اخبار فوری روز : آمریکا از تماس‎ مستقیم با کره شمالی خبر داد

 

آمریکا از تماس مستقیم با کره شمالی خبر داد

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، از تماس مستقیم واشنگتن با کره شمالی خبر داده است.

این خبر در حالی اعلام شده است که اخیرا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هشدار داده بود اگر لازم شود برای دفاع از آمریکا و هم‌پیمانانش کره شمالی را نابود خواهد کرد و رهبر کره شمالی هم در واکنش اعلام کرده بود رئیس جمهوری “عقل‌باخته” آمریکا را با آتش مهار می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه (۳۰ سپتامبر) در پکن، پس از دیدار با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، تایید کرد که ایالات متحده با کره شمالی “خطوط ارتباطی باز” دارد و احتمال مذاکره با کره شمالی را در دست بررسی دارد.

رکس تیلرسون درباره واکنش کره شمالی به تازه‌ترین تحریم‌ها بر سر برنامه هسته‌ای این کشور گفت: “ما سرگرم بررسی هستیم، پس منتظر خبرهای بیشتر باشید. ما خطوط ارتباطی باز با پیونگ یانگ داریم. وضعیت بی‌اطلاعی و بی‌خبری نیست. دو سه کانال ارتباطی با آنها داریم.”

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: “می‌توانیم با آنها حرف بزنیم، داریم با آنها حرف می‌زنیم”. او این فرضیه را تایید نکرد که چین واسطه تبادل پیام‌ بین آمریکا و کره شمالیست ودر عین حال گفت: “ما کانال‌های خودمان را داریم.”

این نخستین بار است که یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ وجود کانال ارتباطی مستقیم بین وانشگتن و پیونگ یانگ را تایید کرده و از گفتگوهای مقدماتی با حکومت کره شمالی خبر داده است.

در پی آزمایش اتمی اخیر کره شمالی، دونالد ترامپ گفته بود که گفتگو راه حل مشکل نیست.

در همین رابطه، خبرگزاری آسوشیتدپرس بیش از یک ماه پیش در گزارشی گفت کره شمالی و آمریکا ماه‌ها به طور مخفیانه تماس‌های دیپلماتیک منظمی داشته‌اند. بنا بر آن گزارش، فرستاده‌ آمریکا با یک دیپلمات ارشد کره شمالی در دفتر سازمان ملل متحد در پیونگ یانگ مذاکره می‌کرده است.

در آستانه سفر آقای تیلرسون به پکن، دولت چین به شرکت‌های کره شمالی که در خاک آن کشور مستقر هستند دستور داد که فعالیت‌های خود را متوقف کنند.

این اقدام چین در چارچوب تحریم‌های تازه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه کره شمالی اتخاذ شده است که در پی آزمایش یک بمب هیدروژنی توسط پیونگ یانگ به تصویب رسید.

آمریکا نیز کمتر از دو هفته پیش، یک رشته تحریم های اقتصادی تازه علیه کره شمالی تصویب کرد.

 

خشم آلمانی‌ها از ریاست صدراعظم پیشین در یک شرکت نفتی

گرهارد شرودر به خاطراینکه رئیس شرکت نفتی رزنفت شد، مورد انتقاد هم‌وطنان خود قرار گرفت

انتخاب گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آلمان، به عنوان رئیس شرکت نفتی “رزنفت” باعث انتقاد شدید شده است. این شرکت تحت نظارت دولت روسیه است.

این انتصاب رابطه مناقشه‌آمیز او را با روسیه عمیق می‌کند. آقای شرودر با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دوستی طولانی دارد.

پس از آنکه روسیه در سال ۲۰۱۴ کریمه را ضمیمه خود کرد، غرب تحریم‌هایی را علیه این شرکت نفتی اعمال کرد.

نوربرت روتگن، رئیس کمیته روابط پارلمانی آلمان، گفت حرکت آقای شرودر “باورنکردنی” است.

دویچه‌وله به نقل از آقای روتگن گفت که آقای شرودر از جایگاه سیاسی که داشته “سواستفاده” کرده است.

وقتی آقای شرورد نامزد ریاست شرکت رزنفت شد، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از این کار او انتقاد کرد.

چرا انتخابات آلمان مهم است؟

انتخابات آلمان؛ حزب راست افراطی قول داد با ‘هجوم خارجی‎ها’ مبارزه کند

مدیرعامل شرکت نفتی اکسون ‘نامزد اصلی وزارت خارجه’ ترامپ

اتحادیه اروپا تحریم‌های روسیه را تمدید کرد

آقای شرودر از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ صدراعظم آلمان بود. او از برنامه احداث خط لوله گاز بین روسیه وآلمان حمایت کرد. این طرح به‌عهده کنسرسیوم “نورث‌استریم” بود و در روزهای آخر ریاستش قراردادی را امضا کرد.

پس از اتمام دوره مسئولیتش،رئیس کمیته سهام‌دداران نورث‌استریم شد. آقای شرودر با شرکت گازی روسی گازپروم روابط کاری داشته است.

عکسی از آقای پوتین موجود است که در سال ۲۰۱۴ به مناسبت ۷۰ سالگی آقای شرودر دست در گردن او انداخته است. آقای شرود مخالف تحریم کریمه بود.

آقای روتگن، صدراعظم پیشین آلمان را متهم کرد که تلاش می‌کند وابستگی آلمان را به روسیه بیشتر کند.

در میان مقامات آلمانی این ترس وجود دارد که روسیه، موجب تضعیف دموکراسی آلمان شود چون هکرهای روسی متهم شدند که سیاستمداران آلمانی را در سال ۲۰۱۵ هدف قرار دادند.

آقای شرودر در مقابل انتقادها ضمن دفاع از رزنفت گفت منتقدانش قصد دارند که آتش یک جنگ سرد جهانی دیگر را روشن کنند. او گفت: “تصور کنید اگر به جای شغل رزنفت، شرکت اکسون در آمریکا پیشنهاد شغلی می‌داد، هیچ‌کس از انگیزه‌های حقیقی من سوال نمی‌کرد.”

 

 

همه‌پرسی استقلال کاتالونیا؛ پلیس اسپانیا حوزه‌های رای‌گیری را پلمپ کرد

قرار است روز یک‌شنبه همه‌پرسی برای استقلال کاتالونیا برگزار شود

پلیس اسپانیا برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی جدایی کاتالونیا، بیش از نیمی از حوزه‌های رای‌گیری را بست.

۱۳۰۰ مدرسه از مجموع ۲۳۱۵ حوزه رای‌گیری پلمپ شده است.

صدها نفر از طرفداران استقلال کاتالونیا در اسپانیا از شب گذشته مدارسی را که برای حوزه‌های رای‌گیری در نظر گرفته شده‌، اشغال کرده‌اند.

روز یک‌شنبه قرار است همه‌پرسی برای استقلال این منطقه برگزار شود.

این افراد می‌خواهند مطمئن شوند که این اماکن برای رای‌گیری استفاده می‌شوند چیزی که دولت مرکزی قصد جلوگیری از آن را دارد.

پلیس به آنها دستور داده بود که مدارس را خالی کنند. به پلیس منطقه کاتالونیا نیز گفته شده همکاری کند ولی از زور استفاده نکند. روز جمعه هزاران جدایی‌طلب در بارسلون تظاهرات کردند. دولت اسپانیا می‌گوید همه‌پرسی غیرقانونی است.

کارلس پوجدمونت، رئیس دولت محلی کاتالونیا به تظاهرات‌کنندگان گفت باور دارد کاتالونیا نخستین گام خود را برای ایجاد یک ملت مستقل برمی‌دارد.

آقای پوجدمونت در تظاهرات روز جمعه گفت: “پیروزی قطعی است. روز یک‌شنبه لباس‌های مخصوص همه‌پرسی به تن کنید و خانه‌ها را ترک کنید.”

شعار “همه‌پرسی، دموکراسی است” در تظاهرات به چشم می‌خورد.

برخورد پلیس با تظاهرکنندگان خواستار برگزاری رفراندوم در خیابان

علاوه بر اعزام نیروهای پلیس برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی، برنامه نقشه‌یاب گوگل که اماکن رای‌گیری را نشان می‌دهد حذف شده است. استفاده‌گنندگان تلفن همراه که تلاش می‌کنند این برنامه را از “گوگل پلی” دانلود کنند با پیامی مواجه می‌شوند که می‌گوید در منطقه مورد نظر، این نرم‌افزار قابل دسترس نیست.

شرکت مربوطه گفته است که این عمل به حکم دادگاه بوده است.

دولت کاتالونیا: برای برگزاری همه‌پرسی استقلال آماده هستیم

تلاش اسپانیا برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی در کاتالونیا

تراکتورها برای محافظت از حوزه‌های رای‌گیری وارد بارسلون شدند

اعزام هزاران پلیس به کاتالونیا برای جلوگیری از برگزاری رفراندوم استقلال

کاتالونیا یک منطقه ثروتمند است با جمعیت ۷.۵ میلیون نفری که در شمال شرقی اسپانیاست. این منطقه دارای فرهنگ و زبان خودش است و از میزان خودمختاری بالایی برخوردار است اما تحت قانون اساسی اسپانیا به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته نمی‌شود.

آریانا سعید خواستار توجه ناتو به زنان افغانستان شد

خانم آریانا سعید با دبیرکل ناتو

آریانا سعید، خواننده مشهور افغان، خواستار توجه ناتو به وضعیت زنان افغانستان، به ویژه روستانشینان شده است.

خانم سعید این موضوع را در یک نشست رو در رو با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در کابل مطرح کرده است.

او به بی‌بی‌سی گفته که دبیرکل ناتو در این دیدار از او خواسته بود که بگوید ناتو و شخص خود او در راستای توانمندسازی زنان افغان چه کاری می‌توانند انجام دهند.

این خواننده مشهور افغان به دبیرکل ناتو گفته که نه تنها به فعالان حقوق زن در عرصه‌های مختلف در افغانستان توجه شود، بلکه به زنان روستایی در سراسر افغانستان نیز توجه شود، “کسانی که نمی‌توانند صدای شان را به جهانیان برسانند.”

به گفته خانم سعید، علی‌رغم پیشرفت‌هایی که در زمینه حقوق زنان در افغانستان بوجود آمده، وضعیت زنان روستایی تغییر چندانی نکرده‌ است.

با وجود اینکه علاقه‌مندان فعالیت مدنی و آواز خانم سعید در افغانستان زیاد هستند، اما فعالیت‌های او گاهی با واکنش‌ها و مخالفت‌های نیز همراه بوده است. باهمه اینها اخیرا وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به او لقب “صدای زن افغانستان” را داد.

دبیرکل ناتو برگزاری کنسرت خانم سعید را به مناسب روز استقلال افغانستان در کابل به او تبریک گفته است.

آقای استولتنبرگ از خانم سعید به دلیل دفاع از حقوق زنان قدردانی کرده و گفته که او “به یک الگو برای زنان افغان و جهان تبدیل شده است.”

آریانا سعید چندی قبل نیز در افغانستان خبرساز شد. پخش ویدئویی از کنسرت او در پاریس موجی از واکنش‌ها را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان در پی داشت. بسیاری لباس او را “نامناسب” ‌دانستند.

او بعد از این اعتراض این لباس را آتش زد و در توضیح دلایل آتش زدن این لباس گفت که می‌خواهد با این اقدام سمبولیک فرصتی میسر شود تا مردم “روی مشکلات اساسی‌تر افغانستان متمرکز شوند”.

 

 

گزینه‌های پیش روی بارزانی

 روند تحولات اقلیم به گونه‌ای است که چنانچه بارزانی از اقدامات تجزیه طلبان خود دست برندارد، فشارهای اقتصادی و مالی بیشتری متوجه اقلیم کردستان خواهد شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، به رغم  مخالفت های  جهانی  بویژه  کشورهای  عراق،  ترکیه  و  ایران  با برگزاری  همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق،  این همه پرسی برگزار  شد  و شرکت کنندگان  در آن به  استقلال این اقلیم  آرای گفتند.  این همه پرسی،  اقلیم کردستان عراق   و کشورهای همجوار  آن  را  در  شرایط  جدیدی  قرار  داد.   اکنون  “مسعود بارزانی ” رئیس اقلیم کردستان  در  برابر  چند  گزینه  قرار  دارد.  تحولات  آینده  روشن خواهد  کرد  که   او  کدام گزینه  را  می پذیرد.

  1. اصرار بر  استقلال:  بارزانی  و  سایر  رهبران  اقلیم کردستان  با  تکیه  به  آراء بدست  آمده  در  همه پرسی  می توانند همچنان بر  طبل تجزیه  طلبی بکوبند  و به کمتر  از آن راضی نشود.  در این صورت، منطقه  به سمت یک بحران جدید حرکت می کند که  پیامدهای  منفی  آن دامنگیر کردهای  عراق  و  کشورهای دیگر خواهد شد.  این  بحران  می تواند  از تحریم های اقتصادی  شروع شود  و  به جنگ خاتمه یابد.
  2. پذیرش تحریم های  اقتصادی:  بغداد،  آنکارا  و  تهران تصمیم  گرفتند، به منظور حفظ  یکپارچگی عراق  مجازات هایی  را علیه تجزیه طلبان  “کرد”  اعمال کنند.  این مجازات ها  با مسدود شدن  مرزهای هوایی  اقلیم کردستان  توسط عراق،  ترکیه  و  ایران به اجراء در آمد.  مقامات آنکارا  اعلام  کردند: چنانچه  بارزانی دست  از  مطالبات خود برندارد، خط  انتقال نفت اقلیم کردستان  به ترکیه  را مسدود  و  انتقال  کالا  به این  اقلیم را  متوقف خواهیم  کرد.  بغداد  نیز اعلام  کرده است  تمام  روابط  اقلیم با  استان های همجوارش  را  در  عراق  قطع  می کند.  همچنین  پارلمان  این  کشور  به  دولت بغداد  احازه  داد  تا  نیروهای ارتش  را  در استان کرکوک  ( مورد  اختلاف  با کردها ) مستقر  سازد.  روند تحولات اقلیم  به گونه ای است  که چنانچه  بارزانی  از  اقدامات  تجزیه طلبان  خود  دست  برندارد، فشارهای  اقتصادی  و  مالی بیشتری  متوجه اقلیم  کردستان  خواهد شد،  به گونه ای  که اقتصاد  آن  در  معرض  فروپاشی قرار می گیرد  و بسترهای لازم برای  اجرای عملیات نظامی علیه  اربیل فراهم می شود.  با وجود این، عملکرد  بارزانی چنین  نشان می دهد که او  حاضر است  ساکنان  اقلیم کردستان تحت تحریم های شدید اقتصادی  باشند اما این خطه  از عراق جدا شود.  اکنون این  سئوال  مطرح است  این روند تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟
  3. قبول  مذاکره  با بغداد:  بسیاری  از کشورهای جهان  از جمله همسایگان  عراق  پیشنهاد  کرده اند،  اربیل  مشکلات خود  را  با بغداد  از  طریق  گفت‌وگو  حل  و فصل  کند.  آمریکا نیز پشنهاد  کرده است،  این گفت‌وگوها  تحت نظارت  سازمان ملل انجام  شود . بسیاری  از کشورهای غربی  از  این پیشنهاد استقبال  کردند  اما اریبل  تاکنون  این پیشنهاد ها  را  نپذیرفته است  و  همچنان بر  مواضع  خود پافشاری  می کند.

نگارنده معتقد است  تحریم ها  و فشارهای اقتصادی  علیه  اقلیم  کردستان  توسط  عراق،  ترکیه  و  ایران  گام  به  گام  به مرحله  اجرا  در خواهند  آمد  و  بغداد  نیز  اقدامات  نظامی و  سیاسی بیشتری  علیه اربیل انجام خواهد  داد.  ممکن است  بارزانی  با  اهرم  تبلیغات،   افکار عمومی  کردها  را  با  خود  همراه  سازد  و  از  تاجران  و  کاسبکاران  تحریم  برای عبور  از  تنگناهای اقتصادی  استفاده  کند اما  فشارهای مزبور  رئیس اقلیم کردستان عراق  را  ناگزیر  به پذیرش  مذاکره  با  بغداد می کند.

با توجه به اینکه کردها  روابط  خوبی با  آمریکا دارند،  واشنگتن  می تواند  گزینه خوبی  برای  میانجیگیری  بین  اربیل  و  بغداد  باشد. در  اینجا مناسب  است به مقاله “زلمی خلیل زاد”  سفیر  سابق  آمریکا در  عراق  اشاره  کنم  که  در  روزنامه  “واشنگتن پست”  به چاپ رسید.  خلیل زاد  می نویسد:  آمریکا باید  پیامدهای  منفی  ناشی  از  همه پرسی  اقلیم  کردستان  عراق  را  کنترل کند  و  این  کار از  طریق  حمایت  از  مذاکرات اربیل – بغداد  قابل  اجراست.  وی تاکید  کرد:  باید  از اقداماتی  که  باعث  افزایش  بی ثباتی در  منطقه  می شود،  جلوگیری  کرد  و  هرچه سریع تر  باید  مذاکرات  اربیل بغداد  آغاز شود.  نگارنده  براین  باور است که  زمان برگزاری  این  مذاکرات  فرا نرسیده است. شاید روزها  و  هفته های آینده بسترهای لازم  برای  برگزاری  چنین مذاکراتی فراهم شود.

نویسنده: عباس سیدمیر جمکرانی

 

انفجار انتحاری در نزدیک مسجد شیعیان در شمال کابل ۵ نفر را کشت

سخنگوی وزارت داخله گفته که مهاجم انتحاری با تعدادی گوسفند به سوی مسجد می‌رفت که با ممانعت پلیس برخورد و کمربند انتحاری اش را منفجر کرد

سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که در حمله انتحاری به مسجد شیعیان در شمال کابل، پنج نفر کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

نجیب دانش به بی‌بی‌سی گفت که فرد بمبگذار ساعت یک ۴۵ بعد از ظهر روز جمعه (۷ میزان/مهر) به وقت کمربند انتحاری خود را در حدود ۲۰۰ متری مسجد جامع کوچه هفتم محله قلعه فتح‌الله منفجر کرد.

او افزود که ۳ مظنون در پیوند به این رویداد بازاداشت شده‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت داخله، یک مهاجم انتحاری به عنوان چوپان با تعداد گوسفندان به سوی محلی که مسجد واقع شده، حرکت می‌کرد، ولی زمانی که نیروهای پلیس مانع شدند، او کمربند انتحاری خود را منفجر کرد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان این انفجار را حمله به نمازگزاران خوانده و در اعلامیه‌ای نوشته که محمداشرف غنی، رئیس جمهوری آن را محکوم کرده است.

آقای غنی گفته است: “وحدت مذاهب و همبستگی مردم افغانستان در جهان به مثابۀ یک الگو و نمونه تلقی می‌گردد و تروریستان باید بدانند که انجام اعمال ضددینی و بشری آنها هیچ تأثیر منفی بر همنظری و وحدت مردم مسلمان افغانستان نمی‌گذارد، بلکه هر روز اتفاق و اتحاد ملت ما تقویت می‌یابد.”

 

خبر این انفجار در حالی گزارش می‌شود که به تازگی فرماندهی نظامی کابل از تامین امنیت در مراکز مذهبی این شهر در روزهای عزاداری محرم خبر داده است.

پیشتر سرور دانش، معاون ریاست جمهوری هم اعلام کرده بود که نهادهای امنیتی و مردم برای تامین امنیت مراکز مذهبی شیعیان آماده شده‌اند.

به این منظور صدها نفر از اهالی نزدیک به مراکز مذهبی شیعیان برای همکاری با نیروهای امنیتی در تامین امنیت مسلح شدند و آموزش دیدند.

منابع امنیتی گروه دولت اسلامی معروف به داعش را تهدید اصلی در برابر مراکز مذهبی شیعیان می‌دانند، گروهی که اهداف فرقه‌گرایانه آشکاری دارد.

 

 

 

در پی رسوایی سوءاستفاده از جت‌های خصوصی وزیر بهداشت ترامپ استعفا داد

همرسانی در فیسبوک همرسانی در توییتر همرسانی در Messenger همرسانی در ایمیل همرسانی

آقای پرایس بیش از ۴۰۰ هزار دلار صرف اجاره جت‌های خصوصی کرده بود

تام پرایس، وزیر بهداشت آمریکا در پی افزایش انتقادها از سفرهای متعدد او با جت های اختصاصی و صرف صدها هزار دلار از بودجه دولتی برای انجام این سفرها، ناچار به استعفاء شده است.

عصر جمعه (۲۹ سپتامبر- هفتم مهر) کاخ سفید با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تایید تسلیم استعفانامه آقای پرایس، از موافقت آقای ترامپ و تصمیم او برای تعیین جایگزین موقت برای سرپرستی وزارت بهداشت خبر داد.

استعفای آقای پرایس در حالی روی می دهد که او روز گذشته رسما عذرخواهی کرد و گفت همه مخارج این سفرها را به خزانه باز خواهند گرداند و از این پس با پروازهای مسافری معمول سفر خواهد کرد.

آن طور که رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند آقای پرایس در ۹ ماهی که از بر سر کار آمدن دولت دونالد ترامپ می‌گذرد ۲۴ پرواز اختصاصی با استفاده از هزینه دولتی داشته و مجموعا بیش از ۴۰۰ هزار دلار برای اجاره جت‌های خصوصی هزینه کرده است.

این در حالی است که نشریه پولیتیکو آمریکا که نخستین بار در پی یک گزارش تحقیقی از این سفرها خبر داده بود، جمع مبالغ هزینه شده برای وزیر بهداشت و هیات همراهانش در این پروازها را بیش از یک میلیون دلار برآورد کرده است.

همزمان، دیروز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور، در واکنش به این گزارش‌ها گفت “اصلا راضی نیست” و امروز (جمعه) هم تاکید کرده بود که به زودی درباره سرنوشت تیم پرایس تصمیم خواهد گرفت.

در ادامه افزایش انتقادها از وزرای دولت دونالد ترامپ به علت استفاده از پروازهای اختصاصی پرهزینه، پای رایان زینک، وزیر کشور هم به این ماجرا باز شده است. آقای زینک تنها در یک مورد با پروازی که ۱۲ هزار دلار برای مردم آمریکا خرج برداشته، از لاس وگاس به مونتانا سفر کرده است.

رایان زینک، وزیر کشور آمر

رایان زینک، وزیر کشور آمریکا، به علاقه وافرش به اسب سواری شهرت دارد

گزارش‌ها درباره استفاده وزرای دولت از پروازهای اختصاصی پرهزینه، صدای منتقدان آقای ترامپ را درآورده که می‌گویند آقای ترامپ وعده داده بود که برای “خشکاندن منجلاب فساد دولتی” به واشنگتن و کاخ‌سفید می‌رود اما اکنون وزاری کابینه او برای سفرهایی که به آسانی از طریق زمین با پروازهای تجاری معمولی قابل انجام بوده، جت های خصوصی کرایه می‌کنند و از بیت‌المال هزینه می‌کنند.

مقام های دولت آمریکا موظفند برای سفرهای کاری خود از پروازهای تجاری معمول استفاده کنند و استفاده از جت‌های خصوصی تنها به ماموریت‌های مرتبط با موارد امنیت ملی محدود شده است.

همزمان با استعفای آقای پرایس، انتقادها در رسانه‌های آمریکا نسبت به استفاده “غیرضروری” از پروازهای خصوصی دامن دو مقام بلندپایه دیگر کابینه آقای ترامپ را هم گرفته است.

– استیو مونشن، وزیر دارایی آمریکا متهم است که به همراه همسرش برای تماشای کسوف با یک پرواز اختصاصی به ایالت کنتاکی سفر کرده است

– اسکات پریوت، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست هم متهم است ۵۸ هزار دلار برای مخارج سفرهایی که طی آنها از پروازهای معمولی استفاده نکرده، هزینه کرده است.

 

آمریکا نتیجه رفراندوم کردستان عراق را نمی‌پذیرد

همزمان با متوقف شدن پروازهای بین المللی به مقصد اقلیم کردستان، تجمعی با هدف ترویج صلح میان بغداد و کردها برگزار شد

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده آمریکا نتایج همه‌پرسی کردستان عراق را به رسمیت نمی‌شناسد.

در این بیانیه که وزارت خارجه آن را عصر جمعه (۲۹ سپتامبر – هفتم مهر) منتشر کرده، آقای تیلرسون تاکید کرده از نظر ایالات متحده همه‌پرسی روز دوشنبه در کردستان عراق “فاقد وجاهت قانونی” بوده و موضع آمریکا این است که همچنان از عراقی یکپارچه، فدرال و دموکراتیک حمایت کند.

“ما همزمان، نگران پیامدهای بالقوه منفی این اقدام یک جانبه هستیم. پیش از برگزاری آن، ما تلاش کردیم هم با دولت اقلیم و هم با دولت مرکزی عراق در تماس باشیم و بکوشیم تا هر دو طرف را تشویق کنیم به سوی راه‌حلی سازنده گام بردارند، راهی که به سوی ثبات و سودمندی مردم کردستان ختم شود. چنین آرمان‌هایی نمی‌تواند از طریق اقدامات یک جانبه‌ای همچون این همه‌پرسی به واقعیت بدل شود.”

در ادامه این بیانیه، وزیر خارجه آمریکا مقام‌ها در عراق را به آرامش و متانت دعوت کرده و دولت مرکزی عراق را هم از تهدید به استفاده از زور و خشونت بازداشته است.

در همین حال، روز جمعه پروازهای بین‌المللی از فرودگاه‌های کردستان متوقف شد؛ یکی از نخستین اهرم‌های فشار که دولت عراق به نشانه عزم جدی خود برای مخالفت با استقلال کردستان به کار گرفته است.

بغداد می‌گوید از روز جمعه فقط پروازهای داخلی از فرودگاه های اربیل و سلیمانیه انجام خواهد شد و این محدودیت تا زمانی که دولت اقلیم کنترل کامل فرودگاه را به بغداد تحویل دهد، ادامه خواهد داشت.

 

افزایش فشارها بر اقلیم کردستان پس از رفراندوم

امروز همچنین آیت‌الله علی سیستانی، پرنفوذترین مرجع شیعیان عراق، با جدایی اقلیم کردستان از این کشور مخالفت کرد.

او از مسئولان اقلیم کردستان خواسته که به خاطر مردم این اقلیم به “اصول قانون اساسی بازگردند”.

پیام آقای سیستانی را احمد صافی، نماینده او در کربلا در نماز جمعه امروز، جمعه ۲۹ سپتامبر، اعلام کرده است.

این اولین بار است که در ۲۰ ماه گذشته آیت‌الله سیستانی درباره یک رویداد سیاسی بیانیه صادر می‌کند.

روز دوشنبه، مقام‌های اقلیم خودگردان کردستان عراق همه‌پرسی جدایی این منطقه از عراق را برگزار کردند.

بیش از ۹۲ درصد شرکت‌کنندگان به استقلال از عراق رای دادند. نتیجه همه‌پرسی الزام آور نیست اما باعث افزایش تنش در داخل و خارج عراق شده است.

رهبران کردستان عراق گفته‌اند رای مثبت مردم به آنها این اختیار را می‌دهد که مذاکرات استقلال از عراق را با دولت مرکزی و کشورهای همسایه آغاز کنند.

 

هشدار طالبان به احتمال بسته شدن دفتر این گروه در قطر

دفتر گروه طالبان در قطر در ۲۸ جوزا/خرداد ۱۳۹۲ به منظور تسهیل روند صلح بین دولت افغانستان و این گروه گشایش یافت

گروه طالبان هشدار داده که اگر دفتر این گروه در قطر بسته شود، مسئولیت پیامدهای آن بر عهده دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی خواهد بود.

در اعلامیه‌ای که از نشانی “دفتر سیاسی” این گروه به خبرنگاران فرستاده شده، آمده که صلح استراتژی این گروه است، ولی آمریکایی‌ها و دروازه صلح را می‌بندند، بنابراین، مسئولیت هر نوع پیامد آن هم بر عهده آنها خواهد بود.

گروه طالبان گشایش دفتر قطر و استقرار نمایندگان خود در آن را نشانه‌ای از تمایل خود برای رسیدن به صلح دانسته، ولی دولت افغانستان را متهم کرده که بارها کوشیده جلو روند صلح را بگیرد.

براساس این اعلامیه، دولت در سال ۲۰۱۱ جلو شرکت نمایندگان طالبان در اجلاسی در شهر بن آلمان را گرفت و در اعتراض به گشایش دفتر قطر سفیر خود از این کشور فراخواند.

این گروه افزوده که این موارد و چند مورد مشابه دیگر بیانگر آن است که صلح در راهبرد آمریکایی‌ها و متحدان افغان آنها وجود ندارد. به نظر این گروه، هدف اصلی آمریکا تبدیل افغانستان به یک پایگاه نظامی است.

 

دفتر گروه طالبان در قطر در ۲۸ جوزا/خرداد ۱۳۹۲ به منظور تسهیل روند صلح بین دولت افغانستان و این گروه گشایش یافت، اما در عمل گفت‌وگو صلحی بین نمایندگان دو طرف انجام نشده است.

طالبان این اعلامیه پس از آن منتشر کرده که خبرهایی پخش شد مبنی بر این در دیدار اخیر اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نیویوک، آمریکا خواستار مسدود شدن دفتر گروه طالبان در قطر شد.

دو روز پیش در جریان کنفرانس مطبوعاتی آقای غنی با وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو در کابل، گفت که این خبرها “شایعه” است و چنین چیزی در این دیدار مطرح نشده است.

از سوی دیگر، گروه طالبان در حالی دولت افغانستان را به نداشتن اراده‌ای برای صلح متهم می‌کند که رهبران دولت بارها این گروه را دعوت به صلح کرده‌اند و شورای عالی صلح را به همین منظور تشکیل کرده‌اند.

گروه طالبان تا حال به صورت صریح نگفته‌اند که حاضر به مذاکره با دولت افغانستان است. این گروه همواره خروج کامل نیروهای بین‌المللی از کشور شرط آغاز مذاکرات صلح دانسته است.

به بهانۀ سفر وزیر دفاع امریکا و دبیر کل ناتو به افغانستان مبارزه با تروریسم باید صادقانه و شفاف باشد

سپوتنیک : جیمز متیس وزیر دفاع امریکا و ینس استولنبرگ، دبیر کل ناتو یروز در یک سفر از پیش اعلام ناشده وارد کابل شدند. سفر این مقامات ارشد امریکا و ناتو در حالی به کابل انجام شد که نیروهای طالبان فرودگاه نظامی کابل را آماج چندین موشک قرار دادند.

سخنگوی طالبان گفت هدف این راکت‌ها، هواپیمای حامل وزیر دفاع امریکا بوده است.این نخستین سفر یک مقام امنیتی امریکا و دبیر کل ناتو پس از اعلام راهبرد تازۀ ایالات متحده برای جنگ در افغانستان است.

راهبردی که چند روز پیش، رییس‌جمهور ترامپ اعلام کرد به افزایش نیروهای جنگی امریکا در افغانستان متمرکز شده و از احتمال “حضور دایمی” این نیروها در افغانستان پرده برداشت. این دو مقام همراه با رییس‌جمهور افغانستان دیدار کرده و در یک نشست خبری ظاهر شدند. هرچند رییس‌جمهوری افغانستان پیش از این از استراتیژی تازۀ امریکا در قبال افغانستان استقبال کرده بود، اما امروز در نشست خبری گفت که هیچ کسی از مسیر جنگ در افغانستان به پیروزی دست نخواهد یافت.

استراتیژی تازۀ امریکا در قبال افغانستان در حالی انجام می‌شود که وضعیت امنیتی در این کشور خوب نبوده و حملات مخالفان به شدت افزایش یافته است. بر اساس اطلاعات بخش‌هایی قابل توجهی از افغانستان در کنترول مخالفان مسلح دولت به ویژه طالبان بوده و ضعف و فساد به طور گسترده در ساختار امنیتی افغانستان هویدا است.

در تازه‌ترین گزارش از وجود فساد، سازمان «سیگار» گزارش داده که بیوه‌های سربازان افغان، برای دریافت حقوق همسران شان که در جنگ کشته شده اند، وادار به برقراری رابطۀ جنسی می‌شوند، اتفاقی که وزیر داخلۀ افغانستان آنرا «تکان‌دهنده» خوانده است.
آگاهان سیاسی و نظامی باور دارند در صورتیکه ناتو و امریکا، نتوانند شفافیت و صداقت را در جریان کمک به امنیت افغانستان رعایت کنند، رسیدن به پیروزی در این جنگ، دشوار و ناممکن است.

همواره گزارش‌هایی وجود داشته است که سربازان غربی در افغانستان در عملیات‌های هوایی، به اشتباه مردم ملکی را آماج قرار می‌دهند و در مواردی عزم کافی برای مقابله با تروریستان ندارند.

در حالی که سیاست نو رییس‌جمهور ترامپ نوید مبارزه قاطع این کشور با مخالفان دولت افغانستان را می‌دهد، اما نیاز است تا مبارزه با گروه‎های تروریستی مبتنی بر منافع ملی افغانستان و به صورت شفاف و صادقانه صورت بگیرد و غربی‌ها بتوانند اعتماد مردم افغانستان که نسبت به این نیروها کمرنگ شده را، اعاده کنند، در غیر آن چنان‌چه رییس‌جمهور افغانستان گفته است پیروزی در این جنگ ممکن نیست.

استقبال راکتی طالبان از مقام های نظامی غرب

آوا : همزمان با سفر دبیر کل ناتو و وزیر دفاع امریکا به کابل، سخنگوی وزارت داخله تایید کرد که سه موشک در اطراف فرودگاه کابل اصابت کرده است.

ساعاتی پس از ورود ینس استولتنبرگ؛ دبیر کل پیمان ناتو و جیمز ماتیس؛ وزیر دفاع امریکا به کابل دست‌کم سه موشک در اطراف فرودگاه کابل فرود آمده است.

در همین حال، یک منبع امنیتی دیگر گفته است که چهار مهاجم انتحاری از خانه‌ای در شمال فرودگاه کابل به سوی این فرودگاه آرپی‌جی شلیک کردند.

برخی رسانه های محلی از شلیک ۲۰ تا ۳۰ راکت آرپی‌جی به سوی فرودگاه خبر دادند.

اگرچه سخنگوی وزارت داخله گفته هنوز مشخص نیست این موشک‌ها از کجا شلیک شده؛ اما یک منبع پولیس کابل گفته است که گمان می‌رود محل شلیک آنها خانه‌ای در شمال فرودگاه باشد. به گفته او، نیروهای پولیس این خانه را محاصره کرده‌اند.

این اولین سفر مقام‌های ارشد امریکا و ناتو بعد از اعلام استراتژی جدید امریکا درباره افغانستان است.

این حمله راکتی آنگونه که در گزارش های رسانه ای بازتاب یافته، تلفاتی در پی نداشته؛ اما همزمانی آن با روز سفر دو مقام نظامی مهم غربی به افغانستان، حامل یک پیام سیاسی واضح و قدرتمند از سوی تروریست های در حال جنگ با دولت مرکزی است؛ اینکه ۱۷ سال حضور سنگین و همه جانبه نیروهای خارجی قدرت های غربی در افغانستان، هیچ کمکی به بهبود امنیت و تغییر وضعیت به نفع صلح و ثبات و سرکوب تروریزم و برچیده شدن عوامل، ریشه ها و زمینه های ناامنی و بی ثباتی در این کشور نکرده است.

سفر دو مقام ارشد غربی به افغانستان، پس از اعلام استراتژی جدید ترامپ درباره افغانستان و جنوب آسیا صورت می گیرد و از این منظر، بسیار مهم است که ترامپ و متحدان او در ناتو دریابند که در سایه این استراتژي، چگونه می توانند وضعیت امنیتی افغانستان و آینده مأموریت نظامی غرب در افغانستان را مدیریت و سامان دهی کنند.

کارشناسان مسایل نظامی می گویند که استقبال راکتی طالبان از جیمز متیس و ینس استولتنبرگ، به خوبی نشان داد که غرب ناگزیر است که برای استقرار امنیت، مبارزه با تروریزم و در یک کلمه، رسیدن به چشم اندازی هرچند دور از پیروزی در مأموریت افغانستان، همه چیز را از صفر شروع کند؛ زیرا این حمله راکتی، ثابت کرد که هیچ تغییر ملموسی رخ نداده است. تروریست ها در همین نزدیکی حضور دارند و می توانند هر زمان که بخواهند،‌ هر مکانی را که اراده کنند، مورد حمله قرار دهند و این یعنی هنوز کوچک ترین اتفاقات در حوزه مقدرات امنیتی افغانستان، تحت اراده و ابتکار عمل تروریست ها و حامیان منطقه ای آنها صورت می گیرد.

نکته مهم دیگری که از دید صاحب نظران عرصه نظامی، در سایه استقبال موشکی طالبان از نمایندگان نظامی غرب در افغانستان، اتفاق افتاد این بود که طالبان، همان گونه که پیشتر نیز اذعان کرده بودند، این پیام را به صورت عملی به ترامپ و جیمز متیس؛ فرستاده او، منتقل کردند که آماده ادامه جنگ و خشونت هستند.

این پیامی بود که طالبان پس از اعلام استراتژي جدید ترامپ در افغانستان، به صراحت به آن اشاره کرده و گفته بودند که استراتژي جدید امریکا برای افغانستان به معنای اعلان و ادامه جنگ است و این گروه، آماده است تا افغانستان را به گورستان امریکایی ها بدل کند.

به این ترتیب، حمله راکتی صبح چهارشنبه به فرودگاه کابل، در شرایطی که مهم ترین مقام های نظامی غرب در این شهر حضور مستقیم داشتند، به وضوح از عزم تروریست ها برای ادامه جنگ خبر داد. آنها به این ترتیب، موفقیت و چشم انداز پیروزمندانه پیش بینی شده برای راهبرد جدید ترامپ را به چالش کشیدند و با زبان آتشین راکت، هشدار دادند که نظامی گری، زورگویی و اتکای یکجانبه بر رویکردهای سخت افزاری صرف، نمی تواند رهایی از شکست و رسیدن به پیروزی را برای نیروهای خارجی، تضمین کند.

به هر حال، اکنون این با قدرت های غربی از جمله امریکا و متحدانش در ناتو است که چگونه می خواهند به هل من مبارز طلبی طالبان، در میدان های نبرد پاسخی درخور بدهند. آنها در نهایت باید نشان دهند که عزمی جدی و توقف ناپذیر برای به سرانجام رساندن استراتژي جدید ترامپ دارند؛ چیزی که از استلزامات حیاتی و ناگزیر آن، تعهدی صادقانه و راستین به مبارزه ای واقعی با تروریزم و عوامل منطقه ای و بین المللی آن می باشد.

 

مقابله با تاثیر ایران و مهار چین و روسیه در افغانستان از اهداف استراتژی جدید آمریکا است

مقام ارشد آمریکا در کنگره این کشور گفت که بر اساس استراتژی جدید واشنگتن برای متعادل سازی تاثیر ایران در افغانستان تلاش می‌کنیم و از تخریب تلاش‌های واشنگتن توسط مسکو نیز جلوگیری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد ارتش آمریکا در کنگره این کشور درباره استراتژی جدید ترامپ گفت: برای متعادل سازی تاثیر ایران در افغانستان تلاش می‌کنیم.

وی درباره رویکرد منطقه‌ای استراتژی جدید واشنگتن توضیح داد که هند تاکنون سه میلیارد دلار برای توسعه در افغانستان هزینه کرده است اما به نظر می‌رسد که دهلی‌نو به ایفای نقش بیشتر در این کشور نیز تمایل دارد.

ژنرال دانفورد اظهار داشت: مقامات هندی بمنظور ارتقای ظرفیت نیروهای امنیتی افغانستان می‌توانند تجهیزات و آموزش بیشتر را فراهم کنند.

رئیس ستاد ارتش آمریکا گفت: اگرچه واشنگتن خواستار افزایش نقش هند در توسعه افغانستان است اما از جنبه نظامی نیز هند این توانایی را دارد تا در بخش آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان نقش ایفا کند.

وی در ادامه تاکید کرد که حمایت کشورهای همسایه بویژه پاکستان از دولت قانونی افغانستان مهم است. در استراتژی جدید واشنگتن بر لزوم تغییر سیاست‌های پاکستان که برای افغانستان، نیروهای خارجی و حتی خود مردم پاکستان هم مضر هستند تاکید شده است.

این ژنرال نظامی آمریکایی درباره چین نیز گفت: دولت پکن در زمینه استخراج معادن و ساخت جاده اقتصادی یک راه یک جاده در غرب افغانستان در حالی سرمایه گذاری کرده است که در جنبه امنیتی این کشور اقدامی را شاهد نبودیم.

دانفورد همچنین با اشاره به اختلاف نظر مسکو و واشنگتن تصریح کرد: آمریکا و روسیه در بسیاری از موارد اختلاف نظر دارند اما در مبارزه با تروریسم و تامین ثبات در افغانستان منافع مشترکی دارند.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اظهار داشت: بر اساس استراتژی جدید واشنگتن ما تلاش می‌کنیم تا با توجه به منافع مشترک با روسیه از تخریب تلاش‌های خود برای تامین ثبات افغانستان توسط مسکو جلوگیری کنیم.

این در حالی است که اخیرا وزیر دفاع آمریکا برای رایزنی با مقامات هندی در موضوع افغانستان به دهلی‌نو سفر کرده و قرار است نماینده ویژه پوتین نیز برای گفت‌وگو در این موضوع نیز با مقامات هندی دیدار کند.

 

مردم افغانستان از دلارها سودی نبرده‌اند/ افغان‌ها از «استعمارگرایی وحشیانه» غربی خسته‌اند

کارشناس مسائل سیاسی در آمریکا گفت که با وجود هزینه تریلیون دلاری دولت واشنگتن در افغانستان، مردم این کشور سودی از آن نبردند و این مبلغ صرف مسایل نظامی و گسترش فساد میان نخبگان سیاسی افغان شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «گلوبال ریسرچ»، کارشناس مسائل سیاسی در آمریکا اظهار کرد که مردم افغانستان از «استعمارگرایی وحشیانه» غربی خسته شده‌اند، آن‌ها نه غرب را دوست دارند و نه به آن اعتماد دارند، اما اکثر این مردم خاموش هستند.

وی افزود: در حال حاضر همکاری با نیروهای اشغالگر غربی بهترین تجارت در این کشور است. دیپلمات‌های افغان، بسیاری از سیاستمداران، تعداد پر شماری از فرماندهان نظامی، سازمان‌های غیر دولتی وابسته به غرب و حتی هزاران نفر از افراد تحصیل کرده در افغانستان همه در حال خدمت به اشغالگران این کشور هستند.

«آندره ویچک» کارشناس سیاسی در آمریکا تصریح کرد: استعمارگرایی غرب وقتی کشوری را فتح و اشغال کرد، نسل‌های آینده این کشورها را نیز فاسد می‌کند.

وی افزود: خوشبختانه نخبگان این کشور نیز به این رسیده‌اند که تحت رژیم کنونی و حکمرانی کشورهای خارجی، افغانستان به سوی پیشرفت و آبادانی حرکت نخواهد کرد.

در کابل و ولایت‌های افغانستان مردم نگاه خود را به سمت روسیه، چین، ایران و هند متمایل کرده‌اند؛ در حال حاضر هر گزینه‌ای بهتر از ناتو است.

وی در ادامه گفت: تنها کافی است تا نگاهی به وبسایت سازمان بهداشت جهانی و یا برنامه توسعه سازمان ملل بیاندازید تا متوجه شوید که افغانستان در پایین‌ترین رده کشورهای توسعه یافته آسیا قرار دارد و مردم افغانستان همچنین کمترین امید به زندگی را میان کشورهای آسیایی دارند.

ویچک خاطرنشان کرد: آمریکا مدعی است که از حمله به افغانستان در سال 2001 تاکنون حدود 750 میلیارد تا 1.2 تریلیون دلار در این کشور هزینه کرده است؛ این مقدار بسیار بزرگ و نجومی است اما آیا این پول‌ها برای کمک به مردم افغانستان هزینه شده‌اند؟ البته که نه، این مبالغ برای فاسد کردن نخبگان، ارتش افغانستان و برای پرداخت دستمزد نیروهای قراردادی خارجی هزینه شده است.

وی تصریح کرد: با این مبلغ پایگاه‌های نظامی بزرگی در افغانستان ساخته شدند، فرودگاه‌هایی نیز احداث شدند که همه نظامی بودند. اگر این مقدار پولی که در افغانستان هزینه شده است بطور مساوی میان مردم افغانستان تقسیم می‌شد، این کشور در 16 سال گذشته درآمد سرانه بسیار بیشتری نسبت به کشور ثروتمند مالزی داشت.

این کارشناس مسایل سیاسی افزود: آپارتمان‌هایی که در زمان شوروی ساخته شدند در منطقه مکرویان هنوز وجود دارند و تقاضا برای این آپارتمان‌ها همچنان نیز بسیار بالاست. کانال‌های آبی که در حاشیه شهر در زمان شوروی ساخته شد در حوالی جلال‌آباد و دیگر مناطق هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند، هند چند سد را در این کشور ایجاد کرد و چین نیز مراکز بهداشتی را در افغانستان احداث کرده است.

اما آمریکا جز درگیری‌های مسلحانه، ایجاد سربازخانه‌های بی‌شمار، ساخت دیوارهای بلند بتنی، افزایش تجارت مواد مخدر و پوچ‌گرایی برای افغانستان چه ارمغانی داشته است؟

وی افزود که ناتو در افغانستان آتش جنگ را روشن نگه می‌دارد تا گروه‌های افراطی در این کشور پرورش یابد و پس از آن نیز آن‌ها را به شمال غرب چین و یا از طریق آسیای مرکزی به روسیه صادر کنند.

 

انتقال مواد مخدر افغانستان توسط امریکا به روسیه

انیشنکو: امریکا از طریق افغانستان مواد مخدر را به روسیه انتقال می نماید.

گینادی انیشنکو معاون اول رئیس کمیته تحصیلات و علوم پارلمان روسیه اظهار داشته است که وضع قاچاق مواد مخدر در روسیه بسیار وخیم است که شهرهای چون مسکو و سن

ت پتربورگ در سطر بالآ و وضع سایر مناطق روسیه نیز خطرناک ارزیابی میگردد.

مواد مخدر از طریق افغانستان به کشور های آسیای میانه و بعداً به روسیه انتقال می شود. معمولاً به شهر های پیشرفته مناطق اروپائی بیشتر قاچاق میگردد.

قاچاق مواد مخدر به دست باندهای مختلف قرار دارد که متاسفانه نمی توانیم به موفقیت خود در مبارزه با قاچاق موادمخدر افتخار نمایم. امریکا در قاچاق مواد مخدر دست دارد، و به همین سبب از توسعه قاچاق مواد مخدر جلوگیری نمی کند.

قابل یادآوری است که از سال 2001 تا کنون نیروهای امریکا در افغانستان قرار دارد و در این جریان نتنها سطح تولید مواد مخدر در افغانستان کاهش نیافته بلکه به مراتب توسعه یافته است.

 

اختلاس بی سر وصدا از شرکت آریانا

افغان پیپر: نصیر احمد حکیمی رییس شرکت هوایی آریانا از تعمیری که در اختیار این شرکت است مبلغ 20 هزار دالر ماهیانه کرایه دریافت می کند.
قبلا شایعه ای مطرح بود که این ساختمان با پول شرکت هوایی آریانا خریداری شده است اما منبع موثقی این خبر را تایید نکرد.
نصیراحمد حکیمی و مصطفی مستور دو فروند طیاره 310 A آریانا را به شرکت هوایی خصوصی تابان ایران داده اند که ماهیانه مبلغی از آن به شرکت هوایی آریانا واریز می شود. اما نکته قایل توجه اینجا است که این دو تن از این قراداد ماهیانه مبلغی را به عنوان کمیشن کاری شخصی به حساب خود می ریزند.
Ariana Nas برای هر یک نصیراحمد حکیمی + مصطفی مستور+ Moshrif از المان …Basır barami + yamah karzaı + Cpt hamid Zhair +S.Salman AFG JET ماهانه مبلغ 50.000 دالر از بابت کمیشن ground handling و 3. 2 طیاره A320 ماهانه اخذ کمیشن؟
این در حالی است که نصیراحمد حکیمی رییس شرکت هوایی آریانا و مصطفی مستور از شروع کار خود تا کنون با شعار به قوم گرایی، لسان گرایی، چور و چپاول دارایی هایی آریانا، فراکسیون بازی، دسیسه سازی و ده ها همچون اعمال غیر ملی دیگر بیش از حد موجب رنج کارمندان شرکت هوایی آریانا گردیده اند.
وی فعلا مقیم در کاناداو با پولهای باد کرده زندگی ارامی دارد.

 

رييس مجلس نمايندگان ١٢ دسته گُل را شش لك افغاني خريده است!

فهیم فطرت : بخشی از فساد میليونی عبدالرووف ابراهيمي رييس مجلس نمايندگان و خدای نظر نصرت رييس دبير خانه اين مجلس:
١- پنجاه میلیون افغانی کرایه در پنج سال برای خانه و دفتر رییس مجلس نمایندگان خلاف اصول وظایف داخلی.
٢- خریداری های مجلس نمایندگان بیشتر از سوی رییس دبيرخانه مجلس زیر پنج لک صورت گرفته است تا داوطلبی صورت نگیرد.
٣- بیشتر از چهار میلیون صرف ترمیم خانه و دفتر کرایی رییس مجلس در کارته پروان شده است در حالیکه این دو تعمیر اصلا وجود فیزيكي ندارد.
٤- دوازده دسته گل برای مجلس نمایندگان به قيمت شش لک افغاني خریداری شده است و هیچکس آن گل ها را در مجلس ندیده است.
٥- رییس مجلس نمایندگان به دادستانی مکتوب فرستاده است تا شکایت ها در برابر خدای نظر نصرت رییس بركنار شده دبيرخانه مجلس را بررسی نکند.
این کار رييس مجلس خلاف ماده یکصد و سی و پنج قانون اساسی مي باشد.

 

صنعت گردشگری افغانستان؛ از ماجراجویی‌ مارکوپولو تا تخریب آثار باستانی

به گزارش خبرگزاری فارس، صنعت گردشگری یکی از مهمترین و پردرآمدترین منابع اقتصادی کشورهای دارای تاریخ و تمدن کهن در جهان است که سالانه منافع بسیاری را برای این کشورها به همراه دارد.

بسیاری از کشورهای جهان با توجه و اهمیت به این صنعت به همراه برنامه ریزی و با گسترش فعالیت‌های توریستی توانسته اند درآمدهای بسیاری را گردشگری کسب کنند.

امروز 27 سپتامبر روز جهانی گردشگری نامیده است، روزی که توجه به آن در کشورهای دارای تمدن کهن می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد آنها داشته باشد.

افغانستان به عنوان کشوری دارای تمدن کهن و جاذبه‏‌های بی‌نظیر گردشگری، در سال 1344 عضو سازمان گردشگری شد کمی قبل تر از آن در سال 1327 افغانستان اداره توریسم را تاسیس کرده بود.

این کشور به علت برخورداری از جاذبه‎ های گردشگری و طبیعت بکر، محل حضور گردشگران شد و یک سال پس از عضویت افغانستان در سازمان جهانی توریسم، نخستین گروه از جهانگردان به افغانستان سفر کردند.

مارکوپولو سیاح با شهامت و جسور ونیزی که علاقمند به عبور از مسیرهای پرخطر و صعب العبور  در کوه‌ها و صحراها روزگاری قدم در خاک افغانستان گذاشت و از نزدیک زیبایی های این کشور را مشاهده کرد.

اما جنگ‌های چند دهه گذشته، صنعت مهم توریسم را در افغانستان تحت تأثیر قرار داده و گردشگری در این کشور رونق گذشته را ندارد.

بر اساس آمارها، افغانستان دارای 140 منطقه گردشگری و صدها بنای تاریخی است اما این صنعت ارزشمند در افغانستان به علت جنگ و ناامنی رونق خود را از دست داده است.

این در حالی است که در دهه 70 میلادی بیش از 90 هزار گردشگر از سراسر جهان با هدف مشاهده زیبایی های منحصر به فرد به افغانستان سفر کردند.

دیدگاه منفی در مورد کشور افغانستان، باعث به وجود آمدن چالش برای جذب گردشگر شده است حتی برای مردم کشورهای همسایه از جمله ایران با وجود اشتراکات فراوان فرهنگی افغانستان کشوری ناشناخته باقی مانده است.
افغانستان دارای 2 اثر ثبت شده در میراث جهانی از جمله منار جام و تندیس های بودا است و جاذبه های بکر و کشف نشده ای را در دل کوه‌ها، صخره ها و دشت های خود جای داده است.
این کشور با مکان ها و جاذبه های تاریخی خود دارای قدمتی 6 هزار ساله است و آثار تاریخی این کشور قدمت 2 هزار ساله دارند، مجسمه های بودا در بامیان، مسجد کبود در مزار شریف و دریاچه سد امیر از جمله این آثار است.

دولت افغانستان در تلاش است تا زیرساخت های تخریب شده در جنگ را بازسازی کند و پروژه های بزرگی را برای توسعه حمل و نقل به کار گیرد و با حمایت از بخش های خصوصی در این صنعت سرمایه گذاری کنند.
سال 2014 پر رونق‌ترین سال حضور گردشگران در افغانستان بود زیرا برخی از مسوولان تور ماجراجو مقدمات سفر گردشگران را به این کشور فراهم کردند و تورهایی به نام مرزهای وحشی برگزار کردند که گردشگران ماجراجو و علاقمند به افغانستان، سفر کنند.

سال 94 بیش از 220 هزار شهروند خارجی به افغانستان آمدند و این آمار نشان می‌دهد که در هر ماه سال 94 دست کم 18 هزار شهروند خارجی وارد افغانستان شدند.

نبود برنامه‌های موثر از سوی مسوولان فرهنگی افغانستان، از مهمترین دلیل رکود صنعت گردشگری در افغانستان است و با وجود میلیاردها دلار کمک جهانی به افغانستان و اختصاص هزینه‌های هنگفت به بخش صنعت توریسم، این صنعت با رکود خود در سال های اخیر مواجه بوده است.
با آنکه بناهای تاریخی و آثار باستانی بسیاری تخریب و آثار موزه‌ها در این کشور به تاراج رفته است اما این کشور بدلیل داشتن جاذبه‌های بکر و ناشناخته یکی از مناطق جذاب و متفاوت برای گردشگرانی است که هنوز موفق به سفر به این کشور نشده اند.
در افغانستان با توجه به وجود جاذبه های متعدد و منحصر به فرد برای صنعت گردشگری مانند آثار باستانی با قدمت چندین هزار ساله، امکان توسعه گردشگری وجود دارد جاذبه هایی که می توانند افغانستان را به مرکزی متفاوت و بسیار جذاب برای گردشگران در سطح منطقه و جهان تبدیل کنند.

مسوولان دولت افغانستان از اهمیت صنعت گردشگری و نقش آن در این کشور مطلع هستند و درصدد راهکارهای از جمله برگزاری همایش ها و نشست های برای توسعه این صنعت هستند.
محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در مراسم چالش های تروریسم در برابر گردشگری اظهار داشت که اگر تهدید نا امنی در افغانستان به پایان برسد سالانه افغانستان میزبان2 تا پنج میلیون گردشگر خواهد بود.
رییس جمهور افغانستان می گوید ضرورت دارد تا افغانستان توسط صنعت توریسم به عنوان یک کشور ضد تروریسم به جهان معرفی شود.

گردشگری هرچند یکی از جاذبه های مهم برای رشد و رونق اقتصادی افغانستان است، اما ناامنی سبب شده که این صنعت رونق نداشته باشد و بسیاری از کشورها، شهروندان خود را از سفر به افغانستان منع کند.
از جمله راهکارها برای رشد گردشگری در شهرهای مختلف افغانستان، بهره برداری از ظرفیت ها و فرصت‌ها به منظور حل مشکل ناامنیتی در مناطق و شهرهای توریستی افغانستان و ارائه راه حل‌های مناسب است.
افغانستان ظرفیت‌های بسیاری برای رونق گردشگری دارد چرا که با داشتن طبیعت بکر، جذاب و متفاوت که روزگاری مورد توجه مارکوپولو سیاح ونیزی قرار گرفته بود و می‌تواند حضور گردشگران را در این کشور  فراهم کند.

 

موشک‌باران فرودگاه کابل همزمان با سفر دبیرکل ناتو و وزیر دفاع آمریکا

افغانستانحق نشر عکسRS
Image captionماتیس و استولتنبرگ (دوم و چهارم از راست) برای دیدار با مقامات افغانستان و نیروهای خارجی وارد کابل شدند

همزمان با سفر دبیر کل ناتو و وزیر دفاع آمریکا به کابل، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان تایید کرد که سه موشک در اطراف فرودگاه کابل اصابت کرده است.

نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو در افغانستان صبح روز چهارشنبه (۵ میزان/مهر) از ورود ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان ناتو و جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا به کابل خبر دادند.

چند ساعت پس از ورود آنان به کابل، منابع خبری اعلام کردند که دست‌کم سه موشک در اطراف فرودگاه کابل فرود آمده است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله به بی‌بی‌سی گفت که این موشک‌ها روی چمن بخش نظامی در شرق فرودگاه اصابت کرده و در اثر آن پنج عضو یک خانواده زخمی شده اند که وضعیت یک زن وخیم است.

آقای دانش افزود که اصابت این موشک‌ها باعث قطع پروازها در فرودگاه نشده است.

در همین حال، یک منبع امنیتی دیگر به بی‌بی‌سی گفته است که چهار مهاجم از خانه‌ای در شمال فرودگاه کابل به سوی این فرودگاه آرپی‌جی شلیک کرده‌اند.

برخی رسانه های محلی از شلیک ۲۰ تا ۳۰ راکت آرپی‌جی به سوی فرودگاه خبر داده‌اند.

اگرچه سخنگوی وزارت داخله گفته هنوز مشخص نیست این موشک‌ها از کجا شلیک شده، اما یک منبع پلیس کابل گفته است که گمان می‌رود محل شلیک آنها خانه‌ای در شمال فرودگاه باشد. به گفته او، نیروهای پلیس این خانه را محاصره کرده‌اند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله موشکی را بره عهده گرفته و یک سخنگوی این گروه گفته که هدف این حمله هواپیمای وزیر دفاع آمریکا بود.

صبح چهارشنبه آقای استولتنبرگ و ماتیس بدون اعلام قبلی وارد کابل شدند و به گفته نیروهای ناتو، هدف این دو مقام ارشد نظامی غربی دیدار و گفتگو با مقام‌های دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور است.

این اولین سفر مقام‌های ارشد آمریکا و ناتو بعد از اعلام استراتژی جدید آمریکا درباره افغانستان است و به نظر می‌رسد که افزایش نیروها و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان یکی از مواردی باشد که در دیدار آقایان ماتیس و استولتنبرگ با مقامات افغانستان مورد گفتگو قرار خواهد گرفت.

افغانستانحق نشر عکسRS
افغانستان

 

مهلت سه روزه بغداد به اربیل برای تحویل کنترل فرودگاه‌های اقلیم کردستان

دولت عراق به اقلیم کردستان عراق سه روز مهلت داد تا کنترل فرودگاه های این منطقه را به بغداد تحویل بدهد.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق، هشدار داده که اگر اقلیم کردستان تا ساعت ۳ بعد از ظهر (به وقت محلی) روز جمعه ۷ مهر کنترل فرودگاه هایش را واگذار نکند، با تحریم پروازی بین‌المللی مواجه خواهد شد.

این هشدار، در واکنش به برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان اعلام شده که روز گذشته، با وجود مخالفت شدید بغداد برگزار شد.

نتایج رسمی همه پرسی هنوز اعلام نشده اما به گزارش خبرگزاری کردی روداو مسعود بارزانی رئیس تشکیلات اقلیم کردستان عراق در نطقی تلویزیونی مدعی پیروزی رای “آری” شده و از بغداد و کشورهای همسایه خواسته است به اراده میلیون نفر که به استقلال کردستان رای مثبت دادند احترام بگذارند.

اولتیماتوم دولت عراق، شامل پروازهای داخلی نمی شود و در صورت اجرا، پروازهای بین المللی به مقصد یا از مبدا کردستان عراق باید ابتدا از فرودگاه بغداد یا سایر فرودگاه های عراق بگذرند.

به گفته آقای عبادی، پروازهای “اضطراری” و بشردوستانه، در صورتی که به تصویب دولت عراق برسند، از این ممنوعیت پروازی معاف خواهند بود.

بغداد هفته پیش از کشورهای جهان خواسته بود که انجام پروازهای بین المللی به مقصد یا از مبدا فرودگاه های اربیل و سلیمانیه را در کردستان عراق متوقف کنند.

بغداد همچنین از کشورهای همسایه خواسته تا در صورتی که دولت اقلیم کنترل ایستگاه های مرزی خود را به دولت مرکزی تحویل ندهد، مرزهای خود با کردستان عراق را ببندند.

بیشتر بخوانید:

امروز صبح، شورای عالی امنیت ملی ایران از مسدود شدن مرز هوایی ایران با اقلیم کردستان عراق به درخواست دولت مرکزی عراق خبر داده بود.

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد درخواست عراق را یکشنبه دوم مهر در جلسه فوق العاده خود بررسی کرده و تصمیم به بستن مرز هوایی ایران با کردستان عراق گرفته است.

همزمان دو خط هوایی ترکیش ایرلاین و اطلس ترکیه هم پروازهای خود به اربیل را متوقف کرده‌اند.

در واکنشی جداگانه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان را به شدت محکوم کرده و آن را خیانت خوانده است.

او گفته که تلاش اقلیم کردستان برای استقلال، منطقه را به جنگ می‌کشاند و هشدار داده که اگر این تلاش‌ها ادامه یابد، ترکیه اقدامات تنبیهی در نظر خواهد گرفت.

آقای اردوغان گفته که اگر ترکیه مرزهای خود را ببندد، کردها گرسنه خواهند ماند.

 

درخواست‌ها از ترامپ برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران

شب گذشته یک موسسه تحقیقات سیاسی در آمریکا به نام شورای آتلانتیک میزبان جلسه ای بود با حضور چندین سفیر اروپایی و با موضوع توافق هسته ای با ایران. در این جلسه سفیران کشورهایی اروپایی که در مذاکرات هسته ای نقش داشتند کوشیدند دولت دونالد ترامپ را از پشت کردن به توافق هسته ای منصرف کنند. آنها به نوبه خود سرسختانه از برجام دفاع کردند. سیاوش اردلان و جزئیات بیشتر.

 

ژنرال دانفورد: خروج از برجام توافق با سایرین را سخت تر می کند

ژنرال دانفورد در یک کمیته مجلس سنا اظهار نظر می کرد

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می گوید که ایران به توافق اتمی، برجام، پایبند بوده و هرگونه تصمیمی برای خروج از آن می تواند باعث شود سایر کشورها کمتر برای توافق با آمریکا رغبت نشان دهند.

ژنرال جوزف دانفورد که در کمیته خدمات نیروهای مسلح مجلس سنا صحبت می کرد در عین حال گفت که ایران بر فعالیت هایش در سایر زمینه ها افزوده.

به گزارش خبرگزاری رویترز سناتور دمکرات جک رید از ژنرال دانفورد پرسید آیا خروج از توافق اتمی میان ایران و قدرت ها (برجام) بر توانایی آمریکا برای مذاکره با کره شمالی یا رسیدن به یک راه حل غیرنظامی برای حل مساله کره شمالی اثر می گذارد.

ژنرال دانفورد در پاسخ گفت: “حرف درستی است که اگر ما توافقی که امضا کرده ایم را به هم بزنیم درحالی که طرف آن را نقض نکرده، بر تمایل دیگران به امضا توافق با ما اثر می گذارد.”

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درحال بررسی خروج از برجام بوده که با واکنش منفی متحدان اروپایی آمریکا مواجه شده.

سفرای بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا در آمریکا روز دوشنبه قویا از برجام حمایت کردند.

آقای ترامپ هفته پیش در نطق مجمع عمومی سازمان ملل برجام را “مایه شرمساری” آمریکا دانست و بعد از آن گفت تصمیمش را درباره آن گرفته هرچند آن را فاش نکرد.

دولت ترامپ همزمان در هفته های اخیر برای تقویت برجام با اروپایی ها وارد گفتگو شده و وزیر خارجه آمریکا هشدار داده که اگر این توافق اصلاح نشود آمریکا آن را ترک می کند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه بار دیگر تاکید کرد که “نیازی به بازگشایی برجام نیست چون کاملا به نتایج مورد نظر رسیده.”

او در اشاره به بالا گرفتن تنش با کره شمالی گفت: “ما همین حالا یک بحران بالقوه اتمی داریم. مسلما نیازی نداریم وارد یک بحران دیگر شویم.”

مقام های دولت ترامپ می گویند که هرچند ایران به متن توافق پایبند بوده اما روح آن را از جمله با آزمایش های موشکی نقض کرده است.

یوکیا آمانو می‌گوید ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است

ژنرال دانفورد هم در جلسه روز سه شنبه گفت: “ایران در سراسر خاورمیانه نفوذ بد دارد، آزادی کشتیرانی را تهدید می کند و از سازمان های تروریستی در سوریه، عراق و یمن پشتیبانی می کند.”

مقام های دولت گفته اند که ممکن است تصمیم گیری در مورد آینده برجام را به کنگره بسپارند.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل اوایل سپتامبر گفت که اگر رئیس جمهور آمریکا تصمیم بگیرد که در ماه اکتبر پایبندی ایران به برجام را تایید نکند این به معنای خروج از توافق هسته‌ای نیست بلکه موضوع به کنگره آمریکا ارجاع خواهد شد.

او گفت در آن صورت کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا درباره اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران تصمیم بگیرد.

درخواست آمانو

همزمان یوکیا آمانو، مدیر سازمان بین المللی انرژی اتمی، روز سه شنبه از قدرت ها خواست از بخشی از برجام که به فناوری های قابل استفاده در توسعه بمب اتمی مرتبط است رفع ابهام کنند.

“بخش تی” این توافق “فعالیت هایی که به توسعه یک وسیله انفجاری اتمی کمک می کند” را منع می کند که از جمله شامل مدل سازی های کامپیوتری برای شبیه سازی بمب اتمی است.

معلوم نیست که تصدیق پایبندی ایران به این بخش به عهده چه کسی است چون نامی از آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی برد.

به گزارش رویترز روسیه می گوید که این بدان معنی است که آژانس در این زمینه اختیاری ندارد اما کشورها غربی و آژانس نظر دیگری دارند.

آقای آمانو در اشاره به “بخش تی” برجام به این خبرگزاری گفت: “ابزارهای ما محدود است.”

او اظهار امیدواری کرد که طرف های توافق در کمیسیون مشترک برجام درباره آن بحث کنند.

“شفاف سازی بیشتر مفید خواهد بود… روسیه نظر دیگری دارد. آنها بر این نظرند که این وظیفه آژانس بین المللی انرژی اتمی نیست. دیگران نظر متفاوتی دارند و بحث ها ادامه دارد.”

 

کره جنوبی از آمریکا خواست مانع از افزایش تنش با کره شمالی شود

کانگ جنگ دیگری در شبه‌جزیره کره را “فاجعه‌بار” توصیف کرده و خواستار کاهش تنش شده است

کره جنوبی خواستار جلوگیری از تشدید تنش در شبه‌جزیره کره شده است. همزمان توییتر گفته است که قصد ندارد توییت‌های “تهدید آمیز” دونالد ترامپ در مورد کره شمالی را حذف کند.

کانگ کیونگ-هوا، وزیر امور خارجه کره جنوبی با اشاره به افزایش جدال لفظی بین ایالات متحده و کره شمالی گفته است که “ضرورت کامل دارد که ما، یعنی ایالات متحده و کره جنوبی با همکاری یکدیگر در صدد اداره وضعیت تنش‌آمیز کنونی برآییم و در غیر اینصورت، هرگونه برخورد نظامی اتفاقی هم می‌تواند به سرعت غیرقابل کنترل شود.”

خانم کانگ که برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا سفر کرده، در سخنرانی در نشسست مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی آمریکا در واشنگتن گفت که “نباید جنگ دیگری در شبه‌جزیره کره روی دهد زیرا عواقب چنین جنگی فاجعه‌بار خواهد بود.”

+ کره شمالی آمریکا را به اعلان جنگ متهم کرد

+ رهبر کره شمالی: رئیس جمهوری عقل‌باخته آمریکا را با آتش مهار می‌کنم

+ حمله شدید ترامپ به حکومت‌های ایران و کره شمالی در سازمان ملل

ترامپ با اظهارات تحقیرآمیز در مورد “رهبر عالی” کره شمالی خشم مقامات آن کشور را برانگیخته است

چین نیز از دولت‌های آمریکا و کره شمالی خواسته است تا مانع از تشدید تنش شوند و هشدار داده که “اوضاع به سرعت از کنترل خارج می‌شود.”

لیو جیی، نمانیده چین در سازمان ملل گفته است که جدال لفظی بین آمریکا و کره جنوبی “به سرعت به شرایط خطرناکی رسیده و باید با توسل به اقدامات دیپلماتیک، مانع از وخامت بیشتر وضعیت شد. وی گفته است”دولت چین امیدوار است کره شمالی و آمریکا دریابند که تنها راه حل برای بحران اتمی شبه‌جزیره کره، مذاکره است زیرا گزینه دیگر، مصیبت‌بار خواهد بود.”

پیشتر، ری یونگ-هو، وزیر خارجه کره شمالی با اشاره به سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل در هفته گذشته و توئیت‌هایی که بعدا در مورد کره شمالی و رهبر آن کشور کرده، گفته بود که این اظهارات “به منزله اعلان جنگ است.” وی هشدار داد که با توجه به این وضعیت “همه گزینه‌ها روی میز رهبر عالی” کره شمالی قرار دارد. در واکنش به این سخنان، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری آمریکا گفت که “ما علیه کره شمالی اعلان جنگ نکرده‌ایم و صراحتا بگویم، اظهارات وزیر خارجه کره شمالی بی معنی است.”

آقای ترامپ در سخنرانی خود در سازمان ملل کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی را “مرد موشکی” خواند و گفت که او “عازم ماموریت انتحاری برای خود و رژیمش است” وی افزود که “هیچ ملتی در جهان مایل نیست که این گروه جانیان به اسلحه اتمی و موشکی مجهز شود و زمان آن رسیده که کره شمالی بفهمد که غیراتمی شدن تنها آینده قابل قبول برای آن کشور است.”

وزیر خارجه کره شمالی این سخنان را “اشتباهی بازگشت ناپذیر” توصیف کرد و گفت که کشور او می‌تواند تمامی خاک آمریکا را هدف حمله موشکی قرار دهد. در پی این سخنان، رئیس جمهوری آمریکا در یک مطلب توئیتری گفت که “سخنان وزیر خارجه کره شمالی در مجمع عمومی را شنیدم، اگر این سخنان بازتاب افکار آن مردک موشکی باشد، آنها زمانی خیلی طولانی در این دور و بر نخواهند بود.”

حق نشر عکسTWITTER.COM/REALDONALDTRUMPImage captionتوئیتر گفته است مطالب تحریک‌آمیز ترامپ حذف نمی‌شود

توئیترهای ترامپ حذف نمی‌شود

در خبری دیگر در مورد جدال لفظی در بحران شبه‌جزیره کره، شبکه‌های تلویزیونی سی‌ان‌ان و ای‌بی‌سی آمریکا به نقل از مقامات شبکه توئیتر گزارش کرده‌اند که این شبکه در نظر ندارد مطالب توئیتری دونالد ترامپ حاوی تهدید کره شمالی را حذف کند یا مانع از ادامه توئیترهای رئیس جمهوری آمریکا در این زمینه شود.

براساس این گزارش، شبکه توئیتر گفته است که اظهارات آقای ترامپ ارزش خبری دارد و به این دلیل، حذف آنها مفید و به نفع جامعه نیست.

پیشتر چند منبع خبری در آمریکا گفته بودند که شبکه توئیتر موضوع حذف یا جلوگیری از “توئیترهای تحریک‌آمیز” ترامپ در مورد کره شمالی را در دست بررسی دارد.

 

نتایج اولیه همه‌پرسی اقلیم کردستان: پیشتازی قابل‌توجه حامیان جدایی

گزارش‌ها از جشن و پایکوبی در شهرهای مختلف اقلیم کردستان حکایت دارند

نتایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق، از پیشتازی قابل توجه موافقان استقلال حکایت دارند.

مقام‌های اقلیم می‌گویند که بیش از ۷۵ درصد واجدان شرایط در این همه‌پرسی شرکت کرده‌اند. گزارش‌ها از جشن و پایکوبی در شهرهای مختلف اقلیم حکایت دارد.

در این حال نیروهای امنیتی عراق به دستور حیدر عبادی، نخست‌وزیر این کشور در برخی خیابان های کرکوک مستقر شده‌اند و مقام‌های امنیتی کرد اعلام کرده‌اند که پس از پایان رأی‌گیری رفت‌وآمد خودروها تا اطلاع بعدی در این شهر ممنوع خواهد بود.

شهر نفت‌خیز کرکوک رسما جزو اقلیم کردستان نیست، اما کردها، این شهر را بخشی جدانشدنی از کردستان می‌دانند و همه‌پرسی را در این شهر هم برگزار کردند.

آقای عبادی به نیروهای امنیتی تحت فرمان دولت مرکزی دستور داده که برای اقدام نظامی برای “حفاظت از شهروندان” در مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک آماده باشند.

شبه نظامیان عمدتا شیعه حشدالشعبی هم که هم‌پیمان دولت مرکزی عراق هستند، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که حاضرند برای “حفاظت از شهروندان” در کرکوک و سایر مناطق مورد مناقشه با پیشمرگه‌های کرد وارد نبرد شوند.

نجم الدین کریم، فرماندار کرکوک این اقدام دولت مرکزی عراق را محکوم کرده و خواستار خویشتنداری شده است.

خبرگزاری روداو، نزدیک به حکومت اقلیم گزارش داده که مردم در کرکوک برای جشن به خیابان ها آمده اند. فرماندار کرکوک از مردم خواسته از تیراندازی هوایی برای شادمانی خودداری کنند تا تنش ایجاد نشود.

نفیسه کوهنورد خبرنگار ما در کرکوک در آخرین ساعت دوشنبه از کرکوک گزارش می دهد که مقررات منع تردد در جریان نیست و مردم همچنان درحال پایکوبی هستند. او می گوید که در محلات ترکمن نشین و عرب هم منع تردد برقرار نیست.

به گفته خبرنگار ما نیروهای امنیتی عراقی در کروک به چشم نمی خورند. هرچند نیروهای پلیس مثل همیشه حضور دارند.

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان با وجود مخالفت شدید دولت عراق و کشورهای همسایه به ویژه ترکیه و ایران برگزار شد. آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل متحد هم خواهان توقف این همه‌پرسی شده بودند.

در روزهای اخیر فشار سیاسی و بین‌المللی زیادی بر حکومت اقلیم کردستان و رئیس آن، مسعود بارزانی اعمال شد تا جلوی برگزاری همه‌پرسی گرفته شود.

آقای بارزانی دیروز یکشنبه ۲۴ سپتامبر (۲ مهر) در یک نشست خبری گفت که تنها از طریق استقلال است که کردها می توانند امنیت آینده خود را تضمین کنند.

با این حال مقامات اقلیم گفته‌اند که اگر استقلال از عراق در این همه‌پرسی رأی بیاورد، قرار نیست بلافاصله اجرا شود.

خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در کردستان عراق می‌گوید که از صبح “جلوى ساختمان‌ها و بر سر در بیشتر خانه‌ها و روى اتومبیل‌ها پرچم کردستان عراق آویخته شده است. خیلی‌ها اینجا درست مثل اینکه آماده عروسى رفتن مى‌شوند، لباس کردى مخصوص جشن به تن کرده‌اند… نتیجه از همین حالا قابل پیش بینى است. راى بله با درصد بسیار بالا. بخصوص که شب گذشته احزاب کردى که مخالف این همه‌پرسى بودند یعنى حزب گوران یا تغییر و حزب اسلامى کردستان عراق هم از مردم خواستند تا در این رأى‌گیرى شرکت کنند و رأى مثبت بدهند.”

به گفته خبرنگار ما “برگه هاى رأى‌گیری به چهار زبان، کردى، عربى، سریانى و ترکى تهیه شده بود. ظاهرا مقامات کردستان عراق مى‌خواهند این پیام را بدهند که با این که همه‌پرسى براى استقلال کردهاى عراق است، بقیه ساکنان این نواحى هم در آن شریک خواهند بود.”

تصاویر ویدیویی و گزارش‌هایی هم از شهرهای کردنشین ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان دهنده حضور شهروندان کرد در خیابان‌ها و شادی آنها از برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق است.

همزمان به گزارش خبرگزاری فرانسه وزارت خارجه ایران روز دوشنبه گفت که مرزهای زمینی با کردستان عراق علیرغم همه پرسی استقلال باز است.

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است: “مرز زمینی میان ایران و منطقه کردستان عراق باز است. در حال حاضر فقط مرز هوایی بین ایران و این منطقه بسته است.”

این درحالی است که بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه پیشتر گفته بود که “به درخواست دولت عراق ما مرزهای زمینی و هوایی را بسته ایم.”

مسعود بارزانی در حال رای دادن

بیشتر بخوانید: کردستان عراق؛ آغاز همه‌پرسی استقلال از زبان خبرنگار بی‌بی‎‌سی

آقای بارزانی در کنفرانس خبری دیروز خود مشارکت اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق را تجربه‌ای شکست خورده خواند و گفت که اقلیم کردستان نمی‌خواهد این تجربه تکرار شود. آقای بارزانی بغداد را متهم کرد که کردها را از حقوقشان محروم و آنها را تحقیر می‌کند.

آقای بارزانی همچنین نگرانی کشورهای همسایه، ترکیه و ایران را در این مورد که همه‌پرسی باعث بی ثباتی منطقه می‌شود، رد کرد. او گفت: “ما خواستار برقراری روابط خوب با ترکیه و ایران هستیم… ما به جامعه بین‌المللی ثابت می‌کنیم که تهدیدی برای ثبات منطقه نخواهیم بود.”

روز گذشته همچنین گزارش شد که حسن روحانی و رجب طیب اردوغان روسای جمهور ایران و ترکیه در تماسی تلفنی با همه پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کردند. هر دو کشور با کردستان عراق مرز مشترک دارند و با شورشیان کرد می جنگند.

آقای روحانی امروز هم تلفنی با نخست وزیر عراق گفت و گو و بر حمایت ایران از یکپارچگی عراق تأکید کرد.

به گزارش ایرنا آقای روحانی در این مکالمه گفت: “از نظر ما قانون اساسی عراق باید مورد احترام همه باشد و تخلف از آن به معنای انجام اقدامات غیرقانونی است… در این مسئله مهم عراق، ما کنار همسایه خود و دولت عراق خواهیم بود.”

ایران و ترکیه در روزهای اخیر در نزدیکی مرزهایشان با اقلیم کردستان مانور نظامی برگزار کردند.

حق نشر عکسS

 

نسخه جدید فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نسخه جدید محدودیت‌ها برای ورود به آمریکا را صادر کرده؛ فرمانی که دو نسخه قبلی‌اش جنجال‌برانگیز شد و به سد دادگاه‌های فدرال آمریکا خورد. ایران هم‌چنان در فهرست چند کشوری است که این محدودیت شامل‌شان می‌شود. این بار ‏چاد، ‏کره شمالی و ‏ونزوئلا هم اضافه شده‌اند. هادی نیلی گزارش می دهد.

کره شمالی آمریکا را به اعلان جنگ متهم کرد

حق نشر عکسAFPImage captionری یونگ هو، وزیر خارجه کره شمالی گفته است کره شمالی حق خود را برای ساقط کردن جنگنده‌های آمریکایی محفوط می‌دارد

وزیر امور خارجه کره شمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را به اعلان جنگ کردن علیه کشورش متهم کرده است.

ری یونگ هو به خبرنگاران در نیویورک گفته است که در این شرایط کره شمالی حق خود را برای ساقط کردن جنگنده‌های آمریکایی، حتی خارج از حریم هوایی خود محفوط می‌داند.

او همچنین گفته است: “جهان باید به خوبی به خاطر بسپارد که اول آمریکا اعلان جنگ کرده است.”

در هفته‌های اخیر رهبران آمریکا و کره شمالی در مجادلات لفظی به شدت به یکدیگر حمله کرده‌اند.

در پی اظهارات شنبه ۲۴ سپتامبر ( ۲مهر) وزیر خارجه کره شمالی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، دونالد ترامپ در توئیتی به این اظهارات پاسخ داد.

آقای ترامپ گفت اگر وزیر خارجه کره شمالی، صحبت‌های رهبرش را تکرار کند “این دو دیگر نخواهند بود”.

رئیس جمهور آمریکا از رهبر کره شمالی به عنوان “مرد موشکی” نام برده است که اشاره به آزمایش موشک‌های بالستیک دارد.

ری یونگ هو، در حالی که نیویورک را ترک می‌کرد به خبرنگاران گفت: “درباره اعلان جنگ دونالد ترامپ، تمامی گزینه‌ها بر روی میز عملیاتی رهبری کره شمالی خواهد بود.”

رهبر کره شمالی به دونالد ترامپ هشدار داده که او را با آتش مهار می‌کند

در هفته‌های اخیر پیونگ یانگ در سرپیچی از تحریم‌های سازمان ملل دست به آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای زده است.

رهبران این کشور می‌گویند که توانایی هسته‌ای این کشور تنها برای بازداشتن کسانی است که به دنبال نابودی کره شمالی هستند.

در عین حال آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل گفته است که ادامه این جنگ لفظی به سوتفاهم‌های بیشتر دامن می‌زند و تنها راه حل بحران کره شمالی را راه حل سیاسی دانسته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هفته پیش در نطق آتشین خود در سازمان ملل گفت که رهبر کره شمالی اجازه می‌دهد مردمش از گرسنگی بمیرند و آنها را به زندان می‌اندازد، شکنجه می‌کند و می‌کشد.

او به برنامه تولید موشک‌های بالستیک و سلاح هسته‌ای کره شمالی اشاره کرد و گفت: “آمریکا مقتدر و صبور است، اما اگر برای دفاع از خود یا همپیمانانش ناچار شود، کره شمالی را به طور کامل نابود خواهد کرد.”

اما کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی این سخنان تند دونالد ترامپ را نشانه هراس او دانست و گفت که “سگی که می ترسد بلندتر پارس می‌کند”.

او همچنین گفته است که “مایلم به ترامپ نصیحت کنم که وقتی در برابر جهانیان صحبت می‌کند، ملاحظه به خرج دهد و در انتخاب کلمات محتاط باشد.”

تکذیبیه ایران

همزمان ایران روز دوشنبه این اشاره آقای ترامپ که ایران برای توسعه موشکی با کره شمالی همکاری می کند را رد کرد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران به توییت پایان هفته رئیس جمهور آمریکا واکنش نشان می داد که گفته بود: “ایران یک موشک بالستیک را آزمایش کرده که می تواند به اسرائیل برسد. آنها همچنین با کره شمالی همکاری می کنند.”

بنابه گزارش ها آقای قاسمی گفت که “هیچ شباهتی” میان اقدامات ایران و کره شمالی وجود ندارد و همکاری دو کشور در برنامه موشکی را “دروغی آشکار” خواند.

ایران روز شنبه گفت که موشک خرمشهر با برد دو هزار کیلومتر را آزمایش کرده است.

 

تماس تلفنی پوتین با روحانی در مورد همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای

حسن روحانی و ولادیمیر پوتین بر حمایت از دولت بغداد و تمامیت ارضی عراق تاکید کرده اند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در تماس تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهور ایران بر “عزم مصمم مسکو برای توسعه همه‌جانبه روابط با تهران” تاکید کرده و “اجرای سریع پروژه ها و طرح‌های در دست اجرا” را برای تقویت این روابط مهم دانسته است.

حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور گفته که در این گفت‌و‌گوی تلفنی، آقای پوتین سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل را “بسیار دقیق با جملاتی کاملا سنجیده” خوانده است.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران نیز خبر داده که در گفتگوی تلفنی امروز دوشنبه ۳ مهر، طرفین حمایت از دولت بغداد و تمامیت ارضی عراق را مهم دانسته اند.

گفتگوی روسای جمهور دو کشور در روزی صورت گرفته که همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان، با وجود مخالفت شدید دولت عراق و کشورهای همسایه به ویژه ترکیه و ایران برگزار شده است. آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل متحد هم خواهان توقف این همه‌پرسی شده بودند.

آقای روحانی روز دوشنبه، در گفتگوی تلفنی جداگانه ای با حیدر عبادی نخست وزیر عراق، از موضع بغداد در موضوع همه پرسی کردستان حمایت کرده بود. روز یکشنبه نیز روسای جمهور ایران و ترکیه در گفتگویی تلفنی بر مخالفت با همه پرسی استقلال کردستان عراق تاکید کرده بودند.

حسن روحانی در بخش دیگری از صحبت‌ امروز خود با رئیس جمهور روسیه، “مواضع مشترک دو کشور در موضوع سوریه” را یادآوری کرده و متقابلا، ولادیمیر پوتین مواضع تهران در نشست آستانه را “سازنده” خوانده است. ایران، روسیه و ترکیه، در آستانه پایتخت قزاقستان گفتگوهایی را در ارتباط با آینده سوریه برگزار کرده اند که قرار است ادامه داشته باشد.

به نوشته سایت ریاست جمهوری ایران، آقای پوتین با اشاره به همین مذاکرات گفته است: “همکاری های مشترک دو کشور به همراه ترکیه درباره سوریه، همچنان با قوت و تا برقراری آرامش در سوریه و از بین بردن تروریست ها تداوم خواهد یافت.”

حسن روحانی و ولادیمیر پوتین، همچنین بر اهمیت نشست سه جانبه ای که به زودی با حضور روسای جمهور ایران، روسیه و آذربایجان در تهران برگزار خواهد شد تاکید کرده اند.

موضوع این نشست، توسعه همکاری های منطقه ای سه کشور خواهد بود.

 

ظریف گزینه خروج از برجام را روی میز گذاشت

ظریف به تهدید های کاخ سفید پاسخ گفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، وزیر خارجه ایران می‌گوید تهران رفتار کاخ سفید را رصد نموده است و درباره گزینه‌های خود شامل عقب نشینی از برجام و بازگرداندن برنامه هسته‌ای به سرعت قبل از برجام تصمیم خواهد گرفت.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در گفتگو با «فرید زکریا» مجری شبکه تلویزیونی «سی ان ان»، در خصوص عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط آمریکا پاسخ داد:  “تایید برجام بخشی از توافقنامه نیست بلکه رویه ای است که در داخل آمریکا وجود دارد و این مسئله موجب رفع مسئولیت تعهد پذیری از ترامپ و دولت آمریکا در قبال برجام نمی شود”.

ظریف در خصوص توافق هسته ای افزود: “این توافق یک قرارداد دوجانبه نیست و حتی یک معاهده چندجانبه هم نیست.ایران در توافق هسته ای یک سری امتیازات مشخص گرفته و آمریکا هم یک سری امتیاز مشخص دیگر. ایران به خروجی این روند (بررسی پایبندی ایران از سوی کاخ سفید)، نگاه می کند و گزینه های خود را (مطابق با آن) بررسی می کند که یکی از آنها عقب نشینی از برجام و بازگرداندن برنامه هسته ای به سرعت قبل است.

این مقام ایرانی در پایان تاکید کرد: این برنامه همچنان صلح آمیز باقی خواهد ماند اما دیگر محدودیت هایی را که ایران داوطلبانه پذیرفت، شامل نخواهد شد.

 

بارزانی: همه‌پرسی استقلال کردستان برگزار می‌شود تا خواست مردم معلوم شود

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در نشستی خبری گفت که با وجود افزایش مخالفت‌های بین‌المللی، همه‌پرسی استقلال کردستان عراق بر اساس برنامه قبلی فردا دوشنبه ۲۵ سپتامبر(سوم مهر) برگزار می‌شود.

آقای بارزانی دراین کنفرانس خبری تاکید کرد که تنها از طریق استقلال است که کردها می توانند امنیت آینده خود را تضمین کنند.

او همچنین مشارکت اقلیم کردستان با دولت مرکزی عراق را تجربه‌ای شکست خورده خواند و گفت که اقلیم کردستان نمی‌خواهد این تجربه تکرار شود. آقای بارزانی بغداد را متهم کرد که کردها را از حقوقشان محروم و آنها را تحقیر می‌کند.

هم‌زمان حیدرعبادی، نخست وزیر عراق در نطقی در بغداد با غیرقانونی خواندن همه‌پرسی جدایی کردستان گفت: “همه‌پرسی اقلیم مخالف قانون اساسی است و تدابیر لازم را برای مقابله با آن اتخاذ می‌کنیم.”

آقای بارزانی در نشست خبری امروز خود نگرانی کشورهای همسایه، ترکیه و ایران، را در این مورد که همه‌پرسی باعث بی ثباتی منطقه می‌شود، رد کرد. او گفت که ما خواستار برقراری روابط خوب با ترکیه و ایران هستیم.

رئیس اقلیم کردستان عراق افزود ما به جامعه بین‌المللی ثابت می‌کنیم که تهدیدی برای ثبات منطقه نخواهیم بود.

تایید دیدار با قاسم سلیمانی

رئیس اقلیم کردستان عراق در پاسخ به سوال نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی تایید کرد که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در چند روز گذشته به اقلیم کردستان سفر کرده و با خود آقای بارزانی هم دیدار کرده است.

آقای بارزانی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما درباره اقدام ایران در بستن مرز هوایی خود با کردستان عراق، مسئولیت این تصمیم را به عهده دولت ایران دانست.

ایران امروز از مسدود کردن مرزهوایی این کشور با اقلیم کردستان عراق به درخواست دولت مرکزی عراق خبر داد.

رئیس اقلیم کردستان عراق در بخش دیگری از نشست خبری خود گفت که مخالفان همه‌پرسی، حضور خلق کردستان را انکار می‌کنند.

آقای بارزانی ابراز امیدواری کرد که ترکیه مرزهای مشترک با اقلیم کردستان عراق را نبندد. به گفته او این اقدام به سود هیچ یک از دو طرف نیست.

مقامات ترکیه تهدید کرده‌اند که عواقب برگزاری این همه‌پرسی درزمینه‌های دیپلماتیک، سیاسی، اقتصادی و نظامی متوجه اقلیم کردستان عراق خواهد بود.

او همچنین گفت که از این پس مذاکره و گفت‌وگو با بغداد بستگی به این دارد که چگونه همسایگانی خواهیم شد.

رئیس اقلیم کردستان عراق در این نشست خبری افزود: “استقلال تنها پاداشی به مادران شهداست و استقلال می‌تواند آینده ما را تضمین کند.”

همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در شرایطی برگزار می‌شود که علاوه بر مخالفت‌های داخلی در عراق و مخالفت شدید همسایگان آنها در خاورمیانه، اکثر قریب به اتفاق کشورهای عضو سازمان ملل نیز با برگزاری آن موافق نیستند.

همزمان حسن روحانی رئیس جمهور ایران در تماسی تلفنی با حیدر عبادی از موضع او در مورد همه پرسی کردستان حمایت کرده است.

به گزارش ایرنا آقای روحانی گفت: “از نظر ما قانون اساسی عراق باید مورد احترام همه باشد و تخلف از آن به معنای انجام اقدامات غیرقانونی است… در این مساله مهم عراق ، ما کنار همسایه خود و دولت عراق خواهیم بود.”

 

مرکل پیشتاز انتخابات پارلمانی آلمان است

حزب مرکل قدرتمندترین حزب در نوزدهمین انتخابات پارلمانی است.

به گزارش اسپوتنیک، حزب آنگلا مرکل از گروه محافظه کاران، نیرومندترین حزب در انتخابات پارلمان آلمان است. نظرسنجی انجام شده توسط کانال های تلویزیونی مرکزی آلمان این خبر را منتشر نموده است.

حزب متحد مسیحی در نوزدهمین انتخابات پارلمانی آلمان 32.5 درصد آراء را کسب خواهد نمود. براساس این برآوردها، دومین حزب بزرگ در پارلمان آلمان به حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD) با,6  20 درصد آرای رای دهندگان می باشد.

حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم موفقیت چشمگیری به دست آورده و توانست 13 و نیم درصد آراء شهروندان آلمانی را از آن خود کند.

 

 

قدرت نمایی ادوات جنگی در مانور روسیه بلاروس

قدرت نمایی ناوگان نظامی روسیه در مانور نظامی مشترک روسیه و بلاروس زاپاد 2017 تماشایی است.

به گزارش اسپوتنیک، در طی عملیات نظامی مشترک زاپاد 2017 ناوگان بالتیک روسیه، اقدام به انهدام کشتی های دشمن خیالی نمود. در این عملیات نیروهای نظامی با موفقیت عملیات شلیک موشک به سمت یک کشتی جنگی دشمن را شبیه سازی نمودند.

مانور نظامی Zapad-2017 (غرب-2017) از 14 سپتامبر تا 20 سپتامبر به صورت مشترک در روسیه و بلاروس برگزار شد. این تمرین ها با حضور 12،700 نظامی، از جمله 5،500 نفر نیروی روسی و حدود 7،200 نفر از بلاروس برگزار گردید.

 

دانش: نفرت‌پراکنی قومی وحدت و امنیت ملی افغانستان را به خطر انداخته

آقای دانش گفته که باید قوم‌گرایی در اداره‌های دولتی جرم محسوب شود

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانسان از گرایش‌های قومی و نفرت پراکنی‌های سمتی در این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته که “پدیده شوم قوم‌گرایی این روزها، خُلق مردم افغانستان را تنگ و اخلاق اداره را فاسد کرده است“.

او امروز، یکشنبه دوم میزان/مهر در مراسم معرفی نصیر احمد درانی، به عنوان نامزد جدید وزارت زراعت افغانستان گفت که نفوذ گرایش‌های قومی در سطوح مختلف جامعه و ادارات دولتی “نفرت پراکنی‌های قومی و زبانی، وحدت ملی و امنیت ملی ما را به خطر انداخته است”.

آقای دانش از معرفی یکی از کارمندان نهاد ریاست‌جمهوری توسط آقای غنی، رئیس جمهوری افغانستان به دادستانی کل به دلیل تدوین “راهنمایی قوم‌گرایانه” استقبال کرده و از مردم و مسئولان اداره‌های دولتی خواسته که حکومت وحدت ملی را در زدودن پدیده‌های منفی از درون اداره‌های دولتی یاری رسانند.

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان به مبارزه موثر برای ریشه‌کن کردن حرکت‌های قوم‌گرایانه از لایه‌های مختلف اداره‌های دولتی تاکید کرده و گفته که “قوم گرایی را هرگز نمی‌پذیریم و در برابر گرایش‌ها و حرکت‌های قومی همه باید بایستیم”.

او افزوده است که قوم‌گرایی در اداره‌های دولتی باید “جرم انگاری” شود و از استخدام افرادی که حرکت‌های قومی را در داخل اداره‌ها سازماندهی می‌کنند، جلوگیری شود.

در روزهای گذشته بحث‌ها در مورد سندی که حاوی”راهنمای قوم‌گرایانه” بود و از یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های نهاد ریاست جمهوری درز کرد، خبرساز شد.

این سند غیررسمی تحت عنوان “کارهایی که باید انجام شود”، حاوی رهنمودهایی بود مبنی بر اینکه چگونه می‌شود کارمندان بیشتری از قوم پشتون را در بخش‌های مختلف و افراد “مورد اعتماد” را در بخش‌های کلیدی اداره امور ریاست جمهوری جابجا کرد.

این سند که امضا و مهری ندارد، به صورت راهنمایی تهیه و از طریق یک گروه تلگرامی، از حساب ثواب‌الدین مخکش، کارمند بست اول اداره امور با حدود ۱۸۳ کارمند ظاهرا میان‌رتبه اداره امور ریاست جمهوری در میان گذاشته شد و در چند روز گذشته نسخه‌ای از آن به رسانه‌ها درز کرد.

در پی آن اداره امور ریاست جمهوری افغانستان گفت که ثواب‌الدین مخکش مسئول بخش اداره آموزش آنلاین این نهاد را اخراج کرده است.

 

Updated: اکتبر 1, 2017 — 12:27 ق.ظ