اخبار فوری روز : ترامپ از انعقاد قرارداد تجاری با بریتانیا در آینده نزدیک خبر داد

 

ترامپ از انعقاد قرارداد تجاری با بریتانیا در آینده نزدیک خبر داد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است انتظاردارد توافق تجاری “مستحکم” با بریتانیا ” خیلی سریع” به انجام برسد.

آقای ترامپ در حاشیه نشست گروه ۲۰ در هامبورگ با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا درباره توافق تجاری بین دو کشور بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفتگو کرد.

آقای ترامپ قبل از این دیدار گفت که او “روابط بسیار ویژه ای” را با خانم می برقرار کرده است. رئیس جمهوری آمریکا همچنین به خبرنگاران گفت: ” هیچ کشوری مثل ما روابطی نزدیک ندارد.”

رییس جمهوری آمریکا بدون ارجاع مشخص به زمان در هامبورگ گفت به لندن سفر خواهد کرد.

در گفتگوهای رودرروی دو طرف، خانم می گفت به این توافق خوش بین است اما هشدار داد که درباره میزان پیشرفت پیش از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا محدودیت‌هایی وجود دارد.

خانم می در یک کنفرانس خبری گفت رهبران جهان از جمله چین، هند، ژاپن و آمریکا به برقراری روابط تجاری دوجانبه و جدید با بریتانیا ابراز علاقه جدی کرده‌اند.

نخست وزیر بریتانیا این موضوع را نوعی رای اعتماد به بریتانیا عنوان کرده است.

آقای ترامپ در توصیف مذاکرات خود گفته است: “ما بر قراردادی عظیم کار می‌کنیم که برای هر دو کشور عالی خواهد بود”.

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا مذاکرات رسمی بین واشنگتن و لندن تنها بعد از این که بریتانیا در بهار ۲۰۱۹ اتحادیه را ترک کند عملی خواهد بود.

کریستوفر میر، سفیر سابق بریتانیا در واشنگتن گفته است اظهارات آقای ترامپ درباره نیت دولتش نشانه خیلی خوبی درباره آینده است و به نفع خانم می خواهد بود.

با این همه این دیپلمات بریتانیایی درباره زمان انعقاد این قرارداد در آینده نزدیک ابراز تردید کرده است.

انگلا مرکل صدراعظم آلمان، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، ترزا می نخست وزیر بریتانیا و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا

آقای میر می‌گوید: مسئله اینجاست که ما تازمانی که اتحادیه اروپا را ترک نکنیم نمی‌توانیم با آمریکا یا کس دیگری مذاکره کنیم. آمریکا و دیگران نیز تا زمانی که ندانند رابطه ما با اتحادیه اروپا چگونه خواهد بود با ما مذاکره نمی‌کنند چرا که دسترسی ما با آنچه در اتحادیه اروپا موجود است می تواند بر منفعتی که آنها از رابطه با ما می‌برند تاثیر زیادی داشته باشد.”

نخست وزیر بریتانیا در پی دیدار با آقای ترامپ گفت از اینکه رییس جمهوری آمریکا از توافق پاریس کنار کشیده ناخشنود است و این موضوع را در یکی از دیدارهای خود با رهبر آمریکا در اجلاس گروه ۲۰ به میان کشیده است.

خانم می ابراز امیدواری کرده که آمریکا دوباره به این توافق بپیوندد.

 

قفل مذاکرات گروه ۲۰ بر سر تغییرات اقلیمی ‘شکسته شد

خانم مرکل اعلام کرد که تمام اعضا به جز آمریکا توافق کرده‌اند که به پیمان پاریس پایبند باشند

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در ساعات پایانی نشست گروه ۲۰ خبر داده که اقتصادهای بزرگ جهان جز آمریکا بر سر تغییرات اقلیمی و توافق پاریس به توافق رسیده‌اند.

اختلاف بر سر چگونگی توافق بر سر پیمان تغییرات اقلیمی پاریس صدور اعلامیه پایانی نشست گروه بیست را به بن بست کشانده بود.

خانم مرکل دقایقی پیش اعلام کرد که تمام اعضای گروه ۲۰ به جز آمریکا توافق کرده‌اند که به تعهدات خود در پیمان تغییرات اقلیمی پاریس پایبند باشند.

اما امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل اجلاس می‌گوید آنچه خانم مرکل اعلام کرده، نشانی از یک اجماع کلی ندارد.

یک ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که به تعهد قبلی باراک اوباما در توافق پاریس متعهد نخواهد بود و از این پیمان کنار می‌کشد.

علاوه بر تغییرات اقلیمی، موضوع تجارت جهانی هم از نکات کلیدی اعلامیه پایانی است که ظاهرا اعضا بر سر آن به توافق رسیده‌اند.

همزمان با اجلاس رهبران گروه ۲۰ اعتراض‌های وسیعی در هامبورگ برگزار شد که در مواردی به رویارویی معترضان و پلیس انجامید.

ده‌ها هزار نفر از فعالان محیط زیست، اعضای اتحادیه‌های کارگری، فعالان حقوق زنان و گروه‌های چپگرا و آنارشیست به برای اعلام مخالفت با سیاست‌های رهبرانی چون دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، و همچنین اعتراض به نابرابری‌های اقتصادی در جهان و کوتاهی در مبارزه با تغییرات اقلیمی، در روزهای اخیر به هامبورگ رفته‌اند.

تحلیل؛ آیا باز هم ترامپ برنده شد؟

امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی در هامبورگ

آنچه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و گروه بیست به عنوان یک توافق سعى مى کند به افکار عمومى بفروشد، نشان چندانى از یک اجماع ندارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهورى آمریکا بر مواضع خود مبنى بر خروج از توافق اقلیمى پاریس ایستاده و در موضوع تجارت خارجى هم در مواردى آمریکا را استثنا کرده است. آقاى ترامپ مى تواند در حالى به خانه برگردد که مى گوید باز برنده شده است.

با آنکه بیست اقتصاد بزرگ جهان به کنار گذاشتن سیاستهاى درونگرایانه تجارى تعهد داده اند، آمریکا همانطور که مى خواست تعرفه واردات فولاد را مستثنا کرده است.

خانم مرکل باید سه ماه دیگر در انتخابات سراسرى آلمان شرکت کند. صدراعظم آلمان دوست داشت نشستى که میزبان آنست را یک پیروزى معرفى کند ولى معلوم نیست همه ناظران چنین برداشتى داشته باشند.

به جاى پیمانهاى تجارى چندجانبه و سازمانى، حالا با ظهور سیاستهاى حمایتى، دور، دور پیمانهاى تجارى دوجانبه است. گواه آنهم اعلام تاریخ اجراى آزمایشى پیمان تجارى اتحادیه اروپا و کانادا در حاشیه اجلاس گروه بیست است. آقاى ترامپ هم به نخست وزیر بریتانیا بعد از خروج از اتحادیه اروپا وعده یک پیمان تجارى “خیلى، خیلى سریع” را داد. چیزى که گفتنش از عمل خیلى، خیلى آسانتر است.

خانم مرکل گفته است هرچند از تصمیم چندی پیش دونالد ترامپ برای خروج از پیمان پاریس متاسف است، خوشحال است که دیگر اعضای گروه ۲۰ به این پیمان پایبند می‌مانند.

بن‌بست مذاکرات گروه ۲۰ عملا این طور شکسته است که دیگر اعضا خروج آمریکا از پیمان پاریس را پذیرفته‌اند.

 

قرارداد طرح گذرگاه جدید در مسیر سالنگ افغانستان امضا شد

قرارداد طرح گذرگاه سالنگ میان دولت افغانستان و یک شرکت استرالیایی امضا شد

وزارت فواید عامه افغانستان قرارداد طرح تونل جدید بزرگ‌راه سالنگ را با یک شرکت استرالیایی به ارزش ۱۹.۶ میلیون دلار امضا کرد.

بزرگ‌راه سالنگ ولایت‌های شمال افغانستان را به کابل، پایتخت وصل می‌کند.

بر اساس خبرنامه ریاست اجرایی افغانستان این قرارداد امروز شنبه (۱۷ سرطان/تیر) با حضور عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان امضا شد.

در خبرنامه آمده که در مراسم امضای این قرارداد، محمود بلیغ وزیر فواید عامه افغانستان گفت که پنجاه سال پس از ساخت تونل سالنگ توسط جماهیر شوروی وقت، این تونل آسیب جدی دیده است. وزیر فواید عامه همچنین بر ضرورت ساخت تونل جدید و راه‌های بدیل سالنگ تاکید کرد.

بر اساس این قرارداد که از سوی بانک توسعه آسیایی و کشور جاپان/ژاپن حمایت می‌شود، شرکت استرالیایی گزینه‌های مناسبی را برای دولت افغانستان جهت بازسازی تونل کنونی، ساخت یک تونل جدید و راه‌های بدیل سالنگ تشخیص خواهد داد.

این گذرگاه مهمترین مسیری است که ۹ ولایت شمالی افغانستان را به کابل پایتخت وصل می‌کند

بر اساس اسنادی که از وزارت فواید عامه در این مورد به دست بی‌بی‌سی رسیده طرح کامل گذرگاه جدید سالنگ در دو مرحله اجرا خواهد شد و پس از آغاز مطالعات آن در ماه آگوست پیش‌رو، دو سال و دو ماه را دربر خواهد گرفت.

اما مشخص نیست که پس از کامل شدن این طرح چه مدت زمان و چه مقدار بودجه برای اجرایی شدن این طرح نیاز خواهد بود.

خبرنامه افزوده که توماس پنیلا، رییس بانک توسعه آسیایی در این مراسم گفت که بازسازی و اعمار جاده سالنگ نه تنها برای اقتصاد و ترانزیت افغانستان که برای حمل و نقل و ترانزیت همه‌ای منطقه نیز اهمیت دارد.

رئیس بانک توسعه آسیایی در کابل افزوده که این جاده آسیای مرکزی را به جنوب آسیا وصل می‌کند.

رئیس اجرایی افغانستان نیز از سهم جاپان و بانک توسعه آسیایی در بازسازی و توسعه افغانستان قدردانی کرد.

آقای عبدالله در این مراسم از مردم به خاطر تأخیر در ساخت و بازسازی مسیر سالنگ‌ پوزش خواست.

گذرگاه کنونی سالنگ با طول ۲.۷ کیلومتر، در ارتفاعات سلسله کوه‌های هندوکش، با حدود سه هزار و چهارصد متر ارتفاع از سطح دریا در یکی از بلندترین قله‌های جهان، به وسیله اتحاد جماهیر شوروی در دهه شصت میلادی ساخته شد.

این گذرگاه مهمترین مسیری است که ۹ ولایت شمالی افغانستان را به کابل پایتخت وصل می‌کند.

پس از فروپاشی طالبان در سال ۲۰۰۱، بزرگراه سالنگ با کمک مالی بانک جهانی ترمیم شد اما هنوز نیاز به بازسازی بنیادی دارد

 

یک مقام پاکستان به اتهام آزار جنسی یک زن افغان بازداشت شد

وزارت کشور/داخله پاکستان یک مقام اداره تحقیقات فدرال این کشور را به اتهام آزار و اذیت جنسی یک زن افغان در فرودگاه اسلام‌آباد بازداشت کرده است.

این فرد از شغلش تعلیق شده است. سفارت افغانستان در پاکستان خواهان مجازات این فرد شده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی، دستور تحقیق در مورد پرونده این فرد را نثار علی خان، وزیر داخله پاکستان صادر کرده است.

بر اساس گزارش پلیس پاکستان این زن افغان که با خواهرش از افغانستان به فرودگاه اسلام آباد رفته بود، به پلیس گفته که پس از رسیدن به فرودگاه، به دلیل نداشتن شماره تلفن هتل محل سکونت شان بازداشت شدند.

او افزوده که با خواهرش پنج ساعت در اتاق تحقیقات بودند و پس از آن این مقام پاکستانی خواهرش را “به بهانه مهر ویزا” از این اتاق خارج کرد و سپس او را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داد.

این زن افغان همچنین مدعی شده زمانی که از دست این فرد فرار کرده و سر و صدا راه انداخته و از ماموران دیگر کمک خواسته، آنها به جای کمک به او خندیدند و تمسخرش کردند.

پلیس پاکستان گفته است که تصاویر دوربین‌های مداربسته اظهارات این زن افغان را تایید می‌کند و به همین دلیل دست به بازداشت مرد مورد اشاره زده‌اند.

زردشت شمس، معاون سفارت افغانستان در اسلام‌آباد به بی‌بی‌سی گفت که آنان از این رویداد که او آن را “شرم‌آور” خوانده باخبرند. او گفته است که با مقامات پاکستانی در این مورد حرف زده است.

آقای شمس از دستگیری فرد مورد نظر استقبال کرده و گفته است که امیدوار است این فرد مطابق قانون مجازات شود تا در آینده چنین رویدادی تکرار نشود.

 

ترامپ و پوتین درباره آتش‌بس سوریه به توافق رسیدند

آقایان ترامپ و پوتین امروز برای اولین بار ملاقاتی رسمی داشتند

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهورهای آمریکا و روسیه، برای برقراری آتش‌بسی جدید در سوریه به توافق رسیدند. این توافق برای برقراری “مناطق عاری از درگیری” در جنوب غرب سوریه است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، که به همراه رکس تیلرسون، همتای آمریکایی‌اش در مذاکرات حاضر بود، گفته است این توافق از یکشنبه اجرا می‌شود.

دولت اردن هم با تایید این توافق گفته است که در برقراری آتش‌بس همکاری خواهد کرد.

در هفته‌های گذشته منطقه مرزی مشترک بین سوریه با اردن و عراق، صحنه درگیری نیروهای ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا، و نیروهای حامی بشار اسد بوده است.

توافق جدید در حاشیه اجلاس گروه 20 در هامبورگ آلمان اعلام شده است.


تیلرسونهدف اصلی ترامپ، ارتباط با روسیه است

روسای جمهور آمریکا و روسیه در حاشیه نشست “جی 20” با یکدیگر دیدار و تبادل نظر کردند.به گزارش اسپوتنیک، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ روسای جمهوری روسیه و آمریکا در اولین ملاقات خود در مورد روابط آینده دو کشور صحبت کردند.
تیلرسون اشاره کرد که روابط این دو کشور از آنجایی که آنها دو قدرت بزرگ هسته ای در دنیا می باشند، بسیار مهم است.
وزیر خارجه آمریکا، هدف اصلی ترامپ در این نشست را دوری جستن از اختلاف غیرقابل انکار با روسیه نامید.
تیلرسون همچنین گفت که ترامپ در دیدار با پوتین به موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اشاره کرد.

 

جزئیات گفتگوی پوتین و ترامپ

بحران اوکراین و سوریه، مبارزه با تروریسم، امنیت سایبری از موضوعات اصلی دیدار پوتین و ترامپ بوده است.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس جمهور روسیه پس از اتمام جلسه خود با دونالد ترامپ، در دیدار بعدی خود با نخست وزیر ژاپن گفت: “ما یک مکالمه بسیار طولانی را با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا داشتیم. در این میان مسائل مختلفی بررسی شد: مسئله اوکراین و سوریه، مبارزه با تروریسم و امنیت سایبری و اطلاعاتی و… از موضوعات اصلی این نشست بود”.

 

دونالد، عزیزمما اینطور دیر به اپرا میرسیم!

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که ملانیا ترامپ قصد بر هم زدن دیدار ترامپ و پوتین را داشت.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفت: ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا تلاش برای بر هم زدن دیدار ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ روسای جمهور روسیه و آمریکا را در حاشیه اجلاس “جی 20” در هامبورگ را داشت که موفق به انجام این کار نشد.

 

آشوب در شهر هامبورگ 

معترضان به نشست گروه 20، خیابان های آلمان را تسخیر کردند.

مخالفان نشست گروه 20 در آلمان همزمان با برگزاری نشست رهبران گروه بیست در شهر هامبورگ آلمان که در تاریخ 7 تا 8 جولای برگزار می شود.  هزاران مخالف آلمانی با اعلام اعتراض و تجمعات نسبت به برگزاری این نشست و اهداف این نشست به خیابان ها ریختند.

بستن برخی خیابان ها، استقرار ماشین آب پاش، گاز فلفل و اشک آور  از جمله اقدامات پلیس آلمان بر علیه معترضان آلمانی بوده است.

شایان ذکر است، در طی شب گذشته بیش از 70 نفر از نیروهای امنیتی آلمان مصدوم شده اند.

 

ایران: یک قایق صیادی عربستان با چهار خدمه هندی توقیف شد

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ایران به خبرگزاری فارس گفته یک فروند لنج صیادی عربستان که در حواشی جزیره فارسی “وارد آب‌های ایران” شده بوده توقیف شده است.

خبرگزاری نیمه دولتی فارس روز جمعه (۱۶ تیر) به نقل از مجید آقابابایی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور ایران نوشت ساعت ۸ شب دیروز (پنجشنبه- ۱۵ تیر) “یک فروند لنج عربستانی با ۴ نفر خدمه هندی در چهار ‏مایلی غرب جزیره فارسی بدلیل تجاوز مرزی توسط گشتی‌های نیروی دریایی سپاه (ندسا) مورد توقیف و جهت سیر مراحل ‏قانونی به سمت آب‌های ایران هدایت و تحویل فرماندهی دریابانی” این کشور شد.

ورود قایق‌های صیادی دو کشور به آب‌های یکدیگر رویداد تازه‌ای نیست اما در حالی که تهران و ریاض روابط دیپلماتیک ندارند و تنش دیپلماتیک میان دو قدرت منطقه، در ماه‌های اخیر به شدت بالا گرفته است، هرگونه برخورد مرزی به شدت حساس تلقی می‌شود.

اواخر خرداد ماه گذشته هم عربستان اعلام کرد دو قایق ایرانی و سرنشینان آن را بازداشت کرده است.

رسانه‌های ایران روز شنبه (۱۷ ژوئن – ۲۷ خرداد) گزارش کردند گارد ساحلی عربستان سعودی به یک کشتی ماهی‌گیری که در سواحل بوشهر “بر اثر حرکت امواج دریا وارد آب‌های عربستان شده بوده” شلیک کرده‌‎اند.

بر اساس این گزارش‌ها، در پی این تیراندازی یک صیاد ایرانی کشته شده اما پسر او موفق شده بود خود را به ساحل برساند.

چند روز پس از آن محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران در روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) طی یک نشست خبری گفت: “واقعیت این است که تعدادی از صیادان بازداشت شدند و عربستان مدعی است این افراد وارد آبهای مرزی آن کشور شده‌اند. بعضا صیادها دارای دستگاه‌های ناوبری دقیقی نیستند. هیچ وقت در این مسایل، به سوی صیادان تیراندازی نمی‌کنند و اقدامات معمولی درباره بازگرداندن این صیادان انجام می شود.”

در همان روزها معاون سیاسی سپاه پاسداران هم در گفت و گو با تسنیم بازداشت اعضای خود را تکذیب کرد اما عربستان افراد بازداشت شده را “نیروهای سپاهی که همراه با مهمات و مواد منفجره” به سوی یکی از اسکله‌های نفتی این کشور در حرکت بوده‌اند، معرفی کرد.

در همین حال، هفته گذشته عربستان ۷ صیاد ایرانی را که سال گذشته به اتهام ورود غیرقانونی به آبهای این کشور بازداشت شده بودند را آزاد کرد.

 

 

اولین ناو هواپیمابر عملیاتی چین وارد هنگ کنگ شد

لیائونینگ پنج روز در نزدیکی جزیره تسینگ یی هنگ کنگ قرار خواهد داشت

لیائونینگ، نخستین ناو هواپیمابر چین وارد بندر هنگ کنگ شده است.

اولین سفر لیائونینگ به خارج از سرزمین اصلی چین بخشی از برنامه‌های بیستمین سالگرد انتقال هنگ کنگ از بریتانیا به جمهوری خلق چین است.

این ناو در پی دیدار هفته گذشته شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین از هنگ کنگ وارد آب‌های این سرزمین شده است.

سفر رئیس جمهوری چین به هنگ کنگ با اعتراضات گسترده در این سرزمین همراه بود و او هشدار داد که هر گونه چالشی در برابر اقتدار دولت مرکزی پکن «غیرقانونی» است.

اوضاع سیاسی هنگ کنگ در سال‌های اخیر با افزایش درخواست برای خود گردانی بیشتر و حتی استقلال از جمهوری خلق چین پرتنش بوده است.

در سال ۲۰۱۴ دولت چین گفت که اجازه انتخاب مستقیم رئیس اجرایی هنگ کنگ را می‌دهد اما فرد مورد نظر باید فقط از فهرست نامزدهایی انتخاب شود که صلاحیت آنها مورد تایید دولت مرکزی قرار گرفته است.

طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ این ترتیبات را توهین آمیز و غیرقابل قبول دانستند و شرط دولت مرکزی چین به اعتراضات گسترده ای منجر شد. معترضان طرفدار دموکراسی که نام چتر بر خود نهاده اند خواستار حق رای واقعی و انتخابات آزاد شده اند.

دیدار آقای شی از این شهر در میان تدابیر شدید امنیتی صورت گرفت. پس از خروج او از شهر در روز شنبه، هزاران نفر با برگزاری راهپیمایی به مناسبت سالگرد تحویل شهر از بریتانیا به چین خواستار کسب حقوق دموکراتیک بیشتر شدند.

برخی از ناظران ورود ناو لایونینگ را نشانه تمایل دولت چین به نمایش قدرت دانسته اند، اما بسیاری از مردم نیز برای گرفتن بلیت رایگان وارد شدن به این کشتی صف کشیده اند.

لیائونینگ را سه کشتی جنگی در این سفر همراهی می کند. این ناو پنج روز در نزدیکی جزیره تسینگ یی هنگ کنگ باقی خواهد ماند.

جولیانا لیو، خبرنگار بی بی سی در هنگ کنگ می گوید به نظر تحلیلگران مسایل چین حضور این ناو هواپیمابر نمایش بی سابقه قدرت نظامی در هنگ کنگ است، شهری که طی سال های اخیر شاهد اعتراضات برای دموکراسی بیشتر بوده است.

لیائونینگ پس از بیست سال ورود ارتش آزادی‌بخش خلق به هنگ کنگ وارد این شهر بندری شده است

ناو هواپیمابر”لیائونینگ” ساخت شوروی سابق در سال های ۱۹۸۰ است که چین از اوکراین خریداری و سپس بازسازی کرده است.

ماه آوریل چین یک ناو هواپیمابر جدید را به آب انداخت که اولین ناو هواپیمابر ساخت داخلی چین است و تا سال ۲۰۲۰ می‌تواند عملیاتی شود.

برنامه توسعه ناوهواپیمابر چین بخشی از تلاش های آن کشور برای حضور نظامی در آب های بین المللی تلقی می شود.

توسعه قدرت نظامی چین در فضای افزایش تنش در منطقه صورت می گیرد.

ادعای پکن در مورد حاکمیت بر دریای جنوبی چین مورد اعتراض چند همسایه آن قرار گرفته و ایالات متحده برای رقابت با چین به طور منظم تحت عنوان حمایت از آزادی کشتیرانی در آبهای غنی از منابع منطقه عملیات انجام می دهد.

همچنین افزایش آزمایشات موشکی و هسته ای مکرر کره شمالی باعث افزایش تنش ها شده است. روز سه شنبه کره شمالی اعلام کرد موشک بالستیک قاره‌پیما را آزمایش کرده است که برخی کارشناسان معتقدند توانایی رسیدن به آلاسکا را دارد.

 

امریکا باید غنی را متوجه سازد
کابل دیروز مهمانِ سناتورانِ امریکایی‌یی بود که برای مشاهدۀ وضعیتِ افغانستان و پاکستان از نزدیک و نیز تفهیمِ پاکستان وارد منطقه شده‌اند.

اطلاعات حاکی است که این سناتورانِ امریکایی به مقاماتِ پاکستانی‌ گفته‌اند که باید به حمایت از تروریسم پایان دهند و در سیاست‌شان تغییر بیاورند، ورنه امریکا برخوردش را با پاکستان تغییر خواهد داد. همچنین این سناتوران در سفرشان به کابل با مقاماتِ دولت وحدتِ ملی از جمله ریاست حکومتِ وحدت ملی و ریاست اجراییِ این حکومت دیدار کرده‌اند. در این دیدارها هم بدون شک توصیه‌هایی به جانبِ دولت افغانستان شده است که باید در روند مبارزه باتروریسم آن را عملی کنند. اما مشکل اساسی این است که دولتِ آقای غنی خود در کنار پاکستان، به مشکلِ تازه‌تری برای افغانستان بدل شده است. چنان‌که دیده می‌شود، بسیاری از تروریستان مراکز امن‌شان را در افغانستان دارند و با ‌خیالِ راحت عملیات‌های‌شان را در کابل و ولایت‌های کشور سامان می‌دهند. این خود یک مشکلِ کلان است که دولت با آن مواجه است، اما همیشه نمی‌شود این کوتاهی و غفلت را نادیده انگاشت.
از جانب دیگر، دولت آقای غنی، خود به یکی از بن‌بست‌هایِ کلانِ سیاسی در داخلِ کشور تبدیل شده است؛ چنان‌که بی‌تعهدی و بی‌وفایی در وعده‌ها، پیمان‌ها، تعهدنامه‌ها و توافق‌نامه‌هایی که سبب شکل‌گیری این دولت شده است، امروزه آن را در هر دو ضلعِ دولت‌داری با چالش مواجه ساخته است. چنان‌که می‌بینیم، اکنون از بدنۀ هر دو تیم دولت وحدت ملی، یک ائتلافِ تازه به‌وجود آمده و این نشان می‌دهد که حکومتِ کنونی به مرز ازهم‌پاشیِ سیاسی و ازهم‌پاشیِ اعتماد نزدیک شده است.
از جانب دیگر، دولت آقای غنی در روزها و هفته‌های اخیر به‌شدت به دنبالِ سرکوبِ معترضانی است که اگر دولتی فاقدِ چنین جریانی باشد، طعم دمکراسی نیز چشیده نمی‌شود. به رگبار بستنِ گروهیِ معترضان که بر اثر آن شش ـ هفت نفر کشته شدند و نیز به رگبار بستنِ خیمۀ تحصن که بر اثر آن دو نفر جان باختند و بیست تنِ دیگر زخم برداشتند، همه نشانگرِ آن است که آقای غنی در نظر دارد که با روش‌های سرکوب‌گرایانۀ نظامی‌ و استبدادی بر گُرده‌های مردم سوار شود. بنابراین، پیشنهاد ما به سناتورانِ امریکایی و دولتِ امریکا این است که مانع شکل‌گیری یک دولتِ استبدادیِ یک‌سَره و مانع ایجاد فضای رعب و وحشت و اختناق در کشور گردند که قرار است توسط تیمِ آقای غنی استوار گردد.
امریکایی‌ها باید درک کننـد که حکومتِ مورد حمایت آنان، دمکراسی را در گلو خفه کرده و قصـد دارد که با ایجاد ترس و وحشت، فضای اختناق را بر مردم حاکم سازد تا از این‌پس چشم‌ها بر فساد و بی‌عدالتی‌های‌شان بسته شود. اگر دمکراسی و آزادی‌های مردم توسط حکومتِ آقای غنی سلب گردد، در آن‌صورت بزرگ‌ترین بی‌آبرویی برای امریکایی‌ها شکل می‌گیرد که با شعار ایجاد دمکراسی وارد افغانستان شده‌ بودند.
سناتوران امریکایی همان‌گونه‌یی که باید پاکستان را فشار بدهند تا از حمایت از تروریسم دست بردارند، باید حکومت افغانستان به‌خصوص آقای غنی را فشار بدهند که از قومی‌سازیِ قدرت و ایجاد فضای اختناق و ترس جلوگیری کند و دولت را از شکل ارتجاعیِ قبیله‌یی به سمتِ آزادی و مدرنیته تا تطبیق کاملِ توافق‌نامۀ سیاسی و تعهداتِ سیاسی سوق دهد.
سناتوران امریکایی باید دولت کابل به‌خصوص آقای غنی را فشـار بدهند که دیگر از میلِ تفنگ در برابر معترضان سخن نگوید و باید قاتلانِ معترضان را به دادگاه بکشاند.
این است وظیفه‌یی که امریکا در مورد دولتِ مورد حمایتش در افغانستان دارد!

ماندگار

محمداحسان عمر‎.‎

 

ما راه خود را پیش خواهیم گرفت

در نیویورک نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص آزمایش موشکی کره شمالی برگزار شد. در جریان اجلاس، تمام کشورها پیونگ یانگ را سرزنش کردند.

آمریکا در نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد با لحن ضرب الاجل ازچین و روسیه خواست از تاکتیک آمریکایی «خفه کردن» کره شمالی پیروی کنند و چین را با تحریم های اقتصادی تهدید کرد، اگر آن کشور به تجارت با پیونگ یانگ ادامه بدهد. ایالات متحده همزمان ابتکار مشترک چین-روسیه در خصوص کره شمالی را نادیده گرفت.

 

مهندسان انگشت ششم را به آدم ها هدیه کردند

انگشت ششم باید به کار دست انسان وسعت بخشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «دزین»فارغ التحصیل کالج سلطنتی هنر بریتانیا به عنوان تزش «انگشت ششم»را طراحی کرد. انگشت ششم با کمک دو موتور کوچک کار می کند و با کمک چاپگر سه بعدی چاپ شده است. انگشت ششم میتواند تمام حرکات اصلی را انجام بدهد.

طراح انگشت ششم گفت: معنای کلمه «پروتز» به معنای اضافه است، نه تغییر و یا تعویض، بلکه گسترش امکانات. آدمها با کمک انگشت ششم می توانند اشیاء بزرگ را به دست بگیرند و یا آکوردهای سخت را با گیتار بنوازند.

 

دیدار ترامپ و پوتین در حاشیه اجلاس گروه بیست

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین قرار است جمعه در حاشیه اجلاس گروه بیست در هامبورگ آلمان ملاقات کنند. همزمان، واشنگتن گفته آماده است برای ایجاد مناطق امن در سوریه با مسکو همکاری کند. رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا گفته برغم اختلافاتی که دو کشور درباره آینده سوریه دارند، برای ایجاد ثبات و جنگ علیه داعش می‌توانند با هم کار کنند. کسرا ناجی گزارش می‌دهد.

 

قطر با شرط موافقت کرد

خبر غیررسمی در خصوص قبول پیشنهاد حاوی پنج شرط منتشر شده است.

به گزارش اسپوتنیک، پنج شرط پیشنهادی عبارتند از:اخراج القرضاوی، بازگشت نیروهای ترکیه به ترکیه،شفافیت انتقال پول از قطر به حساب شبه نظامیان،ارائه اسناد مربوط به سازمان های سرویس های ویژه آمریکا مستقر در قطر،کاهش لحن تند برنامه های «الجزیره» و قطع حملات خبری به کشورهای خلیج و مصر.

آکادمیسین احمد عبدل فاتح کارشناس رسانه ای به اسپوتنیک گفت: برای رسیدن به آشتی، باید آن مسائلی که موجب بحران کنونی در قطر شد حل و فصل شوند. ابتدا باید کمپین خشونت آمیز علیه مصر،عربستان سعودی، امارات و بحرین متوقف شوند. دوحه نباید امکان سخنپراکنی را در اختیار سازمان های تروریستی «احرار الشام» در سوریه و«اخوان المسلمین» در مصر بگذارد.

کاهش نفوذ« الجزیره» و تعداد برنامه ها ضربه سنگینی به فعالیت قطر خواهد بود، زیرا «الجزیره» بخش لاینفک نفوذ قطر در منطقه است. اگر این سلاح از دست قطر گرفته شود، خیلی چیزها در منطقه تغییر خواهد کرد. حتی ساکنان کشورهای عربی تغییر خواهند کرد که در سال های اخیر با ایده های «الجزیره» مسموم می شوند».

 

رزمایش بزرگ مقیاس ایران در دریای خزر

رزمایش امنیت پایدار و اقتدار دریایی در دریای خزر پایان یافت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، نیروی دریایی ارتش ایران رزمایش «امنیت پایدار و اقتدار دریایی ۹۶» را در بزرگترین دریاچه جهان به اتمام رساند.

در این رزمایش ناوشکن ایرانی «دماوند»،شناورها از کلاس ناوهای موشک انداز پیکان، ناوچه های توپدار قائم، شناورهای هجومی تندرو و همچنین انواع یگان های پروازی نیروی دریایی راهبرد ارتش شرکت داشتند.

در این رزمایش انواع سامانه های تولید داخل از جمله سامانه های الکترونیک و اپتیکی که برای بکارگیری انواع تسلیحات، روی شناورها نصب و همچنین سامانه های جنگ الکترونیک موجود در یگان های شناور مورد آزمایش قرار گرفتند و در بخش دیگر رزمایش از پهپادهای دریا پایه به منظور تست و ارزیابی سلاح های یگان های شناور به عنوان هدف استفاده شد.

 

به جهنم خوش آمدید

در زمان برگزاری اجلاس گروه 20 چه چیزی در انتظار هامبورگ خواهد بود؟

به گزارش اسپوتنیک، رهبران کشورها بتدریج وارد هامبورگ می شوند. در روزهای 7 و 8 ماه ژوئیه اجلاس سران «گروه 20» در هامبورگ برگزار خواهد شد. 20 هزار پلیس امنیت این اجلاس را تأمین خواهند کرد. چند روز است که تظاهرات در شهر ادامه دارد و در بعضی موارد پلیس مجبور شد جهت پراکنده کردن تظاهرکنندگان از خودروهای آبپاش استفاده کند. فعالان معتقدند که همانا حضور زیاده از حد نیروهای امنیتی در سطح شهر باعث تحریک ناآرامی در شهر می شود.

 

پلیس آلمان و معترضان به گروه ۲۰ در هامبورگ درگیر شدند

در آستانه اجلاس رهبران گروه ۲۰ در شهر هامبورگ آلمان، ماموران پلیس ضدشورش آلمان با معترضان به گروه ۲۰ درگیر شدند.

پلیس آلمان می‌گوید پس از برخوردهای پیش‌آمده میان ماموران و معترضان، برگزارکنندگان تظاهرات هامبورگ آن را لغو کردند.

پلیس علیه معترضان از اسپری فلفل و ماشین آب‌پاش استفاده کرده است و معترضان هم بطری و اشیاء دیگری به سمت ماموران پرت کردند.

درگیری بین پلیس و معترضان آنجایی شدید شد که عده‌ای از معترضان سیاهپوش حاضر نشدند مطابق دستور پلیس نقاب‌هایشان را بردارند.

 

پسر فرمانده تاجیک که به داعش پیوسته بود به ۱۰ سال زندان محکوم شد

گلمراد حلیمف پدر بهروز که دو سال پیش به داعش پیوسته بود قبلا از فرماندهان نظامی تاجیکستان بود که در روسیه و آمریکا آموزش دیده است

دادگاهی در تاجیکستان پسر گلمراد حلیمف، فرمانده سابق نیروی ویژه پلیس این کشور را که دو سال پیش به گروه موسوم به “دولت اسلامی” (داعش) در سوریه و عراق پیوست، به ۱۰ سال زندان محکوم کرده است.

بهروز گلمراد، ۱۸ ساله، پسر بزرگ آقای حلیمف که سه ماه قبل در شرایطی مشکوک بازداشت شده بود، در “آمادگی و تلاش برای ارتکاب جنایت” و “زرخریدی (مزدوری)” برای داعش مجرم شناخته شده است.

محاکمه او در دادگاه شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، پشت درهای بسته صورت گرفته و حکم دادگاه علیه او تقریبا دو هفته پیش صادر شده و اکنون رسانه‌ای شده است. با گذشت ۱۰ روز از زمان صدور حکم دادگاه پیوندان بهروز گلمراد درخواست استیناف یا تجدید نظر نکرده اند و به این ترتیب، حکم دادگاه به حالت اجرا درآمده است.

مسئولان این دادگاه شهر دوشنبه از دادن اطلاع در این باره خودداری کردند، اما پیوندان بهروز گلمراد ضمن تایید این خبر گفتند که به خاطر نداشتن پول نتوانسته‌اند حتی وکیل مدافعی برای او بگیرند.

برخی از خبرگزاریها در استناد به منابع دادگاهی نوشته اند که بهروز گلمراد از طریق اینترنت با دوستان و آشنایان پدرش تماس گرفته و می‌خواسته است به کمک آنها خود را به سوریه یا عراق برساند. اما مادر او نسبت به حکم دادگاه ابراز نارضایتی کرده و گفته است که پسرش در دادگاه گفته که هیج ارتباطی با پدر خود نداشته است.

بهروز حلیمف اواخر فروردین ماه گذشته بازداشت شد. مقامات بعدا اعلام کردند که او ضمن سفر به روسیه در فرودگاه شهر دوشنبه بازداشت شده است.

در همین حال، وزارت کشور تاجیکستان خبرهای مبنی بر کشته شدن چهار تن از پیوندان گلمراد حلیمف را تایید کرد. عمرجان امامعلی، سخنگوی وزارت کشور، در صحبت با بی بی سی این خبر را تایید نمود، ولی از ارائه جزئیات آن خودداری کرد.

روز چهارشنبه خبرگزاری محلی “پیک” در منطقه کولاب، در جنوب تاجیکستان، خبر داد که چهار تن از پیوندان آقای حلیمف “در جریان یک درگیری” با نیروهای پلیس محلی در ناحیه “واسع” کشته و سه تن دیگر بازداشت شده اند.

در این واقعه یک مامور پلیس هم زخم سبک چاقو برداشته و تحت مراقبت پزشکان محلی قرار گرفته است. پزشکان گفته اند که حالت او خوب است و جراحت جان او را تهدید نمی کند.

در حالی که مقامات پلیس تاجیکستان از ارائه اطلاع دقیق در این مورد خودداری می کنند، برخی از کاربران شبکه های اجتماعی در وقوع درگیری میان پیوندان آقای حلیمف و نیروهای پلیس ابراز تردید کرده و می گویند این افراد احتمالا بدون هیچ مقاومتی با نیروهای پلیس کشته شده اند.

منابع پلیس محلی در منطقه کولاب گفنته اند که این افراد می خواستند از مرز تاجیکستان به افغانستان بروند، هرچند به گفته پیوندانشان، این افراد چندی پیش “برای پیدا کردن کار به ناحیه حصار” در غرب شهر دوشنبه رفته بودند.

گفته می شود والدان گلمراد حلیمف زادگان ناحیه “واسع” هستند و شمار زیادی از اقوامش در آنجا به سر می‌برند.

سرنوشت خود آقای حلیمف که در بهار سال ۱۳۹۴ به داعش پیوسته و با انتشار ویدئویی مقامهای آمریکایی و تاجیک را به کشتن تهدید کرد، و حمیرا میروا، زن دومش که با چهار فرزندش بعدا به سوریه رفته و به او پیوست، هم اکنون ناروشن است.

اواخر فروردین گذشته نشریه “تایمز” نوشت که او در جریان حملات هوایی در شهر موصل کشته شده است، اما هیج منبع دیگری این خبر را تایید نکرده است. مقامات پلیس تاجیک هم گفتند که نمی توانند این خبر را تایید کنند.

اواسط شهریورماه ۱۳۹۵ دولت آمریکا برای افشای مخفیگاه گلمراد حلیم‌اف سه میلیون دلار پاداش تعیین کرده بود. واشنگتن می گوید او یکی از اعضای کلیدی داعش است و منافع آمریکا را تهدید می کند.

حدود یک سال پیش خبرگزاری جمهوری اسلامی “ایرنا” خبر داده بود که گلمراد حلیمف پس از کشته شدن ابوعمر الشیشانی، پیکارجوی چچن تبار داعش، وزیر جنگ “دولت اسلامی” تعیین شده است.

 

افغانستان : سدسازی در افغانستان نباید موجب نگرانی حسن روحانی باشد

آقای روحانی با اشاره به ساخت سد در افغانستان و چند همسایه دیگر ایران گفته:”نمی‌توانیم در برابر آنچه محیط زیست ما را تخریب می‌کند، بی‌تفاوت باشیم.”

عبد البصیر عظیمی، معاون وزارت انرژی و آب افغانستان در واکنش به اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته است که مدیریت و کنترل آب در افغانستان براساس منافع ملی و احترام به کنواسیون‌های بین‌المللی صورت می‌گیرد و این کار تهدیدی برای ایران نیست بلکه فرصتی برای همکاری مشترک با کشورهای همسایه است.

رئیس جمهوری ایران در همایش سراسری مقابله با گرد و غبار که دو روز پیش (دوشنبه ۳ ژوئیه/۱۲ تیر) در تهران برگزار شد، گفت که ۸۰ درصد منشا گردوغبار در این کشور منشا خارجی دارد و از جمله به تلاش‌های سدسازی در افغانستان و ترکیه اشاره کرد.

او گفت:”نمی‌توانیم در برابر آنچه محیط زیست ما را تخریب می‌کند، بی‌تفاوت باشیم، احداث سدهای متعدد در افغانستان و بند‌ها از کجکی، کمال‌خان، سلما و دیگر سدها و بندها در شمال و جنوب افغانستان در استان خراسان‌ما و سیستان و بلوچستان ما تأثیرگذاراست.”

آقای روحانی افزود: “اگر دریاچه هامون به طور کامل خشک شود، نه تنها از گرد وغبار این منطقه، سیستان و بلوچستان ایران در رنج خواهد بود که افغانستان هم از آن رنج خواهد برد و اگر جلوی توفان‌های شنی گرفته نشود، همه مردم این منطقه ما و مناطق نزدیک در کشورهای همسایه ما ناچار به مهاجرت خواهند شد.”

این سخنان آقای روحانی در روزهای گذشته واکنش‌های گسترده را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان در پی داشته و مقام‌های افغانستان نیز مجبور شدند که به آن واکنش نشان دهند.

معاون وزارت انرژی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که افغانستان کشور زراعتی است و کنترل و مدیریت آب باعث رونق اقتصادی در افغانستان می‌شود و باعث می‌شود که جوانان افغانستان به کشورهای همسایه مهاجرت نکنند. و کشت خشخاش در این کشور کاهش یابد

قبلا ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که این کشور ساخت ۲۲ سد را دربرنامه دارد

آقای عظیمی افزود که اگر کشورهای همسایه خواهان افغانستان آباد هستند، نباید سدسازی در افغانستان را به عنوان یک تهدید ببینند، بلکه آن را به عنوان یک فرصت برای همکاری مشترک تلقی کنند.

او گفت که مقدار قابل توجه از آب‌های افغانستان به طرف ایران جاری است و شمار اندک سدهای که در افغانستان ساخته شده، نباید دولت ایران را نگران کند.

معاون وزارت انرژی و آب افغانستان گفت که دولت ایران خود تمام آب‌های را که قبلا از این کشور وارد افغانستان می‌شد، مدیریت کرده و بیشتر از دها سد بر روی آب‌های احداث کرده که قبلا به سمت افغانستان و در مناطق مرزی جاری بود.

او گفت که تاثیرات این سدسازی ایران را می‌توان بر نمک‌زارهای که در ولسوالی غوریان ولایت هرات ایجاد شده، مشاهده کرد.

 

اظهارات وزیر پیشین حکومت درباره رشوه‌گیری نمایندگان پارلمان

وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ، اعضای مجلس نمایندگان را مفسد خوانده و تاکید کرده که اگر بار دیگر وکلای مفسد رای گرفته وارد پارلمان شوند، فساد از کشور ریشه‌کن نخواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، عبدالباری جهانی، وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ در خاطرات خود نگاشته است که فیض محمد عثمانی، وزیر حج و اوقاف تنها کسی بود که بار قبل بدون پرداخت رشوه از مجلس نمایندگان رای اعتماد گرفت.

آقای جهانی افزوده است که بقیه اعضای کابینه همه از سوی مجلس نمایندگان مجبور به ‌پرداخت پول شدند.

براساس خاطرات جهانی، پس از روزهای معرفی نامزد وزیران جدید، آنان توسط غلام نبی فراهی وزیر پارلمانی به ‌منزل نمایندگان برده می‌شدند.

او اضافه کرده‌ که یک روز به‌ دیدن حاجی ظاهر قدیر، معاون اول مجلس نمایندگان، به‌ منزلش رفتم و ۱۶ نامزد وزیر دیگر نیز به ‌منزل وی آمده‌ بودند که آقای قدیر خطاب به‌آنان تاکید کرد: “هر چند برخی از نامزدان شاید پول نداشته باشند، اما وکلا بدون پول رای نمی‌دهند”.

وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ کشور، از قول ظاهر قدیر ادعا کرده که او نیز آسان به‌ کرسی معاونیت اول راه‌ پیدا نکرده و مجبور شده تا ۳۷۰۰۰۰ دالر امریکایی پول میان نمایندگان توزیع کند.

براساس نوشته‌های باری جهانی، در همان جلسه خودمانی، معاون اول مجلس به‌ نامزد وزیران گفته که هر وکیل از ۵ الی ۱۰ هزار دالر امریکایی پول می‌گیرد.

در پایان، باری جهانی چنین نتیجه‌گیری کرده است که اگر در انتخابات پارلمانی آینده بازهم مردم به چنین وکیل‌های فاسد رای بدهند،‌ آنها باز وزیران فاسد را تأیید می‌کنند و در نهایت، حکومتداری در افغانستان با چالش جدی مواجه خواهد شد.

 

نگرانی‌های جدید از ناامنی و درگیری‌های مسلحانه در کندز

شورای ولایتی و شماری از باشنده‌گان کندز می‌گویند که طالبان در حومه‌های شهر کندز پناه گاه‌ها ساخته اند و از این گروه در نبردهای سه روزه اخیر خودشان را حتا به نزدیکی‌های مرکز شهر کندز رسانیده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، شورای ولایتی کندز اعلام کرده است که در حال حاضر، طالبان در بیشتر روستاهای منطقۀ تلوکه حضور دارند و اعضای این گروه قریه‌های قشلاق شینواری و ناصری‌ها را در شرق شهر کندز؛ قریه‌های عمر خیل٬ مدرسه٬ شنه تپه را در جنوب کندز؛ و قریه‌های کنم٬ حضرت سلطان٬ ملا سردار٬ اورته بلاقی‌ها٬ دوبلوله را در شمال شهر کندز  در ادارۀ خودشان در آورده اند.

حمزه، باشنده کندز، گفت: “حکومت باید بیاید و وضعیت را از نزدیک ببیند. چرا دولت بی‌توجهی می‌کند؟”.

عبدالعلیم، باشندۀ کندز، گفت: “سه روز است که جنگ جریان دارد. طالب به خانۀ ما داخل شده است ما یک رقم خود را از آن جا بیرون کردیم اما مال ما آن جا است”.

در همین حال شورای ولایتی کندز هشدار می‌دهد که اگر پیشروی‌های طالبان همینطور ادامه پیدا کنند، کندز بار دیگر سقوط خواهد کرد.

مولوی خوش محمد نصرتیار، عضو شورای ولایتی کندز، گفت: “(نیروهای امنیتی) عملیات راه اندازی کردند و منطقۀ تلوکه را از وجود مخالفین در ظرف پانزده روز پاکسازی کردند. اما بدبختانه نیروهای مخالفین تلوکه را در ظرف چند ساعت دوباره تصرف کردند”.

اما فرمانده پولیس کندز می‌گوید که نیروهای دولتی تمامی حمله‌های طالبان را به عقب زده‌اند و تلفات سنگینی به این گروه وارد کرده‌اند.
عبدالحمید حمیدی، فرمانده پولیس کندز، گفت: “نیروهای جنگی که از سایر ولایت‌ها (در کندز) تجمع کرده، هر کدام آنان که به مناطق خود بروند مخالفین هم توانایی آن را ندارند که آن را حفظ کنند”.

 

بار دیگر کابل مورد حمله راکتی قرار گرفت

اصابت یک راکت در یک خانه‌ی مسکونی در منطقه‌ی خوشحال خان مینه شهر کابل، جان یک زن و یک کودک بیچاره را گرفت.

اسپوتنیک به نقل از خبر نیوز، نجیب دانش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله‌ی به تلویزیون یک گفت که این حادثه حوالی ساعت 11.00 صبح ابه وقت کابل مروز”چهارشنبه، سیزدهم سرطان” رخ داد..

به گفته‌ی آقای دانش، در این رویداد یک بزرگسال نیز زخمی شده است.

 

آمادگی طالبان افغان برای اداره کشور

همکاری طالبان با نیروهای نظامی افغان برای نابودی داعش در تورا بور در جامعه بین المللی بسیار خوب منعکس شده است.

به گزارش اسپوتنیک، آیا ارتش افغانستان در اواسط ماه جون با کمک طالبان توانست غاره تورا بورا را از وجود جنگجویان گروه تروریستی دولت اسلامی” داعش” پاک کند؟
لوموند نوشته است، دولت افغانستان اطلاعات مبنی بر کمک طالبان به ارتش افغانستان برای از بین بردن داعش در تورا بورا را رد می کند، اما گفتگوها برای تامین مواد غذایی آنها در ادارات دولتی در کابل جریان دارد. اما برخی ادارات و سازمان های غیر دولتی و بین المللی در منطقه این اطلاعات را به شرطی که نام شان ذکر نگردد، تایید می کنند.
احمد رشید یکی از اعضای ” طالبان می گوید، نقطه اتحادهای تاکتیکی در منطقه که در آن داعش حضور دارد، وجود دارد، مثلاً در شمال شرق نیروهای دولتی حتی مهمات و تجهیزات برای مبارزه به دشمن به طالبان ارائه می کنند. به گفته وی، اتحاد طالبان و دولت افغانستان ممکن است به دور از تصور باشد، اما این اقدام در برخی مواقع ممکن است.
خبرنگار “Le Monde ” می نویسد، طالبان تحت پوشش اقدامات نظامی شناخته شده نبردهای مختلفی را انجام داده و در واقع مورد اعتماد مخاطب خویش قرار گرفته و اکنون قادر به اداره کشور می باشند.
طبق گزارش دفتر سازمان ملل در کابل، طالبان در حال حاضر 40 فیصد اراضی این کشور را کنترول و 35 فیصد جمعیت این کشور در واقع تحت سلطه آنها قرار دارد و این رقم به طور مداوم رو به افزایش است.
در مقاله ای که در رسانه های روسیه نشر گردید، آمده است: اکنون طالبان می خواهند، نشان دهند که آنها کاملا برای کنترول طیف وسیع از قلمرو این کشور به مانند سال 2014 و حتی 2014 آماده هستند.
وی می افزاید، استراتژی جدید طالبان در واقع انعکاس خیلی خوبی در جامعه بین المللی داشته است.
نماینده رسمی افغانستان در گفتگویی با بی بی سی اظهار داشت: ما مایل به برقراری روابط دوستانه با جامعه بین المللی هستیم و افغانستان نمی خواهد باعث بروز مشکلات برای کشورهای همسایه و یا جهان شود.
طبق گزارش “Folloru” روسیه و ایران بر این باورند که به طالبان باید به عنوان یک متحد در مبارزه با «دولت اسلامی» دیده شود، چرا که آنها در منطقه می باشند.
یکی از نمایندگان یکی از قدرت های نظامی غرب در کابل می گوید، امروز این کشورها دو نقش را ایفا می کنند. به گفته وی، ایران در شیندند، فراه با طالبان مذاکره می کند و روسیه در شرق این کشور البته نه تنها مذاکره، بلکه تجهیزات پشتون ها را تامین و برای برخی از اعضای پارلمان در کابل برای تضعیف موقعیت ناتو و ایالات متحده پول پرداخت می کند. وی افزود: بگذارید آنهابا احتیاط این بازک خطرناک شان ادامه دهند.

 

جزئیات تکان دهنده توطئه قطر علیه لیبیا

نماینده سابق لیبیا در سازمان مل متحد، در دوران انقلاب لیبیا در فبروری سال 2011، که در بین سالهای 2000-2009 در پست وزیر امور خارجه لیبیا ایفای وظیفه نمود، در کتاب خود تحت عنوان «پایان قذافی»، در مورد نقش قطر نقاط بسیار مهم را بیان داشته است.

با درک حوادث و اتفاقات شروع گردید، و هدف نهایی آن سقوط رژیم قذافی بود. بازی را فقط «اسلام گرایان»، به کنترول در سراسر کشور بدست گرفتند.

لیبیا در این وخت با یک مبارزه داخلی وحشتناک، از همه جوانب و مناطق مواجه بود. وهمچنین این کشور قبل از شروع عملیات به عواقب آن امادگی می گرفت. رهبری عملیات توسط ارتش ملی لیبیا درسال 2014 که دراس آن فیلد مارشال خلیفه حفتر قرار داشت، اغاز گردید. سیاستمدار لیبیایی عبدالرحمان شلگم (وزیر امور خارجه 2000-2009، بعدآ نماینده لیبیا در شورای امنیت سازمان ملل متحد، و سپس نماینده دایمی درسازمان ملل متحد)، در کتاب خود نوشت، او در سال 2012 تنها یک «قطره در بحر» را اموخته بود، یعنی، امیر قطر آماده ارائه تمام ثروت کشور برای سرنگونی رژیم قذافی بود.

شلگم پرسید: چرا ؟ به او گفته شد که امیر قطر یک طرح استراتیژیک طویل المدت دارد، و انجام این پروسه آن وخت امکان پذیر خواهد بود که در لیبیا «دولت اسلامی» ایجاد گردد. پیروزی اسلامگرایان در تونس و مصر تنها به گسترش نفوذ خود در این کشو کمک کرد، و ارتباط ناگسستنی بین آنها موجود بود. بنابراین قطر قادر به تشکیل یک اتحاد اسلامی در شمال آفریقا خواهد بود، و «امیرالمومنین» آن شیخ حماد بن خلیفه آل تانی خواهد بود.

زمانی که ایتلافهای زیادی غربی وعربی به وجود آمدند، سیاستمدار لیبیا فهمید که امیر قطر شیخ حماد بن خلیفه آل تانی و پسرش تمیم می خواهند تولید نفت لیبیا را پنج ملیون بیرل درروز افزایش دهند، ودرامد آن بین مصر، تونس ولیبیا تقسیم شود، وپس ازان ممکن به رفاه اقتصادی برسد. و «امیر المومنین» پس از آن ممکن اعلام کند که اتحادیه اسلامی قادر به رقابت با «نیروهای اسیایی» میباشد. این طرح و پروژه قطر بود که میخواست در شمال افریقا تحقق بخشد.

اتحادیه بین المللی علمای اسلامی، یوسف قرضاوی در 21 اکتوبر، سال2011 یک روز پس از مرگ معمرالقذافی در سخنرانی خود راجع به ایجاد «جمهوری دموکراتیک اسلامی» نام نهاد تایید کرد. او به طور مستقیم برای رسیدن به یک نوع وحدت بین سه کشور صحبت کرد. او از پشتیبانی مردم خود از «انقلابیون واقعی» لیبیا، مصر، و تونس توصیف کرد. به کتاب شلگم مراجعه میکنیم در می یابیم، که یکی از تلاش های قبلی قطر ایجاد کنترول بر آینده لیبیا بود.

او اشاره میکند که دران وقت پست صدراعظمی را شیخ احمد بن جسیم برعهده داشت. پس از اینکه شلگم در فبروری سال 2011 در سازمان ملل متحد سخنرانی کرد با او تماس گرفت، و گفت که امیر قطر حماد بن خلیفه در تریبون سازمان ملل متحد ازسخنرانی او قدردانی وآن را تایید کرد.
پس از این حادثه، تماس بین آنها یه شکل دائمی و حتمی وجود داشت. مگر اهسته اهسته دوحه یک مکان مورد علاقه برای رهبران لیبیا گردید. پس از آن، قطر نقش مهمی سیاسی را بازی خواهد کرد ، وقتی که ناتو خواست در امور داخلی لیبیا مداخله کند. او گفت قطر برای شورشیان درلیبیا سه میلیارد دالر کمک ارائه کرده بود. بعد از مدتی قطر به نمایندگی از مغز متفکراین عملیات حماد بن جاسم را تایید کرد، که چنین پشتیبانی بزرگ مالی به کشور حق میدهد که در لیبیا مداخله کند.

شلگم افزود که محمود جبرییل (نخست وزیر شورای ملی انتقالی از مارچ تا اکتوبر سال 2011) آنوقت به من گفت که امیر قطر اورا به دوحه دعوت کرده، که وضعیت لیبیا را پس از آزدی مورد بحث قرار دهند. و او را تشویق کرد که در میان احزاب و گروه های لیبیا نقش میانجی را بازی کند. سپس او با شاهزاده شیخ تمیم بن حماد بن خلیفه آل ثانی ملاقات نمود. تمیم از پشتیبانی قطر برای شورشیان در لیبیا گفت که قطر برای ادامه به ارائه کمک های مالی، بدون اینکه در امور داخلی ان مداخله نماید حاضر است. شلگم به او گفت که مردم لیبیا بشتیبانی قطر را انکار نمی کند با این حال دخالت در امور خود به هیچ کسی اجازه نمی دهند.

شلگم در کتاب خود می نویسد که ولیعهد تمیم بن حماد به او گفت: که یکی از رهبران “اخوان المسلمین” علی صلیبی «از ما دور نیست و ما می خواهیم که شما با او برای رسیدن به یک اجماع صحبت کنید». در پایان این نشست، او همچنین گفت،«من امیدوارم که شما توافق کنید که با رهبر «گروه مبارز اسلامی»، عبدالحکیم بلحاج صحبت میکنید «واین شماره تیلفون او است». بعد از این شلگم به ایالات متحده آمریکا رفت تا در نیویارک با امیر حماد بن خلیفه ملاقات نماید. او همچنین مانند محمود جبرئیل، درک کرده بود که امیر قطر نیز درباره لیبیا، مثل «یک بخشی از خانه اش» سخن میگوید. در این جلسه او افرادی خاصی راتحمیل کرد، نام هایشان گرفتند که باید موقعیت خود را درهبری کشور ایفا نمایند.
وی همچنین در وقت ملاقات عاجل به موقعیت های خاص از نامزدها که توسط قطر معرفی شده بود اصرارورزید، و بر روی مواضع وزرای داخله و خارجه تمرکز کرد. هنگامیکه شلگم و محمود جبریل امیر را ترک گفتند، انها به طور کامل در افکار خود غرق بودند. دلیل آن واضح بود. که او از لیبیا صحبت میکند به عنوان یک کشوری که آن را خانه شخصی خود فکر میکرد. شلگم سپس حیرت زده ومغرور شده بود که با شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی مذاکرات را انجام داده و غرور و اعتماد به نفس خود را در اجرای این نوع طرح و رضایت دیگر بازیگران بین المللی برای میزبانی چنین سیاست قطر را پیش میبرد.

سپس حادثه رخ داد، که نفوذ قطر دراوضاع داخلی لیبیا را تایید کرد. این بار سخن بر سر یک تاجر آمریکایی مطرح بود، او در بخش نفت کار میکرد و عبدالرحمان شلگم بخشی از این داستان بود. این تاجر آمریکایی شرکت های بزرگ نفتی در کشورهای تولید کننده عمده نفت مدیریت میکرد. علاوه بر این، او همچنین در دولت آمریکا با رئیس جمهور وقت جورج دبلیو بوش مشغول کار بود. وی در همان زمان با شلگم که وزیر امور خارجه بود ملاقات کرده بود.

کشور او تصمیم گرفته بود که طبق سابق شروع به «سرمایه گذاری» کند. در وقت ملاقات تاجر به او گفت که شرکت نفت خواهان سرمایه گذار درلیبیا است، اما قطر مانعی این کار می شود و برای انجام موفقیت باید با آن مذاکره صورت گیرد. دوحه گفت که در لیبیا بدون مشارکت آن کشور هر نوع فعالیت غیر ممکن است. بخاطر اینکه او چهاربخش اصلی لیبیا را کنترول میکند: نفت، امنیت، پول و ارتش. درعین زمان شلگم سیاست را کنار گذاشت، طوری که او نمی توانست چیزی را به تاجر آمریکایی ارایه نماید. هنگامی که سعی نمود نام آن قطری را دریابد که درین باره با او سخن گفته بود. او حاضر به ارائه هرگونه اطلاعات نشد. و از دوست دیپلوماتیک لیبیایی بخاطر عذرخواهی کرد که نتوانست آنها را افشا کند. این تاجر آمریکایی صاحب یک شبکه بزرگ از شرکت های نفتی در خلیج فارس میباشد، و از این تر سید اگر دوحه از فعالیت های او در لیبیا باخبر شود، مشکل بزرگ ایجاد ومانع فعالیت او خواهد شد.

 

 

عقب نشینی آمریکا برای عزل بشار اسد

وزیر امور خارجه آمریکا ضمن ملاقات با دبیرکل سازمان ملل بیان داشت که دولت ترامپ هیچ اصراری برای عزل بشار اسد ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، منابع خبری فارن پلیسی اطلاع دادند: رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در دیداری محرمانه با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در واشنگتن بیان داشت که سرنوشت «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه در دستان روسیه بوده و اولویت دولت فعلی آمریکا شکست داعش است.
مجله فارن‌پالیسی به نقل از سه منبع دیپلماتیک این خبر را منتشر کرد و نوشت که اظهارات «تیلرسون» از تمایل دولت «دونالد ترامپ» برای سپردن سکان هدایت امور در سوریه به دست روسیه دارد.
تیلرسون در این دیدار با گوترش که چند روز پیش در ساختمان وزارت خارجه آمریکا انجام شد، تاکید نمود که اقدام نظامی چند ماه پیش آمریکا در سوریه اهداف تاکتیکی محدودی مانند جلوگیری از انجام حملات شیمیایی یا حمایت از نیروهای آمریکایی در حال مقابله با داعش در سوریه را مد نظر داشته و هدف از آن تضعیف دولت سوریه یا تقویت مواضع معارضان در میز مذاکرات نبوده است.

 

امریکا آزمایش موشکی کره شمالی را موفقیت آمیز نامید

ایالات متحده امریکا معتقد است که کره شمالی با موفقیت موشک بالستیک قاره پیما را شلیک کرد.

به گزارش اسپوتنیک، روز سه شنبه تلویزیون کره شمالی خبر شلیک آزمایشی موشک بالستیک قاره پیما مدل «هواسون 14» را اعلام کرد. بیشترین ارتفاع پرواز این موشک گویا 2802 کیلومتر وبرد آن 933 کیلومتر است. کانال تلویزیونی اعلام کرد که این اولین شلیک موفقیت آمیز موشک مذکور است.

خبرگزاری فاکس نیوز به نقل ا فرماندهی امریکا در اقیانوس ارام می نویسد که هیچ یک از موشک های کره شمالی تا پیش از این چنین مسافتی را طی نکرده بود و آزمایش آخر نمایانگر تهدید این موشک ها برای منطقه آلاسکا است. علاوه بر این وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرده است که موشک کره شمالی تا ارتفاع 535 کیلومتر به پرواز درآمده و ارتفاع 2802 صحیح نیست. برد این موشک نیز 510 کیلومتر بوده و نه 933 کیلومتر.

وزارت دفاع روسیه در پایان اظهار کرد که صحبت از آزمایش موشکی برد متوسط است. پنتاگون نیز در پایان به همین موضوع اشاره می کند.

 

نخستین اثرات «مادر بمب» آهسته آهسته خود را نمایان می کند

پزشکان شرق افغانستان می گویند، پس از پرتاب مادر بمب در ولسوالی اچین، مردم این منطقه دچار بیمارهای مختلف پوستی و بینایی شده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از افکار نیوز، در ماه حمل  سال روان نیروهای امریکایی در حمله به ولسوالی اچین ولایت «ننگرهار» افغانستان از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای دنیا موسوم به «مادر همه بمب‌ها» استفاده کردند.

اکنون با گذشت حدود سه ماه از انفجار بمب امریکا تبعات این انفجار با گذشت هر روز بیشتر خود را نمایان می کند.

چندی پیش نیروهای امنیتی افغانستان توانست این منطقه را پس از دوسال تسلط داعش به کنترل خود در بیاورد.

«داوودشدل» رئیس مرکز بهداشت ولسوالی اچین به «خبریال» گفته است، که پس از حمله هوایی امریکا و استفاده از مادربمب، مردم این منطقه دچار بیماری‌های پوستی و مشکلات بینایی شده‌اند.

وی همچنین تاکید کرده است، که مردم ولسوالی اچین وضعیت خوبی ندارند و عارضه‌های پوستی و بیماری‌های چشمی در بین این مردم در حال افزایش است.

 

جنرال صبور: «نیروهای خارجی دچارمشکلات هویت شناسی در افغانستان هستند»

تا زمانی که مقامات افغانی شواهد در دست نداشته باشند، عاملان مجازات نخواهد شد.

به گزارش اسپوتینک، روزنامه Times چاپ انگليس در گزارشی نوشت: مدارک موثق نشان می دهد که شهروندان بی دفاع افغانستان به احتمال اينکه اعضای طالبان هستند، در عمليات جستجوی خانه به خانۀ نظاميان انگليسی به جای آنکه بازداشت شوند، کشته شده اند.
آگاهان امور سیاسی و کارشناسان حقوق بشردر گفتگوی با اسپوتنیک می گویند: تا زمانی که مقامات افغانی شواهد در دست نداشته باشند، عاملان مجازات نخواهد شد.
حیات الله جواد، رئیس موسسه پٰژوهش و تحقیقات حقوق بشر، در گفتگو با اسپوتنیک در این مورد اشاره کرد که مسله تايد يا رد اين گزارش ها بدوش منابع مربوط ميباشد. اگر قرار باشد كه پيگرد قانونى اين گزارش در پي داشته باشد، مهم است كه نهاد های خارجى و داخلى تا چه اندازه می توانند معلومات موثق ارائه بكنند.
او می گوید که تايمز منبع دولتى نيست ولی با آن هم ما منتظر واکنش حكومت انگليس و نهاد هاي كه متهم به نقض حقوق بشر شناخته میشوند هستیم.
و همچنين حكومت افغانستان در قالب پيمان های امنيتى كه با كشور های مختلف امضا نموده اند چگونه برخورد ميكنند

© AP PHOTO/ ABDUL KHALIQ

پنتاگون فعالیت‌های نظامی در افغانستان را افزایش می‌دهد

این مدافع حقوق بشر می گوید که مسله قتل افراد ملکی توسط نظامیان، از طرف پارلمان و نهاد های مدنى افغانستان پيگيری خواهد شد، تا بتوانيم حساسيت های كه در قسمت حضور نيرو های خارجی وجود دارد به نوع كنترول بكنيم تا افغانستان را از بی ثباتى بيشتر نجات بدهيم.
جنرال عبدالصبور صبوردر رابطه به گزارش روزنامه تایمس به آژانس خبری اسپوتنیک گفت: «نیروهای خارجی دچارمشکلات هویت شناسی در افغانستان بودند، یعنی آنها فرق بین دوست و دشمن را در کشور نداشتند، ‌ اما این که قوای ناتو و یا به طور مشخص نیروهای انگلیس افراد ملکی را حدف قرار داده باشند نمیتوانم تایید کنم».
عبدالحمید صفوت اگاه امور سیاسی در گفتگوی با آژانس خبری اسپوتنیک در مورد خاموشی مقام های مسول حکومت افغانستان، حقوق بشر جامعه مدنی گفت: «صحبت در این مورد مشکل است، چون گزارش های که از آدرس رسمی دولت و یا هم اردوی افغانستان به نشر سپرده شده باشد در اخطیار رسانه ها و نهاد های مربوط قرار نمی گیرد»

© AP PHOTO/ MASSOUD HOSSAINI

در ولایت بلخ افغانستان 14 باشنده ملکی از سوی افراد مسلح به قتل رسیدند


او ادامه داده گفت زمانیکه آنها در مورد قتل افراد ملکی و بیگناه دسترسی پیدا می کنند که خیلی دیر است، چون تمام شواهد و مدارک از بین برده شده و امکان تحقیق همه جانبه از سوی دولت کاهش پیدا می کند.
همچنین بدلیل ترس که میان نهاد های داخلی وجود دارد، تنها ارگان های بزرگ خارجی که حتی نمایندگی و یا دفتر در افغانستان ندارند، در این موارد تحقیق نموده و به دسترس رسانه های معتبر خارجی قرار می دهند.
اقای صفوت می افزاید از سوی دیگر مقام های مسول دولتی چنان درگیر جنگ هستند گه کسانیکه مورد شکنجه قرار می گیرند اکثرآ به منابع خارجی شکایت خود را راجع می سازند و دولت به عنوان مرجع اول شناخته نمی شود.

© REUTERS/ OMAR SOBHANI

28 میلیون دالر مصرف بیهوده پنتاگون برای خرید یونیفورم نظامیان افغان


از سوی دیگر باید گفت آنهای که در جنگ افغانستان دخیل هستند، بخصوص مخالفین مسلح هیچ گونه قواعد جنگی را مد نظر نمی گیرند. به طور مثال اتفاق که در کابل رخ داد هر گونه تحقیق را نا ممکن ساخته است و تحقیقات که صورت می گیرند سطحی اند تا واقیعت های که در اصل رخ داده.
این مبصر سیاسی می گوید که شدت جنگ و حملات که در افغانستان صورت می گیرد تجربه عمل است و در هیچ جای دنیا، حتی در سوریه چنین اتفاقی رخ نداده که در یک انفجار بیش از صد ها تن جان شانرا از دست داده باشند.
باید یاد آور شد که حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان، بار ها کشته شدن غیر نظامیان توسط نیرو های خارجی را در کشور مورد انتقاد قرار داده و می گفت که معذرت خواهی از کافی نبوده و این موضوع سبب عمده بروز اختلافات و تنش در روابط میان حکومت افغانستان و امریکا بوده است.

 

 

 

همسران بغدادی که بودند؟

برخی رسانه ها از مسایلی غیرعلنی درباره همسران رهبر گروه تروریستی داعش منتشر کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، ابوبکر  البغدادی چهار همسر و 15 فرزند داشته است.

در این گزارش آمده است که برخی عناصر داعش برای خریدن دختران باکره حاضر به پرداخت مبلغی معادل 10 هزار دلار بوده اند.

روزنامه سعودی «عکاظ» با انتشار مصاحبه شبکه «الان» با همسران عناصر داعش که از مناطق تحت اشغال این گروه در الرقه سوریه فرار کرده و مدتی دراردوگاهی در فاصله حدوداً ۴۸ کیلومتری شمال این شهر پناه داده شده بودند، تأکید کرد که آن‌ها درانگلیس مورد توجه واقع شدند.

یکی از زنان گفته است که وی پیشنهادات زیادی را رد کرده و گفته بود که غیر از ابوبکر هیچ یک از عناصر داعش را نمی پذیرد. در پاسخ به وی گفته بودند که بغدادی علاوه بر چهار همسر، 15 زن نیز برای لذت جویی در اختیار دارد.

 

عربستان ناخواسته ایران ، قطر و ترکیه را به هم نزدیک می کند

ارتباطی نه چندان قوی همواره بین تهران و دوحه وجود داشته و این دو کشور با وجود تنش های بین المللی آنرا حفظ کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سرویس بین المللی انتخاب، ایران و قطر در درگیری های غیر مستقیم شان در سوریه در سال 2012 هم روابط خوبی نداشتند.عربستان همواره از این روابط عجیب می ترسید. این ترس به خوبی در لیست 13 ماده ای شروط عربستان برای قطر دیده می شود. در واقع اولین درخواست کشورهای محاصره کننده از قطر این بود که روابط خود را با تهران قطع کند.
قطر در پاسخ با روحانی تماس گرفت و گفت که آغوش قطر به روی تقویت همکاری ها با ایران باز است. تهران نیز قول داد که پشت قطر مانده و حریم هوایی ایران نیز برای هواپیماهای قطری باز است.
یک منبع در ایران بیان داشت که بحران قطر هیچ ارتباطی با ایران ندارد. آنها ایران را به این ماجرا کشانده اند تا به قطر فشار بیاورند. ایران نیز دیپلماسی آرامی را با قطر در پیش گرفته است تا بهانه به دست عربستان ندهد.
سیاست گذاران ایرانی می دانند که قطر و ترکیه در یک جبهه اند. اما با این حال تهران را دشمن خود نمی دانند و با توجه به رویکردهای تهاجمی ریاض آنها به یک فهم مشترکی از اختلافات دست یافته اند.

 

فولکس واگن، خودرو به ایران صادر می کند

صادرات فولکس واگن به ایران در ماه اوت آغاز خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از«رویتر»، شرکت خودروسازی فولکس واگن آلمان صادرات خودرو به ایران را در ماه اوت آغاز خواهد کرد.  شرکت آلمانی با صادرات خودرو در ماه آینده، پس از یک وقفه 17 ساله دوباره  به بازار خاور میانه برمی گردد.

فولکس واگن سعی می کند وارد بازارهای جدیدی در این منطقه بشود. رقبای اصلی آن- PSA Peugeot Citroen و Renault-پس از لغو تحریم ها قراردادهایی در خصوص صادرات خودرو با ایران به امضا رسانده اند.

صادرات خودرو به چین که بازار بزرگ  فولکس واگن است از ماه ژانویه تا مه بیش از 3 درصد تا 1 میلیون و 510 هزار خودرو افت کرد.

 

آندراس سوندت جنسن رهبر پروژه فولکس واگن درایران گفت:«ما با ورود به بازار ایران، یکبار دیگر حضور خود در صحنه بین المللی را تقویت می بخشیم».

 

سخنگوی دولت ایران  قرارداد با توتال نشان داد دیوار تحریم‌ها فرو ریخته است

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ایران اعلام کرد قرارداد تهران با شرکت فرانسوی توتال “نشان داد دیوار تحریم‌ها (علیه کشور وی) کاملا فرو ریخته است“.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه که صبح امروز با حضور اصحاب رسانه در ساختمان کوثر ریاست جمهوری برگزار شد، ضمن بیان این مطلب خاطرنشان کرد: قرارداد با توتال اولین ثمره انتخابات پرشکوه اردیبهشت است و آثار برجام به تدریج در حال ظاهر شدن است.
سخنگوی دولت تاکید کرد: با وجود فضایی که دولت جنگ طلب آمریکا تلاش می کند ضد ایران ایجاد کند توتال با ایران قرارداد 20 ساله بسته است، آمریکایی‌ها با ایجاد موانع مختلف سعى کردند جلوى انعقاد قرار داد توتال فرانسه با ایران را بگیرد، اما باید خوشحال باشیم که آنها موفق نشدند و باید از سرافکندگى امریکایی‌ها خرسند بود.
آقای نوبخت افزود: بعد از رفع تحریم‌ها تولید نفت خام از سه میلیون و نهصد و یک هزار بشکه در روز فراتر رفته است.
سخنگوی دولت ایران در ادامه گفت: در خرداد ماه سال جارى میزان تولید میعانات گازى روزانه 692 هزار بشکه و گاز طبیعى هم 582 میلیون مترمکعب به ثبت رسید.

 

شرکت های آمریکایی در انتظار وقت خود در بازار ایرانی

به گزارش اسپوتنیک، کارشناس روس در امور نظامی “ایلیا پلخانف” در مقاله ای در باره از سرگیری روابط بازرگانی ایران وآمریکا نوشت: روزی نمی گذرد که آمریکا و ایران همدیگر را نیش نزنند.

ناوچه ها، هواپیما ها و پهپاد های ایرانی ناوجنگی های آمریکایی در خلیج فارس را آرام نمی گذارند. دیپلمات های دو کشور اعتراض می کنند و سیاستمداران همدیگر را به توسعه تنش ها متهم می کنند. چندی پیش دونالد ترامپ در توییتر خود همین نوشته است. آمریکا یگان های سوری هواخواه ایران در نزدیکی التنف را بماران می کند و سنای آمریکا تحریمات جدید ضد ایرانی را اعمال می کند و آیت الله علی خامنه ای پیشوای ایران می گوید که “آمریکا کشور تروریست ها و از تروریست ها حمایت می کند”. همه به این حملات لفظی عادت پیدا کردند و آمریکا و ایران را پس از قطع روابط سیاسی در 1979 دشمنان آشتی ناپذیر می دانند.
ولی بعلاوه اظهارات پر سر و صدای سیاسی در برابر عموم این شانس وجود دارد که دیر یا زود مناسبات بازرگانی میان دو کشور از سر گرفته شود. در آوریل سال جاری میلادی پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ شرکت هوایی ایران “آسمان ایرلاینز” قرارداد مقدماتی برای خرید 30 فروند هواپیمای بویینگ 737 را به مبلغ 3.4 میلیارد دلار امضا کرد. پیشتر بویینگ با شرکت “ایران ایر” در باره فروش 80 هواپیما به مبلغ 16.6 میلیارد دلار به توافق رسیده بود. بعلاوه بویینگ موتور های هواپیما ها کهنه ایرانی را تعمیر کرد. قبلا ایران اعلام کرده بود که به 500 فروند هواپیماهای غیر نظامی احتیاج دارد که پول های گزافی است. ولی باید گفت که هواپیما ها هنوز تحویل داده نشده و قرار است اولین تحویل های مربوطه در 2018 شروع می شود و انجام قرارداد هنوز زیر سوال قرار دارد زیرا موضوع مناسبات بازرگانی میان دو کشور هم در ایران و هم در آمریکا مقاومت نخبگان را بر می انگیزد. در آمریکا می گویند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای مقاصد خود از “ایران ایر” استفاده می کند و ایرانی ها معتقدند که پول های ایرانی برای رفع نیازمندی های روزمره آمریکاییان بکار خواهد رفت. با این حال در آمریکا و ایران بار ها گفته شد که دولت ترامپ — دولت کارآفرینان است و این کار امید می بخشد که مناسبات بازرگانی دو کشور روبراه شود.
گفتنی است که حجم مبادله کالا طی 10 سال از 2006 تا 2016 سه میلیارد دلار بود و اما فقط در 1978 قبل از پاره شدن مناسبات سیاسی میان دو کشور به 6.7 میلیارد دلار رسید. پس از لغو تحریمات ضد ایرانی فروش فرش های ایرانی به آمریکا 8 برابر و فروش اشیای عتیقه و صنایع دستی 2 برابر افزایش یافت. در ضمن در رشنه قالی بافی ایران حدود 700 هزار نفر کار می کند. بعلاوه آمریکا از ایران خاویار می خرد. آمریکا به نوبه خود به ایران دارو و ملزومات پزشکی، برنج، سوجا، ذرت، لبینات، شکلات، چوب، عطر و حتی منی گاونرهای نژادهای برگزیده البته در ابعاد بسیار اندک می فروشد.
بازار ایران لقمه لذیذ برای آمریکا است. با وجود لفاظی های گسترده ضد آمریکایی مصرف کننده ایرانی تحت تاثیر شیوه زندگی آمریکا قرار دارد و شرکت های آمریکایی می توانند جای خود را در بازار فروش عطرممتاز و لوازم آرایشی و رایانه های اپل و مارک های مشهور لباس زنانه، خودرو، لوازم خانگی، سیگار، فاست فود و موسیقی پاپ اشغال و محکم کند. عجالتا مقادیر هنگفت این محصولات یا بطورغیر قانونی به ایران وارد و یا بدون پروانه در آن تولید می شود. در حال حاضر شرکت های آمرکایی با بی صبری در انتظار وقت خود در بازار ایرانی هستند.

 

 

تظاهرات جنبش ” رستاخیز تغییر ” درکابل بدون خشونت پایان یافت

تظاهرات امروز در جاده شهید مسعود پایان یافت

تظاهرات جنبش “رستاخیز تغییر” به صورت مسالمت آمیز و بدون خشونت در کابل پایان یافت.

این تظاهرات از شمال شهر کابل با حرکت کاروانی از خودروهای که پرچم ارغوانی با خود حمل می‌کردند، حوالی صبح امروز، دوشنبه ۱۲ سرطان/تیر به وقت محلی آغاز شد.

در پایان تظاهرکنندگان با تجمع در جاده شهید مسعود، در نزدیکی مکروریان با قرائت قطعنامه بر خواست قبلی خود که اصلاحات در نهادهای امنیتی و برکناری شماری از مسئولان حکومت بود، پا فشاری کردند.

این معترضان هشدار دادند که اگر دولت به درخواست آنان توجه نکنند به اعتراضان شان ادامه خواهند داد.

در پی اعلام تجمع اعتراضی توسط جنبش “رستاخیز تغییر” بیشتر جاده‌های منتهی به مرکز شهر کابل بسته شده بودند.

نیروهای پلیس از بامداد امروز در نزدیکی مراکز مهم دولتی در مرکز شهر حضور سنگین دارند و جاده‌های که به مناطق دیپلماتیک و مراکز مهم دولتی در مرکز شهر ختم می‌شوند، با استقرار کامیون‌ها بسته شده‌اند.

جنبش “رستاخیز تغییر” از مردم خواسته بود که امروز با خودروها به خیابان‌ها آمده و با بوق زدن (هارن) اعتراض خود را اعلام کنند.

حضور نیروهای پلیس برای کنترل تظاهرات امروز پر رنگ بود

اسماعیل شهامت، خبرنگار بی‌بی‌سی که برای پوشش تظاهرات رفته بود، می‌گوید که شمار خودروهای معترضین به حدود ۳۰۰ دستگاه می‌رسید که از منطقه خیرخانه در شمال کابل به سمت مرکز شهر حرکت کردند.

او گفت که این خودروها با نزدیک شدن به جاده شهید مسعود، به بوق زدن(هارن) شروع کردند، اگرچه آنان در آغاز اعلام کرده بودند که مبادرت به این کار نمی‌کنند، اما وقتی به نزدیک بیمارستانها می‌رسیدند از بوق زدن دست می‌کشیدند.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که بعد از حرکت این خودروها مسیر برای سایر خودروها نیز باز و ترافیک سنگین در سطح شهر ایجاد نکرده بودند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی بر عکس اعتراضات قبلی این جنبش، حضور زنان در تجمع اعتراضی امروز کمرنگ بود و شمار اندک زنان حضور داشتند.

تظاهرکنندگان شعارهای را با خود حمل می‌کردند که در آن خواستار استعفا محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری، عبدالله رئیس اجرایی و محمد حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان شدند.

برخورد معترضان با نیروهای پلیس و همچنین شعارهای آنها نسبت به گذشته عاری از خشونت بود و هیج برخورد میان نیروهای پلیس و معترضان صورت نگرفت.

جنبش “رستاخیز تغییر” اعتراضاتی را به خاطر ناامنی سازمان داده است. این معترضان در پی انفجار مرگبار روز ۱۰ جوزا/خرداد در کابل دست به تظاهرات زدند و در کابل خیمه/چادر برپا کردند. معترضان خواهان برکناری مقامات ارشد امنیتی افغانستان به شمول حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان هستند.

گارنیزیون شهرکابل که مسئولیت تأمین امنیت این شهر را دارد به معترضان هشدار داده و گفته که “در تظاهرات و اعتصابات اخیر مواردی که در قوانین نافذه کشور تسجیل یافته رعایت نگردید و باعث خسارات فراوان جانی و مالی شد.”

در اعتراض‌های چند هفته قبل به دلیل وقوع درگیری میان تظاهرکنندگان و پلیس ۵ نفر از معترضان در تیراندازی کشته و نزدیک به ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند. سازمان عفو بین‌الملل خواسته است که عاملان کشتار معترضان در کابل محاکمه شوند.

Image captionنیروهای پلیس ضد شورش

گارنیزیون کابل افزوده که راه‌اندازی اجتماع‌ها، اعتصاب‌ها و تظاهرات از حقوق اساسی شهروندان است ولی زمانیکه این کار باعث مسدود شدن راه‌ها و متوقف شدن فعالیت‌های اقتصادی شود به حقوق شهروندان آسیب رسانده و مغایر با قانون است.

نگرانی از حمله شورشیان مخالف دولت به معترضان از نگرانی دیگر این نهاد است که از مردم خواسته در تامین امنیت با پلیس همکاری کنند.

گارنیزیون کابل از سازمان ‌دهندگان و اشتراک‌کنندگان در تجمع اعتراضی خواسته که به مناطق ممنوعه همانند ریاست‌جمهوری، محله‌های دیپلماتیک وزیر محمد اکبرخان، مراکز و نهادی نظامی، شفاخانه‌ها، مکاتب، کودکستان‌ها، محلات مهم تجاری و محلات محافظت شده وارد، نشوند.

این نهاد هشدار داده که در صورت نقض موارد قانونی، سازمان دهندگان تظاهرات که هویت آنها نزد نهادهای امنیتی مشخص شده، پاسخگو خواهند بود.

پیشتر، وظیفه ژنرال گل نبی احمدزی، فرمانده گارنیزیون کابل و ژنرال حسن شاه فروغ، فرمانده پلیس کابل در ارتباط با رویدادهای خونین اخیر در پایتخت افغانستان به تعلیق درآمد. دادستانی کل افغانستان گفته که تحقیقات در مورد برخورد نیروهای امنیتی با معترضان و وقوع انفجار خونین در مراسم به خاکسپاری یکی از معترضان جریان دارد و احتمالا وظایف مسئولان دیگر امنیتی نیز تعلیق شوند.

 

سازمان اطلاعات آلمان از طرح حمله به کابل اطلاع داشت؟

مرتضی رئيسیخبرنگار

انفجار مرگبار در کابل جان بیش از۱۵۰ نفر را گرفت

یک ماه پس از انفجار انتحاری در نزدیکی سفارت آلمان و منطقه سبز و دیپلماتیک کابل که بیش از ۱۶۰ کشته همراه داشت، رسانه‌های آلمان همچنان جزئیاتی از آگاهی‌های قبلی چند سازمان اطلاعاتی این کشور از وقوع این حمله مرگبار را منتشر می‌کنند.

بر اساس این گزارش‌ها، حدود ۵ ماه قبل از حادثه، اداره اطلاعات ارتش آلمان از آن خبر داشت و سازمان اطلاعات خارجی آلمان موسوم به “BND” شش روز پیش از وقوع ماجرا گزارش کرد که فاجعه‌ای در راه است.

این هشدارها حاوی نکات دقیق از طرح حمله و حتی وسیله و محل آن بوده، از اینرو تردیدهایی وجود دارد که آیا می‌شد جلو آنرا گرفت؟ همین مسأله موجب شده که رسانه‌ها کوتاه نیامده و آنرا دنبال کنند. موضوعی که در افغانستان همچنان دنبال می‌شود.

اکنون تا حدی روشن شده است که نه تنها چند سازمان اطلاعاتی و جاسوسی به موقع در جریان طرح یک عملیات خونین در قلب کابل قرار گرفته بودند، بلکه از وسیله اجرا و محل عملیات انتحاری بطور کامل خبر داشتند.

 

ایرانی‌ها سرنگونی پرواز 655 توسط آمریکا را فراموش نمی کنند

وزیر خارجه ایران در پیامی به مناسبت سالگرد شلیک موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران که 290 کشته برجای گذاشت، گفت که ایرانی‌ها این حمله را فراموش نمی‌کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از انتخاب، وزیر خارجه ایران در بیست و نهمین سالگرد حمله موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران ایر گفت که مردم ایران این حمله را فراموش نخواهند کرد.
دوازدهم تیرماه سال 1367 پرواز مسافربری شماره 566 شرکت هواپیمایی ایران‌ایر از تهران به مقصد دوبی در حرکت بود که با شلیک موشک هدایت شونده از ناو یواس‌اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی آمریکا بر فراز خلیج فارس منهدم شد و تمامی 290 سرنشین آن که شامل 66 کودک بودند، جان باختند.این حادثه از نظر میزان تلفات انسانی، هشتمین حادثه مرگبار هوایی تاریخ است.
دولت آمریکا مبلغ 61،8 میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان و همچنین 70 میلیون دلار برای خسارت ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری پرداخت کرد. این مبالغ به صورت بلاعوض و بدون قبول مسئولیت حادثه پرداخت شد و هیچ‌کدام از خدمه ناو وینسنس تحت پیگرد قرار نگرفتند؛ حتی ویلیام راجرز فرمانده ناو جنگی آمریکا در پایان خدمت خود مدال شجاعت گرفت. در زمان وقوع این حادثه، رئیس جمهوران ایران و آمریکا به ترتیب، سید علی خامنه‌ای و رونالد ریگان بودند.

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در پروازهای جمعه خود در مسیر تهران به دوبی از شماره پرواز 655 استفاده می‌کند.
با وجود گذشت 29 سال از چنین اقدامی، دولت و مقامات آمریکا هنوز هم از بابت این حمله موشکی به هواپیمای مسافربری عذرخواهی نکرده‌اند.
وزیر خارجه ایران هم در توئیتر خود درباره این حمله نوشت: «سوم جولای 1988 کشتی آمریکایی پرواز شماره 655 ایران ایر را ساقط کرد و همه 290 غیرنظامی را کشت. به کاپیتان کشتی برای به قت رساندن بی‌گناهان، جایزه داده شد. ایرانی‌ها فراموش نخواهند کرد».

 

موسیچوک: کرملین را نابود خواهیم کرد

ایگور موسیچوک عضو پارلمان اوکراین اعلام کرد که ارتش اوکراین پس از آزادسازی “دونباس” کرمیلن را تصرف کرده و آنرا نابود می کند.

به گزارش اسپوتنیک، ایگور موسیچوک عضو پارلمان اوکراین گفت: ما فرزندان سربازان بزرگ هستیم و راه آنها را برای پیروزی ادامه می دهیم. تا آخرین لحظه با لشکر مسکو می جنگیم و آنان را از خاک خود بیرون می کنیم. ما در مرزهای اوکراین متوقف نمی شویم و تا پایتخت روسیه پیش می رویم و کرملین را تصرف و نابود می کنیم.

 

آتش‌سوزی در بزرگترین بازار تاجیکستان خساراتی به جا گذاشت

وزارت کشور تاجیکستان می‌گوید آتش‌سوزی یکشنبه شب در “کاروان”، بزرگترین بازار حوالی جنوب در شهر دوشنبه به دلیل ذوب شدن خطوط برق در یکی از گوشه‌های این بازار رخ داده است.

این آتش‌سوزی ۴۸۰ متر مربع را فرا گرفت و در اثر آن ۲۵ مغازه و ۱۶۰ دکان و غرفه‌ آسیب دیدند.

مقامات می‌گویند تعداد ۲۸ ماشین آتشنشانی و بیش از دو هزار نیروی پلیس در مهار کردن آتش شرکت کرده‌اند.

این حادثه تلفات جانی به دنبال نداشته است. اما خسارات این آتش سوزی در شرایط بحران مالی متداوم در تاجیکستان بسیاری از تاجران را که به بانک‌ها بدهکارند، به شدت نگران کرده است.

رستم امامعلی، شهردار دوشنبه و پسر بزرگ رئیس جمهوری تاجیکستان، گفته که تا دو سال تاجران و فروشنده‌ها از پرداخت عوارض روزانه و اجاره غرفه‌ها معاف می‌شوند.

او همچنین گفته که تمام فروشگاه‌ها و غرفه‌های خراب شده ظرف یک ماه بازسازی خواهند شد.

این اولین مورد آتش‌سوزی در بازار “کاروان” در پایتخت تاجیکستان نیست.

پنج سال پیش (سپتامبر ۲۰۱۲) در حادثه‌ای مشابه در این بازار بیش از دو هزار فروشگاه و غرفه به کام آتش رفته بود. دادستانی کل تاجیکستان آن آتش‌سوزی را عمدی عنوان کرده بود.

در تابستان ۲۰۱۱ و در تابستان ۲۰۰۸ نیز آتش‌سوزی‌های مشابه در قسمت‌هایی از این بازار رخ داده و بازاریان خسارات زیاد مالی را متحمل شده بودند. چنین حوادثی در بازارهای دیگر در جنوب تاجیکستان هم مکرر رخ داده است.

 

اولین دیدار یک نخست وزیر هند از اسرائیل؛ مودی به دنبال چیست؟

محمد وزیری بی‌بی‌سی

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، قرار است روز سه‌شنبه ۴ ژوئیه (۱۳ تیر) به اسرائیل سفر کند. این اولین دیدار یک نخست وزیر هند از اسرائیل است.

البته در گذشته برخی از مقامات هندی به اسرائیل سفر کرده بودند از جمله پرناب موکرجی، رئیس جمهور هند، که در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی به منطقه رفت. اما با توجه به سیاست هند در قبال فلسطینی‌ها و حمایت هند از “تلاش‌های فلسطینیان” و در نظر گرفتن جمعیت حدود دویست میلیونی مسلمانان هند، مقامات این کشور همواره تلاش کرده‌اند تا در این دیدارها هم از اسرائیل و هم از سرزمین‌های فلسطینی دیدار کنند.

هند اولین کشور غیر عرب بود که فلسطین را در سال ۱۹۸۸ به رسمیت شناخت. هند و اسرائیل در اواخر سال ۱۹۹۲ روابط رسمی دیپلماتیک خود را آغاز کردند؛ ولی همکاری‌های دو کشور از زمان روی کار آمدن دولت به رهبری حزب بهاراتیا جاناتا (بی‌جی‌پی) در سال ۲۰۱۴، بسیار نزدیکتر شده است.

از آنجا که نخست وزیر در ساختار سیاسی هند عالی رتبه‌ترین مقام اجرایی کشور است، سفر آقای مودی به منطقه بر وزن این دیدار می‌افزاید.

مقامات هندی تلاش کرده‌اند هرگونه تغییر در سیاست خارجی خود در قبال فلسطینیان را در چارچوب تلاش هند برای ایجاد رابطه بهتر با دولت‌های مختلف تعبیر کنند.

در همین رابطه رسانه‌های هندی به نقل از بالا باسکار، از مقامات ارشد وزارت خارجه هند، نقل کرده‌اند که روابط دهلی “با هر کشوری مستقل است و جدای از رابطه آن با دیگر کشورها است.”

اما شاید نکته مهم این سفر و آنچه که در سخنان آقای باسکار نیز تلویحا گفته شده این باشد که این دیدار فقط در چارچوب رابطه هند با اسراییل و نه فلسطینیان است و آقای مودی در طول دیدار خود از منطقه قرار نیست با مقامات ارشد فلسطینی در رام‌الله دیدار کند؛ نکته‌ای که می‌توان آن را تغییری در سیاست رسمی و دیدار از هر دو منطقه از سوی مقامات هندی نامید. اگرچه نباید فراموش کرد که آقای مودی کمی بیش از یک ماه پیش میزبان محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی بود.

با این احتساب به نظر می‌رسد که دولت آقای مودی در تلاش است تا روابط تجاری، تکنولوژیک و مهمتر از همه نظامی خود را با اسرائیل گسترش دهد؛ اگرچه از نظر سیاسی هنوز به حمایت خود از فلسطینیان ادامه می‌دهد.

 

پادشاه عربستان به اجلاس گروه بیست نمی رود

سلمان بن عبدالعزیز آل سعود حاکم عربستان سعودی در اجلاس کشورهای گروه بیست که هفتم و هشتم ژوئیه در هامبورگ برگزار خواهد شد، شرکت نمی کند.

به گزارش اسپوتنیک، اشتفان زایبرت نماینده رسمی دولت آلمان دراین خصوص اطلاع داد.
زایبرت به اسپوتنیک گفت: من می توانم تایید کنم که ما این اطلاعیه رسمی را دریافت کرده ایم.
اربین بیزنس نیز اطلاع داد که وزیر دارایی عربستان به جای پادشاه در این اجلاس حضور خواهد داشت.

 

قرارداد ایران و توتال فرانسه؛ از پاریس بپرسید!

امیر پایوربی‌بی‌سی

توتال تنها شرکت بزرگ نفتی غربی است که بعد از برداشتن تحریم‌ها و به رغم سیاست‌های دولت فعلی آمریکا، قراردادی چند میلیارد دلاری با ایران نهایی کرده است

شب دیروقت بود و لابی هتل کمپینسکی وین پایتخت اتریش خالی‌تر از معمول. در بار مجاور لابی، چراغ‌ها خاموش بود و تلویزیون بزرگ روی دیوار بازی فوتبال منچستر یونایتد و آژاکس آمستردام از جام یوفا را پخش می‌کرد. سه نفر در تاریکی بار هتل کمپینسکی نشسته بودند. یکی از این سه نفر پاتریک پویانه مدیرعامل شرکت نفتی توتال فرانسه بود که در گوشه‌ای با موبایلش بازی می‌کرد. در پاسخ به این سوال که کی قرارداد پارس جنوبی نهایی می‌شود گفت: “من امشب فقط نگران بازی منچستر یونایتد هستم!”

ولی چه کسی بود که نداند آقای پویانه منتظر ملاقات با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نشسته است. آقای زنگنه در همان هتل اقامت داشت و برای یک شام رسمی با وزیران نفت اوپک بیرون از هتل بود. ساعتی بعد وزیر نفت ایران از راه رسید و آقای پویانه برای دیدار به اتاق او رفت. در سه سال گذشته تقریبا هربار زنگنه به وین رفت، مدیران توتال هم آنجا بودند.

نهایی شدن قرارداد توسعه فاز یازده کار زیادی برد چون هم‌زمان شد با تدوین الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران و به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا. بیژن زنگنه هم به خاطر انتقادهای قبلی نسبت به قراردادهای توتال، درباره شرایط قرارداد جدید سرسختی نشان داد.

اما این قرارداد چند پیام سیاسی و اقتصادی مهم دارد. تفاهم‌نامه اولیه این قرارداد در روز هشتم نوامبر امضا شد یعنی در روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا. با توجه به اختلاف ساعت ایران و آمریکا، وقتی قرارداد در تهران امضا شد هیچ نشانه‌ای از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ وجود نداشت. پیام ایران و فرانسه به آمریکا این بود که صرف نظر از اینکه چه کسی در کاخ سفید بر مسند ریاست جمهوری بنشیند، تهران و پاریس برای توسعه روابط اقتصادی راه خود را می‌روند.

امروز هم در حالی قرارداد نهایی امضا می‌شود که هنوز نتیجه بازنگری سیاست آمریکا در برابر ایران مشخص نیست. واشنگتن مشغول بررسی جامع سیاست خود در قبال ایران است و بعضی کارشناسان آینده توافق هسته‌ای را نامعلوم می‌دانند. همزمان کنگره آمریکا مشغول تصویب تحریم‌های جدیدی است که باز ممکن است برجام را به خطر بیاندازد. توتال می‌توانست بعد از سه سال، سه ماه دیگر هم صبر کند تا سرنوشت تحریم‌ها و برجام روشن‌تر شود. با این همه فرانسه تصمیم گرفته صرف نظر از سیاست آمریکا راه خود را برود. این قرارداد نشان می‌دهد پاریس قصد ندارد اجازه دهد برجام از هم بپاشد یا از تحریم‌های آینده آمریکا پیروی کند.

 

امر شلیک به معترضان توسط گل نبی احمدزی صادر شده بود

یک نوار صوتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، دلالت بر این میکند که گل‌نبی احمدزی، قوماندان تعلیق‌شده گارنیزیون کابل، فرمان شلیک به معترضان رستاخیز تغییر را صادر کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، در این نوار صوتی آقای احمدزی به حسن‌شاه فروغ، قوماندان تعلیق‌شده پولیس کابل دستور می‌دهد که اگر معترضان در برابر نیروهای امنیتی مقاومت کردند “بر آن‌ها شلیک کنند”.

در بخشی از این نوار صوتی، گل‌نبی احمدزی به حسن‌شاه فروغ دستور می‌دهد که در صورت مقاومت معترضان، نیروهای پولیس ابتدا با موتر آب‌پاش و سپس با شلیک گلوله به آن‌ها حمله کنند.

حسن‌شاه فروغ، قوماندان تعلیق‌شده پولیس کابل نیز در این نوار صوتی آمر حوزه دهم امنیتی شهر کابل را تهدید می‌کند که اگر معترضان را دستگیر و خیمه‌های‌شان را جمع‌آوری نکند “دیگر آمر این حوزه نیست”.

اما گل‌نبی احمدزی به سلام‌وطندار گفته است که نمی‌داند این صدا چه‌گونه ثبت شده‌ است و صحت این نوار را نمی‌تواند تأیید کند.

حسن‌شاه فروغ این نوار صوتی را ساخته‌گی و جعلی می‌داند و می‌گوید: “نشر چنین نوارهایی از لحاظ سیاسی مناسب نیست”.

روز چهارشنبه (۱۰ جوزا) کابل شاهد انفجاری مهیب بود. این رویداد حدود ۱۵۰شهید و دست‌کم ۵۰۰ زخمی برجا گذاشت. این انفجار سبب شد تا یک روز پس از آن ده‌ها تن از شهروندان به جاده‌ها بیایند و خواستار برکناری حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی و دیگر مقام‌های ارشد امنیتی شوند. اما در نهایت اعتراض به خشونت گرایید و نیروهای امنیتی به روی راهپیمایان آتش گشودند؛ در نتیجه ۶ تن از معترضان شهید و حدود ۱۰ تن دیگر زخمی شدند.

 

آلمان، قهرمان جام کنفدراسیون ها 2017  روسیه شد 

در سن پترزبورگ، تیم ملی آلمان مدال طلای مسابقات جام کنفدراسیون ها 2017 را از آن خود ساخت.

به گزارش اسپوتنیک، تیم ملی فوتبال آلمان با شکست شیلی با نتیجه 1 بر صفر برای نخستین بار قهرمان جام کنفدراسیون ها شد.

تنها گل این بازی در دقیقه 20 توسط اشتیندل از آلمان به ثمر نشست.

شایان ذکر است، امروز تیم پرتغال در ورزشگاه اسپارتاک مسکو با پیروزی در مقابل مکزیک، مقام سوم این رقابت ها را کسب نمود.

 

 

شهید شدن 13  تن در نتیجه حمله بر یک مسجد در بلخ

در ولایت بلخ افغانستان، در نتیجه تیراندازی جنگجویان مسلح سیزده تن جان های شان را از دست دادند.

به گزارش اسپوتنیک، این حادثه امروز (یکشنبه تاریخ 2 ماه جولای) رخ داده است. افراد مسلح زمانی بالای یک مسجد حمله کرده اند که مردم برای ادای نماز عصر جمع شده بودند.

براساس اطلاعات مقامات محلی، هفت تن از قربانیان اعضای یک خانواده بوده اند و هیچ ربطی به ارگان‌های دولتی نداشته اند. تاهنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به دوش نگرفته است.

 

واکنش احمدی نژاد به “دموکراسی کنترل شده”

اصطلاح “دموکراسی کنترل شده” از نظر سیاسی معنایی ندارد. اما احمدی نژاد به انتقاد از آن پرداخت.

به گزارش اسپوتنیک، محمود احمدی نژاد در توئیت جدید خود به انتقاد از “دموکراسی های کنترل شده” پرداخت.

ترجمه پیام توئیتری ایشان چنین است: “دموکراسی‌های کنترل ‌شده دیگر به پایان راه رسیده اند. آنها نتوانسته‌ اند آزادی و عدالت را به وجود بیاورند. ما باید راه‌ و روش های جدیدی را بررسی کنیم”.

محمود احمدی نژاد به طور کنایه این پیام خود را منتشر نموده است. وی منظور خود از “دموکراسی کنترل شده” را به طور واضح بیان ننمودند.

 

اسکناس بشار اسد به بازار آمد 

عکس بشار اسد بر روی پول ملی سوریه چاپ شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری” سورا “، اسکناس 2000 لیره سوریه با تصویری از بشار اسد رئیس جمهور این کشور به چاپ خواهد رسید.

پیش از این بر روی اسکناس های سوریه تنها تصاویری از شخصیت های تاریخی و یا حافظ اسد (پدر بشار اسد) چاپ شده بود.

به نقل از رئیس بانک مرکزی سوریه: اسکناس های جدید در تاریخ 2 جولای در دسترس خواهند بود و وارد سیستم اقتصاد کشور می گردند.

 

اسکناس بشار اسد به بازار آمد عکس

عکس بشار اسد بر روی پول ملی سوریه چاپ شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری” سورا”، اسکناس 2000 لیره سوریه با تصویری از بشار اسد رئیس جمهور این کشور به چاپ خواهد رسید.

پیش از این بر روی اسکناس های سوریه تنها تصاویری از شخصیت های تاریخی و یا حافظ اسد (پدر بشار اسد) چاپ شده بود.

به نقل از رئیس بانک مرکزی سوریه: اسکناس های جدید در تاریخ 2 جولای در دسترس خواهند بود و وارد سیستم اقتصاد کشور می گردند.

 

قطراز مداخله نظامی عربستان نمی ترسیم

فردا مهلت 10 روزه قطر به پایان می رسد.

وزیر امور خارجه قطر در سفر خود به رم گفت، ما در منطقه ای امن و با ثبات زندگی می کنیم، درخواست های عربستان را انجام نخواهیم داد. ما از مداخله عربستان سعودی نیز نمی ترسیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، مجله ایتالیایی ‘له فورمیکه’ در مصاحبه خود با وزیر امور خارجه قطر در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر رم می نویسد: “قطر بطور مسوولانه عمل کرده است. درحالیکه تنش ها ازسوی کشورهای دیگر تولید می شود. عملیات نظامی علیه قطر برخلاف حقوق بین المللی و مرزها می باشد. درخواست های عربستان سعودی مخالف آزادی بیان وتمامیت ارضی کشور قطر است”.
عبدالرحمان آل ثانی در ادامه سخنان خود گفت: “قطر قصد ندارد به 13 درخواست  کشورهای عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین عمل کند. زیرا این درخواست ها متضاد با حقوق بین المللی است”.

شایان ذکر است، در تاریخ 5 ژوئن، عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع نمودند. دوحه به حمایت از تروریسم متهم شده است.

 

چینسامانه دفاع موشکی تاد آمریکا، خطری برای چین و روسیه است

استقرار سیستم دفاع موشکی تاد در کره جنوبی، موجب برهم زدن تعادل استراتژیک در منطقه است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اظهارات “شی جین پینگ” رهبر چین: ” استقرار سیستم دفاع موشکی تاد ایالت متحده آمریکا در کشور کره جنوبی، خطری برای منطقه و دو کشور چین و رسیه است. این سامانه موجب برهم زدن تعادل و توازن استراتژیک در منطقه است. در واقع این امر کمکی به خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره نمی کند و حفظ صلح و ثبات در منطقه را به وجود نمی آورد”.

این مقام چینی در ادامه افزود، ما “اعتراض قوی و نگرانی جدی خود را بیان می داریم”.

پیش از این، “مون جائه این” رئیس جمهور کره جنوبی اعلام نموده بود که پکن نباید در خصوص استقرار سیستم دفاع موشکی تاد آمریکا در منطقه اظهار نظر کند.

 

راکت پراکنی دوباره پاکستان بر افغانستان

پاکستان از صبح امروز دوباره راکت پراکنی خود را بالای ولسوالی سرکانی ولایت کنر آغاز کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سلام وطندار، باشندگان ولسوالی سرکانی ولایت کنر می گویند: از بامداد امروز تاکنون از آن سوی خط دیورند بر این ولسوالی راکت پرانی پاکستان آغاز گردیده است.

آنها می گویند: این راکت ها بیشتر بر بخش های دونهی، نولی، دوسرکه و ناوی این ولسوالی برخورد کرده‌اند.

محمدرحمان دانش، ولسوال دانگام در این باره گفت، روز گذشته حدود 30 راکت از آن‌سوی خط فرضی دیورند بر ولسوالی سرکانی برخورد کرده، اما تلفاتی در پی نداشته است.

یکی از باشندگان سرکانی به نام دونی می گوید، از بامداد امروز تاکنون 20 راکت بر بخش‌های این ولسوالی برخورد کرده است، اما تاکنون شمار تلفات و زیان‎های برجا ماندۀ این راکت ها روشن نیست.

در همین حال غنی مصمم سخنگوی والی کنر این خبر را تایید کرد و گفت: تنها روز گذشته 6 راکت بر بخش‌هایی از ولسوالی سرکانی برخورد کرده و از بامداد امروز تاکنون نیز چندین راکت بر این ولسوالی پرتاب شده، اما شمار دقیق آن‌ها روشن نیست. به گفتۀ سخنگوی والی کنر، در نتیجۀ برخورد این راکت ها به کسی آسیب نرسیده است.

 

Updated: جولای 9, 2017 — 2:17 ق.ظ