ردپای ترامپ و بریتانیا در افزایش قیمت طلا دیده می شود

 

ردپای ترامپ و بریتانیا در افزایش قیمت طلا دیده می شود

سرمایه‌گذاران طلای فیزیکی در سال گذشته سود بسیار خوبی را از افزایش قیمت طلا تجربه کردند. از زمان آغاز سال ۲۰۱۶، طلای فیزیکی با رشد ۱۹ درصدی و سهام طلا با افزایش ۱۰۰ درصدی، سرمایه‌گذاری‌های فوق‌العاده موفق محسوب می‌شدند. در واقع، VanEck Vectors Gold Miners ETF که یک سبد سهام حاوی سهام ۵۳ معدن است، از ابتدای سال ۲۰۱۶، ۶۹ درصد افزایش یافته است. این عملکرد خوب باعث شد سرمایه‌گذاران به سمت طلا و سهام طلا سوق پیدا کنند. اما سوالی که وجود دارد این است که آیا این رشد و افزایش قیمت طلا ادامه خواهد یافت؟

گرچه هیچ‌کس نمی‌تواند با قطعیت بگوید، اما می‌توان عواملی که بیشترین احتمال تاثیرگذاری بر حرکت رو به بالای طلا را دارند، پیش‌بینی کرد. در این مقاله به عوامل تسریع‌کننده‌ رشد این فلز زرد دوست‌داشتنی می‌پردازیم.

سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا

بانک مرکزی آمریکا تاثیرگذارترین عامل بر افزایش قیمت طلا است. اقدامات پولی این بانک می‌تواند بر نرخ سهام فدرال و در نتیجه نرخ سود در ایالات متحده آمریکا تاثیر بگذارد. نرخ سود هم عامل کلیدی هزینه‌ فرصت است. هزینه‌ فرصت توصیف کننده‌ عمل رها کردن یک سود تضمینی نزدیک در یک دارایی، به منظور کسب فرصت برای جذب سود بیشتر و پرخطرتر در یک دارایی دیگر است. طلای فیزیکی هیچ سود تضمین شده‌ای ندارد.

از سوی دیگر، اوراق قرضه‌ خزانه‌ آمریکا هم هیچ سود کوتاه مدتی به همراه ندارد. اگر سود فلزات گرانبها، سود این اوراق پایین باشد، سرمایه‌گذاران مجبور می‌شوند اوراق قرضه را فراموش کرده و به سمت طلا سوق پیدا کنند. به این روند هزینه‌ فرصت پایین می‌گویند، البته اگر نرخ سود به طور چشمگیری افزایش داشته باشد، هزینه فرصت سود سالم اوراق قرضه افزایش خواهد داشت و این یعنی احتمالا سرمایه‌گذاران طلای خود را فروخته و آن را در اوراق قرضه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

نرخ تورم در آمریکا

در سوی کاملا مخالف عوامل موثر بر افزایش قیمت طلا نرخ تورم قرار دارد، که مثل معیاری برای کمبود پول عمل می‌کند. تورم که افزایش قیمت سبد کالا و خدمات را می‌سنجد، تقریبا همیشه به رشد اقتصادی مربوط می‌شود. وقتی اقتصاد آمریکا توسعه می‌یابد، بانک مرکزی آمریکا منابع پولی را افزایش مي‌دهد که این امر باعث کاهش ارزش پول‌های موجود در گردش، شده و بهای کالاها و خدمات شامل طلا هم برای مشتریان افزایش می‌یابد.

به طور کلی، هرچه نرخ تورم بالاتر باشد، تمایل سرمایه‌گذاران برای خرید طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری امن بیشتر می‌شود. در این سیاره مقدار محدودی طلا وجود دارد؛ در حالی که پول را می‌توان چاپ کرد و با یک اشاره، ارزش آن را تغییر داد. بنابراین، نرخ تورم آمریکا می‌تواند تاثیر فراوانی بر عملکرد طلا در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ داشته باشد. اگر تورم در طیف متوسط ۲ درصد باقی بماند (که پایین‌تر از حالت طبیعی گذشته و بالاتر از حالت طبیعی پس از رکود بزرگ است)، طلا می‌تواند رشد خوبی داشته باشد.

 

طرح مالیاتی یا مشوق‌های اقتصادی ترامپ

فلزات گرانبها معمولا به عنوان یک سرمایه‌گذاری امن، طی دوران بی ثباتی در نظر گرفته می‌شوند. در بالای فهرست بی‌ثباتی‌های موجود در نیمه دوم سال ۲۰۱۷، این موضوع قرار دارد که آیا آقای ترامپ و کنگره آمریکا می‌توانند طرح اصلاح مالیاتی و رشد اقتصادی قابل اجرا تهیه کنند یا خیر.

از یک سو، نرخ بالای رشد حاصل از اصلاح مالیات و مشوق‌های اقتصادی منجر به ثبات اقتصادی می‌شود که سرمایه‌گذاران طلا خیلی به این وضع علاقه‌ای نخواهند داشت. حتی با وجود احتمال افزایش تقاضا برای طلا در یک اقتصاد رو به رشد، سرمایه‌گذاران طلا باز هم علاقه‌ای به رشد اقتصادی نخواهند داشت.

از سوی دیگر، ترامپ بارها نشان داده است (مثلا اصلاح طرح مراقبت‌های پزشکی) که یک شکاف قطعی بین او و کنگره وجود دارد که می‌تواند منجر به سختگیری‌های مالیاتی در سال ۲۰۱۷ شود. هر نوع بی ثباتی یا شکست در اصلاح طرح مالیاتی، از دید سرمایه‌گذاران طلا، یک رویداد مثبت است. برگ برنده در اینجا مالیات تنظیم مرزی است که کمپانی‌های آمریکایی را با تخفیف‌های مالیاتی تشویق می‌کند تا کالاهای خود را صادر کنند و واردکنندگان را با افزایش مالیات جریمه می‌کند. بسیاری از کارشناسان متفق‌القول بر این باور هستند که مالیات تنظیم مرزی باعث افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی دلار آمریکا، طی چند سال خواهد شد. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که دلار آمریکا و طلا دارای رابطه‌ معکوس هستند.

بی‌ثباتی حاصل از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

اگر اصلاح مالیاتی ترامپ رتبه اول لیست را داشته باشد، عدم قطعیت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. در تابستان گذشته، بریتانیایی‌ها در کمال تعجب رأی به خروج از اتحادیه اروپا دادند که این یعنی بریتانیا باید به دنبال روش‌های تجاری جدید با همسایگان عضو اتحادیه خود باشد. اما اصل ۵۰، که نخست وزیر بریتانیا اخیرا به آن استناد کرده است، دارای محدودیت دو ساله است که این زمان برای سامان‌ بخشیدن به امور مالی بریتانیا کافی نیست.

از همه مهم‌تر، شاید خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا امری پیچیده است و هیچ سابقه‌ای از چنین رویدادی وجود ندارد. حذف بریتانیا از اتحادیه، یعنی از بین رفتن بسیاری از تعهدات اتحادیه به تحقیقات علمی و دیگر برنامه‌های بریتانیا که تحت حمایت مالی اتحادیه بود. برخی از کارشناسان معتقدند که احتمال دارد به دلیل این بی‌ثباتی‌ها، رکود ملایمی در بریتانیا رخ دهد. افزایش قیمت طلا می‌تواند وابسته به پیچیدگی و طول مدت پروسه خروج کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا باشد.

عرضه و تقاضا برای طلا

سرمایه‌گذاران طلا باید به خاطر بسپارند که عرض و تقاضا همیشه مهم است. طی سه ماهه اول سال جاری، تقاضای سرمایه‌گذاری روی طلا در مقایسه با همین دوره در سال گذشته، کاهش چشمگیری داشت. طبق گزارش‌ شورای جهانی طلا، مجموع تقاضا برای سرمایه‌گذاری طلا از سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ حدود ۳۴ درصد کاهش یافته است. البته تقاضا برای شمش و سکه‌های طلا، ۹ درصد افزایش را تجربه کرده که این رقم برای کشورهای هند و چین دو برابر بوده است. گرچه تقاضای سرمایه‌گذاری سال به سال کم می‌شود، اما طبق گزارش‌های شورای جهانی طلا، در سه ماهه اول ۲۰۱۶، سرعت رشد طلا طی ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. تاثیر متقابل عرض و تقاضا می‌تواند تسریع‌کننده‌ قیمت طلا در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ باشد.

 

 

 

 

Updated: آوریل 30, 2018 — 1:52 ق.ظ