کتاب سوم دینْ‌کرد

کتاب سوم دینْ‌کرد

کتاب سوم دینْ‌کرد (درسنامه‌ی دین مزدایی)

نویسندگان: آذرفرنبغ پسر فرخزاد و آذرباد پسر امید

برگرداننده: فریدون فضیلت

خاستگاه: تاریخ فا

نبیگ نخست

https://www.tarikhfa.com/ebook/wp-content/uploads/2013/11/dinkert-3rd-daftar-1-www.ebook_.tarikhfa.com_.pdf

 

نبیگ دوم

https://www.tarikhfa.com/ebook/wp-content/uploads/2013/11/dinkert-3rd-daftar-2-www.ebook_.tarikhfa.com_.pdf

 

دینْ‌کرد یا دینکرت کتاب سترگی است به زبان پارسی میانه «پهلوی»، که آن را به‌ درستی «دانشنامه‌ی مَزْدَیَسْنی» یا «درسنامه‌ی دین مزدایی (زرتشتی)» خوانده‌‌اند.

واژه‌ی «دینْکرد» (dēnkart در پارسی میانه) را می‌توان به «کرده‌ های دینی یا کارهای دینی و نیز نوشته‌ی دینی» برگردانید.

این گردآورده‌ی بزرگ خود دارای ۹ نبیگ است که از آن میان، نبیگ‌های نخست و دوم و نیز پاره‌‌ای از نبیگ سوم آن به دستان ما نرسیده‌ است.

دینْکرد فراهم‌ آمده از نوشته‌‌هایی است که زمان نگارش و نیز نویسندگان آن‌ها سراسر شناخته نیستند و نبیگی که در دستان ماست بر پایه‌ی این نوشته‌‌ها در سده‌‌های نهم و دهم پس از میلاد به دست دو تن از فرهیختگان تاریخ فرهنگ ایران‌زمین به نام‌های آذرفَرْنْبَغِ فرخزادان و آذربادِ امیدان گردآوری و سامان‌‌بندی شده‌ است. آذرفَرْنْبَغِ فرخزادان همان فرزانه‌‌ای است که در دربار مأمون، خلیفه‌ی عباسی، با فرد مانوی به‌ اسلام‌ گرویده‌‌ای که نام خود را به عبدالله تغییر داده بود به گفت‌وگو پرداخت و از این گفت‌وگو پیروز بیرون آمد که گزارش این گفت‌وگو در مادیان گجستگ ابالیش آمده‌ است.

در این دانشنامه که بهرام فره‌‌وشی آن را «یک دانشنامه‌ی علوم دینی و عقلی» و فریدون فضیلت آن را «گرانْسنگ‌ترین بُنْ‌‌نوشتِ پهلوی از دانایان پیشین» می‌خواند، در زمینه‌‌های زیر سخن به میان آمده‌ است: الهیات، فلسفه، اسطوره‌‌شناسی، کلام، عرفان، اخلاق، آداب دینی، زندگانی زرتشت پیامبر، پیدایش جهان، سزاشناسی «حقوق»، کیاست «سیاست»، شهرداری و کشورداری، منطق، ریاضیات، هندسه، فیزیک، اخترشناسی، پزشکی و شاخه‌های دیگر دانش‌‌ها.

«پارسی‌انجمن» از آن رو که دینکرد افزون بر دانش نیاکانمان، گنجینه‌ای پربار از واژگان ایرانی است، آن را برای بارگیری پیشنهاد می‌کند.

 

 

Updated: ژانویه 28, 2018 — 11:42 ب.ظ