چه عواملی روی قیمت طلا تاثیرگذار هستند؟ طلا

 

چه عواملی روی قیمت طلا تاثیرگذار هستند؟

طلا

مصریان باستان برای اولین بار ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد به فرانید ذوب کردن دست یافتند. هزار سال بعد اهالی بین النهرین باستان از طلا برای ساختن جواهرات استفاده کردند و از آن برای تزیین لباس‌ها و سنگ های قیمتی بهره بردند و تا به امروز طلا برای انسان‌ها جذاب بوده است و باعث بحران‌ها و جنگ‌ها شده است. اما عوامل موثر بر قیمت طلا چه چیزهایی هستند؟

عوامل موثر بر قیمت طلا

امروزه طلا نه تنها به عنوان یک کالا برای سرمایه‌گذاری و یک جواهر برای بازار، بلکه از آن برای تولید لوازم الکترونیکی و ابزارهای پزشکی هم استفاده می‌شود. طلا در ماه مارس ۲۰۱۱ درحدود ۱۴۲۰ دلار به ازای هر اونس قیمت داشت که رکورد بیشترین قیمت طلا را ثبت کرده است. در این مقاله قصد داریم عوامل موثر بر قیمت طلا را بررسی کنیم.

پشتوانه بانک مرکزی

بانک‌های مرکزی ارزهای کاغذی را به پشتوانه طلا چاپ می‌کنند. شورای جهانی طلا بیان کرده است بانک‌های مرکزی اخیرا نسبت به میزان فروش، طلای بیشتری را خریده‌اند؛ این اتفاق برای اولین بار است که در طی دهه‌های اخیر رخ می‌دهد.

از آنجایی که بانک‌های مرکزی سعی می‌کنند دارایی‌های پولی خود را با چیزهایی به غیر از پول‌های کاغذی متنوع کنند، طلا یکی از بهترین گزینه‌ها برای آن‌ها محسوب می‌شود؛ همین امر یکی از عوامل موثر بر قیمت طلا و موجب افزایش قیمت آن است. بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده، آلمان، ایتالیا، فرانسه، پرتغال، یونان و کشورهای حوزه یورو دارای ذخایر مالی هستند که عمدتا از طلا تشکیل شده است.

ارزش دلار آمریکا

ارزش طلا به طور کلی با ارزش دلار آمریکا نسبت عکس دارد: هر چه دلار قدرتمند شود، ارزش طلا پایین‌تر و قابل کنترل‌تر می‌شود و دلار ضعیف‌تر، موجب افزایش قیمت طلا خواهد شد. این امر به این خاطر اتفاق می‌افتد که وقتی دلار قدرتمند باشد، مردم تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری روی دلار دارند؛ اما زمانی که شرایط اقتصادی نامطمئن و دلار ضعیف باشد، مردم ترجیح می‌دهند روی طلا، چه به صورت سکه‌های طلا چه به صورت صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در بورس سرمایه‌گذاری کنند.

میزان تقاضای جهانی طلا

طبق گزارش شورای جهانی طلا و انجمن بازار سکه‌ لندن در سال ۲۰۱۰ صنعت جواهرات نزدیک به ۵۴٪ از تقاضای جهانی طلا، یعنی در حدود ۳۸۱۲ تن را شامل می‌شد. هند، چین و آمریکا بزرگ‌ترین بازارهای مصرفی طلا به عنوان جواهرات محسوب می‌شوند.

برای مثال، تقاضای مصرف طلا در دو ماه اول سال ۲۰۱۱ در چین به ۲۰۰ تن رسید – افزایش چشمگیر نسبت به سال قبل- و در ده ماه بعد سال به ۲۰۹ تن رسید.

بیشتر بخوانید:

افزایش قیمت طلا در سال ۲۰۱۸ را دست کم نگیرید

در حدود ۱۲٪ از تقاضای جهانی طلا مربوط به مصارف پزشکی و صنعتی طلا می‌شود؛ جایی که از طلا برای تولید ابزارهای پزشکی و الکترونیکی دقیق مانند GPS استفاده می‌شود. قیمت طلا بر اساس نظریه عرضه و تقاضا تاثیر می‌پذیرد: هر چه تقاضای طلا به عنوان جواهرات یا برای ساختن ابزارهای الکترونیک افزایش یابد، قیمت آن هم افزایش خواهد یافت.

حفظ دارایی

در دوره رکود و عدم اطمینان اقتصادی، به خصوص اواخر سال ۲۰۰۰، افراد بیشتری به دلیل ارزش پایدارتر طلا رو به سرمایه‌گذاری طلا آوردند. طلا اغلب اوقات به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاران در شرایط نوسانات مالی و عدم اطمنیان اقتصادی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

تاریخ طلا و افسانه هایی که واقعیت ندارند

هنگامی که بازده مورد انتظار یا واقعی در اوراق قرضه، سهام و املاک و مستغلات سقوط می کند، علاقه به سرمایه‌گذاری طلا افزایش می‌یابد و طبیعتا قیمت آن هم افزایش می‌یابد. طلا می‌تواند به عنوان یک مانع در برابر کاهش ارزش پول، تورم و یا کسری بودجه استفاده شود.

علاوه بر این، طلا معمولا در برابر بی‌ثباتی سیاسی هم مقاومت می‌کند؛ به همین دلیل ممکن است نا آرامی‌های اخیر در خاورمیانه و شمال آفریقا هم در افزایش قیمت طلا بی‌تاثیر نباشد.

میزان تولید طلا

بازیگران اصلی در معادن طلا و تولید طلا در جهان، کشورهای چین، آفریقای جنوبی، ایالت متحده، استرالیا، روسیه و پرو هستند. طبق اثر عرضه و تقاضا بر روی قیمت طلا، هر چه تولید طلا بیشتر شود، موجب کاهش قیمت طلا خواهد شد.

طبق گزارش‌های انجام شده، چندین معدن طلای بزرگ در سال ۲۰۱۰ کشف و استخراج شد که میزان تولید طلا را ۳٪ افزایش داد و به ۲۶۵۲ تن رساند. اما با وجود استخراج میزان زیاد طلا، استخراج طلا هر سال سخت‌تر می‌شود و معدنچیان طلا برای استخراج طلا با خطرات بیشتری مواجه هستند؛ همین امر بر هزینه‌های تولید طلا می‌افزاید و موجب افزایش قیمت طلا می‌شود.

نتیجه گیری

ما برای سالیان دراز شیفته طلا بودیم و احتمالا خواهیم بود. رکود اقتصادی اخیر موجب عصر جدیدی در صنعت طلا شد. میزان تقاضا برای شرکت در برنامه‌های تفریحی انجمن معدنچیان آمریکا به دلیل گسترش علاقه به اکتشاف طلا در سال ۲۰۰۸، تقریبا دو برابر شد.

میزان تقاضا برای طلا، میزان طلایی که به عنوان ذخایر احتیاطی در بانک‌های مرکزی نگهداری می‌شود، ارزش دلار آمریکا و تمایل به نگهداشتن طلا به عنوان یک اهرم در برابر تورم و کاهش ارزش پول، همه دست به دست هم می‌دهند تا موجب افزایش قیمت طلا شوند و آن را به یکی از ارزشمندترین فلزات در جهان تبدیل کنند.

اگر علاقمند به سرمایه‌گذاری روی طلا هستید با استفاده از خدمات خرید و فروش انواع سکه‌های بانکی با بالاترین قیمت خرید و پایین‌ترین قیمت فروش در صرافی ستاره سهیل، می‌توانید اقدام به خرید سکه کنید.

نویسنده : امین بینایی

 

Updated: ژانویه 28, 2018 — 11:48 ب.ظ