خبر های فوری : شماری از کابلیان در مقابل محل اقامت حکمتیار دست به اعتراض زدند

 

شماری از کابلیان در مقابل محل اقامت حکمتیار دست به اعتراض زدند

اعتراض کننده‌گان می‌گویند که حکمتیار باید به دادگاه کشانیده شود، زیرا عامل اصلی بسیاری از کشتارهای شهروندان بی‌گناه در جنگ‌های کابل است.

شماری از پایتخت نشینان و نیز اعضای روند سبز در نزدیک محل اقامت گلبدین حکمتیار دست به اعتراض زدند.

این اعتراض کننده‌گان می‌افزایند که حکومت نباید از خزانه ملت به جنایت کاران باج بدهد.

ادریس رسان، باشنده کابل، گفت: «به جای گلبدین استقبال می‌شود و یک هزار نیرو برایش می‌دهد و زندانیانی که هر کدام در یک قتل دست دارند آزد می‌شوند، باید محکمه شوند.»

اسدالله بارکزی، باشنده کابل، گفت: «گلبدین، او شخصی است از زمان حکومت سردار محمد داوود تا کنون هیچ نظامی را نپذیرفته است، او یک شخصیت یاغی و باغی است از دست او در افغانستان هزاران جوان کشته شدند.»

این اعتراض کننده‌گان که تصویرهای شماری از قربانیان جنگ‌های کابل و نیز تصویرهای قربانیان از جمله عکس‌های قهار عاصی، شاعر پرآوازه که در جنگ های داخلی جان باخت و نیز عکس‌های حمیده برمکی که در یک حمله انتحاری در فاینست کابل جان باخت و مسوولیت آن حمله را حزب اسلامی پذیرفت، با خود حمل می‌کردند.

امید اصغری، باشنده کابل، گفت: «اگر حکمتیار باحکومت جور بیاید، اما ملت جور آمده نمی‌تواند، ما خون شهیدان مان را به او بخشیده نمی‌توانیم.»

جیهون احمد جیهون، باشنده کابل، گفت: «توسط حکمتیار و گروه او نه عضو خانواده‌ام کشته و یاهم نادرک شده‌اند که از مرگ و زنده‌گی بسیاری از آنان تاکنون خبری نیست.»

این اعتراض کننده‌گان هشدار می‌دهند که حکومت حق مردمان کشور را به حکمتیار بخشیده نمی‌تواند.

 

حقوق بشر: حکمتیار باید در برابر کارهای گذشته‌اش حسابده باشد

پژوهشگر دیده‌بان حقوق بشر هم‌چنان از موقف گیری‌های پی‌در‌پی گلبدین حکمتیار در برابر رسانه‌ها به شدت انتقاد می‌کند و بر حفظ دست‌آوردهای یک و نیم دهه پسین در کشور تأکید می‌ورزد .

دیده‌بان حقوق بشر از گلبدین حکمتیار می‌خواهد که در برابر آنچه که در گذشته انجام داده است، حسابده باشد.

تریشیا گاسمن، پژوهشگر بخش افغانستان این دیده‌بان تأکید می‌ورزد که گلبدین حکمتیار همچو دیگر جنگ‌سالاران از آنچه که در گذشته انجام داده است، حسابده نیست و نیز از موقف گیری آقای حکمتیار در برابر رسانه‌ها به شدت انتقاد می‌کند.

درهمین حال شماری از پایتخت نشینان می‌گویند که استقبال هواداران گلبدین حکمتیار با سلاح‌های سبک و سنگین مردم را وحشت‌زده ساخته است.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی پس از بیست سال سرانجام به روز پنج شنبه به شهری برگشت که عامل یک بخشی از ویران‌های این شهر در دهه هفتاد بود.

گلبدین حکمتیار تا حال دوبار تأکید کرده است که تمامی آنچه که در گذشته بوده‌اند، باید فراموش شوند، اما دیده‌بان حقوق بشر تأکید می‌ورزد که جنگ‌سالاران باید از آنچه که در جریان جنگ‌های داخلی رخداده است، پاسخ بدهند.

تریشیا گاسمن، پژوهشگر دیده‌بان حقوق بشر در بخش افغانستان، گفت: «مدارک بسیار نیرومندی وجود دارند نشان می‌دهند که نیروهای او، مجروح را ترورکردند، بخاطریکه مجروح یک منتقد سرسخت حکمتیار بود و پس از آن‌که یک نظر سنجی را در باره افغان‌ها در اردوگاه‌ها در پاکستان راه اندازی کرد، حکمتیار در برابر او انتقاد کرد و ما مدارکی داریم که نیروهای او، مجروح را ترورکردند.»

سخنگویان حزب اسلامی در این باره چیزی نمی‌گویند، اما گلبدین حکمتیار در سخنرانی‌اش در کابل، بر فراموش کردن آنچه که در گذشته رخداده است، تأکید کرد.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، گفت: «ما تعهد کنیم که یک باب تازه را باز کنیم و گذشته را فراموش کنیم.»

در حالی‌که انتظار می‌رفت در مراسم آمدن گلبدین حکمتیار در ارگ ریاست جمهوری تمامی چهره‌های سیاسی حضور داشته باشند، اما رهبران جمعیت اسلامی و جنبش ملی در این مراسم اشتراک نکرده بودند.

هرچند گلبدین حکمتیار با پیام صلح به پایتخت آمد، اما هوادارانش با انتقال دادن اسلحه سبک و سنگین در موترهای شان، باعث ترس و وحشت باشنده‌گان کابل شدند.

محمد گلاب، باشنده کابل، گفت: «این یک وحشت بود، همه تعجب کرد بودند که در شهر چه رخداده است.»

سید یوسف، باشنده کابل، گفت: «این‌ها باید پیش از آمدن شان به کابل با حکومت توافق می‌کردند و سلاح‌های شان را به حکومت تسلیم می‌کردند، چون که با پیام صلح آمده بودند.»

تاج‌میر که از بیست سال در ده افغانان کابل سرگرم پینه‌دوزی و فروشنده‌گی است، می‌گوید که وضعیت روز پنج شنبه در کابل، همه را وحشت‌زده ساخته است.

تاجمیر گفت: «با سلاح‌های زیادی داخل شهر شدند، نباید این گونه می‌شد و باید سلاح‌های شان را از پیش به حکومت تسلیم می‌کردند.»

 

عمرخیل: کمک به ورثه طالبان لزوم دید شخص رییس جمهور بود

به گفته والی کندز پولی که به نزدیکان طالبان کمک شده است پول اکرامیه سربازان نه، بل پولی بود که از سوی حکومت مرکزی به کندز فرستاده شده بود

والی کندز در یک گفتگوی تازه با طلوع نیوز می‌گوید که کمک به ورثه طالبان لزوم دید شخص رییس جمهور بود و به همین خاطر هئیتی از کابل به کندز آمد و به نزدیکان طالبان در کندز کمک کرد.

والی کندز می‌افزاید حکومت به کسانی‌که کمک کرده است، بازمانده‌گان طالبانی بودند که در منطقه «بز کندهاری» در کندز کشته شده بودند.

به گفته والی کندز پولی که به نزدیکان طالبان کمک شده است پول اکرامیه سربازان نه، بل پولی بود که از سوی حکومت مرکزی به کندز فرستاده شده بود.

اسدالله عمرخیل، والی کندز، گفت: «این کمکی بوده که خود شخص رییس صاحب جمهور لازم دیده بود که باید به این خانواده‌ها کمک شود. و ما منحیث نماینده رییس صاحب جمهور، همان کمکی که به این‌جا رسیده، هیئت هم همراهش آمده بود… ما خانواده‌ها را به این‌جا خواستیم و (پول) به آنان دادیم.»

آقای عمرخیل می‌افزاید که نزدیکان طالبان در جرم طالبان شریک نیستند و مستحق این کمک بودند.

وی افزود: «ما گفته نمی‌توانیم که کودک پیرو همان پدرش یعنی ملا متقی می‌شود یا از او یک آدم خوب جور می‌شود.»

وزارت دفاع نیز تأیید می‌کند که نماینده‌گان این وزارت به کندز از بهر کمک به نزدیکان طالبان رفته بودند.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع، گفت: «هیئتی که به آن‌جا رفته، از وزارت دفاع نماینده‌گی می‌کردند، ولی آنان به ما گفتند که هیچ‌گاه از بودجه‌یی که برای شهدا و معلولین وزارت دفاع تخصیص داده شده است، برای طالبان استفاده نشده است.»

رییس اجراییه حکومت نیز دیدگاه مشابهی نسبت به نزدیکان طالبان دارد، اما می‌گوید که مسئله کمک به طالبان به بررسی بیشتر نیاز دارد.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه، گفت: «اگر مردم محل، مردمی باشند که کسی از اقارب شان طالب باشد، پس او مردم را ما جزء طالبان نمی‌شماریم. اما باز هم تأکید می‌ورزم که اگر بررسی‌ها چیزی خارج از این را نشان داد، باز حکومت آن وقت تصمیم خواهد گرفت.»

اما به راستی کمک به نزدیکان طالبان، گروهی که حکومت با آن درگیر است، چه اندازه پذیرفتنی است؟

نظری پریانی، آگاه امور سیاسی، گفت: «این مسئله پیچیده‌یی است. روشن نیست که این کمک با چه هدفی صورت گرفته است. پیش از این برخی از مقام‌های دولتی گفته‌اند که طالبان در مواردی بیشترین امکانات خودشان را از نهادهای حکومتی به دست می‌آورند.»

حکومت به خانواده‌های سربازان جان باخته، یک صد هزار افغانی می‌پردازد، اما این خانواده‌ها به مشکل به این پول دست می‌یابند.

 

نماینده‌گان: والی کندز باید برکنار شود و زیر پیگرد قرار بگیرد

والی کندز در یکی از دیدارهایش با بزرگان این ولایت گفت که به پنجاه تا شصت خانواده بازمانده آن طالبان که کندز را سقوط دادند و در نبرد با نیروهای دولتی کشته شدند زیر نام خانواده شهید پول داده است

برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌خواهند که  اسدالله عمرخیل والی کندز از کارش تبدیل شود و زیر پیگرد قانونی قرار گیرد.

والی کندز در یکی از دیدارهایش با بزرگان این ولایت گفت که به پنجاه تا شصت خانواده بازمانده آن طالبان که کندز را سقوط دادند و در نبرد با نیروهای دولتی کشته شدند زیر نام خانواده شهید پول داده است.

برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان پرداخت پول را به بازمانده‌گان طالبان خیانت به نیروهای دولتی می‌دانند.

غلام فاروق مجروح، عضو مجلس نماینده‌گان، گفت: «از رییس جمهور می‌خواهم که هر چه زودتر ضمن این‌که این والی را تبدیل بکند او را به پنجه قانون بسپارد و به عنوان یک شخصی که حامی و مددگار دشمن است او را محاکمه بکند.»

فاطمه عزیز، مجلس نماینده‌گان، گفت: «اگر پول نیروهای امنیتی ما وقتی شهید می‌شوند خانواده‌های شان در حالت بدی بسر می‌برند به مخالفان داده می‌شود، این برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.»

درهمین حال اداره مستقل ارگان‌های محلی پرداخت پول را  از سوی والی کندز  به  بازمانده‌گان طالبان به بررسی گرفته است و به گفته سخنگوی این اداره، والی کندز هیچ گونه صلاحیتی در توزیع سلیقه‌یی پول  ندارد.

منیره یوسف زاده، سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی، گفت: «بحث این که بگویم که این پول به طالبان داده شده است بحث این است که حق یک شهروند نباید به شهروند دیگری داده شود.»

با این هم سخنگوی والی کندز در این باره چنین می‌گوید.

سید محمود دانش، سخنگوی والی کندز، گفت: «هدف از صحبت‌های والی صاحب که در آن کلپ نشر شده بود آن حادثه بوز قندهاری بود که در آن به تعداد ۳۳ نفر هم وطنان ما شهید شدند و آن‌ها به گونه‌یی از اقاربان کسانی بودند که به ضد نظام جنگ می‌کردند و کشته شده بودند.»

در بیش از یک دهه پسین کندز نخستین ولایتی است که در حکومت وحدت ملی دو بار به دست طالبان سقوط کرد.

پس از نخستین سقوط این ولایت رییس جمهور غنی به کندز رفت و وعده سپرد که در شش ماه کندز از وجود هراس افگنان پاک سازی خواهد شد و این ولایت را از رهگذر حکومت‌داری خوب، یک ولایت نمونه به ولایت‌های دیگر خواهد ساخت وبرای عملی ساختن این وعده‌ها اسدالله عمرخیل را والی گماشت، اما این وعده‌های رییس جمهور با گذشت نزدیک به دو سال بر آورده نشده‌اند.

 

مرزبانان افغان و پاکستانی در سپین‌بولدک با هم درگیر شدند

جنرال عبدالرازق فرماندۀ پولیس کندهار می‌گوید که در این درگیری چهار نیروی مرزی افغان جان باختند و ۱۴ نظامی دیگر زخمی شدند.

مقام‌های محلی در ولایت کندهار می‌گویند که نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان روز جمعه در منطقۀ مرزی سپین‌بولدک باهم درگیر شدند و این درگیری تلفاتی برای هر دو طرف در پی داشت.

ضیاء درانی، سخنگوی فرماندهی پولیس کندهار به طلوع‎نیوز گفت که حوالی ساعت چهاربامداد روز جمعه (۱۵ ثور) این درگیری هنگامی آغاز شد که نیروهای پاکستانی وارد خاک افغانستان شدند.

به گفتۀ او، دراین درگیری دوموتر زرهی نیروهای پاکستانی نابود شدند.

او گفت که این درگیری پس از چند ساعت زمانی متوقف شد که دو طرف بر یک آتش‌بس توافق کردند.

در همین حال، جنرال عبدلرازق، فرماندۀ پولیس کندهار، به طلوع‌نیوز گفت که در این درگیری چهار نظامی افغان جان باختند و ۱۴نظامی دیگر زخمی شدند.

او گفت که در این درگیری ۲۳ غیر نظامی زخم برداشته‌اند.

اما مقام‎های پاکستانی می‎گویند که نیروهای مرزی افغان بی دلیل برنیروهای مرزی درچمن حمله کردند که درنتیجه یک غیرنظامی کشته شد و ۱۷ تن دیگر به شمول سه کودک زخم برداشتند.

مقام‌های پاکستانی همچنان می‌گویند که در این درگیری هفت نظامی آن کشور جان باختند و ۲۷ تن دیگر شان زخمی شدند.

نظامیان پاکستان پیش ازین نیز بارها با مرزبانان افغانستان در مرزهای مشترک این دو کشور درگیر شده‎‏اند. سال گذشته در درگیری که میان این مرزبانان در مرز تورخم رویداد، بیش از ۲۰ نظامی کشته و ۲۳ تن دیگر آنان زخمی شدند.

این در حالی است که جنرال نوید مختار، رییس سازمان استخبارات نظامی پاکستان یا (آی اس آی) روز سه شنبه وارد کابل شد و گفت‌وگوهایی را با مقام‌های افغان پیرامون مسایل موجود میان دو کشور انجام داد.

هرچند، مقام‌ها در کابل و اسلام آباد تا هنوز در بارۀ هدف این سفر چیزی نگفته اند، اما اخیرا سردار صادق ایاز، رییس پارلمان پاکستان، تلاش برای بهبود روابط کابل و اسلام آباد و نیز افزایش همکاری های دو کشور را در بخش‌های سیاسی و نظامی، از اهداف این سفر عنوان کرده بود.

در همین حال، کمیسیون روابط خارجی مجلس نماینده‌گان افغانستان هدف سفر رییس سازمان استخبارات نظامی پاکستان را به کابل، تلاش برای جلوگیری از شناخته شدن پاکستان به حیث یک کشور پشتیبان هراس افگنان می داند.

 

گلبدین حکمتیار: جنگ افغانستان از بیرون تمویل می‌شود

آقای حکمتیار در این همایش از تصمیم ایالات متحده برای ایجاد حکومت وحدت ملی نیز انتقاد کرد و گفت که این فیصله را فیصلهی پاک نمی‌داند

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، که روز جمعه (۱۵ ثور) میان شمار بزرگی از هوادارانش در ورزشگاه غازی در شهر کابل سخنرانی میکرد، گفت که مخالفان مسلح دولت خوب وبد دارند وآنانیکه برادامۀ جنگ تأکید دارند، بد استند؛ زیرا جنگ درکشور ازبیرون تمویل می‌شود.

او اظهار داشت: «باید به این متوجه باشیم و این را به عنوان یک حقیقت بپذیریم که هر گروه و هر دسته خوب و بد دارد. مخالفین و مؤیدین دولت هم خوب و بد دارند. کسی برای ما بد است و از آن نفرت داریم که به ادامۀ جنگ اصرار دارد، جنگی که قربانی اش فقط افغان است، جنگی که از بیرون توجیه و تمویل می‌شود.»

او هم‎چنان گفت که هنوزهم  شمار بزرگی از هواداران حزب اسلامی در زندان‎های کشور و همچنان زندان گوانتانامو زندانی استند.

آقای حکمتیار در این همایش از تصمیم ایالات متحده برای ایجاد حکومت وحدت ملی نیز انتقاد کرد و گفت که این فیصله را فیصله‎ی پاک نمی‌داند.

رهبرحزب اسلامی بار دیگر از گروه طالبان خواست که به گفت‌وگوهای صلح بپوندند و برای یک افغانستان با ثبات باهم کار کنند.

آقای حکمتیار همه گروه‌ها و احزاب سیاسی را به فراموش کردن گذشته فرا خواند و گفت که برای رسیدن به قدرت و نیز انتقال قدرت به هر گزینه‌ای جز انتخابات باید مهر رد زد و نباید گروه‌ها و احزاب سیاسی برای حذف حریفان شان از صحنه، پناه به بیگانه‌گان ببرند.

او افزود: «هرکس خواهان خاتمۀ جنگ است، هرکس خواهان تأمین صلح عادلانه است و هر کس خواهان استقرار صد درصد نظام اسلامی در افغانستان است، برادر ماست، درکنار ماست، همسنگر هستیم و برای تحقق این هدف یکجا مبارزه می‌کنیم.»

از سویی‎هم، او تأکید کرد که برای زنان در کشور حقوق «انسانی و اسلامی» می‎خواهد و طرفدار محصور کردن زنان در خانه نیست.

گلبدین حکمتیار، رهبرحزب اسلامی، پس از نزدیک به بیست سال، روز چهارشنبه به کابل آمد و در ارگ ریاست‎جمهوری، در حضور سران حکومت وحدت ملی و شخصیت‎های جهادی سخنرانی کرد.

او در سخنرانی‌اش گفت که از بهر رسیدن به صلح قانون اساسی افغانستان را پذیرفته است و در بارۀ این قانون ملاحظاتی دارد.

آقای حکمتیار از طالبان خواست که به روند صلح بپیوندند و اعضای این گروه را «برادر» خطاب کرد.

او گفت که از بهر رسیدن به صلح قانون اساسی افغانستان را پذیرفته است.

 

مراسم استقبال از حکمتیار در ارگ ریاست جمهوری آغاز شد

محمد اشرف غنی و اعضای کابینه جمهوری اسلامی افغانستان با پذیرایی از گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان مراسم ویژه ای را در ارگ ریاست جمهوری برگزار کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، گلبدین حکمتیار صبح امروز تحت تدابیر شدید امنیتی پس از بیست سال دوری وارد کابل شد.

در همین حال مراسم ویژه ای با حضور رئیس جمهورغنی، رئیس اجرایی حکومت، سران جهادی، روسا و نمایندگان مجلسین، شماری از اعضای کابینه و علمای دینی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده است.

در این مراسم رئیس جمهورغنی و حکمتیار سخنرانی می کنند.

 

داکتر عبدالله حکمتیار و طالبان را برادران نامید

رئیس‌اجرایی افغانستان با ابراز خرسندی از اینکه حکمتیار، طالبان را «برادر» خوانده، تصریح کرد: از این موضوع استقبال کرده و ما نیز طالبان را «برادران حکمتیار» می‌نامیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، «عبدالله عبدالله» رئیس‌اجرایی افغانستان در مراسم استقبال حکومت افغانستان از حکمتیار رهبر حزب اسلامی اظهار داشت: آخرین بار حکمتیار را در سفارت تاجیکستان ملاقات کرده بودم و امروز از دیدن دوباره وی خوشحال هستم.
وی در واکنش به اظهارات حکمتیار در ارتباطات با حکومت فعلی گفت: حکومت وحدت ملی در شرایط خاص بر مبنای اراده مردم به وجود آمد و ضرورت بود در کنار هم و با هم کار کنیم. تلاش می‌کنیم در حکومتداری مردم را از خود ناامید نکنیم.
رئیس‌اجرایی افغانستان یادآور شد: در این سال‌ها درس‌ها و تجارب زیادی را آموخته‌ایم اما واقعیت این است که درسی بزرگتر از وحدت ملی و همدیگرپذیری وجود نداشته و ندارد.
عبدالله ادامه داد: باید تلاش کنیم تا فاصله میان ملت و حکومت هر روز کم و کمتر شود.
وی با ابراز خرسندی از اینکه حکمتیار طالبان را «برادر» خوانده، تصریح کرد: از این موضوع استقبال کرده و ما نیز طالبان را «برادران حکمتیار» می‌نامیم.
عبدالله اظهار داشت: به حکمتیار اطمینان می‌دهیم اگر طالبان بخواهند به صلح بپیوندند همانطور که از وی استقبال کردیم، از طالبان هم استقبال می‌کنیم چرا که ما واقعا از جنگ و درگیری خسته بوده و خواستار برقراری امنیت و صلح هستیم.

 

همزمانی حضور حکمتیار و آی اس آی در کابل ؟

گلبدین حکمتیار، کسی است که در دوران جهاد بیشترین تسلیحات را از سازمان استخباراتی پاکستان دریافت می کرد تا بیشترین خرابی ها را بر زیر ساخت های افغانستان وارد آورد

گلبدین حکمتیار، نامی که هر افغانستانی فارغ از مذهب و نژاد با آن آشنا است وی همان کسی است که در دوران جهاد بیشترین تسلیحات را از سازمان استخباراتی پاکستان دریافت می کرد تا بیشترین خرابی ها را بر زیر ساخت های افغانستان وارد آورد.

حکمتیار پس از سقوط دولت کابل به دست مجاهدین با عجله خودرا به چار آسیاب لوگر رساند اما پیش دستی مسعود از ورودش به کابل جلوگیری نمود و این شخص تمامی عقده های ناگشوده خویش را با گلوله باران مردم کابل توسط راکت های غیر هدایت شونده، خالی کرد و پس از روی کار آمدن طالبان و پیش روی آنها در جنوبی و مشرقی به دولت ربانی پیوست و خیلی زود همان طور لوگر و چار آسیاب را برای هم تباران خویش خالی کرده بود کابل را نیز به طالبان سپرده و خود از آن جا خارج شد.

یکبار دیگر نیز حکمتیار در مزار شریف به جبهه متحد پیوست و با سقوط ولایات شمالی به دست طالبان وی در یکی از کشورهای همسایه در ویلاهایی آن چنانی به زندگی اشرافی می پرداخت ولی پس از حمله آمریکا به افغانستان حکمتیار از یک کشور همسایه دیگر سر بر آورد و علم جهاد بر افراشت و تا همین چند روز پیش مشغول جهاد بود و عجب آن که وی در همان کشوری زندگی می کرد که طالبان هم آن جا هستند و حالا که این طرف مرز آمده برعلیه آنها سخنرانی می کند. وی حالا به یکباره با جنبه قومی یافتن دولت اشرف غنی سر و کله اش در لغمان و جلال آباد پیدا شده و به رسانه ها و گروه های قومی ساکن در افغانستان تاخته و حرف هایی در دفاع از حقوق زنان البته با قرائت خاص خوش زده است.

سوال این hست که گلبدین چرا از رسانه ها چنین به بدی یاد می کند؟ شاید بتوان پاسخ را در این یافت که رسانه ها در یک کشور حکم آیینه برای یک فرد را دارد که هرگاه بخواهد از ظاهر خویش معرفت حاصل کند به آن نگاه کرده و شکل شمایل خود را در آن می بیند و اگر کدام نا راستی در آن بود اقدام به بر طرف کردن آن نماید.رسانه ها در کشورهایی که مبتنی بر دموکراسی هست یک چنین وضعیتی را برای آن جوامع دارد و از آن ها به عنوان رکن اساسی دموکراسی یاد می شود. حکمتیار شاید نمی خواهد چنین آیینه هایی وجود داشته باشد تا قیافه زشت قوم گرایی و دیکتاتوری و فاشیستی در آن دیده شود و حال که دولت افغانستان با اضافه شدن گلبدین به سوی هرچه قدرت یافتن یک قومیت خاص به پیش می رود دیگر چه نیازی است به آیینه هایی که نمایانگر پلیدیها و بد ذاتی عده ای باشد و هر روز بر طبل رسوایی آنها بکوبد و جهانیان را آگاه نماید.

از منظر حکمتیار همان رادیو صدای شریعت که در زمان طالبان پخش می شد و یا رادیوی حزب اسلامی که هر روز در مداحی و تمجید امیر حزب اسلامی می پرداخت کافی است و نیازی به رسانه های دیگر نیست. در قرائت حکمتیار رسانه اگر نتواند در مداحی حکمتیار و امثال وی داد سخن بدهد شر و بد است و اگر هر روز سخن از تمجید و تحسین وی سخن گوید نه تنها شر نیست بلکه خیر مطلق است و لازم است.

سعیدی

گروه نظارتی امریکا از ترامپ خواست تا در باره افغانستان بازنگری کند

آژانس نظارتی امریکا بر امور بازسازی افغانستان با اعلام اینکه در ماه‌های اخیر نیروهای امنیتی افغان ناکامی‌ها و درگیری‌های زیادی را متحمل شده‌اند، از دولت ترامپ خواست که در سیاست امریکا در قبال افغانستان بازنگری کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا به استناد از روزنامه واشنگتن پست، گروه ویژه نظارت بر بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش خود به کنگره امریکا از دولت ترامپ خواست که در سیاست آمریکا در قبال افغانستان با توجه به تداوم حملات خصومت‌آمیز طالبان و کاهش کمک امریکا بازنگری کند.

به نوشته این گزارش امنیت مهمترین و بزرگترین چالش در بازسازی افغانستان بعد از ۱۶ سال جنگ و درگیری در این کشور است.

از سال ۲۰۰۲، ۶۱ درصد از ۷۱ میلیارد دالر به عنوان کمک مالی امریکا برای بازسازی افغانستان به آموزش، تجهیز و حمایت از ۳۰۰ هزار نیروی دفاعی این کشور اختصاص داده شده است.

با این اوصاف سیگار در گزارش خود اعلام کرد: این نیروها همچنان با مشکلات داخلی از جمله رهبری ضعیف و فساد مواجه هستند. برابر با تعداد بیش از دو برابر ۲۴۰۰ نفر سرباز امریکایی کشته شده از سال ۲۰۰۱، تنها در سال ۲۰۱۶ سرباز و پولیس افغانی کشته شده‌اند. در حال حاضر جنرال‌های افغان با اتهاماتی مبنی بر فساد در ارتش مواجه شده‌اند.

جان اف ساپکو، ناظر ویژه گروه سیگار در مصاحبه‌ای اعلام کرد: مقامات ارشد ارتش امریکا از جمله جنرال جان دبلیو. نیکلسون، فرمانده هیات نظامی امریکا در افغانستان درگیری‌های اخیر را بسیار گسترده توصیف کرده و خواستار اعزام چندین هزار نیروی امریکایی به این کشور است.

ساپکو اضافه کرد: در حالیکه فساد و رهبری ضعیف در ارتش افغانستان وجود دارد مردم دیگر اعتنایی به رهبری ندارند.

همچنین به نوشته این گزارش نیروهای مسلح افغانستان با چالش دیگر به نام بی سوادی مواجه هستند.

برخی از مقامات نظامی تجهیزات و غذاهای فراهم شده برای سربازان جنگی را دوباره به فروش می‌رسانند.

همچنین مشکلات دیگری از جمله در حوزه سلامت، ‌قانونمداری و ‌تلاش برای مبارزه با موادمخدر وجود دارد.

نمونه اخیر ضعف ارتش افغانستان در حمله اخیر طالبان در ۲۱ اپریل که منجر به کشته شدن دست‌کم ۱۴۰ سرباز در یکی از بزرگترین پایگاه‌های نظامی این کشور در شمال استان بلخ شد، مشاهده شد.

 

وزارت خارجه ترکیهمناطق امن سوریه شامل ادلب و بخشی از حلب، لاذقیه و حمص خواهد بود

وزارت خارجه ترکیه با استقبال از توافق حاصل شده در آستانه برای ایجاد مناطق امن در سوریه اعلام کرد که این مناطق شامل تمامی استان ادلب و بخشی از استان های حلب، لاذقیه و حمص خواهد بود.

بر اساس یادداشت امضا شده در آستانه، در سوریه چهار منطقه کاهش تنش یا منطقه امن ایجاد خواهد شد که استفاده از هر نوع سلاح از جمله جنگنده ها در این مناطق ممنوع خواهد بود و درهای آنها به روی سازمان های فعال در زمینه اقدامات بشردوستانه برای کمک به مردم گشوده خواهد شد و زمینه برای بازسازی آنها نیز فراهم خواهد گردید.
به موجب این سند، کارگروهی برای تعیین مناطق کاهش تنش طی پنج روز آینده تشکیل خواهد شد که این کارگروه مامور ترسیم مرزهای مناطق خلع سلاح، بخش‌های تنش، بخش‌های امن و حل و فصل مسائل فنی مربوط به اجرای طرح خواهد بود.

 

کنگره ایالات متحده ایجاد کمیته موقت برای مقابله با روسیه را تایید کرد

مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا در طرح بودجه این کشور ماده ای را گنجاندن که برای جلوگیری از نفوذ شدید روسیه بر دیگر کشورها کمیته ای تشکیل گردد.

به گزارش اسپوتنیک، در سند صادره گفته می شود:-“کمیته نهادها در ساختار قوه مجریه تشکیل می شود که وظیفه آن مقابله با تدابیر شدید فدراسیون روسیه برای تاثیرگذاری پنهانی خواهد بود”.
طبق طرح قانونی مصوبه قرار است کمیسیون فوق الذکر با «پخش مخفیانه»، «اعمال نفوذ در رسانه ها»، «انتشار اخبار دروغ» و «کمک رسانی مالی به عوامل نفوذ» مبارزه کند. هم مقامات اطلاعاتی و وزارت دفاع و هم مقامات وزارت خزانه داری و وزارت انرژی به این کار خواهند پرداخت

 

اعضای کنگره امریکا از ترامپ خواست که استراتژی امریکا را در سوریه روشن کند

اعضای حزب دموکرات کنگره امریکا طی نامه ای به دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور خواستار روشن شدن موضع امریکا در قبال سوریه شدند.

به گزارش اسپوتنیک، نویسندگان این نامه: روبن گالگو عضو کمیته نیروی های مسلح در مجلس نمایندگان و برندان بویل عضو کمیته امور خارجی می باشند. آنها اشاره کردند، که نمایندگان دولت دیدگاه های مختلفی را در مورد بحران سوریه بیان می کنند که می تواند با فقدان یک موضع مشترک مواجه گردد.
در این پیام آمده، که با توجه به افزایش حضور امریکا در جنگ سوریه، تقاضا داریم موضع مشخص امریکا در مورد سوریه را بیان کنید که آیا در آینده دولت در نظر دارد به بر کناری بشار اسد رئیس جمهوری سوریه پافشاری کند؟

نویسندگان این نامه همچنین بر این باورند که باید بحث روی عملیات بیشتر نظامی امریکا بر سوریه باید مطرح شود.

 


لوپن در جریان مناظره خواستار روابط یکسان فرانسه  با امریکا و روسیه شد

مارین لوپن، کاندید ریاست جمهوری فرانسه در جریان مناظره تلویزیونی با امانوئل ماکرون، وزیر سابق اقتصاد و رقیبش اعلام کرد که می‌خواهد که همکاری کشورش با روسیه و ایالات متحده امریکا در یک سطح قرار داشته باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی BFMTV، خانم مارین لوپن گفته است که خواستار داشتن روابط دیپلماتیک یکسان با همه کشورها بوده و مخالف دادن امتیاز به یک کشور مشخص است.
نامزد جبهه ملی فرانسه اظهار داشت: ” من خواستار چنان دیپلماسی هستم که فاصله اش هم از ایالات متحده و هم از روسیه یکسان باشد”.
خانم لوپن افزود که وی مخالف “جنگ سرد جدید” است.

 

اختلاف داخلی میان اقوام در افغانستان

بسیاری از جنگ‌های گذشته‌های دور در افغانستان با توجه بر این که بر اساس نگرش قوم‌گرایانه صورت گرفته است، اکنون نیز برای برخی این پرسش مطرح می‌شود که آیا اختلافات سیاسی در دولت اشرف غنی این نگرش‌ها را بار دیگر تشدید کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، اگر بخواهیم گذری کوتاه به گذشته تاریخی کشور افغانستان داشته باشیم به جرات می‌توان گفت که این سرزمین از زمان تشکیل حکومت «ابدالیان» در خراسان بزرگ توسط شاهزادگان «ابدالی» و بعد از آن شاهزادگان «محمد زایی» درگیر جنگ‌های داخلی با اندیشه و نگرش قوم گرایی بوده است.
ردپای این نگرش را می‌توان به طور شفاف‌تر در هشت ثور 1371 با ورود مجاهدین به کابل و آغاز چهار سال جنگ‌های داخلی دانست.
پرسش اینجاست که آیا اختلافات سیاسی در دولت اشرف غنی میان سران حکومت وحدت ملی، نگرش قوم‌گرایی را که در گذشته افغانستان کاملا خودنمایی می‌کند دوباره تشدید کرده است.
اختلافات سیاسی از زمان تشکیل حکومت وحدت ملی در جریان تشکیل این حکومت، میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله وجود داشته و همچنان بر قوت خود باقیست. به نظر می‌رسد این اختلافات دامنه خود را گسترده‌تر کرده و دیگر سران این کشور را نیز در این گستردگی جای داده است.
در جریان تشکیل حکومت وحدت ملی بسیاری از رهبران سیاسی از این نوع اختلافات دور نماندند و به نوعی در میان اقوام خود با تنش روبرو شدند.
در این تنش‌های قومیتی می‌توان در اولین گام به جنبش روشنایی پس از نیمه جان شدن حکومت وحدت ملی اشاره نمود که به نوعی رهبران سیاسی را در مقابل مردم قرار داد.
از طرفی دیگر می توان به اختلافات میان عطا محمد نور و عبدالله عبدالله در جریان برکناری احتمالی عطا از ولایت بلخ نیز اشاره کرد که تا حدودی در مناطق شمال تنش‌هایی را ایجاد کرد.
به نظر می‌رسد یکی دیگر از سران حکومتی که این روزها دامنگیر این نوع اختلافات سیاسی شده است، ژنرال دوستم معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان باشد، ژنرال دوستم از اوایل اسفند سال گذشته در پی اختلافات با رئیس جمهور افغانستان در حبس خانگی به سر می‌برد.
به نظر می‌رسد فشارها برای استعفای ژنرال دوستم و سفرش به ترکیه افزایش یافته است.
این در حالیست که ژنرال دوستم پس از برکناری احمد ضیا مسعود، حکومت وحدت ملی را به قوم گرایی متهم کرد.
وی اعلام کرد حکومت وحدت ملی در ظاهر وحدت ملی است، اما در واقع دیکتاتورانه به پیش می‌رود و سیاست حذف را در پیش گرفته است.
از سوی دیگرسناتوران افغان در واکنش به برکناری احمدضیا مسعود، علت این برکناری را برخوردهای قومیتی اشرف‌غنی اعلام کردند.
آیا اشرف غنی از سیاست اختلافات داخلی اقوام به نفع خود استفاده می‌کند ؟
با این وجود اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در بیست و پنجمین روز گرامیداشت هشت ثور اظهار داشت: ما تنها در شرایطی آسیب پذیر خواهیم بودکه وحدت داخلی ما متزلزل شود، اعتماد ما به یکدیگر دچار سستی شود و زمزمه‌های اختلافات قومی، زبانی، مذهبی، و گروهی گوش جامعه و مردم ما را بیازارد.
رئیس جمهور افغانستان هشدار داد هر سخن نسنجیده، موضع‌گیری احساسی، اقدام غیر مسئولانه و رفتار مغایر منافع ملی به دشمنان مردم افغانستان فرصت پیاده کردن اهداف شوم و زمینه به دست گرفتن ابتکار عمل را فراهم می‌کند.
همچنین در بیست و پنجمین سالگرد هشت ثور و گرامیداشت از ورود مجاهدین به افغانستان رهبر حزب اسلامی حکمتیار بعد از ماه‌ها گفت‌وگو و قرارداد صلح در یک نشست خبری در لغمان سخنرانی کرد و اظهار داشت: ما با پیام صلح آمده‌ایم، با پیام برادری و اخوت برای تامین ثبات دائمی و مطمئن در این کشور و همه را به صلح دعوت می‌کنیم.
وی افزود: دست برادری را دراز می‌کنیم و به همه می‌گوییم که باب تازه‌ای از دوستی و برادری را باز کرده‌ایم.گذشته را به فراموشی سپرده و همه را از رقابت‌های منفی که پیش از این آزموده‌ایم، منع می کنیم. به دنبال قدرت و سهم‌خواهی نیز نیستیم. ما خواستار یک حکومت مرکزی قوی هستیم و همچنین خواستار یک پارلمانی قدرتمند با حضور عادلانه همه اقوام هستیم.
هر چند زمان بیشتری نیاز است تا رهبر حزب اسلامی از برنامه‌ها و اهداف ورودش به افغانستان به صورت عملی پرده بردارد، اما نکته مهمی که حکمتیار در سخنرانی خود در ولایت ننگرهار به آن اشاره کرد، اختلافات رهبران حکومت وحدت ملی است.
وی اظهار داشت:رهبران حکومت وحدت ملی باید بدانند که مردم در مورد حکومت آنها چه می‌گویند و به همین منظور باید به اختلافات خود پایان دهند.
حکمتیار خطاب به «غنی» و «عبدالله»گفت: اگر رهبران حکومت وحدت ملی نمی‌توانند با هم کار کنند، یکی از آنها باید برود و اجازه دهد دیگری به کار ادامه دهد.
با در نظر گرفتن دیدگاه بعضی رهبران سیاسی در برخورد با سیاست‌های رئیس جمهور افغانستان و متهم کردن اشرف غنی به دیدگاه‌های قومیتی در سیاست داخلی، احتمالا سخنرانی حکمتیار در ننگرهار و اشاره به اختلافات غنی و عبدالله این نگرش را بیشتر تقویت می‌کند.
شاید بتوان گفت که رئیس جمهور افغانستان در جریان صلح با رهبر حزب اسلامی، به دنبال تقویت هر چه بیشتر دیدگاه پشتون گرایی است، دیدگاهی که همواره در گذشته تاریخی این سرزمین در دستور کار قدرتمندان سیاسی این قوم بوده است.
این نظر در حالی گفته می شود که گفته‌های رئیس جمهور افغانستان با عملکرد وی در ساختار سیاسی دولت هماهنگی ندارد و روشن نیست که اشرف غنی به دنبال برطرف کردن اتهامات بعضی رهبران سیاسی از حکومت وحدت ملی است یا اتهامات بر روند قوم گرایی از جانب حکومت وحدت ملی را تشدید می‌کند.

 

امریکا دومین بار در یک هفته راکت بالستیک قاره‌پیما را آزمایش کرد

نظامیان امریکایی دومین بار در یک هفته پرتاب آزمایشی راکت بالستیک قاره‌پیما Minuteman III را انجام داده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، نیروهای هوایی-نظامی ایالات متحده امریکا با نشر یک خبرنامه، اطلاع داده اند که امروز حوالی ساعت 3.00 به وقت محلی (14.30 به وقت کابل)، راکت Minuteman III را از پایگاه واندنبرگ در ایالت کالیفورنیا پرتاب کرده اند. این راکت فاصله بیشتر از چهار هزار میل را پرواز کرد و در نزدیکی جزایر مارشال در آبهای اوقیانوس آرام سقوط کرده است.

نخستین آزمایش راکت Minuteman III به تاریخ 26 ماه اپریل سال جاری صورت گرفته بود. با این حال، سخنگوی نیروهای هوایی ایالات متحده امریکا اعلام کرده است که تصمیم انجام این آزمایشات یک سال قبل گرفته شده بود و آنها با اوضاع در اطراف کوریای شمالی ارتباط ندارند.

راکت بالستیک قاره‌پیما Minuteman III قادر به از بین بردن هدف در فاصله 12 هزار کیلومتری می‌باشد. درحال حاضر این نخستین راکت بالستیک قاره‌پیمای قابل پرتاب از زمین، در تسلیحات ایالات متحده امریکا می‌باشد. در مجموع اردوی امریکا 450 فیر راکت این نوع را در اختیار دارد، که آنها حد اقل الی سال 2020 در تسلیحات ایالات متحده امریکا باقی خواهند ماند.

 

خارج شدن 21 جنازه از معدن ذغال سنگ در ایران

رئیس خانه صنعت و معدن استان گلستان خبر داد: لحظاتی پیش 21 جنازه از معدن ذغال‌سنگ آزادشهر خارج شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، رمضان بهرامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی تسنیم ، در رابطه آخرین اخبار مصدومان معدن ذغال سنگ آزادشهر، اظهارداشت: این حادثه تاکنون 69 مصدوم داشته و لحظات گذشته 21  جنازه از معدن خارج شده است.
رئیس خانه صنعت و معدن استان گلستان با اشاره به این که گمانه‌زنی‌های بسیاری در مورد 21 جنازه پیدا شده در معدن ذغال‌سنگ آزاد شهر مطرح است گفت: هنوز وزیر کار و صنعت در محل حادثه حاضر نشده‌اند.
وی افزود: برخی معتقدند تعدادی از این جنازه ها مربوط به معدن‌کارانی است که برای کمک به مصدومان وارد معدن شده بودند و این آمار مجزا از 32 معدن‌کار محبوس شده در معدن است.
رئیس خانه صنعت و معدن استان گلستان با اشاره به این که هم اکنون 600 متر از معدن پاکسازی شده و در حال حفر معدن تا 1500 متر هستند گفت: هنوز وزیر صنعت و وزیر کار در محل حادثه حاضر نشده‌اند. البته براساس اخبار گفته می‌شود که آنها تا نیم ساعت دیگر به محل حادثه می‌رسند.

 

پوتینروسیه 22 میلیارد دلار در ساخت نیروگاه هسته ای اکویو در ترکیه سرمایه گذاری می کند

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه گفت سرمایه گذاری های روسیه در پروژه ساخت نیروگاه هسته ای اکویو در ترکیه 22 میلیارد دلار خواهد بود.

به گزارش “اسپوتنیک”، ولادیمیر پوتین در کنفرانس مطبوعاتی پس از مذاکرات با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در سوچی اعلام کرد: “سرمایه گذاری های روسیه در این پروژه مجموعاء 22 میلیارد دلار خواهد بود”.
نیروگاه اکویو اولاین نیروگاه هسته ای ترکیه است که قرار است در سال 2019 آغاز به کار کند.
این نیروگاه با قدرت تولید 4800 مگاوات در شهر اکویو (استان مرسین) در سواحل دریای مدیترانه ساخته می شود.

 

جانشین ولیعهد عربستانایران را به میدان جنگ تبدیل خواهیم نمود

محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان در مصاحبه با تلویزیون عربستان مدعی شد ایران می خواهد «قبلۀ مسلمانان» را اشغال کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین، محمد بن سلمان جانشین ولیعهد کنونی عربستان سعودی در مصاحبه با کانال تلوزیونی عربستان گفت: چگونه می توان با آنان (ایران) به تفاهم رسید؟ منطق ایران زمینه سازی برای ظهور مهدی المنتظر است که آن هم از طریق سیطره بر جهان اسلام محقق می شود”.

جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان افزود: «هدف اصلی نظام ایران رسیدن به قبلۀ مسلمانان است. ما منتظر نخواهیم ماند که عربستان میدان جنگ شود، بلکه ایران را میدان جنگ خواهیم کرد”.

همچنین، وی در پایان سخنان خود گفت: «فکر افراط گرای ایران مانع گفتگو با تهران است”.

 

نقشه اسرائیل برای حمله به مواضع ایران در سوریه

بر اساس اطلاعات روزنامه «یدیعوت آحارانوت» ، توسعه نفوذ ایران محور گفتگوی آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل با مقامات آمریکا در سفر اخیرش به واشنگتن بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از عصرایران، روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارانوت ، چاپ تل آویو به دیدارها و گفتگوهای اخیر میان مقامات آمریکا و اسرائیل اشاره و پیش‌بینی کرد که کابینه دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از هرگونه حمله پیش‌بینی شده از سوی اسرائیل علیه مواضع ایران در سوریه پشتیبانی خواهد کرد.
این روزنامه ادعا می کند که نفوذ ایران در سوریه در پی شکست مخالفان مسلح در حلب افزایش یافته است.
روزنامه مذکور نوشت: پیروزی نظامی ارتش دولت سوریه در حلب که با حمایت روسیه و ایران محقق شده موضع “بشار اسد” را تا حد زیادی تقویت کرده است و باعث شده که وی احساس کند همه سرزمین‌های سوریه را تحت کنترل خود در خواهد آورد.
روزنامه اسرائیلی آورده است که این پیروزی موجب توسعه نفوذ ایران و هم‌پیمانان آن در چندین منطقه در سوریه به ویژه در منطقه “جولان” در مرز سوریه و اسرائیل شده است.
این رسانه اسرائیلی شرح می دهد که هدف ایران از پیشروی در سوریه، لبنان و نوار غزه محاصره اسرائیل از همه جهت‌هاست.
یدیعوت آحارانوت به سفر اخیر وزیر دفاع اسرائیل به آمریکا اشاره کرد و نوشت: تسلط یافتن ایران بر سوریه، لبنان و نوار غزه اکنون مشکل اسرائیل به تنهایی نیست.

 


امید با آمدن حکمتیار شر ای  دیگری دامن گیر ملت مظلوم ما نگردد

و وی هم در فضای صلح و آشتی در کشور خود اقامت نماید

قرار است حکمتیار به‌ کابل تشریف بیاورد

به قول سخنگویان حزب اسلامی کمیته استقبال از رهبر اسلامی تمام آمادگی‌ها را برای حضور حکمتیار به‌ کابل روی دست گرفته‌ اند.
نادر افغان در مورد یادآور شد که آنان امیدوار اند که براساس برنامه از قبل تنظیم شده رهبر حزب اسلامی مورد استقبال شهروندان کابل قرار گیرد.که من شخصا بسیار شک دارم!
اینکه حکمتیار به وطن بر می گردد و به پروسه صلح می پیوندد، من شخصآ حرفی ندارم، اما امید که شرایط قبلآ امضا شده را ، که رکن اساسی آن قبول و رعایت قانون اساسی کشور است ، مراعات نماید. قبل از ورود وی به کشور چنین قیاس می گردید که این رهبر حزب اسلامی بسیار شکسته نفس، سنگین و برده بار به کشور آبایی خود قدم خواهد گذاشت و بسیار سنجیده سخن خواهد گفت. اما اولین صحبت وی در جمع از هواخواهان و منصوبین دولتی کشور در شهر زیبای جلال آباد مورد واکنش رسانه ها قرار گرفت. گفته میشود که رهبر حزب اسلامی در این اجتماع مردمی در ننگرهار، با لعنت فرستادن به رسانه‌ها، آنان را متهم ونموده و رسانه ها را انگیزه به نفع تروریسم دانسته. البته خود را حال دیگر  جز تروریسم نمی داند!

برای بحث بیشتر از محترم بشیر بیژن ژونالیست شناخته شده و معاون نهاد خدمت گذاران کابل دعوت نمودیم. در ذیل کلیک کنید و بشنوید:

 

الازهر و علمایش خائنند

مفتی کل عربستان، دیدار پاپ واتیکان با شیخ الازهر را محکوم کرده و آن را خلاف شئونات جهان اسلام و تمدن اسلامی دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبری الیوم نیوز، “عبد العزیز بن عبدالله آل الشیخ” با تأکید بر این موضوع گفت که الازهر نماینده اسلام واقعی نیست و رفتار رهبران و بزرگانش خیانت به مسلمانان است.
آل الشیخ تصریح کرد که طرح ساخت الازهر یک طرح مسیحی- یهودی بوده که هدف از آن تخریب هویت اسلام واقعی و تبدیل آن به قرائت های گمراه و باطل است.
وی افزود: الازهر و مصری ها در طول تاریخ در مقابل سختیها و نقاط عطف حساس شکست خورده اند.

 

حذف دلار از روابط تجاری ترکیه و هند

ترکیه و هند انجام معاملات تجاری خود را با حذف دلار ادامه خواهند داد. این دو کشور تمایل خود را به استفاده از پول ملی در تجارت های بازرگانی را اعلام داشتند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در نشست-تجاری دهلی نو: “باید فعالیت های صادرات و واردات را با ارزهای ملی انجام داد، تا بدین روش از تاثیر منفی نوسانات نرخ ارز کاست”.

اردوغان در ادامه افزود، وی در صدد است از تمام اقدامات لازم برای توسعه روابط ترکیه با هند استفاده نماید

رئیس جمهور ترکیه در ادامه سخنان خود افزود: “اکنون زمان لازم برای شروع مذاکرات در خصوص انعقاد توافق نامه بزرگ مشارکت اقتصادی بین دو کشور فرا رسیده است”.

اردوغان در پایان سخنان خود، بر همکاری دو کشور ترکیه و هندوستان در بخش انرژی تاکید بسیار نمود.

 

کره شمالی قصد دارد برای جلوگیری از یک حمله پیش گیرانه سرعت نیروهای بازدارنده هسته ای خود را افزایش دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری ملی KCNA کره شمالی، سخنگوی وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه خود از قصد این کشور بر سرعت بخشیدن بر ساخت قدرت هسته ای بازدارنده خبر داد.

در بیانیه وزارت امور خارجه کره شمالی آمده است، در حالیکه ایالات متحده آمریکا همچنان به فشارها بر این کشور ادامه می دهد، کره شمالی نیز اقدامات لازم برای تقویت قدرت هسته ای بازدارنده خود را افزایش خواهد داد.

بر اساس بیانیه مقامات کره شمالی: “رویارویی کره شمالی و ایالات متحده برای بیش از نیم قرن ادامه دارد، اما رفتار عصبی  آمریکا هرگز تا بدین سطح نرسیده بود. از سوی دیگر وضعیت در شبه جزیره کره هرگز تا به این حد به جنگ هسته ای نزدیک نشده بود. شرایط همانند آخرین دوره تمرینات نظامی شده است”.

شایان ذکر است، چند روز پیش کره شمالی وعده “پایان رقت انگیز” را برای زیردریایی آمریکایی پیش بینی کرده بود.

 

دیدار محمود عباس و ترامپ در واشنگتن

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز چهارشنبه در واشنگتن با دونالد ترامپ ملاقات می کند.

به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری ایسنا به نقل از خبرگزاری وفا فلسطین اطلاع داد: رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز دوشنبه در یک سفر رسمی وارد واشنگتن شد.
او قرار است فردا با رئیس جمهور آمریکا دیدار کند.
نبیل ابوردینه، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین درباره این سفر شرح داد: در این دیدار دو طرف درباره نقش دولت آمریکا برای ازسرگیری مذاکرات صلح و دستیابی به راه‌حلی برای مساله فلسطین به نحوی که حقوق مردم این کشور پایمال نشود گفتگو می کنند.
ابو ردینه ادامه داد:‌ این ملاقات عباس و ترامپ در کاخ سفید بسیار بااهمیت است و عباس در این دیدار تاکید خواهد کرد که راه حل عادلانه و جامع برای مساله فلسطین مبتنی بر راه‌حل تشکیل دو کشور و طرح صلح عربی است.
وی افزود: رهبری فلسطین با رایزنی و هماهنگی با رهبران کشورهای عربی به روند سیاسی پایبند است که به صلحی واقعی و تلاش برای برقراری امنیت و ثبات در منطقه منجر شود.
سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین خاطر نشان کرد:‌ فرصتی واقعی برای برقراری صلح وجود دارد و جامعه جهانی باید در راستای حمایت از این فرصت و عدم اتلاف آن تلاش کند،‌ زیرا منطقه در وضعیت التهاب است و نباید اشغالگری به هیچ شکلی ادامه یابد.

 

درخواست چین از آمریکا برای

عدم استقرار سیستم دفاع ضد موشکی در کره جنوبی

پکن نسبت به استقرار سیستم دفاع ضد موشی تاد آمریکایی در کره جنوبی نظر منفی دارد.

به گزارش اسپوتنیک، گن شوآن، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه چین در جریان گفتگوی مطبوعاتی این مطلب را عنوان نمود.
اسپوتنیک به نقل از این دیپلمات اطلاع داد: « من فکر می کنم که در ارتباط با تاد، موضع ما روشن و قاطع است. ما مخالف استقرار آن در کره جنوبی هستیم. ما از طرفین ذینفع می خواهیم که فورا به این کار خاتمه دهند.»
به گفته گن شوآن، پکن قصد دارد اقداماتی را در جهت دفاع از منافع خود انجام دهد.

 

کوریای شمالی به اسرائیل رحم نخواهیم کرد

به دنبال انتقاد “آویگدور لیبرمن”، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی از “کیم جونگ اون”، رهبرکوریای شمالی، پیونگ یانگ رژیم صهیونیستی را به مجازات بیرحمانه تهدید کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری العالم، وزارت امور خارجه کوریای شمالی اعلام کرده است: “وزیر اطلاعات اسرائیل با حرف های خود به ساحت رهبر بزرگ ما اهانت کرده است”.

در این بیانیه، با اشاره به دستیابی رژیم صهیونیستی به سلاح هسته ای با حمایت مستقیم امریکا، آمده است:”صحبت از اظهارات غیر مسئولانه و اتهاماتی است که با ارزش های حکومت ما تناقض دارد.”

در این بیانیه تصریح شده است: “اسرائیل در خاورمیانه یک مزاحم به حساب می آید، که چند منطقه از کشورهای عربی را اشغال کرده و دست به جنایات غیر انسانی می زند”..”دیدگاه کوریای شمالی مبتنی بر عدالت و صلح است لذا معتقدیم که مبارزه فلسطینی ها مبارزات بر حقی برای آزادسازی کشور و تأسیس حکومت مخصوص خودشان است”.

 

سانچارکی خطاب به گلبدین دروازۀ صلح باز است اما آزادی بیان را          نمی توانید محدود کنید

سید آقا فاضل سانچارکی، معین امور نشرات وزارت اطلاعات فرهنگ می‌گوید که آغوش حکومت وحدت ملی برای تمام گروه‌های مخالف مسلح دولت باز است، اما آزادی بیان را هیچ کس نمی‌تواند که محدود نماید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری خامه پرس، معین نشراتی وزات اطلاعات و فرهنگ در محفلی که مناسبت امنیت و مصؤونیت خبرنگارن در کابل امروزسه شنبه(۱۲ ثور) برگزار شده بود، گفت که آزادی بیان یکی از دست‌آوردهای مهم دولت در ۱۶ شانزده سال گذشته‌است و به هیچ‌و‌جه معامله نخواهد شد.

آقای سانچارکی در این نشست دربارۀ گروه‌های که با دولت صلح می‌کنند گفت، توقع ما از این گروه‌ها این است، ادبیاتی را که به‌کار می‌برند باید مطابق به شأن مطبوعات باشد.

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ این را نیز علاوه نمود که این گروه‌ها خود را با تحولاتی عظیمی که در چند سال اخیر در کشور آمده‌است، باید عیار بسازند.

این گفته‌ها پس از آن اظهار می‌شود که اخیرا گلبدین حکمت‌یار، رهبر حزب اسلامی که پس از پیوستنش به روند صلح به افغانستان برگشته، رسانه‌ها را لعین و شریر عنوان کرد و گفت که دهن برخی از رسانه‌ها باید بسته شود.

او درعین حال با توجه به مشکلات روزنامه‌نگاران در کشور گفت که برای این‌که بتوانیم برای اهل رسانه‌ها زمینۀ کاری مناسب را مهیا بسازیم، کارهای خوبی صورت گرفته‌است.

تشکیل کمتیۀ مصؤونیت خبرنگاران، مقررۀ طرز تاسیس رسانه، معیاری کردن مدیران رسانه‌ها مطابق این مقرره و دیجیتلی ساختن رسانه‌ها به‌خاطر انتقال یک تصویر شفاف به شهروندان کشور از جمله مواردی اند که آقای سانچارکی گفت کار روی آن به منظور مهیا ساختن زمینه‌های مناسب برای روزنامه‌گاران جریان دارد.

در عین حال فهیم دشتی رییس اتحادیه ژورنالیستان، از وضع مالیات، به اشکال گوناگون بالای رسانه ‌انتقاد کرد و گفت که حکومت در این اواخر مالیاتی چند مرتبۀ را بالای رسانه‌ها وضع کرده و از آن‌ها اخذ می‌کند.

او گفت که در سال گذشته از سراسر کشور گزارش شده‌است که حدود ۷۰ رسانه به دلیل وضع مالیات زیاد ازسوی حکومت و عدم بودجۀ کافی درهای‌شان بسته‌ کرده‌‎اند.

وی درعین حال ازعدم مصؤونیت بانوان خبرنگار در رسانه ها یاد کرد و گفت که این بانوان روزنامه‌کاردرهمه جاها ؛ چه دردفتر کاروچه هم درمحیط بیرون ازکارمصؤون نیستند.

با این وجود، رحیم الله سمندر، رییس انجمن ژورنالیستان  آزاد افغانستان با تهیه گزارشی از وضعیت خبرنگاران از سراسر افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی، گفت در این سال ۱۲۸ مورد قضیه خشونت و قتل در مورد روزنامه‌نگارن ثبت شده‌است.

 

وی در عین حال از وضعیت بد سانسور در کشور نام برد و گفت که سانسور در سه ولایت از جمله بامیان، دایکندی و زابل فوق ‎القاعده حاکم است.

 

معامله ی قدرت، خواست مردم نبوده است

شماری از فعالان جامعه مدنی و استادان دانشگاه های حوزه غرب در یک همایش ویژه در هرات گفته اند که حکومت و برخی احزاب سیاسی، آرای مردم کشور را به معامله گرفته اند.

این استادان دانشگاه گفته اند که آنان به هیچ حزب سیاسی رای نداده اند و معامله گروه ها به نام حزب و تقسیم قدرت با حکومت خواسته مردم افغانستان نبوده است.

شماری از این اعضا با اشاره به گفتگوها میان حزب جمعیت اسلامی و حکومت می گویند که این حزب از همه رای دهندگان به عبدالله نمایندگی نمی کند و باید اعضای این حزب در گفتگوهای شان با حکومت برای عملی شدن خواست مردم رایزنی کند نه به دست آوردن کرسی های بلند برای این حزب.

در این همایش گفته شده است که در حال حاضر قدرت میان دو گروه در کشور تقسیم شده است و این گروه ها مردم کشور بویژه باشندگان حوزه غرب را به حاشیه برده اند و پس از این به احزاب سیاسی اجازه نخوهند داد که با آرای حوزه غرب کشور بازی شود.

 

آمریکا و حکومت نقش موثری در ویرانی ما دارند

هر چه اشرف غنی بیشتر در قبال ابقای هژمونی قدرت در افغانستان لجاجت کند، به همان میزان نفرت و انزجار مردم افغانستان بیشتر می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، آصف آشنا آگاه مسایل سیاسی در برنامه «تحول» نقش آمریکا را در کنار دولت در ویرانی های افغانستان موثر می داند و می گوید: افغانستان سرزمین ویرانی است که مرگ و زندگی اش وابسته به روابطش با جهان بیرون و قدرت های بیرون و کمک های مالی بیرون است. مجموعه ای از سیاست مداران افغانستان به پاس گذشته تاریخی و میانه ای که در گذشته بوده بیشترین رابطه را با آمریکایی ها دارند، بیشترین رابطه را با اروپا و با قدرت های بزرگ دارند، بنابراین جهان، افغانستان را مبتنی بر روایت هایی می شناسد و محاسبه می کند که اشرف و زلمی خلیل زاد و تکنوکرات هایی از این دست به خور جهان می دهد.

وی افزود: برای همین است که جهان می بیند در 2009 رای مردم افغانستان یک چیز است که جان کری دست کرزی را بالا می کند. جهان این را می بیند و آگاه است که در 2014 رای مردم افغانستان یک چیز است و جان کری در 20014 چیزی خلاف اراده سیاسی مردم ارایه می دهد. تصور من این است که هر چه اشرف غنی بیشتر در قبال ابقای هژمونی قدرت در افغانستان لجاجت کند، به همان میزان نفرت و انزجار مردم افغانستان بیشتر می شود و به همان میزان مقاومت را بیشتر می کند. این دو عامل مهم در ویرانی ها و ناامنی های افغانستان نقش موثری داشته اند.

 

چرا آمریکایی ها از حادثه قول اردو جلوگیری نکردند؟

طالبان، سینه صد ها سرباز را جمعه گذشته در قول اردوی شاهین در ولایت بلخ شکافتند.
به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، امان الله پیمان عضو مجلس نمایندگان در گفتگو با «آرزو» معتقد است، ایجاد اینگونه ناامنی ها کاملا برنامه ریزی شده است و دست های داخلی عوامل اصلی آن هستند و آمریکایی ها نیز کاملا در جریان می باشند.

وی افزود: جای سوال است که این چهره های مرموزی که فرقه ها و قول اردوها را منهدم می سازند از کدام آدرس آمده اند؟ چگونه به اینجاها وارد شده اند؟ اگر مثالی از حادثه چهارصد بستر بزنیم، کنار چهارصد بستر مرکز سی آی ای قرار دارد اگر آمریکایی ها به خاطر چهارصد بستر هم مسایل امنیتی را زیر نظر نداشته باشند به خاطر سی آی ای ذره ذره و کوچکترین رفت و آمد و افراد را تحت کنترل خواهند داشت. حالا در این حادثه می بینیم که افراد به راحتی به آن منطقه وارد شده اند و جالب اینجا است که فقط زخمی ها را، داکترها را هدف قرار می دهند و در مرکزیت سی آی ای که در چهارصد بستر قرار دارد حتی یک مرمی هم فیر نمی شود.

پیمان گفت: از اینجا مشخص می شود که آمریکایی ها کاملا در جریان این حمله بوده اند.

 

ترامپ بر ضد ایران

سیاست ضد ایرانی آمریکا شدت می گیرد.

سیاست  ضد ایرانی نهاد ریاست جمهوری آمریکا شدت می گیرد.  اعلامیه چندی پیش  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، رکس  تیللرسون، وزیر امور خارجه  و دیگر مقامات عالیرتبه آمریکا گواه این  امر است.  واشنگتن، تهران را به چه « گناهانی» متهم می کند؟  تا چه حد این اتهامات عادلانه هستند؟  کاخ سفید تا چه حد در  مقابله با جمهوری اسلامی ایران  پیش خواهد رفت؟  واکنش احتمالی  تهران چه خواهد بود؟

ولادیمیر ساژین، کارشناس سیاسی و خاورشناس روسیه در این خصوص  اظهار نظر نمود.

— اولین و مهمترین  ادعایی که از طرف  نهاد جدید ریاست جمهوری مطرح می شود نه نسبت به  ایران، بلکه  نسبت به نهاد ریاست جمهوری باراک اوباماست- «معامله هسته ای».رئیس جمهور ترامپ که برخورد خصومت آمیزی  نسبت به اوباما دارد نمی تواند  خدمات  نهاد ریاست جمهوری سابق در این خصوص را برسمیت بشناسد.  از جمله در دستیابی به توافق تاریخی  در خصوص برنامه هسته ای ایران — برجام که توسط  پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل  و آلمان و ایران  بطور مشترک به امضا رسید».

رکس تیللرسون، وزیر امور خارجه آمریکا  چندی پیش اعلام نمود  که توافق فقط تأخیری  در  تبدیل ایران  به یک کشور هسته ای است.  در این رابطه نهاد ریاست جمهوری  ترامپ  بر خلاف گروه کاری اوباما، از همبستگی  کامل با اسرائیل برخوردار است.

این سوال مطرح می شود که آیا واشنگتن  می تواند از توافق هسته ای خارج شود؟  بعید است چنین اتفاقی  رخ بدهد.

کاظم سجادپور — رئیس مرکز پژوهش های سیاسی و روابط بین الملل ایران  اعلام نمود: «  برجام — یک معامله بین المللی  است که در چارچوب  حقوق بین المللی با شرکت شورای امنیت سازمان ملل  به امضا رسیده است.  نمی توان  این معامله را  مورد بازنگری قرار داد و  کنه  توافق را تغییر داد».

پس در چنین شرایطی ترامپ  چکار می تواند بر علیه این  توافقنامه به انجام برساند؟ پاره کردن آن ممکن نیست، زیرا این یک قرارداد بین المللی است.  خروج یکجانبه از این قرارداد، حتی برای  رئیس جمهوری مانند  ترامپ، ماجراجویی بزرگی خواهد بود، زیرا اعتبار و چهره آمریکا در جهان  و در چشم متحدان آمریکا در اروپا، بشدت افت خواهد کرد  : تمام شرکت کنندگان  در مذاکرات  و امضای  برجام (بریتانیا، فرانسه، آلمان) از برجام حمایت کردند و می کنند.  بعلاوه اتحادیه اروپا بطور کل  در این معامله  بین المللی  و توسعه  مناسبات  تجاری — اقتصادی با ایران ذینفع است.

از اینرو ترامپ بعید است برای خروج آمریکا از برجام هسته ای آماده  باشد.  اما وی می تواند  باعث کند شدن فرایند  اجرای مفاد آن شود.  همین و بس!

لفاظی  تبلیغاتی ضد ایرانی  واشنگتن با شدت تمام ادامه خواهد یافت.  زیرا ترامپ از بهانه های دیگری برای  متهم کردن تهران  برخوردار است.  به عنوان مثال، برنامه موشکی ایران.  پس از امضای «  توافق هسته ای»  و تصویب قطعنامه  2231  شورای امنیت سازمان ملل، آزمایش های موشکی  ایران  دلیل  اتهامات آمریکایی ها در رابطه با نقض مفاد  این اسناد شد.

البته ایران مفاد اسناد مذکور را نقض نکرده است.  « برجام» حاوی هیچگونه ماده ای  در خصوص منع آزمایشات هسته ای  نیست و قطعنامه 2231  فقط ایران را به  خودداری از طراحی و ساخت  موشک فرا می خواند. با وجود آنکه برنامه موشکی  ایران  موازین حقوق بین المللی را نقض نمی کند، اما  گسترش قدرت بالقوه  موشکی در منطقه  انفجار آمیزی مانند خاورمیانه  باعث تحکیم امنیت  منطقه ای و جهانی نخواهد شد.

در این رابطه  برنامه موشکی ایران  می تواند پس از 15-10 سال، وقتی زمان اجرای « برجام» به پایان برسد خطرناک شود.  زیرا موشک های دوربرد و  سلاح هسته ای — دو روی یک سکه هستند: آن ها نمی توانند بدون یکدیگر وجود داشته باشند.  اما موضوع  برنامه موشکی ایران باید در جریان بحث در فرمات  مذاکرات بین المللی  (البته با شرکت ایران)  و توافق سازمان ملل متحد حل و فصل شود.

یکی دیگر از اتهامات وارده آمریکا نسبت به  ایران، متهم کردن  تهران به حمایت از  تروریسم بین المللی است.  منظور حمایت از « حزب الله» و حماس است که از طرف بسیاری از کشورها ، سازمان های تروریستی به حساب می آیند.

در تهران تمام اتهامات  در حمایت از تروریسم را رد می کنند. در جمهوری اسلامی ایران  از زمان  ظاهر شدن آن در سال 1979 میلادی ، از  تمام نیروها  (به ویژه شیعه) که اولا  با « رژیم صهیونیستی»  (اسرائیل) مبارزه کنند و دوما گروه هایی که در سراسر منطقه خاورمیانه از منافع  ایران شیعه حمایت کنند، حمایت کرده و می کند.  در تهران ، آن را  مبارزه عادلانه مظلومان در برابر ظالمان و یا مبارزه آزادی بخش ملی می نامند.

یکی دیگر از ورق های بازی ضد ایرانی واشنگتن،  موضوع حقوق بشر در ایران است.  طبیعتا  درک حقوق بشر دراروپا و یا آمریکا و  تفسیر آن در جهان اسلام  متفاوت است.  اما بیشترین انتقاد در رابطه با حکم اعدام  در ایران مطرح می شود. ایران پس از چین در ردیف دوم از لحاظ صدور حکم اعدام  در جهان است.

تمام اینها بهانه ای به دست مدافعان حقوق بشر  در خود ایران  می دهد تا صدای خود را در دفاع از  حقوق بشر  بلند کنند و  منتقدان خارجی  بنوبه خود از وضعیت حقوق بشر  در این کشور برای تحریم ایران  استفاده کنند. شایان ذکر است که آزادی و حقوق  بشر در ایران (دست کم در چارچوب  قوانین شیعه)  در مقایسه با عربستان سعودی  و دیگر کشورهای سلطنتی  و حتی غیر سلطنتی مانند  جمهوری دمکراتیک خلق  کره شمالی وسیع تر است.

این سوال مطرح می شود که کاخ سفید در مقابله با ایران تا چه حد پیش خواهد رفت؟

واشنگتن مانند دوره ریاست جمهوری اوباما،  دوباره حساب خود را روی متحدان سنتی خود — اسرائیل  و عربستان سعودی  و تا حد معینی ترکیه  که  نهاد ریاست جمهوری قبلی آمریکا نتواست مناسبات خوبی با آن کشور داشته باشد — بنا می کند. اتحاد نزدیک آمریکا با این کشورها بطور اتوماتیک به وخامت مناسبات با ایران — دشمن اصلی آن ها می انجامد.

با وجود این، هنوز در کاخ سفید  بطور نهایی و دقیق  نظریه سیاسی در رابطه با ایران  شکل نگرفته است.  اما اینکه این سیاست  ضد ایرانی با برقراری تحریم های جدید همراه خواهد بود  ایجاد شک نمی کند.  اما بعید است که تحریم ها  مانند تحریم های « دندان شکن»  سال های 2016-2012  میلادی باشد.  راه نظامی  حل و فصل « مسأله ایران»  حتی با وجود  تشدید  مناسبات آمریکا — ایران در حال حاضر،  باتوجه به  وضعیت کنونی  در بازی پیچیده  خاور میانه ، غیرممکن خواهد بود.

در عین حال، در تهران  آرامش خود را حفظ می کنند.  محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران  آخرین اعلامیه های  مقامات آمریکایی  خطاب به تهران را « تکرار مکررات و سخنان  بی فایده» نامید  و سیاست ضد ایرانی آمریکا را  با  ایران هراسی و عدم درک از وضعیت واقعی امور در منطقه  مرتبط دانست.

شایان ذکر است که در ایران نیز با این نقطه نظر موافقند. زیرا یکی از عواقب این نوع سیاست کاخ سفید  می تواند رشد  روحیات ضد آمریکایی در ایران و تشدید مواضع محافظه کاران  در آستانه انتخابات  ریاست جمهوری در ایران باشد که قرار است 19 ماه مه برگزار شود.

واقعیت جالب دیگر این است که  اعضای دارای روحیات رادیکال نهاد ریاست جمهوری ترامپ  و  محافظه کاران  ایران  عملا از « برجام» انتقاد می کنند.  یعنی ترامپ و تیم وی  به نفع  رقبای  حسن روحانی رئیس جمهور لیبرال ایران  عمل می کنند  که ممکن است بر نتایج انتخابات  تأثیر بگذارد و ایران را به دوران مقابله سرسختانه با  غرب  و دیگر کشورهای جهان عقب براند  که با زحمات زیاد  پس از « معامله هسته ای» توانستند از چنین چرخش رویدادها دور شوند.

ولادیمیر ساژین، کارشناس سیاسی روسیه در پایان گفت: « سیاست ضد ایرانی آمریکا و به حکومت رسیدن کاندید رادیکال — محافظه کار  در ایران  ممکن است  به  خروج ایران از « برجام»  و بطور همزمان احیا و تشدید برنامه هسته ای ایران بطور کامل  بدون کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی  بیانجامد که پیامدهای  غیر قابل پیش بینی و  فاجعه باری را در بر  خواهد داشت.

 

Updated: می 6, 2017 — 1:00 ق.ظ