اخبار فوری روز :مراسم بزرگداشت شانزدهمین سالگرد شهادت احمد شاه مسعود در کابل ؛دراین مراسم رهبران افغانستان مردم را به وفاق ملی دعوت کردند

 

رهبران افغانستان مردم را به وفاق ملی دعوت کردند 

شهید” امسال با شعار “وفاق ملی” تجلیل می‌شود

در شانزدهمین سالروز کشته شدن احمد شاه مسعود، فرمانده ائتلاف ضد طالبان و وزیر دفاع سابق افغانستان، رهبران این کشور خواستار وفاق ملی شده‌اند.

آقای مسعود در ۹ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی، در حمله انتحاری دو شهروند عرب که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، کشته شد.

بعد از سقوط گروه طالبان، دولت افغانستان به آقای مسعود عنوان “قهرمان ملی” داد و سالروز کشته شدن او را هفته شهید نامگذاری کرد.

امسال نیز صدها نفر از هواداران و رهبران جهادی و سیاسی افغانستان در خیمه لویه جرگه تجمع و از این فرمانده فقید مجاهدین تجلیل کردند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در پیامی به این مناسبت گفته که شهدای افغانستان از هر قوم و از هر منطقه‌ای که بودند، به تمام اقوام و به تمام افغانستان تعلق داشتند.

آقای غنی افزوده که در چنین شرایطی، دامن زدن به شکاف‌ها، افزودن فاصله‌ها و تفرقه انداختن در میان مردم این مرز و بوم، با راه و روش شهدای ما سازگار نیست.

او تصریح کرده که به میان کشیدن بحث‌هایی که اجماع ملی را خدشه دار سازد و به همبستگی مردم ما آسیب برساند، دور شدن از آرمان‌هایی است که فرزندان نامور و افتخار آفرین افغانستان به خاطر آن جان های خود را قربان کردند.

نمایشگاه کتاب نیز در شهر کابل به این مناسبت دایر شده است

محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح که در مراسم امسال در خیمه لویه جرگه شرکت کرده بود، گفته که در بین مردم افغانستان اختلاف وجود ندارند و دردشان از اختلاف است.

به گفته او، اختلاف در سه حلقه است. “اول؛ سیاسیون به هر شکل که توانستند برای باز کردن جای پا از این فرصت استفاده کردند. دوم؛ قلم بدستان و روشنفکران افغانستان و آنان سعی دارند که این شکاف را عمیق سازند. سوم؛ علما است که باعث شکاف میان مردم افغانستان می‌شوند که از این سه قشر می‌خواهم به وحدت و همدلی مردم افغانستان احترام بگذارند”.

او اضافه کرده که وفاق ملی باید در عمل دیده شود و عینیت داده شود و زیرا وفاق ملی به اشکال مختلف آسیب دیده است. زمانی که روحیه برتر طلبی حاکم شود این امر به یک فاجعه تبدیل می‌شود و اینکه یک قوم بر قوم دیگر خود را برتر بداند.

کریم خلیلی، رئیس شورای صلح: از سیاسیون، روشنفکران و علما می‌خواهم به وحدت و همدلی مردم افغانستان احترام بگذارند

صلاح الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی و وزیر خارجه افغانستان نیز گفت که اصلاحات مورد نظر حزب او ضامن بقای این کشور است و آنان نگران است که نشود این سرزمین را کسانی دانسته و ندانسته مطابق خواست دیگران به نابودی بکشانند.

او گفت که از خواسته‌های که برای بهبود کشور و بقای جامعه مطرح کرده عقب نخواهد نشست.

چندی قبل آقای ربانی با انتقاد شدید از کوتاهی حکومت در تامین امنیت شهر کابل در نقش رهبر اپوزیسیون ظاهر شد. او خواستار برکناری حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان شد.

عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان که اکنون در ترکیه به سر می‌برد نیز با ارسال پیامی خواستار اتحاد مردم افغانستان شده و گفته بود که نباید در هر سر یک خیال باشد.

او گفته که ۳۵ سال در عمق سیاست افغانستان بوده و می‌داند که کی به کی‌ها وابسته و “مرا وادار نکید چیزهای که دیده‌ام که از آنها پرده بردارم.”

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان افزوده که ائتلاف ملی برای نجات افغانستان براساس نیاز افغانستان تشکیل شده و این ائتلاف در قلب هر فرد افغانستان جا دارد و از آن حمایت می‌کنند. هدف موسسان این بوده که در کنار مردم افغانستان باقی بمانند.

 

 

بارزانی: امیدوارم ناچار نشویم سر کرکوک بجنگیم

آقای بارزانی به نفیسه کوهنورد گفت ایران می‌تواند به حل اختلافات اربیل و بغداد کمک کند‌

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، به بی‌بی‌سی فارسی گفت نمی‌خواهد بر سر مساله استقلال کردستان وارد درگیری نظامی شود، اما در عین حال با کسانی که بخواهند با زور اسلحه بر سر کرکوک بجنگند، مقابله خواهد شد.

آقای بارزانی در پاسخ به نفسیه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که از او درباره احتمال درگیری نظامی در مناطق مورد مناقشه مانند کرکوک و طوزخورماتو پرسید، گفت: “امیدواریم ناچار نشویم با کسی بجنگیم. نمی‌خواهیم هم با کسی بجنگیم.”

او درباره تهدید احتمالی گروه‌هایی مانند حشد شعبی گفت: “اگر آنها فقط تهدید می کنند بگذار حرف خودشان را بزنند. اما اگر بخواهند وارد عمل شوند فکر کنم بعد از آن وضعیت جدیدی پیش رو خواهیم داشت.”

“می‌خواهیم کرکوک سمبل همزیستی اقوام و ادیان باشد، ولی هر نیرویی اگردر فکر این باشد که با زور و سلاح بخواهد واقعیت کرکوک را عوض کند و آن را از کردستان جدا کند باید توقع این را داشته باشد که همه کردها خود را اماده جنگ برای این شهر کنند.”

اقلیم کردستان عراق می‌خواهد کمتر از سه هفته دیگر ( ۲۵ سپتامبر، ٣ مهر)، برای استقلال از عراق همه‌پرسی غیرالزام‌آور برگزار کند. دولت مرکزی عراق، کشورهای همسایه مانند ایران و ترکیه، و همچنین آمریکا، از برگزاری این همه‌پرسی انتقاد کرده‌اند.

آقای بارزانی در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی تاکید کرد که همه‌پرسی سر موعد انجام خواهد شد.

قرار است همه‌پرسی در مناطق مورد مناقشه‌ای مانند کرکوک نیز برگزار شود.

گفتگوی بی بی سی فارسی با مسعود بارزانی

آقای بارزانی نگرانی‌های مطرح‌شده درباره عواقب احتمالی همه‌پرسی را رد کرد. او در پاسخ به احتمال افزایش بی‌ثباتی در اثر همه‌پرسی گفت: “اصلا چه موقع اینجا امنیت و آسایش داشته که ما از به هم خوردنش بترسیم؟ کی عراق یکپارچه بوده که الان از به هم خوردنش بترسیم؟ آنها که این حرف‌ها را می‌زنند فقط بهانه می‌تراشند.”

رئیس اقلیم کردستان گفت ایران می‌تواند با استفاده از نفوذی که بر دولت مرکزی عراق دارد، برای حل اختلافات میان بغداد و اربیل کمک کند.

جمشید برزگر- تحلیلگر بیبیسی در امور ایران

سخنان مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، در آستانه برگزاری همه پرسی بر شدت منازعات بر سر این رفراندوم و آینده عراق خواهد افزود. او نه تنها بر برگزاری همه پرسی در موعد مقرر تاکید کرده، بلکه از آمادگی کردها به توسل به اسلحه برای نگه داشتن کرکوک در اقلیم کردستان سخن گفته است.

جدا از دولت عراق، ایران و ترکیه نیز با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرده‌اند و آمریکا خواستار به تعویق انداختن آن شده است.

اظهارات آقای بارزانی نشان می دهد که فشارها و رایزنی ها دست کم تا کنون تاثیری بر عزم اقلیم کردستان برای برگزاری همه پرسی نداشته است، با این حال می‌توان انتظار داشت که سخنان او واکنش‌های تندی را، از جمله از طرف مقامات عراقی و ایرانی، به دنبال داشته باشد؛ اما آنها در اعمال فشار تا کجا می‌توانند یا می‌خواهند پیش بروند؟

 

همه‌پرسی کردستان عراق: جنگ تازه یا پذیرفتن واقعیت جدید منطقه

جمشید برزگرتحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

حدود دو هفته دیگر اقلیم کردستان همه‌پرسی استقلال برگزار می‌کند

سخنان مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، در آستانه برگزاری همه‌پرسی بر شدت منازعات بر سر این رفراندوم و آینده عراق خواهد افزود. او نه تنها بر برگزاری همه‌پرسی در موعد مقرر تاکید کرده، بلکه از آمادگی کردها به توسل به اسلحه برای نگه داشتن کرکوک در اقلیم کردستان سخن گفته است.

جدا از دولت عراق، ایران و ترکیه نیز با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرده‌اند و آمریکا خواستار به تعویق انداختن آن شده است.

اظهارات آقای بارزانی نشان می دهد که فشارها و رایزنی ها دست‌کم تا کنون تاثیری بر عزم اقلیم کردستان برای برگزاری همه پرسی نداشته است، با این حال می توان انتظار داشت که سخنان او واکنش های تندی را از جمله از طرف مقامات عراقی و ایرانی به دنبال داشته باشد؛ اما آنها در اعمال فشار تا کجا می‌توانند یا می‌خواهند پیش بروند؟

از گفتگوی آقای بارزانی با نفیسه کوهنورد چنین برمی آید که دو همسایه یا دست‌کم یکی از آنها، یعنی ایران و ترکیه، اقلیم کردستان را به بستن مرزها تهدید کرده‌اند. چنین اقدامی، فشار اقتصادی و روانی سنگینی بر کردستان عراق وارد خواهد کرد، اما آقای بارزانی که می گوید برای استقلال کردستان حاضر است جان ببازد، بسته شدن مرزها را هرچند به معنای سرکوب می داند اما تاکید می‌کند که کردها از گرسنگی و تشنگی نخواهند مرد.

مواضع سرسختانه رئیس اقلیم کردستان بیش از هر کس دیگری متوجه حکومت ایران است. آقای بارزانی نه تنها مواضع رهبر جمهوری اسلامی و دیگر مقامات ایرانی را در باره برگزار نشدن همه‌پرسی دخالت کسانی از بیرون در امور داخلی خود قلمداد کرده، بلکه میزان و شدت مخالفت بغداد با همه پرسی و حوادث پس از آن را نیز در گرو موضع گیری ایران دانسته که به گفته او بر شیعیان حاکم در بغداد نفوذی چشمگیر دارد.

گفتگوی بی بی سی فارسی با مسعود بارزانی

مشکل چیست؟

استقلال کردستان عراق، به دو دلیل عام و خاص حساسیت‌برانگیز شده و شدت این حساسیت ها ممکن است بر التهاب موجود در منطقه بیش از پیش بیفزاید.

دلیل عام این است که اصولا شکل گیری هر کشور جدید در هر کجای جهان، آرایش ژئوپلیتیک منطقه را به کلی متفاوت می‌کند و منطقه تحول یافته را با پیامدهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تازه‌ای مواجهه می سازد.

جغرافیای سیاسی کنونی منطقه‌ای که ممکن است صاحب کشوری تازه به نام کردستان شود، عمری حدود یک صد سال دارد و هرچند مرزهایش با جنگ ها و منازعات فراوان و مستمر شناخته شده، اما کشورهای منطقه هنوز به شدت درگیر اختلافات مرزی با یکدیگرند.

به همین دلیل، شکل‌گیری یک کشور تازه، و از آن مهم تر تجزیه و فروپاشی یک کشور مهم، کل منطقه را دستخوش تحول می کند.

در عین حال به جز اسرائیل، کشورهای دیگر منطقه بر دلبستگی و تعهد خود به حفظ یکپارچگی عراق نیز تاکید کرده‌اند. معنای این تاکید، نه صرفا مخالفت با تشکیل کشوری به نام کردستان، بلکه به عنوان مثال مخالفت با تقسیم عراق به سه کشور مجزاست.

دلیل ویژه اما به خود کردستان و پراکندگی کردها در کشورهای منطقه باز می گردد. از همین رو، هر تغییر و تحولی در کردستان عراق خواه ناخواه در ایران، ترکیه و سوریه نیز بازتابی به مراتب بیشتر از دیگر کشورها خواهد داشت. کردهای هر سه کشور سال هاست که با دولت های مرکزی بر سر حقوق و سرنوشت خود درگیرند.

بنابراین، طبیعی است که از نگاه دولت‌های مرکزی در ایران، ترکیه و سوریه، تشکیل کشور مستقل کردستان در این کشورها همچون یک الگو قلمداد شود و بر شدت و عمق واگرایی ها و درگیری های موجود بیفزاید.

آقای بارزانی در گفتگوی خود با بی بی سی فارسی، در پاسخ به سوالی در باره احتمال پیوستن کردهای سه کشور دیگر به کردستان جوابی داده است که برای رهبران این سه کشور بسیار قابل تامل خواهد بود. او گفته است: “آنها در کشورهای خود مهمان نیستند. آنها سرزمین دارند و باید حق و حقوق خودشان را آنجا طلب کنند. ما آنها را تشویق می کنیم که این حق را از راه صلح آمیز دنبال کنند.”

در شرایط فعلی هم ترکیه و هم ایران، با اقلیم کردستان در حد حکومتی محلی برخورد می‌کنند و در نهایت حتی در مورد مسایل مرزی و مربوط به اقلیم نیز دولت مرکزی عراق را مخاطب اصلی خود به شمار می آورند. با تشکیل کشوری مستقل، این مناسبات به روابط میان دو کشور ارتقا خواهد یافت که ماهیت و ساز و کاری کاملا متفاوت و متمایز با موقعیت کنونی دارد.

ممکن است آقای بارزانی برای سنجیدن شدت و نوع واکنش مخالفان همه پرسی، چنین صریح سخن گفته باشد و ممکن است او نظر واقعی خود را بدون هیچ پرده پوشی بیان کرده باشد.

در هر دو حالت، ترکیه و به ویژه ایران در موقعیت دشواری برای دادن پاسخی عملی به اقلیم کردستان و همه پرسی استقلال قرار گرفته‌اند.

آیت الله علی خامنه‌ای، روز ۳۰ خرداد ماه امسال در دیدار حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق با لحنی قاطع و از موضعی بالا با برگزاری همه پرسی مخالفت کرده و گفته بود: “جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه، با برخی زمزمه‌ها مبنی بر برگزاری همه پرسی برای جدایی یک بخش از عراق مخالف است و دامن‌زنندگان به این موضوع را مخالفان استقلال و هویت عراق می‌داند.”

او با اشاره به سوابق تاریخی عراق گفته این کشور “باید یکپارچه بماند و حق چنین کشوری، ایستادن بر روی پای خود و مقابله قدرتمندانه با کسانی است که به دنبال برخورد با عراق هستند.”

اما اگر این همه‌پرسی برگزار و به استقلال کردستان بینجامد، نه تنها ایران، بلکه ترکیه تا کجا می توانند برای واداشتن کردستان عراق پیش بروند؟

آیا باید در انتظار جنگی تازه بود یا در نهایت و پس از اظهارنظرهای تند و اعمال مخالفت‌هایی نظیر بستن مرزها و فشارهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی، واقعیتی تازه به نام کشور کردستان را خواهند پذیرفت؟

شرایط ملتهب و در اوج بودن رقابت کشورهای قدرتمند چنان فضای مبهمی آفریده که دادن پاسخی زودهنگام به این سوالات را تقریبا ناممکن می‌سازد.

 

هشدار موشک‌انداز ارتش ایران به کشتی آمریکایی در خلیج فارس

خبرگزاری تسنیم گزارش داده است که یک موشک‌انداز ارتش ایران، به یک ناو آمریکایی به “دلیل نزدیک شدن به یک لنج ایرانی، هشدار” داده است.

این خبرگزاری به زمان دقیق این حادثه در خلیج فارس اشاره‌ای نکرده اما گفته است که این اتفاق در “فاصله ۴۵ مایلی از ساحل بندر جاسک” رخ داده است.

به گزارش تسنیم اعلام این هشدار از سوی کشتی نظامی ایرانی هنگامی اتفاق افتاد که یک “لنج ماهیگیری (ایرانی) به نام شمس” در حوالی جاسک به دلیل “آبگرفتگی وخرابی موتورخانه” از نیروی دریایی ارتش ایران درخواست کمک می‌کند.

براساس همین گزارشها، موشک انداز “فلاخن” برای کمک اعزام می‌شود که در محل به گفته این خبرگزاری یک ناو آمریکایی درحال نزدیک شدن به این لنج بوده که “با هشدار و اعلام حضور ناو موشک‌انداز فلاخن از منطقه دور می‌شود.”

گزارش شده است که کشتی نظامی ایرانی این لنج آسیب‌دیده را پس از کمک تا سواحل جاسک یدک می‌کشد.

از واکنش نیروهای آمریکایی در اینباره هنوز گزارشی منتشر نشده است.

بگفته تسنیم شناورنظامی ارتش ایران لنج آسیب دیده را یدک می‌کشد

این اولین بار نیست که حوادثی از این دست در خلیج فارس بین نیروهای ایرانی و کشتیهای آمریکایی رخ می‌دهد. در ماه‌های اخیر چندین بار نیروهای ایران و آمریکا در خلیح فارس به خصوص تنگه هرمز در مواجهه با یکدیگر قرار گرفته اند.

در بیشتر این موارد البته قایقهای نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران در منطقه حضور داشته‌اند. و به گفته مقامات آمریکایی شناورهای سپاه پاسداران ایران به ناوهای آمریکایی بسیار نزدیک شده که با اخطار این نیروهای مواجه شده‌اند.

مقامات آمریکایی رفتار قایق‌های سپاه پاسداران ایران در خلیج فارس را “غیرایمن و غیرحرفه‌ای” می‌خوانند و از آنها انتقاد می‌کنند.

اما مقام‌های سپاه می‌گویند که رفتارشان در چارچوب مقررات است. سپاه پاسداران غالبا این اقدامات را در چارچوب حق ایران برای حفاظت از مرزهایش تعریف می‌کند. ایران به حضور نیروی دریایی آمریکا در نزدیک آب هایش بدبین است.

مقصر تروریسم و هلوکوست روزگار کیست؟

اسپوتنيک : یاد هلوکوست بر اساس خاطره هایی که یهودی ها از رفتار آلمانی های نازی تعریف می کنند در اذهان ترسیم می گردد وبرای بسیاری ملموس نیست، اما ده ها هلوکوست امروزه در جهان بوقوع می پیوندد که ملموس می باشد و مجامع بین المللی با سکوت خود شریک مجرمین می باشند.

نمی خواهم نه در مورد یمن صحبت کنم و نه در مورد سوریه و نه در مورد عراق و افغانستان و نیجریه و فلسطین ویا … اینبار می خواهم در مورد میانمار صحبت کنم.

کشوری که رهبران آن پا جای پای نازی ها گذاشته اند و دست هیتلر را از پشت بسته اند اما نه فقط مجامع بین المللی هیچ واکنشی به نسل کشی در میانمار نشان نمی دهند بلکه حتی به رهبر سیاسی این کشور جایزه صلح نوبل نیز اعطا می نمایند.

دارنده جایزه نوبل ای که بدون هیچ تعارفی از نسل کشی و قتل عام و کشتار مردم مظلوم میانمار حمایت می کند.

گو اینکه ما همیشه منتقد تندروی در رفتار برخی گروه های مسلمان می باشیم اما شاید بتوان گفت همین قتل عام و رفتاری که مسلمانان امروزه با آن مواجه هستند بهانه ای است که برخی به سمت تندروی کشیده شوند و جذب گروه های افراطی می گردند، چون می بینند که مجامع بین المللی از حقوق آنها به عنوان انسان دفاع نمی کنند و همچنین رهبران کشورهای اسلامی خمار شراب های خارجی خود هستند و در عیش و نوش خود غلت می زنند.

با این شرایط می توانیم بگوییم همه آنهایی که امروزه ساکت هستند و هیچ واکنشی نشان نمی دهند شریک جرم تروریسم و تروریست ها و تندرو ها می باشند چون اگر مجامع بین المللی و رهبران کشورهای اسلامی همه در مقابل این قتل عام ها سکوت نکنند مسلمانان مجبور نمی شوند تلاش کنند خود حق و حقوق خود را بستانند.

اگر زمانی که مسلمانان در بوسنی قتل عام می شدند مجامع بین المللی سکوت نکرده بودند قطعا بسیاری از مسلمانانی که به سمت گروه های تندرو کشیده شدند در آن طرف نبودند.

اگر زمانی که مسلمانان در افغانستان و عراق و سوریه و لیبی و نیجریه و یمن و فلسطین و … قتل عام می شدند مجامع بین المللی سکوت نکرده بودند امروزه بسیاری از مسلمانانی که به سمت گروه های تندرو کشیده شدند در آن طرف نبودند.

تجربه ثابت کرده زمانی گروه های تروریستی مانند داعش و القاعده می توانند در جایی از جهان فعالیت کنند که زمینه پذیرنده این گروه ها فراهم باشد کما اینکه دیدیم این گروه ها چگونه به راحتی در سوریه و عراق و لیبی و … توانستند جاپای محکمی پیدا کنند.

همانگونه که قتل عام مسلمانان در بوسنی منجر به آن شد که بسیاری به سمت گروه های تندرو کشیده شوند و اوروپای مسیحی به خطر بیافتند و تا به امروز با تروریسم دست و پنجه نرم کند، قطعا قتل عام مسلمانان میانمار توسط بودائی ها منجر به آن خواهد شد که بسیاری از این مسلمانان مظلوم به سمت گروه های تندرو و افراطی کشیده شوند و طی سالهای آتی شرق آسیا دچار تروریسم شود.

با ادامه این روند قطعا دیر یا زود بسیاری از جوانان روهنگیا به فکر حمل سلاح و دفاع از ناموس وحریم و کاشانه خود خواهند افتاد و قطعا همین ماجرا کل شرق آسیا را بهم خواهد ریخت.

با توجه به این شرایط می توان گفت سکوت مجامع بین المللی که توسط ایالات متحده و غرب هدایت می شوند بی دلیل نمی باشد و قطعا اینها نقشه ای برای بر هم زدن امنیت در شرق آسیا از این طریق دارند و در این زمینه همان خانم آن سانگ سوچی برنده جایزه صلح نوبل عامل پیاده سازی نقشه غرب است، به هر حال اینان بی دلیل این جایزه را به این خانم اهدا نکردند و وی را برای روزی مانند امروز آماده کرده اند.

اگر به جایگاه میانمار در نقشه شرق آسیا توجه کنید متوجه می شوید که این کشور در جایی قرار دارد که بروز جنگ های نژاد پرستانه در آن می تواند هم چین و هم هند را درگیر کند و قطعا هدف ایالات متحده امروزه این است که این دو قدرت نوظهور و کل شرق آسیا را درگیر ماجراهایی مانند ماجراهایی که امروزه در لیبی و سوریه و عراق و… شاهد آن هستیم نماید.

به این دلیل می توان گفت ماجرای میانمار یک خطر بسیار بزرگ بیخ گوش چین و هند و دیگر کشورهای آسیای میانه است که اگر با درایت با آن برخورد نکنند و مقامات میانمار را مهار ننمایند قطعا کل شرق آسیا درگیر آن خواهد شد واینان خود مقصر فراهم نمودن زمینه فعالیت گروه های تروریستی مانند داعش در این منطقه خواهند بود.

 

وزارت خارجه روسیه: ما نگران پنهان کاری کشتار افراد ملکی افغانستان در بمباران امریکایی ها هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت، مسکو نگران پنهان کاری حقایق مرگ غیر نظامیان افغانستان در بمباران امریکایی ها هست.

به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخارووا نماینده رسمی وزارت امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری گفت:- “مسکو نگران پنهان کاری حقایق مرگ غیر نظامیان افغانستان در بمباران امریکایی ها هست”.

زاخارووا در ادامه گفت:- “مسکو به گزارش های مرگ و میر غیرنظامیان که در نتیجه حملات هوایی نیروهای امریکایی در افغانستان صورت می گیرد، توجه دارد. ما می دانیم که پس از اعلام راهبرد جدید ایالات متحده امریکا، نیروهای هوایی این کشور سه بار حمله هوایی انجام دادند که در نتیجه دهها تن از افراد ملکی کشته شدند”.

او تاکید کرد، که نادیده گرفتن حقایق مرگ غیرنظامیان در نتیجه بمباران توسط فرماندهان ایالات متحده امریکا سبب نگرانی های ما شده است.

نماینده رسمی وزارت امور خارجه روسیه افزود:- “لازم به ذکر است که بگوییم، پیش از این نیز پنتاگون تحقیقاتی را درباره حوادث مانند: حمله هوایی به شفاخانه داکتران بدون مرز در کندز که به تاریخ 15 اکتوبر 2015 صورت گرفته بود، انجام داد. اما تا اکنون هیچ اقدامی جدی درباره عاملان آن صورت نگرفته است”.

یادآوری می کنیم، که پیش از این روسیه نگرانی خود را درباره نشست هواپیماهای ناشناس در مناطق زیر تسلط داعش و طالبان نیز ابراز داشته بود.

 

مهاجرانی که در اسارت سیاست‌های دوگانه اروپا هستند

پیرترین آواره جهان در برزخ

روزبه آرش: «بی بی خال ازبکی» به شدت از کار افتاده است و به سختی می تواند صحبت کند. او 106سال سن دارد و مسن ترین پناهجوی جهان است. خانواده این زن سالمند، سفر خود را به اروپا در سال 2015 آغاز کردند. آنها در کنار خیل عظیم مهاجران سوری و افغان با پای پیاده و گاه با قطار از مسیر بالکان خود را به سوئد رساندند. بی بی خال ازبکی پس از طی سفری 20 روزه سرانجام در اکتبر سال 2015 وارد یکی از اردوگاه های پناهندگان در کرواسی شد. پسر 67 ساله و نوه 19 ساله او طی این سفر، این زن سالمند را به کول می گرفتند. درخواست پناهندگی او رد شده است. خانواده او درخواست کرده اند که در پرونده پناهندگی او تجدیدنظر شود. بی بی خال اجازه دارد تا پایان روند رسیدگی به درخواست تجدیدنظر در سوئد باقی بماند. درخواست پناهندگی دیگر اعضای خانواده او نیز در مراحل مختلف بررسی است. اما زنی که یک هفته دیگر وارد 107سالگی می شود و تقریبا چیزی از دنیای اطراف خود نمی فهمد و به جز یک تخت چیز دیگری از جهان نمی خواهد چه خطری برای یک کشور می تواند داشته باشد که می خواهند او را بیرون کنند؟
اروپا باید وظیفه انسانی خود را در قبال پناهجویان انجام دهد. این جمله ای نیست که دوستداران حقوق بشر یا یک مهاجر گفته باشد. این حرفی است که آنگلا مرکل می زند اما فراتر از حرف چیزی نیست. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در نشست مطبوعاتی که هر ساله در روزهای پایانی تعطیلات تابستان برگزار می شود به قضیه پناهندگان اشاره کرد. مرکل گفت که آلمان و اروپا همواره سیاست خوشامدگویی به پناهندگان را دنبال می کنند: «باز گذاشتن مرزها در برابر پناهندگان، تصمیمی درست است و با گوشه نشینی و پیروی از روش های گذشته این مسئله حل نمی شود. اروپایی ها نمی توانند در امنیت و آسایش زندگی کنند مگر اینکه همواره متوجه همسایگان خود باشند.» مرکل بار دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا که توزیع عادلانه پناهندگان در اروپا را رد می کنند، انتقاد کرد. اما آیا این حرف ها چیزی فراتر از یک نمایش سیاسی است؟
آژانس مهاجرتی سوئد رد درخواست پناهندگی او را تأیید کرده و گفته است که سن به خودی خود زمینه پناهندگی را فراهم نمی کند. بسیاری از کشورهای اروپایی بخش هایی از افغانستان را امن می دانند و به همین دلیل درخواست پناهندگی افغان های ساکن این مناطق را رد می کنند. خبر رد درخواست پناهندگی بی بی خال در ماه رمضان به اطلاع خانواده اش رسیده بود اما آنها ترجیح داده بودند که او را مطلع نکنند. در نهایت پس از آن که پیرزن در جریان تصمیم دولت سوئد قرار گرفت، شرایط جسمانی او بدتر شد و سکته کرد. پسرش در این باره می گوید: «نمی فهمم چرا؟ او 106سال دارد. درست نمی بیند. حرف نمی زند. نمی تواند راه برود. او به شدت مریض است. درک نمی کنم چرا؟ اصلا او را چطور برگردانیم. به کجا برگردانیم؟ در افغانستان هنوز جنگ است. هنوز مرگ است. مشکل با طالبان هنوز برقرار و داعش هم به آن اضافه شده است. نمی فهمم چرا می خواهند او را برگردانند.»
فریدریک بییر، رئیس حقوقی اداره مهاجرت سوئد گفت: «افغانستان زمانی ناامن تلقی می شود که طالبان قدرت را در دست بگیرد یا مانند سوریه در این کشور جنگ جریان داشته باشد. » اداره مهاجرت طی بیانیه ای اعلام کرد که وضعیت امنیتی در افغانستان وخیم است ولی میزان این ناآرامی ها طوری نیست که افغان ها نتوانند به کشور خود بازگردند. این بیانیه با تحصن مهاجران افغان روبه رو شد. بارک الهام، یکی از تحصن کنندگان نوجوان افغان در مدبوریارپلتسن تصمیم اداره مهاجرت را ناعادلانه توصیف کرد: «شرایط افغانستان و سوریه یکسان است. هم در افغانستان و هم در سوریه جنگ جریان دارد و همه روزه مردم کشته می شوند. در سوریه نقطه های جنگ مشخص است و در افغانستان این نقاط جنگی هم مشخص و هم نامشخص است. آیا برای آنها اصلا مهم است آینده ما چه می شود؟» فریدریک بییر در مصاحبه با رادیوی سوئد اظهار داشت که جواب ما به تحصن کنندگان نوجوان افغان در میدبوریارپلتسن چنین است: «ما قوانین و مقررات ملی و بین المللی را دنبال می کنیم که باید به عنوان یک مقام دولتی اجرا کنیم. دنبال کردن کنوانسیون ژنو و قوانین اتحادیه اروپا وظیفه ماست. این کاری است که ما باید انجام دهیم و خارج از آن در توانایی اداره مهاجرت نیست.» روزنامه آلمانی «دی ولت» در گزارش خود به تعدادی از پناهجویان پرداخته که برای تعطیلات به کشورهای خود از جمله افغانستان و سوریه سفر کرده اند. این گزارش با واکنش آنگلا مرکل روبه رو شد و او گفت: «تعطیلات در کشوری که در آن مورد آزار و اذیت قرار گرفته و از آن متواری شده اید، معنی ندارد.» آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در آخرین مصاحبه خود بیان کرد که اقدامات شدیدتری در رویارویی با پناهجویانی که تعطیلاتشان را در سرزمین مادریشان سپری می کنند، صورت خواهد گرفت. بااین حال، اوتأکید کرد که به خاطر سیاست هایش در باز کردن درهای آلمان به سوی پناهجویان و پذیرفتن آنان به هیچ عنوان پشیمان نیست. آیا وقت آن نیست که اروپا استانداردهای دوگانه اش را کنار بگذارد. این پزهای بشردوستانه در کنار واقعیت رفتاری آنها با پناهجویان تبدیل به صحنه مضحکی شده است که بیش از همه انسان هایی بی گناه را آزار می دهد که خانه و کاشانه خود را به امید زندگی ای بهتر رها کرده اند. انسان هایی که حتی نمی توانند از سرنوشت پیرترین قومشان مطمئن باشند.

 

آغاز اخراج اجباری گروهی پناهجویان افغان از آلمان

در حالیکه تصور می‌شد که پس از حمله مرگبار وزیر اکبرخان در نزدیکی سفارت کابل اخراج پناهجویان افغان متوقف شده است اما شورای حامی پناهجویان در آلمان از آغاز روند اخراج اجباری پناهجویان افغان از این کشور خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «دویچه وله»، شورای حامی پناهجویان ایالت «بایرن» در آلمان اعلام کرد، قرار است از روز سه شنبه هفته آینده یک گروه 15 نفری از پناهجویان افغان که درخواست پناهندگی‌شان رد شده است به صورت اجباری به  افغانستان بازگردانده شوند.

شورای حامیان پناهجویان در آلمان خاطرنشان کرد که به نظر می‌رسد قرار نیست فقط کسانی که مرتکب خلاف شده‌اند بازگردانده شوند بلکه پلیس آلمان اخیرا تلاش کرده تا یک پناهجوی افغان که سابقه انجام کارهای خلاف قانون را ندارد، بازداشت کرده و به افغانستان بازگرداند.

وزارت کشور آلمان نیز روز گذشته در واکنش به این موضوع اعلام کرد که درباره احتمال از سرگیری اخراج اجباری پناهجویان افغان موضع‌گیری نخواهد کرد.

این در حالی است که اخراج اجباری چناهجویان افغان پس از آن آغاز شد که  افغانستان و آلمان اکتبر سال گذشته میلادی تفاهمی را مبنی بر اخراج پناهجویانی که درخواست پناهندگی‌شان رد شده است به امضا رساندند.

اما این روند پس از انفجار بزرگ در نزدیکی سفارت آلمان در کابل که حدود 700 کشته و زخمی به جا گذاشت، متوقف شد و دولت آلمان اخراج پناهجویان افغان را به حال تعلیق درآورد.

در نتیجه  وزارت کشور و وزارت خارجه آلمان توافق کردند که پیش از هر اقدامی مبنی بر اخراج اجباری پناهجویان افغان از این کشور باید از وضعیت امنیتی در افغانستان ارزیابی جدیدی صورت بگیرد.

پس از این ارزیابی نیز گفته شد که تنها خلافکاران، یعنی پناهجویانی که احتمال ارتکاب اعمال تروریستی توسط آن‌ها وجود دارد و همچنین پناهجویانی که در مورد تعیین هویت خود همکاری نمی‌کنند به صورت اجباری از آلمان اخراج خواهند شد.

در نتیجه ارزیابی جدید دولت آلمان که در گزارش تحلیلی در اواخر ماه جولای ارائه شد آمده است که وضعیت امنیتی برای مردم افغانستان از نظر منطقه‌ای متغیر است و به عواملی مانند زادگاه، محل زندگی، قومیت، شغل و جنسیت آن‌ها بستگی دارد.

این در حالی است که اداره مهاجرت  آلمان از اواسط ماه آگوست، بدون در نظر داشت هیچ محدودیتی بار دیگر به اخراج اجباری پناهجویان افغان  از آلمان تصمیم گرفته است.

با این حال قرار است دولت آلمان یک بار دیگر وضعیت امنیتی در افغانستان را در ماه اکتبر سال جاری به منظور تصمیم گیری در رابطه با پناهجویان افغان انجام دهد.

 

افغان‌هایی که با امریکا کار کرده‌اند، حالا در ایالات‌متحده با فقر و خشونت روبرو هستند

اطلاعات روز به نقل از نیویارک تایمز : مصطفی رفیع، مهندس برق و اهل افغانستان، با کار برای ارتش آمریکا در افغانستان، زندگی خود را به خطر انداخت. از آنجایی که او با تهدیدِ جدی از سوی طالبان مواجه بود، او و خانواده‌اش در ماه جون ۲۰۱۵ با ویزای مهاجرتی به ساکرامانتو در مرکز کالیفرنیا نقل مکان کردند.
بیست روز بعد از رسیدن به آمریکا، او مرده بود.
مصطفی در حالی‌که با پسر هفت ساله‌اش، عمر، در خارج از آپارتمان مخروبه‌اش دوچرخه سواری می‌کرد، موتری به او زد و او را کشت. همسرش ملالی، که نه زبان انگلیسی بلد بود و نه از رانندگی چیزی می‌فهمید، بعد از مرگِ شوهرش سرپرست سه طفل یتیم شد؛ به شمول عمر که در اثر تصادف، شدیدا مجروح شده بود.
داستانِ مصیبتی که بر سر آن‌ها وارد آمده بود و روزِ خاکسپاری، توسط روزنامه محلی “ساکرامانتو بی” به همراه تصویرِ عاطفی‌یی که توسط عکاس پال کیتاگاکی جونیور برداشته شده بود؛ تحت پوشش قرار گرفت. بعد از آن، این داستان ممکن بود خیلی زود از حافظه‌ی عموم پاک شود، اما رِنه بایِرکه همسر پال کیتاگاکی است توسط آن عکس وادار شد که بیشتر در باره‌ی داستانِ مرگ مصطفی بپردازد. نتایج کارِ وی این هفته در جشنواره عکس “ویزا پورتال تصویر” در پرپینیان فرانسه به نمایش گذاشته شده است.
خانم بایِربا تماس گرفتن به بیمارستان های محل و بعد از چند هفته، به خانم رفیع و شفاخانه مورد نظر برای ثبت داستان آنها دسترسی یافت. خانم بایِر در جامعه افغانی بوده و این را میدانسته که خیلی از افغان‌هایی که بخاطر کار با خارجی‌ها زندگی خود را در معرض خطر قرار داده بودند، به ساکرامانتو منتقل شده و در مجتمع‌های مسکونی، که سازمان‌های اسکانِ مجدد برای آنها در نظر گرفته با فقر و خشونت دست و پنجه نرم می‌کنند. خانم بایِرمیگوید: “بعضی از آنها از شدت ناامیدی، خودکشی را تنها راه آرام شدن میدانسته اند”. او میگوید: “این وضعیت در آمریکا غیر قابل قبول است”.
خانواده‌هایی را که او و گزارشگر‌انش استفان مگگنینی دنبال کرده‌اند، با استرس ناشی از فشار روحی، تفاوت‌های فرهنگی و موانع زبانی دست و پنجه نرم میکرده‌اند. سازمان‌های اسکان مجدد تنها برای سه ماه از سوی دولت آمریکا برای حمایت از افغان‌ها بودجه دریافت می‌کنند و پس از آن افغان‌ها باید خود امور زندگی شان را بدست بگیرند. خانم بایِرمی‌گوید که افغان‌های که زندگی خود را با کار برای دولت آمریکا به خطر انداخته‌اند، حالا گرفتار یک سیستم پشتیبانی شکسته شده‌اند.
خانم بایِرمی‌گوید: “آنها مهندس، معمار، معلم و داکتر اند. با چمدانی پر از اعتبار و دیپلم به آمریکا آمده‌اند اما در اینجا، همه‌یی آن اعتبار و دیپلم به “هیچ” ترجمه شده اند”. آنها با تقریبا کمترین دستمزد، به عنوان نگهبان، قصاب یا هم معمولا در شیفت شب یک تعمیرگاه آیفون در شاخه‌یی از فروشگاه‌های اپل کار می‌کنند. بسیاری از سوژه‌های خانم بایِردر مجتمع‌های مسکونی سوسک زده و کهنه در محله‌های خطرناک زندگی می‌کنند.
فیصل رازمل، مترجم سابق ارتش آمریکا در افغانستان، پس از اینکه یک عضو باند تبه‌کار به قصد سرقت وارد خانه‌اش شد و به صورت وی با تفنگ شعله‌وراش شلیک کرد، بینایی یک چشم خود را از دست داد. در میان سوژه‌های که از بی‌پناهی در ساکرامانتو رنج می‌برند، خانم بایِریک نقطه‌یی روشن دیده است: یلدا کبیری که مترجم ارتش آمریکا در افغانستان بوده، حالا کارِ مراقبت از کودک را شروع کرده و در کالجی هم مصروف تحصیل است.
آنها از اینکه از جنگ رهایی یافته خوشحال اند اما از اینکه روند پیچیده گذار به جامعه متفاوت را طی می‌کنند، نا امیداند. آن‌ها برای خانواده‌های شان در افغانستان دلتنگ می‌شوند و بعضا دختران شان بخاطر پوشیدن حجاب مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند. خانم بایِر می‌گوید، بدتر از همه این است که بعضی از آن‌ها «تهدید آمیز»، و از نا امیدی در تلاش خودکشی اند. ایالات متحده باید با این افراد که زندگی خود را برای کمک به نیروهای آمریکایی به خطر انداخته‌اند رویکردِ بهتری در پیش گیرد. آن‌ها کسانی‌اند که به این‌جا بصورت غم‌انگیزی آمده‌اند، از بودن در منطقه‌یی جنگی رنج کشیده‌اند و حالا با زندگی‌یی مقابله می‌کنند که نه من و نه شما هیچ وقت نمی‌خواهیم که خانواده‌های ما با آن روبرو شوند.

 

فیلم‌هایی که طالبان پیدا نکردند

هنگامی که طالبان در اواسط دهه90 میلادی شرکت فیلم‌سازی دولتی افغانستان را در اختیار گرفتند و قصد داشتند گنجینه فیلم‌های تاریخی این کشور را نابود کنند، گروهی همه چیز خود را برای حفاظت از این آثار هنری به خطر انداختند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، حبیب‌الله علی یکی از کسانی است که در آن زمان با علم به اینکه گروه طالبان قطعا حکم به اعدام او خواهد داد، هزاران نوار فیلم از تاریخ غنی افغانستان را پنهان کرد.
او خودش در این باره می‌گوید: آن روز انتظار نداشتیم که زنده از خانه‌هایمان بیرون بیاییم، اگر می‌فهمیدند که ما فیلم‌ها را پنهان کرده‌ایم، کارمان تمام بود.
طالبان که بین سال‌های 1996 تا 2001 حکومت را در افغانستان به دست داشت، تفریحات همگانی از جمله موسیقی و سینما را ممنوع کرد و صدها نوار فیلم را سوزاند.
با این حال آنها نتوانستند نزدیک به هفت هزار فیلمی را که علی و همکارانش در مکان‌های مختلف کابل پنهان کرده بودند، پیدا کنند.
حال با گذشت دو دهه از این واقعه، این فیلم‌‌ها که شامل تصاویر سینمایی و مستند از افغانستان است، به تدریج به حالت دیجیتال درمی‌آیند.
این پروژه موجب احیای برخی فیلم‌های شاخص و محبوب افغانستان خواهد شد که چهره‌ای از دوستی و محبت را به تصویر می‌کشد و جنبه صلح‌آمیزی از این کشور را معرفی می‌کند که جوانان افغان شاید هرگز با آن آشنایی نداشته باشند.
تاکنون 32 هزار ساعت فیلم 16 میلیمتری و هشت هزار ساعت فیلم 35 میلیمتری پیدا شده است و شمار آنها با همکاری مردم رو به افزایش است.

 

صادرات گوشت خوک از پاکستان به افغانستان برای مصرف نظامیان خارجی

رسانه‌ای پاکستانی در گزارشی به نقل از «بانک دولتی پاکستان» نوشت که این کشور در چند سال اخیر چندین تن گوشت خوک به ارزش میلیون‌ها دلار را برای مصرف نیروهای خارجی به افغانستان صادر کرده است.

به گزارش   تسنیم به نقل از «دیلی تایمز»، اگر چه نگهداری، پرورش، فروش و خوردن خوک در پاکستان ممنوع است، اما صادرات گوشت خوک از این کشور به افغانستان به مقدار چشم‌گیری افزایش داشته است.

اطلاعات منتشر شده اخیر توسط «بانک ملی پاکستان» حاکی از آن  است که از ماه جولای سال 2015 تا ماه مارس سال 2016 میلادی این کشور حدود 2.8 میلیون دلار صادرات گوشت خوک به افغانستان داشته است.

این در حالی است که پاکستان در 9 ماه اخیر سال جاری میلادی نیز به ارزش 447 هزار دلار گوشت خوک به سایر کشورها صادر کرده است.

نیروهای خارجی در افغانستان یکی از خریداران اصلی گوشت خوک پاکستان است که تنها در سال 2016، 2.4 میلیون دلار گوشت خوک از این کشور  خریداری کرده و در یک سال اخیر نیز 111 هزار دلار گوشت خوک برای نیروهای خارجی در افغانستان صادر کرده است.

بر اساس این گزارش گوشت خوک از پاکستان برای مصرف 13 هزار نظامی ناتو و آمریکایی که در افغانستان مستقر هستند صادر می‌شود که مسئولیت آموزش و کمک به نیروهای امنیتی افغان را بر عهده دارند.

این در حالی است که هزاران خوک در پارک ملی حفاظت شده پاکستان در مناطق «موری»، «ایوبه»، «آزاد کشمیر» و اسلام‌آباد وجود دارد.

با این حال منابع می‌گویند که نظامیان آمریکایی و غیر مسلمانان گوشت خوک وحشی را مصرف نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند تا از گوشت خوکی که در محیط صنعتی پرورش یافته استفاده کنند؛ بنابراین این احتمال وجود دارد که مزارع پرورش خوک به طور مخفیانه در پاکستان فعالیت داشته باشند.

این منابع همچنین اعلام کردند با وجود اینکه پرورش و یا تجارت گوشت خوک در پاکستان ممنوع است، اما چندین تن گوشت خوک از «راولپندی» مهم‌ترین شهر نظامی پاکستان به «لاهور» آورده می‌شود که مقامات پاکستانی نیز از  آن مطلع هستند، اما تاکنون اقدامی در این باره صورت نگرفته است.

این در حالی است که مقامات انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های گوشتی پاکستان هرگونه دخالت اعضای این انجمن را در صادرات گوشت خوک برای نیروهای خارجی در افغانستان رد کرده است.

 

رد پای زندگی روی مریخ

ضمن مطالعه ترکیبات شیمیایی دهانه ی گیل (‌گودال) مریخ، مریخ نوردCuriosity کشف بسیار کنجکاوانه ای را بدست آورد که توجه ستاره شناسان کل جهان را به خود جلب کرد.

به گزارش اسپوتنیک، همه ی ستاره شناسان این سوال را مطرح می کنند: آیا در مریخ زندگی جریان دارد؟ علی رغم اینکه در حال حاضر شواهد مستقیمی وجود دارد در خصوص اینکه زمانی در این سیاره قرمز آب بوده ، اثرات فعالیت های میکروبیولوژیکی کشف نشده است. اما کشف جدید از ناسا نشان می دهد که زمانی مریخ برای توسعه و افزایش مدل پروتئینی زندگی مناسب بوده است.
با تحلیل اطلاعات ناسا اعلام شد که در گودال مریخی ، عنصر بور ۳.۸ میلیارد ساله کشف شده است.

 

عذرخواهی ناتو به دلیل پخش برگه‌های تبلیغاتی ‘توهین‌آمیز’ در افغانستان

ماموریت حمایت قاطع ‘ ناتو در افغانستان به دلیل پخش برگه‌های تبلیغاتی در ولایت پروان، واقع در شمال کابل در روزهای اخیر، عذرخواهی کرده است.

در این برگه تبلیغاتی، شیری دیده می‌شود که به دنبال یک سگ سفید است و پرچم گروه طالبان با عباراتی مذهبی روی این سگ قرار داده شده است.

در بیانیه ناتو پخش این برگه تبلیغاتی “توهین‌آمیز” به مقدسات مسلمانان ارزیابی شده و به دلیل انتشار آن عذرخواهی شده است.

ناتو گفته که در حال تحقیقات درباره چگونگی اتفاق این رویداد بوده و مسئولان آن تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

گروه طالبان در واکنش به این رویداد در بیانیه‌ای گفته است: “آمریکایی‌های اشغالگر دشمنان دین ما هستند. حالا شما باید دانسته باشید که مجاهدین پاسپان دین و کشورتان هستند.”

پخش این برگه تبلیغاتی، با واکنش مسئولان محلی پروان و همچنین علمای دینی در این ولایت همراه بوده است.

محمد عاصم عاصم، والی پروان گفته که این موضوع را هیأت حقیقت‌یاب بررسی می‌کند و نتایج آن در اختیار مردم گذاشته می‌شود.

پنج سال پیش، به دنبال آتش زدن نسخه‌های قرآن در پایگاه نظامی بگرام، وزارت دفاع آمریکا عذرخواهی کرده و گفته بود که این گونه اقدامات بازتاب‌دهنده نظرات ارتش آمریکا نیست.

در گذشته حوادث مشابهی که اهانت به مقدسات دینی تعبیر ‌شده، دردسر زیادی را برای سربازان ناتو و کارمندان بین‌المللی در افغانستان ایجاد کرده است.

با این حال، در مواردی هم، گروه طالبان و سایر گروه‌های مخالف دولت، برای برانگیختن مردم علیه نیروهای خارجی تلاش کرده‌اند گزارش‌هایی را در مورد اهانت به مقدسات دینی از سوی نیروهای ناتو منتشر کنند

 

تلاش ژاپن برای ترغیب ایران به فشار بر کره شمالی

ژاپن تایمز، از فشار بر ایران برای همسویی جهت فشار بر کره شمالی خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین، نشریه «ژاپن تایمز» نوشت که فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران سعی نمود برای فشار آوردن بر کره شمالی از ایران کمک بگیرد، اما تهران بر استفاده از ابزار گفت‌وگو تاکید کرده است.

«ماساهیکو کومورا» فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه 6 اوت، در دیدار با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در تلاش برای ترغیب ایران برای فشار به کره شمالی بود.

به نوشته ژاپن تایمز، کومورا در این دیدار از روحانی خواست بعد از ششمین آزمایش اتمی‌ کره شمالی، فشار بیشتری بر پیونگ یانگ وارد کند.

روحانی در این دیدار با بیان اینکه تهدید کردن کمکی به حل مناقشه کره نمی‌کند، بر استفاده از ابزار گفت‌وگو برای مساله کره شمالی تاکید نموده است.

در این دیدار نامه «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن به روحانی تحویل داده شد.


واكنش دمشق در برابر حملات هوایی اسرائیل به ارتش سوریه

اقدام قاطعانه علیه اسرائیل در خصوص ادامه حملات تهاجمی علیه سوریه الزامي است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از منبع خبری صنعا، شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال بررسی “اقدام قاطعانه علیه اسرائیل در خصوص ادامه حملات تهاجمی این کشور علیه سوریه است”. گزارش اعتراض آمیز وزارت امور خارجه سوریه، در روز پنج شنبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص حملات موشکی نیروی هوایی اسرائیل به مواضع ارتش سوریه در نزدیکی شهر مصیاف در استان حماه ارسال گرديد.

در این گزارش چنین آمده است: “حملات تهاجمی مستمر اسرائیل عمدی است.” به نقل از این گزارش در اثر حملات اسرائیل به شهر مصیاف، دو سرباز در روز پنج شنبه کشته شدند و خسارت مالی به مواضع ارتش سوریه وارد شده است.

وی افزود: “اسرائیل با این اقدامات خود، از تروریست ها داعش که ارتش سوریه و متحدان آن در حال مبارزه هستند، حمایت مستقیم می کند”.

 

نشست های سفیر ایران با مقام های اقتصادی در همایش بین المللی اقتصادی شرق دور

سومین همایش بین المللی اقتصادی شرق در شهر ولادی واستوک روسیه با شرکت سران کشورهای روسیه ، کره جنوبی ،ژاپن و مغولستان و مقامات اقتصادی سایر کشورهای شرق آسیا به کار خود خاتمه داد.

در این همایش، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه حضور داشت و با تنی چند از مقامات روسیه و سایر کشورها دیدار نمود.
وی در دیدار با ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواستار تسریع و تسهیل در روند امضای موافقت نامه موقت تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا شد.
این همایش هر سال به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی و معرفی زمینه های سرمایه گذاری در نواحی شرق دور برگزار ی شود.

حمله مهاجمان ناشناس به روحانی ایرانی در مکه

یک روحانی از کاروان‌های حجاج ایرانی در شهر مکه، مورد ضرب و شتم ، افراد مسلح قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از قطره، این اتفاق در شرایطی رخ داد که پادشاه و همچنین وزیر حج عربستان بارها بر تکریم زائران ایرانی تاکید کرده بودند. از سوی دیگر عربستان موظف است امنیت کامل زائران ایرانی را تامین کنند.

براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسان حج در ایران: «عوامل ناشناس غروب روز چهارشنبه، به حجت الاسلام حسین اسماعیلی، روحانی کاروان شماره ۱۳۰۰۵ اصفهان ، حمله ور شده و پس از مجروح کردن وی با استفاده از موتور سیکلت از محل حادثه گریختند.

در این حمله، این روحانی از ناحیه کتف و پهلو مجروح شد که به سرعت به بیمارستان منتقل شد و تحت درمان قرار گرفت.

پلیس عربستان سعودی درحال بررسی و جستجو برای شناسایی عوامل این حادثه است. تاکنون سه نفر مظنون در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند و تحقیقات ادامه دارد.

 

همکاری ریلی روسیه و ایران به نفع آسیا و اروپاست.

برگ اول

حمل و نقل یکی از مهمترین  و اصلی ترین اجزاء سیستم های مدرن اقتصادی است. اقتصاد مدرن بدون  شبکه حمل و نقل قابل تصور نیست.

اولین مسیر قابل اطمینان حمل و نقل در قرن پنجم قبل از میلاد در خاک ایران در زمان حکومت داریوش اول ظاهر شد. علت ساخت مسیر حمل و نقل در آن دوران با تأمین ارتباط باثبات بین مناطق دورافتاده امپراطوری ایارن (پارس) مرتبط بود تا بسرعت بتوان حکومت مرکزی را از اوضاع و احوال آن نقاط باخبر کرد و فرمان پادشاه به حاکمان آن مناطق رسانده شود و بسرعت بتوان به نقل و انتقال نیروها پرداخت. جاده ها توسط سربازان محافظت می شد و هر نوع جنایتی در رابطه با آن ها مجازات سنگینی بدنبال داشت.

شاه عباس کبیر نیز توجه خاصی به ساخت جاده ها مبذول داشت. در زمان وی 400 کیلومتر جاده از آستراباد تا مازندران ساخته شد. مرحله مهم در تاریخ حمل ونقل ایران  مبارزه برسر ساخت خطوط راه آهن بود.

خطوط راه آهن ایران  در قرن نوزده توسعه یافت که با مقابله روسیه و بریتانیا بر سر گسترش نفوذ خود در ایران مرتبط بود. در سال 1890 میلادی قرارداد روسیه-ایران در باره راه آهن به امضا رسید که ایران را از ساخت راه آهن تا 10 سال باز می داشت و این قرارداد در سال 1900  به مدت 10 سال دیگر تمدید شد.

با وجود این، اولین تلاش ساخت خط راه آهن در ایران از دهه 80 قرن 19 به انجام رسید. در سال 1888 خط کوتاه راه آهن بین تهران و آرامگاه شاه عبدالعظیم (9 کیلومتر) کشیده شد.

یکی از اولین قطارها از تهران به ری

اولین خط راه آهن قابل توجه در ایران در سال 1915 توسط وزارت راه آهن روسیه تزاری بین جلفا و تبریز ساخته شد که از سمت جلفا از مرز روسیه —ایران عبور کرده و به شبکه  راه آهن روسیه متصل می شد. این خط بر طبق استاندارد چرخ های روسی 1524 میلیمتری به بهره برداری رسید و طول آن 148 کیلومتر بود.

پس از گذشت سالها و توسعه راه آهن سراسری ایران موضوع برقی سازی خطوط راه آهن مطرح شد که روسیه نیز در این برنامه شرکت دارد.

در زمان دیدار حسن روحانی رئیس جمهور ایران با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در پاییز سال 2015 میلادی قرارداد برقی سازی راه آهن ایران در گرمسار-اینچه برون (از سمنان تا گلستان) به امضا رسید  که در سواحل جنوبی دریای خزر واقع است. این خط راه آهن از مازندران عبور می کند و ایران را به ترکمنستان و از آنجا به قزاقستان متصل می سازد.

برقی سازی این مسیر به کاهش سطح آلودگی صوتی، مصرف سوخت ،آلودگی هوا و بروز حوادث کمک خواهد کرد. برنامه برقی سازی باعث افزایش دو برابر حمل ونقل کالا تا هفت و نیم میلیون تن در سال خواهد شد.

مسیر راه آهن از قمصر تا اینچه برون دومین مسیر برقی راه آهن در ایران خواهد بود. دومین خط راه آهن برقی 40 سال پیش در تبریز ساخته شد.

سازمان راه آهن روسیه اعلام کرد ارزش قراردادی که ایران و روسیه برای برقی سازی خط قمصر — اینچه برون امضا کرده اند، به ارزش 1،2 میلیارد یورو است. فدراسیون روسیه برای اجرای این پروژه به ایران وام داده است.

طرح برقی سازی خط ریلی قمصر — اینچه برون به مسافت 495 کیلومتر است که 203 کیلومتر آن در مسیر کوهستانی قرار دارد. برای این مسیر ریلی 32 ایستگاه و 95 تونل در نظر گرفته شده است و 7 پست نگهبانی، 11 پست برش و6 پست ارتباط خطوط و همچنین ساختمان خدمات رسانی برقی احداث خواهد شد. طبق برآوردهای اولیه، اجرای ین طرح 3 سال به طول خواهد انجامید.

نماینده شرکت هلدینگ راه‌آهن دولتی روسیه در هشتمین اجلاس کارگروه همکاری‌های ایران و روسیه با اشاره به پروژه بین‌المللی RZD راه‌آهن روسیه، اظهار داشت: 117 شرکت تابع، عضو این هلدینگ هستند که 25 درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در روسیه را دربرمی‌گیرد.

 

قطارهای راحت روسیه

نماینده شرکت هلدینگ راه‌آهن دولتی روسیه افزود: راه‌آهن روسیه به طول 85 هزار کیلومتر که 40 هزار کیلومتر آن برقی است،  45 درصد از حجم گردش کالا و 26 درصد از کل مسافر این کشور را در بر می‌گیرد و در 40 کشور جهان دارای دفتر نمایندگی است.

نماینده شرکت راه‌آهن روسیه با اشاره به اهمیت پروژه گرمسار-اینچه برون، تصریح کرد: این پروژه کلید روسیه در ایران است، در ماه ژوئن سال گذشته بر فعال شدن اپراتور لجستیکی روسیه در کریدور شمال-جنوب تأکید شد و نتیجه آن حمل موفقیت‌آمیز بار از هندوستان به روسیه از طریق راه‌آهن ایران بود. بدون شک یکی از راه‌های دستیابی برای بهره‌برداری از کریدور شمال —جنوب راه‌اندازی راه‌آهن قزوین-رشت-آستارا است که اهمیت قابل‌توجهی برای روسیه دارد.

در خصوص همکاری روسیه و ایران ،یوسف گران پاشا مدیرکل راه آهن شمال ایران اعلام نمود که بانک روسیه وام یک میلیارد یورویی برای برقی سازی  500 کیلومتر مسیر راه آهن در شمال کشور به ایران واگذار می کند. به گفته وی اجرای این برنامه بزودی شروع می شود و سه سال ادامه خواهد داشت.  وی نام بانک روسی را فاش نساخت ولی اظهار داشت که با اجرایی شدن این قرارداد ظرفیت حمل بار تا سه برابر افزایش خواهد یافت و به حدود هفت میلیون تن در سال خواهد رسید.

وی گفت: در حال حاضر راه آهن شمال هم از طریق مرز خشک اینچه برون و هم از طریق بندر امیرآباد به کشورهای آسیای میانه متصل است.

 

نماینده سازمان ملل: مخالفان اسد پیروز جنگ نیستند

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه از مخالفان بشار اسد خواسته است بپذیرند که در جنگ داخلی این کشور پیروز نشده اند. آقای دی میستورا همچنین حکومت سوریه را پیروز جنگ ندانست و خواستار برقراری یک راه حل پایدار برای پایان دادن به جنگ داخلی شد.

نماینده سازمان ملل: مخالفان اسد پیروز جنگ نیستند

خسارات ‘قابل توجه’ توفان ایرما در جزایر فرانسوی کارائیب

سازمان ملل: حمله شیمیایی به خان شیخون کار دولت سوریه بود

گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد که چهارشنبه منتشر شد، حکومت سوریه را در حمله به شهر خان شیخون با گاز سارین مقصر دانسته است. دمشق تاکید دارد که این حادثه ساختگی است و استفاده از سلاح های شیمیایی را تکذیب می کند.

سازمان ملل: حمله شیمیایی به خان شیخون کار دولت سوریه بود

 

رئیس جمهور فرانسه می گوید توفان فوق استوایی ایرما باعث خسارات قابل توجه در جزایر فرانسوی منطقه کارائیب شده است و انتظار می رود عده ای در آن زخمی یا حتی کشته شده باشند.

خسارات ‘قابل توجه’ توفان ایرما در جزایر فرانسوی کارائیب

 

ویدیو

واکنش میانمار به اتهام کشتار مسلمانان؛ ‘خشونت‌ها کار شبه نظامیان مسلمان است، نه ارتش’

 

مرزبانان بنگلادش می گویند دستکم ۵ کودک در ادامه هجوم مسلمانان روهینگیا در میانمار به بنگلادش در خلیج بنگال در آب غرق شده‌اند.

واکنش میانمار به اتهام کشتار مسلمانان؛ ‘خشونت‌ها کار شبه نظامیان مسلمان است، نه ارتش’

 

ویدیو

ویدیو

قضای حاجتی که دردسرساز شد

 

اولین قرارشان خیلی بد تمام شد. چرا؟ پای مدفوع در میان است.

قضای حاجتی که دردسرساز شد

استفاده از مانکن‌های زیر ۱۶ سال در فرانسه محدود می‌شود

 

دو شرکت بزرگ صنعت مد فرانسوی اعلام کرده‌اند که برای حفظ کرامت زنان فعال در این صنعت، معیارهای جدیدی را برای استفاده از مانکن‌ها برقرار می‌کنند و از جمله دیگر از دخترهای زیر ۱۶ سال برای تبلیغ لباس‌های بزرگسالان استفاده نمی‌کنند.

استفاده از مانکن‌های زیر ۱۶ سال در فرانسه محدود می‌شود

 

آلبوم عکس؛ تجلیل ۸۰ سالگی هاشم گدا، هنرمند سینما و تئاتر تاجیکستان

 

هاشم گدا متولد ۱۹۳۷ در شهر کولاب، در جنوب تاجیکستان است. او در سال ۱۹۶۰ از هنرستان لوناچارسکی شهر مسکو فارغ التحصیل شد

 

آلبوم عکس؛ تجلیل ۸۰ سالگی هاشم گدا، هنرمند سینما و تئاتر تاجیکستان

 

جشن ۸۰ سالگی ‘هاشم گدا’ بازیگر نقش سهراب در تاجیکستان برگزار شد

 

اهل فرهنگ تاجیکستان با برگزاری مراسمی از هشتادمین سالروز تولد هاشم گدا، هنرپیشه معروف تئاتر و سینمای این کشور تجلیل کردند.

جشن ۸۰ سالگی ‘هاشم گدا’ بازیگر نقش سهراب در تاجیکستان برگزار شد

ویدیو

پناهجویان مانوس از دولت استرالیا غرامت می‌گیرند

 

دادگاه عالی ویکتوریا در استرالیا موافقت دولت برای پرداخت غرامت ۵۰ میلیون دلاری به پناهجویان مانوس را تایید کرده.

پناهجویان مانوس از دولت استرالیا غرامت می‌گیرند

دادگاه عالی هند به دختر ۱۳ ساله قربانی تجاوز اجازه سقط جنین داد

 

دیوان عالی هند به دختری ۱۳ ساله از شهر بمبئی که قربانی تجاوز شده اجازه سقط جنین داده است. بارداری این دختر پس از آن مشخص شد که والدینش او را برای درمان چاقی نزد پزشک بردند.

دادگاه عالی هند به دختر ۱۳ ساله قربانی تجاوز اجازه سقط جنین داد

ویدیو

چرا داغستانی‌ها در سوریه همراه داعش می جنگند؟

 

روسیه می‌گوید چهار هزار نفر از اتباعش در سوریه همراه داعش می جنگند. بسیاری از آنها اهل جمهوری داغستان روسیه‌اند. استیو روزنبرگ خبرنگار بی بی سی به داغستان رفت تا ببینند چرا داغستان

چرا داغستانی‌ها در سوریه همراه داعش می جنگند؟

 

ویدیو

تعلیق از کار به خاطر بدرفتاری با مهاجران غیرقانونی در بریتانیا

 

در بریتانیا سه سال پیش به شرکت امنیتی خصوصی G4S هشدار داده شد که بعضی از مأمورانش در یک بازداشتگاه مهاجران غیرقانونی، با مهاجران بدرفتاری می کنند.

تعلیق از کار به خاطر بدرفتاری با مهاجران غیرقانونی در بریتانیا

 

دیدبان حقوق بشر درباره ‘شکنجه مخالفان سیاسی در مصر’ هشدار داد

 

دیدبان حقوق بشر نهادهای امنیتی مصر را به استفاده از شکنجه علیه مخالفان دولت متهم کرده و هشدار داده است که کاربرد شکنجه می‌تواند مصداق جنایت علیه بشریت محسوب شود. دولت مصر وجود شکنجه در بازداشتگاه‌های این کشور را تایید کرده اما آن را به اقدامات خودسرانه بعضی از ماموران نسبت داده است.

دیدبان حقوق بشر درباره ‘شکنجه مخالفان سیاسی در مصر’ هشدار داد

آنگ‌ سان سوچی انتقاد از برخورد دولت میانمار با مسلمانان روهینگیا را رد کرد

 

آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار (برمه)، در واکنش به انتقاد گسترده از سکوت خود در مورد فشار بر مسلمانان روهینگیا از وجود “کوه یخ اطلاعات نادرست” در این مورد سخن گفته و افزوده است که کشورش با “تروریسم” مواجه است.

 

تا رسیدن به هدف خود،علف خواهند خورد  /همه ماجرای صدام حسین را به یاد دارند.

به گزارش اسپوتنیک، کره شمالی از انجام آزمایشات موشکی خودداری نخواهد کرد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه معتقد است که کره شمالی فقط زمانی از اجرای برنامه هسته ای خود کنار خواهد رفت که خود را در امنیت احساس کند. تأمین امنیت با احیای حقوق بین المللی ممکن خواهد شد و نتیجه تلاش مشترک می تواند به گفتگو بین تمام طرف های ذینفع ختم شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با سخنرانی در کنفرانس مطبوعاتی پس از پایان سفر به چین،اعلام نمود که در کره شمالی احتمالا «علف خواهند خورد و تا وقتی احساس امنیت نکنند از برنامه هسته ای کنار نخواهند رفت.

وی در این رابطه سرنوشت صدام حسین رئیس جمهور سابق عراق را یادآور شد که زمانی تولید سلاح کشتار جمعی را متوقف کرد. با وجود این، تحت بهانه جستجوی سلاح کشتار جمعی کشور ویران گشت و صدام حسین اعدام شد. این چیزها را همه می دانند و فراموش نکرده اند. در کره شمالی هم این چیزها را می دانند و به یاد دارند.  شما فکر می کنید وضع تحریم ها می تواند کره شمالی را وادار به بستن برنامه هسته ای آن کشور بکند؟

 

داعشی در لباس زنانه به همراه ریش و سبیل

بعد از حملات کشورهای مختلف منجمله روسیه و ایران به نیروهای داعش و نگذاشتن مکان امن برای انها، خیلی از انها در لباس زنانه فرار کردند.

به گزارش اسپوتنیک، بعد از حملات کشورهای مختلف منجمله روسیه و ایران به نیروهای داعش و نگذاشتن مکان امن برای انها، خیلی از انها در لباس زنانه فرار کردند. ولی یکی از داعشیان با انکه ارایش کامل و حتی حجاب داشت فراموش کرده بود که باید ریش و سبیل خود را بزند. به همین دلیل به سرعت و در اولین نگاه توسط نیروهای عراقی دستگیر شد.

 

نزدیک شدن روابط ایران و عربستان سعودی بستگی به سیاست تهران دارد

ایران اگر انتظار به عادی سازی روابط با عربستان سعودی دارد باید دوره سیاسی خودش را تغییر دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العربیه، وزیر امور خارجه عربستان عادل الجبیر گفت: ایران اگر انتظار به عادی سازی روابط با عربستان سعودی دارد باید دوره سیاسی خودش را تغییر دهد.

برای نزدیک شدن به عربستان ایران باید سیاست خودش را تغییر دهد. وزیر عربستان گفت: این درست نیست که بگویم هماهنگی و سازمان دهی موفقیت امیز زائران ایرانی از مراکز مقدس در عربستان سعودی نشان از محکم شدن و عادی شدن رابطه ایران و عربستان دارد. مسئله زوار جداست و مسئله عادی شدن رابطه هم جدا است و این دو به هم ربطی ندارند.

 


پوتین خطاب به آمریکا: گفتگو با کسانی که اتریش را با استرالیا اشتباه می گیرند، دشوار استپوتین در خصوص مذاکرات روسیه و آمریکا، به سطح دانش سیاسی مقامات آمریکا اشاره نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه اجلاس بریکس در 5 سپتامبر در چین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اظهار نظری در خصوص مناسبات روسیه و آمریکا اظهار نظر نمود که گفتگو با کسانی که اتریش را با استرالیا اشتباه می گیرند، سخت است

ولادیمیر پوتین در سخنان خود اظهار نمود: ” گفت و گو با افرادی که اتریش را با استرالیا اشتباه می گیرند، بسیار دشوار است. هیچ کاری نمی توان در این خصوص انجام داد. این امر در واقع احتمالا نشاندهند فرهنگ سیاسی یک بخش خاصی از نظام آمریکا است”.

رئیس جمهور روسیه در ادامه افزود: “ملت آمریکا، مردم آمریکا، آمریکا واقعا یک کشور بزرگ است، یک ملت بزرگ است… چنین ملتی با چنین سطح پایین فرهنگ سیاسی….”.

 

پوتین: روسیه از آمریکا شکایت می کند

روسیه قصد دارد، از پرونده وضعیت اموال خود در آمریکا به دادگاه شکایت کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه اجلاس بریکس در 5 سپتامبر  در چین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اظهار نمود: روسیه، موضوع عدم حق قانونی استفاده روسیه از اموال خود در آمریکا را به دادگاه می سپارد.

رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: “طرف آمریکایی، دولت روسیه را از حق استفاده از اموال خود محروم کرده است. این نقض واضح حقوق مالکیت طرف روسی است. بنابراین برای آغاز روند پیگری، من به وزارت خارجه دستور دادم که به دادگاه شکایت کند. بیایید ببینیم نظام قضایی آمریکا چگونه با این پرونده برخورد می کند”.

پیش از این، پوتین در فرمانی خواستار کاهش تعداد دیپلمات های آمریکا در روسیه شد.

 

چه کشورهایی هدف حمله احتمالی کره شمالی هستند

یک روزنامه انگلیسی در گزارش خود به کشورهایی اشاره کرد که ممکن است پیونگ یانگ آنها را با بمب هیدروژنی هدف قرار دهد.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه انگلیسی “دیلی میرور” نوشت؛ کره شمالی موفق شده چندین نوع موشک بالستیک دوربرد را توسعه دهد به گونه ای که می توان کلاهک هسته ای کوچک بر آنها نصب کرد تا بتوانند چندین کشور غربی را هدف قرار دهند.
کارشناسان تاکید می کنند که توسعه این موشکها و کلاهک های هسته ای ترس و نگرانی های فزاینده ای درباره احتمال وقوع جنگ جهانی جدیدی بوجود آورده اند. کارشناسان از اقدام پیونگ یانگ در توسعه موشکهای دوربرد که می توانند کشورهای دورتری مانند انگلیس و آمریکا را هدف قرار دهند، به شدت نگرانند.
کره شمالی توضیح داد که پیونگ یانگ دو موشک بالستیکی قاره پیمای هواسونگ14 آزمایش کرده است.
موشک بالستیکی هواسونگ-14 که بیونگ یانگ در 4 جولای گذشته آزمایش کرده است، بیش از 10 هزار کیلومتر برد دارد که می تواند لندن و نیز شهرهایی مانند واشنگتن و نیویورک را در تیررس حملات خود قرار دهد.
موشک بالستیکی جدید می تواند اغلب شهرهای بزرگ امریکا را نشانه بگیرد و انگلیس و فرانسه و کشورهای غربی هم در تیررس آن هستند.
یادآور می شود که شینزو آبه نخست وزیر ژاپن هفته گذشته هشدار داد که موشکهای پیونگ یانگ می توانند به آسانی به اروپا برسند و فقط یک تهدید مستقیم برای همسایگان کره شمالی به شمار نمی رود.
گزارشهای اطلاعاتی کره جنوبی نشان می دهد که همسایه شمالی برای شلیک موشک بالستیکی دیگری برنامه ریزی می کند که به گفته “دیلی میرور” می تواند نشان دهد که تهدیدها ممکن است بسیار واقعی باشند.

 

https://ir.sputniknews.com/world/201709042821575-کره%20شمالی-حمله-بمب/

 

 

 

دختران ميني ژوپ پوش کابلي استراتژي ترامپ را تغيير دادند 

© Fotolia/ Konstantin Yolshinترامپ با ديدن عکس دختران ميني ژوپ بوش در کابل در دهه 70، فرمان ابقاي سربازان آمريکايي در افغانستان را صادر نمود.

به گزارش اسپوتنيک به نقل از واشنگتن پست، عکس دختران ميني ژوپ بوش در کابل در دهه 70 ميلادي موجب اتخاذ تصمیم ترامپ در افزایش نیروی نظامی در افغانستان شد.

هربرت ریموند مک مستر مشاور امنيتي ترامپ در اين خصوص مي گويد:ما عکس هاي سیاه و سفید دختران کابلي با ميني ژوپ در سال 1972 را به ترامپ نشان داديم. (مک مستر با نشان دادن اين عکس) مي خواست به ترامپ نشان دهد که ارزش هاي غربي که پيش از اين در کابل بسيار رواج داشته است، بار ديگر مي تواند برگردد”.

گفتني است در تاريخ 22 اوت، ترامپ استراتژي جديدي در خصوص افغانستان اتخاذ نمود. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام نمود که رویکرد جدید دولت او در افغانستان، جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به یک پناهگاه امن برای ستیزه جویان اسلامگرا برای حمله به ایالات متحده آمریکا است است.

وی در سخنرانی خود در پایگاه نظامی فورت مایر در ویرجینیا، گفت: “نیروهای ما برای پیروزی مبارزه خواهند کرد”. با این حال، وی اعلام ننمود که نیروهای آمریکایی چه مدت دیگر باید در افغانستان باقی بمانند.همچنین ترامپ از میزان افزایش تعداد نیروهای نظامی به افغانستان جزئیاتی منتشر ننمود.

پیش از این گزارش شده بود که وزیر دفاع جیمز ماتیس قصد دارد تا علاوه بر 8400 نفر نیروی مستقر کنونی در افغانستان، تعداد چهار هزار نفر دیگر نیز به این کشور ارسال نماید.

 

 

……………………………………………………………………………….

غیرنظامیان افغان از نیروهای آمریکایی بیشتر از طالبان هراس دارند

نماینده مردم کابل در پارلمان افغانستان با اشاره به کشتار اخیر غیرنظامیان افغان در حملات هوایی نیروهای خارجی اظهار داشت: غیرنظامیان این کشور از نیروهای آمریکایی بیش از طالبان هراس دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هفته گذشته، حمله هوایی آمریکایی به «دشت بری» در شهر «پل علم» ولایت «لوگر» در شرق افغانستان جان 12 غیرنظامی را گرفت و 16 تن دیگر را زخمی کرد.

رسانه‌های آمریکایی نیز درباره این حادثه گزارش دادند که در این حملات 11 غیرنظامی از جمله 8 زن کشته شدند.

سروان «بیل سالوین» سخنگوی ناتو در افغانستان درباره این حمله مدعی شد که نیروهای افغان و آمریکایی در حالی توسط طالبان مورد حمله قرار گرفتند که بالگرد آمریکایی به دلیل مسائل فنی مجبور به فرود شده بود.

وی افزود: پس از آن نیروهای ائتلاف درخواست پشتیبانی هوایی کردند و هواپیمای دیگری خانه‌ای را بمباران کرد که طالبان از آنجا به بالگرد شلیک کردند.

نیویورک تایمز به نقل از ساکنان «دشت بری» نیز نوشت که 11 غیر نظامی از جمله 8 زن در این حمله کشته شدند.

یکی از این شاهدان عینی اظهار داشت: پس از گذشت ساعت‌ها از این حادثه، ساکنان محلی اجساد را از زیر آوار درآوردند، اما جسد دو کودک پیدا نشده است.

این حادثه در حالی اتفاق افتاد که چند روز پیش از آن نیز 35 غیرنظامی در حمله هوایی نیروهای خارجی در ولایت «هرات» کشته شدند.

«حاجی الله گل مجاهد» کارشناس مسائل نظامی و نماینده مردم کابل در پارلمان افغانستان درباره این حملات گفت: غیرنظامیان افغان از ارتش آمریکا بیش از طالبان هراس دارند.

وی به «اسپوتنیک» گفت: پس از شکست طالبان، مردم افغانستان مایل به ادامه جنگ نبودند، اما این جنگ به دلیل عملیات نظامی آمریکا در افغانستان همچنان ادامه دارد.

مجاهد افزود: آمریکایی‌ها وارد منازل مردم می‌شوند، منازل مسکونی و حتی مجالس عروسی را بمباران می‌کنند، اما طالبان را مقصر آن می‌دانند.

وی افزود که در ولایت «ننگرهار» 150 غیرنظامی کشته شدند و حوادث مشابهی نیز در ولایت «هلمند» اتفاق افتاد.

مجاهد تصریح کرد: هیچ‌کس حضور نیروهای خارجی در افغانستان را نمی‌خواهد. افغان‌ها شاهد هیچ چیز خوبی از آمریکایی‌ها نبودند و نمی‌خواهند آن‌ها دیگر در این خاک حضور داشته باشند.

به گزارش نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به «یوناما»، این کشور در شش ماه اول سال 2017 نسبت به مشابه آن در سال گذشته شاهد افزایش 43 درصدی تلفات غیرنظامیان بر اثر حملات هوایی بوده است.

براساس این گزارش در حملات هوایی نیروهای خارجی در شش ماه اول سال جاری میلادی، 95 غیرنظامی کشته و 137 نفر دیگر نیز زخمی شدند که شمار قابل توجهی از آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

 

۱۱ هزار خودروی زرهی آمریکا در راه افغانستان

دولت آمریکا با امضای قراردادی با بخش خصوصی قرار است ساخت ۱۱ هزار خودروی زرهی را در شش سال آینده راهی افغانستان کند.

به گزارش  خبرگزاری تسنیم، دولت آمریکا با شرکت «جنرال موتورز» قراردادی را به ارزش 2.2 میلیارد دلار برای ساخت 11 هزار و 65 عراده خودروی زرهی برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به امضا رسانده است.

بر اساس این قرارداد شرکت جنرال موتورز موظف است تا سال 2023 میلادی خودروهای زرهی را تحویل دهد.

انتظار می‌رود که نخستین محموله از خودروهای زرهی و تجهیزات همراه این سفارش به زودی در اختیار نیروهای امنیتی و دفاعی افغان قرار گیرد.

سال قبل نیز این شرکت آمریکایی با عقد قرارداد 356 میلیون دلاری کار ساخت 1673 خودروی زرهی از نوع هاموی را برای نیروهای امنیتی افغان در نظر گرفته  بود.

از سوی دیگر وزارت دفاع آمریکا هفته گذشته نیز قراردادی به ارزش 727 میلیون دلار را با شرکت‌های بزرگ اسلحه‌سازی برای خرید بالگردهای نظامی و هواپیما برای نیروهای هوایی افغان عقد کرده بود.

ترامپ در استراتژی جدید آمریکا نسبت به ارسال تجهیزات نظامی به افغانستان تاکید کرده است.

این در حالی است که نیروهای امنیتی افغان در بخش نگهداری از تجهیزات نظامی با مشکلاتی مواجه هستند و طرح آمریکا برای حفظ و نگهداری از تجهیزات نیروهای افغان نیز موثر نبوده است.

رسانه‌های آمریکایی سال گذشته گزارش دادند که دولت آمریکا بدلیل سوء‌مدیریت باید یک میلیارد دلار را برای ترمیم و نگهداری تجهیزات ارتش افغانستان هزینه کند.

با این حال به نظر نمی‌رسد که دولت افغانستان و یا پنتاگون راهکاری را برای ترمیم و نگهداری از تجهیزات نیروهای افغان را در نظر گرفته باشند.

 

طرح آمریکا برای سپردن شاخه افغانستان داعش به «حکمتیار»

پیام آفتاب: درگیری های لفظی عطا محمد نور و گلبدین حکمتیار نشان می دهد که افغانستان با سرعت زیادی به سوی جنگ داخلی پیش می رود.
تنش های اخیر حزب اسلامی و حزب جمعیت اسلامی زخم ها و درگیری های کهنه ای که میان این دو حزب برقرار بود را دوباره باز کرده است و این پتانسیل وجود دارد که حتی به درگیری های نظامی نیز کشیده شود.
عطا محد نور، والی بلخ اعلام کرده بود در صورتی که حکمتیار بیعت خود با داعش را پس نگیرد در هر جایی که سر بلند کند، سرش را بر زمین خواهد کوبید!
پس از انکه عطا محمد نور در سخنانی حکمتیار را به دست داشتن در کشتار شیعیان متهم کرد، برخی فرماندهان حزب اسلامی اعلام کردند که آماده فرمان حکمتیار برای مقابله نظامی با والی بلخ هستند.
«میرویس» فرمانده جنگجویان حزب اسلامی در ولایت بغلان در واکنش به اظهارات اخیر عطا محمد نور علیه حکمتیار اعلام کرد که برای برخورد مسلحانه با والی بلخ آمادگی دارد و منتظر دستور گلبدین حکمتیار است. وی تصریح کرده است: اگر حکمتیار اجازه دهد حاضر است تا با برخورد مسلحانه پاسخ دندان شکنی به والی بلخ بدهد.
این فرمانده حزب اسلامی در ولایت بغلان بیش از هزار جنگجوی مسلح را رهبری می‌کند و به عطا محمد نور هشدار داده که دیگر نمی تواند از مسیر بغلان به کابل سفر کند زیرا اجازه تردد از ولایت بغلان را به والی بلخ نخواهد داد.
همچنین «زرداد فریادی»، دیگر فرمانده حزب اسلامی حکمتیار که قبل از این در انگلیس به جرم کشتار و شکنجه غیر نظامیان در دوران جنگ داخلی کابل زندانی بود و اخیرا وارد کابل شده است نیز عطا محمد نور را تهدید کرده است. وی گفته که حاضر است در صورت توافق حکمتیار، والی بلخ را از شمال کشور بیرون کند.
پیش از ورود حکمتیار به کابل، بسیاری از سیاسیون کشور گمان می کردند وی پس از 20 سال بیابانگردی و آوارگی سیاسی، در قالب مردی از جنگ و تفنگ دست برداشته و در پوشش صلح و همزیستی مسالمت آمیز با سران سیاسی وارد کشور می شود اما رهبر حزب اسلامی خیلی زود این تصور را برهم زد.
تحرکات حکمتیار و لحن سخنان وی نشان می دهد در پشت پرده اسراری نهفته است که با ظواهر توافقنامه سیاسی ناهمگون است.
رهبر حزب اسلامی بلافاصله پس از ورود به کابل سر ناسازگاری با حزب جمعیت اسلامی و علی الخصوص عبدالله عبدالله که نماینده ارشد این حزب در حکومت است را بنا گذاشت و تنها چند روز پس از بازگشت به کشور تلویحا خواستار کناره گیری ریاست اجرائیه شده بود. اکنون حزب جمعیت اسلامی و حکمتیار رسما در تقابل با یکدیگر قرار گرفته و برخی از کارشناسان معتقدند احتمال نبرد نظامی دو حزب نیز دور از انتظار نخواهد بود.
سخنان تند حکمتیار علیه احمد شاه مسعود به خوبی نشان می دهد وی به درگیری های شدید و تصفیه حساب های حزبی با جمعیت اسلامی کمر بسته است.
در این میان، نکته قابل توجه و مبهم این موضوع این است که حکمتیار با وجود سال ها دوری از کشور چگونه بدون هیچ پشتوانه ای می تواند اینگونه تاخت و تاز نماید؟ آنچه موجب نگرانی است زمزمه های اخیر برخی محافل سیاسی مبنی بر حمایت آمریکا از حکمتیار برای به دست گرفتن رهبری داعش در کشور می باشد.
برخی منابع آگاه مرتبط با حکمتیار مدعی شده اند حضور حکمتیار در کابل نتیجه خوش خدمتی گذشته و آینده او به آمریکایی ها می باشد.
بر اساس این گزارشات، بازگشت حکمتیار به کابل، جایزه همکاری او با آمریکا در آشکار سازی محل اختفای بن لادن در پاکستان است. این منبع مدعی است که مخفیگاه اسامه بن لادن، رهبر معدوم گروه تروریستی القاعده توسط گلبدین حکمتیار به نیروهای آمریکایی‌ نشان داده شده و آنان نیز به پاس این خدمت بزرگ حکمتیار، به او اجازه داده اند که به آوارگی ذلت بار بیست ساله خود پایان داده و وارد کابل شود. اما این همه آن چیزی نیست که آمریکایی از حکمتیار می‌خواهد. حکمتیار برای دست یافتن جوایز بیشتر و هنگفت تر نیازمند خوش خدمتی های بیشتری است تا بتواند به برخی اهداف دیگر از جمله رهبری داعش در افغانستان دست یابد.
اینکه شخص عالیرتبه ای همچون عطا محمد نور حکمتیار را صریحا به دست داشتن در عملیات های تروریستی داعش متهم می کند می تواند سرنخ خوبی برای اثبات این ادعا باشد. به هر حال، انچه مسلم است این است که رهبر حزب اسلامی میانه خوبی با داعش دارد و پیش از این با این گروه تروریستی بیعت کرده بود و بعید نییست برای رهبری این گروه در افغانستان چشم دوخته باشد.

 

حملات داعش به شیعیان افغانستان با هدایت آمریکا/طالبان با شیعیان تضاد و مشکلی ندارد

گروه طالبان در جنوب افغانستان با اشاره به حملات اخیر علیه شیعیان در افغانستان اعلام کرد که داعش با هدایت آمریکا این حملات را سازماندهی می‌کند زیرا طالبان با شیعیان هیچ تضاد و مشکلی ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نامه‌ای منسوب به طالبان منتشر شده است که بر اساس آن فرمانده خودخوانده طالبان در جنوب افغانستان طی نامه‌ای از طرف مقامات ارشد این گروه گفته که این گروه با مراسم‌های مذهبی شیعیان در افغانستان مشکلی نداشته و اکنون نیز ندارند.

در این نامه آمده است که «برای تمام برادران اهل تشیع از طرف بزرگان امارت اسلامی اطلاع داده می‌شود که با مراسم‌های مذهبی شما هیچ تضاد و مشکلی نداشته و نداریم».

بر اساس نامه طالبان، انفجارها و حملات به مساجد شیعیان در گذشته و یا آینده ارتباطی با طالبان دارد و این گروه با آن موافق نیست.

فرماندار خودخوانده طالبان در «گرشک» به نمایندگی از این گروه خاطرنشان کرد که در زمان حاکمیت امارت اسلامی چنین حوادثی بوقوع نپیوست و حتی در زمان حامد کرزی نیز این‌گونه حوادث بوجود نیامد.

در نامه طالبان با اشاره به حملات علیه شیعیان آمده است که «اکنون این وقایع ظالمانه بوقوع پیوسته و این کار داعش است و داعش نیز با تربیت و سرپرستی آمریکا چنین اقداماتی را انجام می‌دهد».

در این نامه تاکید شده است که حمایت آمریکا از داعش ثابت شده است و سلاح‌ها و تجهیزات نظامی آنها گواه روشنی است.

در پایان این نامه، طالبان تصریح کرده است که شیعیان افغانستان از سوی طالبان خاطر جمع باشند اما تدابیر و حفاظت مراسم‌های مذهبی را خودشان اتخاذ کنند.

گروه طالبان تاکنون این نامه را تایید یا رد نکرده است.

«وحید مژده» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان و سفیر سابق طالبان در پاکستان نیز چندی قبل در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم در کابل، در ارتباط با درگیری داعش و طالبان اظهار داشت: درگیری داعش و طالبان سابقه طولانی دارد، زمانی که برای نخستین بار «ابوبکر البغدادی» تشکیلاتی را به‌نام «خوراسان» برای این منطقه به وجود آورد و «حافظ سعید خان» را به‌عنوان امیر خوراسان تعیین کرد، در آن زمان یک محموله سلاح که داعش قصد داشت از پاکستان به افغانستان انتقال دهد توسط طالبان مصادره شد و این سرآغاز درگیری‌های میان طالبان و داعش در افغانستان بود.

پیش از این نیز ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان افغان در واکنش به اخبار منتشرشده مبنی بر همکاری این گروه با دولت افغانستان در مبارزه با داعش تأکید کرد که طالبان با دولت افغانستان هیچ توافقی نکرده است و داعش را نیز هدف قرار خواهد داد.

با این حال، حملات به مساجد شیعیان در ماه‌های اخیر که صدها شهید و زخمی برجا گذاشت را نیز داعش به عهده گرفته است.

 

ده ها انتحاری پوزپیچ درمسجد دهنه غوری منتظر دستور اند

چشم دید باشنده های محل- گزارش نویس هارون «سمرقندی»
مسجد عبدالله ابن مسعود، روستای صیاد در مسیر جاده روستایی؛ شهرستان/ ولسوالی دهنه غوری، ولایت بغلان

گفته می شود حدود 90 نفر که خریطه های سیاه به سرشان کش شده و تنها چند سوراخ به خاطر تنفس ودید دارند، با هیچ کسی سروکار ندارند، چند مسلح محدود همرای شان است و متباقی ظاهرن خلع سلاح استند. هویت و زبان شان تشخیص نشده در این مسجد جا به جا شده اند. چند روز بالای باشنده های محل غذای شان را به زور تهیه می کردند. بعدن مردم به مرکز اداری طالبان دردهنه غوری شکایت کردند؛ پس از آن برای شان اکمالات می شود و از مردم چیزی نمی خواهند.
 شاهدان عینی می گویند بعضی از آن ها دستمال های سیاه که ( درآن) به خط سفید کلمه نوشته شده به دور سر دارند. قابل ذکر است که در دهنه غوری یک مرکز از لشکر طیبه نیز وجود دارد و این لشکر تشکیل دهنده اصلی داعش تقلبی توسط پاکستان می باشد و چند ماه قبل یکی از اعضای لشکر طیبه به حیث رهبر داعش انتصاب شده بود، که پس از گذشت مدتی کوتاه به حیث معاون داعش تقلیل ( رتبه) پیدا کرد.

لشکر طیبه مانند گروه حقانی از مهم ترین تشکیلات بیرون مرزی آی اس آی پاکستان است، که قدم به قدم فعالیت آن ها مطابق برنامه ومدیریت آی اس آی پیش می رود .
مردم محل احتمال میدهند که این 90 نفر ممکن انتحاری باشند و به زودی به بعضی نقاط شمال فرستاده می شوند و یاهم ممکن است در یک حمله کلان و برنامه ریزی شده بالای پلخمری حمله کنند و این انتحاری ها ممکن همزمان با شروع تعرض بالای نقاط و اشخاص مهم هم از نظامی و هم ملکی حمله انتحاری کنند؛ اگر قوای هوایی بخواهند به ساده گی این مرکز را هدف قرار داده می توانند ، چون در نزدیکی این مسجد خانه وجود ندارد و صحن حویلی مسجد خیلی کلان است که در دامنه کوه واقع شده ودر غرب مرکز دهنه می باشد و این مسجد قبلا توسط عربستان سعودی ساخته شده است.

 

راهبرد تازه و موفق ترمپ

۸ صبح : ۱۶ سال پس از قربانی‌های امریکا در جنگ افغانستان، رییس‌جمهور ترمپ حق دارد بپرسد که چرا هنوز در این کشور حضور داریم و برای پیروزی چه باید بکنیم.
امریکا منافع ملی حیاتی در افغانستان دارد. پس از حادثه ۱۱ سپتامبر، مهم‌ترین هدف ما جلوگیری از وقوع یک حمله دیگر به خاک امریکا بوده است. امریکا برای به دست آوردن این هدف هزینه‌های جانی و مالی بسیار زیادی در افغانستان به مصرف رساند و بخش بزرگی از این هدف را به دست آورد. اما برای حفظ این دست‌آورد، حضور دایمی نیروها و سهم فعال متحدین ناتوی ما در کنار دولت و نیروهای امنیتی افغانستان ضروری است.
حال اگر دولت ترمپ تصمیم بگیرد که از این کشور به طور کامل خارج شود و متحدان ناتوی ما هم به خانه برگردند، حکومت افغانستان احتمالاً سقوط خواهد کرد. سقوط دولت افغانستان به مفهوم غلبه دگرباره تروریست به سرنوشت این کشور است و تمام دست‌آوردهایی را که دولت ترمپ در این اواخر در برابر گروه دولت اسلامی در سوریه و عراق به دست آورده ضرب صفر کرده و افغانستان را بار دیگر به پناه‌گاه امن شورشیان از جمله گروه دولت اسلامی تبدیل می‌کند که از آن، امریکا مورد حمله قرار خواهد گرفت.

به جای آن، دولت ترمپ می‌تواند ضربه‌ی محکم دیگری را بر پیکر تروریسم وارد کند. گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش و القاعده در حال گسترش حضور خود در این کشور است، ولی عملاً هیچ یک از گروه‌های تروریستی افغان به شمول طالبان، از این گروه‌ها حمایت نمی‌کنند. همین که این گروه‌ها از سوریه و عراق بیرون رانده شوند، در افغانستان سرکوب خواهند شد. افزایش پیروزی‌های نظامی در عراق و سوریه باعث تقویت پیروزی در افغانستان می‌شود. اما این مسأله نیازمند ادامه‌ی عملیات‌های ضد هراس‌افگنیِ نیروهای امریکایی در افغانستان و حمایت از نیروهای امنیتی این کشور است.
چالش بعدی هم تداوم این پیروزی و کمک به مردم افغانستان برای ایجاد ثبات در کشورشان است، به نحوی که گروه‌های تروریستی مثل داعش و القاعده دوباره بر این کشور چیره نشوند. این مسأله با یک راهبرد سیاسی/ دیپلوماتیک که راه حل سیاسی جامع بین تمام جناح‌های سیاسی افغان را جست‌وجو کند، قابل حل است، راه حلی که بتواند یک دولت مشروع و مورد حمایت مردم را تشکیل دهد، دولتی که تمام اختلاف‌ها را به صورت بنیادی حل کند.
افغانستان شاهد پیش‌رفت‌هایی بوده‌ است. رییس‌جمهور غنی هم به اصلاحات تعهد دارد. نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور با پرداخت هزینه‌های سنگینی شجاعانه در برابر تروریستان می‌جنگند. در کنار این‌ها، اما دولت افغانستان باید پایه‌های حمایت مردمی‌اش را تقویت و با فساد مبارزه کند و با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری قابل قبول در سال۲۰۱۹، مشروعیت خود را افزایش دهد. ادامه‌ی حمایت امریکا هم، مشروط به پیش‌رفت در این عرصه‌ها باید باشد.
اما پرسش اصلی این است که با طالبان چه باید کرد؟ پاسخ این است: علاقه‌ی آن‌ها به صلح آزمایش شود.
شکست گروه‌های تروریستی که منافع امریکا را تهدید می‌کنند، شامل طالبان نمی‌شود و یا نیازمند شکست این گروه نیست. امریکا و متحدین ناتوی این کشور باید واضح بسازند که از یک راه حل سیاسی افغانی که در آن تمام جناح‌ها به شمول طالبان دخیل باشند، به صورت کامل حمایت می‌کنند.
برای ارائه‌ی اطمینان خاطر به دولت افغانستان، نظامیان و مردم این کشور از آغاز چنین روندی، دولت ترمپ باید به تصمیم فرماندهان نظامی مبنی بر افزایش نسبی نیروها وقع بگذارد. این‌جاست که دولت افغانستان می‌تواند از موضع برتر با طالبان وارد معامله شود و به این گروه بفهماند که اگر به راه حل سیاسی تن در ندهد، هزینه‌ی سنگینی خواهد پرداخت.
اگر طالبان به راه حل سیاسی تمایل نشان ندادند، امریکا می‌تواند با حمایت دوام‌دار از حکومت و ارائه‌ی خدمات بیشتر آموزش، مشورت و کمک به نیروهای امنیتی – مشروط به اصلاحات- از منافع خود محافظت و از بازگشت گروه دولت اسلامی و القاعده در این کشور جلوگیری کند.
برای جلوگیری از وقوع یک حمله دیگر به خاک امریکا، حتا افزایش نیروهای امریکایی و پرداخت هزینه‌های مرتبط به آن، یک هزینه‌ی قابل قبول است. پس از آن دولت و مردم افغانستان باید از اشتیاق طالبان برای ادامه‌ی جنگ بکاهند، آن‌گونه که دولت کلمبیا با نیروهای مسلح انقلابی این کشور انجام داد.
این راهبرد جدید، نیازمند رهبری امریکا در دو جبهه جدید است.
نخست، در این راهبرد به یک روی‌کرد جدید در مقابل پاکستان نیاز دارد تا به نحوی به نگرانی‌های راهبردی این کشور بپردازد. این پرداختن، به مفهوم حمایت مستقیم از این کشور در مبارزه با تهدیدهای شورش‌گری داخلی و تهدیدهای تروریستی است که از قلمرو افغانستان متوجه‌اش می‌شود و هم‌چنان به مفهوم آغاز مجدد گفت‌وگوهای سازنده میان پاکستان و هند بر سر نگرانی‌های دو طرف و هم‌زمان ترغیب همکاری اقتصادی منطقه‌ای است. هم‌زمان پاکستان هم باید پیش‌رفت‌هایی را در زمینه‌ی قطع رابطه‌اش با گروه‌های تروریستی در برابر هند و افغانستان، به ویژه شبکه حقانی، نشان دهد.
دوم، تلاش‌های دیپلوماتیک امریکا باید روی ایجاد اجماع منطقه‌ای که برای آوردن ثبات و امنیت افغانستان نسبتاً مهم است، متمرکز شود. امریکا برای پایان جنگ در افغانستان، باید میکانیزم‌های منطقه‌ای چون گروه هم‌آهنگی چهارجانبه بین امریکا، چین، پاکستان و افغانستان را حمایت کند. گروه‌های گسترده‌تری از کشورهای همسایه و بازیگران منطقه نیز باید در این روند دخیل ساخته شوند. برای روسیه و ایران هم باید نقش مثبتی به عنوان طرح بدیل در مقابل حمایت روزافزون‌شان از گروه طالبان و دیگر گروه‌های شورشی ارائه شود. راهبرد تازه دولت ترمپ با این خطوط می‌تواند پیروزی مشخصی را در مبارزه با داعش و القاعده به دست آورد، در کنار آن، به یک راه حل سیاسی که متضمن ثبات و پیروزی افغانستان است، نیز ممد تمام شود. این پیروزی، می‌تواند بخشی از راهبرد وسیع‌تری باشد که منطقه برای رهایی از چرخه‌ی خشونت‌های تروریستی به شدت به آن نیازمند است.

 

سیلاب، مهاجرین افغانستانی غیر مجاز را از دوغارون به میلک برد

آوا : از زمستان سال گذشته که سیلاب در بندر اسلام قلعه جاری شد و به گفته مسوولین باعث تخریب راه و پلچک ها در نقطه صفر مرزی گردید، اتباع افغانستانی غیر مجاز که از ایران طرد می شوند به جای مرز دوغارون در هرات از مرز میلک در ولایت نیمروز اخراج می شوند.

هرچند در نگاه اول به نظر برسد که مرز با مرز که فرقی نمی کند، دوغارون نشد، میلک، شاید در قلمرو و خاک ایران مرزها چندان باهم فرقی نداشته باشند اما در افغانستان کشوری که با مشکلات عدیده و بحران های متفاوت دست و پنجه نرم می کند، ساحه به ساحه با هم فرق می کند چه برسد ولایت به ولایت.

سید حسین عالمی بلخی؛ وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان در دیداری که ۳۰ حمل امسال با محمد رضا بهرامی؛ سفیر ایران در کابل داشت، گفت: امکانات و تاسیسات در مرز میلک برای ۱۰۰۰ نفر عودت کننده در روز ایجاد شده است اما بدلیل بستن شدن مرز اسلام قلعه، روزانه حدود ۳۰۰۰ نفر، اعم از اخراج شده و داوطلبانه از این مرز عبور می کنند که این امر ارایه خدمات را در این مرز با چالش مواجه ساخته است .

وی در این دیدار تصریح کرد: نهادهای ملی و بین المللی توانایی پذیرایی این تعداد عودت کننده را در مرز میلک ندارند و مرز اسلام قلعه باید بازگشایی شود.

از آن روز و قول همکاری سفیر ایران در رابطه با بازگشایی مرز اسلام قلعه، نزدیک به پنج ماه می گذرد اما هنوز هم کسانی که از ایران طرد می شوند به شمول زنان و کودکان با تقبل هزینه بیشتر و به جان خریدن دوری مسیر، ناامنی، عبور از مناطق تحت تسلط طالبان از مرز میلک ولایت نیمروز وارد افغانستان می شوند.

برخی از مهاجرینی ‌که به دلیل نداشتن مدارک اقامتی از کشور ایران اخراج و از مرز میلک وارد افغانستان شده اند، در گفتگو با خبرنگار آوا، از دوری مسیر، ناامنی و برخورد با طالبان و نبود مکان برای بود و باش موقت به عنوان اصلی‌ترین مشکلات خود یاد کردند.

آنان می‌گویند که برخی از مهاجرین در این مسیر، به کمین طالبان برخورد کرده و تمام پول و سرمایه همراه خود را از دست داده‌اند.

داکتر نصیر احمد نور؛ سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، به خبرنگار آوا در مورد مسائل مربوط به مرز دوغاورن گفت: “مشكل در منطقه مورد اختلاف مرزي است كه چندصد متر بيشتر طول ندارد و در اثر سيلاب هاي زمستان سال گذشته آسيب ديده است ولي تاكنون دوطرف براي بازسازي آن به تفاهم نرسيده اند. دولت افغانستان اعلام آمادگي كرد كه آن منطقه آسيب ديده از جاده دوغارون – اسلام قلعه را با هزينه خود مرمت نمايد ولي تا هنوز از جانب مقابل پاسخ مثبت و موافق دريافت نشده است.”

در عین حال محمد عجمی؛ مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی هم گفته است، به دلیل سیلی که ماه دلو سال گذشته در هرات آمد، مسیر بازگشت مهاجرینی که به شکل داوطلبانه به کشور خود باز می‌گردند( همان ۵۰۰ متر منطقه اختلافی مرزی) نیاز به بازسازی و زیرسازی دارد که بازسازی آنجا یک هفته بیشتر زمان نمی‌برد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی با اشاره به پیگیریها و هماهنگی های صورت گرفته، اظهار داشت: بدون توافق دو طرف کار در مرز امکان‌پذیر نیست و تا افغانستان تصمیم عملی نگیرد، مرز باز نمی‌شود.

حال کدام طرف برای بازسازی این چند صد متر اختلافی در نقطه مرزی، موافقت خود را اعلام نمی کند چندان مهم نیست، آنچه که با اهمیت است، سرنوشت مهاجرینی است که به خاطر این اختلاف، مجبورا راه کج کرده و صدها کیلومتر راه اضافی را بپیمایند و با وجود صرف هزینه و وقت بیشتر، سفری ناامن و با اضطراب بیشتری را تجربه نمایند، چه بسا مشخص نیست که این سفر را سالم به پایان برسانند و فرصت بازگو کردن تجربیات را بیابند یا خیر!

هرچند طرفین مورد اختلاف هم که “توپ کم کاری و بی تفاوتی” را به زمین یکدیگر می اندازند، اما در این میان مقامات محلی از پیامدهای منفی بسته بودن مرز دوغارون می گویند، ولسوال تایباد در ولایت خراسان رضوی جمهوری اسلامی ایران از ادامه بسته بودن گذرگاه مرزی دوغارون انتقاد می کند و خواستار بازگشایی این معبر رسمی و توجه ویژه مسئولین این ولایت و همچنین مسئولین حکومتی در این زمینه است.

حسین شرافتی راد که در جریان بازدید نمایندگان وزارت امورخارجه ایران و نماینده مرزبانی این ولایت از مرز دوغارون(اوایل ماه سنبله)، سخن می گفت، خاطرنشان کرد: در راستای اقدامات بشر دوستانه و توسعه روابط بین ۲ کشور که از سالیان گذشته ادامه دارد، باید مسئولین ولایتی و کشوری برای راه اندازی مجدد این معبر نگاه ویژه داشته باشند که این امر مستلزم فراهم شدن زیر ساخت های لازم در این مسیر است.

به هر حال شش ماه پیش سیلی آمد و قسمتی از مسیر را باخود برد و مانع اختلاف را بر جای گذاشت که مهاجرین بازگشت کننده به افغانستان چه داوطلبانه و چه اجباری، برای عبور از این مانع پنجصد متری، رنج و زحمت یک سفر چند صد کیلومتری را بر جان می خرند درحالی که دولتمردان زحمت توافق بر سر بازساری چند صد متر راه را به خود نمی دهند!

 

پاکستان هراسی آمریکا در منطقه

صبح نو  :  اعمال سیاست‌های سختگیرانه واشنگتن در قبال اسلام آباد از آن‌جا مطرح است که آمریکا خواستار پناه‌ندادن به گروه‌های تروریستی در این کشورشد. دونالد ترامپ در روزهای اخیر، زمانی که راهبرد جدید کاخ سفید در قبال افغانستان و جنوب آسیا را اعلام می‌کرد، گفت: پاکستان با ادامه اقدامات خود در پناه‌دادن به افراط‌گرایان، در آینده بسیار ضرر خواهد کرد زیرا این کشور به تروریست‌هایی پناه می‌دهد که با واشنگتن می‌جنگند.

رییس جمهوری آمریکا با بیان اینکه پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند مردم ما را بکشند، عنوان کرد:«ما به پاکستان میلیاردها دلار پرداخت کرده‌ایم ولی آن‌ها به تروریست‌هایی پناه داده‌اند که ما با آن‌ها می‌جنگیم. این وضع باید تغییر کند و این تغییر فوراً انجام خواهد شد. هیچ همکاری‌ای نمی‌تواند در مورد کشوریکه به شبه نظامیان و تروریست‌هایی که نظامیان و مقامات آمریکایی را هدف قرار می‌دهند، دوام بیاورد.»

تنش‌هایی که هر روزه میان اسلام آباد و واشنگتن در حال افزایش است، موجب شد تا «خواجه آصف» وزیرامور خارجه پاکستان به دنبال رایزنی با برخی دیگر از قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، چون جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین باشد.

از این رو خواجه آصف، روزهای آتی راهی چین می‌شود تا با سران این کشور برای رایزنی درباره موضع جدید «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در مورد پاکستان و افغانستان به بحث و تبادل نظر بپردازد. وی پس از سفر به چین، راهی ایران و روسیه می‌شود تا طی دیدار با مقامات دو کشور، در خصوص این مسأله با آنان به مذاکره بپردازد.

وزیر خارجه پاکستان درباره سفر به ایران، معتقد است: تهران نقش مهمی در مناسبات منطقه‌ای دارد و از این رو کسب اعتماد و حمایت ایران در موضع جدید ترامپ برای اسلام آباد پر اهمیت است .موضع ما در قبال راهبرد جدید رییس جمهوری آمریکا کاملاً واضح است؛ اسلام آباد از این به بعد هیچ گونه مذاکره رسمی با واشنگتن نخواهد داشت و اگر صرفاً مقامی از آمریکا با ما ارتباط برقرار کند، پاسخگو خواهیم بود.

وزیر خارجه پاکستان همچنین تأکید کرد که بحران افغانستان هیچ راه حل نظامی ندارد و باید صرفاً از طریق ساز و کارهای سیاسی به حل این بحران و برقراری صلح و ثبات در این منطقه بپردازیم. افزون بر این، دولت اسلام آباد اعلام کرد که از این به بعد هیچ مقام آمریکایی حق سفر به پاکستان را بدون برنامه از پیش تعیین شده ندارد. پاکستان همچنین در این راستا، سفر «آلیس ولز» نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان به این کشور را نیز لغو کرد.

این در حالی است که بعد از چین و روسیه، جمهوری اسلامی ایران هم از اسلام‌آباد در برابر راهبرد ضد پاکستانی آمریکا حمایت و اعلام کرد: آمریکا به مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه خاتمه دهد. آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن نکوهش استراتژی جدید ایالات متحده آمریکا در قبال پاکستان، واکنش نشان داد و گفت: آنچه امروز آمریکا به واسطه آن دیگر کشورها را محکوم می‌کند، حاصل سال‌ها سیاست‌های غلط و نابجای این کشور در منطقه خصوصاً افغانستان و استراتژی‌های فرصت‌طلبانه و سیاست‌های یک جانبه گرایانه و دخالت‌های اشتباه است که ثمره آن چیزی جز تشدید آشوب و تنش و رشد تروریسم و افراط گرایی در منطقه نبوده است.

قاسمی، ضمن توصیه به دولت آمریکا برای عدم مداخله در امور کشورهای منطقه و تعیین تکلیف برای آنان، تصریح‌کرد: کشورهای منطقه از ظرفیت لازم برای همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم و برقراری ثبات و امنیت در منطقه خود برخوردارند و نیازی به استراتژی‌های بی‌ثبات‌کننده و تروریست‌پرور آمریکا ندارند.

مریم اورنگزیب، وزیر اطلاع رسانی و سخنگوی دولت پاکستان هم در گفت وگو با آقای مهدی هنردوست، سفیر ایران در اسلام‌آباد، مراتب قدردانی دولت پاکستان را از اعلام موضع حمایتی جمهوری اسلامی ایران از پاکستان در برابر راهبرد جدید آمریکا در قبال جنوب آسیا، ابزار کرد.

اما اختلافات به وجود آمده میان آمریکا و پاکستان به حضور گروه‌های تروریستی داعش و طالبان در مرزهای افغانستان و پاکستان برمی‌گردد که واشنگتن در موارد متعددی و به این بهانه خاک این کشور را مورد تجاوز خود قرار داده است؛ موضوعی که باعث نگرانی دولت پاکستان شد.

بسیاری از کارشناسان، شکست آمریکا پس از حضور 16 ساله‌اش در خاک افغانستان را مهم‌ترین دلیل فشارهای سیاسی بر اسلام آباد می‌دانند. سخنانی که امروزه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با بهره گیری از رسانه‌های غربی، دولت پاکستان را درمبارزه نکردن با نیروهای طالبان متهم می‌کند، موضوعی است که دولتمردان پاکستانی آن را رد کرده و این موضوع را دخالت در امور کشور خود توصیف می‌کنند.

خواجه آصف، وزیر امور خارجه پاکستان در واکنش به سخنان دونالد ترامپ گفته است:«از اینکه دولت آمریکا فداکاری‌های پاکستان و مردم این کشور را فراموش کرده، بسیار سرخورده شده است.» همزمان، واکنش طالبان به تمامی این اظهارنظرها این بوده که افغانستان را به گورستان نیروهای نظامی آمریکا تبدیل خواهد کرد.

از سویی دیگر، تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم با تهدید اینکه اگر پاکستان تغییر رویه ندهد، رویکرد آمریکا تغییر می‌کند، عنوان داشت: پاکستان باید رویکرد متفاوتی اتخاذ کند. ما آماده‌ایم برای کمک به آنها برای محافظت از خود در برابر سازمان‌های تروریستی همکاری کنیم. ماحمایت و روابط خود را به نتایجی که در این زمینه از جانب آنها خواهیم دید، مشروط می‌کنیم.

این رفتار آمریکا واکنش شدید پاکستانی‌ها را به همراه داشت تا جایی که شماری از نمایندگان مجلس پاکستان به این اتهام ترامپ واکنش نشان دادند و تأکید کردند واشنگتن دنبال سپربلا برای هرج و مرج سیاسی است که در کشور جنگ زده افغانستان ایجاد کرده است.

اما در پی تشدید آمریکا هراسی در پاکستان، سفیر آمریکا در اسلام آباد روز گذشته به دیدن مشاور امنیت ملی پاکستان رفت تا شاید بتواند تا حدودی از شدت آتش خشم پاکستانی‌ها از سیاست‌های کاخ سفید بکاهد. «دیویدهیل» سفیر آمریکا در دیدار با ژنرال «ناصرجنجوعه» مشاور امنیت ملی پاکستان، مدعی شد منظور دونالد ترامپ از حرف‌هایی که درباره پاکستان و افغانستان مطرح کرده، این نبوده که بخواهد پاکستان را مقصر مشکلات جاری در افغانستان و عامل ناکامی مبارزه با تروریسم در این کشور بداند. سفیر آمریکا که در این دیدار تلاش کرد تا راهبرد جدید و ضدپاکستانی واشنگتن را توجیه کند.

وی خشم پاکستانی‌ها از این راهبرد را ناشی از یک سوء‌تفاهم دانست و با مقصر دانستن رسانه‌ها گفت: تقصیر رسانه‌هاست که به بخش‌های خاصی از این راهبرد پرداختند درصورتی که این راهبرد باید به صورت کلی دیده و تعبیر شود و نه جزء جزء.

در این بین توسعه روابط اسلام آباد و مسکو هم قابل بررسی است؛ چرا که این دوکشور در دوران شوروی سابق و جنگ افغانستان، دیدگاه‌های متفاوتی با یکدیگر داشتند. «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان، در مصاحبه‌ای در واکنش به راهبرد جدید و ضدپاکستانی دولت آمریکا، تأکید کرد: بدون ایفای نقش پاکستان، هیچ راه‌حلی برای افغانستان متصور نیست. فشارهای غیرضروری بر پاکستان منجر به تحت تأثیر قرارگرفتن منطقه می‌شود و هر نوع تنش جدید در منطقه، اوضاع افغانستان را متشنج‌تر و بحرانی‌تر خواهد کرد.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه هم در یک کنفرانس خبری عنوان کرد: اعلام استراتژی آمریکا توسط ترامپ هیچ نتیجه‌ای ندارد و یک راهبرد غیر عملی است. بارها اعلام کرده‌ایم که تکیه واشنگتن به عملیات نظامی و استفاده از زور خطرناک است و مشکلی را حل نمی‌کند.

روسیه و پاکستان در سال‌های گذشته همواره روابط دوستانه و مبتنی بر همکاری سازنده در سطوح دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی داشته‌اند، اما تحولات اخیر در مناسبات دو کشور که به شکل لغو تحریم تسلیحاتی پاکستان توسط روسیه همراه بود؛ حکایت از گام‌های رو به‌جلوی پاکستان و روسیه در مسیر گسترش همکاری‌های دو طرف از جمله در بخش دفاعی و نظامی دارد.از دیدگاه کارشناسان مسائل سیاسی، توسعه همکاری‌های اسلام‌آباد و مسکو به ویژه در بخش نظامی، همواره تابع روابط پاکستان با کشورهای غربی از جمله آمریکا بوده است.

حال باید منتظر بود و دید، کشورهای غربی از جمله آمریکا که پاکستان را به دلیل وجود پایگاه برخی گروه‌های مسلح افغانستانی مورد سرزنش قرار می‌دهند واز آن به عنوان بهشت تروریست‌ها نام می‌برند، چه واکنشی خواهند داشت؟ شاید پاکستان را بتوان سرزمین ناشناخته‌ها توصیف کرد که دیگرعلاقه‌ای به ادامه استعمارگری آمریکا ندارد.

 

وزیر دفاع آمریکا: پاسخ نظامی به کره شمالی عظیم خواهد بود

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا (چپ) در پی ششمین آزمایش هسته ای کره شمالی به این کشور هشدار صریحی داد

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، روز یکشنبه ۳ سپتامبر (۱۲ شهریور) در واشنگتن هشدار داد که آمریکا به تهدیدهای کره شمالی “پاسخ نظامی عظیمی” خواهد داد.

وزیر دفاع آمریکا پس از جلسه دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا با مشاوران امینت ملی‌اش در کاخ سفید گفت: “هر تهدیدی به آمریکا و سرزمین‌هایش از جمله گوآم یا متحدان ما با پاسخ نظامی عظیمی روبرو خواهد شد، واکنشی موثر و مقامت‌ناپذیر.”

او همچنین گفت واشنگتن به دنبال “نابودی کامل کشوری یعنی کره شمالی نیست اما همانطور که گفتم ما گزینه‌های زیادی برای این کار داریم.”

کره شمالی روز یکشنبه اعلام کرد که یک بمب هیدروژنی را با موفقیت آزمایش کرده که می‌توان آن را در کلاهک موشک قاره پیما جا داد.

این اقدام واکنش جهانی را به همراه داشت و شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد به درخواست آمریکا، بریتانیا، ژاپن، فرانسه و کره جنوبی دوشنبه صبح برای بررسی برنامه هسته‌ای کره شمالی تشکیل جلسه خواهد داد.

کره شمالی

پس از اعلام اخبر آزمایش موشکی کره شمالی، دونالد ترامپ در توییتر نوشت: “سخنان و اقدامات این کشور برای آمریکا بسیار خصمانه و خطرناک است”.

او افزود: “همانطور که گفتم کره جنوبی دریافته که مذاکره صلح جویانه آن‌ها با کره شمالی راه به جایی نمی‌برد. آنها (کره شمالی) تنها یک چیز را می‌فهمند!”

آقای ترامپ همچنین کره شمالی را کشوری سرکش توصیف کرد که تهدیدی بزرگ و مایه شرمساری چین شده است.

او نوشت که چین می‌خواهد کمک کند، اما موفقیت چندانی در این مورد بدست نیاورده است. چین بزرگترین متحد کره شمالی محسوب می‌شود.

قدرت بمبی که کره شمالی امروز آزمایش کرد پنج برابر بمبی برآورد شده که در سال ۱۹۴۵ بر روی شهر ناکازاگی در ژاپن افتاد و به کشته شدن ۷۰ هزار نفر منجر شد.

این ششمین آزمایش هسته‌ای زیرزمینی کره شمالی طی یک دهه گذشته است.

کارشناسان ژاپنی قدرت انفجار امروز را حدود ۱۰ برابر بمبی ارزیابی کردند که کره شمالی پارسال آزمایش کرد.

کره شمالی امروز از آزمایش بمب هیدروژنی خبر داد

پیش از تأیید کره شمالی، کشورهای اطراف از ثبت دو لرزه شدید خبر داده و گفته بودند که این لرزه ها احتمالا ناشی از آزمایش موشکی کره شمالی بوده است.

لرزه شناسان ژاپنی گفتند که زمین لرزه ای به بزرگی ۶.۳ درجه را در کره شمالی ثبت کرده‌اند.

چین در واکنش به این اقدام تاکید کرد که با آن بشدت مخالف است و از مقامات کره شمالی خواست تا به قطعنامه‌های سازمان ملل پایبند باشد و آزمایشهای اتمی خود را متوقف کند.

تارو کونو، وزیر امور خارجه ژاپن، آزمایش کره شمالی را محکوم کرد و گفت که این اقدام نابخشودنی است.

مون جائه‌این، رئیس جمهوری کره جنوبی، هم جلسه اضطراری شورای امنیت ملی را تشکیل داد.

هم‌زمان مقامات کمیته دفاعی کره جنوبی گفتند که قدرت آزمایش کره شمالی معادل ۱۰۰ کیلوتن تی‌ان‌تی بوده است (بمبی که آمریکا در پایان جنگ جهانی دوم بر شهر ناکازاگی انداخت قدرتی معادل ۲۰ کیلوتن تی‌ان‌تی داشت).

ویپین نارانگ، استاد علوم سیاسی در انستیتوی تکنولوژی ماساچوست گفته که چنین بمبی قابلیت تخریب یک شهر را دارد.

پیشتر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در سخنانی انجام یک آزمایش هسته ای دیگر از سوی کره شمالی را “غیر قابل قبول” خوانده بود. همچنین گزارش شده بود که نخست‌وزیر ژاپن با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از طریق تلفن تماس گرفته است.

روز یکشنبه، کره شمالی اعلام کرد که کیم جونگ اون، رهبر این کشور، از یک کلاهک هسته‌ای هیدروژنی قابل نصب روی موشک قاره‌پیما بازدید کرده است.

خبرگزاری رسمی حکومت کره شمالی (کی‌سی‌ان‌ای) گفت: “همه اجزای بمب هیدروژنی در داخل کشور تولید شده است.”

کره شمالی در ژانویه سال ۲۰۱۶ و در جریان چهارمین آزمایش هسته‌ای خود دستیابی به یک بمب هیدروژنی را اعلام کرد.

این در حالی است که برخی کارشناسان می‌گویند که باید در پذیرفتن ادعای کره شمالی مبنی بر دست یافتن به بمب هیدروژنی احتیاط کرد، اما تردیدی نیست که برنامه نظامی هسته‌ای این کشور در حال پیشرفت است.

در بمب‌های هیدروژنی از همجوشی هسته‌ای برای ایجاد انفجاری بسیار قوی تر از یک بمب اتمی ساده استفاده می شود. بمب هیدروژنی حجم زیادی ندارند و در کلاهک موشک‌های بالستیک جای می‌گیرند.

کره شمالی اخیرا دست به یک آزمایش موشکی زد که طی آن یک موشک بالستیک از فراز خاک ژاپن عبور کرد. شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا این اقدام را محکوم کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به آن آزمایش و خطاب به پیونگ یانگ هشدار داده بود: “همه گزینه‌ها روی میز است.”

از طرف دیگر، دونالد ترامپ و مون جائه‌این، رئیس جمهوری کره جنوبی، در مورد افزایش توان موشکی کره جنوبی توافق کرده‌اند.

واشنگتن و سئول در سال ۲۰۱۲ میلادی موافقت کردند که برد موشک‌های بالستیک کره جنوبی از ۵۰۰ کیلومتر و وزن کلاهک آنها از حدود ۵۰۰ کیلوگرم بیشتر نشود، اما بر اساس توافق جدید، آن محدودیت‎ها لغو شده است.

 

قرارگاه پدافند هوایی ایران: در برخورد با هواپیماهای تجسسی آمریکا مماشات نمی‌کنیم

سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء در ایران می‌گوید که این قرارگاه در شش ماه اول امسال دو بار به “هواپیماهای جاسوسی آمریکا” اخطار و هشدار داده‌ است.

سرتیپ اسماعیلی به شبکه اول تلویزیون دولتی ایران گفت: “ساعت ۹:۳۰ صبح اول فروردین ماه امسال قرارگاه خاتم‌الانبیا عملیات اخطار و هشدار به یک فروند هواپیمای جاسوسی U2 آمریکایی را اجرا کرد. این هواپیما می‌تواند تا ارتفاع هشتاد هزار پایی پرواز کند اما زمانی که ما به آن اخطار دادیم در ارتفاع شصت هزارپایی بود. این هواپیما که حتی لباس خلبان آن هم طوری طراحی شده که امواج رادار را بازتاب ندهد، می‌بایست در سکوت کامل رادیویی پرواز کند.”

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ایران گفت که این قرارگاه پیش از اخطار متوجه شده بود که هوایپما به سمت مرز می‌رود و وقتی همزمان دو سامانه به آن اخطار دادند، خلبان هواپیما مجبور به پاسخ شد “زیرا سامانه‌های موشکی قرارگاه پدافند هوایی و هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی ارتش و پهپادهای نیروی هوافضای سپاه آماده مقابله با آن بودند.”

دومین موردی که سرتیپ اسماعیلی به آن اشاره کرد، “ساعت ۶:۳۰ صبح چهارم شهریور” بود که “به هواپیمای آر کیو ۴ آمریکایی اخطار داده شد.”

هواپیمای تجسسی U2

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی تاکید کرد که “ما اجازه نمی‌دهیم چنین هواپیماهای تجسسی وارد خاک ما شوند و در صورت لزوم در انهدام آنها مماشات نمی‌کنیم.”

او همچنین به نشاندن اجباری هواپیمای نیروهای ناتو در افغانستان در شهریور سال ۱۳۹۳ اشاره کرد و گفت این هواپیما که حامل ۱۰۸ نظامی ناتو بود می‌خواست خود را هواپیماهی مسافری اعلام کند اما قرارگاه پدافند هوایی آن را شناسایی کرد و در بندرعباس به زمین نشاند و به “رجزخوانی” جنگنده های F۱۸ آمریکایی هم پاسخ داد.

در همان شهریور ۱۳۹۳ ایران از سرنگون کردن پهپاد هرمس اسرائیل خبر داده بود که سرتیپ اسماعیلی به آن هم اشاره کرد و گفت این پهپاد می‌خواست از “مسیر عبور چهار هواپیمای مسافربری” به مراکز هسته‌ای نطنز نزدیک شود که در تعامل ارتش و سپاه با شلیک یک فروند موشک سپاه پاسداران منهدم شد.

یک واحد رادار ضدموشکی در نزدیکی تاسیسات نطنز در مرکز ایران

سرتیپ اسماعیلی همچنین گفت که سامانه دفاع ضد موشکی اس ۳۰۰ با موفقیت آزمایش و در نقاط مورد نظر نصب شده و سامانه باور ۳۷۳ هم تکمیل و آزمایش شده و تا پایان سال در اختیار قرارگاه پدافند هوایی قرار خواهد گرفت و سامانه تلاش با موشک صیاد ۳ به سامانه تلاش ۲ ارتقاء پیدا کرده که به زودی مستقر خواهد شد.

سرتیپ اسماعیلی گفت که در هر ساعت حدود ۸۰ فروند هواپیما از آسمان ایران عبور می‌کند و ایران در سال ۱۳۹۵ امنیت عبور بیش از ۵۰۰ هزار پرواز را تأمین کرده است.

او همچنین گفت که این قرارگاه، نقاط پدافند هوایی خود را از ۴۰۰ به ۳۷۰۰ نقطه افزایش داده است.

قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌النبیا

  • محافظت از راه‌ها و کریدورهای هوایی و مناطق حساس و حیاتی و هسته‌ای ایران از وظایف قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا است.
  • قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، تمام سامانه‌های متعلق به پدافند هوایی ایران از جمله رادارها، دستگاه‌های جمع‌آوری اطلاعات، آتشبارهای موشکی با بردهای بلند، متوسط و کوتاه و سامانه‌های پدافندی را در کنترل دارد.
  • از زمان تغییر ساختار نیروی هوایی ارتش ایران در سال ۱۳۸۷، همه یگان های پدافند هوایی نیروهای مسلح اعم از ارتش ایران و سپاه در کنترل این قرارگاه است.

 

توپ پر آمریکا بعد از قوی ترین آزمایش اتمی کره شمالی

کاخ سفید قرار است که ابعاد آزمایش هسته‌ای تازه کره شمالی را بررسی کند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا این آزمایش را محکوم کرده است و گفته عملکرد و حرف‌های کره شمالی برای آمریکا یک خطر جدی محسوب می‌شود. کره شمالی بزرگترین بمب هیدروژنی خود را آزمایش کرده است و می‌گوید که می‌تواند این بمب را روی موشک‌های بالستیک سوار کند. چین هم این آزمایش را محکوم کرده و نخست وزیر ژاپن هم می‌گوید این کار کره شمالی نابخشودنی است. کسری ناجی گزارش می‌دهد.

 

اهداف ترامپ: گسیل داعش به افغانستان و ایجاد مزاحمت برای چین و روسیه

مهر : دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۶ مرداد استراتژی جدید این کشور برای افغانستان را اعلام کرد که این استراتژی علاوه بر افغانستان کشورهای دیگر نظیر هند و پاکستان را نیز در برمی گرفت و در واقع به نحوی تهدیدی برای پاکستان و ترغیبی برای هند جهت ایفای نقش موثرتر در ایجاد صلح و ثبات در افغانستان بود. این راهبرد جدید با واکنش های مختلفی در داخل و خارج از افغانستان نیز رو به رو شد، در این باره خبرنگار مهر گفتگویی با «سلیمان زارع» کارشناس و تحلیلگر مسائل شبه قاره انجام داده که در ادامه از نظر می گذرد؛

سلیمان زارع در این باره گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حالی ۳۰ مرداد در یک سخنرانی زنده سیاست های مبارزه با تروریست در پاکستان را زیر سوال برد و از کمک های آمریکا به پاکستان به عنوان یک اهرم فشار یاد کرد که وی در داخل آمریکا با فشارهای فراوانی از سوی مخالفانش درباره سیاست های داخلی و خارجی روبرو است.

وی افزود: بروز اختلاف بر سر سیاست های مبازره با تروریسم بین پاکستان و آمریکا باعث شده تا ترامپ به طور مستقیم به پاکستان هشدار دهد که از حمایت از تروریسم دست بردارد. اکنون این اظهارات علیه کشوری اعلام می شود که قبل از به عنوان متحد خارج از ناتوی آمریکا یاد می شد. این اظهارات ترامپ همچنین در حالی است که پاکستان بعد از استعفای «نواز شریف» نخست وزیر سابق این کشور با خلا قدرت و مدیریت مواجه است؛ لذا این شرایط پاکستان باعث شده تا «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا به جای ملاقات با همتای سیاسی و دیگر مقامات سیاسی پاکستان با فرماندهان ارتش پاکستان دیدار و این سیاست جدید ترامپ را ابلاغ کند که حمایتی آشکار از نظامیان در پاکستان قلمداد می شود.

این تحلیلگر مسائل شبه قاره ادامه داد: در واقع افکار عمومی آمریکا و جهان اکنون تنها در باره سیاست های جدید دونالد ترامپ با پاکستان مواجه نیستند بلکه در پی پشت پا زدن به بسیاری از سیاست های «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین این کشور و دستاوردهای دمکرات ها در داخل وخارج از آمریکا مواجه اند. ترامپ با این تصمیم سیاست های داخلی و خارجی اوباما را زیر سوال برد. در باره سیاست داخلی می توان به تلاشهای اوباما برای اصلاحات مالیاتی و طرح قانون بیمه همگانی اشاره کرد و در سیاست خارجی خروج آمریکا در سال ۲۰۱۴ از افغانستان، مخالفت با امضای برجام که به زعم اوباما بزرگترین دستاورد سیاست خارجی آمریکا بود که ترامپ با این دستاوردهای دمکرات ها به شدت به مخالفت برخاسته است.

زارع همچنین گفت: در واقع می توان گفت که این فشاری است که از سوی جنگ سالاران آمریکا و لابی صهیونیسم به ترامپ دیکته می شود فشاری که در دولت اوباما نیز شاهد بودیم. باید به این مسله اذعان داشت که کسانی که سیاست های خصمانه را به ترامپ دیکته می کنند به این مسئله آگاهی دارند که وی بیش از آنکه یک شخصیت سیاسی باشد و تجربه سیاسی داشته باشد بیشتر شخصیت تجاری و اقتصادی دارد لذا باید گفت ناخواسته و ناخواسته وارد بازی خطرناکی می شود.

وی یادآور شد: از سوی دیگر می توان این حدس را زد که سیاست های کلان آمریکا تغییری نکرده و تنها شاهد تغییر تاکتیک در این سیاست ها هستیم. آنچه مسلم است این است که اظهارات ترامپ علیه پاکستان در حالی بیان می شود و ترامپ در حالی از مبارزه به اصطلاح با تروریسم سخن می گوید که بعد از ۱۱ سال حضور نظامی آمریکا و متحدانش در افغانستان نه تنها تروریسم ریشه کن نشده بلکه به سراسر افغانستان هم کشیده شده است. در گذشته تروریسم به شمال و شمال شرق افغانستان نفوذ نداشت ولی اکنون شاهد تروریسم آن هم ورژن جدید ان به نام داعش د ر شمال افغانستان نیز هستیم.

این تحلیلگر سیاسی اظهار داشت: بدون شک باید گفت اتخاذ موضع جدید ترامپ موجب هم گرایی منطقه ای خواهد شد و اگر چه در ابتدا هند از این اظهارات ترامپ خشنود شده چراکه ترامپ خواستار حضور بیشتر هند در افغانستان شده است و این بر خلاف خواست پاکستان است ولی در آینده این احتمال وجود دارد که هند به لحاظ سیاست های اقتصادی همچون عضویت در گروه بریکس از موضع کنونی خود عقب نشینی کند و در راس همه ما شاهد مخالفت شدید چین با این اتخاذ موضع ترامپ علیه پاکستان هستیم و مقامات ارشد چین این مخالفت و نگرانی خود را با سیاست جدید ترامپ علیه پاکستان، حضوری و تلفنی به گوش کاخ سفید رسانده اند.

وی ادامه داد: شاید بتوان گفت یکی دیگر از عللی که باعث این سیاست جدید ترامپ در افغانستان و پاکستان شده و حتی از حضور بیشتر نظامیان در افغانستان سخن گفته می شود این باشد که ترامپ به لحاظ اقتصادی نگاه جدیدی به قاچاق مواد مخدر به تمام جهان دارد؛ چرا که حضور نزدیک به ۸۵۰۰ نیروی نظامی آمریکا در افغانستان می تواند برای مبارزه با تروریسم کافی باشد. شاید ترامپ در سیاست جدید خود قصد دارد تولید ۶ هزار تن موادمخدر در سال در افغانستان را به ۲ برابر افزایش دهد و اتهام کوتاهی پاکستان در مبارزه با تروریسم بهانه ای برا ی تحقق این امر است.

زارع در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر ۲۰۱ هزار هکتار از زمینهای مرغوب افغانستان زیر کشت مواد مخدر است و همچنین شاهد رشد ۴۴ درصدی رشد آن نیز هستیم که مدیریت تولید و فروش آن زیر نظر مستقیم آمریکا و انگلیس است. در واقع نیروها ی نظای آمریکا در افغانستان بیش از آنکه نگران جان ومال مردم افغانستان باشند نگران ترانزیت قاچاق مواد مخدر هستند.

این تحلیلگر مسائل شبه قاره یادآور شد: در بخش کشاندن نا امنی بیشتر از جنوب افغانستان به شمال وشمال شرق افغانستان باید گفت دولت آمریکا به وسیله ترامپ قصد دارد ناامنی بین دو طرف مرز «دیورند» را به بخش های شمال و مرکز افغانستان بکشاند تا به این وسیله نیازش به پاکستان کمتر شود و همچنین با گسیل سر ریز نیروهای داعش از سوریه و عراق به شمال افغانستان برای چین و روسیه مزاحمت ایجاد کند و هزینه رشد اقصادی و تمرکز انرژی منطقه را بالا ببرد.

وی افزود: همچین تقسیم بدنه اصلی گروه طالبان به شاخه های مختلف نیز موجب نگرانی کاخ سفید شده تا مبادا برخی از این نیروها با دیگر کشورهای همسایه افغانستان مثل روسیه وارد همکاری مشترک شوند و حتی شاخه های طالبان جداشده زمینه حضور نظامی و سیاسی بیشتر روسیه در افغانستان را نیز باعث شوند. لذا هلی برد شبانه نیروهای داعش از عراق و سوریه به افغانستان برای جلوگیری از این پیوند احتمالی است. اگر انفجارهای چند ماه گذشته مناطق مرکز چون کابل را به دقت زیر نظر داشته باشیم خواهیم دید که نوع بمب گذاری ها و انفجارهای آن با انفجارهای عراق و سوریه شباهت بیشتری دارد در حالی که انفجارهایی که زمان طالبان رخ میداد به این حجم نبود وتلفات جانی مالی آنها نیز با یکدیگر تفاوت داشت. همچنین ایجاد درگیری واختلاف بین شاخه های جداشده طالبان با گسیل داعش به شمال افغانستان می تواند یکی دیگر از اهداف ترامپ در افغانستان باشد.

دولت آمریکا به وسیله ترامپ قصد دارد ناامنی بین دو طرف مرز «دیورند» را به بخش های شمال و مرکز افغانستان بکشاند تا به این وسیله نیازش به پاکستان کمتر شود و همچنین با گسیل سر ریز نیروهای داعش از سوریه و عراق به شمال افغانستان برای چین و روسیه مزاحمت ایجاد کند و هزینه رشد اقصادی و تمرکز انرژی منطقه را بالا ببرد. زارع همچنین اظهار داشت: در آخر به طورکلی باید گفت ترامپ با اتخاذ سیاست جدید در قبال پاکستان و افغانستان چهار هدف را دنبال می کند. اول: حضور نظامی بیشتر در افغانستان برای مهار روسیه، چین و ایران. دوم : پروژه انتقال نا امنی و جنگ از جنوب افغانستان به شمال شمال شرق و مرکز افغانستان. سوم: جایگزینی داعش به جای طالبان و رویایی با باقیمانده طالبان وشاخه های آن از بیم همکاری با دیگر کشورها و در نهایت آغاز جنگ های فرقه ای با فرمول دولت کابل- حکمتار- داعش در برابر شیعیان افغانستان.

این تحلیلگر سیاسی در پایان سخنان خود نیز گفت: در چنین شرایطی باید گفت که تنها راه برقرای صلح پایدار در افغانستان حضور تمامی گروهای متخاصم در دولت وحدت ملی این کشور و در پیش گیری سیاست مذاکرات برای دستیابی به راه حل سیاسی است. عانل دیگر نیز خروج نیروهای خارجی از این کشور است چرا که دخالت ها ی خارجی مخصوصا دخالت آمریکا و غرب اجازه نمی دهد مردم مظلوم افغانستان روی خوش زندگی را در صلح و ارامش حس کنند.

ق و سوریه و نابودی کامل آنها در آینده نزدیک امیدوار بود؟بادانی و عمران کشورهای اسلامی ایجاد کرده اند و امروزه به روشنی این اتفاق را در سوریه و عراق و لبنان و حتی در یمن شاهد هستیم.

 

 

Updated: سپتامبر 10, 2017 — 9:49 ق.ظ