اخبار فوری جهان : سفارت روسیه در کابل با ارسال نامه‌یی به رسانه‌ها: بریتانیا در فرستادن هلی‌کوپترها به مناطق زیر اداره تروریستان دست دارند

 

سفارت روسیه در کابل با ارسال نامه‌یی به رسانه‌ها: بریتانیا در فرستادن هلی‌کوپترها به مناطق زیر اداره تروریستان دست دارند

ماندگار : وزارت خارجه روسیه، ضمن رد گزارش روزنامه تایمز، انگلیس‌ها را متهم به فرستان هلیکوپترها به مناطق تحت کنترل تروریستان در ولایت های مختلف افغانستان کرده است.

سفارت روسیه در کابل با اراسال تبصره‌یی از آدرس وزارت خارجه روسیه، حقیقت گزارش روزنامۀ نیویارک تایمز، در بارۀ حمایت روسیه از طالبان را رد کرده است.
در این نامه نوشته شده است: در گزارش روزنامه تایمز، از قول منابعی ناشناخته شده در تحریک طالبان، قضاوت‌های نادرستی مبنی بر اهداف سیاست مسکو در قبال افغانستان آمده است و همچنان در مورد گویا اکمالات مواد نفتی رایگان برای طالبان گزارش داده شده است.
در این اعلامیه گزارش تامیز، جعلی خوانده شده و در ادامه آن آمده است که همچنین خبرها در گذشته‌ها صرف یک هدف، آنهم منحرف ساختن توجه جامعه جهانی از شکست سیاست نظامی ناتو در افغانستان را دنبال کرده و ناشی از برخورد حسورانه غربی‌ها نسبت به تلاش‌های مسکو و شرکای منطقوی آن، از جمله در چهارچوب سازمان همکاری شانگهای برای برقراری ثبات در افغانستان می‌باشد.
وزارت خارجه روسیه، به خبرنگاران تایمز توصیه کرده است که توجه خود را بر تداوم پروازهای هلیکوپترهای ناشناس در آن مناطق تحت کنترول تندروان در ولایات مختلف افغانستان مبذول بدارند. در این نامه خطاب به روزنامه نگاران تایمز گفته شده است که استخبارات بریتانیا در پروازهای هلیکوپترها در آن مناطق دست دارند و از طرف دیگر، بر رشد در تعداد تلفات در بین باشنده‌گان غیر نظامی افغانستان در سال جاری توجه مبذول بدارند که از جمله در نتیجه تمایل ائتلاف بین-‌المللی غرض چشم پوشی از تجارب دروس جنگ‌های گذشته و تمرکز تلاش‌ها صرف برای ادامه جنگ در افغانستان افزایش میابد. دراین نامه «دست داشتن بریتانیا در پرواز هلی کوپتر ها به ساحات زیر کنترل تروریستان»، به «ادعای افغان‌ها» گره زده شده است.
در این اعلامیه تاکید شده است که روسیه هیچ نوع کمکِ را در اختیار طالبان قرار نداده؛ بلکه همواره از سیاست کمک به حکومت جمهوری اسلامی افغانستان پیروی کرده و همیشه در تلاش ارائه مساعدت‌های همه جانبه در استقرار این کشور منحیث یک دولت صلح آمیز، مستقل، با ثبات و از لحاظ اقتصادی شکوفان، عاری از تروریزم و مواد مخدر میباشد. روسه در حال بریتانیا را به فرستادن چرخ بال ها به مناطق طالبان مقصر میداند که تا کنون هیچ منبع رسمی کشور خاصی را در این مورد متهم نکره بود. در افغانستان سال‌هاست که از فرستادن کمک به طالبان توسط چرخ بال ها سخن گفته می شود. اما این نخستین بار است که روسیه چنین ادعایی را مطرح می‌کند.


واکنش‌ها به حمله‌های اخیر طالبان: لعنت به این دولت

۸صبح، کابل: یک کاربر افغان در صفحه‌ی‌ اجتماعی به خاطر جان‌باختن سربازان اردو و پولیس در ولایت‌های غزنی، پکتیا و قندهار اندوه‌گین شده و این گونه نوشته است: «لعنت به ای دولت، خدایا چی بگوییم، ای بی‌شرم‌ها، ای بی‌غیرت‌ها، ای رییس‌جمهور، ای رییس اجرایی، ای کابینه! او پدرلعنت‌ها آیا گوش دارید، آیا چشم دارید، اولاد مردم بی‌گناه از بین می‌روند، خانه‌های مردم به غم می‌نشینند. لعنت به شما! به خدا قلبم آتش گرفت. هر روز جوان‌های‌مان از دست می‌روند، اما کسی پرسان‌شان نمی‌کند.»
اکثر شهروندان کشور به خاطر از دست‌دادن سربازان در چهار روز گذشته واکنش‌های تندی را علیه دولت و گروه طالبان داشته‌اند. آنان حکومت وحدت ملی را متهم می‌کنند که برنامه‌ی منظمی برای جنگ ندارد.

صبح خیلی وقتِ روز سه‌شنبه (۲۵ میزان ۱۳۹۶ خورشیدی)، قبل از نماز، گروه طالبان حملات تهاجمی‌شان را بر قرارگاه پولیس در ولسوالی اندر ولایت غزنی انجام دادند. آن‌ها نخست با یک «هامویِ» مملو از مواد منفجره، انتحار و سپس حمله کردند. در این حمله‌ی طالبان ۳۰ نظامی و غیرنظامی جان باختند و بیش از ۱۰ تن دیگر زخمی شدند. درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در این ولسوالی تا ظهر روز جمعه ادامه داشت.
چند ساعت بعد، در همسایه‌گی غزنی در ولایت پکتیا که تنها چند کیلومتر فاصله دارد، ساعت ۹:۴۰ دقیقه صبح سه‌شنبه حملات انتحاری و تهاجمی طالبان بر فرماندهی پولیس ولایت پکتیا و مرکز تعلیمی پولیس صورت گرفت که در نتیجه‌ی این حملات ۴۱ نظامی و غیرنظامی کشته و ۱۵۸ تن دیگر زخمی شدند.
یک روز پس از وقوع این حمله‌ها در ولایت‌های پکتیا و غزنی، حمله‌ای مشابه با موتر هاموی در ولایت قندهار صورت گرفت. وزارت دفاع کشور در این باره گفته است: «ساعت دو و پنجاه دقیقه نیمه‌شب گذشته [پنج‌شنبه ۲۷ میزان]، گروهی از مهاجمان طالبان بر کمپ «چشمو» مربوط به نیروهای اردوی ملی در ولسوالی میوند حمله کردند که در نتیجه آن ۴۳ تن از سربازان اردوی ملی شهید، ۹ تن زخمی و ۶ تن دیگر مفقود شده‌اند.» در این کمپ ۶۰ تن از سربازان اردوی ملی حضور داشتند، تنها دو تن از این سربازان از حمله، جان برده‌اند.
یک کاربران افغان به نام ملیحه نور در واکنش به این حمله‌ها نگاشته است: «غم پُشت غم، در حیرتم از این غم‌ها و دردها. باز تکراراً و تکراراً تأکید می‌کنم که عامل این همه حوادث ناگوار ضعف شدید در سکتور امنیتی کشور است. زیرا رییس‌جمهور اشخاص کاملاً بی‌تجربه و بی‌استعداد را در این بخش‌ها به کار گرفته و چنان‌چه پدر بزرگوارم گفته اگر تغییرات بنیادی در این بخش‌ها به وجود نیاید وضعیت بدتر از این خواهد شد.»
شخصی به‌نام «موقین ابراهیمی»، ضعف نیروهای امنیتی در جنگ با طالبان را حالت دفاعی این نیروها خوانده است: «تا زمانی که نیروهای امنیتی ما از حالت دفاعی بیرون و به حالت تعرضی بدل نشوند، دشمن سوءاستفاده کرده و همیشه حمله‌ور خواهد شد، افسوس به جوانان ما که در یک جنگ بی‌مفهوم شهید می‌شوند.»
سخیداد هاتف، طنزپرداز کشور در صفحه‌ی فیس‌بوکش در مورد حملات اخیر طالبان در پکتیا، غزنی و قندهار نگاشته است: «اگر سیاست‌مداران عراق و سوریه هم مثل کرزی و غنی و خلیلی شعار می‌دادند که جنگ راه حل نیست، حالا داعش تمام خاورمیانه را گرفته بود.» او افزوده است: «به نظر من، بزرگ‌ترین مشکل در اردوی ملی افغانستان (به همان‌گونه که در دیگر بخش‌های دولت) این است که در این اردو کسی «کار» نمی‌کند. ارتشی که از خود دفاع می‌کند، قطعاً محکوم به شکست و فروپاشی است. آن‌چه ممکن است ارتش افغانستان را از بحران نجات بدهد، داشتن امکانات و سربازان فداکار نیست. کار است. فکر است. برنامه‌ی درهم کوبیدن تروریست‌هاست.»
امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی کشور، نیز در باره‌ی رویدادهای اخیر واکنش نشان داده است و گفته است: «وقتی حمله‌ی تروریستی به قول اردوی ۲۰۹ شاهین را دست‌کم گرفتند و به یک بررسی عادی و سرسری اکتفا کردند معلوم بود که فاجعه تکرار شدنی است. در حملات خونین پکتیا، غزنی، قندهار…. از همان شیوه و میتودی کار گرفته شده است که در حمله بر قول اردوی شاهین به کار رفته بود. هر ناکامی باید به یک درس عبرت بدل شود. اما متأسفانه این محترم‌ها منتظر اند که گذشت زمان حادثه‌ها را از ذهن مردم بشوید و در تخیل و فانتزی‌های خود توقع دارند طالب به آدمیت و انسانیت باور پیدا کرده و به برادری این‌ها لبیک گوید. نه ارزیابی واقع‌بینانه از خود دارند و نه شناخت درست از دشمن.»
اما سیدخلیل یوسفی نبود مدیریت درست و فساد را از ضعف‌های نیروهای امنیتی افغانستان دانسته است: «خیلی تأسف‌بار است. عامل تمام این بدبختی‌ها ناشی از مدیریت ضعیف، فساد، ناهم‌آهنگی و بی‌کفایتی مسوولان امنیتی است. تا این معضل حل نشود، ما شاهد قربانی‌های بیشتر خواهیم بود.»
یک کاربر در توییتر خود از هشتک «شما تنها نیستید» که خطابش به سربازان افغان است، شعر نگاشته است: «جای سربازانِ رفته، سبز می‌ماند همیش/ هر درختِ میهنِ ما نیز، عسکر می‌شود» اما رحیم حمیدی، روزنامه‌نگار می‌گوید که سرکوب طالبان، توجه و سرمایه‌گذاری روی معارف و تحصیلات به منظور جلوگیری از رشد بنیادگرایی تنها راه رسیدن به صلح پایدار است.
در همین حال، اشرف غنی رییس‌جمهور کشور، از حمله پنج‌شنبه شب گذشته‌ی طالبان در قندهار به عنوان یک اقدام جنایت‌کارانه یادکرده، گفت که گروه‌های «جنایت‌کار و وابسته به بیگانه‌گان» به دلیل این که در حال «زوال و نابودی» قرارگرفته‌اند، دست به چنین حملاتی می‌زنند.
آقای غنی با اشاره به حملات خونین اخیر در ولایت‌های غزنی، پکتیا و قندهار افزود: «گروه‌هایی که سالیان تمام به‌جز جنایت، وحشت و آدم‌کشی، دست‌آورد دیگر نداشته‌اند، اکنون در حال زوال و نابودی قرار دارند. از جهت دیگر، مردم و حکومت وحدت ملی در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی خود ایستاده‌اند و با تمام توان در برابر موج تازه‌ای از جنایت‌های تروریستان مقابله خواهند کرد.»

 

آمریکا از تمام توان خود برای کشاندن طالبان به میز مذاکره استفاده خواهد کرد

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) اعلام کرد که واشنگتن از تمام توان خود استفاده خواهد کرد تا گروه طالبان را به میز مذاکرات با دولت افغانستان بکشاند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «مایک پامپئو» رئیس سازمان سیا در اتاق فکر «دفاع و دموکراسی» در واشنگتن گفت برای پیشرفت در مذاکرات صلح گروه طالبان باید امید خود را به پیروزی در میدان جنگ از دست بدهند.

وی در ادامه تصریح کرد آمریکا از تمام امکانات خود استفاده خواهد کرد تا این گروه را به میز مذاکرات با دولت افغانستان بکشاند اما پاکستان باید از حمایت مخالفان مسلح دولت افغانستان دست بکشد.

رئیس سازمان سیا گفت پاکستان با مدیریت مرزهای خود با افغانستان و ممانعت از تردد و پناه گرفتن مخالفان مسلح در خاک این کشور به آمریکا کمک کند.

وی افزود اما با توجه به گذشته نمی‌توان انتظار زیادی از پاکستان برای همکاری در امر مبارزه با تروریسم داشت.

پامپئو گفت: آمریکا باید در گفت‌وگوی جدی با پاکستان انتظارات خود از این کشور را مطرح کرده و از آنها بپرسد که چه اهدافی را  دنبال می‌کنند.

اخیرا وزیرخارجه آمریکا نیز گفته بود تا زمانی که طالبان با دولت افغانستان مصالحه نکنند نیروهای آمریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند.

این در حالی است که مقامات طالبان نیز در واکنش به تلاش‌های اخیر دولت افغانستان گفته‌اند که موضع عدم مذاکرات طالبان با دولت افغانستان به قوت خود باقی مانده است.

مقامات طالبان هفته گذشته در آستانه نشست عمان تاکید کردند، تا زمانیکه نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نروند این گروه به مصالحه حاضر نخواهد شد.

 

روسیه قصد ندارد به کارگروه چهارجانبه حل بحران افغانستان که شامل امریکا است بپیوندد

فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان اعلام کرد، که روسیه قصد ندارد به کارگروه چهارجانبه که برای حل و فصل افغانستان به شمول امریکا در آن شرکت دارد، شرکت کند.

به گزارش اسپوتنیک، ضمیر کابلوف فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه و مدیر گروه آسیایی دوم وزارت خارجه امور خارجه روسیه گفت:- “ما هرگز به کارگروه چهار جانبه شرکت نمی کنیم و نخواهیم کرد. روسیه برای حل بحران افغانستان روش های خود را دارد”.

در این نشست چهارجانبه که برای حل بحران افغانستان برگزار می شود، برعلاوه افغانستان کشورهای چین، امریکا و پاکستان نیز شرکت دارند.

به گفته وی، این نشست چهار جانبه که در آن کشورهای افغانستان، چین، ایالات متحده امریکا و پاکستان برگزار می شود به دلیل بهره وری بسیار کم و محدودیت های زیاد برای ما جالب نیست و ما این نشست را از نزدیک دنبال می کنیم.

او گفت:- “اگر پاکستان از طالبان پشتیبانی کند و لابی گری را برای دخالت در امور افغانستان آغاز کند، در این صورت کابل به این کار پاکستان به دیده منفی می نگرد و این غیر قابل پذیرش است. همچنان تضادهای مشابه بین چین و ایالات متحده امریکا وجود دارد. پکن از پاکستانی ها و امریکا از افغانستان پشتیبانی می کند”.

 

احتمال حمله افراط‌گرایان از سمت افغانستان به آسیای مرکزی وجود دارد

به گزارش خبرگزاری فارس در دوشنبه، «یوری خاچاتوراف» دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی از کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی خواست تا برای مقابله با حمله احتمالی شبه نظامیان آمادگی لازم را داشته باشند.

وی با ابراز نگرانی از افزایش حضور گروه‌های مربوط به «طالبان» و «داعش» در مناطق شمالی افغانستان گفت: تعداد آنها در حال حاضر حدود 7 هزار نفر را تشکیل می‌دهد و این یک خطر بسیار جدی است.

دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی در ادامه ابراز اطمینان کرد که در ماه‌های آینده انتظار تشدید وضعیت را در این سمت نباید داشت زیرا شرایط اقلیمی مانع انجام عملیات نظامی در مناطق کوهستانی می‌باشد.

وی افزود: اما با آمدن فصل گرما یعنی در فصل بهار سال آینده باید کشورهای عضو آماده مقابله با حملات احتمالی شبه نظامیان در مناطق مرزی تاجیکستان باشند.

خاچاتوراف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به زودی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی به منظور نمایش توانایی و آمادگی خود در زمینه رد هرگونه حمله دشمن در صورت تلاش انجام چنین اقداماتی از سوی شبه نظامیان از سمت افغانستان به قلمرو تاجیکستان تمرینات مشترکی را برگزار می کنند.

 

جنرال‌هایی که تکتیک بلد نیستند

۸ صبح : شکست‌‌های امنیتی اخیر و قربانی‌های سنگین نیروهای امنیتی نشان داد که بیشتر آنانی که عنوان جنرال و فرمانده نظامی را یدک می‌کشند، حتا تکتیک‌‌های نظامی را هم بلد نیستند. جنرال‌‌ها و افسران بلندپایه‌‌ی نیروهای امنیتی بیشتر امتیاز وزارت‌‌خانه‌‌های قوای مسلح را می‌‌گیرند. این جنرال‌‌ها و افسران در فضای عمومی هم همواره ستایش می‌‌شوند. رسانه‌‌ها و مردم از آنان به عنوان حافظان کیان دولت ستایش می‌‌کنند، هیچ وقتی آنان به صورت جدی زیر تیغ انتقاد رسانه‌‌ها قرار نگرفته‌اند، به همین دلیل است که ضعف‌‌ها‌‌ و بی‌‌خردی‌های آنان هر روز از مردم عام و سربازان ما قربانی می‌‌گیرد.

در کشورهای دیگر، جنرال‌‌های دوستاره، استراتژی طراحی می‌‌کنند و جنرال‌‌های یک ستاره که در راس لواها قرار دارند، این استراتژی‌‌ها را با خلق تکتیک‌های بکر، تطبیق می‌‌کنند. انتظار این است که جنرال‌ها در هر جایی که حضور دارند، نیروهای زیر امر شان را کارا بسازند، آنان را در برابر تهدیدها بیمه کنند و از همه مهم‌‌تر این‌که نیروهای زیر فرمان شان را برای تهاجم آماده کنند.
اما شکست‌های روزهای اخیر نشان داد که شماری از جنرال‌‌های مستقر در قطعات نظامی ما نمی‌توانند جان خود را حفظ کنند. چند تا انتحاری تا به دندان مسلح، با انفجار ورودی مرکز تعلیمی پولیس گردیز، بدون این‌که با مزاحمتی روبه‌رو شوند، وارد آن مرکز می‌شوند و به شمول یک جنرال دوستاره، ده‌‌ها افسر و سرباز پولیس را به قتل می‌‌رسانند. سوال مهم این است که گارنیزیون محافظ آن مرکز تعلیمی چه غلطی می‌کرد که انتحاری‌های از سدش عبور کردند؟
هر شکست امنیتی باید درس عبرت می‌‌شد، جنرال‌ها و افسران باید روی عوامل آن کار می‌‌کردند و به گونه‌‌ای تدابیر می‌‌گرفتند که تکتیک‌‌های انتحاری‌‌ها کارایی خودش را از دست می‌داد. این‌طور نیست که انتحاری‌‌ها شکست‌ناپذیر باشند. عیسی خان سرباز موظف در پارلمان، چند سال پیش، تکتیک انتحاری‌‌ها را موفقانه خنثا کرد. اگر فرماندهان نیروهای امنیتی هشیاری لازم تکتیکی را داشته باشند، انتحاری‌‌های طالبان نمی‌توانند، قربانی‌‌های سنگین به نیروهای امنیتی تحمیل کنند.
کسانی که توانایی و هشیاری تکتیکی لازم را ندارند، باید کنار زده شوند. کسانی باید در راس قطعات نیروهای امنیتی باشند که حداقل با اتخاذ تدابیر و هشیاری لازم تکتیکی، بتوانند از تلفات نیروهای امنیتی جلوگیری کنند. بخش استخبارات وزارت داخله و کشف وزارت دفاع هم بسیار مشکل دارد.
پول‌های اپراتیفی در سطح فرماندهی‌‌های پولیس و قول اردوها، به قدر کافی وجود دارد. منابع کافی در دسترس ارگان‌های کشفی است، اما این تشکیلات وسیع و طویل نمی‌تواند، فعالیت‌های طالبان و انتحاری را کشف و دفع کند. سوال بسیار مهم این است که این پول‌‌های اپراتیفی در کجا مصرف می‌شود؟ آیا این پول‌‌ها حیف و میل می‎‌‌شوند؟ اگر حیف و میل نمی‌‌شوند چرا مصرف ‌شان موثر نیست؟ چرا مقام‌های وزارت‌خانه‌های دفاع و داخله توضیح نمی‌‌دهند که تکتیک همیشه‌‌گی طالبان به چه دلیل این قدر موثر است و قربانی‌های سنگین به نیروهای امنیتی وارد می‌‌کند؟
مشکل وزارت دفاع افغانستان تنها گَزیده‌شدن بار بار از یک سوراخ نیست. مشکلاتش بسیار زیاد است. بارها دیده شده است که در جریان حمله به یک پاس‌گاه یا قرارگاه، اکمالات آن قطع شده است. واقعیت دیگر این است که این وزارت نتوانسته است عوامل نفوذی طالبان را در درون قطعات اردو تثبیت و بازداشت کند. بدون تردید که در حملات تروریستی اخیر، عوامل نفوذی هم دست داشتند.
بخش روابط عمومی وزارت دفاع هم خیلی مشکل دارد. سخنگوی این وزارت به شیوه‌‌ی چهل سال قبل اطلاع‌رسانی می‌‌کند. شیوه اطلاع‌رسانی این وزارت مدرن نیست. وزارت دفاع در جنگ نرم هم ناکام است. وقتی به ارتش‌های کشورهای دیگر نگاه می‌‌کنید، بخش روابط عمومی یک قرارگاه آنان، چنان با صلابت و مستدلل و با استفاده از شیوه‌های جدید دانش ارتباطات سخن می‌‌گوید که مخاطب مجاب می‌‌شود. اما به بخش روابط عمومی وزارت دفاع، حتا سربازان اردو باور ندارند.
گزارش‌‌هایی که اخیراً منتشر شده نشان ‌‌می‌‌دهد رهبران حکومت وحدت ملی، صلاحیت‌های تکتیکی وزارت دفاع را گرفته‌اند و لوی‌درستیز نمی‌تواند بدون دریافت دستور از ریاست‌جمهوری و شورای امنیت ملی، در سطح تکتیکی تصمیم بگیرد. ریاست‌جمهوری و شورای امنیت ملی نهادهای قدرتمند دولت افغانستان هستند و منطقی است که وزارت‌خانه‌های قوای مسلح و مجموع نیروهای امنیتی را جهت بدهند. اما عقل ایجاب می‌کند که ریاست‌جمهوری و شورای امنیت ملی در سطح استراتژیک تصمیم بگیرند و تصمیم‌های تکتیکی را به وزارت دفاع و دیوان حرب این وزارت واگذار کنند.
اگر وزارت دفاع نتواند در سطح تکتیکی تصمیم بگیرد، موثریت فعالیت‌های اردو از بین می‌‌رود. اگر رهبران حکومت وحدت ملی فکر می‌کنند که بلندپایه‌‌گان وزارت دفاع توانایی اجرای کار را ندارند که بدون شک برخی از آنان ندارند، لطف کنند این بلندپایه‌‌گان را برکنار کنند و به جای آنان کسانی را بیاورند که توانایی اجرای وظیفه را داشته باشند. به این اشخاص باید صلاحیت کامل تکتیکی داده شود.

 

ایجاد «وزارت دفاع خودی» راه حلی برای وضعیت امنیتی کشور

ماندگار : موفق شدن در جنگ فعلی، نیازمند تغییر پالیسی است. مسلم است که جنگ‌هایی دارای محتوای شورشگری در ذات خود فرسایشی و طولانی است. شورشیان یا کسانیکه جنگ‌های نامنظم را در برابر حکومت‌های مرکزی به راه می‌اندازند تا و قتیکه قدرت اشغال واحدهای کلان اداری به سویۀ ولایات را پیدا نکنند، موفق به گرفتن پایتخت نمی‌شوند.
به راه انداختن جنگ‌های نامنظم در وهلۀ نخست با حمله بر مواضع ضعیف حکومت مرکزی شروع می‌شود. گروه‌های شورشگر در گام اول، پوسته‌های محافظتی قریه‌ها را از بین می‌برند تا بتوانند در بین مردم قریه‌ها زنده‌گی کنند. بعد، راه‌های قریه تا ولسوالی را در کنترول خود می‌آورند که رابطۀ قریه با واحد اداری قطع شود. در عین زمان کوشش می‌کنند که رابطۀ ولسوالی با ولایت را قطع کنند. ولسوالی را محاصره می‌کنند تا راه‌های زمینی قطع شوند، ولسوالی به اثر محاصرۀ شدید یا حملات پیهم خود را تسلیم کند یا کارمندان آن فرار نمایند. عین پلان را در مورد ولایات نیز انجام میدهند؛ قطع راه‌های ولسوالی‌ها با ولایت و آماده شدن به تعرض استراتیژیک بالای آن. تعرض بالای ولایات که آنرا مرحلۀ تعرض استراتیژیک می‌نامند، آخرین مرحله جنگ‌های گوریلایی در برابر حکومت‌های مرکزی است.
شورشیان اگر موفق به اشغال ولایات شوند، مرکز در محاصره قرار می‌گیرد و با قطع راه‌های مرکز زمینۀ سقوط آن فراهم می‌شود. در جریان همه فعالیت‌های شورشگری، حکومت مرکزی باید به شورشیان اجازه ندهد تا در قرا و قصبات مسلط شوند و برای خود پایگاه سازی کنند و یا موفق به کنترول سرک‌های بین قریه‌ها و ولسوالی‌ها شوند یا بلاخره در گام‌های بعدی موفق به تسخیر ولسوالی‌ها و در محاصره کشیدن ولایات شوند. حکومت مرکزی، باید به شورشیان مجال ندهد که از نظر جنگی در مرحلۀ تعرض استراتیژیک، یعنی محاصرۀ ولایت‌ها برسند. پالیسی حکومت‌های مرکزی، برای سرکوب شورشیان، معمولاً با اعزام قوت‌های منظم عسکری صورت می‌گیرد. این پالیسی، در شروع جنگ‌های شورشگری می‌تواند موفق باشد؛ اما وقتی شورشیان نفوذ خود را گسترش میدهند و در بسیاری از قرا و قصبات و ولسوالی‌ها مسلط می‌شوند و نوعی از ادارۀ خود را معرفی می‌نمایند، آنگاه فرستادن نیرو از مرکز مؤثر ثابت نمی‌شود؛ چون نیروهای نظامی نمی‌توانند در هزاران قریه و قصبه و بیشتر ولسوالی‌ها جنگ را به پیش برند. دوام جنگ و اعزام نیرو از مراکز اردو/ارتش به مناطق مختلف، سبب طولانی شدن خط لوژیستیکی شده، مانده‌گی و فرسایش را در نیروهای امنیتی ببار می‌آورد و تلفات و ضایعات بیش از حد نیروهای امنیتی را تحمیل می‌کند.
در وضعیت فعلی، طالبان در مرحله تعرض استراتیژک بالای ولایات کشور قرار دارند و قوت‌های نظامی ما در حالت دفاعی می‌باشد. با سپری شدن هر روز، نیروهای ما فرسوده‌تر می‌شوند. این خصوصیت جنگ‌های فرسایشی است که نیروهای منظم عسکری را خسته می‌سازد. بعضی قطعات ما در ظرف یک ماه در چندین ولایت سفر می‌کنند. مبارزه دوام‌دار این قطعات، سبب مانده‌گی، بی‌روحیه شدن و تلفات شان می‌شود؛ چنانکه در طول سه سال گذشته، اردو و پولیس ما تلفات بیش از حد را در برابر تروریست‌ها متحمل شدند و هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده‌ایم.
بزرگترین دست‌آورد نهادهای امنیتی ما، آزاد کردن موقت دو بارۀ بعضی و لسوالی‌ها با قربانی دادن بیش از حد بوده است. تسلط نیروهای ما تنها در مراکز ولسوالی‌ها و صرفاً ساختمان ولسوالی‌ها بوده‌است. در حالیکه موضوعات مربوط به حکومتداری و حاکمیت از طرف طالبان اعمال می‌شود، حکومت در آن ولسوالی‌ها تنها حضور سمبولیک سیاسی دارد؛ در حالیکه جمع‌آوری مالیات، اعمال قدرت و حکومت داری از سوی طالبان صورت می‌گیرد.
بناءً ادامۀ پالیسی جاری جنگی از سوی حکومت کنونی، به جز اینکه سبب تقویت طالبان شود، کدام مؤثریت دیگر برای تامین امنیت ندارد. حکومت باید در پالیسی جنگی خود در برابر طالبان، تغییر وارد کند. جنگ را غیر متمرکز و محلی سازیم؛ مردم قریه‌ها باید مسوولیت دفاع قریه و تامین امنیت راه‌های منتهی به ولسوالی را به عهده بگیرند. این کار نیازمند ایجاد تشکیلات سیاسی و نظامی است. شوراهای ولسوالی با شناخت عمیقی که از هر قریه دارند، می‌توانند نقش مهم را هم در ارایۀ خدمات به سطح قریۀ ایفا و مسوولین امنیتی هر قریه را به نهادهای امنیتی معرفی نمایند؛ چون در کشور ما بیش از (٣۵٠٠٠) هزار قریه و در حدود (٣۶۵) ولسوالی موجود است. بناءً تنظیم و ترتیب این همه واحدهای اداری و قریه‌ها از نظر ایجاد تشکیلات سیاسی و نظامی برای نهادهای امنیتی چون وزارت دفاع و وزارت داخله ممکن نیست. لذا ضرورت ایجاد تشکیل جداگانه‌یی به نام «وزارت دفاع خودی» احساس می‌شود که مسوولیت آن صرفاً ایجاد چنین تشکیلاتی باشدو برای این منظور، از قوت و نیروی مردمی برای دفاع قریه‌ها و راه‌هایی بین ولسوالی‌ها کار بگیرد.
در وضعیت فعلی در حدود (١۵٠٠٠) هزار قریه در کل کشور تحت تسلط طالبان قرار دارند. برای پاک سازی آن ها هم به کار سیاسی ضرورت است و هم به کار نظامی که هر دوی این مسوولیت را باید همین تشکیلات جدید به نام «وزارت دفاع خودی» به عهده گیرد. همکاری شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی با وزارت دفاع خودی، در امر ارایۀ خدمات در سطح قریه و پیشبرد کارهای سیاسی بسیار مهم است.
«وزارت دفاع خودی» در همکاری با شوراهای ولسوالی‌ها می‌تواند در قریه نفوذ سیاسی کند و هسته‌های سیاسی متشکل از جوانان، روحانیون و ریش‌سفیدان را سازماندهی نماید. این هسته‌های سیاسی باید پروگرام‌های تبلیغاتی بر ضد تروریست‌ها و حامیان خارجی شان داشته باشند و احساسات وطن‌دوستی و ملی گرایی را در بین مردم قریه تقویت و تشویق نمایند. در عین زمان، مردم قریه را از نظر ذهنی و مسوولیت‌های دینی، آمادۀ مبارزه علیه تروریست‌ها سازند.
به این ترتیب ما میتوانیم هم از نظر فکری و ذهنی و هم از طریق ارایه خدمات، وفاداری مردم را نسبت به نظام سیاسی جلب نماییم و اجازه ندهیم که تروریست‌ها، با تحریف حقایق، مشروعیت خود را بالای مردم بقبولانند. وزارت دفاع خودی، با استفاده از مردم محل و همکاری شوراهای ولسوالی‌ها می‌تواند سازماندهی نظامی را هم در سطح قریه و هم در راه‌های ارتباطی که قریه را با ولسوالی ارتباط میدهد به وجود آورد. وقتی ولسوالی‌ها امنیت پیدا کرد، ولایات نیز مصون باقی می‌مانند. در همچو حالتی به لشکر کشی‌های طولانی اردو نیاز پیدا نمی‌شود. اگر احیاناً در قریه‌یی مردم نتوانند از قریۀ خود در برابر طالبان دفاع کنند، به یک قطعه کماندویی و قوت‌های دیسانت ضرورت پیدا خواهد شد نه به کاروان‌های پر مصرف و طویل اردو. به هر ترتیب، دخیل ساختن مردم در تامین امنیت قرا و قصبات و ولسوالی‌ها، در جنگ‌های ضد شورشگری، یک اصل است. اینکار نیازمند غیر متمرکزسازی جنگ یا محلی‌سازی جنگ در کشور ما است.
در مورد اینکه چه نوع رابطه‌یی بین شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی و مراکز نظامی حکومت و مراکز «دفاع خودی» در سطح ولایات و ولسوالی‌ها وجود داشته باشد، به هماهنگی کامل بین ارگان‌های محل، نهادهای امنیتی و مراکز دفاع خودی ارتباط می‌گیرد. همه گروه‌هایی که در شرایط فعلی، تحت نام ملیشه‌های محلی کار می‌کنند، باید در چوکات وزارت دفاع خودی تنظیم شوند و از یونیفورم به خصوص برخوردار باشند. این ملیشه‌ها با سپری شدن زمان به گروه‌های منظم نظامی تبدیل خواهند شد که هم از نظر سازماندهی و گرفتن دستور با مرکز فرماندهی وزارت (دفاع خودی) در ارتباط می‌باشند و هم بعد از یک مدت زمان ما شاهد موجودیت گروه‌های نا منظم نظامی در قرا و قصبات نخواهیم بود. در عین زمان، تغییر و تبدیل فرماندهان در سطح محلات، مربوط به وزارت دفاع خودی خواهد شد.
با اینکار هم تروریست‌ها را می‌توانیم شکست بدهیم و هم گروه‌های نامنظم نظامی قریه‌ها را به گروه‌های منظم و با دسپلین تبدیل نماییم. به هر صورت، در جنگ فعلی، ما ضرورت مبرم به کار سیاسی، کار نظامی و ارایۀ خدمات در قریه‌ها و ولسوالی‌ها داریم. پیشبرد همه این امور نیازمند تشکیل سیاسی نظامی تحت عنوان دفاع خودی است تا توانسته باشیم مردم را در واحدهای اداری خورد و کلان بر ضد تروریست‌ها و کشورهای حامی تروریزم بسیج سازیم. بسیج مردم در برابر تروریست‌ها، نیازمند تقویت مفکورۀ ملی‌گرایی در محور منافع ملی کشور است که هم سبب تقویت رشته‌های وحدت ملی در بین اقوام کشور شود و هم همه اقوام کشور را در یک جهت سیاسی که دفاع از کشور و رفتن به سوی یک جامعه مدرن است، تشویق و رهبری کنیم .

 

نیروهای ارتش افغانستان پس از 30 ساعت وارد ولسوالی اندر شدند

نیروهای ارتش افغانستان با کشتن شماری از جنگجویان طالبان و پس از 30 ساعت درگیری موفق شدند که وارد ولسوالی اندر شوند.

طالبان در این هفته که گذشت حملات سنگینی را در چندین ولایت افغانستان انجام دادند که در آن شماری زیادی از نیروهای دولتی و افراد ملکی افغانستان به شهادت رسیدند.

غزنی که یکی از ولایت های ناامن افغانستان به شمار می رود، نیز خط خونین حملات این هفته طالبان بود.

طالبان از چند روز پیش حملات خود را از چندین استقامت بالای ولسوالی اندر ولایت غزنی آغاز نمودند که شماری زیادی از نظامیان دولتی را به شهادت رساندند و چندین پاسگاه امنیتی این ولسوالی را نیز تصرف کردند و خود را به نزدیکی های ساختمان ولسوالی اندر رساندند و حلقه محاصره نیروهای دولتی در این ولسوالی را تنگتر نمودند.

در همین حال محمد عارف رحمانی نماینده مردم غزنی در پارلمان افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشت: اندر نجات یافت!

او نوشته است: ساعتی پیش ولسوال اندر زنگ زد و از رسیدن قوای کمکی به ولسوالی خبر داد. وزیر دفاع در پیامی خصوصی نوشت که ساعت 6 نیروهای کمکی به ولسوالی رسید. حالا مطمئنم که ولسوالی اندر از خطر سقوط حتمی نجات پیدا کرد.

محمد حنیف رضایی سخنگوی اردوی ملی افغانستان شب گذشته به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: دیروز نزدیکای 5 شام طالبان حملات تهاجمی گسترده خود را بالای ولسوالی اندر آغاز کردند، که خوشبختانه نیروهای امنیتی در برابر حملات آنها از خود مقاومت شدید نشان داده و طالبان موفق به تصرف ولسوالی اندر نشدند.

او گفت: با وجود اینکه تمامی راه های کمکی به ولسوالی اندر بر روی ما بسته شده است، اما طالبان موفق به کنترل کامل این ولسوالی نشده است.

رضایی در ادامه به خبرنگار ما گفت: نیروهای اردوی ملی در منطقه قلعه آروز با طالبان درگیر شدند و در نتیجه آنها معاون ملا ادریس یکی از قوماندانان طالبان را همراه با 7 تن از افرادش کشتند و پس از آن جنگ فروکش کرد.

محمد قاسم دیسیوال ولسوال اندر ولایت غزنی صبح امروز به اسپوتنیک گفت: نیروهای کمکی که شامل 300 تن کماندو، قطعات اردوی ملی، پولیس ملی دو روز پیش از مرکز ولایت غزنی و لایت پکتیکا به سوی ولسوالی اندر حرکت کرده بودند، آنها پس از چندین بار درگیری در راه با طالبان خوشبختانه صبح امروز با کشتن شماری از آنها حلقه محاصره را شکسته و وارد ولسوالی شدند.

آقای دیسیوال در ادامه گفت: اکنون به قدر کافی مهمات به ما رسیده و پس از یک نشست راهبردی تا ساعتی دیگر عملیات بازپسگیری پوسته های از دست رفته را آغاز می کنیم.

اگر چه تلفات طالبان در این ولسوالی تا اکنون به طور دقیق در دست نیست، اما گفته می شود که به شمول معاون ملا ادریس، قوماندان قطعه سرخ، معاون والی خود خوانده طالبان در غزنی 34 تن دیگر از جنگجویان طالبان کشته شده اند.

 

نگرانی امریکا از کومپلکس های اس-400 روسیه که قواعد بازی در شرق نزدیک را تغییر میدهند

ستیفان برایئن (Stephen Bryen) در مقاله منتشره در مجله The National Interest امریکا می نویسد، فیصله عربستان سعودی در باره خریداری کومپلکس های اس-400 «تریوئومف» به ضربه قوی بر ایالات متحده امریکا و متحدین اروپایی آن مبدل گشت.

قبل از این ترکیه با روسیه موافقت نامه به ارزش 5،2 میلیارد دالر راجع به خریداری همین راکت های اس-400 امضا نموده بود. در حال حاضر مسکو با مصر راجع به صدور این سیستم ها مذاکرات انجام میدهد. مصر همین اکنون راکت های مدافعه هوایی C-300VM در اختیار دارد که بنام «انتی — 2500» شهرت دارند و برای از بین بردن راکت های بالیستیکی برد کم و متوسط، راکت های بالدار، سلاح فوق العاده دقیق، طیارات استراتیژیک و تاکتیکی، طیارات کشف و توجیه و مبارزه رادیو الکترونی استفاده میشوند (در ابتدا اس-400 بنام C-300VMیاد میشد).
برعلاوه این، کومپلکس های اس-300 را یونان که عضو پیمان ناتو است، نیز در اختیار دارد. یونان این سیستم ها را از قبرس زمان که ترکان آن کشور را به اغاز جنگ در صورت که از راکت های خود صرفنظر نه کند، تهدید کردند، دریافت کرد. قبرس از همینرو آنها را به یونان دادند، تا بحران در مناسبات با ترکیه را حل کند.
کشورهای دیگر نیز چنین سیستم ها دارند که در جمله آنها چین و همچنان هند، اوکراین، وینزویلا، بلغاریا عضو ناتو و بسیاری کشورهای دیگر شاملند.
ولی اس-400 وضع امور را در ریشه تغییر میدهد. علت آن اینست که این کومپلکس میتواند راکت های شکاری انواع مختلف را پرتاب کند. اس-400 را میتوان توسط چهار نوع راکت تجهیز نمود: راکت فوق العاده دوربرد 40Н6Е (400 کیلومتر)، راکت برد زیاد 48Н6 (250 کیلومتر)، راکت 9М96Е2 (120 کیلومتر) و راکت برد کم 9М96Е (40کیلومتر). برای مقایسه باید گفت که کومپلکس امریکایی «پیترییوت» — فقط یک راکت مدافعه هوایی با برد پرتاب 96 کیلومتر دارد.
ولی این همه چیز نیست. راکت 9М96Е2 — یکی از شایستگی های عمده کومپلکس اس- 400 است. راکت با سرعت М=15 (تقریباً پنج هزار متر در ثانیه یا 18500 کیلومتر در ساعت پرواز میکند و اهداف را از بین برده میتواند که در ارتفاع فقط پنج متر بالای سطح زمین قرار داشته باشند. برعلاوه این، هنگام مانور تعجیل آن را میتواند تا 20G تشکیل دهد (انسان بیشتر از 9G را تحمل کرده نمی تواند و آن هم در لباس و کلاه خاص). این راکت برای نابودساختن طیارات و راکت های دشمن در نظر گرفته شده که مستقیماً بالای سطح زمین پرواز میکنند و همچنان نابودسازی راکت های بالدار.
کارلو کوپ (Carlo Kopp) یکی از کارشناسان برجسته رشته های هوایی فضایی جهان میگوید که اس-400 میتواند توسط ستیشن رادار کشف و نابودسازی اهداف تجهیز شود که برای طیارات عصری نامرئی، مانند F-22 و F-35 در نظر گرفته شده است. آنها در دامنه وسیع، منجمله در امواج بلند و فوق العاده بلند کار میکنند که به آنها امکان کشف طیارات شکاری فراهم می سازد که با استفاده از تخنالوژی های «ستیلس» ساخته شده اند.
در طیارات F-35 وسایل کم محسوس بودن عمده تاً در قسمت پوز طیاره قرار دارند و این بدان معنی است، وقتیکه طیاره از اهداف دور میخورد، پس آسب پذیر میگردد. با گذشت زمان تمام سیستم مدافعه ضد راکتی امریکا ومتحدان آن کهنه میشود، زیرا روسیه و چین تخنالوژی های کم محسوس بودن را هنگام ساختن طیارات و راکت های نو فعالانه انکشاف میدهند.
روسیه در پهلوی ستیشن های عصری رادارها سیستم بسیار قوی کومپلکسی مدافعه هوایی دارد، اگرچه روسیه در واقع طیارات عصری کمتر نسبت به امریکا و ناتو در اختیار دارد. روسیه دهه کامل را در عرصه مسابقات تسلیحاتی از دست داد، وقتیکه پول برای طراحی و ساختن طیارات نو نداشت.
یکی از شایستگی های راکت برد زیاد اس-400 اینست که میتواند اهداف را که در ناحیه فعالیت وسایل فعال مدافعه هوایی قرار نداشته باشند، مانند مراکز قومانده هوایی و طیاره راداری نوع آواکس، از بین ببرد. طیارات آواکس که امریکا و متحدان آن در ناتو از آنها استفاده میکنند، در جاپان در پایگاه هوایی کادینا و در امارت متحده عربی در ال دافر مستقر می باشند. آنها در برابر اس-400 آسیب پذیرند و از همینرو برتری شان را از دست دادند که قبلاً برای وسایل مدافعه هوایی دشمن قابل دسترسی نبودند. طوریکه معلوم میشود، پوتنسیال طیارات آواکس که در سال های 1960 ساخته شده بودند، امروز از بین رفته است.
اس-400 همچنان بر ضد راکت های بالیستیکی استفاده شود که به گمان اغلب مورد دلچسپی عربستان سعودی قرار گرفته است. آنها اثنای اجرای چنین وظایف تا چه حد بهتر می باشند؟ این دقیقاً به هیچکس معلوم نیست.
فیصله الریاض در باره خریداری اس-400 به این امر مربوط می باشد که مصر قبلاً کومپلکس های С-300ВМ خریداری نموده بود و میخواهد اس-400 را نیز بخرد. این احتمال وجود دارد که بهای سیستم های مصر را عربستان سعودی و دول عربی خلیج فارس پرداخه است.
روسان بطور معین، با ارسال سلاح به عده از کشورهای عضو ناتو که در چوکات این بلاک آینده کاملاً نامعین دارند (به طور مثال، یونان و ترکیه) و اقمار وفادار امریکا که در جمله آنها عربستان سعودی و غیره دول عربی خلیج فارس، مانند امارات متحده عربی، بر پیشرفت دست یافته اند. چندی قبل خبرهای در این باره منتشر شد که امارت متحده عربی بعد از چند ماه طیاره کثیرالاستفاده سو-35 که در حال حاضر نگین تاج نیروهای هوایی روسیه محسوب میشود، خریداری میکند.
پیشرفت روسیه از نقطه نظر تخنیکی نیز مهم است. امریکا رقیب واقعی سیستم اس-400 روسیه ندارد و ظاهراً، آنها نگرانی خاص را زمان احساس نمی کنند، وقتیکه می بینند که چگونه این کومپلکس ها در جهان گسترش می یابند. جای بسیار تاسف است، ولی حالا برای اتخاذ کدام اقدام بسیار دیر شده است.

 

پاکستان در مرز افغانستان حصار می‌کشد

مقامات ارشد نظامی ارتش پاکستان اعلام کردند که روند ساخت ۲۵۰۰ کیلومتر حصار مرزی در خط دیورند با افغانستان را تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی تکمیل خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ژنرال «نعمان ذکریا» مقام ارشد ارتش پاکستان اعلام کرد که ارتش این کشور در نظر دارد تا ساخت 2500 کیلومتر حصار مرزی در خط دیورند با افغانستان را تا سال 2018 میلادی به پایان برساند.

وی افزود: مناطق مرزی حساس در خط دیورند که تحت نظارت نیروهای مرزی افغانستان قرار ندارند برای ساخت حصار مرزی در اولویت قرار دارد و تا ماه دسامبر سال 2018 میلادی یک اینچ از مرزهای بین‌المللی پاکستان به دور از نظارت ارتش باقی نخواهد ماند.

مقامات پاکستانی هدف از ساخت حصار مرزی را ممانعت از تردد گروه‌های تروریستی از مرزهای باز بین دو کشور عنوان کردند.

به گفته آنها، «تحریک طالبان پاکستان» با استفاده از خاک افغانستان نیروهای پاکستانی را هدف قرار می‌دهند.

اخیرا «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر پاکستان نیز گفته بود که راه مبارزه موثر با گروه‌های تروریستی، ساخت حصار در مرز با افغانستان است.

مقامات ارتش پاکستان در حالی تکمیل ساخت حصار مرزی در خط دیورند را برای تامین امنیت دو کشور موثر می‌دانند که مقامات افغان معتقدند مراکز امن گروه‌های تروریستی در امتداد خط دیورند نیستند بلکه در داخل شهرهای بزرگ پاکستان موقعیت دارند.

اما «عمر زاخیلوال» نماینده ویژه اشرف غنی و سفیر افغانستان در اسلام‌آباد ساخت حصار مرزی را چشم پوشی پاکستان از حل واقعی معضل تروریسم و لزوم نابودی مراکز امن تروریستی در خاک پاکستان دانسته است.

خط فرضی دیورند که در سال 1893 و دوران استعمار انگلیسی‌ها ترسیم شد تا کنون از سوی دولت افغانستان به عنوان مرزی رسمی دو کشور به رسمیت شناخته نشده است و در چند سال اخیر بارها نیروهای مرزی دو کشور بایکدیگر درگیر شده‌اند.

حصار مرزی از میان «روستاهای تقسیم شده» می‌گذرد، جایی که افراد بسیار کمی پاسپورت دارند و مردم قبایل پشتون نشین این خط دیورند را نادیده گرفته و هنوز به ارزش‌های قومی خود حساس هستند.

حمایت مسکو از پیوستن افغانستان به سازمان همکاری شانگهای

ضمیر کابولوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان گفت: روسیه برای پیوستن افغانستان به سازمان همکاری شانگهای تلاش خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، ضمیر کابولوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان و مدیردیپارتنمت دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه گفت: مسکو برای پیوستن افغانستان به سازمان همکاری های شانگهای تلاش خواهد کرد، اما برای تحقق این کار وقت لازم است
ضمیر کابولوف در مصاحبه با روزنامه “ایزویستیا” چاپ مسکو ، خاطر نشان کرد که مسکو از نشست اخیر سازمان که به منظور یافتن راه ها برای همکاری متقابل احتمالی دایر شده بود ، راضی میباشد. کابولوف گفت، ما در باره تماس با کابل برای برقراری ثبات و همکاری اقتصادی صحبت کردیم.
منابع روزنامه در محافل دیپلماتیک روسیه که با روند مذاکرات آشنایی دارند، گفتند که مسئله عضویت افغانستان در سازمان شانگهای مورد بحث قرار گرفته است و هیئت افغانی خود خواسته اند که در فهرست موضوعات اولویتی برنامه کاری سازمان همکاری شانگهای قرار گیرد.
“علیرغم تمایل روسیه و چین برای دیدن افغانستان به عنوان عضو این سازمان، این کار زمان زیادی را در بر خواهد گرفت.”
سازمان شانگهای عضویت هند و پاكستان را پذیرفته است و تمام کشور ها موافقه نموده اند که كه دوره جديدي براي تثبيت اعضاي جديد در كار سازمان ضروري است. در عین حال، ایالات متحده که مخالف عضویت افغانستان در سازمان شانگهای است می تواند بالای افغان ها فشار وارد کند. در هر صورت، کابل یک زمان برای آماده شدن برای ورود به این سازمان را در اختیار خواهد داشت.
بختیار حکیموف، رئیس بخش امور آسیای وزارت امور خارجه روسیه، به نمایندگی از نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در سازمان شانگهای به ایزوستیا گفت که در این نشست طرفین توافق کردند تا یک ” نقشه راه” ” برای اقدامات بیشتر تهیه کنند. او خاطرنشان کرد که جلسه جدید گروه تماس با شانگهای — افغانستان در اوایل سال 2018 در چین برگزار خواهد شد.

 

آمریکا مخالف پیوستن افغانستان به سازمان «همکاری‌ شانگهای» است

یک رسانه روسی اعلام کرد مسکو حمایت خود را برای عضویت دائم افغانستان در سازمان همکاری‌ شانگهای اعلام کرده است اما آمریکا مخالف عضویت کابل در این سازمان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «ضمیر کابلوف» از تلاش مسکو برای عضویت دائم افغانستان در سازمان همکاری‌های شانگهای تاکید کرد.

نماینده ویژه پوتین در افغانستان در گفت‌وگو با نشریه روسی «ایزوستیا» نیز گفت: مسکو برای پیوستن افغانستان به سازمان همکاری‌ شانگهای تلاش خواهد کرد، اما تحقق این امر زمان‌ بر خواهد بود.

این در حالی است که «حکمت خلیل کرزی» معاون وزیر خارجه افغانستان در نشست اخیر «گروه تماس» خواستار عضویت دائم این کشور در سازمان همکاری‌ شانگهای شده بود.

کابلوف افزود: با وجود تمایل روسیه و چین برای عضویت دائم افغانستان در این سازمان، تحقق این امر زمان زیادی خواهد برد.

گفتنی است که این سازمان در سال 1380 توسط چین، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و تاجیکستان تشکیل شد و هند و پاکستان نیز به تازگی به عضویت این سازمان درآمدند.

اسپوتنیک گزارش داد کشورهای عضو این سازمان موافقت کرده‌اند که دوره جدیدی برای تثبیت اعضای جدید در کار سازمان ضروری است؛ اما در عین حال «آمریکا که مخالف عضویت افغانستان در سازمان شانگهای است ممکن است بر افغان‌ها فشار وارد کند».

این رسانه روسی افزود که در هر صورت کابل زمانی را برای آماده شدن برای ورود به این سازمان در اختیار خواهد داشت.

«بختیار حکیم اوف» نماینده ویژه پوتین در امور سازمان همکاری‌های شانگهای نیز اظهار داشت اعضای «گروه تماس» در نشست اخیر خود توافق کردند تا طرحی را برای اقدامات بیشتر در راستای حل بحران افغانستان ارائه کنند.

وی خاطر نشان کرد که جلسه جدید گروه تماس در اوایل سال آتی میلادی در چین برگزار خواهد شد.

 

منحرف ساختن ذهنیت افغان ها توسط غربی ها

انتقال تیل از حیرتان برای طالبان امکان ندارد. و یا اگر این شرکت ها با طالبان در ارتباط دارند حکومت افغانستان در این باره تحقیقات خود را انجام بدهد.

روزنامه تایمز چاپ لندن خبر کمک نفتی روسیه به گروه طالبان را منتشر کرده است.
براساس این گزارش، تانکرهای نفتی روسیه از طریق گذرگاه مرزی حیرتان، وارد افغانستان می ‌شوند و سپس در اختیار طالبان قرار می‌ گیرند.
روزنامه تایمز در این گزارش تخمین زد که ارزش این مواد نفتی ماهانه به حدود 2.5 میلیون دلار می‌ رسد.

وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی به آژانس خبری اسپوتنیک گفت: «چنین چیزی قابل تصور نیست».

او می گوید چگونه امکان دارد که تیل وارد مزار شریف جایکه با طالبان درگیر جنگ هستند شود و از آن طریق به این گروه انتقال داده شود. از همه مهم تر این که امریکایی ها از این قضیه خبر نداشته باشند!
اقای مژده می افزاید که شرکت های وارد کننده تیل در افغانستان مشخص استند و همه آن ها را می شناسند. این شرکت ها وابسته به خود حکومت می باشند، بنابرین انتقال تیل از حیرتان برای طالبان امکان ندارد. و یا اگر این شرکت ها با طالبان در ارتباط دارند حکومت افغانستان در این باره تحقیقات خود را انجام بدهد.
احمد شاه رمضان عضو پارلمان افغانستان با آقای مژده همنظر بوده و می گوید: «برای ما دقیق معلوم است که کدام کشورها با تروریست ها روابط دارند و آن ها را وارد افغانستان می کنند».
او می افزاید: «من تمام شرکت های وارد کننده تیل در افغانستان را می شناسم و در میان آن ها کسانیکه با طالبان و یا کدام گروه دیگر دست داشته باشند نیستند.امریکا و حامیان شان با نشر چنین اخبار دروغین می خواهند ذهنیت مردم را منحرف بسازند».

این وکیل پارلمان گفت: «اگر امریکا روسیه را متهم به همکاری با طالبان می کند، پس چرا با ثبوت این مسله را پیش نمی کند».
و یا اگر آن ها ثبوت در دست دارند، پس برای ما نیز بگویند و نشان بدهند تا ما خود با روسیه در ارتباط شده و در مورد صحبت نمایم.

به نظر داکتر روح الله احمدزی، آگاه مسایل روابط بین الملل و افغانستان، قسمت بزرگ مشتعل نگهداشتن فضای جنگ در افغانستان برمیگردد به پاکستان، ولی ابعاد دیگر حمایت و تجهیز تروریستان و حضور قدرتمند آنان در ولایات شمال وابستگی مستقیم به حمایت جنبش های اسلامی ازبکستان و ترکستان شرقی دارد. ولی اما دست داشتن روسیه در حمایت از گروه طالبان متصور نیست و در بازی های که امریکا و کشور های هم پیمان اش با روسیه دارد، شکی نیست که عده از کشور ها به جنگ های تبلیغاتی بیشتر دامن بزنند تا به نحوی ذهنیت جهانیان را به قضایای افغانستان سردچار ابهام سازد.

در مورد هدف از نشر چنین گزارش ها در رابطه به روسیه بکتاش سیاوش نماینده سابق پارلمان افغانستان گفت: قضایای افغانستان در حال پیچیده تر شدن است و ما از جنگ سرد به یک بازی بزرگ وارد شدیم که در آن کشور های مانند روسیه و امریکا دست دارند، بناعآ در چنین شرایط در افغانستان هر چه امکان پذیراست.
امروز نیروهای بین المللی با همه ساز و برگ نظامی تا به دندان مسلحه در افغانستان در قسمت مبارزه با تروریزم دست اوردی نداشته، و برای مصروف نگهداشتن افکار عامه بدلیل اینکه موفقیت وجود ندارد به نشر چنین گزارش ها می پردازند.

در حین حال آقای مژده در مورد نشر این گونه گزارش ها می گوید: تمام مردم افغانستان میدانند که داعش پروژه امریکا است، بنابراین برای پوشاندن این مسایل که همیشه سوال برانگیز بوده و ذهنیت ها را منحرف کنند، رسانه های غربی به نشر چنین اخبار می پردازند که قابل تصور نیست. ما بارها گزارش های را از منابع مجهول از قول کسانیکه اصلآ وجود ندارند می خوانیم.

او اضافه نموده می گوید درگزارش تایمز نام از مقام ارشد طالبان گرفته نشده است. در این جا سوال پیدا میشود که آیا این مقام ارشد اصلآ وجود دارد یا نه، و اگر دارد، پس چرا نام وی افشا نمی شود.
وحید مژده ادامه داده می گوید که در قدم اول باید خود امریکا و کشور های غربی تعداد زیاد از موضوعات را در افغانستان روشن بسازد و جوابگویی آن ها باشد:
چه کسانی در پشت پرده از داعش حمایت میکنند؟
چرا در مورد ادعا های مردم که می گویند هلیکوپتر های مشکوک در ولایات افغانستان تحت کنترول داعش نشست میکنند و برای شان سلاح م مهمات میدهند خاموش هستند؟
چرا دلیل افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان را روشن نمی سارند و همچنین مواد که از آن هیرویین بجود میاید چگونه وارد افغانستان می شود؟

جنرال عبدالواحد طاقت به آژانس خبری اسپوتنیک گفت: ائتلاف در راس ایالات متحده و انگلیس همیشه تروریست ها را به نام های مختلف به افغانستان فرستاده و این کار سالها پیش با کمک به سازمان القاعده و رهبران گروه های دیگر تروریستی مانند البغدادی و اسامه بن لادن و الظواهری و یا ملا عمر و دیگران آغاز شد. اکنون نیز خود آمریکا که در آغاز حامی طالبان بود هم گروه تروریستی دیگری را بنام داعش رویکار نموده است.
ما آگاهی داریم که ایالات متحده و ناتو تروریستان را در هلیکوپتر ها از وزیرستان شمالی و جنوبی و کویته پاکستان انتقال می دهند و تا علیه مردم ما بجنگند. شواهد موثق وجود دارد که این تروریستها توسط خود آمریکایی ها به مناطق مختلف افغانستان — نورستان- کندز- بدخشان و تخار و غورماچ و سرپل انتقال داده می شوند.

در زمان کرزی ما افشا نمودیم که تروریستها توسط هواپیماهای امریکایی به کندز انتقال داده شدند و چهار ماه بعدش این موضوع کاملا افشا گردید. در ولسوالی بهسود ننگرهار نیز شواهدی وجود دارد که زمانی که جنگ میان داعش و طالبان صورت گرفت ، هوا پیما های آمریکایی آمدند و به خاطر پیروزی داعش ، طالبان را بمباردمان و سرنگون نمودند.

امریکا حتا خیزش مردمی را که علیه داعش جنگیده اند همیشه سرنگون میسازد مثال های زیاد آن در تلویزیون ها و رسانه های افغانستان به نشر رسیده است.

به نظر داکتر روح الله احمدزی، آگاه مسایل روابط بین الملل و افغانستان، عمده ترین نکته که نیاز است بالای آن پافشاری دولت افغانستان و ایالات متحده امریکا صورت گیرد، همانا خشکانیدن ریشه های حمایت طالبان در پاکستان میباشد. فعلا ستراتیژی امریکا در قبال پاکستان روشن اعلام گردیده است و دیگر حمایت پاکستان از گروه طالبان قابل انکار نیست، لذا توقع میرود که سایر هم پیمانان نزدیک امریکا به خصوص انگلستان در قضایای مرتبط با طالبان از دیدگاه کنونی امریکا و دولت افغانستان حمایت نمایند.
قابل یادآوریست که وزارت امور خارجه روسیه انتشار گزارش در روز نامه تایمز در مورد حمایت روسیه از طالبان را جعلی دانسته و گفت که روزنامه نگاران به پروازهای مداوم هلیکوپتر ها بدون علامت شناسایی در قلمرو تحت کنترل افراط گرایان درولایت های مختلف افغانستان و افزایش تلفات افراد ملکی در این کشور توجه کنند.

 

اختیارات «اشرف‌غنی » را محدود می‌کنیم/بعید است دولت در زمان مقرر بتواند انتخابات را برگزار کند

سخنگوی معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان در گفت‌وگوی اختصاصی با تسنیم به مسائل مهم کشوری افغانستان از جمله تشریح اختلاف میان رئیس‌جمهور با معاون اول و آخرین وضعیت ائتلاف نجات سخن پرداخت.

«بشیر احمد ته‌ینج» سخنگوی ژنرال «دوستم» معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار تسنیم در کابل در ارتباط با آخرین وضعیت شورای عالی «ائتلاف برای نجات افغانستان» اظهار داشت: این شورا همایش‌هایی را در سطح مناطق مختلف افغانستان برای نجات این کشور برگزار کرده و قرار است به زودی با حضور ژنرال «دوستم» در نشستی در کابل اعلام موجودیت کند.

وی افزود: متأسفانه قانون اساسی افغانستان دارای نواقصی است که سبب شده، دست اشرف‌غنی رئیس‌جمهور افغانستان برای انحصارطلبی باز شود.

سخنگوی دوستم ادامه داد: شورای عالی ائتلاف خواهان تعدیل قانون اساسی افغانستان بوده چرا که برخی از موارد این قانون برای مردم زیان‌آور است.

ته‌ینج با اشاره به تلاش شورای عالی ائتلاف نجات افغانستان برای محدود کردن اختیارات رئیس‌جمهور، تصریح کرد: در قانون اساسی افغانستان اختیارات مشخص نیست، همه اختیارات به دست رئیس‌جمهور افتاده است و همه از جمله معاونان ریاست جمهوری نسبت به این موضوع شکایت دارند، متأسفانه شرایطی را شاهد هستیم که در آن در تمام امور شخصِ رئیس‌جمهور تصمیم می‌گیرد و تلاش ما هم در راستای محدودسازی اختیارات اشرف‌غنی است یا اینکه حداقل بتوانیم قدرت را در مرکز و در مناطق مختلف افغانستان تقسیم کنیم.

این مقام معاونت ریاست‌جمهوری افغانستان در ادامه صحبت‌های خود از ارتباط مستقیم شورای عالی ائتلاف با برخی مقامات حکومتی خبر داد و افزود: ما هر آنکه لازم بدانیم برای شورا مثمرثمر خواهد بود به سراغش رفته و با آنها از جمله وزیران، والیان، اعضای برجسته شورای ملی، مسئولان شورای ولایتی و جنبش‌های بزرگ ارتباط مستقیم برقرار می‌کنیم.

ته‌ینج بیان داشت: شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان در تلاش برای بسیج کردن جریان‌های همسو نیز برای حل مشکلات موجود از جمله فساد، انحصارطلبی، استبداد و ناامنی در افغانستان است.

سخنگوی جنبش ملی با تأکید بر عدم صداقت حکومت وحدت ملی در ارتباط با انتخابات، تأکید کرد: شورای عالی ائتلاف نجات افغانستان شرکت در انتخابات آینده پارلمانی و ریاست‌جمهوری افغانستان را نیز از اهداف بلند مدت خود می‌داند چرا که در روند فعلی شاهدیم که انتخابات نیز نیاز به توجه جدی منتقدان حکومت دارد.

وی در این رابطه یادآور شد: ما صداقت در حکومت برای برگزاری انتخابات شاهد نیستیم و باور هم نمی‌کنیم که حکومت براساس جدول زمانی اعلام شده، انتخابات را برگزار کند.

به گفته ته‌ینج شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان ضمن این که نسبت به مشکلات موجود هم‌فکر و هم‌سو بوده در تلاش است تا زمینه ورود نمایندگانی شایسته و دلسوز را با استفاده از انتخابات شفاف به پارلمان افغانستان فراهم کند.

وی در پاسخ به دیگر سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه «آیا معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان قصد کاندیدا شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده این کشور را دارد یا خیر؟»، بیان داشت: هنوز در ارتباط با کاندیداتوری ژنرال دوستم صحبتی نشده اما دوستم از هیچگونه مسئولیتی شانه خالی نخواهند کرد.

سخنگوی حزب جنبش ملی و نماینده مردم فاریاب در پارلمان افغانستان ضمن بیان این مطلب که ایجاد حکومت وحدت ملی را امری خلاف قانون دانسته و آن را نتیجه مشکلات انتخاباتی عنوان کرده، خاطرنشان کرد: این مسئله سبب عدم انسجام در نهادهای حکومتی افغانستان شده است.

ته‌ینج در این رابطه افزود: وزرایی که توسط رئیس‌جمهور انتخاب شده‌اند با فرامین ریاست اجرایی مخالفت می‌کنند و برعکس این قضیه در ریاست اجرایی افغانستان نیز مشهود است.

این عضو ارشد حزب جنبش ملی افغانستان خواهان ایجاد مکانیزم قانونی برای انتخابات آینده افغانستان شده و برای تضمین سلامت انتخابات خواستار تغییر قانون شد.

تهینج  به مشکلاتی که برای معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان به وجود آمد اشاره کرد و گفت: حکومت نسبت به مشکلات بزرگ بی‌تفاوت است اما برای تضعیف جایگاه ژنرال دوستم یک قضیه «کذب» و «بی‌اساس» را بزرگ و سیاسی کرده است.

سخنگوی ژنرال دوستم اظهار داشت که این دسیسه‌ها مانع فعالیت معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان نخواهد شد.

ته‌ینج اخیرا دلیل اصلی عدم حضور ژنرال دوستم در افغانستان را دیدار و ملاقات معاون اول ریاست جمهوری افغانستان با مقامات ترکیه بیان داشته و اعلام کرده که به زودی وی به کابل بازمی‌گردد

 

نامه حکمتیار به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی

ماجرای درخواست حکمتیار از رهبر ایران+ سند

چندی پیش گلبدین حکمتیار در مصاحبه‌ای با بخش فارسي «بي.بي.سي» گفت که او در زمان اقامت خود در ایران، زندانی سیاسی بوده اما نامه‌ای که وی در آن زمان به رهبر ایران، نوشته است، خلاف ادعای او را ثابت می‌کند. پایگاه اطلاع‌رسانی «نن تکی آسیا»، به این نامه دست پیدا کرده که امضای حکمتیار، در زیر آن دیده می‌شود.

محتوای نامه، به شرح ذیل است اما با این تذکر که در متن منبع خبر، کلمه “تزکیه” به صورت اشتباهی “تذکیه” درج شده که مورد تایید بنده نیست ولی به خاطر امانتداری به همان شکل آورده شد. لینک منبع را در کامنت همین مطلب ملاحظه فرمایید.

محمد مرادی-  سه‌شنبه 96/7/25

 

حزب اسلامی افغانستان

تاریخ 16/ 11/ 1378

شماره 174 – 78

برادر بزرگوار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی

السلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

ضمن عرض سلام و تحیات و آرزوی موفقیت مزید در امر خدمت به اسلام و مسلمین، خواستم یکی از مسایل حادی را که همه جوامع اسلامی مخصوصاً جامعه ایران با آن مواجه است با شما در میان بگذارم.

محترما! نسل جوان که سرمایه‌های امروز و فردای جامعه اند و بالندگی و ارتقای جامعه مرهون سلامت فکری همین قشر است، اگر به ارشاد آنان توجه کامل مبذول گردد، خطر انحراف و سقوط جامعه سد می‌شود و اگر در تربیه و تذکیه جوانان کوچکترین اهمالی صورت بگیرد و مخصوصاً اگر میان رهبری جامعه و نسل جوان فاصله‌ای ایجاد گردد و نتوانند همدیگر را درک کنند، بدون شک جوانه‌های انحراف از همین نقطه می‌رویند و دشمنان برای نابودی انقلاب از همین ثلمه وارد صحنه می‌شوند. غرب با تبلیغات وسیع و برنامه ریزی شده‌اش، جوانان ایران را مورد تهاجم وسیع فرهنگی قرار داده و در صدد است تا غایله‌ای درست کند و جوانان را از اسلام و انقلاب منحرف کرده و علیه نظام اسلامی بشورانند. وضعیت را چنان می‌بینیم که لازم است تا توجه جدی به این قضیه صورت گیرد.

مستشعرید که نهضت اسلامی افغانستان از متن جوانان برخاست و در میان همین قشر نضج یافت و به همت نسل جوان و سهمگیری فعال آن‌ها به اوج رسید و با به دوش کشیدن کوله‌بار عظیم جهاد و مبارزه به دفع اشغال خارجی و طرد استبداد داخلی توفیق یافت. ما به خواست‌ها، سلیقه‌ها، زبان و نظرات این قشر آشنایی داریم و تجربه کافی در زمینه دعوت آنان به اسلام و پاسخ به سوالات شان کسب کرده ایم و ان‌شاءالله می‌توانیم در جهت ارشاد و تنویر آن‌ها مصدر خدمت شویم.

اگر جنابعالی موافق باشد، بنده حاضرم هفته دو مرتبه در یکی از شبکه‌های صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران که بیشتر مورد توجه جوانان باشد، به یاری خدا برنامه درس‌های قرآن را آغاز کنم. در این کار هیچ انگیزه‌ای جز خدمت به اسلام و توجیه و تنویر سالم جوانان مسلمان ندارم.

سعی ما بر آن خواهد بود که به پرسش‌های جوانان در مورد اسلام پاسخ مقنع به زبان خود آنان داده شود و شکوک و شبهات شان مرفوع گردد. در جریان این درس‌ها مسایل اختلافی مطرح نخواهد شد. تفصیلات را به کسیکه از جانب شما توظیف شود در میان خواهیم گذاشت. ایدکم الله.

با احترام

امضا (حکمتیار)

گفتنی است که بعد از رسیدن این نامه به دست رهبر ایران، وی به صدا و سیمای جمهوری اسلامی دستور داد تا درس‌های قرآن حکمتیار هفته‌ای دو بار از طریق رسانه‌های برون‌مرزی ایران، پخش شود؛ کاری که یک زندانی سیاسی هرگز اجازه آن را ندارد.

 

۴ احتمال درباره مرحله پس از فروپاشی داعش در سوریه و عراق/ چرا ابوبکر البغدای و رهبران برجسته داعش پیدا نشدند؟

به گزارش جماران، روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود به فروپاشی داعش در سوریه و عراق و احتمال های پس از آن پرداخت و نوشت: گروه تروریستی داعش شهر«الرقه» پایتخت اصلی اش در سوریه را پس از گذشت چند ماه از سقوط «موصل» پایتخت عراقی اش(و آزادی آن توسط نیروهای عراقی) که «ابوبکر البغدادی» رهبر این گروه از روی منبر مسجد تاریخی «النوری» در آن در تابستان سال 2014  برپایی «خلافت» را اعلام کرد، از دست داد. شهر الرقه را نیروهای دموکراتیک سوریه روز گذشته-سه شنبه- به طور کامل از داعش پاک سازی کرده و بیش از 350 عنصر داعشی در این شهر تسلیم شدند.

این نکته قابل توجه بود که نیروهای دموکراتیک سوریه که الرقه را با حمایت آمریکایی ها به کنترل خود درآوردند، البغدادی رهبر داعش را مرده یا زنده پیدا نکردند.این نیروها همچنین ارکان رهبری بارز داعش را نیز پیدا نکردند؛ امری که علامت سئوال های زیادی درباره این معمای حیرت برانگیز مطرح کرد.

امر قطعی این است که فصل مهمی در تاریخ خونین برگ زده شد یا انتظار می رفت برگ زده شود آن هم به لطف حجم قدرت های بزرگ منطقه ای و بین المللی که برای از بین بردن این گروه خونین و  ریشه کردن آن مانند آمریکا، ایران، روسیه، فرانسه و انگلیس با وجود اختلاف ها و تناقض های متعدد میان آنها، متحد شدند.لیکن چه بسا پنهان شدن این گروه از روی زمین باعث شود که زیر زمین برود یعنی از کار علنی در اراضی دولت و پایتخت اش به کار سری که به لحاظ مادی کم هزینه تر است و هزینه آن برای دشمنانش پرهزینه تر باشد، روی بیاورد زیرا بر« تروریسم» به عنوان« شیوه ای برای انتقام و انتقامجویی» تکیه می کند.

چهار مساله در این زمینه وجود دارد که باید به آنها پرداخت:

نخست: شکست داعش باعث ایجاد خلأ سیاسی و نظامی است و این خلأ تا کی ادامه پیدا می کند،آیا دیگر نیروها تلاش می کنند که آن را پر کنند و طبیعت این نیروها چیست؟

دوم: بی تردید ائتلاف منطقه ای و بین المللی که برای مبارزه با این «دولت خلافت»(داعش) متحد شد به دلیل اختلافات ایدئولوژیک که بر اعضای آن حاکم است، از هم بپاشد به همین دلیل این پرسش پیش می آید که: نتایج تفکیک و انحلال این ائتلاف و بازتاب های آن بر منطقه چیست؟

سوم: نمی توان یک امر اساسی را نادیده گرفت و آن اذعان وجود بسترها برای داعش در سوریه و عراق است چه بزرگ چه کوچک فرقی نمی کند به همین دلیل این پرسش مشروع درباره دلایل وجود این بسترها و انگیزه هایی که باعث شد بسترها برای این گروهی خونین و تندرو مانند داعش و چگونگی تعامل با آن با عقلانیت و علمی به گونه ای که باعث از بین رفتن این دلایل به منظور از بین بردن مطرح می شود.

چهارم: سرنوشت این گروه در بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی از شبه جزیره سینا در مصر و یمن گرفته تا لیبی و افغانستان چیست؟آیا جایگزین الرقه و موصل خواهند شد، آیا تبدیل به پایگاه هایی برای آغاز مرحله دوم از استراتژی داعش یعنی حملات تروریستی می شوند؟

هیچ پاسخ واضح و مشخصی به این پرسش ها در حال حاضر نداریم و ترجیح می دهیم که منتظر بمانیم و عجله نکنیم تا اینکه گرد و غبار این تحول خطرناک فرو بنشیند و پدیده بی ثباتی منطقه و جهان طی حداقل سه سال گذشته شکست بخورد لیکن آن چه می توان درباره آن گمانه زنی کرد این است که این گروه تروریستی و ایدئولوژی اش با سقوط الرقه پایتخت اش بخار نمی شود و این سقوط چه بسا فصل جدیدی را در نزاع  میان کشورهای ائتلاف که اکنون پیروزی را جشن گرفته و به هم تبریک می گویند، باز کند که به لحاظ خونین بودن دست کمی از قبل نیست و این نزاع از خود الرقه شروع می شود.

 

آمریکا، بغدادی و سرکردگان داعش را به کجا فرستاد؟

به گزارش خبرگزاری فارس، داعش، شهر رقه، پایتخت و مقر اصلی خود در سوریه را تنها چند ماه پس از سقوط پایتخت خود در عراق از دست داد.

شهر موصل در عراق، شهری است که «ابوبکر البغدادی»، سرکرده داعش در تابستان سال 2014 از منبر مسجد تاریخی آن معروف به مسجد جامع نوری، خلافت خودخوانده را اعلام کرده بود.

اکنون بعد از گذشت بیش از سه ماه از آزادی موصل، شهر و استان رقه، سه‌شنبه 17 اکتبر، با تسلط کامل نیروهای دموکراتیک سوریه و تسلیم شدن بیش از 350 نفر از عناصر داعش، آزاد شد و تحت کنترل نیروهای کُرد سوریه قرار گرفت.

روزنامه رأی الیوم در سرمقاله امروز (چهارشنبه) با عنوان «چرا بغدادی و سران مهم داعش با آزادی رقه پیدا نشدند»، آورده است: مسأله قابل توجه این است که نیروهایی که رقه را با پشتیبانی آمریکا تحت تسلط خود گرفتند، ابوبکر بغدادی را زنده یا مرده پیدا نکردند کما اینکه هیچ کدام از سران مهم این گروه را هم نیافتند تا سوال‌های متعددی درباره این معمای حیرت‌آور مطرح شود.

نویسنده تاکید کرد: مطمئنا طومار مرحله‌ای مهم در تاریخ منطقه در هم پیچیده شده یا در حال پیچیده شدن است؛ آن هم به همت قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای و بین‌المللی نظیر آمریکا، ایران، روسیه، فرانسه و انگلیس که به رغم اختلافات متعددی که بین آنهاست، برای سرکوب گروهک تروریستی داعش و ریشه کن کردن آن متحد شدند.

رای الیوم آورده است: اما چه بسا داعش با ناپدید شدن از روی زمین به زیر زمین رفته یعنی از فعالیت علنی و آشکار در قلمرو حکومت و پایتخت خود به فعالیت‌هایی محرمانه روی آورد که هزینه مادی کم‌تری برای این گروهک و هزینه سنگین‌تری برای دشمنانش دارد چون تروریسم را به عنوان شیوه‌ای برای انتقام گیری بکار می‌گیرد.

به عقیده نویسنده در حال حاضر باید به چند مساله توجه کرد که در زیر آمده است؛

نخست اینکه، شکست داعش خلأ سیاسی و نظامی ایجاد خواهد کرد بنابراین این سوال مطرح می‌شود که تا چه زمانی این خلأ ادامه پیدا خواهد کرد. آیا قدرت‌های دیگری برای پر کردن جای آن تلاش خواهند کرد. آنها چه کسانی هستند؟

دوم اینکه، مطمئنا ائتلاف منطقه‌ای و بین المللی که برای مبارزه با داعش متحد شدند به دلیل اختلافات ایدئولوژیکی که بین اعضای آنهاست از هم فرومی‌پاشد بنابراین این سوال مطرح می‌شود که نتایج فروپاشی این ائتلاف و بازتاب آن بر منطقه چیست؟

سوم اینکه، نباید این مساله اساسی را نادیده گرفت که هنوز پناهگاه‌های امن کوچک و بزرگی برای داعش در سوریه و عراق وجود دارد بنابراین این سوال مطرح می‌شود که چه دلایل و انگیزه‌هایی وجود دارد که که موجب پیدا شدن پناه گاه‌های امنی برای این گروهک تندرو و سفاک همچون داعش می‌شود و البته چگونه باید با این قضیه به شکلی عاقلانه برخورد کرد  به گونه‌ای که منجر به از بین رفتن دلایل پناه دادن به داعش و در نتیجه نابودی کامل داعش شد.

چهارم اینکه سرنوشت شاخه‌های داعش در کشورهای عربی و اسلامی از صحرای سینا در مصر تا یمن و برسد به لیبی و افغانستان چه می‌شود آیا جایگزین رقه و موصل خواهند شد و آیا پایگاه‌هایی برای شروع مرحله دوم راهبرد داعش یا حملات تروریستی خواهد شد؟

نویسنده با تاکید بر اینکه پاسخ‌هایی روشن و مشخص به این سوال‌ها در حال حاضر وجود ندارد، افزود: ما ترجیح می‌دهیم منتظر بمانیم و عجولانه حرف نزنیم تا گرد و غبار این اتفاق بزرگ فرونشیند داعش پدیده نامنی و بی ثباتی منطقه و جهان در طی شش سال گذشته شکست خورد اما چیزی که می‌توانیم به طور خیلی خلاصه گمان بزنیم این است که داعش و ایدئولوژی آن با سقوط رقه از بین نمی‌رود سقوط پایتخت داعش در سوریه فصل جدیدی از درگیری‌های خونبار را بین کشورهای عضو ائتلاف بین المللی خواهد گشود به گونه‌ای که این‌هایی که هم اکنون پیروزی در رقه را به یکدیگر تبریک می‌گویند از همین رقه به جان یکدیگر خواهند افتاد.

 

 

روسیه: به جای اتهام حمایت مسکو از طالبان بر تداوم پرواز بالگردهای ناشناس تمرکز شود

وزارت خارجه روسیه ضمن تکذیب اتهامات حمایت مالی مسکو از طالبان اعلام کرد این اظهارات تلاشی برای انحراف تمرکز جامعه جهانی از ادامه پرواز بالگردهای ناشناس و افزایش قربانیان غیرنظامی در حملات هوایی ناتو است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در حالی که روز گذشته نشریه «تایمز» در گزارشی نوشت که روسیه با در اختیار گذاشتن تانکرهای سوخت و فروش آن توسط طالبان ماهیانه 2.5 میلیون دلار از این گروه حمایت مالی می‌کند، وزارت خارجه روسیه این گزارش را جعلی خواند.

وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که چنین گزارش‌هایی با هدف انحراف توجه جامعه جهانی از شکست رویکرد نظامی ناتو در افغانستان منتشر می‌شود و حاکی از حسادت کشورهای غربی به تلاش‌های مسکو و شرکای منطقه‌ای آن به ویژه سازمان همکاری‌های شانگهای است.

این بیانیه در ادامه به پرواز بالگردهای ناشناس و تامین اعضای داعش توسط آن اشاره و مطرح می‌کند که به جای چنین اتهاماتی باید بر تداوم پرواز این بالگردها و افزایش تلفات غیرنظامیان بر اثر حملات هوایی ناتو در افغانستان توجه شود.

گفتنی است که اخیرا دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد که در 9 ماه اخیر میلادی قربانیان حملات هوایی در این کشور نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش 52 درصدی داشته است.

اخیرا نیز حامد کرزی رئیس جمهور سابق آمریکا نیز با بیان  اینکه کنترل هوایی افغانستان در اختیار آمریکا است، افزود: بنابراین واشنگتن باید درباره داعش و بالگردهای ناشناس کمک‌کننده به این گروه تروریستی توضیح دهد.

وی که پیش از این نیز داعش در افغانستان را «ابزار» آمریکا خوانده بود در پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا دولت افغانستان نیز با داعش همکاری می‌کند، گفت: «امیدوارم اینطور نباشد».

گفتنی است که پس از انتشار گزارش حمایت مالی روسیه از طالبان، دولت افغانستان و سخنگوی این گروه نیز آن را تکذیب کردند.

 

شکست نشست‏ عمان

۸ صبح : حمله‏‌های زنجیره‏‌ای تروریستی به اهداف پولیس ملی در غزنی و گردیز نشان می‌‏دهد که طالبان و حامیان آنان هنوز به صورت جدی در مورد پایان خشونت‏‌ها و مذاکره با کابل، تصمیم نگرفته‌اند. در وضعیتی که نشست چهارجانبه‌‏ی مسقط تازه ختم شده است، انتحاری‌ها به پولیس ملی حمله کردند. حامیان طالبان که قادر به رهایی گروگان‏‌های خارجی از نزد آنان هستند، حتماً می‌‏توانند مانع از حملات این چنینی آنان شوند. ارتش پاکستان می‌‏توانست که از این حمله‏‌ها جلوگیری کند، یا برای مهار آن با ناتو و افغانستان همکاری کند، اما نکرد.
این نشان می‌‏دهد که ارتش پاکستان صرف برای وقت‌گذرانی در نشست‌های چهارجانبه شرکت می‌‏کند. پاکستان، تاکیتکی بازی می‌کند، بهتر است که دولت افغانستان از نشست‌های چهارجانبه خارج شود و به جهانیان بگوید که تا وادارسازی پاکستان به تغییر سیاست امنیتی هندمحورش در قبال افغانستان، کابل حاضر نیست که با آن کشور روی میز مذاکره بنشیند.
کابل باید به مقام‌های پاکستانی هم بفهماند که دیگر نمی‌تواند از آنان استقبال کند یا در کشورهای سوم با آنان ببیند. مردم افغانستان می‏‌خواهند که در قدم اول با چشم سر ببینند که سیاست پاکستان به صورت استراتژیک تغییر کرده است، بعد به مذاکره رضایت می‏دهند. مردم افغانستان نمی‏خواهند که هم پولیس و اردوی ملی‌شان قربانی فعالیت‌های تروریستی دوستان باشد و هم حکومت‌شان با این کشور مذاکره کند.
پاکستانی‏‌ها در انتخابات‏‌های ریاست‌جمهوری گذشته از خشونت‌های دوستان‌شان در افغانستان جلوگیری کردند. این نشان می‌‏دهد که پاکستانی‌ها توانایی کنترول دوستان‌شان را دارند. اگر طالبان در پاکستان زیر فشار قرار نگیرند، هیچ امکان ندارد که آنان روی میز مذاکره بیایند. زیر فشار گرفتن طالبان هم معنای دیگری ندارد غیر از این که ماشین جنگی آنان خاموش شود. تا زمانی که پاکستان این ماشین را خاموش نکند، کابل نباید با اسلام‌آباد روی میز مذاکره بنشیند. اول باید پاکستان نشان دهد که جدی است. باید میزان خشونت‏‌ها در افغانستان کاهش یابد. کابل باید با در نظرداشت همین معیار، اقدامات بعدی خودش را روی دست گیرد.
اگر میزان خشونت‏‌ها کاهش نیافت و حمله‌‏های تروریستی ادامه پیدا کرد، کابل باید رسماً اعلامیه بدهد و از شرکت در نشست‌های چهارجانبه خود‌داری کند. کابل باید به افشاگری بیشتر دست بزند و رابطه‌‏ی سازمان استخبارات پاکستان با شبکه‏‌ی حقانی را تا جایی که می‏تواند افشا کند. حرف به قدر کافی گفته شده است، حالا وقت عمل است. اگر پاکستان حاضر به عملی کردن تعهدات قبلی‌اش نباشد، دیگر لازم نیست که کابل مذاکره کند. مذاکره با پاکستان در وضعیتی که غزنی و گردیز مورد حمله‏‌ی زنجیره‌ای قرا می‌گیرد هیچ لزومی ‌ندارد.
کابل در واکنش به حمله‏‌های تروریستی غزنی و گردیز، نه تنها که باید از نشست‌های چهارجانبه خارج شود که با صدور اعلامیه‏‌ای از سرگیری حمله‏‌های هواپیما‏های بی‌سرنشین ایالات متحده به مناطق قبایلی پاکستان استقبال کند.
باید زیربناهای حمایتی کسانی که به اندر غزنی و گردیز حمله کردند، در مناطق قبایلی مورد هدف قرار بگیرد. دولت افغانستان باید خواستار گسترش حمله‏‌های هواپیماهای بی‌سرنشین به ایالت بلوچستان و آن بخش‌‏‏هایی از قلمرو پاکستان شود که گروه‏‏‌های ضد افغانستان در آن پناه‏گاه، تأسیسات آموزشی، محل رهایشی یا مرکز جمع‌آوری اعانه دارند.
در داخل افغانستان هم باید عملیات‏‏‌های هوایی به پایگاه‏‌های گروه‌های تروریستی تشدید شود. زیربنای حمایتی از حملات تروریستی باید در افغانستان و پاکستان از بین برود. بدون از بین رفتن این زیربنا، هیچ نوع مذاکره‌‏ای به نتیجه نمی‌‏رسد.

 

ذهنیتِ قبیله‌یی وجنگِ افغانسـتان

ماندگار : برخی رسانه‌ها مطلبی را به نقل از حکمتیار به نشر رسانده‌اند که بسیار تکاندهنده است.
سخنانی را که گلبدین حکمتیار رهبر یکی از شاخه‌های حزب اسلامی این روزها مطرح می‌کنـد، حتا رهبر آلمان فاشیستی نیز با چنین صراحتی بیان نکرده بود. آقای حکمتیار به صراحت اعلام می‌کند که «در بین جنگ دولت و طالبان، پشتون‌ها کشته می‌شوند که این درست نیست. باید هزاره‌ها و تاجیک‌ها کشته شوند. دولت و طالبان جنگِ خود را ببرند مثلاً به مناطق تاجیک‌نشینِ هرات تا مردم هرات در بین جنگ کشته شوند».
این سخنان، تنها تأسف‌بار و عجزآمیز نیست، بل بسیار عقده‌مندانه و از روی نفرتی‌ست که در درونِ این فرد می‌تواند وجود داشته باشد. ارایۀ تعبیر قومی از جنگ افغانستان در حالی که می‌تواند تبعاتِ خطرناکی در پی داشته باشد، به هیچ صورت برای کسانی که چنین تعبیرهایی را ارایه می‌کنند، نمی‌تواند سودآور تلقی شود. جنگ افغانستان با پیشینۀ چهل‌سالۀ خود نشان داده که هرازگاهی که از آن تعبیرهای قومی و زبانی صورت گرفته، به همان میزان به کسانی که این‌گونه تعبیرها را ارایه کرده اند، زیان رسانده است.
واقعیت جنگِ افغانستان نیز نشـان می‌دهد که به هیچ صورت یک جنگِ قومی نیست و نه هم در آن، تنها افراد یک قوم خاص قربانی می‌شوند. مگر در شانزده سال گذشته فقط پشـتون‌ها در این جنگ رو در رویِ هم قرار داشته اند؟ مگر در هر انفجار و انتحاری‌ که صورت می‌گیرد، کسی می‌آید که میان قربانیان تفکیک بگذارد که از کدام قوم و نژاد بوده اند؟ مگر در صفوف نیروهای امنیتی علیه تروریست‌ها افرادی از کُلِ جمعیتِ افغانستان حضور ندارند؟
برخورد این‌چنینی که کسـی بخواهد مسالۀ جنگ را عاطفی بسازد و از آن به سود هدف‌های سیاسی و حزبیِ خود بهره ببرد، فقط می‌تواند از آنِ همان ذهنیت‌های شکست‌خورده‌یی باشد که در طول چهل سال گذشـته همه را قربانی خواست‌های خود کرده است.
شاید آقای حکمتیار خاطرۀ بسـیار بدی از هرات و هراتی‌ها داشته باشد، که چنین می‌خواهد از آن‌ها انتقام بگیرد؛ اما او فراموش کرده است که کسی که به روی او کفش پرتاب کرد هیچ نسبتی با قومی که او می‌خواهد از آن انتقام بگیرد، ندارد. شاید برای آقای حکمتیار گزارش‌های غلطی در این خصـوص ارایه کرده باشند که او چنین با سراسیمه‌گی نامِ «هرات» را بر زبان آورده است. کفشی که در هرات به سوی آقای حکمتیار پرتاب شد، واکنشی بود به آن‌چه که او در طول سال‌ها در ذهن نسل نوِ افغانستان کاشته است.
می‌گویند «آن کس که باد می‌کارد، توفان درو می‌کند». آقای حکمتیار در طول سال‌های جنگ خود، آیا چیزی غیر از نفرت و ویرانی را کاشـته که حالا توقع پرتاب گُل را به سوی خود داشته باشد؟
آقای حکمتیار حتا در سال ۱۳۷۰ وقتی به کابل حمله کرد، چنین ذهنیتِ مخوفی را دربارۀ جنگِ خود بازتاب می‌داد. او فکر می‎کرد که رهبر یک قومِ خاص در افغانستان است که می‌تواند با جلبِ آن‌ها به دور شعارهای کاذب قومی، بر کُل جمعیت افغانستان حکمرانی کند. اگر شعارها و سخنان آقای حکمتیار شمه‌یی از واقعیت را با خود می‌داشـت، بدون شک امروز حزب اسلامی چنین به شاخه‌های متعدد تقسیم نمی‌شد و موقعیت آقای حکمتیار در میان مردم این‌گونه نفرت‌انگیز نمی‌بود.
آقای حکمتیار در حالی می‌خواهد جنگ افغانستان را به جنگی قومی تقلیل دهد که دیگر این کشور با ذهنیت‌هایی از نوعِ آقای حکمتیار سال‌هاست که وداع گفته است. هیچ کدام از نسل‌های جدیدِ افغانستان واقعیت‌های موجود آن را نمی‌خواهند نادیده بگیرند و یا این‌که از جنگ کنونی تعبیری یک‌جانبه ارایه کنند. جنگ افغانستان حتا آن‌گونه که آقای حکمتیار می‌پندارد، در طول شانزده سال گذشـته منحصر به مناطق خاصی از کشور نبوده است. این جنگ شاید بیشترین وزنِ خود را در برخی مناطق جنوبی و شرقی آن‌هم به دلایل جغرافیایی و نزدیکی به پایگاه‌های تروریستی گذاشته باشد، ولی یقیناً قربانیانِ آن از میان شهروندان کُل افغانستان بوده است.
مگر در طول همین شانزده سال گذشته، نام‌آورترین فرماندهان و شجاع‌ترین انسان‌های شریفِ این سرزمین از اقوامِ غیرپشتون در جنگ افغانستان قربانی نشده اند؟
این واقعیت‌های جنگ افغانستان است و هیچ کسی نمی‌تواند آن‌ها را نادیده بگیرد. آقای حکمتیار به چه حقـی مردم افغانستان را می‌خواهد از هم جدا بسـازد و آن‌گاه مشکلات سیاسیِ خود را از این طریق توجیه کنـد؟ همین حالا جوانان بدخشانی، تخاری، هراتی، مزاری و بسیاری از مناطق دیگرِ افغانستان که آقای حکمتیار می‌خواهد جنگ وارد آن مناطق شود، در جنوب، شرق و شمال افغانستان قربانی می‌شوند و از تمامیت ارضیِ این کشور در برابر تروریست‌ها و حامیان منطقه‌یی‌شان پاسداری می‌کنند. چرا این واقعیت‌ها را آقای حکمتیار نمی‌بیند؟
جنگ در افغانستان ابداً قومی نبوده و نیست، کسانی که به این جنگ صبغۀ قومی می‌بخشند، در واقعِ امر ذهنیتِ بیمار و قوم‌زدۀ خویش را آیینه‌داری می‌کنند. آن‌هایی که با طالبان می‌جنگند، با قومیتِ طالبان و زبان و مذهب‌شان هیچ دشمنی‌یی ندارند؛ اما آن‌چه باعثِ این ستیز و رویایی می‌شود، توحش و ویرانگریِ طالب است که به غیر از خودش، همه را لایقِ مرگ و نابودی می‌داند. قضاوت‌هایِ خصمانه و در عین حال ابلهانۀ اشخاصی مانند حکمتیار اگرچه ماهیتِ این جنگ را ـ که جنگِ حق علیه باطل و جدالِ نور و ظلمت است ـ تغییر نخواهد داد، اما فضای زیستِ برادرانه میان اقوامِ افغانستان را تا حدودی مسموم خواهد کرد.

 

اگر تروریست ها نبودند افغانستان بهشت توریست ها بود!/ تحلیلی از آتلانتیک

به گزارش شفقنا به نقل از اتلانتیک : ، با وجود اینکه به طور روزانه اخبار متعددی در مورد خشونت، ستیز سیاسی و خطرات جاری در مناطق جنگ زده جهان منتشر می شود، برخی از گردشگران غربی باکی از ماجراجویی در این سرزمین ها ندارند. از جمله خطرات چنین سفرهایی عبارت است از اینکه اگر رویداد غیرمنتظره ای رخ دهد فرد حاضر در ماجرا مسوولیت سنگینی از سوی دولت کشور خود بر دوش دارد، ممکن است سفر چنین گردشگرانی به کشورهای مقصد همچون کره شمالی -که رژیم آن مورد تایید غرب نیست- جسارت مشروعیت و قابل اعتبار بودن برای یک داد و ستد خارجی یا حقانیت بین المللی بدهند و نیز حضور یک گردشگر غربی ممکن است برای افراد محلی که در حوزه توریسم فعالیت می کنند موجب دردسر یا حتی خطر شود.

کارمن جنتایل، که یک گزارشگر جنگ و نویسنده کتاب «همسنگر با طالبان» است می گوید بسیاری از توریست هایی که به افغانستان می آیند مسن، علاقه مند به تاریخ و مشتاق برای انجام سفر ماجراجویانه هستند.

وی توضیح می دهد: «افرادی هستند که پس از سفر به مغولستان یا پیاده روی بر روی دیوار بزرگ چین به اینجا می آیند و به دنبال یک ماجراجویی بزرگ دیگر هستند؛ تجربه ای که قطعا دوستان آنها نداشته اند. اینها افرادی هستند که می خواهند تا نهایت افتخار و مباهات به خود پیش بروند. بنابراین برای چنین ماجراجویی چه جایی بهتر از افغانستان یا یک منطقه جنگی دیگر می توانند بروند؟»

مرزهای ناآرام (Untamed Borders) نام گروهی است که تخصص آنها اجرای تورهای گردشگری ماجراجویانه برای سفر به برخی از جذاب ترین و غیرقابل دسترسی ترین مکان های جهان است. جیمز ویلکوکس که یکی از بنیانگذاران این گروه است می گوید ما سالانه در مجموع حدود ۶۰ تا ۸۰ نفر را به افغانستان می بریم. در مورد تعداد کل توریست ها در این کشور اطلاعی ندارم اما واضح است که تعداد آنها اندک است.

مارتین پارنل، یک دونده کانادایی است که در ماراتون افغانستان در بامیان شرکت کرده و همراه با گروه مرزهای ناآرام به این شهر افسانه ای افغان سفر کرده است. وی معتقد است این اقدام او یک گردش توریستی نیست بلکه یک فعالیت اجتماعی است.

پارنل در سال ۲۰۱۵، در شرایطی که در دوران بهبودی پس از معالجه لخته خون در مغزش به سر می برد، در یک مجله درباره افتتاحیه مسابقه ماراتون افغانستان در بامیان مطلبی را مطالعه کرد که با حضور ۱۰ دونده بین المللی برگزار شده بود. در میان آن دونده ها نخستین زن افغان نیز بود که در رقابت دو ۲۶.۲ مایل شرکت کرد. چالش هایی که پیش روی این زن قرار گرفته بود، انگیزه ای برای پارنل شد. پارنل به خود قول داد که در صورت بهبودی برای حمایت از دوندگان زن افغانستان در مسابقه ماراتون این کشور شرکت کند.

وی خاطرنشان می کند: «مطمئنا زمانی که شما چنین فکری را در سر می پرورانید، سوالات زیادی برایتان مطرح می شود. ما همواره اخباری درباره افغانستان، حضور تروریست ها و بمباران ها در آن می شنویم و من نمی دانستم این کار شدنی هست یا خیر. اما با تلاش مصرانه برای برآورده کردن این دین، تصمیم گرفتم همراه با یک گروه به آن کشور سفر کنم.»

سفر دسته جمعی به خودی خود یک حس امنیت را به همراه دارد اما یکی از جنبه های سفر گروهی سازماندهی شده اینست که وضعیت امنیت منطقه را مدنظر قرار می دهد. اکنون طالبان بیش از هر زمان دیگری پس از حمله آمریکا در سال ۲۰۰۱ به افغانستان، مناطق گسترده ای را در کنترل خود دارد. با این حال هنوز نقاط درخشانی مانند بامیان، دره پنجه شیر و حتی کابل وجود دارد. هرچند رسیدن به این مناطق نیز آسان نیست. حرکت در جاده به ویژه برای غربی ها خطرناک است چرا که در مسیر مکان های پرخطری وجود دارد. به طوریکه به گفته جنتایل «خروج از پایتخت به معنی دنبال دردسر گشتن است».

با این حال وی اعتقاد دارد که اگر بخاطر حضور طالبان و دهه ها جنگ نبود، افغانستان اکنون بهشت توریست های ماجراجو بود. وی اذعان می کند: «در این کشور باید کوهنوردی و پیاده روی کرد. افغانستان بسیار باشکوه است.»

این سخنان در مورد هائیتی برای موج سواری و عراق برای پیاده روی و کوهنوردی نیز صدق می کند اما برای غرب بسیاری از این کشورها «مناطق جنگی فعال» هستند و نه چیز دیگری.

 

تابوت‌سازانِ کابل

اطلاعات روز به نقل از الجزیره : در شمالِ شهر کابل، آرامگاه بزرگی بر یک قبرستان، که آن پایین روی تپه‌های خاکی دیده می‌شود، مشرف است: این آرامگاه متعلق به مارشال فهیم، فرمانده سابق جبهه‌ی اتحاد شمال است و قبرها هم متعلق به بی‌شمار قربانیان چهار دهه جنگی، که این کشور متحمل شده است.
دو طرفِ جاده‌ی خاکی که به این قبرستان در منطقه‌ی سرای شمالی‌ی کابل منتهی می‌شود، پر است از مغازه‌هایی که در یک کسب‌وکار پر درآمد اند: تابوت‌سازی.
در گذشته‌یی نه‌چندان دور، این منطقه فقط یک مغازه‌ی تابوت‌فروشی داشت. اما امروز، نه‌تنها که بسیاری از مغازه‌های این منطقه به تابوت‌سازی و تابوت‌فروشی تبدیل شده‌اند، بلکه تابوت‌سازی‌ها به دیگر بخش‌های شهر نیز گسترش یافته‌اند. در حال‌حاضر، مرگ در کابل آن‌قدر تبدیل به یک رخداد مکرر شده که تابوت‌سازی، یکی از معدود کسب‌وکارهای پررونق این شهر است.
تقاضا برای تابوت، چیزی را در مورد ماهیت مرگ در افغانستان آشکار می‌کند. اینکه، از تابوت معمولا در مراسم خاکسپاری مسلمانان استفاده نمی‌شود. در میان مسلمانان، مرده‌ها معمولا در کفن سفید پیچیده و مستقیما در قبر قرار داده می‌شوند.
اما، در مواردی که یک جسد در اثر انفجار بمب یا تصادف، به‌شدت آسیب می‌بیند، از تابوت‌‌های چوبی استفاده می‌شود.
عبدالله سلطانی ۲۸ ساله، از سال ۲۰۱۴ تاکنون در کار تابوت‌سازی بوده است. در حالی‌که مغازه‌ی بغلی کار ساخت یک تابوت را نهایی می‌کند، عبدالله به ما می‌گوید: «همان‌طور که تعداد انفجارها افزایش یافته است، تعداد مغازه‌ها هم افزایش یافته است».
جریانی از انفجارهای ظاهرا بی‌پایان، این تابوت‌سازان را مشغول نگهداشته است.
عبدالله سلطانی می‌گوید: «این وضعیت باعث ناراحتی من می‌شود. با آن‌هم، من ۲۴ ساعت در روز در این مغازه در خدمت مردم هستم».
در ماه آگست بعد از حمله بالای یک مسجد شیعیان در کابل که ۲۸ نفر را کشت، سلطانی باید برای کودکان نیز تابوت می‌ساخت. او می‌گوید: «من آن روز هفت تابوت فروختم که همه‌ی آن‌ها برای اعضای یک خانواده بود. فرزندان خانواده، شوهر، همسر… یک خانواده‌ی کامل».
عبدالله اکنون دو تابوت در اندازه‌ی کودک دارد که در انتظار انفجار و حمله‌ی بعدی در خیابان‌های خسته و تکیده‌ی کابل، به دیوار مغازه‌اش تکیه داده شده اند.
سلطانی در حالی‌که عرق را از پیشانی‌اش پاک می‌کند، می‌گوید: «من حس خوبی در این مورد ندارم اما چه می‌شود کرد؟» او به یاد می‌آورد که یک‌بار یک خانواده جسدی را برای او آوردند که قطعه‌قطعه شده بود. عبدالله خاموشانه می‌گوید: «حتا خودِ آن‌ها نتوانستند جسد را تشخیص بدهند. هر باری که در مورد این چیزها فکر می‌کنم، افسرده می‌شوم».

من پرسیدم که تابوت به چه اندازه باشد و آن‌ها گفتند که «بیا و خودت ببین»
در گوشه‌ی دیگری از شهر، در کنار رودخانه‌ی کابل، سمیع‌اللهِ ۲۹ ساله در مغازه‌ی کوچک تابوت‌فروشی خود نشسته است. هوای مغازه بوی چوب می‌دهد. آن‌طرف‌تر در امتداد رودخانه، یک پارک تفریحی واقع شده است.

 

چه کسانی از افغانستان در فستیوال سوچی نمایندگی می‌کنند؟

نزدهمین فستیوال بین المللی جوانان با اشتراک حدود ۲۵ هزار جوان از ۱۸۶ کشور جهان در شهر سوچی با حضور وزرأ و معینان امور جوانان کشورهای جهان به میزبانی حکومت روسیه، روز یکشنبه تاریخ ۱۵ اکتوبر توسط رئیس جمهور روسیه افتتاح شد.

به گزارش اسپوتنیک، فستيوال بين المللى جوانان و محصلين در شهر سوچى در سواحل بحيره سياه، ساعت ٥ عصر ١٥ اكتوبر ۲۰۱۷ با بيانيه مختصر اما پر محتوا و همه جانبه جناب ولاديمير ولاديميروويچ پوتين، رئیس جمهور روسيه افتتاح گرديد.
رئیس جمهور روسيه آينده جهان را از آن جوانان دانسته و گفت كه جوانان بايد بطور مصممانه فقط به پيش بروند و وضعيت را به نفع آينده خود تغيير دهند. سخنرانى افتتاحيه پوتين با استقبال بي سابقه اشتراك كنندگان (حدود ۲۵ هزار جوان از ۱۸۶ كشور) مواجه گرديد.
در اين فستيوال آقای نيكوس پاپاديميترييوس، رئیس فدراسيون بين المللى جوانان دیموكرات صحبت نموده از مردم و رئیس جمهور روسيه به نسبت ميزبانى اين فستيوال بين المللى و مهمان نوازى بى شايبه ابراز سپاس و قدردانى كرد.
قابل یادآوریست كه اشتراك كنندگان طى يك هفته در مورد مسايل اهم سياسى، اقتصادى، اجتماعى و پيشرفت هاى تخنيكى تبادل افكار خواهند كرد.
در اين فستيوال حدود پنجاه تن جوان افغان، سید کمال حیدری، رئیس شرکت هیله، محمد تميم اخلاص، رئیس انجمن همكارى با جوانان افغانستان و كانديد دكتورا څيړنوال شاه سلطان عاكفى آتشه فرهنگى سفارت افغانستان در روسيه تحت رياست داكتر كمال سادات، معين امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان اشتراك ورزيده و بيرق پر افتخار افغانستان را در اهتزاز درآورده اند.
همچنان در حاشيه فستيوال تعداد از جوانان ما به برخى ولايات روسيه سفر نموده، ضمن آشنايی با پيشرفتهاى علمى- تخنيكى مردم روسيه، در مورد فرهنگ اصيل و تاريخى افغانستان عزيز به مردم روسيه معلومات ارائه كردند.

در دوهمین روز آغاز نزدهمین فستیوال بین المللی جوانان، احمد خیبر عاکفی، خبرنگار آژانس اسپوتنیک طی مصاحبه با رهبری هیئت افغانی و برخی از اشتراک کنندگان افغان در این فستیوال معلوماتی درمورد فستیوال، چگونگی اشتراک هیات افغانی در این مراسم و همچنان نظریات اعضای این هیئت درمورد نزدهمین فستیوال بین المللی جوانان بدست آورد.

سید کمال سادات، معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در این مصاحبه با تشکری از حکومت و اداره ی فدرال امور جوانان روسیه، پیرامون پلان های حکومت افغانستان در حمایت از جوانان کشور ابراز نظر نموده، گفت: “جوانانی که در این فستیوال آمده اند، پلان های جدید دارند و جوانان ما که از افغانستان آمده اند تعداد شان ۴۳ نفر است یک روحیه خاص گرفته اند و در ورکشاپ هایی که رفته ایم، از آنها چیزهای خاص و جدید آموخته ایم”.

معین وزارت اطلاعات و فرهنگ که در رأس هیئت اشتراک کنندگان افغان قرار دارد خاطر نشان ساخت که جوانان افغان این تجربیات و روحیه را با خود به افغانستان منتقل نموده، عملی خواهند کرد، زیرا دیده شد که یک جوان می تواند یک مملکت و حتی جهان را تغییر بدهد.

وی همچنان افزود: “با روی کار آمدن حکومت جدید در افغانستان، تلاش‌های زیادی برای افزایش ظرفیت علمی و مسلکی جوانان صورت گرفته و جوانان کشور امروز در کابینه، ادارات مهم دولتی و نهادهای دیپلوماتیک، حضور گسترده و نقش بارز دارند.” به گفتۀ معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ، جوانان بیش از هفتاد درصد نفوس کشور را تشکیل داده و دولت برای بهبود شرایط این نسل تأثیرگذار استراتیژی جدیدی را از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ روی دست دارد. آقای سادات افزود که جوانان افغانستان حالا در مرزهای کشور محدود نبوده و روابط گسترده با جوانان سرتاسر دنیا دارند.

شاه سلطان عاکفی، آتشه فرهنگی سفارت افغانستان در روسیه با تاکید بر اهمیت نقش محصلین در راستای تقویت نیروی جوانان یک کشور و خدمت به مردم، نقش محصلین افغان مقیم در روسیه را در رشد ظرفیت کشوری و توسعه اقتصاد ملی ارزنده خوانده، گفت: “خوشبختانه حدود یک هزار جوان افغان به شمول دختران و پسران در ۱۲۵ پوهنتون روسیه در رشته های مختلف مصروف تحصیل و تعلیم اند. این جوانان از طریق کسب علم و تجارب، آشنایی با تکنالوژی عصری می توانند در آینده خود را برای خدمت به وطن و مردم شان آماده بسازند”.

آقای عاکفی، به بخشی از سخنان ولادیمیر پوتین در مراسم افتتاح این جشنواره اشاره کرد که گفته بود “آینده جوانان به دست خود جوانان است، آن‌ها باید متحد شوند و مصممانه فقط به پیش حرکت کنند” و افزود که گسترش روابط میان جوانان، تنها از طریق محافل فرهنگی و آشنایی با همدیگر در فستیوال‌های بین المللی ممکن است که فستیوال سوچی با اشتراک ۲۵ هزار جوان، نمونۀ خوبی از آن است و به دوستی و تبادل دانش و تجربه میان جوانان منجر میشود. آقای عاکفی جوانان را نیروی ارزندۀ هر کشور خواند و اتحاد و همبستگی و شناخت جوانان از همدیگر شان را، ضامن رشد هر جامعه دانست. آتشه فرهنگی سفارت افغانستان در روسیه ضمن خشنودی از حضور گستردۀ جوانان افغانستان و محصلانی که رضاکارانه به این فستیوال پیوسته اند، ابراز امیدواری کرد که روزی افغانستان نیز بتواند میزبان چنین فستیوال هایی با اشتراک جوانان از سراسر دنیا باشد.

تمیم اخلاص،‌ رئیس انجمن همکاری با جوانان و هماهنگ کننده سفر هیئت جوانان افغان جهت اشتراک در نزدهمین فستیوال بین المللی جوانان در شهر سوچی روسیه در مصاحبه با اسپوتنیک درمورد چگونگی ایجاد این فستیوال و نقش هماهنگی میان جوانان در جهان و منطقه چنین ابراز نظر کرد:

“بعد از جنگ دوم جهانی، وقتیکه فاشیزم بالای اروپای شرقی و سایر کشور ها منجمله شوروی حمله کرد، این کشور ها بسیار نفوس شان را از دست دادند، تقریباً ۶۰ یا ۵۰ درصد تمام منابع بشری،‌ انسانی و اقتصادی از بین رفت،‌ بعد از آن همین حرکت فستیوال بوجود آمد و هدف بوجود آمدن آن همگرایی است. شما می بینید که در همین فستیوال جوانان از قاره امریکا، افریقا، آسیا، آسترالیا، تقریباً از تمام بشریت با هم حضور آورده اند، که این خود یک حرکت همگرایی است که در آن جوانان تجارب کاری شان را از نگاه اقتصادی و فرهنگی با همدیگر شریک می سازند. این جوانان ممثلین خوب فرهنگ، اخلاق و تاریخ کشور شان اند، که این خود یک حرکت بسیار بزرگ است”.

آقای اخلاص خاطر نشان ساخت که برای جوانان افغانستان همگرایی با جوانان منطقه یک فاکتور بسیار مهم و عمده است، زیرا نسل جوان افغانستان مشکلات بسیار حادی دارند، اکثریت جوانان به مهاجرت رو آورده اند، مشکل تحصیلات عالی، و مشکلات کاریابی وجود دارند.

رئیس انجمن همکاری با جوانان افزود: “در تمام دنیا این معمول بوده که جوانان یک کشور بدون همکاری، همگرایی و بدون آمیزش با جوانان منطقه و جهان نمی توانند رشد و ترقی کنند. بطور مثال، کاریابی برای جوانان افغان یک مسئله مهم است، دولت افغانستان باید کوشش کند تا با کشور های منطقه هماهنگی بوجود آورد تا داکتر های ما، انجینیر های ما و متخصصین ما بتوانند در این کشور ها کار کنند، باید برای اینها اقامت کاری و یا ویزه کاری در نظر گرفته شود، تا اینها بتوانند کار کنند”.

آقای اخلاص درمورد هیئت اشتراک کنندگان افغان در این فستیوال بین المللی گفت: “این جوانانی که آمده اند واقعاً گل های سر سبد جامعه ما اند،‌ یک ترکیب بسیار خوب به اینجا تشریف آورده اند و من از تمام کسانی که پای جوانان ما را در این مجمع بزرگ و با اهمیت جهان کشانیده، سپاسگزاری می کنم”.

در اخیر سید کمال حیدری، معاون انجمن همکاری با جوانان و رئیس شرکت تحصیلی هیله در جواب به سوال درمورد چگونگی انتخاب جوانان جهت اشتراک در نزدهمین فستیوال بین المللی جوانان گفت: “در جریان انتخاب جوانان اشتراک کننده متوجه شدم که شاید اگر سی سال قبل یک جوان کابلی با جوان هلمندی، بدخشانی و یا کاپیسایی فرق داشت زیرا تمام جوانان تحصیلکرده در کابل بودند، اما امروز وقتی جوانان انتخاب می شدند و در جلساتی که من با آنها داشتم، دیدم که جوان کابلی، پنجشیری، هلمندی پکتیایی وغیره هیچ فرقی از هم ندارند و ما به دنیا نشان خواهیم داد که جوان امروز افغانستان با جوان دیروز فرق دارد و آنچه که تلویزیون های خارجی درمورد افغانستان نشر می کنند که تنها درمورد جنگ و بی اتفاقی است، اما امروز جوانان ما با اشتراک در نشست ها و ارائه دلایل منطقی نشان دادند که کمتر از بهترین ها نیستند”.

آقای حیدری با ابراز خرسندی گفت: “جای خوشی است که همین جوانان از هر ولایتی که استند همین جا به صفت یک افغان و یک جوان امروزی افغانستان که نمایندگی از کشور ما می کنند، بسیار دوستانه و برادرانه در کنار هم حضور دارند”.

وی افزود: “انجمن همکاری با جوانان کوشش کرد تا اداره این جوانان را در داخل افغانستان به عهده بگیرد تا یک نظم در جریان برگزاری فستیوال در داخل روسیه هم وجود داشته باشد، بنا بر این سه یا چهار نفر از همکاران ما که در داخل روسیه با جوانان کار می کنند نیز در این راستا همکاری کرده اند. ما خرسندیم از اینکه جوانان کشور ما در چنین فستیوال بین المللی اشتراک ورزیده اند”.

قابل یادآوریست که در این فستیوال علاوه بر شهروندان افغان که از افغانستان آمده اند و شرکت ورزیده اند، تعدادی از محصلین افغان در پوهنتون های مختلف روسیه نیز به عنوان اشتراک کنندگان در بخش های مختلف چون طب، انجینیری، اقتصاد،‌ علوم سیاسی وغیره و همچنان به صفت رضا کاران نزدهمین فستیوال بین المللی جوانان در شهر سوچی روسیه حضور دارند و هکذا جوانان افغان از کشورهای اروپایی به شمول آلمان اشتراک ورزیده اند.

این فستیوال به تاریخ ۲۲ اکتوبر به پایان می رسد و آژانس اسپوتنیک جریان برگزاری و همچنان دست آورد ها و تجارب هیئت اشتراک کنندگان افغان این فستیوال را پوشش خبری می دهد.

با ما باشید تا از افتخارات بیشتر جوانان افغان در این فستیوال تاریخی آگاه شوید…

 

نگرانی مفتی «مسکو» از افراط‌گرایی مهاجرین آسیای مرکزی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «البیر کرگن اف» مفتی شهر «مسکو» از افراطی‌گرایی مهاجران کاری آسیای مرکزی از جمله تاجیک‌هایی که در روسیه زندگی می‌کنند، اظهار نگرانی کرد.

کرگن اف با ابراز نگرانی از ایجاد یک گروه تروریستی جدید به نام «خراسان» در مرزهای تاجیکستان و ترکمنستان با افغانستان افزود: متاسفانه ترویج عقاید افراطی را در میان مهاجران کاری مشاهده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در روسیه مهاجران کاری تاجیک زیادی حضور دارند، افزود: با توجه به اینکه مرز تاجیکستان و افغانستان بسیار طولانی است، این خطر وجود دارد که این افراطی‌ها با مهاجران کاری تاجیک در روسیه تماس‌هایی برقرار کنند.

کرگن اف افزود: از این رو ما تلاش می‌کنیم که با مفتیات و دیگر ساختارهای تاجیکستان در رابطه با این موضوع همکاری کنیم.

وی در پایان تصریح کرد: مسکو نگران اوضاع امنیتی روسیه است و آسیب‌های ناشی از افرا‌ط‌گرایی مهاجران کاری تاجیک این مسئله را پررنگ‌تر کرده است و «دوشنبه» نیز باید این نکته را درک کنند.

این در حالی است کمیته امور دینی روسیه با همکاری شورای علمای تاجیکستان در واکنش به سخنان مفتی مسکو، ارسال گروهی از روحانیان تاجیک به این کشور را برای راهنمائی مهاجرین بررسی می‌کنند.

بیشتر شهروندان آسیای مرکزی، از جمله تاجیکستان که به داعش در سوریه و عراق پیوستند از طریق روسیه و زمان در مهاجرت کاری درگیر این موضوع شدند.

 

ترامپ: برجام برای ایران عالی است اما برای آمریکا خیلی بد است

آقای ترامپ گفت: “به نظرم لحن رهبران ایران خیلی اصلاح شده که از مشاهده اش خوشحال شدم.” مشخص نیست او بر چه مبنایی از تغییر لحن رهبران ایران سخن گفته است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با اشاره به برجام و مذاکره کنندگان هسته ای ایران تاکید کرد: “آنها مذاکره کنندگانی عالی هستند و برای توافقی مذاکره کردند که برای آنها عالی است اما برای آمریکا خیلی بد است.”

وی امروز دوشنبه ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر)، در سخنانی در جمع خبرنگاران، در مورد واکنش مسئولان ایران به سخنرانی جمعه خود گفت: “به نظرم لحن رهبران ایران خیلی اصلاح شده که از مشاهده اش خوشحال شدم. اما نمی دانم که معنایی هم دارد یا نه؟”

به دنبال موضع گیری تند رئیس جمهور آمریکا علیه حکومت ایران در روز جمعه گذشته، بسیاری از مسئولان ایرانی این سخنان و دولت ایالات متحده را مورد انتقاد شدید قرار دادند و مشخص نیست آقای ترامپ بر چه مبنایی از تاثیر سخنرانی خود بر تغییر لحن رهبران ایران سخن گفته است.

در آن سخنرانی، دونالد ترامپ پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای این کشور با شش قدرت جهانی را تایید نکرد و تصمیم‌گیری درباره ادامه حضور ایالات متحده در برجام را به کنگره سپرد.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از صحبت های امروز خود در جمع خبرنگاران، با اشاره به تصمیم سه روز پیش خود گفت: “در مورد توافق هسته ای با ایران، این کاری بود که باید انجام می شد و حالا باید ببینیم مرحله دوم چیست.”

وی افزود: “مرحله دوم می تواند مثبت باشد، می تواند خیلی منفی باشد. می تواند لغو کامل [برجام] باشد که احتمالش کاملا جدی است. بعضی ها می گویند این گزینه بهتری است.”

دونالد ترامپ در ارتباط با توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی گفت که “سال های سال است، بلکه دهه هاست که [کشورهای دیگر] از آمریکا سوء استفاده می کنند” و او “از سوء استفاده از کشورش خسته شده است”.

به دنبال اظهارات روز جمعه آقای ترامپ در مورد برجام، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان حفظ توافق هسته ای با ایران را ضروری دانستند و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، ابراز امیدواری کرد که این توافق به قوت خود باقی بماند.

بیشتر بخوانید:

در واکنشی جداگانه، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت برجام یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و رئیس جمهور هیچ کشوری نمی‌تواند به آن پایان بدهد.

خانم موگرینی امروز هم اعلام کرد که در اوائل ماه میلادی آینده از واشنگتن دیدار می‌کند تا از قانونگذاران آمریکایی بخواهد برجام را حفظ کنند.

امروز همچنین زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان، در آستانه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ گفت که وزرای خارجه اروپایی در این نشست در باره یافتن راه‌هایی برای حفظ برجام گفت‌وگو خواهند کرد.

آقای گابریل افزود: “ما اروپایی‌ها بسیار نگران هستیم که تصمیم رئیس جمهور آمریکا ما را به مسیر رویارویی نظامی با ایران برگرداند”.

 

نیروهای دولتی عراق وارد مرکز کرکوک شدند

نیروهای عراقی با تراکتور پوستر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان را در کرکوک پاره می‌کنند

گزارش‌ها از کرکوک حاکی است نیروهای دولتی عراق وارد مرکز شهر شده‌اند و ساختمان فرمانداری و دیگر ساختمان‌های دولتی را در اختیار گرفته‌اند.

عملیات نیروهای عراقی برای کنترل شهر کرکوک در شمال شرق عراق از نیمه‌شب گذشته آغاز شد و این نیروها بدون آن که با مقاومت جدی پیشمرگ‌های کرد روبرو شوند در عرض مدت کوتاهی به داخل شهر راه پیدا کردند.

هم‌زمان با پیشروی سریع نیروهای عراقی با همراهی گروه‌های شبه‌نظامی از جمله نیروهای عمدتا شیعه حشد شعبی، هزاران نفر از ساکنان کرکوک از این شهر گریخته‌اند.

پیش از این نیروهای دولت مرکزی عراق فرودگاه، مهم‌ترین پایگاه نظامی و میادین نفتی در غرب و شمال غرب این شهر را به کنترل خود درآورده بودند.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که ایست‌های بازرسی در جنوب غربی شهر در اختیار پلیس فدرال عراق است. “مغازه‌ها تعطیل است و شهر خالی به نظر می‌رسد”.

منابع خبری اقلیم کردستان می‌گویند که نیروهای دولتی در تلاشند راه‌های کرکوک به شهرهای اربیل و سلیمانیه را قطع کنند.

نیروهای عراقی در کنار تانک‌هایی که به سوی کرکوک در راهند

منابع پزشکی منطقه به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که دست کم ۱۰ نفر در جریان درگیری‌ها کشته شده‌اند.

عملیات نیروهای دولتی عراق برای پس گرفتن کنترل کرکوک از نیمه شب گذشته آغاز شد و صبح امروز دوشنبه ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) نیروهای ویژه ضد تروریسم ارتش که آموزش‌دیده‌ آمریکایی‌ها بودند، پایگاه نظامی کی ۱ را در شمال غرب کرکوک تصرف کردند.

پیش از آن هم نیروهای دولتی عراق جاده‌ها و تأسیسات اصلی و زیربنایی شهر از جمله شرکت گاز را به کنترل خود در آوردند.

دولت عراق می‌گوید که عملیات کرکوک را با هدف “بازگرداندن امنیت”‌ به این شهر مورد مناقشه آغاز کرده است.

هدف از این عملیات که با همراهی گروه‌های شبه‌نظامی از جمله نیروهای عمدتا شیعه “حشد شعبی” (بسیج مردمی) انجام می‌شود، در اختیار گرفتن کنترل کامل این شهر نفت‌خیز اعلام شده است.

 

 

امنیت ملی افغانستان: از وقوع یک حمله انتحاری در کابل جلوگیری شد

ریاست امنیت افغانستان از بازداشت دو نفر خبر داده که گفته می‌شود قصد حمله انتحاری در کابل را داشته اند.

در خبرنامه ریاست امنیت افغانستان که امروز (دوشنبه، ۲۴ میزان/مهر) منتشر شد، آمده است که نیروهای ویژه این نهاد در عملیاتی در ولسوالی سروبی کابل، دو نفر انتحاری را به همراه یک خودرو حاوی مواد انفجاری بازداشت کرده‌اند.

به گفته امنیت ملی افغانستان، افراد بازداشت شده در چندین حمله به نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان دست داشته اند.

این نهاد همچنین گفته که رهبری گروه طالبان در نشستی در شورای پشاور در پاکستان تصمیم گرفته که یک سلسله حملات را به تاسیسات نظامی، کاروان‌های حامل نیروهای امنیتی و مکان‌های شلوغ شهر کابل انجام دهند.

در خبرنامه ریاست امنیت افغانستان از فردی به نام قاری بریال، والی خودخوانده طالبان در ولایت کاپیسا در شمال افغانستان، نام برده شده که مسئولیت اجرای این حملات را بر عهده دارد.

این خبرنامه در حالی نشر می‌شود که امروز اجلاس چهارجانبه مسقط برای تامین صلح در افغانستان آغاز شده است. وزارت خارجه افغانستان گفته است که پاکستان در آغاز مذاکرات صلح “به رهبری و مالکیت افغانستان” و همچنین مبارزه “جدی و صادقانه” با تروریسم “تعهدات تازه‌ای” دارد.

وزارت خارجه افغانستان گفته که حالا نه تنها افغانستان، بلکه بسیاری از کشورها و از جمله آمریکا بر “مبارزه جدی و صادقانه پاکستان و نابودی پناه‌گاه‌های امن “روریست‌ها در آن کشور” تاکید دارند.

در متن استراتژی جدید آمریکا در مورد افغانستان، پاکستان به پناه دادن به گروه‌های شورشی در خاک خود متهم شده است، اما پاکستان همواره این اتهام را رد کرده است.

اعتراض به تعلیق عضو زرتشتی شورای شهر یزد؛ ‘رئیس مجلس دست به اقدام بزند

آقای نیکنام دور قبل هم عضو شورای شهر یزد بود

شماری از نمایندگان مجلس ایران از علی لاریجانی، رئیس این مجلس خواسته‌اند تا در برابر تعلیق عضویت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد واکنش نشان دهد.

نمایندگان استان یزد در مجلس ایران خواهان توقف حکم تعلیق آقای نیکنام شده‌اند.

نماینده زرتشتیان هم حکم دیوان عدالت اداری در مورد تعلیق عضویت سپنتا نیکنام را غیر قانونی دانسته است.

حضور آقای نیکنام در شورای شهر یزد به دنبال شکایت نامزد اصولگرای شکست خورده این شورا به حالت تعلیق در آمده است.

این دومین حضور آقای نیکنام در شورای شهر یزد است.

این در حالی است که انتخابات شورای شهر یزد به تائید شورای نگهبان رسیده بود.

شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایت وارده، در شهریور امسال رای به توقف فعالیت آقای نیکنام داد که با واکنش‌های منفی در ایران مواجه شده است.

نماینده‌های استان یزد در نامه خود به علی لاریجانی گفته‌اند “تصمیمات قضایی باید در راستای “تقویت وحدت و انسجام ملی و امنیت کشور و حیثیت داخلی و بین‌المللی نظام سیاسی و حقوقی باشد.”

این افراد از رئیس مجلس ایران خواسته‌اند “به منظور صیانت از قوانین و مقررات” اقدام کند.

اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس از آقای لاریجانی خواسته “براساس قانون اساسی” برای “جلوگیری از تضییع حقوق مشخص و قانونی ایرانیان پیروان ادیان الهی، دستورهای لازم را صادر کند.”

رای موقت دیوان عدالت اداری برای تعلیق عضویت سپنتا نیکنام بر اساس ابلاغیه احمد جنتی صورت گرفته است

رای دیوان عدالت اداری، موقت اعلام شده و در آن گفته شده دلیل صدور این رای نظر احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در خصوص عضویت اقلیت‌ها در شوراهای شهری است.

آقای جنتی فروردین امسال و در زمان بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا طی ابلاغیه‌ای خواهان جلوگیری از تائید صلاحیت نامزدهای غیرمسلمان در انتخابات این شوراها شد. او در توجیه قانونی این ابلاغیه گفته بود “غیرمسلمان نمی‌تواند بر مسلمان حاکم شود.”

رضا ربانی، نماینده یزد در مجلس به خبرگزاری ایسنا گفته است آقای سپنتا در انتخابات شورای شهر یزد، ۲۰ هزار رای آورده، در حالی که جمعیت زرتشتیان یزد بالغ بر سه هزار نفر است و این نشان می‌دهد “بسیاری از مسلمانان” به آقای نیکنام رای داده‌اند.

پس از رسانه‌ای شدن ابلاغیه آقای جنتی، چند تن از نماینده‌های مجلس گفتند رئیس مجلس ایران با رد ابلاغیه آقای جنتی، خواهان اجرای قانون انتخابات در کشور شد که در آن اشاره‌ای به موضوع نامزدهای غیرمسلمان در انتخابات شوراها نشده است.

منتقدان حکم تعلیق عضو زرتشتی شورای شهر یزد می‌گویند چنین کاری “اشتباه” بوده و تبعات سیاسی داخلی و خارجی خواهد داشت.

شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری ایران در امور شهروندی اخیرا ابراز امیدواری کرده در حکم نهایی، تعلیق فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد منتفی شود.

 

 

 

وزیر خارجه آمریکا آقای تیلرسون میگوید : ماندن در توافق جامع هسته‌ای( برجام ) به نفع آمریکا است

حق نشر رکس تیلرسون گفت که آمریکا به دنبال آن است که با ماندن در برجام و همکاری با دوستان و متحدانش “نقایص” برجام را برطرف کند

دو روز بعد از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که پایبندی ایران به توافق جامع هسته‌ای (برجام) را تأیید نمی‌کند، مقام‌های ارشد آمریکایی در مصاحبه‌های امروز خود تأکید کرده‌اند که آمریکا از برجام خارج نشده و به دنبال “رفع نقایص” آن است.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که از نظر او ماندن در برجام به نفع آمریکا است و نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد هم تاکید کرد که آمریکا فعلا در برجام می‌ماند و امیدوار است که “وضعیت بهبود پیدا کند”.

آقای تیلرسون به سی‌ان‌ان گفت که آمریکا به دنبال آن است که با ماندن در برجام و همکاری با دوستان و متحدانش “نقایص” این توافق هسته‌ای را برطرف کند و افزود این تغییرات ممکن است در “توافق ثانویه” منعکس شود.

در این مصاحبه از وزیر خارجه آمریکا سوال شد که آیا او با نظر جیمز متیس، وزیر دفاع، موافق است که گفته بود کنگره نباید در وضع تحریم علیه ایران شتاب کند چون به گفته آقای متیس این کار به معنای خروج آمریکا از برجام خواهد بود.

آقای تیلرسون در پاسخ به این سوال گفت: “من با این نظر موافقم و فکر می‌کنم که رئیس جمهور هم موافق باشد.”

نیکی هیلی: نباید اجازه داد که ایران کره شمالی بعدی شود

دونالد ترامپ روز جمعه ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر) استراتژی تازه و خصمانه آمریکا علیه ایران را اعلام کرد و خبر داد که دولت او این بار پایبندی ایران به برجام را تأیید نمی‌کند، چون آن را خلاف منافع ملی آمریکا می‌داند.

با وجود این آقای ترامپ حرفی درباره خروج آمریکا از برجام نزد و گفت که موضوع را به کنگره آمریکا ارجاع می‌دهد تا بنا بر قانون طی ۶۰ روز درباره بازگرداندن تحریم‌های ایران تصمیم بگیرد.

نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد هم امروز یکشنبه در مصاحبه‌ای دیگر گفت که آمریکا فعلا در برجام می‌ماند، اما تأکید کرد که دولت آقای ترامپ در حال بررسی راه حل “مناسب” برای واکنش به اقدامات ایران در سطح جهانی است.

آقای ترامپ در سخنرانی روز یکشنبه خود بر مقابله با نقش ایران در منطقه و برنامه موشکی بالستیک ایران به طور ویژه تأکید کرد.

خانم هیلی در مصاحبه امروز خود با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا گفت: “حرف ما این است که نباید اجازه داد که ایران کره شمالی بعدی شود”.

پیش از اظهارات امروز مقام‌های آمریکایی، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در گفت‌وگویی تلفنی درباره تصمیم اخیر رئیس جمهور آمریکا در ارتباط با برجام و تأیید نکردن پایبندی ایران به این توافق صحبت کردند و هر دو بر “تعهد جدی” خود به توافق جامع هسته‌ای ایران تأکید کردند.

با این حال، هر دو رهبر اعلام کردند که جامعه جهانی باید اقدامات خود را برای مقابله با “فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه” ادامه دهد و راه‌هایی را برای برطرف کردن نگرانی‌ از برنامه موشکی بالستیک ایران در نظر بگیرد.”

 

 

رهبران اقلیم کردستان: نتیجه همه پرسی استقلال باطل نمی‌شود

رهبران کردستان عراق در خواست بغداد را برای باطل کردن نتایج همه پرسی اخیر کردها رد کرده‌اند. این درخواست را فواد معصوم رئیس جمهوری کرد عراق در ملاقاتی با رهبران کردها به آنها منتقل کرده بود. نیروهای دو طرف در حومه جنوبی کرکوک در مقابل هم قرار گرفته‌اند. در همین حال بغداد دوباره تاکید کرده، که کرکوک را از کردها پس خواهد گرفت و کردها را متهم کرده که چریک‌های پ‌ک‌ک را از ترکیه برای دفاع به کرکوک آورده. کسری ناجی گزارش می‌دهد.

 

در برابر موضع دوپهلوی آمریکا، ایرانی‌ها چقدر یک صدا هستند؟

وزیر خارجه آمریکا می گوید، ماندن در برجام به نفع واشنگتن است، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل هم گفته آمریکا فعلا در برجام می ماند اما همزمان وزیر خزانه داری دولت دونالد ترامپ؛ از تحریمهای بیشتر علیه سپاه پاسداران خبر می دهد. واکنشها به حرفهای رئیس جمهوری آمریکا و استراتژی اش درباره ایران نه فقط در واشنگتن و تهران که در اروپا و خاورمیانه هم ادامه دارد. بسیاری در خود آمریکا ، اروپا و ایران، نگران تاثیر حرف های دونالد ترامپ بر برجام اند. از سوی دیگر، واکنش مقامهای ایران که به نوعی تصویری یکپارچه را در حمایت از سپاه نشان داده اند، مخالفان جمهوری اسلامی را در خارج از ایران دو دسته کرده.

 

فیلم آموزشی سرطان پستان مقررات تلویزیون بریتانیا را شکست

آگهی موسسه خیریه کاپافیل بر اهمیت معاینه دستی پستان‌ها برای کشف سرطان پستان تأکید دارد

برخلاف قوانین جاری رسانه‌ها در بریتانیا، برای اولین بار تصویر نوک پستان زن در ساعات روز در یک برنامه تلویزیونی درباره سرطان پستان پخش شد.

این تصویر بخشی از آگهی تبلیغاتی یک موسسه خیریه برای آگاهی‌رسانی درباره ضرورت معاینه دستی پستان‌ها بود که همزمان با ماه اطلاع‌رسانی درباره سرطان پستان (ماه اکتبر) از برنامه “صبح بخیر بریتانیا” شبکه ای‌تی‌وی پخش شد.

سرطان پستان رایج‌ترین سرطان در بریتانیا است و هر ده دقیقه ابتلای یک نفر به این بیماری تشخیص داده می‌شود. اغلب مبتلایان زنان هستند.

در این آگهی که برای پخش در سینما و تلویزیون تهیه شده، تصویر مردها و زنان هنگام لمس و معاینه پستان و نوک آن نشان داده شده است.

جنبش ‘لیموی خود را بشناس’ برای مبارزه با سرطان پستان

جولیا لوییس دریفوس به سرطان پستان مبتلاست

هفته مد نیویورک در تسخیر مبتلایان و شفایافتگان سرطان پستان

#ازمابپرس؛ نکاتی که باید درباره سرطان و پیش‌گیری از آن بدانید

با دیدن هر کدام از این علائم به دکتر مراجعه کنید:

احساس غده یا توده سخت در هر کدام از پستان‌ها

تغییر در اندازه و شکل

ترشح خون از نوک پستان

فرورفتگی و تغییر شکل پوست پستان

جوش و تحریک پوست نوک پستان و اطراف آن

احساس تورم و وجود غده در زیر بغل

تغییر شکل نوک پستان‌ها، مثلا تو رفتگی نوک پستان

قرار است این آگهی در برنامه‌های ویژه کودکان و ساعت‌های نزدیک به پخش آنها، نشان داده نشود. بر اساس قوانین کنونی، رسانه‌های بریتانیا اجازه پخش تصویر “نوک پستان” را در ساعات روز ندارند.

ناتالی کلی، از موسسه خیریه “کاپافیل” می‌گوید: ” ما امیدواریم که پخش این آگهی افراد مختلف به ویژه جوانان را در سراسر بریتانیا تشویق کند که معاینه دستی پستان‌ها را در برنامه سلامتی روزمره‌شان قرار دهند. این کار می‌تواند زندگی آنها را نجات دهد.”

از هر هشت زن، یک زن در طول زندگی خود به سرطان پستان مبتلا می‌شود.

پیشبینی شده است که فقط در ماه اکتبر که ماه آگاهی رسانی درباره سرطان پستان است، حدود ۵۰۰۰ شخص مبتلا شناسایی شوند.

تعداد نجات یافتگان از این بیماری در چهل سال اخیر در بریتانیا دو برابر شده است.

از هر ده زن مبتلا به سرطان پستان، ۹ نفر برای ۵ سال یا بیشتر زنده می‌مانند. با وجود این هر سال حدود ۱۱ هزار و چهارصد نفر در بریتانیا بر اثر سرطان پستان می‌میرند.

 

 

جلوگیری از وقوع یک حمله انتحاری ‘توسط خودروی باربری’ در کابل

در این خودرو انواع مواد انفجاری کار گذاشته شده بود

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که از وقوع یک حمله انتحاری که قرار بود با یک خودرو باربری انجام شود، جلوگیری شده ‌است.

در خبرنامه این نهاد که امروز، یکشنبه ۲۳ میزان/مهر به رسانه‌ها ارسال شد، آمده که یک حمله کننده انتحاری برنامه داشت خودرو نوع مزدا را که مملو از مواد انفجاری بود، به نقطه‌ای از شهر کابل منتقل کند.

وزارت کشور افغانستان افزوده که حوالی ساعت ۱۲ شب گذشته این خودرو قبل از رسیدن به هدف توسط نیروهای پلیس شناسایی و راننده آن بازداشت شد.

به گفته این نهاد، نیروهای پلیس این “تروریست” را در حوزه پنجم شهر کابل شناسایی و بعد از اینکه به دستور ایست پلیس توفق نکرد، به خودرو تیراندازی و راننده آن زخمی و سپس بازداشت شد.

 

مرگبارترین حمله به کابل در سال‌های اخیر

وزارت داخله افزوده که در این خودرو ۳۰ بشکه مواد انفجاری و دو بمب بزرگ در زیرجعبه‌های بادنجان رومی (گوجه فرنگی) جاسازی شده بود که توسط تیم فنی پلیس کابل خنثی شده است.

وزارت داخله افغانستان افزوده که علاوه بر مواد ذکر شده، بیش از ۵۰۰ کیلو نیترات آمونیوم که یک ماده انفجاری است نیز در خودرو بارگیری شده بود.

ریاست امنیت ملی افغانستان نیز چند روز اعلام کرده که یک کارخانه ساخت انواع مین و جلیقه انفجاری مربوط به گروه طالبان را در ناحیه ۵ شهر کابل کشف کرده است.

 

 

قدرت‌های جهانی به رغم تهدیدهای ترامپ به اجرای برجام متعهد هستند

بریتانیا، آلمان و فرانسه گفته‌اند کاملا به برجام متعهد هستند

قدرت‌های جهانی به رغم عدم تائید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، کماکان به اجرای برجام متعهد هستند.

آقای ترامپ روز گذشته گفت او آماده است به خاطر آنچه اقدامات ایران نامید، به مشارکت آمریکا در این توافق هسته‌ای پایان دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اما تاکید کرده است که این کشور در برجام می‌ماند.

آقای ترامپ تنها در حال حاضر عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کرده و به کنگره مهلت داده تا اعمال تحریم‌ها علیه ایران را از سر گیرد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در واکنش به اظهارات آقای ترامپ گفته است “آمریکا امروز تنهاتر از همیشه در برابر برجام قرار گرفته است.” او گفته است ایران” تا زمانی که از منافع برجام برخوردار است، به آن احترام می‌گذارد.”

دونالد ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تائید نکرده است

فرانسه، آلمان و بریتانیا نسبت به سخنان آقای ترامپ ابراز نگرانی کرده و بر تعهد خود در قبال برجام تاکید کرده‌اند.

این سه کشور گفته‌اند توافق هسته‌ای به نفع امنیت ملی این کشورهاست.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم گفته است برجام یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و رئیس جمهور هیچ کشوری نمی‌تواند به آن پایان بدهد.

روسیه هم از اظهارات آقای ترامپ انتقاد کرده و گفته است چنین روش‌هایی برای حل مشکلات محکوم به شکست است.

در مقابل عربستان سعودی، اسرائیل و امارات عربی متحده از سخنان آقای ترامپ استقبال کردند.

حسن روحانی گفت”نه بندی به برجام اضافه می‌شود و نه بندی کم خواهد شد”

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به سخنان آقای ترامپ گفته است ایران به تعهداتش در قبال برجام پایبند بوده و “مستحکم‌ترین نظام بازرسی‌ها” در مورد ایران در حال اجرا است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم ابراز امیدواری کرده که برجام به قوت خود باقی بماند.

 

واکنش مقام‌های ایران به رویکرد ترامپ به برجام

آقای ترامپ پس از پایان سخنرانی خود در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا همین الان به برجام پایان نمی‌دهد، گفت: “هر وقت بخواهم می‌توانم برجام را از بين ببرم. در مدت كوتاه خواهيم ديد كه آيا كنگره عمل می‌کنديا نه. اگر نكند برجام را به هم می‌زنم.”

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز بلافاصله پس از سخنان آقای ترامپ در تلویزیون این کشور حاضر شد و گفت کشورش از سیاست جدید آمریکا “غافلگیر” نشده است.

آقای روحانی گفت “برجام مستحکم‌تر از آن چیزی است که این آقا در دوران رقابت‌های انتخاباتی فکر می‌کرد.”

 

تنش در فوتبال، هیات فیفا را به افغانستان کشاند

رئیس اجرایی دولت افغانستان وعده داده که جلو مداخله سياسى در نهادهاى ورزشى را خواهد گرفت

فدراسیون فوتبال افغانستان اعلام کرده که برای رفع تنش و بررسی مداخلات اشخاص و افراد در فوتبال این کشور، هیاتی از فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) وارد افغانستان شده است.

یوسف کارگر، سر مربی تیم ملی فوتبال افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که هدف از سفر این هیات بررسی وضعیت فوتبال افغانستان و تعیین تاریخ برگزاری انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان است.

قرار بود که انتخابات فدراسیون فوتبال افغانستان برای انتخاب رئیس آن، روز ۱۶ حمل/ فروردین امسال برگزار شود اما به دلیل مداخله مقام‌های دولتی افغانستان در این روند فیفا آنرا به تعویق انداخت.

آقای کارگر گفت که تصمیم این هیات درباره فدراسیون فوتبال افغانستان می‌تواند بر رشد فوتبال افغانستان تاثیرگذار باشد.

ریاست این هیات را علی کفاشیان، معاون فدارسیون فوتبال آسیا (AFC) به عهده دارد.

آقای کفاشیان امروز (شنبه ۲۲ میزان/مهر) در دیدار با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان بر قطع مداخلات سیاسی بر فوتبال افغانستان پافشاری کرده و گفته است که فوتبال نباید سیاسی شود.

آقای عبدالله در این دیدار وعده داده که نهادهای ورزشی بویژه فوتبال در این کشور غیر سیاسی خواهد شد و اطمینان داده است که پس از جلو مداخله سیاسی در کار نهادهای ورزشی از جمله فدراسیون فوتبال افغانستان خواهد گرفت.

قرار است که این هیات پس از ختم بررسی‌هایش درباره فوتبال افغانستان به فدراسیون فوتبال آسیا گزارش دهد.

فوتبال افغانستان در رده بندی فیفا در جایگاه ۱۵۸ قرار دارد. قبل از این تنش‌ها، فوتبال افغانستان توانسته بود، رتبه ۱۲۹ را در رده بندی جهانی فیفا به دست آورد.

فدراسیون فوتبال افغانستان بعد از ۵ دهه با نصب این نور افگنها موفق شد که مسابقات را در شب برگزار کند

 

مدال‌آورانی که تنها پانزده دلار حقوق ماهانه دارند

زینب محمدیبی‌بی‌سی، کابل

ورزشکاران مطرح افغانستان نیز از کمپین اعتراض به حقوق پایین حمایت کردند

دو روز پیش خبر قهرمان شدن احمد یاسین سالک قادری، ورزشکار افغانستان در رقابت‌های ورزشی بدنسازی که در مغولستان برگزار شد، بار دیگر مانند افتخارات ورزشی گذشته، همه افغان‌ها را به دور از اختلافات معمول‌شان یکجا و یکپارچه ساخت.

افغان‌ها به گونه گسترده این خبر را در شبکه‌های اجتماعی همرسانی کردند و به یکدیگر تبریک گفتند.

اما ساعتی نگذشت که معلوماتی بیشتر از وضعیت جسمی این ورزشکار نشر شد. احمد یاسین چهار مهره آهنی در کمر دارد. مصدوم بوده و به مصارف شخصی خود مداوا شده و … گله‌ها از بی‌مهری دولت به ورزشکاران آغاز شد.

شاید احمد یاسین یکی از ده‌ها و شاید صدها ورزشکاری باشد که مجبور شده برای مداوای مصدومیت‌های ورزشی‌اش مصرف شخصی‌ کند اما افتخار آفرینی او فهرست دستاوردهای دولت را پر می‌کند.

احمد رومان عباسی، عضو تیم ملی تکواندوی افغانستان است. او پانزده سال است که ورزش می‌کند. از سال ۲۰۰۹ به این سو به گونه حرفه‌ای وارد این عرصه شده و عضو تیم ملی شده است.

او سه مدال طلا، یک نقره و یک برنز از رقابت‌های بین‌المللی دارد. باری مدال طلای بهترین مربی آسیای میانه را به دست آورده است.

به تازگی آسیب دیده و مجبور شده برای مدتی از ورزش کناره بگیرد.

می‌گوید وقتی برای گرفتن ویزای هند اقدام کرده به این فکر فرو رفته که او توانایی مداوای شخصی را دارد اما ده‌ها هم‌قطار دیگر او اگر مصدوم شوند، با حقوقی یک هزار افغانی (پانزده دلار) در ماه چه می‌کنند؟

رومان تصمیم گرفت که کمپینی را برای حمایت از ورزشکاران راه بیندازد.

ورزشکاران در رده‌های سنی مختلف و رشته‌های مختلف به کمپین پیوستند

معاش بدهید، خیرات نه!”

ورزشکاران افغان کمپین‌شان را با شعار “معاش بدهید_ خیرات نه!” راه انداختند.

رومان می‌گوید کسانی را می‌شناسد که افتخارات بزرگی را برای ورزش افغانستان کسب کردند، مدال‌های طلا به دست آوردند اما مجبوریت‌های زندگی سبب شده به کارهایی چون شاگردی نانوایی، فروش سوپ در بازار و امثال اینها رو بیاورند.

به گفته وی، مصروف شدن در کارهای روزمره، ورزشکاران را از تمرکز بر تمرینات دور می‌سازد و شانس به دست آوردن افتخارات بیشتر را پایین می‌آورد “قهرمانی آنها را دشوار و عمر قهرمانی‌شان را کوتاه می‌سازد.”

تنها حقوق پایین دردسر ورزشکاران نیست. آقای عباسی می‌گوید ورزشکاران افغان بیمه ندارند و وقتی بازنشسته می‌شوند نیز از همان حقوق ناچیزشان، بازنشستگی به دست نمی‌آورند.

این کمپین به سرعت از سوی ورزشکاران در داخل افغانستان و خارج از آن حمایت شد.

بسیاری از ورزشکاران نام آور چون روح الله نیکپا، مدال آور المپیکی افغانستان در رشته تکواندو، نثار احمد بهاوی، مدال آور رقابت‌های جهانی رشته تکواندو، حسین بخش صفری مدال آور طلایی افغان از رقابت‌های آسیایی، بازمحمد مبارز، قهرمان مبارزات آزاد افغانستان و احمد ولی هوتک قهرمان دیگر این رشته به این کمپین پیوستند.

رومان که به تازگی به دلیل مصدومیت از ورزش کمی کناره گرفته، این کمپین را آغاز کرده است

فساد در پرداخت حقوق ورزشکاران

ثریا سلحشور، عضو تیم ملی ووشوی افغانستان است. او ورزش را در مهاجرت در ایران شروع کرد و به گونه حرفه‌ای حدود پانزده سال پیش در کشورش ادامه داد.

ثریا از سال ۱۳۸۵ به این سو عضو تیم ملی ووشوی افغانستان است. او یک مدال طلا، یک مدال نقره و یک مدال برنز از مسابقات بین‌المللی دارد.

ثریا می‌گوید دو سال است که همان حقوق پایینش را هم دریافت نکرده

می‌گوید چند سال پیش در هنگام ورزش از ناحیه دیسک کمر دچار مصدومیت شد. او نیز مانند سایر ورزشکاران از بودجه شخصی‌اش مداوا شده است.

ثریا می‌گوید حتی همان حقوق یک هزار افغانی ماهانه را نزدیک به دوسال است که دریافت نکرده است.

او نیز به کمپین حمایت از ورزشکاران پیوسته است. ثریا به این باور است که باید حقوقی برای ورزشکاران در نظر گرفته شود که حداقل مصارف شخصی یک ورزشکار را تامین کند. اگرچه به گفته وی، بسیاری از ورزشکاران یگانه نان آورخانه نیز هستند و باید به همچو گروه‌ها توجه بیشتر شود.

کمپین استقبال گرمی از سوی ورزشکاران داشت. ورزشکاران ولایت تخار

ورزشکاران افغان یک هزار افغانی معاش دارند، چرا؟

محمد عارف پیمان، رئیس نشرات ریاست تربیت بدنی افغانستان می‌گوید آنها از کمپین ورزشکاران حمایت می‌کنند.

اما او می‌گوید ورزشکاران افغان چیزی به نام حقوق دریافت نمی‌کنند پولی که هر سه ماه برایشان داده می‌شود، زیر نام “عصریه”پرداخت می‌شود؛ زیرا آنان کارمندان رسمی دولت نیستند.

با آنهم آقای پیمان می‌افزاید که آنها چند سال است که افزایش پول پرداختی به ورزشکاران ملی پوش را به وزارت مالیه/دارایی افغانستان پیشنهاد کردند اما این طرح تاکنون پذیرفته نشده است.

به گفته وی، اکنون در ۵۲ رشته ورزشی، ۳۵۰۰ ملی پوش از پول عصریه برخوردار می‌شوند.

او وجود فساد در رسیدن همین پول به خود ورزشکاران را رد نمی‌کند و می‌گوید برای حل این مشکل نیز می‌کوشند راه حل‌هایی چون ایجاد حساب بانکی شخصی برای ورزشکاران را عملی سازند.

ورزشکاران از ولایات مختلف نیز از کمپین حمایت کردند. ورزشکاران ولایت پکتیا

اجمل عبدالرحیم‌زی، سخنگوی وزارت مالیه/دارایی افغانستان می‌گوید کمیته مخصوصی برای ترتیب طرح بودجه وجود دارد و ریاست تربیت بدنی باید بتواند با استدلال‌های قوی آنها را قانع بسازد.

اما او تاکید دارد که امکانات دولت افغانستان محدود اما در مقابل نیازمندی‌ها بسیار زیاد است.

آقای عبدالرحیم‌زی می‌گوید همین اکنون استماعیه شانزده روزه طرح بودجه در وزارت مالیه جریان دارد و اگر مقامات ریاست تربیت بدنی بتوانند قناعت کمیته را به دست آورند، خواست ورزشکاران برآورده خواهد شد.

عرصه ورزش چون بسیاری از عرصه‌های کاری دیگر در افغانستان خالی از فساد نیست. بارها فساد در حق الزحمه‌ها، سفرخرج‌ها و مصارف دیگر ورزشکاران از سوی مقامات در ادارات ورزشی خبرساز شده است.

تنها فساد اداری نه، بلکه اختلافاتی که در دو سه سال اخیر در رهبری این ادارات به میان آمده، عرصه ورزش افغانستان را پردردسر و ورزشکاران را سردرگم ساخته است.

اما همه این مشکلات، مانع افتخار آفرینی‌های ورزشکاران افغان نشده است و آنها می‌کوشند صدای سرود ملی کشورشان را در میدان‌های خارجی بلند سازند.

 

 

طالبان پشتون افغان پنج برادر را در هرات کشتند

مقام‌های محلی ولایت هرات در غرب افغانستان اعلام کرده‌اند که افراد وابسته به گروه طالبان پنج عضو یک خانواده را بعد از مشاجره لفظی تیرباران کرده‌اند. گروه طالبان مسئولیت کشته شدن این ۵ برادر را به عهده گرفته است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات همچنین به بی‌بی‌سی گفت این افراد حدود ۱۸ الی ۳۰ سال عمر داشتند.

این حادثه شب گذشته، جمعه ۲۱ میزان/مهر اتفاق افتاد.

یک منبع محلی نیز به بی‌بی‌سی گفت که این قربانیان برای حل یک مشکل خانوادگی به طالبان مراجعه کرده بودند که در پایان یک مشاجره لفظی توسط افراد این گروه تیرباران شدند.

رسانه‌های محلی افغانستان نیز گزارش داده‌اند که این افراد همه غیرنظامی بودند و در محلی به نام “چاه گردنه” در ۶۵ کیلومتری مرکز ولسوالی غوریان هرات کشته شدند.

 

یک کانادایی که با همسر و ۳ کودکش روز پنجشنبه ۲۰ میزان/ مهر از اسارت طالبان پشتون افغان  در منطقه کرم پاکستان آزاد شدند، می‌گوید گروه طالبان دخترش را کشته و به همسرش تجاوز کرده است.

جوشوا بویل، اهل کانادا و همسرش کایتلن کلمن در سال ۲۰۱۲ برای سیاحت به افغانستان رفته بودند که در ولایت میدان وردک در غرب کابل ربوده شدند.

او بعد از ۵ سال اسارت همراه با سه فرزند و خانمش به کانادا تازه رسیده است.

پدر خانم کلمن گفته که تصمیم‌گیری آقای بویل برای دیدار از خطرناک‌ترین کشور جهان با همسر باردارش ” نابخردانه” بوده است.

تجاوز به همرسش 

آقای بویل در فرودگاه تورنوتو به رسانه‌ها گفته که این زوج در نظر داشتند کمک‌های قابلگی را به روستائیانی که تحت کنترل طالبان بودند، ارائه کنند، به گفته او، “جای که نه دولت افغانستان در آنجا حضور داشت و نه نهادهای غیر دولتی؛ این زمانی بود که آنان ربوده شدند”.

خانم کلمن در آن زمان در انتظار نخستین فرزندش بود. این زوج اکنون دارای سه فرزند هستند که همه آنها در دوران اسارت شان متولد شده‌اند. رسانه‌های کانادایی گزارش کرده‌اند که کودک کوچک آنها “ضعیف” به نظر می‌رسد.

آقای بویل گفته که آنها چهار فرزند می‌توانست داشته باشند ولی فرزند چهارم آنها که یک دختر بود توسط گروگان گیران کشته و همسرش توسط نیروهای وابسته به شبکه حقانی  پشتون افغان مورد تجاوز قرار گرفته است.

حماقت و شرارت گروه طالبان پشتون افغان

به گفته این گروگان کانادایی، تجاوز به همسرش به خاطر تلافی در برابر رد پیشنهادهای مکرر شبکه حقانی بود. او درباره اینکه گروه طالبان از او چه می‌خواست اطلاعی نداد.

آقای بویل در بیانیه‌ای گفت که “حماقت و شرارت” شبکه حقانی به ربودن یک زائر… زمانی آشکار شد که قتل دختر نوزادش را صادر کرد.

او گفت که تجاوز بر همسرش کار فردی نبوده بلکه محافظ با کمک کاپیتانش و زیر نظارت فرمانده خود آن را انجام داد.

ارتش پاکستان روز پنجشنبه بدون نام بردن از خانواده اعلام کرده بود که این ارتش “پنج گروگان غربی از جمله یک کانادایی، همسر آمریکایی و سه کودک آنها را از زندان تروریست‌ها آزاد کرد”.

ارتش پاکستان می‌گوید سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا که این خانواده را در افغانستان ردیابی می‌کردند، به آنها گزارش دادند که به تاریخ یازدهم اکتبر آنها از مرز افغانستان به منطقه “کرم” پاکستان منتقل شدند.

رد گزارش‌ها

گزارش‌های اولیه نشان می‌داد که آقای بویل پرواز در هواپیمایی نظامی آمریکا از پاکستان را رد کرده بود.

آقای بویل یک بار با زنی که از اسلام رادیکال حمایت می‌کرد و خواهر یک زندانی سابق گوانتانامو، عمر خدر، بود، ازدواج کرده بود. سی‌ان‌ان گزارش داده بود که ممکن است که او زیر پیگرد قانونی مقام‌های آمریکایی باشد.

آما آقای بویل پس از ورود به کانادا، این گزارش‌ها را رد کرد.

او گفت که خانواده‌اش به دنبال فاصله گرفتن از گذشته وحشتناک بوده و این زوج امیدوار هستند که تا پناهگاه امنی برای سه فرزند بازمانده خود ایجاد کنند، به گفته او، جایکه آنها “خانه” بتواند بخوانند.

 

واکنش‌ها به سیاست جدید ترامپ درباره برجام

آقای ترامپ می‌گوید می خواهد با استراتژی جدید خود “تمامی راه‌ها” برای دسترسی ایران به سلاح اتمی را مسدود کند

دونالد ترامپ پای‌بندی ایران به توافق اتمی این کشور با شش قدرت جهانی را تایید نکرده و تصمیم گیری درباره سرنوشت برجام را به کنگره آمریکا سپرده است.

این تصمیم آقای ترامپ مانند بسیاری از دیگر اقداماتش در ۱۰ ماه گذشته، موجی از واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به همراه داشته است.

در حالی که متحدان اروپایی آمریکا یک‌پارچه از ادامه پای‌بندی‌شان به این توافق سخن گفته‌اند و بر حفظ برجام تایید کرده‌اند، در آمریکا جمهوری‌خواهان که از ابتدا با مذاکرات دولت باراک اوباما برای نهایی شدن برجام مخالف بودند، اکنون فرصتی جدید پیش روی خود پیدا کرده‌اند تا به مواردی که به نظر آنها “نقض روح” توافق هسته‌ای است بپردازند و همچنین ایران را وادار به توقف برنامه موشکی‌اش کنند.

گزارش لحظه به لحظه اظهارات امروز دونالد ترامپ را اینجا بخوانید

در تازه‌ترین واکنش به سخنان آقای ترامپ، سناتور چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنای کنگره آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفته: “ژنرال متیس، وزیر دفاع و ژنرال دانفورد، رئیس ستاد مشترک، که هر دو از کابینه آقای ترامپ هستند (هفته گذشته) به نمایندگان کنگره گفتند که به نظر آنها برجام در راستای منافع آمریکاست و تاکید کردند که ما به آن متعهد بمانیم. من با آنها موافقم و فکر می‌کنم همکاران من، چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه، به توصیه آنها توجه خواهند کرد.”

اشاره آقای شومر به جلسه هفته گذشته وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک آمریکا با نمایندگان کنگره است که طی آن هر دو مقام ارشد نظامی ضمن تایید پای‌بندی ایران به برجام، در پاسخ به سناتورها گفتند از نظر آنها آمریکا نباید برجام را ترک کند.

آقای روحانی گفته در سخنان دونالد ترامپ “جز مشتی حرف واهی چیز دیگری وجود نداشت”

با وجود این، چهره‌های سرشناس جمهوری‌خواهان چون سناتور جان مک‌کین ساعتی پیش از سخنان آقای ترامپ، از آن استقبال کرد و در توییتر نوشت: “در حقیقت، سال‌ها بود که ایران توانسته بود از تاوان دادن در برابر اعمالش فرار کند اما استراتژی که امروز رئیس‌جمهوری آن را تشریح کرد کاری بود که باید خیلی پیش از روی می‌داد.”

واکنش‌های گسترده به سخنان امروز دونالد ترامپ را اینجا در گزارش لحظه به لحظه ما بخوانید.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران که از مذاکره کنندگان اولیه برجام بوده و نهایی شدن این توافق هم در دور نخست ریاست جمهوری او روی داد، امروز ساعتی پس از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا به آن واکنش نشان داد و گفت: “برجام مستحکم‌تر از آن چیزی است که این آقا در دوران رقابت‌های انتخاباتی فکر می‌کرد.”

آقای روحانی که گفت از تصمیم دونالد ترامپ “غافلگیر نشده” در سخنانی تند خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت: “ماه‌ها از تشکیل دولت جدید آمریکا گذشته و مدت‌هاست که {دونالد ترامپ} شعار می‌دهد. تازه می‌گوید می‌خواهد با همکاری کنگره تبصره‌ای به برجام اضافه کند و نمی‌داند که به برجام نه بندی، نه تبصره‌ای اضافه خواهد شد. مردم ایران دیدند که آمریکا یک بار دیگر علیه برجام موضع گرفت و کشورهای دیگر اروپا علیه آمریکا موضع گرفتند. امروز آمریکا تنهاتر از همیشه است.”

وزارت دارایی آمریکا سپاه پاسداران را تحریم کرد

محورهای سیاست ترامپ درباره برجام: توپ در زمین کنگره

در همین حال، وزارت خارجه ایران رسما به تصمیم دونالد ترامپ واکنش نشان داده و تاکید کرده است: “ایران آغازکننده خروج از برجام نخواهد بود ولی در صورتی که حقوق و منافع ایران در برجام رعایت نشود، به تمامی تعهدات پایان خواهد داد و بدون هیچ‌گونه محدودیتی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را دنبال خواهد کرد.”

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است که “برجام یک سند معتبر بین‌المللی و دستاوردی کم ‌نظیر در عرصه دیپلماسی معاصر است که نه قابل ‌مذاکره مجدد است و نه قابل‌تغییر. برجام یک توافق دوجانبه نیست که با کنار کشیدن یک طرف از اعتبار ساقط شود.”

تصمیم امروز آقای ترامپ موجی ازاعتراض‌ به همراه داشته است و همزمان با به راه افتادن “طوفان‌های هشتگی” در شبکه‌های اجتماعی، کسانی چون این معترض که ماسک ترامپ هم بر چهره زده را روز جمعه به روبروی کاخ‌سفید کشانده است

تاکید بر بین‌المللی بودن برجام، یکی از نکاتی است که بسیاری از کشورهای اروپایی و امضاکنندگان این توافق‌نامه هم عصر جمعه با تاکید بر آن از آمریکا خواستند که برجام را ترک نکند.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به تهدید آقای ترامپ به ترک برجام “در هر زمان که اراده کند”؛ تاکید کرد “برجام یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و رئیس جمهور هیچ کشوری نمی‌تواند به آن پایان بدهد”. او در عین حال گفت باید تلاشی جمعی انجام شود تا توافق هسته‌ای با ایران حفظ شود.

جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا که تلاش‌های او در به سرانجام رساندن گفتگوهای هسته‌ای و مذاکرات متعددش با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، از دلایل اصلی نهایی شدن برجام بود، با انتشار بیانیه‌ای تصمیم امروز دونالد ترامپ مبنی بر تایید نکردن پایبندی ایران به برجام را “خطرناک” خوانده و گفته این تصمیم رئیس جمهور آمریکا “بحران جهانی” پدید می‌آورد.

“آنچه امروز دیدیم، فاقد عقل سلیم بود… اکنون این برعهده کنگره است که نقش شخصیت بالغ را در این میانه ایفا کند و با توجه به منافع اصیل امنیت ملی ما تصمیم بگیرد. کشور و دنیا در حال نظاره شمایند.”

 

روحانی: ثابت شد برجام مستحکم‌تر از آن است که ترامپ فکرش را می‌کرد

سخنرانی آقای روحانی به طور مستقیم از تلویزیون ایران پخش شد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در واکنش به اعلام سیاست تازه دونالد ترامپ گفت ایران “غافلگیر نشد” و سخنان آقای ترامپ نشان داد که “برجام مستحکم‌تر از آن چیزی است که این آقا در دوران رقابت‌های انتخاباتی فکر می‌کرد.”

آقای روحانی گفت: “ما تا زمانی که از منافع برجام برخورداریم در چارچوب منافع ملی به برجام احترام می‌گذاریم. ما با آژانس بین‌المللی همکاری کردیم و در چارچوب معاهدات بین‌المللی با آژانس همکاری خواهیم کرد اما اگر روزی منافع ما تامین نشود، بدانند ایران لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد و به آنها پاسخ خواهد داد.”

او با اشاره به مخالفت قدرت‌های اروپایی با تصمیم آقای ترامپ گفت: “آمریکا امروز تنهاتر از همیشه در برابر برجام قرار گرفته است. در توطئه‌هایش علیه ملت ایران تنهاتر از همیشه است.”

دونالد ترامپ امروز اعلام کرد پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کند. همزمان وزارت دارایی آمریکا سپاه پاسداران را تحریم کرد.

حسن روحانی گفت انگار آقای ترامپ نمی‌داند توافق هسته‌ای یک توافق دوجانبه بین ایران و آمریکا نیست، بلکه توافقی بین‌المللی است. او گفت: “نه بندی به برجام اضافه می‌شود و نه بندی کم خواهد شد.”

او گفت ایران برنامه موشکی خود را تقویت می‌کند.

او از عبارت “خلیج عربی” در سخنان آقای ترامپ انتقاد کرد و گفت حتی نقشه‌های نظامیان آمریکا هم “خلیج فارس” را نشان می‌دهند.

آقای ترامپ در حالی از عبارت “خلیج عربی” استفاده کرد که در متن رسمی سیاست جدید آمریکا در قبال ایران، “خلیج فارس” ذکر شده است.

ترامپ در صحبت‌هایش گفت آمریکا در کنار قربانیان حکومت ایران، یعنی مردم ایران، ایستاده است.

حسن روحانی در واکنش به این بخش از سخنان آقای ترامپ گفت: “شما نمی توانید بین ملت و حکومت فاصله بیندازید. نمی‌توانید بین مردم ایران و رهبر محبوب و عظیم الشان فاصله بیندازید.”

آقای روحانی همچنین در واکنش به اتهام‌ها علیه سپاه و تحریم آن گفت: “سپاه در کنار ملت‌های منطقه و در برابر تروریسم ایستاده است

 

 

 

 

ازمابپرس؛ کار ترامپ و برجام به کجا می‌کشد؟

وزیرامور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مراسم قرائت بیانیه پایان مذاکرات اتمی

در روزهای گذشته سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، هشدار داد که اگر آمریکا تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران ایران را اجرا کند، “باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا شعاع ۲ هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران منتقل کند“.

در عین حال بعضی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد از تأیید پایبندی ایران به برجام خودداری کند و برای اعمال فشار بر ایران، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

هشدار شدید فرمانده سپاه پاسداران ایران به آمریکا

همچنین در روزهای اخیر مقام‌های آمریکایی تاکید کرده‌اند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به زودی سیاست جدیدی را در قبال ایران و به ویژه درباره توافق هسته‌ای با این کشور اعلام خواهد کرد .

در آستانه اعلام تصمیم آقای ترامپ به برخی از پرسش‌های شما پاسخ گفته‌ایم.

  • دونالد ترامپ چه گزینه‌هایی در قبال ایران و برجام دارد؟ پس از اعلام تصمیم او، کنگره آمریکا چه خواهد کرد؟

رسانه‌های آمریکایی در هفته‌های گذشته به نقل از منابع آگاهی که هویت شان ذکر نشده گفته‌اند دونالد ترامپ احتمالا قصد دارد که از تایید دوره‌ای پایبندی ایران به توافق هسته‌ای خودداری کند.

هرچند گزارش‌های مختلفی وجود دارد حاکی از اینکه تصمیم آقای ترامپ در این باره هنوز نهایی نشده و جزییات آن ممکن است تغییر کند.

اگر واقعا آقای ترامپ از تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای خودداری کند، این برخلاف آنچه در بسیاری از رسانه‌ها آمده است لزوما به معنی خروج آمریکا از برجام نیست.

توافق هسته‌ای با ایران یک توافق بین‌المللی چندجانبه است که شورای امنیت سازمان ملل هم قطعنامه‌ای درباره آن دارد اما گزارش دوره‌ای دولت آمریکا به کنگره این کشور درباره پایبندی ایران به برجام یک مکانیسم داخلی آمریکا است.

در صورتی که آقای ترامپ پایبندی ایران را تایید نکند، کنگره آمریکا می‌تواند ظرف ۶۰ روز قانونی را برای بازگرداندن تحریم‌های آمریکا علیه ایران تصویب کند. البته تحریم‌های جدید علیه ایران هم در میان دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان کنگره مخالفان جدی دارد.

خود رئیس جمهور هم می‌تواند معافیت اشخاص و نهادهای تحریم‌شده را بردارد یا تحریم‌های آنان را دوباره اجرایی کند. علاوه بر اینها آمریکا می‌تواند به طور یکجانبه تحریم‌های قبلی شورای امنیت علیه ایران را هم به اجرا بگذارد

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برجام را “سندی بین‌المللی” خواند

البته این امکان هم وجود دارد که نه دولت و نه کنگره تحریم‌ جدیدی وضع نکنند یا تحریم‌های هسته‌ای قبلی را برنگردانند. چنین مسیری می‌تواند برای جمهوری‌خواهان کنگره و برای دونالد ترامپ فشار سیاسی به دنبال داشته باشد، اما آنها می‌توانند چنان وضعیتی را با پیچیدگی‌های مساله هسته‌ای توجیه کنند.

هرچند در چهارچوب توافق هسته‌ای، دیگر کشورهای جهان الزامی ندارند که به هیچ یک از تحریم‌های احتمالی آمریکا در آینده عمل کنند، تبعات سیاسی و اقتصادی رعایت نکردن آن تحریم‌ها و فشاری که ممکن است آمریکا بر سایر کشورها وارد کند، احتمالا برخی از کشورها را در اجرای تحریم‌ها یا بخشی از آن با آمریکا همراه خواهد کرد.

همه آنچه گفته شد در صورتی است که تصمیم دونالد ترامپ بر برجام متمرکز باشد. این در حالی است که نشانه‌هایی وجود دارد که آقای ترامپ ممکن است بخواهد سیاست منطقه‌ای ایران و نقش سپاه پاسداران در خاورمیانه را هدف بگیرد.

احتمال تحریم سپاه پاسداران هم در رسانه‌های آمریکایی مطرح شده است.

هرچند تحریم احتمالی سپاه دشواری‌ها و پیچیدگی‌های ویژه خود را خواهد داشت، مساله‌ای نیست که تعهدات آمریکا در قالب برجام آن کشور را از وضع و اجرای آن منع کرده باشد.

  • آیا در برجام اشاره‌ای به آزمایش‌های موشکی شده است؟ آیا مطابق برجام ایران مشخصا باید تغییری در برنامه موشکی خود و یا سیاست‌های منطقه‌ای داشته باشد؟

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، که توافق هسته‌ای با آن اجرایی شده، از ایران می‌خواهد که تا هشت سال هیچ فعالیتی انجام ندهد که در ارتباط با آن نوع موشک‌های بالستیکی باشد که برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی شده‌اند.

ایران از زمان اجرایی شدن برجام چند موشک جدید آزمایش کرده است و آمریکا می‌گوید این آزمایش‌ها به منزله “نقض روح برجام” است.

ایران استدلال می‌کند که کلاهک هسته‌ای ندارد و طبعا موشک‌هایش هم برای حمل چنین کلاهک‌هایی طراحی نشده‌اند و بنابراین این قابلیت دفاعی این کشور ارتباطی با برجام ندارد.

در اسناد مربوط به توافق هسته‌ای، به سیاست‌ خارجی ایران و حمایت ایران از گروه‌هایی که آمریکا و متحدان غربی‌اش “تروریست” می‌خوانند اشاره‌ای نشده است.

دونالد ترامپ گفته به زودی سیاست جدیدش در قبال ایران را اعلام می‌کند

  • در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران چه واکنشی خواهد داشت؟

مقام‌های ایرانی می‌گویند خود در خروج از برجام پیشقدم نمی‌شوند، اما اگر آمریکا از برجام خارج شود، یکی از گزینه‌های ایران هم خروج از برجام خواهد بود.

چنان که گفته شد احتمال دارد که آمریکا از برجام خارج نشود، بلکه دونالد ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید نکند.

در این صورت واکنش ایران بستگی به این خواهد داشت که کنگره یا دولت آمریکا چه تحریم‌هایی علیه ایران وضع کنند یا چه تحریم‌هایی را بازگردانند، دیگر کشورها چه قدر در اجرای چنان تحریم‌هایی با آمریکا همراه شوند و این تحریم‌های احتمالی تا چه اندازه به اقتصاد ایران ضربه بزنند.

یکی از گزینه‌های ایران ازسرگیری فعالیت‌های هسته‌ای تعطیل‌شده و غنی‌سازی اورانیوم در سطح بالاتر است.

علاوه بر اینها سپاه پاسداران، آمریکا را تلویحا تهدید کرده که اگر این نهاد تحریم شود، پایگاه‌های آمریکا در کشورهای همسایه ایران هدف قرار خواهند گرفت.

  • اگر آمریکا از برجام خارج شود، اروپایی‌ها و دیگر قدرت‌های جهان چه واکنشی خواهند داشت؟

چین و روسیه می‌گویند که توافق هسته‌ای با ایران باید به همین شکل فعلی حفظ شود.

اتحادیه اروپا هم با تاکید و صراحت گفته است که خواهان پایبندی همه‌ طرف‌های برجام به این توافق است.

آلمان، بریتانیا و فرانسه نیز موضع مشابهی گرفته‌اند. البته فرانسه گفته است می‌توان رکن‌هایی را بر این توافق افزود.

هم چین و روسیه و هم اروپا در چند مساله کلان بین‌المللی با دونالد ترامپ اختلاف نظر دارند و چنان که او توافق هسته‌ای با ایران را سست کند، احتمالا به انتقادهای آنان افزوده خواهد شد.

اما در صورتی که آمریکا تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کند، هرچند که کشورهای دیگر مطابق قوانین بین‌الملل ملزم به پیروی از آن نیستند، ممکن است برخی از آنها به دلیل تبعات اقتصادی و سیاسی به همه یا بخشی از آن تحریم‌های احتمالی تن دهند.

در صورت اقدام دونالد ترامپ علیه برجام، برخی کشورها نیز ممکن است بخواهند میان ایران و آمریکا میانجیگری کنند، و ایران را متقاعد کنند که درباره برنامه موشکی و حمایتش از گروه‌های شبه‌نظامی در خاورمیانه پای میز مذاکره بیاید.

ایران پیشتر این مسایل را غیرقابل‌مذاکره دانسته و گزارش‌ رویترز درباره مذاکره مخفیانه بر سر برنامه‌ موشکی را هم تکذیب کرده است.

ترامپ بارها برجام را که توسط دولت اوباما امضا شد زیر سوال برده است

  • اگر ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید نکند، قیمت دلار در بازار ارز ایران چه تغییری خواهد کرد؟

در روزهای اخیر و در آستانه اعلام تصمیم دونالد ترامپ درباره برجام، نرخ ارزهای خارجی در بازار ایران افزایش محسوسی داشته است.

در صورتی که تصمیم دونالد ترامپ احتمال وضع تحریم‌های جدید و پیامدهای منفی برای اقتصاد ایران را تقویت کند، تصور بازیگران بازار از چنین وضعیتی احتمالا باعث می‌شود که نرخ دلار و دیگر ارزهای خارجی بلافاصله تا حدی بالا برود.

اما فارغ از واکنش مقطعی بازارهای ایران به تصمیم دونالد ترامپ، نرخ ارز در بلندمدت به عواملی به غیر از تصور بازار از آینده ارتباط دارد.

نرخ تورم، نرخ بهره، روابط تجاری، درآمد ملی، میزان ذخایر ارزی، کسری بودجه و بدهی‌های دولت از جمله عواملی هستند که بر نرخ ارز تاثیر می‌گذارند.

در سال ۱۳۹۱ که ایران دچار بحران ارزی شد آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های بی‌سابقه نفتی و بانکی را علیه ایران اجرا کرده بودند که مستقیما درآمد ارزی ایران را هدف می‌گرفت.

میزان تاثیر تصمیم دونالد ترامپ بر نرخ دلار، و دیگر تحولات اقتصاد ایران، از جمله به این وابسته است که تحریم‌های احتمالی مورد نظر آمریکا تا چه اندازه بر تجارت خارجی ایران اثر بگذارند.

این مطلب برای پاسخ به سوال‌های شماری از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی که از طریق صفحه #ازمابپرسفرستاده‌اند، تهیه شده است.

شما هم می‌توانید سوال‌های خود را از طریق این صفحه یا فرم‌هایی در مطالب دیگر وبسایت برای ما بفرستید، تا سوال‌های شما به مطالب و گزارش‌های بی‌بی‌سی فارسی تبدیل شوند.

 

كميته نظارت فنى اوپك + در ٢٠ اكتبر در وين برگزار ميشود

كميته نظارت فنى بر روند اجراى توافقنامه كاهش توليد نفت كشورهاى عضو اوپك و همچنين كشورهاى توليد كننده نفت موسوم به اوپك+ نشست خود را در ٢٠ اكتبر در وين طبق برنامه برگزار ميكند

به گزارش اسپوتنيك، نمايندگان كشورهاى ليبى، نيجريه و عراق نيز نيز دعوت شده اند.

در پاسخ به اين مطلب كه آيا بحثى در مورد مكانيزم نظارت بر صادرات نفت كشورهاى شركت كننده اوپك+ و همچنين تمديد توافق وين و يا محدوديت بيشتر براى توليد نفت وجود دارد منبعى اينگونه پاسخ داد: همه موارد جهت پيشرفت توافقنامه قابل بحث بوده.

اوپك و تعدادى از كشورهاى غير عضو در پايان سال ٢٠١٦ در وين به توافق رسيدند تا توليد نفت خود را از ماه اكتبر كه جمعا ١,٨ ميليون بشكه در روز بوده و سهم روسيه تنها ٣٠٠ هزار بشكه است را كاهش دهند. اين توافقنامه براى دوره نيمه اول سال ٢٠١٧ با امكان تمديد آن در نظر گرفته شد. در ماه مى اين قرارداد تا آخر ماه مى سال ٢٠١٨براى ٩ ماه تمديد شد.

ليبى و نيجريه با توجه به شرايط موجود در توافقنامه و همچنين با وجود اينكه درگيريهاى نظامى تلفات سنگينى براى صنعت نفت اين كشورها داشته از نظر توليد نفت تعهدى ندارند.

وزير انرژى روسيه الكساندر نواك در اوايل هفته گفت: ليبى و نيجريه روى هم رفته توليد نفت خود را به ٥٠٠ هزار بشكه در اكتبر سال پيش رسانده اند.

به گفته دبير كل اوپك+، محمد بركيندو در هفته گذشته عراق متعهد شد كه شرايط توافقنامه را بطور كامل اجرا كند. سياستگذارى در عراق بر اثر اتفاقاتى كه در آخر ماه سپتامبر جهت همه پرسى بخش كردستان عراق رخ داد مشكل شد. بسيارى از مناطق نفت خيز عراق در دست دولت غير قانونى كردستان عراق است. طبق آمار كميسيون نظارت بر همه پرسىاقليم كردستان به استقلال از عراق در حدود٩٢,٧ درصد رأى مثبت دادند.دولت عراق اعلام كرد همه پرسى غير قانونى است و خاطر نشان كرد هيچ مذاكره اى در رابطه با نتايج آن با اقليم كردستان انجام نخواهد داد.


ترامپ باید بداند ، لغو برجام بازی با آتش است

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ضمن تلاش برای خراب کردن توافق هسته ای بدست آمده با ایران با آتش با زی می کند.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس سابق برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا جیک سالیوان که زمانی مشاور عالی دولت آمریکا در عقد برجام بود این چنین گفت.
وی ضمن سخنرانی در خصوص ایران در کمیته بین المللی اتاق نمایندگان آمریکا شرح داد که توافق با ایران همانطور که انتظار می رود کار می کند. این مقام خاطر نشان کرد که معاهده ایده آل نیست و دیپلماسی نیازمند مصالحه است.
مشاور سابق خاطر نشان کرد: « امروز آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، اطلاعات آمریکا و نمایندگان سرویس امنیتی اسرائیل به این نتیجه رسیده اند که در حال حاضر ایران به وظایفش در چارچوب برجام عمل می کند. رهبران تیم های امنیت ملی اسرائیل اطلاع دادند که تهدید ها از ایران هسته ای تا سطحی کم شده است که دیگر نگرانی برای اسرائیل محسوب نمی شود. رئیس پنتاگون جیمس متیس اطمینان داد که معاهده به نفع امنیت ملی آمریکاست. بنابراین هیچ دلیلی برای ترامپ به منظور رد حمایت از برجام وجود ندارد.»
وی افزود که اقدامات مشابه توسط ترامپ خطرناک بوده و ممکن است به بی ثباتی بیانجامد. ضمنا باید به تمامی شرکایمان که به آمریکا امید دارند فکر کنیم. این بازی با آتش است.

 

چرخبال های بلک هاک علیه طالب یا برای طالب؟

زمانیکه طالبان از تانک گرفته تا سلاح های دید در شب مجهز به پیشرفته ترین امکانات نظامی است چگونه حکومت تضمین می کند چرخبال های بلک هاک در میانه مقام های خودفروخته واگذار تروریستان نمی شود؟ 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، قدرت نظامی افغانستان با ضعف های متعدد درگیر با رهبران جنگی است که از میان مقام های ناکارآمد تنها بنا به امتیازِ تباری و واسطه گری انتخاب شده اند و با وجود اعتراض های گسترده مردمی و مخالفان قدرتمند حکومت، همچنان باقی مانده اند.

بیش از واگذاری مناطق توسط مقام و رهبران محلی به طالبان، تجهیز شدن این گروه تروریستی به پیشرفته ترین سلاح و امکانات نظامی نگران کننده و تامل برانگیز می باشد از این جهت که چگونه امکانات نظامی افغانستان قبل از نیروهای امنیتی در اختیار آنان قرار می گیرد؟

افشای فساد رهبران نظامی کشور توسط سیگار نه افشای پرونده های جدید بلکه دیگر روندی عادی در سطح بالای امنیتی است اما آنجا شرم آور بود که فرماندهان حتی از هزینه لباس و نان سربازان دزدی و تجهیزات نظامی را در بدل پول و امتیاز روانه پایگاه های طالبان می کردند.

در چنین وضعیتی که سربازن ماه ها بدون پشتوانه حکومتی در میدان های نبرد گرسنه و بی سلاح با جان خود به دفاع می پردازند و طی چند سال گذشته تلفات نیروهای امنیتی به اندازه ای افزایش یافت که اردوی ملی ده درصد از نیروهای خود را از دست داد، تجهیز شدن نیروی هوایی به چرخ بال های بلک هاک امریکا نگرانی دیگری به وجود آورد و آن، دست یافتن گروه های تروریستی به چنین سلاح قدرتمند هوایی است.

زمانیکه طالبان از تانک گرفته تا سلاح های دید در شب مجهز به پیشرفته ترین امکانات نظامی است چگونه حکومت می تواند تضمین کند که در میانه مقام های خودفروخته و معامله گر چنین چرخ بال هایی در اختیار طالبان قرار نمی گیرد و یا برای کشتار غیرنظامیان بی دفاع استفاده نمی شود؟

از سوی دیگر، واگذاری نخستین سری از این چرخبال ها به اردوی ملی در ولایت قندهار با وجود بزرگترین پایگاه های هوایی در شیندند و بگرام، سوال برانگیز است زیرا این ولایت نه تنها مقر ناامنی های چند دهه گذشته بلکه سرزمین ظهور و قدرت یابی طالبان نیز می باشد.

چنین انتقالی در حالی است که واگذاری و انتقال مهمات نظامی توسط نفوذی های درون حکومتی به نیروهای طالب سبب گسترش میدان نبرد از جنوب تا شمال و از شرق تا غرب شد.

وجود جنرال عبدالرازق در فرماندهی پولیس قندهار نیز با حاشیه های بسیاری همراه است و در کنار تبلیغات رسانه ای گسترده که حامیان وی در صدد نشان دادن چهره ای قدرتمند و مخالف با گروه طالبان از گذشته ای مرموزی و وابسته به امریکا برخوردار می باشد.

حمایت امریکا از داعش که بارها از سوی مقام های روسیه در جنگ سوریه بیان شد در جابه جایی این نیروها در افغانستان تحقق می یابد و همانگونه که جنرال دوستم ماه ها قبل با افشای چنین تهدیدی دست به انزوای خود زد، نشان می دهد که چه برنامه ای پیچیده توسط رهبران پشتون به مانند کرزی و مهره های همچون جنرال عبدالرازق برای فراهم کردن زمینه های انتقال داعش به افغانستان در جریان می باشد.

بماند که مناطق امن ایجاد شده برای طالبان در قندهار، اولین گام های انتقال طالبان به بدنه داعش است که توسط امریکا برنامه ریزی و زیر چتر حمایتی حکومتی های وابسته در حال جریان.

نیروهای هوایی افغانستان که توانایی استفاده از امکانات موجود را ندارد چگونه می تواند از چرخبال های پیشرفته بلک هاک برای نبرد با گروه های تروریستی استفاده کند و آیا توانایی حفظ این سلاح های پیشرفته را از گزند طالبان دارد؟ اگر به مانند دیگر امکانات نظامی تا چندی دیگر در اختیار آنان قرار نگیرد.

هر چند امریکا در گذشته در قبال کمک و امکانات نظامی در نهان به غارت معادن و تجارت مواد مخدر می پرداخت، ترامپ صراحتا عنوان کرد که در برابر هر هزینه ای برای افغانستان از معادن سود می برد.

حال برای چرخ بال های بلک هاک چند معدن به یغما می رود و یا زمانی که این سلاح ها در دستان طالب به کشتار مردم بی گناه انجامید باز هم باید ثروت این سرزمین در راه بقای تروریسم خرج کاخ سفید شود؟

 

 

 

ادامه همکاری اقتصادی روسیه با کردستان عراق

روسیه به همکاری اقتصادی خود با اقلیم کردستان عراق ادامه خواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک، میخائیل بوگدانوف، معاون وزارت خارجه روسیه ضمن بیان این مطلب افزود این همکاری البته در هماهنگی با دولت مرکزی عراق انجام خواهد شد
معاون وزارت خارجه روسیه این سخنان را در پاسخ به سوالی در اینباره اعلام کرد که آیا مسکو به همکاری اقتصادی خود با اربیل ادامه خواهد داد یا نه.
همه پرسی استقلال کردستان علی رغم مخالفت های داخلی در عراق وهم چنین مخالفت های منطقه ای و بین الملی،روز دوشنبه 25 سپتامبر برگزار گردید و طی آن 91.83 درصد کرد ها به استقلال رای دادند.

 


اس-400 روسی یا تاد آمریکایی

عربستان سعودی به نفع سیستم دفاع موشکی «تاد» از خیر «اس-400» می گذرد؟

به گزارش اسپوتنیک، آمریکا سیستم دفاع موشکی «تاد» را به عربستان سعودی تحویل خواهد داد. هر چند آمریکا در ماه مه 2017 با فروش این سیستم به عربستان موافقت کرده بود، وزارت خارجه آمریکا فقط پس از آنکه خبردار شد عربستان قصد خرید سیستم دفاع موشکی روسی «اس-400ـ تریومف»را دارد با انجام این معامله موافقت کرد.

ارزش معامله با عربستان سعودی، 15 میلیارد دلار برآورد شده است. الریاض خواهان دریافت 44 سیستم «تاد»،360 موشک، 16 مرکز هدایت و هفت رادار برای این سامانه ها شد.

آلکسی پوشکوف رئیس کمیسیون شورای فدراسیون در سیاست اطلاعاتی و همکاری با رسانه ها در این خصوص در صفحه خود در تویتر نوشت:« وزارت خارجه آمریکا بسرعت با فروش «تاد» به ارزش 15 میلیارد دلار به الریاض موافقت کرد. از اس-400 ما ترسیدند، به ویژه پس از مورد ترکیه. واکنشی شبیه سگ پاولوف».

 

 

سگ نژاد اصیل، هدیه رئیس جمهور ترکمنستان به ولادیمیر پوتین

سگ نژاد اصیل آلابای، هدیه رئیس جمهور ترکمنستان به همتای روسی خود.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس‌ جمهور ترکمنستان یک سگ رئیس جمهور روسیه هدیه داد. قربانقلی بردی محمداف رئیس ‌جمهور ترکمنستان در دیدار رسمی کشورهای مستقل مشترک المنافع شوروی سابق با ولادیمیر پوتین در شهر سوچی گفت:
“می خواهم این دیدار را با یک اتفاق خوب شروع کنم. در ترکمنستان چندی پیش یک روز خوب-روز فرشته بود. به همین خاطر می خواهم از صمیم قلب به شما تبریک بگویم و برای شما آرزوی سلامتی کنم. ما یک دوست مشترک داریم و این یک سگ از تنها نژاد آلابای اصیل در جهان است و من امروز این سگ را با خودم آوردم.”


رزمناو آمریکایی ، زندانی شناور و ناتوان علیه کره شمالی

ملوانان رزمناو « شایلو» ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا که بخش عربی اقیانوس آرام و بخش شرقی اقیانوس هند در محدوده ی مسئولیت آن قرار دارد از اوضاع بد خدمت و توانایی پایین کشتی شکایت کردند.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه ناوی تایمز در این خصوص اطلاع داد.
این سربازان از ناتوانی رهبری و ارتباط خشن فرماندهان خبر دادند. آنها همچنین مدعی شدند که به خودکشی فکر می کنند. یکی از ملوانان خاطر نشان کرد: « یک اتفاق وحشتناک حتما می افتد ، مسئله فقط زمان است.»
به گفته ی یک ملوان دیگر ، او دعا می کند مجبور نباشند موشک کره شمالی را شکست دهند. چرا که همه غیر موثر بودن آنها را می بینند. او رزمناو را « زندان شناور» نامید.

 


دادگاه عراق حکم بازداشت سازماندهندگان همه پرسی استقلال کردستان را صادر کرد

دادگاه عراق روز چهارشنبه حکم بازداشت رئیس و اعضای کمیسیون مستقل برگزاری همه پرسی استقلال کردستان را صادر کرد.

به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را خبرگزاری دولتی عراق اعلام کرده است.
یاداور می شود همه پرسی استقلال کردستان علی رغم مخالفت های داخلی در عراق وهمچنین مخالفت های منطقه ای و بین الملی،روز دوشنبه 25 سپتامبر برگزار گردید و طی آن 92.7% درصد کرد ها به استقلال رای دادند.

 


كردستان عراق بغداد را به اماده سازى عمليات نظامى در كركوك متهم كرد

به گزارش اسپوتنيك، دولت خود مختار كردستان عراق بغداد را به آماده سازى براى عمليات نظامى جهت بازگرداندن كنترل به استان كركوك متهم كرد

مشاور امنيتى كردستان عراق در توئيتى نوشت: ما پيامهاى خطرناكى را از طرف ارتش عراق و همچنين شبه نظاميان شيعه عراق «الخشدشعبى» و پليس مركزى دريافت كرده ايم كه  از جنوب غربى از كركوك و از طرف شمال از موصل به كردستان آماده ميشوند براى حمله بزرگى.

استان كركوك بطور رسمى بخشى از كردستان عراق نيست، اما در حقيقت بخشى از آن توسط پيشمرگان كردستان اداره ميشود. در آستانه همه پرسى در مورد استقلال، كردها تمركز شبه نظاميان خود را در كركوك تشديد كردند. به نوبه خود بغداد فرماندار كركوك را از سمت خود بركنار كرد و تصميم گرفت نيروى نظامى به اين استان اعزام كند.

 

خواب شدن اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز دوشنبه در سفر رسمی خود در کیف، با همتای اوکرایینی خود- پیتر پوروشنکو، دیدار کرد.

به گزارش اسپوتنیک، در توئیتر یک قسمتی از ویدیوی کنفرانس مطبوعاتی مشترک روسای جمهور دو کشور که پس از نشست دو جانبه آنها برگزار شد، منتشر گردیده است.
در این ویدیو دیده می شود که رهبر ترکیه چندین بار در طول سخنرانی پوروشینکو به خواب میرود و در ثانیه 45 دیده میشود که که چگونه پوروشنکو بر روی میز میکوبد تا او را بیدار نماید.

 

رهبر حزب الله: ایالات متحده نمی خواهد که داعش کاملا نابود شود

رهبر حزب الله لبنان -حسن نصرالله اظهار داشت که ،آمریکا نابودی کامل داعش را اجازه نمی دهد و برای آنها در سوریه از پایگاه های خود کمک ارسال می کند.

به گزارش اسپوتنیک، سید حسن نصرالله رهبر حزب الله گفت که آمریکا در سوریه به داعش کمک می کند و اجازه نابودی کامل آنها را نمی دهد. آمریکا با استفاده از نیروی هوایی خود اجازه نمی دهد که سربازان سوریه یا نیروهای مخالف داعش به مناطقی که داعش در آن جا موجود می باشد، برسند.

 


هشدار روسیه به رسانه‌ های تحت حمایت آمریکا

وزارت دادگستری روسیه به رسانه‌های تحت حمایت آمریکا درباره محدودیت‌های رسانه ‌ای هشدار داد.

به گزارش اسپوتنیک، قانون در مورد رسانه های جمعی امکان اعمال محدودیت ها را برای فعالیت های حرفه ای خبرنگاران رسانه ای آن کشورها در نظر گرفته که در فدراسیون روسیه ثبت شده اند.
وزارت دادگستری روسیه هشدار داده است که فعالیت های آنها تحت نظر عوامل خارجی بوده و می‌تواند برای آنها محدودیت ایجاد کند.
این اقدام پس از هشدار روسیه در مورد تلافی محدودیت های رسانه‌ای واشنگتن علیه شبکه تلویزیونی راشا تودی و خبرگزاری اسپوتنیک در آمریکا صورت گرفته است.
راشا تودی پیش از این از درخواست آمریکا در مورد در اختیار قراردادن اطلاعات جزیی کارکنانش خبر داده بود. درخواستی که برابر با تلاش برای اخراج این شبکه روسی از آمریکا می باشد.


ناتو خواستار جنگ سرد با روسیه نیست

سرمنشی ناتو اعلام کرده است که سازمان پیمان اتلانتیک شمالی خواستار جنگ سرد با روسیه نیست.

به گزارش اسپوتنیک، ینس استولتنبرگ، سرمنشی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی در نشست مجلس پارلمانی ناتو در بخارست گفت: “ما به دلیل عدم شفافیت (از جانب روسیه) نگرانیم، صحبت درباره تمرینات نظامی است. <…> روسیه همسایه ما است. <…> ما نمی‌خواهیم روسیه منزوی شود، ما خواستار جنگ سرد نیستیم”.

استولتنبرگ همچنان یادآور شد که روابط با روسیه و همکاری با اتحادیه اروپا در اولویت برنامه کاری نشست ناتو که قرار است در سال 2018 در بروکسل برگزار شود، قرار دارند.

این در حالیست که کلاوس یوهانیس، رییس جمهور رومانی در نشست ناتو خاطر نشان ساخت که این پیمان روسیه را تهدید نمی‌کند.

 


ناتو: روسیه آماده جنگ بزرگ است

یکی از فرمانده‌هان ارشد ناتو برگزاری تمرینات بزرگ روسیه را تلاش مسکو برای حفظ آمادگی رزمی برشمرد.

به گزارش اسپوتنیک ، مقام ارشد ناتو گفت: در رزمایشی که روسیه در حال اجرای آن در نزدیکی مرزهایش با کشورهای اروپای شرقی عضو ناتو است ظاهرا خود را برای جنگی بزرگ آماده می‌کند.
به نوشته خبرگزاری «یونایتدپرس» «ژنرال پیتر پاول» رییس کمیته نظامی ناتو در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی بی اس» خاطرنشان کرد که این سازمان می‌خواهد با ایجاد ارتباط با ارتش روسیه از پیامدهای ناخواسته بروز حوادث احتمالی در طول این رزمایش اجتناب کند.
بر این اساس، روسیه در حال اجرای تمرینات / رزمایش یک هفته‌ای از قبل برنامه ریزی شده به نام « غرب- ۲۰۱۷» در امتداد مرزهای کشورهای عضو ناتو چون استونیا، للاتویا، لیتوانیا و پولند و همچنین فنلاند، کشور غیر ناتو است.
«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه نیز روز دوشنبه در این رزمایش شرکت کرد همچنان گزارش شد که 95 ناظر خارجی از 50 کشور در این رویداد حضور دارند.
ناتو نیز در واکنش به رزمایش غرب — 2017چهار هزار نیرو را برای به پولند و کشورهای حوزه بالتیک در نزدیکی مرز روسیه فرستاد.

 

حکایت یک قاتل ایرانی که در افغانستان به عنوان تروریست زندانی شده بود

جوانی که پس از قتل به افغانستان فرار کرده بود، مدعی شد به مدت چند ماه به‌عنوان تروریست در زندان‌های این کشور در اتاق انفرادی بوده و بازجویی ‌‌شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از عصر ایران، این شهروند ایرانی که مرد جوانی را در ایران در مقابل یک پارکینگ به قتل رسانده ‌است بعد از قتل فراری شده و به پیشنهاد کارگرش که یک مرد افغان بوده‌، به افغانستان فرار کرده ‌است. متهم که در افغانستان سرگذشت عجیبی داشته‌، از طریق پولیس بین‌الملل شناسایی شده و با گذشت حدود یک سال از وقوع قتل به تازگی به ایران انتقال یافته است، روز گذشته برای ادامه تحقیقات به سارنوالی جنایی تهران انتقال یافت و مورد تحقیق قرار گرفت. او در حاشیه جلسه بازجویی به سؤالات خبرنگار عصر ایران پاسخ داده است.

به گفته این متهم، وی قبل از ارتکاب قتل یک نمایشگاه موتر داشته، او در جواب به اینکه چرا مرتکب قتل شده گفت: “یک بی‌‌ام‌و صفر خریده بودم و چون قبلاً هم این کار را کرده و آن را در خیابان گذاشته بودم و یک نفر روی آن خط کشیده بود، تصمیم گرفتم این‌بار موتر جدیدم را در یک پارکینگ عمومی بگذارم، شب حادثه با یکی از دوستانم به پارکینگ رفتیم تا به موتر من سر بزنیم. وقتی از پارکینگ بیرون می‌آمدیم یک راننده با موتر ال ٩٠ روبه‌روی پارکینگ پارک کرده بود و وقتی از او خواستم کنار برود، زورگویی نمود. بعد از موتر پیاده شد و من هم پیاده شدم. راننده ال٩٠ یک چاقو دستش بود و با هم درگیر شدیم. او یک خط روی صورتم انداخت و صورتم غرق خون شد. در ادامه درگیری من توانستم چاقو را از دست او بگیرم و قصد داشتم سوار موتر شوم که دوستم به من گفت او یک چاقوی دیگر دارد و قصد دارد از پشت به من حمله کند، من فوری برگشتم و در لحظه‌ای که او به من رسید، پایم به لبه جدول ‌گیر کرد و با او روی زمین افتادم، وقتی بلند شدم دیدم چاقویی که دست من بوده، در شکم او فرو رفته است”.

متهم گفت که پس از اینکه از مرگ آن مرد مطلع شد، به پیشنهاد یک کارگر افغان که نزد وی کار می‌کرد، تصمیم گرفت از طریق مرز قاچاقی ایران با ولایت نیمروز به افغانستان فرار کند.

وی گفت: “او به من گفت از کدام قسمت مرز رد شوم و گفت از سیم‌خاردار اول که رد شوم، آنجا افغانستان نیست؛ باید یک‌سری سیم‌خاردار دیگر را هم رد کنم و آن‌موقع است که وارد افغانستان شده‌ام. وقتی قصد ورود به افغانستان را داشتم به من تیراندازی کردند ولی من جان سالم به در بردم”.

این قاتل ایرانی در جواب به سوال اینکه در افغانستان چطور دستگیر شد، گفت: “اوضاع آنجا خیلی سخت بود؛ خودم را به مرکز پولیس که آنجا بود معرفی کردم، اما آنها فکر کردند من یک تروریست ایرانی هستم که قصد منفجرکردن یک سد را دارم که آنها ساخته بودند. به‌همین‌دلیل من را مورد بازجویی‌های شدید قرار دادند، در سلول انفرادی بودم و زمستان سردی بود، سه ماه در انفرادی بودم و با شلنگ زیر من آب می‌ریختند. حتی وقتی که فهمیدند من خرابکار و تروریست نیستم، هنوز این شیوه برخورد با من را متوقف نکردند و در نهایت من را به پولیس اینترپول تحویل دادند”.

 

شهر من بامیان’ برنده جشنواره فیلم شهرهای خلاق جهان شد

  • ولایت بامیان در سال ۱۳۹۴ عضو شبکه شهرهای خلاق جهان در سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد/یونسکو شد

فیلم “شهر من بامیان” درباره ولایت بامیان در مرکز افغانستان در جشنواره فیلم “جهان کوچک” که در فرانسه برگزار شده بود، توانست مقام اول این جشنواره را در سال ۲۰۱۷ میلادی بگیرد.

براساس سایت رسمی “شهر سینمایی برادفورد یونسکو” از تمامی شهرهایی که از سوی سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) به عنوان شهر خلاق شناخته شده‌اند، دعوت شده بود که درباره آن شهر فیلمی کوتاه به این جشنواره بفرستند.

فیلم “شهر من بامیان” ساخته محمد علی شیدا و تولید نهاد روزنه، از میان حدود 54 فیلم از کشورهای مختلف جهان در این جشنواره مقام نخست را کسب کرد.

در جشنواره امسال فیلم‌ها زیرعنوان “شهرمن” در این جشنواره شرکت کرده بودند و فیلم‌سازان باید در مدت شش دقیقه درباره شهر خودشان توضیح می‌دادند.

ولایت بامیان در سال ۱۳۹۴ عضو شبکه شهرهای خلاق جهان در سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد/یونسکو شد.

نمایشگاه بامیان-بارابادور برای تبادل فرهنگی میان افغانستان و اندونزی

نورالله عزیزی، از اعضای روزنه به بی‌بی‌سی گفت که شهرداری بامیان و یونسکو به آنان گفته بود که فیلمی درباره زیبای‌های بامیان تهیه کنند که تیم آنان زیبایی، مناطق باستانی و تاریخی بامیان را به تصویر کشیدند.

او گفت که ساخت این فیلم یک سال را دربر گرفت و چهار فصل بامیان در آن به تصویر کشیده شده است.

آقای عزیزی گفت در این فیلم برنامه‌های همانند دوچرخه سواری، اسکی، رسم‌های محلی و صنایع دستی بامیان نیز به نمایش گذاشته شده است.

او گفت که اولین بار است فیلمی به نمایندگی از افغانستان در این جشنوراه شرکت می‌کند و برنده می‌شود.

او همچنین گفت که وقتی به آنان اطلاع داده شد که فیلم شان مقام اول را گرفته برای آنان غیر قابل باور بوده است.

آقای عزیزی می‌گوید در زمان بارگزاری فیلم در اینترنت و ارسال آن برای این جشنواره حتی اینترنت باسرعت لازم را نداشته و با امکانات اندک و مشکلات زیادی این فیلم را تولید کرده است.

تولید کنندگان فیلم در مراسم توزیع جایزه حضور نداشتند و نماینده یونسکو این جایزه را به آنان در ولایت بامیان داده است.

این جشنواره در فرانسه برگزار شده بود

 

ترامپ: با ایران مانند ‘بازیگر بد’ برخورد خواهد شد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ایران را متهم کرده که بر خلاف توافقش با قدرت‌های جهانی، روابط و مبادلاتی با کره شمالی داشته که با روح برجام در تضاد است.

آقای ترامپ در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی مذهبی به نام ترینیتی گفته است: “ایران به کره شمالی کمک مالی می‌کند و با این کشور مبادلات نامناسب دارد. هرچند ممکن است بگویید این موضوع ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد، اما به نظر من کاملا با روح توافق (برجام) در تضاد است.”

به دنبال چند آزمایش موشکی و هسته‌ای، روابط کره شمالی و آمریکا در چند هفته گذشته بسیار پرتنش شده است. در همین حال انتقادهای تند دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران این تردید را ایجاد کرده که آمریکا از برجام خارج شود.

دونالد ترامپ در پاسخ به سوال مایک هاکبی در ترینیتی، تهران را “بازیگری بد” در صحنه بین‌الملل خوانده و تهدید کرده که در آینده نزدیک با ایران مثل یک “بازیگر بد” برخورد خواهد کرد.

مایک هاکبی، فرماندار سابق ایالت آرکانزاس و از منتقدان توافق هسته‌ای با ایران در دولت باراک اوباما، برنامه‌ای هفتگی در شبکه مذهبی ترینیتی دارد که شنبه شب پخش می‌شود.

آقای ترامپ در این مصاحبه بار دیگر از توافق هسته‌ای ابراز نارضایتی کرده است.

قرار است تا چند روز دیگر دونالد ترامپ تصمیم خود را درباره توافق هسته‌ای با ایران اعلام کند.

وزیر خارجه آلمان ابراز نگرانی کرده که ترامپ از توافق برجام خارج شود

امروز، زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان گفته که احتمال می‌دهد آمریکا از توافق برجام خارج شود. او از این موضوع ابراز نگرانی کرده است.

بعضی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند که آقای ترامپ قصد دارد از تأیید پایبندی ایران به برجام خودداری کند و برای اعمال فشار بر ایران، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

ایران تهدید کرده است که به دونالد ترامپ “پاسخ مناسبی” خواهد داد.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، به آمریکا هشدار داده که اگر تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران ایران را اجرا کند، “باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود را تا شعاع ۲ هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران منتقل کند.”

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در حاشیه مراسمی گفت: “بعد از اینکه ترامپ مطالب خود را مطرح کند که البته تقریبا مشخص است، جمهوری اسلامی ایران پاسخ درخوری خواهد داد.”

وزیر امور خارجه ایران افزود: “واقعیت این است که منطقه ما مدت‌هاست از سیاست‌های غلط ایالات متحده آمریکا رنج می‌برد و استوانه ثبات و مقابله با تروریسم و تکفیر همواره با ایران بوده است.”

برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام توافقی است درباره برنامه هسته‌ای ایران، که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و در پی مذاکرات طولانی با مشارکت روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دست آمد.

 

Updated: اکتبر 21, 2017 — 12:15 ب.ظ