اخبار فوری روز : تحلیف با حضور بین المللی و خطر ایران برای منطقه

تحلیف با حضور بین المللی و خطر ایران برای منطقه

مراسم تحلیف دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران در سالروز 111 سال مشروطیت ودر شرایط برگزار شد که نمایندگان بیش از 170 کشور جهان در مراسم تنفیذ و تحلیف حضور داشتند.

رئیس جمهوری ایران در سخنرانی خود دست دوستی را به سمت کشورهای همسایه دراز کرد اما آیا می توان توقع داشت آنها نیز دست او را بفشارند؟
شاید بد نباشد از زاویه دیگری به ماجرا نگاه کنیم.
نمی توان انکار کرد که اختلافات ایدئولوژیک می تواند مانع حل اختلافات فیما بین ایران و برخی کشورهای همجوار باشد اما ریشه مشکلات این کشورها در قبال ایران از جای دیگری نشآت می گیرد و آن بحث جمهوریت در ایران است.

ایران تنها کشوری در منطقه است که به تعداد سالهای عمر انقلاب آن انتخابات برگزار کرده و اگر پیگیری روند نتایج انتخابات آن باشیم می توانیم به راحتی مشاهده کنیم که تقریبا در هر انتخابات مردم نتیجه ای را رقم زده اند که بسیاری از کارشناسان داخلی و بین المللی توقع نداشتند.
مردم ایران مردمانی هستند که رسما در تاریخ اولین انقلاب (انقلاب کاوه آهنگر بر علیه ضحاک) را به نام خود ثبت کرده اند و از 111 سال پیش برای رسیدن به چیزی که امروزه شاهد آن هستیم مبارزه کردند.
مراسم تحلیف امروز پرزیدنت روحانی در مجلسی برگزار شد که ایرانیان از یکصد و یازده سال پیش برای ایجاد آن جنگیدند.
ثمره تلاش مردم ایران امروزه در مراسم تحلیف آقای روحانی تجلی یافت، مراسمی که نمایندگان تقریبا کل جهان در آن حضور یافتند تا مهر تایید بر شکوه انتخابات ایران وتلاش 111 ساله مردم این کشور را رقم بزنند.
بدیهی است در این شرایط، کشورهایی که مردمان آن در هیچ دوره از تاریخ خود انتخاباتی را شاهد نبودند (البته اگر اشتباه نکنیم یکی از آنها بیش از هزار و چهارصد سال پیش انتخاباتی را برگزار کرد که در آن برای کشتن پیامبر اسلام رای گیری کردند چه کسانی از کدام قبایل مشارکت داشته باشند) بسیار ناراحت خواهند بود.
با این شرایط مردمان بسیاری از کشورهای منطقه تقاضا خواهند کرد که شرایط مشابهی مانند ایران داشته باشند و قطعا این موجودیت حکومت های آنها را به خطر خواهد انداخت.
در واقع مشکل اصلی ایالات متحده با ایران هم همین است.
ایالات متحده و همپیمانانش برای چندین دهه با سیاست ماکیاولیستی خود مبنی بر اینکه رهبران مزدور خود را راس کار قرار دهند وبر منطقه حکومت کنند و به هیچ وجه تمایل ندارند این روند به هم بریزد.

پس از فروپاشی خلافت عثمانی مردمان کشورهای عربی با نوعی سردرگمی هویت سیاسی مواجه شدند و کشورهای غربی توانستند از این خلاء استفاده کنند و بر این کشورها حکم فرمایی نمایند.
چون مردمان این کشورها نمونه ای از حکومت اسلامی ندیده بودند ایده حکومت اسلامی همیشه نوعی فلسفه ایدئولوژیک بیش نبود اما با موفقیت روز افزون جمهوری اسلامی ایران اینان می توانند شاهد نمونه ای از یک جمهوری اسلامی و یا حکومت اسلامی باشند که می توانند به آن اقتدا کنند.
اگر مردمان منطقه نمونه حکومتی ای را پیدا کنند که به آن اقتدا کنند قطعا تلاش خواهند کرد آن را در کشور خود پیاده کنند و عملا خطری که رهبران و حکومت های منطقه را تهدید می کند همین اینجا است.
بسیاری از مردمان منطقه خواهان آن خواهند بود که رژیم های حاکم بر آنها سرنگون گردند و نظامی مانند جمهوری اسلامی در این کشورها برقرار گردد.
به این ترتیب نه فقط حکام منطقه سرنگون خواهند شد بلکه نفوذ غرب و ایالات متحده نیز از بین خواهد رفت.
پس می توان گفت اصلی ترین دلیلی که بر اساس آن امروزه بسیاری از کشورها در منطقه با ایران خصومت دارند همین بحث مردم سالاری دینی است که در ایران حاکم است و با توجه به اینکه امروزه این مردم سالاری دینی از حمایت اکثریت جهان برخوردار است وقطعا با مشاهده مراسم امروز غیض دشمنان ایران بیشتر خواهد شد.

 

مشاور امنیت ملی ترامپ: پاکستان باید از حمایت طالبان دست بکشد

رئیس جمهوری آمریکا چهار ماه پیش ژنرال مک‌مستر، مشاور امنیت ملی خود را برای بررسی وضعیت امنیتی به افغانستان فرستاده بود

ژنرال مک‌مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید کاخ سفید میخواهد شاهد تغییر در رفتار پاکستان به ویژه در بخش حمایت از گروه طالبان باشد.

ژنرال مک‌مستر در مصاحبه با یکی از رسانه‌های آمریکایی امروز شنبه، ۵ اوت/اگوست همچنین گفت هرچند پاکستان تلفات سنگینی را در مبارزه با تروریسم متحمل شده اما برخورد آن کشور”گزینشی” بوده است.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا گفت آقای ترامپ واضح ساخته که دیگر هیچ نوع حمایت از طالبان و سایر گروه‌های مرتبط برای دولت آمریکا قابل تحمل نیست.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره تروریسم که دو هفته پیش منتشر شد، نیز گفته بود هرچند دولت پاکستان در سال ۲۰۱۶ عملیات‌ “موثری” را علیه گروه تحریک طالبان پاکستان انجام داده، اما این کشور اقدامات قابل توجهی را علیه طالبان افغان و گروه حقانی که در پاکستان “پناگاه امن” دارند به عمل نیاورده است.

ژنرال مک‌مستر اعلام کرد هرچند رئیس جمهوری ترامپ هنوز استراتژی جامع واشنگتن درباره افغانستان را اعلام نکرده اما درباره رویکرد نظامی تصمیم هایی گرفته است.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، اخیرا گفته بود که راهبرد جدید رویکردی منطقه‌ای خواهد داشت.

جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان خواهان نیروهای نظامی تازه است

کمتر از دو ماه پیش، آقای ترامپ اختیار تصمیم‌گیری در مورد شمار نیروهای لازم در افغانستان را به وزارت دفاع آمریکا سپرد. این وزارت هنوز در مورد سطح جدید نیروها تصمیم نگرفته است.

آمریکا در حال حاضر بیش از ۸ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد که بیشتر مشغول آموزش نیروهای افغانستان و انجامعملیات حمایتی از آنها در جنگ با شورشیان مخالف دولت هستند.

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، پیشتر گفته بود برای موفقیت ماموریت در افغانستان، شمار نیروهای آمریکایی در این کشور باید افزایش یابد.

انتظار می‌رود در استراتژی جدید پنتاگون در افغانستان، با افزایش نیروهای نظامی آمریکا در این کشور موافقت شود.

 

 

شماری از حقوقدانان افغان: رسیدگی به پرونده دوستم کار دادگاه ویژه است

در این همایش علاوه بر شماری از حقوقدانان، رئیس دفتر آقای دوستم و برخی از اعضای ائتلاف ملی نجات افغانستان نیز حضور داشتند

شماری از حقوقدانان افغانستان در همایشی گفته‌اند که رسیدگی به پرونده عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری کار دادگاه ویژه است و نه دادگاههای عادی.

سکوت قوانین افغانستان درباره چگونگی رسیدگی به اتهاماتی که علیه معاونان رئیس جمهوری مطرح می‌شود، در هفته‌های اخیر زمینه اظهار نظرهای گوناگونی را در این مورد فراهم کرد.

آقای دوستم متهم شده که او زمستان گذشته با احمد ایشچی، معاون پیشین حزبی خود “بدرفتاری جنسی” کرده، اما او این اتهام را توطئه سیاسی دانسته است.

حقوقدانانی که روز پنجشبه (۱۱ اسد/مرداد) گفتند که قانون اساسی افغانستان برای رسیدگی به اتهام‌ها علیه مقام‌های عالی‌رتبه دولتی دادگاه‌های ویژه‌ای پیش‌بینی کرده که معاونان رئیس جمهوری هم باید در شمار همین مقام‌ها می‌آیند.

مواد ۶۹، ۷۸، ۱۰۲ و ۱۰۷ قانون اساسی دادگاه‌های ویژه‌ای را به ترتیب برای رسیدگی به اتهام‌ها علیه رئیس‌جمهوری، وزیران، اعضای شورای ملی و دادگاه عالی کشور پیش‌بینی کرده است. در هیچ‌یک از این مواد اشاره‌ای به معاونان رئیس‌جمهوری برده نشده است.

عبدالعلی محمدی، استاد حقوق اساسی و مشاور حقوقی پیشین رئیس جمهوری در این همایش گفت: “آیا معاونین رئیس جمهوری مثل شهروند عادی در محاکم عادی به اتهاماتش رسیدگی می‌شود؟ یا در یکی از این دسته‌ها (مقام‌های عالی‌رتبه) قرار می‌گیرند؟ اگر بگوییم مثل شهروند عادی است، خلاف منطق و فحوای قانون اساسی است.”

آقای محمدی همچنین این پرسش را مطرح کرد: “چطور می‌شود ماده ۷۸ برای وزیر که زیر دست معاون رئیس جمهوری انجام وظیفه می‌کند، روند اختصاصی و مکانیسم خاصی در نظر گرفته، اما برای معاون رئیس‌جمهوری، که از نظر سیاسی و اداری از او بالاتر است، مثل شهروند عادی به (اتهام علیه) او رسیدگی شود؟”

اما پیشتر (۲۰ سرطان/تیر) اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در مورد پرونده آقای دوستم گفته بود که این “مسئله عدلی و قضایی است؛ ادعا بین دو شخص است. در این مورد دولت بی‌طرف است.”

آقای غنی همچنین گفته بود که آقای دوستم “با اجازه” دادستانی کل کشور به ترکیه سفر کرده، چرا که بیماری او نیاز به درمان در خارج از کشور داشته، اما منابع نزدیک به آقای دوستم سخنان او را “نادرست” خوانده گفته‌اند که او نیاز به اجازه دادستانی کل ندارد.

آقای دوستم مدت‌ها است که از منتقدان جدی رئیس جمهوری است و او را متهم به “انحصار قدرت” کرده است

دادستانی کل کشور برای آقای دوستم پرونده جنایی ترتیب داده و قرار است دادگاهی براساس همین پرونده حکمی درباره اتهام مطرح شده علیه او و ۹ محافظش صادر کند.

آقای دوستم از ۲۹ ثور/اردیبهشت در ترکیه به سر می‌برد. منابع نزدیک به او گفته‌اند که معاون اول رئیس جمهوری برای درمان بیماری خود به این کشور سفر کرده، اما برخی منابع دیگر گفته‌اند که او به نحوی “تبعید” شده است.

چندی پیش خبرهایی در رسانه‌ها پخش شد که قرار بوده آقای دوستم با هواپیمایی که از ترکیه عازم شهر مزارشریف، در شمال افغانستان بود، به این شهر فرود آید، اما نیروهای بین‌المللی به اشاره دولت مانع فرود این هواپیما در فرودگاه بین المللی مولانا در این شهر شدند. این خبر را منابع رسمی تایید نکرده‌اند.

آقای دوستم مدت‌ها است که از منتقدان جدی رئیس جمهوری است و او را متهم به “انحصار قدرت” کرده است. برخی منتقدان دیگر آقای غنی نیز با آقای دوستم همنوا شده و ماه گذشته رهبران حزب وحدت مردم و جمعیت اسلامی با سفر به آنکارا، پایتخت ترکیه، ائتلاف ملی نجات افغانستان را با او تشکیل دادند.

دیروز (۱۰ اسد/مرداد) هواداران این سه حزب بدون حضور آقای دوستم در شهر مزارشریف تجمع کردند و انتقادهای تندی را رئیس جمهوری و مقام‌های نزدیک به او مطرح کردند.

آنها گفته‌اند که خواستار اصلاحات گسترده در نهادهای دولتی، به‌ویژه نهادهای امنیتی هستند تا وضعیت کشور در عرصه‌های گوناگون، از جمله امنیت بهبود یابد.

 

دست‌کم چهار کشته در حمله انتحاری به کاروان ناتو در کابل

فرماندهی ناتو در افغانستان با انتشار بیانیه‌ای گفته حمله زمانی روی داد که نیروهای مشترک ناتو و ارتش افغانستان مشغول گشت‌زنی بودند

دست کم سه غیرنظامی و یک سرباز ناتو در جریان یک حمله انتحاری در کابل به کاروان خودروهای نظامی کشته شدند؛ به گزارش ارتش افغانستان، پنج سرباز دیگر ناتو و یک مترجم هم زخمی شده‌اند.

آن طور که مقام‌های افغانستان عصر پنجشنبه (۱۲ امرداد-سوم اوت) گزارش کردند این حمله انتحاری در ولسوالی قره باغ واقع در ۵۰ کیلومتری شمال کابل روی داده است.

این حمله تنها دو روز پس از انفجار خونین مسجد هرات روی داده که طی آن دست کم ۳۰ نفر جان دادند.

روز دوشنبه گذشته هم یک مهاجم انتحاری دو نفر را در نزدیکی سفارت عراق در کابل کشت.

مقر فرماندهی ناتو در افغانستان با انتشار بیانیه‌ای گفته حمله زمانی روی داد که نیروهای مشترک ناتو و ارتش افغانستان مشغول گشت‌زنی بودند.

در این بیانیه وضع جسمانی مجروحان تحت کنترل گزارش شده و آمده آنها در بیمارستان نظامی آمریکا واقع در پایگاه هوایی بگرام بستری شده‌اند.

گزارشگران اوضاع امنیتی افغانستان می‌گویند قدرت گرفتن دوباره طالبان و گروه جهادی که در قره‌باغ فعال است و خود را به داعش نزدیک می‌داند، منبع اصلی نگرانی نیروهای ناتو در پایگاه بگرام است.

بنابرگزارش سازمان ملل متحد، افغانستان در شش ماه نخست سال جاری میلادی شاهد کشته شدن ۱۶۶۲ نفر در جریان انفجارها و حملات پیکارجویان بوده؛ کابل به تنهایی شاهد ۲۰ درصد از این کشتارها بوده است.

همین چند روز پیش دست کم ۳۰ نفر در جریان یک حمله انتحاری در منطقه‌ای از کابل که شیعه نشین است، کشته شدند؛ طالبان مسئولیت آن حمله را بر عهده گرفت.

دو ماه پیش (۳۱ مه) هم خونین‌ترین کشتار در این شهر روی داد و بر اثر یک انفجارمهیب ۱۵۰ نفر جان دادند؛ این خونین‌ترین حمله از زمان حمله آمریکا و متحدانش به افغانستانِ تحت سلطه طالبان در سال ۲۰۰۱ بود.

افزایش و ادامه حملات انتحاری در پایتخت طی چند ماه گذشته موجب شده اعتماد عمومی به عملکرد دولت اشرف غنی، رئیس جمهوری، کاهش یابد.

همزمان دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مشغول بررسی اعزام نیروی بیشتر به این کشور است تا در کنترل اوضاع به ارتش و پلیس افغانستان کمک کنند.

 

ترامپ توافق هسته ای ایران را احمقانه خواند

رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با نخست وزیر استرالیا که متن آن به دست روزنامه واشنگتن پست رسیده است، توافقنامه‌هایی مثل برجام را احمقانه توصیف کرد.

به گزارش اسپوتنیک به مقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با مالکولم ترنبال، نخست وزیر استرالیا که متن آن به تازگی به دست روزنامه واشنگتن پست رسیده است توافقنامه‌هایی مثل برجام را احمقانه توصیف کرده و گفته است چنین توافقنامه هایی وی را می‌کشد!
روزنامه واشنگتن پست روز گذشته متن مکالمه تلفنی ترامپ و مالکولم ترنبال را فاش کرد؛ اقدامی که بار دیگر موضوع جنجالی درز کردن اطلاعات از کاخ سفید به بیرون را در کانون توجه قرار داده است.
در بخش هایی از این گفتگو به ایران هم اشاره شده است.
ترامپ در قسمتی از این گفتگوی تلفنی که در ماه ژانویه پس از ورود او به کاخ سفید صورت گرفت، خطاب به نخست وزیر استرالیا گفته است: ما هرگز چیزی از پیمان استارت و توافق هسته ای ایران بدست نمی آوریم. نمی‌دانم آنها کجا این افراد را پیدا کردند تا این توافقنامه های احمقانه را با آنها امضا کنند. این چیزها (توافقنامه ها) من را می‌کشد.
نخست وزیر استرالیا هم در واکنش می گوید: خیر این گونه نخواهد شد.
ترامپ هم ادامه می دهد: بله ، در نخستین هفته (کاری) مردم آمریکا به من به دید یک رئیس جمهور ضعیف و ناکارآمد نگاه خواهند کرد و این برای من کشنده است.

 

 

پیدا شدن پیکر سرهای بریده شده در کهریزک

به گزارش اسپوتنیک، یک نیم تنه و بخشی از پای صاحب یکی از سرهای بریده شده در خیابان شیخ بهایی پیدا شده است.

خبرگزاری کار ایران می نویسد که بازپرس امور جنایی تهران با بیان اینکه صاحبان سرهای پیدا شده در خیابان شیخ‌بهایی توسط شلیک گلوله به قتل رسیده‌ بودند گفت: یک نیم‌تنه و بخشی از یک پا در منطقه کهریزگ پیدا شده که احتمال می‌رود متعلق به یکی از سرهای پیدا شده باشد.

سرهای بریده شده این اجساد روز چهارشنبه در اتوبان شیخ بهایی پیدا شده اند. هم اکنون نیز یک نیم تنه و بخشی از پا در نقطه دیگر تهران پیدا شده است که در آزمایشگاه مشغول انجام آزمایشات DNA هستند تا وابستگی آنها را به هم مشخص کنند.

به گفته سجاد منافی آذر، نیم تنه مذکور در مرکز بازیافت زباله تهران در منطقه کهریزک پیدا شده است. با وجود اینکه سرها سوزانده شده بودند، اما نیم تنها سالم بوده و متعلق به زنی جوان است.

در تحقیقات مشخص شده که دو گلوله به سر مقتول خانم و یک گلوله به سر مقتول آقا شلیک شده که عامل مرگ هر دو بوده است.

ظاهرا پس از مرگ سر هر دو را از بدن جدا کرده و سوزانده اند.

گفتنی است، ساعت ۲۰:۸ صبح چهارشنبه 11 مرداد ماموران کلانتری ۱۲۵ یوسف‌آباد در تماس با بازپرس کشیک قتل پایتخت خبر کشف دو سر بریده شده توسط یک عابر را در یک فضای خاکی در خیابان شیخ بهایی را اعلام کردند. بازپرس امور جنایی تهران به همراه اکیپ تشخیص آگاهی و کار‌شناسان پزشکی قانونی در محل کشف این دو سر حاضر شده و مشغول تحقیقات درباره این پرونده شدند. یک سر متعلق به یک آقا و دیگری متعلق به یک خانم نا‌شناس بود که نیمه‌شب به این محل منتقل شده و در آن محل سوزانده شده بود. تحقیقات برای شناسایی مقتولان و قاتلان احتمالی در جریان است.

 

رئیس جمهور عراق وارد تهران شد

رییس جمهور عراق برای شرکت در مراسم تحلیف دوازدهمین رئیس جمهور ایران وارد فرودگاه مهر آباد تهران شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، “فواد معصوم” رئیس جمهور عراق برای شرکت در مراسم تحلیف دوازدهمین رییس جمهور ایران به تهران سفر کرده است.

رئیس جمهور مولداوی، رئیس جمهور زیمبابوه، روسای مجالس کره جنوبی، لبنان و عماد خمیس نخست‌وزیر سوریه از جمله مقاماتی هستند که برای شرکت در این مراسم وارد تهران شده‌اند.

مراسم تحلیف حسن روحانی عصر فردا (شنبه) در مجلس شورای اسلامی ایران برگزار می شود.

 


ارائه زندگینامه برای دریافت ویزای آمریکا

وزارت خارجه آمریکا با ارسال بخشنامه‌ای به سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های این کشور، خواستار دریافت اطلاعات کامل زندگینامه و سابقه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی از متقاضیان ویزای آمریکا شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه با ارسال بخشنامه جدیدی به سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های این کشور در سراسر جهان خواستار دریافت اطلاعات کامل زندگینامه و سابقه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی از متقاضیان ویزای آمریکا شد.
طبق بخشنامه جدید وزارت خارجه آمریکا، کلیه متقاضیان ویزا از این پس ملزم به ارائه زندگینامه ۱۵ سال اخیر (شامل آدرس کامل محل سکونت و اشتغال، شماره تلفن ثابت و همراه، آدرس ایمیل، شماره تمامی گذرنامه‌ها و جزئیات مسافرتهای خارجی قبلی) و ارائه سوابق فعالیت‌های ۵ سال اخیر خود در شبکه‌های اجتماعی هستند.
در این بخشنامه اشاره مستقیمی به الزامی بودن پر کردن فرم‌ها و پرسشنامه‌های مربوطه نشده اما به صراحت گفته شده است که درصورت پر نشدن اظهارنامه‌ها، مسئولیت عدم صدور ویزا یا تاخیر نامحدود در صدور آن برعهده شخص متقاضی می‌باشد.
همچنین در بخشنامه جدید وزارت خارجه آمریکا اشاره‌ای به ملیت متقاضیان ویزا و اینکه متقاضیان ویزا از کدام کشورها باید فرمهای مربوطه را پر کنند نشده است اما چندین مرکز خدمات مهاجرتی در شهرهای مختلف آمریکا اعلام کرده‌اند که از ماه گذشته رسما از متقاضیان ایرانی آنها خواسته شده است اطلاعات مربوطه را ارائه دهند.
گفتنی است این بخشنامه که هدف آن کمک به حفظ امنیت ملی آمریکا و مقابله با تهدیدات تروریستی عنوان شده، برای اولین بار در ماه مه در راستای فرمان مهاجرتی ترامپ تصویب شد و اکنون اجرای آن برای یک دوره سه ماه دیگر تمدید شده است.

 

مخالفت چین با تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه، ایران و کره شمالی

چین مخالف تشدید تحریم های آمریکا علیه سه کشور روسیه، ایران و کره شمالی است.

به گزارش اسپوتنیک، در اطلاعیه وزارت خارجه چین ضمن بیان این مطلب خاطرنشان می شود پکن “خواستار حل و فصل اختلاف نظر های بین المللی بر اساس احترام به یکدیگر و از راه گفتگوی برابرحقوق است”.
یادآور می شود دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا چهارشنبه قانون تشدید تحریم ها علیه سه کشور روسیه، ایران و کره شمالی را امضا کرد که از جمله فشار بر شرکت های بخش انرژی روسیه را بیشتر می کند.

 

“حذف فیزیکی ژنرال دوستم” از ۳ سال بدین سو در دستور کار حلقاتی در ارگ بوده است

رییس دفتر ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری می‌گوید که تضعیف جایگاه اجتماعی ژنرال دوستم، ترور شخصیت و حتی حذف فیزیکی ژنرال از سه سال بدین‌سو در دستور کار حلقاتی در ارگ بوده است.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ عنایت الله بابر فرهمند، رییس دفتر معاون اول ریاست جمهوری امروز پنجشنبه (۱۲ اسد) در برنامه ای زیر عنوان “اجماع حقوق دانان افغانستان” پیرامون جایگاه حقوقی و قانونی معاونین ریاست جمهوری در کابل، گفت، روابط رییس جمهور و معاون اول ریاست جمهوری پس از شکل‌گیری حکومت وحدت ملی به تیرگی گرایید.
آقای فرهمند گفت، از روزی که حکومت وحدت ملی روی کار آمده، روابط رییس جمهور با معاون اولش خوب نبوده، به حدی که خانه معاون اول مدت ۲۴ ساعت در محاصره قرار گرفت.
وی افزود، در طول هشت ماه اخیر تلاش های زیادی صورت گرفت تا به اتهامات وارد شده به معاون اول ریاست جمهوری، به صورت قانونی رسیدگی شود، اما هیچ توجهی به این تلاش ها از سوی حکومت نشد.
رییس دفتر ژنرال دوستم گفت:” ما احساس کردیم که در سه سال گذشته از سوی دوستان کمپایان انتخاباتی بالای معاون اول ریاست جمهوری سه نوع حمله صورت گرفته‎است، اول حمله بالای جایگاه اجتماعی اقای دوستم، طرح حذف فزیکی و همچنان حمله بخاطر بخاطر ترور شخصیت جنرال دوستم.”
بابر فرهمند ادامه داد، هرچند قانون اساسی خط مشخصی را در مورد معاونین ریاست جمهور واضح کرده، اما یک تعداد افراد، فهم درستی از قانون ندارند و اگر دارند هم می خواهند به شخصیت معاون اول صدمه وارد کنند.
رییس دفتر معاون اول ریاست جمهوری گفت، عده‌ای علیه ژنرال دوستم دست به توطئه زده و اوراق خالی را ضد او دوسیه ساختند؛ بدون این که کدام تحقیقی صورت بگیرد.
به اساس گفته های آقای فرهمند، آن ها تلاش کردند اتهاماتی که علیه معاون اول ریاست جمهوری از سوی احمد ایشچی صورت گرفت، از راه های قانونی حل شود، اما حکومت این قضیه را دامن زند و رسانه ای کرد تا به شخصیت ژنرال دوستم صدمه بزند.
وی افزود، حکومت به جای این که پیرامون قضیه معاون اول ریاست جمهوری به مردم مراجعه کند، به سفارت خانه های خارجی مراجعه کرده و از آنان خواسته تا در این مورد، موضع گیری کنند، که این کار خلاف قانون اساسی و حاکمیت ملی می باشد.
به گفته رییس دفتر معاونت اول ریاست جمهوری، در هیچ کدام از تصمیمات بزرگی که از سوی رهبران حکومت وحدت ملی در طول دو سال گذشته گرفته شده، ژنرال دوستم اشتراک نداشته و به او سهم داده نشده است.
وی تصریح کرد که در دو سال اخیر بیش از ۲۰۰ حکم از طرف معاونیت اول ریاست جمهوری صادر شده، که از این جمله ۱۰ الی ۱۵ حکم آن از سوی اداره امور بررسی شده و متباقی لادرک می باشد.
بابر فرهمند تأکید کرد که به اسناد جعلی که به نام ژنرال دوستم صادر می شود، رسیدگی صورت می‌گیرد تا به شخصیت وی صدمه وارد نمایند.
وی با بیان این که ژنرال دوستم طرح های خوبی امنیتی برای کشور داشت، گفت که هیچ توجهی به طرح های معاون اول برای بهبود وضعیت امنیتی کشور، از سوی شورای امنیت صورت نگرفت.
رییس دفتر معاون اول ریاست جمهوری در پایان سخنان خود از تمام حقوق دانان خواست که در مورد قضیه ژنرال دوستم بیطرفانه ابراز نظر نمایند و نتایج نشست شان را در سه مورد اعلام کنند؛ صلاحیت های معاون اول ریاست جمهوری، مصونیت و نحوه رسیدگی به جرم او و مداخله سفارتخانه‌های خارجی پیرامون اتهامات وارده به ژنرال دوستم.
در همین حال عبدالعلی محمدی، مشاور پیشین حقوقی رییس جمهور و استاد دانشگاه در مورد قوانین افغانستان صحبت کرده و گفت: “ما در افغانستان نظام حقوقی نداریم، اما یک نظم حقوقی از صد سال پیش داریم که بسیار ضعیف می باشد، به همین اساس به قضایای بزرگ درست رسیدگی نمی شود”.
محمدی با ابراز این که در افغانستان رویه قضایی صورت نگرفته و نظریات دانشمندان مدنظرگرفته نمی‌شود، افزود، برای حل بحران قضایی کشور، باید در این دو مورد توجه صورت بگیرد.
وی در ادامه در مورد قضیه معاون اول ریاست جمهوری صحبت کرد و علاوه کرد که هیچ مقامی صلاحیت عزل معاون اول ریاست جمهوری را ندارد، چون وی به اساس رأی مردم در این پست گماشته می شود.
این استاد دانشگاه تأکید کرد، در رأی گیری که در انتخابات افغانستان صورت می‌گیرد، مردم به سه نفر رأی می دهند؛ به همین اساس هر سه نفر از مشروعیت یکسان در حکومت برخوردار می باشند.
به اساس گفته های محمدی، رییس جمهور و معاونین اش در قانون اساسی از امتیازات یک سان برخوردار می باشند، تا وقتی که محکمه حکم خود را در مورد رییس جمهور و معاونین اش صادر نکرده، هیچ کسی حق ندارد امتیازات ایشان را سلب کند.
به گفته وی، در قانون اساسی به شهروندان حق داده شده تا به تمام ولایت کشور سفر کنند و هیچ کسی حق ممانعت را ندارد، تا وقتی که محکمه با صلاحیت حکم خودش را صادر کند، اما ممانعت از سفر معاون اول ریاست جمهوری بدون کدام حکم محکمه صورت گرفته و خلاف قانون اساسی می باشد.
این حقوق دان در پایان سخنان خود گفت که جلب معاون اول ریاست جمهوری از صلاحیت های دادستانی کل نیست، چون محاکمه معاون اول از طرف یک محکمه اختصاصی صورت می گرد و دادستان هم باید اختصاصی باشد.
همچنان در این نشست، صدیق پتمن، معاون پیشین وزارت معارف گفت که ارگ اکنون دست به جنگ قومی زده و می خواهد که در بین مردم افغانستان نفاق افکنی کند.
وی افزود که این حکومت از هیچ قومی نمایندگی نمی کند، بلکه از گروه خاصی نمایندگی می کند و این گروه به خاطر منافع شخصی خود، دست به ایجاد تنش های قومی می زند.
آقای پتمن گفت که اگر حکومت دست از تنش های قومی برندارد، صبر مردم به پایان خواهد رسید و در آن صورت، حکومت جوابگو خواهد بود.

 

منافع آمریکا تغییر یافته، برای استراتژی جدید در افغانستان از صفر شروع کردیم

دستیار رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که منافع آمریکا در ۱۶ سال گذشته تغییر یافته و دولت ترامپ برای تعیین استراتژی جدید خود در افغانستان از صفر شروع کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی «بریت‌بارت»، «سباستین گورکا» مشاور رئیس‌جمهور آمریکا درباره استراتژی جدید این کشور در افغانستان گفت: نخستین پرسشی درباره این استراتژی مطرح می‌شود، این است که منافع ملی آمریکا در افغانستان چیست؟ هنگامی که به پاسخ آن برسیم، آنگاه می‌توانیم اعلام کنیم که حضور ما در افغانستان چگونه خواهد شد؟

وی افزود: آیا پایگاه نظامی کوچکی برای نیروهای ویژه در افغانستان خواهیم داشت؟ آیا ساکنان محلی را آموزش خواهیم داد تا از خود دفاع کنند و یا طرح دیگری داریم؟

گورکا درباره گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر احتمال افزایش نظامیان آمریکایی در افغانستان اظهار کرد: حضور و یا خروج نظامیان ما از افغانستان باید مبتنی بر این باشد که آیا این اقدامات در راستای منافع ملی ما هست یا خیر؟

این مقام کاخ سفید در ادامه اظهار کرد که بر اساس درخواست ترامپ مبنی بر اینکه استراتژی جدید آمریکا باید شباهتی به موارد مشابه شکست خورده در گذشته نداشته باشد، تیم ترامپ در تلاش است تا ایجاد استراتژی جدید خود در افغانستان را از صفر شروع کند.

گورکا افزود: رئیس‌جمهور آمریکا هم در کاخ سفید و هم در پنتاگون تصریح کرده که این دولت، نظرات 16 سال اخیر مقامات درباره افغانستان را گرفته و تاکنون به نفع منافع ملی ما نیست.

وی در ادامه تصریح کرد که تمایلی برای اعزام نیروهای بیشتر آمریکایی به افغانستان وجود ندارد.

مشاور ترامپ گفت که به افغانستان کمک خواهد کرد، اما جنگ متعلق به افغان‌ها است و دولت ترامپ تمایلی به جنگیدن نظامیان آمریکایی در خط مقدم نبرد را ندارد زیرا به نفع منافع ملی ما نیست.

گورکا ضمن خودداری از ارائه زمان مشخص برای اعلام استراتژی آمریکا در افغانستان اظهار داشت که تمام تلاش‌ ما بر این است که برای نخستین بار در 16 سال گذشته استراتژی با شانس موفقیت تدوین کنیم.

 

داعش در افغانستان حضور ندارد/ مزدوران اجیر با شیعه‌ستیزی توان ضربه به اتحاد مردم را ندارند

رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در واکنش به حمله اخیر در هرات اعلام کرد که داعش در افغانستان حضور ندارد و مردم افغانستان نیز هیچ زمانی با تلاش‌های شیعه‌ستیزانه‌ مزدوران اجیر دچار اختلافات مذهبی نخواهند شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اثر حمله سه‌شنبه شب به مسجد شیعیان در ولایت هرات در غرب افغانستان 35نفر شهید و بیش از 64نمازگزار دیگر زخمی شدند.

مسئولیت این حمله را افراد وابسته به گروه تروریستی داعش به عهده گرفتند.

این حمله محکومیت مقامات افغان، سازمان ملل، اتحادیه اروپا، سیاستمدران افغان و برخی از کشورهای منطقه و جهان را نیز در پی داشت.

«امرالله صالح» رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در واکنش به این حمله در توئیتر خود نوشت که داعش قلابی بار دیگر مسئولیت کشتار نمازگزران در مسجد هرات را به عهده گرفته است.

وی در ادامه افزود: افغان‌ها هیچ زمانی دچار تفرقه مذهبی نشده‌اند و مردم افغانستان بر این توطئه پیروز خواهند شد.

رئیس سابق امنیت ملی افغانستان تصریح کرد: «اتحاد شیعه و سنی در این کشور بی‌مثال است، چند نفر اجیر مزدبگیر با توطئه و شیعه‌ستیزی هرگز نخواهند توانست که به بنیاد اتحاد بین مذاهب شیعه و سنی در افغانستان آسیبی وارد کنند».

صالح تاکید کرد که هر حمله در این کشور باعث خواهد شد تا مردم افغانستان بیش از گذشته متحد شوند.

وی در بیانیه‌ خود گفت: گروه تروریستی داعش در افغانستان حضور ندارد اما این کشتار از از یک آدرس مشخص سازماندهی می‌شود.

رئیس سابق امنیت ملی افغانستان با تقدیر از حفظ اتحاد مردم هرات گفت: قاتلانی که بخاطر شیعه‌ستیزی پول‌های به خون آلوده را بدست می‌آورند باید بدانند که حتی اگر یزید هم دوباره سر برآورد مردم این کشور متحد می‌مانند.

وی در پایان این بیانیه تصریح کرد که «با تمام گسست‌هایی که در جامعه‌ ما وجود دارد احساس دوستی و همدردی بین شیعه و سنی یکی از هدایای خداوند به مردم این کشور است. خدا این نعمت خود را برای همیشه بر ما ارزانی بدارد».

از سوی دیگر، کارشناسان افغان معتقدند که گروه تروریستی داعش در افغانستان حضور ندارد و جایگاهی نیز بین مردم این کشور ندارد، بلکه افراد وابسته با سازماندهی خارجی در این کشور تحت عنوان «داعش» فعالیت می‌کنند.

در پی فعالیت و رفت‌وآمدهای مکرر شیوخ عرب در غرب افغانستان در یک سال اخیر ما شاهد افزایش حملات تروریستی به مساجد شیعیان در ولایت هرات بوده‌ایم.

پس از حمله ماه گذشته اخیر به مسجد «صاحب‌الزمان»(عج) این پنجمین حمله به مسجد شیعیان در ولایت هرات محسوب می‌شود.

 

فعالیت داعش در افغانستان، پاکستان را به چاره جویی واداشت

فعالیت داعش و قوت گرفتن این گروه در بخش‌هایی از افغانستان که در نزدیکی مرز پاکستان قرار دارد باعث شده تا ارتش پاکستان سطح آمادگی خود را تا حد ممکن بالا ببرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم چندی قبل ژنرال آصف غفور سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرده بود شدت گرفتن تحرکات داعش افغانستان، در مناطق مرزی پاکستان باعث شده تا سران ارتش تصمیم به اعزام نیروهای بیشتربه سوی مرزهای مشترک و همچنین شروع عملیات‌های پیشگرانه کنند.

این اعلام در حالی صورت گرفت که برخی عملیات‌های تروریستی در مناطق مختلف پاراچنار و کورم ایجنسی توسط تروریست‌های داعش انجام شده است.

ارتش پاکستان تصمیم گرفته است تا جهت جلوگیری از نفوذ بیشتر داعش و عوامل این گروه تروریستی به داخل خاک پاکستان مواضع مرزی خود را مستحکم کند.

داعش از سال 2014 در افغانستان اعلام موجودیت کرده و از اوایل سال 2015 فعالیت‌های خود را بیشتر کرد، اعضای این گروه تروریستی موفق شدند در این سال بر بخشی وسیعی از ننگرهار تسلط پیدا کنند.

تنها چند هفته پس از این اتفاق رسانه‌های وابسته به این گروه تروریستی اخباری را مبنی بر حضور، فعالیت  و در اختیار گرفتن بخشهایی از هلمند، لاگر، ذبول و فرح منتشرکردند.

البته باید این مطلب را هم در نظر گرفت که وجود داعش در افغانستان تهدیدی جدی برای طالبان این کشور تلقی می‌شد لذا درگیری‌های نظامی میان این دو گروه شدت گرفت.

داعشی‌ها بر آن بودند که اعضای طالبان و القاعده را با خود همراه سازند و در صورتیکه آنها این همراهی را نپذیرند با آنها بجنگند.

در هر حال ننگرهار پایتخت غیر رسمی داعش در افغانستان تلقی می‌شود، زیرا نزدیک بودن به مرزهای پاکستان می‌تواند این گروه را در همراه ساختن قبایل این مناطق کمک کند.

البته داعش تلاشهایی را هم برای فعالیت در مناطق شمالی افغانستان داشته است، تا بتواند فعالیت‌های خود ردر آسیای میانه را نیز شدت ببخشد .

بی بی سی طی یک گزارش در تاریخ 6ژانویه سال 2016 اعلام کرد گروه تروریستی داعش به جذب عضو از مناطق قبایلی پاکستان پرداخته و افرادی را با پرداخت ماهانه 30 تا 50 هزار روپیه استخدام می‌کند این افراد برای فراگیری دوره‌های نظامی و آشنایی با سلاح‌های جدید به افغانستان می روند.

در افغانستان علاوه بر آموزش‌های نظامی عقاید و نظریات داعش نیز به آنها آموخته می‌شود و به عبارتی بصورت کامل شستشوی مغزی می‌شوند.

آنها حتی ویدیویی‌ها را ساخته و سعی می‌کنند که تبلیغات را به خوبی انجام دهند در برخی این ویدیوها بیان می‌شود که هر کدام از اعضا که در جریان عملیات کشته شوند، خانواده آنها به صورت کامل توسط داعش پشتیبانی خواهد شد.

طبق این گزارش داعش موفق شده است افرادی را از جنبش اسلامی ازبکستان، جنبش اسلامی ترکستان، احرار الهند، جماعت الاحرار، و لشکر جهنگوی جذب خود کند.

درست است که بصورت رسمی داعش در پاکستان اعلام موجودیت نکرده است ولی آنها بارها مسئولیت حملات تروریستی در شهرهای مختلف پاکستان را به عهده گرفته‌اند.

بارزترین نمونه آن رمضان سال گذشته بود که بیشترین حملات تروریستی از سوی داعش به انجام رسید، حتی برخی اعضای آنها پیش از هرگونه عملیات تروریستی در پاراچنار دستیگر شدند.

این نخستین بار است که ارتش پاکستان تا این اندازه با جدیت به خطر داعش اشاره کرده و برای مبارزه با آن نیروی زمینی به مرزهای افغانستان اعزام می کند.

پاکستان طی سال‌های اخیر روابطش با چین و روسیه را تقویت کرده و بارها در سیمنارهای جهانی که با موضوع امنیت افغانستان برگزار می‌شده شرکت کرده است، نکته جالب اینکه فصل مشترک تمامی این کنفرانس‌ها بحث فعالیت داعش در افغانستان بوده است.

روسیه طی سال‌های اخیر بارها گروه‌های مختلف خود را به پاکستان فرستاده و آنها بازدیدهای مستقیمی از خط مقدم مبارزه با تروریست‌ها در مناطق شمالی پاکستان داشته‌اند.

حال باید دید آیا ارتش پاکستان می تواند در عملیات پیشگیرانه خود موفق بوده و مانع از حضور جدی‌تر داعش در پاکستان شود.

 

آیا میتوان با توریزم، تروریزم را از بین برد؟

توریست یا گردشگر بیش از هر چیز به آب و هوا، فرهنگ، آثار باستانی یا طبیعت کشور که به آن به سیاحت می رود علاقه نشان می دهد.

باید گفت که در گذشته ثروتمندان همیشه به مناطق دوردست سفر کرده‌اند، البته نه به صورت اتفاقی، بلکه در نهایت برای دیدن ساختمان ‌های معروف و آثار هنری، آموختن زبان ‌های جدید و چشیدن غذاهای متفاوت.
افغانستان کشور باستانی است و تاریخ ۵۰۰۰ ساله دارد و اثار تاریخی زیاد و حتی قبل از اسلام در آن موجود است. در حالی که جنگ در افغانستان ادامه دارد و تعداد زیاد از ولسوالی های این کشوز بدست طالبان افتادند، محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در یک گردهمایی در ارگ گفت که می‌خواهد با توریزم، تروریزم را شکست دهد.

حبيب الله رفيع نویسنده تاریخ دان و استاد دانشگاه کابل در مورد توریزم در افغانستان به آژانس خبری اسپوتنیک گفت: « افغانستان برای گردشگری جاهای تاریخی و دیدنی دارد، اما متاسفانه که با وجود جنگ های امروزی، مردم جرات نمیکنند که به کشور ما بیایند»
او می گوید در زمانی که جنگ نبود تعداد زیاد توریست ها به افغانستان میامدند و از جاهای تاریخی دیدن می کردند.
به طورمثال اثار تاریخی حتی قبل از اسلام و نایاب در بلخ، هرات، قندهار، ننگرهار، غزنی علاقه مندان زیاد دارند و اگر حکومت مشکل امنیتی در کشور را حل نکنند حتی تعداد اندکی از تورست های که امروز به افغانستان می ایند، از آمدن صرف نظر می کنند.
این استاد دانشگاه ادامه داده می گوید که یکی از مشکلات دیگر امروزی در افغانستان تخیریب و از بین رفتن اثار تاریخی می باشد. علاوه بر این، تعداد زیاد از این اثار توسط دزدان تاریخی به کشورهای همسایه قاچاق می شوند که دولت باید از قاچاق انها جلوگیری کند.
در حین حال یونسکو بر اساس مسولیت که در قسمت نگهداری اثار تاریخی دارد، باید آنها را بازسازی نماید. به طور مثال منار جام ولایت غور در حال فرسایش است، اما به گفته این کار شناس اگر یونسکو توجه خاص به آن نکند از بین خواهد رفت.

توریزم در کشورهای در حال توسعه روبه رشد است و برای اقتصاد آنها اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل تعداد از کشور ها میزان زیادی بودجه برای جلب گردشگران اختصاص می دهد.
عبدالحميد مبارز معين اسبق وزارت اطلاعات، فرهنگ و توريزم افغانستان به آژانس خبری اسپوتنیک گفت صنعت توریزم در افغانستان سابقه طولانی دارد. در سال های پیش از جنگ افغانستان سالانه میزبان هزاران جهانگرد خارجی بود و از این بخش عاید خوبی به دست می آورد، اما درسال گذشته در قسمت توریسم دولت صرف ۴۰ میلیون افغانی عاید داشت.

آقای مبارز گفت که در زمان قبل از جنگ تورست ها هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی به افغانستان میامدند و برای این گردشگران تمام نقاط افغانستان بخصوص بت بامیان، بند امیر، آهوی مارکوپولو جالب بود.
به گفته عبدالحميد مبارز در زمان که وی در بخش توریزم ایفای وظیفه می کرد، وزارت اطلاعات و فرهنگ برنامه های خاص برای گردشگران گروهی و انفرادی داشت، اما امروز از یک سو تعداد زیاد از نقاط افغانستان ماین گزاری شده و از جانب دیگر جنگ ها هنوز ادامه دارد و پاکستان نمی گذارد که افغانستان ارام باشد و به همین دلیل توریست جرات نمیکند که به کشور ما بیاید.
قابل یاداوریست که در سال 2013 انستیتوت جهانگردی در افغانستان تاسیس شد.
مقام های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان این انستیتوت را برای معیاری ساختن ارائه خدمات برای جهانگردان و بهتر شدن صنعت توریزم در این کشور ایجاد کردند، اما امروز بر اثر جنگ های متداوم هنوز هم گردشگری صنعت توریزم کاهش یافته است.

 

تمایل دولت ترامپ برای همکاری با کنگره بر سر مجوز جنگ

سناتورهای ارشد آمریکایی بر این باورند که مقام‌های دولت ترامپ مایل به همکاری با کنگره هستند تا برای تصویب مجوز جدید عملیات نظامی علیه گروه تروریستی داعش، تلاش کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، سناتورهای آمریکایی روز چهارشنبه تاکید کردند: مقام های دولت ترامپ مایل هستند تا با کنگره بر سر تصویب مجوز جدید جنگ علیه تروریست های داعش، همکاری داشته باشند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه و جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در یک نشست استماع محرمانه در کمیته روابط خارجی سنا شهادت داده اند، جلسه ای که برای تصویب مجوز لازم برای عملیات جدید نظامی علیه تروریست های داعش در عراق و سوریه برگزار شده است.

کریس مورفی سناتور دموکرات در جمع خبرنگاران تاکید کرد: آنها آمادگی و عزم خود را برای همکاری در خصوص این مجوز اعلام کردند.

وزارت خارجه آمریکا نیز در نامه ای خطاب به باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز اعلام کرده است که دولت آمریکا به دنبال اختیارات بیشتر یا بازنگری قانون استفاده از نیروی نظامی مصوب سال 2001 میلادی نیست.

چارلز فالکنر از مقام های اداره امور حقوقی وزارت خارجه آمریکا نوشت: آمریکا اختیارات قانونی کافی برای انجام اقدامات لازم علیه القاعده و نیروهای وابسته به آن از جمله داعش در عراق و سوریه را دارد.

قانون استفاده از نیروی نظامی در سال 2001 میلادی چند روز پس از حملات 11 سپتامبر تصویب شده است و هدف اصلی از تصویب آن مقابله با القاعده و گروه های وابسته بوده است. برخی نمایندگان کنگره بر این باورند که این قانون مربوط به 16 سال پیش است و باید لغو شود، به خصوص به خاطر مبارزه با داعش، گروه تروریستی که در سال 2001 میلادی وجود نداشته است.

قانون اساسی آمریکا به کنگره و نه به رئیس جمهور این حق را داده است تا چنین اقدامات نظامی را تصویب و تایید کند. نمایندگان کنگره با کاخ سفید بر سر اختیارات بیشتر در زمینه سیاست خارجی اختلاف نظر دارند.

تلاش های کاخ سفید طی سال های اخیر برای اصلاح یا تغییر کلی این قانون به جایی نرسیده است.

 

به دلیل عدم همکاری منطقه ای آغاز پروژه کاسا 1000 نزدیک به 10 سال طول کشیده است

وزیر انرژی، آب و برق افغانستان می گوید که پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای برق افغانستان نسبت نبود چارچوب همکاری منطقوی با موانع زیادی مواجه است.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ علی‌احمد عثمانی وزیر انرژی، آب و برق کشور می گوید که افغانستان در راستای تطبیق پروژه‌های مربوط به انرژی با موانع بزرگ منطقه ای مواجه است، ولی هم اکنون این وزارت چارچوبی را برای انجام همکاری و رفع موانع منطقه ای ایجاد کرده است.
آقای عثمانی گفت: “بخاطر نبود چارچوب کاری لازم و عدم همکاری منطقه‌ای سبب شده که آغاز کار پروژه کاسا ۱۰۰۰ حدود ۱۰ سال طول بکشد”.
او خاطر نشان کرد که وزارت انرژی برای ایجاد چارچوب همکاری های منطقه ای، به صورت دوام دار تلاش می کند و این چارچوب در حال ایجاد شدن است.
وزیر انرژی و آب همچنین با این که پلان استراتیژی سکتور انرژی به منظور رسیدن به خودکفایی تکمیل شده، گفت که کشورهای فروشنده برق به افغانستان به دلیل نبود این برنامه قیمت برق را به خواست خود بر افغانستان تحمیل کرده‌اند؛ اما با حرکت افغانستان به سوی خودکفایی قیمت برق نیز کاهش خواهد یافت.
به گفته او، کشورهای فروشنده برق متوجه شده اند که افغانستان به سمت خود بسندگی در حرکت است و به همین خاطر چالش‌های را نیز ایجاد می کنند.
او تاکید کرد که افغانستان برای رسیدنی به خود بسندگی از لحاظ انرژی برق به ۴ تا ۵ میلیارد دالر نیاز دارد و دولت توان پرداخت این هزینه را ندارد. او از همکاران بین المللی و سرمایه گذاران بخش خصوصی خواست در این زمینه افغانستان را یاری رسانند.
به گفته او، برخی موانع بر سر راه سرمایه گذاران خصوصی در تامین انرژی کشور وجود دارد که باید برداشته شود.
وزیر انرژی و آب کشور همچنین در قسمت حفظ و مراقبت از تاسیسات آبی کشور گفت که پلان منظم ترتیب شده و پس از این جدی عمل خواهد شد. به گفته وی، پیش از این چنین برنامه ای وجود نداشته و به همین خاطر بسیاری از تاسیسات آبی کشور تخریب شده است.
دولت افغانستان برای تامین انرژی برق در کشور برنامه رسیدن به خود کفایی را در پیش گرفته و اعلام کرده است که به این منظور قرارداد ساخت چندین سد بزرگ آبگردان و تولید برق را امضا کرده و ساخت تعدادی از بندهای دیگر نیز در دستور کار است.

 

شلیک به سمت چین و اروپا

چین به امریکا: تجارت ربطی به کوریای شمالی ندارد.

راشا تودی : ترجمه رضا نافعی : امریکا می خواهد با توسل به  قوانین بازرگانی  به  مزیت  رقابتی  دست یابد. بنظر امریکا  مسئول موازنه منفی بازرگانی آن کشور چین و اتحادیه اروپا هستند. هم قانون می تواند درد را درمان کند  و هم با اعلام وضع اظطراری می توان  چینی ها و اروپائی ها را به زانو در آورد.

رئیس جمهور امریکا قصد داردچینی ها را با توسل به قوانین  بازرگانی محدود کند. چینی ها اجازه ورود به بازار خود را مشروط به دادن اطلاعات فنی می سازند. ولی ترامپ می خواهد از دادن اطلاعات فنی سر باز زند.  طبق قانون 1974 امریکا می تواند برای واردات از چین عوارض گمرکی را افزایش دهد. ترامپ قصد دارد با توسل به این قانون چین را مجبور به چشم پوشی از شرط  گرفتن اطلاعات فنی سازد.

پس از  انتقادهای ترامپ از چین در ارتباط با روش چین در برابر کره شمالی، که در توئیتر خود آن را علنی کرد، مناسبات سیاسی میان امریکا و چین چندان بی اشکال نیست. ترامپ  از این عصبانی است که چرا چین گام هائی جدی علیه کره شمالی برنداشته است. چین هم متقابلا  ترامپ را سرزنش کرد که بازرگانی ارتباطی با موضوع کره شمالی ندارد.

دیدارهای اقتصادی میان واشنگتن و پکن در ماه گذشته نیز بدون رسیدن به هماهنگی  سپری شد.  در این مذاکرات امریکا چین را متهم ساخت به این که  347 میلیارد مازاد بازرگانی چین  ناشی از دخالت دولت چین در امور بازرگانی است.

مقامات بازرگانی امریکا می خواهند با نقض حق ثبت اختراع  و نسخه برداری (Copyright) در چین  با آن کشور مقابله کنند. Willbur Ross وزیر بازرگانی امریکا افزون بر چین اتحادیه اروپا را نیز عامل کسر موازنه بازرگانی امریکا می داند.  کسری تجاری امریکا با اروپا در سال 2016 به 725،5 میلیارد دلاربالغ  گشت.

بنظر امریکا افزایش صادرات چین و همچنین اروپا متکی بر دادن کمک های مالی، اعتبارهای مناسب، ارفاق دربهای انرژی، قائل شدن ارفاق های مالیاتی سودآور و خرید و فروش املاک زیر بهای متداول در بازار  و انواع دیگر خدمات  مالی به صنایع تولیدی است.

پرزیدنت ترامپ حتی این امکان را دارد که برای بهینه ساختن وضع بازرگانی امریکا به قوانین وضع اضطراری متوسل گردد. اگر وضع اضطراری اعلام گردد قانون «International Emergency Economic Powers Act» دست و بال  رئیس جمهور را بیشتر باز می کند.

در هفته گذشته سنای امریکا بر تحریم های امریکا علیه روسیه، ایران و کره شمالی، که به زیان اتحادیه اروپاست، افزود. بروکسل تهدید کرد که دست به اقدامات متقابل خواهد زد و روسیه هم برای نخستین بار به گسترش تحریم ها علیه خود واکنش نشان داد. بیش از  755 تن از کارکنان سفارت امریکا در روسیه باید خاک روسیه را ترک کنند. برلین تحریم های  امریکا را » ناقض قوانین بین المللی»، به سود اقتصاد امریکا و افزایش مشاغل در آن کشور نامید.

 

راکت استینگر بازگشت میکند

بازگشت راکت های اردوی آمریکایی برای تهدید و ارعاب روسیه است.

سپوتنيک : راکت های استینگر در سالهای اخیر در افغانستان و عراق بطور فعال مورد استفاده قرار نه گرفت ، و علت اصلی آن این بود که در جنگهای اخیر کمتر مورد نیازقرارگرفته است، واز آنها بصورت شاید وباید استفاده نه شده است. چرا که ایالات متحده آمریکا در حال حاضر برتری هوایی دارد.

اما اگر نیرو های زمینی با د شمن تقریبآ به همان اندازه قوی مواجه شود و نیروهای هوایی با آمریکا رقابت کند، در انصورت راکت های استینگر در برابر طیاره ها، و هلیکوپتر ها موقف خود را بیشتر بدست می آورند، و در میدان جنگ به این سلاح ترجیح داده خواهد شد.

ازاین راکت ها میتوان برای از بین بردن طیارات بدون سرنشین استفاده شود. به اساس فرضیه، راکت استینگر به طور فزاینده در حالات مبارزه علیه شورشیان و یا هم در جنگ ها ی ترکیبی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. طبق نظریات طراحان — راکت استینگر اردوی امروزی قادر به از بین بردن هواپیماهای بدون سرنشین متحرک و کوچک است. استفاده از مواد انفلاقیه مدرن — اجازه می دهد که انفجار راکت در نزد یکی هدف اصابت کند، هنگامی که از سیستم آونجر Avenger که بر روی وسایل نقلیه جنگی نصب شده پرتاب صورت گیرد. استینگر هوا پیماهای کوچک بدون سرنشین mini-drones را در فاصله یک کیلومتری از بین میبرد. به دلیل اینکه با فیوز مجاورتی مجهر است — واز تکنولوژی مدرن استفاده شده برای شناسایی و ومنهدم کردن اهداف کوچکتر که در حال حرکت میباشد، به طور سنتی استفاده بعمل میاید.
از مایش اتش محاربوی که طی آن برای اولین باراز فیوز مجاورتی استفاده بعمل امد، در ماه اپریل سال گذشته در پایگاه هوایی اگلین (Eglin AFB) فلوریدا صورت گرفت. به گزارش طراحان ارتش، راکت های استینگر زمانی مشهور شد که در سال 1980 علیه هلیکوپترهای روسی در افغانستان مورد استفاده قرار گرفت.

در طول این سالها این راکت کوچک هم توسط شانه وهم توسط واسطه نظامی انتقال می شد، وتوسط ان انداخت صورت گرفته است. این راکت در برابر هواپیماها و هلیکوپترهای دشمن مورد استفاده قرار میگرفت. علاوتأ راکت استینگر میتواند هوا پیماهای کوچک mini-drones، که وزن آن از 2 تا 20 کیلوگرام باشد از بین ببرد. این مطلب را “لئونارد وین” که یکی از پیشگامان توسعه سیستم های استینگر میباشد در مصاحبه اختصاصی با مجله Scout Warrior بیان نموده است.

فیوز مجاورتی در تکنالوژی جدید مورد استفاده قرار گرفته ومیتواند اهداف را از بین برده و توانایی راکت استینگر را بالا ببرد. این راکت مجهزبه ليزر میباشد.

«آنتن این راکت در اطراف کلاهک (قسمت محاربوی) قرار گرفته، و در صورتیکه راکت نتواند به هدف برسد قادر است که سیگنال مربوطه را انتقال دهد، ود ر ضمن انفجار میکند. آنتن مسیر حرکت را به هدف سوق میدهد. و قسمت محاربوی راکت یا سر گلوله هدف را سوراخ میکند». — این مطلب را لیونارد توضیح داد.

زمان نزدیک شدن به هدف و سرعت نور اسانترین ارزش تعریف شده است — تعین کردن مسافه لیزری — به مانند سیستم آونجر Avenger،میباشد که قادر به استفاده از یک الگوریتم کامپیوتری برای تعیین فاصله دقیق به هدف میباشد. این مطلب را مدیر ارشد سابق علمی ارتش بیان داشته است.

د گروال جاک وارشم (Chuck Worshim)، رئیس پروژه سیستم های محافظوی در برابر راکتهای کروز با خبرنگار مجله Scout Warrior طی یک مصاحبه گفت.
«تهدیدات در حال تغییر است و امروز خوشبختانه با نصب کردن فیوز مجاور، استینگر میتواند طیاره بدون سرنشین کوچک را از بین ببرد. راکت استینگر خط السیر حرارت را تعقیب میکند. یکی از چالش های مرتبط به طیاره های بدون سرنشین کوچکتر اینست که آنها طوری که دیگر هلیکوپترها و طیارات ساخته شده است مشخصه حرارتی ندارد».

این راکت ها توانایی ان را دارد که اهداف مریی و غیر مریی را از بین ببرند راکت استینگرمیتواند به هدف نفوذ کرده و منفجر شود، و یا بلافاصله با برخورد به هدف انفجار کند. این مطلب را وارشم بیان نموده است. راکت استینگر میتواند بطور مستقلانه و یا هم باسیستم های دیگر با استفاده از تکنالوژی کنترول شود.
سیستم پرتاب Avenger، در وسیله نقلیه (موتر) هاموی Humvee نصب شده است که میتواند راکت استینگر را شلیک کند، و یا هم از ماشیندار که قطر ان 12,7 ملیمتر میباشد، برای از بین بردن اهداف زمینی و طیارات که در ارتفاع پایین پرواز میکند استفاده بعمل آید. راکت ستینگر در شعاع 8 کیلومتر فعالیت کرده میتواند. و سرعت ان از بزرگترین راکت Longbow Hellfire زیادتر است.

راکت های Hellfire در اصل برای از بین بردن تانکها بکار برده می شد یعنی راکت ضد تانک بود. قسمت محاربوی ان بسیار بزرگ است مگر امروز از آن برای از بین بردن طیف گسترده ای از اهداف دشمن استفاده بعمل میاید.
«هنگامیکه راکت استینگر از اونجر پرتاب میشود میتواند تمامأ اطلاعات راجع به هدف را بدست بیاورد، که آنها لزوماً در خط دید موجود نیست. اله نصب قابل حمل و نقل استینگر را میتوان به آن هدف توجیه نمود که در خط دید قرار دارد»- ابن مطلب را اورشیم بیان داشت. از راکت های استینگر در سالهای اخیر در عراق و افغانستان استفاده نشده بود. این عمدتآ به دلیل وضعیت جنگی ارتباط دارد و از سوی دیگر ایالات متحده آمریکا در حال حاضر برتری هوایی دارد. اما اگر نیروهای زمینی با دشمن تقریبأ به همان اندازه قوی باشد و نیروهای هوایی میتواند با آمریکا رقابت کند در انصورت راکت استینگر به سلاحی تبدیل میشود که به مقابل هلیکوپترها و طیارات استعمال خواهد شد.
برعلاوه این راکت ها برای از بین بردن طیارات بدون سرنشین کوچک مورد استفاده قرار خواهد گرفت، ونیز از این راکت ها به طور فزاینده در حالات مبارزه علیه شورشیان، یا جنگ های ترکیبی استفاده خواهد شد.

 

تجمع طرفداران ائتلاف ملی نجات افغانستان در مزار شریف

در شهر مزار شریف در شمال افغانستان؛ هواداران گروه موسوم به ائتلاف ملی برای نجات افغانستان، تجمعی اعتراضی برگزار کردند. این ائتلاف را ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، عطا محمد نور، والی ولایت بلخ و محمد محقق، معاون ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی، یک ماه پیش در شهر آنکارای ترکیه تشکیل دادند. این ائتلاف می گوید هدفش فشار بر حکومت برای انجام اصلاحات گسترده است. عالیه رجایی گزارش می دهد.

 

داعش (طالب وپشتون ) مسئولیت حمله به مسجد جوادیه هرات را به عهده گرفت

داعش مسئولیت حمله مرگبار سه شنبه شب در هرات را به عهده گرفته. حمله به مسجد جوادیه دستکم ۲۹ کشته به جای گذاشت. اشرف غنی، رئیس جمهوری گفته که هدف گرفتن مساجد، نمی تواند میان شیعه و سنی تفرقه بیاندازد. محمد قاضی زاده از هرات گزارش می دهد:


اولین پرتاب مغناتیسی جنگنده از روی ناو هواپیمابر آمریکایی+فیلم

ناو هواپیما بر «یو.اس.اس. جرالد آر. فورد» برای اولین بار یک جنگنده را با کمک منجنیق الکترومغناتیسی پرتاب کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام‌جم آنلاین، طبق گفته پنتاگون این ناو جنگی اتمی که ماموریت خود را به تازگی شروع کرده، روز 28 ژوئیه برای اولین بار توانست با استفاده از یک فناوری جدید به نام «سامانه پرتابگر الکترومغناطیسی» (EMALS) یک جنگنده بوئینگ اف/ای-۱۸ سوپر هورنت را به هوا پرتاب کرده و سپس آن را با یک فناوری جدید دیگر برروی عرشه خود فرود بیاورد.
در دید اول پرواز جنگنده بوئینگ اف/ای-۱۸ سوپر هورنت از روی عرشه ناو “یو.اس.اس. جرالد آر. فورد” و فرود آن برروی این ناو به نظر ساده و معمولیست، اما بر خلاف شباهت ظاهری موجود، این پرواز و فرود مبتنی بر فناوری پیشرفته جدیدی است که برای نخستین بار در دریا برروی این ناو با موفقیت آزمایش شد.
در این فناوری، هواپیمای جنگنده برروی یک ریل مغناطیسی قرار گرفته و با شتاب بالا مانند منجنیق به سمت جلو حرکت داده می‌شود.
براساس نظرات مقامات دفاعی آمریکا، «سامانه پرتابگر الکترومغناطیسی» به ناوهای هواپیمابری که دارای عرشه کوچکی هستند که امکان ساخت باند برای اوج گرفتن هواپیما برروی آن وجود ندارد این امکان را می‌دهد که با صرف هزینه و انرژی اندک، جنگنده‌های خود را به پرواز درآورند و سپس با یک سرعت‌گیر مغناطیسی به جای سرعت‌گیرهای هیدرولیک قدیمی آن را مجددا برروی عرشه فرود بیاورند.
در حال حاضر، ناو هواپیمابر “یو.اس.اس. جرالد آر. فورد” تنها ناوی است که به این فناوری مجهز است.


پیشنهاد «هیل» به ترامپ : تغییر حکومت ایران از درون

نشریه کنگره ی آمریکا با نام هیل به کاخ سفید پیشنهاد کرده است که در بازبینی سیاست هایش در قبال ایران، تغییر حکومت از درون را مد نظر داشته باشد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مشرق، این نشریه با اشاره به اظهارات رکس تیلرسون وزیر امور خارجه و جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا که ایران را «بزرگترین تهدید علیه منافع آمریکا در خاورمیانه» نامیده اند، نوشت: «بازبینی سیاست که شورای امنیت ملی ترامپ در حال انجام آن است بایستی تغییر حکومت از درون را شامل شود.»
هیل می نویسد که این بازبینی سیاستی، بایستی برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را نیز دربرگیرد.
دولت ترامپ بعد از اولین اعلام پایبندی ایران به برجام در ماه آوریل سال جاری اطلاع داد که در حال بازبینی سیاست‌های خود در قبال ایران است. نتیجه این بازبینی‌ها که توسط چندین سازمان در دولت آمریکا انجام می‌شوند، پایبندی آمریکا به برجام یا خروج از آن را تعیین خواهد کرد.
«جورف رابرت»، سفیر اسبق آمریکایی گفت: «سیاست ما بایستی به معارضانی در ایران که از دموکراسی، حقوق بشر و دولت سکولار حمایت می‌کنند و روی سرکوبگری، موشک و سلاح هسته‌ای تمرکز ندارند، امیدواری و حیات بدهد.»
این نشریه در بخش دیگری از این یادداشت تاکید می کند: دونالد ترامپ به دلیل آنکه توافق هسته‌ای با ایران را «فاجعه» نامیده باید روش‌هایی برای خروج از این توافق، بدون لطمه زدن به منافع آمریکا پیدا کند. در ادامه می نویسد که سیاست آمریکا در خصوص ایران، بایستی به بازرسی‌های ‘هر زمان و هر مکان’ از تمامی سایت‌های هسته‌ای ایران منجر شود.

 

توصیه آلمان به آمریکا : با اتحادیه اروپا برای تحریم های ضد روسیه مشورت کن

وزارت امور خارجه آلمان به آمریکا پیشنهاد کرد که مشاوره ی نزدیکی با اتحادیه اروپا پس از امضای بسته ی تحریم های ضد روسی توسط رئیس جمهور این کشور دونالد ترامپ ، داشته باشد.

به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه ی وزارت خارجه آلمان آمده است: « تصمیم نهایی در واقع به ترامپ بستگی دارد که چطور این قانون را دستور دهد. ما مصرانه مذاکره ی تنگاتنگی را با اتحادیه ی اروپا پیشنهاد می کنیم.»
پیشتر وزیر اقتصاد آلمان نیز گفته بود که پروژه تحریم های ضد روسی آمریکا قوانین بین المللی را نقض می کند.
وزیر امور خارجه آلمان بیان داشت که اتحادیه اروپا اقدامات دفاعی در صورت اجرای تحریم های آمریکا که در واقع سیاست صنعتی با شعار « آمریکا قبل از همه » است مبذول خواهد داشت.

 

رو شدن اختلاف های وزیر خارجه آمریکا و ترامپ

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا برای اولین بار به طور علنی گفته که سر مواردی از جمله توافق اتمی ایران با دونالد ترامپ رئیس جمهوری، اختلاف نظر دارد. او که دیشب در یک کنفرانس خبری در واشنگتن به سوالات خبرنگاران جواب می داد، گزارشهایی را تکذیب کرد که بر اساس آنها از وضعیت سرخورده شده و دنبال راهی ایست برای کناره گیری. فرداد فرحزاد گزارش می‌دهد.

 

 

 

انفجار هرات 30 قربانی گرفت

تعداد کشته شدگان در حادثه انفجار هرات در افغانستان به 30 نفر رسید 

به گزارش اسپوتنیک، منابع بیمارستانی اعلام کردند که در انفجار انتحاری دو پشتون افغان امشب هرات در نزدیکی مسجد جوادیه واقع در بکرآباد 30 تن کشته و 30 تن مجروح شده اند.

این حمله انتحاری توسط دو نفر با استفاده از سلاح و بمب دستی در بین نمازگزاران رخ داده است. به گفته منابع محلی، تروریست های انتحاری با هدف قرار دادن نمازگزاران، شروع به پرتاب بمب دستی کرده و در نهایت جلیقه های انتحاری را منفجر کرده اند. محمدرفیق شیرزی سخنگو مدیر اداری بیمارستان مرکزی هرات می گوید که تیم پزشکی این مرکز در حال مداوای زخمیان حادثه است.


سفارت امریکا انبارها و ویلاها را در روسیه تخلیه می کند

کارکنان سفارت امریکا در مسکو تمام اموال و دارایی خود را از ویلا و انبارها خارج کردند.

به گزارش اسپوتنیک، کارکنان سفارتخانه امریکا در مسکو اموال و دارایی خود را به درخواست وزارت امور خارجه روسیه  از ویلاها و انبارهایی که تا پیش از این در اختیار نهادهای دیپلماتیک امریکا قرار داشت، تخلیه کردند.

خبرگزاری تاس می نویسد: «سفارتخانه امریکا در روسیه می توانست ویلای دیپلماتیک در منطقه سربریانی بور دسترسی داشته باشد. مابقی وسایل و مبلمان، وسایل اشپزخانه و باربکیو و همچنین وسایل بازی کودکان را از این محل خارج کردند. علاوه بر این، تمام وسایل از انبارها بیرون برده شد».

پیشتر گفته شده بود که یک گروه از نیروهای پلیس ویلای سفارت امریکا را تحت کنترل گرفتند.

روز 28 جولای وزارت امور خارجه روسیه یادداشتی را برای سفیر این کشور ارسال کرده و از نهاد دیپلماتیک خواست که از ابتدای اوت ویلای سربریانی بور را تحویل داده و انبارهای خیابان داروژنی را تحویل دهند. این اقدام در پاسخ به ضبط اموال روسیه در امریکا و تحریم های اخیر امریکا علیه روسیه صورت گرفته است.

 

شرایط نامعقول امریکا در خصوص دارایی دیپلماتیک روسیه

سرگی ریابکوف: ایالات متحده امریکا با طرح شروط غیرقابل اجرا در خصوص دارایی دیپلماتیک روسیه، کاسه صبر ما را لبریز می کند.

به گزارش اسپوتنیک، سرگی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد که امریکا با طرح شروط غیرقابل اجرا، کاسه صبر روسیه را لبریز می کند. وی همچنین به روزنامه نگاران گفت: «دارایی دپیلماتیک روسیه به فدراسیون روسیه تعلق دارد و از مصونیت کامل برخوردار است. اما در زمان اوباما، دستگاه ریاست جمهوری این دارایی را ضبط کرد.

ما هفت ماه صبر کردیم. فردا دقیق هفت ماه کامل می شود. این دارایی مسترد نشد. آنها می خواستند شرایط غیرقابل اجرا را بر ما تحمیل کنند، و امروز کاسه صبر ما لبریز شده است».

وی در ادماه اظهار کرد که رای گیری در مجلس کنگره امریکا برای تصویب تحریم ها باعث شد که ما به رفتارهای امریکا واکنش نشان بدهیم.

معاون وزیر امور خارجه روسیه توضیح داد که تصویب این قانون و وضع تحریم هایی علیه روسیه باعث می شود که تصمیمات اتخاذ شده در زمان اوباما، قدرت بیشتری پیدا کنند. این قوانین برای بوجود آوردن مشکل در روابط ما و بوجود آوردن شرایط نامطلوب برای روسیه — شریک قابل اعتماد امریکا است.

وزارت خارجه روسیه روز جمعه از امریکا خواست که تا اول سپتامبر سال جاری تعداد دیپلمات هایش را در روسیه کاهش دهد.

علاوه بر این از وزارت خارجه امریکا خواسته شده که از اول اوت انبارهای این سفارتخانه و ویلاها را تحویل دهد.

سفیر روسیه پس از دریافت یادداشت وزارت خارجه روسیه، اظهار تاسف عمیق کرد.

 

واکنش تند مک کین به اخراج 775 دیپلمات آمریکایی از خاک روسیه

مک کین اعلام نمود، پوتین بهای سنگین حمله به دموکراسی آمریکا را خواهد پرداخت.

به گزارش اسپوتنیک، سناتور آمریکا به اخراج دیپلمات های آمریکایی واکنش تندی نشان داد.

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از فرانت‌نیوز می نویسد: “اخراج دیپلمات های آمریکا از طرف پوتین رئیس جمهور روسیه غافلگیرکننده نیست، به هر حال او و نوچه‌هایش بهای حمله به دموکراسی آمریکا را می‌پردازند”.

به گزارش اسپوتنیک، در هفته گذشته به نقل از مصاحبه ولادیمیر پوتین با ولادیمیر سالاویوف مجری کانال تلوزیونی دولتی روسیه: ” شرایط کار در بخش دیپلماتیک بسیار حساس است. از آنجا که بیش از یک هزار نفر از کارکنان — دیپلمات ها و متخصصان (آمریکایی) —  در روسیه کار کرده اند و هم اکنون نیز مشغول به کار هستند، 775 نفر از کارکنان اضافی آمریکا در روسیه باید خاک فدراسیون روسیه را ترک کنند”.

از سوی دیگر رئیس جمهور روسیه بار دیگر تاکید کرد: از نقطه نظر دیپلماتیک، این کار “بسیار حساس و مهم” است.

در تاریخ 27 ژوئن، مجلس سنای آمریکا، لایحه ای  تشدید تحریم علیه روسیه، ایران و کره شمالی را تصویب کرد.

 

اروپا: شعار آمریکا در صدر، قابل قبول نیست

آلمان از سیاست های تحریمی آمریکا به بهانه دفاع از خود، به شدت انتقاد نمود.

وزیر امور خارجه آلمان در اظهار نظری از سیاست های تحریمی آمریکا به بهانه دفاع به شدت انتقاد نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سخنان وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه با راینیشه پست، اتحادیه اروپا در خصوص سیاست های دفاعی ایالات متحده آمریکا اقدماتی را اتخاذ خواهد نمود. آمریکا به بهانه سیاست های صنعتی؛ تحریم هایی با شعار “امریکا در صدر” را گسترش می دهد.

به نقل از زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان، برای اروپا غلبه بر بحران اوکراین و فشار سیاسی به مسکو مهم است. اما با این وجود این اقدامات در صورت هماهنگی “مشترک و همبستگی” اتحادیه اروپا و آمریکا قابل تحقق است.

به نقل از این مقام آلمانی: “هنوز وقت است. دونالد ترامپ هنوز لایحه تشدید تحریم ها علیه روسیه را تصویب ننموده است. در هر صورت، این لایحه توسط ما اروپایی ها پیش از تصویب به مشورت گذاشته می شود”.

پیش از این، وزیر اقتصاد آلمان اعلام نموده بود: “پیش نویس تحریم های ایالات متحده علیه روسیه، نقض قوانین بین المللی است”.

گفتنی است، 28 ژوئیه، مجلس سنای ایالات متحده لایحه تشدید تحریم ها علیه روسیه را به تصویب رساند.


آغاز مانور نظامی ترکیه و قطر

نیروهای زمینی ترکیه و قطر مانور مشترکی را با حضور 250 سرباز و بیش از 30 ماشین زرهی آغاز کردند.

به گزارش اسپوتنیک، در فاز اول این مانور زمینی 250 سرباز و بیش از 30 ماشین زرهی شرکت دارند و در فاز دوم که در خلیج فارس برگزار خواهد شد، کشتی های دو کشور وارد خواهند شد.

مقامات رسمی ترکیه اظهار کردند که مانور نظامی طبق توافقات صورت گرفته برای بالا بردن میزان آمادگی دو کشور و حمایت از ثباث در منطقه است.

پایگاه نظامی ترکیه در قطر فعال است و یکی از شروط کشورهای عربی خلیج فارس برای از سرگیری ارتباطات با قطر، خروج ترکیه از این کشور است. عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر اوایل ماه ژوئن روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده و این کشور را به حمایت از تروریسم و مداخله در امور سایر کشورها متهم نمودند.

 

 

حمله به سفارت عراق در کابل دو کشته و سه زخمی به‌جا گذاشت

سفارت عراق در منطقه شهر نو کابل در مرکز شهر کابل قرار دارد

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که حمله به سفارت عراق با کشته شدن تمام مهاجمان بعد از حدود ۴ ساعت درگیری پایان یافته است. در این رویداد ۲ محافظ این سفارت کشته و ۳ نفر دیگر مجروح شدند.

در خبرنامه این نهاد آمده که سه “تروریست” در درگیری با نیروهای ویژه پلیس کشته شده‌اند.

براساس اعلام این نهاد، نیروهای ویژه پلیس با اقدام سریع و به‌موقع به محل حمله رسیدند و در اقدام نخست سفیر، معاون سفیر و کارمندان سفارت را از محل رویداد به مکان امن انتقال دادند.

این وزارت تاکید کرده که به هیچ کارمند این سفارت آسیب نرسیده و یک پلیس ملی افغانستان به گونه سطحی زخمی شده ‌است.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را پذیرفته ‌است.

ضیا شهریار، بی‌بی‌سی

حمله به سفارت عراق در کابل در نوع خود بی‌سابقه است. هیچگاهی در سال‌های اخیر دیپلمات‌ها، سفارت یا شهروندان عراقی در افغانستان مستقیما هدف حمله قرار نگرفته‌اند.

سفارت عراق در کابل دو هفته پیش مراسمی را برای تجلیل از پیروزی نیروهای عراقی در موصل برگزار کرد و سفیر عراق در افغانستان به خبرنگاران گفت نیروهای عراقی این کشور را به “صورت کامل” از وجود داعش پاکسازی خواهد کرد.

هرچند به نظر می‌رسد که نیروهای امنیتی افغانستان به صورت سریع و موثر به حمله امروز واکنش نشان دادند و هیچ آسیبی به دیپلمات‌های عراقی وارد نشد، اما این حمله یکبار دیگر این نگرانی را تایید می‌کند که داعش در افغانستان به گونه‌ای نیرومند شده که حالا می‌تواند هر جایی را که بخواهد حتی در پایتخت افغانستان هدف قرار دهد.

با این حال، مقام‌های افغان به داعش به عنوان نام دیگری از پیکارجویان افراط‌گرا نگاه می‌کنند که برای منافع کشورهای منطقه اسلحه برداشته‌اند.

در این خبرنامه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) عامل حمله دانسته شده و آمده که هدف این گروه “ایجاد وحشت، ترس و کشتار افراد بی‌گناه است.”

وزارت خارجه عراق اعلام کرده که در این حمله ۲ محافظ امنیتی این سفارت کشته شده‌اند. این نخستین بار است که سفارت عراق در افغانستان هدف حمله مهاجمان قرار می‌گیرد.

وزارت کشور افغانستان قبلا گفته بود که ساعت ۱۱:۱۰ صبح امروز، دوشنبه ۹اسد/مرداد یک گروه “چهار نفری تروریستان انتحاری” به سفارت عراق در جاده چهاراهی انصاری در حوزه چهارم امنیتی کابل حمله کردند.

در خبرنامه این وزارت آمده بود که در نخست یک “تروریست” مواد انفجاری همراهش را در مقابل در ورودی سفارت انفجار داد و به دنبال آن سه “تروریست” دیگر وارد سفارت شدند.


عربستان و آمریکا عامل جنگ یمن

حمایت های آمریکا از عربستان سعودی باعث جنگ یمن شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نشریه نشنال اینترنست در مقاله ای به حمایت های آمریکا از عربستان سعودی می پردازد و این حمایت ها را عامل جنگ یمن می داند.

نویسنده این مقاله، متئو بیتی از سیاست خارجی واشنگتن و حمایتش از هم پیمانان آمریکا از جمله عربستان انتقاد کرد و نوشت: حمایت واشنگتن از ریاض باعث بروز جنگ فاجعه باری در یمن شده است. احتمال فاجعه مشابهی در بحرین وجود دارد.

وی تصریح کرد: “همانطور که حمایت آمریکا از سیاست های عربستان باعث وقوع هرج و مرج و دشمنان در یمن شده است؛ طولی نکشید که همین سیاست عربستان باعث چیزی مشابه در شرق عربستان و در بحرین می گردد”..

متئو بیتی به شکایت جوامع شیعه از تبعیض اجتماعی اقتصادی علیه خود در عربستان و بحرین اشاره کرد و نوشت: “ادعای عربستان مبنی بر اینکه رهبر جهان اهل سنت است؛ حتی در درون خود این جهان نیز از اجماع نظر برخوردار نیست. اختلاف کنونی آل سعود با ترکیه و قطر خود گواه این مدعا است”.

گفتنی است، از سال 2015 به بعد، کشور یمن به دلیل حملات عربستان و جنگ داخلی در بحران به سر می برد.


انتشار آخرین جزئيات از حملات 2 ساله عربستان به یمن

سازمان ملل، آمار 2 ساله قربانيان و حملات عربستان سعودي به يمن را منتشر نمود.

به گزارش اسپوتنيک به نقل از تسنيم، حملات عربستان به یمن تا کنون ۱۶ هزار قربانی به همراه داشته است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، فراگیر شدن بیماری وبا در يمن، تعداد تلفات در این کشور را به شدت افزایش داده است. از ميان 16 هزار کشته در يمن، 10 هزار تن از جان باختگان در یمن غیر نظامی هستند. بیش از یک هراز غیرنظامی یمنی نیز در دو سال گذشته به علت انفجار مین در این کشور کشته یا معلول شده اند. 3 ميليون نفر آواره شده اند.

بسیاری از یمنی ها در آستانه قحطی و گرسنگی قرار دارند. دست کم 8 میلیون کودک در گرسنگی و تشنگی روزگار می گذرانند.
شايان ذکر است، از سال 2015 به بعد، کشور يمن به دليل حملات عربستان و جنگ داخلي در بحران به سر مي برد.

 

وبا و گرسنگی جان 80 درصد کودکان یمن را تهدید می کند

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی با تشریح اوضاع بغرنج یمن نوشت که جنگنده‌های عربستان اکثر زیرساخت‌های یمن را نابود کرده و مردم این کشور به آب تمیز و بهداشتی دسترسی ندارند و گرسنگی و وبا جان ۸۰ درصد از کودکان یمنی را با خطر مواجه کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی نوشت که سازمان ملل هشدار داده که کودکان یمن گروهی هستند که در حال تحمل سختی‌های جنگ یمن بوده و 80 درصد از کودکان این کشور احتیاج مبرم به غذا داشته و دو میلیون کودک نیز از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند.
سه سال تجاوز عربستان به یمن، کشتارهای زیادی به همراه داشته و میلیون‌ها نفر از مردم این کشور علاوه بر اینکه با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند، آواره شده‌اند.
همچنین اقدام جنگنده‌های عربستان در نابودی زیرساخت‌های این کشور بدان معناست که 14.5 میلیون نفر از جمعیت این کشور که 8 میلیون نفر آنها را نیز کودکان تشکیل می‌دهند به آب تمیز و بهداشتی دسترسی نداشته و انتظار می‌رود که تعداد موارد بیماری وبا در این کشور تا پایان سال جاری میلادی به 600 هزار نفر برسد.
“بسمارک سوانگین” مسئول ارتباطات یونیسف گفت که نیمی از موارد احتمالی ابتلا به وبا و 25 درصد از تلفات این بیماری از کودکان بوده است.
بر اساس گزارش‌ها، صحنه‌هایی که در بیمارستان‌ها مشاهده می‌شود بسیار بغرنج و رقت انگیز بوده به گونه‌ای که کودکان بر روی زمین بیمارستان‌ها بوده و قادر به حرکت نبوده و پدران و مادرانشان نیز بدون هیچگونه توانایی در کنارشان قرار دارند.
سوانجین می‌گوید: زمانی که از مادران این کودکان درباره وضعیت پیش آمده سوال می‌شود تنها می‌گویند که امور خودشان را به خدا سپرده‌اند و این تمامی چیزی است که می‌توانند بگویند که نشان دهنده وسعت یاسی است که آن را احساس می‌کنند.
“کارولین آنینگ” مشاور سازمان نجات کودکان می‌گوید: سالن‌های عیادت بیماران در بیمارستان‌ها با نقص شدید تجهیزات و نیروی انسانی مواجه بوده و کودکان بر روی زمین بیمارستان معالجه می‌شوند و بر روی هر تخت 6 کودک خوابیده‌اند.
وی افزود: کشورهای مختلف تعهد داده بودند که طی سال جاری 2.1 میلیارد دلار به صورت کمک‌های بشردوستانه به یمن بدهند اما تا کنون فقط یک سوم از این کمک‌ها محقق شده است.
بسته بودن بندر اصلی الحدیدة و فرودگاه صنعاء نیز به پیچیده شده اوضاع منجر شده است.

 

حضور تیم ایران در مسابقات نظامی “نبرد تانک ها” در روسیه

کاروان ورزشی ایران برای شرکت در مسابقات نبرد تانک ها، تک تیراندازی، تکاوران دریایی و … وارد روسیه شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در مسکو، ایده و ابتكار برگزاری مسابقات نظامی با تجهیزات سازمانی و در یك فضای واقعی از سه سال قبل توسط روسیه آغاز شد. از دور اول در سال 2015 از ایران برای شركت در این مسابقات دعوت به عمل آمد. پس از ارزیابی روند این مسابقات ایران از دومین دوره یعنی سال 2016 در این مسابقات حضور یافت.

در دوره گذشته ایران، در 7 رشته بیاتلون تانك (نبرد تانک ها) نفربر، غواصی، كوهستان، هوابرد، تك تیرانداز، و دربی دریایی (تكاوران دریایی) شركت نمود. در واقع در دوره گذشته ایران در مجموع در رده پنجم تیمی قرار گرفت.

در این دوره از مسابقات نظر به كیفیت برگزاری و تأثیر آن در مهارت آموزی و انتقال تجربه های نظامی، از طرفی با توجه به اهمیت توسعه روابط با كشور همسایه روسیه، تیم ایران در 13 رشته شركت نموده است كه البته این مسابقات در این دوره در پنج كشور روسیه، چین، بلاروس، جمهوری آذربایجان و قزاقستان برگزار می شود و تیم ایران به جزء بلاروس در چهار كشور حضور دارد.

افتتاحیه این مسابقات برابر برنامه و با تنظیم خوبی در مورخه 07/05/96 با حضور وزیر دفاع روسیه ژنرال شایگو و سایر مسئولین نظامی روسیه و مقامات نظامی كشورهای شركت كننده در منطقه آلابینو با پیام آقای پوتین و سخنرانی وزیر دفاع روسیه انجام شد.

در این دوره 28 كشور شركت كرده اند از طرف نیروهای مسلح ایران ، امیر سرتیپ محمد حسن باقری معاون آموزش و پژوهش ستاد كل نیروهای مسلح به همراه تیمی چهار نفره به نمایندگی از رئیس ستاد كل نیروهای مسلح در افتتاحیه حضور یافتند. در كنار حضور هیئت ایرانی، وابسته نظامی ایران در روسیه و مقاماتی دیگر از سفارت ایران در روسیه حضور داشتند.

گفتنی است، ایران در نظر دارد برای سال آینده حداقل در دورشته برای میزبانی اعلام آمادگی نماید.

 

دونالد ترامپ دوباره تلافی کرد

اين بار، انتونی اسکاراموچی از کاخ سفيد اخراج مي شود

به گزارش اسپوتنيک به نقل از نيويورک تايمز، اين بار دونالد ترامپ مدير ارتباطات کاخ سفيد يعني انتونی اسکاراموچی را اخراج مي کند.

رسانه های گروهي آمريکا خبر اخراج انتونی اسکاراموچی را منتشر نموده اند.

نیویورک تایمز، با استناد به سه منبع نزدیک به دولت خبر اخراج مدير ارتباطات کاخ سفيد را اعلام نمود.

گفتني است، در تاريخ 28 ژوئن انتونی اسکاراموچی  در گفتگو با روزنامه نگار ها به انتقاد از دولت ترامپ پرداخت.


شلیک های تحریک آمیز آمریکایی ها در خلیج فارس

خلیج فارس دوباره در مرکز توجه قرار دارد و به نظر می رسد که می تواند به صحنه رویارویی قدرت ایران و ایالات متحده آمریکا تبدیل شود.

آمریکا در سال های اخیر حضور نیروی نظامی دریایی خود را در آبهای خلیج فارس به طور جدی گسترش داده است و اکنونسعی دارد با ترفند های مختلف و تحریک آمیز، ایران را به انجام اقدامات سختگیرانه نظامی وادار کند.
این بار آمریکایی ها تلاش کردند که یک بار دیگر صبر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در معرض آزمایش بگذارند، اما با ناکامی مواجه شدند.
شبکه تلویزیونی آمریکایی «سی‌اِن اِن» روز چهار شنبه 4 مرداد ماه با استناد به دو منبع آگاه از مقامات نظامی آمریکایی که خواستند نام هایشان فاش نشود، در خبر فوری اعلام کرد که یک فروند رزم ناو آمریکایی Thunderbolt به سمت قایق گشت زنی ایرانی در بخش انتهایی خلیج فارس شلیک هشدار فرستاده است.

بر اساس این گزارش، مقامات نظامی آمریکا مدعی شدند که قایقهای ایرانیتندرو با سرعت بالا حرکت کرده و به حدود 150 یاردی ناو آمریکایی نزدیک شده بودند.
به گفته این مقامات آمریکایی، قایق ایرانی احتمالا متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده و به هیچ کدام از علائم ارتباطی شناخته‌شده بین‌المللی برای اعلام وضعیت خطر، اعم از تماس‌های رادیویی، شلیک منور و پنج انفجار کوتاه توجهی نکرده‌ استتا نهایتا با شلیک هشدار ناو آمریکایی Thunderbolt مواجه شدند.
مقامات مذکور پنتاگون مدعی شدند کهقایق ایرانی در این مرحله دیگر به سمت رزم ناو آمریکایی Thunderbolt را نزدیک نشده و برای چند ساعت اقدام به گشت‌زنی در آبهای اطراف کرده است.
منطقه سوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این بهانه تراشی های آمریکایی برای جنگ افروزی توجه نکرده است ولی در برابر این ادعاهای واهی مقامات امریکایی ساکت هم نمانده و در اطلاعیه خود چنین پاسخی داد:
«صبح امروز یک رزم ناو امریکایی در شمال خلیج فارس به سمت یک شناور گشتی نیروی دریایی سپاه که در آبهای بین المللی در حال گشت زنی بود حرکت کرد و به قصد تحریک و ایجاد هراس مبادرت به شلیک دو گلوله هوایی کرد. ناور نیروی دریایی سپاه بدون اعتنا به رفتار غیر حرفه ای و تحریک آمیز آنها به مأموریت خود ادامه داد و پس از مدت کوتاهی شناور امریکایی منطقه را ترک کرد».
سرهنگ نیروی زمینی و هوایی سپاه که خواست نامش فاش نشود، در گفت و گو با Sputnik این حادثه در خلیج فارس را مورد تفسیر قرار داد و درخصوص احتمال برخورد مستقیم کشتی های ایرانی با کشتی های آمریکایی در خلیج فارس اظهار نظر نمود.
این حرکات خصمانه ای که آمریکایی ها در خلیج فارس همیشه انجام می دهند، از لحاظ تاکتیک نظامی به عنوان رفتارکاملا غیر حرفه ای تلقی می شود. به نظرم، این رفتار بیشتر بعد تبلیغاتی دارد. این جز یک سیاست ایران هراسی است که آمریکایی ها در دنیا راه انداختند. آنها مدعی هستند که ایران منطقه را بی ثبات می کند. ولی در واقع با این اتهامات واهیمی خواهند زمینه چینی بکنند و اعمال تحریمات جدید علیه ایران رادر کنگره توجیه نمایند.

باید بدانیم که کشورهای مختلف منطقه دریایی در خلیج فارس حق گشت دریایی دارند. و این کار را انجام می دهند. این یک کار معمول و عادی است. و خیلی از اتفاقات پیش می آید که قایق های گشتی ناخواسته یا خواسته به هم نزدیک می شوند. اما این بدان معنا نیست که باید فوری شلیک هشدار داد. شلیک هشدار فقط در صورت پیش آمد وضعیت اضطراریمی تواند یک امر ضروری باشد.


ایران بارها اعلام کرده است که تمام تحرکات نظامی آمریکا در خلیج فارس را رصد می کند و منور های ناوهای آمریکایی را زیر نظر دارد زیرا خلیچ فارس یک منطقه استراتژیک و حساس است. طبیعتا که همه نیروهای کشورهای این منطقه فعال هستند. فقط حضور نیروهای نظامی آمریکایی در این منطقه توجیه منطقی ندارد. اما متاسفانه بر اساس منافعی که آمریکا دنبال می کند و سیاست خصمانه ای که پیش می برد، برای حمایت از عربستان در این منطقه حضور نظامی پیدا کرده و این حرکات نامتعارف و غیر معمول را انجام می دهد. درحالی که حرکات ایران در آبهای خلیج فارس کاملا منطقی است. ما از مرزهای آبی مان دفاع و می کنیم وگشت می دهیم. به همین دلیل بودن ایران در آبهای خلیج فارس توجیه کاملا منطقی و اصولی دارد.

حرکات آمریکایی بدون شک تحریک آمیز و خوراک تبلیغانی در داخل آمریکا بود تا افکار عمومی توجیه بکنند و در کنگره رای بگیرند.
در واقع خلیج فارس جایی نیست که در آنجا یک درگیری نظامی شروع شود و به قول معروف در یک زمان کمی مقطعی به پایان برسد. اگر درگیری نظامی در این منطقه پیش بیاید، تمام منطقه درگیر می شود. و حتی تمام جهان درگیر این قضیه می شود. به نظرم اینجا نه تنها بحث توان نظامی بلکه بحث شرایط اقتصادی مطرح است. شما می دانید که خلیج فارس شهرک حیاتی نفت دنیاست. روزی 80 درصد نفت جهان از خلیج فارس عبور می کند. مگر می شود به این راحتی در اینجا یک درگیری پیش بیاید تا اکثریت کشورهای دنیا درگیر این مشکلات نشود؟
به نظرم، خیر.
ولی از نظر توان نظامی ایران تا به حال نیروهای خودش را آن قدر تقویت کرده است که می تواند به طور کامل از آبهای ملی خودش به نحو احسن دفاع کند. ایران تا به حال نشان داده است که در مقابل زورگویی آمریکا با پشتیانی مردم و اعتقادات و عقاید سیاسی و مذهبی خودش قطعا کوتاه نخواهد آمد.
به عقیده دکتر علیرضا رضاخواه، تحلیلگر سیاسی و کارشناس روابط بین الملل و پژوهشگر مطالعات آمریکا، شلیک رزم نام آمریکایی به سمت قایق گشتی ایرانییک حرکت غیر حرفه ای و بازی با آتش بود. این صاحب نظر می گوید ، با توجه به اینکه آمریکا پتاسیل بحران آفرینی دارد، هر گونه تعارض نظامی به مرز های جمهوری اسلامی برای آمریکا غیر قابل توجیه است و لذا گزینه نظامی علیه ایران هیچ وقت عملیاتی نخواهد بود.

 

شایان ذکر است که چند روز بعد از این شلیک هشدار رزم نام آمریکایی Thunderboltبه سمت قایق گشتی ایران یک حادثه جدید در خلیج فارس رخ داده است. روز جمعه 6 مرداد ماه برخورد جدید میان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی دریایی آمریکا صورت گرفت.
بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی روابط عمومی ناوتیپ ذوالفقار منطقه چهارم نیروی دریایی سپاه، «با گذشت چند روز از اقدام تحریک آمیز یک رزم ناو امریکایی در شمال خلیج فارس که با شلیک دو گلولههوایی برابر شناور گشتی نیروی دریایی سپاه صورت پذیرفت، شناورهای آمریکایی این بار در منطقه میانی خلیج فارس اقدام مشابهی را مرتکب شدند».
این دومین برخوردی است که ظرف کمتر از یک هفته میان نیروهای ایرانی و آمریکایی در خلیج فارس اتفاق افتاده است.

 

 


اشرف غنی با امتیازدهی می خواهد ائتلاف شمال را از هم بپاشاند

رئیس جمهور افغانستان از تاکتیک امتیازدهی برای درهم شکستن ائتلاف شمال و دیگر مخالفانش استفاده خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، یک منبع در ارگ ریاست جمهوری افغانستان به خبریال گفته است، که اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با امتیازدهی می خواهد ائتلاف شمال را از هم بپاشاند.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور غنی شماری از پسران فرماندهان سمت شمال افغانستان را در پست های بلندپایه مقرر می کند و بدین ترتیب می خواهد که ائتلاف شمال را از هم بپاشاند.

این منبع همچنان گفته است، که ادیب فهیم را به جای صلاح الدین ربانی به عنوان وزیر خارجه، متین بیک پسر مطلب بیگ از فرماندهان جمعیت اسلامی را به عنوان رئیس اداره ارگان های محل و مسعود اندرابی را نیز به جای تاج محمد جاهد معرفی خواهد کرد.

عطا محمد نور، محمد محقق و  جنرال دوستم اعضای بلند پایه ائتلاف شورای عالی نجات افغانستان می باشند.

 

آمریکا: نشست شورای امنیت در مورد کره شمالی ارزشی نخواهد داشت

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید در ارتباط با آزمایش موشکی کره شمالی خواستار نشست اضطراری شورای امنیت نخواهد شد چون “پیامد قابل توجهی نخواهد داشت.”

نیکی هیلی همچنین چین را ترغیب کرد کره شمالی را مهار کند.

خانم هیلی در بیانیه ای گفت: “قطعنامه جدید شورای امنیت اگر فشار بین المللی بر کره شمالی را به طور قابل توجهی افزایش ندهد ارزشی نخواهد داشت.”

“در واقع ارزش آن منفی خواهد بود چون حاوی این پیام برای دیکتاتور کره شمالی خواهد بود که جامعه جهانی تمایلی ندارد او را به طور جدی به چالش بگیرد.”

او اضافه کرد: “چین باید تصمیم بگیرد آیا مایل است گام حیاتی را بردارد یا نه. وقت گفت وگو تمام شده.”

همزمان آمریکا می گوید سامانه دفاع ضدموشکی موسوم به “تاد” را با موفقیت آزمایش کرده و بمب افکن های ب-۱ خود را بر فراز شبه جزیر کره به پرواز درآورده است.

این اقدامات واکنشی مستقیم به آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی است. پیونگ یانگ می گوید این آزمایش ها توانایی اش برای هدف گرفتن کل خاک آمریکا را ثابت می کند.

ارتش آمریکا گفت واحدی از سامانه دفاع ضدموشکی “تاد” که در آلاسکا مستقر است موفق شده یک شی پرتابی که توسط نیروی هوایی آمریکا شلیک شده بود را بر فراز اقیانوس آرام بزند.

آمریکا علیرغم اعتراضات شدید چین شروع به استقرار سیستم تاد در کره جنوبی کرده که هدف آن ساقط کردن موشک هایی است که ممکن است کره شمالی به طرف همسایه اش پرتاب کند.

بمب افکن های ب-۱ هم با همراهی هواپیماهای کره جنوبی و ژاپن بر فرار شبه جزیر کره مانور داده اند.

کره جنوبی می گوید آزمایش تازه کره شمالی نشان دهنده “پیشرفت قابل توجه فناوری” تسلیحاتی است

کره شمالی روز جمعه برای دومین بار یک موشک فراقاره ای بالستیک (آی سی بی ام) آزمایش کرد.

این پرتاب سه هفته پس از آزمایش “آی سی بی ام” قبلی انجام می شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز شنبه از چین انتقاد کرد که به اندازه کافی برای متوقف کردن برنامه تسلیحاتی کره شمالی تلاش نمی کند درحالی که “میلیاردها دلار” با کره شمالی تجارت دارد.

ویکتور گائو، دیپلمات سابق و مشاور دولت چین، گفت که اظهارات آقای ترامپ کمکی نمی کند و افزود آمریکا مثل یک “بچه لوس” رفتار می کند.

چین که با کره شمالی مرز مشترک دارد و نزدیک ترین شریک تجاری این کشور است پیشتر پرتاب موشک را محکوم کرده و خواستار خویشتن داری همه طرف ها شده بود.

کره جنوبی می گوید آزمایش تازه کره شمالی نشان دهنده “پیشرفت قابل توجه فناوری” تسلیحاتی است.

 

حکم جديد پوتین: 755 دیپلمات آمریکایی باید خاک روسیه را ترک کنند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام نمود، 775 دیپلمات های ایالات متحده آمریکا از روسیه اخراج می شوند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مصاحبه ولادیمیر پوتین با ولادیمیر سالاویوف مجری کانال تلوزیونی دولتی روسیه: “در خصوص دیگر اقدامات اتخاذ شده می توان گفت: شرایط کار در بخش دیپلماتیک بسیار حساس است. از آنجا که بیش از یک هزار نفر از کارکنان — دیپلمات ها و متخصصان (آمریکایی) —  در روسیه کار کرده اند و هم اکنون نیز مشغول به کار هستند، 775 نفر از کارکنان اضافی آمریکا در روسیه باید خاک فدراسیون روسیه را ترک کنند”.

از سوی دیگر رئیس جمهور روسیه بار دیگر تاکید کرد: از نقطه نظر دیپلماتیک، این کار “بسیار حساس و مهم” است.

شایان ذکر است در تاریخ 27 ژوئن، مجلس سنای آمریکا، لایحه ای  تشدید تحریم علیه روسیه، ایران و کره شمالی را تصویب کرد.

 

رکورد خودرو زره‌ پوش جنگی در میان آبهای جزیره کریمه

دو خوردروی زره‌ پوش جنگی BRDM-2 روسیه، با عبور از میان آبهای تنگه کرچ در شبه جزیره کریمه، رکورد خود را به ثبت رساندند.

به گزارش اسپوتنیک، برخی از فعالان مدنی در روسیه در تاریخ 23 ژوئن به مناسبت آزادسازی کریمه از فاشیستها، اقدام به حرکتی نمادین نمودند. در این حرکت نمادین دو خودروی زره پوش BRDM-2، مسافت طولانی در میان آبهای تنگه کرچ در کریمه پشت سر گذراندند.

در این رکورد، دو خودروی زرهی، مسافت 15 کیلومتری را در طول سه ساعت پیمودند. این رویداد در کتاب “کتاب روسیه” ثبت شده است.

گفتني است، يکي از سرنشينان اين خودروي زرهي يک زن بوده است.

 

ولخرجی شاه سعودی در مراکش

پادشاه عربستان سلمان بن عبدالعزیز، با هزار خدمه و 800 اتاق در هتل، عازم سفر تفریحی پرخرج مراکش شد.

به گزارش اسپوتنیک، ملک سلمان برای سفر تفریحی عازم شهر طنجه در مراکش شده است.

به گزارش روزنامه الاخبار، در این سفر نزدیک به 800 اتاق در پنج هتل 5ستاره برای آنها رزرو شده است. هزینه هر اتاق شبی 300 دلار است. در مجموع 240 هزار دلار هزینه اقامت مهمانان ملک سلمان در هتل می شود.

علاوه بر محل اسکان، 170 خودروی لوکس نیز برای شاه سعودی اجاره شده است. در کل باید برای گشت و گذار مهمانها با ماشین های لوکس در سطح شهر 72 هزار دلار پرداخت گردد.

کاخ شخصی ملک سلمان در نقطه ای در سواحل مغرب، معروف به عروس شمال در طنجه واقع شده است.

 

پرتاب سفینه فضایی سایوز MS-05 به فضا + فیلم

سفینه فضایی سایوز MS-05 و سایوز-FG از سکوی پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب شدند.

به گزارش اسپوتنیک، در تاریخ 28 ژوئیه سفینه فضایی سایوز MS-05 و سایوز-FG از سکوی پرتاب در پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شدند.این سفینه فضایی سرنشین دار قرار است به ایستگاه فضایی بین المللی ملحق گردد.

در این سفینه، 52-53 خدمه ایستگاه فضایی بین المللی من جمله فضانورد روسی سرگئی ریازانسکی از روسکاسموس، فضانورد آمریکایی برسنیک، فضانورد ایتالیایی پائولو نسپولی از آژانس فضایی اروپا حضور دارند. این فضانوردان پیش از این تجربه حضور در فضا را داشتند، ریازانسکی و برسنیک برای بار دوم  و نسپولی برای بار سوم به این سفر می روند.  قرار است این فضانوردان 139 روز در ایستگاه بمانند.

 

توزیع غذای نذری توسط ایرانیان در مسجد الاقصی

در جشن شکست محاصره بیت المقدس، جوانان ایرانی نیز حضور یافتند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم،  با برگزاری جشن شکست محاصره مسجدالاقصی بسته‌های غذایی و شیرینی از سوی جوانان ایرانی در بین صدها نفر از فلسطینیان توزیع شد.

یکی از مسئولان ایرانی این طرح به تسنیم گفت: “انگیزه اصلی این حرکت، نشان دادن حمایت جوانان ایرانی از جریان مردمی مقاومت در قدس و حضور در صف واحد آزادی خواهان جهان در دفاع از حرم مسجد الاقصی می باشد”.
گفتنی است، این بسته‌های غذایی با کمک‌های مردمی تهیه شده است.

 

Updated: آگوست 6, 2017 — 10:50 ق.ظ