اخبار فوری روز :اکثریت رأی‌دهندگان ایران به مسیر روحانی آری گفتندمجموع آرا: ۴۱۲۲۰۱۳۱ حسن روحانی: ۲۳۵۴۹۶۱۶ ابراهیم رئیسی: ۱۵۷۸۶۴۴۹ مصطفی میرسلیم: ۴۷۸۲۱۵ مصطفی هاشمی‌طبا: ۲۱۵۴۵۰

 

اکثریت رأی‌دهندگان ایران به مسیر روحانی آری گفتند

حسن روحانی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را انتخاب بین دو مسیر تعامل و آرامش یا تنش با جهان توصیف کرده بود. حدود ۵۷ درصد از رأی دهندگان با رأی دادن به او مسیر پرهیز از تنش را انتخاب کردند.

وزیر کشور عبدالرضا رحمانی فضلی، بعد از ظهر شنبه، ۳۰ اردیبهشت در جمع خبرنگاران حضور یافت تا نتیجه نهایی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را به طور رسمی اعلام کند.

او شمار کل آرای ریخته شده به صندوق‌ها در سراسر کشور را اندکی بیش از ۴۱ میلیون و ۲۲۰ هزار رأی اعلام کرد. به این ترتیب میزان مشارکت در انتخابات به حدود ۷۳ درصد می‌رسد.

مجموع آرا: ۴۱۲۲۰۱۳۱

حسن روحانی: ۲۳۵۴۹۶۱۶

ابراهیم رئیسی: ۱۵۷۸۶۴۴۹

مصطفی میرسلیم: ۴۷۸۲۱۵

مصطفی هاشمی‌طبا: ۲۱۵۴۵۰

بر اساس نتایج اعلام شده، حسن روحانی با کسب اندکی بیش از ۵۷ درصد آرا پیروز این دوره از رقابت‌های انتخاباتی بر سر مسند ریاست جمهوری شد.

ابراهیم رئیسی، رقیب اصلی روحانی در این رقابت‌ها نزدیک به ۸ میلیون رأی کمتر به دست آورد و در مجموع ۳۸ و نیم درصد آرای رأی دهندگان را از آن خود کرد.

شکست آشکار رئیسی در حالی رخ داد که رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای و نهادهای پرقدرت تحت نظرش، از جمله سپاه پاسداران، قوه قضائیه، صدا و سیما و شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه به طور تلویحی و آشکار از او حمایت می‌کردند.

حسن روحانی، به ویژه در سخنرانی‌های انتخاباتی یک هفته‌ گذشته در شهرهای مختلف، بارها از این دخالت‌ها و سوءاستفاده از امکانات نهادهایی عمومی برای پشتیبانی از رئیسی انتقاد کرده بود.

روحانی چند روز پیش، انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ را سرنوشت‌ساز خوانده و گفته بود: «ملت ما در ٢٩ اردیبهشت اعلام می‌کنند که آیا به سال ٩٢ بر می‌گردیم یا به سوی ١٤٠٠ می‌رویم. ملت ما اعلام می‌کند که آیا مسیر آرامش را انتخاب می‌کند و یا تنش را.»

اغلب رسانه‌های بین‌المللی نتیجه‌ انتخابات ۲۹ اردیبهشت را همان‌گونه تفسیر کرده‌اند که رئیس دولت یازدهم به آن اشاره کرده است.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران آشکار کرد که روحانی می‌تواند مسیر اصلاحات مورد نظر خود را برای گشودن دروازه‌های کشور به روی جامعه بین‌المللی ادامه دهد.

افزایش حمایت از مسیر تعامل

یکی از ویژگی‌های دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مشارکت نسبتا بالای دارندگان حق رآی و دو قطبی شدن آن میان کاندیدای اصلاح‌طلبان و نیروی‌های معتدل، در برابر جبهه مشترکی از طیف‌های مختلف راست‌گرایان موسوم به اصولگرا است.

گشت و گذار تصویری در پای صندوق‌های اخذ رای

بر اساس اعلام مسئولان ستاد انتخابات، ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۶ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد یک میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ هزار نفر برای نخستین‌بار پای صندوق می‌روند.

ویژگی مهم‌تر این است که حسن روحانی در این رقابت‌ها بیش از ۲۳ میلیون و ۵۴۹ هزار رأی به دست آورد که نزدیک به ۵ میلیون رأی و حدود شش درصد بیشتر از انتخابات سال ۹۲ است.

روحانی که چهار سال پیش با کسب اندکی کمتر از ۵۱ درصد آرا به ریاست دولت یازدهم رسید، هفته گذشته در یکی از سخنرانی‌های انتخاباتی خود تاکید کرده بود که تحقق برخی از وعده‌هایش با این میزان رأی کار ساده‌ای نیست.

چهار سال آینده مشخص خواهد کرد که روحانی با افزایش پشتیبانی مردمی تا چه حد قادر خواهد بود وعده‌های محقق نشده‌ خود در انتخابات سال ۹۲ را، از جمله درباره آزادی‌های سیاسی و حقوق شهروندی عملی کند.

مشارکت بالا به رغم سرخوردگی‌ها

امید نوری‌پور، سیاستمدار ایرانی‌تبار حزب سبزهای آلمان، انتخاب مجدد حسن روحانی را پیامی برای ادامه‌ سیاست گفت‌وگو و تعامل بین‌المللی ارزیابی کرده و می‌گوید رأی دهندگان “به رغم سرخوردگی از انتخابات گذشته” بار دیگر شهامت به خرج داده و امیدواری نشان دادند و اکنون بر عهده روحانی است که اصلاحات سیاسی در داخل کشور را به پیش برد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیروزی روحانی خیال فعالان اقتصادی آلمان را نیز تا حدودی آسوده کرد و امید به گسترش روابط تجاری دو کشور را افزایش داد.

دیتر کمپف، رئیس اتحادیه صنایع آلمان، نتیجه انتخابات ایران را تائید آشکار جهت‌گیری گشایش سیاسی و اقتصادی ارزیابی کرده و می‌افزاید، این نتیجه می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری بیشتر و تقویت اقتصاد این کشور منجر شود.

فولکر تری‌یر، رئیس تجارت خارجی اتاق صنایع و بازرگانی آلمان به تازگی با اشاره به نگرانی‌های فعالان اقتصادی این کشور درباره نتیجه انتخابات ۲۹ شهریور گفته بود، ایران از قابلیت رشد اقتصادی خوبی برخوردار است و اگر ضمانتی وجود داشته باشد که بتوان این ظرفیت را در کوتاه و میان مدت افزایش داد، ادامه ریاست جمهوری حسن روحانی است.

 

رئیس جمهوری کل ایرانیان انتخاب شد

پس از مدت ها فراز و نشیب و کشمکش های سیاسی و آمار و ارقام متنوع امروز دیگر ایرانی ها می توانند راحت سر بر بالین بگذارند و بخوابند ومطمئن باشند هم رئیس جمهوری کل ایران انتخاب شده هم اینکه از آرای آنها صیانت شده و هم اینکه با حضور خود پای صندوق های رأی نشان دادند که برای حمایت از مملکت و نظام خود همیشه در میدان حضور دارند.

گذشته از همه اختلاف نظر های سیاسی موجود، همین که مردم ایران می توانند رای خود را آزادانه مطرح کنند و حرف خود را به کرسی بنشانند خود اصل مردم سالاری دینی و نشانه فرهنگ و تمدن مردم ایران می باشد.
اگر اختلاف نظر ها وجود نداشته باشد اصلا مردم سالاری معنا ندارد.
در هیچ کشوری از دنیا امکان ندارد چنین فضایی را مشاهده کنید که رئیس جمهوری مستقر در مقابل مخالفین دولت خود و مقابل مردم کشور به دفاع بنشیند و بعد از مردم نظر سنجی شود که آیا این رئیس جمهوری را قبول دارید یا نه.

این انتخابات هم نوعی نظر سنجی از رضایت مردم نسبت به عملکرد آقای روحانی بود.
آقای روحانی هم در اولین سخنرانی خود هم از حامیان خود تشکر کرد و هم خود را “رئیس جمهوری کل ایرانیان” معرفی کرد و مخالفان خود در انتخابات را دعوت کرد ضمن فراموش کردن همه مجادلات و مباحثات انتخاباتی دست در دست هم بگذارند تا مشکلات مملکت را حل کنند.
جناب دکتر روحانی طی مناظرات وسخنرانی های انتخاباتی وعده هایی را مطرح کرد که قطعا مسبب پیروزی او در انتخابات بود و اکثریت مردم ایران ساعت ها در صف ها ایستادند تا به او رای دهند و وی را نماینده خود در اجرای این وعده ها کنند.
درصد بالایی که آقای روحانی در این انتخابات به دست آورد پشتوانه بزرگی برای او خواهد بود که هم در سطح داخلی و هم در سطح جهانی به دنبال مطالبات مردم و حل مشکلات آنها پیش برود.
قطعا آقای روحانی برای محقق نمودن وعده های خود به کمک دیگر گروه های سیاسی در مملکت نیاز دارد و قطعا همه گروه های سیاسی در ایران متوجه شده اند که نظر مردم ایران چیست و خواسته آنها چیست و بر همین اساس اگر می خواهند در جامعه جایگاه خود را حفظ کنند باید برای محقق شدن خواست مردم تلاش کنند.

امروز ایران بیش از دیروز به اتحاد و وحدت و انسجام همه نیروهای خود نیاز دارد و بر این اساس هم مشاهده کردیم که آقای روحانی تلاش کرد در سخنان خود به مناسبت پیروزی در انتخابات هیچ گروهی را از قلم نیاندازد و اگر گروهی از قلم افتاده قطعا سهوی بوده و نه عمدی.
به هر حال آنگونه که آقای روحانی از مردم خواست همه به میدان آمدند و کار خود را کردند حال نوبت دولت دوازدهم است تا به میدان بیاید و وعده ها را محقق کند.
وعده هایی که بسیار سنگین است اما قطعا با همدلیل و همراهی همه آنها را می توان محقق کرد.
در پایان باید گفت همه کاندیداهای این انتخابات پیروز بودند چون این نمایش زیبای مردم سالاری دینی که در ایران شاهد آن بودیم امروزه به الگویی برای دوست و دشمن تبدیل شده که اگر حضور همه این کاندیداها با تفکر های مختلف خود نبود ما نمیتوانستیم چنین شکوهی را مشاهده کنیم، شکوه انتخاباتی ای که غرور دوستان را بر می انگیزد و غیض دشمان را دو چندان می کند، مخصوصا آنهایی که هیچ وقت در تاریخ خود چیزی به نام انتخابات نداشته اند و امروزه تبدیل شدن ایران به الگویی برای مردم آنها عرششان را تهدید می کند.

 

جنرال دوستم دیگر به کشور باز نمی گردد

طبق گزارش برخی رسانه های محلی، جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول جمهوری اسلامی افغانستان بار ديگر به افغانستان بر نمی گردد.

به گزارش اسپوتنیک، شب گذشته جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور افغانستان عازم کشور ترکیه شد. گفته مى شود وضع صحى آقاى دوستم شب گذشته خراب شده و به همین دلیل پسرش وى را قانع ساخته تا به ترکیه برود. این در حالى است که آقاى دوستم پس از حمله بر یکى از بزرگان ازبک، احمد ایشچى خانه نشین شد. آقاى دوستم قبل از این از رفتن به خارج کشور از امتناع مى کرد.
طبق گزارش برخی رسانه های محلی، ممکن است آقاى دوستم بار دیگر به افغانستان نیاید، زیرا با توجه به اختلافات میان وى و رییس جمهور غنى، بازگشت وى به صلاح نیست.

 

سخنگوی غنی: دوستم پرونده دارد، امیدواریم به‌زودی برگردد

آقای دوستم دیشب کابل را به قصد ترکیه ترک کرد

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته که عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری برای درمان به ترکیه رفته و او امیدوار است به زودی برگردد.

شاه‌حسین مرتضوی در نشست خبری روز شنبه (۳۰ ثور/اردیبهشت) خود از دادن پاسخ مشخص در مورد چگونگی روابط اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالرشید دوستم، معاون اولش خودداری کرد.

اما آقای مرتضوی افزود که رئیس جمهوری با تمام اعضای رهبری حکومت وحدت ملی همکاری صمیمانه دارد و در این مورد به روابط او با شماری از شوراها در حکومت اشاره کرد.

او “انحصار قدرت” در کاخ ریاست جمهوری را رد کرد، ولی افزود که آقای دوستم پرونده قضایی دارد که باید سرنوشت آن مشخص شود.

بشیراحمد ته‌ینچ، سخنگوی آقای دوستم گفته که وضعیت سلامت معاون اول رئیس جمهوری قناعت‌بخش است و سفر جاری او برای تکمیل آزمایش‌های پزشکی و دیدار با اعضای خانواده اش صورت گرفته است.

آقای ته‌ینج تاکید کرد که آقای دوستم با هماهنگی رئیس جمهوری به ترکیه رفته است.

پیش از این آقای دوستم بارها از آقای غنی انتقاد کرده که قدرت را در دفتر خودش متمرکز کرده و سایر مقام‌های حکومتی فاقد اختیار لازم برای اجرای کارهای قانونی خود هستند.

 

پیروزی روحانی، واکنش خامنه ای: دوره دوم آرام یا طوفانی؟

دو هفته پرتاب و تب در کارزارهای انتخاباتی، نوید روزی آرام و بی‌هیاهو در پی اعلام نام نامزد پیروز را نمی‌داد، اما چنین شد، شاید به مدد تعویق و تاخیری که در اعلام نتایج انتخابات صورت گرفت و دلیل اصلی آن، دستکم فعلا روشن نشده است.

سکوت و بهت رقیب اصلی، پیام های صادر شده و مجموعه فضای پس از انتخابات، چنان است که گویی باید روزهایی بیشتر بگذرد تا هم دو طرف و هم طرفدارانشان خاطره مناظره‌ها، سخنرانی ها، میتینگ ها و شعارها را از یاد ببرند.

آن سخنان و آن روزها، شاید اما تاثیرشان به این زودی ها از میان نرود و بازگشتن از مرزهایی در نور دیده شده را به آسانی ممکن نسازد.

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، بدون شگفتی اما با رازها و ابهامات خاص خودش به پایان رسید و حسن روحانی، در پایان راهی پر پیچ و خم به همان مقصدی رسید که شاید رسیدن به آن در آغاز چندان برایش دشوار نمی نمود.

ورود ابراهیم رئیسی به صحنه رقابت های انتخاباتی اما، از همان ابتدا نه تنها رقیب اصلی حسن روحانی را مشخص کرد، بلکه نقش و مهر خود را بر روند انتخابات برجای گذاشت و کار را سرانجام به آنجا رساند که کمتر کسی تصورش را می کرد: روحانی برای پیروزی بر حریف و به میدان کشاندن رای دهندگان بالقوه، چهره تازه ای از خود به نمایش گذاشت و از بسیاری از خطوط قرمزی که پیشتر همه نامزدهای کامیاب و ناکام ریاست جمهوری رعایت کرده بودند، گذشت.

فضای به شدت دو قطبی شده جامعه و سیاست، حریف را هم به کارهایی واداشت که تا قبل از تحقق آنها کسی حتی تصور وقوعشان را هم نمی کرد. ابراهیم رئیسی، با همه ویژگی هایی که نامش تداعی می کند با خواننده ای رپ به گفتگو نشست و در میتینگ های خیابانی اش هرآنچه که زمانی جرم و هتک حرمت به ارزش های انقلاب و اسلام خوانده می شد، مباح و حلال شد.

آقای روحانی در سخنرانی زنده در تلویزیون ایران از محمد خاتمی نام برد

نتیجه این وضعیت، و افشاگری های بی‌سابقه ای که نتیجه اش تایید این واقعیت بود که فساد در همه ابعادش هر مرز جناحی و سیاسی، از قاعده تا راس هرم قدرت در جمهوری اسلامی را در برگرفته، اما نهایتا پیروزی دوباره حسن روحانی و شکستی همه جانبه و سنگین برای اصولگرایانی بود که بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ و ۱۳۸۸ بار دیگر خطر حضور با یک نامزد را به جان خریده بودند.

دو آزمون قبلی، نتیجه ای تلخ به بار آورده بودند و آزمون سوم، به رغم همه سرمایه‌گذاری ها فرجامی متفاوت نیافت.

آنچه در راه است

اصولگرایان هنوز از شوک انتخابات و نتیجه اش بیرون نیامده اند و احتمالا ماه ها طول خواهد کشید تا بتوانند خود را بار دیگر بازیابند، حتی اگر برخی از آنها در اولین واکنش هایشان از ادامه راه خود، یعنی همان وعده های دوران رقابت های انتخاباتی، سخن گفته باشند.

اکنون، هشدارها و تهدیدهایی از این دست حتی در رسانه های هوادار ابراهیم رئیسی هم بازتاب چندانی نمی یابند؛ همان رسانه هایی که تا دیروز بی وقفه و پرهیاهو از پایان “دولت پیر و ناتوان و چهار در صدی ” سخن می گفتند.

با این همه، پیام آیت الله علی خامنه ای، نشان داد که حسن روحانی در دور دوم ریاست جمهوری اش، دورانی بس دشوار و پرتنش را در پیش خواهد داشت.

رهبر جمهوری اسلامی، به همان اندازه که از مشارکت گسترده مردم در انتخابات تشکر کرد و همچون همیشه آن را نشانه وفاداری مردم به نظام اسلامی خواند، از گفتن تبریک به برنده این انتخابات و یکی از دلایل پرشور شدن آن و بردن نامش خودداری کرد.

حسن روحانی، در مقابل در اولین سخنرانی خود پس از پیروزی، بارها با احترام فراوان از آیت الله خامنه ای و نقش او در انتخابات تقدیر کرد، اما احتمالا تشکر او از محمد خاتمی و تجلیلش از اکبر هاشمی رفسنجانی، از میزان تاثیرگذاری سخنانش در دلجویی از رهبر جمهوری اسلامی خواهد کاست.

تشکر حسن روحانی از محمد خاتمی در سخنرانی پیروزی

حسن روحانی اما فقط با این دشواری رو به رو نیست: او از یک سو باید به کسانی که با اعتماد و رای دوباره امکان پیروزی اش را میسر ساختند اطمینان خاطر دهد که به تعهدات و وعده هایش وفادار است و از سوی دیگر، باید بر زخم های رقیبی مرهم بگذارد که به رغم شکست همچنان بسیاری از نهادهای اصلی قدرت را در دست دارد و می تواند در ماه های پیش رو برایش مشکلات بسیار بیافریند.

او در ایجاد این موازنه و تعریف مناسباتش با رهبر نظام و هسته مرکزی قدرت، پس از مناظره های و سخنرانی های دو هفته اخیرش بر چه تکیه خواهد کرد؟ رای دوباره ای که گرفته یا سوابق همکاری و همراهی و تاخیر در عمل به وعده ها؟

آقای روحانی در سخنرانی اش به تلویح از احتمال اعمال تغییراتی برای تشکیل کابینه ای تازه سخن گفته است؛ گامی که می تواند اولین خوان پیش روی او و آزمونی باشد که می تواند به یک اندازه هم برای هواداران و هم رقیبانش مهم باشد.

 

ملانی ترامپ بدون حجاب در ریاض

ملانی ترامپ، همسر رئیس جمهوری آمریکا، در سفر به عربستان سعودی بدون حجاب از هواپیما پیاده شد. این در حالی است که وقتی میشل اوباما بدون حجاب به عربستان رفت، مورد انتقاد شدید ترامپ قرار گرفت.

 

ملانی ترامپ، همسر رئیس جمهوری آمریکا زمانی که وارد عربستان سعودی شد، روسری به سر نداشت. او کت و شلوار مشکی پوشیده و کمربندی طلایی بسته بود. موهای بلند او اما بیرون بود و خشم خیلی‌ها را برانگیخت.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی به استقبال آن‌ها به فرودگاه رفت و به عنوان پادشاه یک کشور اسلامی محافظه‌کار با ملانی ترامپ دست داد. کاری که برای بسیاری از مسلمانان این کشور رفتاری غیر قابل قبول است.

انتقاد شدید به میشل اوباما

ولی نکته جالب ماجرا واکنش شخصیت‌های مسلمان تندرو در عربستان سعودی نیست. خود دونالد ترامپ میشل اوباما، بانوی اول پیشین آمریکا را به باد انتقاد گرفته بود که چرا بدون حجاب وارد کشوری مسلمان شده است. میشل اوباما نیز در سفر خود به عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ موهای خودش را با روسری نپوشانده بود.

ترامپ آن‌زمان در حساب توییتری خود نوشت: «خیلی‌ها می‌گویند این عالی بود که خانم اوباما حاضر نشد روسری سر کند. اما این کار توهین به آن‌ها بود. ما به اندازه کافی دشمن داریم.»

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز که اخیرا از عربستان سعودی دیدار کرده بود، از روسری استفاده نکرد. این در حالی است که زنان سیاستمدار زمانی که به ایران سفر می‌کنند، مجبور به رعایت حجاب می‌شوند. شاید این هم یکی از دلایلی باشد که رئیس دولت آلمان تا به حال علاقه‌ای به سفر به ایران از خود نشان نداده است.

 

عطا محمد نور: جنگ داعش ساختگی است

عطا محمد نور والی بلخ که به کابل آمده است امروز در مراسم یادبود از چهارمین سالگرد شهادت رییس پیشین شورای ولایتی بغلان به ایراد سخن پرداخته گفت: همه ما از وضعیت فعلی کشور شکایت داریم. اگر حکومت برنامه‌ مشخص در زمینه نابودی گروه داعش روی دست نگیرد شمال کشور به سوریه دوم مبدل خواهد شد.

عطا محمد نور خطرات حضور داعش در افغانستان را یادآور شده افزود: داعش چنین تجهیزات پیشرفته‌ای را از کجا می‌آورد و از سوی چه کسانی حمایت می‌شود؟
به یاد داشته باشید اگر دولت توجه نکند شمال افغانستان به سوریه دوم تبدیل می‌شود و جنگ شیعه و سنی را راه می‌اندازند و بنام طالب و داعش مردم قربانی خواهند داد.

والی بلخ حضور گروه داعش در افغانستان را ساختگی خواند و تاکید کرد که فقط پرچم‌ها از سیاه به سفید مبدل شده است و این گروه‌ از سوی قدرت‌های بزرگ تجهیز و حمایت مالی می‌شوند و دست به کشتار مردم افغانستان می‌زنند.

 

جنرال مراد علی مراد به حیث معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله گماشته شد.

به نقل از یک، اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در سفر امروز پنجشنبه، ۲۸ ثور به بامیان اعلام کرد که جنرال مراد علی مراد را به صفت معین جدید ارشد امنیتی وزارت امور داخله‌ تعیین کرده است.

جنرال مراد فرمانده عمومی نیروهای زمینی ارتش را به دوش داشت و سپس از سال ۱۳۹۳ تا تعیین شدنش به حیث معین جدید ارشد امنیتی وزارت امور داخله، معاون ستاد ارتش ملی کشور بود..

 

حمله ائتلاف آمریکایی به ارتش سوریه در نزدیکی التنف

به گزارش “رویترز”، جنگنده های ائتلاف تحت رهبری آمریکا به کاروان نظامی وابسته به ارتش سوریه در نزدیکی گذرگاه التنف حمله کردند.

به گزارش “رویترز”، یک مقام آمریکایی از حمله هوایی ائتلاف به نیروهای ارتش سوریه خبر داد و گفت “این حمله در پاسخ به عملیات این نیروها علیه نیروهای تحت حمایت آمریکا صورت گرفته است.
این مقام آمریکایی گفت: “این نیروها قصد حرکت به سوی نیروهای تحت حمایت آمریکا را داستند”.
با این حال خبرگزاری “فرانس پرس” گزارش داده که این حمله در نزدیکی مرز سوریه و اردن صورت گرفت.
به گزارش “اسکای نیوز”، یک منبع اردنی اعلام کرده که اردن در این حمله هوایی که کاروان نظامی ارتش سوریه را هدف قرار داده، نقشی نداشته است.

 

مرکز صادرات روسیه در تاجیکستان

مرکز صادراتی روسیه در دوشنبه کار خود را شروع کرد.

مرکز صادراتی روسیه در جمهوری تاجیکستان گشایش یافت که هدف آن  کمک به تولیدکنندگان  روسیه  برای آشنایی بهتر با تاجیکستان  و ورود به بازار  محلی است.  عالم فصح الدینوف، خبرنگار رادیو « اسپوتنیک»  در این خصوص گزارش می دهد.

مرکز  صادراتی روسیه در تاجیکستان از چند هدف پیروی می کند که مهمترین آن ها،  تحویل کالاهای غیرمواد خام است.  در وهله اول  تجهیزات  فناوری عالی.

دمیتری پروخورِنکو  رئیس مرکز صادراتی روسیه در تاجیکستان  در مصاحبه با رادیو « اسپوتنیک» گفت: فهرست کالاهای صادراتی بسیار طویل است-  مواد و مصالح ساختمانی،  نرم افزار، ماشین سازی و بالگرد سازی. در عرصه های زیادی می توان همکاری کرد. کالاهای ساخت روسیه بخوبی در تاجیکستان « جا افتاده اند».  از آنجا که اهالی تاجیکستان زبان روسی یاد می گیرند، این نیز نکته مثبتی برای  توسعه  مناسبات بین دو کشور است».

مرکز صادراتی روسیه در تاجیکستان ، یک سازمان صد درصد دولتی است  که موسس آن —  بانک اقتصاد خارجی روسیه است. آژانس های  صادراتی — بیمه  « اکسار» و « روس اکسیم بانک» در ترکیب آن فعالیت می کنند. بدین ترتیب  معرفی فهرست  خدمات برای  صادرکنندگان فراهم می شود.  از نظر مالی، آن ها می توانند بر بیمه و دریافت اعتبار حساب کنند. در عرصه غیر مالی،  امکان کمک مالی نیز وسیع است.  « خانه بازرگانی» می تواند در جستجوی  شرکای بالقوه ، سازماندهی مذاکرات  و  حمایت از معرفی  شرکت های روسی در تاجیکستان به صادرکنندگان کمک کند.

— در حال حاضر 10 پروژه  به ارزش  حدود 100 میلیون دلار در حال بررسی است.  دورنمای  پیشرفت  خوب است».

هم اکنون روسیه،  یکی از شرکای اصلی  تجاری  تاجیکستان است. در سال 2016 میلادی  حجم  گردش کالا  بیش از یک میلیارد دلار بود.

اما  مسائلی نیز وجود دارند.  یکی از آن ها  فقدان  مرز گمرکی مشترک است.  جنبه حساس دیگر —  هزینه بالای  حمل و نقل است.  بهر حال اگر دوشنبه خواهان همگرایی  « اورآسیایی»  باشد، از شدت این نکات   کاسته خواهد شد.  مقامات تاجیکستان  می گویند که در حال بررسی عضویت در اتحادیه اقتصادی اورآسیا هستند.

 

جنگ بر علیه نفت روسیه

آمریکا علیه نفت روسیه اعلان جنگ داد.

به گزارش « اسپوتنیک» به نقل  از آژانس خبری « رویترز»  با استناد به  اطلاعاتی که آژانس مذکور در اختیار دارد، گروهی از سناتورهای  آمریکایی  طرح قانونی  را تهیه دیدند که هدف

آن  مقابله با شرکت « روس نفت» روسیه در برقراری کنترل خود بر  هر یک از شرکت انرژتیک در آمریکاست.

بدین ترتیب این حق به دونالد ترامپ واگذار می شود تا مانع از برقراری کنترل  « روس نفت» بر زیر ساخت های انرژتیک آمریکا شود. سناتورها در نامه ای خطاب به  استیون منوچین، وزیر مالی  آمریکا  نسبت به این موضوع که « روس نفت» بتواند  از امکان کنترل  شرکت « Citgo Petroleum که دارای  48 ترمینال نفتی در  20 ایالت است برخوردار شود، ابراز نگرانی کردند.  به گفته آنها، شرکت روسی می تواند  از  سهم قابل ملاحظه» PDV America برخوردار شود که صاحب  « سیتگو» است.  در عین حال شرکت PDV America به بزرگترین شرکت نفت ونزوئلا- PdVSA- تعلق دارد.

قبلا شرکت  کانادایی « کریستالکس»  و شرکت آمریکایی «  کونوکو فیلیپس»  که به دلیل ملی کردن  دارایی آنها   نسبت به ونزوئلا  ادعای دعوی کردند، از PdVSA در رابطه با  معامله اعتباری  آن  با « روس نفت» شکایت کرده بودند.  به گفته مدعیان،  شرکت ونزوئلا PdVSAقصد داشت دارایی  شرکت « سیتگو هولدینگ» را به  ونزوئلا — بدور از دسترس  سیستم دادگستری و اعتباری آمریکا منتقل کند.

شرکت مذکور ونزوئلا، 49 و یک دهم درصد  سهام در  « سیتگو» را به « روس نفت» واگذار کرد.  شرکت ونزوئلا  گفت که این  سهام برای دریافت کمک مالی  مورد استفاده قرار گرفته  است اما  نگفت چه مبلغی از « روس نفت» گرفته است.  شرکت روسی ابراز داشت که تمام معاملات آن مطابق با  قوانین بین المللی انجام می شود.

آلکساندر خورشودوف  کارشناس آژانس  اطلاعات نفت و گاز  در مصاحبه با « اسپوتنیک» در این خصوص گفت: تا کنون با چنین موردی که  شرکت های انرژتیک به ویژه شرکت های نفت  به این شکل دست به مقابله  بزنند  مواجه نشده بودم.  این در تضاد با قوانین آمریکا  و  تجارت آمریکایی است.  شرکت  انرژتیک نمی تواند  یک شرکت جنایی باشد. اتهامات به شخص خاصی  وارد می شود و نه کل شرکت  و نه  افرادی که  مطابق با قوانین کشوری که در آنجا کار می کنند،   فعالیت می کنند».

به عقیده کارشناس روسیه،  آمریکا می تواند  نکاتی  در ازای اینگونه اقدامات خود را عنوان کند. دلایل عبارتند از:« روس نفت» — عملا بزرگترین شرکت نفت جهان است ، از لحاظ  ارزش  و  سرمایه گذاری از  بزرگترین شرکت  های آمریکایی عقب می ماند  اما از نظر ذخایر نفت  و حجم استخراج  و درآمد  از آن ها جلو می زند.  همانا به این دلیل آنها می خواهند بهر شکل ممکن آن را « در منگنه بگذارند». از اینرو رقبا سعی می کنند « چوب لای چرخ» بگذارند. اما جنبه دیگر این قضیه نیز وجود دارد — مسائل داخلی  آمریکا.  آنها باید  به یکی در روسیه « پارس کنند»، آنها انتخاب می کنند و « پارس می کنند». هیچ کار دیگری  ندارند انجام بدهند، پس ما باید خوشحال باشیم، زیرا  « روس نفت»  هیچ پروژه ای در آمریکا اجرا نمی کند».

به عقیده کارشناس روسیه، سناتورها در کارهایی دخالت می کنند که در صلاحیت آنها نیست.

—  اما  ممکن است چنین قانونی به تصویب برسد. قوانین آنها خیلی عجیب و غریب است، مثلا بر طبق یکی، گوزن را نباید از طبقه دوم پایین انداخت ، اما از طبقه سوم می توان این کار را کرد.  یعنی هر چیزی  در آمریکا ممکن است رخ بدهد.  آنها  عقل خود را بطور کامل از دست داده اند  و حالا می خواهند کشور خود را  نابود کنند. نباید مانع از اینکار شد.  بگذارید هر کاری دلشان می خواهد انجام بدهند».

 

حجم تجارت بین چین و روسیه 15% افزایش یافت

به گزارش اسپوتنیک، حجم تجارت بین چین و روسیه در ماه آوریل سال جاری 15% به نسبت آوریل سال 2016 بالاتر رفته و به 6،59 میلیارد دلار رسید.

صادرات چین به روسیه در این دوره حدود 3،21 میلیارد دلار و واردات از روسیه 3،37 میلیارد دلار برآورد شده است.

در ماه های ژانویه تا آوریل 2017، حجم تجارت دوجانبه چین و روسیه به 24،7 میلیارد دلار رسیده که افزایش 26،2 درصدی داشته است.

به طور کل، صادرات در تجارت خارجی چین طی ماه آوریل تا 180 میلیارد دلار رسیده و به نسبت ماه مارس 8% افزایش داشته است. لازم به ذکر است که تحلیلگران کاهش آهنگ رشد واردات را ثبت کرده اند. در ماه آوریل سال جاری واردات به چین 11،9 درصد یعنی در حدود 1،4 میلیارد دلار بوده، در حالی که طی ماه مارس واردات به روسیه 20،4 درصد برآورد شده است.

 

حمایت تعدادی از رهبران جبهه ملی ایران از حسن روحانی

چهار تن از اعضای شورای جبهه ملی ایران در بیانیه‌ای ادامه دولت حسن روحانی را “به سود منافع و کیان ملی مصلحت کشور” ارزیابی کرده‌اند. بیش از هزار و پانصد روزنامه‌نگار نیز از حسن روحانی حمایت کردند.

جبهه ملی ایران، از پرسابقه‌ترین گروه‌های سیاسی ایران، در سال‌های گذشته به دلیل آنچه منتقدان حکومت “محدودیت‌های زیاد در برابر حق انتخاب و مشارکت مردم” می‌نامند، معمولا در انتخابات شرکت نمی‌کرد. اما این‌بار چهار تن از اعضای رهبری این حزب، به‌ویژه عباس امیرانتظام، در بیانیه‌ای ادامه دولت حسن روحانی را به مصلحت کشور دانسته‌اند.

عباس امیرانتظام نخستین و قدیمی‌ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب ایران است که بیش از ۲۷ سال از عمر خود را در زندان‌های جمهوری اسلامی گذرانده است. او به همراه داوود هرمیداس باوند، علی رشیدی و حسین شاه‌حسینی در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه (۲۶ اردیبهشت/ ۱۶ مه) منتشر شد، نخست به محدودیت‌هایی اشاره کرده که نظام حاکم در ایران برای برگزاری “انتخابات در فضای آزاد سیاسی” ایجاد کرده است.

رهبران جبهه ملی ایران می‌گویند امروزه در نظام‌های مردم‌سالار، برگزاری انتخابات در فضای آزاد سیاسی همراه با حضور فعال انتخاب‌کنندگان به عنوان یکی از مؤلفه‌های اساسی مشارکت در اداره امور عمومی جامعه تلقی شده است. اما نظام سیاسی حاکم در ایران شهروندان را به “خودی و غیرخودی” تقسیم کرده و احزاب ملی ریشه‌دار را “گروهک‌های غیرقانونی” می‌خواند و اعضای این حزب‌ها را از “حق نامزدی در انتخابات و احراز مسئولیت‌های مملکتی محروم می‌سازد”.

“منافع ایران در معرض تهدیدی جدی”

چهار عضو شورای رهبری جبهه ملی در بیانیه خود می‌نویسند با تمام این محدودیت‌ها و موانع توسعه‌ سیاسی در کشور «از آن جایی که جبهه ملی ایران همواره حفظ بقا و اعتلای ایران و پیشرفت و توسعه اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی این کشور و احراز جایگاه مطلوب در نظام بین‌الملل و مشارکت موثر در تصمیم‌گیری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای را مدنظر و هدف خود می‌داند و با توجه به پیشامدهای حساس سیاسی-اجتماعی در سطح جهان و منطقه که منافع ملی ایران را در معرض تهدیدی جدی قرار داده است بر این باور است که برای رفع چنین معضلاتی باید رییس جمهوری انتخاب شود که از صلاحیت و کاردانی و خرد سیاسی لازم بهره‌مند باشد.»

رهبران جبهه ملی از “برجام” دفاع کرده و نوشته‌اند: «جامعه ایرانی به دلیل تحریم‌ها در تنگنای اقتصادی ویژه‌ای قرار گرفته بود و نگرانی‌های جدی درباره‌ی احتمال استفاده از استراتژی سخت‌افزاری علیه ایران وجود داشت. نیل به برجام در چنین موقعیتی دست‌آوردی بس ارزنده بود و همچنان در ادامه‌ این مسیر با توجه به استمرار چنین تهدیدهایی برای منافع و کیان ملی، خیر و مصلحت کشور ایجاب می‌کند که دولت و هیات مذاکره‌کننده قبلی عهده‌دار سکان قوه اجرایی کشور برای به فرجام رساندن این راه باشند.»

حمایت صدها روزنامه نگار از حسن روحانی

هم‌زمان بیش از هزار و پانصد روزنامه‌نگار ایرانی نیز در بیانیه‌ای از حسن روحانی حمایت کرده‌اند. این روزنامه‌نگاران که همگی در رسانه‌های داخل ایران شاغل هستند می‌گویند: «امروز حمایت از دولت رییس جمهور روحانی، تایید تک‌تک اقدامات دولت یازدهم و فراموشی نواقص آن نیست، بلکه ترجیح روزنامه‌نگاران ادامه روند رو به بهبود جامعه به جای بازگشت از نیمه این راه پر فراز و نشیب است.»

امضاکنندگان این بیانیه با اشاره به تجربه ۸ سال دولت محمود احمدی‌نژاد نوشته‌اند: «ما روزنامه‌نگاران تجربه تلخ عدم رعایت شفافیت مدعیان عدالت را از سر گذرانده‌ایم، مدعیانی که منتقدان خود را تاب نیاورده و شلاق‌ها و حبس‌ها را برگرده روزنامه‌نگاران شریف بار کرده‌اند. معتقدیم حمایت از روحانی، حمایت از دولتی است که امکان نقد و نه تخریب را فراهم می‌کند، شفافیت دولت یازدهم، امکان نظارت بیشتر بر قوه مجریه را به همراه داشت تا از این رهگذر دیگر شاهد اختلاس‌های پی در پی و میلیاردی نباشیم.»

روزنامه‌نگاران در پایان با دعوت از مردم برای “شرکت در انتخابات سرنوشت‌ساز ۲۹ اردیبهشت” از آنان خواسته‌اند با رای به حسن روحانی، “از بازگشت ایران به شرایط غیر قابل پیش‌بینی و تخریب‌آمیز جلوگیری کنند که آزموده را آزمودن خطاست”.

 

آمریکا تعلیق تحریم های هسته ای بر علیه ایران تمدید شد

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه خود اعلام نمود، آمریکا با توجه به توافق هسته ای برجام، لغو تحریم ها علیه ایران را بار دیگر تمدید می کند.

به گزارش اسپوتنيک به نقل از اظهارات شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید: “ما به کنگره آمریکا، نتایج بررسی اینکه آیا رفع تحریم های ایران در چارچوب توافق نامه برجام در راستای تامین امنیت ملی آمریکا هست یا نه را اعلام نموده ایم”.

وزیر خارجه آمریکا در اظهارات پیشین خود چنین اعلام نموده بود: تعلیق تحریم‌های ایران در خصوص برنامه های هسته ای ادامه دارد.

بنا بر گزارش ارائه شده توسط تیلرسون، ایران تا تاریخ 18 آوریل همچنان به تعهدات خود در زمینه برجام پایبند بوده است.

 

مذاکره برای انتقال جنگنده‌های آلمانی از اینجرلیک به اردن

وزیر دفاع آلمان در نظر دارد گفت‌وگوهایی را با مقامات کشور اردن برای انتقال نظامیان و جت‌های جنگنده آلمان از پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه به این کشور آغاز کند. وزیر دفاع آلمان چند روز دیگر به اردن سفر می‌کند.

خانم اورزولا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان، قرار است در سفر آتی خود به اردن با مقامات این کشور درباره استقرار نظامیان و جت‌های جنگنده آلمان از پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه به این کشور گفت‌و‌گو کند.

وزیر دفاع آلمان گفت: «در اردن با پادشاه این کشور در این باره گفت‌و‌گو خواهم کرد. این نخستین گفت‌و‌گوها برای اجرایی شدن این طرح هستند.»

پایگاه “شهید موفق” در شرق اردن از پایگاه‌هایی است که مورد نظر ارتش آلمان برای استقرار نظامیان این کشور است.

خانم اورزولا فون درلاین پس از نشست کمیسیون دفاعی مجلس نمایندگان آلمان (بوندس تاگ) اعلام کرد که هیئتی از آلمان روز سه‌شنبه (۲۶ اردیبهشت / ۱۶ مه) به اردن رفته تا تحقیقات خود را برای امکان انتقال نظامیان و جت‌های جنگنده این کشور، از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه به اردن را بررسی کند.

قرار است مجلس نمایندگان آلمان (بوندس تاگ) از نتایج گفت‌وگوهای وزیر دفاع آلمان با مقامات اردن مطلع شود. خانم فون درلاین همچنین اعلام کرد که انتقال نظامیان آلمانی به اردن قطعی نیست و احتمال انتقال آنها به قبرس نیز وجود دارد.

اپوزیسیون خواهان خروج نیروهای ارتش آلمان

فراکسیون حزب سبزها و چپ‌های آلمان در مجلس نمایندگان آلمان خواستار خروج فوری ارتش آلمان از پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه شده‌اند، زیرا دولت ترکیه اجازه تردد نمایندگان پارلمان آلمان به این پایگاه را نمی‌دهد.

 

در بیانیه این دو حزب در این باره که به پارلمان آلمان ارائه شده از جمله آمده است: «ارتش آلمان زیر نظر پارلمان این کشور فعالیت می‌کند و به همین دلیل نمایندگان پارلمان باید اجازه تردد به مکانی که نظامیان این کشور در آن مستقر هستند را دارا باشند».

انتقاد شدید وزیر خارجه آلمان از “زورگویی” ترکیه

با ادامه‌ی تنش‌ها میان برلین و آنکارا که در ماه‌های گذشته شدت گرفته، ترکیه بار دیگر مانع بازدید نمایندگان پارلمان آلمان (بوندس‌تاگ) از ارتشیان آلمانی مستقر در پایگاه اینجرلیک شده است. این دیدار برای روز دوشنبه (۱۵ مه/ ۲۵ اردیبهشت) برنامه‌ریزی شده بود.

ظاهرا این اقدام آنکارا در واکنش به اعطای پناهندگی به شماری از سربازان ترکیه توسط دولت آلمان صورت گرفته که متهم به حمایت از کودتای نافرجام تابستان سال گذشته می‌شوند.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان، از این اقدام ترکیه خشمگین است. او اعلام کرده است که در صورت پافشاری آنکارا بر چنین رفتاری، ارتش آلمان باید به دنبال بدیلی برای پایگاه اینجرلیک ترکیه برای استقرار سربازان خود باشد.

حدود ۲۶۰ نظامی آلمانی و شماری از هواپیماهای این کشور در پایگاه اینجرلیک مستقر هستند که در همکاری با ناتو و ائتلاف بین‌المللی ضد گروه تروریستی “خلافت اسلامی” (داعش) در عملیات تجسسی و سوخت‌رسانی به جنگنده‌های نیروهای ائتلاف مشارکت دارند.

ترکیه سال گذشته نیز در واکنش به مصوبه‌ی پارلمان آلمان در تائید نسل‌کشی ارامنه در دوران عثمانی، مانع بازدید شماری از نمایندگان مجلس فدرال آلمان از پایگاه هوایی اینجرلیک شده بود.

 

پوتین: حاضرم پروتکل دیدار ترامپ و لاوروف را ارائه کنم

رئیس جمهور روسیه می‌گوید در صورت موافقت دولت آمریکا پروتکل دیدار ترامپ و لاوروف را در اختیار کنگره این کشور قرار می‌دهد. ترامپ متهم شده که در این دیدار اطلاعات محرمانه‌ای در اختیار لاوروف گذاشته است.

در روزهای اخیر کاخ سفید درگیر جنجال تازه‌ای شده که به دیدار هفته‌ی گذشته رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ و وزیر خارجه روسیه سرگئی لاوروف مربوط می‌شود.

برخی رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند که ترامپ در این دیدار “اطلاعات فوق محرمانه‌ای” را به وزیر خارجه روسیه منتقل کرده که تعداد اندکی از مقامات آمریکا به آن دسترسی دارند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه (۲۷ اردیبهشت/ ۱۷ مه) در یک نشست خبری انتقال این اطلاعات را تکذیب کرد و جنجال‌های به پا شده درباره‌ی محتوای این دیدار را ناشی از “شیزوفرنی سیاسی” در آمریکا خواند.

پوتین می‌گوید حاضر است نسخه‌ای از پروتکل دیدار ترامپ با وزیر خارجه و سفیر روسیه در واشنگتن را در اختیار کنگره آمریکا بگذارد، مشروط بر این که کاخ سفید با این کار موافقت کند.

یکی از مشاوران پوتین اندکی پس از این نشست خبری که در شهر سوچی برگزار شد به خبرنگاران توضیح داد که از این ملاقات فیلم و نوار صوتی تهیه نشده و آنچه رئیس جمهور روسیه به آن اشاره می‌کند متنی است که توسط یک پروتکل‌نویس تهیه شده است.

مطابق گزارش‌ها اطلاعاتی که در اختیار وزیر خارجه روسیه قرار گرفته درباره فعالیت‌ها و تهدیدهای احتمالی تروریست‌های گروه دولت اسلامی (داعش) بوده که ظاهرا از طریق دستگاه امنیتی اسرائیل در اختیار آمریکا گذاشته شده است.

برخی نشریه‌های معتبر آمریکا، از جمله نیویورک تایمز و وال‌استریت ژورنال نیز درباره منشاء اسرائیلی این اطلاعات گزارش داده‌اند.

 

سمندر” خودروی نظامی ایران 

سمندر خودرویی رمل نورد سریع و تهاجمی است که قابلیت اجرای ماموریت در زمین‌های هموار و ناهموار را دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین، این خودروی نظامی بدلیل طول مناسب محورها و استفاده از تایرهای پهن و پیشرانه قدرتمند از سرعت و قدرت مانور بیشتری نسبت به نمونه آمریکایی برخوردار است؛ همچنین همانند قایق‌های تندرو که در آب ماموریت‌های ضربتی را اجرا می‌کنند، این خودرو نیز توانایی مواجه و برخورد با هرگونه تهدید در خشکی را داراست.
سمندر که در اجرای ماموریت‌های صحرایی از قابلیت‌های ویژه‌ای برخوردار است، توانایی حمل سه رزمنده را بهمراه سلاح کالیبر 7.62 میلیمتری اخگر داشته و قادر است با نصب انواع موشک‌ اندازها و نارنجک اندازهای 40 میلی‌متری بر قابلیت‌های رزمی خود بیافزاید.

 

ترامپ به لاوروف اطلاعات سری داده است

به گزارش واشنگتن پست، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در دیدار اخیرش با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه یک سری اطلاعات سری حساس و باارزش به او داده است. این اطلاعات درباره گروه تروریستی دولت اسلامی است.

 

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده که در دیدار هفته گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در واشنگتن، ترامپ یک سری اطلاعات باارزش و محرمانه را در اختیار وزیر خارجه روسیه گذاشته است.

بنا بر این گزارش ترامپ برای لاوروف با جزئیات توضیح داده که گروه تروریستی دولت اسلامی چگونه در هواپیماهایشان از لپ‌تاپ برای انجام حملاتشان استفاده می‌کنند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از دو مقام دولتی آمریکا نوشته که ترامپ اطلاعاتی درباره یک عملیات برنامه‌ریزی‌شده ارتش آمریکا علیه داعش را به روسیه داده است.

واشنگتن‌پست همچنین گزارش داده که این اطلاعات از طریق یک کشور دوست و همکار آمریکا به دست آمده بوده و دادن آنها به روسیه مجاز نبوده است. بر اساس این گزارش اقدام ترامپ، همکاری با کشوری را که این اطلاعات را در اختیار آمریکا گذاشته به مخاطره می‌اندازد. این کشور که نامی از آن برده نشده از فعالیت‌های داخلی گروه دولت اسلامی آگاهی دارد.

با این وجود در گزارش واشنگتن پست تاکید شده که احتمال آنکه ترامپ عملی خلاف قانون انجام داده باشد بسیار نامحتمل است. رئیس‌جمهوری آمریکا اختیارات گسترده‌ای برای جمع‌آوری واستفاده از اطلاعات سری دولتی دارد. علاوه بر آن قانونی در آمریکا وجود ندارد که رئیس‌جمهور را از رد و بدل کردن برخی اطلاعات منع کرده باشد.

تکذیب مشاور امنیتی ترامپ و وزیر خارجه آمریکا

هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیتی دونالد ترامپ که در دیدار چهارشنبه گذشته ترامپ با لاوروف در کاخ سفید حضور داشته این خبر را تکذیب کرده است.

او تصریح کرده که خبر منتشر‌شده اشتباه است و “در هیچ زمانی روش‌های سری یا منابع مورد اشاره” از طریق ترامپ در اختیار وزیر خارجه روسیه قرار نگرفته است.

مشاور امنیتی ترامپ همچنین تاکید کرده است: «رئيس‌جمهور درباره هیچ عملیات نظامی که هنوز عمومی نشده صحبت نکرده است.»

مک‌مستر تاکید کرده که برای رئيس‌جمهور هیچ چیزی مهم‌تر از امنیت مردم آمریکا نیست. با این حال او صریحا این موضوع را که ترامپ اطلاعات سری را منتقل کرده، تکذیب نکرده است.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در یک بیانیه اعلام کرده که ترامپ درباره هیچگونه “منبع، روش یا عملیات نظامی” در ملاقاتش با لاوروف صحبت نکرده است.

دینا پاول یکی دیگر از مشاوران ترامپ در کاخ سفید نیز این خبر را تکذیب کرده است.

موضوع ارتباط ترامپ و تیمش با روسیه یکی از موضوعات حساس و جنجالی این روزهای آمریکاست. هفته گذشته ترامپ رئيس اف‌بی‌آی را که مشغول تحقیق در همین باره بود، اخراج کرد. گفته می‌شود او به اطلاعاتی درباره ارتباط ترامپ و نزدیکانش با روسیه دسترسی پیدا کرده بوده است.

 

هراس آمریکا از کیم جونگ اون

آمریکا از غیرقابل پیش بینی بودن کیم جونگ اون می ترسد.

به گزارش « اسپوتنیک» با استناد به اعلامیه  سازمان « سیا»،  مرکز ضربتی  کره  برای مقابله با  خطر هسته ای  پیونگ یانگ  تأسیس شده است.  گفته شده است که هدف  از تأسیس مرکز مذکور — « استفاده از امکانات و ذخایر و اختیارات سازمان « سیا» برای  حل و فصل  مسأله هسته ای و خطر موشک های بالستیکی  کره شمالی است».

در اعلامیه  آمده است که  مرکز « همکاری تناتنگی با دیگر سرویس های  اطلاعاتی  و  امنیت  ملی آمریکا خواهد داشت».

پروفسور الکساندر  کوبیشکین از دانشگاه دولتی سن پیترزبورگ  در مصاحبه با رادیو « اسپوتنیک»  متذکر شد  که ایجاد  مرکز،  گویای  جدی بودن  مقاصد آمریکا در آن منطقه است.

—  شایان ذکر است که این اولین  مرکز منطقه ای در چارچوب  سازمان « سیا»  طی سال های اخیر  است  که در جهت سیاست آمریکا  و  تحکیم  تعامل  نظامی — استراتژیکی  با کره جنوبی سمتگیری شده است.  این امر گواه  توجه رو به افزایش  ایالات متحده نسبت به  اوضاع در  شبه جزیره کره  مرتبط با  برنامه هسته ای  کره شمالی  و در قالب  جهات جدید سیاست  خارجی آمریکاست. پیداست  که آمریکایی  ها آشکارا  توجه بیشتری نسبت به سیاست  حیله گرانه  سیاستمداران کره شمالی مبذول می دارند  از جمله نسبت به تاکتیک  و  استراتژی  کیم  جونگ اون.  همانا به این دلیل  مرکز اطلاعات تحلیلی  جدید تأسیس شده است».

به عقیده وی، آمریکا برای جمع آوری اطلاعات از تمام امکانات خود استفاده می کند.

—  از « اوکیناوا»  می توان تمام این برنامه ها را پیاده کرد، مراکز  شناور و گروه اطلاعاتی  می توانند در کشتی هایی  که  شبه جزیره کره در  حال گشت زنی هستند مستقر شوند.  آنها  اوضاع را زیر نظر خواهند داشت.  مطابق با  ارزیابی  تحلیلگران آمریکایی،  مهمترین موضوع آن است  که اوضاع از کنترل خارج نشود. غیرقابل پیش بینی بودن  کیم جونگ اون  آمریکایی ها را می ترساند که سیاست آنها در خصوص  اوضاع جدید در شبه جزیره کره  هنوز شکل نگرفته است».

اسحاق جهانگیری به نفع حسن روحانی از انتخابات ریاست جمهوری 1396 کناره گیری کرد

اسحاق جهانگيري با صدور بيانيه اي ضمن اعلام كناره گيري از نامزدي رياست جمهوري از ملت ايران دعوت كرد تا با مشاركت گسترده در انتخابات رياست جمهوري از دكتر حسن روحاني حمايت كنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم در اين بيانيه تصريح شده است دولت آينده كه انشاءالله با رأي بالاي مردم آگاه ما به دكتر روحاني انتخاب شود، قادر خواهد بود با پشتيباني رهبري معظم انقلاب و استفاده از همه ظرفيت‌هاي سياسي ، اجتماعي و اقتصادي كشور راهي روشن‌تر براي ‌گفت‌و گو ،‌ تفاهم و مشاركت ملي و برآوردن همه خواسته‌هاي ملت بگشايد.

 

پرواز تک نفره یک شهروند زن افغانستانی در سرتاسر جهان 

اردوگاه پناهجویان افغانی به دنیا آمد، می گوید به یاد می آورد که او از هواپیما به شدت می ترسید.اما اکنون،شایسته 29 ساله اولین زن خلبان غیرنظامی رسمی از کشور جنگ زده افغانستان اس که پرواز تک نفره در سرتاسر جهان را انجام داده است.

او با انجام پرواز تک نفری در سرتاسر جهان به عنوان زن افغان برای تمام دختران جوان آرزو می کنند که آنها نیز بتوانند با پشت سر گذاشتن چالش های زندگیشان استعداد و توانایی خود را نشان دهند.
شایسته در سفر خود که بیش از 40 هزار کیلومتر بود، به دلیل بدی آب و هوا مجبور به نشستن در 18 کشور مختلف در 5 قاره جهان شد.

پرواز تک نفره یک شهروند زن افغانستانی در سرتاسر جهان

او در مصاحبه خود با شبکه سی تی وی می گوید که در سال 1987 خانواده او به آمریکا مهاجرت کرد. و او به همراه پنج خواهر خود در منطقه ای محروم به تحصیل ادامه دادند. شایسته خود را در دوران مدرسه دختری کم رو و خجالتی معرفی کرد. او از اعتماد به نفس کمی برخوردار بود و از آنجایی که در خانه به زبان فارسی و پشتو صحبت می کردند تسلط کافی به زبان انگلیسی نداشت.
اما سرنوشت او پس از اولین پرواز در سن 18 سالگی تغییر کرد و او آینده خود را در آسمان ها دید.
او می گوید: گاهی اوقات بزرگترین ترس شما به علاقه و لذت شما تبدیل می شود، اما شما تا زمانی که با آن روبرو نشوید آنرا نخواهید یافت.


سیاره گازی کشف شد

سیاره مرموز بزرگتر از مشتری است.

به گزارش « اسپوتنیک» به نقل از  نشریه « ScienceAlert» اخترشناسان آمریکایی  از دانشگاه « لیهای» پنسیلوانیا  سیاره عظیم گازی را کشف کردند که بزرگتر از  مشتری است.  اما «کف مانند» است و دانشمندان نمی توانند  توضیحی برای آن ارائه بدهند.

این سیاره که KELT-11b نامیده شده است،  در فاصله 230 سال نوری از زمین قرار دارد.  مطابق با ارزیابی  محققان،  این سیاره 40 درصد  بزرگ تر از مشتری  و 5 بار سبک تر از آن است.  بعلاوه  سیاره فراخورشیدی  دارای جو بسیار  ضخیمی است.

سیاره مذکور  به دور  ستاره KELT-11 می چرخد که  بزودی  اندازه آن بزرگ تر خواهد شد.  در 100 میلیون سال آینده لایه های بیرونی سیاره سرخ  آن را خواهد بلعید.  زیرا  خیلی نزدیک به  خورشید خود قرار دارد.  یک چرخش بدور  ستاره خود  کمتر از 5 روز طول می کشد.

 

هشدار پوتین درمورد خطر براندازی حکومت ها

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که براندازی حکومت ها و حمله نظامی به کشورهای دیگر رقابت تسلیحاتی را افزایش می دهد.

پوتین به خبرنگاران اعلام کرد: ما اخیرا شاهد نقض حقوق بین المللی و حملات نظامی به کشورهای دیگر و براندازی حکومت ها هستیم که باعث افزایش رقابت تسلیحاتی می شود.
او افزود که با توجه به این نیاز است که به صورت جامع اقدام کرد و سیستم ضمانت های بین المللی را تقویت کرد.

 

زبان‌ فارسی به لیست زبان‌های آموزشی مدارس ترکیه اضافه شد

وزارت معارف ترکیه اعلام کرد که برخی زبان‌های خارجی در سال جدید تحصیلی به لیست زبان‌های خارجی مدارس اضافه شده است.

وزارت معارف ترکیه اعلام کرد که برخی زبان‌های خارجی در سال جدید تحصیلی به لیست زبان‌های خارجی مدارس اضافه شده است.
طبق گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت معارف ترکیه اعلام کرد که برخی زبان‌های خارجی در سال جدید تحصیلی به لیست زبان‌های خارجی مدارس اضافه شده است.
بر اساس قانون جدید، زبان‌های فارسی، کوریایی و اردو به لیست زبان‌های اختیاری آموزشی مدارس اضافه شده است.


اظهار شادمانی سرور مولایی از همگرایی فارسی زبانان

عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران از اضافه شدن بخش افغانستان به این دوره از جشنواره شعر فجر اظهار شادمانی کرد و گفت: من به عنوان کسی که ۵۱ سال به زبان و ادبیات فارسی خدمت کرده‌ام از همگرایی فارسی‌زبانان بسیار شادمانم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از  ایسنا، سرور مولایی در نشست هم‌اندیشی استادان زبان فارسی که امروز (19 حوت) در قطب علمی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، گفت: اگر کاری سنجیده انجام شود، پاسخ مناسب دریافت می‌کند. به همین دلیل، واکنش‌ها نسبت به بخش ویژه افعانستان جایزه جلال و جشنواره شعر فجر بسیار خوب بوده است.
او که از داوران بخش ویژه افغانستان جشنواره شعر فجر است، خاطرنشان کرد: با وجود دید فراگیری که نسبت به وطن فارسی ایجاد شده، جمع اندکی هستند، که هنوز ساز مخالف می‌زنند. البته ایرادی به آنها وارد نیست چون تعریف دقیقی از قلمرو زبان فارسی ندارند.

عضو هیات علمی یازدهمین جشنواره شعر فجر خاطرنشان کرد: امسال برایم بسیار خوشایند بود، که در جایزه ادبیات داستانی جلال آل‌احمد پنج نفر از نویسندگان افغانستانی که کتاب‌هایشان از کابل با انصاف و دقت بررسی و انتخاب شده بود، جوایزی گرفتند و میزبانان همزبان و همدل ما در تهران، کار حرمت گذاشتن به همزبانان افغانستان را به نهایت عزت پیش گرفتند.
او با اظهار شگفتی از مجری مراسم پایانی جایزه جلال که اسامی تمام برگزیدگان افغانستانی را به دقت و صحت در ذهن سپرده و پشت تریبون اعلام کرد، گفت: برادران ایرانی ما، میهمانان افغانستانی را بر همه مقدم دانستند و معرفی نویسندگان برتر افغانستانی در اولویت بود. همچنین عالی‌ترین مقامات فرهنگی ایران هم در آن مراسم حضور داشتند.
این استاد زبان و ادبیات فارسی انتخاب محمدکاظم کاظمی اهل افغانستان را به عنوان دبیر علمی جشنواره فجر گامی موثر برای ایجاد همدلی در بین شاعران ایرانی و افغانستانی دانست و افزود: از این شرایط بسیار خرسندم و به عنوان کسی که بیش از نیم قرن به کار پژوهش و تدریس نسبت به میراث گرانسنگ زبان و ادب فارسی مشغول هستم، یک گام از این مسیر برنمی‌گردم و پشیمان نیستم؛ چون کارهایی که انجام دادم در مقابل عظمت زبان فارسی بسیار اندک است.
مولایی در پایان، نوع نگاه به قلمرو زبان فارسی در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی را بسیار عالمانه و ارزشمند توصیف کرد.
عفت مستشارنیا، استاد زبان و ادبیات فارسی و همسر سرور مولایی نیز گفت: بعد از آزادی افغانستان، برای نخستین بار به این کشور رفتم و با ادبیات مشترکمان آشنا شدم.
او از نهایی شدن آخرین کتابش درباره زندگی و فعالیت زنان شاعر افغانستان خبر داد که در نوبت انتشار است.


کناره گیری قالیباف به نفع رئیسی

محمد باقر قالیباف به نفع رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری ایران کناره گیری کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، محمد باقر قالیباف با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: از همه حامیان مردمی خویش در سراسر کشور می‌خواهم، که تمام ظرفیت و حمایت خود را برای موفقیتِ برادر ارجمندمان حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی و به بار نشستن دولت کار و کرامت برای خدمت به مردم قرار دهند.


دونالد ترامپ و شاهزاده سعودی خطرناک ترین مردان جهان

روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت، “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا و “محمد بن سلمان” ولیعهد عربستان را خطرناک ترین مردان جهان دانست.

به نوشته روزشنبه تارنمای روزنامه ایندیپندنت، از نظر بسیاری از افراد دونالد ترامپ، خطرناک ترین فرد برروی کره زمین است بزودی به عربستان سعودی می رود تا با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور و فردی که به طورقطع پس از وی در مقام دومین عامل بی ثباتی قرار دارد، دیدارکند.
به نوشته این روزنامه بریتانیایی، محمد بن سلمان31 ساله، درحقیقت به علت ناتوانی پدر 81 ساله اش حاکم اصلی عربستان است و به ناپختگی، پرخاشگری و قضاوت های نادرستی که در مدت دو سال و نیم تصدی خود انجام داده است، شهرت دارد.
ایندیپندنت می افزاید: شاهزاده سلمان که وزیر دفاع عربستان نیز هست،علاوه بر دخالت درامور سوریه، در یمن نیزاز سال 2015 جنگی را راه انداخت که همچنان ادامه دارد و 17 میلیون نفر را درآستانه قحطی قرار داده است و از ترکیب اشتباه های او با ترامپ، مردی با همان میزان بی احتیاطی یا بی توجهی به پیامدهای اقداماتش، ترکیبی انفجاری حاصل می شود که بی ثبات ترین منطقه جهان را در معرض تهدید قرار می دهد.

 

کروکدیل ها (تمساح ها ) ، یک کشیش را هنگام تقلید از راه رفتن حضرت عیسی روی آب خورند

در زیمباوه، سه کروکدیل به یک کشیش کلیسا حمله کرده و او را خوردند. این کشیش می خواست مانند حضرت عیسی روی آب راه برود.

به گزارش اسپوتنیک، دیلی میل در این خصوص اطلاع داد.

این حادثه در منطقه ای رخ داد که بیشترین تعداد حیوانات وحشی را دارد. کشیش ، دانشجویان خود را برای نمایش یک اتفاق حیرت انگیز جمع کرده بود، حادثه ای که در انجیل آمده است یعنی راه رفتن حضرت عیسی روی آب. این روزنامه می نویسد ، کشیش وارد آب شده و تقریبا ۳۰ متر راه رفت و وقتی می خواست به ساحل برگردد سه کروکدیل به او حمله کردند.
یکی از دانشجویانی که در محل حادثه بود می گوید: « ما تا این لحظه نمی فهمیم که چطور چنین اتفاقی افتاد ، برای آنکه او کل هفته را نماز می خواند و کروکدیل ها در دو دقیقه به زندگیش پایان دادند.»
این روزنامه خاطر نشان می کند ، وقتی که مامورین حوادث غیر مترقبه به محل رسیدند کشیش فوت کرده بود.

 

پوتین :جن های خارج شده از بطری می توانند به صاحبانشان ضرر برسانند

ولادیمیرپوتین، رئیس جمهور روسیه بیان داشت : «ویروس های سایبری که از بطری «جن» خارج شده اند می توانند به خود طراحان و سازندگانشان آسیب برسانند ، دفاع از چنین پدیده هایی باید « به طور جدی در سطح سیاسی» بحث و بررسی شود.

به گزارش اسپوتنیک، حمله سایبری گسترده با استفاده از ویروس اخاذ از ۱۲ ماه می به بیش از ۲۰۰ هزار کاربر در ۱۵۰ کشور جهان حمله کرده است.
پوتین ضمن سخنرانی در کنفرانس خبری پایان سفر به چین بیان داشت: « ما فکر می کنیم که جن های خارج شده از بطری به این شکل به ویژه در سازمان های اطلاعات ساخته شده اند. آنها بعدا ممکن است حتی به سازندگان و طراحان خود آسیب برسانند. بنابراین باید بلافاصله این سوال به طور جدی در سطح سیاسی مطرح شود و روش های دفاع از چنین حملاتی طراحی گردد.»

 

 

همایش بین‌المللی جاده ابریشم چین آغاز شد

رئیس جمهور چین وعده داده است که ۱۲۴ میلیارد دلار برای طرح بلندپروازانه جاده ابریشم جدید اختصاص خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ژی جین پینگ رئیس جمهور چین امروز یکشنبه وعده داد که پکن 124 میلیارد دلار منابع مالی برای طرح جاده ابریشم جدید اختصاص می دهد.

وی در سخنانی در مراسم افتتاحیه نشست بین المللی “یک کمربند یک جاده” تاکید کرد: از هر کشوری که بخواهد به این طرح ملحق شود، استقبال خواهد شد، این طرح مسیری برای صلح و امنیت در جهان خواهد بود.

رئیس جمهور چین نخستین بار در سال 2013 میلادی این طرح ابتکاری را پیشنهاد کرده و بر این باور است که جاده ابریشم جدید می تواند راهکار تازه ای برای توسعه و پیشرفت اقتصادی باشد.

رهبران 29 کشور جهان قرار است در نشست 14 و 15 می برای توسعه و گسترش جاده ابریشم شرکت کنند. این طرح ابتکاری از سوی رئیس جمهور چین و با هدف گسترش همکاری ها بین آسیا آفریقا و اروپا برگزار می شود.

رئیس جمهور چین تصریح کرد: ما باید یک ساختار باز و آزاد را برای همکاری ایجاد کنیم تا زمینه ساز رشد و رونق اقتصاد جهانی باشد.

وی همچنین وعده داد که چین 124 میلیارد دلار برای توسعه طرح جاده ابریشم جدید اختصاص خواهد داد که شامل این موارد خواهد بود:

  • 100 میلیارد یوان معادل 14.50 میلیارد دلار برای صندوق توسعه جاده ابریشم
  • 250 میلیارد یوان به عنوان قرض به بانک توسعه چین
  • 130 میلیارد یوان قرض به بانک صادرات واردات چین
  • 60 میلیارد یوان کمک به کشورهای در حال توسعه و نهادهای بین المللی برای پیوستن به جاده ابریشم جدید
  • تشویق نهادهای مالی بین المللی برای توسعه صندوق های تجاری بر مبنای یوان و اختصاص 300 میلیارد یوان به این نهادهای مالی
  • 2 میلیارد یوان کمک غذایی فوری
  • یک میلیارد یوان به صندوق همکاری جنوب جنوب.

برخی کشورهای غربی نارضایتی خود را از برگزاری این نشست و طرح ابتکاری چین برای توسعه جاده ابریشم جدید اعلام کرده و بر این باورند که هدف اصلی چین از این طرح گسترش نفوذ جهانی خواهد بود.

چین این انتقادات را رد کرده و بر این باور است که این مشارکت در این طرح برای همه آزاد است و جاده ابریشم جدید یک طرح برد برد با هدف گسترش و ارتقای صلح و کامیابی جهانی است.

 

 


آتش زیرخاکستر «قوم گرایی» در پارلمان افغانستان؛ حکمتیار به گرفتن حق پشتون‌ها کمک می‌کند؟

پس از حضور حکمتیار در کابل دامنه تنش‌های قومی به پارلمان افغانستان نیز کشیده شده نماینده پکتیا در دیدار با حکمیار اظهار داشت که پشتون‌ها حق خود را در این کشور نگرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «راضیه سادات منگل» نماینده پکتیا در پارلمان افغانستان در دیدار با حکمتیار گفت: « با وجودی که ما پشتون‌ها اکثریت هستیم، حق خود را نمی‌توانیم بگیریم. با آمدن شما این خالی‌گاه پُر می‌شود».

رهبر حزب اسلامی در پاسخ به منگل تصریح کرد که اقوام پشتون برای دست یافتن به حقوق خود باید همه با هم متحد شوند.

هفته‌های گذشته نیز پس از ورود حکمتیار به کابل، صحن پارلمان افغانستان نیز شاهد کشمکش بین موافقان و مخالفان رهبر حزب اسلامی بود.

برخی از اعضای پارلمان افغانستان، اشرف غنی را به انحصار قدرت و حذف سایر اقوام و جریان‌های سیاسی با استفاده از حکمتیار متهم می‌کنند.

گفته می‌شود که اشرف غنی و حکمتیار که از اقوام «غلجایی» پشتون محسوب می‌شوند بنابراین برای حذف سایر اقوام و جریان‌های سیاسی و تغییر موازنه قدرت در عرصه سیاسی افغانستان تلاش می‌کنند.

یادآوری می‌شود که رهبر حزب اسلامی از طالبان و ائتلاف شمال در گذشته شکست خورده است و تلاش می‌کند تا با مطرح کردن مسائل قومی بار دیگر در راس اقوام پشتون به ویژه قوم غلجایی قرار گیرد.

«هدایت افغان» کارشناس مسائل سیاسی در این مورد اظهار داشت تشکیل حکومت وحدت ملی در واقع باعث تنش‌های جناحی و قومی در ساختار حکومت افغانستان شده و  این تنش‌ها با بازگشت حکمتیار به عرصه سیاسی در کابل بار دیگر شدت گرفته است.

برخی می‌گویند که حکمتیار با استفاده از هر آدرسی برای تبدیل شدن به یک جناح سیاسی قدرتمند تلاش می‌کند.

رهبر حزب اسلامی در گذشته نیز با استفاده از هر فرصتی نسبت به «اقلیت»‌های سیاسی، مذهبی و قومی هم مواضع خصمانه روی دست گرفته بود و تلاش کرد که با نمایش قدرت و ایجاد شکاف قومی معادلات سیاسی را به نفع خود تغییر دهد.

با این حال، در روزهای اخیر احزاب و جریان‌های سیاسی منتقد نیز که بیشتر اقوام غیرپشتون را تشکیل می‌دهند؛ اشرف غنی را به انحصار قدرت متهم کرده‌اند و خواستار ایجاد نظام پارلمانی هستند.

عطا محمد نور والی بلخ و از حزب جمعیت اسلامی نیز در واکنش به اظهارات حکمتیار از او خواسته بود تا از ادبیات کنایه آمیز و دوران جنگ‌های داخلی پرهیز کند زیرا در عصر جدید هیچ جایگاهی برای اظهاراتی از این قبیل وجود ندارد.

با این وجود به نظر می‌رسد که حضور حکمتیار نه اینکه به بر قراری صلح کمکی نکرده است اما باعث تشدید تنش‌ها وبرهم زدن ثبات نسبی سیاسی در این کشور شده است.

 

مذاکراتی که به بن‌بست خورد

8 صبح : به نظر می‌رسد که مذاکرات آقای عطامحمد نور، والی بلخ با محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور به بن‌بست رسیده است. چنین می‌نماید که آنچه آقای عطامحمد نور از این مذاکرات می‌خواست به دست نیاورده است و شخص رییس‌جمهورغنی هم دیگر علاقه‌مند دوام این مذاکرات نیست. آقای عطامحمد نور در جریان مذاکره با محمد اشرف غنی، مرتکب چند اشتباه اساسی شد. این اشتباه‌ها موقف آقای عطامحمد نور را تضعیف کرد.
اشتباه اول آقای عطامحمد نور پشت کردن به عقبه سیاسی‌اش بود. والی بلخ که یکی از معماران دسته انتخاباتی داکترعبدالله عبدالله بود، در روزهای مذاکره با محمد اشرف غنی به رییس اجرایی با ادبیات تند حمله کرد. حمله به عبدالله سبب شد که عقبه سیاسی عطامحمد نور در مذاکره با محمداشرف غنی آسیب ببیند.
برخی از چهره‌های سیاسی از جمله امرالله صالح، رییس پیشین سازمان امنیت ملی به آقای عطامحمد نور مشوره دادند که مذاکره با ارگ در فقدان عقبه سیاسی، سودی ندارد، اما آقای نور فکر می‌کرد که حمله به عبدالله به سودش است و او را در موضع قوی‌تر قرار می‌دهد.
اشتباه دیگر آقای عطامحمد نور، رسانه‌ای‌سازی برخی از بحث‌های پشت پرده بود. والی بلخ در یکی از نشست‌ها، بسیار به صراحت اعلام کرد که رییس‌جمهور غنی قبول کرده است که نیم کنسولگری‌های افغانستان در خارج و ۱۵ پست ولایت را در داخل به علاوه معینیت‌ها و سمت‌های وزارت، به او بدهد.

این موضع‌گیری آقای عطامحمد نور، حلقه طرفداران محمد اشرف غنی و مشاوران او را عصبانی ساخت. این موضع‌گیری آقای نور سبب شد که رییس‌جمهور غنی نیز احساس حقارت کند. آقای غنی در انتخابات ریاست‌جمهوری به رای‌دهنده‌گانش وعده داده بود که آقای عطامحمد نور را از سمت ولایت بلخ برکنار می‌کند. رای‌دهنده‌گان محمد اشرف غنی منتظر بودند که رییس‌جمهور، حکم برکناری عطامحمد نور را امضا کند. اما آقای غنی با درنظرداشت واقعیت نفوذ عطامحمد نور در بلخ و سهم او در جناح عبدالله، تصمیم گرفت که با ایشان کنار بیاید. تلاش برای کنار آمدن با عطامحمد نور برای آقای اشرف غنی، نوعی ریسک سیاسی محسوب می‌شد.
اما افشاسازی بحث‌های پشت پرده توسط آقای عطا محمد نور، میزان این ریسک را برای محمد اشرف غنی به حدی بالا برد که ارگ از خیر معامله با والی بلخ گذشت. عقب‌نشینی ارگ از مذاکره با عطامحمد نور کل مذاکرات محمداشرف غنی و والی بلخ را به بن‌بست رساند.
طرفداران آقای عطامحمد نور می‌گفتند که به زودی متن مکتوب توافقات آقای عطامحمد نور و محمداشرف غنی را رسانه‌ای می‌کنند، اما اوضاع و احوال نشان می‌دهد که اصلاً متن مکتوبی ترتیب نشده است.
محمد اشرف غنی دیگر به سود خودش نمی‌بیند که با آقای عطامحمد نور یک توافق‌نامه امضا کند. آقای عطامحمد نور پیوسته اعلام می‌کرد که عضو شورای رهبری حزب جمعیت و رییس کمیته اجرایی این حزب است.
اما ایشان مشروعیت سازمانی این القاب را هم تثبیت نکرده است. حزب جمعیت تصمیم داشت که کنگره برگزار کند و در آن مشروعیت سازمانی عناوینی را که برخی از بلندپایه‌گان این حزب یدک می‌کشند، تثبیت کند. اما این کنگره تا حال برگزار نشده است.
آقای عطامحمد نور، امکانات مالی و نفوذ کافی برای برگزاری کنگره جمعیت داشت. هواداران او ادعا می‌کنند که حتا صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه نیز از والی بلخ حرف شنوی دارد. اگر آقای عطا محمد نور از نفوذ و امکانات مالی‌اش برای برگزاری کنگره جمعیت استفاده می‌کرد و در آن برای خودش مشروعیت سازمانی می‌آفرید، موضع‌اش در مذاکره با ارگ تقویت می‌شد.
واقعیت دیگر این است که عبدالله، با محمد اشرف غنی به نحوی کنار آمده است. خواست جامعه جهانی هم این است که غنی وعبدالله کنار بیایند و شکننده‌گی سیاسی حکومت وحدت ملی را مدیریت کنند. آقای عبدالله هم تلاش می‌کند که جامعه جهانی و محمد اشرف غنی را راضی نگهدارد. او برای ایجاد سمت نخست‌وزیری لابی می‌کند. او فکر می‌کند که ماموریتش ایجاد سمت نخست‌وزیری است، هرچند که در این زمینه هم چندان موفق نبوده است.
تفاهم غنی و عبدالله سبب شده است که ارگ دیگر تمایلی به معامله جداگانه و تقسیم کرسی‌ها با سیاستمداران دیگر از جمله عطامحمد نور نداشته باشد. احتمال آن بسیار زیاد است که آقای عطامحمد نور در سمت والی بلخ باقی بماند، اما بسیار بعید است که اشرف غنی مذاکره با او را از سر بگیرد.

 

 

برگزاری میزگرد تخصصی شاهنامه و زبان فارسی دانشگاه فردوسی در مشهد

به گزارش ایرنا، در این میزگرد پژوهشگران و اساتید عرصه زبان فارسی به بررسی ابعاد مختلف نقش جايگاه فردوسی در زبان فارسی می پردازند.

استاد گروه زبان دانشگاه افغانستان در این میزگرد گفت: گستردگی مسائل فرهنگی و زبان فارسی در میان کشورهای فارسی زبان به حدی است که از چشم اندازهای جغرافیایی نمی توان به آن نظاره کرد.
عبدالغفور آرزو با تاکید بر اینکه شاهنامه مانند یک دژ استوار، زبان فارسی را حفظ کرده است افزود: روزی هزاران واژه وارد دستگاه زبان فارسی می شود ولی استخوان بندی این زبان به گونه ایست که همچنان اصالت خود را در مقابل این واژگان حفظ کرده و میراث فرهنگی بزرگ برای ما و آیندگان باقی گذاشته است.
وی با بیان اینکه شاهنامه یکی از اثرهای فرا ملی است، اظهار کرد: شاهنامه در میان آثار فاخر جهان جایگاه ویژه ای دارد و در قیاس با آثار ملی دیگر ملت ها حماسی تر است و نگاهی ادبی به وقایع تاریخی داشته است.
آرزو با بیان اینکه فردوسی به مدد شاهنامه‌ای که سرود زمینه گسترش جغرافیایی زبان فارسی را فراهم کرد گفت: این شاعر بزرگ با پویاتر کردن زبان فارسی مانع از هرز روی و نابودی تدریجی این زبان شد و ارمغانی گران مایه به زبان فارسی اهدا کرد.
***فردوسی اسباب بالندگی زبان فارسی را فراهم کرد
استاد گروه ادبیات و زبان فارسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این میزگرد گفت: این یک تصور غلط است که بگوییم فردوسی احیاگر زبان فارسی است چرا که زبان فارسی از بین نرفته بود و این شاعر بزرگ 300 سال بعد از حمله اعراب شاهنامه را سروده است، صحیح تر این است که بگوییم فردوسی اسباب بالندگی زبان فارسی را فراهم کرد.
ابولفضل خطیبی با تاکید بر اینکه شاهنامه اثری عظیم و در خور افتخار هر ایرانی است، گفت: زبان فارسی زمینه حلقه اتحاد طوایف و اقوام ایرانی است و به درستی خمیر مایه زبان فارسی را استوار کرد.
وی با بیان اینکه فردوسی به مدد تجربه‌مندی‌های گذشته و کار عظیم خود زبان فارسی را به مرحله تثبیت رسانده است، اظهار کرد: این شاعر حماسه سرا با سرودن شاهنامه توانست زبان فارسی را از نفوذ واژه‌های بیگانه حفظ کند و ساختار و هنجارهای نحوی زبان فارسی را از گزند بی‌هنجاری‌ها نگاه دارد.
خطیبی با اشاره به اینکه شاهنامه نمونه بسیار برجسته ای از فرهنگ غنی خراسان است خاطر نشان کرد: خراسان در طول تاریخ با توجه به موقعیت تاریخی که داشته شاهد رویداد های بزرگی بوده که از بعد فرهنگی اثر شاهنامه تاثیر بی بدیل بر این خطه داشته است.
وی با تاکید بر اینکه زبان فارسی بالندگی خود را مدیون شاهنامه فردوسی است اظهار کرد: این گونه می شود که نام فردوسی با ماندگاری زبان فارسی گره خورده است.

 

والی پیشین بدخشان: از معادن بدخشان برای طالبان سهم داده می‌شود

والی پیشین بدخشان به پیام آفتاب می‌گوید از اتباع تاجیک گرفته تا اتباع پاکستانی، ازبک‌ها و ناراضیان چین، طالبان بدخشان را تشکیل می‌دهند. داکتر شاه ولی‌الله ادیب که اکنون رئیس دیپارتمنت زبان عربی دانشگاه کابل است در گفتگو با خبرنگار پیام آفتاب در کابل می‌افزاید تروریستان می‌خواهند راه‌های رفت و آمد خود را از طریق چترال به پاکستان باز نگه دارند؛ فعلاً نیز راه‌های رفت آمدشان باز است و دولت بر این سرحدات خیلی کنترول ندارد. در ادامه متن کامل گفتگوی پیام آفتاب با والی پیشین بدخشان را می‌خوانید.
پیام آفتاب: به نظر شما ناامنی‌های بدخشان ریشه‌های داخلی دارد یا خارجی؟
ادیب: به نام خداوند بزرگ و تشکر از پیام آفتاب، به باور من نا امنی‌ها بدخشان هم عامل خارجی دارد و هم داخلی، بُعد خارجی عبارت از مداخله کشورهایی است که تروریزم را تمویل و تجهیز می‌کنند؛ و همچنین رقابت‌های قدرت‌های بزرگ، آن هم به دلیل این که بدخشان دارای یک موقعیت استراتیژیک خاص می‌باشد. بر همین اساس قدرت‌های بزرگ در این نا امنی‌ها دخیل هستند، با این هدف که بتوانند رقبای خود را زیر فشار بیاورند.
در بُعد داخلی نیز باز هم موقعیت استراتیژک ولایت بدخشان باعث شده که تروریستان تصور کنند که با جای گرفتن در بدخشان، که متأسفانه جای هم گرفته‌اند، چند هدف را می‌توانند برآورده سازند.
– تروریستان بر این بارو هستند که چون بدخشان، ولایتی کوهستانی می‌باشد، دولت به سادگی نمی‌تواند آن‌ها را شکست دهد؛ و از آنجایی که نیروی‌های نظامی ما فاقد حمایت قوای هوایی هستند عملیات‌های نظامی در اراضی کوهستانی نتیجه ملموسی نمی‌دهند. تروریستان به همین دلیل بدخشان را انتخاب کردند. آن‌ها پیش تر به نام القاعده فعالیت می‌کردند و اکنون به نام‌های داعش و طالب فعالیت دارند.
– تروریستان می‌خواهند راه‌های رفت و آمد خود را از طریق چترال به پاکستان باز نگه دارند؛ فعلاً نیز راه‌های رفت آمدشان باز است و دولت بر این سرحدات خیلی کنترول ندارد.
– تروریستان بر این باور هستند که از طریق بدخشان می‌توانند به آسانی به کشورهای آسیای میانه و چین نفوذ پیدا کنند.
اکنون از اتباع تاجیک گرفته تا اتباع پاکستانی، ازبک‌ها و ناراضیان چین، طالبان بدخشان را تشکیل می‌دهند. آنها از راه چترال به آسانی می‌توانند خود را تجهیز کنند و ولایات شمالی را ناامن سازند. در زمان جهاد هم تمویل و تجهیز مجاهدین از راه چترال انجام می‌شد و طالبان اکنون این راه اکمالاتی را در دست دارند.
پیام آفتاب: به باور شما داعش در بدخشان حضور دارد؟
ادیب: مخالفان مسلح در بدخشان چند دسته هستند. یک دسته آن‌ها مستقیماً با داعش و در تماسند که این دسته بیشتر در راغستان بدخشان فعالیت دارند و در گذشته با القاعده همراه بودند و حال با داعش همراه هستند. گروهی دیگر در ولسوالی تکاب هستند که آنها نیز عملاً به بنام داعش می‌جنگند. دسته دیگر با آی اس آی پاکستان در تماس هستند. آن‌ها در منطقه خستک که جزء ولسوالی جرم می‌باشد و با یمگان و وردوج سرحد دارد رسماً با نیروهای داعش همکاری دارند، حدود دو سال قبل نیز خارجی‌ها آمدند و در این منطقه جابجا شدند. یک بخش دیگر از گروه‌های مسلح در بدخشان در زمان که پی آر تی در بدخشان فعالیت می‌کرد امتیاز می‌گرفتند.
یک عده دیگر نیز به این بهانه اینکه گویا از حکومت محلی راضی نیستند یا به قضایایشان درست رسیدگی نمی‌شود، سلاح برداشته‌اند. این گروه هم اهداف دیگری را دنبال می‌کند و همواره شبکه سازی می‌نماید تا مردم را به نحوی غافل گیر نماید.
پیام آفتاب: آیا اطلاع دقیق از شمار مخالفین مسلح دولت در بدخشان در دست می‌باشد؟
ادیب: در آن زمان که بنده والی بدخشان بودم بیشتر از هفتصد نفر از مخالفان مسلح در بدخشان، با حکومت در جنگ بودند که در نتیجه تلاش‌های زیاد حکومت محلی بدخشان توانستیم عده‌ای را به روند صلح دعوت کنیم. ما برای کسانی که به صلح پیوستند و سلاح خود را تسلیم کردند پروژه‌های مختلفی را در مناطق مسکونیشان تطبیق کردیم تا دوباره به این جمع نپیوندند. اما اکنون آمار دقیقی از مخالفان مسلح در بدخشان ندارم.
پیام آفتاب: تاجیکستان چه تأثیری بر وضعیت امنیتی بدخشان داشته و دارد؟
ادیب: تاجیکستان یکی از همسایگان نیک افغانستان است و همواره در قبال افغانستان نیت خیر داشته است. با این کشور گروپ کار مشترک در ساحاتی که مرز مشترک داریم داشتیم و سالانه دو مرتبه جلسه را تشکیل می‌دادیم و خودم در آن شرکت می‌کردم. در مورد کمک‌های دو طرفه صحبت می‌کردیم و برنامه‌ها و پروژه‌هایی که در راستای انکشاف، حکومت داری خوب و امنیت بود را به کمک این کشور در مناطق مذکور تطبیق می‌کردیم.
پیام آفتاب: آیا نیروی‌های امنیتی در بدخشان با نیروی‌های سرحدی چین نیز همکاری دارند؟
ادیب: بعضی نشست‌هایی با چین داشتیم و اکنون هم تماس‌های مرزی با این کشور وجود دارد. اما به این دلیل که بدخشان مرزهای گسترده‌ای با کشور چین و پاکستان دارد و نیروهای سرحدی ما نمی‌توانند تمام این مرزها را در اختیار خود داشته باشند، خیلی مؤثر نبود.
اکنون سرحدات افغانستان باز هستند و نیروی سرحدی کافی در بدخشان وجود ندارد. در زمان که والی بدخشان بودم تلاش زیادی نمودم که یک لوایی سرحدی برای بدخشان منظور شود تا بتوانیم از رفت و آمد گروه‌های خارجی از طریق کران منجان، زیباک و سایر نقاط جلوگیری شود. اگر آن لوا منظور می‌شد جلوی بسیاری از نا امنی‌ها در بدخشان گرفته می‌شد.
پیام آفتاب: آیا ارتباطی میان مخالفین مسلح دولت در بدخشان با دیگر افراط گرایان وجود دارد؟
ادیب: بلی، کسانی که در راس این گروها در بدخشان قرار دارند یک دید افراطی و غیر واقع بینانه از اسلام دارند و با این دید نادرست توانستند تبلغاتی را براه بیندازند و افرادی را که سطح سوادشان پایین است و از آموزه‌های دینی خیلی آگاهی ندارند را جذب کنند. از سوی دیگر این جمع با افراطیون خارج از کشور نیز تماس‌هایی داشتند و دارند. آن‌ها مانند افراط گرایان سایر کشورها، در بدخشان نیز به سربریدن عساکر و مردم ملکی دست زدند که این مسئله در هیچ جای دین روا نیست. همچنان تعدادی از خانم‌ها را در بعضی از مناطق بدخشان به قتل رساندند که این عمل غیر دینی و انسانی است.
پیام آفتاب: اصلی‌ترین نقطه ضعف نیروهای امنیتی در مقابل مخالفان مسلح دولت در بدخشان در چیست؟
ادیب: نبود تجهیزات کافی و لازم، عدم اکمال به موقع این نیروها، نبود حمایت هوایی از نیروی‌های امنیتی از نقاط ضعف نیروهای امنیتی است. این ولایت چون کوهستانی است، اگر پشتوانه هوایی نباشد عملیات‌ها طبعاً نتیجه قابل قبولی نمی‌دهد. همچنان هماهنگی بین ارگان‌های امنیتی نیز وجود نداشت. در اخیر نیز کمبود پرسونل یکی از مشکلات دیگری بود که اضافه شد. وقتی مناطقی به تصرف دولت می‌افتاد به دلیل کمبود نیرو امکان حفظ آن خیلی کم بود.
پیام آفتاب: بدخشان معادن زیادی دارد، این معادن چقدر بر نا امنی‌های این ولایت تأثیر دارند؟
ادیب: معادن در اختیار مردم محلی می‌باشد. از این معادن برای طالبان در نقاط مختلف سهم داده می‌شود. این سهم را کسانی که در این معادن کار می‌کنند می‌پردازند. بطور مثال در راغستانی یک معدن ریگ شویی وجود دارد که مسئولان آن فعلاً نیز به طالبان حق می‌دهند. می‌توانیم بگوییم که یکی از منابع تمویل طالبان، معادن بدخشان هستند. اما گفته نمی‌توانیم که دلیل پیدایش طالب در بدخشان معادن این ولایت است. هرچند این حرف‌ها زیاد گفته می‌شود اما در واقع اتهام‌هایی است که از بزرگان بدخشان بسوی یکدیگر پرتاب می‌شود. در واقع جنگ بدخشان به دلیل موقعیت استراتیژیک این ولایت است. در زمانی که بنده مسئول حکومت محلی در بدخشان بودم، دولت ده درصد سهم خود را از استخراج معادن می‌گرفت. اما اکنون خود مردم در این معادن کار می‌کنند و طالبان نیز سهم خود را می‌گیرند.
پیام آفتاب: عملکرد حکومت وحدت ملی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ادیب: حکومت وحدت ملی به عدالت اجتماعی توجه جدی ندارد و ادامه این وضعیت نگران کننده است. این حکومت همواره بسوی تک قومی شدن در حرکت است؛ و رهبران آن به شدت تلاش دارند احزاب با نفوذ و چهره‌های جهادی را منزوی کنند که این مسئله قطعاً به نفع حکومت و مردم افغانستان نیست. حکومت باید بیشتر از این بین خود و مردم حایل ایجاد نکند و بر بی عدالتی‌ها و حق تلفی‌ها نقطه پایان بخشد.

 

غاصبان هزاره از ترس حکمتیار فرار کردند

افغان پيپر : جناب حکمتیار با قدرت و در پوشش اسکورت هوایی و زمینی همراه صدها نظامی اش وارد کابل گردید و در ساختمان مجلل در منطقه سناتوریم دارلامان اسکان داده شد.
باتوجه به درایت جنگی و شم امنیتی نظامی حکمتیار این احتمال وجود دارد که ترکیب اسکان گسترده هواداران حکمتیار از دارالامان غرب کابل تا ریشخور و چهار اسیاب را بشیوه خاص پوشش دهد.
لذا ملکیت های غصب شده دولتی و توسط مافیا در محدوده شهرک حاجی نبی و مجموعه محدوده تپه اسکاد تا گل باغ تامقصد ریشخور و چهار اسیاب زنجیره وار تحت فوکس بازستانی بشیوه خاص خود مافیا قرار خواهد گرفت.
شیده می شود چندتن از مافیای هزاره مانند حاجی نبی برادر کریم خلیلی غاصب زمین های تپه اسکاد از کشور فرار کرده و جنرال حیدر بصیر و دیگر عمال مافیای هزاره طی دوماه گذشته ملکیت های شان را بفروش رسانده اند.
بعید نیست این سونامی حکمتیار سمت ملکیت های سیاف به کمپنی و ملکیت های امان الله گذر و….. خیرخانه را هم بزودی بلرزاند.

 

فربه شدن جنبه‌های غنایی در شعر معاصر افغانستان

جنبه‌های غنایی در شعر معاصر افغانستان فربه شده است.

به گزارش ایسنا، محمدظاهر فایز دانشجو دکتری رشته زبان و ادبیات فارسی گرایش ادبیات غنایی در رساله خود به “بررسی و تحلیل جنبه‌های غنایی در شعر معاصر افغانستان با تکیه بر آثار پنج تن از شاعران مشهور” پرداخته است.

شعر و ادبیات فارسی از سده‌های گذشته تا کنون دارای انواع و اقسامی بوده که ادبیات غنایی از میان انواع حماسی، نمایشی، تعلیمی و عرفانی به عنوان یک نوع مهم نقش اساسی خود را بازی کرده که بیشتر بر پایه عناصری چون احساسات، عواطف، خیال، منش‌های فردی، درون‌گرایی، ناخودآگاهی ذهنی، آفرینش‌گری و زیبایی استوار است.

مطابق این تحقیق شعر غنایی با داشتن این عناصر طوری از سایر انواع ادبی قابل تفکیک است که بیشترین  استفاده را از سایر انواع ادبی دارد و بیشتر با احساسات و عواطف شخصی در همراهی با خیال، تجربه‌های شاعر را در قبال رویدادهای ذهنی و جهان واقع  بازتاب می‌دهد.

بنابراین شعر معاصر افغانستان که با تحول و دیگرگونی‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی از حالت کرخت و  یکنواختی درباریان سده‌های گذشته فاصله گرفته است، از یک طرف در برابر رویدادها و وقایع تلخ و شیرین اجتماعی بی‌تفاوتی اختیار نکرده و از طرف دیگر بیشترین بازتاب احساسات و عواطف  فردی را در قبال بسیاری از مسائل روز افغانستان به عهده دارد، که پیامد این‌چنین مسائل بیش از هر مسئله‌ای منجر به فربه شدن جنبه‌های غنایی در شعر معاصر افغانستان است.

این پژوهش جنبه‌های غنایی در شعر معاصر افغانستان را که شامل چگونگی سبک و زبان شاعرانه و کارایی تمام عناصر شعر غنایی می‌شود در شعرهای شاعرانی مانند خلیل‌الله خلیلی، واصف باختری، قهار عاصی، محمد شریف سعیدی و زهرا حسین زاده مورد نقد و تحلیل قرار می‌دهد. از یک طرف جنبه‌های غنایی را از دریچه دو شاهراه مهم عشق و نفرت که شامل انواع عاشقانه‌ها، مدیحه‌ها، هجویه‌ها، حبسیه‌ها، مفاخره‌ها، طنزیه‌ها، مرثیه‌ها، شکوائیه‌ها، انتقادها و… می‌شود، ارزیابی می‌کند. همچنین از طرف دیگر نحوه ایجاد این شگردهای ادبی را در ارتباط با دو مقوله زمان و مکان تبیین می‌کند تا رویدادهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و چگونگی برانگیختن احساسات و عواطف شاعران مورد بحث بیشتر روشن شود و آثار شاعران نیز با تمسک به نظریه‌ها و تئوری‌های جدید ادبی، روانشناختی و جامعه‌شناختی بازکاوی شود،

 

 

Updated: می 20, 2017 — 11:04 ب.ظ