فلسفه تقلید

 

 

فلسفه تقلید

بحث تقلید یکی از موضوعات مهم فقهی است .تقلید در لغت و اصطلاح تقلید در لغت به معنای قلاده بر گردن نهادن و دنباله روی است و در اصطلاح به معنای پیروی جاهل از عالم و غیرمتخصص از متخصص است. تقلید یا پیروی جاهل از عالم و اطاعت غیرمتخصص از متخصص، یک امر فطری، عقلی و عقلائی است که مورد تأیید قرآن و سنت نیز قرار گرفته است. و چون که هر انسانی در حرکت و تکاپو است، و برای این حرکت نیاز به شناخت دارد. به همین جهت برای کسب این شناخت یا باید خود، عالم و متخصص بوده باشد و یا به عالم و متخصص مراجع و از نظرات او پیروی کند تا حرکت او از سوی بصیرت و شناخت صورت گیرد. امام صادق (ع) در این باره می فرمایند: کسی که بدون بصیرت حرکت کند، مثل کسی است که در بیراهه قدم گذارد و سرعت حرکت او جز دوری از هدف نتیجه ای در برنخواهد داشت. نکته قابل توجه این است که؛ مراجعه شخص غیرمتخصص به عالم و متخصص در رشته مورد نیاز، سلب آزادی از او نیست بلکه عین آزادی است، چرا که تقلید را بر اساس بینش و آگاهی خود انتخاب نموده و از مسیر تقلید به دنبال حقیقت جویی و رفع ظلمت و رسیدن به نور حق و سعادت است. به همین جهت اگر خود انسان متخصص و دانشمند، در رشته ای که تخصص ندارد به صاحب نظران آن رشته مراجعه کند، نوعی خفقان و سلب آزادی او محسوب نمی شود چرا که اساس و بنیان زندگی اجتماعی، بر اساس تحقیق و تقلید از متخصص و عالم پی ریزی شده است و الا سیر رشد و تعالی جامعه مختل می گردد. البته روشن است که اصل بر این است که انسان خود بفهمد و متخصص باشد ولی چون امکان ندارد که همگان به خاطر علل و موانعی، متخصص تمام علوم و رشته ها در تمام امور زندگی باشند، به همین جهت در کنار این اصل، اصل دیگری وجود دارد که انسان باید در هر موردی که متخصص نیست، از متخصص پیروی کند که این امری متداول و مورد قبول و متعارف در بین تمام جوامع است. فقها هم بدون استثنا تقلید را جایز می دانند و ادله ای برای آن اقامه کرده اند از جمله:

دلیل اول: فطرت، مرحوم آخوند خراسانی می فرماید: «تقلید و رجوع جاهل به عالم یک امر بدیهی و فطری است که احتیاج به دلیل ندارد».

دلیل دوم: قرآن، در قرآن هم آیاتی است که مسأله تقلید و جواز آن را می رساند، آیاتی مثل آیه «نفر» که می فرماید: «سزاوار نیست که تمامی مؤمنین کوچ کنند و باید از هر فرقه ای چند نفر برای تفقه در دین بروند و پس از کسب معارف، مردم را انذار کنند. باشد که از لغزش و انحراف دوری نمایند»، (توبه/ آیه 122). این آیه دلالت می کند که وقتی فقیه انذار می نموده و حکم شرعی را بیان می نماید، بر مردم لازم است که از او پیروی کرده و به دستورات دین که از طریق عالم دینی به آنها منتقل می شود، عمل نمایند.

دلیل سوم: روایات، یکی دیگر از ادله تقلید، روایات اهل بیت (ع) می باشد که اظهر روایات در این زمینه، روایت اسحاق بن یعقوب می باشد: «…و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواة حدیثنا…» (وسائل الشیعه، ج 27، ص 14، حدیث 9)، یعنی نسبت به حوادثی که رخ خواهد داد، به فقهاء و راویان احادیث ما مراجعه نمایید. این حدیث و احادیث فراوان دیگری که امر به مراجعه به فقهاء و عالمان شیعه می نماید بیانگر لزوم تقلید و سؤال از مسایل شرعی و انجام واجبات و تکالیف دینی با پیروی از عالمان دینی است.
دلیل چهارم: عقل، یکی دیگر از دلایل تقلید، عقل می باشد که مرحوم شیخ محمد حسین اصفهانی، دلیل عقلی را چنین بیان نموده است: بعد از پذیرفتن مبدأ هستی و ارسال انبیاء و این که بندگان خدا بی هدف آفریده نشده اند، عقل اقرار می کند که اطاعت از خدا ضروری و نافرمانی او موجب خروج از بندگی است و کیفیت اطاعت احکام الهی مبتنی بر علم به احکام است و این علم یا از طریق شنیدن سخن معصوم (ع) و یا به اجتهاد و یا با تقلید حاصل می شود، راه اول برای مردم زمان غیبت ممکن نیست و راه دوم برای عموم مردم میسر نیست، پس عقل حکم می کند که باید تقلید کرد و به مجتهد رجوع نمود.

منـابـع

حر عاملی- وسائل الشیعه، ج 27، صفحه 24- القضاء- باب 4

آخوند خراسانی- کفایة الاصول- صفحه 539

محمد حسین اصفهانی- بحوث فی الاصول- بحث اجتهاد و تقلید

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

یک بمب افکن آمریکایی در آسمان کره‌شمالی جولان داد

پنتاگون می‌گوید ماموریت این بمب‌افکن به رخ کشیدن جدیت واشنگتن در دفاع از خود است

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید یک بمب‌افکن این کشور بر فراز سواحل شرقی کره‌شمالی پرواز کرده تا به پیونگ یانگ از آمادگی آمریکا برای مقابله با هر تهدیدی هشدار دهد.

پنتاگون می‌گوید این نزدیکترین پرواز یک هواپیمای نظامی آمریکایی به حریم شمال کره‌شمالی در قرن بیست و یکم بوده است.

همزمان وزیر خارجه کره‌شمالی که امروز (شنبه ۲۳ سپتامبر – اول مهر) در سازمان ملل متحد سخنرانی کرد گفته دونالد ترامپ به سوی “خودکشی” گام بر می‌دارد.

سخنان ری‌یونگ هو، وزیر خارجه کره شمالی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دقیقا تکرار اظهارات روز سه‌شنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست که خطاب به کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی گفته بود: “مرد موشکی در مسیر خودکشی گام بر می‌دارد.”.

وزیر خارجه کره‌شمالی با تکرار بیانیه اخیر رهبر این کشور یک بار دیگر رئیس جمهوری آمریکا را به لحاظ روانی “آشفته” و مبتلا به “هذیان بزرگ‌منشی” خطاب کرده و گفته او بابت تهدید کردن کره شمالی به نابودی کامل، “پاسخی سخت” دریافت خواهد کرد.

تنها چند دقیقه قبل از آغاز سخنرانی وزیر خارجه کره‌شمالی در مجمع سازمان ملل متحد در نیویورک، پنتاگون با انتشار اطلاعیه‌ای از جولان یکی از بمب افکن‌های خود بر فراز مناطقی از شرق کره شمالی و ناحیه ای که میان دو کره “عاری از تحرکات نظامی” تعریف شده، خبر داد و آن را نشانه‌ای از “جدیت واشنگتن” در برابر “رفتار بی‌ملاحظه” پیونگ یانگ و برنامه هسته‌ای این کشور دانست.

“این ماموریت نمایانگر توان ایالات متحده بود و پیامی رسا که رئیس جمهور آمریکا گزینه های نظامی متعددی برای خنثی کردن هرگونه تهدید در دست دارد.”

“ما کاملا آماده ایم که از طیف گسترده توان نظامی‌مان برای محافظت از آمریکا و متحدانش استفاده کنیم.”

پرواز این بمب افکن آمریکایی بر فراز کره‌شمالی، می‌تواند هیزمی دیگر زیر آتش مجادله لطفی میان واشنگتن و پیونگ یانگ بگذارد که طی چند هفته اخیر حتی از مرزهای دیپلماتیک هم فراتر رفته و به نزاعی شخصی میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون بدل شده است.

به طوری که روز گذشته، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده، از هر دو رهبر خواست که “لختی سکوت پیشه کنند” چرا که سطح مجادله میان آنها شبیه “دعوای بچه‌ها در کودکستان” شده است.

بیشتر بخوانید

در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، جمعه شب یک بار دیگر با مورد خطاب قرار دادن کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی، او را “کوچک مرد موشکی” خطاب کرد و در میان فریاد هوادارنش که در یک میتینگ انتخاباتی در آلاباما دور هم جمع شده بودند، گفت: “این مرد مجنون هر قدر دلش می‌خواهد موشک به این سو و آن سو پرتاب کند.”

تشدید تحریم های اقتصادی چین علیه کره شمالی

همزمان روز شنبه گزارش شد چین صادرات نفت به کره‌شمالی را کاهش داده و واردات محصولات نساجی از این کشور را متوقف کرده است.

چین مهم‌ترین شریک تجاری کره‌شمالی است و یکی از منابع اصلی درآمدهای ارزی برای این کشور محسوب می‌شود.

موضع سخت‌گیرانه چین در برابر کره‌شمالی به دنبال آخرین آزمایش هسته‌ای پیونگ یانگ در ماه جاری صورت می‌گیرد.

سازمان ملل متحد در واکنش به این اقدام کره‌شمالی در مورد تحریم‌های تازه توافق کرد که شامل محدودیت صادرات منسوجات از کره‌شمالی و کاهش صدور نفت به آن کشور می‌شود.

وزارت تجارت چین با انتشار بیانیه‌ای گفته است محدودیت در صدور محصولات نفتی تصفیه شده از اول اکتبر و گاز طبیعی مایع، بلافاصله پس از انتشار این بیانیه آغاز می‌شود.

طبق قطعنامه سازمان ملل متحد، چین همچنان می‌تواند در سال آینده حداکثر دو میلیون بشکه نفت تصفیه شده به کره شمالی صادر کند.

تخمین زده می‌شود که کره شمالی در سال ۲۰۱۶ روزانه ۶۰۰۰ بشکه نفت تصفیه شده از چین وارد کرده است که در کل سالیانه حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه می‌شود.

اما چین از سال ۲۰۱۴ درباره صادرات نفتش به کره شمالی اطلاعاتی دقیقی منتشر نکرده است.

 

دو روز مانده به رفراندوم کردستان عراق، یک هیات کرد برای مذاکره به بغداد رفت

تجمع حامیان جدایی اقلیم کردستان از عراق در اربیل

هیاتی از نمایندگان اقلیم کردستان عراق، برای گفتگو با فؤاد معصوم، رئیس جمهوری عراق، وارد بغداد شدند. اعلام شده که این هیات، با دولت عراق در مورد رفراندوم جدایی کردستان عراق مذاکره خواهد کرد که قرار است روز سوم مهر برگزار شود.

رسانه‌های محلی اقلیم کردستان گزارش داده‌اند که اعضای این هیات با حیدر عبادی، نخست وزیر، و مقام‌های دیگر دولت عراق هم دیدار خواهد کرد تا تنش‌های موجود میان دو طرف را کاهش‌دهند. اعلام برگزاری رفراندوم با مخالفت شدید دولت مرکزی عراق و اغلب کشورهای منطقه رو‌به‌رو شده است.

هشیار زیباری، مشاور ارشد مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان، به خبرگزاری رویترز گفته است: “هیات مذاکره کننده، درباره رفراندوم گفتگو خواهد کرد، با این حال، رفراندوم همچنان در موعد مقرر برگزار خواهد شد.”

اقلیم کردستان عراق، قصد دارد رفراندوم را علاوه بر محدوده مرزهای فعلی اقلیم، در مناطق مورد مناقشه با حکومت مرکزی هم برگزار کند؛ از جمله، مناطقی در استان نینوا، صلاح الدین کرکوک و دیاله، که در حال حاضر تحت کنترل نیروهای پیشمرگه هستند.

دادگاه عالی عراق در فرمانی خواستار تعلیق همه‌پرسی استقلال کردستان شده است. دادگاه برگزاری این رفراندوم را در “تضاد با قانون اساسی” تشخیص داده است.

این حکم به درخواست دفتر نخست وزیر عراق صادر شده که خواهان تعلیق همه پرسی است.

هفته پیش مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، به دولت مرکزی این کشور سه روز فرصت داده بود تا بر سر یک “راه‌حل جایگزین که در نهایت به استقلال کردستان عراق منجر شود” با دولت اقلیم توافق کند. او گفته بود اگر توافقی حاصل نشود، همه پرسی برگزار خواهد شد.

 

مانور ارتش ترکیه در نزیکی مرز عراق

همزمان با این تحولات، ترکیه هم صحنه تحولاتی جدید در ارتباط با رفراندوم بوده است.

بنعلی ییلدروم، نخست وزیر ترکیه هشدار داد که واکنش آنکارا به همه پرسی جدایی کردستان “ابعاد اقتصادی و امنیتی” خواهد داشت و هر اقدامی در این زمینه با هماهنگی دولت های عراق و ایران انجام خواهد شد.

ترکیه نگران است که جدایی اقلیم کردستان از عراق و تشکیل یک کشور مستقل، جمعیت کرد این کشور را تحریک کند. ترکیه همچنین با گروه مسلح حزب کارگران کردستان، پ ک ک، درگیر جنگی طولانی است. دولت آنکارا همه‌پرسی دوشنبه را “اشتباهی هولناک” خوانده است.

پارلمان ترکیه امروز قرار است در مورد تمدید اجازه عملیات نظامی ارتش ترکیه در خارج مرزهایش تصمیم بگیرد. نیروهای ترکیه در سوریه و عراق حضور دارند و تمدید این اجازه، می‌تواند هشداری به اقلیم کردستان عراق تلقی شود.

ترکیه همچنین، از دیروز در حال برگزاری یک مانور نظامی در نزدیکی مرز عراق است.

آمریکا و قدرت‌های اروپا نیز خواستار لغو همه پرسی روز دوشنبه شده‌اند. آنها گفته‌اند که این اقدام، تمرکز بر جنگ با داعش را برهم می‌زند.

 

اعزام هزاران پلیس به کاتالونیا برای جلوگیری از برگزاری رفراندوم استقلال

دولت اسپانیا در حال اعزام هزاران نیروی پلیس اضافی به کاتالونیا است تا جلوی برگزاری همه پرسی استقلال را بگیرند

در اقدامی با هدف جلوگیری از برگزاری رفراندم استقلال، دولت اسپانیا یک افسر گاردملی این کشور را به فرماندهی پلیس کاتالونیا منصوب کرده است.

همزمان، دولت اسپانیا در حال اعزام هزاران نیروی پلیس اضافی به کاتالونیا است تا جلوی برگزاری همه پرسی استقلال را بگیرند. دولت محلی کاتالونیا قصد دارد این رفراندوم را روز دوشنبه اول اکتبر (۱۰ مهر) برگزار کند.

دادگاه قانون اساسی اسپانیا، پیشتر با ملغی اعلام کردن مصوبه پارلمان کاتالونیا در مورد رفراندم استقلال، این همه‌پرسی را غیرقانونی خوانده و دستور توقیف برگه‌ها و سایر ملزومات رای گیری را صادر کرده بود. در مقابل، دولت کاتالونیا گفته که مصمم به برگزاری همه پرسی است.

امروز شنبه ۲۳ سپتامبر (اول مهر) دادستانی کل اسپانیا اعلام کرده که دیگو پرز دلوس کوبوس، یک سرهنگ گارد ملی، قرار است به طور همزمان فرماندهی نیروهای پلیس محلی و ملی را در این منطقه خودگردان به عهده بگیرد.

مادرید دلیل اتخاذ این تصمیم جدید را، “هماهنگی بهتر” نیروهای پلیس وابسته به دولت مرکزی و نیروهای پلیس دولت محلی کاتالونیا عنوان کرده است. مقام های کاتالونیا تصمیم دولت اسپانیا را رد کرده و آن را دخالت در حیطه وظایف پلیس محلی دانسته اند.

مواجهه نیروهای پلیس اسپانیا و تجمع کنندگان حامی استقلال کاتالونیا در روزهای اخیر، در مواردی به خشونت کشیده شده

روز چهارشنبه گذشته، ماموران پلیس اسپانیا وارد ساختمان‌های وزارتخانه های اقتصاد، داخله، امور خارجی، رفاه اجتماعی، ارتباطات و مالیات دولت خودگردان محلی کاتالونیا شدند و ۱۴ نفر از مقامات و کارکنان دولت محلی از جمله وزیر اقتصاد را بازداشت کردند.

حامیان دستگیرشدگان، در بیرون دادگاهی در بارسلون که قرار است آنها را محاکمه کند تجمع کرده‌اند.

پیش از آن، نیروهای گارد ملی و ماموران پلیس اسپانیا، ۴۵ هزار پاکت حاوی اطلاعیه دولت محلی کاتالونیا را در مورد زمان برگزاری همه‌پرسی و جزئیات مربوط به رای دادن در آن توقیف کرده بودند.

در واکنشی جداگانه، صدها تن از شهرداران منطقه کاتالونیا به خاطر اعلام حمایت از همه‌پرسی به دادستانی اسپانیا احضار شده اند.

کاتالونیا که مرکز آن بارسلون است، با مساحتی تقریبا برابر با کشور بلژیک و جمعیتی ۸ میلیونی، از نظر مالی و بانکی و امور بندری پررونق‌ترین منطقه اسپانیا به شمار می‌رود.

بخشی از نارضایی کاتالونیا از وحدت با اسپانیا به پیشینه تاریخی روابط دو طرف باز می‌گردد و بخشی دیگر ناشی از ناخرسندی برخی از مردم این منطقه از رویکرد دولت مرکزی از نظر اقتصادی است.

 

روسیه: ‘دعوای ترامپ و کیم مثل بچه‌های کودکستانی شده

آقای لاوروف گفته به همراه چین مشغول پیدا کردن راه حلی عملی برای بحران کره‌شمالی است

سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه گفته مجادله لفظی میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره‌شمالی، به سطح نازلی رسیده و از نظر او شبیه به “دعوای کودکان در مهدکودک” شده است.

کیم جونگ اون، رهبر جوان کره‌‎شمالی، پس از آن که از سوی دونالد ترامپ “مرد موشکی و مرد مجنون” خوانده شد، در واکنشی تند رئیس جمهور آمریکا را از نظر روانی “آشفته” است و به زودی بابت کلماتی که در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر زبان رانده، پاسخ سختی دریافت خواهد کرد.

پیونگ‌یانگ همچنین تهدید کرده یک بمب هیدروژنی را در اقیانوس آرام آزمایش کند.

در ادامه این مجادله، آقای ترامپ در توییتر یک بار دیگر رهبر کره شمالی را “مرد مجنون” خواند و جمعه شب (۲۲ سپتامبر – ۳۱ شهریور) هنگامی که در میان هوادارنش در آلاباما سخن می‌گفت هم او را “مرد موشکی کوچک” خطاب کرد و وعده داد به او پاسخی بی‌سابقه دهد.

وزیر خارجه روسیه در واکنش به این نزاع لفظی گفته باید میان این دو رهبر “مکثی” ایجاد شود تا “عصبانیت آنها فروکش کند”.

“بله. این قبول که ساکت نشستن و اتمی شدن کره‌شمالی را نظاره کردن، غیر قابل‌قبول است اما همزمان غیرقابل‌قبول است که احتمال جنگ در شبه جزیره کره را افزایش داد.”

آقای لاوروف همچنین حمایت خود را از یک راه حل سیاسی که از طریق شورای شورای امنیت  سازمان ملل متحد پی‌گیری شود اعلام کرده است.

“ما در کنار چین به دنبال یک رویکرد مستدل و عملیاتی هستیم نه این که هیجانی عمل کنیم و مثل دعوای بچه‌ها در کودکستان بشود که هیچ کس هم نمی‎تواند از هم جدایشان کند.”

 

رهبر کره شمالی: رئیس جمهوری عقل‌باخته آمریکا را با آتش مهار می‌کنم

روز جمعه، همچنین خبرگزاری دولتی کره شمالی متن بیانیه‌ای از کیم جونگ-اون، “رهبر و رئیس کمیسیون امور دولتی جمهوری خلق دموکراتیک کره” را منتشر کرد که در آن، ضمن انتقاد شدید از سخنرانی دونالد ترامپ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، گفته شده در این مورد به شدت موضعگیری خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است “در حالی که شبه‌جزیره کره دستخوش بحرانی بی‌سابقه است و به تدریج به سوی وضعیت مرگ و زندگی پیش می‌رود” نخستین سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در سازمان ملل “باعث نگرانی عمیق جهانی شده است.”

رهبر کره شمالی گفته است با توجه به اینکه این سخنرانی در برابر جامعه جهانی ایراد می‌شد “انتظار داشتم در نهایت اظهارات کلیشه‌ای همیشگی خود را بدون تفاوت چندانی با آنچه که بدون فکر قبلی در دفتر کارش از دهانش بیرون می‌آید تکرار کند اما به جای ابراز نظراتی منطقی و قانع‌کننده که بتواند به کاهش تنش منجر شود، اراجیف توهین‌آمیزی را بر زبان آورد که از هیچ یک از رئیس جمهوران سابق آمریکا شنیده نشده بود.”

رهبر کره شمالی سخنان تند دونالد ترامپ را نشانه هراس او دانسته و گفته است که “سگی که می ترسد بلندتر پارس می‌کند” و افزوده که “مایلم به ترامپ نصیحت کنم که وقتی در برابر جهانیان صحبت می‌کند، ملاحظه به خرج دهد و در انتخاب کلمات محتاط باشد.”

 

ایران موشک بالستیک با برد ‘دوهزار کیلومتر’ آزمایش کرد

مقام‌های نظامی ایران می‌گویند موشک زمین به زمین خرمشهر با برد دو هزار کیلومتر را “با موفقیت” آزمایش کرده‌اند.

موشک بالستیک خرمشهر دیروز برای اولین بار در رژه نیروهای مسلح ایران به مناسبت سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق به نمایش گذاشته شد.

خبرگزاری تسنیم این موشک را “قدرتمندترین” موشک بالستیک سپاه پاسداران ایران خوانده و گفته برد آن “دوهزار کیلومتر” است و می‌تواند همزمان “چند کلاهک” حمل کند.

بیشتر بخوانید:

مطابق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد٬ از ایران خواسته شده از توسعه موشک‌های بالستیکی که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای دارند٬ خودداری کند. ایران می‌گوید برنامه‌ای برای ساخت چنین موشک‌هایی ندارد.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که وزن کلاهک موشک خرمشهر ۱۸۰۰ کیلوگرم و سوخت آن مایع است.

آزمایش این موشک در زمانی صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دلیل پیگیری برنامه موشکی ایران٬ از این کشور به شدت انتقاد می‌کند و نیکی هیلی سفیر این کشور در سازمان ملل هم گفته یکی از دلایل تمایل آمریکا به خروج از برجام٬ ناتوانی این توافق در جلوگیری از آزمایش های موشکی ایران است.

از موشک زمین به زمین خرمشهر به عنوان قدرتمندترین موشک ایران یاد شده است

مقام‌های دولتی ایران می‌گویند توسعه برنامه موشکی این کشور با هدف بالابردن توان دفاعی این کشور است و ایران برنامه‌ای برای تهاجم به هیچ کشوری ندارد.

خبرگزاری تسنیم موشک خرمشهر را “هفتمین موشک ایران خوانده که می‌تواند در صورت لزوم از نقاط مختلف کشور به سوی تل آویو شلیک شود”. این خبرگزاری این موشک‌ها را “اسرائیل زن” توصیف کرده است.

حسن فیروزآبادی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران و مشاور نظامی رهبر این کشور پیش از این گفته بود که انجام آزمایش‌های موشکی از نظر زمانی و تاثیرات احتمالی آن در ستاد بررسی و سپس برای اجرا به آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران ارائه می‌شود.

به گفته این مقام نظامی٬ انجام این آزمایش‌ها باید به تصویب آیت الله خامنه‌ای برسد که مطابق قانون اساسی ایران فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور است.

 

انتقاد پارلمان افغانستان از عدم انتشار برخی قوانین تصویب شده

به دنبال انتقاد مجلس نمایندگان افغانستان از عدم انتشار برخی از مصوبات توشیح شده، وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان می‌گوید این مصوبات باید از سوی اداره امور ریاست جمهوری به این وزارتخانه فرستاده شوند.

نمایندگان مجلس افغانستان مدعی هستند که دولت حداقل ۲۵ قانون و فرمان تصویب شده از سوی مجلس را یا توشیح نکرده و یا در جریده رسمی به نشر نرسانده است.

پارلمان افغانستان در اعتراض به این موضوع، سرپرست وزارت عدلیه و وزیر دولت در امور پارلمانی را فراخوانده است.

محمد قاسم حلیمی، سرپرست وزارت دادگستری ،در واکنش به اعتراض نمایندگان گفت: “هیچ قانونی وجود ندارد که به این وزارت رسیده و چاپ نشده باشد و در عین حال باید پذیرفت که هم در حکومت و هم در پارلمان ضعف‌هایی وجود دارد.”

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری در مورد اینکه پس از تصویب طرح ها از سوی مجلس چه می‌شود، به بی‌بی‌سی گفت: “کمیته تقنین زیر نظر محمد سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری، تمام قوانین را بررسی می‌کند و تمامی مصوبات پارلمان را به شکل مسلسل و منظم برای توشیح آماده می‌سازد که بعد از توشیح در جریده رسمی چاپ می‌شوند”.

فاروق وردک، وزیر دولت در امور پارلمانی به مجلس وعده داده که تا دست‌کم دو هفته دیگر در مورد “مصوبات بلاتکلیف مجلس نمایندگان تصمیم گرفته خواهد شد”.

قانون افغانستان حکم می‌کند که رئیس جمهوری در ظرف ۱۵ روز باید یا مصوبه مجلس را تایید کند و یا آن را به اضافه موارد اصلاحی دوباره به مجلس نمایندگان بفرستد. در غیر این دوصورت، قوانین به صورت خودکار تایید شده محسوب می‌شوند و ریاست جمهوری حق قبضه آنها را ندارد.

قرار بود که شناسنامه الکترونیکی با این مشخصات توزیع شود

قانون ثبت احوال نفوس

بر اساس قانون، هر طرحی که با دو ثلث آرای مجلس نمایندگان تصویب شود، نیاز به توشیح رئیس جمهوری ندارد و قانون شمرده میشود.

یکی از مواردی که در نشست امروزی مجلس مطرح شد، قانون ثبت احوال نفوس بود که مجلس در سال ۱۳۹۲ آن را با دو ثلث آرا تصویب کرد و سپس از سوی رئیس جمهوری غنی در ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ توشیح شد.

اما در پی اعتراضات برخی گروه‌های اجتماعی و سیاسی، برنامه آغاز توزیع این شناسنامه‌ها تاکنون به تاخیر افتاده است. جنجال بر سر بودن یا نبودن واژه ‘افغان’ در شناسنامه‌های الکترونیک اوج گرفت.

طرح چاپ این شناسنامه‌ها به تصویب مجلس افغانستان رسیده، به گونه‌ای که قومیت و تابعیت در شناسنامه‌ها درج نمی‌شود.

بسیاری از شهروندان افغانستان درباره چگونگی ثبت قومیت افراد اختلاف نظر دارند. شماری خواستار درج کلمه “افغان” در این شناسنامه ها به عنوان ملیت همه باشندگان این کشور هستند و بسیاری کلمه افغان را تنها به قوم پشتون نسبت می‌دهند و اعتقاد دارند که درج کلمه افغان به معنی تحمیل هویت پشتون‌ها بر اقوام غیرپشتون در افغانستان است.

بالا گرفتن اعتراضات سبب شد تا کمیته قوانین کابینه به ریاست سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری این ماده را تعدیل کند؛ و اکنون این تعدیل به عنوان قانونی تقنینی به امضای رئیس جمهور غنی رسیده است.

آقای دانش گفت فرمان تقنینی رئیس جمهوری مبنی بر توشیح طرح تعدیل ماده ششم قانون ثبت احوال نفوس، موانع توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی را برداشته و به زودی این روند آغاز خواهد شد.

بر اساس تعدیل ماده ششم قانون ثبت احوال نفوس علاوه بر مشخصات فردی، ملیت (افغان)، قومیت و دین افراد نیز در صفحه نخست شناسنامه‌های الکترونیکی ذکر خواهد شد.

 

بحران کره شمالی در ۳۰۰ کلمه

اصرار کره شمالی بر داشتن سلاح اتمی بحرانی است که دنیا را در خطر جنگ هسته‌ای قرار داده است. اما موضوع پیچیده‌تر از اینهاست. یک قدم برگردیم عقب:

چرا کره شمالی سلاح هسته‌ای می‌خواهد؟

شبه‌جزیره کره بعد از جنگ جهانی دوم به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد . کره شمالی به یک کشور دیکتاتوری تبدیل شد. این کشور تقریبا به طور کامل در جهان منزوی است. رهبرانش می‌گویند سلاح هسته‌ای تنها نیروی بازدارنده آنهاست در برابر کشورهایی که قصد دارند این کشور را نابود کنند.

کره چقدر به سلاح هسته‌ای نزدیک است؟

کره شمالی مدعی است یک بمب هیدروژنی را با موفقیت آزمایش کرده. بمب هیدروژنی چند برابر قدرتمندتر از بمب هسته‌ای است. این بمب قابلیت کوچکتر شدن، سبک‌تر شدن و نصب بر روی موشک‌های دوربرد را هم دارد. پیونگ‌یانگ آمریکا را دشمن اصلی خود می‌داند و می‌تواند با راکت، کره جنوبی و ژاپن را که محل استقرار هزاران نیروی آمریکایی است، هدف قرار دهد.

چه اقداماتی برای متوقف کردن کره شمالی انجام شده؟

تلاش‌ها برای اجرای برنامه کمک در برابر خلع سلاح کره شمالی بارها شکست خورده است. سازمان ملل متحد تحریم‌های سخت و فزاینده‌ای بر این کشور اعمال کرده و چین به عنوان تنها متحد واقعی کره شمالی فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک زیادی بر این کشور وارد می‌کند. آمریکا هم در تازه‌ترین واکنش، مقامات کره شمالی را به مقابله نظامی و حتی نابودی تهدید کرده است.

این‌دفعه تهدیدها واقعیست؟

واقعیت این است که بحران وارد مرحله تازه‌ای شده است. آمریکا حالا در تیررس حمله‌های کره شمالی است. این موضوع به‌همراه توانایی کره شمالی در کوچک و سبک کردن بمب هیدرونی، بازی را عوض می‌کند. کره شمالی در تابستانی که گذشت، ژاپن و قلمرو آمریکا در اقیانوس آرام (گوام) را به شدت تهدید کرد.

جدال لفظی آمریکا و کره شمالی هرگز تا این حد آتشین نبوده است.

 

ایران از موشک جدید خرمشهر رونمایی کرد

موشک خرمشهر در مراسم رژه نیروهای مسلح در تهران رونمایی شد

جدیدترین موشک بالستیک ایران با نام “خرمشهر” در مراسم رژه نیروهای مسلح رونمایی شد.

روز جمعه، ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) منابع خبری ایران گزارش کردند که در مراسم رژه نیروهای مسلح درتهران، جدیدترین موشک بالستیک ایران با نام خرمشهر رونمایی شد. این خبرگزاری تسنیم به نقل از فرمانده نیروی هوافضای سپاه طی نوشته است که “این موشک، دستاورد جدیدی است که وزارت دفاع برای سپاه ساخته است.”

وی افزوده است که موشک خرمشهر ۲۰۰۰ کیلومتر برد و قابلیت حمل کلاهک تا ۱۸۰۰ کیلومتر را دارد و می‌تواند به جای یک کلاهک، چند کلاهک حمل کند. به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه، روند آموزش موشک بالستیک خرمشهر شروع شده و به زودی در نیروی هوافضای سپاه عملیاتی می‌شود.

+ فرانسه خواستار افزودن بندهای تازه به برجام شد

+ نتانیاهو در سازمان ملل: برجام ایران را به کره شمالی دیگری تبدیل می‌کند

+ حمله شدید ترامپ به حکومت ایران در سازمان ملل

+ تاکید فرمانده سپاه پاسداران بر ارائه ‘پاسخ‌های دردناک‌تر’ به آمریکا

مهرماه سال گذشته، خبرگزاری تسنیم گزارش کرد که حسین دهقان وزیر دفاع در جلسه علنی مجلس گفته است که تا پایان سال “سه محصول اساسی در حوزه موشکی که برتری و قدرت دفاعی ما را چندین و چند برابر افزایش می‌یابد به صحنه تولید خواهیم آورد.” وی در این مورد افزود که موشک غدیر، موشک سوخت جامد برد بلند، موشک سجیل، موشک جامد برد بلند با دقت اصابت بالا و “موشک خرمشهر با دقت اصابت بالا” تا پایان سال “و در آینده‌ای نزدیک در خدمت قرار خواهد گرفت.”

در مراسم رژه روز جمعه، حسن روحانی رئیس جمهوری در سخنانی در مورد برنامه دفاعی جمهوری اسلامی گفت “جمهوری اسلامی ایران از مظلومان دنیا همواره حمایت خواهد کرد؛ چه برخی بخواهند و چه نخواهند ما از مردم مظلوم یمن، سوریه و فلسطین دفاع خواهیم کرد و قدرت دفاعی و نظامی خود را آن میزان که لازم است و برای بازدارندگی ضروری بدانیم تقویت خواهیم کرد.”

وی در اشاره ای تلویحی به دیدگاه ایالات متحده و برخی کشورهای غربی که برنامه موشکی ایران را خلاف تعهدات این کشور در چارچوب معاهدات هسته ای و برای امنیت منطقه خطرناک می دانند گفت: ” ما برای دفاع از سرزمین خود از کسی اجازه نخواهیم گرفت و نه تنها موشک‌های خود را تقویت خواهیم کرد، بلکه نیروهای زمینی، دریایی و هوایمان همواره مورد حمایت مردم خواهند بود.”

برنامه موشکی ایران از جمله موارد مورد اعتراض ایالات متحده در پایبندی به برجام بوده و برخی کشورهای غربی نیز معتقدند که براساس مصوبه شورای امنیت، ایران باید از فعالیت‌ در زمینه ساخت موشک‌های بالستیک خودداری ورزد. مقامات جمهوری اسلامی این نظر را مردود دانسته و تاکید داشته‌اند که برجام شامل محدودیت برنامه موشکی ایران نمی‌شود.

خبر رونمایی موشک خرمشهر در حالی منتشر می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا با ابراز تردید در مورد تعهد جمهوری اسلامی به برجام، برنامه‌های موشکی ایران را تهدیدی برای منطقه توصیف کرده است. موضعگیری دولت ایالات متحده باعث نگرانی در مورد خروج آن کشور از برجام شده است.

در مقابل، سایر کشورهای طرف توافق هسته‌ای با ایران تا این زمان بر حفظ برجام تاکید داشته‌اند.

چرا انتخابات آلمان مهم است؟

پل کربیبی‌بی‌سی

مارتین شولتز جدی‌ترین رقیب آنگلا مرکل در انتخابات پیش رو است

اگر نظرسنجی‌ها درست باشد، آنگلا مرکل یک دوره چهارساله دیگر هم صدر اعظم آلمان خواهد شد. اما وقتی آلمانی‌ها روز یکشنبه ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) پای صندوق رای می‌روند، چیزی بیش از انتخاب یک رهبر در سطح اروپا در میان است.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم، شش حزب از جمله یک حزب راستگرای افراطی به بوندستاگ (پارلمان آلمان) راه پیدا می‌کنند.

اهیمت ماجرا در چیست؟

این اولین انتخابات سراسری آلمان بعد از آن است که دولت خانم مرکل در سال ۲۰۱۵ مرزها را به روی سیل پناهجویان و مهاجران باز کرد و حدود ۹۰۰ هزار نفر را پذیرفت.

صدراعظم محافظه‌کار آلمان وعده داد که دولت از پس این سیل مهاجرت برمی‌آید و در نهایت هم بر آمد. اما ضربه‌ای که حزب حاکم دموکرات مسیحی (CDU)، حزب خانم مرکل از نظر سیاسی خورد قابل انکار نبود. این ضربه وقتی ملموس‌تر شد که پای انتخابات به میان آمد.

تغییرات گسترده‌ای در فضای سیاسی آلمان در حال رخ دادن است. این فضا در حال دگرگونی است و احتمال این که حزب ضد مهاجرت و ضداسلام “آلترناتیو برای آلمان” (AfD) رتبه سوم را کسب کند، بسیار بالا است. این حزب تا کنون هیچ نماینده‌ای در پارلمان نداشته است.

بعضی نامزدهای AfD، که تا کنون تنها در انتخابات محلی برنده شده و نماینده داشته‌، برای انتخابات سراسری هم برنامه‌های راست‌گرایانه افراطی ارائه داده‌‌اند.

در پارلمان قبلی آلمان، چهار حزب حضور داشتند (حزب دموکرات مسیحی CDU و حزب متحدش “اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن”یا CSU به عنوان یک حزب در نظر گرفته می‌شوند).

 

روحانی می‌گوید برای افزایش قدرت موشکی از کسی اجازه نمی‌گیریم

رییس جمهوری ایران می‌گوید کشورش برای دفاع از خود از کسی اجازه نخواهد گرفت. حسن روحانی در مراسم رژه نیروهای مسلح صحبت میکرد. مراسمی که صحنه رونمایی جدیدترین موشک بالستیک ایران بود. آقای روحانی که در روزهای اخیر به دلیل صحبت‌های همتای آمریکاییش در سازمان ملل بارها در نیویورک از سیاست‌های دولتش دفاع کرد این بار در تهران تاکید کرد که توان نظامی ایران فقط برای بازدارندگی دشمنان و دفاع در مقابل آنان است.

 

 

دیدار اشرف غنی و دونالد ترامپ در نیویورک

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد.

این نخستین دیدار روسای جمهوری دو کشور پس از اعلام استراتژی جدید واشنگتن برای افغانستان است.

اشرف غنی در دیدار با همتای آمریکایی خود گفت: “پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا برای مقابله با تروریسم، تغییرات بزرگی در میدان‌های جنگ به وجود آمده است”.

آقای غنی اضافه کرد که نیروهای امنیتی افغانستان “با تمام توان با تروریسم مبارزه می‌کنند” و آمریکا نیز به آموزش و کمک به آن‌ها ادامه می‌دهد.

او به راه حل سیاسی برای پایان جنگ در افعانستان تأکید کرد و گفت که استراتژی جدید آمریکا حاوی این پیام برای طالبان و حامیان آن است.

رئیس جمهوری آمریکا در این دیدار گفت که آمریکا به طور کامل به امنیت و ثبات افغانستان متعهد است و به مبارزه با تروریسم پایبند خواهد بود.

آقای ترامپ همچنین گفت که به یک رویکرد منطقه‌ای برای ثبات افغانستان و “مقابله موثر با تروریسم” نیاز است.

عملیات رزمی آمریکا علیه طالبان رسما در سال ۲۰۱۴ پایان یافت اما حدود ۱۱ هزار نیروی ویژه آمریکایی در حمایت از ارتش افغانستان در این کشور حضور دارند.

اشرف غنی در نطق سازمان ملل از استراتژی تازه آمریکا استقبال کرد

رئیس جمهوری افغانستان در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل که عصر سه شنبه به وقت نیویورک ایراد شد از استراتژی دولت جدید آمریکا در کشورش که با افزایش نیروها همراه است استقبال کرد.

او گفت: “با اعلام استراتژی پرزیدنت ترامپ برای مقابله با تروریسم و ایجاد ثبات در جنوب آسیا، شراکت پایدار افغانستان و آمریکا و جامعه بین المللی تجدید شده و جهتی تازه پیدا کرده است.”

او افزود: “ما از این استراتژی، که اکنون ما را در مسیر اطمینان بخشی قرار می دهد استقبال می کنیم. مردم افغانستان سال هاست در جستجوی چنین عزمی به آمریکا چشم دوخته اند.”

به علاوه او از پاکستان خواست برای بحث درباره صلح، امنیت و همکاری منطقه ای برای رسیدن به رفاه با افغانستان وارد مذاکره شود.

او گفت که مناقشه افغانستان برای مدت های مدید از دریچه جنگ داخلی دیده شده است اما این جنگ “نه در داخل خاک ما، بلکه بر سر خاک ماست.”

آمریکا نیز از پاکستان خواسته که در برابر پناه‌گاه‌های امن شورشیان بیشتر اقدام کند. پاکستان اما می‌گوید هیچ پناهگاه امن شورشیان در این کشور وجود ندارد.

 

پیشنهاد ‘۲۰ میلیارد یورویی’ نخست‌وزیر بریتانیا برای ترک اتحادیه اروپا

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، قرار است در نطقی در فلورانس، پیشنهاد دولتش را مطرح کند.

منابعی در دولت بریتانیا به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ترزا می، نخست‌وزیر، قرار است روز جمعه یک بسته پیشنهادی برای ترک اتحادیه اروپا ارائه کند که می‌تواند شامل ۲۰ میلیارد یورو و مدت زمان دو سال برای این دوره گذار باشد.

اگر چنین شود اتحادیه اروپا ناچار نخواهد شد طرح بودجه کنونی‌اش را کنار بگذارد و هیچ کشور دیگری در این اتحادیه عضویتش را از دست نمی‌دهد.

در ازای این مبلغ بریتانیا می‌خواهد هم‌چنان به بازار واحد اروپایی دست‌رسی داشته باشد.

بریتانیا هم‌چنین می‌خواهد اجازه داشته باشد درباره قراردادهای تجاری‌اش با کشورهای عضو اتحادیه اروپا مذاکره کند و نوعی از اتحادیه‌های گمرکی با آنها تشکیل دهد.

خانم می قرار است در نطقی در فلورانس این پیشنهاد را مطرح کند و گمان می‌رود این مهم‌ترین سخن‌رانی نخست‌وزیر بریتانیا از زمان انتخابات پارلمانی باشد.

او در این باره روز پنج‌شنبه دو ساعت و نیم در ساختمان شماره ۱۰ خیابان داونینگ با کابینه‌اش جلسه داشت.

منابع آگاه به بی‌بی‌سی گفته‌اند که کابینه بریتانیا با این پیشنهاد موافقت کرده است هرچند هم‌چنان امکان دارد تغییراتی در آن داده شود.

با این حال گفته شده است که قرار نیست ترزا می در سخن‌رانی‌اش بگوید که مبلغ پیشنهادی به اتحادیه اروپا دقیقا چه‌قدر خواهد بود.

وزیر دارایی و وزیر خارجه که بیشترین اختلاف‌نظر را درباره نحوه ترک اتحادیه اروپا در کابینه داشتند، در کنار یک‌دیگر جلسه با نخست‌وزیر را ترک کردند.

طبق پیشنهادی که دولت بریتانیا می‌خواهد ارائه کند، قرار است این موارد در مذاکرات در پایتخت دوره‌ای اتحادیه اروپا، بروکسل، معلوم شود.

هم‌چنین دیون مالی درازمدت، مانند صندوق بازنشستگی و بدهی‌ها به اتحادیه اروپا، قرار است در مذکرات آینده روشن شود.

به این ترتیب مبلغ صورت‌حساب نهایی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا احتمالا خیلی بیش از ۲۰ میلیارد یورو خواهد شد.

با این حال منابعی در محافل دولت می‌گویند بریتانیا امیدوار است این پیشنهاد ترزا می، بن‌بست کنونی در مذاکرات با اتحادیه اروپا را رفع کند.

انتظار می‌رود در سخن‌رانی روز جمعه در فلورانس، نخست‌وزیر بریتانیا هم‌چنین دوباره تاکید کند که لندن در پی توافق‌های تجاری مجزا با کشورهای اتحادیه اروپاست.

به‌این‌ترتیب احتمال می‌رود که او امکان یک توافق تجاری مانند آن‌چه اروپا با کانادا دارد را رد کند. برخی از حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حامی چنین توافقی بودند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، در عین حال احتمالا به توافقی شبیه منطقه اقتصادی اروپا تمایل نشان خواهد داد که در آن کشورها هم‌چنان رابطه کاملی با بازار واحد دارند ولی باید عناصری از آزادی جابه‌جایی کارگران را هم بپذیرند.

در یک هفته گذشته بر سر تعیین نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و پیش‌نویس سخن‌رانی نخست‌وزیر، در کابینه بحث‌ها و تنش‌های بسیاری بوده است. فیلیپ هاموند، وزیر دارایی، و بوریس جانسون، وزیرخارجه بریتانیا، در دو سر متضاد اختلاف‌نظرها در این باره بودند. اما بعد از جلسه روز پنج‌شنبه این دو در کنار هم‌دیگر جلوی خبرنگاران حاضر شدند که تعبیر شد به معنی نشان‌دادن اتفاق‌نظر آنها بوده است.

 

ترامپ تحریم‌های جدید آمریکا علیه کره شمالی را امضا کرد

دونالد ترامپ پیش از دیدار با رهبران کره جنوبی و ژاپن سخنرانی کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، فرمان تحریم‌های جدید علیه کره شمالی را امضا کرد. تحریم‌های جدید به دلیل آزمایش سلاح‌های هسته‌ای پیونگ یانگ است.

تحریم‌های جدید دست وزارت دارایی (خزانه‌داری) آمریکا را برای تعقیب موسسات و شرکت‌هایی که مبادله مالی با کره شمالی داشته باشند، باز می‌گذارد.

آقای ترامپ گفت که بانک مرکزی چین از بانک‌های این کشور خواسته تا مبادله با کره شمالی را متوقف کنند.

کمتر از دو هفته پیش بود که سازمان ملل متحد، به دلیل آزمایش‌های هسته‌ای، تحریم‌های جدیدی علیه کره شمالی را تصویب کرد.

در هفته‌های اخیر کره شمالی بی توجه به فشارهای قدرت‌های جهانی به آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی اش ادامه داد. آزمایش‌هایی که بسیار تنش‌زا بودند.

رئیس جمهوری آمریکا دلیل وضع تحریم‌های جدید را این طور توضیح داد: “برای اینکه جلوی رسیدن منابع مالی به کره شمالی را بگیریم که برای ساختن مرگبارترین بمبی که بشر می‌شناسد، خرج نکنند.”

صنایع تولید داخل، نساجی، ماهی‌گیری و فناوری اطلاعات از جمله بخش‌هایی است که آقای ترامپ می‌گوید بالقوه هدف تحریم‌های جدید آمریکا خواهند بود.

روز سه شنبه و در جریان نخستین نطقش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد آقای ترامپ وعده داده که اگر کره شمالی بخواهد تهدیدی علیه آمریکا و همپیمانانش باشد، آن را کاملا خراب می‌کند.

در جواب، ری یونگ-هو، وزیر خارجه کره شمالی روز پنجشنبه صحبت‌های آقای ترامپ را به صدای “پارس سگ” تشبیه کرد.

آقای ری روز جمعه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رویدادی سالانه است که برای آن رهبران 193 کشور عضو سازمان ملل در نیویورک دور هم جمع می‌شوند.

 

راهنمای قوم‌گرایانه’ در ارگ؛ اقدامی فردی یا سیاستی پنهانی؟

ضیا شهریاربی‌بی‌سی

در حالی که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، برای نخستین دیدار رسمی‌اش با دونالد ترامپ در آمریکا بسر می‌برد، واکنش‌ها و بحث‌ها در مورد سندی موسوم به “راهنمای قوم‌گرایانه” که از یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های نهاد ریاست جمهوری درز کرده، همچنان ادامه دارد.

این سند غیررسمی تحت عنوان “کارهایی که باید انجام شود”، حاوی رهنمودهایی است مبنی بر اینکه چگونه می‌شود کارمندان بیشتری از قوم پشتون را در بخش‌های مختلف و افراد “مورد اعتماد” را در بخش‌های کلیدی اداره امور ریاست جمهوری جابجا کرد.

این سند که امضا و مهری ندارد، به صورت راهنمایی تهیه و از طریق یک گروه تلگرامی، از حساب ثواب‌الدین مخکش، کارمند بست اول اداره امور با حدود ۱۸۳ کارمند ظاهرا میان‌رتبه اداره امور ریاست جمهوری در میان گذاشته شده و در چند روز گذشته نسخه‌ای از آن به رسانه‌ها درز کرد.

آقای مخکش در پیام ویدیویی که پس از درز این سند منتشر کرد، آن را “توطئه‌ای” علیه خود خواند اما گفت “به دلیل آنکه نمی‌خواهد وحدت ملی افغانستان آسیب ببیند، از مقامش کناره‌گیری کرده است”.

اما حالا اداره امور ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که آقای مخکش استعفا نه، بلکه پس از آنکه داوود نورزی، رئیس این اداره، از “دیدگاه‌های قوم‌گرایانه” او در پی درز سند یادشده مطلع شد، او را از این اداره اخراج کرد.

میاگل وثیق، رئیس روابط سیاسی و فرهنگی اداره امور ریاست جمهوری، به بی‌بی‌سی گفت که آقای مخکش “فرد مهمی در این اداره نبود و در مقام تصمیم‌گیری قرار نداشت.”

آقای وثیق گفت: “دیدگاه یک نفر به هیچ صورت نمی‌تواند، بیانگر ذهنیت تمام نهاد اداره امور باشد. او فقط یک فرد بود و ذهنیت او نمی‌تواند در نظام افغانستان و در اداره رئیس جمهوری جای داشته باشد.”

او گفت که در اداره امور از همه اقوام افغانستان کارمندان حضور دارند.

آقای مخکش در پیام ویدیویی که پس از درز این سند منتشر کرد، آن را “توطئه‌ای” علیه خود خواند اما گفت “به دلیل آنکه نمی‌خواهد وحدت ملی افغانستان آسیب ببیند، از مقامش کناره‌گیری کرده است”

سند “رهنمای قوم‌گرایانه” چگونه درز کرد و محتوای آن چیست؟

این سند ابتدا در گزارشی از سوی روزنامه “اطلاعات روز” منتشر شد. ذکی دریابی، مدیر مسئول این روزنامه می‌گوید: “زمزمه‌های در سطح شایعه در این مورد وجود داشت”.

او افزود: “اطلاعات روز براساس همین شایعات، این داستان را پی‌گیری کرد و از طریق گروه تلگرامی که آنجا این فایل بارگذاری شده بود، حقیقت ماجرا را با همکاری یک جمع از مخاطبان این نشریه پیدا کردیم. فایل اصلی را هم با کمک همکاران بدست آوردیم.”

آقای دریابی که حاضر نیست در مورد منابعش جزییات بیشتر ارائه کند، می‌گوید براساس اطلاعات آنها این کار یک نفر نیست و “حلقه‌ای” در اداره امور “خلاف قوانین افغانستان” و با “دور زدن کمیسیون مستقل اصلاحات اداری” تلاش داشته‌اند این اداره کلیدی را در “انحصار خود” در آورند.

براساس آنچه که در این سند به زبان پشتو آمده، از چند کارمند پشتون نام برده شده و گفته شده که از آنها باید حمایت صورت گیرد و مجوز ورود به کاخ ریاست جمهوری تنها به کسانی داده شود که “قابل اعتماد باشند و نه مخالف ما”.

در بخشی از این سند نام‌های چند کارمند غیرپشتون ذکر و تذکر داده شده که برکنار و به جای آنها افراد پشتون تعیین شوند؛ چرا که یا با “تیم” مورد نظر سند همکاری نمی‌کنند یا افرادی از اقوام دیگر را استخدام می‌کنند. اگرچه دست‌کم در مورد یکی از آنها گفته شده که در کارش شایستگی دارد.

در چند جای این سند از ضمیر “ما” استفاده شده که ظاهراً به گروهی در اداره ریاست جمهوری اشاره دارد. در سند تاکید شده که زمینه دستیابی این افراد و “دوستان” آنها به سمت‌های “خوب” و دارای امکانات بهتر فراهم شود.

این گروه تشویق شده که روابط خود را با اشرف غنی، رئیس جمهوری و افراد نزدیک به او و همچنین وزیرانی که “مورد پسند” رئیس جمهوری هستند، افزایش دهند.

در یکی از مواد این راهنما به این موضوع اشاره شده که پشتون‌های هراتی، که پشتو نمی‌دانند و همچنین افرادی از اقوام تاجیک و ازبک که “مطلقاً مطابق خواست‌ ما کارکنند به گونه نمونه” در دفتر اداره امور ریاست جمهوری استخدام شوند تا “مردم فکر کنند که از هر قوم کسی در این جا حضور دارند”.

””رئیس جمهور در تلاش است تا مرحمی بر زخم‌های گذشته بگذارد ””

این حادثه به این دلیل هم بیشتر مورد توجه قرار گرفته که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان چندبار در گذشته از سوی شماری از ارشدترین مقام‌های دولت خودش متهم به “قوم‌گرایی” شده است.

ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، که اکنون در ترکیه در تبعید خودخوانده بسر می‌برد، سال گذشته گفت که برای رئیس جمهوری افغانستان کسی که پشتو گپ بزند، انسان خوب است و پشتو هم صحبت کند و از لوگر (زادگاه اشرف غنی) هم باشد، به نظر او آدم بسیار خوب است.

شماری از اظهارات رئیس جمهوری افغانستان هم در گذشته از سوی برخی‌ها “قوم‌گرایانه” تعبیر شده و هدف انتقاد قرار گرفته است.

از جمله یکبار در یک نشست خبری، اشرف غنی سوال یک روزنامه‌نگار را قطع کرد و گفت “سوال‌ها به دری زیاد شد، اجازه بدهید یک نفر به پشتو سوال کند.”

رئیس جمهوری افغانستان اما همیشه ادعاهایی از این دست را رد کرده و از جمله به تصمیم کنار گذاشتن اسم خانوادگی‌اش “احمدزی” در سه سال پیش اشاره می‌کند که گفته می‌شود به هدف “نشان دادن عظم او در برخورد با مسایل قومی گرفته شد.”

آقای مرتضوی می‌گوید فراد متعصب هرگز از رئیس جمهوری نمایندگی نمی‌کند

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان هم در واکنش به پخش سند “قوم‌گرایانه” در صفحه فیسبوک خود نوشت: “افراد متعصب هرگز از رئیس جمهوری نمایندگی نمی‌کند. رفتار اشتباه و دید گاه یک فرد یا یک حلقه هرگز نمی‌تواند پیوند با دیدگاه رهبری حکومت داشته باشد. رییس جمهور غنی با نگاه انسانی و قانون‌محور در تلاش است تا مرحمی بر زخم‌های کهنه گذشته باشد.”

ضیا رفعت، استاد دانشگاه کابل، می‌گوید این حادثه باید زمینه‌ساز بررسی گسترده در اداره امور و دیگر ادارات دولتی باشد تا اطمینان حاصل شود که استخدام‌ها در این نهادها براساس روابط قومی و قبیله‌ای صورت نمی‌گیرد.

آقای رفعت می‌گوید بر بنیاد قانون اساسی، این کمیسیون مستقل اصلاحات اداری است که تمام استخدام‌ها را در دولت براساس رقابت باید انجام دهد اما به گفته او مشکل اساسی این است که این اداره “هیچ وقت به صورت واقعی مستقل نبوده و همیشه از جانب ارگ ریاست جمهوری اداره شده است.”

ادعاها در مورد استخدام‌های قوم‌محور در نهادهای مختلف افغانستان همواره وجود داشته و موجودیت روابط گسترده پاترومونیال در افغانستان همیشه کار را برای ایجاد یک نظام استخدامی شایسته‌سالار دشوار ساخته است.

در چند دهه گذشته معمول شده که وقتی وزیری در یک وزارت تعیین می‌شود، معمولا کارمندان زیادی آن وزارت براساس وابستگی، قوم و قبیله همان وزیر تعیین می‌شوند و این موضوع یکی از اصلی‌ترین منابع فساد در افغانستان خوانده شده است.

آنچه اما این رویداد اخیر را برجسته‌تر ساخته است، گویا مستند بودن آن و همچنین رخ دادن آن در یکی از مهمترین نهادهای دولت افغانستان است که به “ستون فقرات” نظام افغانستان شهرت دارد.

اداره امور، نهادی است که رابطه ریاست جمهوری افغانستان را با تمام ساختارهای دولت این کشور تنظیم می‌کند و نقش عمده در تامین ارتباط رئیس جمهوری با مردم دارد.

 

برآورد رشد ۳.۷ درصدی برای اقتصاد ایران

سیاوش نوروزیروزنامه‌نگار

در حالی که سال گذشته اقتصاد ایران رشد دو رقمی را تجربه کرده، یک نهاد پژوهشی در ایران رشد اقتصادی امسال را کمتر از چهار درصد برآورد کرده است.

بانک مرکزی ایران رشد اقتصادی سال گذشته را ۱۲.۵ درصد اعلام کرده است که عمده آن رشد کم سابقه، به فروش نفت برمی‌گردد که بعد از برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی ایران توانست دوباره به بازار نفت بازگردد.

پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس وابسته به مجلس ایران این است که رشد اقتصادی سال ۱۳۹۶ در حدود ۳.۷ درصد است که یک سوم رشد اقتصادی سال گذشته است.

بنابر این پیش‌بینی، رشد بخش نفت ۳.۸ درصد، صنعت ۴.۱ درصد، ساختمان ۲.۵ درصد و خدمات ۲.۸ درصد خواهد بود.

در سال گذشته با وجود رشد منفی ۱۳ درصدی بخش ساختمان، به دلیل بازگشت ایران به بازارهای نفت، رشد کم سابقه این بخش کسری بقیه بخش‌های را پوشاند و رکوردی در اقتصاد ایران ثبت کرد.

با وجود رشد اقتصادی بالا در سال گذشته، مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید دارد که درآمد ملی سال ۱۳۹۵ هنوز “۸۰ درصد درآمد ملی سال ۱۳۹۰ است.”

برآورد تازه نشان می‌دهد که رشد اقتصادی ایران امسال نصف رقم پیش‌بینی شده برای برنامه ششم توسعه است. در برنامه ششم توسعه رشد اقتصادی سالانه هشت درصدی پیش‌بینی شده است.

به عقیده کارشناسان، با این میزان رشد، دولت حسن روحانی قادر نخواهد بود برای خیل عظیم بیکاران شغل کافی ایجاد کند. بر اساس برنامه ششم توسعه دولت باید سالانه بیشتر از ۹۰۰ هزار شغل ایجاد کند.

بخش نفت که موتور محرک اقتصاد ایران است در سال گذشته رشدی ۶۲ درصدی داشت و به تنهایی ۹.۸ درصد از رشد اقتصادی سال گذشته را به نام خود ثبت کرد

رشد ثابت کشاورزی و کاهش شدید رشد نفت

در تعیین رشد اقتصادی، تحولات همه بخش‌ها بررسی شده و به میزان سهمی که هر بخش در تولید ناخالص داخلی دارد، میزان آن تعیین می‌شود.

رشد اقتصادی بخش کشاورزی ایران همواره مستقل از فراز و فرودهای اقتصادی و بیشتر تحت تاثیر میزان بارندگی، سطح زیر کشت و مواردی از این دست قرار داشته است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که رشد این بخش در پنج سال گذشته به طور متوسط ۴.۷ درصد بوده است.

برآورد می‌شود که بخش کشاورزی در سال ۱۳۹۶ رشدی حدود ۳.۸ درصد داشته باشد که نسبت به سال گذشته کمتر است.

بخش نفت که موتور محرک اقتصاد ایران است در سال گذشته رشدی ۶۲ درصدی داشت و به تنهایی ۹.۸ درصد از رشد اقتصادی سال گذشته را به نام خود ثبت کرد. این یعنی سهم بقیه بخش‌های غیر نفتی تنها ۲.۷ درصد از کل رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصدی سال گذشته بود.

برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس این است که امسال رشد اقتصادی بخش نفت ۴.۱ درصد خواهد بود.

قیمت نفت در بودجه امسال ۵۰ دلار در نظر گرفته شده است و کاهش قیمت نفت می‌تواند بودجه دولت را با کسری مواجه کند. محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه احتمال داده به خاطر کاهش قیمت نفت، بودجه دولت با کسری ۳۷ هزار میلیارد تومانی رو به رو شود.

به گفته آقای نوبخت، با توجه به افت قیمت نفت به ۴۷ دلار، “پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال به پائین‌تر از این رقم می‌رسد و سازمان برنامه و بودجه باید راهی برای جبران کاستی‌ها از طریق صرفه جویی در هزینه‌های جاری پیدا کند.”

با وجود رکود در بخش‌های مرتبط با صنعت ساختمان، بنابر آمارها، در زمستان سال گذشته سرانجام توانست بعد از یک رکود پنج ساله به وضعیت قبلی در سال ۱۳۹۰ برگردد.

اما و اگر های رشد صنعت و معدن

بخش صنعت و معدن ایران که در پنج سال گذشته با رکود جدی دست و پنجه نرم می‌کرد با وجود رکود در بخش‌های مرتبط با صنعت ساختمان، بنابر آمارها، در زمستان سال گذشته سرانجام توانست بعد از یک رکود پنج ساله به وضعیت قبلی در سال ۱۳۹۰ برگردد.

اما به دلیل رکود چند سال اخیر و کاهش شدید سرمایه گذاری و “پر شدن ظرفیت‌های خالی بخش صنعت انتظار رشد قابل توجهی برای سال‌های آتی در این بخش چندان مورد انتظار نخواهد بود.”

بنابر برآورد مرکز وابسته به مجلس ایران “اگر صنایعی که نسبت به سال ۱۳۹۰زیر ظرفیت تولید می‌کنند، تولید خود را به سطح تولید سال ۱۳۹۰ برسانند باعث رشد ۶ درصدی بخش صنعت خواهند شد.”

در بخش معدن هم به دلیل کمبود تقاضا و کاهش تولید، پیش‌بینی می‌شود که “رشد بخش معدن برای سال ۱۳۹۶ حدود منفی ۴ درصد” باشد.

وضعیت بخش مسکن هم که رابطه تنگاتنگی با میزان بودجه عمرانی دولت و میزان پروانه‌های صادر شده برای تولید بخش مسکن در بخش خصوصی دارد، چندان امیدوار کننده به نظر نمی‌رسد.

بودجه عمرانی دولت برای امسال ۴۲ هزار میلیارد تومان است و رقم آن نسبت به سال گذشته تفاوتی ندارد. تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در سال گذشته با آنکه رشدی ۱۵ درصدی داشته اما هنوز تعداد پروانه‌های صادر شده، ۴۰ درصد از تعداد پروانه‌های صادر سال ۱۳۹۱ کمتر است.

با این وضعیت “رشد بخش ساختمان در سال ۱۳۹۶ برابر با ۲.۵ درصد پیش‌بینی می‌شود.”

نیمی از تولید ناخالص داخلی سهم خدمات

سهم بخش خدمات در رشد اقتصادی تقریبا ۵۰ درصد است و تاثیر آن در رشد اقتصاد چشمگیر است.

این بخش به غیر از سال ۱۳۹۴ که رشد منفی را تجربه کرد در بقیه سال‌های گذشته رشد مثبت داشته است و در سال گذشته این رشد ۳.۶ درصد بوده است.

برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس این است که رشد بخش خدمات امسال به ۲.۸ درصد برسد.

مقایسه آمارها نشان می‌دهد که همزمان با افزایش سهم خدمات در تولید ناخالص داخلی از ۴۶.۵ درصد در سال ۱۳۸۵ به ۴۸.۳ درصد در سال ۱۳۹۵ رسیده است.

سهم نفت نیز در تولید ناخالص داخلی ده سال پیش ۲۵.۳ درصد بود در سال گذشته به ۲۲.۳ درصد رسیده است.

این در حالی است که با وجود ثابت ماندن سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی در حد ۶.۴ درصد، سهم بخش ساختمان از ۶ درصد به ۴.۴ درصد کاهش پیدا کرده است.

در مجموع رشد اقتصادی بخش کشاورزی نسبت به سال گذشته گذشته کمی کاهش خواهد یافت و از ۴.۲ درصد به ۳.۸ درصد خواهد رسید. سهم این بخش در رشد کلی اقتصادی ۰.۳ خواهد بود.

رشد اقتصاد بخش نفت در سال گذشته ۶۲ درصد بود که این رقم به ۴.۷ درصد کاهش می‌یابد و سهم این بخش در رشد اقتصادی امسال ۰.۹ درصد خواهد بود.

بخش صنایع و معادن نیز با کاهش رشد مواجه خواهد شد و رشد آن از ۶.۹ درصد در سال گذشته به ۴.۷ درصد خواهد رسد. سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی ۱.۱ درصد خواهد بود.

بقیه نیز سهم بخش خدمات خواهد بود که رشد آن نسبت به سال گذشته از ۳.۶ درصد به ۲.۸ درصد کاهش خواهد یافت و سهم این بخش در رشد اقتصادی به ۱.۴ درصد می‌رسد.

 

ترامپ اشتباه اوباما را در افغانستان تکرار می کند

ضمیر کابولوف» فرستاده ولادیمیر پوتین به افغانستان گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همان اشتباهی را تکرار می کند که سلفش باراک اوباما در افغانستان مرتکب شد.

کابولوف در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی بیان کرد: استراتژی جدید آمریکا در افغانستان باعث تداوم درگیری ها و کشته شدن غیرنظامیان در این کشور می شود.

وی با اشاره به اینکه اوباما از افزایش تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان به ۳۰ هزار نفر هیچ نتیجه ای عایدش نشد در حالی که ترامپ نیز با اعزام سربازان بیشتر به این کشور همان اشتباه را تکرار می کند، اظهار کرد:دولت آمریکا با اعزام سرباز به افغانستان به دنبال چیست در حالی که ایده اعمال فشار نظامی برای ترغیب طالبان به گفتگو عملا شکست خورده است؟

فرستاده پوتین به افغانستان با اشاره به اینکه می توان راه حل مناسبی برای اوضاع کنونی افغانستان از طریق روند صلح و با حمایت کشورهای مربوطه در سطح منطقه ای و بین المللی پیدا کرد، خاطرنشان کرد: روسیه موضع منصفانه ای را در پیش می گیرد که منافع همه کشورهای منطقه را در نظر می گیرد و درهایش به روی آمریکا برای مشارکت در این مکانیزم که امکان ایجادگفتگو میان مقامات کابل و طالبان را فراهم می آورد، باز است و در صورتی که آمریکا با این طرح مخالف باشد طرح جایگزین دیگری داریم و آن هم این است که می توانیم این سازوکار را به سازمان شانگهای انتقال دهیم که پاکستان و هند دو عضو جدید آن هستند و ایران و افغانستان نیز دو کشور ناظر در آن هستند.

 

افزایش جنگنده‌های   اف ۱۶ و بازگشت تانکرهای سوخت‌گیری هوایی به افغانستان

مقامات ارشد نیروی هوایی آمریکا خبر دادند که آمریکا شمار جنگده‌های F-۱۶ را در افغانستان افزایش داده و تانکرهای سوخت‌گیری را نیز به این کشور ارسال کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «میلیتاری تایمز»، دو مقام ارشد نیروی هوایی آمریکا در کنفرانس انجمن هوایی، فضایی و سایبر خبر دادندکه نیروی هوایی این کشور افزایش حضور خود را در افغانستان آغاز کرده است.

این ژنرال‌ها اعلام کردند که پس از پنج سال، بار دیگر تانکرهای سوخت‌گیری در هوا به افغانستان آمده‌اند و شمار جنگنده‌های F-16 نیز در افغانستان افزایش یافته است.

ژنرال «جفری هریگیان» فرمانده فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا در این کنفرانس گفت که اکنون 18 فروند F-16 چند منظوره در افغانستان استقرار یافته است.

هریگیان که بر ماموریت‌های مرکز عملیات هوایی مشترک در پایگاه هوایی «العدید» در قطر نظارت دارد، گفت: پیش از این در افغانستان  12 فروند F-16 داشتیم که به 16 فروند افزایش یافته است.

وی افزود: ما به ایفای نقش خود در حمایت هوایی نزدیک از نیروهای زمینی ادامه خواهیم داد و براساس استراتژی جدید نیز با ژنرال «نیکلسون» و نیروهای وی در حال همکاری هستیم تا هماهنگی بیشتری را با آن‌ها داشته باشیم.

ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان است.

هریگیان از تمرکز بیشتر ماموریت‌ها در مناطق شمال شرق افغانستان و ولایت‌های چون «کنر» و «قندوز» خبر داد و افزود در مناطق مختلف توزیع نیرو صورت می‌گیرد که این مستلزم افزایش حمایت‌های هوایی است.

هدف از این عملیات حمایت از نیروهای زمینی در سراسر افغانستان عنوان شده است و هریگیان در نظر دارد تا فعالیت پهپادها در این کشور از جمله پهپادهای «MQ-9 Reapers» را بهینه‌سازی کند.

این ژنرال آمریکایی افزود: فعالیت این پهپادها بهینه‌سازی می‌شود تا فعالیت دشمن را در نظر گرفته و از اطلاعات به دست آمده برای تحت فشار قرار دادن آن‌ها استفاده کنند.

پیش از این نیز رئیس جمهور آمریکا در اعلام استراتژی جدیدش از اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان خبر داده بود.

از سوی دیگر، ژنرال «کارلتن اورهارت» از ارسال شماری از تانکر سوخت‌گیری هوایی به افغانستان خبر داد.

وی بدون اعلام شمار این تانکرها و یا نوع آن‌ها گفت که هواپیماهای سوختگیر از خارج از خاورمیانه به افغانستان اعزام می‌شوند.

ژنرال اورهارت افزود: این هواپیماها عملیات سوخت‌گیری را تسریع کرده و برای حمایت از نیروهای زمینی بسیار مفید هستند.

پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا در افغانستان، شمار حملات هوایی در این کشور افزایش یافته است، به طوری که نیروی هوایی آمریکا در ماه آگوست بیش از 500 بمب را علیه طالبان، القاعده و داعش استفاده کردند.

همچنین از آغاز ماموریت «حمایت قاطع» در سال 2015، هواپیماهای F-16 بیشترین حملات هوایی را در این کشور انجام داده‌اند.

به گفته مقامات فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا، هواپیماهای F-16 در این بازه زمانی بیش از 2200 موشک و بمب را در افغانستان استفاده کردند.

 

افغانستان از طریق آذربایجان به بازار اروپا می رود

افغانستان امروز به گسترش روابط تجاری به شدت احتیاج دارد و راه های مختلفی برای ورود به بازارهای کلان جهانی را جست و جو می کند. البته کابل نه تنها مارکتهای جمهوری های همسایه آسیایی را در نظر گرفته بلکه به دنبال بازارهای روسیه و اروپا می باشد.

اما صادرات و انتقالات محصولات افغانی نه تنها به دلیل جنگ خونین طولانی و ناامنی در تعدادی از مناطق کشور دشوار است بلکه به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی افغانستان با مشکلات مواجه می گردد. افغانستان از چهار طرف به خشکه محاط بوده و دسترسی مستقیم به بنادر بحری ندارد و بنابراین مجبور است از امکانات سایر کشورهای همسایه مثل ایران (بندر عباس، بندر امام خمینی و بندر چابهار) و  پاکستان (بندر واگه در لاهور) برای صادرات به کشورهای دیگر استفاده کند.

اما به نظر می رسد که افغانستان در موارد زیاد از این وابستگی اقتصادی برای فروش و صادرات محصولات خودش راضی نیست چراکه این کشورهای همسایه از یک سو شریک هستند و از سوی دیگر محصولات آنها با اجناس افغانی هم رقابت می کند. لذا افغانستان به دنبال راه های جایگزین برای ورود به بازارهای جهانی می باشد و شریکهای جدیدی برای انتقال محصولات خود به بازارهای کلان را یافت می کند.

جمهوری آذربایجان می تواند یکی از این شرکای خوب و قابل اعتماد برای افغانستان شود. روابط بین باکو و کابل در سالهای اخیر رشد قابل توجهی داشت. مقامات دو کشور قصد دارند از این فرصت فراهم آورده به خوبی استفاده کنند. با این هدف پروژه لاپیز لازولی در نظر گرفته شد که شامل ایجاد یک کریدور حملی از افغانستان به اروپا با عبور از ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان است.

جناب آقای صیام الدین پسرلی، مدیر عمومی روابط عامه اتاق تجارت و صنایع افغانستان در مصاحبه اختصاصی با مارینا الشعلان خبرنگار آژانس خبری «اسپوتنیک افغانستان» گفت که جمهوری اسلامی قصد دارد از طریق آذربایجان وارد بازارهای کلان اروپا شود. وی در مورد روابط تجاری کابل و باکو چنین بیان داشت:

حکومت فعلی افغانستان توانست با کشورهای آسیای میانه مشخصا با ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان و تاجیکستان ارتباطات بسیار خوبی را برقرار کند و مناسبات با کشور آذربایجان را خوبتر بسازد. ما در بخش ترانزیت به موقعیت استراتژیک آذربایجان ضرورت داریم چراکه از طریق این کشور می توانیم محصولات خود را به اروپا صادر کنیم و خود کشور آذربایجان علاقمندی دارد که از طریق افغانستان اموال خود را به کشور های آسیای جنوبی صادر کند.

ما در حال حاضر با کشور آذربایجان هم  واردات و هم صادرات داریم و حجم تجارت ما با آذربایجان به 14 میلیون دلار رسیده است. اکثر اموال وارداتی از آذربایجان شامل ماشین آلات، سوخت، مواد خوراکی و تکنولوژی می باشد.

ما از طرف خود می توانیم از طریق آذربایجان میوجات تازه و خشک، سبزیجاتی که از کیفیت و مزه بسیار خوب برخوردار است، به خریداران اروپایی عرضه نماییم. می توانیم محصولات داخلی و تولیدات خود را از طریق باکو صادر کنیم. حالا میوجات تازه و خشک و زعفران ما در اروپا کم کم با قیمت مناسب و خوب به فروش می رسد.

ما قبلا این محصولات را از طریق پاکستان صادر  می کردیم. اما با تعدادی از مشکلات رو به رو شدیم چرا که به سیستم راه آهن وصل نشده بودیم. امروز افغانستان جز کریدور حملی راه آهن شده است که از کشورهای آسیای میانه به سمت اروپا می رود. ما تمایل داریم که با همه کشور های این سیستم روابط خوبتر را داشته باشیم.

جناب آقای صیام الدین پسرلی همچنین افزود که برای پیشبرد روند صادرات و انتقالات محصولات افغانی به بازارهای اروپا با آذربایجان مذاکرات ابتدایی صورت گرفته و توافقات حاصل شده در این خصوص به زودی اجرا خواهد شد:

تا اکنون با مقامات آذربایجان در خصوص ترانزیت محصولات ما از طریق خاک یا بنادر این کشور مذاکرات ابتدایی داشتیم و افغانستان علاقمند است که از طریق زمینی یعنی توسط  راه آهن یا در بعضی از موارد به وسیله کشتی از طریق بحر محصولات را صادر کند. آذربایجان تمام این امکانات را دارد. اما در مرحله اول تمام توجه ما بر روی سیستم زمینی متمرکز شده است.

گفتنی است که افغانستان تفاهم نامه چند جانبه با کشورهای عضو کریدور راه آهن هنوز امضا نکرده  و لازم است که در بخش ترانزیت محصولات هرچه زودتر این سند به امضا برسد و امکان استفاده از سیستم راه آهن اجرایی گردد. لازم است که سیستم گمرکی سهلتر و یکسان شود. در این زمینه مشکلات جدی وجود ندارد. ما فعلا منتظر نتایج مذاکرات مقامات عالی دو کشور هستیم تا کارهای عملی را شروع کنیم.

 

ترامپ آتش اختلافات بین افغانستان و پاکستان را تشدید نکند

رئیس حزب عوامی ملی پاکستان در اعتراض به استراتژی جدید واشنگتن تاکید کرد: ترامپ اگر نقش میانجی برای حل اختلافات افغانستان و پاکستان را بازی نمی‌کند پس آتش اختلافات بین دو کشور را نیز تشدید نکند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «ویسا»، «اسفندیار ولی خان» از رهبران اقوام پشتون در پاکستان و رهبر حزب عوامی ملی این کشور به استراتژی جدید واشنگتن اعتراض کرد و آن را سبب تباهی افغانستان و پاکستان دانست.

وی در ادامه از رئیس‌جمهور آمریکا خواست که اگر نقش میانجی را برای حل مشکلات دو کشور بازی نمی‌کند پس از تشدید آتش اختلافات در بین کابل و اسلام‌آباد نیز خودداری کند.

ولی خان از سیاست جدید ترامپ در قبال افغانستان و پاکستان انتقاد کرد و آن را باعث تشدید اختلافات در بین دو کشور دانسته است.

این سیاستمدار پاکستانی از چین نیز خواسته تا بجای ایفای نقش میانجی بین اسلام‌آباد و کابل نقش ضامن برای اجرایی شدن تعهدات دو کشور را به عهده گیرد.

اسفندیار ولی خان گفت: به دولت چین پیشنهاد می‌کنم تا در کنار اینکه برای حل اختلافات دو کشور تلاش می‌کند نقش ضامن اجرایی تعهدات بین اسلام‌اباد و کابل را ایفا کند.

وی تصریح کرد: افغانستان و پاکستان به یکدیگر اعتماد ندارند و اسلام‌آباد باید برای پیشنهاد مذاکراتی که اشرف غنی ارائه می‌کند آمادگی بگیرد زیرا این مذاکرات می‌تواند پنجاه درصد از مشکلات جاری در بین دو کشور را حل کند.

اسفندیار ولی خان پیش از این نیز از دولت پاکستان خواسته بود تا پیشنهاد افغانستان برای آغاز مذاکرات سیاسی بین دو کشور را بپذیرد زیرا تحکیم صلح پیش‌شرطی برای تحقق ثبات و توسعه در منطقه محسوب می‌شود.

اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان در نشست سازمان ملل در نیویورک اعلام کرد که جنگ افغانستان داخلی نیست و این کشور خواستار مذاکره با پاکستان برای تحکیم صلح و ثبات در منطقه است.

 

پس از «الطاف حسین» اکنون تاریخ انقضای «زرداری» فرا رسیده است

عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف روز گذشته در جمع مردم حیدرآباد گفت: اینک نوبت «زرداری» است که کنار گذاشته شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از ای آر وای نیوز عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف روز گذشته در جمع مردم حیدرآباد اعلام کرد پس از پایان یافتن وقت « الطاف حسین» اینک نوبت«زرداری» است که کنار گذاشته شود.

وی با انتقاد از فساد اقتصادی موجود در بدنه حزب مردم با زبانی طنز «آصف علی زرداری» را مخاطب قرار داده و گفت: کی قرار است از چپاول اموال مردم خسته شوی؟

عمران خان با اعلام اینکه به مردم در ایالت سند ظلم می‌شود بیان کرد: عدم نظارت حکومت سند به وضعیت مردم باعث شده تا اوضاع بسیار اسفبار شود و مردم از حقوق ابتدایی خود محروم باشند، وبه همین دلیل مردم سند باید با ما همراه باشند تا بتوانیم حق آنان را به ایشان بازگردانیم.

رهبر حزب تحریک انصاف «آصف علی زرداری و حزب مردم» را عامل تباهی و فقر در ایالت سند معرفی کرده و اضافه کرد: شخص زرداری در ده‌ها کشور جهان املاک فراوانی دارد واین پول‌ها را با غارت اموال مردم به دست آورده است، او نیز باید چون نواز شریف محاکمه شود و اگر دادگاه‌های پاکستانی با جدیت پرونده این دو را دنبال کنند هر دو نفر زندانی خواهند شد.

کاپیتان سال‌های دور تیم ملی پاکستان، سپس روی صحبت به سمت بلاول بوتو کرده و گفت: من  از بلاول بوتو سوال می‌کنم، « تو چه برتری نسبت به دیگران داشتی که اینک رهبر بزرگترین حزب پاکستان شده‌ای؟ آیا تجربه ای داری؟ انسان اگر ماشین خود را به تعمیرگاه ببرد ابتدا سوال می‌کند که آیا پیش از این موتور ماشین را باز کرده‌ای؟ کشور داری انقدر ساده نیست که یک جوان خام و بی‌تجربه بتواند آن را به انجام برساند.»

او به کاهش فقر در ایالت خیبرپختونخوا اشاره کرده و آن را حاصل فعالیت‌های مداوم حزب تحریک انصاف دانست.

عمران خان به 1500 رایی که حزب مردم در منطقه 120 لاهور کسب کرد ، اشاره کرده و آن را یک شکست تمام‌عیار دانست.

حکومت در ایالت سند سال‌هاست به دست حزب مردم افتاده و طی سالیان دراز مناطق محروم فراوانی دراین ایالت وجود دارند که از امکانات خوبی برای زندگی بهره مند نیستند.

 

عضویت در اتحادیه اوراسیا تنها راه حل مشکلات مهاجرین کاری تاجیک

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «انور بابایف» مدیر سابق خدمات امور مهاجرت تاجیکستان گفت: یکی از راه های حل مشکل مهاجرت کاری تاجیکستان پیوستن این کشور به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

این مسئول سابق امور مهاجرت تاجیکستان در این زمینه افزود: جمعیت تاجیکستان همه ساله 2 الی 2.1 درصد افزایش می یابد. هر سال به بازار کار در تاجیکستان حدود 150 الی 180 هزار نیروی جدید وارد می شود که بایستی برای آنها کار آفرید. ولی تاجیکستان امکان و شرایطی ندارد که بتواند از کارجویان در بازار کار استفاده کند.

بابایف در ادامه با بیان اینکه برخی از شغل ها در تاجیکستان نیز موقتی و موسمی می باشند، تصریح کرد: این موضوع باعث می‌شود تا شهروندان تاجیک برای پیدا کردن مشاغل کاری به خارج سفر کنند.

به گفته وی، در این حال باید به شهروندان تاجیکی که کشورهای خارج را برای کار اختیار می‌کنند آموزش های لازم و مورد نیاز آن کشور داده شود.

بابایف تنها راه حل مشکل موضوع مهاجرت شهروندان تاجیکستان را پیوستن این کشور به اتحادیه اقتصادی اوراسیا عنوان کرد.

بر اساس گزارش های آژانس کار تاجیکستان، در طول یک سال دست کم 40 هزار شهروند تاجیک در سازمان ها و شرکت های این کشور برای کار مراجعه می‌کنند.

از زمان فروپاشی اتحاد شوروی تاکنون جمعیت تاجیکستان دست کم 30 درصد افزایش یافته است، اگرچه این کشور جنگ شهروندی را پس سر گذاشته و حدود یک میلیون نفر این کشور را ترک کرده اند.

 

القاعده به زودی به آمریکا ضربه خواهد زد

با رخ دادن فاجعه غم انگیز 11 سپتامبر، این حادثه وحدت دلگرم کننده ای را در مردم آمریکا بیدار کرد؛ به طوری که جناج چپ و راست، همه در این جریان دست به دست هم دادند. انسجام اجتماعی یکی از بهترین شاخصه ها برای پیش بینی میزان مقاوت یک اجتماع در مقابله با تروریسم است.

در مقابل، اهداف اصلی تروریسم ایجاد و بزرگنمایی اختلاف و چندگانگی در جامعه هدف است. القاعده مدتها تلاش کرده است تا چنین هدفی را بر روی ایالات متحده پیاده کند: اسامه بن لادن در سال 2010 متوجه نارضایتی مردم آمریکا از جنگ با عراق و افغانستان شد و به فرماندهان خود دستور داد به دنبال راه های برای بهره برداری هرچه بیشتر از نارضایتی های موجود باشند. تقریبا در همان زمان، انور العولقی، خطیب یمنی-آمریکایی سازنده فیلم های تبلیغاتی القاعده برای انگلیسی زبانان، با رضایت آشکاری اعلام کرد: “غرب در نهایت بر ضد شهروندان مسلمان خود شورش خواهد کرد”. این نقل قول، بار دیگر با اجرای دستور ترامپ مبنی بر محدود کردن ورود افراد مسلمان، سر و صدا کرد.

اگر امروز العولقی زنده بود، از اختلافات به وجود آمده در آمریکا خوشنود می شد. اکنون اسلام هراسی رو به افزایش است و سیاستمداران آمریکا به اندازه ای که باید، آن را محکوم نمی کنند. آمریکایی ها حتی نمی توانند بر سر اینکه چه چیزی را دشمن اصلی کشور بنامند، به توافق برسند و بحث های بیشماری بر سر استفاده از اصطلاحاتی مانند “رادیکال” و “اسلامی” در گرفته است.

در همین حال، جامعه آمریکایی به افراط گرایی آلوده شده است: بین سال های 2008 و 2016، گروه های نفرت پراکن داخلی تقریبا دو برابر حملات اسلام گرایان خرابی به بار آورده اند. قتل عام در شارلوتزویل، که در آن یک متعصب راست افراطی با خودروی خود افراد زیادی را زیر گرفت، یادآور تلخ این مسئله است که تروریسم داخلی به اندازه گروه های خارجی می تواند خطرناک باشد.

در واقع آن قدر اختلافات در کنگره بالا گرفته است که اگر 11 سپتامبر یک بار دیگر اتفاق بیافتد، این احتمال وجود دارد که سیاستمداران آمریکا آن چنان درگیر انداختن تقصیر بر گردن این نژاد و آن گروه مهاجران باشند که نتوانند به موقع اقدامات لازم را برای مقابله با تهدید انجام دهند.

در جوامع بین المللی، نیز ایالات متحده وجهه خوبی ندارد. حمله به عراق و گزارش ها مبنی بر سوء استفاده در زندان ابوغریب و دیگر نقاط، بسیاری از مسلمانان سراسر جهان را خشمگین کرد و روایت افراطیون مبنی بر “جنگ علیه اسلام” را باورپذیر کرد. دیدار دولت ترامپ با عربستان سعودی برای شرکت در نشست سران اسلامی آمریکایی در ماه مه فرصت مناسبی برای مطرح کردن موضوعات پیرامون رشد میلیون ها کودک مسلمان پناهنده در محیط های ناکارآمد، بدون فرصت تحصیل و به شدت آسیب پذیر نسبت به تبلیغات افراطی بود.

اما در عوض دولت تصمیم گرفت “سرمایه گذاری بزرگ عربستان در آمریکا” را برجسته ساخته و به 110 میلیارد دلار اضافی برای صرف هزینه های سلاح در آمریکا بپردازد.

ایالات متحده از ارتکاب چنین اشتباه های بزرگی، ضربه خواهد خورد، چرا که تهدیدی که این کشور را 16 سال پیش فلج کرد، هنوز از بین نرفته است. ایدئولوژی بن لادن بین گروه های سرتاسر جهان، از جمله داعش، گسترش پیدا کرده است. و در عین حال، القاعده همچنان نیرویی قوی است. بسیاری از فرماندهان قدرتمند آن حالا از زندان آزاد شده اند و دوباره به سمت های رهبری رسیده اند. در همین حال، اردوگاه های پناهندگان در سوریه و نقاط دیگر، نقش مجموعه ای عظیم از نیروهای جدید احتمالی را بازی می کنند.

با اینکه مدتی است شاخه های مختلف القاعده ظاهرا سعی حمله مستقیم به آمریکا ندارند در و ترجیح می دهند در مناطق جنگی مانند سوریه، یمن، لیبی و افغانستان به کسب قدرت بپردازند، اما احتمال آن می رود که این دوره استراحت و عضوگیری به پایان رسیده و به زودی جای خود را به خشم علیه آمریکا بدهد. فرماندهان آگاه و فرصت طلب القاعده بدون شک همانند بنیانگذار آن، از شکاف های عمیق موجود در حامعه آمریکا مطلع هستند و به دنبال راهی برای بهره گیری از آن هستند.

آنچه باعث شده القاعده در طول سال ها تا این حد مقاوم باشد، قدرت مسموم بودن پیام آن است. همان طور که ایمن الظواهری، رهبر کنونی گروه، اشاره کرده، امروزه القاعده در وهله اول یک ایدئولوژی است تا یک سازمان. برای پیروز شدن باید ایدئولوژی محکم تری داشته باشیم. مردم آمریکا باید بار دیگر ارزش های مشترک خود را به همه نشان دهند و برخلاف گذشته، از آنها چشم پوشی نکنند.

منبع : آتلانتیک/ ترجمه تحریریه دیپلماسی ایرانی

 

واکنش‌ها به سخنان ترامپ در سازمان ملل متحد

آقای ترامپ برای نخستین بار در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد

نخستین سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با “تهدید به نابودی کره‌شمالی” و “خجل‌کنندگی” برجام برای آمریکاییان همراه بود، واکنش‌های تندی به همراه داشته است.

آقای ترامپ روز سه‌شنبه (۱۹ سپتامبر – ۲۸ شهریور) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در حضور رهبران بسیاری از کشورهای جهان گفت: “نمی‌تواند اجازه دهد این “رژیم جنایتکار” به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه ادامه دهد و بر توان موشکی خود بیفزاید”.

او همچنین با اشاره به بحران هسته‌ای کره‌شمالی، گفت: “آمریکا کشوری است با صبر زیان و توان فراوان. ما امیدواریم که بحران کره از راه مسالمت‌آمیز حل شود اما اگر دیگر چاره‌ای باقی نمانده باشد، ان وقت قادریم کره‌شمالی را نابود کنیم.”

آقای ترامپ با “مرد موشکی” خواندن کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی، گفت سازمان ملل متحد باید کارکرد خود در کنترل بحران کره را هم اکنون نشان دهد.

او درباره ایران و توافق هسته‌ای با این کشور، یک بار دیگر از “یک طرفه” بودن و “بد بودن” این توافق سخن گفت و اضافه کرد: “ما نمی‌توانیم به توافقنامه پایدار بمانیم، اگر پوششی باشد برای ساخت یک برنامه هسته‌ای”.

سخنان رئیس جمهوری آمریکا خیلی زود با واکنش‌های داخلی و بین المللی در آمریکا روبرو شد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که او هم برای نخستین بار به مجمع عمومی سازمان ملل رفته با انتقاد از سخنان آقای ترامپ گفت: “برنامه هسته ای کره شمالی برای این به اینجا رسیده که جامعه بین‌المللی ساز و کاری برای نظارت بر این برنامه و متعهد نگه داشتن پیونگ‌یانگ نداشت.”

رئیس جمهور فرانسه تاکید کرده البته توافق هسته‌ای با ایران، قرار نیست همه مشکلات را حل کند و برای چنین منظوری کافی نخواهد بود.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه هم برای نخستین بار در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که به همراه حسن روحانی، رئیس جمهوری این کشور در نیویورک حضور دارد در واکنش به سخنان دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل، این اظهارات را “عوام‌فریبانه” خوانده و گفته “حاصلی جز انزوا برای آمریکا ندارد”.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای ظریف دقایقی بعد از نخستین سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در حضور رهبران جهان گفت: “سخنان وقیحانه و جاهلانه رئیس جمهوری آمریکا و نادیده انگاشتن واقعیات جمهوری اسلامی ایران در سیاست داخلی و خارجی و مبارزه با تروریسم عمق بی اطلاعی و رفتار و گفتار عوام فریبانه ایشان را نشان می دهد که در کنار واقعیاتی همچون حمایت دولت آمریکا از رژیم جنایتکار صهیونیستی و رژیم های دیکتاتوری منطقه و ایجاد و تقویت گروههای تروریستی حاصلی جز انزوا و بی اعتباری هر چه بیشتر دولت آمریکا نزد جهانیان نخواهد داشت.”

دایان فاینستاین، سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا در واکنشی تند به نخستین سخنرانی دونالد ترامپ در سازمان ملل متحد گفته: “هدف از تاسیس سازمان ملل متحد پاسداری از صلح و گسترش همکاری‌های بین‌المللی است… اما امروز، رئیس جمهوری از آن به عنوان تریبونی برای تهدید به جنگ استفاده کرد.”

اشاره خانم فاینستاین به تهدید دونالد ترامپ علیه کره‌شمالی است جایی که رئیس جمهور آمریکا کیم جونگ اون را “مردی سوار بر موشک خواند که قصد خودکشی دارد” و گفت آمریکا اگر ضرورت پیدا کند کره‌شمالی را می‌تواند نابود کند.”

این سناتور شناخته شده دموکرات همچنین با اشاره به سخنان رئیس جمهور آمریکا درباره برجام گفت: “با این اوصاف اگر ما بخواهیم درباره برجام دوباره مذاکره کنیم یا از آن خارج شویم، علاوه بر این که تهدید اتمی ایران و کره را چند برابر می‌کنیم، کدام کشور حاضر خواهد شد با ما که به پیمانی بین‌المللی متعهد نمانده‌ایم، وارد مذاکره شود.”

 

دایان فاینستاین، دموکرات، از ایالت کایفرنیا به مجلس سنا راه یافته است

خانم فاینستاین همچنین گفته ممکن است رئیس جمهوری آمریکا تلاش کند که از طریق رعب و هراس جامعه جهانی را یکپارچه کند اما واقعیت این است که درعمل این آمریکاست که بیشتر منزوی خواهد شد.

دقایقی پیش از آغاز سخنرانی آقای ترامپ در سازمان ملل، آنتونیو گوترش، دبیرکل این نهاد جهانی در سخنانی به رهبران جهان گوشزد کرده بود که جامعه جهانی نباید “از ره غفلت به سوی جنگ‌افروزی گام بردارد.”

استورات پتریک، از کارشناسان ارشد اندیشکده شورای روابط عمومی که در نیویورک مستقر است در واکنش به تهدید آقای ترامپ به “نابودی کره شمالی” به بی بی سی گفت: “من امیدوارم که فرماندهان پنتاگون هنگامی که به گزینه های نظامی علیه کره شمالی می پردازند به این واقعیت هم توجه کنند که صدها هزار نفر از شهروندان کره جنوبی می توانند قربانیان فوری چنین اقدامی باشند.”

ساعتی بعد از این سخنان آقای ترامپ، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای تصریح کرد که: “ما در حال مواجهه با بحران کره از طریق فرآیندهای بین المللی هستیم و بر همین محور هم حرکت خواهیم کرد. رکس تیلرسون، وزیر خارجه، رهبری این تلاش ها را بر عهده دارد و امیدواریم که این بحران از طریق دیپلماسی حل شود.”

آن طور که گزارش شده قرار است رکس تیلرسون در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که هم اکنون در نیویورک برقرار است، به همراه وزاری خارجه شش کشور عضو گروه ۱+۵ با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کند. در صورت تحقق، این نخستین دیدار میان مقام‌های عالی‌رتبه تهران و واشنگتن بعد از ورود دونالد ترامپ به کاخ‌سفید خواهد بود.

 

 افشای سند سیاسی پشتونیزه سازی نظام دولت تک محور اشرف غنی احمدزی در افغانستان

 

معاون ریاست نظارت ادارۀ امور در پی افشای سندهای محرمانه برکنار شد
رییس ادارۀ امور از معاون ریاست نظارت و ارزیابی ادارۀ امور که سندهای محرمانه را در گروه تلگرام گذاشته بود، خواسته است تا از مقامش کناره گیری کند.

یک مقام ادارۀ امور تأیید می‎کند که این سندهای محرم از نشانی معاون ریاست نظارت و ارزیابی این نهاد در گروه عمومی تلگرام گذاشته شده بود.

این سندها، آنچه را که قوم گرایی در استخدام شماری از کارمندان ادارۀ امور دانسته می شود، نشان می دهند.این سندها، از نشانی ثواب الدین مخکش، معاون ریاست نظارت و ارزیابی اداره امور، به گونه اشتباه پخش شده است.

واکنش های کارمندان اداره امور عضو این گروه تلگرام، به بندهای این سند هم گوناگون بوده است.

شماری از بندهای آمده در آن پشتیبانی کرده و شماری هم مخالفت شان را نشان داده اند.

در بند نهم این سند می‎خوانیم :

« پشتون های هرات را که پشتو نمی فهمند جابه جا کنیم و تاجیک و ازبیکی را که به گونه مطلق مطابق خواست ما کار کنند، به صورت نمونه یی تعیین کنیم، تا مردم فکر کنند که از هر قوم ، کسی در این جا (اداره ی امور) است. »‏

در این میان، مدیر مسؤول روزنامه اطلاعات روز که برای نخستین بار این سند را پخش کرد ، از به ستوه آمدن شماری از کارمندان ادارۀ امور ازاین وضع سخن می گوید.

ذکی دریابی، در این باره بیان داشت:

« این اطلاعات، بر اساس همکاری جمعی از کارمندان و هم وطنانی که به افغانستان متحد باور دارند، به اطلاعات روز منتقل شد و ارسال شد  ؛ هدفی که آنان داشتند، این بود که اطلاع رسانی که جمع دیگری از کارمندان اداره امور در پی دامن زدن به نفرت و نفاق قومی می‌باشد ».

آقای مخکش در فیسبوک خود در پی افشای این اطلاعات نوشته است «این یک افواه و اتهام محض است که بدون سند و ماخذ فقط یک فایل را از خود ساخته و اذهان مردم را مغشوش می سازند.»» .

اما یک مقام اداره امور تأیید می‎کند که این سندها واقعی می‌باشند و رییس ادارۀ امور نیز این سندها را تأیید می‎کند ، این مقام ادارۀ امور می‎گوید که رییس این نهاد گفته است که یک حلقه می کوشید تا این تغییرات به میان آید و وی آن را نپذیرفته است.

این مقام ادارۀ امورمی گوید که رییس این اداره از آقای مخکش خواسته است تا از مقامش کناره گیری کند.

در همین حال، شماری از اعضای شورای ملی، بر پیگیری دقیق این قضیه تأکید می ورزند.

طیب عطا، دبیر نخست مجلس سنا گفت: «هر افغان حق دارد که در پرتو قانون، در دولت کار کند، به هر قومی هم که تعلق داشته باشد، چه پشتون باشد، چه تاجیک، چه ازبیک و چه هزاره!»

ظهیر سعادت، عضو مجلس نمایندگان نیز افزود: «این جدا وحدت ملی افغانستان را ضربه می زند!»

منبع: طلوع

 

طرح موضوع برجام در نخستین دیدار ترامپ و نتانیاهو در نیویورک

بنیامین نتانیاهو به رئیس جمهور آمریکا گفته: “تحت رهبری شما، اتحاد آمریکا و اسرائیل از هر زمان دیگر قوی تر است” (عکس آرشیوی)

به گزارش رسانه ها، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در جریان دیدار خود با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در نیویورک، گفته به زودی در مورد توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی تصمیم خواهد گرفت.

خبری که امروز دوشنبه ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) از جملات ابتدایی این دو نفر پس از ملاقات منتشر شده، حکایت دارد آقای نتانیاهو در همان ابتدا به رئیس جمهور آمریکا گفته است: “تحت رهبری شما، اتحاد آمریکا و اسرائیل از هر زمان دیگر قوی تر است.”

نخست وزیر اسرائیل در ادامه، بر اهمیت آنچه “عقب زدن تجاوزات فزاینده ایران در منطقه” نامیده تاکید کرده است.

دونالد ترامپ در ادامه دیدار، در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه “آیا شما قصد دارید توافق هسته ای با ایران را حفظ کنید؟” گفته: “به زودی خواهیم دید.”

پیشتر، رسانه های اسرائیل نوشته بودند که بنیامین نتانیاهو با فهرستی از تغییرات پیشنهادی مد نظر خود در برجام به دیدار آقای ترامپ رفته، اما هنوز در مورد محتوای این پیشنهادها اطلاعی در دست نیست.

با وجود توافق جهانی بر سر ادامه اجرای توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام، رئیس‌جمهور آمریکا بارها با این توافق مخالفت کرده و گفته در ماه اکتبر همه شاهد اقدام او در برابر این پیمان بین‌المللی خواهند بود.

آقای ترامپ هفته پیش و در جریان سفر به مناطق آسیب دیده فلوریدا در گفتگو با خبرنگاران توافق با ایران را “بدترین توافقی” توصیف کرد که تاکنون دیده و مدعی شد که ایران روح برجام را نقض کرده است.

______________________________________________________

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی در مقر سازمان ملل

به نظر میرسد دونالد ترامپ در این نشست تا حدی بنیامین نتانیاهو را غافلگیر کرده باشد. آقای نتانیاهو احتمالا انتظار داشت که رییس جمهور آمریکا در برابر دوربین رسانه ها علیه ‘توافق بد’ برجام و ‘استقرار نظامی ایران در سوریه’ صحبت کند ولی دونالد ترامپ خیلی سریع موضوع نه چندان خوشایند روند صلح را پیش کشید و گفت که برخلاف آن چه تاریخ نشان داده صلح اسرائیل و فلسطینی ها امکان پذیر است و یک موفقیت شگفت انگیز خواهد بود – اظهاراتی که می تواند از شکاف بین اولویت های این دو رهبر حکایت داشته باشد.

______________________________________________________

بیشتر بخوانید:

همزمان در روز دوشنبه ریک پری نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی به نقل از آقای ترامپ گفت که اگر نظارت بر برجام کافی نباشد آمریکا از آن خارج خواهد شد.

او در کنفرانس عمومی این سازمان در وین به نقل از رئیس جمهور آمریکا گفت که “ما یک توافق که با قوت اعمال نشده باشد یا نظارت بر آن کافی نباشد را قبول نمی کنیم.”

در مقابل علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در همین نشست در اشاره به درخواست آمریکا برای بازدید از مراکز نظامی ایران از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است “در مقابل چنین درخواست های غیرقابل قبولی مقاومت کند.”

حدود سه هفته پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تائید کرد.

امروز فرانسه با دفاع سرسخت از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی، پیشنهاد مذاکراتی برای تقویت این توافق بعد از پایان دوره ده ساله آن در سال ۲۰۲۵ میلادی را داده است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته، امروز حفظ این توافق را برای جلوگیری از دستیابی سایر کشورهای منطقه به سلاح‌های هسته‌ای را ضروری خواند.

او گفت: “حفط این توافق برای جلوگیری از گسترش (تسلیحات هسته‌ای) ضروری است. در زمانی که ما شاهد تهدید کره شمالی هستیم، باید این روند را حفظ کنیم.”

وزیر خارجه فرانسه گفت: “فرانسه سعی می‌کند تا دونالد ترامپ را به حفظ این انتخاب (توافق هسته‌ای) قانع کند؛ حتی اگر کارهایی برای تکمیل آن (بعد از سال ۲۰۲۵) انجام شود.”

آقا لودریان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت شکست توافق هسته‌ای ایران به جنگ تسلیحاتی در منطقه منجر خواهد شد.

این در حالی است که دولت آمریکا هشدار داده است توافق هسته‌ای با اجرای “ضعیف” و بازرسی “ناکافی” را قبول نمی‌کند.

 

کره شمالی می‌گوید تحریم‌ها متوقفش نمی‌کند

کیم جونگ اون و مقام‌های ارشد نظامی، پرتاب موشک روز جمعه را جشن گرفتند

حکومت کره شمالی گفته است تحریم‌های بیشتر، این کشور را متوقف نمی‌کند، بلکه افزایش فشارها و تحریم‌های بین‌المللی صرفا باعث می‌شود تا برنامه هسته‌ای‌ خود را تسریع کند.

پیونگ‌یانگ در بیانیه‌ای تند، تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه کره شمالی را “پلیدترین، غیراخلاقی‌ترین و غیرانسانی‌ترین اقدام خصمانه” توصیف کرده است.

در همین حال، آن‌طور که کاخ سفید اعلام کرده، رئیس‌جمهور آمریکا و رئیس‌جمهور چین گفته‌اند درباره اعمال “حداکتر فشار” برای اجرای قاطع تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی توافق دارند.

کمی قبل هم آمریکا و کره جنوبی یک رزمایش مشترک برگزار کرده بودند.

کره شمالی در تازه‌ترین اقدامش که اعتراض قدرت‌های جهانی را برانگیخت، روز جمعه یک موشک شلیک کرد که از فراز ژاپن گذشت و در اقیانوس آرام افتاد.

این موشک پس از شلیک، مسافت ۳۷۰۰ کیلومتر را پیمود. جزیره گوام که در قلم‌رو آمریکاست، حدودا در همین فاصله از کره شمالی است. حکومت پیونگ‌یانگ قبلا گفته بود که طرح‌هایی برای حمله به این جزیره دارد.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، با محکوم‌کردن یکپارچه اقدام کره شمالی، تحریم‌های جدیدی را علیه این کشور وضع کردند.

در بیانیه جدید وزارت خارجه کره شمالی که در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده، آمده است: “تحرکات تازه ایالات متحده و مزدورانش برای اعمال تحریم‌ها و فشارآوردن بر جمهوری دموکراتیک خلق کره، صرفا سرعت ما را به سوی تکمیل نهایی نیروی هسته‌ای کشور افزایش می‌دهد”.

در این بیانیه هم‌چنین آمده است که هدف تحریم‌های جدید که روز ۱۱ سپتامبر تصویب شد، این بوده که مردم، نظام و حکومت کره شمالی را “منهدم کنند”.

تحریم‌های جدید تلاشی برای کاهش دسترسی کره شمالی به سوخت و کاهش درآمد این کشور برای برنامه تسلیحاتی خود است. این تحریم‌ها، مقررات سختی برای واردات سوخت به کره شمالی و صادرات منسوجات از آن کشور وضع کرده است.

منتقدان این سیاست، درباره تاثیر آن ابراز تردید می‌کنند و می‌گویند کره شمالی همچنان می‌تواند در عرصه بین‌المللی تجارت کند.

خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ می‌گوید تجارت پیونگ‌یانگ با چین، عامل رشد اقتصادی ۳.۹ درصدی کره شمالی در سال گذشته بوده است.

بر همین مبناست که در ارتباط با افزایش فشارها بر کره شمالی، خیلی از نگاه‌ها به چین دوخته شده است.

ژاپن عبور موشک بالستیک کره شمالی از آسمان این کشور را ‘تهدیدی بی‌سابقه’ خوانده بود

واشنگتن بارها از پکن خواسته است که برای مهار کره شمالی، اقدام صریح‌تری بکند. اما از آن طرف چین، که هم‌پیمان اصلی کره شمالی است، گفته آمریکا باید از تهدیدکردن پیونگ‌یانگ دست بر دارد.

روسیه هم از آنچه “لحن تهاجمی” آمریکا خوانده، انتقاد کرده است.

انتظار می‌رود برنامه تسلیحاتی کره شمالی، از مسائل اصلی مطرح در سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در دیدارهایش با رهبران کره جنوبی و ژاپن باشد.

چین و روسیه مکررا خواستار “راه‌حل دیپلماتیک” برای بحران کره شمالی شده‌اند. این دو کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، از تحریم‌های جدید علیه کره شمالی حمایت کردند، اما بعد از آن‌که آمریکا در پیش‌نویس این قطعنامه از شدت تحریم‌ها کم کرد.

ارتش آمریکا روز دوشنبه در نزدیکی مرز کره شمالی، یک رزمایش هوایی مشترک با کره جنوبی اجرا کرد.

وزارت دفاع کره جنوبی گفته است این مانور نظامی برای “نمایش‌دادن توانایی بازدارندگی ائتلاف آمریکا و کره جنوبی در مقابل تهدیدهای هسته‌ای و موشکی کره شمالی” بوده است.

از سوی دیگر، چین و روسیه هم یک تمرین نظامی را در شرق شبه‌جزیره کره آغاز کرده‌اند، هرچند معلوم نیست که این برنامه ربطی به تنش‌های جاری در منطقه داشته باشد.

آمریکا و کره جنوبی رزمایش هوایی برگزار کردند.

 

کره شمالی؛ نظامیان و کت و شلواری‌ها

بحران شبه جزیره کره، وارد مراحل تازه‌ای شده. آزمایش‌های اتمی و موشکی کره شمالی با واکنش‌های بین‌المللی متعددی مواجه شده، از جمله قطعنامه‌هایی که برای وضع تحریم‌های تازه علیه پیونگ یانگ تصویب شده‌اند. به موازات تلاش‌های دیپلماتیک، حالا نظامیان هم در حال آماده شدن برای روزی هستند که تلاش‌های دیپلماتیک، بی ثمر مانده باشد. چین و روسیه از یک سو، و آمریکا و متحدانش از سوی دیگر، در حال برگزاری رزمایش‌های مختلف نظامی هستند. محمد امینی گزارش می‌دهد.

 

 

 

 

استعفای یک مقام نهاد ریاست جمهوری افغانستان در پی تهیه ‘راهنمای قوم‌گرایانه

 

منابع دفتر ریاست جمهوری هنوز درباره این سند اظهار نظر نکرده اند

اداره امور ریاست جمهوری افغانستان تایید کرده که یک مقام این اداره به دنبال درز کردن “راهنمای قومگرایانه‌ای” که تهیه کرده بود، استعفا داده است.

فریدون الهام، معاون رئیس کل اداره ریاست جمهوری روز دوشنبه (۲۷ سنبله/شهریور) به بی‌بی‌سی گفت که ثواب‌الدین مخکش “به اشتباه خود پی برده” و دو روز پیش از معاونت رئیس بخش نظارت و ارزیابی این نهاد مستعفی شده است.

آقای الهام تاکید کرده که آنچه در این سند آمده نظر شخصی آقای مخکش است و ربطی به اداره امور به عنوان یک نهاد ملی ندارد و در این نهاد گرایش‌های قومی تحمل نمی‌شود.

این سند به صورت راهنمایی تهیه و از طریق یک گروه تلگرامی با جمعی از کارمندان ظاهراً میان‌رتبه اداره امور ریاست جمهوری در میان گذاشته شده و اخیراً نسخه‌ای از آن در رسانه‌ها درز کرد.

انتشار این راهنما واکنش‌های زیادی را در رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و سیاستمداران برانگیخته و دستمایه طرح انتقادهای تندی علیه نهاد اداره امور و دفتر ریاست جمهوری شده است.

در تازه‌ترین واکنش‌ها به این سند، عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان نسخه‌ای از این سند را در صفحه توییترش منتشر کرده و نوشته که “هیچ پشتونی با چنین چیزی خوشحال نمی‌شود”.

آقای زاخیلوال افزوده که هر کسی که در کشور به تفرقه دامن می‌زند، به همان اندازه “دشمن” قوم خود است که دشمن قومی دیگر. او تاکید کرده که اگر درستی این سند ثابت شود، لازم است محکوم شود.

آصف آشنا، فعال سیاسی و یکی از سخنگویان پیشین عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی، در فیسبوک درز کردن این سند را “تکان‌دهنده و شرم‌آور” خوانده و افزوده که این سند بخشی از آن چه را که او “استراتژی‌ تباری” اطرافیان آقای غنی می‌خواند، بیان می‌کند.

حق نشر عکس.Image captionآقای زاخیلوال نوشته که هیچ پشتونی با چنین چیزی خوشحال نمی شود، چرا که هر کسی که به تفرقه ملی دامن بزند، به همان اندازه دشمن قوم خودش است که دشمن اقوام دیگر

درز کردن این راهنمای دوازده ماده‌ای در برخی از رسانه‌ها هم واکنش برانگیخته است. از جمله روزنامه اطلاعات دیروز سرمقاله و یک مقاله خود را به همین موضوع اختصاص داد و مدعی شد که در اداره امور قومگرایی تشویق می‌شود.

نسخه‌ای از این سند میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود و شماری از کاربران آنچه را که “رویکردهای قومگرایانه کارمندان ارشد دفتر ریاست جمهوری” می‌خوانند، محکوم کرده‌اند.

براساس آنچه که در این سند به زبان پشتو آمده، از چند کارمند پشتون نام برده شده و گفته شده که از آنها باید حمایت صورت گیرد و مجوز ورود به کاخ ریاست جمهوری تنها به کسانی داده شود که “قابل اعتماد باشند و نه مخالف ما”.

در بخشی از این سند نام‌های چند کارمند غیرپشتون ذکر و تذکر داده شده که برکنار و به جای آنها افراد پشتون تعیین شوند؛ چرا که یا با “تیم” مورد نظر سند همکاری نمی‌کنند یا افرادی از اقوام دیگر را استخدام می‌کنند. اگرچه دست‌کم در مورد یکی از آنها گفته شده که در کارش شایستگی دارد.

در چند جای این سند از ضمیر “ما” استفاده شده که ظاهراً به گروهی از کارمندان پشتون‌تبار اداره ریاست جمهوری اشاره دارد. در سند تاکید شده که زمینه دستیابی این افراد و “دوستان” آنها به سمت‌های “خوب” و دارای امکانات بهتر فراهم شود.

آقای دوستم به صورت صریحی انتقاد کرده که رئیس جمهوری تمایلات قوم‌گرایانه دارد

این گروه تشویق شده که روابط خود را با اشرف غنی، رئیس جمهوری و افراد نزدیک به او و همچنین وزیرانی که “مورد پسند” رئیس جمهوری هستند، افزایش دهند.

در یکی از مواد این راهنما به این موضوع اشاره شده که پشتون‌های هراتی، که پشتو نمی‌دانند و همچنین افرادی از اقوام تاجیک و ازبک که “مطلقاً مطابق خواست‌ها کارکنند به گونه نمونه” در دفتر اداره امور ریاست جمهوری استخدام شوند تا “مردم فکر کنند که از هر قوم کسی در این جا حضور دارند”.

پیش از این منتقدان اشرف غنی، از جمله عبدالرشید دوستم، معاون اول او از او به صورت صریحی انتقاد کرده و مدعی شده که آقای غنی تمایلات قوم‌گرایانه دارد و در کارهای دولتی هم از این تمایلات پیروی می‌کند، اما رئیس جمهوری افغانستان این انتقادها را رد کرده است.

 

 

همه‌پرسی استقلال کردستان عراق

با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، دولت اقلیم کردستان همچنان بر قصد خود برای برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق در تاریخ ۲۵ سپتامبر (دوشنبه آینده) پافشاری می‌کند.

 

انتخابات آلمان برای بازیگران پولی و مالی آلمان چقدر مهم است؟

فرانکفورت پایتخت منطقه پولی اروپا و یکی از مهمترین شهرهای آلمان و مقر بعضی از بزرگترین بانک‌های جهان است. سیاست‌های مالی و پولی دولت‌ها می‌تواند در سرنوشت آنها در انتخابات نقش بازی کند. اما انتخابات آلمان برای بازیگران پولی و مالی آلمان چقدر مهم است و خواسته هایشان چیست؟ در استانه انتخابات سراسری آلمان امیر پایور به بعضی از شهرهای این کشور رفته تا نبض اقتصاد آلمان را بگیرد.

 

هشدار ایران در مورد جدا شدن اقلیم کردستان: فقط عراق یکپارچه را به رسمیت می‌شناسیم

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است جدایی اقلیم کردستان از خاک عراق به مفهوم پایان یافتن تمامی توافقات نظامی خواهد بود.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که ایران فقط دولت واحد، یکپارچه و فدرال عراق را به رسمیت می‌شناسد.

دولت اقلیم کردستان عراق قصد دارد روز ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) بر سر موضوع جدایی از عراق و تشکیل یک کشور مستقل همه‌پرسی برگزار کند.

ایران می‌گوید که برگزاری این همه پرسی با “منافع اقلیم کردستان در تضاد است” و با این رفراندوم مخالف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته است: “توافقات مرزی صرفا با محوریت دولت مرکزی عراق پابرجا بوده و جدایی اقلیم کردستان از دولت مرکزی عراق به معنای مسدود شدن تمامی معابر و گذرگاه‌های مشترک مرزی خواهد بود.”

خبرگزاری صدا و سیما هم از به نقل از آقای شمخانی گفته است: “جدایی اقلیم کردستان از خاک عراق به مفهوم پایان یافتن تمامی توافقات نظامی خواهد بود.”

او همچنین گفته است: “پس از آن (جدایی احتمالی کردستان) ایران در چارچوب تامین امنیت مرزهای مشترک در رویکرد خود برای مقابله با حضور و فعالیت ضدانقلاب ایرانی که در مناطقی از کردستان عراق تردد دارند به صورت جدی تجدید نظر کرده و با شیوه‌های کاملا متفاوت نسبت به گذشته رفتار خواهد کرد.”

همه‌پرسی پیش‌ رو، در سه استان تشکیل دهنده منطقه خودمختار کردستان و همچنین مناطقی برگزاری خواهد شد که تحت کنترل نیروهای کرد هستند، اما عراق، بر تعلق آنها به حکومت مرکزی تاکید دارد.

آیت‌‎الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران حدود سه ماه پیش در ملاقات با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد

از زمان مطرح شدن این همه‌پرسی، مقام‌های عالی رتبه در ایران بارها مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند.

حدود سه ماه پیش آیت‌‎الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ملاقات با حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، که به تهران سفر کرده بود با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد.

در این دیدار، رهبر ایران با اشاره به سوابق تاریخی عراق گفت این کشور “باید یکپارچه بماند و حق چنین کشوری، ایستادن بر روی پای خود و مقابله قدرتمندانه با کسانی است که به دنبال برخورد با عراق هستند.”

حدود یک ماه پیش هم سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران که به ترکیه سفر کرده بود، در پی دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری آن کشور گفت که برگزاری همه پرسی “هم عراق، هم ایران و هم ترکیه را درگیر خواهد کرد”.

او گفته بود: “به همین علت مقامات دو کشور تاکید دارند که چنین کاری امکان‌پذیر نیست و نبایستی صورت گیرد.”

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، گفته که مخالفت‌ها با همه‌پرسی را نمی‌پذیرد، چون مخالفان رفراندوم هیچ “پیشنهاد جایگزینی” نداده‌اند.

آقای بارزانی افزوده که امیدوار است کردها ناچار نباشند بر سر مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک بجنگند، اما اگر کسانی بخواهند در این مورد به اسلحه متوسل شوند، با آنها مقابله خواهند کرد.

 

دیدار رئیس اجرایی حکومت افغانستان با والی منتقد بلخ

 •  آقای نور چند بار حمله کم‌سابقه به آقای عبدالله داشت

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان به دیدار عطا محمد نور، والی بلخ، رفت. آقای نور در زمستان سال گذشته به طور بی‌سابقه به آقای عبدالله تاخت و او را فردی “بی‌جرات، ناتوان و مذبذب” خواند که “خود را عقل کل می‌داند“.

رئیس اجرایی دولت افغانستان صبح امروز، شنبه ۲۵ سنلبه/شهریور برای شرکت در مراسم گرامیداشت “هفته شهید” به ولایت شمالی بلخ سفر و با آقای نور و دیگر مسئولان محلی این ولایت دیدار کرد.

در دو دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آقای نور از عبدالله عبدالله حمایت می‌کرد، اما حدود ۱۰ ماه پیش آقای عبدالله را به ناتوانی در اجرای مواد توافقنامه دولت وحدت ملی متهم کرد و به نمایندگی از حزب جمعیت اسلامی، مذاکراتی مستقیم را با آقای غنی آغاز کرد که ظاهرا بی‌نتیجه انجامید.

 

حذف عبدالله عبدالله از رهبری حزب جمعیت اسلامی

ژنرال دوستم، عطا محمد نور و محمد محقق از چهره‌های با نفوذ شمال افغانستان به شمار می‌روند.

این چهره‌ها چند ماه پیش در شهر آنکارای ترکیه “ائتلاف ملی برای نجات افغانستان” را تشکیل دادند که با واکنش گسترده در سراسر افغانستان به همراه بود.

آقای عبدالله با اشاره به ایجاد این ائتلاف گفت که هرکس حق دارد، راه و روشی را در چارچوب قانون و منافع کشور در نظر گیرد و به تشکیل ائتلاف سیاسی مطابق قانون افغانستان اقدام کند و برای این کار ممنوعیت وجود ندارد.

او گفت که با همه این باید در هر شرایط مفاهمه، گفت‌وگو و بحث ادامه یابد.

 

تحلیل: اتحاد حزب جمعیت و آینده مبهم ایتلاف نجات افغانستان

حسیب عمار، بی‌بی‌سی

سفر عبدالله عبدالله به مزار‌شریف و استقبال‌ گرم عطامحمد نور از او، پس آن همه حمله‌های نیش‌دار او و هواداران‌اش، این را نشان می‌دهد که رئیس اجراییه همچنان مطرح‌ترین شخصیت در بین اعضای جبهه‌ متحد سابق، معروف به جریان ایتلاف شمال است. به بیان دیگر، دیگر رهبران این جریان چاره‌ای ندارند جز اینکه با او کنار بیایند. علاوه بر آن، به نظر می‌رسد تاکنون هیچ رهبری از این جریان به اندازه آقای عبدالله در سطح بین‌المللی مطرح نیست.

منتقدان آقای عبدالله می‌گویند او مقتدرانه عمل نمی‌کند و آنگونه که لازم است نتوانسته از سهم خود در حکومت وحدت ملی استفاد کند. اما واکنش نرم و غیراحساساتی او در برابر انتقادها، و به گفته‌ طرفداران‌اش “عقده گشایی‌ها”، نشان می‌دهد که تجارب و تلخی‌های روزگار سیاسی پرفراز و نشیب و غیرقابل پیش‌بینی افغانستان، او را پخته‌تر و رفتاراش را متین‌تر ساخته است. سفر او به مزار شریف نشانه‌ای از عملگرایی و انعطاف‌پذیری سیاسی است. این سفر می‌تواند در نزدیک کردن رهبران جریان ایتلاف شمال و یک‌پارچه ساختن حزب جمعیت اسلامی که اخیرا دچار نوعی از دو دستگی شده، کمک کند و موضع این جریان را در چانه‌زنی‌های سیاسی تقویت کند.

با این حال، این نزدیکی بین یاران قدیم، همزمان آینده “ایتلاف ملی برای نجات افغانستان” را که اخیرا تشکیل شده، در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد و نشان می‌دهد که ایتلاف‌ها سیاسی در این کشور چقدر شکننده است. درکنار عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی و معاون اول ناراضی ریاست جمهوری افغانستان، صلاح الدین ربانی و عطا محمد نور از رهبران اصلی جمعیت اسلامی و محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان، که همزمان معاون دوم آقای عبدالله است، از بینان‌گذاران این ایتلاف هستند. گردهمایی امروز در مزارشریف در واقع نشان داد که آقایان ربانی، نور و محقق دوباره در کنار آقای عبدالله قرار گرفته‌اند. در چنین وضعیت، به نظر می‌رسد عبدالرشید دوستم که در ترکیه به سر می‌برد، تنها می‌ماند. این اگر، از یک سو، یک دردسر را از حکومت وحدت ملی دور می‌کند، همزمان موضع ‌شریک اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، در قدرت را هم تقویت می‌کند.

آقای مسعود (سمت چپ آقای عبدالله) و آقای نور (سمت راست آقای عبدالله) از منتقدان اصلی او هستند

در سخنرانی امروز احمد ضیا مسعود، معاون اول حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان از دولت انتقاد کرد که اراده سیاسی برای سرکوب نیروهای شورشی ندارد.

آقای عبدالله در پاسخ به این اظهارات آقای مسعود گفت: “اینکه گفته می‌شود اراده‌ای برای مبارزه با تروریسم وجود ندارد قابل سئوال است و در عین زمان، مطرح کردن این نوع بحث‌ها باعث تضعیف روحیه سربازانی می‌شود که در خط مقدم جبهه هستند”.

رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی پذیرفت که مشکلاتی وجود دارد که رهبران نظام برای حل آن تلاش می‌کنند، ولی گفت: “اگر نیروهای شورشی ببینند که ما چند صد پارچه و به نام قوم، گروه و گروهک تقسیم شده‌ایم امیدوار می‌شوند و روحیه می‌گیرند.”

او در نهایت با خواندن شعری “به دل گفتم کدامین شیوه دشوار است در عالم/نفس در خون تپید و گفت پاس آشنایی‌ها” به طور ضمنی اشاره کرد که به پاس آشنایی‌ها به دیدار همسنگران سابقش رفته ‌است.

عطا محمد نور نیز در این مراسم بار دیگر به حکومت مرکزی افغانستان تاخت و گفت که مردم برای دفاع از حق خود، انتقاد از عملکردهای مسئولان امور و اصلاح نظام کنونی باید طرح و نظر بدهند و برای رسیدن به این خواسته حق دارند ائتلاف‌های سیاسی را در کشور شکل دهند.

 

براساس گزارشها از آقای عبدالله در بلخ به گرمی استقبال شده است

او مدعی شد که رشد فزاینده نقایص و گرایش‌های نامطلوب در درون نظام که مغایر منافع ملی است، باعث تضعیف حاکمیت ملی در افغانستان می‌شود و دامنه‌های جنگ و ناامنی را گسترش می‌دهد.

آقای نور “ائتلاف ملی برای نجات افغانستان” را پایدار خواند و تاکید کرد که ایجاد موانع برای بازگشت ژنرال دوستم صبغه قانونی و حقوق بشری ندارد. او خواستار برگشت آقای دوستم و دادن تمام حقوق و اختیارات او در ساختار معاون اول ریاست جمهوری افغانستان شد.

احمد ضیا مسعود نیز گفت که شرایط در کشور به گونه‌ای است که افراد دولتی در تبانی با شرکت‌های بزرگ در تمام قراردادها اعمال نفوذ می‌کنند و باید مبارزه با فساد اداری از همین جا شروع شود.

او حکومت وحدت ملی را نامشروع خواند و گفت که جناح‌های اصلی که حکومت را تشکیل داده بود، در آن وجود ندارد و مدت زمان آن نیز دوسال بود که زمان آن سپری شده‌ است.

آقای مسعود گفت که حکومت وحدت ملی هیچ برنامه‌ای اقتصادی برای بهبود زندگی مردم ندارد و حکومت تاکنون فقط موفق شده که ۲۵ درصد بودجه توسعه‌ای خود را به مصرف برساند.

سال مالی افغانستان حدود سه ماه دیگر پایان می‌یابد.

 

 

فتح از تصمیم حماس برای مذاکره استقبال کرد

جنبش فتح از تصمیم حماس در مورد منحل کردن کمیته‌ای که مسئولیت اداره نوارغزه را برعهده دارد و برگزاری انتخابات استقبال کرده است.

نبیل شعث، از رهبران فتح گفته که حماس اولین گام مهم برای پایان دادن به یک دهه اختلاف با دولت خودگردان فلسطین به رهبری محمود عباس را برداشته است.

حماس گفته که در نظر دارد برای پایان دادن به یک دهه اختلاف با جنبش فتح، با رهبران این جنبش گفتگو کند.

حماس این تصمیم را در پی افزایش فشارهای اقتصادی و سیاسی براین سازمان گرفته است.

درپی درگیری‌های سال ۲۰۰۷ بین فتح و حماس، فتح از نوارغزه بیرون رانده شد و حماس در ۱۰ سال گذشته کنترل این منطقه را برعهده داشت.

در طول این مدت تلاش‌های این دو گروه برای تفاهم و تشکیل دولت واحد برای اداره نوار غزه و کرانه باختری رود اردن بی‌نتیجه مانده است.

در درگیری‌های سال ۲۰۰۷ بین فتح و حماس، فتح از نوارغزه بیرون رانده شد و حماس در ۱۰ سال گذشته کنترل این منطقه را برعهده داشت

در بیانیه حماس آمده است که این اقدام نتیجه مستقیم مذاکرات مصر با هدف اتحاد فلسطینیان بوده و افزوده است که این گروه امیدوار است مذاکرات و گفتگوها “به سازش بین فلسطینیان منجر شود و به اختلافات خاتمه دهد.”

هنوز مشخص نیست که آیا حماس آماده است نیروهای امنیتی خود را تحت کنترل آقای عباس قرار دهد یا خیر. این نکته‌ یکی از مهمترین عوامل اختلاف بین دو گروه و مانع به ثمر رسیدن مذاکرات در گذشته بوده است.

 

عراق: اگر رفراندوم کردستان به خشونت بینجامد، مداخله نظامی می‌کنیم

حیدر عبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد که اگر رفراندوم کردستان به خشونت منجر شود، بغداد آماده دخالت نظامی در این منطقه خواهد بود.

آقای عبادی در مصاحبه ای اختصاصی با آسوشیتدپرس گفت: “اگر مردم عراق از طریق به کارگیری غیرقانونی خشونت مورد تهدید قرار بگیرند، مداخله نظامی خواهیم کرد.”

دولت کردستان عراق قصد دارد در روز ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) در منطقه کردستان، بر سر موضوع جدایی از عراق و تشکیل یک کشور مستقل، همه پرسی برگزار کند.

این همه پرسی، در سه استان تشکیل دهنده منطقه خودمختار کردستان و همچنین مناطقی برگزاری خواهد شد که تحت کنترل نیروهای کرد هستند اما عراق، بر تعلق آنها به حکومت مرکزی تاکید دارد.

بیشتر بخوانید:

حیدر عبادی در مصاحبه امروز خود، خطاب به مسئولان کردستان عراق گفت: “اگر شما قانون اساسی و مرزهای عراق و منطقه را به چالش بکشید، به معنی دعوتی عمومی به سایر کشورهای منطقه برای تجاوز به قلمرو عراق است که ابعاد آن، به طرزخطرناکی افزایش خواهد یافت.”

رهبران کردستان عراق امیدوارند که نتایج همه پرسی ۲۵ سپتامبر، باعث شود تا دولت مرکزی عراق حاضر به مذاکره بر سر استقلال کردستان شود. این در حالی است که حیدر عبادی معتقد است همه پرسی، مذاکره در این مورد را پیچیده تر خواهد کرد.

آقای عبادی به اسوشیتدپرس گفت که با این حال، گزینه مذاکره را رد نمی کند و همواره آماده گفتگو با مسئولان کردستان عراق خواهد بود.

پارلمان اقلیم کردستان عراق دیروز ۱۵ سپتامبر (۲۳ شهریور)، برگزاری همه‌پرسی استقلال در این اقلیم و همچنین در مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک را به تصویب رساند.

بیشتر بخوانید:

بلافاصله بعد از تصمیم پارلمان اقلیم کردستان، واشنگتن اعلام کرد که آمریکا از تشکیل کشور مستقل کردستان حمایت نمی‌کند. دولت آمریکا هشدار داد که همه پرسی استقلال می تواند تمرکز بر مبارزه با داعش در عراق را از بین ببرد.

ایالات متحده و همچنین ایران و ترکیه، پیشتر هم مخالفت خود را با همه پرسی استقلال کردستان عراق اعلام کرده بودند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، گفته که مخالفت‌ها با همه‌پرسی را نمی‌پذیرد، چون مخالفان رفراندوم هیچ “پیشنهاد جایگزینی” نداده‌اند.

آقای بارزانی افزوده که امیدوار است کردها ناچار نباشند بر سر مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک بجنگند، اما اگر کسانی بخواهند در این مورد به اسلحه متوسل شوند، با آنها مقابله خواهند کرد.

 

نیروهای دموکراتیک سوریه’: نیروهای روس و سوری به ما حمله کردند

 

پس از شکست‌های داعش در رقه، شورای نظامی دیرالزور، وابسته به نیروهای دموکراتیک سوریه، عملیاتی جدید را علیه داعش آغاز کرد

گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه، که ائتلافی از گروه‌‌های شبه نظامی به محوریت نیروهای کرد است، می‌گوید موردحمله نیروهای سوری و روسی قرار گرفته.

این گروه، که تحت حمایت آمریکاست، می‌گوید شش نفر از نیروهایش در حمله هواپیماهای روسی و نظامیان سوری، در استان دیرالزور سوریه، زخمی شده‌اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه با صدور اطلاعیه‌ای حکومت سوریه را متهم کرده اند که می‌خواهد در نبرد آنها با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) “اخلال کند”.

استان دیرالزور آخرین منطقه سوریه است که داعش هنوز در آن حضور قوی و گسترده‌ای دارد.

در روزهای گذشته نیروهای دموکراتیک سوریه از شمال، و نیروهای حامی بشار اسد از غرب علیه مواضع داعش در استان دیرالزور پیشروی کرده اند و خطوط استقرار نیروهای آنها به یکدیگر نزدیک شده است.

در سال‌های اخیر، ائتلاف حامیان بشار اسد و ائتلاف به محوریت کردها با حمایت آمریکا، عمدتا با اسلام‌گرایان افراطی یا دیگر شورشیان مسلح درگیر بوده‌‌اند، هرچند در ماه‌های گذشته خبرهایی نیز از درگیری آنها گزارش شده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه در بیانیه خود گفته‌اند حملاتی مانند آنچه گفته شده سوریه و روسیه علیه آنها انجام داده‌اند، “توانی را که باید صرف مبارزه با تروریسم شود تلف می‌کند و در را به روی درگیری‌های فرعی می‌گشاید”.

پیش از این فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه در دیرالزور درباره روبه رو شدن با نیروهای سوری در این منطقه گفته بود: “ما انتظار درگیری با نیروهای دولت سوریه را نداریم، اما اگر به ما شلیک کنند جوابشان را می‌دهیم.”

در ماه ژوئن، وقتی نیروهای دموکراتیک سوریه ارتش سوریه را به بمباران مواضع خود متهم کردند آمریکا یک هواپیمای نظامی سوری را سرنگون کرد.

 

دولت ترامپ اجازه فروش شرکت آمریکایی به خریدار چینی را نداد

منع فروش شرکت آمریکایی به چینی‌ها با سختگیری دولت ترامپ در مورد روابط تجاری با چین همراه بوده است

دولت آمریکا مانع از فروش یک شرکت دانش-بنیان آمریکایی به خریداران چینی شده و دلیل آن را “مسایل امنیت ملی” عنوان کرده است.

شرکت کانیون بریج کپیتال پارتنرز ( Canyon Bridge Capital Partners) که یک شرکت تحت حمایت چین است از ماه نوامبر سال گذشته در صدد کسب مجوز برای خرید شرکت آمریکایی لاتیس سمی‌کاندکتور (Lattice Semiconductor) بود اما سرانجام موفق به کسب این مجوز نشد.

ارزش این معامله یک میلیارد و سیصد میلیون دلار بوده است.

دستور منع انجام معامله با سختگیری دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد روابط تجاری با چین همزمان بوده است. ماه گذشته دولت آمریکا تحقیقاتی را در مورد عملکرد چینی‌ها در زمینه حفاظت از حقوق معنوی آغاز کرد که از جمله شامل اجبار شرکت‌های آمریکایی به ارائه اطلاعات ارزشمند است.

سیاستمداران و رهبران نظامی آمریکا نیز از دولت خواسته‌اند بر سرمایه‌گذاری چین در صنایع آمریکا به خصوص صنایع مرتبط به فناوری پیشرفته نظارت دقیق‌تری داشته باشد.

حق کانیون بریج چینی اجازه خرید شرکت آمریکایی را نیافت

دولت آمریکا در اطلاعیه خود در مورد عدم صدور مجوز برای فروش شرکت لاتیس به شرکت کانیون گفته است که عامل اصلی در اتخاذ این تصمیم “سلب بالقوه” حقوق معنوی لاتیس بوده است. این شرکت سازنده تراشه‌های کامپیوتری است. موسسات دولتی آمریکا نیز از خریداران محصولات این شرکت هستند.

پیشتر، یک هیئت تحقیق که دولت آمریکا برای بررسی موضوعاتی از این قبل تشکیل داده پیشنهاد کرده بود که از این معامله جلوگیری شود. این هیئت معمولا در مورد نقل و انتقالات مرتبط با موسسات فعال در زمینه امور امنیتی پیشنهاد می‌دهد. اما در مورد معامله شرکت‌های کانیون بریج و لاتیس، طرفین معامله مستقیما خواستار مداخله رئیس جمهوری شده بودند.

شرکت لاتیس، مستقر در الوگون، در سال‌های اخیر با کاهش فروش و در دو سال گذشته، ضرر و زیان مواجه بوده و شرکت چینی حاضر شده بود سهام آن را به بهایی بالاتر از بازار سهام خریداری کند. مدیرعامل این شرکت با ابراز ناخرسندی از تصمیم دولت آمریکا، گفته است که معامله‌ای که صورت نگرفت متضمن بهترین گزینه برای سهامداران شرکت بود.

تصمیم آقای ترامپ در این زمینه چهارمین مورد از تصمیم یکی از رئیسان جمهوری آمریکا در جلوگیری از معاملات بخش خصوصی به خاطر ملاحظات امنیت ملی است. باراک اوباما در دو مورد تصمیم مشابهی گرفت که هر دو مورد هم طرف معامله شرکت‌های چینی بودند. همچنین، در سال ۱۹۹۰ جورج بوش (پدر) رئیس جمهوری وقت آمریکا نیز مانع از آن شد که یک شرکت چینی یک شرکت تولیدی آمریکایی مستقر در سیاتل را خریداری کند.

زنان افغانستانی به روایت هشت چهره برتر

افغانستان سرزمینی پر از تنوع فرهنگی است. از آنجا که در مسیر پیوندگاه تمدن‌های بزرگ جهان بوده، هر ولایت آن بازتاب دهنده تغییرات جغرافیایی و هویت فردی مردم آن منطقه است. اقوام مختلف به طور مثال از لنگوته/عمامه، کلاه عرقچین، کلاه‌های مخروطی، پکول، یخک‌دوزی، خامک دوزی، گیراف و واسکت‌ها و آستین‌هایی آیینه‌دوزی شده استفاده می‌کنند. فاطمه حسینی، دانشجوی عکاسی در ایران از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ مشغول تحقیق درباره پوشش و چهره زنان اقوام افغانستان بوده و چند نمایشگاه در ایران و افغانستان برگزار کرده است. او بخشی از عکس‌هایش را در اختیار بی‌بی‌سی گذاشته است.

 • FATIMA HUSSAINI

مجموعه پرتره‌های زنان افغانستان تلاشی است برای ثبت چهره و پوشش اقوام مختلف

 • FATIMA HUSSAINI

چهره‌ زنان پشتون، تاجیک، ازبک، قزلباش، هزارگی به همراه پوشش خاص این قوم‌ها در استودیو در تهران عکاسی شده است

 • FATIMA HUSSAINI

این چهره‌ها همراه با نگاه‌هایشان در کنار شکستن کلیشه زن افغان زیر برقع او را در پوششی زیبا و سنت‌گرایانه به تصویر می‌کشد

 • FATIMA HUSSAINI

فاطمه حسینی دانشجوی کارشناسی ارشد عکاسی است و پروژه تحصیلی او به این موضوع اختصاص دارد

 • FATIMA HUSSAINI

بیشتر عکس‌ها در استودیو گرفته شده و مدل‌ها چهره‌پردازی شده‌ان

 

 

 • FATIMA HUSSAINI

عکاس پروژه می‌گوید زنان افغانستان پر از رنگ، پر از قدرت و لطافت هستند و خشونت و ضعف اجتماعی در جهت پنهان کردن آنها از قدرتشان نکاسته است

 • FATIMA HUSSAINI

پوشش و چهره خاصی در هر ولایت تعریف شده است

 • FATIMA HUSSAINI

انعکاس ردپای شرق باستان و البته تمدن‌های بزرگ در دوره‌های مختلف بر روی چهره‌های فردی و رفتار گروهی تاثیر خود را گذاشته است

 

بمبگذاری متروی لندن؛ یک مرد ۱۸ ساله دستگیر شد

بمبگذاری لندن

بنا به اعلام پلیس یک مرد ۱۸ ساله به ظن ارتباط با بمبگذاری روز جمعه در متروی لندن دستگیر شده است.

این فرد در شهر دوور، در جنوب شرقی انگلستان، بازداشت شده که یکی از بندرهای اصلی ارتباطی بین بریتانیا و فرانسه است.

در انفجار بمب ساعتی دست‌ساز ۲۹ نفر زخمی شدند. البته کارشناسان امنیتی می‌گویند اگر این بمب کامل عمل می‌کرد تمامی افراد اطراف آن کشته یا دچار نقص عضو می‌شدند.

یکی از مقا‌م‌های ارشد پلیس لندن اعلام کرد دستگیری این فرد تحول “قابل ملاحظه‌ای” است اما وضعیت هشدار امنیتی در بریتانیا همچنان در سطح بالا می‌ماند.

نیل باسو، از فرماندهان پلیس لندن، گفت: “به دلیل ملاحظاتی که در روند تحقیقات وجود دارد فعلا جزئیات بیشتری درباره فرد بازداشتی نمی‌دهیم.”

او گفت این بازداشت به “اقدامات بیشتر” ماموران پلیس منجر خواهد شد.

بی‌بی‌سی دریافته که پلیس به فیلم دوربین‌های مداربسته‌ای که مظنون اصلی بمبگذاری را نشان می‌دهد دست یافته است.

پلیس بریتانیا شمار ماموران در مکان‌های عمومی را افزایش داده و در برخی مراکز حساس نیز نظامیان مستقر شده‌اند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) جمعه شب مسئولیت این بمبگذاری را به عهده گرفت.

کیم جونگ اون: به اهداف برنامه اتمی‌مان خیلی نزدیکیم

کیم جونگ اون، رهبر جوان کره‌شمالی می‌گوید کشورش با وجود تحریم‌های سخت توانسته به اهداف برنامه هسته‌ای‌اش بسیار نزدیک شود.

این سخنان را تلویزیون رسمی کره‌شمالی به نقل از کیم جونگ اون و تنها ساعاتی پس از جدیدترین پرتاب موشکی این کشور پخش کرده است؛ موشک بالستیک میان‌بردی که صبح جمعه با عبور از آسمان شمال ژاپن رکوردهای برنامه موشکی کره‌شمالی را بهبود بخشید.

سخنان رهبر کره‌شمالی پس از آن منتشر شد که شورای امنیت سازمان ملل متحد، عصر جمعه (۱۵ سپتامبر – ۲۴ شهریور) باز هم به اتفاق آرا ادامه آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی را محکوم کرد اما تحریم تازه‌ای علیه پیونگ یانگ تصویب نکرد.

هم زمان، تازه‌ترین آزمایش موشکی کره‌شمالی که صبح امروز به وقت محلی صورت گرفت با واکنش‌های متفاوتی از سوی قدرت‌های بزرگ جهان روبرو شده است. این در حالی است که تا همین چند روز پیش این کشو‌‌رها در قبال اعمال تحریم‌های تازه سازمان ملل علیه این کشور موضع واحدی داشتند.

آمریکا گفته که مسئولیت پاسخگویی به این آزمایش موشکی جدید پیونگ یانگ برعهده چین و روسیه است. از چین به عنوان متحد اصلی کره شمالی نام برده می‌شود و روسیه هم روابط و توافقاتی با این کشور دارد.

اما چین در واکنش گفته که آمریکا از مسئولیت خود در قبال این مسئله شانه خالی می‌کند. روسیه هم رویکرد “خصمانه” آمریکا را در این مورد محکوم کرده است.

در همین رابطه رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته که چین تأمین کننده بخش عمده نفت کره شمالی است و روسیه هم بزرگ‌ترین کشور تأمین نیروی کار کره شمالی است.

ارتش کره جنوبی در نخستین ساعات امروز جمعه ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) به وقت محلی از انجام آزمایش موشکی تازه کره شمالی خبر داد.

کشورهای بزرگ در اوایل ماه جاری در مورد کره شمالی موضعی مشترک داشتند

بر اساس این گزارش موشک پرتاب شده توانسته تا ارتفاع ۷۷۰ کیلومتری بالا رود و مسافتی حدود ۳۷۰۰ کیلومتر را تا قبل از فرود آمدن در دریا طی کند.

به گفته ناظران این موشک احتمالا در زمره موشک‌های بالستیک میانبرد قرار دارد، هر چند که مقامات ژاپن معتقدند که هنوز این احتمال وجود دارد که موشک آزمایش شده از نوع موشک‌های بالستیک قاره پیما باشد.

نکته هشداردهنده در ارتباط با موشک آزمایش شده امروز این است که گوام از جمله مناطق تحت تسلط آمریکا در اقیانوس آرام تنها ۳۴۰۰ کیلومتر از پیونگ یانگ فاصله دارد.

کره شمالی پیشتر گفته بود که قصد پرتاب موشک به سوی گوام را دارد.

کره شمالی در اوایل ماه سپتامبر اعلام کرد که یک بمب هیدروژنی قابل نصب در کلاهک موشک آماده کرده است

کره جنوبی، مهم‌ترین متحد آمریکا در منطقه هم در پاسخ به این اقدام فورا دو موشک بالستیک شلیک کرد.

قرار است شورای امنیت سازمان ملل هم به درخواست آمریکا و ژاپن برای بررسی این مسئله تشکیل جلسه دهد.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن گفته که کشورش “هرگز چنین اقدامات تحریک آمیز خطرناک را تحمل نخواهد کرد”.

پیشتر ژاپن اعلام کرد که این موشک از فراز بخشی از خاک این کشور عبور کرده و برهمین اساس به شهروندان ساکن در آن مناطق هشدار پناه گرفتن در پناهگاه داده شد.

دوشنبه گذشته ۱۲ سپتامبرشورای امنیت سازمان ملل با اکثریت آرا محدودیت‌هایی را بر ارسال نفت به کره شمالی و همچنین ممنوعیت صادرات نساجی به این کشور در پاسخ به آزمایش‌های موشکی و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت اعمال کرد.

 

آمریکا از کردستان خواست همه‌پرسی استقلال برگزار نکند

با وجود مخالفت دولت عراق و آمریکا، ایران و ترکیه با این همه‌پرسی، بسیاری از گروه‌های کرد از تصمیم پارلمان این اقلیم خوشنود شدند

پس از آن که پارلمان اقلیم کردستان عراق برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز ۲۵ سپتامبر را تایید کرد آمریکا از مقام‌های کردستان خواست این همه پرسی را برگزار نکنند. واشنگتن می گوید این همه پرسی می تواند تمرکز بر مبارزه با داعش در عراق را از بین ببرد و این که آمریکا (همچون ایران و ترکیه) از تشکیل کشور مستقل کردستان حمایت نمی‌کند.

واکنش جدید آمریکا به برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان تنها ساعاتی پس از آن منتشر شد که پارلمان اقلیم کردستان عراق برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز ۲۵ سپتامبر (۱۰ روز دیگر) را تصویب کرد.

نمایندگان پارلمان اقلیم کردستان روز جمعه (۲۴ شهریور- ۱۵ سپتامبر) با برگزاری همه‌پرسی در مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک هم موافقت کرده‌اند. این اولین باری بود که پارلمان کردستان عراق طی دو سال اخیر تشکیل جلسه می‌داد.

نمایندگان عضو حزب دموکرات کردستان (بارزانی) و اتحادیه میهنی کردستان (طالبانی) در جلسه رای‌گیری حضور داشتند اما نمایندگان جنبش گوران (تغییر) و همچنین نمایندگان اسلامگرا این جلسه را تحریم کردند.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، پیش از این گفته است که همه‌پرسی استقلال کردستان از عراق را غیرقانونی و خلاف قانون اساسی می‌داند.

علاوه بر دولت مرکزی عراق، ایران، ترکیه و آمریکا هم مخالف این همه‌پرسی هستند.

پیش از این مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، تاکید کرده بود که مخالفت‌ها با همه‌پرسی را نمی‌پذیرد، چون مخالفان همه‌پرسی هیچ پیشنهاد جایگزینی نداده‌اند.

آقای بارزانی در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفت امیدوار است کردها ناچار نباشند که بر سر مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک با کسی بجنگند، اما چنان چه کسانی بخواهند با زور اسلحه وارد عمل کنند، با آنها مقابله خواهد شد.

 

ایران، روسیه و ترکیه بر سر آتش‌بس در ادلب توافق کردند

ادلب در چند سال گذشته از پایگاه‌های اصلی گروه‌های جهادی در سوریه بوده است

ایران، روسیه و ترکیه در ادامه همکاری‌‌های سه جانبه خود برای کاهش درگیری‌ها در سوریه بر سر ایجاد یکی دیگر از مناطق “بدون درگیری” این بار در ادلب توافق کردند. از زمان شکل‌گیری توافق میان مسکو، تهران و آنکارا درباره ایجاد مناطق امن در سوریه، درگیری‌ها در این کشور کاهش یافته است.

در حالی که ترکیه در جنگ داخلی سوریه از شورشیان مخالف بشار اسد پشتیبانی می‌کند و ایران و روسیه دو حامی جدی رئیس جمهور سوریه محسوب می‌شوند، این سه کشور روز جمعه (۲۴ شهریور – ۱۵ سپتامبر) در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، توافق کردند مناطق عاری از درگیری در استان‌های ادلب، بخش‌های از لاذقیه، حلب و حما ایجاد کنند؛ ادلب از مناطقی است که از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه (۲۰۱۱) بخش هایی از ان در کنترل گروه های جهادی و شورشیان مخالف دولت بشار اسد بوده است.

راه جل ایجاد مناطق عاری از درگیری طی چند ماه گذشته توانسته مخاصمه میان گروه های درگیر در سوریه را کاهش دهد و به ائتلاف ضد داعش اجازه دهد بر نبرد با گروه‌های جهادی متمرکز شود .

از زمان آغاز ناآرامی ها و در پی آن درگیری های نظامی در سوریه، بیش از ۳۳۰ هزار نفر از مردم کشور کشته شده اند و میلیون ها سوری هم در شش سال گذشته آواره شده‌اند.

ایران، روسیه و ترکیه همچنین توافق کرده اند که نیروهای خود را در مرزهای اطراف مناطق عاری از درگیری مستقر کنند تا بر روند آتش بس در این محدوده ها نظارت کنند.

با وجود این، طرح ایجاد مناطق بدون درگیری در سوریه که از ماه مه گذشته به اجرا درآمده مانع از حملات علیه شبه نظامیان نمی‌شود.

استان ادلب که دولت بشار اسد هیچ کنترلی بر آن ندارد یکی از پایگاه های اصلی گروه هیات تحریر شام است، گروهی وابسته به القاعده که در مذاکرات صلح سوریه حضور ندارد.

همزمان گروه شبه نظامی احرار شام که مورد حمایت ترکیه است هم در ادلب پایگاه دارد اما این گروه از حضور در مذاکرات سرباز زد. این در حالی است که گروه های مسلح نمایندگان خود را به این مذاکرات فرستادند، مذاکراتی که نمایندگان دولت سوریه هم در آن حضور داشتند.

اگر چه ترکیه از همان اوایل جنگ داخلی سوریه مخالف جدی بر سر قدرت ماندن بشار اسد بود اما در چند ماه گذشته با ایران و روسیه در جهت کاهش درگیری‌ها توافق کرده است.

سه منطقه امن دیگر که از ماه ژوئیه این طرح در آنجا به اجرا گذاشته شده در جنوب سوریه، حومه دمشق و بخش هایی از استان حمص قرار دارند.

بیشتر بخوانید

 

انفجار متروی لندن؛ نخست‌وزیر بریتانیا از توییت ترامپ انتقاد کرد

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا به خاطر یکی از توییت‌های رئیس‌جمهوری آمریکا از او انتقاد کرده است. دونالد ترامپ نوشته که پلیس لندن مظنونان انفجار امروز متروی لندن را می‌شناخته است.

نخست‌وزیر بریتانیا درباره توییت آقای ترامپ گفت: “فکر نمی‌کنم گمانه‌زنی درباره تحقیقاتی که هنوز ادامه دارد، به کسی کمکی کند.”

انفجار در متروی لندن باعث زخمی شدن ۲۲ تن از مسافران شده و پلیس لندن حادثه را “تروریستی” توصیف کرده است.

چند ساعت بعد از انفجار شیء مشکوک در متروی لندن، دونالد ترامپ توییت کرد: “یک حمله دیگر در لندن توسط تروریست‌های بدبخت. اینها آدمهای مریض و بی عقلی هستند که در دیدرس اسکاتلند یارد هم بودند. باید فعالانه برخورد کرد.”

 

پلیس لندن انفجار مترو را ‘حادثه تروریستی’ خواند

انفجار یک بمب ساعتی در متروی لندن باعث زخمی شدن و سوختن ۲۲ تن از مسافران شد.

کارشناسان پلیس می‌گویند بمب کارگذاشته شده به طور ناقص عمل کرده و فقط شعله‌های ناگهانی آتش باعث صدمه دیدن مسافران شده است. پلیس حادثه را “تروریستی” توصیف کرده است.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است بمب‌گذاری متروی لندن کار یکی از دسته‌های این گروه بوده است.

کارشناسان امنیتی می‌گویند اگر بمب کار گذاشته شده در متروی لندن به طور کامل عمل می‌کرد، تمام افرادی که در واگن قطار نزدیک آن بودند، کشته یا نقص عضو می‌شدند.

مسافران این ایستگاه مترو در جنوب غربی لندن ابتدا صدای انفجار شنیدند، بعد شعله‌های آتش را دیدند و دود واگن مترو را پر کرد.

پلیس می‌گوید که بمب ساعتی، دست‌ساز بوده است.

کپی‌رایت تصویر @BBCNews@BBCNEWS

تصاویر داخل واگن، سطلی سفید را نشان می‌دهد که داخل کیسه سوپرمارکت قرار داشته و بخشی از آن سوخته، اما انفجار و آتش‌سوزی به واگن خسارت چندانی وارد نیاورده است.

در همین حال دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره حادثه قطار لندن توییتی کرده که باعث انتقاد ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا شده است.

دونالد ترامپ نوشته که پلیس لندن مظنونان انفجار امروز متروی لندن را می‌شناخته است. ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا هم در واکنش گفته گمان نمی‌کند این حدس و گمان‌ها کمکی به وضعیت نمی‌کند.

گاهشمار حوادث مرگبار امسال:

حادثه در ساعت پررفت‌وآمد روز و در ایستگاه پارسونزگرین اتفاق افتاده است. مسافران در پی حادثه سراسیمه و هراسان واگن و ایستگاه را ترک کردند.

پیترکرولی، یکی از مسافران که هنگام حادثه با تلفن صحبت می‌کرده، به بی‌بی‌سی گفت که اول صدای بلند انفجار را شنیده و سپس یک گلوله آتش به آن طرف صورتش برخورد کرده که گوشی تلفن را گرفته بوده است.

او می‌گوید که بیشتر آدم‌ها صورتشان سوخته بود اما مردی را هم دیده بود که پشت کتش جزغاله شده بود.

 

 • اداره امداد و نجات لندن گفته که ۱۸ نفر در این حادثه مجروح شده‌ اند، اما جراحت هیچ کدام از آنها خطرناک یا جدی نبوده است.

پلیس لندن از مردم خواسته که از ایستگاه محل وقوع انفجار فاصله بگیرند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، با زخمی‌ها ابراز همدردی کرده و صادق خان، شهردار لندن گفته است که “ما هیچ گاه تسلیم تروریسم نخواهیم شد.”

 

تلاش بانک مرکزی ایران برای تک نرخی کردن ارز

سیاوش نوروزیروزنامه‌نگار

در حالی که قیمت ارز در یک ماه گذشته افزایش پیدا کرده، دولت ایران با حذف فروش دلار دولتی به مسافران ایرانی، اولین گام را برای یکسان سازی نرخ ارز برداشته است.

بانک مرکزی از روز بیستم شهریور، فروش دلار دولتی به مسافران ایرانی را متوقف می‌کند. تا پیش از این هر مسافر ایرانی سالانه یک بار می‌توانست برای مسافرت‌های خارجی ۳۰۰ دلار از سیستم بانکی به نرخ ارز دولتی یا ارز مبادله‌ای بگیرد که قیمت هر دلار آن حدود ۵۰۰ تومان از بازار آزاد کمتر بود.

پرداخت ارز مسافری در سال ۱۳۶۴ به تصویب رسید و در ۳۲ سال گذشته در نحوه پرداخت آن تغییراتی صورت گرفت ولی بانک مرکزی از بیستم شهریور پرداخت ارز مسافری را متوقف کرد.

ساماندهی موسسات مالی غیر مجاز، کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد و حذف فروش ارز دولتی به مسافران، مهم‌ترین اقدامات بانک مرکزی ایران در اصلاح سیستم بانکی حساب می‌آید ولی برخی کارشناسان نسبت به پیامدهای کاهش نرخ سود و تک نرخی کردن ارز هشدار داده‌اند.

به نظر این گروه از کارشناسان اقتصادی، با کاهش نرخ سود سپرده‌ها و حذف ارز مسافری، ممکن است تقاضا به سمت بازار ارز و طلا سرازیر شود و قیمت ارز و طلا افزایش پیدا کند.

افزایش قیمت ارز

دولت حسن روحانی در سه سال گذشته سعی کرد تا ارز را تک نرخی کند اما به دلیل تحریم‌های بین‌المللی و عدم دسترسی به منابع ارز قابل اطمینان، بالا بودن تورم و رکود اقتصادی اجرای این برنامه به تاخیر افتاد.

اکنون به نظر می‌رسد بانک مرکزی در حال زمینه سازی برای یکسان سازی نرخ ارز است تا ارز با قیمتی واحد در بازار خرید و فروش شود ولی نگرانی اصلی فاصله قیمت ارز دولتی با بازار آزاد است.

هم اکنون نرخ دلار دولتی یا مبادله‌ای ۳ هزار و ۳۹۰ تومان است در حالی که دلار در بازار آزاد به بالای ۳ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است. نرخ یورو دولتی ۳ هزار و ۹۹۴ تومان است در حالی که نرخ بازار آزاد ۴ هزار و ۷۶۰ تومان است. قیمت دولتی هر پوند بریتانیا ۴ هزار و ۴۰۰ تومان است در حالی که همین پوند در بازار آزاد به قیمت ۵ هزار و ۱۵۰ تومان خرید و فروش می‌شود.

شکاف قیمت ارز دولتی و آزاد به طور میانگین بیشتر از ۵۰۰ تومان است و بانک مرکزی برای تک نرخی کردن ناچار است قیمت ارز را به سطح بازار آزاد نزدیک کند.

در چنین شرایطی مهم‌ترین دستاورد دولت حسن روحانی در چهار سال گذشته یعنی برنامه کنترل تورم به زیر ۱۰ درصد به خطر می‌افتد و افزایش قیمت ارز می‌تواند به افزایش تورم منجر شود.

زمان تک نرخی کردن ارز هنوز مشخص نیست اما غلامعلی کامیاب معاون بین‌الملل بانک مرکزی گفته فعلا برنامه ریزی‌ها برای اجرای این برنامه تا پایان امسال است

افزایش قیمت کالاهای وارداتی

در شرایط فعلی حذف فروش ارز مسافری بخش کوچکی از نیازهای ارزی را در بر می گیرد، در حالی که یکسان سازی نرخ ارز بخش عمده‌ای از کالاهای وارداتی را که با ارز دولتی وارد می‌شوند تحت تاثیر قرار می‌دهد و افزایش نرخ ارز می‌تواند به افزایش قیمت این کالاها منجر شود.

آمار نشان می‌دهد که در سال گذشته بیشتر از ۴۳ میلیارد دلار کالا وارد ایران شده است که بیش از ۹۰ درصد آن کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای بوده است که عمدتا از محل ارز دولتی وارد شده است و برای همین، برخی کارشناسان اقتصادی معقتدند افزایش قیمت ارز در کوتاه مدت می‌تواند آتش تورم را دوباره شعله ور کند.

میزان صادرات کالا به غیر از فروش نفت خام، نیز در سال گذشته نیز حدود ۴۴ میلیارد دلار بوده است که سهم فرآورده‌های نفتی در آن چشمگیر است و فروشنده آن نیز عمدتا دولت است. بنابر این با افزایش قیمت ارز، دولت منافع بیشتری کسب خواهد کرد.

به باور برخی کارشناسان اقتصادی، با افزایش قیمت ارز، واردات کالا به خصوص کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود، کاهش خواهد یافت و از این جهت تولید کنندگان داخلی که هم اکنون با مشکل فروش مواجه هستند، می‌توانند کالاهای بیشتری در بازار داخلی بفروشند.

در سوی دیگر، بخشی از مواد اولیه همین شرکت‌های تولیدی داخلی، از خارج تامین می‌شود و افزایش قیمت ارز می‌تواند به افزایش قیمت تولیدات این واحدهای منجر شود.

برخی کارشناسان اقتصادی احتمال می‌دهند صادرات دستکم در کوتاه مدت رونق بگیرد اما در حال حاضر برندگان اصلی یکسان سازی نرخ ارز، صادرکنندگانی هستند که کالاهایی نظیر محصولات پتروشیمی را در بازارهای بین‌المللی می‌فروشند.

تقریبا اکثر کارشناسان اقتصادی در تک نرخی کردن ارز اتفاق نظر دارند اما در نحوه اجرای آن اختلاف نظرها کم نیست. بسیاری می‌گویند دولت باید هر چه زودتر ارز را تک نرخی کند و جلوی فساد گروهی از ویژه خواران و رانتی‌ها را بگیرد که به ارز ارزان دسترسی دارند اما کالاهای خود را به قیمت آزاد در بازار می‌فروشند.

در مقابل گروهی دیگر می‌گویند که به دلیل نبود ارتباطات بانکی واقعی بین بانک‌های ایرانی و بانک‌های بین‌المللی ممکن است بانک مرکزی نتواند در صورت نیاز، ارز کافی برای کنترل قیمت را تامین کند و برنامه تک نرخی کردن ارز با شکست مواجه شود.

تحلیلگران اقتصادی می‌گویند با تک نرخی شدن ارز، اقتصاد ایران قابل پیش‌بینی‌تر می‌شود و سرمایه گذاران داخلی و خارجی با خیال آسوده‌تر می‌توانند در این کشور سرمایه گذار کنند

منافع ارز تک نرخی

دولت تامین کننده اصلی بازار ارز ایران است و برای همین افزایش قیمت ارز می‌تواند به افزایش درآمدهای دولت منجر شود و مانع از کسری بودجه بیشتر شود.

علاوه بر این، تک نرخی شدن ارز می‌تواند سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذاری در ایران تشویق کند زیرا آن‌ها اکنون دچار سردرگمی هستند و نمی‌دانند با چه نرخی می‌توانند برای سود خود حساب باز کنند.

تحلیلگران اقتصادی می‌گویند با تک نرخی شدن ارز، اقتصاد ایران قابل پیش‌بینی‌تر می‌شود و سرمایه گذاران داخلی و خارجی با خیال آسوده‌تر می‌توانند در این کشور سرمایه گذار کنند.

زمان تک نرخی کردن ارز هنوز مشخص نیست اما غلامعلی کامیاب معاون بین‌الملل بانک مرکزی گفته فعلا برنامه ریزی‌ها برای اجرای این برنامه تا پایان امسال است.

برنامه یکسان سازی نرخ ارز در سال ۱۳۸۱ در دولت محمد خاتمی اجرا شد و در سال ۱۳۸۹ به دلیل افزایش تورم، رشد شدید نقدینگی، دوباره ارز چند نرخی شد و در اوایل دهه ۱۳۹۰ به خصوص بعد از بحران اقتصادی و تشدید تحریم‌های بین‌المللی، دولت محمود احمدی نژاد برای کنترل قیمت ارز، مرکز مبادله ارز راه انداخت ولی قیمت ارز در بازار آزاد تقریبا چهار برابر شد.

در چند سال اخیر بانک مرکزی با افزایش قیمت ارز، فاصله ارز دولتی و آزاد را کم کرده است اما همچنان شکاف قیمت ارز دولتی و آزاد زیاد است؛ برای همین با وجود منافعی که برای تک نرخ کردن ارز وجود دارد، کارشناسان تاکید دارند که بانک مرکزی باید از شتاب زدگی پرهیز کند و با در نظر گرفتن تبعات این اقدام، به گونه ای عمل کند که اقتصاد ایران دچار شوک غیرقابل کنترل نشود.

این نگرانی نیز وجود دارد که با کاهش سود بانکی، سپرده گذاران بانک‌ها برای سود بیشتر به خرید ارز روی آورند و تقاضا به قدری افزایش پیدا کند که بانک مرکزی قادر به پاسخ دادن به حجم بالای تقاضا را نداشته باشد برای همین احتمال دارد قیمت ارز بیشتر از نرخ‌های فعلی در بازار آزاد افزایش پیدا کند.

 

ماموریت کاسینی تمام شد

واکنش دانشمندان گروه کاسینی به پایان مأموریت این کاوشگر

سوخت کاوشگر فضایی تحقیقاتی کاسینی ناسا تمام شد و ارتباط آن با زمین قطع شد. این فضاپیما منهدم و در ابرهای زحل ناپدید خواهد شد.

کاسینی منهدم می‌شود تا با قمر تیتان برخورد نکند و این قمر را که ممکن است میزبان حیات برخی باکتری‌ها باشند آلوده نکند.

سیگنال‌های کاسینی در ساعت یازده و ۵۵ دقیقه به وقت گرینویچ قطع شد. این فضاپیما به بخشی از سیاره‌ای که روی آن تحقیق می‌کرد تبدیل می‌شود و به طبیعت آن باز می‌گردد.

کاسینی در سال ۲۰۱۴ به زحل رسید و کمی بعد کاوشگر هویگنز را به مقصد قمر تیتانِ سیاره زحل رها کرد.

کپی‌رایت تصویر @NASA@NASA

مأموریت تحقیقی و کاوش فضایی کاسینی-هویگنز از دریاچه‌های گاز متان تیتان و یک اقیانوش آب زیر زحل پرده برداشت.

کاوشگر فضایی تحقیقاتی کاسینی-هویگنز به همراه فضاپیمای جستجوگر هویگنز بطور مشترک توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا برای کاوش به فضا فرستاده شده بود تا دور زحل بگردد و اطلاعاتی از آن به زمین مخابره کند.

هویگنز هم یک فضاپیمای کوچک بود که از کاسینی به سمت قمر زحل یعنی تیتان فرستاده شد و اطلاعاتی از سطح این قمر به زمین مخابره کرد.

این مأموریت امروز تمام شد.

نام این دو فضاپیما از نام دو منجم یعنی جیوانی کاسینی و کریستین هویگنز گرفته شده ‌است.

 

اسد پیروزی دیرالزور را ‘به آیت‌الله خامنه‌ای تبریک گفت

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، تصویر نامه‌ای را منتشر کرده که مطابق آن بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، پیروزی اخیر در دیرالزور را به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران تبریک گفته است.

بشار اسد در این نامه “گرم‌ترین مراتب تبریک و تهنیت” خود را بابت پیروزی ارتش سوریه و همپیمانانش به آیت‌لله خامنه‌ای، دولت و مردم ایران تقدیم کرده است.

او گفته است که دولت سوریه مردم ایران را در پیروزی اخیر شریک می‌داند.

کمتر از دو هفته پیش، نیروهای ارتش سوریه و شبه‌نظامیان عمدتا شیعه متحد آنها، با حمایت روسیه و ایران، توانستند محاصره سه ساله دیرالزور را بشکنند. استان دیرالزور، هم مرز با عراق، آخرین استانی در سوریه است که داعش در آن حضور گسترده دارد.

نامه‌ای که ایرنا منتشر کرده به زبان فارسی است و سربرگ سفارت سوریه در تهران را دارد و تاریخ امضای آن هم ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ است.

در این نامه آیت‌الله خامنه‌ای “حضرت امام” و “شخص کریم” خطاب شده است.

ایران از آغاز بحران سوریه و در طول جنگ داخلی حامی حکومت بشار اسد بوده است و علاوه بر اعزام نظامیان ایرانی، گروه‌هایی از شیعیان افغان، پاکستانی و عراقی را هم برای جنگیدن در سوریه سازمان داده است. گفته می‌شود که حکومت سوریه از حمایت گسترده مالی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

بنیاد شهید در ایران زمستان گذشته اعلام کرد ۲۱۰۰ “مدافع حرم” در جنگ سوریه کشته شده‌اند. مدافع حرم نامی است که مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی به نیروهای اعزامی از ایران برای کمک به ارتش سوریه داده‌اند.

 

آمریکا چند فرد و شرکت را به لیست تحریم‌های ایران افزود

ایران و آمریکا، همراه با چهار کشور دیگر و اتحادیه اروپا، توافقی جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران دارند

آمریکا ۱۱ فرد و شرکت را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرده است.

وزارت دارایی آمریکا در اطلاعیه‌ای گفته است این افراد و شرکت‌ها به دلیل “حمایت از سپاه پاسداران و شبکه‌های دخیل در حملات سایبری” به فهرست تحریم‌ها اضافه می‌شوند.

دولت آمریکا همزمان تعلیق تحریم‌های مورد توافق در چارچوب برجام را هم تمدید کرده است. البته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ایران را به عمل خلاف “روح برجام” متهم کرد.

آقای ترامپ در گفتگو با خبرنگارانی که همراه با او در هواپیمای ریاست جمهوری سفر می‌کردند یک بار دیگر توافق با ایران را “بدترین توافقی که تا کنون دیده” خواند و گفت ایران روح برجام را نقض کرده است.

مقام‌های آمریکایی به طور دوره‌ای با بررسی پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای، اجرای بخشی از تحریم‌ها را معلق می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت تعلیق تحریم‌ها برای این ادامه یافته که آمریکا بتواند در تدوین سیاست خود در قبال ایران “انعطاف” داشته باشد.

او گفت تعلیق تحریم‌ها به معنی چراغ سبز به “رفتارهای نامناسب” ایران در زمینه‌های گوناگون نیست.

از میان چهار شرکتی که امروز به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند، دو شرکت در اوکراین مستقر هستند و آمریکا آنها را به همکاری با هواپیمایی کاسپین و ماهان متهم کرده، که پیش از این تحریم شده بودند.

بقیه شرکت‌ها و ۷ شخصی که به تحریم‌ها اضافه شده‌اند ایرانی هستند.

آمریکا می‌گوید شرکت سدید صبا، یکی از تحریم‌شدگان جدید، قراردادهایی با سپاه پاسداران داشته است.

اغلب کسانی که به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند افرادی بیست و چند ساله هستند که آمریکا آنها را به نقش داشتن در حملات سایبری متهم کرده است.

این چندمین باری است که آمریکا پس از توافق هسته‌ای افراد یا شرکت‌هایی را به فهرست‌ تحریم‌های ایران اضافه می‌کند. آمریکا می‌گوید این کار به معنی وضع تحریم‌های جدید نیست.

امروز رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که به بریتانیا سفر کرده، گفت ایران پس از توافق هسته‌ای انتظارات را برآورده نکرده است.

آقای تیلرسون گفت دولت دونالد ترامپ در حال بررسی و تدوین سیاست جدیدی در قبال ایران است و در این سیاست تنها به قابلیت‌های هسته‌ای ایران نمی‌پردازد بلکه “کلیت تهدیدهای ایران” را در نظر می‌گیرد.

 

واکنش روسیه به تصمیم آمریکا در مورد منع استفاده از نرم افزارهای شرکت روسی

شرکت را یوجین کاسپرسکی در سال۱۹۹۷ تاسیس کرد

سفارت روسیه در نیویورک با صدرو بیانیه ای تصمیم آمریکا در مورد توقف استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی شرکت روسی “کاسپرسکی لب” را ” تاسف‌آور” خوانده است.

بیانیه روسیه در واکنش به ضرب العجل ۹۰ روزه دولت آمریکا به سازمان های این کشور برای توقف استفاده از نرم افزارهای امنیتی روسی صادر شده است.

وزارت امنیت داخلی آمریکا روز گذشته به سازمان های دولتی این کشور دستور داد تا کلیه نرم‌افزارهای امنیتی شرکت روسی “کاسپرسکی لب” را از سیستم‌های خود حذف کنند.

این وزراتخانه نسبت به رابطه بین مقامات این شرکت با دستگاههای امنیتی روسیه ابراز نگرانی کرده است.

اما “کاسپرسکی لب” مکررا هرگونه ارتباطی با کرملین را رد کرده است.

در بیانیه سفارت روسیه همچنین آمده که این اقدام آمریکا باعث طولانی شدن تنش‌های دیپلماتیک بین دو کشور می‌شود.

این اقدام در حالی صورت گرفته که قرار است در هفته جاری سنای آمریکا در مورد ممنوعیت استفاده از محصولات این کمپانی از سوی سازمان های دولتی تصمیم گیری کند.

شرکت روسی ” کاسپرسکی لب” بیش از ۴۰۰ میلیون مشتری در سراسر جهان دارد. این شرکت هرگز نتوانست به یکی از تامین کننده های اصلی محصولات نرم افزار دولت آمریکا تبدیل شود.

ادعاهای مطرح شده در مورد این شرکت روسی باعث شده که شماری از کمپانی های آمریکایی محصولات متعلق به “کاسپرسکی لب” را از فروشگاهها و همچنین سایت های اینترنتی فروش خارج کنند.

“کاسپرسکی لب” گفته که از این تصمیم دولت آمریکا مایوس شده، اما تلاش می کند تا بی اساس بودن این ادعاها را ثابت کند.

 

بخش  دانش

دانش و فن

مهم‌ترین خبرها

کاسینی شیرجه نهایی به سوی کیوان را شروع می کند

فضاپیمای بین المللی کاسینی از مسیر حرکت خود در مدار کیوان منحرف شده تا شیرجه نهایی به سوی این سیاره که باعث نابودی اش خواهد شد را شروع کند.

 • 13 سپتامبر 2017 – 22 شهریور 1396

 

مصرف الکل در حاملگی؛ بنوشیم یا ننوشیم؟

محققان می‌گویند شواهد موجود برای اثبات این که نوشیدن مشروبات الکلی به مقدار کم از سوی مادر باردار ممکن است برای نوزاد خطر داشته باشد، “به طرز شگفت‌انگیزی محدود و ضعیف” است. آنها همه مطالعاتی که در دهه ۱۹۵۰ میلادی در این زمینه انجام شده را بررسی کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ شاهدی بر این مدعا که یک بار یا دو بار نوشیدن مشروبات الکلی در هفته زیان‌بار است وجود ندارد.

 • 12 سپتامبر 2017 – 21 شهریور 1396

 

 

ترکیب دو روش درمانی جدید برای معالجه کشنده‎ترین نوع سرطان پوست

 

پژوهشگران استرالیایی می‌گویند به ترکیبی از روشهای درمانی جدید برای معالجه ملانوما، کشندهترین نوع سرطان پوست، دست یافته‌اند که نه تنها رشد ملانوما را متوقف می‌کند بلکه مانع از گسترش آن به سایر اعضای بدن می‌شود.

 • 11 سپتامبر 2017 – 20 شهریور 1396

 

 

درگذشت دانشمند سرشناس ایرانی-آمریکایی و پدر منطق فازی

 

پروفسور لطفی زاده (لطف‌علی رحیم‌اوغلو عسکرزاده)، مبدع نظریه سیستم‌های فازی و شاخه‌های متنوع آن روز ششم سپتامبر ۲۰۱۷ در خانه خود در برکلی کالیفرنیا درگذشت.

 • 11 سپتامبر 2017 – 20 شهریور 1396

 

اطلاعات‌ آیفون جدید درز کرد

 

جزئیاتی از آیفون هشت٬ گوشی تلفن جدید اپل و بعضی ابزارهای دیگر تازه این شرکت به رسانه‌ها درز کرده است. قرار است سه‌شنبه گوشی جدید به طور رسمی معرفی شود.

 • 11 سپتامبر 2017 – 20 شهریور 1396

 

ساخت باتری مقاوم در برابر انفجار و آتش‌سوزی

 

دانشمندان موفق به ابداع یک باتری لیتیوم-یونی شده اند که در برابر انفجار یا آتش سوزی مقاوم است. این وسایل انرژی کافی برای وسایل الکترونیکی خانگی فراهم می کند اما در هیچ شرایطی آتش نمی گیرد حتی وقتی با میخ سوراخ سوراخ می شود.

 • 10 سپتامبر 2017 – 19 شهریور 1396

 

 

‘نهنگ آبی’ چیست و با خطر این بازی چه باید کرد؟

 

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران اخیرا گفته که دولت ایران مصمم است جلوی بازی خطرناک “نهنگ آبی” را بگیرد. پیش از او هم حسین اسدبیگی، رئیس اورژانس اجتماعی ایران در مورد انتشار اخبار و تصاویر مربوط به این بازی هشدار داده بود.

 • 10 سپتامبر 2017 – 19 شهریور 1396

 

#ازمابپرس؛ نکاتی که باید درباره پرده بکارت بدانید

 

در این مطلب دکتر سارا ناصرزاده، روان‌درمانگر جنسی به شماری از سوال‌های مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی درباره پرده بکارت پاسخ داده است.

 • 10 سپتامبر 2017 – 19 شهریور 1396

 

 

‘قلمی’ که در ده ثانیه سرطان را تشخیص می‌دهد

 

محققان در دانشگاه تگزاس آستین آمریکا ابزاری را معرفی کردند که وجود تومور و نشانه‌های سرطان را در بدن موجود زنده در ده ثانیه تشخیص می‌دهد.

 • 9 سپتامبر 2017 – 18 شهریور 1396

 

 

‘موجودات ناشناخته’ در غارهای زیر یخ‌های قطب جنوب

 

دانشمندان استرالیایی می‌گویند زیر یخچال‌های قطب جنوب، شبکه‌ای از غارهای گرم وجود دارد که ممکن است زیستگاه گیاهان و جانوران ناشناخته باشد.

 • 8 سپتامبر 2017 – 17 شهریور 1396

 

 

 

 

دیوید شوکمن، خبرنگار علمی بی بی سی، با کمک انیمیشن توضیح می دهد که چطور تندبادهای عظیم ایجاد می شوند

 • 8 سپتامبر 2017 – 17 شهریور 1396

 

 

پزشکان هندی هفت دندان نوزاد یک ماهه را کشیدند

 

پزشکان در ایالت گوجرات در غرب هند موفق به کشیدن ۷ دندان یک نوزاد یک ماهه شده‌اند. دندانپزشک این نوزاد گفته است “حال کودک اکنون خوب است“.

 • 8 سپتامبر 2017 – 17 شهریور 1396

 

 

سگ های وحشی آفریقا ‘با عطسه رای می گیرند’

 

یک مطالعه تازه نشان داده است که سگ های وحشی آفریقا با عطسه کردن برای تصمیم های جمعی رای گیری می کنند.

 • 6 سپتامبر 2017 – 15 شهریور 1396

 

 

 

ویدیو

تشخیص سرطان دهانه رحم با گوشی موبایل

 

اگر تست پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم برای شما هم ناخوشایند است، حتما این گزارش مهرناز فرهمند را ببینید.

 • 5 سپتامبر 2017 – 14 شهریور 1396

 

 

دوربین جدیدی که می‌تواند داخل بدن را ببیند

 

دانشمندان دوربینی ساخته‌اند که با آن می‌توان داخل بدن را دید. این دوربین به پزشکان کمک خواهد کرد حین بررسی اعضای داخلی بدن، ابزارهای پزشکی مثل آندوسکوپ را از بیرون ببینند و آنها را ردیابی کنند.

 • 4 سپتامبر 2017 – 13 شهریور 1396

 

 

یکی از قوی‌ترین میکروسکوپ‌های لیزری جهان راه اندازی شد

 

یکی از قویترین دستگاه های اکس-ری جهان که نقش میکروسکوپ لیزری را بازی خواهد کرد رسما کار خود را در شهر هامبورگ آلمان شروع کرده است.

 • 3 سپتامبر 2017 – 12 شهریور 1396

 

 

در چین می‌توانید با لبخندتان پول بدهید

 

چین هر چه بیشتر فناوری تشخیص چهره را به کار می گیرد، از خرید مرغ سوخاری (KFC) تا دریافت کارت پرواز. این سیستم که در چین “با لبخند بپرداز” نام گرفته با تشخیص چهره افراد و تطبیق آن با چهره ثبت شده، آن‌ها را از دست در جیب کردن برای پرداخت پول یا استفاده از کارت خرید خلاص می کند.

 • 2 سپتامبر 2017 – 11 شهریور 1396

 

 

فلورانس، بزرگ‌ترین سیارکی که از نزدیکی زمین عبور کرده است

 

یک سیارک بزرگ در روز آخر ماه جاری (اوت) از نزدیکی کره زمین عبور خواهد کرد.

 • 1 سپتامبر 2017 – 10 شهریور 1396

 

 

چرا خمیازه مسری است؟

 

محققان دانشگاه ناتینگهام می‌گویند بخشی از مغز که کنترل حرکت را بر عهده دارد (قشر حرکتی) مسئول پدیده “تقلید غیرارادی” است که باعث می‌شود خمیازه مسری باشد.

 • 1
 •  

۳۸۱ گونه جدید در جنگل‌های آمازون کشف شد

 

پژوهشگران از کشف ۳۸۱ گونه جدید در جریان تحقیقاتی دو ساله در آمازون برزیل خبر داده‌اند. بیش از ۲۰۰۰ گونه جدید در فاصله سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۵ در این منطقه کشف شده‌اند.

 • 31 اوت 2017 – 09 شهریور 1396

 

درخواست رئیس بی‌بی‌سی برای پایان ‘آزار کارکنان بخش فارسی

دیوید کلمنتی، رئیس بی‌بی‌سی، از مقام‌های قوه قضاییه ایران خواسته است که به “آزار” کارکنان بی‌بی‌سی فارسی پایان دهند.

آقای کلمنتی اقدام‌های قضایی اخیر در ایران علیه کارکنان بی‌بی‌سی فارسی را مایه نگرانی خوانده است.

رئیس بی‌بی‌سی در سخنرانی در یک کنفرانس رسانه‌ای در کمبریج، به اهمیت سرویس‌ جهانی بی‌بی‌سی اشاره کرد و گفت بی‌بی‌سی فارسی نمونه‌ای از دشواری‌ها و چالش‌های خبرنگاران سرویس جهانی بی‌بی‌سی است.

بی‌بی‌سی چند هفته پیش مطلع شد که قوه قضاییه ایران ۱۵۲ نفر از کارکنان و همکاران فعلی و پیشین بخش فارسی این رسانه را ممنوع‌المعامله کرده و عملا دارایی‌هایشان را مسدود کرده‌ است.

رئیس بی‌بی‌سی در سخنرانی خود با اشاره به فقدان بی‌طرفی سیاسی رسانه‌ها در برخی کشورها، گفت با توجه به مستقل بودن بی‌بی‌سی، صدها میلیون نفر از مردم جهان برای اطلاع از اخبار به سرویس جهانی بی‌بی‌سی متکی هستند.

او گفت برخوردهای دولت‌های خارجی در مواردی کار را برای خبرنگاران سرویس جهانی بی‌بی‌سی سخت می‌کند.

آقای کلمنتی سرویس فارسی بی‌بی‌سی را، با ۱۲و نیم میلیون نفر مخاطب در ایران، نمونه‌ای از چنین برخوردهایی دانست.

هفته گذشته سازمان گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کارکنان رسانه‌هایی چون رادیو فردا و بخش‌های فارسی صدای آمریکا، صدای آلمان دویچه وله، رادیو بین‌الملل فرانسه، و همچنین همکاران شبکه‌های ماهواره‌ای خصوصی مانند من و تو نیز با فشارهایی روبرو بوده‌اند.

رسانه‌های داخل ایران با محدودیت‌های بسیاری روبرو هستند و در بسیاری موارد روزنامه‌ها توقیف و روزنامه‌نگاران بازداشت می‌شوند. گزارشگران بدون مرز در آخرین ارزیابی سالانه خود از آزادی مطبوعات در سطح جهان، در میان ١٨٠ کشور بررسی‌شده، ایران را در جایگاه ۱۶۵ قرار داده است.

 

 

 

انصراف آنگ سان سوچی، از شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل

آنگ سان سوچی، رهبر حزب حاکم میانمار، می گوید در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت نخواهد کرد. در روزهای اخیر، انتقادها از او درباره چگونگی واکنشش به بحران روهینگیا به شدت افزایش پیدا کرده. گفته شده به جای او معاون رئیس جمهوری میانمار در این اجلاس شرکت خواهد کرد. همزمان یک مقام ارشد سازمان متحد خواستار تسریع کمک رسانی به پناهجویان روهینگیا در بنگلادش شده است. نعیمه نامجو گزارش می دهد.

 

تهدیدهای بمب‌گذاری مرموز’ شهرهای روسیه را ‘به هم ریخته است

این هشدارها که “قلابی” خوانده شده روز چهارشنبه در قلب مسکو و یک مرکز خرید معروف، هزاران نفر را ترساند

برای چهارمین روز متوالی، هزاران نفر از مردم روسیه با دریافت هشدارهای فوری بمب‌گذاری که منبع ارسال آنها مشخص نیست، ناچار به تخلیه منازل و محیط کار خود شده‌اند.

دهها مدرسه، مرکز خرید، ایستگاه قطار و ساختمان‌های عمومی در چهار روز گذشته با دریافت این هشدارهای مرموز تخلیه شده‌اند.

تا این لحظه، همه این هشدارها غیرواقعی و ظاهرا بخشی از یک “فریب‌کاری” سازمان یافته بوده‌اند و بر همین اساس مقام‌ها از مردم خواسته‌اند خونسردی خود را حفظ کنند.

تحقیقات درباره سرمنشاء این هشدارهای قلابی هنوز مشخص نیست اما یکی از مقام‌های دولت روسیه گفته به نظر می‌رسد منبع ارسال کننده آنها خارج از خاک روسیه است.

این مقام شهر چلیابینسک به خبرگزاری اینترفکس روسیه گفته: “دلایلی برای باور این که این‌ها از خارج سازمان یافته وجود دارد.”

روز چهارشنبه (۱۳ سپتامبر – ۲۲ شهریور) هشدار بمب‌گذاری در یکی از مراکز خرید لوکس مسکو که در نزدیکی کاخ کرملین واقع شده، خریداران را هراساند و آن طور که گزارش شده تنها در مسکو، پایتخت، این هشدارها برای ۵۰ هزار نفر ارسال شده است.

خریداران و بازدیدکنندگان در اطراف مرکز گام در مسکو پس از انتشار این هشدار بمب‌گذاری، ناچار به تخلیه این مرکز پربازدیدکننده در قلب پایتخت شدند

برخی رسانه‌های روسیه از جمله تلویزیون دولتی این کشور از این هشدارها تحت عنوان “حمله سایبری بزرگ” یاد کرده، وسعت آن را در سطح ملی اعلام کرده‌اند و انگشت اتهام را به سوی اوکراین گرفته‌اند.

در گزارش‌های دیگر، برخی از اشتباهات نرم افزاری و اختلال در شبکه‌های اینترنتی خبر داده‌اند و یکی از مقام‌ها هم این هشدارها را بخشی از مانور عمومی برای مقابله با حملات تروریستی خوانده، گمانه‌زنی که تاکنون از سوی کرملین تایید نشده است.

 

پلیس روسیه عملیات گسترده‌ای را برای مقابله با این هشدارهای قلابی ترتیب داده است

این هشدارها نخستین بار روز یکشنبه برای مردم ارسال شد اما ابعاد آن تنها از روز سه شنبه (دیروز) مورد توجه همگان قرار گرفت هنگامی که در شهر چلیابینسک برای هزاران شهروند فرستاده شد و منجر به تخلیه فوری ۱۰ ساختمان بزرگ و حدود ۱۱ هزار نفر از مردم این شهر روسیه شد.

سپس در شهر پرم، در شمال شرقی روسیه، حدود ۵۷۰۰ نفر ناچار به تخلیه مدارس و محل کار خود شدند.

به گزارش تلویزیون دولتی روسیه، در شهر استاوروپل در جنوب هم ۱۵۰۰ هشدار تلفنی بمب‌گذاری برای مردم ارسال شده است.

از آن هنگام در چندین شهر دیگر روسیه از جمله مسکو، این هشدارها برای هزاران نفر ارسال شده و هنوز هیچ کس مطمئن نیست که سرمنشاء ارسال آنها کجاست و هدف از این ایجاد هراس عمومی چیست.

 

روزهای بدخشان در سغد؛ پیوندهای منطقه‌ای در تاجیکستان

تاجیکستان کشوری عمدتا کوهستانی است. کوه‌ها فاصله زیادی میان مناطق مختلف ایجاد کرده‌اند. فاصله زیاد باعث شده که در هر منطقه فرهنگ و سنت‌های محلی خاصی شکل بگیرد. نبود ارتباطات و مراودات کافی مردمان این مناطق را تا حدی با هم بیگانه کرده و آنها درباره همدیگر اطلاع کافی ندارند. این امر موجب نوعی منطقه‌گرایی شده که از معضلات اجتماعی عمده تاجیکستان است و در شروع جنگ داخلی دهه ۱۹۹۰ میلادی عاملی تاثیرگذار بوده است.

مقامات محلی در دو منطقه سغد و بدخشان، در شمال و شرق تاجیکستان، که با هم فاصله زیادی دارند، تصمیم گرفته‌اند با برگزاری هفته‌های فرهنگی به آشنایی و نزدیکی بیشتر مردمان این دو منطقه کمک کنند. پارسال هفته فرهنگ سغد در بدخشان دایر شده بود، امسال هفته فرهنگ بدخشان در سغد که طی روزهای اخیر ادامه داشت. در چارچوب این تدبیر صدها تن از ساکنان بدخشان محصولات هنر دستی خود را روز ۲۴ اوت در شهر خجند، مرکز استان سغد، به نمایش گذاشتند.

 

نامه هشتاد چهره خلع سلاح هسته‌ای به ترامپ برای حفظ برجام

ایران و شش قدرت جهانی ژانویه سال گذشته برجام را امضاء کردند

بیش از هشتاد نفر از مقام‌های سابق جهانی و آمریکایی در کنار چندین نفر از کارشناسان و فعالان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در نامه‌ای ضمن حمایت از توافق‌نامه هسته‌ای بین ایران و قدرتهای جهانی موسوم به “برجام” به کاخ‌سفید هشدار داده‌اند که خروج آمریکا از این پیمان آن هم بدون نقض آشکار آن از سوی ایران، می‌تواند فاجعه‌بار باشد.

امضاء‌کنندگان این نامه که نسخه‌ای از آن را موسسه غیردولتی “آرمز کنترل” (مبارزه با گسترش تسلیحات نظامی) منتشر کرده تصریح کرده‌اند که: “از هنگام عقد توافق هسته‌ای در ژانویه ۲۰۱۶، برجام توانسته به طرز چشمگیری از تهدیدی که برنامه هسته‌ای ایران به وجود آورده بود بکاهد و زمینه را برای نظارت بی‌سابقه و شفافیت ایران در قبال فعالیت‌های هسته‌ای به وجود آورده است، امکانی که به احتمال بسیار زیاد هرگونه تلاش ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای نظامی را، حتی در صورت مخفی‌کاری، فورا برملا خواهد کرد.”

در میان امضاءکنندگان این نامه چندین مقام سابق دولت آمریکا، کارشناسان دانشگاهی و اندیشکده‌های مهم و نام‌هایی چون هانس بلیکس، رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی؛ تامس آر. پیکرینگ، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد و همچنین سفیر سابق آمریکا در کشورهای روسیه، اسرائیل و اردن؛ لارا هولگیت، سفیر سابق آمریکا در آژانس انرژی هسته‌ای؛ جان فاینر، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا؛ جوزف سیرینسیونه، رئیس موسسه پلاشر، رابرت مالی، هماهنگ کننده سابق کاخ سفید در امور خاورمیانه دیده می‌شود.

بسیاری از این افراد پیش‌تر هم از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران حمایت کرده بودند؛ اما نامه جدید آنها هم زمان شده با تلاش‌های دولت جدید آمریکا برای “اصلاح یا ملغی” کردن برجام که به نظر دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، “یک پیمان افتضاح” است.

بیشتر بخوانید

در ادامه این نامه امضاء‌کنندگان تاکید کرده‌اند آنها همزمان با حمایت از به کارگیری دقیق‌ترین و موشکافانه‌ترین روش‌ها برای کنترل پایبندی ایران به برجام، به کاخ‌سفید توصیه می‌کنند که باید این واقعیت را در نظر بگیرد که برهم خوردن توافق هسته‌ای ایران را به سوی پیشبرد دوباره برنامه‌های هسته‌ای خود سوق خواهد داد و “احتمالا” زمان رسیدن این کشور به فناوری هسته‌ای نظامی را کوتاه‌تر خواهد کرد.

این نامه که همزمان شده با سرآمدن دومین مهلت ۱۲۰ روزه دولت جدید آمریکا برای تمدید تعلیق برخی از تحریم‌های هسته‌ای ایران، در حالی منتشر شد که امروز (چهارشنبه ۱۳ سپتامبر – ۲۲ شهریور) رسانه آمریکایی بلومبرگ به نقل از منابع آمریکایی گزارش کرده رکس تیلرسون، وزیر خارجه این کشور، در حال تماس با شرکای اروپایی آمریکاست تا محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران را که براساس توافق برجام در حدود ۱۰ سال است٬ به بعد از پایان این تاریخ گسترش دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ضمن تایید پایبندی ایران به برجام تاکید کرده این نهاد بهترین و بیشترین ابزار را برای نظارت بر تهران دارد

شبکه خبری بلومبرگ می‌گوید دیپلمات‌های آمریکایی به مقام‌های رسمی اروپایی رجوع کرده‌اند تا شاید آنها به طرح محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران پس از انقضای برجام بپیوندند.

از جمله مهم‌ترین اهداف این طرح٬ اعمال محدودیت بر برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران اعلام شده است.

براساس توافق جامع اتمی که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما٬ میان ایران و شش قدرت جهانی به دست آمد٬ ایران برخی از محدودیت‌های موقت را در برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود پذیرفت.

این محدودیت‌ها پس از پایان تاریخ پیش‌بینی شده در توافق برجام که عمده آن ۱۰ ساله است٬ پایان می‌یابد و سپس برنامه اتمی ایران مطابق قوانین آژانس همانند دیگر کشورها به صورت عادی ادامه پیدا می‌کند.

تماس دیپلمات‌های آمریکایی با مقام‌های اروپایی برای محدود کردن برنامه اتمی ایران پس از پایان برجام٬ چند هفته پیش از اعلام راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران و توافق برجام انجام می‌شود.

 

انفجار انتحاری در نزدیک میدان مسابقات , ورزشی در کابل

این انفجار انتحاری ۳ کشته و ۵ زخمی به‌جا گذاشت

مقام‌های امنیتی در شهر کابل می‌گویند یک حمله انتحاری در نزدیک میدان رقابت‌های کریکت در شرق این شهر رخ داده است.

بصیر مجاهد، سخنگوی فرماندهی پلیس کابل به محفوظ زبیدی خبرنگار بی‌بی‌سی گفت این حمله امروز چهارشنبه ۲۲ سنبله/شهریور حوالی ساعت ۳ و ۴۵ دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی رخ داده است. او گفت که در نتیجه این انفجار سه نفر از جمله یک مأمور پلیس کشته و پنج نفر از جمله دو مأمور پلیس زخمی شده‌اند.

او می‌گوید که این مهاجم انتحاری قصد داخل شدن به میدان مسابقات کریکت را داشته اما در اولین ایست بازرسی در نزدیکی این میدان شناسایی شده و مواد همراهش را منفجر می‌سازد.

به گفته آقای مجاهد تا رسیدن به میدان مسابقات کریکت سه ایست بازرسی وجود داشته است.

حق نشر عکسREUTERSImage captionپلیس ملی افغانستان در نزدیک محل انفجار در کابل

اسماعیل کاووسی سخنگوی وزارت صحت/بهداشت افغانستان نیز می‌گوید که در این رویداد یک نفر کشته و پنج نفر زخمی شده است.

مسئولیت این رویداد را تاکنون کسی برعهده نگرفته است.

در میدان “کریکت‌بورد” افغانستان در منطقه چمن حضوری شهر کابل مسابقات لیگ ملی کریکت، “اشپگیزه” با شرکت شش تیم از تمام افغانستان از دو روز به این سو جریان دارد.

مقامات اداره کریکت‌بورد می‌گویند انفجار برای چند دقیقه مسابقات را متوقف کرد اما دوباره جریان بازی ادامه یافت.

 

 

 

در درگیری دو گروه مسلح در شمال افغانستان ۴ نفر کشته شدند

گروه‌های مسلح غیرمسئول در ولایت تخار فعال هستند

مقام‌های محلی ولایت تخار در شمال افغانستان می‌گویند در نتیجه درگیری میان “دو گروه مسلح غیرمسئول” در ولسوالی رستاق این ولایت، چهار نفر از جمله دو غیرنظامی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

این درگیری میان پیرمقل ضیایی معاون حزب جنبش اسلامی افغانستان و جمال از افراد مسلح غیرمسئول رخ داده است.

سنت الله تیمور سخنگوی والی تخار می‌گوید آقای ضیایی ادعا دارد که در مسیر رفتن به خانه‌اش، با کمین افراد مسلح غیرمسئول روبرو شده است.

به گفته او، در این درگیری نیم ساعته، دو غیرنظامی، جمال و یکی از همراهانش کشته شده و دو محافظ و راننده آقای ضیایی زخمی شدند.

مقام‌های محلی می‌گویند برای بررسی این رویداد هیئتی را به محل فرستاده‌اند و نیروهای امنیتی دولتی برای جلوگیری از درگیری‌های بیشتر به رستاق اعزام شده‌اند.

آقای تیمور می‌گوید این درگیری سبب شده مردم از محل فراری شوند و شهر را ترک کنند.

او هر دو گروه درگیر را “افراد مسلح غیرمسئول” می‌خواند اما حدود دو سال پیش آقای ضیایی گفته بود از سوی دولت در چارچوب نیروهای خیزش مردمی، اجازه مسلح ساختن افرادش را دارد.

درگیری میان افراد مسلح غیرمسئول در ولایت تخار بی‌پیشینه نیست. پیش از این بارها فعالان مدنی در این ولایت خواهان خلع سلاح این افراد شده‌اند.

 

 

واکنش ها به تصویب قطعنامه تازه علیه کره شمالی

در پی تصویب تحریم های تازه در شورای امنیت سازمان ملل به ابتکار آمریکا، کره شمالی گفته رنجی را بر واشنگتن تحمیل خواهد کرد تاکنون تجربه نکرده و دونالد ترامپ هم گفت این تحریم ها در مقایسه با گامی که باید نهایتا برداشته شود چیزی نیست.

فرستاده پیونگ یانگ در سازمان ملل آمریکا را متهم کرد که تصمیم به “رویاروی سیاسی، اقتصادی و نظامی” گرفته.

براساس تحریم هایی که دوشنبه به اتفاق آرا در شورای امنیت تصویب شد صادرات منسوجات کره شمالی ممنوع می شود و واردات بخش هایی از محصولات نفت و گاز هم محدود می شود.

این تحریم ها در واکنش به ششمین و قوی ترین آزمایش اتمی کره شمالی در ماه جاری اتخاذ شد.

هان تا سونگ، سفیر کره شمالی در سازمان ملل، گفت که او “قطعنامه غیرقانونی” جدید شورا را “قاطعانه رد می کند.”

او در یک کنفرانس سازمان ملل در ژنو گفت: “تدابیری که جمهوری دمکراتیک کره اتخاذ خواهد کرد آمریکا را دچار شدیدترین رنجی خواهد کرد که در تاریخش تجربه کرده.”

“به جای تصمیم های درست با تحلیل منطقی… رژیم واشنگتن بالاخره تصمیم به رویارویی سیاسی، اقتصادی و نظامی گرفت، چون اشتغال خاطر زائدی به این رویای دست نیافتنی دارد که پیشرفت های نیروی اتمی جمهوری دمکراتیک کره را که هم اکنون هم کامل شده به عقب برگرداند.”

این قطعنامه پس از آن تصویب شد که روسیه و چین، متحدان کره شمالی، آمریکا را نسبت به تخفیف پیش نویس اولیه تحریم ها قانع کردند.

صادرات منسوجات کره شمالی یکی از منابع مهم درآمد این کشور است

پیش نویس اولیه خواستار ممنوعیت کامل واردات نفتی کره شمالی می شد، قدمی که به گفته بعضی تحلیلگران می توانست باعث بی ثباتی رژیم کره شمالی شود.

اما ابراز نگرانی شد که در صورت ممنوعیت کامل واردات نفت، جمعیت این کشور در طول زمستان با سختی زیاد مواجه شود.

تحریم هایی که سازمان ملل با آنها موافقت کرده به این شرح است:

 • محدود شدن واردات محصولات نفتی. چین، بزرگترین متحد تجاری کره شمالی، بیشتر نفت خام این کشور را تامین می کند
 • منع کامل خریداری صادرات منسوجات که به عنوان دومین صادرات بزرگ این کشور ۷۰۰ میلیون دلار درآمد دارد
 • ممنوعیت صدور ویزاهای تازه برای کارگران کره شمالی در خارج که به تخمین آمریکا نهایتا باعث کاهش ۵۰۰ میلیون دلار درآمد مالیاتی این کشور خواهد شد

نیکی هیلی گفت کشورش از افزایش تحریم ها لذتی نمی برد

پیشنهادی برای انسداد دارایی های رهبر کره شمالی و منع سفرهای خارجی او از پیش نویس اولیه حذف شد.

آقای ترامپ روز سه شنبه در واکنشی گفت: “به عقیده ما این فقط یک قدم خیلی کوچک دیگر است، قدم بزرگی نیست.”

“مطمئن نیستم که تاثیری داشته باشد، اما خوب است که هر ۱۵ کشور عضو به آن رای دادند. اما این تحریم ها در مقایسه با چیزی که نهایتا باید انجام شود چیزی نیست.” او توضیح بیشتری نداد.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل پس از رای شورای امنیت گفت: “ما از افزایش تحریم ها لذتی نمی بریم. ما دنبال جنگ نیستیم.”

“رژیم کره شمالی هنوز از نقطه غیرقابل بازگشت رد نشده. اگر به این مسیر خطرناک ادامه دهد، ما فشار بیشتری خواهیم آورد. انتخاب با آنهاست.”

یک سخنگوی دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی روز سه شنبه گفت: “کره شمالی باید تشخیص دهد که به چالش کشیدن بی خردانه صلح بین المللی فقط باعث تحریم های شدیدتر علیه آنها خواهد شد.”

قطعنامه دوشنبه نهمین قطعنامه ای بود که شورا از سال ۲۰۰۶ به اتفاق آرا تصویب می کرد.

روند تحولات اخیر:

۳۰ نوامبر ۲۰۱۶سازمان ملل تجارت ارزشمند زغال سنگ کره شمالی با چین را هدف گرفت، و صادرات این کشور را با اعمال محدودیت هایی حدود ۶۰ درصد کم کرد. صادرات مس، نیکل، نقره، روی و مجسمه هم ممنوع شد.

۱۴ مه ۲۰۱۷کره شمالی آنچه که “یک موشک بالستیک نوساز” با توانایی حمل یک کلاهک بزرگ اتمی خواند آزمایش کرد.

۲ ژوئن ۲۰۱۷: سازمان ملل چهار نهاد و ۱۴ مقام را در معرض ممنوعیت سفر و انسداد دارایی قرار داد. این شامل سرپرست برنامه تجسسی کره شمالی در خارج می شد.

۴ ژوئیهکره شمالی ادعا کرد که اولین موشک قاره پیمای بالستیک را با موفقیت آزمایش کرده است.

۶ اوتسازمان ملل صادرات زغال سنگ، سنگ های معدنی و سایر مواد خام را ممنوع کرد و سرمایه گذاری در این کشور را محدود کرد که هزینه آن برای کره شمالی یک میلیارد دلار یعنی حدود یک سوم صادرات آن بود.

سوم سپتامبرکره شمالی گفت یک بمب هیدروژنی که امکان نصب نمونه کوچک آن بر یک موشک دوربرد وجود دارد را آزمایش کرده است.

رویترز: مقام‌های آمریکایی استراتژی جدیدی علیه ایران به ترامپ پیشنهاد کرده‌اند

به گزارش رویترز جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا (راست) یکی از پیشنهاددهندگان طرح تازه علیه ایران به دونالد ترامپ است

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از شش مقام فعلی و سابق آمریکایی گفته است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حال ارزیابی استراتژی جدیدی علیه نیروهای تحت حمایت ایران در عراق و سوریه و همچنین مقابله با برنامه موشکی بالستیک ایران است.

بر اساس گزارش رویترز، جیم ماتیس، وزیر دفاع، رکس تیلرسون، وزیر خارجه، هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا و چند مقام بلندپایه این کشور از جمله پیشنهادکنندگان این طرح بوده‌اند.

گفته شده که این طرح در جلسه شورای امنیت ملی که روز جمعه ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) برگزار شد، به دونالد ترامپ ارائه شده است.

دو منبع به رویترز گفته‌اند این طرح، در صورت تایید، ممکن است تا کمتر از یک ماه دیگر به صورت عمومی اعلام شود.

این خبرگزاری می‌گوید تمام منابعی که این خبر را داده‌اند “از پیش‌نویس این طرح اطلاع داشته‌اند” و خواسته‌اند که نامشان فاش نشود چون به گفته آنها “دونالد ترامپ هنوز درباره این طرح اقدامی نکرده است.”

کاخ سفید از اظهارنظر درباره این موشوع خودداری کرده است.

این منابع آمریکایی همچنین گفته‌اند هدف این طرح “افزایش فشار بر دولت ایران برای محدود کردن برنامه موشکی بالستیک و همچنین مقابله با حمایت تهران از شبه‌نظامیان است.”

یک منبع دیگر گفته است برنامه پیشنهاد شده “حمایت مالی ایران از گروه‌های شبه‌نظامی، اقدام‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور در منطقه به خصوص در عراق و سوریه و همچنین اقدام‌هایی نظیر توسعه بالقوه برنامه هسته‌ای” و آنچه در این گزارش از آن به عنوان “جاسوسی سایبری” نام برده شده را هدف قرار خواهد داد.

در حالی که دولت کنونی آمریکا به دنبال رویکرد متفاوتی درباره توافق جامع هسته‌ای با ایران است، پیش‌نویس طرح پیشنهادی جدید “تحریم‌های شدیدتر اقتصادی را در صورت تخلف ایران از توافق هسته‌ای، مد نظر قرار خواهد داد.”

روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام این سازمان گفت که ایران در حال عمل به تعهدات خود در توافق هسته‌ای است.

این اظهارات حدود ده روز پس از انتشار گزارش این سازمان درباره ایران بود که در آن پایبندی ایران به توافق هسته‌ای تائید شده بود.

یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است

دولت آقای ترامپ از زمان به قدرت رسیدن تا کنون دو بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده و اواسط ماه اکتبر باید بار دیگر درباره این مسئله تصمیم بگیرد.

منتقدان آقای ترامپ می‌گویند او با وجود تایید پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به دنبال بهانه‌ای است که نشان دهد ایران این توافق را نقض کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره احتمال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای گفته که در ایران هیات عالی نظارت بر برجام تصمیم‌های لازم را می‌گیرد “و در این زمینه پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است.”

آقای قاسمی بار دیگر گفته که ایران آغازکننده نقض برجام نخواهد بود و هشدار داد که نقض برجام توسط دیگران را تحمل نخواهد کرد.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل می‌گوید اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکند، به معنای خروج آمریکا از برجام نیست.

خبرگزاری رویترز در گزارش تازه خود به نقل از دو مقام‌ سابق و کنونی آمریکایی گفته ‌است: “این پیشنهاد شامل توقیف محموله‌های تسلیحاتی ایران برای کمک به حوثی‌ها در یمن، فلسطینی‌ها در غزه و در صحرای سینا در مصر هم می‌شود.”

بر همین اساس، این طرح پیشنهاد کرده که آمریکا در بحرین، جایی که شیعیان توسط حکومت سنی مورد سرکوب قرار گرفته‌اند، واکنش شدید نشان دهد.

این در حالی است که بر این اساس، رویترز گفته است: “پیشنهادی درباره گسترش فعالیت‌های نظامی آمریکا در سوریه و عراق ارائه نشده است.”

مشاوران امنیت ملی آمریکا می‌گویند پاسخ نظامی ‌آمریکا به نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه و عراق جنگ با داعش را پیچیده می‌کند.

یک مقام نظامی سابق آمریکایی به رویترز گفته است نیروهای حزب‌الله و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق در پس گرفتن قلمروهای تحت حاکمیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بسیار کمک بوده‌اند.

 

گزارش‌های ضدونقیض درباره وجود فساد در آموزش و پرورش افغانستان

به نوشته مرکز پیک، در اجرای هزار و ۴۰۰ طرح ساختمانی حدود ۲۰ میلیون دلار “اختلاس” صورت گرفته

یک مرکز خبرنگاری تحقیقی در افغانستان مدعی است که در گزارش درزکرده یک هیئت دولتی آمده است که در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ خورشیدی میلیون‌ها دلار در وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان حیف‌ومیل شده است.

مرکز خبرنگاری تحقیقی “پیک” ادعا می‌کند که به این گزارش دست یافته که نشان می‌دهد در این سال‌ها میلیون‌ها دلار خرج پرداخت حقوق بیش از ۴۰ هزار معلم، ساخت بیش از ۱۰۰۰ مکتب (مدرسه) و اجرای حدود ۴۰۰ طرح ساختمانی غیرواقعی شده است.

در رسانه‌های افغانستان از این آموزگاران، مکتب‌ها و طرح‌های ساختمانی به عنوان پدیده‌های “خیالی” نام برده می‌شود، چرا که در واقع وجود خارجی ندارند.

با وجود این یک عضو هیئت تعیین‌شده دولتی برای تهیه این گزارش به بی‌بی‌سی گفت که “پیک” در گزارش خود “غلو” کرده است.

براساس اطلاعات مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک، محمداشرف غنی، رئیس جمهوری در ۱۰ سرطان/تیر سال گذشته هیئتی را به ریاست نادر کتوازی، عضو مجلس نمایندگان تعیین کرد. این هیئت برای تهیه این گزارش ماه‌ها مشغول کار بود.

آقای کتوازی به بی‌بی‌سی گفت که در ترکیب این هیئت پنج عضو پارلمان، یک کارمند اداره امنیت ملی، یک کارمند دادستانی کل و دو فعال مدنی حضور داشتند. او از عبدالقادر بالاکرزی، عبدالقادر قلاتوال و حمیرا ایوبی در ترکیب این هیئت نام برد.

نه مسئولان مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک و نه دو عضو هیئت حقیقت‌یاب که با بی‌بی‌سی صحبت کردند، حاضر نشدند، نسخه‌ای از گزارش را در اختیار بی‌بی‌سی قرار دهند

آقای قلاتوال به بی‌بی‌سی گفت که این هئیت با دو ماه کار هزاران سند به دست آورد، با مراجع گوناگون صحبت کرد و در نهایت گزارشی ۲۸ صفحه‌ای را تهیه کرد. او گفت که در گزارش هیچ آماری درباره فساد در نهادهای آموزشی داده نشده است.

آقای کتوازی تاکید کرد که مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک در مورد موضوع فساد در این گزارش “غلو” کرده است.

اما روح‌الله آرمان، از مسئولان این مرکز به بی‌بی‌سی گفت که نسخه‌ای از این گزارش را به دست دارد و آن را از “مرجعی معتبر” به دست آورده و شماری از نویسندگان آن هم در مصاحبه با این مرکز محتوای آن را تایید کرده‌اند.

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک نوشته که در گزارش آمده که ۴۰ هزار و ۴۸۰ معلم و هزار و ۳۳ مکتب اصلا وجود ندارند، اما به نام آنها بودجه مصرف شده است. به نوشته مرکز پیک، در اجرای هزار و ۴۰۰ طرح ساختمانی حدود ۲۰ میلیون دلار “اختلاس” و در قرارداد چاپ کتاب‌های درسی نیز میلیون‌ها دلار حیف‌و‌میل شده است.

مرکز پیک در گزارش تحقیقی خود نوشته که شماری از مقام‌های ارشد پیشین وزارت معارف در تبانی با مسئولان محلی این وزارت در ولایت‌ها، در حیف‌ومیل این پول‌ها دست داشته‌اند.

اما شاه حسین مرتضوی، یافته‌های هیئت حقیقت‌یاب را “بخشی از یافته‌ها” درباره فساد در نظام آموزش و پرورش کشور خواند و گفت که این یافته‌ها با تحقیقات دیگری تکمیل می‌شود و به‌زودی منتشر خواهد شد.

آقای مرتضوی در پاسخ به این سوال که با گذشت حدود دو سال پس از دریافت این گزارش، دولت چه اقدامی کرده، پاسخ صریحی نداد، اما تاکید کرد دولت به هیچ وجه آن را فراموش نکرده است.

پیش از بارها در رسانه‌ها و برخی گزارش‌های تحقیقی از وجود فساد در نهادهای آموزشی سخن گفته شده است. در یک مورد اداره بازرس کل آمریکا برای بازسازی افغانستان از وجود “معلمان خیالی” خبر داد.

 

پرسپولیس ۱۰ نفره الاهلی عربستان را شکست داد

. پرسپولیس از دقیقه ۱۱ با اخراج کمال کامیابی‌نیا ۱۰ نفره بازی کرد

تیم فوتبال پرسپولیس ایران در حالی که بیش‌تر زمان مسابقه را با اخراج یکی از بازیکنانش، ۱۰ نفره برابر تیم الاهلی عربستان بازی کرد، موفق شد این تیم را با نتیجه ۳ بر یک شکست دهد و راهی بازی نیمه نهایی مسابقات قهرمانی باشگاه های آسیا شود.

در مسابقه برگشت میان پرسپولیس و الاهلی عربستان که به علت قطع روابط دیپلماتیک دو کشور در ابوظبی امارات متحده عربی‌ برگزار شد ابتدا پرسپولیس با گل دقایق ابتدایی علیپور یک بر صفر جلو افتاد اما در اوایل نیمه دوم با دریافت گل تساوی تا مرز حذف از این مسابقات پیش رفت.

پرسپولیس که با اخراج کمال کامیابی‌نیا در دقیقه ۱۱، ده نفره به بازی ادامه می‌داد با توجه به نتیجه بازی رفت که ۲ بر ۲ مساوی شده بود، باید یا پیروز این میدان می‌شد و یا دست کم با نتیجه ۳ بر ۳ یا بیشتر با الاهلی مساوی می‌کرد.

اتفاقی که تا ۱۰ دقیقه پایانی مسابقه روی نداد اما برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس در این دقایق پایانی با دو “تعویض طلایی” قدرت تهاجمی تیمش را بالا برد و پرسپولیس توانست در پی افزایش حملات خود صاحب دو ضربه پنالتی شود با زدن دو گل حریف قدرتمند خود را در مجموع با نتیجه ۵ بر ۲ شکست دهد.

مسابقه رفت دو تیم در شهر مسقط عمان برگزار شده بود و در آن دیدار هم پرسپولیس با وجود دو گل توانسته بود در پایان بازی را به تساوی بکشد.

گل دوم تیم پرسپولیس را گادوین منشا، بازیکن آفریقایی‌تبار این تیم زد.

گادوین منشا که به عنوان بازیکن تعویضی به میدان آمده بود این ضربه پنالتی را در پی برخورد شورت شایان مصلح (دیگر بازیکن تعویضی پرسپولیس) به دست مدافعان الاهلی به دست آورد و به راحتی ان را در خلاف جهت حرکت دروازه بان به گل تبدیل کرد.

این گل علاوه بر پیش انداختن پرسپولیس با اخراج یک بازیکن الاهلی، هر دو تیم را ۱۰ نفره کرد.

در حالی که بازی وارد دقایق تلف شده نیمه دوم شده بود، خطای مدافعان الاهلی بروی بشار رسن، دیگر بازیکن خارجی پرسپولیس که او هم به عنوان یار تعویضی به میدان آمده بود، پرسپولیس را صاحب یک ضربه پنالتی دیگر کرد و این بار مهدی طارمی، پشت ضربه ایستاد و آن را به گل سوم تیمش تبدیل کرد.

 

تاکید آلمان و روسیه بر ‘راه‌حل دیپلماتیک’ برای بحران کره شمالی

کیم جونگ اون در پی تازه ترین آزمایش موشکی در مراسمی در قدردانی از دانشمندان و مهندسان شرکت کرد

رهبران آلمان و روسیه در یک تماس تلفنی بر حل مسالمت‌آمیز بحران کره شمالی تاکید کرده‌اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در این مکالمه تاکید کرده‌اند که این بحران تنها از راه دیپلماتیک و با گفت‌و‌گوی سیاسی قابل‌حل است.

به گفته سخن‌گوی دولت آلمان، خانم مرکل در این گفت‌وگوی تلفنی از تلاش‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تشدید تحریم‌ها علیه کره شمالی حمایت کرده است.

اما این‌طور که گزارش شده، رئیس‌جمهوری روسیه بدون اظهارنظری درباره تحریم‌های جدید، از “بی‌توجهی” کره شمالی به قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل انتقاد کرده است.

پیش‌تر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفته بود که برنامه اتمی کره شمالی “یک تهدید جهانی و نیازمند یک واکنش جهانی است.”

او در برنامه اندرو مار در بی‌بی‌سی گفت: “این البته شامل ناتو هم هست.” اما نگفت که آیا حمله‌ای به گوام، جزیره در قلم‌رو آمریکا در اقیانوس آرام، واکنش جمعی ناتو را به دنبال خواهد داشت.

طبق ماده پنجم پیمان ناتو، حمله به یکی از اعضای این پیمان نظامی، حمله‌ای به همه اعضا تلقی خواهد شد.

گوام محل استقرار یک پایگاه نظامی آمریکاست و در هفته‌های اخیر بیشتر معرض تهدیدهای شدید لفظی کره شمالی بوده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت: “من در مورد این‌که آیا ماده پنج در چنین وضعیتی به کار گرفته خواهد شد یا نه قصد گمانه‌زنی ندارم. حرفی که می‌توانم بزنم این است که ما کاملا بر چگونگی کمک به یافتن یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای این مناقشه و فشار بر کره شمالی برای متوقف‌کردن برنامه‌های موشکی و اتمی‌اش متمرکز هستیم.”

او از کره شمالی خواست از توسعه سلاح های اتمی دست بردارد و آن را نقض فاحش قطعنامه های شورای امنیت و “تهدیدی علیه صلح و ثبات بین المللی” خواند.

ینس استولتنبرگ گفت در مورد واکنش ناتو در مورد حمله به گوام اظهار نظر نخواهد کرد

ناتو قبلا آزمایش های موشکی و اتمی کره شمالی را محکوم کرده اما به عنوان یک ائتلاف نظامی مستقیما در فعالیت های دیپلماتیک برای حل آن نقش ندارد.

هم‌زمان اعضای شورای امنیت سازمان ملل در مورد چگونگی رسیدگی به این بحران در پی تازه‌ترین آزمایش موشکی کره شمالی از روی ژاپن اختلاف نظر دارند.

آمریکا متن قطع‌نامه‌ای را برای افزایش تحریم‌ها آماده کرده که براساس آن آخرین منابع درآمد پیونگ‌یانگ قطع شود و هم‌چنین واردات نفتی این کشور ممنوع می‌شود.

با این حال روسیه نسبت به تحریم‌های بیشتر ابراز تردید کرده و می‌گوید تحریم‌های جاری هم تاثیر کمی داشته‌اند.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا، در برنامه اندرو مار گفت که آمریکا حق دارد از سایر اعضای سازمان ملل بخواهد به دفاع از سرزمین‌هایش کمک کند اما کار نباید به آن‌جا برسد.

او گفت: “باید به هر قیمتی شده از بدل‌شدن این بحران به یک مناقشه نظامی جلوگیری کنیم. به همین دلیل ما در سازمان ملل سخت تلاش می‌کنیم قطع‌نامه بهتری تصویب کنیم و تحریم‌های جاری را اعمال کنیم. ما مشغول بررسی تحریم‌ها در سراسر اتحادیه اروپا هستیم و البته سعی داریم چین را قانع کنیم همسایه‌اش را مهار کند.”

تحلیل‌گران معتقدند که مناقشه نظامی با کره شمالی برای پیونگ‌یانگ و هم‌چنین کره جنوبی ویران‌گر خواهد بود؛ و برخی می‌گویند که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، بیشتر به دنبال یک بازدارنده اتمی است تا برنامه‌ریزی برای شروع جنگ.

 

شکست داعش و خطر درگیری نظامی ایران و اسرائیل در سوریه؟

شهیر شهید ثالثروزنامه‌نگار و تحلیلگر

دیدار بین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در روز اول شهریورماه در شهر سوچی روسیه به درخواست نتانیاهو صورت گرفت. به گفته نتانیاهو هدف از این دیدار سه ساعته دادن اخطار “برای جلوگیری از وقوع یک جنگ در آینده” بوده است.

نتانیاهو بعد از ملاقات با پوتین به خبرنگاران گفت که مبالغه نیست اگر فرض کنیم داعش در آینده‌ای نه چندان دور پایگاهش را در سوریه از دست خواهد داد. اما به نظر او خطری که اسرائیل را تهدید می‌کند و وی “به وضوح این مطلب را به پوتین گوشزد کرده” این است که ایران در سوریه، در زیر گوش اسرائیل در حال تثبیت حضور خود با در اختیار داشتن یک نیروی نظامی است.

نتانیاهو اضافه کرد که ایران در پی ایجاد نیرویی مشابه حزب الله لبنان در سوریه و حتی فراتر از آن “ایجاد پایگاه‌های نظامی دائمی” در آن کشور است. وی افزود: “من به پوتین گفتم که این خطری است مستقیما متوجه ما و ما بی تفاوت نخواهیم نشست. ما هر موقع که نیاز باشد دست به اقدام خواهیم زد. در گذشته هم برای این قبیل کارها از کسی اجازه نگرفته ایم. جامعه بین المللی می‌داند که ما وقتی چیزی را می‌گوییم، عمل خواهیم کرد.”

حسین همدانی که حدود دو سال پیش در نزدیکی حلب کشته شد، در سال ۱۳۹۳ اعلام کرد که ایران یک نیروی شبه نظامی ۷۰ هزار نفری را در سوریه سازمان داده است. به گفته مقام‌های سپاه پاسداران، بزرگترین کمک ایران در سوریه سازماندهی نیروی شبه نظامی موسوم به “نیروهای دفاع ملی” بوده است. محمد رضا نقدی، فرمانده سابق بسیج در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که تأمین مالی نیروهای دفاع مالی زیر نظر “سردار همدانی” صورت می گیرد. گزارش های مستقل تعداد نفرات نیروهای مزبور را حدود ۵۰ هزار نفر برآورد کرده‌اند.

گفته می‌شود که نیروهای تحت کنترل ایران را عمدتا اعضای سپاه پاسداران، حزب الله لبنان، فاطمیون افغانستان، زینبیون پاکستان، کتائب حزب الله عراق تشکیل می دهند. طبیعی است که نیروهای مسیحی و علویان نیز با ایران همکاری نزدیک دارند.

واقعیت این است که بسیاری از ناظران معتقدند که حضور نظامی ایران در سوریه شاید جدی‌تر از نفوذ آن کشور در لبنان از طریق حزب الله باشد، چرا که نیروهای نظامی وابسته به ایران در سوریه مستقمیا تحت فرماندهی سپاه پاسداران عمل می‌کنند. همین امر نگرانی جدی اسرائیل را از دوران بعد از داعش دامن زده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس اخیرا گزارش داده که “هزاران جنگجوی مورد حمایت ایران در حال پیشروی به سوی شرق سوریه و نزدیک شدن به مرزهای عراق هستند. هدف تهران ایجاد کریدوری است که ایران را از طریق عراق به سوریه و سپس مدیترانه متصل کند و برای اولین بار راه بلامنازعی را برای رساندن کمک به متحدان خود در سوریه و لبنان ایجاد کند.”. حمله گسترده اخیر برای تصرف دیرالزور در شرق سوریه که سه سال است که در محاصره داعش قرار دارد در این چارچوب صورت گرفته است. روز سه شنبه ۱۴ شهریور ایران اعلام کرد که این محاصره بعد از سه سال شکسته شده است.

از داخل عراق هم عملیات مشابهی برای رسیدن به مرز سوریه در نواحی‌ای که در کنترل داعش است صورت می گیرد. ناظران پس گرفتن تلعفر از داعش را که سه هفته پیش اتفاق افتاد در همین راستا برآورد می‌کنند. یک سخنگوی کتائب حزب الله عراق که از نیروهای متحد ایران است، پس از تصرف تلعفر گفت: “هدف ما از میان بردن هر مانعی است که عراق را به سوریه و از آنجا به بیروت (در لبنان) متصل کند. مقاومت (ائتلاف نیروهای شبه نظامی ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی در منطقه به رهبری ایران به علاوه دولت سوریه) به این هدف نزدیک شده است”. وی هشدار داد که اگر آمریکایی‌ها مانع از پیشروی ما در سوریه بشوند، شبه نظامیان عراقی نیروهای آمریکایی در عراق را مورد حمله قرار خواهند داد.

چند سئوال در این رابطه مطرح می شود.

آیا ایران در پی تهدید اسرائیل، از سوریه خارج خواهد شد؟

دشمنی با اسرائیل که دلایل عقیدتی، تاریخی، روانی و سیاسی دارد یکی از پایه های سیاست خارجی و حتی هویتی جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می دهد. سازماندهی حزب الله لبنان در دهه ۱۳۶۰ با هدف تغییر موازنه قدرت به نفع اقلیت شیعه در لبنان و مقابله با برتری بلامنازع اسرائیل در منطقه بود. در عین حال هدف ایران این بود که از حزب الله به عنوان یک نیروی تهدید کننده و در نتیجه بازدارنده اسرائیل استفاده کند که مانع از انجام عملیات نظامی آن کشور علیه ایران شود. شکست اسرائیل در سال ۲۰۰۶ در جنگ نامنظم با نیروهای حزب الله، ایران را در دکترین خود راسختر کرد.

ایران با هدف جلوگیری از فروپاشی حکومت بشار اسد وارد سوریه شد. سوریه نه تنها به عنوان تنها کشور ضداسرائیلی منطقه بلکه به عنوان کانال رساندن کمک‌های لجستیکی به حزب الله لبنان برای ایران از اهمیت استراتژیک برخوردار است. ایران، هم سرمایه و هم نیروی انسانی سنگینی را در سوریه هزینه کرده است. به گفته استفان دمیستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، ایران سالانه ۶ میلیارد دلار در سوریه هزینه می‌کند.

با هزیمت داعش، ایران در موقعیت منحصر بفردی قرار می گیرد که یک نیروی شبه نظامی جنگ دیده را در همسایگی اسرائیل تحت فرماندهی خود دارد. این نیرو موازنه قوا را در منطقه به نفع ایران تغییر داده و آن کشور را به عنوان بازیگری تاثیرگذار وارد معادلات منطقه‌ای کرده است.

از مجموع مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که خروج ایران از سوریه بر اثر تهدیدات اسرائیل غیر محتمل است. رامی عبدالرحمن، ناظر حقوق بشر در سوریه می گوید که غیر ممکن است که “بعد از هزینه کردن صدها میلیون دلار و ارسال جنگ افزار و نیرو به سوریه بتوان مانع از رسیدن ایران به اهدافش شد”. وی می افزاید: “حتی اگر بشار اسد قدرت را ترک کند نفوذ ایران در سوریه غیر قابل توقف است.”

عجیب اینجاست که اسرائیل تاکنون از این مسئله ابراز نگرانی نکرده بود در حالی که این وضعیت قابل پیش بینی بود.

نیروهای عراقی در حال پیشروی به سوی تلعفر

آیا اسرائیل با نیروهای تحت فرماندهی ایران وارد جنگ خواهد شد؟

اسرائیل در چند سال گذشته بارها به نیروهای سوری و حزب الله و انبارهای مهمات این گروه‌ها حمله کرده اما هرگز عملیات جنگی خود را در حد یک جنگ تمام عیار گسترش نداده است. دلیل عمده این امر آن است که مبارزه با نیروهای غیر منظم از طریق حملات هوایی نتیجه‌ای جز شکست در پی ندارد. تجارب آمریکا در ویتنام، نیروهای ناتو و شوروی سابق در افغانستان و اخیرا عربستان در یمن گواه این مدعاست. از طرفی ورود پیاده نظام ارتش اسرائیل به صحنه‌ای که همه علیه یکدیگر در حال جنگ نا منظمند با منطق نظامی همخوانی ندارد. به ندرت ارتشی در جنگ با نیروهای نامنظم به پیروزی رسیده است، ضمن اینکه شهرهای اسرائیل در برابر حملات موشکی از خاک سوریه آسیب‌پذیرند. از طرف دیگر ایران هم علیرغم شعارهای تند علیه اسرائیل محتمل نیست که مستقیما علیه اسرائیل دست به حرکتی تهاجمی و تحریک‌آمیز بزند.

بهر حال حزب الله جدیدی با هویتی متفاوت در سوریه متولد شده است. سناریوی محتمل این است که در سال های پیش رو حملات پراکنده و ایذایی از سوی اسرائیل و نیروهای جدید متحد ایران گاه با شدت و گاه با ضعف ادامه پیدا کند.

اما آیا این وضعیت ممکن است به یک برخورد نظامی مستقیم بین ایران و اسرائیل منتهی شود؟

بعضی کارشناسان روابط بین الملل معتقدند که اکثر جنگ‌ها بر اثر اشتباه محاسبه یک طرف یا طرفین شکل می‌گیرد.

 

حمله انتحاری به کاروان نظامیان خارجی در شمال کابل

نیروهای آمریکایی در نزدیک پایگاه نظامی بگرام (عکس از بایگانی). بین‌المللی در افغانستان از اهداف اصلی گروه طالبان است

منابع دولتی در شمال کابل، پایتخت افغانستان تایید کرده‌اند که یک بمبگذار انتحاری به کاروان نیروهای بین‌المللی حمله کرده است.

وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان، به بی‌بی‌سی گفت که این بمبگذار روز دوشنبه، ۲۰ سنبله/شهریور خودرو بمبگذاری شده حامل خود را در برابر کاروان نیروهای خارجی منفجر کرد.

به گفته او، این انفجار در نزدیک پایگاه نظامی بگرام، روی داده است که در ولایت پروان در شمال کابل موقعیت دارد.

خانم شهکار افزود که در این انفجار یک خودرو نظامیان خارجی آسیب دیده، اما درباره تلفات احتمالی آن اطلاعی در دست نیست.

گروه طالبان مسئولیت این بمبگذاری را به عهده گرفته و مدعی شده است که چند سرباز آمریکایی کشته شده‌اند.

نیروهای بین‌المللی تحت فرمان سازمان ناتو در افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که از وقوع این انفجار آگاه و در حال گردآوری اطلاعات در این مورد هستند.

پایگاه نظامی بگرام، بزگ‌ترین پایگاه هوایی افغانستان و از سال ۲۰۰۱ مرکز اصلی نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

 

 

ایرما بخش بزرگی از میامی را زیر آب برد

توفند ایرما به سمت شمال و عمق ایالت فلوریدا در حال حرکت است و بخش‌های وسیعی از شهر میامی را به زیر آب برده است.

شدت این توفند که پس از عبور از کوبا از سه به چهار افزایش یافته بود ساعتی پیش دوباره کاهش یافت و به سه رسید اما بارندگی شدید و بادهایی که بیش از ۱۹۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارند مرکز تجاری میامی را شصت سانتی‌متر زیر آب برده است

گردبادهایی هم که این توفند ایجاد کرده بخش‌های بزرگی از مرکز و شرق فلوریدا را درنوردیده‌اند و یکی از این گردبادها هم در نزدیکی فرودگاه فورت لادردیل شکل گرفته است.

مرکز ملی توفند آمریکا به مردم هشدار داده “قدرت” این توفان را دستکم نگیرند و در حالی که توفند به سمت غرب ایالت در حال حرکت است به مردم اکیدا توصیه کرده که “از آب دور شوید.”

گزارش شده بیش از یک میلیون نفر فاقد برق هستند.

توفان پیش از رسیدن به ساحل فلوریدا رشته جزایر جنوب فلوریدا موسوم به فلوریدا کیز را بشدت در هم کوبید و اکنون به آرامی در حال حرکت به غرب خط ساحلی این ایالت است. در ساعت‌های اخیر درباره بالا آمدن آب به مردم هشدار داده شده و گزارش شده در فلوریدا کیز آب ۴.۶ متر بالا آمده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی یک نفر بر اثر سقوط درخت در این جزایر کشته شده است.

سام فرزانه، خبرنگار بی‌بی‌سی در میامیشدت بادها در میامى آنقدر شده که تقریبا مى‌توانم خودم را روى باد رها کنم و به زمین نیافتم. و تازه چشم توفان قرار نیست به اینجا بیاید و اینها فقط بادهاى جانبى ایرما هستند.

توفان هنوز خودش را در فلوریدا جاگیر نکرده، خبر درگذشت یک نفر بر اثر این باد و باران منتشر شده است. مقام‌هاى محلى در رسانه‌هاى فلوریدا با تکرار از مردم مى‌خواهند که از خانه‌هایشان بیرون نیایند. فرماندار مى‌گوید که بیرون آمدن از خانه در نزدیکى چشم توفان با خودکشى فرقى ندارد.

چشم ایرما

ایرما که با ضریب قدرت ۵ به کوبا رسیده بود و گردبادهایی با حدود ۱۹۰ کیلومتر در ساعت تولید کرده بود، پس از ترک کوبا قدرتش تخفیف یافت به توفند درجه سه؛ اما با برخورد به آب‌های گرم سواحل فلوریدا دوباره قوی و به توفندی با قدرت چهار تبدیل خواهد شد و علاوه بر بارندگی شدید، سطح آب دریا را آنقدر بالا خواهد آورد که شاید مرکز تجاری تمپا و مناطق مسکونی سواحل آن را زیر آب ببرد هر چند که تغییر جهت ایرما به غرب تمپا را کمی از مسیر توفند دور کرده است.

مردم در فرودگاه‌های فلوریدا برای فرار از توفند

آبهای ساحل فلوریدا از هم اکنون بالاتر آمده و مرکز ملی توفند آمریکا، هشدار داده بود که توفانی که به رشته جزایر جنوب فلوریدا موسوم به فلوریدا کیز و همچنین خلیج تمپا و نواحلی ساحلی فلوریدا رسیده جان ساکنان را تهدید می‌کند.

در مناطق کم ارتفاع انتظار می‌رود آب با موج‌های بلندی به ارتفاع دو متر وارد شهر و مناطق مسکونی شود و علاوه بر سیل قوی، آب اقیانوس در حال بازگشت به دریا هم ویرانی مضاعفی بر جای بگذارد کما اینکه هم اکنون بخش بزرگی از میامی زیر آب است.

انتقال مردم ساکن جزیره سنت مارتین به بیرون این جزیره

به سی درصد جمعیت فلوریدا -بیش از شش میلیون نفر- هشدار داده شده که محل زندگی خود را ترک و به مناطق امن بروند و از مردمی که خانه‌های خود را ترک نکرده‌اند خواست که در خانه‌های خود در اتاق‌های داخلی و دور از پنجره‌ها باقی بمانند.

به گفته فرماندار فلوریدا بیش از پنجاه هزار نفر خود را به پناهگاه‌ها رسانده‌اند و این پناهگاه‌ها بسرعت از جمعیت پر شده و در مواردی امکان اسکان جمعیت بیشتر را نداشته و مردم مجبور شده اند خود را به پناهگاه دیگری برسانند.

 

این تصاویر از بالای توفند ایرما تهیه شده است

خلیج تامپا که سه میلیون نفر در حاشیه آن زندگی می کنند از ۱۹۲۱ تا به حال شاهد توفند بزرگی نبوده است و گفته می‌شود میامی، این ساحل لوکس و معمولا پر از جمعیت- اکنون به شهر ارواح تبدیل شده است و در آن مقررات منع رفت و آمد به اجرا درآمده است.

مردم در فرودگاه‌های فلوریدا برای فرار از توفند

ایرما در مسیر خود تا ساحل فلوریدا جزایر زیادی را ویران کرده و جان بیست و هفت نفر را گرفته است.

ایرما در سر راه خود کوبا، جزایر سنت مارتین و سنت بارتلمی، جزایر ترکس و کایکوس، باربودا، آنتیگوآ، پورتوریکو، جزایر ویرجین بریتانیا، جزایر ویرجین آمریکا، هائیتی و جمهوری دومنیکن را در هم کوبیده اما امدادرسانی به این مناطق با دشواری روبرو است چرا که توفند دیگری با شدت چهار به نام توفند خوزه با بادهایی با سرعت ۲۳۰ کیلومتر در ساعت در همان مسیر ایرما در حال حرکت است.

با نزدیک شده توفند خوزه ساکنان باربودا از این جزیره بیرون برده شدند اما خوزه از این جزیره گذر نکرد هر چند انتظار می‌رود سنت مارتین و سنت بارتلمی در مسیر خوزه باشند.

 

 

 

رهبران افغانستان مردم را به وفاق ملی دعوت کردند

هفته شهید” امسال با شعار “وفاق ملی” تجلیل می‌شود

در شانزدهمین سالروز کشته شدن احمد شاه مسعود، فرمانده ائتلاف ضد طالبان و وزیر دفاع سابق افغانستان، رهبران این کشور خواستار وفاق ملی شده‌اند.

آقای مسعود در ۹ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی، در حمله انتحاری دو شهروند عرب که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، کشته شد.

بعد از سقوط گروه طالبان، دولت افغانستان به آقای مسعود عنوان “قهرمان ملی” داد و سالروز کشته شدن او را هفته شهید نامگذاری کرد.

امسال نیز صدها نفر از هواداران و رهبران جهادی و سیاسی افغانستان در خیمه لویه جرگه تجمع و از این فرمانده فقید مجاهدین تجلیل کردند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در پیامی به این مناسبت گفته که شهدای افغانستان از هر قوم و از هر منطقه‌ای که بودند، به تمام اقوام و به تمام افغانستان تعلق داشتند.

آقای غنی افزوده که در چنین شرایطی، دامن زدن به شکاف‌ها، افزودن فاصله‌ها و تفرقه انداختن در میان مردم این مرز و بوم، با راه و روش شهدای ما سازگار نیست.

او تصریح کرده که به میان کشیدن بحث‌هایی که اجماع ملی را خدشه دار سازد و به همبستگی مردم ما آسیب برساند، دور شدن از آرمان‌هایی است که فرزندان نامور و افتخار آفرین افغانستان به خاطر آن جان های خود را قربان کردند.

نمایشگاه کتاب نیز در شهر کابل به این مناسبت دایر شده است

محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح که در مراسم امسال در خیمه لویه جرگه شرکت کرده بود، گفته که در بین مردم افغانستان اختلاف وجود ندارند و دردشان از اختلاف است.

به گفته او، اختلاف در سه حلقه است. “اول؛ سیاسیون به هر شکل که توانستند برای باز کردن جای پا از این فرصت استفاده کردند. دوم؛ قلم بدستان و روشنفکران افغانستان و آنان سعی دارند که این شکاف را عمیق سازند. سوم؛ علما است که باعث شکاف میان مردم افغانستان می‌شوند که از این سه قشر می‌خواهم به وحدت و همدلی مردم افغانستان احترام بگذارند”.

او اضافه کرده که وفاق ملی باید در عمل دیده شود و عینیت داده شود و زیرا وفاق ملی به اشکال مختلف آسیب دیده است. زمانی که روحیه برتر طلبی حاکم شود این امر به یک فاجعه تبدیل می‌شود و اینکه یک قوم بر قوم دیگر خود را برتر بداند.

کریم خلیلی، رئیس شورای صلح: از سیاسیون، روشنفکران و علما می‌خواهم به وحدت و همدلی مردم افغانستان احترام بگذارند

صلاح الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی و وزیر خارجه افغانستان نیز گفت که اصلاحات مورد نظر حزب او ضامن بقای این کشور است و آنان نگران است که نشود این سرزمین را کسانی دانسته و ندانسته مطابق خواست دیگران به نابودی بکشانند.

او گفت که از خواسته‌های که برای بهبود کشور و بقای جامعه مطرح کرده عقب نخواهد نشست.

چندی قبل آقای ربانی با انتقاد شدید از کوتاهی حکومت در تامین امنیت شهر کابل در نقش رهبر اپوزیسیون ظاهر شد. او خواستار برکناری حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان شد.

Image captionدر این روز هر سال کاروان‌های از خودروها در سطح شهر راه می‌افتند

عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان که اکنون در ترکیه به سر می‌برد نیز با ارسال پیامی خواستار اتحاد مردم افغانستان شده و گفته بود که نباید در هر سر یک خیال باشد.

او گفته که ۳۵ سال در عمق سیاست افغانستان بوده و می‌داند که کی به کی‌ها وابسته و “مرا وادار نکید چیزهای که دیده‌ام که از آنها پرده بردارم.”

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان افزوده که ائتلاف ملی برای نجات افغانستان براساس نیاز افغانستان تشکیل شده و این ائتلاف در قلب هر فرد افغانستان جا دارد و از آن حمایت می‌کنند. هدف موسسان این بوده که در کنار مردم افغانستان باقی بمانند.

 

Updated: سپتامبر 25, 2017 — 10:24 ق.ظ