کاهش سیزده ماهه نرخ دلار به دلیل افزایش آشفتگی سیاسی در آمریکا

کاهش سیزده ماهه نرخ دلار به دلیل افزایش آشفتگی سیاسی در آمریکا

به گزارش رویترز دلار ایالات متحده آمریکا در ماه جاری در مقایسه با سبد ارزهای مهم، سیزدهمین ماه کاهش ارزش خود را تجربه کرد. آشفتگی سیاسی در آمریکا، امیدها برای عبور سریع از تحریکات رئیس جمهور دونالد ترامپ و تبلیغات گسترده برای اصلاحات مالیاتی را از بین برد و در نتیجه، کاهش نرخ دلار اتفاق افتاده و یورو در رقابت با دلار پیروز شد.

پیروزی ترامپ که طبق بررسی‌ها و گمانه‌زنی‌ها با دخالت روسیه در انتخابات آمریکا انجام شده است با استعفای سخنگوی کاخ سفید، «شان اسپایسر»، بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد و فرضیه‌ شورش در میان دایره‌ي نزدیکان ریاست جمهوری قوت گرفت و تاثیری مستقیم بر کاهش نرخ دلار بر جای گذاشت.

شاخص دلار که نشان می‌دهد دلار آمریکا در جایگاه هفتم پس از شش ارز مهم قرار دارد، پس از رسیدن به ۸۲۳/۹۳ که پایین‌ترین نرخ آن از ژوئن ۲۰۱۶ بود، به ۸۸۷/۹۳ تغییر پیدا کرد. جانیچی ایشیکاوا، استراتژیست ارشد فارکس در IG Securities توکیو، درباره کاهش نرخ دلار معتقد است که:

«برای رشد دلار در آینده نزدیک لازم است جهش‌هایی در سودهای به دست آمده توسط  آمریکا ایجاد شود. موقعیت سیاسی آمریکا در حال حاضر تا حد زیادی بر این سودها تاثیر می‌گذارد. بنابراین به داده‌های قدرتمندی برای ایجاد تحول در سودها از همان سطوح پایین نیاز داریم».

وی یکی از موانع رشد دلار را عدم اطمینان سیاسی به شرایط فعلی آمریکا  می‌داند.

سود ده ساله دلار خزانه آمریکا (US10YT=RR) در جمعه گذشته به پایین‌ترین نرخ خود رسید. یورو هم پس از نزدیک به ۲۳ ماه بالا بودن بها در ۱۶۸۴/۱ دلار، با نرخ ۱۶۶۸/۱ دلار ثابت ماند. در ماه جاری یورو از جایگاه پایداری برخوردار بوده است و سخنان مدیرعامل ECB مبنی بر تغییر سیاست‌های آسان‌گیرانه‌ي بانک مرکزی و اعمال سختگیری بر این جایگاه تاثیری نداشته است.

کاهش سیزده ماهه نرخ دلار به دلیل افزایش آشفتگی سیاسی در آمریکا

Updated: ژانویه 8, 2018 — 12:59 ق.ظ