ارزش دلار آمریکا چگونه تعیین می شود وکاهش آن به چه معنا است ؟

ارزش دلار آمریکا چگونه تعیین می شود وکاهش آن به چه معنا است ؟

 

ارزش دلار آمریکا  از ابتدای سال ۲۰۱۷ به طور ثابت کاهش داشته است و رشد شدیدی که در ابتدای ریاست جمهوی دونالد ترامپ اتفاق افتاده بود را کاملا پاک کرد.
برای مثال، مقدار یورویی که می‌توانیم با یک دلار خریداری کنیم به کمترین میزان خود در بیش از یک سال گذشته رسیده است. همچنین ارزش دلار آمریکا در برابر پوند انگلیس، ین ژاپن و یوان چین هم کاهش داشت است.

کاهش ارزش دلار آمریکا برای ما خوب است یا بد؟

برای جواب به این سوال باید بدانیم که نرخ مبادله ارز در واقع قیمت پول است. وقتی قیمت شیر کاهش پیدا می‌کند، برای خانواده‌هایی که شیر خریداری می‌کنند خوب است اما برای تولیدکنندگان محصولات لبنی بد است. وقتی قیمت بنزین کاهش پیدا می کند، مسافران خوشحال می‌شوند اما برای کمپانی ExxonMobil (بزرگ‌ترین شرکت بین المللی نفت و گاز در جهان) بد است. به همین ترتیب وقتی ارزش دلار آمریکا هم کاهش می‌یابد، برای بعضی‌ها خوشحال‌کننده و برای بعضی دیگر ناراحت‌کننده است.

برندگان کاهش ارزش دلار آمریکا کمپانی‌های آمریکایی هستند که محصولات و خدماتشان را به خارجی‌ها می‌فروشند؛ تولیدکنندگانی مانند کاترپیلار (Caterpillar) و جاذبه‌های گردشگری مانند دیزنی (Disney World) و شرکت‌های فناوری مانند فیسبوک، که مشتریان آن‌ها می‌توانند ارزهایشان را با دلار بیشتری مبادله کنند.

بازندگان این جریان هم مصرف‌کنندگان آمریکایی هستند که برای خرید و استفاده از محصولات و خدمات خارجی باید دلار بیشتری پرداخت کنند. البته بسیاری از آمریکایی‌ها در هر دو دسته قرار می‌گیرند، آن‌ها ممکن است از نظر کاری، درآمد بیشتری کسب کنند اما مجبور شوند برای پرداخت هم پول بیشتری پرداخت کنند.

ارزش دلار آمریکا چگونه تعیین می شود وکاهش آن به چه معنا است ؟

Updated: ژانویه 8, 2018 — 1:11 ق.ظ