اخبار فوری روز :عيد همه مبارک ، بیهوش شدن اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در نماز عید فطر

 

عيد همه مبارک

بیهوش شدن اردوغان در نماز عید فطر

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه درزمان اقامه نماز روز عید فطر بیهوش شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سی ان ان پس از این اتفاق اردوغان خطاب به شهروندان بیانیه ای را صادر کرد و در آن توضیح داد که بیهوشی او به خاطر کاهش قند خون بوده است.
به گفته ی رهبر ترکیه ، پزشکان بلافاصله در محل حضوریافتند و در حال حاضر وضعیت سلامت وی بهتر است.

 

معمای انتخابات پارلمانی در افغانستان از بی‌اعتمادی مردم تا ناتوانی دولت

در حالی که سرانجام ۱۶ تیرماه سال آینده زمان برگزاری انتخابات پارلمان و شورای شهر افغانستان اعلام شد اما موانع بسیاری در دولت این کشور و مخالفان همچنین جریان‌های خارجی در افغانستان برگزاری این انتخابات را با مشکلات جدی روبرو خواهد کرد.

«طارق مرزبان» کارشناس افغانستانی با ارسال یادداشتی به خبرگزاری تسنیم نوشت که سال گذشته، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان، 24 مهرماه سال جاری را زمان برگزاری انتخابات پارلمان و شوراهای شهر را اعلام کرده بود اما پس از یک سال سرانجام 16 تیرماه سال 1397 توسط کمیسیون انتخابات این کشور زمان برگزاری انتخابات اعلام شد.

پس از برگزاری انتخابات جنجالی سال 2014 میلادی در افغانستان، دولت و به ویژه کمیسیون انتخابات این کشور اعتبار خود را از دست داده‌اند.

با این حال فضای برگزاری انتخابات در شرایطی در حال گرم شدن است که ناامنی، جنگ، ترور و تهدید گوشه و کنار افغانستان را فراگرفته و عدم اعتماد، ترس و نا امیدی بر افکار عمومی شهروندان این کشور سایه افکنده است. اختلافات سیاسی شدید در درون حکومت، تشدید جنگ و ظهور مولفه‌ها تازه در معضل پیچیده تروریسم و جنگ در افغانستان، عدم اعتماد مردم به انتخابات و حکومت از جمله موانع مهم پیش روی برگزاری انتخابات در این کشور است.

بر‌اساس توافقنامه حکومت وحدت ملی افغانستان باید طی دو سال پس از برگزاری لویه‌جرگه، پست ریاست اجرایی نیز در آن تعریف می‌شد همچنین با برگزاری انتخابات پارلمان و شورای شهر این کشور، قانون اساسی نیز تعدیل می‌شد اما تاکنون هیچ کدام از این موارد عملی نشده‌اند.

آیا دولت افغانستان توانایی برگزاری انتخابات را دارد؟

برگزاری انتخابات آینده افغانستان مشکل جدی دولت کابل است زیرا همواره انتخابات در این کشور با مشکلات فراوانی همراه بود و در شرایط کنونی نیز با افزایش معضلات حکومت وحدت ملی در بخش‌های مختلف این پرسش مطرح می‌شود که آیا حکومت افغانستان توان برگزاری انتخابات را خواهد داشت؟

دولت افغانستان در شرایط کنونی نابسامان است، اختلافات درون حکومتی در کنار افزایش نبردها در سراسر این کشور به معضل جدی برای دولت کابل قرار گرفته است. از مخالفت و عدم دلخوشی مخالفان حکومت که بگذریم، مخالفت شرکای حکومت و به ویژه «صلاح الدین ربانی» وزیر خارجه و رهبر حزب جمعیت اسلامی، حکومت وحدت ملی را سراسیمه کرده است.

همچنین برخوردهای دیکتاتورانه‌ دولت افغانستان با معترضان، مشروعیت این حکومت را نیز زیر سوال برده و در نزد افکار عامه خدشه دار کرده است. در چنین زمانی حکومت افغانستان با اعلام زمان برگزاری انتخابات به دنبال منحرف کردن افکار عمومی از حوادث بوجود آمده در هفته‌های اخیر است.

موانع پیش روی برگزاری انتخابات چست؟

برگزاری سالم و شفاف انتخابات در افغانستان، آزمون بزرگ بر سر راه حکومت وحدت ملی محسوب می‌شود و این پروسه بدون تردید، دارای موانع و مشکلات فراوانی است. انتخابات آینده در حالی برگزار خواهد شد که هنوز موانع بزرگی پیش رو قرار دارد.

موانع پیش روی انتخابات افغانستان به طور کلی به قرار زیر است:

1 – عدم اعتبار شهروندان:

برگزاری فاجعه بار انتخابات 2014 نشان داد که کمیسیون انتخابات افغانستان خود به نحوی مشکل‌ بزرگ تلقی می‌شود. برخوردهای سلیقه‌ای، فساد و عدم تخصصی بودن مقامات این اداره، در کنار نداشتن اعتبار، مشکل بزرگی است که سبب بی‌اعتمادی شهروندان افغان شده است و تبیعض‌هایی که در حکومت وحدت ملی وجود دارند این مشکلات را بیشتر آشکار می‌کنند.

زیرا چینش و دخالت حکومت افغانستان در نتایج انتخابات پارلمان برای شهروندان نگران کننده است. شهروندان افغانستان انتظار داشتند افرادی که در تقلب انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته سهیم بودند مجرم شمرده شوند و یا همه کارمندان سابقه آن برکنار شوند. نه‌تنها که این کار نشد بل حکومت برای مقامات پیشین کمیسیون امتیاز می‌دهد.

2 – مشکل امنیتی:

تشدید ناامنی در افغانستان از دشواری‌های اصلی و بزرگ برای برگزاری انتخابات آینده پارلمان و شورای شهرهای این کشور محسوب می‌شود که یکی از نگرانی‌های اساسی مردم و دولت افغانستان نیز هست.

فعالیت بیشتر و مسلح‌شدن افراد غیرمسئول، در بیشتر مناطق افغانستان و تشدید فعالیت‌های گروه‌های تروریستی و تسلط هراس‌افکنان بر تعدادی از این مناطق، می‌تواند برگزاری و یا شفافیت انتخابات را زیر سوال ببرد. تقویت داعش در افغانستان و تشدید عملیات‌های سایر گروه‌ها، یکی از مشکلات جدی به‌شمار می‌رود. در چنین حالتی برگزاری انتخابات بعید به نظر می‌رسد.

افزایش ناامنی‌ها در گام نخست، می‌تواند مانع برگزاری انتخابات سراسری شود. در گام دوم نیز برگزاری انتخابات می‌تواند برای سازمان‌دهی تقلب به نفع افراد زورگو زمینه‌ساز شود.

3 – توزیع شناسنامه الکترونیک:

مهم‌ترین نگرانی در سیستم جدید انتخابات افغانستان، توزیع نشدن شناسنامه‌های الکترونیکی است که هنوز، کار این روند نیز در ابهام قرار دارد. با توزیع شناسنامه‌های الکترونیک‌، انتخابات می‌تواند سریع، ساده و عاری از تقلب برگزار شود.

توزیع این شناسنامه‌ها، یکی از پرجنجال‌ترین مباحث ملی در افغانستان بوده است که عوامل مختلف مانع آغاز توزیع آن شده است. با آن‌که حکومت برای توزیع آن دستور داده است اما هنوز توزیع آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و تشدید ناامنی‌‌ها در کنار ابعاد سیاسی آن پابرجاست.

4 – عدم اطمینان از تمین امنیت انتخابات:

گفته می‌شود که بیش از 35 درصد خاک افغانستان در کنترل طالبان و سایر گروه‌های مخالف قرار دارد، دولت کابل مجبور است تا در حدود 60 درصد از مناطق تحت کنترل خود انتخابات برگزار کند.با آن که ضروری و منطقی می‌نماید تا انتخابات سراسری باشد و مردم هیچ بخشی از حق رای محروم نماند. تجربه انتخابات‌ گذشته نشان داده که عدم برخورد واقع بینانه با موضوعات امنیتی، می‌تواند چالش‌های بزرگی را در انتخابات ایجاد کند.

از سوی دیگر، فرستادن صندوق‌ها و مواد انتخاباتی در مراکز رای دهی که امن نباشند و رای دهندگان نتوانند رای دهند و ناظران انتخاباتی نیز فرصت دید‌بانی را نیابند، می‌تواند باعث تخلف و تقلب جدی شود.

تکرار تجربه تلخ گشایش “مراکز خیالی”، آن گونه که در انتخابات‌ گذشتهاتفاق افتاد و آرای غیرواقعی آن، سرنوشت انتخابات را تا پرتگاه یک بحران به پیش برد، این بار انتخابات1397 عملا ظرفیت بحران آفرینی و حاشیه سازی‌های بیشتری را دارد..

با این حال، برگزاری انتخابات شفاف وسراسری پارلمان و شورای شهر، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد زیرا مشکلات متعدد وجدی انتخابات افغانستان را تهدید می‌کند.

 

اعلام حمایت روسیه از خواسته طالبان در افغانستان

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان اعلام کرد که مسکو از خواسته طالبان مبنی بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روز گذشته ملا هیبت الله رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت فرا رسیدن عید اعلام کرد که حضور نظامی آمریکا و نیروهای خارجی عامل ادامه جنگ در افغانستان است بنابراین اگر کشورهای غربی خواستار توقف جنگ هستند باید نیروهای خود را از این کشور خارج کنند.

«ضمیرکابلوف» نماینده ویژه پوتین نیز با تایید موضع طالبان به خبرگزاری «اینترفکس» گفت که دولت روسیه از این پیشنهاد طالبان که نیروهای آمریکایی و ناتو باید افغانستان را ترک کنند حمایت می‌کند.

وی افزود ما از حکومت افغانستان و طالبان می‌خواهیم تا به میز مذاکرات بازگردند، زیرا لازم است تا به جای تحمیل جنگ به افغان‌ها و غیرنظامیانی که خون‌های آنها ریخته می‌شود به جنگ در این کشور پایان دهند.

این اظهارات کابلوف واکنش وزارت خارجه افغانستان را نیز در پی داشته است.

«دواخان مینه‌پال» معاون سخنگوی وزارت خارجه نیز اعلام کرد که رهبری مذاکرات صلح را حکومت افغانستان در دست دارد و به کسی اجازه مداخله را نخواهد داد.

وی به «رادیوآزادی» گفت حکومت افغانستان به کسی اجازه نمی‌دهد تا در مورد سرنوشت روند صلح و آینده افغان‌ها صحبت کند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان تصریح کرد بیش از 20 گروه تروریستی در این کشور فعال است و طالبان زمینه فعالیت برای این گروه‌ها را فراهم کرده است.

وی در ادامه مدعی شد که ادامه جنگ از سوی طالبان در واقعیت سبب حضور نیروهای خارجی در افغانستان بوده و همچنان زمینه ساز ادامه حضور این نیروها محسوب می‌شود.

این در حالی است که کابلوف قبل از این نیز در اظهارات جنجالی طالبان را یک گروه بومی و قدرت نظامی و سیاسی غیر قابل انکار در افغانستان دانسته بود.

روسیه متهم است که برای مبارزه با گروه تروریستی داعش در افغانستان از گروه طالبان حمایت و سیاسی و تسلیحاتی می‌کند، اما مسکو همواره حمایت تسلیحاتی از این گروه را به شدت رد کرده و آن را شایعه اعلام کرده است.

 

در آلمان دسته ای اسکناس با عدد صفر یورو چاپ کردند.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه آلمانی در این خصوص خبر داد.
این روزنامه خاطر نشان می کند که اسکناس با اجازه بانک مرکزی اروپا چاپ شده است و به عنوان سوغاتی استفاده خواهد شد و نمی توان با آن چیزی خرید. اما در همان کاغذ یورو چاپ شده است و تمامی نوارهای محافظتی از جمله هولوگرام و نشانه ها را دارد.
کلا ۵ هزار نمونه از آن چاپ شده است. این اسکناس را که روی آن قایق ناوگان دریایی آلمان «گروخ فوک» ۱۹۵۸ چاپ شده است را می توان به قیمت ۲.۵۰ یورو خرید.
پیش بینی می شود که این اسکناس در بین کلکسیونرها و توریست ها محبوبیت خواهد یافت.

 

آموزش نسل جدید افغانستان تنها راه حل ریشه‌کن کردن تروریسم است

به گزارش خبرگزاری فارس، ماه گذشته،‌ دولت آمریکا گزارشی را در مورد تلاش ایالات متحده برای سامان دادن به افغانستان منتشر کرد،‌ یافته های این گزارش راضی کننده نبوده است.

براساس این گزارش از هر 10 دلاری که آمریکا در افغانستان هزینه کرده 6 دلار آن صرف امور نظامی شده اما هنوز اوضاع در این کشور وخیم است. بی سوادی موجود در  افغانستان به مانع اصلی توسعه تبدیل شده است.

6 نفر از هر 10 شهروند افغانستان قادر به خواندن و نوشتن نیستند. 4 میلیون کودک افغانستان در حال حاضر در مدرسه حضور ندارند و سه چهارم آنها نیز در کلاس نهم ترک تحصیل می‌کنند.

بنابراین این عوامل نه تنها مانعی برای توسعه فراهم آورده، بلکه زمینه را برای جذب افراد در گروه های تروریستی فراهم آورده است.

وضعیت آموزش و پرورش در افغانستان طی یک دهه گذشته پیشرفتهای را داشته است، اما هنوز در سیستم آموزشی این کشور پیشرفت شگرفی صورت نگرفته است.

وب سایت کوراتز نوشت: هرچند کمکهای خارجی حمایت قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود، اما این خود جامعه افغانستان است که باید رهبران آینده خود را که قادر به مبارزه با تروریسم و تلاش برای آینده روشن در درون خود پرورش دهد.

اگر به دنبال آینده بهتر در افغانستان هستید، باید کودکان این کشور قادر باشند درس بخوانند.

 

نقش آمریکا و رژیم صهیونیستی در تشدید بحران پاکستان و افغانستان

رئیس جمهور سابق پاکستان ضمن تمایل به بازگشت به کشورش اعلام کرد که مقامات آمریکا و رژیم اسرائیل در تنش‌های منطقه‌ای به ویژه بین افغانستان و پاکستان نقش مهمی دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «اردو پوینت»، «پرویز مشرف» رئیس جمهور سابق پاکستان اعلام کرد اگر اتهاماتش کمتر شود به پاکستان بازخواهد گشت.

وی افزود: در حال حاضر روابط آمریکا با پاکستان خوب نیست و این موضوع مهمی است که دولت پاکستان باید به آن توجه کند.

مشرف که در امارات به سر می‌برد گفت که اوضاع منطقه در حال تغییر است.

رئیس سابق ستاد ارتش پاکستان خاطرنشان کرد که اختلاف ایران و عربستان کاملا جدی است و از سوی دیگر با نقش آفرینی آمریکا و اسرائیل روابط میان پاکستان و افغانستان و هند نیز با تنش مواجه شده است.

وی اظهار داشت در این موقعیت نقش دولت پاکستان باید همچون سفیر صلح باشد تا بتوانیم در امت اسلامی صلح و امنیت ایجاد کنیم.

مدتی است رئیس جمهور سابق پاکستان برای فرار از اتهاماتی که علیه او وجود دارد خاک این کشور را ترک کرد و در امارات زندگی می‌کند.

به نظر می‌رسد با توجه به نزدیک شدن زمان انتخابات سال 2018 دیگر وقت آن رسیده که سیاستمداران پاکستانی به کشور خود بازگردند.

پیش از این آصف علی زرداری نیز که در انگلیس به سر می‌برد به پاکستان بازگشت تا در کشمکش‌های سیاسی پیش ازانتخابات نقش اساسی داشته باشد.

 

تمرکز داعش بر افغانستان تهدیدی برای آسیای مرکزی است

به گزارش راشاتودی، آندره نوویکوف، رییس مرکز مبارزه با تروریسم جامعه کشورهای مستقل در اظهاراتی گفت که تروریست های داعش به دنبال تغییر تمرکز اصلی فعالیت های خود از سوریه و عراق به افغانستان و کشورهای همسایه هستند.

نوویکوف در سخنرانی برای کمیته های شورای امنیت سازمان ملل هشدار داد که گروه تروریستی داعش به دنبال مطیع کردن شبه نظامیان طالبان و دیگر گروه های افراطی محلی برای به وجود آوردن پایگاه قدرتی جدید در افغانستان و گسترش حوزه نفوذ خود به آسیای مرکزی است.

وی افزود:گروه تروریستی داعش در حال صدور الگوی جدید فعالیت های افراط گرایانه و تروریستی از میدان های جنگ در سوریه و عراق به کشورهای آسیای مرکزی است.

رییس مرکز مبارزه با تروریسم جامعه کشورهای مستقل به ویژه بر رشد فعالیت های طالبان در مناطق شمالی افغانستان که هم مرز با کشورهای آسیای مرکزی است،تاکید کرد.

وی تصریح کرد که افزایش فعالیت طالبان می تواند گویای آن باشد که برخی از فرماندهان این گروه بیعت خود را با طالبان شکسته و به گروه تروریستی داعش ملحق شده اند.

نوویکوف سپس به این نکته اشاره کرد که طالبان هرگز فعالیتی در قلمروهای خارج از افغانستان نداشته در حالی که گروه تروریستی داعش در سال 2015 میلادی از ایجاد یک «استان» یا «ولایت» جدید در افغانستان خبر داد که می تواند شامل بخش هایی از کشورهای آسیای مرکزی باشد.

گفتنی است،بیش از هفت هزار شهروند از جامعه کشورهای مستقل به خاطر فعالیت های مرتبط با تروریسم تحت تعقیب هستند.

 

حزب اسلامی و کنترل دولت افغانستان؛ حکمتیار برای هدایت رای پشتون‌ها در انتخابات تلاش می‌کند

مدیر مرکز مطالعات افغانستان مدرن اعلام کرد حکمتیار با هدایت رای پشتون‌ها در جنوب و شرق افغانستان تلاش دارد تا ائتلاف گسترده‌ای را در پارلمان این کشور ایجاد کند و از این طریق کنترل حکومت را نیز به دست گیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «عمرنثار» مدیر مرکز مطالعات افغانستان مدرن به «سپیوتنیک» گفته که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی احتمالا تلاش خواهد کرد که ائتلاف گسترده‌ای در انتخابات پارلمانی آینده این کشور ایجاد کند که به این ترتیب شورای ملی افغانستان شاهد تغیرات عمده‌ای خواهد بود.

وی افزود: من بر این باورم که حکمتیار برای کسب پشتیبانی طالبان با این گروه در حال مذاکره است که پس از جلب طرفداری آنها با مشارکت اقلیت‌های ملی ائتلاف گسترده‌ای را در افغانستان ایجاد خواهد کرد.

مدیر مرکز مطالعات افغانستان مدرن اظهار داشت حکمتیار با شرکت در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری افغانستان به دنبال افزایش قدرت خود خواهد بود و ممکن است به عنوان رئیس پارلمان این کشور خود را انتخاب کند تا از آنجا ریاست جمهوری را نیز کنترل کند.

وی مدعی شد ورود حکمتیار به عرصه سیاسی افغانستان موقعیت حامد کرزی را نیز به خطر انداخته است.

عمرنثار خاطر نشان کرد کرزی با هماهنگی چین، ایران و روسیه و با فاصله گرفتن از آمریکا برای پاک کردن شهرتش به عنوان دست نشانده آمریکا تلاش کرده است اما ورود حکمتیار به عرصه سیاسی برنامه‌های او را برهم زده است.

وی تصریح کرد حکمتیار بر خلاف سیاستمداران احزاب شمالی افغانستان و هزاره خواستار نظام فدرالی نه بلکه به عنوان یک ملی گرای پشتون خواستار تقویت قدرت حکومت مرکزی است.

مدیر مرکز مطالعات افغانستان مدرن معتقد است که اقوام پشتون در جنوب و جنوب شرق به انتخابات اعتقاد نداشته و به صورت منظم رای نمی‌دهند که حکمتیار برای کسب رای آنها به ائتلاف با سایر شرکای پشتون خود نیاز دارد، زیرا او در بسیج رای دهندگان پشتون به تنهای با مشکل روبرو خواهد شد.

همچنین وی معتقد است که آمریکا از وضعیت کنونی در افغانستان راضی است و میلی به اصلاح نظام سیاسی افغانستان ندارد.

این در حالی است که قبل از این نیز «قریب‌الرحمان‌سعید» سخنگوی حزب اسلامی نیز مدعی شده بود که حکمتیار به عنوان یک رهبر مطرح خواهد شد و رئیس جمهور آینده افغانستان باید از حکمتیار مشاوره بگیرد.

 

عدم‌حضور نخست‌وزیر پس از حوادث «کویته» و «پاراچنار» پذیرفتنی نیست

رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان با بیان اینکه مردم در شرایط فعلی پس از انفجارهای کویته و پاراچنار نیاز به همدردی دارند بنابراین عدم‌حضور نواز شریف در این کشور محکوم است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «جیو نیوز»، «عمران خان» رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان اعلام کرد که مردم به‌دلیل وقوع دو حمله انتحاری در یک روز شرایط سختی دارند اما نواز شریف در  سفر خارجی است.

وی با تأکید ادامه داد این بی‌توجهی نخست وزیر پاکستان محکوم است و پذیرفته نمی‌شود.

عمران اظهار داشت: در این شرایط خاص  نخست وزیر باید در کشور حضور داشته باشد، زیرا وظیفه دارد به خانواده‌های داغدار کمک کند.

رهبر تحریک انصاف که این روزها به‌شدت پیگیر پرونده فساد اقتصادی نواز شریف است، تأکید کرد که نواز شریف، نخست وزیر یک کشور است و حضورش در چنین مواقع حساسی از بدیهی‌ترین خواسته‌های مردم است.

روز گذشته شهرهای «کویته و پاراچنار» شاهد انفجارهای مهیبی بودند که سبب کشته شدن بیش از 100 نفر و زخمی شدن 350 نفر شد.

عمران خان اصلی‌ترین منتقد نواز شریف از سال 2014 تا کنون است و شیوه‌های گوناگونی را برای ساقط کردن حکومت وی در پیش گرفته است اما پس از آنکه با اعتراضات گسترده خیابانی و تظاهرات نتوانست به نتیجه دلخواه خود برسد، پرونده فساد اقتصادی نواز شریف را در دادگاه عالی پاکستان کلید زد.

رهبر حزب تحریک انصاف موفق شده تا از 5 قاضی دادگاه 2 نفر را متقاعد کند که نواز شریف فاقد صلاحیت است و 3 قاضی دیگر رأی خود را پس از بررسی گزارش‌های کمیته تحقیق صادر خواهند کرد.

اگر از بین این قضات تنها یک نفر رأی به عدم‌صلاحیت نواز شریف دهد عمر سیاسی نخست وزیر فعلی پاکستان به پایان می‌رسد.

 

 

روسیه غرور امریکا را پائین آورد

روسیه با اعلام ازبین بردن رهبر داعش در سوریه، غرور امریکا را در مبارزه علیه تروریست ها را پائین آورد.

جرو بحث میان ائتلاف بین المللی به رهبری امریکا و روسیه که معتقد است ابو بکر البغدادی، رهبر داعش را کشته است، ادامه دارد.

اسپوتنیک به نقل از العالم،  در حالی که  برخی مسئولین روسی تأکید می کنند  که عدم انتشار هر گونه تصویری از البغدادی نشانه ای در تأئید مرگ اوست، ائتلاف بین المللی روز جمعه ادعای مقامات روسیه را دربارۀ تأئید مرگ رهبر داعش تکذیب کرد.
به گزارش رویتر، رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف امریکایی ضد داعش، بار دیگر به خبر کشته شدن مقامات روسیه واکنش نشان داده گفت که هیچ مدرک ملموسی مبنی بر کشته شدن رهبر داعش وجود ندارد. البته او تأکید کرد زنده بودن یا مرگ البغدادی تأثیری بر روند مبارزه با داعش ندارد.
وزارت دفاع روسیه اخیراً از کشته شدن سرکرده داعش در اثر حملات قوای هوائی روسیه خبر داده بود. پس از آن وزارت خارجه این کشور اعلام کرد هنوز مطمئن نیستند که ابوبکر البغدادی کشته شده باشد.
با این همه یک مقام پارلمان روسیه روز جمعه بار دیگر تاکید کرد که احتمالاً کشته شدن البغدادی نزدیک به 100% است.

 

تروریست‌ها در راستای تأمین منافع رژیم صهیونیستی مردم روزه‌دار پاکستان را به خاک و خون کشیدند و همپیوندی تروریسم و صهیونیسم را به نمایش گذاشتند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، «بهرام قاسمی» سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه کشورمان ضمن محکوم کردن انفجارهای تروریستی پاراچنار پاکستان، با خانواده قربانیان و دولت و ملت پاکستان ابراز همدردی کرد.

قاسمی همچنین افزود: در روزی که  مسلمانان جهان با راهپیمایی‌های وحدت‌بخش خود دفاع از آرمان‌های فلسطین و مخالفت با رژیم صهیونیستی را به‌زیبایی فریاد زدند، تروریست‌ها در راستای تأمین منافع رژیم صهیونیستی مردم روزه‌دار پاکستان را به خاک و خون کشیدند و همپیوندی تروریسم و صهیونیسم را به نمایش گذاشتند.

 

رونمایی از سلاح انفرادی جدید ذوالفقار در ایران +عکس

سلاح انفرادی جدید ایرانی با نام ذوالفقار توسط گروه فرهنگی مصاف رونمایی شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، عصر امروز جمعه دوم خردادماه در حاشیه گردهمایی بسیجیان دانشگاه علوم و تحقیقات که با عنوان «آتش به اختیار» در محل مجتمع فرهنگی دانشجویی 13 آبان (سفارت سابق آمریکا) برگزار شد از یک سلاح انفرادی جدید به نام ذوالفقار رونمایی به عمل آمد.

 

بازداشت خانگی ولیعهد برکنار شده عربستان

بر اسای گزارش هایی، محمد بن نایف ولیعهد برکنار شده عربستان تحت بازداشت خانگی قرار گرفته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، غانم الدوسری، مخالف برجسته عربستانی که مقیم لندن است جزئیات جدیدی را درباره تعیین محمد بن سلمان، پسر پادشاه عربستان به عنوان ولیعهد جدید این کشور به جای محمد بن نایف، ولیعهد سابق فاش کرد.
به نقل از پایگاه خبری العهد، وی در توئیتی نوشت: یک منبع عالیرتبه به من گفت که رهبران عربستانی بن نایف را فریب دادند همانطور که قطری‌ها را فریب دادند. ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان او را صدا کرده و به او گفته بود: “فایل‌ها و مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد خائن هستی.”
الدوسری افزود: پادشاه عربستان به بن نایف گفت “بدون دردسر و تنش تو را عفو می‌کنیم”. بعد به او گفت “به آن اتاق برو و با محمد بن سلمان بیعت کن”. زمانی که محمد بن نایف با او بیعت کرد و ویدیو را گرفتند بن نایف را تحت بازداشت خانگی قرار دارند و کسی نمی‌داند او کجاست.
اخیرا پادشاه عربستان محمد بن نایف را از ولیعهدی کنار زد و پسر خودش محمد بن سلمان را به جای وی تعیین کرد.

 

ایرانتوهین کنندگان به روحانی را مجازات می کنیم

وزیر کشور ایران، خواستار مجازات حمله کنندگان و توهین کنندگان به روحانی شد.

به گزارش اسپوتنیک، وزیر کشور ایران عبدالرضا رحمانی در بیانیه ای ضمن محکوم نمودن توهین به حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مراسم روز قدس در تهران بیانیه زیر را خطاب به مقامات انتظامی ایران نوشت:

“جناب آقای ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی
به دنبال وقوع اتفاقات ناگوار و وحدت شکن در راهپیمایی روز جهانی قدس و در جریان آن عده ای قانون ستیز مبادرت به حاشیه سازی علیه ریاست جمهوری اسلامی ایران و تعدادی دیگر از مقامات کرده و حرکت عظیم ملت بزرگوار و شریف ایران را تحت الشعاع رفتار غیر انقلابی خود کردند،لازم است با هماهنگی و مساعدت وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی نسبت به پیگیری موضوع و به موجب قانون معرفی خاطیان به مراجع قضائی اقدام نمائید”.

شایان ذکر است، در مراسم راهپیمایی روز قدس در تاریخ 23 ژوئن، عده ای از تظاهرکنندگان با حضور در کنار روحانی رئیس جمهور ایران اقدام با شعارهایی افراطی بر علیه وی و برخی مقامات ایرانی، باعث اختلال در این مراسم شدند.

 

جانشین احتمالی ابوبکر البغدادی کیست

اگر البغدادی واقعا” مرده باشد، دو معاون وی از شانس بالایی در جانشینی وی برخوردار هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، دو معاون ابوبکر البغدادی با نام های  “ایاد العبیدی” و “ایاد الجمیلی” گزینه های اصلی برای جانشینی ابو بكر البغدادی هستند.

در هفته گذشته وزارت دفاع روسیه خبر به هلاکت رسیدن البغدادی درحمله ای هوایی به سوریه را منتشر نمود.

رویترز در این خصوص نوشت: دو معاون ابوبکر البغدادی جانشینان احتمالی وی هستند. العبیدی كه دهه پنجم عمر خود را سپری می كند به عنوان وزیر جنگ (داعش) فعالیت كرده است. الجمیلی نیز كه اواخر دهه چهارم عمر خود را سپری می كند رئیس دستگاه امنیتی داعش است.
العبیدی و الجمیلی هر دو سال 20033 به شورش سلفی ها در عراق پیوستند. این شورش پس از حمله تحت فرماندهی آمریكا به عراق آغاز شد كه سرنگونی صدام  را در عراق درپی داشت.
هم اکنون، العبیدی و الجمیلی از دستیاران ارشد البغدادی می باشند.
حشام الهاشمی كارشناس امور خاورمیانه و داعش گفت: “الجمیلی ، العبیدی از مقامات بالا دست داعش هستند. اما با این حال هیچ جانشین مشخصی برای البغدادی متصور نیست. به هر حال با توجه به شرایط ، یكی از این دو نفر جانشین البغدادی خواهد شد”.

 

احتمال دیدار پوتین و ترامپ در آلمان

کاخ سفید از احتمال دیدار روسای جمهور روسیه و آمریکا در اجلاس “جی 20” خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، کاخ سفید دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اجلاس “جی 20” در آلمان را رد نکرد.

 

 

 

عربستان جرئت جنگ با ایران را ندارد

منشی عمومی حزب‌الله لبنان تأکید کرد، رژیم سعودی ضعیف‌تر، ناتوان‌تر و ترسوتر از آن است که جنگی علیه ایران آغاز کند.

سپوتنیک به نقل ازتسنیم، منشی عمومی حزب‌الله لبنان اظهار داشته است: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به‌برکت جانفشانی‌های ملت ایران و بعد از تشکیل نظام جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس نامید.

منشی عمومی حزب‌الله در ادامه گفت: یکی از مهمترین اهداف حوادث و جنگ‌هایی که منطقه ما شاهد آن است، فراهم کردن زمینه برای حل و فصل مسأله فلسطین به‌نفع دشمن صهیونیستی است.

نصرالله اظهار داشت: منطقه ما امروز وارد نقطه عطفی تاریخی شده است که در آن خطرات و چالش‌های زیادی وجود دارد.

منشی عمومی حزب‌الله گفت: امریکا اهداف جنبش مردمی را که در منطقه آغاز شده منحرف کرد تا بتواند بر آن تسلط یابد و این کشور از حوادث منطقه سوء استفاده کرد تا مسأله فلسطین فراموش شود.

وی تأکید کرد: رژیم سعودی ضعیف‌تر، ناتوان‌تر و ترسوتر از آن است که جنگی علیه ایران آغاز کند.

وی گفت: سوریه دولتی محوری در محور مقاومت و پشتیبانی اصلی برای جنبش‌های مقاومت است.

نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تلاش‌هایی برای به انزوا کشاندن ایران و تبدیل کردن به یک دشمن به‌جای اسرائیل و فرسایش امکانات این کشور در جنگ‌ها و انتقال جنگ به داخل این کشور به‌واسطه گروه‌های تکفیری انجام می‌شود.

نصر‌الله با بیان اینکه نشست ریاض به‌دنبال به انزوا کشاندن ایران و تبدیل آن به یک دشمن به‌جای اسرائیل بود، هدف از جنگ علیه سوریه، سرنگونی آن و روی کار آوردن رهبرانی ضعیف برای تسلط بر این کشور است.

منشی عمومی حزب‌الله در ادامه افزود: یکی از مهمترین اهداف جنگ علیه یمن این است که عربستان مخالف وجود جریان‌های ضداسرائیل در این کشور است.

منشی عمومی حزب‌الله گفت: موضع حقیقی اسرائیلی‌ها جلوگیری از بازگشت حتی یک فلسطینی به فلسطین است و اسرائیلی‌ها در کنفرانس هرتزلیا بر سر مخالفت با بازگشت حتی یک فلسطینی به فلسطین، به اجماع رسیدند.

نصرالله گفت: آنچه اسرائیل امروز خواهان آن است، روابط دیپلماتیک و اقتصادی کامل با کشورهای عربی است و این تحول بسیار خطرناکی در منطقه است.

وی افزود: ایران نسبت به تروریسم مسامحه به خرج نمی‌دهد و واکنشی قوی نشان می‌دهد و این کار را انجام داده است. در نبرد تروریسم با ایران، این تروریسم است که شکست می‌خورد. نبرد تروریسم با ایران، نتیجه برعکس خواهد داشت، و حضور ایران قوی‌تر خواهد شد و حمله ایران به گروه‌های تروریستی در دیرالزور و اصابت راکت های دقیق به اهداف مورد نظر این را ثابت کرد.

منشی عمومی حزب‌الله گفت: ایران در هر شرایطی پشتیبان فلسطین و مسأله فلسطین و جنبش‌های مقاومت در منطقه خواهد ماند.

وی ادامه داد: سوریه خطر تجزیه را پشت سر خواهد گذاشت و تلاش‌هایی که برای انزوای جغرافیایی سوریه صورت می‌گیرد، با شکست مواجه شده است و سوریه موضع سیاسی‌ خود را در محور مقاومت ادامه خواهد داد.

منشی عمومی حزب‌الله گفت: تلاش‌هایی که برای انزوای جغرافیایی سوریه صورت می‌گیرد، با رسیدن نیروهای سوریه به مرزهای عراق، در حال شکست است.

نصرالله گفت: آزادسازی موصل، قریب‌الوقوع است و داعش آینده‌ای در عراق ندارد.

وی افزود: جنگ اسرائیل علیه لبنان و غزه بسیار برای آنها هزینه داشته است و این ارزش دستاوردی را که مقاومت محقق کرده نشان می‌دهد.

منشی عمومی حزب‌الله در ادامه گفت: دو تحول بسیار بزرگ و مؤثر در منطقه وجود دارد که آن تحولات عراق و یمن است.

منشی عمومی حزب‌الله گفت: امریکا و اسرائیل و نظام‌های همپیمان آن دو باید بدانند که ملت‌ها عادی‌سازی روابط با اسرائیل را قبول نمی‌کنند.

وی افزود: شرف قدس بالاتر از آن است که به‌دست منافقان و خائنان آزاد شود.

منشی عمومی حزب‌الله گفت: کسی که توطئه می‌کند و زمینه را برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مهیا می‌کند، رژیم سعودی است.
وی افزود: علمای جهان عرب و اسلام باید ماهیت اهداف رژیم سعودی را شناخته و با آن مقابله کنند.

نصرالله گفت: ما به‌لطف خون‌ها و شهدا و صبر به‌سمت پیروزی قطعی پیش می‌رویم.

 

 

رستاخیز تغیر مربوط به کدام حزب خاص نبود

نکته ‌یی که به مردم افغانستان قابل قبول نیست، اگر در هرجایی اشتباهی صورت گرفته باید اعدام شود

در تاریخ ۲۰ جون گارنيزون و پوليس كابل برای متفرق ساختن و برچیدن خیمه تحصن «رستاخیز تغیر»، بالای جوانان عدالت خواه از بم دستی و گلوله كار گرفتند که در نتیجه چندین تن کشته و زخم برداشتند.
خلیل روفی فعال جامعه مدنی در گفتگوی با آژانس خبری اسپوتنیک گفت که اعضای رستاخیز تغیر مربوط جامعه مدنی و یا کدام حزبی خاص نمیشدند. آنها ادعا داشتتند که این خیمه، خیمه رستاخیز مردمی است و جناح های سیاسی که در جمع معترضین بودند ادعا خاص نداشتند. بنآ جمع نمودن خیمه ها یک اقدام غیر دموکراسی، خلاف قوانین حقوق بشری و قانون اساسی افغانستان است.
باید گفت که حمله بر خیمه رستاخیز تغیر مورد انتقاد مقام های بلند پایه دولتی، جامعه مدنی، اتحادیۀ حقوق‌دانان افغانستان، ملل متحد و کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفت.
تدامیچی یاماموتو فرستادۀ ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان، در نشست شورای امنیت سازمان ملل در شهر نیویارک شام چهارشنبه، گفت که رویدادهای اخیر امنیتی نشان می‌دهند که باید اصلاحات در نهادهای امنیتی افغانستان بی‌درنگ به میان آیند. آقای یماماتو اظهار داشت: “رویدادهای اخیر امنیتی در افغانستان نشان دادند که به اصلاحات بی‌درنگ در سکتور امنیتی نیاز است”.
همچنین رئیس جمهور افغانستان محمد اشرف غنی ضمن ابراز تاثر عمیق بخاطر رویداد ۲۰ جون یکبار دیگر بر حق مدنی شهروندان مبنی بر تظاهرات مسالمت آمیز و آزادی های مدنی تاکید کرده و به مسئولین هدایت داده است تا جزئیات رویداد شب گذشته را بررسی نموده و مسببین آنرا شناسایی و در مطابقت به قوانین نافذۀ کشور، مجازات نمایند.
عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در واکنش به کشته و زخمی شدن معترضان گفت نکته ‌یی که به مردم افغانستان قابل قبول نیست، اگر در هرجایی اشتباهی صورت گرفته باید اعدام شود و اگر غفلت شده یا قصد بوده، باید برخورد قانونی صورت گیرد.
او گفت که از نهادهای امنیتی جدا تقاضا می‌کنم و مسؤولیت قانونی‌شان است که در عمل‌کردشان با شهروندان کشور قانون و خویش‌تن‌داری را در نظر بگیرند.

 

تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان اعلام شد

نجیب الله احمدزی رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ۱۶ سرطان سال ١٣٩٧ را روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی در کشور اعلام کرد.

 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، رییس کمیسیون مستقل انتخابات عصر امروز پنجشنبه (۱ سرطان) در یک نشست مشترک خبری با اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی ۱۶ سرطان سال ١٣٩٧ را روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شورا های ولایتی کشور اعلام کرد.

قبل از این، تادامیچی یاماموتو، فرستادۀ ویژۀ سازمان ملل، دیروز در نشست عمومی این سازمان گفته بود که زمان برگذاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها روز پنجشنبه (اول ماه سرطان) اعلام خواهد شد.

رییس کمیسیون انتخابات با اشاره به ناامنی ها در کشور گفت که این کمیسیون به تنهایی نمی تواند انتخابات را در مناطق جنگ‌زده برگزار کند.

او از نهادهای امنیتی و ارگان های مسوول خواست که دست همکاری به این کمیسیون بدهند.

رییس کمیسیون انتخابات اما تاکید کرد: همکاری و مداخله متفاوت است، این همکاری به مداخله تبدیل نشود؛ زیرا کمیسیون به هیج کس حق مداخله در انتخابات را نمی دهد.

احمدزی با بیان اینکه دروازه کمیسیون انتخابات به روی همه باز است، از ناظران و احزاب سیاسی خواست که برای هرچه بهتر برگزار شدن انتخابات، نظارت داشته باشند.

از سوی هم برخی دیگر از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که انتخابات آینده پارلمانی و شوراهای ولسوالی با استفاده از تکنالوژی های نوین برگزار خواهد شد.

زمان تاریخ برگزاری انتخابات در حالی ۱۶ سرطان سال آینده تعیین شده است که حکومت وحدت ملی وعده کرده بود که انتخابات مجلس و شوراهای ولسوالی در بین فصل تابستان و خزان امسال برگزار می شود.

بااین حال، شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری گفته که حکومت از اعلام زمان برگزاری انتخابات توسط کمیسیون انتخابات استقبال می کند.

این در حالیست که انتخابات ریاست جمهوری گذشته افغانستان با چالش های فراوان و اتهام تقلب گسترده به همراه بود، تا جایی که کشور را تا لبه پرتگاه و خطر تجزیه به پیش برد.

 

زاخاروواروسیه منتظر پاسخ غرب به خاطر پشتیبانی «هواپیماهای ناشناس» از داعش در افغانستان است

مسکو منتظر واکنش غرب در باره خبر پشتیبانی «هواپیماهای ناشناس» از داعش که توسط رسانه های غربی به نشر رسیده بود، می باشد.

به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخارووا نماینده رسمی وزارت امور خارجه روسیه امروز پنجشنبه در کنفرانسی خبری گفت:- “مسکو با جدیت خبر پشتیبانی تسلیحاتی هلیکوپترهای ناشناس به داعش در شرق افغانستان را دنبال می کند، و منتظر واکنش غرب است”.

او گفت: در 14 جون شبه نظامیان داعش موفق به گرفتن منطقه مهم و استراتژیک غار توره بوره در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان شدند و این موفقیت داعش پس از آن بدست آمد که هلیکوپترهای ناشناس این گروه تروریستی را از نگاه تسلیحاتی کمک کردند و پس از آن معلوم شد که حدود 50 نفر شبه نظامیان توسط این هلیکوپترهای ناشناس در آنجا انتقال داده شده است.

سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه بیانیه ظاهر قدیر معاون پارلمان افغانستان را یادآور شد و گفت: ظاهر قدیر علنا اظهار داشت که هلیکوپترهای نظامی متعلق به امریکایی ها است و تا هنوز نزدیک به یک هفته هیچگونه پشتیبانی از طرف دولت و متحدان غربی برای بازپس گیری توره بوره انجام نشده است.

او همچنین گفت: تا هنوز نه دولت افغانستان و نه ائتلاف به رهبری امریکا در باره پشتیبانی هلیکوپترهای ناشناس به داعش توضیحی نداده اند.

زاخارووا گفت: در سال های اخیر ساحه داعش در ولایت های مختلف افغانستان افزایش یافته و سکوت امریکا در باره پشتیبانی هلیکوپترهای ناشناس این موضوع را پیچیده تر می کند.

این دیپلمات همچنین خطاب به رسانه های غربی گفت: من می خواهم که خبر «هواپیماهای ناشناس» نه تنها در افغانستان بلکه در صفحات رسانه های غربی نیز منتشر شود. به نظر او روزنامه نگاران غربی باید در این باره از پنتاگون، کاخ سفید و وزارت امور خارجه امریکا بپرسند که چرا هواپیماهای ناشناس در افغانستان داعش را کمک می کنند.

 

ایران قلوب روس ها را تسخیر خواهد کرد

فیلم های ایرانی در جشنواره سینمایی مسکو قلوب روس ها را تسخیر خواهند کرد.

به گزارش اسپوتنیک، 39-مین جشنواره بین المللی سینمایی مسکو آغاز شد. با گذشت هر سال سبک فیلم هایی که در جشنواره شرکت می کنند متنوع تر می شود و تعداد شرکت کنندگان در فستیوال سینمایی مسکو افزایش می یابد.

سینمای ایران یکی از مهمانان دائمی جشنواره مسکو است. فیلم های ایرانی که در برنامه کنکور جشنواره سینمایی شرکت دارند بارها عالی ترین جوایز را دریافت کرده اند از جمله جایزه«مجسمه طلایی گئورگی مقدس».

رضا میرکریمی کارگردان مشهور ایرانی و مدیر جشنواره بین المللی سینمایی «فجر» یکی از شرکت کنندگان جشنواره سینمایی مسکو است. فیلم او به نام «دختر» در سال گذشته قلوب تماشاچیان روسیه و اعضای سخت گیر هیأت داوران را تسخیر کرد.

در سال جاری، رضا کریمی به عنوان عضو افتخاری هیأت داوران جشنواره سینمایی در فستیوال سینمایی شرکت دارد.

قبل از پرواز به مسکو در یک گفتگوی ویژه با خبرنگار اسپوتنیک در باره اهمیت جشنواره بین المللی سینمایی مسکو برای سینمای ایران تعریف کرد.

 

وزارت امور خارجه کره شمالی سایت خود را راه اندازی کرد

سایت ویژه وزارت امور خارجه کره شمالی در اینترنت به بهره برداری رسید.

به گزارش اسپوتنیک با استناد به مرکز تلگراف کره شمالی، سایت وزارت امور خارجه کره شمالی باید به  درک سیاست خارجی کشور کمک کند و«سهم خود را در گسترش و توسعه درک متقابل، دوستی و همکاری بین کره و کشورهای جهان مطابق با ایده آل های استقلال، صلح و دوستی  ایفا کند».

در سایت که به دو زبان کره ای و انگلیسی است، توضیحاتی در باره بخش ها، نهادها و سازمان های تابع منتشر شده است. برای کشوری مانند کره شمالی عجیب است که در سایت مذکور آدرس های الکترونی و پستی بعضی از نهادهای وزارت امور خارجه به اشتراک گذاشته شده است.

در بخش های مختلف سایت وزارت امور خارجه می توان با اخبار، اسناد و توضیحات در باره خط مشی دیپلماتیک کشور آشنا شد. راهنمای اطلاعاتی در باره کره شمالی،عکس و ویدئو نیز در سایت وجود دارد.

در کره شمالی دسترسی آزاد به اینترنت وجود ندارد،از اینرو سایت برای خارجیان و کره ای های خارج از کشور در نظر گرفته شده است.


چرا کاخ سفید از«هکرهای روسی» صحبت می کند

صحبت ها در باره هکرهای روسی از رئیس جمهور آمریکا سلب مشروعیت می کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویتر،سارا ساندرس سخنگوی کاخ سفید اعلام نمود که سازمان های اطلاعاتی «در تلاش برای سلب مشروعیت از انتخاب ترامپ» در باره هکرهای روسی صحبت می کنند.

به گفته وی،ترامپ معتقد است که روسیه احتمالا در هک ها دست داشته است. ترامپ برای نخستین بار دسامبر سال گذشته بلافاصله پس از انتخابات از این موضوع صحبت کرد.

سازمان اطلاعات آمریکا، روسیه را به هک کامپیوترهای کمیته ملی حزب دمکرات آمریکا متهم کرده بود. بازرسی ها در این خصوص از طرف دفتر بازرسی فدرال و هر دو مجلس آمریکا انجام می شود.

روسیه بارها این اتهامات را رد کرده است.

 

نیروی هوایی ناتو پرواز بر فراز سوریه را پس از هشدار روسیه متوقف کرد

تهدید روسیه کارگر افتاد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی «ار.ت.ال» آلمان،ژنرال فردریخ وانسین فرمانده نیروی هوایی بلژیک اطلاع داد که نیروی هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا از 20 ژوئن پروازها در غرب رودخانه فرات در سوریه را متوقف کرد. در روزهای 20 و 21 ژوئن، هواپیماها در آنجا پرواز نکردند. ژنرال گفت که نمی تواند اطلاعات در باره پروازهای روز 22 ژوئن را فاش سازد. وانسین متذکر شد که خلبانان بلژیکی بر خلاف استرالیایی ها، از پرواز در آسمان سوریه خودداری نمی ورزند اما احتیاط زیادی بخرج می دهند زیرا سیستم های پدافند هوایی روسیه برای آنها خطر جدی است.

وی گفت: روس ها از رادار ها و موشک های بسیار خوبی برخوردارند، از اینرو قبل از هر پرواز به ارزیابی دقیق خطرات می پردازیم».

شایان ذکر است که 19 ماه ژوئن وزارت دفاع روسیه هشدار داد که در محل فعالیت نیروی هوایی روسیه در سوریه-غرب رودخانه فرات-هر نوع وسیله پرنده ای می تواند هدف سیستم های زمینی و هوایی پدافند هوایی قرار بگیرند.

 

روس اتم” روسیه فعالترین بازیگر بازار جهانی هسته ای است

به گزارش اسپوتنیک، سایت آمریکایی “اوراسیا نت” اطلاع داد که در حال حاضر شرکت دولتی “روس اتم” روسیه فعالترین بازیگر در بازار جهانی فناوری های هسته ای است و با 20 کشور خاور نزدیک، آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین قرارداد های ساخت نیروگاه های اتمی و تحویل سوخت هسته ای و رساندن کمک های کارشناسان را به امضا رسانده است.

آخرین اقدام “روس” اتم در خاور نزدیک عقد قرارداد احداث نیروگاه در مصر بود به شرطی که دولت آن کشور این پروژه را تایید کند. قرار است نیروگاه الدبع در 200 کیلومتری قاهره ساخته شود و روسیه موظف شد در طول ده سال به آن سرویس داده و طی 60 سال برای آن سوخت هسته ای تحویل بدهد. قرار است این پروژه در 2024 راه اندازی شود. این نیروگاه چهار بلوک دارای راآکتور های نوع “وه وه ار- 1200” که نوع تکمیل شده “وه وه ار- 1000” می باشد را خواهد داشت.

این شرکت دولتی روس بعلاوه مصر در سه کشور دیگر خاور نزدیک کار می کند: ایران، ترکیه و اردن. “روس اتم” در ایران بلوک های اضافی نیروگاه بوشهر را می سازد و با اردن و ترکیه قرارداد ها در باره ساخت این واحد ها را امضا کرده است. “روس اتم” برای کار این نیروگاه ها پول، پرسنل و سوخت تامین کرده ولی با این حال آنها در مالکیت “روس اتم” قرار داشته و این شرکت بخشی از درآمده حاصله ار تولید نیرو را دریافت خواهد کرد.

در زمان جنگ سرد شوروی و آمریکا به کشور های خاور نزدیک در پیشرفت رشته نیرویشان مساعدت می کردند. در اواسط سال های 50 قرن گذشته میلادی مصر و اردن به رشته هسته ای علاقه نشان دادند و شوروی در 1961 به احداث رآکتور پژوهشی در مصر پرداخت و اینگونه رآکتور ها را در 1967 در عراق و در 1981 در لیبی ساخت. و در 1995 وزارت انرژی روسیه قراردادی با ایران در باره احداث نیروگاه بوشهر را به امضا رساند.

از 2010 “روس اتم” حق دارد نمایندگی های خود را در سفارتخانه های روسیه در خارج افتتاح کند. دو نمایندگی در آوریل 2016 در دوبی و پکن دائر شدند. به گفته “روس اتم” حجم سفارش ها در طول ده سال از 2006 تا 2016 به 135 میلیارد دلار رسید.

“روس اتم” همچنین با آژانس بین المللی انرژی اتمی در رشته پیشرفت تاسیسات زیر بنایی در سطح بین المللی همکاری می کند. طرف روسیه موظف شده برای پیشرفت ساختار زیربنای اتمی کشور های عضو این آژانس یک و نیم میلیون دلار را تخصیص بدهد.

 

کریم خرمدولت کابل با پشتیبانی امریکا معترضان را سرکوب کرد

رئیس دفتر ریاست جمهوری پیشین افغانستان حکومت وحدت ملی با پشتیبانی امریکا به کشتار معترضان کابل پرداخته و امریکا نیز با ایجاد آشوب و ترویج قانون شکنی بدنبال تبدیل افغانستان به مرکز تروریسم است.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالکریم خرم وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ و رئیس دفتر ریاست جمهوری پیشین افغانستان گفت که حکومت با پیش گرفتن شیوه‌های استکباری گاهی تظاهرات‌کنندگان را به رگبار می‌بندد و گاهی با اعمال خشونت و کشتار، تحصن مسالمت ‌آمیز معترضان را به هم می‌زند.

او در مصاحبه ای که با روزنامه ویسا داشت، گفت، دولت کابل توانایی دفاع از مردم را در برابر داعش و مخالفان مسلح ندارد و زمانی هم که تعدادی از شهرواندان به رسم اعتراض تحصن می‌کنند توسط نیروهای امنیتی کشته و زخمی می‌شوند.

کریم خرم تاکید کرد: برخی از شعارهای معترضان غیرقابل قبول هستند اما کشتار آنها تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نیست.

وی براین باور است: ساختار حکومت وحدت ملی  غیرقانونی است و همچنان مرتکب اقداماتی می‌شود که متضاد با قانون است و باعث نقض حقوق شهروندی افغان‌ها می‌شود.

رئیس دفتر پیشین حامد کرزی گفت: این رفتار حکومت وحدت ملی در سایه پشتیبانی امریکا صورت می‌گیرد زیرا امریکا می‌خواهد تا از افغانستان به عنوان یک پایگاه آموزشی برای گروه‌های تروریستی استفاده کند.

خرم اظهارداشت، امریکا برای دست یافتن به اهداف خود نیاز دارد تا حاکمیت قانون هرچه بیشتر تضعیف شود و افغانستان به مناطقی شبیه وزیرستان پاکستان تبدیل شود.

او همچنان مدعی شد: در صورتی که به پارلمان افغانستان حمله‌ شود این نیز بخشی از نقشه امریکا برای ایجاد آشوب و ناامنی بیشتر در این کشور تلقی خواهد شد.

حکومت افغانستان پس از حمله سه‌شنبه شب نیروهای امنیتی به معترضان کابل که دو کشته و 17 زخمی بر جا گذاشت با موج وسیعی از اعتراضات و محکومیت‌های نهادهای حامی حقوق بشر و چهره‌های افغانستان مواجه شد.

همچنین چند روز پیش رئیس پارلمان افغانستان و هیئت اداری این مجلس از امکان حمله تروریستی به پارلمان این کشور خبر دادند. به گفته آنها یک نماینده پارلمان و برادر سنای افغانستان برای انتقال مهاجمان انتحاری به داخل صحن مجلس تلاش دارند.

 

 

سازمان ملل: شیوه‌ دولت افغانستان برای

برخورد با بحران سیاسی باید تغییر کند

 

آقای تادامیچی در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در مورد اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان صحبت می‌کرد

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان با اشاره به تنش‌های اخیر در کابل، گفته است که اگر در شیوه حکومت‌داری افغانستان تغییری اتفاق نیافتد، این کشور با بحران‌های جدی‌تر مواجه خواهد شد که “کنترل آن دشوار خواهد بود.”

آقای یاماموتو که امروز چهارشنبه (۳۱ خرداد/ جوزا) در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان در نیویورک صحبت می‌کرد، گفت اوضاع امنیتی در افغانستان روبه وخامت است و این مساله موجب شده تنش‌های سیاسی داخلی در این کشور بیشتر برملا شود.

نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفت که جرقه تازه‌ترین بحران سیاسی و امنیتی در افغانستان انفجار مرگبار ۱۰ جوزا/خرداد در کابل بود که اعتراضات گسترده را در این شهر در پی داشت.

در دو هفته اخیر کابل پایتخت افغانستان شاهد چندین رویداد مرگبار، راهپیمایی‌ها و تنش‌های سیاسی بوده است که منجر به کشته شدن حدود ۱۷۰ نفر و درگیری میان معترضان و پلیس شد.

 

امکان جنگ امریکا با روسیه و ایران در سوریه

رسانه ها: احتمال جنگ روسیه و ایران با امریکا در نواحی شرقی سوریه وجود دارد

سپوتنیک به نقل از پارتال خبری عصر ایران، رسانه های امریکایی و غربی با ارایه تحلیل هایی اوضاع در مناطق شرقی سوریه را خطرناک توصیف کرده و احتمال رویارویی امریکا با ایران و روسیه را مورد توجه قرار داده اند.

به گزارش عصر ایران برخی رسانه های امریکایی و غربی با ارایه تحلیل هایی اوضاع در مناطق شرقی سوریه را خطرناک توصیف کرده و احتمال جنگ امریکا با ایران و روسیه را مورد توجه قرار داده اند.

سی ان ان در تحلیلی نوشت: رویدادهای روزهای اخیر در سوریه خطر رویارویی نظامی بین امریکا با ایران و روسیه را افزایش داده است.. دو اتفاق در روزهای گذشته خطر احتمال جنگ را بالا برده است. سرنگونی طیاره سوخو 22 اردوی سوریه از سوی امریکا و حمله راکتی اخیر ایران به شهر دیرالزور در شرق سوریه.

این نخستین بار است که ایالات متحده امریکا یک طیاره متعلق به اردوی سوریه را هدف قرار داده است و پنجمین باری است که در دوره دولت دونالد ترامپ نیروهای امریکایی نیروهای دولتی سوریه را مورد هدف قرار میدهند. هم اکنون نیروهای نظامی زیادی با فاصله کم در مناطق تحت اشغال داعش در شرق سوریه در مواضعی نزدیک به هم قرار گرفته اند و این مساله خطر رویارویی نظامی آنها را افزایش داده است.

یکشنبه هفته جاری یک طیاره شکاری امریکایی یک طیاره بمب افگن سوخوی 22 اردوی سوریه را در مناطق نزدیک به محل استقرار نیروهای کُرد تحت حمایت امریکا — در اطراف رقه — سرنگون کرد. در همان روز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به تلافی حملات تروریستی دو هفته پیش داعش در تهران، مقر این گروه تروریستی در شهر دیرالزور سوریه را با 6 راکت برد متوسط هدف قرار داد.این نخستین حمله راکتی مستقیم ایران علیه داعش بود ، این حمله همچنین پیامی آشکار به ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی نیز بوده است.

از سوی دیگر دولت روسیه نیز که حامی دولت سوریه و متحد ایران است، پس از سرنگونی طیاره جنگی سوری به امریکا هشدار داده است که طیارت ائتلاف تحت رهبری امریکا در مناطق غرب دریائی فرات در سوریه را تحت هدف و تهدید بالقوه در نظر خواهد گرفت…

ناظران و تحلیلگران معتقدند تجمع و تمرکز کنونی نیروهای رقیب در مناطق تحت اشغال داعش در شرق سوریه احتمال وقوع چنین رویارویی های نظامی را اجتاب ناپذیر کرده است.

” کریس هارمر” تحلیلگر ارشد در موسسه مطالعات جنگ در واشنگتن معتقد است: در شرایط کنونی و مادامی که امریکا از نیروهای نظامی کُرد پشتیبانی کرده و برای گروه هایی چون ” نیروهای دموکراتیک سوریه ” (SDF) در صدد ایجاد قلمرو است، تشدید تنش بین واشنگتن و دولت دمشق اجتناب ناپذیر به نظرمی رسد، چون دولت سوریه خود را ملزم به مقابله با طرح نظامی امریکا در شرق سوریه می بیند و ایران نیز تلاش دارد پیش از ایالات متحده امریکا و متحدین واشنگتن به مناطق سرحدی بین عراق و سوریه تسلط یابد.

نشریه انگلیسی گاردین نیز در گزارشی تحلیلی نوشت: نیروهای امریکایی برای دومین بار در 12 روز گذشته یک پهپاد ساخت ایران متعلق به ارتش سوریه را در جنوب این کشور سرنگون کردند. این اقدام آمریکا نشانه ای دیگر از تشدید تنش احتمالی بین واشنگتن و تهران برای به کنترل درآوردن مناطق مرزی عراق و سوریه است…

در حالی که گروه تروریستی داعش در حال بیرون رانده شدن از قلمروهای اشغالی خود در شرق سوریه است همه نشانه ها حاکی از رقابت قدرت های منطقه ای و بین المللی برای پر کردن جای داعش در این مناطق است و در این راه احتمال تشدید تنش های نظامی بین قدرت های رقیب افزایش یافته است.

وب سایت امریکایی پولیتیکو نیز با ارایه تحلیلی در این باره نوشت: ترامپ نمی تواند بدون رویارویی با نقش و نفوذ مخرب! ایران در سوریه، گروه داعش را شکست دهد.

 


نمایندگان مجلساسامی اعضای پارلمان همدست با انتحاریان افشا شود

ما بالای همدیگر شک می‌کنیم

تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان اصرار دارند که اسامی وکیل و سناتوری باید افشا شود که قصد انتقال افراد انتحاری به داخل شورای ملی را دارند.

به‌ گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، در نشست علنی روز دوشنبه مجلس نمایندگان مطرح شد که قرار اطلاع نهادهای امنیتی، یک وکیل و یک سناتور در صدد انتقال افراد انتحاری به داخل شورای ملی هستند.

اکنون این موضوع نگرانی اکثر اعضای مجلس نمایندگان را در پی داشته است.

غلام حسین ناصری، عضو مجلس گفت: “حق دسترسی به اطلاعات مطابق قانون حق مردم است. مردم حق دارند بفهمند که این سناتور و این وکیل کی است که با تروریستان سر و کار دارند، چهره شان آشکار شود”.

آقای ناصری افزود: “اگر نام این دو تن افشا نشود، مجلس با کدام آبرو و حیثیت از پرونده اعمال عمومی خود دفاع می‌کند، باید مشخص شود که هم سناتورش و هم وکیلش حکومتی است نه از ملت، باید افشا شوند در غیر آن حق نداریم یان موضوع را کتمان کنیم”.

محمد موسی جناب، عضو دیگر مجلس نیز خواست مشابه را مطرح کرد و گفت: “این موضوع اگر حقیقت داشته باشد، هر کس است باید افشا شود؛ چون ما سر یک دیگر خود شک می کنیم”.

حمیر ایوبی عضو دیگر مجلس تاکید کرد که نیروهای امنیتی و حکومت حق دارند تشویش داشته باشند که توسط یک وکیل یا سناتور انتقال داده می شود؛ زیرا موجودیت پلیت‌های “و-ج” و “م-ج” اعضای شورای ملی برای مردم مشکلات خلق کرده است.

خانم ایوبی با بیان اینکه برای یک وکیل تا ۲۶ کارت موتر شورای ملی توزیع شده است، گفت: “اگر این موضوع جدی گرفته نشود، در این موترها انتحاری انتقال داده خواهد شد”.

او همجنان افزود که امکان این هم وجود دارد که دبیر خانه شورای ملی این کارت موترها را بفروشد.

تعدادی از اعضای شورای ملی با نمبرپلیت های غیرقانونی و خودساخته گشت‌و گذار می‌کنند.مثلاً در پلیت برخی از موترهای وکلا نوشته‌است: «و-ج ۰۷۸»، «و ۱۱۹ ج»، «م- ج ۰۵۳»، «م ج — ۳»، «۰۹۲»، «X»، «احمدزی»، «یما تره‌خیل»، «رییس احمدزی»، «گلبهار»، «ش- و ۱۳۵» و….

اکثر زورمندان و اعضای شورای ملی از چنین پلیت هایی در موترهای شان استفاده می‌کنند و پولیس ترافیک هم نمی‌تواند جلو گشت‌وگذار آنها را بگیرد.

از سوی دیگر خلیل احمد شهیدزاده دیگر عضو مجلس نمایندگان می‌گوید که مطرح کردن اتهام انتقال انتحاری توسط وکیل و سناتور ممکن است یک توطیه علیه شورای ملی باشد؛ از این رو باید این موضوع افشا شود.

این در حالیست که عبدالرووف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان با تایید چنین اطلاعی گفت که نگرانی مجلس را با نهادهای امنیتی شریک ساخته و اکنون کار روی این قضیه توسط نهادهای امنیتی جریان دارد.

 

انتقال افراد انتحاری توسط دو عضو پارلمان به داخل شورای ملی

شماری از اعضای مجلس نمایندگان ادعا دارند که طبق اطلاعات امنیتی، دو عضو پارلمان در صدد انتقال افراد انتحاری به داخل شورای ملی می‌باشند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، نیلوفر ابراهیمی، نماینده مردم بدخشان در گفت: “قرار اطلاعی که همین هفته به دبیرخانه مجلس نمایندگان رسیده است، ما شاهد گندیدن نمک هستیم”.

خانم ابراهیمی افزود:” اطلاع حاصل شده که یک وکیل و یک سناتور به انتحاری ها کمک می کنند و شاید پارلمان شاهد یک حادثه خطرناک باشد.”

وی با بیان اینکه این اولین بار است که نیروهای امنیتی چنین اطلاعی را با پارلمان شریک ساخته است، گفت: “گفته شده وکیل و سناتور انتحاری را به داخل پارلمان می آورند، از شما(رئیس مجلس) خواهش می کنم وقتی آنان این قدر ذلیل می شوند که بیایند دست به همچون عمل بزنند و انتحاری شوند، نام آنان را افشا کنید”.

این عضو مجلس تاکید کرد وقتی نیروهای امنیتی تا این حد اطلاع دارند که موقف فرد را تشخیص کردند، حتما می دانند که این دو تن از اعضای پارلمان چه کسانی هستند.

عبدالرووف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان رسیدن چنین اطلاعی به دبیرخانه مجلس نمایندگان را تایید کرد.

آقای براهیمی گفت: “بلی تهدیدات بلند وجود دارد، اما لازم نمی دانیم در حضور مطبوعات این موضوع را عرض کنم، امروز و دیروز در این رابطه جلسه داشتیم و قرار است که بازهم امروز جلسه داشته باشیم”.

رئیس مجلس افزود که وی نگرانی مجلس را با نهادهای امنیتی شریک ساخته و اکنون کار روی این قضیه توسط نهادهای امنیتی جریان دارد.

ظهیر سعادت، نماینده مردم پنجشیر در مجلس نیز با اشاره به این موضوع خطاب به رئیس مجلس کرد و گفت: “شما مسوولیت دارید اگر موضوع را در حضور رسانه‌ها شریک نمی سازید، حد اقل ما وکلا را خبر کنید که این افراد چه کسانی هستند که انتحاری را به داخل شورا می‌آورند”.

تاکنون نهادهای امنیتی رسما چیزی در این مورد نگفته اند.

این در حالیست که پارلمان دو سال قبل شاهد یک حمله گروهی انتحاری بود. چندین انتحاری به ساختمان پارلمان سابقه حمله کردند اما توسط چند سرباز امنیتی پیش از داخل شدن به صحن مجلس از پادرآورده شدند.

 

 

 

 

خبرنامه کمیسیون انتخابات در مورد تاریخ انتخابات پارلمانی

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با نشر یک خبرنامه، نگاشته است که فردا پنجشنبه زمان برگزاری انتخابات سال آینده مجلس نماینده گان را اعلام می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی یک، پیش از این برای روند برگزاری انتخابات، دشواری ها و دیدگاه های متفاوتی حتا در داخل نظام وجود داشته است و در برخی موارد چون کاربرد شناسنامه های برقی سر و صداهای را بلند کرد که حتا گمانه های از برگزار نشدن انتخابات نیز وجود داشته است.

با پخش این خبرنامه، ظاهرن رییس جمهورغنی و رییس اجرایی در باره تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی آینده به توافق رسیده اند.

انتخابات پارلمانی آینده باید در ماه‌های نخست دوره کاری حکومت وحدت ملی برگزار می‌شد، اما به دلیل اختلاف نظرها میان رییس جمهور و رییس اجرایی از برگزاری آن جلوگیری شده بود.

 

چه کسی دستور حمله موشکی ایران به داعش را صادر کرد

وزیر اطلاعات ایران در خصوص حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به مواضع داعش گفت : این تصمیم توسط شورای عالی امنیت اتخاذ شده و رئیس جمهور به عنوان رئیس شورا آنرا به نیروهای مسلح صادر نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، سید محمود علوی ، وزیر اطلاعات ایران گفت: « مواضع سرکردگان داعش توسط وزارت اطلاعات به یگان موشکی سپاه داده شد و موشک ها نیز دقیقا به هدف اصابت کردند و تعداد زیادی از عناصر داعش و فرماندهان آنها از جمله ابوعاصم لبیبی کشته شدند

 

غنیمی‌خواهم صلاحیت‌هایم کم شود

رییس جمهور غنی در مراسم معرفی اعضای جدید کمیسیون اصلاحات اداری از کاهش صلاحیت‌های خویش خبر داد و گفت که صلاحیت ها را به افراد نه بلکه به نهادها می‌سپارم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان امروز (چهار شنبه) در مراسم معرفی اعضای جدید کمیسیون اصلاحات اداری و امضاء قرارداد کارکنان اداره تذکره های الکترونیکی در کابل، گفت اصلاحات اداری برای اداره های ملکی در افغانستان یک ضرورت می باشد.

رییس جمهور اظهار داشت: “فاجعه مملکت این بوده که نتوانستیم از استعداد نسل جوان در دولت استفاده کنیم، اما امروز ما تلاش می کنیم که این استعدادها را به دولت بیاوریم”.

آقای غنی خاطرنشان کرد که هر امتحان را من نمی توانم بگیرم، صلاحیت را به افراد نه بلکه به نهادها می‌سپارم چون من رییس جمهوری‌ هستم می‌خواهم صلاحیت‌هایم کم شود.

آقای غنی با ابراز اینکه وحدت ملی ما نتیجه هزارها سال قربانی است گفت قوت اداره شخصی نیست، نظام ما نظام جمهوری است نه یک نظام فردی و یا هم شخصی.

وی خطاب به اعضای جدید کمیسیون یادشده گفت هر کدام شما یک قوت اطمینان برای آینده افغانستان هستید چون فاجعه ملت ما این بوده که دولت های ضعیف داشته ایم.

قابل یادآوریست که ضيا احمد عبدالرحيم زی به حيث رییس دارالانشای كميسيون اصلاحات اداری و خدمات ملكی، روح الله امين، ميوند رهياب، سيد حشمت هاشمی، راتب مظفری، نجيب الله امين، تبسم ولايت نيرو، بريالي هلمندی و مقدسه يورش به صفت کمیشنران جدید کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی معرفی شدند.

 

هند مجهز با طیارات جنگی روسیه شده است

قوای هوائی هند با بیش از 240 طیاره شکاری “سو-30 ام کا ای” مجهز شده است

الکساندر میخئف رئیس عمومی شرکت روس ابارون اکسپرت در جریان سالون هوائی Paris Airshow-2017 گفت که طبق قرارداد، روسیه به هندوستان 240 طیاره شکاری “سو-30 ام کا ای” را تحویل داده است.

او گفت: ” ایجاد و تولید مشترک طیارات شکاری “سو-30 ام کا ای” یکی از طرح های اساسی مشترک بین روسیه و هند می باشد که حالا قوای هوائی هند مجهز با بیش از 240 طیاره شکاری “سو-30 ام کا ای” شده است.

بین روسیه و هند قرارداد فروش و تولید 240 طیاره شکاری “سو-30 ام کا ای” قبلاً عقد گردیده بود که حالا عملی میگردد.

 

استعفأ شاه عربستان

شاه عربستان به‌زودی کناره گیری می‌کند!

سپوتنیک به نقل از العالم، یک تن از فعالین معروف عربستانی تأکید کرد که شاه سعودی به زودی به نفع پسرش از سلطنت کناره گیری می کند.

پس از برکناری ناگهانی ولیعهد و معرفی پسر سلمان به عنوان ولیعهد جدید، “مجتهد” در صفحه توییتر خود نوشت: “سلمان به زودی به نفع پسرش محمد از قدرت کناره گیری می کند”

مجتهد این خبر را تحت عنوان “کودتای محمد سلمان” منتشر کرد.

سلمان بن عبدالعزیز صبح امروز پسرش محمد را به عنوان ولیعهد تعیین و محمد بن نایف را از همه مسؤولیت هایش برکنار کرد.

 

سوخوی 27 مانعی برای نزدیک شدن هواپیماهای ناتو و وزیر دفاع روسیه 

هواپیماهای ناتو ، هواپیمای وزیر دفاع روسیه سرگی شایگو را که از کالینیگراد و از روی آب های بی طرف بالتیک رد می شد همراهی کردند.

به گزارش اسپوتنیک، براساس خبرها آنها اینبار برای نزدیک شدن به هواپیمای شایگو تلاش نکردند.
پیشتر مشخص شده بود که هواپیماهای ناتو سعی داشتند هواپیمای شایگو را زمانی که به کالینینگراد می رفت همراهی کنند.
در آن زمان یکی از هواپیماهای ناتو خواست که به هواپیمای حامل وزیر دفاع نزدیک شود اما سوخوی 27 اسکورت بین آنها قرار گرفت.

 

توضیحات ناتودر مورد نزدیک شدن جنگنده ائتلاف به هواپیمای وزیر دفاع روسیه

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز ، ناتو نزدیک شدن جنگنده ائیتلاف آمریکایی را به هواپیمای وزیر دفاع روسیه توضیح نمود .

نماینده ناتو اظهار داشت که هواپیماهای ائیتلاف در موارد مشابه به طور استاندارد عمل می کنند و در فاصله دور قرار میگیرند.
نماینده ناتو گفت ، زمانیکه یک هواپیمای ناشناس نزدیک به هواپیمای ناتو قرار میگیرد ، هواپیما های ائیتلاف و نیرو های هوایی ملی برای تعقیب آن به سمت آسمان پرواز میکنند. اعمال ما استاندرد بود
بطور معمول هنگامی که یک هواپیمای ناتو هواپیمای دیگر را رهگیری نماید ، انها بطور بصری آنرا شناسایی مینمایند و در تمام این مدت در فاصله دور باقی میمانند
به گفته وی در ختم عملیات هواپیما های ناتو دنبال کردن هواپیمای دیگر را متوقف میسازند.
ائیتلاف گفت ، آنها نمیدانستند که دریکی ازین هواپیما ها که بر فراز بحیره بالتیک توسط جنگنده های ائتلاف بدرقه شد وزیر دفاع روسیه سرگئی شایگو قرار داشت.
قبلا ویدیوی این حادثه نشر شده بود.

 

هلیکوپتر های روسی در افغانستان با کدام تخنیک تعویض میگردد ؟

پنتاگون : تعویض نیرو های هوایی افغانستان از هلیکوپتر های می- 17 به هلیکوپتر های UH-60 آمریکایی چندین سال طول خواهد کشید .

به گزارش اسپوتنیک ، تعویض هلیکوپتر های Mi-17 روسی ، به هلیکوپتر های UH-60 امریکایی در جریان چندین سال صورت خواهد گرفت. درین مورد در گزارش 102 صفحه ای سالانه پنتاگون در مورد ” بهبود ثبات و امنیت در افغانستان “گفته شده است.
در گزارش گفته میشود که انتقال نیرو های مسلح افغانستان از هلیکوپتر Mi-17 به هلیکوپتر UH-60 در چند سال آینده صورت خواهد گرفت. این تصمیم به دلیل افزایش هزینه و پیچیدگی خدمات هلیکوپتر Mi-17 گرفته میشود. در گزارش گفته میشود که به هلیکوپتر چند منظوره روسیه در افغانستان تقاضا همچنان باقی میماند ،اما نگهداری آنها هزینه زیاد دارد که منجر به عدم رعایت دوره کار ترمیم این هلیکوپتر ها و کاهش تعداد آنها در دسترس نیرو های مسلح میگردد.
وزارت دفاع آمریکا اشاره نمود که ابتکار عمل به مجهز نمودن نیرو های مسلح افغان از هلیکوپتر می — 17 روسی به هلیکوپتر های قابل اطمینان و ساده UH-60 آمریکایی ،در طرح نو سازی نیرو های هوایی افغانستان گنجانیده شده است.
با این حال به عقیده نویسندگان ، این گزارش ” تنها نیمی از هلیکوپتر های نیرو های هوایی افغانستان را در بر میگیرد وهلیکوپتر ، Mi-17 روسی برای نیرو های هوایی افغان همچنان مانند اسپ بارکش باقی میماند که شب و روز در همه شرایط ، وظیفه انتقال نیرو های نظامی و پشتیبانی هوایی ، انتقال مجروحین و همچنین وظیفه کشف نزدیک از میدان جنگ را انجام میدهد.
به گزارش تاس ، نیرو های هوایی افغانستان در عملیات های ضد تروریستی و در مبارزه با قاچاق مواد مخدرنیز از هلیکوپتر های Mi-17 استفاده مینمایند.

 

اعتراضات کابل به جایی نرسد، بحث تشکیل حکومت موقت مطرح خواهد شد

عضو ارشد حزب کنگره ملی در افغانستان با اشاره به اعتراض‌های کابل اعلام کرد که اگر خواسته معترضان برآورده نشود تشکیل حکومت موقت به عنوان یک بحث مطرح خواهد شد البته این یک تصمیم نیست.

« بشیر بیژن » کارشناس مسائل سیاسی افغانستان و عضو ارشد حزب کنگره ملی این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که تشکیل حکومت موقت به عنوان یک بحث مطرح است و البته این یک تصمیم  نیست.

وی افزود: موضوع تشکیل حکومت موقت در شرایط کنونی تنها در صورت به بن‌بست رسیدن اعتراضات و تحصن کابل به عنوان یک بحث مطرح خواهد شد.

عضو اپوزیسیون دولت افغانستان درباره اعتراض‌ها و تحصن کابل اظهار داشت: هدف از شروع این اعتراض‌ها در کابل در گام نخست برای آگاهی و انسجام بیشتر مردم به منظور آوردن اصلاحات در حکومت کنونی افغانستان است و در صورتی که این اعتراض‌ها به جایی نرسد؛ بحث تشکیل حکومت موقت به عنوان یک بحث مطرح خواهد شد.

بیژن تأکید کرد: موضوعاتی که اشخاص سیاسی درباره تشکیل حکومت موقت بدون دقت بیان می‌کنند با تعریفی که ما از این موضوع داریم متفاوت است.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان تصریح کرد: تشکیل حکومت موقت به معنای براندازی نظام در این کشور نیست زیرا که ساختار نظام متعلق به مردم افغانستان است.

وی ادامه داد: “بدون شک با سرنگونی نظام افغانستان به سمت تباهی می‌رود و اشخاصی زمام امور را بدست خواهند گرفت که به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند.”

بیژن با بیان این مطلب که روی موضوع تشکیل حکومت موقت حدود یک سال بررسی و مشاوره صورت گرفته، گفت: در شرایط کنونی افغانستان تشکیل حکومت موقت یک بحث موجه است.

عضو حزب کنگره ملی افغانستان ضمن این که حکومت اشرف غنی را نا مشروع دانست، گفت که به دلیل عملکرد سودجویانه عبدالله و غنی، این کشور به بدبختی و مصیبت کشانده شده است.

کارشناس افغان اظهارداشت: غنی و عبدالله باید قبول کنند که عملکرد‌ آنها ناکام بوده و ادامه این روند سبب افزایش بدبختی‌ها در افغانستان خواهد شد و باید استعفا دهند.

وی گفت که گروه‌های تروریستی و جریان‌های مزدور منافع بیگانگان تلاش می‌کنند با انجام جنایات ضد بشری، افغانستان را به بسوی نابودی سوق دهند.

این عضو حزب کنگره ملی افزود این نگرانی را با مردم درمیان گذاشته است.

بشیر بیژن در پایان تصریح کرد که رفتارهای فراقانونی و غیر دموکراتیک اشرف غنی رئیس‌جمهور در گام نخست و عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان بستر را برای رفتن این کشور بسوی تباهی فراهم می‌کند.

 

سرقوماندان اعلی و پایه‌های لرزان امنیت

8 صبح : نارضایتی از امنیت کابل و سایر شهرهای بزرگ به یک معضل و دردسر بزرگ برای حکومت بدل شده است. حکومت زیر فشار افکار عمومی در مورد این که به امنیت توجه جدی نمی‌کند، قرار دارد. افکار عمومی هم که در این اواخر به شدت از بدامنی کابل و سایر مناطق کشور به ستوه آمده اند، هرازگاهی نهادهای مردمی و مدنی با شیوه‌های مختلف اعتراض، وضعیت شکننده‌ی امنیت را جدی‌تر از پیش به حکومت‌داران گوش‌زد می‌کنند. قربانی‌های مردم نیز در اثر بدامنی، گوشه‌ی دیگری از فشارهایی است که حکومت به آن هنوز بی توجه است.
اما چرا امنیت حداقل در کابل برهم خورده است و چه کسانی در ناامن‎سازی‎های گسترده نقش دارند؟ این سوالی است که ذهن همه را درگیر ساخته است. این‎که ابتکار عمل در جنگ افغانستان در دست طالبان و داعش است، می‎تواند ذهن یک آدم عادی را که زیاد دغدغه‎ی سیاست و فکرکردن ندارد به قناعت وادارد. اما اصل ماجرا این است که ابتکار این همه ناامنی در دستگاه‌هایی در داخل حکومت نهفته است. متاسفانه یک بخش بزرگ از امنیت افغانستان در دست ذهن‌های دسیسه‌ساز و ناآشنا با پدیده‌های جنگ مدرن است. این نوع طرز دید در سکتور امنیتی، اگر امروز کابل را ناامن ساخته است، در فردای جنگ افغانستان، خانه‌های هریک از این مقامات امنیتی را نیز ناامن خواهد ساخت.

عوامل این‌که رییس جمهور نمی‌تواند با جنگ و ناامنی به عنوان یک معضل بزرگ در راه حکومت‌داری‌اش مبارزه کند، این است که هم به لحاظ اطلاعات امنیتی در خلا قرار دارد و هم به لحاظ مدیریت جنگ دست‌به‌دامان افرادی دراز می‌کند که خلاقیت شان تنها در دسیسه‌پروری و منحرف‌ساختن جهت جنگ به صورت غیرواقع بینانه است. امنیت ملی افغانستان با تمام منابعی که در دست دارد نتوانسته است در رویارویی با گروه‌های طالبان و داعش به عنوان یک هسته‌ی متحد و یک‌دست عمل کند. وزارت دفاع ملی افغانستان هنوز به شدت از ضعف مدیریت رنج می‌برد و رهبری جنگ هنوز در دست جنرالانی است که نود در صد از پول اوپراتیفی را که باید صرف جنگ کنند، صرف خریدن خانه و مصارف شخصی شان می‌کنند. وزارت داخله که به عنوان فاسدترین رکن سکتور دفاعی و امنیتی افغانستان از آن یاد می‌شود هیچ‌گاه نتوانست امیدی برای مردم بیافریند.
حالا اگر تنها به عوامل ناامنی شهر کابل اشاره کنیم، باز هم به تصامیم امنیتی به شدت نادرست می‌رسیم. قوماندانی امنیه کابل هنوز درگیر فروختن پوسته‌های امنیتی است و شبانگاه هریک از این پوسته‌ها به جای این‌که در پی تلاشی باشند، در پی اخاذی از موترهای بزرگ و باربری اند. اگر اینطور نبود، تانکری مملو از مواد منفجره از این دروازه‌ها به محله‌ی سبز امنیتی شهر کابل راه نمی‌یافت. گروه‌هایی که عملاً دست به ترور و اختطاف می‌زنند، در بدنه‌ی نهادهای پولیس به شدت فعال اند و یا رابطه‌های وسیعی با مقامات پولیس دارند. این طرز دید، حتا برخورد سربازان پولیس با مردم را نیز صدمه رسانده است و آن کسی که یونیفورم پولیس در تن‌اش است، فکر می‌کند که فرماندار و فرمانده است و بقیه مردم رعیت. البته حساب آن عده سربازانی که با صداقت کار می‌کنند، جداست. موج حمایت مردم از نیروهای امنیتی، در اثر مقرری‌های بسیار سلیقه‌ای و مبتنی بر وفاداری‌های فردی، در حال کاهش است.
گارنیزیون کابل که امیدی را در دل مردم برای تامین امنیت بیشتر شهر کابل زنده کرد، به زودی به یک نهاد منفعل و فاسد بدل شد. نیروهایی که از وزارت دفاع، وزارت داخله و امنیت ملی در چارچوب گارنیزیون توظیف شدند، درگیر وضعیت مدیریتی ضعیفی شدند که ناشی از رهبری این نهاد امنیتی بود. بخش بزرگی از نیروهای نهادهای امنیتی سه‌گانه، با پیوستن به گارنیزیون کابل در واقع عملاً فلج شدند و درگیر کارهای دفتری و حمایتی. منابعی هم که در اختیار گارنیزیون قرار گرفت، صرف تامین امنیت مقامات این نهاد امنیتی شد و وسایطی هم که در اختیار این نهاد قرار گرفت، در انبارهای گارنیزیون خاک خورد. این نهاد تنها کاری که کرد، این بود که در روز تظاهرات مردمی، به عنوان بازوی خشن حکومت عمل کرد و با موترهای زره و جنگ افزارها، به مردم شلیک کرد و خیمه‌های مردم را زیر گرفت.
شورای امنیت ملی افغانستان اگر بخواهد به جنگ افغانستان نگاه استراتیژیک بیندازد، باید این نگاه را از افراد شروع کند. آدم‌های ضعیف و غیر تخصصی نمی‌توانند رهبران خوبی برای امنیت شهر کابل و افغانستان باشند. نسل نو رهبران جنگ که در حال ظهور اند، باید استفاده شوند و باید از این نیروها در ساماندهی امنیت کار گرفته شود. بازنده‌ی جنگ افغانستان تنها مردم افغانستان نیست. قضاوت تاریخ برمی‌گردد به رهبری حکومت وحدت ملی و شخص رییس جمهور که به سبب بی اطلاعی از وضعیت جنگ و گوش‌دادن به مشورت‌های نادرست، روز به روز از حمایت و اعتماد مردم نسبت به حکومت می‌کاهد. حساب جنگ امروز را که ناشی از تصامیم منفعل و به شدت سیاسی رهبران حکومت در سکتور امنیتی است، مردم از این رهبران خواهند ستاند.

 

افغانستان؛ خیلی دیر است

اطلاعات روز به نقل از ان وای آر ديلی : وقتی جیمس متیس، وزیر دفاع دونالد ترمپ در هفته‌ی جاری در کمیته‌ی نیروهای مسلح سنای امریکا فراخوانده شد تا در مورد جنگ در افغانستان شهادت بدهد، او به‌طور غیرمعمولی رک و راست بود: او گفت: «ما در حال حاضر پیروز جنگ افغانستان نیستیم». او اذعان کرد که طالبان حملات تهاجمی چشمگیری داشته‌اند، اوضاع امنیتی هم‌چنان رو به وخامت دارد و حکومت افغانستان به‌طور قابل توجهی قلمرو کمتر از یک سال گذشته را در کنترلش دارد. به‌عبارت دیگر، چشم‌اندازها برای هرگونه برآیند مثبت چنان دور است که در این شانزده سال جنگ – طولانی‌ترین جنگ تاریخ امریکا – بوده است.
با این‌حال ظاهرا راه‌حل ترمپ – و متیس – برای این جنگ غیرقابل پیروزی یک‌بار دیگر فرستادن سربازان بیشتر است. روز سه‌شنبه، ترمپ اعلان کرد که صلاحیت کامل تصمیم‌گیری در مورد تعداد سربازان مورد نیازش به خود ارتش داده خواهد شد. (او، با واگذار کردن تمام تصمیم‌ها به دست ارتش، مشاوره‌ی معمولی بین سازمانی، به‌ویژه با وزارت خارجه را رها کرده است). و متیس در مورد بررسی‌یی صحبت می‌کند که در ماه جولای تکمیل خواهد شد و حدود ۵۰۰۰ سرباز اضافه خواهد کرد. این، شاید خیلی دیر باشد.
افغانستان در حال حاضر با یک بحران به‌مراتب عمیق‌تر از فهم بسیاری‌ها مواجه است. جنگ‌سالاران و سیاست‌مداران – به‌شمول اعضای کابینه – خواهان استعفای رییس‌جمهور غنی و وزیران امنیتی او هستند و آن‌ها را به بی‌کفایتی، خودرایی و تحریک نفرت قومی متهم می‌کنند. روزانه حدود ده تظاهرات همگانی در خیابان‌های کابل وجود دارد؛ تظاهراتی که توسط جوانان و اقارب آن‌هایی که در بمب‌گذاری‌های اخیر کشته شدند، برگزار می‌شود.
در اوایل ماه جون بمب‌گذاری‌های انتحاری متعدد در کابل بیش از ۱۷۰ تن را کشت و حدود ۵۰۰ تن را زخمی ساخت. تروریستان توانستند یک موتر بمب‌گذاری‌شده‌ی بزرگ را در محله‌ی دیپلماتیک‌نشینِ به‌شدت محافظت‌شده برسانند، جایی که این موتر منفجر شد و عمدتا غیرنظامیان را کشت که نشانه‌ی واضح تبانی با افسران امنیتی است. نه طالبان و نه دولت اسلامی مسئولیت آن را برعهده گرفتند. طالبان اکنون حملات تهاجمی زمینی را آغاز کرده‌اند تا قلمرو بیشتری را بگیرند و شهر شمالی قندوز را تصرف کنند، شهری با تقریبا ۳۰۰۰۰۰ جمعیت که سال گذشته دوبار برای تصرف آن تلاش کردند. اگر این شهر اکنون به‌دست طالبان سقوط کند، اولین شهر بزرگی خواهد بود که آن‌ها دوباره اشغال می‌کنند.
در عین‌حال، همسایه‌های افغانستان به‌طور فزاینده‌یی در مورد مبارزه با ستیز‌جوییِ به‌رهبری ایالات متحده ناآرام می‌شوند: پاکستان هم‌چنان به‌رهبری طالبان، به‌شمول گروه حقانی به‌عنوان تبهکارترین بازوی طالبان – پناهگاه می‌دهد، در حالی‌که ایران و روسیه نیز از طالبان حمایت می‌کنند (میزان دقیق آن مشخص نیست). این قدرت‌های منطقه‌یی باور دارند که طالبان می‌توانند سدی در برابر گسترش داعش در قلمروهای‌شان باشند و نمی‌خواهند پاکستان نفوذ بر طالبان را در انحصار خود داشته باشد. آن‌ها می‌خواهند قدرت ایالات متحده را در منطقه محدود سازند. نفوذ داعش در افغانستان که زمانی صرف به ولایت شرقی ننگرهار خلاصه می‌شد، در حال گسترش است و این گروه مسئولیت یک حمله‌ی وحشتناک بر شفاخانه‌ی ارتش در کابل را برعهده گرفت که در آن پنجاه مریض و داکتر کشته شدند و ۹۰ تن زخم برداشتند.
با این‌حال، بحران سیاسی‌یی که در کابل در حال آشکار شدن است، خطرناک‌تر از اوضاع امنیتی رو به وخامت می‌باشد. فقدان اعتماد میان رییس‌جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رییس اجرائیه‌ی حکومت او یا نخست‌وزیر، به فلج شدن حکومت‌داری و خدمات اجتماعی منجر شده است. افسران ارشد در ارتش و حکومت اداری طرف‌ها را انتخاب می‌کنند. معاش بسیاری از بروکرات‌ها و معلمین ماه‌هاست که به‌دلیل نبود وجوه پرداخت نشده است. جنگ‌سالاران برجسته‌یی که اکنون سیاست‌مدار شده‌اند به‌طور فزاینده‌یی طرف اپوزیسیون را می‌گیرند و می‌خواهند غنی استعفا بدهد و انتخابات تازه برگزار شود.
غنی عمیقا نامحبوب است. بسیاری از افغان‌ها اکنون حکومت را غیرمشروع می‌دانند، رژیمی که اگر توسط ایالات متحده و ناتو که به‌صورت مشترک در این کشور حدود ۱۳۰۰۰ نیرو دارد، سرپا نگهداشته نشود؛ دوام نخواهد آورد. ایالات متحده دو سال قبل برای تشکیل یک حکومت ائتلافی میان غنی و عبدالله عبدالله، رقیبش، پادرمیانی کرد تا یک انتخابات به‌شدت تقلب‌آمیز را بپوشاند. (هردو کاندید تقلب کردند و هردو کاندید ماه‌ها در مورد برنده‌ی واقعی سروکله زدند تا این‌که امریکایی‌ها مداخله کردند).
اما غنی، یک پشتون، هرگز قدرت را کاملا با عبدالله، یک تاجیک، تقسیم نکرده است و به پُرکردن حکومت با پشتون‌های هم‌تبارش متهم شده است. اعضای کابینه مانند وزیر خارجه، یک نماینده‌ی ویژه‌ی رییس‌جمهور و جنگ‌سالارانی مانند اسماعیل خان با نفوذ در هرات – که همه زمانی به ائتلاف وفادار بودند – اکنون خواهان استعفای غنی و انتخابات تازه هستند، چون آن‌ها از بی‌کفایتی ظاهری، خودرایی و عدم تمایل او به کار با ائتلاف سیر آمده‌اند.
نیروهای غربی تاکنون قادر بوده‌اند با تامین مالی بودجه و پرداخت معاشات و حفظ ارتش افغانستان در میدان جنگ، حکومت را در قدرت حفظ کنند. اما این کار به‌طور فزاینده‌یی دشوار شده است و طالبان در بسیاری از بخش‌های کشور در حال پیشرفت هستند و باعث شده‌اند نیروهای ایالات متحده و ناتو به‌طور فزاینده‌یی کم‌اهمیت به نظر برسند. سیاست‌مداران مخالف مایل بوده‌اند با امریکایی‌ها مخالف کنند، اما این احتمالا در حال تغییر است.
با در نظرداشت گستاخی رو به ازدیاد طالبان در حملات‌شان، اکنون شکاف‌های عمیقی در شورای امنیت ملی ایالات متحده بین افرادی چون متیس که می‌خواهند هزاران سرباز بیشتر امریکایی را در آخرین تلاش مذبوحانه برای نجات رژیم از سقوط بفرستند و کسانی چون استیو بنون، مشاور، که می‌خواهند از یک تلاش نظامی ناکام و یک دولت ناکام دست بردارند، وجود دارد. اما تصمیم این هفته‌ی ترمپ مبنی بر واگذاری تصمیم سربازان به ارتش خود نشان می‌دهد آن‌هایی که برای افزایش تعداد سربازان استدلال می‌کنند دست بالایی خواهند یافت. امیدی به این استراتژی وجود ندارد.
مهم نیست که متیس می‌خواهد در تابستان سال جاری چه تعداد سرباز بفرستد، بحران سیاسی در کابل را اصلاح نخواهد کرد. در نبود یک تعامل روشن با حکومت افغانستان، یا درخواست‌هایی که غنی یک حکومت ائتلافی فراگیرتر بسازد و بخشی از قدرتش را واگذار کند، سربازان بیشتر امریکایی صرف اوضاع را بدتر خواهد ساخت.
به نظر نمی‌رسد هیچ‌کسی در واشنگتن به اعمال فشار سیاسی بیشتر بر رژیم کابل، پاکستان و طالبان برای آغاز مذاکراتی که یک آتش‌بس و یک توافق سیاسی منجر خواهد شد، علاقه‌مند باشد. تداوم دیدن کشاکش‌ها صرف از عینک جنگ و تعداد سربازان، کاری که ایالات متحده به‌خوبی انجام می‌دهد، تنها به ادامه‌ی فرسایش مشروعیت حکومت و از دست دادن قلمرو منجر خواهد شد. حملات طالبان افزایش خواهد یافت، هم‌چنان قلمروهایی از دست خواهد رفت و حکومت سقوط خواهد کرد. این به احتمال زیاد به یک ناکامی تبدیل خواهد شد.

 

حمایت پاکستان از داعش در افغانستان/تغییر نگرش روسیه و چین درباره طالبان به روند صلح کمک می‌کند

ناظر بین‌المللی بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که فعالیت داعش در این کشور افزایش یافته و روسیه و چین معتقدند که طالبان توان مبارزه با این گروه تروریستی را دارد در حالی که پاکستان از برخی داعشی‌ها حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «ایندین تایمز»، «سرینجین بوز» یکی از ناظران بین‌المللی بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اظهار داشت که افغانستان در آشتفتگی بسر می‌برد و تنش‌ها بین «اشرف غنی» رئیس‌جمهور و «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی حکومت افغانستان کاملا  مشهود است.

وی افزود: اخیرا نزدیکان غنی حتی تلاش کردند تا سبب اخراج عبدالله شوند که به دلیل عدم حمایت جامعه جهانی از این طرح، آنها ناکام شدند.

این در حالی است که بسیاری از تصمیمات و اقدامات غنی نیز مورد نقد عبدالله بوده و حتی در اظهارات عمومی خود بیان کرده که غنی شایسته ریاست جمهوری افغانستان نیست.

سرینجین بوز درباره وضعیت طالبان در افغانستان نیز گفت که بیشتر مناطق ولایت قندوز در کنترل طالبان است. این گروه همچنین مناطق بیشتری از ولایت ارزگان را در اختیار دراد کنترل شهرستان «سنگین» در ولایت هلمند را نیز بدست آورده‌ است.

نارضایتی برخی اقوام افغانستان از رفتار تبعیض‌آمیز حکومت

این ناظر بین‌المللی انتخابات افغانستان با تایید انجام اصلاحات در زمینه اقتصاد افغانستان، ایجاد ثبات سیاسی و امنیتی اشرف غنی را شکست‌خورده عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: نارضایتی برخی از اقوام افغانستان از رفتارهای تبعیض‌آمیز حکومت، بویژه هزاره‌ها و ازبک‌ها، باعث افزایش تقسیمات قومی و منطقه‌ای شده است.

سرینجین درباره حضور داعش در افغانستان نیز گفت: اخیرا فعالیت‌های داعش افزایش یافته و سبب شده تا روسیه و چین خواستار وارد مذاکره شدن جامعه جهانی با طالبان شده‌اند زیرا دشمن اصلی داعش است و طالبان می‌تواند به مبارزه علیه آنان کمک کند.

ناظر بین‌المللی تاکید کرد: تغییر نگرش روسیه و چین درباره طالبان ممکن است به پیشرفت روند صلح در افغانستان نیز کمک کند. موضع این دو کشور نیز، اگر به صلح منجر شود، سیاست‌های افغانستان را تغییر خواهد داد؛ بطوری که داعش شکست خواهد خورد، اما همه چیز از مسائل امنیتی تا قانون اساسی این کشور و سیاست‌ها در سطح ملی و حتی محلی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

حمایت سازمان اطلاعات ارتش پاکستان از داعش

وی همچنین تصریح کرد: مدارکی وجود دارد که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان موسوم به «آی.اس.آی» از شاخه داعش در افغانستان حمایت می‌کند. در واقع داعش خوراسان نیز یکی دیگر از ابزارهای سیاست خارجی پاکستان است.

سرینجین درباره تصمیم کابل و اسلام‌آباد برای احیای «گروه همکاری‌های چهارجانبه» گفت: این گروه در سال 2016 و پس از کشته‌شدن «ملا منصور» رهبر طالبان به حالت تعلیق درآمد و بعد از آن با گفت‌وگوهای شش جانبه که متشکل از روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند و افغانستان جایگزین شد.

این ناظر بین‌المللی انتخابات در افغانستان با اشاره به نشست‌های چهارجانبه ادامه داد که بازی بزرگ جدیدی در حال ظهور است که به ضرر افغانستان و هند خواهد بود؛ زیرا نفوذ پاکستان را در روند صلح افزایش می‌دهد.

 

آمریکا زمینه حملات داعش در کابل را فراهم کرد/ صلح با حضور نظامی آمریکا معنی ندارد

سخنگوی طالبان در فایل صوتی در واکنش به حملات اخیر کابل و به ویژه حمله به مسجد الزهرا(س) اعلام کرد: این حملات توسط داعش به منظور ایجاد تفرقه مذهبی صورت گرفته و آمریکا از این طریق به دنبال پیاده سازی طرح تفرقه مذهبی مانند عراق در افغانستان است.

به گزارش  خبرگزاری تسنیم، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان با انتشار فایل صوتی درباره گروه تروریستی داعش اعلام کرد: پدیده داعش جایی در افغانستان ندارد و این فتنه‌گران از سوی مردم این کشور طرد شده‌اند.

وی افزود: طالبان با همکاری مردم علیه داعش در شرق افغانستان مبارزه می‌کند اما بالگردهای آمریکایی از داعشی‌ها حمایت می‌کنند و این اقدام نشان می‌دهد که دست آمریکا پشت پرده داعش در افغانستان است.

آمریکا بدنبال ایجاد تفرقه مذهبی در افغانستان

مجاهد ادامه داد: آمریکا اهداف خود را از طریق داعش دنبال می‌کند و تجربه عراق نشان داد که آمریکایی‌ها در آنجا نیز به تفرقه مذهبی دامن زدند و مساجد و زیارتگاه‌ها را منفجر کردند. باوجود تلاش آمریکا، اما داعش در افغانستان قدرتی ندارد.

سخنگوی طالبان درباره حملات اخیر کابل نیز گفت: در حالیکه داعش در تماس با تلویزیون المیادین مسئولیت این حمله را به عهده گرفت اما حکومت تلاش دارد تا طالبان را بدنام و برای خود کسب همدردی کند.

وی درباره پیشروی گروه داعش در شرق افغانستان و تصرف منطقه «توره بوره» نیز اظهار داشت: رسانه‌های غربی بدنبال بزرگنمایی داعش بودند اما مردم و طالبان متوجه این موضوع هستند.

مجاهد درباره برخی گزارش‌ها از گسترش داعش در ولایت‌های «کنر»، «غور» و «ننگرهار» نیز تصریح کرد: یک فرمانده شبه نظامی وابسته به ژنرال دوستم در غور به یک روستا تسلط دارد و خود را حامی داعش اعلام کرده است که بزودی توسط طالبان از بین خواهد رفت.

در ولایت ننگرهار نیز گروهی بوسیله حمایت تدارکاتی آمریکا و حضور در مناطق کوهستانی فعالیت محدودی دارند.

داعش از بین خواهد رفت؛ مشکل اساسی حضور آمریکا است

وی تاکید کرد که داعش مشکل اساسی افغانستان نیست زیرا این پدیده در مدت کوتاهی از بین خواهد رفت در صورتی که حضور نظامی آمریکا و کشورهای غربی در افغانستان پایان یابد.

سخنگوی طالبان با در استفاده از «مادر بمب» آمریکا علیه آمریکا در شرق افغانستان اظهار داشت:  آمریکا و سازمان امنیت ملی افغانستان به دنبال تثبیت داعش در این کشور هستند زیرا تلاش دارند تا علیه طالبان یک جبهه مذهبی دیگری ساخته شود، حتی انفجارهای کابل تحت عنوان داعش صورت می‌گیرد اما این گروه توانایی انجام آن را ندارد.

مجاهد در پاسخ به اینکه آیا طالبان با تلاش‌های صلح کشورهای منطقه همگام خواهند شد نیز گفت: از نظر طالبان تاکنون تلاش‌هایی که تحت عنوان روند صلح صورت گرفته برای تحقق اهداف آمریکا بوده‌اند بنابراین اگر اگر مراد از صلح تسلیم و خلع سلاح در برابر آمریکا در افغانستان باشد بدون توجه به شرایط افغان‌ها از سوی آمریکا و خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این روند هیچ ارزشی نخواهد داشت و سبب تامین صلح در کشور نیز نخواهد شد.

وی تاکید کرد که از طریق گفت‌وگو، آمریکا به حضور نظامی خود در افغانستان پایان نخواهد داد زیرا این کشور اهداف اطلاعاتی در منطقه دارد بنابراین کشورهای منطقه باید کمک کنند.

طالبان با هدف خروج کامل نیروهای خارجی می‌جنگند

این مقام طالبان همچنین گفت: سهم در حکومت کابل راه چاره نیست زیرا طالبان با هدف خروج کامل نیروهای خارجی می‌جنگد که در صورت تحقق صلح هیچ تضمینی وجود ندارد که نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

راه حل بحران افغانستان اعلام حمایت کشورهای منطقه از داعیه افغان‌ها است و مشروع دانستن مبارزه طالبان و نیز حمایت از سوی نهادهای اجتماعی تا غربی‌ها وادار به تخلیه این منطقه شوند.

سخنگوی طالبان درباره بوجود آمدن روند صلح بین‌الافغانی از سوی چین و رسیه نیز گفت که تنها اقداماتی مورد استقبال ما قرار می‌گیرد که این کشورها از خواست مردم افغانستان حمایت کنند همانطور که در گذشته گفته بودند طالبان حق دفاع دارند.

با این حال، هرگونه تلاشی که برای توقف جنگ صورت گیرد در واقعیت به معنی تحقق توطئه و دوام اشغال افغانستان است زیرا آمریکا اصلا در نظر ندارد تا به حضور خود در افغانستان به سادگی پایان دهد.

اخیرا اشرف غنی در حاشیه نشست اجلاس شانگهای با پاکستان توافق کرد تا نشست‌های چهارجانبه و دوجانبه در رابطه با روند صلح بین افغانستان و پاکستان از سر گرفته شود.

گفته می‌شود این بار چین تلاش دارد تا با پادرمیانی بین کابل و اسلام‌آباد ابتکار عمل در مورد روند صلح افغانستان را در دست گیرد.

گرچه حکومت افغانستان همواره پاکستان را متهم به کارشکنی در روند صلح کرده اما طالبان نیز همیشه از حضور و یا شرکت در هر گونه نشست صلح با دولت را رد کرده است.

 

تـروریستان قانون‌گذار

8 صبح : سرخط خبرهای شبکه‌های اجتماعی در جریان روز گذشته، حرفی بود از زبان بانو نیلوفر ابراهیمی، نماینده‌ی مردم ولایت بدخشان در مجلس با این محتوا: «اطلاعاتی وجود دارد که یک نماینده و یک سناتور قصد دارند تا خود را در درون مجلس انتحاری کنند.» البته ایشان خواستار افشای هویت این دو تن از سوی رییس مجلس نیز شده است.
با صحت و سقم خبر مذکور کاری ندارم و امیدوارم که نادرستی‌اش روشن گردد و چنین فاجعه‌ای اتفاق نیفتد که اندک آبروی مانده نیز خواهد رفت.
اما راستش من نمی‌دانم که چرا چنین خبری، به این پیمانه برای ما تازه‌گی دارد، آیا امر بسیار بعیدی به نظرتان می‌رسد؟ نماینده‌گان مجلس نیز متعلق به همین خاک اند و محصول فضایی هستند که به‌صورت مشترک همه‌مان در آن به‌دنیا آمدیم، مدرسه رفتیم، جنگیدیم، مهاجر شدیم و حالا به یمن حمایت جامعه‌ی جهانی بستری به‌ نام دموکراسی پهن گشته و در روی آن راه می‌رویم و هر از گاهی لگدِ محکمی نیز بر صورتش می‌کوبیم و بر کفار و ره‌آوردهایش نفرین و ناسزا می‌فرستیم. اما روی امکانات، ماشین‌های گران‌سنگ و زیبا، تنخواه‌های مطلوب، لقبِ نماینده‌ی مردم و… فراوان نازک است و نمی‌توان به‌ساده‌گی سنگ رد بر سینه‌ی آن‌ها زد و از کنارشان گذشت. باری شنیده‌ام که یکی از نماینده‌گان گفته است: «آن‌چه که جامعه‌ی جهانی به افغانستان می‌دهد امداد نه؛ بل یک نوع باج‌دهی است که از ترس، زیر نام کمک برای ما می‌فرستند، ما مسلمانیم و آن‌ها کفار و این مسأله را به نیکی می‌دانند که اگر حمله کنیم شکست می‌خورند و غنایم نیز به‌دست می‌آوریم. بنا بر این جای قدردانی ندارد و این حق ما است.»

من به نهادها سخت احترام و باور دارم و حفاظت از آن‌ها را وظیفه‌ی شهروندی خویش می‌دانم و به همین دلیل همیشه کسانی را که سخن از براندازی نهادها می‌زنند، نقد می‌کنم و استدلال‌های‌شان را بی‌پایه و هم‌گون با تفکر طالبانی می‌شمارم. چون این نهادهای دموکراتیک‌اند که با آرا و اراده‌ی مردم شکل می‌گیرند و سبب تصویب قوانین عادلانه می‌گردند و یا قدرت را مهار می‌کنند و مشروعیت می‌بخشند و در سایه‌ی چنین مشروعیت، مردم حقوق خود را می‌خواهند و مطالبات خود را با نهادها در میان می‌گذارند و خواستار تحقق آن می‌گردند. غیبت نهادهایی که برخاسته از آرای مردم باشند، سبب می‌گردد که هر کس برای خواست خویش دست به هر کاری که دوست داشت بزند و سرانجام نتیجه چنان خواهد بود که ما بار دیگر شاهد درگیری‌های گروهی در میان مردم باشیم و مفهومی به نام نظام و قانون مطرح بحث نباشد. پس ضمن احترام به نهادی به‌نام «مجلس نماینده‌گان» سری بزنید به محتویات آن که متشکل از افراد گوناگون از سراسر کشور است و محصول شناخت‌ها و گزینش‌های ما به عنوان صاحبان رای و دارنده‌گان انگشت‌های مشروعیت‌بخش و قدرت‌ده.
فکر کنم یادمان نرفته‌است که سالِ پار یکی در همین مجلس از جای خویش بلند شد و با دستان و سیمای سرشار از پیروزی لب به‌سخن گشود و گفت: «ملا عمر مدت‌ها است که در خانه‌ی من است و برای گفت‌وگو با او مرا دریابید تا رستگار شوید.» حقیقت این مسأله را بگذارید کنار، به نادرست‌بودنش فکر کنید. آیا یک قانون‌گذار حتا در ذهن خویش هم می‌تواند با ملا عمر زیر یک سقف زنده‌گی کند و میزبان او باشد؟ دیری نگذشت که دیگری هشدار داد: «اگر قانون اساسی تغییر کند، من خودم را انتحار می‌کنم.» قوانین ساخته می‌شوند که انسان‌ها دست از ظلم، ستم، حق‌تلفی و خون و کشتار بردارند و برای ایجاد مصونیت، رفاه و دادخواهی از آن بهره‌مند گردند. اما قانون‌گذاری می‌آید و برای پاسداری از قانون حرف از انتحار می‌زند، چنین حرفی حاشیه‌های فراوانی دارد، از جمله پذیرفتن و مشروعیت‌دادن انتحار به عنوان یکی از شیوه‌های به کرسی‌نشاندن موضع خودی و رد کردن دیگری. در چنین منطقی رفتار طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر برای تحقق مطالبات‌شان توجیه‌پذیر می‌گردد.
ماجرای دردناک سلاخی‌شدن «فرخنده» را همه‌مان به‌یاد داریم، از فرد شماره دو وزارت فرهنگ تا امام مسجد وزیر اکبرخان و شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی رفتار قاتلان را امری در خور ستایش پنداشتند و اضافه کردند که چنین زنی باید به چنین سرنوشتی دچار می‌گردید. یکی از درشت‌ترین صداها در حمایت از کسانی که فرخنده را به آتش کشیدند، باز هم از همین مجلس بلند شد، بدین‌گونه: «تشکر از مردم با ایمان، مبارک‌باد این همت بلندشان، وقتی حکومت به جانی‌های زمان و مرتدین وقت، عمل شرع را انجام نداد، مردم مسلمان و متدین حسب قهر و عقیده‌ی دینی خود تصمیم گرفتند و برای جانیان و مرتدین درس عبرت گذاشتند…» برای تصویب قانون در حمایت مردم با آرای مردم به نهاد قانون‌گذار راه یافته‌است و خود در ستایش اجرایی‌شدن دادگاه صحرایی می‌نویسد و از چنین عملی به‌شدت اسقبال می‌کند.
این‌ها مشت نمونه‌ی خروار است و شما تا دل‌تان بخواهد در بیرون از مجلس نیز به چنین تفکری بر می‌خورید، بلندکردن پرچم «داعش» در دانشگاه ننگرهار، نوشتن «زنده‌باد داعش» در روی دیوار دانشگاه کابل، محتوای سخنرانی‌های برخی از امامان در خطبه‌های جمعه، گفت‌وگوی سرنشین‌های تکسی‌های شهری، درون‌مایه‌ی مضمون ثقافت اسلامی در دانشگاه‌ها، تکفیر کردن‌ها و تهدیدهای وحشتناک در شبکه‌های اجتماعی و…همه و همه نشان‌گر آن است که سوگ‌مندانه کلیت جامعه‌ی ما را تفکر بنیادگرایی در برگرفته است و اکثریت قاطع ما یک «کودک درون» به‌نام تروریست داریم. در یکی، این کودک درون بسیار نادید است و صدایش برای‌مان قابل شنود نیست و در دیگری، رشد کرده و اعلان حضور می‌کند، در سومی در حال به‌دنیا آمدن است و چهارمی با افتخار آن را به جامعه پیشکش کرده است و اسم و رسمی نیز برایش گذاشته است.
یک راه بیشتر نداریم و آن جنگیدن با تروریستان بالقوه‌ای است که در تارو پود ما وجود دارند و تا روزی که در چنین جنگی برنده نشویم، زنده‌گی، امنیت، آشتی و رفاه به افغانستان بر نخواهد گشت.

 

ملک سلمان خطاب به نواز شریف: روشن کن با مایی یا با قطر؟!

دیپلماسی ایرانی: عربستان سعودی اقدامات عملی برای تحت فشار گذاشتن پاکستان برای اتخاذ مواضعی در جهت تایید مواضعش را آغاز کرده است. ریاض از اسلام آباد می خواهد که در بحران پیش آمده میان خودش، امارات متحده عربی و بحرین با قطر یکی را انتخاب کند، یعنی یا جانب قطر را بگیرد یا به جبهه عربستان بپیوندد. آن طور که نشریه نیوزویک، در شماره روز جمعه 16 ژوئن خود نوشته اسلام آباد تا کنون تلاش کرده در این قضیه بی طرف بماند و رد کرده است که جانب کسی را بگیرد.

از سوی دیگر روزنامه «دی اکسپرس تریبیون» که شاخه پاکستانی روزنامه امریکایی نیویورک تایمز است، روز چهارشنبه 14 ژوئن به نقل از یک مقام عالی رتبه دیپلماتیک نوشت که «ملک سلمان، پادشاه عربستان شخصا از نواز شریف، نخست وزیر پاکستان به صراحت پرسیده است که آیا تو با مایی یا با قطر؟»

 

 

نگرانی های پاکستان

در حالی که پاکستان حمایت صریح از عربستان در بحران فعلی اش با قطر را رد کرده، برخی گزارش ها حاکی از آن است که سیاست متزلزل ترامپ در بعد خارجی ممکن است اسلام آباد را بر آن دارد که با استفاده از نفوذش برای حل بحران میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس موافقت کند.

انزوای ناگهانی قطر از سوی کشورهای عربی شورای همکاری به ویژه عربستان باعث نگرانی پاکستان شده است، اسلام آباد که همانند ریاض متحد ایالات متحده امریکا محسوب می شود، دائما مورد اتهام حمایت از تروریسم قرار گرفته است. کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله افغانستان و هند که همسایگان پاکستان محسوب می شوند، این کشور را متهم به حمایت از گروه های مسلح تروریستی می کنند.

در گذشته و در زمانی که ایالات متحده فهمیده بود که پاکستان اسامه بن لادن، رهبر القاعده را در مجموعه ای در شهر ابوت آباد مخفی کرده است، به شدت از این کشور خشمگین شد و روابط دو کشور دچار دگرگونی شد. شاکیل افریدی، پزشک پاکستانی که به امریکایی ها کمک کرد تا مخفیگاه بن لادن را کشف کنند به اتهام خیانت به 33 سال حبس محکوم شد.

به نوشته نشریه نیوزویک، ایالات متحده و پاکستان تا چند سال همکاری نظامی با یکدیگر نداشتند تا این که در سال 2016 باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده به پاکستان پیشنهاد همکاری داد و به دنبال آن یک میلیارد دلار کمک نظامی و غیرنظامی به این کشور کرد. الآن دولت دونالد ترامپ در حال بررسی قطع بخش اعظم این کمک ها به پاکستان است. به گزارش شبکه تلویزیونی NDTV  هند، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا در این باره گفته است: «رئیس جمهور به طور روشن و مشخص از ما درباره حجم و سطح حمایت و کمک ها به پاکستان پرسیده است.  البته هنوز هیچ تصمیمی برای قطع کمک ها به پاکستان گرفته نشده است.»

مدت کوتاهی بعد از پایان سفر دونالد ترامپ به منطقه، کشورهای بحرین، امارات متحده عربی، مصر و عربستان سعودی تمامی روابط خود را با قطر قطع کردند و این کشور را متهم به همراهی و حمایت از تروریسم در منطقه کردند. از آن موقع تا کنون عربستان سعودی تلاش های مضاعفی را برای منزوی کردن این کشور کوچک شبه جزیره عربستان آغاز کرده است. مدت کوتاهی بعد از این قطعی روابط کشورهای موریتانی و کومور نیز به جمع عربستان و متحدانش پیوستند و مشابه همین اتهام ها را به قطر وارد کردند. قطر این اتهامات را به طور کامل رد کرده است. دوحه می گوید این حملات افتراآمیز و اظهارات سراسر کذب با هدف تحمیل اراده دیگران بر منافع ملی اش صورت گرفته است.

 

داعش پروژه امریکا است و رئیس سنای افغانستان همکار داعش 

اخیرا طالبان پس از درگیری با داعش در شرق افغانستان ویدئویی از اعترافات یک جنگجوی داعشی را منتشر کرد که ادعا می‌کند رئیس سنای افغانستان همکار این گروه تروریستی است

به گزارش سپوتنیک، گروه طالبان ویدئویی را از اعتراف یک عضو گروه تروریستی داعش منتشر کرده که در فضای مجازی دست به دست می‌شود.

این جنگجوی داعشی در بازداشت طالبان فعالیت‌های خود را توضیح می‌دهد.

اعترافات جنگجوی داعش پس از یک سلسله درگیری‌ها بین طالبان و داعش در شرق افغانستان منتشر شده است.

جزئیات گفت‌وگوی مجری طالبان در این ویدئو با جنگجوی داعشی در افغانستان در ادامه آمده است.

وی در ادامه گفت‌وگوهای خود با مجری طالبان می‌گوید که از افراد «مولوی اسماعیل صاحب» یکی از فرماندهان داعشی است و در کابل و نیز در جلال‌آباد برای این گروه فعالیت می‌کرده است.

این جنگجوی داعشی اعتراف می‌کند که این گروه تروریستی با دولت افغانستان و برخی از مقامات این کشور ارتباط دارد.

وی همچنین در ادامه مدعی ارتباط با «فضل‌الهادی مسلم‌یار» رئیس سنای افغانستان شد و گفت که رئیس سنای افغانستان با او و چند تن از اعضای این گروه تروریستی در دفتر کارش در شهر «جلال‌آباد» دیدار کرده است.

جنگجوی داعشی اظهارداشت که مسلم‌یار به یکی از افرادش ماموریت داد تا با این گروه تروریستی کمک‌های مالی و نظامی کند.

جنگجوی داعشی با اشاره به کمک‌های مالی و نظامی به این گروه توسط بالگردهای آمریکایی گفت: زمانی که بالگردهای نظامی در دو سوی جبهه داعش فرود آمدند فرمانده (داعش) اعلام کرد که شلیک نکنید چون این افراد خودی هستند که برای ما تجهیزات و مواد لازم را آورده‌اند.

وی افزود: پس از دریافت  یک کانتینر مملو از تجهیزات آمریکایی، شایعه پراکنی کردیم که این کانتینر را در مبارزه با نیروهای آمریکایی غنیمت گرفتیم در حالیکه در واقعیت هیچ درگیری با آمریکایی‌ها نداشتیم.

در ادامه ویدئو فرد بازداشت شده داعشی اظهار داشت: برخی از مقامات افغان و به ویژه نیروهای آمریکایی از این گروه حمایت می‌کنند.

برخی از نمایندگان پارلمان و کارشناسان افغان بارها اعلام کردند که برخی از مقامات دولت افغانستان و نیروهای خارجی به گسترش گروه تروریستی داعش در این کشور کمک می‌کنند.

«ظاهر قدیر» نماینده مردم ننگرهار در پارلمان افغانستان همواره بر کمک برخی مقامات دولتی به گروه تروریستی داعش تاکید کرده است.

همچنین دو روز قبل نیز «شکیباهاشمی» نماینده قندهار در پارلمان افغانستان اعلام کرد که در اعترافات برخی از زندانیان داعشی که توسط نیروهای امنیت ملی بازداشته شده‌اند مشخص شده که برخی از مقامات ارشد دولتی از این گروه حمایت می‌کنند.

 

انجام موفقیت‌آمیز انتقام بزرگ سپاه اصابت دقیق موشک‌ها به مواضع تروریستها

حمله موشکی سپاه پاسداران علیه تروریست‌ها در سوریه با موفقیت انجام و تمام موشک‌ها با دقت به مواضع تروریستها اصابت کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، آخرین اخبار حاکی از آن است که تمام موشک‌های شلیک‌شده توسط سپاه به مواضع تروریست‌ها در دیرالزور اصابت کرده و عملیات انتقام از تروریست‌ها کاملاً موفقیت‌آمیز برگزار شده است.

به موجب اصابت‌ این موشک‌ها که از دقت بسیار بالایی برخوردار است، برآوردهای اولیه حاکی از وارد آمدن خسارات بسیار فراوان جانی و تجهیزاتی به ترویست‌ها در این منطقه حکایت دارد.

بر اساس این گزارش، سپاه امشب مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی و ساخت خودروهای انتحاری تروریست های تکفیری در منطقه دیرالزور در شرق سوریه را با هدف تنبیه تروریست های جنایتکار، مورد حمله موشکی قرار داد.

 

بازتاب حمله موشکی سپاه به تروریست‌ها در رسانه‌های جهان/تیتر یک رسانه‌های بزرگ و سکوت معنادار سعودی‌ها

خبر حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع تروریستها در دیرالزور سوریه به سرعت در رسانه‌های جهان منعکس شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، خبر حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع تروریستها در دیرالزور سوریه به سرعت در رسانه‌های جهان منعکس شده و به خبر مهم آن رسانه‌ها تبدیل شد.

رویترز در گزارش خود نوشت: سپاه پاسداران ایران به تلافی حملات تروریستی تهران، اقدام به شلیک موشک‌های زمین به زمین از غرب کشور به شرق سوریه کرد.شبکه خبری سی‌ان‌ان هم به بازتاب این خبر پرداخت و گزارش داد که ایران حمله تروریستی به پارلمانش را با شلیک موشک به مقر تروریست‌ها پاسخ داد.

 

مقامات جدید کاخ سفید هنگامی که تودهنی بخورند متوجه خواهند شد حساب و کتاب چیست

رهبر معظم انقلاب اسلامی، مقامات جدید کاخ سفید را بی‌تجربه و تازه‌کار خواندند و تأکید کردند: این افراد بی‌تجربه، ملت و مسئولان ایران را نشناخته اند و هنگامی که تو دهنی بخورند، آن زمان متوجه خواهند شد، حساب و کتاب چیست!.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر  معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم و شهدای مرزبان، با تأکید بر اینکه شهدا حق حیات بر این کشور دارند و همه مردم و مسئولان باید خود را زیر بار منت شهدا و خانواده شهدا بدانند، به سخنان خصمانه و تهدیدآمیز اخیر مقامات امریکایی اشاره کردند و با گزافه خواندن آن، گفتند: دولتمردان امریکایی از ابتدای پیروزی انقلاب همواره به دنبال تغییر نظام جمهوری اسلامی بوده اند اما نخواهند توانست به ملت ایران سیلی بزنند بلکه این ملت است که به آنها سیلی خواهد زد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای این دیدار، مفهوم «شهادت» را مقوله‌ای عمیق و دارای معانی بلند و یک معامله پرسود با خداوند متعال خواندند و افزودند: شهادت یک «مرگ تاجرانه» است و در این معامله، خداوند جان انسان را که ضایع‌شدنی و از بین‌رفتنی است، در مقابل سعادت ابدی خریداری می‌کند و شهید به مقامی می‌رسد که قدرت شفاعت پیدا می‌کند.
ایشان، صبر و استقامت خانواده شهدا در مصیبت از دست دادن نزدیک‌ترین افراد خود را، یک ارزش بسیار والا دانستند و خاطرنشان کردند: عوامل اصلی حفظ انقلاب اسلامی و قدرت آن، مفاهیم و ارزشهای عظیمی همچون «شهادت، جهاد و صبر و استقامت خانواده های شهدا» است و دشمن تلاش دارد تا این ارزشها را از جامعه بگیرد و متأسفانه برخی نیز در این چارچوب قلم‌فرسایی می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به بقای نظام اسلامی با وجود مواجهه با دشمنی های سخت، گفتند: گزافه‌گویی‌های رئیس جمهور امریکا موضوع جدیدی نیست زیرا نظام اسلامی از ابتدا با توطئه های گوناگونی مواجه بوده است اما بدخواهان ملت ایران هیچ غلطی نتوانسته اند بکنند.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: آن زمانی که نظام اسلامی یک نهال تازه‌روییده و نحیف بود، نتوانستند به آن آسیبی برسانند، چه برسد به اکنون که این نظام به یک درخت تناور تبدیل شده است.
ایشان با اشاره به سخنان اخیر مقامات امریکایی مبنی بر تلاش برای تغییر نظام اسلامی خطاب به آنها گفتند: در طول 38 سال گذشته، چه زمانی بوده که شما نمی خواستید نظام اسلامی را تغییر دهید، اما همواره سرتان به سنگ خورده است و از این پس هم همین‌گونه خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی، مقامات جدید کاخ سفید را بی‌تجربه و تازه‌کار خواندند و تأکید کردند: این افراد بی‌تجربه، ملت و مسئولان ایران را نشناخته اند و هنگامی که تو دهنی بخورند، آن زمان متوجه خواهند شد، حساب و کتاب چیست!
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: سردمداران امریکا، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در تلاش برای ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی ایران بودند، اما کسانی که چنین حسرتی داشتند، این آرزو را به گور بردند و از این پس نیز همین‌گونه خواهد بود.
ایشان تأکید کردند: همه اعم از دشمنان، دوستان با اخلاص و دوستانی که برخی مواقع دلشان می لرزد، بدانند جمهوری اسلامی مستحکم و با اقتدار کامل ایستاده و دشمنان نمی توانند به ملت ایران سیلی بزنند بلکه ملت به آنها سیلی خواهد زد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ارزش شهدا باید در جامعه معلوم باشد، در تجلیل از نقش شهیدان مدافع حرم گفتند: اگر شهیدان مدافع حرم نبودند، امروز باید با «عناصرِ فتنه‌گر، خبیث و دشمن اهل‌بیت(ع)» در شهرهای ایران می‌جنگیدیم، زیرا آنان قصد داشتند از مرزهای عراق وارد ایران شوند اما جلوی آنها گرفته شد و تار و مار شدند و اکنون نیز در عراق و سوریه به‌طور کامل در حال ریشه‌کن شدن هستند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، امنیتِ کنونی کشور را مرهون مدافعان حرم و مدافعان مرزهای ایران دانستند و افزودند: امنیت مرزها و شهرهای کشور به برکت تلاشهای مرزدارانی است که با همه وجود از ایران دفاع، و همچنین از ورود مواد مخدر جلوگیری می‌کنند، البته این تلاشها به‌خوبی دیده نمی‌شود و مرزداران و شهدای مرزی، مظلوم هستند.
ایشان، شهیدانِ فعالیت‌های امنیتی و اطلاعاتی را از جمله دیگر فداکاران در تأمین امنیت و جلوگیری از اقدامات تروریستی و کشته‌شدن مردم بی‌گناه خواندند و گفتند: خدمت به کشور فقط تأمین آب و نان نیست بلکه بالاتر از آن، تأمین امنیت است و شهیدان و مدافعان حرم و مرزها و شهرهای کشور، با تأمین امنیت، حق حیات بر گردن کشور دارند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم قدردانی از شهیدان و خانواده‌های آنان، خاطرنشان کردند: همه زیر بار منت شهیدان هستیم و هر کس در جهت فراموش شدن یاد شهیدان یا اهانت و بی‌اعتنایی به خانواده‌های آنان کاری انجام دهد، در واقع به کشور خیانت کرده است.
در پایان این دیدار، نماز مغرب و عشاء به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد و حاضران روزه خود را همراه با ایشان افطار کردند.

انتهای پیام/

 

رقابتها گذشت، امروز همه باید یکپارچه و یک تیم باشیم/ ایران و اسلام

مایه افتخار ما در دنیا هستند

حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: اکنون دیگر انتخابات به پایان رسیده و رقابتهای انتخاباتی که مثل رقابت لیگهای داخلی بود و هر دسته ای طرفدار تیم خودشان بودند،‌ جای خود را به رقابتهای جهانی داده است و دیگر باید همه طرفدار و پشتیبان تیم ملی باشیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رییس جمهور در ضیافت افطار با ورزشکاران ،  همگان را به اتحاد و تلاش در مسیر توسعه و رونق ایران اسلامی فرا خواند و تاکید کرد: اکنون دیگر انتخابات به پایان رسیده و رقابتهای انتخاباتی که مثل رقابت لیگهای داخلی بود و هر دسته ای طرفدار تیم خودشان بودند،‌ جای خود را به رقابتهای جهانی داده است و دیگر باید همه طرفدار و پشتیبان تیم ملی باشیم که می خواهد در رقابتهای جهانی افتخار بیافریند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه یکشنبه در این برنامه با تاکید بر اینکه “امروز همه باید یکپارچه و یک تیم باشیم”، اظهارداشت: ما امروز می خواهیم در مسابقات منطقه ای و جهانی شرکت کنیم و در عرصه امنیت، علم و خودکفایی به رده های اول برسیم و افتخار بیافرینیم. همانطور که افتخارآفرینی در عرصه ورزش و بالابردن پرچم کشورمان در میادین جهانی مایه افتخار و خوشحالی است، کسب رتبه های بالا در عرصه های مختلف تولید و علم و امنیت نیز مایه افتخار و عزت خواهد بود.

روحانی در ادامه کسب خودکفایی در عرصه تولید گندم و نزدیک شدن به خودکفایی در تولید بنزین و رسیدن به جایگاه صادرکننده روزانه 13 میلیون لیتر گازوئیل به جای واردات روزانه 6 میلیون تن گازوئیل را مایه افتخار کشور توصیف و تصریح کرد: هر جا عزت و عظمت ملی هست، برای همه ما و برای ایران است. ایران و اسلام کلمات زیبایی هستند و بسیار زیباست وقتی مشاهده می کنیم که در مسابقات همه یکصدا ایران را صدا می زنند.

رییس جمهور گفت: دو کلمه ایران و اسلام مایه افتخار ما در دنیا هستند و امیدوارم در قیامت و در پیشگاه خدا همه به ایرانی بودن خودمان و به اینکه عاشق اهل بیت بوده و هستیم و ملتی دلاور، شجاع، شرافتمند، و مقاوم و قدرتمند هستیم، افتخار کنیم و در دنیا نیز بتوانیم پیروان واقعی راه مولایمان حضرت علی (ع) باشیم.

روحانی در ابتدای این نشست با اشاره به جایگاه خاص و ویژه شب های قدر گفت: ماه رمضان ماه ایستادگی، تمرین، مقاومت و ورزش است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه قدرت و توانمندی انسان، تنها در قدرت جسمی نیست، گفت: انسان برای اینکه بتواند بهتر اطاعت خداوند را انجام دهد، باید قدرت جسمی داشته باشد و انسان چه در میدان جنگ و جهاد و چه در محراب عبادت، روزه داری و کمک به مستمندان،  با قدرت جسمی سالم بهتر می تواند وظایف خود را در مسیر اطاعت خدا انجام دهد.

روحانی با بیان اینکه عزم و اراده برای انجام امور نیاز به جسم سالم و روح بلند دارد، گفت: ماه رمضان هم جسم ما را سالم کرده و هم روح ما را برای ایستادگی در برابر تمایلات و خواسته های نفسانی در راه رسیدن به اهداف بلندتر تقویت می کند.

رییس جمهور افزود: در میدان نبرد از سلامت جسم و جان خود می گذریم، تا به اهداف بلندتری که همان حفظ استقلال، عزت و شرف کشور است دست پیدا کنیم و این همان کاری است که رزمندگان ما در هشت سال دفاع مقدس انجام دادند.

روحانی، امیر المومنین علی(ع) را قهرمان تاریخ بشریت برشمرد و خاطر نشان کرد: روح بلند امیرالمومنین(ع) و جایگاه ایشان بسیار حائز اهمیت است به گونه ای که آن امام به همان اندازه که در میدان نبرد با ابهت و قدرتمند بود، وقتی در برابر یتیمان قرار می گرفت با روح بلند و بزرگواری نسبت به آنان برخورد می کرد.

رییس جمهور تأکید کرد: افتخار ما این است که در همه قهرمانی های مادی و معنوی به امام و راهبری مانند علی(ع) اقتدا می کنیم.

روحانی با بیان اینکه در هیچ کجای تاریخ و دنیا رادمردی مانند امیرالمومنین(ع) وجود ندارد و نمی توان چهره ای مانند او یافت، گفت: ملت ایران بویژه ورزشکاران نسبت به امیرالمومنین(ع) ارادت ویژه ای دارد.

رییس جمهور ورزش جسم و روح را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: سلامت و صحت بدن یکی از نعمت های بزرگ خداوند است و شکر این نعمت تنها با تلاش برای حفظ آن خواهد بود و یکی از راه های توانمندسازی بدن رسیدن به سلامت است که از طریق ورزش به دست می آید.

روحانی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر ضرورت توسعه ورزش در کشور اظهار داشت: ورزش باعث گسترش سلامت و نشاط در جامعه می شود.

رییس جمهور با اشاره به اینکه برخی تصور می کنند که ورزش تنها جسم را تقویت کرده و آن را در برابر بیماری ها حفظ می کند، گفت: بخش بزرگی از معضلات و مشکلات اجتماعی با گسترش ورزش در جامعه حل می شود، چرا که ورزش نشاط اجتماعی را به دنبال دارد.

روحانی با بیان اینکه انسان با ورزش نشاط پیدا می کند، خاطر نشان کرد: حفظ سلامت جسم بر اساس فرامین اسلامی جزو وظایف ما است.

رییس جمهور با اشاره به ضرورت عادت دادن نوجوانان و جوانان به ورزش در جامعه گفت: در گذشته ها در حوزه های علمیه ورزش کردن نشانه کاهش تقوا در طلبه ها بود و برخی تصور می کردند ورزش کردن با دین، تقوا، معنویت و ارتباط با خدا در تضاد است.

وی  با اشاره به اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ورزش و به ویژه ورزشهایی مثل فوتبال و والیبال برای طلاب به هیچ وجه شایسته محسوب نمی شد، گفت: 30 تا 40 سال قبل  حتی اگر جایی صحبت از ورزش برای خانمها می شد،‌ آن هم نه فوتبال و والیبال،‌ بلکه حتی پیاده روی و کوهنوردی، برای برخی به هیچ وجه قابل قبول نبود و می گفتند خانمها باید در خانه بمانند.

روحانی با بیان اینه این تفکر با لبّ اسلام همخوانی نداشت،‌ افزود: برخی ظواهر اسلام بر لبّ اسلام غلبه کرده بود،‌ اما امروز زنان ما در ورزشها و میدانهای ورزش قهرمانی جهانی حضور دارند. در حالی که برخی پدران و گذشتگان ما فکر می کردند لازمه حفظ دین و تقوا برای خانمها ماندن در خانه و بیرون نرفتن است، امروز زنان جامعه ما در همه عرصه های ورزشی، علمی و کاری حضوری پرافتخار دارند.

رییس جمهور اظهار داشت: ما می خواهیم اسلام را به دنیا معرفی کنیم و این اسلام است که با افتخار می توانیم آن را به جهان معرفی کنیم و این راه را امام خمینی (ره) در بستر جمهوری اسلامی به ما یاد داد. امام همان زمانی که در پاریس بود در واکنش به شعار استقلال آزادی حکومت اسلامی تاکید کرد که ما به دنبال جمهوری اسلامی هستیم.

روحانی با بیان اینکه رجوع به نظر مردم یکی از پایه های نظام سیاسی مورد نظر امام راحل بود،‌ تصریح کرد: شما کدام انقلاب را سراغ دارید که تنها 47 روز پس از پیروزی برای تعیین نوع نظام سیاسی اش به رای مردم رجوع کند. امام خمینی 47 روز پس از پیروزی انقلاب ما را پای صندوق رای فراخواند و ما چنین حکومت و چنین نظامی را برگزیدیم و این نظام و حکومت مایه افتخار ماست.

رییس جمهور با طرح این سوال که آیا شایسته است در این جمهوری اسلامی زنان ما در مسابقات و عرصه های جهانی حضور نداشته باشند، خاطرنشان کرد: همه آحاد و اقشار جامعه از جمله بانوان باید در میدان مسابقه حضور فعال داشته باشند.

روحانی گفت: شما ورزشکاران در ایام انتخابات کار بسیار بزرگی انجام دادید. نه تنها در این میدان حضور فعالی داشتید بلکه مردم را نیز تشویق به حضور در پای صندوقهای رای کردید و امروز شما به عنوان یکی از گروههای مرجع مردم وظیفه و مسئولیت بزرگی در عرصه اجتماع بر عهده دارید. اخلاق،‌ منش و رفتار شما در جامعه و به ویژه در میادین ورزشی خیلی مهم است و رعایت اخلاق از سوی شما در ورزش و میدانهای مهم جهانی همواره مایه افتخار این کشور،‌ نظام و ملت ایران بوده است.

پیش از سخنان رییس جمهور در این دیدار چند نفر از ورزشکاران از جمله کمیل قاسمی قهرمان جهانی کشتی، به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات پیرامون مسایل گوناگون در رشته های مختلف ورزشی و ارایه پیشنهادات خود در راستای ارتقاء سطح ورزش کشور پرداختند.

همچنین فرشته کریمی فوتسالیست ایران و سارا اعتماد عضو تیم ملی بستکبال بانوان کشور لوح سپاسی را به پاس حمایت های رییس جمهور و دولت تدبیر و امید از ورزش بانوان به دکتر روحانی تقدیم کردند.

انتهای پیام/

 

تولید تانک های نظامی جدید روسیه، در برابر توپ های 1960 آمریکا

تانک “کوآلیتسیا- اس وی” و تانک جنگی 2S35طراحی روسیه به مرحله تولید رسیده است.

به گزارش “نشنال اینترست”، در حالیکه آمریکا از توپخانه سالهای 1960 استفاده می کند، روسیه در حال ساخت سلاح های جدید است.

به گزارش اسپوتنیک، نیروهای زمینی روسیه با سیستم های توپخانه ای جدید مسلح می شود، در حالی که پنتاگون برای تجهیز ارتش خود هنوز از سلاح های قدیمی سالهای 1960 استفاده می کند.

میخائیل ماتویفسکی، فرمانده نیروهای موشکی و توپخانه نیروهای مسلح روسیه در این زمینه گفت: ارتش ما به زودی به تانکهای جنگی 2S35 و کوآلیتسیا-SV مجهز می گردد.

پیش از این اعلام شده بود که  تانکهای جنگی 2S35 و کوآلیتسیا-SV تا سال 2020 به عرصه تولید برسد. اما تولید این تانک ها زودتر از موعد مقرر به انجام رسید.

به نقل از سخنان میخائیل باربانوف سردبیر مجله نظامی Moscow Defense Brief، تانک های نظامی از مجموعه کوآلیتسیا در طی چند سال آینده به تولید انبود خواهند رسید. اما تانک های2S19 “Msta-S”  به عنوان یک توپ نظامی جدید در اختیار ارتش معاصر روسیه قرار می گیرد. این تانک یک ابزار بسیار مدرن برای نیروی زمینی ارتش می باشد.

توپ نظامی جدید روسیه بر اساس خمپاره 2A65 “Msta-B” با هویتزر 152 mm تولید شده است، در نتیجه این توپ نظامی جدید قادر به شلیک هشت گلوله در یک دقیقه است.

از ویژگی های جدید این توپ جنگی، ” سیستم هدایت جدید، توپ مدرن تر، سوخت گیری و شارژ جدید” می باشد.

 

داعش پروژه امریکا است و ریس سنای افغانستان همکار داعش 

اخیرا طالبان پس از درگیری با داعش در شرق افغانستان ویدئویی از اعترافات یک جنگجوی داعشی را منتشر کرد که ادعا می‌کند رئیس سنای افغانستان همکار این گروه تروریستی است

به گزارش سپوتنیک، گروه طالبان ویدئویی را از اعتراف یک عضو گروه تروریستی داعش منتشر کرده که در فضای مجازی دست به دست می‌شود.

این جنگجوی داعشی در بازداشت طالبان فعالیت‌های خود را توضیح می‌دهد.

اعترافات جنگجوی داعش پس از یک سلسله درگیری‌ها بین طالبان و داعش در شرق افغانستان منتشر شده است.

جزئیات گفت‌وگوی مجری طالبان در این ویدئو با جنگجوی داعشی در افغانستان در ادامه آمده است.

وی در ادامه گفت‌وگوهای خود با مجری طالبان می‌گوید که از افراد «مولوی اسماعیل صاحب» یکی از فرماندهان داعشی است و در کابل و نیز در جلال‌آباد برای این گروه فعالیت می‌کرده است.

این جنگجوی داعشی اعتراف می‌کند که این گروه تروریستی با دولت افغانستان و برخی از مقامات این کشور ارتباط دارد.

وی همچنین در ادامه مدعی ارتباط با «فضل‌الهادی مسلم‌یار» رئیس سنای افغانستان شد و گفت که رئیس سنای افغانستان با او و چند تن از اعضای این گروه تروریستی در دفتر کارش در شهر «جلال‌آباد» دیدار کرده است.

جنگجوی داعشی اظهارداشت که مسلم‌یار به یکی از افرادش ماموریت داد تا با این گروه تروریستی کمک‌های مالی و نظامی کند.

جنگجوی داعشی با اشاره به کمک‌های مالی و نظامی به این گروه توسط بالگردهای آمریکایی گفت: زمانی که بالگردهای نظامی در دو سوی جبهه داعش فرود آمدند فرمانده (داعش) اعلام کرد که شلیک نکنید چون این افراد خودی هستند که برای ما تجهیزات و مواد لازم را آورده‌اند.

وی افزود: پس از دریافت  یک کانتینر مملو از تجهیزات آمریکایی، شایعه پراکنی کردیم که این کانتینر را در مبارزه با نیروهای آمریکایی غنیمت گرفتیم در حالیکه در واقعیت هیچ درگیری با آمریکایی‌ها نداشتیم.

در ادامه ویدئو فرد بازداشت شده داعشی اظهار داشت: برخی از مقامات افغان و به ویژه نیروهای آمریکایی از این گروه حمایت می‌کنند.

برخی از نمایندگان پارلمان و کارشناسان افغان بارها اعلام کردند که برخی از مقامات دولت افغانستان و نیروهای خارجی به گسترش گروه تروریستی داعش در این کشور کمک می‌کنند.

«ظاهر قدیر» نماینده مردم ننگرهار در پارلمان افغانستان همواره بر کمک برخی مقامات دولتی به گروه تروریستی داعش تاکید کرده است.

همچنین دو روز قبل نیز «شکیباهاشمی» نماینده قندهار در پارلمان افغانستان اعلام کرد که در اعترافات برخی از زندانیان داعشی که توسط نیروهای امنیت ملی بازداشته شده‌اند مشخص شده که برخی از مقامات ارشد دولتی از این گروه حمایت می‌کنند.

 

 

 

 


تجدید نظر قطر در مورد سوریه

وزیر امور خارجه قطر گفت که هدف مشترک قطر و روسیه پایان دادن به تنش و درگیریهای سوریه است

اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری اطلس، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر طی گفتو گو با روزنامه “فدوموستی” با بیان اینکه موضوع نقش آینده بشار اسد رئیس جمهور سوریه محور اختلاف بین دوحه و مسکو نخواهد بود؛ افزود: به رغم اینکه قطر و روسیه مواضع متفاوتی دارند اما هدف مشترک در سوریه، پایان دادن به تنش و درگیری ها در آنجا می باشد.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی گفت: همه جناح ذیربط باید برای پایان دادن به درگیری های سوریه همکاری کنند، زیرا دوحه و مسکو به سوریه ای متحد نیاز دارند و نه تقسیم شده. اولویت مشترک ایجاد ثبات و امنیت در منطقه است.

وی از “وجود اختلافات با روسیه درباره راه های ایجاد ثبات” در سوریه سخن گفته تصریح کرد: به طور مشخص، قطر ورود بشار اسد به انتخابات ریاست جمهوری  سوریه و صورت پیروزی در انتخابات ، باقی ماندن او در قدرت را تائید نمی کند.

 

 

Updated: ژوئن 25, 2017 — 10:32 ق.ظ