیز در سیاست‌های افغانستان تأثیرگذار باشند.

وی جنگ جاری در افغانستان را تحمیل شده از سوی خارجی‌ها عنوان کرد و گفت که مردم این کشور بیش از این حضور خارجی‌ها را تحمل نخواهند کرد.

کاندیدای سابق ریاست جمهوری افغانستان اظهار داشت: مردم بارها ثابت کرده‌اند که تمایلی به حضور خارجی‌ها ندارند و البته این طبیعی است که یک جامعه به‌صورت ناخودآگاه در برابر ظلم مقاومت کند بنابراین فرقی نمی‌کند که نیروی مقابل داخلی است یا خارجی وقتی علیه مردم بی‌دفاع ظلم صورت می‌گیرد احساس تنفر به وجود می‌آید.

داعش بهانه تداوم جنگ در افغانستان است

سلطان زوی با تاکید بر خارجی بودن پروژه داعش گفت که وقتی جنگ‌ها و فشارهای سیاسی خارجی به‌جایی نمی‌رسند و روند به‌گونه‌ای پیش می‌رود تا زمینه صلح برقرار شود؛ یک نیروی جایگزین وارد می‌شود تا جنگ را تداوم بخشد.

وی ادامه داد: در افغانستان قانون اساسی برحسب آموزه‌های اسلامی است، دولت نیز اسلامی محسوب می‌شود و مردم هم مسلمان هستند بنابراین داعش با چالش روبرو است.

از سوی دیگر، کشورهای همسایه حق دارند که از حضور نیروهای خارجی در افغانستان نگرانی مشروع داشته باشند اما  اما از طرفی افغانستانی‌ها نیز حق‌دارند که از سیاست‌های اشتباه برخی کشورهای همسایه نگران باشند.

این نماینده سابق پارلمان افغانستان در پایان درباره رابطه ایران و افغانستان نیز گفت که ما مشترکات بسیاری داریم، بنابراین فرهنگ، تاریخ و زبان و دیگر مشترکات باید دوملت و دو کشور را به یکدیگر بیشتر نزدیک کنند.

اگر مشکلاتی هم هست، این خواسته‌ها باید از مجاری دیپلماتیک مطرح و پیگیری شوند.

داود سلطان زوی تاکید کرد که مشترکات ایران و افغانستان بسیار بیشتر از برخی اختلاف سلیقه‌ها است. متأسفانه در مواردی سیاست‌ها باعث شده تا درباره مشترکات کمتر کار شود.

با این حال، ایران و افغانستان چه بخواهند و چه نخواهند همسایه هستند و بیگانگان دو کشور را از یکدیگر نمی‌توانند جدا کنند.

کارشناس افغان اظهارداشت که آینده دو کشور در منطقه با یکدیگر گروه خورده است و اگر برای آینده مشترک حرکت نکنیم نگرانی‌ها عمده‌ای را برخی‌ها بوجود خواهند آورد.

 

غزنی؛ قلمرو ممنوعه انتخابات و مردم‌سالاری

جمهور : در شرایطی که با گذشت بیش از یکماه دروازه کمیسیون انتخابات در ولایت غزنی همچنان مسدود است، شماری از مقام‌های این کمیسیون تأکید دارند تمام مشکلاتی که در غزنی مربوط به آن‌ها می‌شود را حل کرده‌اند؛ اما مشکلات موجود در غزنی مربوط به ریاست جمهوری است.
اخیرا هیأتی از کمیسیون انتخابات به غزنی رفت و مقام‌های این کمیسیون می‌گویند، تمام خواست‌های معترضان، توسط این هیأت پذیرفته شده است.
با این حال منابعی در کمیسیون انتخابات گفته‌اند، بخشی از مشکلات معترضان در ولایت غزنی که مربوط به ارگ ریاست جمهوری و در کل حکومت می‌شود، هنوز حل نشده است.
به گفته منبع، مشکلات غزنی بیشتر مربوط به حکومت می‌شود که ارگ ریاست جمهوری نمی‌خواهد آن ‌را حل کند.
یک کمیشنر کمیسیون انتخابات می‌گوید چیزی ‌که در حیطه صلاحیت آنان بوده در همان‌جا وعده داده شده و معترضان نیز تقریبا پذیرفته‌اند دروازه‌ کمیسیون را باز کنند؛ اما مقام ریاست جمهوری باید یک‌بار با معترضان تماس بگیرد.
همه اینها تنها زوایایی از یک مشکل بزرگتر را نشان می دهند؛ مشکلی که بسیاری از بحران های جاری غزنی از امنیت تا مدیریت و از انتخابات تا مردم سالاری و توسعه و رفاه، ریشه در آن دارند.
در انتخابات پیشین پارلمانی، بسیاری از مردم غزنی در مناطق ناامن این ولایت، در انتخابات شرکت نکردند. همه دلیل این امر اما ناامنی نبود. بسیاری از کسانی که در انتخابات شرکت نکردند، تصور می کردند که این یک بازی سیاسی برای فریب آنهاست. آنها از دوره پیشین پارلمان، دل خوشی نداشتند.
در این میان، شماری هم بودند که با گروه های مسلح تروریستی، احساس همذات پنداری می کردند و به آنها تعلق خاطر داشتند و به همین دلیل، به تصمیم آنها عمل کردند و انتخابات را تحریم نمودند.
در برابر، مناطق عمدتا شیعه نشین غزنی که در آن زمان از امنیت و آزادی نسبی برخوردار بودند، در انتخابات شرکت کردند که در نتیجه، همه ۱۱ نماینده غزنی در پارلمان را چهره های شیعه و هزاره تشکیل دادند.
این اتفاق برای دولت مرکزی به رهبری حامد کرزی، قابل هضم نبود. به بیان روشن تر، دموکراسی وارداتی امریکا در افغانستان، هیچگاه به اندازه ای بالغ و فراگیر نشد تا درک کند که نتایج آرا دقیقا باید همان چیزی باشد که رأی دهندگان می خواهند و این اتفاق در مورد غزنی، رخ داد. دولت بی باور به مردم سالاری در کابل، نتوانست آن را درک و هضم و تحمل کند و با وقاحت و عصبیتی عجیب و شگفت انگیز در برابر این نتیجه ایستاد و آن را به چالش کشید.
در این میان، نمیتوان انکار کرد که تقلب هایی نیز در کار بود؛ چیزی که در همه روندهای انتخاباتی افغانستان، شاهد وقیح ترین و زننده ترین شیوه های آن بوده ایم. با این حال، نتیجه کلی این بود که از یک ولایت دارای جمعیتی نسبتا متوازن از سنی ها و شیعه ها، همه نمایندگان، از یک طیف قومی و مذهبی به پارلمان راه پیدا کرده بودند.
حامد کرزی و تیم او سعی کردند با دستبرد در نتایج انتخابات، ترکیب قومی و مذهبی پارلمان را به نفع قبیله و مذهب متبوع خود، تغییر دهند.
نتیجه این دخالت غیر قانونی، ماه ها تنش و بحران در روابط پارلمان و حکومت و اعتصاب های طولانی نمایندگان بود و سرانجام، حکومت با استفاده از زور و نیروی نظامی، نمایندگان مورد نظر خود را وارد پارلمان کرد.
با این وجود، نتایج انتخابات پارلمانی غزنی، همچنان دست نخورده باقی ماند و همه ۱۱ نماینده منتخب به کار خود تاکنون ادامه داده اند.
اینک اما در آستانه دیگر انتخابات پارلمانی، وضعیت بیش از هر زمان دیگری در غزنی، تیره و تنش آلود است.
بحران ناامنی به نحو کم سابقه ای فراگیر شده است. دامنه ناامنی ها به صورت معناداری به ولسوالی های امن شیعه نشین مانند جغتو، خواجه عمری، اجرستان و… نیز کشیده شده و محدوده سبز امنیتی در مرکز شهر غزنی نیز روز به روز کوچکتر می شود؛ زیرا طالبان در چهارسوی شهر، حضور دارند و درگیری های شبانه میان طالبان مهاجم و پاسبانان امنیتی حومه شهر، به امری عادی و معمول بدل شده است.
افزون بر این، درازه دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در غزنی هم مدت هاست که به دلایلی مسدود است.
ظاهرا شماری معترض، اعلام کرده اند که تا تحقق خواسته های خود، اجازه باز شدن دفتر را نمی دهند.
اما همانگونه که در بالا هم اشاره شد، مشکل فراتر از آن چیزی است که به نظر می رسد.
غزنی قلمرو ممنوعه امنیت و انتخابات و دموکراسی است و این چیزی است که در برنامه های کلان دولت مرکزی، جای دارد.
مقام های ارشد امنیتی، به منظور انجام گفتگوهای بی ثمر و تکراری، به پاکستان رفتند؛ اما به غزنی نمی روند.
وزیر داخله به ولایت امن بلخ رفت؛ اما به غزنی نرفت.
شاید هشدارهای مکرر مردم غزنی، به زودی محقق شود و این شهر نیز مانند فراه و قندوز، به دست طالبان سقوط کند.
در آن صورت، قید انتخابات و امنیت و مردم سالاری و توسعه و رفاه در غزنی برای همیشه زده خواهد شد و به این ترتیب، در انتخابات آینده پارلمانی، دولت به آسانی نمایندگان مورد نظر خود را وارد پارلمان خواهد کرد.

 

هشدار سازمان همکاری شانگهای راجع به متحد شدن دو گروهی تروریستی

سازمان همکاری شانگهای در باره خطر متحد شدن گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی داعش و القاعده هشدار داد.

به گزارش اسپوتنیک، یوگئی سیسویف، مدیر کمیته اجرائی ساختار ضد تروریستی منطقه‌ای سازمان همکاری شانگهای در گرد همایی ضد تروریستی در شهر کراسنایارسک روسیه گفته است که ممکن است این دو گروه تروریستی *داعش و *القاعده با هم متحد شوند.

به گفته یوگنی سیسویف، تعداد زیادی از تروریست هایی که قبلا در دیگر کشورهای خاور میانه می جنگیدند، در افغانستان متمرکز شده و می خواهند به فعالیت خود ادامه دهند و در حال حاضر داعش گروه هایی را اموزش داده و به اروپا، آسیای مرکزی و جنوب شرقی و روسیه اعزام می کند.
مدیر کمیته اجرایی ساختار ضد تروریستی منطقه ای سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد در سال 2017 بیش از 33 هزار نفر از مردم جهان به دست تروریست ها کشته و زخمی شدند.
انجمن تخصصی تمام روسیه “سیستم‌های امنیتی-ضد تروریستی” به روز چهارشنبه در شهر کراسنایارسک روسیه افتتاح شد و تا 1 جون ادامه خواهد داشت. در این انجمن نمایشگاه برگزار می‌شود که در این نمایشگاه سیستم‌های امنیتی مدرن ارائه می‌شود. در این نمایشگاه برنامه‌های و سمینارها و کلاس‌های کارشناسی در زمینه مبارزه با ایدئولوژی تروریستم اجرا خواهد شد.
*داعش و القاعده- این دو گروه به تصمیم محکمه عالی فدرال روسیه گروهی تروریستی جهانی شناخته شده است.

 

کاسا-1000 و گسترش روابط امنیتی محور دیدار «رحمان» با ژنرال پاکستانی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، ژنرال «زبیر محمود حیات» رئیس کمیته فرماندهان ستادهای ارتش پاکستان در سفر به تاجیکستان با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار طیف گسترده‌ای از مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی میان 2 کشور مورد بحث و بررسی طرفین قرار گرفت.

رحمان ضمن سخنانی در این ملاقات از روابط دوستانه و همکاری‌های چندجانبه «دوشنبه» و «اسلام آباد» که به لطف تلاش‌های روسای جمهور 2 کشور محتوای جدیدی را به خود اختصاص می دهند ابراز رضایت کرد.

طرفین در این دیدار مسائل مربوط به تقویت روابط دوجانبه در زمینه مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته فراملی را بررسی کردند.

2 طرف مسائل مربوط به گسترش ارتباطات میان ساختارهای امنیتی 2 کشور در زمینه امنیت، دفاع، تعاملات نظامی و فنی به منظور حل مشکلات منطقه‌ای و جست‌وجوی راه حل‌های نظامی و سیاسی در افغانستان را به عنوان گام مهمی ارزیابی کردند.

رحمان و زبیر در این ملاقات همچنین در خصوص ساخت و اجرای پروژه خط انتقال برق کاسا-1000 و استفاده از امکانات وسیع برق آبی تاجیکستان تبادل نظر کردند.

قبل از دیدار با رئیس جمهور تاجیکستان ژنرال پاکستانی با وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.

در این ملاقات مسائل مربوط به توسعه و تقویت روابط میان 2 کشور مورد بررسی قرار گرفت.

 

«نظربایف» رئیس مادام‌العمر شورای امنیت قزاقستان می‌شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، پارلمان قزاقستان لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن به «نورسلطان نظربایف» نخستین رئیس جمهور این کشور حق ریاست همیشگی شورای امنیت داده می‌شود.

بر اساس این لایحه، شورای امنیت یک نهاد قانون اساسی است که از طرف رئیس جمهور تأسیس می‌شود.

این نهاد برگزاری سیاست واحد را در حوزه تأمین امنیت ملی، توانایی دفاعی در راستای حفظ ثبات سیاسی داخلی، دفاع از ساختار قانون اساسی، استقلال، تمامیت ارضی و منافع ملی قزاقستان در عرصه بین المللی هماهنگ می‌کند.

در کنار آن، به نخستین رئیس جمهور به خاطر فعالیت تاریخی وی حق ریاست همیشگی شورای امنیت داده می‌شود.

در این لایحه پیشنهاد شده شورای امنیت نظارت و ارزیابی وضعیت و اجرای اسناد راهبردی کشور در مهم‌ترین جهات توسعه، کنترل بر اجرای قوانین در حوزه تأمین امنیت ملی، توانایی دفاعی و مسائل مالی که برای این حوزه اختصاص می‌یابند به عهده بگیرد.

همچنین بر اساس این لایحه، شورای امنیت باید کاندیداهای رؤسای نهادهای مرکزی و محلی را بررسی کند.

قرار است که این لایحه برای تأیید به دفتر نظربایف ارسال شود.

 

 

مقام عالیرتبه کره شمالی ‘به آمریکا می‌رود

  • حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionکیم یونگ-چول در مقام عضو کمیته وحدت دو کره در ملاقات با همتای خود از کره جنوبی – از یونگ-چول به عنوان یکی از افراد نزدیک به رهبر کره شمالی نام برده می‌شود

یک مقام ارشد حکومت کره شمالی برای دیدار با مقامات آمریکایی به واشنگتن می‌رود.

روز سه شنبه، ۸ خرداد (۲۹ مه)، ژنرال کیم یونگ-چول، نایب رئیس کمیته مرکزی حزب کارگران کره، عضو کمیته وحدت صلح‌آمیز دوکره و از مقامات نزدیک به کیم جونگ-اون، رئیس حزب و رهبر کره شمالی، وارد پکن، پایتخت چین شد و گفته می‌شود قرار است از پکن عازم آمریکا شود.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از “منابع مطلع” گفته است که در ابتدا قرار بود این مقام کره شمالی بعد از ظهر روز سه‌شنبه با هواپیما از پکن عازم واشنگتن شود اما این برنامه تغییر یافته و او پس از گفتگوهایی با مقامات چینی، فردا – چهارشنبه – به آمریکا سفر خواهد کرد.

+ مذاکرات آمریکا و کره شمالی برای مقدمه چینی اجلاس سران

+ ترامپ دیدار با رهبر کره شمالی در سنگاپور را لغو کرد

+ کره شمالی: برای مذاکره به آمریکا التماس نمی‌کنیم

+ کره شمالی تونل‌های آزمایش‌های هسته‌ای را ‘تخریب کرد

حق نشر عکسREUTERSImage captionکیم یونگ-چول (چپ) در کنار کیم جونگ-اون در دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی – در صورت سفر یونگ-چول به آمریکا برنامه ملاقات احتمالی رهبران کره شمالی و آمریکا بررسی خواهد شد

کیم یونگ-چول، که نسبتی با رهبر کره شمالی ندارد، زمانی رئیس سازمان اطلاعات کره شمالی بود و به این ترتیب، با موضوعات و مواضع داخلی و خارجی از جمله برنامه‌های اتمی و هسته‌ای این کشور آشنایی کامل دارد. منابع کره جنوبی او را مسئول برنامه‌ریزی یک رشته حمله به تاسیسات و تجهیزات نظامی کشورشان در سال ۲۰۱۰ می‌دانند که در جریان آنها، ۴۶ تن از نفرات نیروی دریایی کره جنوبی کشته شدند.

در جریان سفر کیم یونگ-چول به کره جنوبی برای حضور در مراسم پایانی المپیک زمستانی امسال، گروهی از اعضای خانواده‌های کشته شدگان این حملات علیه او دست به تظاهرات زدند.

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionکیم یونگ-چول هنگام استقبال از مایک پومپئو در پیونگیانگ – سفر کیم در پاسخ به دیدار پومپئو در کره شمالی صورت می‌گرد

حتمالا سفر این مقام کره شمالی به آمریکا در پاسخ به دیدار اخیر مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده از کره شمالی و ملاقات او با رهبری این کشور صورت می‌گیرد. در این سفر، ژنرال کیم از آقای پومپئو در فرودگاه استقبال کرد.

گفته می‌شود که کیم یونگ-چول از مقامات نزدیک و مورد اعتماد کیم جونگ-اون محسوب می‌شود و در هرگونه مذاکره و معامله پیرامون برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی نقشی مهم برعهده خواهد داشت.

او در ملاقات سال ۲۰۰۰ بین رهبر وقت کره شمالی و رئیس جمهوری وقت کره جنوبی در پیونگیانگ، پایتخت کره شمالی و در ملاقات‌های بین مقامات دو کره در سال‌های گذشته حضور داشته است. این مقام کره شمالی از جمله معدود مقاماتی بود که کیم جونگ-اون را در سفر برای ملاقات با رئیس جمهوری کره جنوبی همراهی می‌کرد و در گفتگوهای بین دو رهبر، در کنار کیم جونگ-اون نشسته بود.

حق نشر عکسREUTERSImage captionایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهوری آمریکا، در کنار کیم یونگ-چول (وسط) و معاون نخست وزیر چین در مراسم پایانی المپیک زمستانی در کره جنوبی

کیم یونگ-چول همچنین از اعضای هیئت اعزامی کره شمالی به المپیک زمستانی کره جنوبی بود و تصویر او در کنار ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهوری آمریکا، در مراسم پایانی این بازی‌ها منتشر شده است..

در هفته‌های اخیر، گزارش‌هایی از ملاقات نمایندگانی از آمریکا و کره شمالی از جمله در منطقه غیرنظامی بین دو کره منتشر و هدف از آن فراهم کردن زمینه دیدار احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی عنوان شده است. به گزارش خبرگزاری کره‌ای یونهاپ، از موضوعات مهم مورد بررسی در این نشست‌ها، بررسی تمهیدات امنیتی و تشریفات مربوط به این دیدار بوده است.

ملاقات رهبران کره شمالی و آمریکا برای روز ۱۲ ژوئن – دو هفته دیگر – در سنگاپور برنامه‌ریزی شده بود اما هفته گذشته، در پی انتشار بیانیه شدید اللحن یک مقام وزارت خارجه کره شمالی علیه رویکرد ایالات متحده نسبت به دستور کار این دیدار و به خصوص انتقاد تند از اظهارات مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ در نامه‌ای شخصی به رهبر کره شمالی گفت که از این دیدار منصرف شده است.

به گفته آقای ترامپ، لحن بیانیه وزارت خارجه کره شمالی حاکی از موضع “خصمانه” نسبت به ایالات متحده بود و در چنین فضایی، مذاکرات رهبران دو طرف نتیجه‌بخش نمی‌بود.

در پی انتشار این نامه، روز ۲۵ مه قائم مقام وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه جدیدی، ضمن ابراز تاسف از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، در مورد انگیزه صدور بیانیه قبلی توضیحاتی داد و ضمن تجلیل از “شهامت” دونالد ترامپ به خاطر آمادگی برای گفتگو با کیم جونگ-اون، تمایل رهبر کره شمالی به این دیدار را مورد تاکید قرار داد.

ساعاتی پس از انتشار این بیانیه در خبرگزاری رسمی کره شمالی، دونالد ترامپ با ابراز رضامندی از “بیانیه خوب” کره شمالی اعلام کرد که ممکن است دیدار دو طرف در زمان و مکان پیش‌بینی شده صورت گیرد.

در پی این اظهارات، رهبر کره شمالی برای دومین بار طی هفته‌های اخیر با رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار کرد و گفته می‌شود که یکی از موضوعات اصلی در این دیدار، احیای برنامه ملاقات کیم جونگ-اون با دونالد ترامپ بوده است. در عین حال، دولت‌های آمریکا و کره شمالی هنوز رسما تاریخ و محل نشست آقایان کیم و ترامپ را تایید و اعلام نکرده‌اند.

 

 

خوشبینی برای جلب ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در مخابرات افغانستان

وزارت مخابرات افغانستان می‌گوید پیش بینی می‌کند که تا سه سال آینده دو میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش مخابرات و تکنالوژی معلوماتی این کشور صورت بگیرد.

سایر زلاند، سخنگوی این وزارت می‌گوید این سرمایه گذاری‌ها در بخش توسعه خدمات اینترنتی ۴ جی، ۵ جی، خدمات ماهواره‌ای، خدمات فایبر نوری و واردات اینترنت از چین به افغانستان صورت خواهد گرفت.

دولت افغانستان برای جلب این سرمایه گذاری‌ها، طرحی را برای ایجاد سهولت‌ها در بخش مالیات، توزیع زمین، برق و تامین امنیت شرکت‌ها آماده ساخته است.

 

سقوط ارزش یورو در پی بی‌ثباتی سیاسی در ایتالیا

حق نشر عکسGETTY IMAGES

در پی بی‌ثباتی سیاسی در ایتالیا، ارزش یورو امروز سه‌شنبه (هشتم خرداد/ ۲۹ مه) به کمترین مقدار در برابر دلار آمریکا در شش ماه و نیم گذشته رسیده است.

ارزش یورو امروز در برابر دلار به ۱/۱۶ دلار رسید و نسبت به دیروز ۰/۳ درصد کاهش یافت.

ارزش واحد پول اروپا در معاملات امروز همچنین به کمترین میزان در یازده ماه گذشته در برابر ین ژاپن رسیده است.

در سومین روز متوالی فروش اوراق قرضه دولتی در ایتالیا ادامه دارد که این به نگرانی سرمایه‌گذاران و سهامداران در بازار‌های مالی اروپایی دامن زده است.

این در حالی است که بازارهای مالی در ایتالیا در معاملات دیروز (دوشنبه هفتم خرداد) اندکی تقویت شده بود.

حق نشر عکسAFPImage captionکارلو کوتارلی، اقتصاد دان صندوق بین‌المللی پوا مسئول تشکیل دولت موقت در ایتالیا شده است

افت ارزش یورو در حالی است که کارلو کوتارلی، از مقام‌های سابق صندوق بین‌المللی پول، بعنوان نخست وزیر موقت ایتالیا معرفی شده است.

وی همچنین مامور برنامه‌ریزی برای انتخابات زودهنگام در این کشور شده است.

او در رسانه‌های ایتالیا به دلیل حمایت از سیاست‌های ریاضتی برای کاهش هزینه‌های عمومی، به آقای بازرس هزینه‌ها یا “آقای قیچی” معروف است

کارلو کوتارلی برای تشکیل دولت با مخالفت دو حزب اصلی -پنج ستاره و لیگ- روبرو خواهد شد که با سیاست‌های ریاضتی مخالفند.

سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی نگرانند که این انتخابات زودهنگام (که ممکن است در ماه اوت برگزار شود) شاید نقش ایتالیا را در اتحادیه اروپا دستخوش تغییر کند.

بدهی اعضای اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی

درصد بدهی به تولید ناخالص داخلی

۱۷۹

یونان

  • ایتالیا ۱۳۲
  • اسپانیا ۹۸
  • فرانسه ۹۵

یورو استات

ایتالیا با ۲.۳ تریلیون یورو (معادل ۲.۷ تریلیون دلار) دومین کشور بزرگ مقرض در اتحادیه اروپاست.

این کشور از زمان انتخابات روز ۴ مارس ( اسفند ماه) بدون دولت مانده است.

کاهش ارزش یورو در حالی است که با تقویت احتمال دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی ارزش دلار در برابر ین ژاپن اندکی افزایش است.

 

پافشاری مجدد احزاب سیاسی افغانستان بر تغییر نظام انتخاباتی

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionانتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان قرار است در ماه میزان/مهر برگزار شود

شماری از احزب و جریان‌های سیاسی افغانستان خواستار تغییر نظام انتخاباتی شورای ملی به نظام تناسبی شده‌اند.

در همایش اعتراضی امروز دوشنبه ۷ جوزا/خرداد در مقابل کمیسیون مستقل انتخابات در کابل، نمایندگان حدود ۲۰ حزب و جریان سیاسی از جمله حزب جمعیت، حزب اسلامی (حکمتیار)، حزب جنبش و حزب وحدت اسلامی افغانستان شرکت کردند.

حدود سه ماه پیش نیز این احزاب گردهمایی را برگزار کرده و از دولت خواسته بودند که نظام انتخاباتی را تغییر دهد.

شماری از مقام‌های دولت اما گفتند اکنون برای تغییر نظام انتخاباتی دیر است. انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان قرار است به تاریخ ۲۸ میزان/مهر سال جاری برگزار شود. نظام انتخاباتی افغانستان اکنون نظام تک‌ رای غیرقابل انتقال است.

اسدالله سعادتی، نماینده حزب وحدت اسلامی افغانستان در گردهمایی امروز گفت نظام انتخاباتی فعلی در این کشور ناکام است.

آقای سعادتی گفت: “اگر دولت افغانستان و کمیسیون انتخابات به خواست احزاب سیاسی که خواست مشروع و دقیق و مردم پسند است، تن بدهند ما انتخابات‌های بهتر از گذشته خواهیم داشت. هم پارلمان موثرتر و هم دولت کارآمدتر خواهیم داشت.”

او نظام انتخاباتی موجود را عامل وجود فساد در مجلس نمایندگان و تصامیم سلیقه‌ای و شخصی نمایندگان در این نهاد خواند.

آقای سعادتی تاکید کرد که دولت باید با خواست احزاب منطقی برخورد کند و بهانه کم بودن زمان را مطرح نکند، زیرا این خواست سال‌ها پیش مطرح شده اما با آن مخالفت شد.

او مخالفت دولت را با نقش بیشتر احزاب در انتخابات، مخالفت با اساسات دموکراسی خواند.

حق نشر عکسFARAHMANDImage captionحدود سه ماه پیش نیز احزاب در یک گردهمایی درخواست تغییر نظام انتخاباتی را مطرح کرده بودند

بشیراحمد ته‌ینچ، نماینده حزب جنبش اسلامی افغانستان نیز در این نشست گفت: “اگر به همین شکل و شمایل که دولت می‌خواهد انتخابات برگزار شود، نتیجه آن ناکامی و آغاز یک بحران دیگر است. ما نگرانی شدید خود را ابراز می‌داریم و از کمیسیون انتخابات، دولت و جامعه جهانی می‌خواهیم که طرح‌های منطقی ما را مدنظر بگیرند.”

محمد نادر حساس، نماینده حزب افغان ملت نیز از دولت خواست که به خواست‌های منطقی احزاب بی‌تفاوتی نکند، اگر نه اعتراض‌های آنها ادامه خواهد یافت و بزرگتر خواهد شد.

اما وسیمه بادغیسی، عضو کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید برای قبول خواست احزاب، مانع قانونی وجود دارد.

به گفته او، قانون انتخابات، نظام انتخاباتی را تعیین کرده و کمیسیون نمی‌تواند در این زمینه کاری انجام دهد.

تثبیت و بیشتر ساختن نقش احزاب در نظارت از انتخابات، برگزاری انتخابات در زمان دقیق آن، فراهم سازی متوازن امکانات برای همه در انتخابات از خواست‌های دیگر احزاب بود.

حق نشر عکسARGImage captionاکنون روند ثبت نام رای دهندگان انتخابات پیش رو در افغانستان جریان دارد

نظام انتخاباتی افغانستان

پیشنهاد سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۴ برای انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان نظام نمایندگی تناسبی بود، اما حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین با گروه مشورتی خود در قانون انتخابات سال ۲۰۰۴ نظام رای واحد غیر قابل انتقال را انتخاب کرد. در هر دو انتخابات سال‌های ۲۰۰۵ و۲۰۱۰ شورای ملی از همین نظام کار گرفته شد.

نمایندگی تناسبی یک سیستم انتخاباتی است که هدفش برقراری تناسب بین تعداد نمایندگان احزاب در پارلمان و میزان رای آن‌ها در انتخابات است.

در آخرین قانون انتخابات افغانستان که قبلا توسط شورای ملی افغانستان (پارلمان و سنا) تصویب شد، یکی از بحث‌های اصلی در کنار ساختار کمیسیون‌های انتخاباتی، نظام انتخاباتی بوده است.

همچنین در بخشی از توافقنامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رئیس‌جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان بر اصلاح نظام و ساختار نهادهای انتخاباتی افغانستان تاکید شده است.

نظام رای واحد غیرقابل انتقال در سال‌های اخیر از طرف جامعه مدنی، احزاب سیاسی، تعدادی از اعضای شورای ملی، کارشناسان داخلی و خارجی مورد انتقاد قرار گرفته و پیشنهاد شده که در انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولایتی از نظام تناسبی استفاده شود.

منتقدان نظام کنونی می‌گویند که که نظام رای واحد غیرقابل انتقال، نامزدهای نهادهای انتخابی را تشویق می‌کند از تعدد و تنوع اجتماعی استفاده‌ای ابزاری کنند و “برای جلب رای مردم به مسایل قومی، زبانی، مذهبی و منطقه‌ای دامن بزنند”.

آنها نظام تناسبی را به عنوان “گزینه برتر” پیشنهاد می‌کنند. به باور آنها، در نظام تناسبی احزاب سیاسی خود نامزد می‌شوند و تعداد کرسی احزاب به میزان آرای بستگی دارد که به دست می‌آورند. “میزان مسئولیت‌پذیری احزاب در مقایسه با اشخاص مستقل به مراتب بالاتر است”.

اما، عدم وجود احزاب “فعال و فراگیر” و پیچیدگی نظام تناسبی از جمله مواردی است که حامیان نظام کنونی انتخاباتی از آن نام می‌برند.

تشکیل و فعالیت احزاب سیاسی با انگیزه‌های قومی، سمتی و مذهبی بر اساس قانون در افغانستان ممنوع است.

حق نشر عکسGETTY IMAGESImage captionنظام انتخاباتی افغانستان اکنون نظام تک رای غیرقابل انتقال است

نظام‌های انتخاباتی

۱. نظام اکثریتی: نظام انتخابی اکثریتی نظامی است که برنده با بدست آوردن اکثریت آرا تعیین می‌شود. این اکثریت می‌تواند مطلق یا نسبی باشد. نظام رای واحد غیرقابل انتقال به صورت عموم از زیر مجموعه‌های نظام اکثریتی است.

۲. نظام تناسبی: این نظام را از این جهت تناسبی می‌خوانند که در نتیجه عملی شدن آن میان درصد آرای استفاده شده و درصد کرسی‌های بدست آمده در پارلمان، تناسب مستقیم و معقول وجود دارد. در این نظام بیشتر احزاب نامزد می‌شوند، نه کاندیداهای مستقل.

۳. نظام مختلط: این نظام در واقع ترکیبی از نظام اکثریتی و نظام تناسبی است و کشورها با در نظر داشتن شرایط جامعه، در صورتی که یکی از نظام‌های اشاره شده در بالا به تنهایی موثر نباشد، از نظام مختلط استفاده می‌کنند.

 

احتمال انتقال تروریسم و ایجاد پایگاه در «خزر» از اهداف مسیر تدارکاتی جدید آمریکا به افغانستان

توافق و رایزنی‌های آمریکا با برخی از کشورهای آسیای مرکزی بویژه ازبکستان برای مسیر جدید تدارکات به افغانستان به نظر می‌رسد که با هدف جایگزینی پاکستان نیست بلکه زمینه‌ انتقال تروریسم و ایجاد پایگاه در دریای خزر نیز از اهداف پشت پرده آن محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تلاش‌های اخیر آمریکا برای ایجاد مسیر تدارکاتی جدید به افغانستان از طریق کشورهای آسیای مرکزی تنها یک مسیر جایگزین برای انتقال تدارکات نیست و به احتمال بسیار اهداف دیگری را نیز در پی دارد.

اگر چه موضوع انتقال تدارکات نظامی آمریکا و ناتو از کشورهای آسیای مرکزی به جای پاکستان بارها توسط فرماندهان آمریکایی مطرح شده است اما هزینه بالای انتقال تدارکات، استفاده از این مسیر را غیرعادی جلوه می‌دهد.

با وجود اینکه روال تدارکات رسانی به نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان از مسیر پاکستان بدون مشکل خاصی ادامه دارد اما آمریکا تلاش‌های خود را برای ایجاد مسیری از طریق کشورهای آسیای مرکزی نیز افزایش داده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در این اواخر با «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان در کاخ سفید دیدار کرد و پس از آن نیز با «شوکت میرضایف» رئیس جمهور ازبکستان نیز جداگانه گفت‌وگو کرد.

در این دیدارها توافق شد تا تجهیزات و تدارکات ناتو با گذشتن از خاک جمهوری آذربایجان و عبور از دریای خزر در بنادر «آق‌تاو» و «کوریک» قزاقستان تخلیه شده و از طریق خط آهن به ازبکستان انتقال یابد و سپس وارد افغانستان شود.

تقریبا انتقال بیش از 90 درصد تدارکات نیروهای خارجی به افغانستان از مسیر پاکستان انجام می‌شود اما دولت آمریکا همواره برای یافتن مسیرهای جایگزین تلاش کرده است.

به نظر می‌رسد که آمریکا ظاهرا، پاکستان را مسئول شکست تلاش‌های نظامی و غیرنظامی خود در افغانستان می‌داند و به دلیل انتقال تدارکات نیروهای خارجی از مسیر پاکستان، واشنگتن نتوانسته است بر اسلام‌آباد فشار وارد کند.

این در حالی است که روند انتقال تدارکات ناتو به افغانستان از طریق پاکستان بدون هیچ مشکلی ادامه دارد و استفاده از مسیر کشورهای آسیای مرکزی هزینه بیشتری را به آمریکا تحمیل می‌کند، بنابراین غیرکاربردی و غیر معقول به نظر می‌رسد.

باتوجه به آنچه گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت که آمریکا از ایجاد یک مسیر جدید تدارکاتی از طریق کشورهای آسیای مرکزی اهدافی غیر از تدارکات رسانی در افغانستان را دنبال می‌کند.

زمینه حضور آمریکا در دریای خزر

با باز شدن پای کشتی‌های آمریکایی به دریای خزر به بهانه انتقال تدارکات به افغانستان تنش‌های سیاسی در منطقه تشدید خواهد شد زیرا حضور کشتی‌های آمریکای در این دریا برای روسیه، ایران و شماری از کشورهای منطقه قابل تحمل نیست.

همچنین این مسیر اثرات منفی بر روند صلح افغانستان نیز برجا خواهد گذشت زیرا حضور آمریکا در دریای خزر با برانگیختن نگرانی روسیه، چین، ایران و شماری از کشورهای منطقه باعث افزایش تنش‌ها در منطقه می‌شود و تلاش‌های دولت کابل برای استفاده از ظرفیت کشورهای منطقه در روند صلح را با چالش روبرو خواهد کرد.

به نظر برخی کارشناسان، آمریکا تحت پوشش مسیر تدارکاتی جدید تلاش می‌کند تا جای پای خود را در کشورهای آسیای مرکزی بیش از پیش باز کند و حتی از بندرهای آق‌تاو در قزاقستان به عنوان پایگاه نظامیان آمریکایی در خزر استفاده کند.

برخی نیز بر این باورند که واشنگتن فراتر از اهداف نظامی و سیاسی تلاش می‌کند تا از مسیر جدید تدارکات ناتو برای حمایت و تجهیز گروه‌های تروریستی در آسیای مرکزی استفاده کند.

آمریکا همواره از سوی کشورهای منطقه متهم است که از گروه تروریستی داعش در افغانستان حمایت می‌کند و اعضای این گروه تروریستی را برای ناامن سازی مرزهای روسیه و چین به کشورهای آسیای مرکزی صادر می‌کند.

«بورتینکوف» رئیس سرویس امنیت فدرال  در نشست امنیتی با کشورهای آسیای مرکزی گفت، آمریکا به صورت گروه بندی شده داعش را از عراق و سوریه به افغانستان اعزام می‌کند تا از آنجا به کشورهای آسیای مرکزی نفوذ کنند.

بنا براین گمانه‌زنی‌هایی وجود دارند که آمریکا در پوشش انتقال تدارکات ناتو به افغانستان از مسیر کشورهای آسیای مرکزی، زمینه نفوذ و حمایت تسلیحاتی و تدارکاتی از گروه تروریستی داعش در این کشورها را فراهم خواهد کرد.

ابوبکر البغدادی در افغانستان است/ آمریکا می‌خواهد ایران و پاکستان را به سوریه و عراقی دیگر تبدیل کند

به گزارش پایگاه خبری تریبون پاکستان، ایران به اسلام آباد نسبت به حضور داعش در مرزهای مشترک این کشور با افغانستان هشدار داده است.

به گفته یک مقام آگاه، یک مقام ارشد ایرانی به هیاتی به سرکردگی اشتر آصف علی دادستان عمومی پاکستان خبر داده که ایران گزارش‌های اطلاعاتی بسیار موثقی دارد که نشان می‌دهد آمریکا در حال انتقال داعش است و ابوبکر البغدادی رییس داعش در افغانستان به سر می‌برد.

بر اساس این گزارش، این مقامات خبر داده‌اند که آمریکا و اسرائیل می‌خواهند ایران و پاکستان را به سوریه، عراق، لیبی و افغانستانی دیگر تبدیل کنند.

بر اساس این گزارش، هیاتی که در راس آنها اشتر آصف علی حضور دارد به دعوت حجت‌الاسلام محمد جعفر منتظری دادستان کل ایران دو هفته پیش برای مذاکراتی درباره بسیاری از مسائل از جمله مسائل مرتبط با قوه قضاییه هر دو کشور به ایران سفر کرده‌ بود.

به گزارش تریبون، اخیرا سفیر تاجیکستان در پاکستان نیز اعلام کرد نسبت به رشد نفوذ داعش در افغانستان نگران است چرا که حضور آنها در این کشور تهدیدی برای صلح همه منطقه است.

این رسانه پاکستانی به مساله مهم دیگری که در سفر هیات قضایی پاکستان به ایران به آن پرداخته شد اشاره کرد و نوشت: اشتر آصف  در این سفر از توجه مقامات ایران به کشمیر تشکر کرده است.

منبع آگاه پاکستانی به این رسانه گفته ایران خواستار استرداد افرادی شده که در ایران مجرم شناخته شده و به پاکستان گریخته‌اند.

به گفته این منبع آگاه، دادستان ایران ابراز امیدواری کرده که همکاری در مساله تروریسم بین ایران، پاکستان و افغانستان به ویژه در مقابله با داعش افزایش پیدا کند.

 وی پیشنهاد تهیه چارچوب کارگروهی برای ارتباط کارشناسان در حوزه قانون، اطلاعات و امنیت برای حل معضلات قوه قضاییه دو کشور را هم داده است.

توافق هند و روسیه در رشد اقتصاد افغانستان

هند و روسیه برای پیاده سازی پروژه مشترک اقتصادی در افغانستان توافق کردند.

اسپوتنیک به نقل از اطلس،رسانه‌های هندی می گویند که طی یک دیدار نارندرامودی، صدراعظم هند و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روی عملی سازی پروژه‌های مشترک اقتصادی در افغانستان توافق کرده اند.
شماری از کارشناسان بخش اقتصاد با در نظر داشت تجارب سال‌های پیش روسیه در منطقه می‎گویند که روس‌ها تمایل دارند در بخش‌های تولیدی در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

سید مسعود، استاد دانشگاه در این ارتباط نظر انداخته گفت: “اگر یک دالر هم کسی به افغانستان کمک کند، و اگر یک روز هم بیاید بخاطر پروژه سازی، و اگر یک پروژه را هم بسازند، دولت افغانستان وظیفه دارد که از آن استقبال کند.”
همچنین، سخنگوی وزارت اقتصاد با در نظر داشتن فرصت های موجود سرمایه گذاری‌ها و نیاز به زیر بنا‌ها در کشور، سرمایه گذاری‌های مشترک هند و روسیه را برای افغانستان و منطقه مهم می‌داند.
قابل یاد آوریست که تقریباً یک ماه پیش، چین و هند هم بر سر کار روی پروژه های مشترک در افغانستان توافق کرده بودند.

سود و زیانِ افغانستان و پاکستان در تقابل جدیدِ واشـنگتن ـ تهـران

ماندگار : تقابل ایالات متحدۀ امریکا و جمهوری اسلامی ایران، پس از خروج برجام که با اعلان سیاستِ جدیدِ مایک پمپئو وزیر خارجۀ امریکا وارد مرحلۀ تازه گردید، برای پاکستان شانسِ بهتر و برای افغانستان چالش‌آفرین و زیان‌بار است. پاکستان در این تقابل فرصتی را در منطقه و در سیاستش بر سرِ افغانستان به‌دست می‌آورد که در زمان سقوط شاه ایران به دست آورد، هرچند که سودهایِ این فرصت در حدِ سودهای کلانِ آن دوران برای پاکستان نباشد.

انقلاب ۱۳۵۷ ایران و فرصتِ طلاییِ پاکستان در روابطش با امریکا بر سرِ افغانستان 
سقوط حکومت شاه ایران در دلو ۱۳۵۷ و ایجاد دولت اسلامیِ ضدامریکایی هم‌زمان با حملۀ نظامی شوروی بر افغانستان، فرصت طلایی را در اختیار پاکستان گذاشت تا امریکا را در مورد افغانستان به دنبال سیاست‌های خودش بکشاند. آغاشاهی وزیر خارجۀ اسبق پاکستان در شروع شکل‌گیری سیاست استخباراتی ایالات متحدۀ امریکا در مورد افغانستان که برنامۀ کمک به مجاهدین را روی دست گرفت، در فبروری ۱۹۸۰ به «برژینسکی « مشاور امنیت ملی رییس جمهور کارتر که به پاکستان سفر کرده بود تا توافق پاکستانی‌ها را در حمایت از جنگ مجاهدین جلب کند، گفت: «حقیقت این است که امریکا به ما احترام نمی‌گذارد. از ما می‌خواهد که حیثیت یکی از دولت‌های اقمار را اختیار نماییم. ما به خوبی می‌دانیم که شما چطور کوشش می‌کردید که با استفاده از شاه (شاه ایران) ما را به حیث یک دولت دنباله‌رو نگهدارید، اما حالا آن دوران گذشت.»
پاکستانی‌ها به خوبی می‌دانستند که امریکا با از دست دادن حکومت شاه ایران چاره‌یی جز آن ندارند تا در مورد افغانستان گوش‌های خود را برای شنیدن مطالبات آن‌ها باز نگهدارند و به دنبال سیاست و برنامه‌های آن‌ها در افغانستان بروند. با بهره‌گیری از این فرصت طلایی بود که جنرال اختر عبدالرحمن رییس سازمان اطلاعات نظامی ارتش پاکستان (آی.اِس .آی) به هدایت جنرال ضیاءالحق زمام دار وقت پاکستان با «هاورد هارت» رییس بخش سی.آی.ای در سفارت امریکا در اسلام‌آباد بر سر کمک به مجاهدین در جنگ علیه قوای شوروی و دولت مورد حمایت آن‌ها در کابل به این توافق رسید:
۱- هیچ امریکایی، افراد سی.آی.ای و یا ارگان‌های دیگر حق ندارند از خاک پاکستان، وارد افغانستان شوند.
۲- توزیع و انتقال سلاح تنها توسط افسران آی.اس.آی صورت می‌گیرد.
۳- تعلیمات نظامی برای مجاهدین در کمپ‌های آی.اس.آی و توسط افسران آن سازمان در امتداد مرز با افغانستان صورت خواهد گرفت.
۴- مأمورین سی.آی.ای اجازه تعلیم مجاهدین را ندارند.
۵- در صورت معرفی سیستم سلاح‌های جدید مأمورین آن سازمان معلمین آی.اس.آی را تعلیم خواهند داد.

پاکستان در مرحلۀ جدید تقابل تهران و امریکا
خروج امریکا از برجام و اعلان سیاست جدید واشنگتن توسط مایک پمپئو وزیر خارجه که حکایت از تشدید و گسترش تقابل و خصومت با ایران دارد، پاکستان را بار دیگر در موقعیتِ بهتر بر سر اِعمال سیاست‌هایش در افغانستان قرار می‌دهد. پاکستان ابزار استفاده از بندر آبی را برای فشار علیه افغانستان در عرصۀ تجارت و اقتصاد به‌دست می‌آورد، در حالی که با رونق‌گیری بندر چابهار ایران و استفادۀ افغانستان از این بندر از فشار اسلام آباد بر کابل کاسته بود. خبرگزاری رویترز در گزارشی پس از خروج امریکا از برجام، بسته شدن دروازۀ پروژۀ چابهار را بروی افغانستان مورد بحث قرار داد و نوشت که بازگشت تحریم‌های امریکا علیه ایران پروژۀ چابهار را در معرض خطر قرار داده است، درحالی‌که تقویت اقتصاد افغانستان یکی از اهداف کلیدی امریکا برای پایان دادن به طولانی‌ترین مأموریت خارجی‌اش است. در این گزارش گفته می‌شود که تصمیم ترامپ در خروج از برجام نه تنها به وابسته‌گی افغانستان به پاکستان پایان نمی‌دهد، بلکه تلاش واشنگتن برای فراهم‌سازی زمینۀ صلح در افغانستان را تضعیف می‌کند. تقابل تازۀ امریکا و ایران از فشار امریکایی‌ها بر پاکستان مبنی بر ترک حمایت از طالبان که با استراتیژی ترامپ در ۲۱ آگست سال ۲۰۱۷ اعلان شده بود، می‌کاهد و پاکستان میدان خود را به ادامۀ این حمایت بازتر می‌بیند.
هرچند این استراتژی که ۹ ماه از آن می‌گذرد، نه تنها هیچ‌گونه تغییری در سیاست پاکستان مبنی بر حمایت از طالبان ایجاد نکرد، برعکس حملات نظامی و جنگ طالبان در این مدت شدت و گسترش بی‌سابقه یافت. گزارش تازۀ امنیتی و اطلاعاتی پنتاگون (وزارت دفاع امریکا) منتشرۀ روز ۲۱ می سال روان نیز با این عبارت که استراتیژی ترامپ برای افغانستان پیشرفت اندک داشته است، در واقع ناکارایی و ناکامی استراتیژی رییس جمهور امریکا را به خصوص در فشار بر پاکستان بیان می‌کند.
تقابل امریکا با ایران پس از خروج برجام حتا به همان استراتیژی ناکارآمد فشار بر پاکستان بر سر افغانستان نقطۀ پایان می‌گذارد. پاکستان می‌تواند با بهره گیری از تجارب پیشینِ خود از مرحلۀ تازۀ تقابل امریکا با ایران، مناسبات خود را با امریکایی‌ها نزدیک سازد و از این نزدیکی سود ببرد. اما افغانستان در مرحلۀ جدید تقابل تهران و واشنگتن بیشتر زیانمند و قربانی می‌شود. به هر حدی که تنش و نزاع میان ایران و امریکا شدت و گسترده‌گی بیابد، به همان حد افغانستان به میدان انتقام‌گیری تهران از امریکایی‌ها تبدیل می‌شود. طالبان مورد حمایت بیشتر ایران قرار می‌گیرند و پیچیده‌گی جنگ در افغانستان ابعاد جدیدتر و عمیق‌تر می‌یابد. ایران نیز در این تقابل و این میدان قربانی می‌شود. اگر ترامپ و کابینۀ تهدیدگر و جنگی‌اش در صدد فشار بیشتر و شدیدتر بر جمهوری اسلامی ایران باشند و یا شوند، افغانستان می‌تواند یکی از میدان‌های اِعمال این فشار و تهدید باشد. هرچند تهران به سوی افغانستان به عنوان نقطه‌ضعف امریکایی‌ها نگاه کند که می‌تواند دستان آن‌ها را زیر سنگ گیرماندۀ افغانستان بیشتر بفشارد و مجروح‌تر و خونین‌تر کند، اما امریکایی‌ها همچنان می‌توانند افغانستان را دامی برای گرفتاری و ضربه زدن ایران بسازند.
بدون تردید از این وضعیت، پاکستان سود می‌برد و ایران به عنوان کشور اصلیِ مداخله‌گر و حامی تروریسم در افغانستان معرفی می‌شود.

راه ابریشم مسیر ورود چین به افغانستان

چین با اجرای برنامه «راه ابریشم نوین» در تلاش است تا مسیر ورود خود به برنامه های بازسازی افغانستان را تسریع کند و در کنار کمک به رشد این کشور به تثبیت اوضاع منطقه ای هم مساعدت نماید.

به گزارش ایرنا تا کنون چندین نشست هم در زمینه مسایل امنیتی میان چین، پاکستان و افغانستان برگزار شده است و طرفین راه های اجرای طرح های راه ابریشم برای مرتبط کردن کابل با این برنامه را مورد رایزنی گسترده ای قرار دادند.
در واقع چین امیدوار است که با استفاده از ابزارهای دیپلماتیک و سیاسی مانند برنامه های اقتصادی و بازسازی در افغانستان، به پیشبرد راه ابریشم و توسعه افغانستان کمک کرده و سهم بزرگی در بازسازی این کشور داشته باشد.
اینکه چین می کوشد تا افغانستان را به کریدور اقتصادی پاکستان و چین متصل کند هم بخشی از این برنامه است هرچند این اقدامات چین نفوذ این کشور را در منطقه آسیای مرکزی و آسیای غربی افزایش خواهد داد.
چین سال هاست می کوشد تا جای پای خود را در این منطقه محکم کند و بر همین اساس می تواند مرزهای خود را با افغانستان و پاکستان منسجم تر کرده و از نفوذ عوامل تروریستی به خاک خود جلوگیری کند.
افغانستان هم طبیعتا به دلیل نگرانی های فزاینده ای که از وجود آمریکا دارد و به دلیل بی اعتمادی به این کشور از حضور گسترده تر چین در بازسازی خود استقبال خواهد کرد.
اگر چین بتواند برنامه ها را طبق خواست خود و با رایزنی این کشورها به پیش ببرد آن زمان به مبارزه با تروریسم نیز کمک خواهد کرد و باعث خواهد شد تا روابط پاکستان و افغانستان بهبود یافته و دو کشور، همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشند.
برقراری امنیت یکی از بزرگترین و مهمترین شاخصه ها برای پیشبرد موفق برنامه راه ابریشم جدید چین در آسیا است اگر چین در این بخش شکست بخورد آن زمان اجرای برنامه در قاره های دیگر هم با ناکامی روبرو خواهد شد.
اما چین برای اینکه بتواند این اهداف را عملی کند باید بتدریج فناوری ها و صنایع خود را به افغانستان انتقال دهد و کمک های مالی بیشتری در اختیار این کشور قرار دهد و راه را برای بازسازی هموار کرده و در عین حال رشد افغانستان را تثبیت کند تا بتواند بیشتر مورد اعتماد آن کشور قرار گیرد.
افغانستان در واقع دارای یک جایگاه بسیار راهبردی مهم در آسیای مرکزی و جنوبی است این کشور دارای منابع بسیار غنی است و با منطقه سین کیانگ در شمال غرب چین هم مرز است و برای همین چین به همکاری با این کشور بسیار اهمیت می دهد.
در واقع اکنون برای چین راه ابریشم به معنای اجرای کریدور اقتصادی در این منطقه و پیشبرد یک فرایند صلح است و همانند یک چارچوب عملی مهم و کاربردی به آن نگاه می کند که مزایای زیادی برای همه طرف ها خواهد داشت و باید به پیش سوق داده شود و برای این منظور امنیت و همزیستی مسالمت آمیز کشورها در منطقه برای پکن عامل حیاتی است.
آنچه به چین امکان بیشتری برای نفوذ می دهد این است که افغانستان و پاکستان جای خالی آمریکا را اکنون خوب احساس می کنند اما از این بابت نگران نیستند زیرا سیاست خارجی آمریکا همواره برای این کشورها دردسر ساز بوده است.

** مداخله قدرت های بزرگ از دلایل نا امنی افغانستان
مدیر مطالعات سیاسی و اجتماعی آکادمی علوم اجتماعی چین معتقد است یکی از مشکلات اصلی کشورهای خاورمیانه از جمله افغانستان، مداخله قدرت های بزرگ در این منطقه از جمله آمریکا است که با دخالت های خود و برای کسب منافع، باعث تشدید تنش ها شده اند.
‘لو جین’ گفت: خاورمیانه از مهمترین بخش های جهان است که امنیت و ثبات آن به آسیا، اروپا و بسیاری از نقاط دیگر دنیا از جمله پیوند خورده است و به همین دلیل پکن به دنبال راهی برای کاهش تنش های این منطقه است.
به گفته وی آمریکا با سوء استفاده از شرایط موجود تلاش زیادی کرده است تا همیشه نقشی پیشرو در خاورمیانه داشته باشد این کشور پس از جنگ عراق و افغانستان دچار چالش های بسیاری شد و نتوانست به اهدافی که می خواهد دست یابد و قدرتش در خاورمیانه رو به افول گذاشت و امروز شاهد تضعیف واشنگتن در این منطقه هستیم.
لو اظهار کرد: چین همواره خواستار حل و فصل مسایل با دیپلماسی بوده است و به همین دلیل در مورد مشکلات افغانستان نیز معتقد به گفت و گو است.

** یک کمربند یک راه فرصت‌ جدید برای توسعه
‘جانان موسی زی’ سفیر افغانستان در چین معتقد است طرح یک کمربند و یک راه فرصت‌های جدید برای توسعه منطقه به همراه می آورد و افغانستان نیز مایل است در این چارچوب، پروژه‌های موجود را با چین به پیش سوق داده و از این طریق از توسعه چین بهره ببرد.
او می گوید: افغانستان و چین به عنوان دو کشور مهم در مسیر جاده ابریشم با هم روابط دوستانه و همکاری راهبردی دارند.
به گفته وی افغانستان در حال اجرای یک برنامه توسعه ملی 10 ساله (از سال 2015 تا 2024) است در این راستا ادغام و تلفیق برنامه توسعه ملی دو کشور کلید موفقیت طرح یک کمربند و یک راه است.

** چین از بازسازی افغانستان حمایت می کند
سخنگوی وزارت خارجه چین نیز امیدوار به افزایش پشتیبانی همه طرف‎ها از بازسازی صلح‌آمیز افغانستان است و در عین حال از آمادگی خود برای تلاش پیوسته در جهت تحقق صلح پایدار در افغانستان خبر داد.
لو کانگ تصریح کرد: امیدوارم کشورهای منطقه و جامعه بین المللی پشتیبانی خود از کمک به بازسازی صلح‌آمیز افغانستان را افزایش داده و ضمن پیشبرد مدام روند آشتی ملی و رویارویی موثر با تهدیداتی مانند تروریسم و قاچاق مواد مخدر در افغانستان، به شرکت فعالانه این کشور در همکاری منطقه‎ای یاری و برای تحقق صلح پایدار و رونق گسترده در افغانستان و منطقه پیوسته تلاش کنند.

فساد اخذ مالیات در وزارت مخابرات افغانستان بار دیگر جنجالی شد

نهادهای نظارتی در افغانستان با تاکید بر وجود فساد مالی و اداری در وزارت مخابرات این کشور اعلام کرد که حکومت وحدت ملی بطور سازمان یافته در حالی پنهان‌کاری می‌کند که دسترسی به اطلاعات را کاهش داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مرکز خبرنگاری تحقیقی افغانستان موسوم به «پیک» اعلام کرد، با وجود 6 ماه پیگیری این مرکز وزارت مخابرات از ارائه اطلاعات درباره کسر 10 درصدی مالیات از مشترکین خدمات همراه خودداری می‌کند.

مرکز خبرنگاری تحقیقی افغانستان در گزارشی تصریح کرد که این مرکز به دلیل خودداری وزارت مخابرات از ارائه اطلاعات به کمیسیون نظارت بر قانون دسترسی به اطلاعات افغانستان شکایت کرده است.

کمیسیون نظارت بر قانون دسترسی به اطلاعات افغانستان «شهزادگل آریوبی» وزیر مخابرات و «احسان‌الله احمدزی» را به دلیل تخطی از قانون به دادستانی کل افغانستان معرفی کرد اما دادستانی نیز این موضوع را پیگیری نکرده است.

«مجیب خلوت‌گر» رئیس اجرایی نهاد حمایت کننده رسانه‌ها موسوم به «نی» گفت: فساد مالی و اداری در حکومت وحدت ملی به ‌صورت سازمان یافته پنهان‌ می‌شود در حالی که دسترسی مردم به اطلاعات کاهش یافته است.

پیش از این نیز «اکرام افضلی» رئیس دیدبان شفافیت افغانستان از خطر سواستفاده شرکت‌های مخابراتی و حیف و میل مالیات مشترکین خدمات همراه ابراز نگرانی کرده است.

«رفیع‌الله ملک‌زی» مشاور رئیس جمهور افغانستان در امور تکنولوژی اظهار داشت که امکان دستبرد در سیستم کنونی وجود دارد و شرکت‌های مخابراتی اطلاعات مورد نیاز را ارائه نمی‌کنند.

پارلمان افغانستان قانون اخذ مالیات از خدمات مخابراتی را سه سال پیش تصویب کرد که بر اساس آن وزارت‌های دارایی و مخابرات موظف شدند تا در جمع آوری مالیات از مشترکین خدمات همراه از سیستم «ریل تایم» استفاده کند.

اما این وزارت‌خانه‌ها از چنین کاری خودداری کرده‌اند.

اعضای جامع مدنی؛ نمایندگان پارلمان، کمیسیون نظارت بر قانون دسترسی به اطلاعات و دیدبان شفافیت افغانستان بر این باورند که برخی از مقامات مانع استفاده از سیستم «ریل تایم» در روند اخذ مالیات می‌شوند.

ریل تایم سیستم پیشرفته ثبت مالیات است که مبالغ اخذ شده مالیاتی را به صورت آنی به خزانه دولت واریز می‌کند و می‌تواند شفافیت در روند اخذ مالیات از مشترکین خدمات همراه ایجاد کند.

این در حالی است که احزاب و جریان‌های اپوزسیون ارگ ریاست جمهوری افغانستان را متهم به سازماندهی و مدیریت فساد اداری در این کشور می‌کنند.

گزارش کامل مرکز خبرنگاری تحقیقی افغانستان را در اینجا مشاهد کنید.

روزهای پایانی حزب حاکم پاکستان و وضع نامشخص سیاسی کشور

در حالی که سی و یکم ماه می ( دهم خردادماه سال جاری)، پایان عمر دولت کنونی پاکستان است، حزب حاکم و مخالفان دولت برای تعیین نخست وزیر دولت انتقالی به توافق نرسیده‌اند.

به گزارش ایرنا رسانه های پاکستان روز یکشنبه در خبری اعلام کردند که با موافقت رئیس جمهوری پاکستان، انتخابات ایالتی و ملی این کشور به صورت همزمان در تاریخ 25 جولای (3 مرداد ماه) برگزار می شود.
این اعلام پس از آن صورت گرفت که کمیته نظارت بر انتخابات پاکستان طی نامه‌ای از دولت این کشور خواست، انتخابات را بین 25 تا 27 جولای برگزار کند.
با موافقت رئیس جمهور پاکستان، پس از پایان کار دولت حزب نواز، دولت موقت (انتقالی) وظیفه دارد، تمهیدات مورد نیاز برای برگزاری انتخابات سراسری این کشور را فراهم کند.
البته در حالی که سی و یکم ماه می (دهم خردادماه سال جاری)، پایان عمر دولت کنونی پاکستان است احزاب حاکم و اپوزیسیون برای تعیین نخست وزیر دولت موقت به توافق نرسیده‌اند.
در این روزهای باقی مانده، نواز شریف رهبر حزب مسلم لیگ نواز اسامی پیشنهادی حزب مردم برای تصدی نخست وزیر موقت را رد کرده است، دولت به دنبال معرفی ‘ناصر الملک یا تصدق جیلانی’ روسای پیشین قوه قضاییه است، ولی حزب مردم مخالف آن است.
دولت نیز به انتصاب جلیل عباس جیلانی و ذکا اشرف اسامی پیشنهادی جناح مخالف، اعتراض دارد.
حزب مردم نیز، ‘سید نوید قمر’ نماینده مجلس ملی حزب مردم و شری رحمان رهبر جناح مخالف در مجلس سنا را برای کمیته پارلمانی نامزد کرده است.
در وضع کنونی که نخست وزیر و نماینده مخالفان دولت در پارلمان نتوانستند به گزینه واحد برسند،دولت و جناح مخالف نام دو نفر را به کمیته پارلمانی معرفی خواهد کرد
‘سیدخورشید شاه’ رهبر مخالفان دولت روزهای اخیر در پی اینکه با نخست وزیر به گزینه واحد نرسید، در سخنانی گفت :دیگر جلسه ای با خاقان عباسی برای تعیین نخست وزیر دولت موقت برگزار نخواهیم کرد.
وی گفته بود:نخست وزیر به تعهد خود عمل نکرد، وی گفته بود که قضات بازنشسته را برای به عهده گرفتن این سمت پیشنهاد نمی کند و ما نیز به معرفی قضات تمایل داشتیم اما نام های قضات مورد نظر خود را پیشنهاد نکردیم.
بر اساس برخی اخبار، برخی از نمایندگان پارلمان در خصوص ملاقات میان نخست وزیر و رهبر جناح مخالف تلاش می کنند.
طبق قانون، نخست وزیر موقت می بایست تا سوم ژوئن یعنی سه روز پس از پایان دولت منصوب شود.
گفته می‌شود برگزاری انتخابات در پاکستان بیش از 20میلیارد روپیه (200میلیون دلار) هزینه در بر دارد، بیش از 100 میلیون پاکستانی واجد شرایط رای دادن هستند و برای انتخاب 272 نماینده پارلمان ملی این کشور پای صندوق‌های رای می روند.

فرهنگ و هنر بهترين راه همدلي فارسي زبانان جهان است

به گزارش آريا، رضا کيانيان بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون ايران که در گفت و گوي آي فيلم2 با وي درباره همکاري و همدلي هر چه افزون تر فارسي زبانان منطقه و جهان گفت: فارسي زبانان ما تمام خراسان بزرگ يعني تا مرز چين را در بر مي گيرند؛ من چندي پيش سفري به تاجيکستان داشتم و متوجه شدم تاجيک ها هم  برنامه هاي فرهنگي را دوست دارند افغانستاني ها و ايراني ها هم همينطور. چون همه با هم يک کشور بوديم حالا دست روزگار بين ما مرز کشيده است اما مرزها نتوانسته دل هاي ما را از يکديگر جدا کند ما واقعا از طريق جشنواره جهاني فيلم فجر خيلي سعي مي کنيم به کشورهاي فارسي زبان از جمله افغانستان کمک کنيم تا فيلم سازي شان رشد کند چون هرچقدر فيلم سازي اين منطقه رشد کند به نفع همه کشورها هست و خود من هم هر زمان کاري مشترک پيشنهاد شود، استقبال خواهم کرد.
اين بازيگر ايراني که هم اکنون در حال نقش آفريني در سريال «عروس تاريکي» است، اقدامات مناسب در راستاي پيوند بيشتر فارسي زبانان و نزديکي بيشتر آن ها را اينگونه برشمرد:هميشه مي گويند که آدم ها را قلب هايشان به هم نزديک مي کند؛ قلب ها هم مستقيم با هنر ارتباط دارند نه با سياست، سياست بود که بين ما فارسي زبانان مرز کشيد  و اين هنر هست که يک روز اين مرزها را از بين خواهد برد، در نتيجه موسيقي، سينما،تئاتر، نقاشي و معماري تمام اين هنرهايي هستند  که ما را دوباره به همزباني سابقمان مي رساند.
کيانيان اضافه کرد: من فکر مي کنم که مردم ايران هم از فيلم هاي افغانستاني استقبال مي کنند. ما چهار ميليون افغانستاني در ايران داريم. همين که همان چهار ميليون نفر بروند و آن فيلم را بينند، اتفاق خوبي است.از سوي ديگر تماشاگران ايراني هم دوست دارند بينند کشور هم زبانشان يعني افغانستان چه فيلم هايي را ساخته است، مثل ترانه هاي افغانستاني که در کشور ما خيلي پرطرفدار است.

بحران کودکان تاجیک در عراق و سوریه

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اخبار، وزارت امور خارجه جمهوری تاجیکستان صبح امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در مورخ 26 مه (روز گذشته) مقامات این وزارت در هماهنگی با دیگر نهادهای مرتبط 4 کودک تاجیک را از جمهوری عربی سوریه به تاجیکستان برگرداندند. وزارت خارجه تاجیکستان در این باره گفته است که این اقدام در پرتو تاکید امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری این کشور جهت بازگشت شهروندان تاجیک از مناطق جنگ‌زده خاورمیانه صورت گرفته است.

این وزارتخانه از ارائه جزئیات بیشتری در این باره خودداری کرده و نام این کودکان را منتشر نکرده است. در بیانیه مذکور آمده است که این وزارتخانه با در نظر گرفتن حامیان حقوقی این کودکان و رعایت جنبه‌های اخلاقی از ارائه نام این افراد و افشای جزئیات بیشتر خودداری نموده است.

در مورخ 25 آوریل نیز مقامات وزارت امور خارجه تاجیکستان 4 کودک دیگر تاجیک را از عراق به تاجیکستان بازگردانده بودند. در بین این کودکان، مشهورترین آن‌ها مریم شایوا، دختری 10 ساله از ناحیه حصار بود. نام این دختر خردسال تاجیک در ماه آگوست سال 2017، هنگامی رسانه‌ای شد که پیامی ویدئویی از یکی از یکی از کمپ‌های نگهداری کودکان بی‌سرپرست در بغداد وی از خویشاوندانش خواست تا او را به تاجیکستان باز گردانند.

مریم دختر فردی به نام جمال‌الدین شایف بود که به همراه همسرش صدبرگ شاه‌میرزایف و چهار فرزندش در سال 2016 به عراق رفته بود. در جریان عملیات ضد گروه داعش در عراق ابتدا خود جمال‌الدین و سپس همسر و چهار فرزندش، از جمله نوزادی که صدبرگ شاه‌میرزایف در عراق به دنیا آورده بود همه کشته شده و مریم تنها بازمانده این خانواده بوده است. تا پیش از فرستادنش به تاجیکستان وی در یک کمپ نگهداری از کودکان بی‌سرپرست در بغداد نگهداری می‌شد.

به گفته مقامات تاجیک در سال‌های اخیر بیش از 1100 نفر از شهروندان این کشور به عراق و سوریه رفته‌ و به گروه‌های تروریستی همچون داعش پیوسته‌اند. اخیرا نیز رئیس‌جمهور تاجیکستان گفته بود بیش از 500 شهروند تاجیک در حال حاضر در  سوریه و عراق کشته شده‌اند.

ده‌ها نفر از این افراد همسران و فرزندانشان را نیز با خود به این کشورها برده‌اند. مقامات تاجیک در این زمینه نیز گفته بودند که بیش از 250 کودک تاجیک در سوریه و عراق حضور دارند.

داعش در همین راستا پیش از این جنگجویان آینده‌اش را تبلیغ می‌کرد که همراه همسر و فرزندان‌شان به قلمرو خلافت خودخوانده این گروه تروریستی بیایند. در سرزمین‌های تحت نظارت این گروه تروریستی به فرزندان جنگجویان از کشورهای مختلف عقاید جهادی را تعلیم داده و آن‌ها را از کودکی شستشوی مغزی می‌دادند.

مقامات عراق فرزندان خردسال این مبارزین داعشی را به کشورهایشان بازگردانده ولی نسبت به افراد بالغی که آگاهانه به این گروه تکفیری پیوسته‌اند، سخت‌گیر هستند. در ماه آوریل سال جاری دادگاه عراق چهار زن تاجیک را به جرم همکاری با داعش به حبس ابد محکوم کرد. بنا بر گزارش‌ها باز هم ده‌ها زن و مرد تاجیک در جریان عملیات ضد داعش اسیر شده و در عراق منتظر محاکمه پرونده‌هایشان قرار دارند.

هنوز روشن نیست رهبران آمریکا و کره شمالی دیدار خواهند کرد یا نه

Image captionهنوز روشن نیست رهبران آمریکا و کره شمالی دیدار خواهند کرد یا نه

بنا بر گزارش‌ها تعدادی از مقام‌های آمریکایی به کره شمالی سفر کرده‌اند تا درباره دیدار احتمالی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا صحبت کنند.

سونگ کیم سفیر سابق ایالات‌متحده در کره جنوبی که این ماموریت را به عهده دارد، قرار است با چو سون هویی معاون وزیر خارجه کره شمالی ملاقات کند. هردوی آنها از مذاکره‌کنندگان پیشین هسته‌ای هستند.

پیشتر رهبر کره شمالی به رئیس‌جمهور کره جنوبی، مون جائه-این گفته بود که او همچنان به برگزاری جلسه دیدار سران دو کشور کره‌ شمالی و ایالات‌متحده که برای ۱۲ ژوئن در سنگاپور برنامه‌ریزی شده بود، پایبند است.

این تحولات در حالی رخ می‌دهد که دونالد ترامپ چند روز پیش در نامه‌ای رسمی به کیم جونگ اون دیدار برنامه‌ریزی شده این دو رهبر را لغو کرده بود. هرچند آقای ترامپ یک روز بعد باز هم از احتمال انجام این دیدار خبر داد.

رئیس جمهوری کره جنوبی می‌گوید که کیم جونگ- اون، رهبر کره شمالی، خواهان غیراتمی شدن شبه جزیره کره است اما تاکید کرده است که رهبر کره شمالی مطمئن نیست که آیا آمریکا ثبات دولتش را تضمین می‌کند یا نه.

اظهارات رئیس جمهوری کره جنوبی در پی دیدار غیرمنتظره رهبران دو کره رخ داد.

کرهحق نشر عکسGETTY IMAGES

Image captionدیدار غیرمنتظره روسای جمهور دو کره

‘ارده محکم’

هم‌زمان خبرگزاری رسمی کره شمالی از “اراده محکم” کیم جونگ- اون مبنی بر برگزاری نشست سران کره شمالی و آمریکا خبر داده است.

خبرگزاری کی سی ان ای کره شمالی همچنین می گوید که رهبران دو کشور همچنین توافق کرده اند که “مکررا” دیدار کنند.

روز شنبه اعلام شد که رییس جمهوری کره جنوبی به مدت دو ساعت با کیم جونگ- اون همتای کره شمالی خود در نقطه مرزی پانمونجوم دیدار کرده است. دیدار شنبه ۲۶ مه (۵ خرداد)، دومین دیدار رهبران دو کره بود.

در پی این دیدار – که بین ساعت ۳ تا ۵ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار شد – سخنگوی مون جائه -این با صدور بیانیه ای اعلام کرد: “دو رهبر درباره برگزاری موفقیت آمیز نشست سران کره شمالی و آمریکا تبادل نظر کردند.”

هم زمان با این دیدار، سارا سندرز، سخنگوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که گروهی از مقامات وزارت امور خارجه و کاخ سفید طی تعطیلات آخر هفته (شنبه/یکشنبه) بنا بر برنامه قبلی و برای تهیه مقدمات دیدار احتمالی سران عازم سنگاپور می‌شوند.

قرار بود دونالد ترامپ و کیم جونگ اون ۱۲ ژوئن در سنگاپور با یکدیگر ملاقات کنند.

یک ماه قبل نیز کیم جونگ- اون با پای پیاده از مرز دو کره و خط آتش‌بس دو کشور عبور کرد تا در خاک کره جنوبی با مون جائه-‌این دیدار کند.

کیم جونگ- اون نخستین رهبر کره شمالی است که از زمان توقف خصومت ها در جنگ کره در سال ۱۹۵۳، پا به کره جنوبی گذاشت. دو کشور هنوز پیمان صلح امضا نکرده‌اند و در حال آتش‌بس هستند.

این دومین دیدار رهبران دو کره استحق نشر عکسEPA

Image captionاین دومین دیدار رهبران دو کره است

در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ میلادی، رهبر وقت کره شمالی با روسای جمهوری وقت کره جنوبی ملاقات کرد اما این ملاقات در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی انجام شد.

ملاقات چهار هفته قبل رهبران دو کره قرار بود راه را برای دیدار ماه آینده رهبر کره شمالی و رییس جمهوری آمریکا در سنگاپور باز کند اما دونالد ترامپ این دیدار را لغو کرد.

پیش از اعلام ملاقات امروز رهبران دو کره، گفته شده بود که امیدهای مربوط به دیدار دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و کیم جونگ – اون، رهبر کره شمالی بار دیگر رنگ گرفته است.

آقای ترامپ که همین دو روز پیش به ناگهان برنامه این دیدار را به هم زد، حالا در یک توییت گفته است طرفین “گفتگوهای بسیار سازنده‌ای” داشته‌اند و ملاقاتی که برای ماه آینده در سنگاپور برنامه‌ریزی شده بود، ممکن است انجام شود.

پس از اظهارات خصومت‌آمیز پیونگ یانگ و اکراه برخی از مقام‌های کره شمالی، دونالد ترامپ گفت که با کیم جونگ-اون دیدار نخواهد کرد.

اما به دنبال یک پیام مسالمت‌جویانه کره شمالی، لحن آقای ترامپ مثبت‌تر شده است.

کره جنوبی در واکنش به توییت دونالد ترامپ گفته از اینکه “جرقه گفتگوها زده شده”، خوشحال است.

Updated: ژوئن 1, 2018 — 11:07 ق.ظ