به پند امیر گوش جان بسپارید!

 

به پند امیر گوش جان بسپارید!

حکمتیار پس از سال ها فرار و زندگی پنهانی در مقابل مردم و رسانه ها، طالبان را غرق پند و نصیحت کرد و از صلح گفت و اتحاد، در حالیکه چهل سال جنایت و جنگ خود را جهاد نامید و حق

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، گلبدین حکمتیار، نامی که گره خورده با جنگ و خونریزی افغانستان است رهبری متفاوت برای حزبی که از ساختار مرکزی محکم و نفوذ در میان پشتون ها برخوردار می باشد، روزگاری کابل را ویران و قتل گاه ده ها هزار بی گناه کرد و حال دم از صلح می زند و طالبان را دعوت به اتحاد می کند.

رهبر حزب اسلامی که بیش از چهاردهه در ساختار سیاسی افغانستان نقش آفرینی جز دسیسه و نفاق نداشته و در کارنامه خود جدای از جنگ علیه تمامی حکومت های گذشته، کودتاهای نافرجام نیز دارد اکنون در استقبالی کم نظیر از مقام های حامی گرفته تا ارگ در آستانه ورود به کابل است.

حکمتیار طی سخنرانی در ولایت لغمان در حالی که از طالبان خواستار پیوستن به روند صلح شد، افزود: “اگر از جنگ دست بکشید، دوست و اگر بر ضد اسلام نبرد کنید دشمن من هستید زیرا این جنگ غیر مشروع و افغان کشی است”.

رهبری که متهم به قتل عام ده ها هزار شهروند کابل طی جنگ های داخلی است، می گوید که زمانی که نیاز به جهاد بود جهاد کردیم اما اکنون زمان صلح است و خطاب به طالبان گفت: آنانی که فکر می کنند با شهید کردن بیماران در شفاخانه و نمازگزاران به جایی می رسند، اشتباه مطلق می کنند، هیچ کسی نمی‌تواند با زور بر افغانستان حکمروایی کند.

چنین گفته های در حالی صورت می گیرد که حکمتیار به دلیل دست داشتن در قتل عام مردم بی گناه و جنگ علیه حکومت، ناقض حقوق بشر و از سوی دولت امریکا جایزه ای 25 میلیون دالری برای سر وی تعیین شده بود که پس از امضای توافقنامه صلح با حکومت افغانستان، تحریم ها علیه حزب اسلامی برطرف و نام وی از لیست سیاه حذف شد.

سخنان وی از صلح گرفته تا اتحاد و مقابله با هراس افکنان، تمامی در نقض عملکرد این حزب از زمان تشکیل تا اکنون می باشد، طی چهار دهه گذشته این حزب سرمنشا دسیسه، نفاق و جنگ علیه مردم و کشور بوده و اکنون در دوران انزوا تبدیل به وزنه سیاسی حکومت اشرف غنی شد تا با سودبردن از نفوذ این حزب در میان قوم پشتون و قدرت نظامی سدی در برابر مقام های مخالف دیگر اقوام باشد.

هرچند حکومت روند صلح با حزب اسلامی را الگویی برای مصالحه با سایر گروه های مخالف مسلح دانستند اما طالبان، این توافقنامه را معادل تسلیم شدن حکمتیار به امریکا خواندند.

ارگ با کنارزدن مقام های بلندپایه مخالف و جابه جایی چهره های حزب اسلامی در ساختار قدرت دست به سازماندهی حکومتی زد که برای تشکیل کشوری پشتونیزم و در سایه قرار دادن دیگر اقوام از هر منبعی حال جانی باشد یا دشمن استفاده می کند.

با ادغام شدن حکمتیار در ساختار قدرت دیگر فضایی برای حضور جنرال دوستم و عبدالله و دیگر مخالفان نمی ماند، فرصت برای هر مخالفتی را از میان می برد و از این پس روند گفتگوهای عطا محمد نور با ارگ به خود شکل دیگر خواهد گرفت.

از سوی دیگر، گروه طالبان که از حمایت کشوری چون پاکستان برخوردار است هیچ گاه نه بر اساس قومیت بلکه بر مبنای ایدیولوژی خواست اسلام آباد شکل گرفته و احتمال وارد شدن به روند صلح به مانند حزب اسلامی از سوی این گروه بسیار در از واقعیت می باشد.

از سوی دیگر، زمانی گلبدین حکمتیار حاضر به صلح شد که در انزوای سیاسی به سر می برده و دیگر حتی مخالفی جدی برای حکومت نبود، اما برای ارگ می تواند نقش حامی قدرتمند در جهت منافع انحارطلب حکومت را ایفا کند.

آنچه حکمتیار پس از چندین سال در مقابل رسانه ها بیان و مردم را حیرت زده کرد، عدم پشیمانی وی از جنایت های گذشته ای بود که به رهبری وی و حزب اسلامی به وقوع پیوست، جهادی که وی نام می برد همان جنایاتی است که اکنون طالبان در جای جای افغانستان صورت می دهند.

هرچند نمی توان از فردی که عامل جنایات بسیار کابل و افغانستان است سخنی جز دم زدن از صلح، حق و جهاد انتظار داشت اما باید گفت که مسیری که حکومت با همراهی حکمتیار در پیش گرفته به راهی جز گذشته و جنگ نخواهد رفت.

Updated: می 1, 2017 — 12:03 ق.ظ