فرمانی که در ادیان بزرگ مشترک است

فرمانی که در ادیان بزرگ مشترک استFormularbeginn

تاکنون چندین چهره مذهبی و عالم دینی درباره شباهت های اساسی ادیان مختلف جهان به بحث پرداخته اند. منتها اختلافات مختصر در جنبه های مشترک ادیان کار را پیچیده می کند. اما دکتر رضا اصلان پژوهشگر دینی ایرانی الاصل ساکن آمریکا و دانش آموخته دانشگاه های معتبری مانند هاروارد با یک جمله این جوش و خروش را کاهش داد، اصلان می گوید: «تقریباً همه ادیان بزرگ جهان یک جمله مشترک دارند. فرمانی که می گوید هرچه را برای خودت می پسندی برای دیگران هم بپسند.»

اصلان می گوید که این اصل تنها یک فرمان نیست که ادیان غیر مستقیم به آن اشاره کرده باشند. بلکه در بسیاری از موارد به صراحت نوشته شده است .

به گفته اصلان نسخه قانون طلایی «چنان با دیگران رفتار کن که دوست داری آن گونه با تو رفتار کنند» تقریباً در همه ادیان بزرگ جهان وجود دارد.

همچنین به گفته اصلان آن چه برای علمای دینی جالب است اخلاق مدنی ای است که در دین گنجانده شده. «اخلاقی صحبت کردن»، بافت همبند باور نکردنی حول تمام ادیان مختلف جهان است، چرا که همه آنها بر این که انسان ها چگونه با حیات ارزشی (زندگی با ارزش هایی که به آنها باور داریم) در یک جامعه زندگی کنند متمرکز شده اند. اصلان می گوید:«زیرا دین جمعی است. ایمان فردی است و دین جمعی است.»

همچنین عناصر عارفانه ای در ادیان مختلف مشترک است. اصلان می گوید که هر جا از عرفان صوفی در اسلام یا عرفان یهودی یا عرفان مسیحی یا عرفان هندو صحبت می کنیم هم یک چیز مشترک را در چگونگی رابطه با خداوند می شنویم.

 

منبع:

http://www.huffingtonpost.com/entry/principle-in-nearly-all-major-religions_us_57b370a1e4b0edfa80d9e0e6

 

Updated: ژوئن 4, 2017 — 11:00 ب.ظ