اخبار فوری روز : تو کدام یاوه گو نیستی، تو رئیس جمهور افغانستان هستی

 

تو کدام یاوه گو نیستی، تو رئیس جمهور افغانستان هستی

آقای رییس جمهور؛ اگر واقعيت را بيان می داری، دروغگو و متعصب نيستی به اين سوالات پاسخ بگو:

1- چرا در وزارت داخله فساد وجود دارد اما در وزارت دفاع فساد وجود ندارد؟ در حاليكه نرخ قراردادهای تيل، مواد غذایی و البسه وزارت داخله حداقل پانزده تا بيست درصد ارزان تر از نرخ قراردادهای وزارت دفاع است…

قراردادهای تيل وزارت داخله را بازرگانان افغانستان با اشتراک در داوطلبی آزاد بدست آورده اند در حاليكه قرارداد تيل وزارت دفاع را خودت شخصا به پسر كاكای خود داده ای. آنهم نه در نتيجه داوطلبی آزاد بلكه در نتيجه معامله سری.

2- چرا وزارت خارجه با تنوع قومی اش از رأس تا اساس، تک قومی شمرده می شود اما وزارت کاملا قومی-فاشيستی ماليه با انحصار قومی اش از رأس تا انتها، فراقومی خوانده می شود؟ مگر نه اين است كه از مجموع هيات اداري + سفرای وزارت خارجه، دستكم پنجاه درصد آنان پشتون هستند در حاليكه از مجموع هيات اداری+بست های سوم وزارت ماليه تنها كمتر از ده درصد آنان غير پشتون اند… چرا وزارت خارجه تک قومی است اما وزارت ماليه چنين نيست؟

3- اصلا اگر فاشيست نيستی و راست مي گويی فقط به اين سوال جواب بده؟ شمار كاركنان رياست جمهوری و اداره امور چند نفر اند و از اين ميان چند نفر غير پشتون هستند؟

عاليجناب !
كمی خجالت بكش؛ تو كدام اسماعيل يون يا كدام ياوه گوی سر كوچه و بازار نيستی كه چرند بگويی و مردم بگويند گناهش نيس “ديوانه” است؛ آخر تو رييس جمهور يک مملكت بي صاحب و ويرانه هستی… هر گفتار و هر كردار تو می تواند اين وطن را آباد و يا خدای ناخواسته ويران بسازد.

تو بايد مرحمی باشی برای زخم های اين ملت نه اينكه همانند سلف خود حامد كرزی مصيبتی برای مملكت شوی… آخر تو كه مغز متفكر، دانشمند، تحصيلكرده غرب و استاد دانشگاه در آمريكا بوده ای؛ وقتی تو چنين مفكوره متعفن داری آنوقت از ديگرها چه گله می توان داشت؟

عبدالله سروری

 

انتقاد تند امرالله صالح از شیوه استقبال از حکمتیار

وزیر دولت در امور اصلاحات امنیتی و رئیس سابق امنیت ملی افغانستان با انتقاد از شیوه استقبال از حکمتیار توسط دولت اعلام کرد، ریاست‌جمهوری افغانستان در مراسم استقبال از حکمتیار با وی مانند یک قهرمان رفتار کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، «امرالله صالح» وزیر دولت در امور اصلاحات امنیتی و رئیس سابق امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که وی مخالف حزب اسلامی نیست، اما مخالف حکمتیار است، نه به دلیل درگیری‌های داخلی بلکه به دلیل مبارزه وی در 17 سال گذشته با نیروهای امنیتی افغان که سبب کشته شدن هزاران نفر از آنان شد.
وی تصریح کرد: شیوه استقبال ارگ ریاست‌جمهوری از حکمتیار بسیار اشتباه بوده و من با همین موضوع مخالف هستیم، مراسم استقبال از حکمتیار در حالی با حضور مقامات ارشد نهادهای دولتی و غیردولتی برگزار شد که رهبر حزب اسلامی در سخنرانی خود نه از بخشیده شدنش قدردانی کرد و نه به خاطر کشتار همان سربازانی که امروز امنیت وی را تامین می‌کنند، ابراز پشیمانی کرد.
امرالله صالح تاکید کرد پس از 17 سال خشونت و کشتار مردم و نظامیان افغان با حکمتیار نباید مانند یک قهرمان رفتار می‌شد بلکه وی حداقل باید از کردار خود ابراز پشیمانی می‌کرد.
وی افزود: به هیچ عنوان با حزب اسلامی مخالف نیستم، زیرا برخی از اعضای آن از سال‌های گذشته در نظم نوین افغانستان مشارکت داشتند و خود را در روند دموکراتیک انتخابات نیز نامزد کرده بودند.
این در حالیست که گزارش‌هایی از حاضر نشدن امرالله صالح در دفتر کارش به دلیل ناراحتی وی از اشرف‌غنی پس از ورود حکمتیار منتشر شده است.
حتی برخی از رسانه‌ها گزارش دادند که امرالله صالح ممکن است از سمت خود به عنوان وزیر دولت در امور اصلاحات امنیتی در اعتراض به شیوه رفتار حکومت با حکمتیار استعفا کرده باشد.
از سویی هم روز گذشته رهبران جهادی و برخی از احزاب سیاسی در نشست مشترکی که در خیمه لویه جرگه در کابل برگزار کرده بودند اشرف‌غنی را به اعمال روند حذف سیاسی متهم کردند.
«پدرام» رئیس حزب کنگره ملی نیز در یک نشست خبری مدعی شده بود که اشرف‌غنی با استفاده از حکمتیار درصدد تحکیم سلطه یک قوم خاص و سرکوب سایر اقوام و جریان‌های سیاسی در افغانستان است.
تنش‌های سیاسی در کابل بر اثر حصر «جنرال دوستم» و برکناری «احمدضیا مسعود» از سمتش به عنوان نماینده ویژه ریاست‌جمهوری با ورود حکمتیار به کابل و همچنین حضورش در صحنه سیاسی تشدید شده است.

 


ممکن بود هواپیمای رئیس جمهور آمریکا منفجر شود

در نتیجه نقض قواعد در ارائه خدمات فنی به هواپیمای VC-25 که برای پروازهای رئیس جمهور آمریکا در نظر گرفته شده، چهار میلیون دلار خسارت به این هواپیما وارد آمده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سی ان ان، سهل انگاری ها و اهمال ها در سرویس این هواپیما می توانست باعث بروز حریق یا حتی انفجار در آن هنگام پرواز شود.
سی ان ان به گزارش مقامات فدرال درباره نتایج تحقیقات درباره تخلفات رخ داده هنگام سرویس VC-25 در مراکز وابسته به شرکت بوئینگ در شهر سان آنتونینو واقع در ایالت تگزاس در دوره بین 1 تا 10 آوریل استناد می کند. توضیح داده می شود که مکانیک ها سامانه اکسیژن رسانی هواپیمای رئیس جمهور را کثیف کرده اند. آنها از ابزار، قطعات، لوازم و تنظیم کننده هایی استفاده کردند که برای معاینه نفوذ ناپذیری سامانه اکسیژن رسانی هواپیمای رئیس جمهور بطور مناسب پاکسازی نشده بودند. سی ان ان خاطرنشان می سازد قواعدی برای پاکسازی این قطعات از ذرات موادی وجود دارد که ممکن است با اکسیژن وارد واکنش شوند.
مقامات فدرال تحقیقات خود را پس از آن آغاز کردند که یکی از مکانیک های بوئینگ، روسای خود را در جریان چنین تخلفاتی قرار داد.
رئیس جمهور امریکا با هواپیمای VC-25 پرواز می کند که بر اساس بوئینگ 747 ساخته شده است. شرکت بوئینگ در سال 2016 در مناقصه برای به دست آوردن حق ساخت هواپیمای جدید برای رئیس جمهور ایالات متحده برنده شد.

 

مرکل نمی خواهد شمار سربازان آلمانی در افغانستان افزایش یابد

انگلا مرکل روز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با استولتنبرگ دبیر کل ناتو گفت که آلمان می خواهد به رهبری ماموریت آموزشی ناتو در شمال افغانستان ادامه بدهد، اما در نظر ندارد حضورش را در آنجا افزایش بدهد و یا با داعش بجنگد.

مرکل برای چهارمین بار در انتخابات عمومی ماه سپتمبر در آلمان نامزد است. این درحالیست که بسیاری آلمانی ها در مورد شرکت این کشور در عملیات نظامی در خارج با توجه به گذشته نظامی گرا و ناسیونالیستی آن به نظر شک و تردید می نگرند.

مرکل که در کنفرانس خبری مشترک با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در برلین صحت می کرد، گفت که منتظر است تا ببیند نتیجه ارزیابی ناتو از تقاضای مقامات نظامی این اتحادیه برای اعزام سربازان بیشتر به افغانستان چه می شود.

اما او علامت داد که برلین آماده نیست در آنجا مسئولیت های  بیشتر بگیرد. مرکل گفت: «من فکر نمی کنم که ما در ردیف اول برای توسعه ظرفیت های ما در آنجا باشیم. مهم تر آن است که ثبات در شمال تامین شود.»

استولتنبرگ گفت که تصمیم ناتو برای حضور در افغانستان در «خلال چند هفته» گرفته می شود. او تاکید نمود که این پیمان نظامی برگشت به ماموریت جنگی را در افغانستان مورد بحث قرار نمی دهد و به ماموریت های «آموزش دادن، معاونت کردن و مشورت دادن» ادامه می دهد.

او همچنان اعتراف نمود که آلمان  نقش رهبری کننده ای در شمال افغانستان بازی می کند. دبیرکل ناتو گفت: «هرگاه افزایشی مطرح باشد که حالا در مورد آن تصمیم گرفته نشده است، در آن صورت ما تصمیم می گیریم که از همه متحدان و شرکای ما تقاضا کنیم.»

مرکل نمی خواهد ماموریت سربازان آلمانی در افغانستان به مبارزه علیه داعش در این کشور نیز توسعه یابد

مرکل گفت که او به استولتنبرگ «همچنان بسیار واضح گفته  است» که آلمان در نظر ندارد نقش اش را در مبارزه جهانی علیه «دولت اسلامی» یا داعش گسترش بدهد، ولو آنکه ناتو با این تقاضای ایالات متحده امریکا برای سهمگیری رسمی در یک ائتلاف موافق باشد.

مرکل به خبرنگاران گفت: «می خواهم بسیار صریح بگویم که حتی اگر چنین تصمیمی گرفته شود، این به معنای آن نیست که کدام فعالیت نظامی ای که در حال حاضر آلمان انجام می دهد، به طور مثال ترصد هوائی توسط هواپیمای آواکس و یا چیزی مشابه آن توسعه داده شود.»

استولتنبرگ همچنان به منازعه درازمدت بین آلمان و ایالات متحده امریکا در مورد مخارج دفاعی اشارت نمود. او خاطر نشان کرد که اعضای ناتو در سال ۲۰۱۴ توافق نکردند که مخارج نظامی شان را به دو درصد تولیدات ناخالص داخلی شان برسانند.

او افزود: «آنچه ما وعده نمودیم متوقف گردانیدن کاهش مخارج نظامی، افزایش تدریجی و حرکت به سوی دو درصد بود.» استولتنبرگ ادامه داد: «در حال حاضر آلمان و بسیاری متحدان اروپائی شروع نموده اند که دقیقاً آن را انجام دهند.»

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا از آلمان انتقاد نموده است که برای دفاع خودش بیشتر هزینه نمی کند و این مساله می تواند یک موضوع مهم در نشست سران ناتو در ۲۵ ماه می گردد.

مرکل گفته است که آلمان به طور ثابت مخارج نظامی اش را افزایش می دهد و او نیازی نمی بیند که در این مرحله کدام اقدام بالخاصه دیگر صورت گیرد.

rr/af(DPA,Reuters)

 

ایالات متحده امریکا: یهودی ها می‌خواهند آلمانی شوند

از زمانی که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده امریکا انتخاب شده است، شمار هرچه بیشتر یهودی های نیویارک کسب تابعیت آلمان را درخواست می‌کنند. بسیاری از آنها مستحق اند و می‌خواهند از این شانس استفاده کنند.

۷۵ درصد یهودی های ایالات متحده امریکا در نوامبر ۲۰۱۶ برای هیلری کلینتن رأی دادند. اما ترامپ در این انتخابات، از جمله با شعار های ناسونالیستی، بر این رقیب خود پیروز شد. از آن زمان به بعد شمار یهودی های که به قنسلگری آلمان در نیویارک مراجعه کرده و تابعیت آلمان را تقاضا می‌کنند، افزایش یافته است.

به اساس ماده ۱۱۶ قانون اساسی آلمان، هر کسی که بین سال های ۱۹۳۳ و ۱۹۴۵ تابعیت آلمانی اش سلب شده باشد، می تواند دوباره از حق شهروندی آلمان برخوردار شود. این قانون در مورد نسل های بعدی آنها نیز صدق می‌کند.

در هریک از سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بین ۵۰ تا ۷۰ یهودی مقیم نیویارک از این حق خود استفاده کردند. تنها در ماه نوامبر ۲۰۱۶ شمار این افراد به ۱۲۴ تن رسیده بود. پس از آن این رقم بلندتر رفت، چنانچه در مارچ ۲۰۱۷ شمار آنها به ۲۳۵ تن رسید.

تکمیل حلقه”

یکی از آنها آدم بنکان است که اصلاً از فلادلفیا بوده و در عین زمان در نیویارک زندگی می‌کند. او در جنوری ۲۰۱۷ در این شهر کسب تابعیت آلمان را تقاضا کرد. بنکان می‌گوید که این تصمیم اش آنقدر به اوضاع سیاسی بستگی ندارد، بلکه او یک احساس پیوند عمیق با میراث آلمانی پدرکلانش دارد. او می افزاید: «می‌خواستم تابعیت آلمان را بدست بیاورم تا آن حلقه ای را تکمیل کنم که پدرکلانم در آن زمان از دست داده بود.»

کنیسه یهودی ها در پارک ایست نیویارک

بنکان درنظر دارد که زمانی برای یک سال در آلمان زندگی کند. به قول وی پیروزی ترامپ در انتخابات شاید این آرزویش را اندکی تقویت کرده باشد. او می‌گوید: «با درنظرداشت فضای سیاسی شاید زمان برآورده ساختن این آرزویم نزدیک‌تر شده باشد.»

نباید فرصت را از دست داد

در جا‌های دیگر ایالات متحده نیز کسانی هستند که می‌خواهند به اجداد آلمانی خود تکیه داشته باشند. تیری مندیل از شهر بیرکلی ایالت کالیفورنیا در صحبتی با دویچه وله گفت: «۹۹ درصد آرزویم این بود که یک گزینه دیگر و یک راه بیرون رفت داشته باشم. همیشه می‌خواستم یک چاره دومی نیز داشته باشم.»

مندیل برای اولین بار در سال ۲۰۰۰، زمانی که جورج بوش به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شد، برای کسب تابعیت آلمان درخواست داده بود. وقتی او در سپتمبر ۲۰۱۶ مقاله ای در مورد یهودی های نوشت که سلب تابعیت آلمانی شان را بیاد می‌آورند، متوجه شد که مدت اعتبار پاسپورت (آلمانی) خودش سپری شده است. مندیل می‌گوید: «من هم مانند بسیاری از امریکایی های لیبرال چپ گمان می‌کردم که ترامپ هیچ شانسی برای پیروزی ندارد. اما بعداً به این فکر افتادم که نباید فرصت را از دست بدهم.» او یک روز پیش از انتخابات تمدید پاسپورت آلمانی اش را تقاضا کرد. مندیل می‌گوید که پیروزی ترامپ در انتخابات بعداً این گام را ضروری‌تر و مهم‌تر ساخت.»

تیری مندیل می‌خواهد حد اقل برای مدتی در آلمان زندگی کند. او میگوید: «در فضای موجود سیاسی در جهان، اروپا و ایالات متحده امریکا، به نظر من آلمان نسبت به بسیاری از جاهای دیگر مطمین تر و پذیرا تر است و دیدگاه فراختر در برابر جهان دارد.»

si/rr(Maya Shwayder)

 

حامد کرزی یک امپراتوری 90 میلیون پوندی در دوبی دارد

دیلی میل: یک روزنامه انگلیسی گزارش داده است که حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان یک امپراتوری ۹۰ میلیون پوندی در دوبی دارد.

به گزارش شفقناافغانستان؛ یک روز نامه انگلیسی ادعا کرده است که حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور به فساد متهم است.

در این گزارش آمده است که مجموع بهای امپراتوری املاک مربوط به اعضای خانواده حامد کرزی در دوبی امارات، به ۹۰ میلیون پوند انگلیسی بالغ می شود.

دیلی میل

انتهای پیام

www.af.shafaqna.com

 

هلیکوپتر (چرخبال) های ناشناس، معضل شناخته‌شده امنیت افغانستان

آوا : سخنگوی والی ولایت سرپل می گوید که پنجشنبه گذشته، دو هلیکوپتر ناشناس در مناطق تحت کنترل طالبان فرود آمده‌‌اند.

ذبیح الله امانی گفت که این هلیکوپترها حوالی ساعت ۸ شب در منطقه “پشت باغ ” ولسوالی صیاد که تحت کنترل طالبان است، فرود آمدند.

او افزود که هر دو هلیکوپتر حدود ۱۰ الی ۱۲ دقیقه در این منطقه توقف و بعد در مسیر سرپل- شبرغان پرواز کرده‌اند.

آقای امانی مدعی است که “بدون تردید این هلیکوپترها نیروهای تروریستی مخالف دولت افغانستان را تجهیز کرده‌اند.”

او گفت که این هلیکوپترها “تجهیزات و جنگ افزار نظامی” در اختیار نیروهای مخالف دولت قرار داده‌اند.

چند سال قبل هم ظاهر قدیر؛ نائب اول پیشین مجلس نمایندگان، از پرواز هلیکوپترهای ناشناس بر فراز ولایت ننگرهار شکایت کرد.

او گفت که این هلیکوپترها در مناطق مختلف ننگرهار به زمین می‌نشینند و وقتی از مسؤولان درباره آنها پرسیده می‌شود، جواب این است که آنها اجاره‌ای هستند و به دلیل عوارض فنی نشست می‌کنند!

همه این ابراز نظٰرها و موضع گیری ها از همان سال های پیش تاکنون، در حد یک ادعا باقی مانده و دولت و نیروهای خارجی درگیر موضوع امنیت و مبارزه با تروریزم در افغانستان، هیچگاه به صورت جدی، با این مسایل برخورد نکرده اند.

زمانی در دوران حکومت گذشته، این ادعاها به اندازه ای اوج گرفت و جدیت پیدا کرد که حتی حامد کرزی؛ رییس جمهوری پیشین نیز باری گفت که هلیکوپترهای ناشناس در سمت شمال کشور، شب هنگام، تروریست ها را جا به جا می کنند؛ اما این اظهارات نیز علیرغم آنکه از سوی عالی ترین مقام اجرایی کشور، بیان شده بود، هیچگاه مورد پیگیری جدی قرار نگرفت و روشن نشد که این هلیکوپترها از سوی چه کشوری، اقدام به این کار می کردند و افراد مسلح مورد نظر به کدام جریان وابسته بودند.

مشابه همین ادعا باری از جانب یک عضو شورای ولایتی غزنی هم مطرح شد؛ اما همچنان مسکوت ماند و در میان سکوت پرسش برانگیز و مبهم مقام های محلی و مرکزی، گم شد.

تکرار این ادعاها از سوی سخنگوی والی سر پل در دوره حکومت کنونی، به باور بسیاری از تحلیلگران، نشان می دهد که دست های بزرگی در پشت ماجرای ناامنی در افغانستان در حال کار اند و طالبان و تروریزم، ریشه در بازی های پشت پرده ای دارند که در صورت پایان نیافتن این بازی ها، امکان برقراری صلح و برپایی ثبات و آرامش در افغانستان وجود نخواهد داشت.

کارشناسان می گویند که سؤال این است که حریم هوایی افغانستان تحت سلطه و کنترل چه کسی است و چه کسانی با استفاده از هلیکوپتر به اندازه ای آزادی عمل و اختیار دارند که می توانند در هر نقطه ای از کشور که اراده کنند برای مخالفان مسلح سلاح و نیروی انسانی توزیع نمایند؟

این در حالی است که طالبان و سایر جریان های تروریستی به نیروی هوایی و هلیکوپتر دسترسی ندارند و حتی در زمان سلطه رژيم طالبان بر افغانستان هم این، نیروهای هوایی و هواپیماهای جنگنده ارتش پاکستان بودند که به کمک این گروه می آمدند و بر مواضع نیروهای مقاومت، حمله می کردند.

بر این اساس، موضوع هلیکوپترهای ناشناس، از دیرباز به این سو همچنان معضل شناخته شده امنیت افغانستان است و از دید آگاهان، در صورتی که حکومت در قبال ناامنی های جاری در کشور به ویژه در سمت شمال، توجه و احساس مسؤولیت عمیق و جدی نکند و از جانب دیگر، اظهار نظر صریح و هشدارآمیز مقام های محلی ولایت سر پل که این روزها به یکی از کانون های اصلی فعالیت های تروریستی در شمال تبدیل شده نیز مانند همه ادعاهای دیگری که در گذشته با موضوع انتقال و توزیع اسلحه و مهمات و نیروی انسانی توسط هلیکوپترهای ناشناس برای تروریست های طالبان و… در بخش های مختلف خاک کشور، وجود داشته، نادیده گرفته شود، این امر می تواند تأثیرات ویرانگری روی امنیت و ثبات افغانستان گذاشته و مانع از برقراری صلح و شکست تروریزم در کشور شود.

نکته مهمی که از دید صاحب نظران در این خصوص وجود دارد این است که این تنها دولت و نهادهای امنیتی کشور نیستند که در خصوص ابهام زدایی از پرونده هیلکوپترهای ناشناس، مسؤولیت مستقیم دارند؛ بلکه نیروهای خارجی، ناتو و امریکا نیز به صورت مستقیم با این پرونده درگیر اند و باید به ابهامات موجود در این زمینه به طور صریح و بی پرده، پاسخ بدهند؛ زیرا از نظر عملی، بدون تأیید و موافقت این نیروها، حتی تصور اینکه کشوری از بیرون اراده کند که از طریق هلیکوپتر در مقابل دیدگان رادارهای هوشمند و فوق پیشرفته ناتو و امریکا در عمق خاک افغانستان، به تروریست ها کمک برساند، امکان پذیر نیست؛ بنابراین، اگر حقیقت روشن شود، در عقب این پرونده، حتما رد پای طرف های زیادی، مشخص خواهد شد.

 

مانور عاجل اردوگاه ضد طالب علیه حکمتیار- حنیف «اتمر»

پاسخ نیروهای ضد طالبان به مجموعه فرمایشات اخیر حکمتیار، همان گونه که بسیار عاجل و قاطع بود؛ برای حکمتیار و حنیف اتمر تا این مقیاس قابل پیش بینی نبود.

حکمتیار و حنیف اتمر، برخلاف توافق نامه کتبی قبلی، هردو در مورد حفظ جنگ ابزارهای حزب اسلامی در سلاح کوت های دور از دسترس به موافقه رسیده اند. این درحالی است که توزیع اسلحه به نوآمده ها، از انبارهای اردوی ملی وپلیس همچنان ادامه دارد. همان گونه که اردوگاه ضد طالبان ( که رد پای شاخه درانی قوم پشتون به رهبری  حامد کرزی درآن برجسته است) دربرابر حکمتیار به صف آرایی سیاسی و نظامی شروع کرده اند، حکمتیار شدید تر از گذشته آن ها به چشم اشباح می بیند. هر دو جناح، دنبال فرصت اند که درگیری از کدام استقامت و چه زمانی آغاز خواهد شد.

اثبات این قضیه، اظهارات نیمه جنگی«قریب الرحمان سعید» سخنگوی حزب اسلامی است. او پس از 25 سال بازهم آهنگ جنگی صدای خود را حفظ کرده است. وی گفت: افراد حزب اسلامی سلاح خود را زمین نخواهند گذاشت و البته با دولت نیز درگیر نمی‌شوند. وی تاکید کرد: هیچ تضمینی برای امنیت جانی نیروهای نظامی این حزب وجود ندارد پس این نیروها برای محافظت از جان خود مسلح باقی می‌مانند.
سوال این است که پس این ها چرا وارد شهر شده اند و حکمتیار درحاشیه جنوبی کابل قرارگاه زده است؟

به نظر می رسد در فهم لایه های اصلی ائتلاف حکمتیار- حنیف «اتمر» دیگر هیچ ابهامی وجود ندارد. سخنرانی محمد یونس «قانونی»، حضرت «مجددی» و عمر «داوودزی» در خیمه «مشورتی» چشم انداز آینده را مشخص کرد. جزایر ضد طالب ( که حکمتیار شیشه دفاع از آنان را علنی زیربغل گرفته) از ایستگاه وسطی و آخری ائتلاف حکمتیار با یک شاخه ارگ آگاهی دارند و این حرکت از هر زاویه و از هر زمانی که شروع شود، رسماً به عنوان اعلام جنگ و درفاز حساس تر، مهم ترین دلیل سرنگونی دولت وحدت ملی خواهد بود.

بر بنیاد یافته های اولیه گزارشنامه افغانستان، ائتلاف ضد طالبان قاطعانه مصصم است که پروژه حکمتیار را که به حمایت ترکیه، پاکستان، عربستان وامریکا به راه افتاده، درهمین نقطه متوقف کند.  آن ها از روی یک سنجش و مصلحت، رشته ابتکار راه اندازی همایش جوابی به حکمتیار را به استاد خلیلی سپاریدند. علتش روشن است؛  حکمتیار بدون پرده پوشی و مصلحت درون خانه، هزاره ها و جامعه شیعه را وابسته به ایران قلمداد کرد و با ادبیات عادل الجبیر و محمد بن سلمان، شعار جنگ میان شیعه و سنی را بالا کرده است.

استاد خلیلی رهبرحزب وحدت اسلامی دپلوماسی به راه انداخت و از شخص گلبدین حکمتیارحضوری دعوت کرده بود که به همایش بزرگ مشورتی در خیمه «لویه جرگه» شرکت کند؛ اما اطلاع موثقی در دست است که حکمتیار به دو دلیل درآن شرکت نکرد؛ نخست، از تدابیر و ترتیبات امنیتی آن هم در جمع هزاران تن از دشمنان خودش و دشمنان طالبان، هم اطمینان نداشت و هم بی علاقه بود. دوم، او از طریق شورای امنیت ملی مستقر در ارگ، پوره اطلاع داشت که هدف از سازماندهی جلسه عظیم دسته جات ضد طالب، که هیچ وجه مشترکی با وی نیز ندارند؛ غیر از  یک مانور واکنشی و  انداختن خط هشدار و دفاع نسبت به  مأموریت وی، اجندای دیگری دنبال نمی شود.

 

آمریکا به امارات متحده عربی سیستم دفاع ضد موشکی می‌فروشد

شبکه دفاع ضد موشکی پاتریوت به منظور انهدام موشک‌های بالستیک قبل از اصابت به هدف طراحی شده است

آمریکا شبکه دفاع ضد موشکی به امارات متحده عربی می‌فروشد.

پنتاگون – وزارت دفاع آمریکا – در اطلاعیه‌ای گفته است که وزارت امور خارجه این کشور فروش شبکه دفاع ضد موشکی پاتریوت به امارات متحده عربی را تصویب کرده است.

براساس این اطلاعیه، قراردادی که مورد تصویب قرار گرفته شامل فروش و استقرار شصت واحد ردیاب پاترویوت ساخت شرکت لاکهید مارتین و یکصد موشک ساخت شرکت ریتئون است که دولت امارات متحده عربی درخواست خرید آن را تسلیم دولت آمریکا کرده بود. ارزش این قرارداد به ۲ میلیارد دلار می‌رسد.

در اطلاعیه وزارت دفاع آمده است که “قراردادی که تصویب شده به سیاست خارجی و امنیت ایالات متحده کمک خواهد کرد زیرا باعث ارتقاء سطح امنیت یکی از متحدان مهم آمریکا خواهد شد که نیرویی برای ثبات سیاسی و پیشرفت اقتصادی در منطقه خاورمیانه بوده و همچنان هست.”

ایالات متحده برای فروش تسلیحات به کشورهای دیگر ضوابطی را منظور کرده است که عدم تعارض سیاست خارجی و دفاعی دو کشور و قابل قبول بودن شرایط داخلی کشور خریدار از لحاظ معیارهای مورد نظر ایالات متحده از جمله آنهاست.

امارات متحده عربی بودجه نظامی خود را از کمتر از ۱۰ میلیادر دلار در سال ۲۰۰۵ به ۲۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ افزایش داده و آمریکا تامین کننده اصلی تسلیحات امارات عربی متحده بوده است. خریدهای امارات از آمریکا از جمله شامل سه اسکادران جت های پیشرفته اف-۱۶ می‌شود.

 

 تهاجم روحانی و فضایی که در حال قطبی‌شدن است

شعارها و تهاجم‌های حسن روحانی علیه رقبا در روزهای اخیر کم و بیش غیرمنتظره بوده‌اند. این رویکرد می‌تواند از انگیزه‌های متفاوتی نشات گرفته باشد. جامعه ایران اما شاید بدون بهره نماند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و نامزد دور بعدی ریاست جمهوری، در مناظره دوم در تلویزیون ایران با انتقاد به شعارنویسی سپاه پاسداران علیه اسرائیل روی موشک‌ها یا به نمایش‌گذاشتن سیلوهای موشکی در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای، این اقدام را تلاشی از سوی مخالفان داخلی برای به شکست‌کشاندن برجام توصیف کرد. چنین سخنی علیه هسته سخت و انتصابی قدرت، از زبان رئیس جمهور کمتر انتظار می‌رفت و تصور هم نمی‌شد که “عبور از خطوط قرمز” در مسائل دیگر هم تکرار شود.

اندکی پس از مناظره دوم، مشاوران روحانی قول دادند که او در مناظره سوم باز هم تهاجمی‌تر علیه رقبا حرف بزند و فضا را کاملا به سود خود بگرداند. روحانی اما منتظر مناظره سوم نشد و در روزهای اخیر تهاجم‌های غیرمنتظره‌ای را علیه رقبا و کارنامه آنها به پیش برده است. او به این ترتیب هم در رویکردهای امنیتی و نظامی که ایران‌هراسی و تنش‌زایی را تشدید می‌کند با جناح مقابل صف‌بندی کرده (اشاره به شعارنویسی تحریک‌آمیز روی موشک‌ها) و هم با اشاره به صدور احکام اعدام ‌و زندان‌ در ۳۸ سال گذشته یا تلاش برای تفکیک جنسیتی و محدودسازی آزادی‌ها، کارنامه منفی رقبا در زمینه‌های مدنی و حقوق بشری را به مسئله روز بدل ساخته و هم با طرح مسائل مربوط به نظارت‌ناپذیری نهادهای خارج از کنترل دولت و تحت تسلط رقبا، و فرار آنها از پرداخت مالیات کوشیده است ثابت کند که در طرح شعارهای اقتصادی‌اشان فریب‌کار و ناصادق‌اند. بنا بر تجربه، برخی از اظهارات روحانی در این زمینه‌ها از نظر اصول‌گرایان و کل جناح مقابل “عبور از خطوط سرخ‌” و ضربه به “کیان نظام” تلقی خواهد شد و شاید بدون پیامد نماند.

ارزیابی اصولگرایان، تحلیل هواداران

رویکرد تبلیغاتی جدید روحانی بازتاب‌ها و ارزیابی‌های متفاوتی را به دنبال داشته است. اصولگرایان این رویکرد را هراس تیم روحانی از “ضعف کارنامه اقتصادی دولت خود” و “ناتوانی در جذب آرای خاکستری” توصیف کرده‌اند. روزنامه “وطن امروز” که نظر اصولگرایان تندرو را بازتاب می‌دهد در این باره نوشته است: «شاید حسن روحانی آنگاه که کارگران در حرم امام مستضعفین (آرامگاه آیت‌الله خمینی) و در میتینگ انتخاباتی‌اش یکصدا فریاد می‌کشیدند “زندگی کارگر روی هواست امروز” درصدی احتمال می‌داد توطئه‌ای در کار باشد ولی وقتی روز یکشنبه سفر تبلیغاتی‌اش به آزادشهر گلستان با فریاد‌های کارگرانی روبه‌رو شد که از یکسو داغدار همکاران‌شان بودند و از سوی دیگر با جیب‌های خالی حاصل ماه‌ها حقوق نگرفتن عنان از کف داده بودند، دیگر برایش مسجل شد اوضاع آنگونه که برای او تصویر کرده‌اند نیست، شاید تجویز پی گرفتن ادبیات تند و تیز از عصر همان روز نتیجه مواجهه با همین واقعیت بود.»

حضور پرحاشیه روحانی در میان بازماندگان قربانیان معدن یورت گلستان که با اعتراض‌ها و شبه‌اعتراض‌هایی همراه بود به دستمایه تبلیغاتی رقبا بدل شده است

اصولگراهای دیگر هم با بیان این که “روحانی در زمینه اقتصادی و جذب آرای بیشتر در میان اقشار فرودست جامعه” شانسی ندارد، رویکرد جدید او را دمیدن روحیه تحرک در “بدنه ایدئولوژیک اصلاح‌طلبی که بدنه رأی‌ساز و فضاساز انتخابات است” توصیف کرده‌اند؛ بدنه‌ای که از نظر این تحلیل‌گران اصولگرا هنوز “اکتیو و فعال و سرزنده نیست و میل چندانی برای میدان‌داری انتخابات در آن دیده نمی‌شود.”

در برابر، هواداران روحانی از این رویکرد استقبال کرده‌اند و از این که او از لاک دفاعی بیرون آمده و بدنه اجتماعی خود را به تحرک واداشته خشنودند. سایت “عصر ایران” که در کارزار تبلیغاتی روحانی نقشی فعال دارد در این باره می‌نویسد: «روحانی در مناظره‌ها نمی‌خواست وارد جدل لفظی با نامزدهای دیگر شود. رییس جمهور روحانی بیشتر حالت تدافعی داشت. همین حالت تدافعی باعث شده بود تا هوادارن او هم حالت تدافعی داشته باشند و بیشتر نظاره گر فعالیت‌های رقبا باشند.» او حالا ولی “بی‌پروا در مورد عملکرد رقبا سخن می‌گوید و از آنها پاسخ می‌خواهد. کاری که تا امروز انجام نمی‌داد. این رفتار روحانی باعث شده است تا هواداران او هم پرشور شوند. شور به هواداران روحانی تزریق شده است. آنها به صورت جدی وارد صحنه رقابت شده‌اند تا از روحانی حمایت کنند”.

عوامل احتمالی دیگر در رویکرد روحانی

هستند ناظرانی که تاکید دارند دستاوردهای اقتصادی مثبت دولت روحانی هنوز در زمینه معیشت و اشتغال بخش‌های آسیب‌پذیرتر جامعه به بار ننشسته است و جلب آرا از این بخش‌ها کار آسانی نیست. این بخش ضعیف کارنامه دولت که هم با “رفتار و رویکردهای انحصارگرایانه و تند” جناح مقابل در عرصه ‌داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی بی‌ارتباط تلقی نمی‌شود، حالا به محملی برای تبلیغات نامزدهای همین جناح بدل شده است. در مقابل، روحانی و هوادارانش از یک سو می‌کوشند با تشریح “غیرواقعی‌بودن و عوام‌فریبانه‌بودن” شعارهای اقتصادی رقبا، آنها را از اعتبار بیاندازند و از سوی دیگر، تمرکز را بر افشای کارنامه ضعیف و بعضا منفی این رقبا در عرصه أزادی‌ها، مسائل مدنی و حقوق بشری و تبعیضات جنسی و قومی گذاشته‌اند تا آنها را به دلیل کارنامه‌شان در این عرصه‌ها به چالش بکشند.

رویکرد تهاجمی‌تر روحانی و طرح شعارهای معطوف به آزادی و حقوق مدنی و اجتماعی بیشتر که در صورت باورپذیری منشا تحرک و انگیزه‌یابی بدنه اصلاح‌طلب و تحول‌خواه او تلقی می‌شود، بیش از همه  در خدمت جلب هر چه بیشتر آرای خاکستری و مردد قشرهای متوسط و مدرن جامعه است که هنوز امید و رغبت لازم را برای حاضرشدن در پای صندوق‌های رای را ندارد. می‌توان تصور کرد که نتایج نظرسنجی‌هایی که احیانا موید این وضعیت بوده در رویکرد جدید و تهاجمی روحانی بی‌تاثیر نبوده است.

تلاشی برای انتقاد بیشتر از سوی رهبر؟

روحانی و تیم او شاید هجوم و حمله نامزدهای جناح مقابل را چنان سنگین یافته‌اند که برای مقابله چاره‌ای جز تهاجم ندیده‌اند. علاوه بر اعتراض‌ها و شبه‌اعتراض‌هایی که در جریان سخنرانی‌های او در مقبره آیت‌الله خمینی و در معدن آزادشهر صورت گرفت، رویکرد قالیباف در مناظره‌ها که اتهام فساد و ناکارآیی و فریب را متوجه دولت کرد، تلاش ابراهیم رئیسی برای ارائه سیمایی منزه از خویش و چپاول‌گر معرفی‌کردن رقیب، و به‌ویژه مواضع آیت‌الله خامنه‌ای هم، در دو هفته اخیر نشانه‌ای از تهاجمی سنگین به اردوی روحانی تلقی شده‌‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی هم به تبلیغ دولت بر سر برجام که آن را رفع‌کننده خطر جنگ از سر ایران معرفی می‌کند خرده گرفت و در نفی این تبلیغ کوشید و هم با مخالفت با توافق شورای انقلاب فرهنگی به ریاست روحانی  با طرح یونسکو برای آموز‌ش‌های عمومی و عاری از تبعیض، او را زیر ضرب انتقاد گرفت و در عمل در جهت حمایت از رقبایش برآمد.

مناظره‌های تلویزیونی آتش مبارزات انتخاباتی را تندتر کرده است

تجربه نشان داده است که تمایل رسمی یا تلویحی رهبری جمهوری اسلامی به این یا آن نامزد در عمل نامزد مقابل را تقویت می‌کند. انتخابات ریاست جمهوری در دوم خرداد ۱۳۷۶، ۱۳۸۸ یا ۱۳۹۲ کم یا بیش موید این تجربه‌اند. از این رو، شعارها و رویکردهای تبلیغاتی جدید روحانی ضمن ترسیم مرزبندی غلیظ‌‌‌تر با جناح مسلط، به شمول رهبر جمهوری اسلامی، می‌تواند عملا در خدمت به واکنش ‌واداشتن بیشتر رهبر و طرح انتقادهای بیشتر او علیه دولت باشد، انتقادهایی که بنا به تجربه یادشده شاید شانس پیروزی روحانی را فزون‌تر کنند.

سود و زیان جامعه

ورای انگیزه‌های روحانی و رقبا در تیزترکردن آتش حمله و افشاگری علیه یکدیگر، این که این رویکردها عملا و شاید ناخواسته شکاف در الیت سیاسی جمهوری اسلامی را تشدید می‌کند و به درون جامعه سرریز می‌شود، راس نظام را به واهمه می‌اندازد. نگرانی آیت‌الله خامنه‌ای از قطبی‌شدن جامعه و بروز اعتراض‌هایی مشابه سال ۱۳۸۸ او را به نهی محمود احمدی‌نژاد از شرکت در انتخابات سوق داد. با این همه خارج از اراده راس نظام، اگر تبلیغات طرف‌های مقابل همین‌گونه پیش رود گرچه در شکست تابوهایی در جمهوری اسلامی و افزایش قدرت جامعه در بیان مطالبات خویش بی‌تاثیر نیست، ولی جمع‌کردن این فضای قطبی‌شده و آکنده از حمله و افشاگری که ضربات سنگینی را به خصوص متوجه جناح سخت قدرت می‌کند می‌تواند ورای تحمل آن باشد و بروز هر گونه کنشی را در فضای سیاسی ایران محتمل کند. بخصوص کشیده‌شدن انتخابات به دور دوم بیش از پیش این فضا را تشدید خواهد کرد. در چنین شرایطی، تندترشدن لحن و حمله نهادهای انتصابی به روحانی و حتی تهدید شورای نگهبان به رد صلاحیت‌ها حتی پس از تایید آنها معنا و مسمای معینی می‌یابد.

هستند صاحب‌نظرانی که این فضا را صرفا خاص دوران انتخابات می‌دانند و احیای “آرامش و آشتی” میان طیف‌های مختلف حکومت و درون جامعه، در مراحل پس از دوران انتخابات را آسان تلقی می‌‌کنند. ولی این نظر هم محلی از اعراب دارد که همه ‌چیز لزوما تحت مدیریت و کنترل حکومت پیش نخواهد رفت و بروز برخی تحولات سیاسی غیرمنتظره نه لزوما مثبت، در فضای سیاسی ایران نامحتمل نیست.

نکته شاید قطعی در این ماجرا و در فضایی که شعارها، رویکردها و تبلیغات روحانی و رقبا به وجود آورده، شکسته‌‌شدن شماری از تابوها در جمهوری اسلامی ایران، افزایش شفافیت‌ها و رهایی بیشتر زبان و برآمد مردم در طرح و تعقیب مطالبات خودشان است که در تعمیق ولو تدریجی پروسه دمکراتیزاسیون و مشارکت عمومی در تعیین روندها و سیاست‌ها تاثیر کمی ندارد.

مناظره دوم؛ برجام و مهندسی دفاعی دولت یازدهم

به موازات مناظره، موجی از تکذیبیه‌ها از سوی نهاهای دولتی در پاسخگویی به انتقاد کاندیداهای اصولگرا سرازیر شد. وزارت خارجه، وزارت اقتصاد، سازمان انرژی اتمی، وزارت دفاع و وزارت علوم بیانیه دادند. حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی روحانی گفت رئیس جمهور در این مناظره نگران آرامش جامعه بود. گمانه‌زنی تحلیل‌گران: توصیه از بالا برای پرهیز از حمله به دیگری در برابر چشم مردم.

 

استفاده از بمب بزرگ آمریکا بهترین تبلیغ برای داعش

داعش به دلیل عدم موفقیت نسبت به طالبان، به نظر می‌رسد که در حال تبلیغ خود برای جذب کسانی است که گرایش به افراطی‌گری را داشته و یا هم اکنون تروریست فعال هستند.

برای رسیدن به این منظور احتیاج به تبلیغات دارد و «مادر بمب» دقیقا آنها را به هدف خود رسانده است. تخریب شبکه تونلی بهترین تبلیغ برای جذب اعضای دیگر گروه‌های تروریستی و افراطی‌هایی بود که هنوز تصمیم خود را برای پیوستن به داعش نهایی نکرده بودند.

حضور بیشتر نیروهای آمریکایی، تروریست‌های خارجی بیشتری را برای جنگ با آمریکا به افغانستان سرازیر خواهد کرد. حضور کم‌رنگ‌تر و نیروهای آمریکایی در میدان نبرد و کمتر سخن گفتن از رویارویی ممکن است احتمال شکست دادن این گروه توسط نیروهای افغان را بهبود بخشد.

درگیری مداوم در افغانستان فضای وسیع رها شده‌ای ایجاد کرده که باعث شده کنترل حکومت افغانستان به شهرها محدود شود و به طالبان این اجازه را داده تا بازیگر غیر دولتی غالب باشد و داعش نیز در افغانستان حضور داشته باشد.

حکومتداری ضعیف، منازعات سیاسی، فساد و بیکاری پیوستن به مخالفین را به گزینه پرطرفداری تبدیل کرده است.

اگر دو گروه اصلی منازعات، یعنی حکومت افغانستان و طالبان، برای روند صلح و جذب نیروهای مخالف توافق نکنند گروه‌هایی مانند داعش در افغانستان ظهور خواهند کرد و گسترش خواهد یافت.

برای صلح در افغانستان راهی جز شروع مذاکره با طالبان وجود ندارد.

 

شهر استراتژیک قندوز، در یک قدمی تکرار فاجعه

پیام آفتاب: ولایت قندوز پس از دو بار سقوط به دست طالبان، بار دیگر به کانون توجهات امنیتی کشور تبدیل شده است.
اخبار و گزارشات حاکی از ان است که درگیری ها در این ولایت شدت گرفته و پس از سقوط چند ولسوالی از جمله ولسوالی قلعه زال، جنگ برای باز پس گیری و همچنین عدم سقوط دیگر مناطق افزایش پیدا کرده است.
برخی تحلیلگران معتقدند اگر دولت تمرکز جدی بر امنیت قندوز نداشته باشد، بعید نیست شهر قندوز بار دیگر به تصرف طالبان در بیاید.
سقوط ولسوالی قلعه زال در قندوز بار دیگر موجی از نگرانی‌ها نسبت به امنیت این ولایت را به وجود آورده است. قندوز در دو سال گذشته دوبار به‌دست طالبان سقوط کرده و با هر بار سقوط این ولایت تلفات و خسارات گسترده‌یی برای باشندگان قندوز به‌وجود آمده است. سقوط قندوز از لحاظ سیاسی اهمیت زیادی داشت. در جریان سال‌های گذشته که طالبان توانستند برای مدتی مرکز این ولایت را در کنترل خود بیاورند، از آن به‌عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای خود یاد کردند و روحیه‌ی جنگجویان آن به‌خوبی تقویت گردید.
با آن‌که نیروهای امنیتی توانستند به‌زودی طالبان را از مرکز قندوز بیرون کنند، اما سقوط این ولایت یک شکست استراتژیک برای حکومت وحدت ملی محسوب می‌شود. قندوز در شمال کشور از موقعیت استراتژیک برخوردار است. هر تحول امنیتی در این منطقه که به نفع گروه‌های مخالف مسلح دولت به‌خصوص طالبان صورت گیرد، می‌تواند دولت را در معرض فشار بیشتری قرار دهد.
«دولت وزیری» سخنگوی وزارت دفاع اما می گوید: نگرانی‌ها از سقوط احتمالی قندوز در شمال کشور بی مورد است، زیرا نیروهای ارتش و امنیتی افغان با تمام توان در حال مبارزه با طالبان و افراد مسلح هستند.
سخنگوی وزارت دفاع افزود: نیروهای ارتش به زودی عملیات گسترده‌ ای را درمناطق مختلف ولایات قندوز، تخار و بدخشان ضد طالبان، تروریستها و افراد مسلح آغاز خواهند کرد.
فرمانده عمومی پولیس در زون شمال شرق کشور نیز تاکید می کند که برخی از رسانه های کشور بی اساس و غیر عادلانه از وضعیت امنیتی ولایت قندوز گزارش می دهند.
این اظهارات در حالی صورت می گیرد که در جریان یک هفته گذشته تحرکات مخالفان مسلح دولت در بخش های از ولایت قندوز و سایر ولایت ها بیشتر شده و نگرانی امنیتی وجود دارد.
لوی پاسوال شیر عزیز کامه وال فرمانده عمومی پولیس در زون شمال کشور که در خطوط مقدم جبهه حضور یافته است، می گوید: “نیروهای امنیتی در حال سرکوب مخالفان مسلح دولت هستند.”
آقای کامه وال که در جریان عملیات نظامی در مسیر شاهراه قندوز – خان آباد بازدید کرده، می گوید: “نظامیان افغان پیشروی خوبی در این عملیات دارند و تحرکات طالبان را دفع می کنند.”
اما علیرغم اطمینان خاطری که مقامات امنیتی نسبت به اوضاع قندوز می دهند، ناامنی های اخیر این ولایت و همچنین سقوط چند ولسوالی نشانگر آن است که این ولایت همچنان بی ثبات است و تحرک طالبان و دیگر گروه های مخالف مسلح دولت در آن به قوت خود باقی است. اکنون نگرانی این است که با شدت گرفتن جنگ های فصلی طالبان، این ولایت یک بار دیگر به دست آنان سقوط کند و باشندگان قندوز بار دیگر قربانی هجوم طالبان بر این ولایت باشند.
به هر حال، سقوط ولسوالی قلعه زال و تحرکات طالبان و گروه های تروریستی دیگر در بخش هایی از این ولایت، زنگ خطری است که باید دولت آن را جدی بگیرد. اگر از همین اکنون دولت این تحرکات را به قوت سرکوب نکند، امکان تکرار فاجعه در قندوز بسیار بالا است و بعید نیست طالبان حمله غافلگیرانه دیگری را در مرکز این ولایت راه اندازی کنند.

 


مرگبارترین کشورهای جهان در سال 2016  نمودار

موسسه مطالعات استراتژیک فهرست مرگبارترین کشورهای جهان را در سال 2016 اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ سی‌ان‌ان نوشت؛ موسسه مطالعات استراتژیک در گزارش سالانه خود، تعداد کشته شدگان در درگیری‌های داخلی در جهان را طی سال 2016 مورد بررسی قرار داده که نتیجه آن نشان‌دهنده بدتر شدن وضع امنیت در مکزیک است.
در فهرستی که از 5 کشور مرگبار جهان در سال 2016 اعلام شده، به ترتیب نام سوریه، مکزیک، عراق، افغانستان و یمن به چشم می‌خورد. قرار گرفتن نام سوریه، عراق، افغانستان و یمن در این فهرست چندان دور از ذهن نبود زیرا هرکدام از این کشورها درگیر جنگ داخلی و یا مبارزه با تروریست‌ها هستند؛ اما مکزیک به دلیل وجود کارتل‌های مواد مخدر به دومین کشور مرگبار در جهان تبدیل شده است.
آمارها نشان می‌دهد در درگیری‌های سال 2016، تعداد کشته شدگان سوریه 50 هزار، مکزیک 23 هزار، عراق 17 هزار، افغانستان 16 هزار و یمن 7 هزار نفر بوده است.
“جان چیپمن”، رئیس موسسه مطالعات استراتژیک، در این باره گفت: “این بسیار شوکه‌کننده است که در درگیری‌های مکزیک و با استفاده از سلاح‌های گرم کوچک، این تعداد قربانی برجای مانده است. در عراق و افغانستان که کشته‌شدگانی کمتر از مکزیک دارند، جنگ در جریان است؛ اما درگیری میان قاچاقچیان مواد مخدر در مکزیک تلفاتی به مراتب بیشتر از مناطق جنگ‌زده جهان دارد که اغلب از چشم رسانه‌ها دور می‌ماند.”
قتل نیز عامل مهم دیگری در افزایش قربانیان مکزیکی به شمار می‌رود بطوریکه در 22 ایالت از 32 ایالت مکزیک آمار قتل و آدم‌کشی افزایش یافته است.
کارتل‌های مواد مخدر در مکزیک سالانه بین 19 تا 29 میلیارد دلار درآمد دارند و برای حفظ این سود سرشار، حاضر به حذف هر مانعی از سر راهشان هستند.
با این حال، آمار کلی کشته‌شدگان در درگیری‌های سال 2016 سراسر جهان اندکی کاهش یافته است بطوریکه از 167 هزار کشته در سال 2015 به 157 هزار کشته در سال 2016 رسید. این آمار برای سال 2014، 180 هزار کشته بود.
آمار آوارگان سوری نیز در سال 2016 به 900 هزار، آوارگان عراقی به 234 هزار و آوارگان افغان به 260 هزار نفر رسید.

 

 پس‌لرزه‌های کشف گرایش‌های راست‌افراطی در ارتش آلمان

هر روز جنجال ‌برخاسته از دستگیری یک افسر ارتش آلمان ابعاد جدیدتری می‌یابد. دستگیری این افسر سرنخ کشف یک هسته ‌تروریستی در ارتش آلمان بود. حال برخی از اطلاعات مربوط به برنامه‌های تروریستی این گروه نیز فاش شده است.

موضوع جنجالی کشف یک هسته‌ تروریستی در ارتش آلمان (بوندس‌ور) با نام و پرونده “فرانکو آ.” پیوند خورده است. این فرد عضو یک گروه تروریستی در ارتش آلمان بوده که از جمله قصد ترور یکی از وزیران آلمان را داشته است. نام رئیس جمهور پیشین آلمان، یوآخیم گاوک نیز در لیست ترور این گروه بوده است.

“فرانکو آ.” به عنوان یک پناهجوی سوری تقاضای پناهندگی کرده بود. هدف این افسر آلمانی از این اقدام این بود که پس از دست زدن به اقدامات تروریستی، نوک پیکان تحقیقات پلیس جنایی را متوجه جریانات اسلامگرا بکند.

سه نفر و از جمله دو افسر ارتش آلمان در شمار کسانی هستند که متهم به فعالیت‌های تروریستی شده‌اند. دادستانی کشور اعلام کرده است که این افراد قصد داشته‌اند اقدام عملیات تروریستی مخرب بکنند. هدف از برنامه‌های تروریستی این گروه افراطی و راستگرا دامن زدن به موج بیگانه‌ستیزی در آلمان بوده است.

این افراد چه کسانی بودند؟

سه متهم پرونده “فرانکو آ.” و “عملیات تروریستی” یاد شده عبارتند از:

  • “فرانکو آ.”: این افسر (ستوان یکم) ۲۸ ساله ارتش آلمان از ایالت هسن آلمان می‌آید و در یگان مشترک آلمان و فرانسه در “ایلکیرش” خدمت می‌کرده است. او برای انجام تحقیقات بیشتر در حبس به سر می‌برد.
  • “ماکسیمیلیان ت.”: او نیز گفته می‌شود در برنامه‌ریزی عملیات تروریستی مشارکت داشته است. بر اساس ارزیابی دادستانی آلمان “ماکسیمیلیان ت.” چهره اصلی این گروه تروریستی بوده است. او نیز از ایالت هسن آلمان می‌آید، ۲۷ سال سن دارد و افسر ارتش آلمان است. خواهر او گویا دوست دختر “فرانکو آ.” بوده است.
  • “ماتیاس اف.”: فرد سوم این پرونده است. از شهر اوفنباخ آلمان می‌آید و گمان می‌رود که با دو متهم دیگر در برنامه‌ریزی این عملیات تروریستی مشارکت و همدستی داشته است. او دانشجو است. تعداد زیادی فشنگ ارتش آلمان در خانه او پیدا شده است. احتمال می‌رود که “فرانکو آ.” این فشنگ‌ها را به او داده باشد. فشنگ‌هایی که “فرانکو آ.” به مرور از ارتش آلمان ربوده است. این پرسش که چگونه کسی از جریان کاسته شدن هزاران فشنگ مطلع نشده، هنوز ناروشن مانده است. حکم دستگیری این دانشجو نیز صادر شده است.

اورزلا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان و افزایش انتقادها

برنامه‌آن‌ها چه بود؟

بر اساس ارزیابی منتشر شده دادستانی آلمان، این افراد برنامه داشتند “به جان سیاستمداران ارشد و افراد نام‌آشنای جامعه آلمان که به گمان آن‌ها سیاستی نادرست در قبال خارجیان و پناهجویان داشته‌اند، سوءقصد کنند.”

لیست افرادی که قرار به ترور آن‌ها بوده از جمله شامل رئیس جمهور پیشین آلمان، یوآخیم گاوک و همچنین وزیر دادگستری آلمان، هایکو ماس بوده است.

برنامه از این قرار بوده است که “فرانکو آ.” این حملات تروریستی را انجام دهد. و چون “فرانکو آ.” خود را یک پناهجوی سوری معرفی کرده، پس از انجام این حملات، نوک پیکان اتهامات را متوجه پناهجویان و متقاضیان پناهندگی در آلمان بکند.

وزیر دفاع آلمان و ابهامات بسیار

حال موج انتقاد علیه ارتش آلمان و از این رو علیه وزیر دفاع این کشور، خانم اورزولا فون در لاین به راه افتاده است. وزیر دفاع آلمان اعلام کرده است که موضوع را با جدیت تمام بررسی خواهد کرد. پرسش‌ها و ابهامات بسیاری در رابطه با پرونده “فرانکو آ.” وجود دارند.

بسیاری می‌پرسند که چگونه کسی در ارتش متوجه گرایش‌های افراطی “فرانکو آ.” نشده است؟ چگونه ممکن است کسی متوجه کم شدن هزاران فشنگ نشود؟

از جانب دیگر، فشار بر وزارت کشور آلمان نیز افزایش یافته است. این پرسش مطرح است که چگونه فردی همچون “فرانکو آ.” بدون دانستن یک کلمه عربی می‌تواند به عنوان پناهجوی اهل سوریه تقاضای پناهندگی کند و کسی متوجه نشود؟

حال قرار است پرونده‌۲۰۰۰ متقاضی پناهندگی مجددا مورد بررسی قرار گیرند.

نمایشگاه کتاب تهران, نماد «وطن مشترک» ایران و افغانستان

میراث فرهنگی ایران و افغانستان به عنوان دو میراث‌دار بزرگ “وطن معنوی فارسی” یکی در غرب و دیگری در فلات جغرافیایی ایران آن چنان درهم تنیده که این میراث را همچون مُلکی مُشاع برای این دو ملت همزبان، هم‌فرهنگ و هم‌تبار تبدیل کرده است.

خبرگزاری تسنیم: چند روزی است نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شده و حضور ناشران افغانستانی در بخش بین‌الملل این نمایشگاه بازتاب‌های خوبی به همراه داشته و مورد تحسین بسیاری از چهره‌های ادبی و فرهنگی قرار گرفته است.

«هژیر تهرانی»، فعال ادبی و فرهنگی و عضو انجمن ادبی ایران و تاجیکستان با ارسال یادداشتی به خبرگزاری تسنیم، به حضور افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و تاثیر این حضور در تقویت روابط فرهنگی ایران و افغانستان پرداخته است که این یادداشت را در ادامه می‌خوانیم:

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب در پهنه وطن مشترک و عطرآگین فارسی و محفلی برای افزایش همگرایی‌ها و همدلی‌هاست.

بار دیگر فرزندان مولانا، ابوشکور بلخی، حنظله بادغیسی، رابعه بلخی و ناصرخسرو قبادیانی با انبانی پر از کتاب از پهنه شرقی این وطن به دیدار فرزندان فردوسی، خیام، عطار، صائب، حافظ و سعدی در پهنه غربی آن آمده‌اند.

در دنیایی که همزبانان مختلف به اشکال گوناگون با یکدیگر همکاری کرده و راه را برای گسترش زبان خود در دنیای به شدت رقابتی امروز هموار می‌کنند، حیف است که ما فارسی‌زبانان به عنوان میراث‌داران یکی از کهن‌ترین تمدن‌ها و فرهنگ‌های جهانی که نامداران متعددی را به بشریت پیشکش کرده و نقشی انکارناپذیر در میراث جهانی فرهنگ و تمدن بازی کرده‌ایم، از یکدیگر غافل و دور بمانیم.

میراث فرهنگی ایران و افغانستان به عنوان دو میراث‌دار بزرگ “وطن معنوی فارسی” یکی در غرب و دیگری در فلات جغرافیایی ایران آن چنان درهم تنیده که این میراث را همچون مُلکی مُشاع برای این دو ملت همزبان، هم‌فرهنگ و هم‌تبار تبدیل کرده است، البته که نباید سهم تاجیکستان را نیز در این میان فراموش کرد.

جریان تبادل و اثرگذاری فرهنگی بین این دو کشور برادر تا سال‌های اخیر بیشتر از سوی غرب به شرق آن بود، کتاب‌ها و آثار فرهنگی و علمی پدید آمده در ایران نقش بسزا و شگرفی درشکل‌دهی دنیای فرهنگی همزبانان فارسی زبان  و حتی پشتو زبان افغانستان داشته و میزان آشنایی این افراد گرامی نسبت به محصولات ادبی و فرهنگی تولید شده در ایران برای بسیاری از ایرانیان حیرت‌آور و حتی غیرقابل باور می‌نماید اما در سال‌های اخیر به یُمن نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و فضاهای مجازی تغییر محسوسی در روند و جهت این تبادل فرهنگی بین دو کشور  پدید آمده و کتاب‌خوانان و اهل فرهنگ ایران به آرامی با آثار فرهنگی به وجود آمده در شرق این وطن مشاع فرهنگی یعنی افغانستان آشنا شده و هر سال جویای آثار جدیدتری از آنان هستند.

امسال نیز چند ناشر فعال افغانستانی از جمله انتشارات عرفان(دارای دفتر در تهران و کابل )، خانه کودکان آفتاب و انتشارات احراری هرات با برپا کردن غرفه‌های خود در سالن بین‌الملل نمایشگاه شهر آفتاب به عرضه کتاب و دیگر محصولات فرهنگی از افغانستان پرداخته و باز هم با استقبال چشمگیر مهاجرین افغانستانی ساکن در ایران و بازدیدکنندگان ایرانی روبرو شده‌اند.

10 سال پیش بود که حداکثر آشنایی بسیاری از کتابخوانان ایرانی با ادب و فرهنگ افغانستان بیشتر محدود به کتاب‌های «خالد حسینی» همچون بادبادک‌باز و هزار خورشید تابان بود ، اما اکنون مشتاقان کتاب‌های «اعظم رهنورد زریاب»، «اکرم عثمان»، «حمیرا قادری»، «محمد کاظم کاظمی»، «ابوطالب مظفری»، «خلیل‌الله خلیلی»، «رضا خاوری»، «عتیق رحیمی»، «سید ضیا قاسمی» و دیگر فرهنگیان افغانستان روز به روز بیشتر می‌شود.

انشتارات عرفان با دستی پُر در زمینه تاریخ، فرهنگ و ادب افغانستان پا به نمایشگاه تهران گذاشته است، 160 عنوان کتاب از جمله کتاب‌های  محمدکاظم کاظمی، دیوان اشعار خلیلی‌الله خلیلی و حیدری وجودی( متخلص به نجم العرفا) از شاعران نامدار معاصر افغانستان در کنار کتب تاریخی ارزشمندی چون سراج التواریخ، تاریخ هنر کوشانیان، تاریخ هزاره‌ها و دیگر کتاب‌های تاریخی درباره تاریخ معاصر این کشور همسایه و همزبان، همیشه پای علاقمندان ایرانی را به این غرفه کشانیده است.

خانه کودکان آفتاب به مدیریت نادر موسوی دیگر فعال فرهنگی افغانستانی مقیم ایران که به همراهی دیگر همکارانش گام‌های بلندی را در راه آموزش و پرورش دانش‌آموزان مهاجر افغانستانی در ایران برداشته، امسال علاوه بر ارائه آثار کودک و نوجوان طیف وسیعی از کتاب‌های انتشارات تاک در شهر کابل را به علاقمندان ایرانی پیشکش کرده است، آثاری از اعظم رهنورد زریاب، رمان‌نویس مشهور معاصر افغانستان به همراه آثاری از حمیرا قادری، جواد خاوری و عتیق رحیمی با استقبال خوبی از سوی بازدیدکنندگان روبرو شده است.

همچنین انتشارات احراری هرات به مدیریت عبدالهادی احراری به عنوان پای ثابت نمایشگاه کتاب تهران نیز با دامنه نسبتأ وسیعی از کتاب‌های تاریخی، ادبی، دینی و عرفانی پای به این عرصه فرهنگی گذاشته است.

به هر روی از اهل فرهنگ ایران انتظار می‌رود تا درکنار خرید کتاب‌های ناشران ایرانی به پیشواز برادران و خواهران تاریخی خود در غرفه‌های مخصوص افغانستان نیز شتافته و چند جلدی کتاب فارسی چاپ افغانستان را به سبد محصولات فرهنگی خریداری شده خود بیفزایند چرا که شناخت هرچه بیشتر نیمه شرقی “وطن مشاع  فارسی”  از راه مطالعه این کتاب‌ها امکان پذیرتر می‌شود.

 

 

 

رئیس جمهور ۳۹ ساله فرانسه و مادر و پدرش را بیشتر بشناسیم

والدین ماکرون داکتر هستند. وی فارغ التحصیل دانشگاه علوم سیاسی پاریس و دانشسرای ملی علوم اداری فرانسه است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، همانطور که انتظار می رفت امانوئل ماکرون در دور دوم انتخابات فرانسه مارین لوپن را شکست داد و به قصر الیزه راه یافت. کاندیدای 39 ساله جنبش موسوم به «به پیش» (En Marche) ساعاتی پس از کسب بهترین نتیجه در دور نخست خطاب به هوادارانش گفته بود: «در کمتر از یک سال فضای سیاسی فرانسه را متحول کردیم.»
امانوئل ماکرون در دوران مبارزات انتخاباتی و هنگامی که بسیاری از رقبا کمر به نقد بی رحمانه نظام موجود بسته بودند و حمله به «سیستم» کلید واژه سخنرانی ها شده بود، به وضوح از کارکرد نهادهای موجود در فرانسه و اتحادیه اروپا دفاع کرد.
وی در یک برنامه پربیننده تلویزیونی، در پاسخ به این پرسش که آیا شما جزئی از سیستم هستید؟ گفت: «همه ما عضوی از این نظام و ساختار هستیم؛ هم من و هم شمای مجری که به این جایگاه رسیده اید.»
اخیرا در فرانسه کتابی با عنوان «امانوئل ماکرون، جوانی به این کاملی» درباره زندگی و کار این سیاستمدار 39 ساله منتشر شده است. شاید کارنامه تحصیلی و حرفه ای آقای ماکرون، به خوبی نشانگر آن باشد که چرا بسیاری از رسانه ها و تحلیلگران فرانسه وی را نمونه موفق یک شهروند و برون داد کامل نظام آموزشی، شغلی و سیاسی این کشور به شمار می برند.
امانوئل ماکرون در یک خانواده مرفه به دنیا آمد. پدر و مادرش داکتر هستند. وی فارغ التحصیل دانشگاه علوم سیاسی پاریس و دانشسرای ملی علوم اداری فرانسه است. کارش را با اداره نظارت بررسی بر دارایی آغاز کرد و پس از مدتی به رده مدیریتی بانک بریتانیایی روچیلد رسید.
در سال 2006 به حزب سوسیالست فرانسه وارد شد و پس از پیروزی فرانسوا اولاند در انتخابات سال 2012، ماکرون 34 ساله به عنوان معاون رئیس امور ریاست جمهوری وارد قصر الیزه شد. در سال 2014 و همزمان با ترمیم کابینه آقای اولاند، این عضو جوان حزب به وزارت اقتصاد ارتقا یافت. در دوره دو ساله وزارتش لایحه ای را برای رونق کسب و کار به مجلس فرستاد که با مخالفت تقریبا تمامی احزاب و حتی شماری از نمایندگان حزب سوسیالست مواجه شد.
این لایحه که به «قانون ماکرون» معروف شد، سرانجام و با استفاده از بند 3 ماده 49 قانون اساسی فرانسه — که بنا به تعریف جنبه استثنایی دارد و دست دولت را برای دور زدن پارلمان باز می گذارد- لازم الاجرا شد. میلیون ها فرانسوی علیه «قانون ماکرون» به خیابان ها ریختند. عضو جوان کابینه مانوئل والس در اوت 2016 از مقام خود کناره گرفت اما پیش از استعفا جنبش سیاسی جدید خود با عنوان «به پیش» را به راه انداخته بود.
به گزارش یورونیوز، سیاستمدار جوان اما کهنه کار فرانسه خود را کاندیدای ریاست جمهوری کرد. وی با رد شرکت در انتخابات مقدماتی چپ و راست سنتی فرانسه، علنا اعلام کرد که خط مشی وی و جنبش او «نه چپ نه راست» است.
در دور اول انتخابات و در حالی که جامعه فرانسه بیش از همیشه چند قطبی شده بود، ماکرون با کسب 24/01 درصد آرا، در جایگاه نخست قرار گرفت. اختلاف او با مارین لوپن کاندیدای راست افراطی فرانسه از جبهه ملی کمتر از یک میلیون رای بود. پس از حمایت گسترده احزاب و جریان های سیاسی گوناگون از ماکرون، حالا کم و بیش سناریوی سال 2002 در در دور دوم انتخابات فرانسه محقق شده است: اتحاد اکثریت علیه راست افراطی.
در حالی که جامعه چندپاره فرانسه در دور نخست دست رد به سینه احزاب سنتی و از جمله حزب سوسیالست زد، امانوئل ماکرون برای تشکیل دولت و کسب رای اعتماد مجلس نیاز به یک اکثریت پارلمانی دارد. وی پشتر حمایت جریان میانه رو و سنتی مودم (جنبش دموکراتیک) به رهبری فرانسوا بایرو را به دست آورده است.
به نظر می رسد جوان ترین رئیس جمهوری پنجم فرانسه برای کسب اکثریت پارلمانی می تواند با جناح راست حزب سوسیالیست و جمهوریخواهان میانه رو ائتلاف کند. انتخابات پارلمانی ماه جولای، نخستین سنگ محک برای امانوئل ماکرون در کسوت ریاست جمهوری بدون هراس از مارین لوپن خواهد بود.

 

غنی به ظریف :  دورنمای همکاری کابل-تهران مشخص شود

رییس‌جمهور غنی در دیدار با جواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران که دیروز (یک‌شنبه، ۱۷ ثور) در رأس یک هیأت عالی‌رتبه‌ی آن کشور به کابل آمده بود، گفت ثبات افغانستان نباید قربانی رقابت‌های منطقه‌یی شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه اطلاعات روز: رییس‌جمهور غنی در دیدار با جواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران که دیروز (یک‌شنبه، ۱۷ ثور) در رأس یک هیأت عالی‌رتبه‌ی آن کشور به کابل آمده بود، گفت ثبات افغانستان نباید قربانی رقابت‌های منطقه‌یی شود.
در این دیدار که در ارگ انجام شد، آقای غنی افزود جنگ افغانستان جنگ داخلی نیست و حکومت افغانستان علیه تروریزم از جمله داعش اقدامات جدی انجام داده و اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده شود.
او گفت که گروه‌های تروریستی، دشمنان مشترک دو کشور است و افغانستان هیچ زمانی تروریستان را در آغوش نمی‌گیرد و به‌حیث وسیله استفاده نمی‌کند.
ارگ ریاست‌جمهوری در خبرنامه‌یی نوشته است که در این دیدار هر دو جانب در مورد گسترش بیشتر مناسبات و همکاری‌ها میان دو کشور، گفت‌وگو کردند.
جواد ظریف از گفت‌وگوهای صلح با محوریت افغانستان استقبال کرده و گفته که ایران متعهد به روابط درازمدت و راهبردی با افغانستان است.
آقای ظریف با اشاره به اینکه گروه‌های تروریستی برای هر دو کشور یک خطر است، گفته که ایران همیشه در کنار مردم افغانستان خواهد بود و از حکومت وحدت ملی حمایت می‌کند.
او امنیت در افغانستان را برای امنیت ایران مهم توصیف کرده است.
سفر آقای ظریف در حالی انجام می‌شود که چندی پیش برخی مقام‌های افغان در غرب و جنوب کشور ایران را متهم به همکاری با گروه طالبان کرده بودند. والیان فراه و هلمند گفته بودند که ایران تسلیحات جنگی در اختیار طالبان قرار داده‌ است.
اتهام‌هایی وجود دارد که ایران به‌خاطر خطر داعش از طالبان حمایت می‌کند تا در برابر این گروه استفاده کند.
سه محور همکاری‌ها
رییس‌جمهور غنی همچنان در این دیدار گفته است که افغانستان همکاری‌های خود با ایران را در چند محور مشخص چون؛ بندر چابهار، استفاده از خط‌آهن و توسعه‌ی نقاط سرحدی، گسترش می‌دهد.
او افزوده که ایران و افغانستان باید تهداب روابطی را ایجاد کنند که دورنمای آن در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت، واضح باشد.
به گفته‌ی او، افغانستان آماده‌ی همکاری مشترک در بخش‌های اقتصادی، ترانزیتی و مبارزه با مواد مخدر و همچنان مسایل مرزی با یک نقشه‌ی واضح با ایران است.
از سوی دیگر آقای غنی با تاکید بر اینکه برای افغانستان، ثبات و امنیت مرزهایش اهمیت خاصی دارد، خواستار همکاری ایران در این عرصه شده است.
وزیر خارجه‌ی ایران گفته که کشورش برای همکاری پایدار آمادگی دارد.
در این دیدار عبدالله عبدالله، رییس اجراییه و سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور نیز حضور داشته‌اند.
آقای ظریف همچنان در این سفر به کابل، به‌صورت جداگانه با عبدالله عبدالله و وزیر جارجه دیدار کرد.
ظریف: مشکل آب حل شود
آقای ظریف در دیدار با وزیر خارجه‌ی کشور روی حل موضوع آب میان دو کشور تأکید کرده است.
آقای ظریف در این دیدار بر لزوم همکاری و به نتیجه رسیدن موضوع آب تاکید کرده و «حل این مشکل را به نفع محیط زیست هر دو کشور خوانده است.»
او پس از این دیدار در نشست خبری مشترکی با صلاح‌الدین ربانی گفت که کشورش آماده است در بخش محیط زیست و منبع‌های آبی با افغانستان همکاری کند.
اظهارات ظریف در مورد حل مشکلات آب میان دو کشور در حالی‌ است که ساخت بند سلما در هرات و اخیراً آغاز کار بخش سوم بند کمال‌خان روی دریای هلمند، ایران را نگران کرده است.
تأکید ظریف و ربانی بر مبارزه‌ی مشترک با گروه‌های تروریستی
همچنان وزیران خارجه‌ی دو کشور بر مبارزه‌ی مشترک کشورهای منطقه در برابر تروریرم تاکید کردند.
ربانی گفت که تروریسم و افراط‌گرایی تهدید مشترکی برای افغانستان، ایران و دیگر کشورهای منطقه و جهان است و نیاز به مبارزه‌ی مشترک دارد.
جواد ظریف در مورد گروه‌های تروریستی طالبان، داعش و سایر گروه‌های تروریستی گفت که موضع هیچ کشوری شاید به نزدیکی موضع ایران و افغانستان نباشد.
آقای ظریف بیان داشت که تروریسم خوب و بد ندارد، همه‌ی گروه‌های تروریستی خطرناک‌اند و در برابر این گروه‌ها به مبارزه‌ی جدی و تشریک مساعی کشورها نیاز است.

 

پایان خصومت بین کوریائی شمالی و جنوبی

درخواست کوریائی شمالی از کوریائی جنوبی برای پایان خصومت

در آستانه ای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کوریائی جنوبی، کوریائی شمالی از سئول خواست تا به دوره خصومت در مناسبات دو کشور پایان داده شود.

اسپوتنیک به نقل از العالم، پیونگ یانگ در حالی که یک روز به برگزاری رسمی انتخابات ریاست جمهوری کوریائی جنوبی باقی مانده است تاکید کرد که نباید دشمنی ها را ادامه داد.
روزنامه «رودونگ سینمون» ارگان حزب حاکم کار کوریائی شمالی روز دوشنبه با انتشار این خبر، مسبب افزایش خصومت میان دو کشور را سیاست های محافظه کارانه دولت سئول دانست که در بیش از یک دهه گذشته زمام امور این کشور را در اختیار داشته اند.
این نشریه تاکید کرده است که رقابت های سیاسی و نظامی با روی کار آمدن محافظه کاران میان دو کوریا شدت گرفته است.
فردا سه شنبه، میلیون ها کوریائی به طرف صندوق های رای می روند تا در یک انتخابات زودهنگام جانشین «پارک گئون هی» تنها زن رئیس جمهور را که با استیضاح و حکم ستره محکمه برکنار شد، انتخاب کنند.
خبرگزاری یونهاپ از کوریائی جنوبی نوشته است که بر اساس تازه ترین نظرسنجی ها «مون جائه این» نامزد حزب دموکرات از احزاب مخالف پیشرو دیگر نامزدهاست.
او در شعارهای تبلیغاتی خود گفته است، قصد دارد روابط بهتری با کوریائی شمالی برقرار کند و با این کشور وارد گفت و گو و مشوره شود.
در ادامه گزارش ارگان حزب کار کوریائی شمالی تاکید شده است: مردم کوریائی جنوبی فریاد صلح بر می آورند اما محافظه کاران به دنبال رویارویی هستند و اینجاست که باید به تاریخ حکومت آنها پایان داد و روابط خصمانه را تمام کرد.
امروز وزارت دفاع کوریائی جنوبی هم با انتشار اعلامیه ای تاکید کرد که نیروهای مسلح این کشور پیش از انتخابات به حال آماده باش درآمده اند و با هر تحرک و تهدید احتمالی کوریائی شمالی مقابله خواهند کرد.
کوریائی شمالی و جنوبی پس از جنگ خونین سالهای 1950 تا 19533 میلادی و پایان حاکمیت جاپان بر کوریا، تاکنون موفق به امضای پیمان صلح نشده اند و شرایط آنان به همین دلیل، همچنان در وضعیت سرد و شکننده ای قرار گرفته و گاهی تا سرحد شروع مجدد جنگ پیش رفته اند

 

پیام تبریکی پوتین به رهبران کشور های مشترک المنافع، و گرجستان و اوکراین

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه 72 مین سالگرد پیروزی در جنگ بزرگ میهنی علیه آلمان نازی را به رهبران کشور های مشترک المنافع تبریک گفت.

ه گزارش اسپوتنیک به نقل از کانال TV Center  روسیه، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به رهبران کشورهای آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، آبخازیا، اوستیای جنوبی و همچنین به مردم گرجستان و اوکراین 72 مین سالگرد پیروزی در جنگ بزرگ میهنی علیه آلمان نازی را تبریک گفت.

در متن این پیام آمده است: “ولادیمیر پوتین رییس جمهور در پیام تبریک خود خاطر نشان کرده است که روز پیروزی یک تاریخ مقدس و نماد قهرمانی بی مثال پدران و پدربزرگان ما است، که در کنار هم در جبهه های جنگ ایستاده و برای نجات میهن و تمام بشریت از شر فاشیسم جان فشانی کرده اند”.

ولادیمیر پوتین به ویژه خاطر نشان کرد که مبارزه مشترک ما علیه هرگونه تحریف تاریخ و توجیه جنایات فاشیم و نازیسم، بهترین شکل احترام به این مبارزان آزاده است.

رییس جمهور روسیه ابراز اطمینان کرد که سنت دوستی برادری و کمک رسانی به یکدیگر در بحبحه جنگ بنیان نهاده شده و امید ما برای توسعه شراکت و اتحاد و همچنین تعاملا کشورهایمان در تامین ثبات و امنیت منطقه است.

ولادیمیر پوتین در مقابل کهنه سربازان جنگ سرتعظیم فرودآورده و برای آنان سلامتی، سعادت و عمر طولانی آرزو کرد

 

 

ماکرون پیروز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شد

امانوئل ماکرون در دور دوم و نهایی انتخابات ریاست جمهوری رقیب خود مارین لوپن را شکست داد. ماکرون جوانترین رئیس جمهوری فرانسه در تاریخ این کشور است.

یافته های ابتدائی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نشان می دهند که مانوئل ماکرون از مجموع آرا در میان ۶۵ تا ۶۶ درصد آرا را بدست آورده است. از جانب دیگر این نتایج می رسانند که مارین لوپن در میان ۳۳ تا ۳۴ درصد آرای رایدهندگان را از آن خود کرده است.
ماکرون در نخستین دقایق، پس از اعلام نتایج انتخابات گفت که “نیروی جدید سیاسی را تشکیل می دهد”. اندکی بعدتر از اعلام نتیجه، رهبران برخی از کشورها با فرستادن پیام های تبریکی از پیروزی ماکرون استقبال کردند. سخنگوی انگلا مرکل صدراعظم آلمان گفته است که پیشی گرفتن ماکرون یک “پیروزی برای اروپای قوی و متحد” تلقی می شود.
دفتر ترزا می، نخست وزیر بریتانیا با فرستادن ایمیلی عنوان رئیس جمهور منتخب فرانسه اعلام کرد: «نخست وزیر بریتانیا صمیمانه ترین تبریکات خود را حضور ماکرون رئیس جمهور منتخب فرانسه تقدیم می کند. فرانسه یکی از متحدین نزدیک ما بوده و ما مشتاقانه در انتظار همکاری با رئیس جمهور جدید در طیف گسترده ای از اولویت های مشترک مان می باشیم».

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده نیز در صفحه تویتر خود، پیروزی ماکرون را مبارک باد گفته افزوده  که در پی همکاری مشترک با رئیس جمهور منتخب فرانسه می باشد.
فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه نیز پیروزی ماکرون، به عنوان جانشین خود را تبریک گفته است. در پیام اولاند آمده است: «پیروزی چشمگیر ماکرون تائید می کند که اکثریت مطلق فرانسوی ها خواستار گردآمدن در اطراف جمهوری بوده، علامت دلبستگی خود را با اتحادیه اروپا ابراز داشته و همچنان باز بودن فرانسه به سایر جهان را نشان دادند».
امانوئل ماکرون جوانترین رئیس جمهور در تاریخ این کشور بوده که حتی رکورد لویی ناپلئون بناپارت را نیز شکست داد. لویی بناپارت پس از انقلاب ۱۸۴۸ فرانسه در سن ۴۰ سالگی در نخستین انتخابات این کشور پیروز شده بود.

مراکز رایدهی به ساعت ۸ صبح به وقت محلی در فرانسه باز گردیدند. گفته می شد در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۴۸ میلیون فرانسوی برای انتخاب رئیس جمهور آینده کشورشان پای صندوق های رای خواهند رفت.

حامیان مانوئل ماکرون پس از پیروزی نامزد محبوب شان

وزارت داخله فرانسه گفته بود که میزان اشتراک رایدهندگان تا چاشت روز یکشنبه به وقت اروپای مرکزی، ۲۸.۲۳ درصد بوده است. این میزان در مقایسه با انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ اندکی کاهش را نشان می دهد. در انتخابات سال ۲۰۱۲، این میزان ۳۰.۶۶ بود. اما میزان مشارکت مردم در انتخابات فرانسه تا ناوقت بعد از ظهر به ۶۵ درصد رسید. این رقم نسبت به انتخابات گذشته ریاست جمهوری، کاهش بیش از ۶ درصدی را در زمان مشابه نشان می دهد. قرار است روند رایدهی ساعت ۸ شب به وقت محلی پایان یافته و اندک بعدتر نتایج قسمی نیز اعلام گردد.

میزان اشتراک کنندگان دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری اندکی کاهش نسبت به دور اول را هم نشان می دهد. با این همه اشتراک کلی رایدهندگان در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بیشتر از ۷۴ درصد بوده است.

در جریان رایدهی، یک نظر سنجی تازه از رایدهندگان نشان داد که احتمالا امانوئل ماکرون ۳۹ ساله از مارین لوپن پیشی می گیرد. یک رسانه بلجیمی (RTBF) گزارشی را به نشر رساند و گفت، پیشبینی ها نشان می دهند که ماکرون احتمالآ بیش از ۶۰ درصد آرا را در داخل فرانسه و قلمرو این کشور در نقاط دیگر جهان از آن خود کند.

پیش از این امانوئل ماکرون گفته بود که در صورت پیروز شدن در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو، به مواردی چون ادغام بیشتر در اتحادیه اروپا، تقویت واحد پولی یورو، نظام اقتصادی لیبرال، انعطاف پذیری در استخدام کارگران، سرعت بخشی روند بررسی پرونده پناهجویان، حفاظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و همکاری نزدیک با پیمان ناتو، تمرکز خواهد کرد.

طرفداران ماکرون پیروزی نامزد دلخواه خود را جشن گرفتند.

از سوی دیگر، مارین لوپن خطوط اساسی برنامه های آینده اش را، راه اندازی همه پرسی برای خروج فرانسه از اتحادیه اروپا، برگشت به واحد پولی فرانک، حمایت از تولیدات داخلی، اولویت دهی به فرانسوی ها در استخدام یا “فرانس فیرست”، توقف مهاجرت به فرانسه، بستن مرزها، بیرون شدن از پیمان ناتو و برقراری روابط نزدیک با ترامپ و پوتین مطرح کرده بود.
ستاد انتخاباتی امانوئل ماکرون ناوقت روز جمعه گفت که آن ها قربانی حمله “وسیع و هماهنگ شده” هکرها (رخنه گران) قرار گرفته اند. یک منبع نزدیک به سارنوالان پاریس در گفتگو با خبرگزاری فرانسه بعد از ظهر امروز (یک شنبه) گفت که بررسی  ها در خصوص چگونگی هک شدن ایمیل های ستاد انتخاباتی مانوئل ماکرون که در رسانه های اجتماعی به دوران گذاشته شده بود را آغاز کرده اند. این مطلب دقایقی بعدتر از طرف مقامات فرانسوی نیز تائید گردید.
به دلیل جلوگیری از احتمال فعالیت های تروریستی، هزاران سرباز و پولیس در محلات رایدهی این کشور به ماموریت گماشته شدند. گفته می شود که رقم این نیروها به ۵۰ هزار تن می رسید.
خبرگزاری ها/ ا. ج

 

پاپانتخاب نام مادر” برای بمب شرم آور است

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان استفاده از واژۀ «مادر» برای اشاره به یک بمب ساخت امریکا را محکوم کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین، پرس تی وی می نویسد؛ پاپ فرانسیس در جمع دانشجویان به انتقاد از بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای تولیدی امریکا موسوم به (جی‌بی‌یو-43) که واشنگتن آن را «مادر بمب‌ها» نامیده است، پرداخت.
رهبر کاتولیک‌های جهان با اشاره به این بمب که از آن به‌عنوان قوی‌ترین سلاح غیرهسته‌ای در زرادخانۀ امریکا نام‌برده می‌شود، گفت: «زمانی که این نام را شنیدم، شرمنده شدم.»
وی گفت: مادر موجودی است که حیات می‌بخشد و این در حالی است که این بمب مرگ افراد را رقم می‌زند و ما آن مادر می‌خوانیم. چه در حال وقوع است؟
این بمب که برای اولین بار در حملۀ اخیر امریکا در شرق کشور جنگ‌زده افغانستان استفاده شد،

 

“شهرستان قلعه زال ولایت کندز به دست طالبان افتاد”

مقام های محلی گفته اند که شهرستان قلعه زال ولایت کندز به دست طالبان سقوط کرده است. گفته می شود که در حین زد و خوردها شورشیان متقبل تلفات زیادی شده اند. اما یک نماینده پارلمان ازکندزمی گوید که این شهرستان سقوط نکرده است.

یک مقام محلی در ولایت کندز که نخواست نامش فاش شود در گفتگویی با دویچه وله گفت که صبح امروز شنبه ۱۶ ثورشهرستان قلعه زال ولایت کندز به دست طالبان افتاده است. او گفت که مخالفین تلفات زیادی دیده اند. همچنان به نیروهای امنیتی نیز تلفاتی وارد شده اما ارقام آن تاکنون مشخص نیست.

درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان از شب گذشته در شهرستان قلعه زال ولایت کندز شدت گرفته است. طالبان از گذشته نیز در بخش هایی از این شهرستان حضور داشتند.

مقام یاد شده  به دویچه وله گفت:” عملیات هایی که تا کنون از سوی نیروهای امنیتی برای بیرون راندن طالبان ازاین ولسوالی انجام شده بود نتیجه یی نداد و نیروهای امنیتی نتوانستند پیشروی کنند و بالاخره از طرف شب نیروهای مخالفین در نزدیکی پسته های امنیتی مرکز شهرستان جا به جا شدند و حملاتی را آغاز کردند و در نتیجه دو روز جنگ توانستند این ولسوالی را سقوط دهند”.

او در مورد اهمیت استراتژیک این شهرستان می گوید که شهرستان قلعه زال به شهرستان های دیگر راه دارد و مخالفین می توانند از این طریق بالای شهرستان های دیگر نیز حملاتی داشته باشند.

اما عبدالودود پیمان نماینده مردم کندز در مجلس نمایندگان افغانستان می گوید که شهرستان قلعه زال به دست طالبان سقوط نکرده است بلکه چند پوسته امنیتی دولتی سقوط کرده و جنگ در نزدیکی ساختمان شهرستان جریان دارد.

سال گذشته نیز شهرستان قلعه زال به دست طالبان افتاده بود.

پ.ع / ر.ر

 

بیجاشدگان داخلی در ولایت کندز در میدان جنگ گیرمانده اند

سازمان های مددرسان بین المللی به نقل از مردم محلی گزارش دادند که صدها خانواده فراری از جنگ در ولسوالی قلعه زال در منطقه دشت آبدان در ولایت کندز در میدان جنگ میان شورشیان طالبان و نیروهای دولتی گیرمانده اند. دویچه وله در این زمینه با خالد احمد حسینی مشاور حمایت و دادخواهی هیات ناروی برای مهاجرین در افغانستان مصاحبه کرده است.

هواپیمای اف 35 ساخت امریکا بعید است بتواند در مقابل سوخوی 35 ساخت روسیه مقاومت کند.

به گزارش اسپوتنیک، هواپیمای اف 35 ساخت امریکا بعید است بتواند در مقابل سوخوی 35 ساخت روسیه مقاومت کند. دیو ماجومدار تحلیل گر مجله «نشنال اینترست» ضمن بیان این نکته گفت که تولیدات شرکت «لوک هید مارتین» توان مقابله هوایی با سوخو را ندارند.

به گفته وی، این شرکت در آینده بسیار دور شاید بتواند تمام امکانات و تجهیزات هواپیماهای جنگنده نسل پنجم خود را تغییر دهد. امروز بیشتر کشورها در حال به روز رسانی و تکمیل مدل های قبلی خود هستند. به اعتقاد وی در روسیه بیشتر روی سوخوی 35 اس کار می شود که مدل کاملا به روز و جایگزین سوخوی 27 است.

با این حال، هواپیمای فوق پیشرفته اف 35 باید از درگیری رودررو با سوخوی 35 خودداری کند. اگر این هواپیما با سوخوی 35 روبرو شود، توان مقابله خواهد داشت؟ قطعا مجبور می شود مسیر خود را تغییر داده و از اف 22 و اف 15 درخواست کمک کند.

شانس نجات این هواپیمای امریکایی فقط در تغییر بخش الکترونیکی عرشه فوق پیشرفته آن است. استفاده درست از تجهیزات الکترونیکی در داخل اتاق فرمان و پایین آوردن ردیابی در رادار به انجام ماموریت آن کمک می کد اما در برای درگیری رودررو ضعیف است.

خلبان اف 35 مجبور است به هر قیمتی از دوئل با سوخو خودداری کند.

 

اختلاف نظر کاخ سفید با اف بی آیروسیه – بزرگترین تهدید در جهان نیست

“جیمز کومی” رئیس اف بی آی در اظهارات خود در مجلس سنا، روسیه را به “مداخله” در سیاست آمریکا متهم نمود.

در واقع، به عقیده رئیس اف بی آی، روسیه “بزرگترین تهدید در میان دیگر ملت های جهان” محسوب می گردد، زیرا در مقابل دموکراسی آمریکا ایستاده است، روسیه به طور عمدی و هدفمند این کار را انجام می دهد.
در همین راستا، شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید مخالفت خود را با اظهارات جیمز کومی درباره “مداخله” روسیه در روند سیاسی آمریکا” اعلام داشت. به عقیده اسپایسر این سخنان تنها اظهار نظر FBI می باشد.

 

 

 

Updated: می 13, 2017 — 12:01 ق.ظ