نرخ دلار در شرایط بحرانی افزایش می یابد ؟

به گزارش TOKYO (رویترز)، دلار بیش‌ترین افزایش سهام خود را در سه‌شنبه گذشته داشت که باعث بهبود روحیه سرمایه‌گذاران پس از اتفاقات اخیر، طوفان ایرما در آمریکا و نگرانی‌ها درباره جنگ کره شمالی شد. شاخص نرخ دلار ، که در مقابل شش حریف عمده خود پیشی گرفته است، روز جمعه روی ۹۱/۸۴۷ (DXY) ثابت مانده بود. این افزایش پس از یک دوره یک و نیم الی دو ساله بود که شاخص دلار روی مقدار ۹۱/۰۱۱ مانده بود.

شاخص یورو در عرض یک شب ۰/۷ درصد کاهش داشت و کمی تغییر کرد. نرخ ارز به ۱/۲۰۹۲ دلار در روز جمعه رسید که در واقع، بالاترین میزان خود از ژانویه ۲۰۱۵ تا الان محسوب می‌شود. خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا هم دلار را تقویت کرد. شاخص ۱۰ ساله دلار آمریکا (US10YT=RR) پس از این که در روز دوشنبه به ۲/۱۲۵ نزدیک شد و جمعه به ۲/۰۶۱ رسیده بود، به ۲/۱۳۵ درصد افزایش یافت.

ماساشی موراتا، استراتژیست ارز در Brown Brothers Harriman توکیو گفت که برخی مردم می‌گویند سقوط و افزایش نرخ دلار عجیب نیست؛ زیرا سوددهی اقتصاد آمریکا بسیار پایین آمده است. او گفت:

اما بازار ما همچنان نسبت به اخبار حساس است و این اخبار ممکن است از کره شمالی یا اخبار مربوط به اقتصاد خراب آمریکا باشد. به همین دلیل است که دلار همچنان در تلاش برای یافتن راه خود است.

نرخ دلار پس از این که در روز دوشنبه ۱/۴ درصد افزایش داشت که بزرگ‌ترین افزایش یک روزه دلار از اواسط ژانویه تا امروز بوده است، روی ۱۰۹/۳۹ ین (ین ژاپن) ثابت بود. روز جمعه پس از این که طوفان ایرما فلوریدا را تهدید کرد و در پی آن، اعلام آزمایش هسته‌ای کره شمالی در ۹ سپتامبر، دلار به پایین‌ترین سطح خود در ده ماه اخیر، یعنی ۱۰۷/۳۲۰ ین رسید. ین معمولا به علت ارزش خالصش در بازارهای جهانی، در مواجه با خطرات سیاسی و اقتصادی سود می‌کند.

نرخ دلار در شرایط بحرانی افزایش می یابد ؟

Updated: ژانویه 8, 2018 — 1:19 ق.ظ