خبرفوری روز :ناوهای چینی در دریای بالتیک با روسیه مانور نظامی برگزار می‌کنند

 

ناوهای چینی در دریای بالتیک با روسیه مانور نظامی برگزار می‌کنند

قرار است چین و روسیه مانور مشترک نظامی در دریای بالتیک برگزار کنند

سه ناو جنگی چینی نخستین مانور نظامی خود را با روسیه در دریای بالتیک برگزار می‌کنند.

ناوشکن و ناوچه‌های چینی به مدت یک هفته با ناو روسی در کالینینگراد مانور نظامی مشترک خواهند داشت.

کالینینگراد منطقه‌ای جدا از خاک روسیه واقع در ساحل دریای بالتیک و در میان لهستان و لیتوانی است.

ناوشکن چینی “هفی” نام دارد که مجهز به موشک‌های آماده به شلیک است.

روسیه دو ناو جدید توپ‌افکن و تعدادی کشتی‌ها و ادوات نظامی دیگر را به کار می‌گیرد.

مانور نظامی مشترک چین و روسی از ۲۰۱۲ سالانه برگزار می‌شود اما این نخستین بار است که در این منطقه برگزار می‌شود.

ناتو از نیروهایش در لهستان و کشورهای منطقه بالتیک- استونی، لتونی و لیتوانی- پشتیبانی می‌کند.

ناتو روسیه را متهم به برپایی مانورهای نظامی تحریک‌آمیز در منطقه کرده است.

کشورهای منطقه بالتیک قبلا جزء شوروی سابق بودند و اکنون به خاطر نقش روسیه در اوکراین مضطرب هستند.

وزیر دفاع روسیه می‌گوید که مانور نظامی با چین از ۲۵ تا ۲۷ ژوئیه برگزار خواهد شد. در این مانور از زبان روسی استفاده خواهد شد.

ناوشکن‌های چین مجهز به ادوات جنگی مانند موشک‌های کروز، ضدهوایی و اژدر هستند. ناوشکن “هفی” از دسامبر ۲۰۱۵ شروع به کار کرده است.

درمقاله‌ای در روزنامه “خلق چین” نوشته شده است این مانور نظامی “یک تمرین مشترک معمولی است که سالانه برگزار می‌شود و هدفش طرف ثالثی نیست و به مسائل جاری مربوط نمی‌شود.”

روسیه و ناتو معمولا از فعالیت‌های یکدیگر در منطقه بالتیک احساس ناخرسندی می‌کنند.

این روزنامه نوشت که هدف از این مانور نظامی، افزایش “همکاری جامع راهبردی” روسیه و چین است.

مقاله به نقل از یک “ناظر” اضافه کرد: “استفاده چین از دریای شمال، قانونی و معقول است. ناتو شاید در برابر این مانور مشترک احساس دفاعی می‌کند و قطعا آرزومند همکاری ضعیف چین و روسیه است.”

 

یوتیوب جست‌و‌جوگران ویدیوهای داعش را از خشونت دور می‌کند

یو تیوب ویدیوی های گزینشی ای را پیشنهاد می کند که تروریسم را محکوم می کنند

یوتیوب می گوید افرادی را که به دنبال “تبلیغات افراطی خشونت آمیز” در این شبکه هستند به دیدن فیلم هایی هدایت میکند که تروریسم را محکوم میکنند.

این شبکه گفته است به افرادی که مطالب مربوط به گروه موسوم به دولت اسلامی را می‌جویند فهرستی از فیلم‎هایی پیشنهاد می‌شود که “پرده از روی اسطوره های آن بر می‌دارند”.

یوتیوب گفته است قصد دارد برای جلوگیری از افراط گرا شدن افراد کمک کند.

این شرکت به بی‌بی‌سی گفته است بارگذاری تبلیغات گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خلاف مقررات این شبکه است.

یوتیوب در یک پست وبلاگی گفته ازایده های سازمانی به نام “روش هدایت” استفاده می کند تا مخاطبان گروه موسوم به دولت اسلامی را به دیدن فیلم‌هایی هدایت کند که تاکتیک‌های استخدامی این گروه را فاش می‌کند.

فیلم خانمی سالخورده نشان می دهد که با دو جنگجوی داعش مخالفت می کند و به آنها می گوید “به راه خدا بازگردند”

این فهرست مطالب ویدئویی ادعاهای گروه موسوم به دولت اسلامی را در مورد روش حکومت کردن و نیروی نظامی قدرتمند و رویارویی با توطئه قدرت های جهانی برای محافظت از مسلمانان به چالش می‌کشد.

این فهرست شامل ویدیوهایی است که قبلا در یوتیوب بارگذاری شده و دیدگاه‌های مخالف دیدگاه‌های گروه موسوم به دولت اسلامی را انعکاس می‌دهند مثل:

  • سخنان افرادی که این گروه را ترک کرده اند، در باره زندگی در این گروه
  • فیلم خانمی رنجور و سالخورده که با دو جنگجوی داعش مخالفت و بحث می کند و به آنها می گوید “به راه خدا بازگردند”
  • سخنرانی‌های ائمه علیه خشونت و افراط گرایی
  • فیلم‌ها از مناطق تحت کنترل داعش که واقعیت زندگی در آن مناطق را نشان می دهند

سازمان روش هدایت درباره روش کار خود می گوید: “مطالبی که توسط دولت‌ها یا رسانه‌های خبری غربی ساخته شده اند ممکن است به دلیل نگاه سطحی و این تصور که هدف ضد اسلامی دارند رد شوند، در حالیکه فیلم‌های این فهرست نمی توانند توسط مخاطبان رد شوند.”

فلم یوتیوب صف طولانی مردم برای دریافت مواد غذایی در منطقه تحت کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی را نشان می دهد

یوتیوب به بی‌بی‌سی گفت ابتدا کاربرانی را که دنبال مطالب خاص به زبان انگلیسی هستند به دیدن فیلم های این فهرست هدایت می‌کند، اما بعدتر محتوای زبان‌های دیگر از جمله عربی را نیز مشمول این برنامه خواهد کرد.

الگوریتم‌ها برای تشخیص لزوم افزودن کلیدواژه‌ها به این برنامه کمک خواهند کرد و یوتیوب میزان علاقمندی کاربران به ویدیوهای پیشنهادی را تحت نظر خواهد داشت.

بر اساس این برنامه هر کسی که در یوتیوب به دنبال تبلیغاتی تروریستی است به سمت دیگری هدایت می‌شود، از جمله دانشگاهیان و روزنامه نگاران که بنابر کار خود بر بررسی چنین مواد نیاز دارند.

 

 

ژنرال عبدالرازق فرمانده پلیس قندهار می‌گوید که گروه طالبان از سه روستای ولسوالی شاولیکوت این ولایت حدود ۷۰ غیرنظامی را ربوده اند.

به گفته این فرمانده پلیس، طالبان ۷ نفر از ربوده شدگان را کشته اند.

هنوز مشخص نیست که این افراد به چه دلیلی ربوده شده اند اما گفته می شود طالبان آنان را به اتهام همکاری با دولت ربوده اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خبر ربوده شدن ۷۰ غیرنظامی را تایید و این عمل را به شدت محکوم کرده است.

کمیسیون حقوق بشر اعلام کرده که طالبان این افراد را دو روز پیش را از خانه‌های شان ربوده اند و امروز شنبه ۳۱ سرطان/تیر، ۷ نفر از آنان را کشته اند.

این کمیسیون افزوده است که ۴۳ نفر باقی مانده، هنوز در اسارت تیروهای طالبان هستند.

طالبان هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

 

ناتو: در ‘جلوگیری از نشستن هواپیمای دوستم’ در مزارشریف دخیل نبودیم

دفتر آقای دوستم بازگشت او را رد کرده و ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته که مانعی برای بازگشت او نیست

ویلیام سالوین، یکی از سخنگویان نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان اعلام کرده که این نیروها در تصمیم‌گیری درباره نشستن یا جلوگیری از نشستن هواپیمای عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان دخیل نبوده‌اند.

گزارش‌ها از افغانستان نشان می‌دهد که به هواپیمای ژنرال عبدالرشید دوستم اجازه داده نشده تا در فرودگاه مزارشریف بنشیند. تا هنوز مشخص نیست که چه کسی مانع نشستن هواپیمای او شده اما یک منبع نزدیک به رئیس‌جمهوری غنی به بی‌بی‌سی گفت که بازگشت آقای دوستم به دلیل این که با حکومت مرکزی هماهنگ نشده بود، باعث ایجاد سوءظن شده بود.

دفتر آقای دوستم اما خبرها در مورد سفر او به مزارشریف را تکذیب کرده است.

سخنگوی ناتو در گفت‌وگو با اسدالله لودین، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت: “بدیهی است که این جزو مأموریت نیروهای حمایت قاطع ناتو نیست. مأموریت ما آموزش، مشوره و همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان است و این کاری است که ما می‌کنیم. به نظر می‌رسد، این یک مسئله داخلی افغانستان و یک مسئله سیاسی است و چیزی نیست که ما به راحتی درگیر آن شویم.”

آقای سالوین درپاسخ به این سوال که آیا از آنان خواسته شده بود که اجازه نشستن به هواپیمای حامل آقای دوستم داده شود، گفت: “از ما درخواست شد که زنگ بزنیم و سعی کنیم برای معاون اول رئیس جمهوری اجازه بگیرم که نشست کند. ما رد کردیم که چنین زنگی بزنیم. چون باز هم این جزو از کار ما نیست که در امور سیاسی افغانستان مداخله کنیم.”

سخنگوی ناتو درباره اینکه چه کسی این درخواست را مطرح کرده بود، گفت: “من این اطلاعات را ندارم. ولی می‌دانم که با فرمانده حوزه شمال ناتو، در مزارشریف تماسی گرفته شده و او رد کرده بود.”

شایعه بازگشت معاون اول رئیس‌جمهوری و جلوگیری از نشستن هواپیمای حامل او در فرودگاه مزارشریف، موضوع داغ بحث در شبکه‌های اجتماعی در افغانستان شده و واکنش‌های زیادی را در پی‌داشته است.

عطا محمد نور، والی بلخ در شمال افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت که قرار بود شام روز دوشنبه (۲۶ سرطان/تیر) شماری از مسئولان و مهندسان موسسه تیکای ترکیه به عنوان مهمانان خاص او به مزارشریف بیایند و کار اعمار خانقاه سلطان العلما بهاءالدین ولد، پدر مولانا جلال الدین محمد بلخی را افتتاح کنند.

نیروی حمایت قاطع ناتو نیز دیشب در صفحه رسمی خود نوشته بود: نیروهای آلمانی در قندوز از نشستن هواپیمای دوستم، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان جلوگیری نکرده‌اند. دخالت در امور داخلی حکومت افغانستان به نیروهای حمایت قطع ربطی ندارد. این توییت اما پس از مدتی حذف شد

آقای نور افزوده که هواپیمای این افراد به دلیل مشکل فنی نتوانست در میدان هوایی بین‌المللی مولانا جلال الدین محمد بلخی، نشست کند و بنابراین برگشت.

آقای نور نوشته که خبرهای پخش شده در شماری از رسانه‌ها و صفحات اجتماعی مبنی بر این که هواپیمای حامل آقای دوستم معاون اول ریاست جمهوری به فرودگاه بلخ اجازه نشستن پیدا نکرد، عاری از حقیقت است و معاون اول ریاست جمهوری در حال حاضر در ترکیه بسر می‌برد.

دفتر معاون اول ریاست جمهوری افغانستان هم خبر بازگشت آقای دوستم به افغانستان و برگشتش از فضای هوایی ولایت بلخ به ترکیه را “غیر واقعی” دانسته و رد کرده است.

در خبرنامه این دفتر آمده که آقای دوستم هنوز در شهر آنکارای ترکیه بسر می‌برد و برای بازگشت به افغانستان در چند روز آینده، تصمیمی نگرفته‌ است.

از سوی دیگر اما یکی از سخنگویان آقای دوستم به هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که تایید می‌کند، ژنرال دوستم در هواپیما بوده و اجازه نشستن نیافته است.

احزاب ‘جمعیت اسلامی افغانستان’، ‘جنبش ملی اسلامی افغانستان’ و ‘وحدت اسلامی مردم افغانستان’ اخیرا ائتلافی را به نام ‘شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان’ شکل داده‌اند

او گفته است: “همه ما دیشب بیدار بودیم. به دفاتر جنبش آمده بودیم و نگران بودیم. امروز صبح ساعت شش من با جنرال تلفنی از ترکیه صحبت کردم و او فقط گفت که تا دو سه روز دیگر بر می‌گردد. نگفت از چه راهی. فقط گفت جوانان جنبش با جوانان جمعیت و پیرهای جنبش با پیرهای جمعیت هماهنگی لازم کنید برای برگزاری یک مراسم بزرگ برای اعلام ائتلاف.”

ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته که هیچ مانع و مشکلی برای بازگشت آقای دوستم وجود ندارد.

یک منبع در ارگ ریاست جمهوری گفته که آقای عطامحمد نور با دو هزار نفر از هوادارانش در میدان هوایی (فرودگاه) مزارشریف رفته بودند. هواپیمای آنها به دلیل مشکل فنی نتوانست فرود آید. “هر خطایی که بوده، بین خود آنها است”.

بیش از دو ماه است که آقای دوستم در ترکیه است در حالی که اتهام بدفتاری جنسی او و محافظانش در دادگاه مطرح است.

به تازگی ژنرال دوستم با محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی، و عطا محمد نور والی بلخ، تشکیلات سیاسی به نام “ائتلاف برای نجات افغانستان” را ساخته‌اند.

این مقامات بلندپایه افغانستان که رهبران سه حزب نیز هستند با انتشار اعلامیه‌ای گفتند که “برای جلوگیری از فروپاشی نظام و هرج و مرج سیاسی و به دلیل شرایط دشوار امنیتی، روند غیرقانونی عملکرد دولت و آسیب‌پذیر شدن شیرازه وحدت ملی” تصمیم گرفته‌اند تا این ائتلاف سیاسی را ایجاد کنند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این اعلامیه گفت: “آنهایی که این ائتلاف را ایجاد کرده‌اند، خود جز حکومت هستند و هر نوع مطالبات و نارسایی‌های مطرح شده در این اعلامیه متوجه خود آنها نیز است.”

 

۱۱ پلیس افغان در ولایت بدخشان کشته شدند

مقام‌های دولتی درولایت بدخشان در شمال ‌شرق افغانستان می‌گویند که گروه طالبان ۱۱ مأمور پلیس محلی به شمول فرمانده آنها را در ولایت بدخشان کشته‌اند.

احمد فیصل بیگزاد، والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت این رویداد در ولسوالی تگاب ولایت بدخشان رخ داده است.

او اضافه کرد که از سرنوشت ۲۰ مأمور پلیس دیگر تاکنون اطلاعی در دست نیست.

کامل بیک حسینی، عضو شورای ولایتی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت شورشیان از ولسوالی یمگان به ولسوالی همجوار تگاب حملات تهاجمی انجام دادند و نیروهای پلیس محلی در حالی که عقب نشینی می‌کردند با کمین (شبیخون) طالبان روبرو شدند و پس از محاصره، کشته شدند.

یکی از بزرگان قومی ولسوالی تگاب به بشیر پیمان، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت شماری از بزرگان قومی نزد طالبان رفته بودند تا سربازان پلیس اسیر شده را رها کنند، اما زمانی که به آنجا رسیدند، طالبان تمام مأموران پلیس را تیرباران کرده بودند.

به گفته منابع محلی، شماری هم در درگیری با طالبان مجروح شدند.

گروه طالبان مسئولیت این حادثه را به عهده گرفته است.

ولایت بدخشان درشمال‌شرق افغانستان ازولایات نسبتا نا امن است.

۳ هفته پیش، پلیس بدخشان تأیید کرد که افراد گروه طالبان دو پلیس زن را در نزدیکی شهر فیض آباد مرکزاین ولایت تیرباران کردند.

 

هواپیماهای نظامی آمریکا به اشتباه یک واحد پلیس افغان در هلمند در جنوب افغانستان را هدف قرار داده است که در نتیجه آن ۱۲ پلیس افغان کشته شده‌اند.

مقام‌های محلی در گفت‌و‌گو بی‌بی‌سی تایید می‌کنند که این رویداد زمانی رخ داد که هواپیماهای نظامی آمریکا در ولسوالی گرشک این ولایت در حال حمایت از نیروهای امنیتی افغان بودند.

مقام‌ها افزوده‌اند که گروهی برای تحقیق در این باره از کابل به هلمند اعزام شده‌اند.

مامون درانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در قندهار می‌‎گوید که این ساحه تا شب گذشته در کنترل گروه طالبان بود و زمانی که هواپیماهای نظامی آمریکا آن را بمباران کردند، نیروهای دولتی با شورشیان در حال جنگ بودند.

گزارش‌ها می‌رساند که درگیری‌ها در حومه این ولسوالی هنوز جریان دارد.

ساکنان محل گفته‌اند که ده‌ها خانواده از این ولسوالی در حال فرار به سوی مرکز ولایت هستند.

چند هفته پیش نیز در حمله هوایی آمریکا ۲ پلیس افغان به اشتباه کشته شدند.

اخیرا ۳۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا در ولایت ناآرام هلمند در جنوب افغانستان مستقر شده‌ بودند.

سال گذشته نیز ۱۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا به هلمند اعزام شدند.

هزاران تفنگدار دریایی آمریکا در یک و نیم دهه گذشته برای مبارزه با شورشیان در هلمند که وسیع‌ترین کشت‌زارهای خشخاش را دارد، فرستاده شدند و این ولایت شاهد شدیدترین نبردها میان نیروهای ناتو و طالبان بوده است.

ولسوالی‌های مهم ولایت هلمند در کنترل طالبان است و براساس گزارش‌های رسمی بخشی از درآمد تولید مواد مخدر به گروه‌های شورشی، از جمله طالبان می‌رسد.

 

رادیو تلویزیون “بانو” در کابل گشایش یافت

شبکه رادیو تلویزیون ویژۀ زنان به نام “بانو” با هدف تمرکز بر امور زنان، به طور رسمی گشایش یافت.

به گزارش اسپوتنیک ،عزیز الله آرال رئیس شبکه رادیوتلویزیون “بانو” گفت که این شبکه به هدف پوشش مسائل مربوط به زنان و تشویق بیشتر این قشر بر نقش آفرینی در فعالیت‌های رسانه‌ای، ایجاد شده است.
زنان افغان با مشکلات و چالش‌های متعددی از جمله خشونت‌های خانوادگی، نداشتن امنیت شغلی، امنیت روانی و تهدید‌های مختلف مواجه هستند و لازم است که به این مسائل بیشتر رسیدگی شود.
شبکه رادیوتلویزیون بانو، به طور شبانه روز فعالیت خود را آغاز کرده و در آغاز ولایات کابل، میدان وردک، لوگر، پروان و کاپیسا را تحت پوشش قرار داده است.

 

وزارت امور خارجه روسيه: تحريم هاي جديد آمريکا عليه ايران، به ضرر اجراي تفاهم نامه اتمي است

وزارت امور خارجه روسيه، وضع تحريم هاي جديد عليه ايران توسط آمريکا را به سود اجراي تفاهم نامه اتمي نمي داند

میخائیل اولیانوف دیپلمات ارشد مسکو و رئیس “اداره خلع سلاح ، کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه” در روز 5 شنبه در مصاحبه با اسپوتنیک اعلام نمود: ” تحریم های بین المللی علیه تهران، از جمله برنامه موشکی، به عنوان بخشی از اجرای طرح مشترک اقدام جامع برجام در برنامه هسته ای ایران برداشته شده است، اکنون وضع محدودیت های جدید غیر قابل توجیه است”.

اولیانوف در ادامه سخنان خود یادآوری کرد: آمریکا بر سیستم های مالی بانک های جهان فشار می آورد، به آنها اجازه انجام معاملات مالی را که در آن نامی از ایران آمده باشد را نمی دهد.

وی در ادامه اظهار نمود: “در واقع اگر در راستای این برنامه ها، تحریم های جدیدی وضع شود و هدف آنها مشخص نباشد، در آن صورت این تحریم های جدید و تکمیلی سودی نخواهد داشت”.

از سوی دیگر به نقل از این دیپلمات روسی،  محدودیت‌های جدید واشنگتن علیه تهران بی اساس بوده و توافق هسته‌ای هیچگونه محدودیتی برای برنامه موشکی تهران ایجاد نمی‌کند.

 

پوتین: روسیه دومین نیروی دریایی قدرتمند جهان را می سازد

ولادیمیر پوتین خواستار ایجاد دومین ناوگان دریایی قدرتمند جهان است.

به گزارش اسپوتنیک، در راستای امضای دستور العمل و سند فعالیت های نظامی دریایی روسیه در سال 2017، لزوم ساخت قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان در روسیه به عنوان طرح اصلی مطرح شده است.

بر اساس سند منتشر شده در پورتال رسمی دولت روسیه، به نقل از فرمان پوتین: نیروی دریایی روسیه باید در جایگاه دوم برترین نیروی دریایی جهان قرار بگیرد.

بر اساس این سند راهبردی، نیروی دریایی روسیه در زمان جنگ باید توانایی وارد آوردن خسارات غیر قابل جبران بر دشمن را داشته باشد. در راستای این برنامه، نیروی دریایی روسیه باید توانایی دفاع در دریاهای نزدیک و دور، همچنین در مناطق اقیانوس را داشته باشد. از جمله دیگر برنامه ها: قابلیت های پیشرفته در زمینه دفاع هوایی، دفاع موشکی، دفاع ضد زیردریایی است.

اولویت های اصلی در زمینه ساخت و ساز نیروی دریایی شامل: بهبود نیروهای هسته ای استراتژیک نیروی دریایی، توسعه نیروهای چند منظوره برای مقابله با حملات غیر هسته ای، ایجاد گروه مخصوص ناوگان دریایی در موارد اضطراری است.

ساخت ناو هواپیمابر جدید از دیگر اولویت های این سند نظامی است.

پیش بینی می شود، تاسیس نیروی دریایی مناسب که قادر به انجام عملیات در منطقه دریایی و اقیانوسی باشد، تا سال 2030 ادامه خواهد یافت.

استقبال عربستان از اقدام کویت علیه ایران

عربستان سعودی، از اقدام کویت در کاهش تعداد دیپلمات‌های ایرانی حمایت و استقبال نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، به دنبال اقدام کویت در کاهش شمار دیپلمات‌های ایرانی و احضار سفیر ایران در کویت، عربستان سعودی از این اقدام حمایت کرد.
خبرگزاري العربيه در گزارشی به استقبال مقامات سعودی از اقدام کویت پرداخته است.

اسکای نیوز در روز 20 ژوئن در خبری نوشت: “دولت کویت شمار دیپلمات های ایرانی در این کشور را به خاطر پرونده هسته العبدلی کاهش داده است”.

رسانه های کویتی پیش از این اعلام نمودند که حدود 14 محکوم در پرونده موسوم به “هسته العبدلی” در روز صدور حکم نهایی دادگاه فرجام خواهی درباره این پرونده به ایران فرار کرده اند.
رسانه ها گزارش دادند کویت سفیر ایران را احضار کرده و رسما کاهش شمار دیپلمات‌های ایرانی، تعطیلی رایزنی فرهنگی و پیوسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در این کشور را به وی ابلاغ کرد.
ایران نیز در واکنش به این اقدام، کاردار کویت را احضار نمود.

 

سوء قصد به جان اردوغان در هنگام اجلاس G-20

اداره جنایی پولیس فدرال المان یک روز پیش از اجلاس سران G-20 در هامبورگ در روز 6 جولای هوشدار شفاهی از سازمان امنیت ترکیه در مورد احتمال سوء قصد به جان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دریافت کرده بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه دی ولت آلمانی، در این هشدارشفاهی گفته می شد افرادی با یونیفورم پولیس آلمان قصد دارند به اردوغان حمله کنند و حتی فرد مورد سوء ظن معرفی شده بود.
با این حال نهادهای اطلاعاتی آلمان به این نتیجه رسیدند که چنین خطری وجود ندارد و تدابیر امنیتی خود را شدید نساختند.
تعدادی از کارشناسان معتقد اند که، ترکیه می خواست به این ترتیب سرویس های امنیتی آلمان را فریب داده و اجازه ورود محافظان اردوغان را به خاک آلمان را دریافت کند.
پیش از این برلین ورود محافظان اردوغان را ممنوع الورود اعلام کرده بود.
گفته میشود که 12 نفر از محافظان رئیس جمهور ترکیه در درگیری 16 ماه می امسال بین حامیان و مخالفان اردوغان در نزدیکی اقامتگاه سفیر ترکیه در آمریکا به سرکوب تظاهر کنندگان متهم گردیده اند.

 

 

 

 

منابع دولتی به ۸صبح: دوستم می‌تواند با قبول حصر خانه‌گی و دادگاهی‌شدن برگردد

دو منبع مهم و معتبر حکومتی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح تأیید کرده‌اند که اجازه‌ی نشست به هواپیمای حامل جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست‌جمهوری به میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در شهر مزار شریف داده نشده است. این منابع می‌گویند که دولت افغانستان به این باور است که اگر جنرال دوستم به کشور باز می‌گردد، باید در خانه‌اش در پایتخت بماند و در نهادهای قضایی، به اتهام‌هایی که بر وی وارد شده، پاسخ‌گو باشد.
این منابع تأکید کردند: «هر گاه جنرال دوستم دوباره به افغانستان برگردد، بایست هم‌مانند گذشته در خانه‌اش در کابل در حصر خانه‌گی قرار گیرد تا روند تحقیقات از وی و محافظانش در رابطه به قضیه‌ی احمد ایشچی تکمیل شود.»
این دو منبع حکومتی که با روزنامه ۸صبح گفت‌وگو کرده‌اند، تأیید کرده‌اند که خبر جلوگیری از نشست طیاره‌ی حامل جنرال دوستم به مزارشریف واقعیت دارد. این منابع که از افشای هویت‌شان خودداری کرده‌اند، می‌گویند که جنرال عبدالرشید دوستم شب سه‌شنبه قرار بود با یک هواپیمای کوچک در میدان هوایی بلخ فرود آید، اما بنا بر دستور مقام‌های دولت افغانستان و با همکاری نیروهای آلمانی مستقر در میدان هوایی بلخ، به هواپیمای حامل آقای دوستم هشدار داده شد تا یا در کابل فرود آید و یا هم قلمرو هوایی افغانستان را ترک کند. به گفته این منابع، در پی این هشدار، هواپیمای حامل آقای دوستم در عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان فرود آمده و بعد از سوخت‌گیری دو باره به سمت ترکیه پرواز کرده است.

گفته می‌شود شب سه‌شنبه، عطامحمد نور والی بلخ، یکی از اعضای ایتلاف جدیدی که در ترکیه میان وی، جنرال دوستم و محمد محقق شکل گرفت، نیز در میدان هوایی بلخ به منظور پذیرایی و خوش‌آمدیدگویی به جنرال دوستم حضور یافته بود.
این منابع معتبر حکومتی‌ می‌افزایند که جنرال دوستم بدون هم‌آهنگی با دولت افغانستان وارد قلمرو فضایی کشور شده بود و به همین دلیل به هواپیمای حامل وی در بلخ اجازه نشست داده نشده است.
روزنامه ۸صبح با وجود تماس با چند تن از نزدیکان آقای دوستم، نتوانست این خبر را تأیید کند. اما، دفتر معاونیت‌ اول ریاست‌جمهوری و عطامحمد نور والی بلخ، خبر پرواز جنرال دوستم به هدف عزیمت به مزارشریف و بازگشت دوباره آن به ترکیه را رد کرده‌اند. در بیانیه‌ای که توسط دفتر آقای دوستم منتشر شده آمده است: «معاون اول ریاست جمهوری اسلامی افغانستان هنوز در شهر انقره در جمهوری ترکیه به‌سر می‌برد و برای بازگشت به وطن در چند روز آینده، تصمیمی نگرفته است.»
دفتر مطبوعاتی جنرال دوستم گفته است که معاون اول ریاست‌جمهوری در «آینده نه‌ چندان دور» به افغانستان باز می‌گردد و در مراسم اعلام رسمی شورای ایتلاف برای نجات افغانستان شرکت خواهد کرد. این اداره تأکید کرده که معاون اول ریاست‌جمهوری همیشه هنگام سفر‌هایش از بیرون به داخل کشور، اداره هوانوردی و ریاست‌ دفتر خود را در جریان می‌گذارد.
هم‌چنین عطامحمد نور رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی بلخ نیز، گزارش‌ها در باره بازگشت دوباره معاون اول ریاست‌جمهوری از میدان هوایی مزارشریف به ترکیه را رد کرده می‌گوید که هیچ ممانعت قانونی برای سفر آقای دوستم وجود ندارد. عطامحمد نور در بیانیه‌ای در صفحه فیس‌بوک خود گفته است: «خبرهای پخش شده در شماری از رسانه‌ها و صفحات اجتماعی مبنی بر این که طیاره‌ی حامل سترجنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری به میدان هوایی بین‌المللی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی اجازه نشست پیدا نکرد، عاری از حقیقت است، معاون اول ریاست جمهوری در حال حاضر در ترکیه به سر می‌برد و هرگاه قصد سفر به کشور‌ را داشته باشد، هیچ ممانعت قانونی برای سفر موصوف وجود ندارد.»
والی بلخ می‌افزاید که قرار بود شام روز دوشنبه ۲۶ سرطان، شماری از مسولان و مهندسان مؤسسه تیکای ترکیه به عنوان مهمانان خاص او، به مزارشریف بیایند و کار اعمار خانقاه سلطان‌العلما بهاءالدین ولد، پدر مولانا جلال‌الدین محمد بلخی را افتتاح کنند، اما هواپیمای حامل‌شان به دلیل مشکلات فنی نتوانست در میدان هوایی بین‌المللی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در مزارشریف نشست نماید و دوباره به ترکیه برگشت کرد.
سال گذشته احمد ایشچی از متحدان پیشین جنرال دوستم، او و محافظانش را متهم به آزار و اذیت جنسی خود کرد. جنرال دوستم پس از این اتهام، مدت زیادی در منزلش در کابل تحت حصر خانه‌گی به سر برد و به وظیفه خود حاضر نشد.
اخیراً برای بار دیگر، سفارت ایالات متحده امریکا و دفتر نماینده‌گی اتحادیه اروپا در کابل، روی رسیده‌گی به موقع و درست پرونده جنرال عبدالرشید دوستم مبنی بر آزار و اذیت جنسی احمد ایشچی تأکید کردند.
آقای دوستم پس از مدت‌ها حصر خانه‌گی، به ترکیه رفت. اشرف غنی رییس‌جمهور کشور، اخیراً در یک کنفرانس خبری گفت که معاون اولش، به اجازه لوی‌سارنوالی و به دلیل بیماری‌ای که داشت به ترکیه رفته است، ادعایی که دفتر جنرال دوستم آن را رد کرد و گفت که آقای دوستم در هیچ دادگاهی حاضر نخواهد شد.
معاون اول ریاست‌جمهوری که هم اکنون در ترکیه به سر می‌برد، اخیرا با سران احزاب جمعیت اسلامی و وحدت اسلامی مردم افغانستان ایتلاف سیاسی جدیدی را تشکیل داد. اعضای این ایتلاف می‌گویند که قرار است در آینده نزدیک رسما در کابل اعلام موجودیت کرده و طرح شان را برای بیرون رفت از بحران موجود کشور ارایه کنند. آن طوری که دفتر مطبوعاتی معاون اول ریاست‌جمهوری گفته است، قرار است جنرال دوستم در آینده نزدیک به منظور اعلام موجودیت شورای عالی ایتلاف برای نجات افغانستان حضور یابد. جنرال دوستم، ‌ محمد محقق و عطامحمد نور، در بیانیه‌ای پس از تشکیل ایتلاف برای نجات افغانستان گفته بودند که این ایتلاف به منظور جلوگیری از «فروپاشی نظام و هرج و مرج سیاسی» تشکیل شده است.
خبر بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم از میدان هوایی مزارشریف به ترکیه، در حالی مطرح می‌شود که اخیرا معصوم ستانکزی رییس عمومی اداره امنیت ملی نیز به منظور گفتگو و قانع ساختن آقای دوستم برای بازگشت وی به کابل، به ترکیه رفته بود.

 

افغانستان نیازمند بازنگری در نظام حاکمیتی است

حرکت از وحدت ملی به انارشی

دیپلماسی ایرانی: دولت وحدت ملی افغانستان با چالش های جدی از سوی مخالفین مسلح در نقاط مختلف کشور روبه رو است به حدی که در برخی نقاط حاکمیت نظام را زیر سؤال برده و از طرف دیگر مخالفین سیاسی فشارهای خود را روزبه روز روی دولت افزایش می دهند و تشکلات جدید سیاسی در مخالفت با دولت به وجود می آورند.

این در حالی است که هنوز مدت زیاد از تشکیل ائتلاف سه گانه احزاب جمعیت وحدت و جنبش به رهبری عطا محمد نور، استاندار استان بلخ، محمد محقق، معاون دوم عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی و عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور غنی که در کشور ترکیه تشکل خود را اعلام کرد، نگذشته است که یک حرکت سیاسی جدید به نام ” محور مردم افغانستان” به عنوان اپوزیسیون حکومت موجودیت خود را اعلام کرد. اعضای این حرکت که رحمت الله نبیل، رئیس سابق امنیت ملی و رنگین دادفر سپنتا، مشاور سابق امنیت ملی و چندین تن دیگر از کابینه حکومت سابق افغانستان هستند، نظام کنونی کشور را غیرقانونی، نامشروع و پر از مشکلات دانستند. نبیل در این باره گفته است: “با هدف برون رفت کشور از مشکلات جاری این حرکت سیاسی را با مشورت سران خود آغاز کرده که فقط در جهت حفظ استقلال و تمامیت ارضی، بازگشت به قانون اساسی، مشروعیت سیاسی، اجرای عدالت اجتماعی و قانون برگزاری انتخابات شفاف حرکت می کنند.” به گفته او، این حرکت سیاسی با هدف به چالش کشیدن با سقوط نظام و سهم خواهی در نظام تشکیل نشده است.

رنگین دادفر سپنتا، مشاور سابق امنیت ملی افغانستان نیز گفته است: “سیاست خارجه دولت وحدت ملی نگران کننده است و باعث شده کشور فدای برخوردهای برخی کشورها شود.” او حکومت را به خودخواهی و نقض قانون متهم کرد.

عطا محمد نور، استاندار استان بلخ نیز در یک کنفرانس خبری ضمن انتقاد از دولت وحدت ملی و تاکید بر ائتلاف سه گانه که در ترکیه تشکیل شده است و به بزودی در افغانستان اعلام خواهد شد، گفت که حزبش (جمعیت) همراه با متحدانش (جنبش و وحدت) در مقابل توطئه بزرگ درباره حملات انتحاری به ویژه حملات انتحاری که  در مراسم تشییع جنازه فرزند معاون مجلس سنای افغانستان صورت گرفت، سکوت نمی کند. او ضمن انتقاد از عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی دولت افغانستان ادامه داد: “او به عنوان عضو شورای امنیت ملی نتوانست از آن دسته از مردم که در انتخابات ریاست جمهوری به او رأی داده اند، محافظت کند.” استاندار استان بلخ همچنین با انتقاد از اظهارات سفیر آمریکا در کابل گفت: “هیچ کشوری حق ندارد در امور داخلی افغانستان دخالت کند.”

سفیر آمریکا در کابل بعد از اعلام تشکیل ائتلاف سه گانه در ترکیه اعلام کرده بود که قوه قضائیه افغانستان نباید درباره پرونده عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور غنی در خصوص اتهام تجاوز جنسی به استاندار سابق، جوزجان ساکت بماند. ناگفته نماند ائتلاف سه گانه بعد از اعلام موجودیت از رئیس جمهور اشرف غنی به خاطر پیروی کورکورانه از سیاست های آمریکا انتقاد کرده بود.

وحید مژده کارشناس امور افغانستان می گوید: “دولت افغانستان هم از نظر نظامی و هم از نظر سیاسی شدیدا تحت فشار  قرار دارد و این قدر ضعیف است که اصلا هیچ جای کشور حاکمیت این حکومت دیده نمی شود.” به گفته او اگر طالبان در اکثر نقاط افغانستان مناطق را تحت کنترل دارد و حاکمیت دولت را زیر سؤال برده اند مخالفان سیاسی حتی آنهائی که در بدنه حکومت حضور دارند، همچون ژنرال دوستم، معاون اول رئیس جمهور، محقق، معاون دوم رئیس اجرائی، عطا محمد نور، استاندار استان بلخ یا رحمت الله نبیل و رنگین دادپر سپنتا به خاطر سیاست های غلط و تابع آمریکا، منتقدانه دست به تشکیل ائتلاف هایی زده اند. اگر این وضعیت به این شکل به پیش برود و دولت به ایجاد اصلاحات و حاکمیت جدی و مستقل در کشور فکر نکند، احتمال یک آنارشی تمام عیار در افغانستان می رود که چنین وضعیتی مطلوب سیاست های آمریکا است.

 

سیاست ترمپ در قبال افغانستان برای هند به چه معنا است؟

اطلاعات روز به نقل از ديپلومات : دیدار نخست وزیر نرندرا مودی از ایالات متحده در ۲۵ و ۲۶ جون، گذشته از اوامر دوستانه و در آغوش کشیدن‌ها، سیگنال‌هایی در مورد آینده‌ی سیاستِ افغانستان داشت که نادیده گرفته شده‌اند. در حالی‌که ایالات متحده هنوز روی مسیر جدیدش غور می‌کند، وقتی پای سیاست رییس‌جمهور دونالد ترمپ در قبال افغانستان و پاکستان در میان می‌آید، هند باید مسایل زیادی را در نظر بگیرد.
در بیانیه‌ی مشترک در جریان سفر مودی بر ضرورت توسعه در افغانستان تاکید شده و از تلاش‌های هند در این زمینه قدردانی شد. در این بیانیه هم‌چنین اعلان شد که واشنگتن یکی از حامیان مالی نمایشگاه صادرات، تجارت و سرمایه‌گذاری هند-افغانستان در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ خواهد بود. با این‌حال، ترمپ نیز به چنین حمایتی اشاره کرد که مستلزم مشارکت قابل توجه هند در آوردن آنچه که این بیانیه «افزایش ثبات و شگوفایی در افغانستان» خواند، خواهد بود. آیا هند آماده‌ی درگیری امنیتی عمیق در افغانستان است؟ آیا این، در حالی‌که سیاست ترمپ در قبال افغانستان و پاکستان آشکار نشده است، نیاز خواهد بود؟
تصویر واضح زمانی آشکار خواهد شد که جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، سیاستِ بازنگری شده [ایالات متحده] در قبال افغانستان و پاکستان را در اواخر ماه جاری اعلان کند. اما لفاظی‌های سیاسی تاکنون شاهد این بوده است که ایالات متحده پاکستان را در روایت ضدتروریزم‌اش جا داده است، در حالی‌که نقش سازنده‌یی که هند در تامین ثبات در افغانستان بازی کرده است، را برجسته ساخته است. این احتمالا اشاره‌یی است که ایالات متحده می‌خواهد هند با لنگردادنِ سربازانش در افغانستان بخشی از کمپاین مبارزه با تروریزم باشد. چنانچه ترمپ بار افغانستان بردوش هند را تعریف می‌کند، جالب خواهد بود ببینیم که هند چگونه این پویایی منطقه‌یی را می‌پذیرد.
در افغانستان، هند در تقویت روابط اقتصادی و نمایش قدرت نرم‌اش موفق بوده است. یک گزارش پنتاگون، تحت عنوان «بهبود امنیت و ثبات در افغانستان» که در اوایل ماه جون منتشر شد، به هند عنوان «قابل اعتمادترین شریک منطقه‌یی افغانستان» داد. در همین گزارش پاکستان عمدا تحقیر شده و از «گروه‌های ستیزه‌جوی متمایل به افغانستان» که «در داخل خاک پاکستان آزادی عمل دارند» و توسط «عناصری در حکومت پاکستان» حمایت می‌شوند، یادآور شد. هند همکاری امنیتی‌اش با افغانستان را افزایش داده است. گذشته از آموزش نیروهای ملی امنیتی افغانستان در داخل هند، مودی یک گام فراتر رفته است و هشت چرخبال تهاجمی MI 25 را در اختیار کابل قرار داد و بدین ترتیب یکی از خواست‌های حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، در جریان سفرش به هند در سال ۲۰۱۳ را برآورده ساخت. هرچند دهلی جدید تاکنون تمایلی به داشتن سرباز در میدان نبرد نداشته است، آیا این گام‌ها نشانگر دخالت امنیتی احتمالی است؟
زمینه برای دخالت عمیق‌تر در افغانستان زمانی مهیا شد که مک مستر، مشاور امنیت ملی ترمپ، یک هفته پس از آن‌که ارتش ایالات متحده «مادر تمام بمب‌ها» را انداخت، اوضاع در کابل را با اوجیت دوال، همتای هندی‌اش، بررسی کرد. پیش از آن، در ماه مارچ، دوال دیدار چند روزه بی‌سروصدا از ایالات متحده داشت که در جریان آن با جان کلی، وزیر امنیت داخلی و مک مستر دیدار کرد تا در مورد افغانستان بحث و گفت‌وگو کنند. از این رو، چنانچه که ایالات متنحده سربازانش را افزایش می‌دهد و یک رویکرد سختگیرانه در قبال طالبان در پیش می‌گیرد، هند از این موضع حمایت نظامی خواهد کرد.
با این‌حال، هند اول باید تفسیر ترمپ از تروریزم را به دقت در نظر داشته باشد. ترمپ، مثل جمهوری‌خواهان پیش از خودش، تروریزم را یک ساختار آسیای غربی می‌داند و معتقد است که یک قدرت فیزیکی سختگیر انعطاف‌پذیر دوای آن است. این بدان‌معناست که در صورت دخالت دهلی جدید در افغانستان، هند باید بسنجد که این انتخاب چه اثری بر روابط‌اش با آسیای غربی، به‌ویژه ایران و توافق چابهار، خواهد گذاشت. افغانستان از دیر زمان بدین‌سو پایگاهی برای ایالات متحده به هدف مسلط بودن بر ایران بوده است و پنتاگون در گزارشش گفته است که «انتظار نمی‌رود» حمایت ایران از طالبان و شبکه‌ی حقانی در افغانستان «کاهش یابد». در حالی‌که روابط ایران-ایالات متحده در حال بدترشدن است، مقام‌های هند نگران و در عین‌حال راحتند که توافق با ایران که به‌سختی به‌دست آمد هنوز تحت‌الشعاع قرار نگرفته است. علاوه بر این، با بحران کنونی شورای همکاری خلیج فارس (که هسته‌ی آن روابط قطر-ایران است)، عبور از راه پر خم‌وپیچ روابط‌اش در غرب آسیا، بدون افزودن به پیچیدگی افغانستان، به اندازه‌ی کافی دشوار است. نزدیک به خانه، دخالت بیش از تعامل اقتصادی در افغانستان، می‌تواند پاکستان را خشمگین سازد. ایالات متحده در مورد سیاست‌اش در قبال پاکستان سیگنال‌های مخلوط فرستاده است. پیش از دیدار مودی، یک لایحه‌ی دو حزبی در کنگره معرفی شد تا روابط با پاکستان را کاهش بدهد. با این‌حال، اقدامات ایالات متحده در مدیریت پاکستان برای دستیابی به نتایج مطلوب در افغانستان، تا جایی که هند از آن استقبال می‌کند، باید تمایلی به دهلی جدید در سیاست کلی در قبال افغانستان و پاکستان دانسته شود. سناتور جان مکن، بلافاصله پس از بازگشت مودی، از کابل و هم‌چنین اسلام‌آباد دیدار کرد. مکن، با تاکید بر این همکاری استراتژیک گفت «بدون همکاری پاکستان، صلحی وجود نخواهد داشت». در حالی‌که ایالات متحده سیاستِ جدیدش را تعریف می‌کند، آیا این نشانه‌ی دلجویی از پاکستان است، یا کنترل خسارت، یا هم اقدامی برای برقراری توازن؟ هنوز مشخص نیست و هند باید توجه داشته باشد.
چین نیز از نزدیک تماشا می‌کند. در حالی‌که ایالات متحده سربازانش را در افغانستان افزایش می‌دهد و هند واشنگتن را متقاعد می‌سازد از موضع‌اش در قبال «کمربند و جاده» حمایت کند، چین محتاطانه سیاستِ افغانستان-پاکستان را زیر نظر خواهد داشت. با بیانیه‌ی مشترکی که در جریان دیدار مودی منتشر شد، اولین باری بود که ایالات متحده و هند به‌صورت مشترک علیه افزایش سرمایه از طریق فروش سهام، پروژه‌های اتصالی و پرونده‌های حقوق بشری چین موضع گرفته‌اند. این چین را رنجاند و این کشور به هند علیه نزدیک شدن به ایالات متحده هشدار داده است. برنامه‌ی کاری کلان چین در منطقه باید بر این اساس تفسیر شود. چنانچه چین و روسیه نفوذشان را در منطقه افزایش می‌دهند، بعید است که ایالات متحده یک سیاست خروج را دنبال کند.
هند تاکنون یک رویکرد متعادل را دنبال کرده و دخالتش در افغانستان را صرف به حوزه‌ی اقتصاد محدود کرده است تا از عکس‌العمل پاکستان جلوگیری کرده باشد. اگر چین با پاکستان همکاری کامل کند، سیاست هند در زمینه‌ی دور زدن پاکستان و دخالت در افغانستان – و در نتیجه اعمال فشار مخفیانه بر پاکستان – می‌تواند پیامد منفی داشته باشد. اگر هند به‌دنبال تعامل با ایالات متحده در افغانستان است، باید در نظر داشته باشد که چنین مواردی به‌ندرت در کاخ سفید در نظر گرفته می‌شود. هند باید با روش تبادلی سیاست خارجی ترمپ هماهنگ شود، اما در عین زمان در افغانستان یک سیاست مستقل داشته باشد.

 

آیا اشرف غنی انتقام داکتر نجیب را می‌گیرد؟

8 صبح : به دلیل بی‌اعتمادی عمیق قومی، هر رویدادی در این دیار، رنگ تباری به خود می‌گیرد. دو شب پیش به هر دلیلی ارگ اجازه نداد که هواپیمای حامل جنرال دوستم در فرودگاه ولایت بلخ بنشیند. این رویداد تفسیر قومی شد. رسانه‌ای شدن رویداد برگشت خوردن هواپیمای حامل جنرال دوستم، سبب شد که عده‌ای به تفسیر قومی رویداد متوسل شوند. شماری از افراد با توجه به رویداد‌های تاریخی گذشته‌ی افغانستان، جنجال‌های جنرال دوستم و ارگ را تفسیر قومی می‌کنند. این اولین بار نیست که جنرال دوستم با یک رییس جمهور متعلق به قبیله‌ی احمدزی در می‌افتد. جنرال دوستم با داکتر نجیب هم دچار اختلاف شد.
در زمستان سال ۱۳۷۰ جنرال دوستم بر عزل و نصب‌های جنرال‌ها در سمت‌های امنیتی شمال اعتراض کرد و از داکتر نجیب رییس جمهور وقت خواست که به جای جنرال جمعه اسک رییس تنظیمه‌ی زون شمال و یکی – دو جنرال دیگر، چهره‌های دیگر را بگمارد. اما داکتر نجیب این درخواست را نپذیرفت و دوستم را متهم به تمرد کرد. فاصله‌ی جنرال دوستم و داکتر نجیب بیشتر شد و این امر زمینه را برای سقوط حکومت داکتر نجیب فراهم کرد.

جنرال دوستم در ابتدا خواست‌های خیلی اندک داشت. او می‌خواست داکتر نجیب جنرال‌های شمال را بدل کند. اما موضع سخت داکتر نجیب سبب رادیکال‌شدن خواست‌های جنرال دوستم شد. جنرال دوستم بعداً در ایتلاف با حزب وحدت و شورای نظار، زمینه‌ی سقوط حکومت داکتر نجیب را فراهم کرد. کل داستان این نبود. جنرال دوستم، مانع خروج داکتر نجیب از کشور نیز شد. نیروهای جنرال دوستم و جنرال‌های متحدش در اردو، اجازه ندادند که داکتر نجیب از کابل خارج شود. در آن زمان بینین سیوان نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در امور افغانستان بود. آقای سیوان در یکی از روز‌های حمل سال ۱۳۷۰ با یک هواپیمای کوچک در باند فرودگاه کابل نشست. نیروهای جنرال دوستم که یک شب قبل، در فرودگاه جابه‌جا شده بودند، مانع از خروج آقای سیوان از هواپیما شدند.
هم‌زمان با نشست هواپیما، بینین سیوان در فرودگاه کابل، موتر حامل داکتر نجیب هم به ورودی فرودگاه کابل رسیده بود. نیروهای لوای دوم گارد آن زمان که فرمانده‌اش جنرال رازق بود، موتر حامل داکتر نجیب را توقف دادند. افسری که مو‌تر داکتر نجیب را توقف داده بود، عبدالوهاب نام داشت. عبدالوهاب از فرمانده‌اش جنرال رازق دستور گرفته بود که به احدی اجازه‌ی ورود به فرودگاه را ندهد. داکتر نجیب وقتی می‌بیند که اجازه ندارد وارد فرودگاه شود، احساس خطر می‌کند، به شهر بر می‌گردد و به دفتر سازمان ملل متحد در کابل پناهنده می‌شود. در واقع جنرال دوستم و جنرال رازق، اجازه ندادند که داکتر نجیب کشور را ترک کند. برخی از نزدیکان و همکاران داکتر نجیب این روایت را قبول ندارند، اما یکی از همکاران آقای سیوان با نشر کتاب خاطراتش چیزی شبیه به همین روایت را قصه کرده است.
داکتر نجیب در روزهای پس از پناهنده‌شدن به دفتر سازمان ملل متحد، خیلی تحقیر شد. در کتاب خاطرات همکار امریکایی آقای سیوان آمده است که سازمان ملل متحد در آغاز نمی‌خواست که نجیب را در نماینده‌گی این سازمان در کابل نگهدارد. مقام‌های سازمان ملل نگران امنیت کارمندان‌شان بودند و تصور می‌کردند که جنگ‌جویان تنظیمی پس از ورودشان به کابل، برای کشتن داکتر نجیب حتماً به دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد حمله می‌کنند. سازمان ملل متحد در آن زمان تصور می‌کرد که رهبران و فرماندهان تنظیمی روی افراد و سردسته‌های مسلح‌شان کنترول جدی ندارند.
یک روز بعد از پناهنده‌شدن داکتر نجیب به دفتر سازمان ملل متحد در کابل، بینین سیوان از سفیر وقت هند در کابل خواسته بود تا داکتر نجیب را در سفارت آن کشور در کابل پناه بدهد. اما دهلی نو معذرت خواسته بود. دهلی نو به سازمان ملل متحد گفته بود که اگر نجیب در سفارت این کشور پناهنده شود، امنیت سفارت و کارمندان آن با خطر روبه‌رو می‌شود و تفنگ‌داران مخالف نجیب حتماً حریم آن سفارت را می‌شکنند. نگرانی سفارت هند زیاد بی‌مورد نبود. مدتی بعد از سقوط حکومت نجیب، سفارت هند در کابل تعطیل شد. بعد کاردار وقت سفارت پاکستان در کابل، به سازمان ملل متحد اعلام می‌کند که سفارت پاکستان آماده است که به نجیب پناه بدهد. پاکستان گفته بود که تنظیم‌های جهادی دوست اسلام‌آباد هستند و هرگز حریم سفارت پاکستان را نمی‌شکنند. روشن بود که نجیب به سفارت پاکستان پناه نمی‌برد. دعوت پاکستان از نجیب برای پناه‌بردن به سفارت آن کشور، تحقیر آشکار نجیب بود. اگر نجیب از کشور خارج می‌شد، شاید این قدر تحقیر نمی‌شد. این روایت در کتاب خاطرات یکی از همکاران بینین سیوان به تفصیل ذکر شده است.
آنانی که تمام قضایا را از دید قومی بررسی می‌کنند، با مقایسه‌ی رویداد‌های سال ۱۳۷۱ با رویداد‌های امروز، نتیجه می‌گیرند که محمداشرف غنی انتقام داکتر نجیب را از جنرال دوستم گرفت و او را تحقیر کرد. از سر اتفاق داکتر نجیب هم به قبیله‌ی احمدزی تعلق داشت، قبیله‌ای که رییس جمهورغنی نیز به آن نسبت دارد.
سران حکومت باید به گونه‌ای بحران را مدیریت کنند که افکاری از این دست زیاد خریدار پیدا نکند. افغانستان به تشدید اختلافات قومی نیاز ندارد. افغانستان به همبسته‌گی بیشتر اجتماعی نیاز دارد.
جنرال دوستم هم باید اجازه ندهد که اختلاف‌های قومی عمیق شود. جنرال دوستم باید برای دفاع از خود در یک دادگاه رسمی، با صلاحیت، حرفه‌ای و غیر جانب‌دار ظاهر شود. جنرال دوستم می‌تواند از جامعه‌ی جهانی بخواهد که یک هیأت منصفه‌ی حرفه‌ای را برای نظارت بر دادگاه ایشان بگمارد. جنرال دوستم می‌تواند خواستار برگزاری علنی دادگاه شود. سیاست‌مداران بسیاری به دادگاه رفته‌اند. این سیاست‌مداران یا حکم زندان دریافت کرده‌اند، یا با عزت‌‌ رها شده‌اند. جنرال دوستم نمی‌تواند بدون حل قانونی و مشروع پرونده‌ی جنایی‌اش فعالیت سیاسی کند. جنرال دوستم شاکی خصوصی دارد و جامعه‌ی جهانی هم بر بررسی قضایی این پرونده تأکید می‌کند. جنرال دوستم حتماً می‌داند که نادیده گرفتن خواست جامعه جهانی برای ارگ و مجموع دولت افغانستان، ناممکن است. جامعه‌ی جهانی مصرف دستگاه حکومت و نیروهای امنیتی را می‌دهد و اگر این‌جا نباشد، شهرهای افغانستان سقوط می‌کند.
اگر جنرال دوستم، به دادگاه حاضر شود، قوه قضایی افغانستان صاحب ابهت و اعتبار می‌شود. آرزوی قشر مکتب‌رفته‌ی افغانستان هم صاحب ابهت‌شدن دستگاه قضایی افغانستان است. تا دستگاه قضایی کشور صاحب ابهت و اعتبار نشود، فرهنگ زشت و ضد انسانی عدالت خیابانی، نابود نمی‌شود.

 

آلمان پذیرش پناهجویان افغان را کاهش داد

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان در آماری اعلام کرد که پذیرش پناهجویان افغان را نسبت به زمان مشابه سال گذشته کاهش داده است.

به گزارش دویچه وله، با وجود افزایش ناامنی در افغانستان، میزان پذیرش پناهجویان افغان در آلمان کاهش یافته است.

این رقم در شش ماه نخست سال گذشته 55.8 درصد بود اما در سالجاری میلادی نسبت به زمان مشابه گذشته 44.1 درصد است.

آمار منتشرشده اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان حاکی از آن است که شمار پناهجویان پذیرفته‌شده افغان در این کشور در سال جاری کاهش یافته است.

این در حالی است که وضعیت امنیتی افغانستان در سال جاری نه تنها بهبود نیافته، بلکه وخیم‌تر نیز شده است.

روزنامه «راینیشه پست» در این باره نوشته که میزان پذیرش متقاضیان پناهندگی این کشور در سال 2016 به بیش از 55 درصد رسیده بود ولی در زمان مشابه در سال جاری، این آمار به اندکی بیشتر از 44 درصد رسیده است.

این در حالی است که شمار تقاضای پناهندگی در سال‌های اخیر افزایش داشته است.

تصمیم‌گیری درباره پرونده‌های پناهجویان افغان در سال‌های 2013 تا 2015 در سطح پایین‌تر از 10 هزار مورد قرار داشت. این رقم در سال 2016 حدود 68 هزار پرونده و در شش ماه سال جاری نزدیک به 87 هزار مورد بوده است.

این روزنامه در بخشی از گزارش خود یادآور شد که رقم پناهجویان افغان که حمایت‌های جانبی دریافت کرده بودند در سال 2013 به 47.9 درصد و در سال پس از آن حدود 46.7 درصد رسیده بود. اما این رقم در سال 2015 تفاوت زیادی نداشت و در سطح 47.6 درصد قرار گرفت.

اخراج پناهجویان پذیرفته‌نشده به افغانستان، مدت‌هاست که در آلمان به یک موضوع بحث‌برانگیز تبدیل شده است؛ زیرا در حال حاضر جنگ میان گروه‌های تروریستی و نیروهای امنیتی افغان  شدت یافته و در سراسر این کشور درگیری و حملات ادامه دارد.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل، آمار قربانیان غیرنظامیان افغان در سال‌جاری با مجموع  1662 کشته، افزایش دو درصدی داشته است.

در ماه آوریل سال جاری، دولت فدرال آلمان گزارشی را در خصوص شمار افغان‌هایی که در آلمان زندگی می‌کنند منتشر کرد. در این مطلب بیان شد که حدود 255 هزار افغان در آلمان زندگی می‌کنند.

پرونده بیش از نیمی از این افراد در حال بررسی قرار دارد و یک چهارم آنان نیز برای زمانی مشخص از اقامت در این کشور برخوردارند. 6 درصد افغان‌ها اقامت دائم دارند  و 13 درصد دیگر آنان نیز باید خاک این کشور را ترک کنند.

 

کشته شدن ۲ نظامی و یک ژنرال آمریکایی در شمال افغانستان

رسانه افغانستانی در ادامه درگیری‌های شمال افغانستان اعلام کرد که ۱۴ نظامی افغانستان و دو نظامی و یک ژنرال آمریکایی در حمله طالبان به ولایت «قندوز» کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، به نقل از «نن‌تکی‌آسیا»، در ادامه عملیات نیروهای امنیتی افغان علیه طالبان با حمایت نظامیان آمریکایی در ولایت قندوز در شمال افغانستان شب گذشته یک ژنرال همراه با دو نظامی آمریکایی و 14 نظامی افغان کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در مناطق «دوبلوله»، «ارتبلاقوی» و «امین‌آباد» این ولایت درگیری شدیدی بین نیروهای مشترک امنیتی افغان و خارجی با گروه طالبان ادامه دارد و دو طرف متحمل تلفات سنگینی شده‌اند.

منابع محلی در ولایت قندوز تائید کردند که نظامیان افغان و آمریکایی در عملیات مشترکی با پشتیبانی هوایی جنگنده‌های نیروهای ائتلاف به مواضع طالبان حمله کرده‌اند.

گفته می‌شود که در حملات هوایی جنگنده‌های خارجی علاوه بر طالبان تعدادی از غیرنظامیان افغان نیز کشته و زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر، گزارش شده است که یک خودروی زرهی نیروهای آمریکایی پس از برخورد با بمب کنارجاده‌ای در این ولایت منفجر شده است که در نتیجه یک ژنرال و دو نظامی آمریکایی کشته شده‌اند.

مردم محلی شهر قندوز مدعی شدند که جنگجویان طالبان نیز شب گذشته به مواضع نیروهای امنیتی افغان در ورودی شرقی شهر قندوز حمله کرده‌اند و درگیری‌ها را به حومه‌های این شهر کشانده‌اند.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی گروه طالبان نیز اعلام کرد که اعضای این گروه تا نزدیکی فرودگاه شهر قندوز پیشروی کرده‌اند و منطقه «چرخاب»  در حومه این شهر را نیز تصرف کرده‌اند.

ولایت قندوز در شمال افغانستان پیش از این نیز دو بار توسط طالبان سقوط کرده بود.

 

اختلاف مقامات آمریکایی بر سر پاکستان؛ طالبان دو راهی انشقاق

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد،سناتورهای آمریکایی درباره پاکستان دچار اختلاف هستند زیرا عده‌ای قائل به پیروزی در جنگ افغانستان قبل از مذاکره با طالبان می‌باشند و تعدادی نیز به دنبال مذاکرات جامع همچنین راه‌حل سیاسی می‌باشند.

سناتور «جان مک‌کین» که سرپرستی هیأت آمریکایی در سفر به پاکستان و افغانستان را به عهده داشت در این زمینه گفت: بدون کمک اسلام‌آباد نمی‌توانیم موفق شویم.

«تد پو» سناتور ارشد آمریکایی در این زمینه گفت: القاعده حمله خود علیه آمریکا را برنامه‌ریزی کرد و پاکستان نیز بلندپروازی‌های القاعده را نادیده نگرفت و با مشاوره سازمان اطلاعات ارتش خود از این گروه حمایت کرد.

وی تأکید کرد: اگر اسلام‌آباد متحد واقعی واشنگتن بود پس از حمله القاعده به سفارت آمریکا به مقامات واشنگتن برای کشتن بن لادن کمک می‌کرد و شاید حادثه 11 سپتامبر هیچوقت صورت نمی‌گرفت.

تد پو گفت: پاکستان متحد آمریکا بود اما به حمایت خود از تروریست‌ها و اقدام علیه واشنگتن ادامه داد بنابراین چطور باید به این کشور اعتماد کنیم.

سناتور «الیزابت وارن» دولت ترامپ را به نادیده گرفتن نقش مهم مذاکرات صلح برای موفقیت در جنگ افغانستان متهم کرد.

وی افزود: فشار به پاکستان برای کمک در انجام مذاکرات صلح لازم است اما تنها با اقدام نظامی نمی‌توانیم مخالفان دولت افغانستان را وادار به مذاکره کنیم.

وزیر دفاع آمریکا در اظهارات اخیر خود گفته بود که بررسی استراتژی واشنگتن در افغانستان به این دلیل دشوار است که باید رویکرد منطقه‌ای داشته و شامل پاکستان نیز باشد.

ژنرال «جیمز ماتیس» که اجرای استراتژی جدید آمریکا در افغانستان را نیز بر عهده دارد، پیش از این گفته بود که آمریکا اشتباهات گذشته در افغانستان را تکرار نمی‌کند.

کارشناسان پاکستانی معتقد هستند که آمریکا نمی‌تواند بدون کمک پاکستان به اهداف خود در منطقه و افغانستان برسد با این وجود سیاست چماق و هویج را در قبال این کشور پیش گرفته تا با دادن امتیاز کم بتواند اسلام‌آباد را با خود همراه کند.

مجلس نمایندگان آمریکا بودجه دفاعی سال 2018 این کشور با رقم سنگین 696 میلیارد دلار تقریباً 3 برابر دوره اوباما تصویب کرد که در آن کاهش کمک به پاکستان نیز لحاظ شده است.

آمریکا کمک مالی به پاکستان را مشروط به مبارزه با طالبان کرد زیرا برخی مقامات واشنگتن به این نتیجه رسیده‌اند که مخالفان دولت افغانستان بدون فشار اسلام‌آباد پای میز مذاکره نخواهند آمد.

از یک سو جان مک‌کین معتقد است که بدون پاکستان نمی‌توان در جنگ افغانستان پیروز شد و از سوی دیگر سناتور تد پو اسلام‌آباد را حامی تروریسم می‌داند.

الزابت وارن هم که خواهان ادامه مذاکرات صلح در افغانستان است و دولت را متهم می‌کند که چرا به دنبال جنگ است و این موضوع مهم را نادیده می‌گیرد.

مقامات آمریکایی برای تعیین استراتژی خود در قبال پاکستان دچار اختلاف هستند همین موضوع تصمیم برای ادامه کمک مالی به این کشور و پیشبرد استراتژی تازه در افغانستان را پیچیده می‌کند.

با این که مجلس نمایندگان آمریکا با کاهش کمک مالی پاکستان و مشروط کردن آن موافقت کرد اما هنوز اختلاف نظر مقامات و سناتورهای آمریکایی درباره همکاری با این کشور ادامه دارد.

 

نگاه منفی آمریکایی ها به پاکستان و تشدید انزجار پاکستانی از آمریکا

به گزارش ایرنا، حتی برخی نمایندگان کنگره از جمله سناتور ‘جان مک کین’ که اخیرا در راس هیاتی از مجلس سنا به پاکستان سفر کرده بود و همراه فرمانده ارتش پاکستان از مناطق قبایلی این کشور بازدید کرد و در جریان تلاش های پاکستان در مسیر مبارزه با تروریسم قرار گرفت، معتقد است پاکستان آنگونه آمریکا می خواهد، خواسته های این ابرقدرت را اجرا نمی کند.
حتی مک کین که از طرفداران تقویت مناسبات واشنگتن و اسلام آباد است، معتقد است که پاکستان در مبارزه با برخی گروه های ترویستی از جمله شبکه حقانی جدی نیست و باید در نوع برخوردش با تروریست ها تجدید نظر کند و جدی تر در این مسیر گام بردارد.
سناتور جان مک کین هنوز معتقد است که آمریکا باید روی دوستی و روابط با پاکستان به عنوان یک هم پیمان کلیدی این کشور در جنوب آسیا حساب کند زیرا پاکستان نقش و اهمیتی ویژه برای تامین منافع آمریکا در افغانستان و برخی دیگر منافع آمریکا در منطقه آسیا دارد.
اما ‘تد پو’ از اعضای کلیدی مجلس نمایندگان آمریکا نظری درست مقابل نظر سناتور مک کین دارد. براساس گزارش رسانه های آمریکا، وی اخیرا در اظهاراتی، هم پیمانان آمریکا را به سه بخش ‘خوب، بد و زشت’ تقسیم کرده و پاکستان را در فهرست هم پیمانان زشت آمریکا قرار داده است.
تد پو معتقد است پاکستان برغم کمک های مالی که از آمریکا دریافت می کند، از گروه های تروریستی ضد آمریکایی حمایت می کند و یکی از کشورهای حامی تروریسم در جهان است.
این عضو مجلس نمایندگان آمریکا مدعی شده است که پاکستان عامل ایجاد افراط گرایی و نهادینه کردن تروریسم در منطقه است.
تد پو و دیگر مقامات و مسئولان آمریکایی که پاکستان را یک هم پیمان زشت و حامی تروریسم می دانند، نقش آمریکا و نیز برخی رژیم های عرب منطقه را در شکل گیری، ترویج و تقویت افراط گرایی در منطقه از جمله در پاکستان نادیده گرفته و پاکستان را که در واقع به دلیل سیاست ها و اقدامات قدرت های فرامنطقه ای، قربانی تروریسم و افراط گرایی شده است، عامل ایجاد و تقویت این پدیده های شوم می دانند.
در مقابل نگاه منفی برخی آمریکایی ها به پاکستان، تشدید انزجار و تنفر مردم پاکستان از آمریکا را نباید نادیده گرفت. پاکستانی ها امروز بخوبی می دانند که بخش عمده ای از ناامنی های امروز کشورشان، ناشی از مداخله های نظامی آمریکا در افغانستان است؛ عاملی که نه تنها سبب سرکوب تروریسم در افغانستان نشد، بلکه موجب رشد و سرازیر شدن این پدیده شوم در سایر نقاط منطقه به ویژه پاکستان شد.
ظهور و قوت گرفتن گروه تروریستی داعش در افغانستان، به رغم حضور هزاران نیروی نظامی تا دندان مسلح آمریکا در این کشور، نشانه دیگری از عدم تمایل آمریکایی ها برای مبارزه با تروریسم در این کشور است.
تقویت داعش در پاکستان، ارتش پاکستان را وادار کرده تا در روزهای اخیر عملیات گسترده ضدتروریستی با عنوان عملیات ‘خیبر 4’ را در مناطق قبایلی هم مرز با افغانستان آغاز کند و یکی از مهم ترین اهداف این عملیات پرهزینه برای پاکستان، مقابله با نفوذ موج جدیدی از تروریست ها، این بار در لباس داعش، به خاک پاکستان است.
این تنها بخشی از هزینه ای مالی و انسانی است که پاکستان مجبور است به دلیل عواقب حضور آمریکایی ها در منطقه بپردازد.
طی سال های اخیر، روابط پاکستان و آمریکا دچار تنش ها و دست اندازهای زیادی شده است و به نظر می رسد با روی کار آمدن دولت ترامپ، چهرهای ضدپاکستانی در آمریکا مجال بیشتری برای تحت فشار قرار دادن پاکستان یافته اند. لذا در به نظر نمی رسد پیشرفت و تحولات چندان مثبتی در روابط اسلام آباد و واشنگتن، حداقل در دوره دولت ترامپ، رخ دهد.

 

 

آزمایش سلاح لیزری امریکا در خلیج فارس

نیروهای بحری امریکا یک سلاح لیزری را در خلیج فارس آزمایش کردند.

به گزارش اسپوتیک به نقل از سی ان ان، نیروهای بحری امریکا سلاح لیزری را در خلیج فارس آزمایش کردند. به گفته این منبع، در حال حاضر سیستم سلاح لیزری با نام  ” LaWS ” بر روی کشتی ” USS Ponce ” مستقر است.
به گفته کاپیتان کریستوفر ویلس، “این سلاح لیزری، دقیق تر از گلوله است و نه تنها در مقابل اهداف هوایی بلکه در مقابل اهداف زمینی عکس العمل نشان میدهد و یک سیستم بسیار تخصصی سلاح است و کاملا با سلاح های دیگر در صنایع دفاعی آمریکا فرق دارد”.
طبق گزارش این منبع، این سلاح آزمایش شده 50 هزار برابر سریعتر از راکت های بالستیک بین قاره ای عمل می کند. از سوی دیگر وزرش باد هیچ تاثیری بر روی عملکرد آن نمی گذارد.
در فیلم که از آزمایش این سلاح گرفته شده، دیده می شود این سلاح لیزری در طول آزمایش یک طیاره بدون سرنشین را در چند ثانیه هدف قرار میدهد و این طیاره به دریا سقوط می کند.

 

سفارت آلمان در کابل گزینه های جدیدی را برای دریافت ویزه شینگن معرفی کرد

سفارت آلمان در کابل پس از تعطیل شدنش در پی حمله‌ی مرگبار انتحاری، گزینه‌های تازه را برای دریافت ویزه‌ی شینگن معرفی کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تلویزیون یک ، سفارت آلمان در ویبسایتش نوشته است که پس از این شهروندان افغانستان می‌توانند از نمایندگی‌های سیاسی آلمان در برخی از کشورهای همسایه‌ی افغانستان و منطقه درخواست ویزه کنند.
همچنین، وزارت خارجه‌‎ی آلمان در نظر دارد که برای درخواست‌کنندگان افغان، ویزه‌ی شینگن را از طریق نمایندگی‌های سیاسی خود در دهلی مرکز هند، استانبول در ترکیه و دبی در امارات متحده عربی صادر کند.
وزارت خارجه‌ی آلمان در تلاش است که از طریق شهرهای دوشنبه مرکز تاجیکستان و اسلام آّباد مرکز پاکستان، همچنین برای افغان‌ها ویزه صادر کند.
سفارت آلمان در افغانستان از افغان‌هایی که به هدف دریافت ویزه به هند، پاکستان، ترکیه، امارات متحده عربی یا تاجیکستان می‌روند، خواسته است که نخست ویزه‌ی این کشورها را به دست بیاورند و سپس وقت ملاقات را در سفارت آلمان در یکی از کشورهای یادشده از پیش تعیین کنند.
در ویبسایت این سفارت آمده است که وزارت خارجه‌ی آلمان اقدام‌ها مورد نیاز را روی دست دارد که زمینه‌ی ارایه‌ی درخواست‌ها جدید پیوستن به خانواده، ویزه‌ی تحصیلی و سایر نوع‌های آن را در نمایندگی‌های سیاسی این کشور در دهلی نو و اسلام آّباد فراهم کند.
آنانی که پیش از این درخواست یکی از ویزه‌های نامبرده را در سفارت آلمان در کابل ارایه کرده‌اند، در حال حاضر سند آنان تحت بررسی وزارت خارجه‌ی آلمان قرار دارد.
به دلیل انبوهی درخواست ویزه، وزارت خارجه‌ی آلمان از متقاضیان خواسته است صبر کنند و درخواست مجدد در نمایندگی‌ها کشورهای یادشده ارایه نکنند.
به اساس گزارش ویبسایت دویچوله، بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ درخواست ویزه در سفارت آلمان در کابل وجود دارد.
خبرگزاری فرانسه در پیوند به این موضوع نوشته است که “حدود نیمی از این ویزه‌ها مربوط به پیوستن به خانواده‌های پناهجویان قبول شده افغان در آلمان است”.


آغاز مانور نظامی تاجیکستان در نزدیکی مرز افغانستان

کشور تاجیکستان یک مانور گسترده نظامی سه روزه در قلمرو منطقه خودمختار کوهستان بدخشان واقع در نزدیکی مرز افغانستان را آغاز کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، فریدون محمد علیزاده رئیس دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع تاجیکستان گفت: کشور تاجیکستان یک مانور گسترده نظامی سه روزه در قلمرو منطقه خودمختار کوهستان بدخشان واقع در نزدیکی مرز افغانستان را آغاز کرده است. به گفته وی، این تمرینات بخاطر جلوگیری از ورود گروه های مسلح تروریستی متعدد از طریق افغانستان به تاجیکستان، صورت می گیرد. به گفته علیزاده، وظیفه اصلی اشتراک کنندگان این مانور نظامی، حمله به تروریست ها و نابودی آنها می باشد. همچنین استراتژی محاصره و از بین بردن نفوذ تروریزم بین المللی در قلمرو این کشور نیز جزء این تمرینات نظامی می باشد. این تمرینات به فرمان شرعلی میرزا وزیر دفاع تاجیکستان اجرا می گردد و حدود یک صد وسایل نقلیه زرهی، طیاره و تجهیزات نظامی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
مقامات تاجیکستان از نفوذ احتمالی گروه های تروریستی از افغانستان به قلمرو این کشور ابراز نگرانی می کنند.
قابل ذکر است که در دوماه گذشته، فعالیت های گروه های تروریستی و افراط گرایان در ولایات کندز، تخار و بدخشان افغانستان با ولایت ختلان و بدخشان تاجیکستان هم مرز هستند، تشدید یافته و امنیت این کشور را با خطر مواجه می سازد.


انتشار اولین ” راهنمای سکس حلال” برای زنان مسلمان

اولین راهنمای سکس برای زنان مسلمان در اینترنت به فروش گذاشته شد.

به گزارش اسپوتنیک، گاردین در این خصوص اطلاع داد.
نویسنده این کتاب ترجیح داد گمنام بماند و نام مستعار ام ملاحت را برای خود انتخاب کرد. در این کتاب 54 صفحه ای به طور مفصل دستور العمل هایی نظیر چگونگی بوسیدن تا روش های مختلف سکس نوشته شده است. نویسنده ” راهنمای سکس حلال” معتقد است که زنان مسلمان می توانند و باید از سکس خود لذت ببرند.
موضوع مهم این راهنما این است که زنان مسلمان فقط باید با همسران خود سکس داشته باشند.
منتقدین ، نویسنده این کتاب را به ترویج بی اخلاقی متهم می کنند. خود نویسنده کتاب راهنما در این خصوص می گوید: “یک زن گفت که این کتاب لازم نیست و دختران اطلاعات لازم را از مادران خود می گیرند. من شک دارم که مادرها مثل من به طور مفصل همه چیز را شرح دهند.”
اما برخی از سازمان های زنان مسلمان این کتاب را ستایش کرده و بیان داشتند که به زنان مسلمان آزادی و دفاع از سوء استفاده های جنسی را یاد می دهد. از جمله رئیس شبکه زنان مسلمان بریتانیا، شایسته گوهر خاطر نشان می کند که ” صحبت کردن درباره سکس در اسلام جدید نیست و محققین پیشین نیز اهمیت رضایت از سکس برای زنان را تاکید کرده اند.”

 

هشدار ظریف: گزینه خروج از برجام نیز وجود دارد

محمد جواد ظریف گفت: اگر تخلف در برجام از طرف مقابل صورت بگیرد، ما گزینه های دیگری نیز داریم.

به گزارش اسپوتنیک، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سفر خود به آمریکا اعلام نمود که این آمریکا است که به روح برجام پایبند نیست نه ایران.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با این نشریه نشنال اینترست، در پاسخ به این پرسش که واکنش ایران به نقض روح برجام از سوی دولت «دونالد ترامپ» چه خواهد بود، گفت: «ایران راه و مسیری را طی کرده است که در متن توافق هسته ای تعیین شده است….اگر یک تخلف و نقض عهد مهم و قابل توجه روی دهد، یا آنچه که در چارچوب توافق هسته ای یک عدم اجرای قابل ملاحظه خوانده می شود صورت بگیرد، در این صورت ایران گزینه های دیگری از جمله عقب نشینی از این توافق را در اختیار دارد”.

ظریف سپس افزود: «مسلماً ایران یک روند قابل درک را نه تنها در ارتباط با آمریکا بلکه در ارتباط با گروه ۱+۵ در پیش گرفت و در این برهه، ما از اجرای ساده و بی تکلف این توافق راضی هستیم”.

وزیر امور خارجه ایران در نهایت به انتقاد از مقاله نیویورک تایمز در خصوص عدم تعهد ایران به برجام پرداخت.

 

نخستین واکنش دولت ایران به بازداشت برادر رئیس جمهور

دولت ایران، به صورت کنایه آمیزی به بازداشت حسن فریدون واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه های خبری در ایران، سخنگوی دولت ایران در اولین واکنش رسمی دولت به بازداشت برادر رئیس جمهوری ایران گفت: از نظر حسن روحانی همه در برابر قانون یکسان هستند.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت روحانی در کنفرانس خبری روز 18 ژوئیه یک روز پس از آزادی برادر رئیس جمهور ایران گفت: “قوه قضائیه آن قدر مستقل است که برادر رئیس‌جمهور را احضار و زندانی می‌کند. این موجب قوت ماست.

اگر برای برادر رئیس قوه قضائیه و مقننه هم این موضوع مطرح شود، قوه قضائیه همان‌گونه رفتار می‌کند که برای برادر رئیس جمهور رفتار می‌کند.”

 


بازگشت دوباره خودروهای ایرانی به بازار روسیه

با امضای یادداشت تفاهم همکاری های خودروسازی بین تهران و مسکو زمینه ورود دوباره خودروهای ایرانی به روسیه فراهم شده است.

به گزارش اسپوتنیک، در جریان نشست هیات های ایران و روسیه در ایروان پایتخت ارمنستان یادداشت تفاهم نامه ای به امضا رسید که در آن زمینه همکاری میان شرکت های خودروسازی دو کشور ایران و روسیه فراهم شد. این نشست با حضور نمایندگان “ایران خودرو” و “سایپا” و “آفتو واز” روسیه بررسی شد.

  • آغاز ورود خودروهای ایرانی در دهه گذشته میلادی و امکان ورود آنها در دهه جاری

در چندین سال پیش خودرو ایرانی سمند به بازارهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان صادر می شد اما پس از تصویب تحریم های بین المللی و مشکلاتی که در این راستا برای شرکت ایران خودرو بوجود آمد، صادرات این خودرو ها به کلی متوقف شد.
در حال حاضر با توجه به مراودات جدید سیاسی بین ایران و روسیه و لغو تحریم های بین المللی امکان بازگشت خودروهای ایرانی به روسیه مهیا شده است.
از این خودروها می توان به “رانا”، “سمند”، “سورن”، “سورن توربو”، “دنا” و “پژو 206” اشاره کرد.
همچنین گفته شده است که قیمت احتمالی این خودروها در بازار روسیه چیزی در حدود 13 تا 16 هزار دلار خواهد بود.

  • نکات مثبت و منفی خودروی سمند از نگاه کاربران روسی

بسیاری از کاربران روسی نیز از خودروهای ایرانی استقبال کردند. به عنوان مثال دو نکته مثبت خودروی سمند را موتور قوی و شتاب مناسب برشمردند. همچنین صندوق عقب جادار و قیمت مناسب را نیز از نکات مثبت

این ماشین عنوان کردند. نکته قابل توجه دیگری که دارندگان این خودرو عنوان کرند سیستم ترمز ABS این خودرو می باشد. قیمت مناسب و کارایی نسبتا مطلوب در مقابل قیمت بسیاری از افراد را مجذوب این خودرو کرده است.

در مقابل از عواملی که باعث دلسردی دارندگان این ماشین می باشد می توان به صدای موتور در دورن اتاقک خودرو اشاره کرد. در هنگام نشستن در ماشین این صدا تا حدی آزار دهنده خواهد بود که هیچ گونه راه حلی برای آن وجود ندارد. دید نسبتا نامناسب طرفین راننده نیز از دیگر نکات منفی سمند به حساب می آید. پهنای ستونهای جلویی این خودرو بیش از حد معمول بوده و همین نکته نقاط کور زیادی را برای راننده ایجاد می کند که در صورت عدم توجه راننده ممکن است خسارات زیادی وارد نماید.

  • چرا خودروی ایرانی سمند بر خودروهای چینی در روسیه ترجیح داده شد؟

با توجه به نظرات بسیاری از کاربران روسی، آنها خودروهای ایرانی را بر خودروهای چینی ترجیح دادد. با توجه به اینکه قیمت هر دو نوع خودرو بالا نبود، ارجحیت خودروهای ایرانی به علت تعمیرات راحت و کم هزینه بود.
بسیاری از کاربران روس عنوان می کنند که برای تعمیرات خودروهای چینی باید پول بیشتری هزینه کنند و به علت تعمیرات پیچیده آنها به صرفه نیستند. صرف نظر از این فاکتور، در خودروهای چینی هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از تعمیر شما را در جاده نگذارند.
نکته ای که در ماشین سمند بسیاری از کاربران را بخود جذب کرده است بزرگی سالن ماشین، قیمت مناسب در کلاس خود و صندوق عقب جادار آن می باشد.

  • تعداد تقریبی استفاده کنندگان از خودروی سمند

بیشترین میزانی از خودوی سمند که در سایت های معروف خرید و فروش می شوند مربوط به سال 2006 و 2007 هستند. ایران خودرو از سال 2006 تا سال 2009 اقدام به صادرات حدود 12000خودروی سمند به روسیه کرده است.
جالب است بدانید که سمند در روسیه بیشتر با نام های “اسب”، “ارابه اسبی” و “اسب ایرانی” معروف است.

 

اشرف غنی با گلوله به معترضان پاسخ داد وخارجی‌هاباید پا را فراتر از مشاوره نگذارند

 

عطا محمد نور والی بلخ اعلام کرد که آنها از طریق مسالمت آمیز برای اصلاحات به پیش می‌روند اما اشرف غنی به معترضان با گلوله پاسخ می‌دهد، رئیس اجرایی دولت از اینکه از خون جوانان افغان دفاع نمی‌کند باید شرمنده باشد.

به گزارش سپوتنیک، به نقل از تسنیم «عطامحمد نور» رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی در مراسمی در شهر مزارشریف اعلام کرد که ائتلاف شورای عالی نجات برای افغانستان شکننده و بین اشخاص محدود نیست بلکه شخصیتهای شاخص و چهره‌های مردمی قندهار، هلمند، و ننگرهار از جنوب و شرق نیز در آن حضور دارند زیرا در تمام کشور از عملکرد حکومت به ستوه آمده‌اند.

وی با انتقاد از مواضع سفارتخانه‌های کشورهای خارجی در پرونده جنرال دوستم نیز گفت که حکومت افغانستان از یک پرونده حقوقی یک پرونده سیاسی می‌سازد و اظهار نظر شرکای بین‌المللی در این مورد قابل قبول نیست.

والی بلخ در ادامه هشدار داد که نباید حامیان خارجی از حد مشاوره تجاوز کنند و علیه ائتلاف سیاسی فعالیت کنند زیرا این ائتلاف برخواسته از عمق جامعه این کشور است.

عطامحمد نور گفت شرکای بین‌المللی نباید طرف این ائتلاف قرار بگیرند و نباید برخلاف شعارهایی که درباره حقوق بشر سر می‌دهند از حکومتی که فساد در آن موج می‌زند و معترضان مدنی را با گلوله سرکوب می‌کند حمایت مالی خود کنند.

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی اظهار داشت جامعه جهانی و کشورهای متحد افغانستان باید در مدل کاری خود در این کشور تجدید نظر کنند و با این ائتلاف سیاسی مذاکره کنند.

وی با انتقاد از عملکرد ریاست جمهوری افغانستان تصریح کرد که استبداد اداری بیداد می‌کند و فرمان اخیر رئیس جمهور و سلب اختیارات وزرا برای اخذ قرارداد، عزل و نصب‌ها و سایر اختیارات اجرایی در آن، مخالف قانون اساسی این کشور است، اما من به فرمان غیرقانونی رئیس جمهور عمل نخواهم کرد و کار خود را تنها مطابق قانون اساسی به پیش خواهم برد.

والی بلخ تاکید کرد که اداره تمام این کشور را سه یا چهار نفر در دست گرفته‌اند و همه اختیارات وزرا را نیز قبضه کرده‌اند.

نور با اشاره به اینکه قبلا داعش وجود نداشت، اظهارداشت که اکنون این گروه تروریستی در بخش‌هایی از افغانستان فعالیت می‌کند و و در نتیجه سیاست‌های استبدادی حکومت وحدت ملی از نظر امنیتی و اقتصادی با فروپاشی روبرو است.

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی خطاب به اشرف غنی گفت که جناب رئیس جمهور، ما برای خود امتیازی نمی‌خواهیم بلکه می‌خواهیم مشکلات مردم حل شود و خواستار مشارکت ملی هستیم و برای حل همه مشکلات در این کشور طرحی در دست داریم.

وی بار دیگر تاکید کرد که «ائتلاف نجات برای سقوط نظام صورت نگرفته است چون کسانی که در این ائتلاف هستند زیرا آنها ستون و شرکای این نظام هستند. در قدرت از راس تا پایین سهیم هستند اما اینکه اختیارات را اشرف غنی به انحصار خود درآورده موضوعی جداست و تا زمانی که اختیارات وزرا اعاده نشود فشارها بر حکومت افزایش خواهد یافت».

عطا محمد نور با اشاره به تظاهرات کابل خاطرنشان کرد که معترضان کسانی بودند که عزیزان خود را در انفجار خونین پایتخت از دست داده بودند اما پاسخ حکومت به جای نوازش به آنها گلوله و استبداد بود.

وی افزود که هنوز مذاکراتش با اشرف غنی تمام نشده بود که وقوع این حادثه او را بین حق مردم و امتیازات ریاست جمهوری قرار داد اما او نیز امتیازات را بر مردم ترجیح داد.

والی بلخ در ادامه با انتقاد از عبدالله گفت: «رئیس اجرایی در حالی هیچ کاری نکرد که عضو شورای امنیت در حکومت بود و شرم باد بر او که از حق جوانانی که به او رای داده بودند ولی در خون غلطیدند دفاع نکرد».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که چند ساعت قبل از سخنرنی عطامحمد نور، حزب سیاسی دیگری با محوریت «رحمت الله نبیل» مشاور سابق امنیت ملی افغانستان اعلام موجودیت کرد.

حزب «محور مردم افغانستان» نیز مخالفت خود را با سیاست‌های ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد.

با این وجود به نظر می‌رسد که ریاست جمهوری در آینده با فشارهای مضاعف و صف بندی شده منتقدان خود مواجه خواهد شد.

 

تغییر قبله طالبان

زياد از خاك افغانستان را تحت كنترول خود دارند جاى شك وجود ندارد، اما اين كه طالب زير پوشش نيرو های نظامى باشد حكم عام است

طبق گزارش روزنامه فرانسوی Le Monde، طالبان افغان تحت پوشش اقدامات نظامی شناخته شده نبردهای مختلفی را انجام داده و در واقع مورد اعتماد مخاطب خویش قرار گرفته و اکنون قادر به اداره کشور می باشند.
همچنین دفتر سازمان ملل در کابل میگوید که طالبان در حال حاضر۴۰ فیصد اراضی این افغانستان را کنترول و ۳۵ فیصد جمعیت این کشور در واقع تحت سلطه آنها قرار دارد و این رقم به طور مداوم رو به افزایش است.

داکتر مسعود متین مبصر سیاسی در گفتگوی با آژانس خبری اسپوتنیک گفت: «در اينكه طالبان تعداد زياد از خاك افغانستان را تحت كنترول خود دارند جاى شك وجود ندارد، اما اين كه طالب زير پوشش نيرو های نظامى باشد حكم عام است، چون طالب گروه واحد نیست. يكتعداد از طالبان قبله خود را بدل نموده ومانند قبل به امر امريكا نمی جنگد و هچنین، يك تعداد افراد اند كه امريكاى ها در كمپهای خود به نام ملا تربيت كرده و وارد جنگ ميكنند. ممكن انانيكه تربيه شده امريكا هستند با ايشان مانده باشند، ولى نه تمام طالبان.

آمادگی طالبان افغان برای اداره کشور
مبصر سیاسی ودیر صافی در رابطه به تصرف افغانستان توسط طالبان به اسپوتنیک گفت: «فكر نميكنم كه طالبان در موجوديت بی حصاب خارجى ها و قوای امريكاى در چنين موقف قرارداشته باشند كه تمام افغانستان را تحت كنترول خود بگیرند».
او ادامه داده می گوید که واضع است كه نيروى افغانستان هنوز ملى نشده اند و نيروى وابسته به تنظيم ها، احزاب، و گروهای خاص اند و به همين دليل مشكلات در قسمت مبارزه با طالبان دارند، اما فكر نميكنم كه طالبان را تحت پوشش خود قراربدهند.
جنرال طاقت می گوید: «ٰدر مورد اینکه طالبان تحت پوشش نیرو های نظامی کشور قرار دارد شایعه بیش نیست».
طالبان پديده است كه در خارج از كشور ساخته شد و بعد از فروپاشی حکومت داکتر نجیب الله و فساد گسترده زمینه برای طالبان ایجاد شد تا داخل افغانستان شده و برای مدت زمانی بالای مردم و خاک ما حاکم شوند.
به نظر این جنرال، ایجاد گروه همچون طالبان چند حدف داشت که مهم ترین آن بدنام ساختن دین اسلام بود، اما طی چند سال با گروه طالبان ناتو، امریکا و انگلیس نتوانستند به حدف خود برسند و به همین دلیل به پاکستان ۳۵ میلیارد دالر دادند تا این گروه را به سطح داعش بالا ببرند.

پولیس افغانستان در جنگ با طالبان از معتادان استفاده میکند
طاقت می گوید: « امروز ناتو و امریکا زمینه را برای طالبان در دهات و بخصوص در ولایت های جنوبی مساعد نموده، چون در این ولایات ناتو، امریکا و انگلیس از تولید مواد مخدر و معادن افغانستان نفع می برند».
این مبصر نظامی ادامه داده می گوید که امروز طالب به سه گروه تقسیم شده: یکی انهای که به داعش و القاعده پیوسته اند ویکی از خطرناک ترین گروه به شمار می روند. گروه دوم انانیکه فامیل هایشان در پاکستان اند و به نفع ای اس ای این کشور در داخل افغانستان می جنگند و گروه سوم ان عده طالبان اند که صرف از مجبوریت سلاح بدست گرفتند تا بتوانند از خانه و ناموس خود دفاع کنند.
به نظر جنرال طاقت از گروه دوم و سوم دولت و یا هم کشور دیگری به نفع خود برای مبارزه با داعش استفاده می کنند.
طبق گزارش “Folloru” روسیه و ایران بر این باورند که به طالبان باید به عنوان یک متحد در مبارزه با «دولت اسلامی» دیده شود، چرا که آنها در منطقه می باشند.


تغییر روابط بین فرانسه و روسیه

ماکرون اظهار داشته است که حالا روابط بین روسیه و فرانسه بطور کامل تغییر نموده است

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به نشریه Journal du Dimanch اظهار داشت که  بعد از مذاکرات در ورسای، همکاری بین مسکو و پاریس در مورد سوریه تغییر نموده است.

او افزود: «همکاری بین سرویس های اطلاعاتی ما بعد از مذاکرات تغییر نموده و در محل توسعه یافته است».

ماکرون دو خط سرخ خود را در ارتباط وضع سوریه نیز اعلام نمود. نخست، اگر از سلاح  کیمیاوی استفاده گردد، به آن جدی پاسخ میدهد. خط دوم سرخ- او تقاضای اعزام کاروان کمک های بشردوستانه برای نجات مردم بیگناه در ساحه فعالیت های محاربوی سوریه را نموده است.

او تاکید کرد که به نظر وی برکناری بشار اسد رئیس جمهور سوریه شرط حتمی نیست، زیرا مهم بازسازی منطقه و مبارزه با تروریزم می باشد.

او گفت که فعالیت سفارت فرانسه در سوریه برای 6 سال دیگر غیر ممکن است و تحت بررسی قرار ندارد.

 

ضعف دولت افغانستان سبب شده تا واشنگتن به مواد توافقنامه امنیتی با کابل عمل نکند

به گزارش سپوتنیک به نقل ازتسنیم «رنگین دادفر اسپنتا» وزیر خارجه و مشاور سابق امنیت ملی افغانستان در مراسم اعلام موجودیت ائتلاف «محور مردم» اظهار داشت قرارداد امنیتی کابل-واشنگتن در حالی که آمریکا در برابر تجاوزات پاکستان به افغانستان بی تفاوت است، معنی خود را از دست می‌دهد.

وی افزود: ضعف حکومت فعلی دلیل اجرایی نشدن تمام بخش‌های توافقنامه امنیتی کابل-واشنگتن توسط مقامات آمریکایی است.

اسپنتا گفت: در قرارداد امنیتی آمریکا به احترام به حاکمیت ملی استقلال، قانون اساسی افغانستان  و به ویژه بر حق رای و انتخاب مردم تاکید شده است، بنابراین آمریکا باید به این موارد احترام بگذارد.

وی با عنوان اینکه «محور مردم افغانستان» به عنوان اپوزیسیون دموکراتیک در عرصه سیاسی افغانستان حضور خواهد داشت، افزود: این حزب برای تحقق عدالت و  متکی کردن عملکرد حکومت بر خواسته‌های مردم و جنبش عدالت‌خواهی برای همه اقوام افغانستان تلاش خواهد کرد.

وزیرخارجه سابق افغانستان با بیان اینکه حکومت وحدت ملی و «اشرف غنی» به سرکوب روی آورده‌اند، درباره نحوه برخورد حکومت با معترضان نیز گفت: کارنامه این حکومت در سرکوب جنبش‌های مدنی سیاه‌ترین کارنامه تاریخ را، حتی تاریک‌تر از حکومت عبدالرحمن خان دارد.

اسپنتا در ادامه نیز به تحولات منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: حمایت از جنگ در یمن و سوریه باعث شده است تا افغانستان هسته رقابت برخی کشورها شود.

مشاور سابق امنیت ملی افغانستان بیان کرد که حزب محور مردم افغانستان مانع این رقابت‌ها خواهد شد، زیرا این روند به نفع مردم جنگ‌زده در افغانستان نیست.

وی در ادامه نیز به سخنان اخیر رئیس‌جمهور ایران در رابطه با سهم آب این کشور گفت: افغانستان به حقابه کشورهای همسایه متعهد است، اما سخنان اخیر روحانی مایه نگرانی شده است.

اسپنتا درباره استراتژی مبارزه با تروریسم در افغانستان نیز گفت: برای مقابله با این پدیده باید با مراکز تروریستی و منابع مالی این گروه‌ها مبارزه شود.

وزیر خارجه سابق افغانستان در ادامه نیز رویکرد حکومت فعلی افغانستان در قبال سازمان اطلاعات ارتش پاکستان را خطرناک خواند و تصریح کرد رویکرد فعلی در مقابل این سازمان موجب شده تا حساسیت‌ها مقابل این سازمان کاهش یابد.

وی همچنین افزود که سیاست حکومت در برابر حامیان و عاملان اصلی جنگ (پاکستان) باید روشن شود.

 

 

 

Updated: جولای 23, 2017 — 12:25 ق.ظ