افزایش قد

 

افزایش قد

عمل افزایش قد چگونه است؟

در عمل جراحی افزایش قد هر دو استخوان ساق برش ظریفی (استئوتومی)  داده می‌شود و توسط دستگاهی (اکسترنال فیکساتور) که از بیرون روی هر دو ساق نصب می‌شود این امکان فراهم می‌شود که فرد بتواند با پیچاندن تدریجی پیچها روزانه یک میلیمتر افزایش قد داشته باشد. این میزان افزایش در افراد مختلف کمی متفاوت است ولی به طور متوسط برای شش سانتیمتر افزایش، حدود سه ماه نیاز است که دستگاه روی ساق فرد قرار داشته باشد.

بعد از اتمام شش سانتیمتر، دستگاه در اتاق عمل برداشته می‌شود و به جای آن از زیر زانو تا بالای مچ پا فایبرگلس که در داخل آن پنج پین قرار دارد گذاشته می‌شود. این فایبرگلس تا زمانی که به اندازه کافی استخوانسازی صورت بگیرد باقی می‌ماند که در حالت معمول ۲ الی ۳ ماه است. دراین مدت معمولا فرد قادر به راه رفتن با عصا اما با توان بیشتر از زمان افزایش می‌باشد و این توان روز به روز پیشرفت می‌کند.

جدول راهنمای افزایش قد

با توجه به وابسته بودن دوره نقاهت به میزان افزایش قد جدول زیر در پیش‌بینی مدت زمان لازم برای برگشت به محل کار و بهبودی کامل کمک کننده است.

میزان افزایش قد (سانتی‌متر) مدت زمانی که دستگاه اکسترنال فیکساتور بر روی پا قرار دارد (ماه) طول دوره‌ای که فایبر گلاس قرار دارد (ماه) راه رفتن عادی بعد از باز کردن فایبرگلاس (ماه)
۶ ۳_۲٫۵ ۲٫۵ ۳
۷ ۳٫۵_۳ ۳ ۴
۸ ۴_۳٫۵ ۴ ۵
۹ ۵_۴٫۵ ۴٫۵ ۶
۱۰ ۶_۵٫۵ ۶ ۷
۱۲ (افزایش همزمان ران و ساق) ۳_۲٫۵ فقط ساق ۳ ماه ۷
توجه شود که اعداد مذکور درصورت وجود تغذیه مناسب، ورزش کافی، فیزیوتراپی منظم و سنین بین ۲۰_۳۵ و وزن ۷۰_۵۰ کیلوگرم و عدم مصرف الکل و نیز هرگونه دخانیات صحت دارد.

مقایسه روش LON با ایلیزاروف

نکات قابل توجه و مثبت روش (LON (Lengthening Over Nail در مقایسه با روش ایلیزاروف عبارتند از:

۱- در روش ترجیحی ما (LON) احتمال ایجاد زاویه در محل استئوتومی وجود ندارد و نگران ایجاد زاویه بعداز باز کردن دستگاه بیرونی نستیم.

۲- میزان درد و اسکار محل عمل کمتر است.

۳- توان راه رفتن بیشتر است.

۴- مدت زمان قرار گرفتن دستگاه بیرونی (اکسترنال فیکساتور) خیلی کوتاهتر است.

۵- امکان شکستگی در محل افزایش استخوان وجود ندارد، علیرغم وجود این احتمال در روش ایلیزاروف.

۶- محدودیت حرکت مفاصل دو طرف استخوان در حال افزایش کمتر است.

در ضمن در بعضی از موارد از روش دیگری به نام LATN  (Lengthening And Then Nailing) استفاده میکنیم. این روش در موارد کوتوله گی ها بیشتر کاربرد دارد.

سال ۱۳۸۴ به دنبال بررسی های زیاد موفق به طراحی و ایجاد تغییراتی در دستگاه بیرونی (اکسترنال فیکساتور) شدیم که باعث گردید مشکلات زیادی که به طور معمول با آنها روبرو میشدیم را حذف کنیم.

از آن جمله جلوگیری از تاب برداشتن وایرها در طول افزایش بود که میزان عفونت دور پینها  و نیز شکسته شدن  پینها را خیلی کاهش داد.

تغییر مهم دیگر ایجاد توانایی برای خم کردن کامل زانوها بود که در سیستم  های معمول امکان نداشت و زانوها تا ۹۰ درجه بیشتر خم نمی شدند.

در ضمن با تغییر در الگوی افزایش طول توانستیم میزان استخوانسازی را نیز افزایش دهیم.

نکته مهم دیگر توانایی درمان کلیه مشکلات احتمالی در طول افزایش قد میباشد که فقط در اثر تجربه حاصل از چندین سال کار مداوم در این زمینه بدست می آید.

پیشینه عمل افزایش قد توسط دکتر نادر‌ مطلبی‌زاده

عمل افزایش قد توسط دکتر نادر مطلبی‌زاده از مهر ماه سال ۱۳۸۰ آغاز گردیده است. در طول این مدت بیش از دویست نفر از داوطلبین مورد جراحی افزایش قد قرار گرفته‌اند  که در حال افزایش تعداد  میباشد و نتایج قابل قبول بوده است. همچنین خلاصه گزارش نتایج ۱۴۳ مورد از جراحی‌های افزایش قد صورت گرفته توسط ایشان تا سال ۱۳۸۷ به عنوان بالاترین آمار گزارش شده در دنیا توسط Springer در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ به چاپ رسیده است.

نکته قابل توجهی که در طول ۱۵ سال اخیر در ارتباط با این عمل جراحی می‌توان ذکر کرد علاقه داوطلبان غیر ایرانی برای افزایش قد در ایران بوده است که علت این امر علاوه بر اعتمادی که به پزشکان ایرانی وجود دارد اختلاف قیمت قابل توجه هزینه‌های این عمل بین ایران و اروپا و آمریکا است.

مصاحبه با دو داوطلب غیر ایرانی عمل افزایش قد در ایران

در سال ۱۳۸۴ جونا و آلکس دو شهروند آمریکایی، ایران را برای عمل افزایش قد انتخاب کردند و توسط دکتر نادر مطلبی‌زاده تحت عمل افزایش قد قرار گرفتند. در این کلیپ در مورد میزان رضایتشان از نتیجه کار میگویند.

مصاحبه با داوطلب افزایش قد

در سال ۱۳۹۵ الیاس از کانادا برای جراحی افزایش قد به ایران آمد. وی پس از بررسی مراکز افزایش قد دنیا، ایران و دکتر نادر مطلبی‌زاده را برای جراحی افزایش قد خود انتخاب نمود. وی پس از اتمام دوره افزایش، به کشور خویش بازگشت.

نکات مهم در مورد عمل جراحی افزایش قد

 • تغذیه در ترمیم استخوان نقش حیاتی دارد. (مصرف پروتئین ،شیر و میوه و سبزیجات تازه)
 • پرهیز از انواع دخانیات، مشروبات الکلی و نوشابه‌های گاز دار.
 • انجام منظم حرکات ورزشی تعیین شده در طول دوره افزایش و انجام فیزیوتراپی به طور منظم.
 • در طول دوره افزایش، هر دو هفته یک بار گرافی کنترل برای اندازه‌گیری پیشرفت تهیه می‌شود .
 • در صورتیکه فیزیوتراپیستی به غیر از فرد مورد نظر پزشک معالج بدلیل بعد مسافت انتخاب گردید، باید نتیجه کار مورد تایید و قابل قبول باشد در غیر اینصورت داوطلب متعهد می‌شود الباقی دوره را در تهران و توسط فرد مورد نظر بگذراند.
 • بعد از ترمیم کامل محل افزایش، معمولا نیاز می‌شود میله‌های داخلی خارج گردند (یک و نیم تا دو سال بعد از عمل اول)
 • این عمل به خانمهای بالاتر از ۴۵ سال و آقایان بالاتر از ۵۵ سال توصیه نمی‌شود.
 • افرادی که دارای انحراف در زانوها هستند همزمان با این عمل مشکل انحراف برطرف شده و متناسب با شدت انحراف مقداری به طول ساق افزوده می‌شود.
 • افرادی که از قبل دارای اختلاف طول اندام‌های تحتانی هستند همزمان با انجام این عمل مشکلشان برطرف می‌گردد.
 • توانایی انجام ورزشهای سنگین معمولا حدود ۱۸ ماه بعد از انجام این عمل امکان پذیر خواهد بود.
 • در طول مدت افزایش فرد در حدی می‌تواند راه برود (البته با کمک عصا یا واکر) که در انجام امور شخصی خود مستقل باشد اما امکان حضور در محل کار و یا دانشگاه  معمولا وجود ندارد.
 • استخوانهای ایجاد شده در محل افزایش کاملا طبیعی هستند و نقطه ضعفی برای فرد ایجاد نمی‌گردد.
 • اصولا افزایش طول استخوانها فرایندی است که باید طبق دستورالعمل تعیین شده پیش برود، بخصوص بعد از ۴ سانتیمتر افزایش در صورتیکه فیزیوتراپی و ورزشهای لازم به میزان کافی انجام شودمی‌تواند سرعت پیشرفت رادر حد متعادل نگه داشته و درد را کنترل کند.

چه افرادی کوتاه قد هستند؟

کوتاهی قد با توجه به میانگین قد افراد یک جامعه به تفکیک جنسیت مشخص می‌گردد و دارای تعریف مشخصی است و هر فردی که احساس کوتاه قد بودن داشته باشد مورد جراحی افزایش قد قرار نمی‌گیرد و این جراحی یک عمل زیبایی صرف به حساب نمی‌آید.

نتیجه جراحیهای افزایش قد اتباع خارجی

این دانشجوی آمریکایی مانند دیگر اتباع خارجی که به منظور افزایش قد به کشور ما آمده‌اند در سال ۱۳۸۴ برای انجام جراحی افزایش قد توسط دکتر نادر مطلبی زاده به ایران سفر کرد. وی تمامی مراکز افزایش قد کشور های فعال در این زمینه را بررسی و در نهایت ایران را انتخاب نمود و با نتیجه بسیار خوب (که در فیلم مشاهده میشود) به کشور خود بازگشت.

در سال ۱۳۸۵ یکی از دانشجویان پزشکی دانشگاه UCLA توسط دکتر نادر مطلبی زاده تحت عمل جراحی افزایش قد قرار گرفت.

توان راه رفتن حین افزایش قد

در روش LON توان راه رفتن در طول دوره افزایش قد در مقایسه با ایلیزاروف خیلی بهتر و قوی تر است و درد کمتری دارد بخصوص اگر داوطلب به اندازه کافی ورزشها را انجام دهد.

این کلیپ در سال ۱۳۸۳ برای نشان دادن توان راه رفتن افراد در حین دوره افزایش قد تهیه شده است.

منبع : بیتوته
 

Updated: دسامبر 18, 2017 — 9:33 ق.ظ