غنی، حق و قدرت برکناری من را ندارد

 

غنی، حق و قدرت برکناری من را ندارد

من مجبور هستم به تمام کسانیکه به من رای دادند جواب داشته باشم و همگی اخطار می دهند که اگر حکومت در این قسمت اشتباه کرده یا اشتباه خود را پس بگیرد یا اگر هر چه که دل شان شد بخواهند انجام بدهند

احمدضیا مسعود، دقایقی قبل در یک نشست خبری در خصوص حکم عزل خود از سوی ریاست جمهوری به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی در حالی از سمتش برکنار می شود که در این اواخر در برخی از محافل سیاسی از عملکردهای حکومت وحدت ملی انتقاد می کرد اما در فرمان جدید رییس جمهور مبنی بر برکناری وی، توضیحاتی ارایه نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، احمدضیا مسعود، نماینده برکنار شده ی رییس جمهور غنی در امور اصلاحات و حکومتداری خوب در این نشست گفت: حکومت وحدت ملی متشکل از همه گروه ها، احزاب و ائتلاف های سیاسی است و با مشارکت گروه های مختلف سیاسی این حکومت بوجود آمده است.

مسعود گفت: اینکه این ائتلاف ها چطور شکل گرفت و حکومت چطور تشکیل شد بخاطر تعهدات کتبی میان ائتلاف ها بوده است. تعهدات کتبی این را می رساند که هیچ گروهی حق ندارد که گروه دیگر را حذف و یا از ساختار سیاسی عزل کند.

نماینده برکنار شده رییس جمهور، در خصوص انتخابات گذشته وضاحت داد: بر همه معلوم است که حکومت وحدت ملی به چه قسمی شکل گرفت که از طریق یک انتخابات شفاف و آزاد به وجود نیامد. تقلبات انتخاباتی صورت گرفت و مساله به یک بحران بزرگ سیاسی تبدیل شد و همه بر این عقیده شدند که چطور یک حکومت مصلحتی را بوجود بیاورند که سبب بی ثباتی سیاسی و مشکلات جانبی نشود.

وی افزود: مشارکت ما در سال 2014 در انتخابات ریاست جمهوری بخاطر این بود که بی ثباتی سیاسی در کشور بوجود نیاید و شاهد جنگ داخلی نباشیم. هدف از مشارکت جلوگیری از جنگ داخلی و قومی نشدن سیاست در کشور بود. نظر به همان تعهدات کتبی و خصوصیاتی که در تشکیل حکومت وحدت ملی وجود دارد، رییس جمهور هیچ حقی ندارد که من را از موقفم عزل کند.

مسعود، خطاب به رییس جمهور گفت: چون حکومت مصلحتی بود، هر گروه سیاسی که در انتخابات شرکت کرده بود، نباید از حکومت خارج شود و رییس جمهور یا هر کس دیگری که این کار را بکند، زمینه را برای بی ثباتی سیاسی و جنگ داخلی آماده می سازد.

وی افزود: اگر رییس جمهور شوق بی ثباتی و ناامنی را در کشور دارد و باز به سمت جنگ های داخلی برویم و نتوانیم مراحل پیشرفت اقتصادی و اجتماعی را طی کنیم، به خودشان مربوط است اما من به ایشان می گویم که آقای غنی زمینه را برای بی ثباتی سیاسی دیگر آماده نساز و بخاطر اینکه این مردم تحمل و طاقت بی ثباتی سیاسی، ناامنی و جنگ داخلی را ندارند.

نماینده سابق رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب به رییس جمهور گفت: اینکه شما مرا عزل و حذف کردید، نه قدرت این کار را دارید و نه این حق را دارید. خواهش من این است که ایشان این فرمان را پس بگیرد و به مردم اعلام کند این فرمان، یک فرمان فاقد محتوا و معنا بوده است و زمینه بی ثباتی را در کشور مهیا می سازد.

مسعود گفت: در شرایطی هستیم که واقعا به ثبات ضرورت داریم، تمام اقوام افغانستان از طریق ما مشارکت سیاسی در تشکیل حکومت وحدت ملی داشته اند.
وی، درخصوص دلایل برکناری خود توضیح داد: من خودم هم نمی دانم که دلیل برکناری ام چه هست! نه با من مشورتی شده و نه گناهم به من گفته شده است و نه با داکتر عبدالله به حیث رییس اجرایی کشور کوچکترین صحبتی نشده است. حقیقت این است که یک نفر می خواهد آنچه میل خودش است را به سر ملت تحمیل کند که این درست نیست.

نماینده فوق العاده رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب افزود: من مجبور هستم به تمام کسانیکه به من رای دادند جواب داشته باشم و همگی اخطار می دهند که اگر حکومت در این قسمت اشتباه کرده یا اشتباه خود را پس بگیرد یا اگر هر چه که دلشان شد بخواهند انجام بدهند ما از آن جلوگیری می کنیم .

مسعود افزود: ما به همه گفته ایم که در جاهای خود باشند و فعلا مصروف رایزنی هستیم. از تمام ولایت ها و ولسوالی ها شخصیت های کلان در حال آمدن به کابل هستند و از تمام نهادهای جامعه مدنی، جوانان و اقشار مختلف قومی بخاطر پیدا کردن یک راه معقول مشورت می خواهیم.

 

شکنندگی امنیتی و سیاسی افغانستان

عوامل مختلف به تشدید خشونت‌ها در افغانستان انجامیده است. شکنندگی سیاسی بعد از ایجاد حکومتِ وحدت ملی در پی اختلاف‌های رهبران سیاسی در کشور و نبود یک اجماع ملی در قضایای کلان زمینه را برای رشد گروه‌های افراطی و نفوذ آن‌ها در مناطق مختلف افغانستان میسر ساخته است. تازه‌ترین گزارش گروه بحران نیز ثبات سیاسی در افغانستان را شکننده و متزلزل توصیف می‌کند. یافته‌های این نهاد بین‌المللی نشان می‌دهد که تقسیم قدرت در افغانستان که بر حسب سهمیه صورت می‌گیرد به یک جریان قومی تبدیل شده و شایسته‌سالاری در نظر گرفته نمی‌شود. این نهاد هشدار می‌دهد که اگر مشکل شکنندگی سیاسی در افغانستان حل نشود، دامنه‌ی ناامنی و جنگ در کشور بیشتر خواهد شد.
در بخش نظامی هم گزارش گروه بحران حکایت از جناح‌گرایی در صفوف نیروهای امنیتی دارد که باعث شده فعالیت‌های نیروهای امنیتی به گونه هم‌آهنگ و پر قدرت در مقابل شورشیان ظاهر نشود. چندی پیش نیز بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان یا سیگار از شواهدی سخن گفت که نشان می‌دهد شماری از نیروهای امنیتی افغانستان سلاح و مهمات خود را به گروه طالبان می‌فروشند. این نهاد گفته است که چنین اقداماتی نه تنها مشروعیت کمک‌های امریکا به ارتش افغانستان را زیر سوال می‌برد بلکه طالبان را نیز به زیر مجموعه زنجیره‌ای کمک‌های امریکا مبدل ساخته است. در سوی دیگر بارها گزارشگران محلی «عقب‌نشینی»‌های تأکتیکی نیروهای امنیتی را به باد انتقاد گرفته و گفته‌اند که بعد از خروج نیروهای ارتش مقدار قابل ملاحظه‌ای از مهمات و سلاح در دست گروه‌های شورشی می‌افتد.

 

نفوذ بیشتر روسیه و ایران در افغانستان

شاید اگر رابطه روسیه و ایران با طالبان را از جدی‌ترین نگرانی‌ها در بین اقشار مختلف مردم افغانستان عنوان کنیم، غلو نکرده‌ایم. برای اولین بار زمزمه‌های رابطه طالبان با ایران بعد از کشته‌شدن ملا اختر منصور که از ایران به سوی کویته در حرکت بود، به وجود آمد. رفت و آمد رهبر طالبان به ایران سوالی بود که در ۲۱ ماه می‌سال گذشته و با کشته‌شدن جانشین ملا عمر در محافل سیاسی و رسانه‌های  افغانستان مطرح شد، اما هرگز جواب دقیق نیافت.
پیش از این نیز ضمیر کابلوف، فرستاده رییس جمهور روسیه به افغانستان از وجود «تماس» بین روسیه و گروه طالبان پرده برداشته بود. اما مقام‌های ارشد روسی بارها گفته‌اند که از دولت مرکزی افغانستان پشتی‌بانی می‌کنند و موجودیت تماس را تنها در حد کمک به روند صلح عنوان کرده‌اند. تردید در نیت روسیه برای افغانستان بعد از آن افزایش یافت که این کشور گفت‌وگوهای سه جانبه (چین، روسیه و پاکستان) را بدون حضور افغانستان دایر کرد و خشم مقام‌های افغانستان را بر انگیخت.
تحلیل‌گران سیاسی معتقد اند که از یک سو افزایش فعالیت‌های گروه داعش در افغانستان و گسترش دامنه ناامنی به ولایت‌های شمال و از سوی دیگر ناتوانی دولت مرکزی در جلب اعتماد روسیه و ایران باعث شده که این کشورها راه‌های بدیلی را برای مقابله با داعش در افغانستان پیدا کنند. هر چند مقام‌های امریکایی اخیراً گفته‌اند که روسیه در صدد آن است تا با تضعیف دولت مرکزی، از قدرت یافتن امریکا در این کشور جلوگیری کند. جنرال نیکلسون فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان که در سنای امریکا صحبت می‌کرد گفت که «روسیه در حال مشروعیت‌بخشیدن عمومی به طالبان است» و اقدامات ایران و روسیه را به هدف تضعیف ایالات متحده و ناتو عنوان کرد. اقدامات اخیر روسیه در پیوند به افغانستان در حالی شدت می‌گیرد که بسیاری از شهروندان و حتا صاحب نظران سیاسی از بهر تقابل روسیه و امریکا در افغانستان نگران استند و از راه‌اندازی یک جنگ نیابتی دیگر در کشور هشدار می‌دهند.
ابهام در سیاست امریکا در باره افغانستان و بی‌توجهی جامعه بین‌المللی به معضلات امنیتی افغانستان پیامد‌های ناگواری در منطقه و جهان به وجود خواهد آورد. بستر مناسب برای مخفی‌شدن و انجام فعالیت‌های تروریستی در مناطق کوهستانی افغانستان، کشت و تولید مواد مخدر برای سرباز‌گیری و هزینه‌کردن برای جنگ و امکان بروز جنگ‌های نیابتی از عواقب خطرناک بی‌توجهی جهان در قبال قضایای افغانستان است که پیشتر بسیاری از کنشگران و تحلیلگران سیاسی از بابت آن هشدار داده‌اند.
در چنین مقطع، همه چشم‌ها به طرف سفر جنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ به افغانستان دوخته شده است تا با بررسی اوضاع افغانستان و ارایه گزارش به رییس جمهور امریکا، سیاست این کشور در باره‌ی افغانستان واضح و بلاتکلیفی به وجود آمده حل شود.

 

پاکستان منافع خود در افغانستان را از طریق جنگ نیابتی دنبال نکند

مشاور شورای امنیت ملی آمریکا که به منظور رایزنی با مقامات افغان به کابل سفر کرده است از پاکستان خواسته تا به جای جنگ نیابتی از طریق سیاسی منافع خود در افغانستان را دنبال کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «مک مستر» مشاور شورای امنیت ملی آمریکا به منظور بازبینی رویکرد دولت ترامپ در قبال افغانستان روز گذشته از کابل دیدار کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا درباره اتهامات مداخله دولت پاکستان به «طلوع‌نیوز» گفت که بهتر است پاکستان منافع خود در افغانستان و سایر کشورها را از طریق سیاسی دنبال کند و از گروه‌های افراطی استفاده نکند.

وی افزود:«ما برای سال‌ها امید داشتیم تا رهبران پاکستان درک کنند که مبارزه با گروه‌های تروریستی بدون در نظر داشتن تفکیک، به نفع این کشور است».

مک مستر ادامه داد که رهبران دولت پاکستان بهتر است منافع این کشور را از طریق گروه‌های نیابتی که دست به خشونت می‌زند دنبال نکنند.

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین در توجیه استفاده از مادربمب توسط نیروهای آمریکایی علیه داعش، گفت: این گروه تروریستی از مرد و زن افغان قربانی می‌گیرد و وجود چنین گروهی را تحمل نمی‌کنیم.

وی در تلاش برای منحرف کردن افکار عمومی از نقش اصلی آمریکا در تشکیل گروه‌های تروریستیاظهار داشت که گروه تروریستی داعش تهدیدی برای تمام مردم متمدن محسوب می‌شود. پس آمریکا با افغانستان در جنگ طولانی همراه می‌شود تا افراد وابسته به داعش در این کشور با شکست روبرو شود.

مک مستر از طالبان خواست تا به روند صلح بپیوندند تا بخشی از روند سیاسی افغانستان باشد.

روز گذشته «زلمی خلیل‌زاد» دیپلمات ارشد آمریکایی در موسسه مطالعاتی «هدسن» نیز گفت که مک مستر برای تعیین رویکرد جدید آمریکا در افغانستان و ارائه مشاوره به ترامپ در این مورد از کابل، دهلی و اسلام‌آباد دیدار خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه پناهگاه‌های امن تروریست‌ها در پاکستان باعث بحران موجود در افغانستان است از مک مستر خواست تا در این مورد با اسلام‌آباد کوتاه نیامده و پیامی جدی را مبنی بر عدم تحمل دولت آمریکا از وجود این پناهگاه‌ها به اسلام‌آباد برساند.

 

آیا پایان تاریخ مصرف تروریزم فرارسیده است؟

آوا : جنرال مک‌مستر؛ مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ؛ رئیس جمهوری امریکا که در یک سفر منطقه‌یی قرار دارد، ابتدا از افغانستان دیدار کرد و سپس به پاکستان رفت. مک مستر در دیدار با مقام های ارشد حکومت افغانستان، در مورد مناسبات افغانستان و امریکا در عرصه‌های مختلف امنیتی، مبارزه با تروریزم، مسایل منطقه‌ای، اقتصاد و توسعه گفتگو کرد، اما آنچه این سفر را مهم و برجسته ساخته، گفتگوهای دو طرف بر روی یک برنامه چهارساله امنیتی در افغانستان است و حکومت افغانستان پیش نویس چنین برنامه یی را به مک مستر ارائه کرد و خواستار کمک‌های امنیتی شد. در این زمینه، رییس اجراییه حکومت می گوید که دولت امریکا در حال نهایی کردن پالیسی خود در مورد افغانستان است و مک مستر خواست تا به صورت مستقیم، اطلاعات دست اول را از وضعیت این کشور به دست بیاورد.
برخی کارشناسان می گویند که مک مستر؛ مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، همان مواضعی را تکرار کرده است که پیش از این نیز بارها از زبان سیاستمداران، مقام های اجرایی و فرماندهان نظامی خارجی به ویژه امریکایی شنیده شده است. به این ترتیب، مواضع آقای مک مستر، عملا تحول تازه ای محسوب نمی شود و جز تکرار مکررات، حامل هیچ پیام جدیدی نیست؛ اما با این وجود، این انتظار وجود دارد که دولت به رهبری دونالد ترامپ، سنت های سنگ شده پیشین در سیاست خارجی امریکا در عرصه مبارزه با تروریزم و جنگ افغانستان را بشکند و با این دوسیه سنگین با آینده ای مبهم و ناروشن، برخوردی عملگرایانه و واقع بینانه ای داشته باشد. این همان انتظاری است که وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ آن را به وجود آورده و وسیعا به این انتظار، دامن زده است.
با این وجود، آیا می توان امیدوار بود که ترامپ یکبار برای همیشه، بر تاریخ مصرف تروریزم، مهر پایان بزند و به این ترتیب، به استفاده ابزاری از این ببر کاغذی و هیولای برساخته در جهت تعمیم و گسترش سلطه نظامی و سیاسی امریکا بر کشورهای ضعیف و تأمین و تحقق هژمونی ایالات متحده بر جهان اسلام، پایان دهد؟
این پرسشی است که به عقیده منتقدان، هنوز نمی توان به آن قاطعانه پاسخی مثبت یا منفی داد؛ اما با توجه به مواضع اخیر مشاور امنیت ملی رییس جمهوری امریکا، این انتظار وجود دارد که پایان تاریخ مصرف تروریزم فرارسیده باشد و امریکا دست کم یکبار، این نیاز همراه با هشدار و کلیشه ای افغانستان را جدی بگیرد که تروریزم خطری برای صلح و ثبات همه جهان است و آینده چندین نسل از جامعه بشری را با چالش و تهدید رو به رو کرده است.
اما افزون بر مواضع تکراری مقام های دیروز و امروز امریکایی در خصوص چشم انداز آینده مبارزه با تروریزم در افغانستان، یکی دیگر از موضوعاتی که ابراز موضع مشاور امنیت ملی ترامپ را از اعتبار و اطمینان لازم، عاری می سازد، قدرت امریکا در سلب آسایش و امنیت و مصونیت از تروریست ها در افغانستان است. امریکا ۱۶ سال است که به همراه خیلی از قدرت های هم پیمان خود در افغانستان، حضور سنگین و همه جانبه نظامی و استخباراتی دارد؛ اما با این وجود، هنوز نه تنها نخواسته تروریزم را منهدم کند؛ بلکه روز به روز بر دامنه قدرت و حوزه های فعالیت تروریزم بین المللی در افغانستان افزوده شده و گروه های تروریستی جدیدی متولد شده اند.
همچنین از نظر تحلیلگران، یکی دیگر از مسایلی که عدم صداقت امریکا در مبارزه با تروریزم در افغانستان را نشان می دهد، عدم اعتنای ایالات متحده به درخواست های مکرر کابل مبنی بر تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان و فعال کردن بازوی هوایی این نیروها برای مقابله مؤثر آنها با تروریزم است.
امریکا تاکنون به هیچیک از خواسته های کابل در این زمینه، پاسخ مثبت و مشخصی نداده و این در حالی است که از دید آگاهان، تنها نیرویی که صادقانه و به نیابت از همه کشورهای جهان، در صف مقدم مبارزه با تروریزم در افغانستان ایستاده، نیروهای امنیتی افغانستان هستند و این حقیقت، بر همگان، مبرهن و ثابت شده است.
بنابراین، وقتی قدرت های بزرگ مدعی مبارزه با تروریزم در افغانستان، عملا از تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان، امتناع می کنند، روشن است که صداقت و تعهد آنها در مبارزه با تروریزم کاملا محل پرسش و تردید است.
اینک اما مشاور ترامپ، یکبار دیگر این تعهد تکراری سران کاخ سفید را تکرار کرده که امریکا به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در جنگ با تروریزم، کمک خواهد کرد و در این زمینه گفته شده که مشخصا روی تجهیز نیروی هوایی ارتش افغانستان، تأکید شده است؛ ضمن آنکه گفته می شود امریکا با استراتژی امنیتی چهار سال آینده دولت افغانستان هم موافقت کرده است.
به این ترتیب، آیا قرار است فصل تازه ای در امنیت و ثبات و مبارزه با تروریزم در افغانستان، گشوده شود؟
پاسخ مثبت یا منفی این سؤال، مستقیما به میزان تعهد دولت ترامپ به وعده های مشاور امنیت ملی او بستگی خواهد داشت.

 

 

………………………………………………………………..

رسانه های امریکا از پدر همه بمب های

 »روسیه که 40 تن وزن دارد » یاد کردند

به گزارش اسپوتیک، روسیه قوی ترین بمب غیرهسته ای دنیا و حتی قوی تر از «مادر همه بمب ها» ساخت امریکا که اخیرا در افغانستان به کار گرفته شد را در اختیار دارد.

این بمب با قدرت بسیار بالا به نام «پدر همه بمب ها» شهرت دارد و قدرت آن از بمب غیرهسته ای امریکا « GBU-43» که نام غیر رسمی «مادر همه بمب ها» را گرفته بسیار قوی تر است.

بمب ساخت روسیه از نظر ابعاد از مشابه امریکایی خود کوچک تر است اما 40 تن وزن دارد که تقریبا چهار برابر بیشتر از مشابه امریکایی است. علاوه بر این شعاع تخریبی این بمب روسی «پدر» از بمب امریکایی «مادر» بسیار بیشتر است.

روز پنج شنبه ایالات متحده امریکا برای اولین بار بمب فوق قوی مذکور را برای نابود کردن شبه نظامیان داعش در افغانستان به کار گرفت.

 

البغدادی رئیس دولت اسلامی داعش در سوریه دستگیر و به مسکو انتقال داده شد

یک روزنامه اسرائیلی نوشت که رئیس جمهوری روسیه «سورپرایزی» را درباره سرکرده گروه تروریستی داعش برای غرب آماده کرده است.

روزنامه  «علام هزیه» چاب تل اویو نوشت که نیروهای ویژه روسی با همکاری نیروهای سوریه توانسته اند «ابوبکر بغدادی» سرکرده ارشد گروه تروریستی داعش را در عملیات ویژه و پیچیده ای دستگیر کنند.

این روزنامه افزود که سازمان اطلاعاتی روسیه به دستور رهبران ارشد روسیه درباره این موضوع پنهان کاری کرده است.

روزنامه صهیونیستی نوشت: «پوتین می خواهد بعد از پایان کار بازجویی از سرکرده داعش، سورپرایزی برای غرب آماده کند.»

بر پایه این گزارش، در ساعات گذشته و پیش از انتشار این خبر، برخی خبرها حکایت از پرواز غیرعادی نیروی هوایی روسیه در پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه داشت که علل آن روشن نشده است.

العالم

 

آمادگی سوریه برای مقابله با امریکا

آمادگی اردوی سوریه برای مقابله با انداخت راکت های امریکائی

اردوی اسد بعد از پرتاب چندین راکت آمریکایی به یکی از میدان های هوایی سوریه؛ اردوی این کشور سیستم های راکتی مستقر در نوار ساحلی را به حالت احضارات درجه یک قرار داده است.

به گزارش اسپوتنیک” به نقل از روزنامه روسی “izvestia.ru”، اردوی سوریه در پاسخ به حمله راکتی امریکا به پایگاه “الشعیرات”، دستگاه های راکتی “ریدوت” و “باستیون” سواحلی خود را در حالت آماده فیر قرار داده است.

اردوی سوریه همچنین به نیروهای آمریکایی مستقر در بحیره مدیترانه درباره عواقب نزدیک شدن به سواحل سوریه و حمله راکتی مجدد، هشدار داد.

بزرگترین خطر برای نیروهای آمریکایی از ناحیه دستگاه های راکتی “یاخونت” و دستگاه”باستیون” میباشد که تا 300 کیلومتر برد دارد.

ارتش سوریه همچنین 18 دستگاه پرتاب راکت از سیستم “ریدوت” را دارد. برد این راکت ها در حدود 270 کیلومتر محاسبه میشود و می تواند با سرعت 1600 کیلومتر در ساعت اوج بگیرد.

“ایوان کونووالوف”، کارشناس مسائل استراتژیک می گوید استفاده از این سیستم می تواند خسارت سنگینی را به آمریکایی ها وارد نماید.

 

 

مشاور امنیتی ترامپبه آزمایش موشکی کره شمالی پاسخ خواهیم داد

هربرت مک مستر، مشاور امنیتی دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا اعلام کرد که واشنگتن قطعا به آزمایش موسکی جدید کره شمالی پاسخ خواهد داد.

به گزارش “اسپوتنیک”، مک مستر گفت: “ما هنوز نمی خواهیم جزئیات واکنش خود در برابر این اقدام را فاش کنیم اما رییس جمهور قطعا به دنبال انجام اقدامی جوابیه است تا از وقوع چنین تهدیدی برای امنیت آمریکا در آینده جلوگیری شود”.
خبرگزاری کره‌ جنوبی امروز به نقل از ستاد مشترک ارتش این کشور گزارش داد که کره‌ شمالی صبح یک شنبه یک موشک بالستیک را از سواحل شرقی خود در نزدیکی منطقه ساحلی “سینپهو” به سوی دریای ژاپن شلیک کرد اما این اقدام با شکست مواجه شده است.
نوع این موشک هنوز مشخص نشده است اما کارشناسان می گویند ممکن است این موشک بالستیک میان برد نوع KN-15 باشد.
پرتاب این موشک در حالی صورت گرفته که پیونگ یانگ در روزهای اخیر شاهد فشارهای مضاعف از سوی آمریکا و چین برای توقف برنامه‌های هسته‌ای ‌اش بوده و بعلاوه آمریکا از اعزام ناوهای جنگی خود به سوی شبه جزیره کره خبر داد.

 

صربستان، مشتری خرید موشک اس-300 روسیه است

صربستان نیازمند خواهان خرید”سیستم موشکی ضد هوایی S-300″ و همچنین “بخش کنترل و هدایت” اين سامانه می باشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از الکساندر ووچیچ نخست وزیر صربستان در جمع خبرنگاران، دولت صربستان برای خرید “سیستم موشکی ضد هوایی S-300” و همچنین “بخش کنترل و هدایت فرماندهی” در حال مذاکره با روسیه و بلاروس می باشد.

این مفام دولتی صرب در ادامه افرود، وی شخصا” با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس در این خصوص به مذاکره نشسته است.

در ژانویه سال 2017، “زوران جورجیوویچ” وزیر دفاع صربستان در سخنان خود اعلام نمود که این کشور آماده مذاکرات با بلاروس جهت خرید سامانه موشکی  اس-300 می باشد.

اما پیش از این هیچ  اطلاع رسمی در خصوص مذاکرات صربستان با روسیه در خصوص خرید اس-300 منتشر نشده بود.

الکساندر ووچیچ برای آخرین بار در 26-27 ماه ژانویه سال جاری به مینسک سفر نمود. در حالی که ایشان در تاریخ 27 مارچ سفر رسمی به مسکو داشته است.

وویچ در پاسخ به ادعای رسانه های کشور کرواسی در خصوص فروش سامانه موشکی اس-300 در سال 1990 به کرواسی، اظهار بی اطلاعی نمود و گفت: روسیه به طور رسمی این خبر را تکذیب نموده است.

 

کوریائی شمالی خواهان توسعه روابط با روسیه شده است.

ابراز تمایل وزارت امور خارجه کوریائی شمالی بر همکاری با روسیه

به گزارش اسپوتنیک به نقل از “کیم یون هو” معاون بخش کشورهای اروپایی در وزارت امور خارجه کوریائی شمالی: کوریائی شمالی خواهان توسعه روابط با روسیه است. به عقیده کیم یون هو، علی الرغم تحریمات اعمال شده جهانی بر هر دو کشور، ما خواهان توسعه روابط با روسیه هستیم.

این مقام سیاسی کوریائی شمالی گفت: “روسیه، مثل کشور ما تحت تاثیر تحریم های امریکا و غرب قرار دارد. بین دو کشور ما باید روابط دوستانه برقرار گردد. این امر، منافع دو کشور را به همراه خواهد داشت. در عرصه بین المللی و در شورای امنیت سازمان ملل، با فشار آمریکا قطعنامه ها و تحریمات علیه هر دو کشور اعمال شده است”.

وی در ادامه افزود، کیم جونگ ایل رهبر سابق کوریائی شمالی سه بار از روسیه دیدن نمود. وی در این دیدارها “گام های بلندی در توسعه روابط بین دو کشور ایجاد نمود”.

” نشست ها و انعقاد اسناد مشترک بین دو کشور، پایه و اساسی باعث توسعه روابط دوستانه بین دو کشور می گردد. سال 2015 به عنوان سال دوستی بین کشور و روسیه بوده است. هیئت های دو کشور در تمام زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فعال بودند. در سال 2016، علی الرغم تصویب قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد… باز هم صرف نظر از برخی مداخله ها روابط دو جانبه بین دو کشور در حال توسعه می باشد. این خواسته ما است”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…………………………………………………………………………

برگزاری رفراندوم ریاست جمهوری در ترکیه

به گزارش اسپوتنیک امروز یکشنبه 16 آوریل ستادهای رای گیری برای برگزاری رفراندوم تغییرات قانون اساسی و تغییر سیستم حکومت کار خود را آغاز کردند.

به گفته مقامات ترکیه، در این رفراندوم بیش از 55 میلیون تن از شهروندان حق شرکت دارند. بیش از 167 هزار ستاد انتخاباتی برای ثبت آرای مردم در سطح کشور فعال هستند.

شهروندان ترکیه که در خارج از کشور اقامت دارند پیش از موعد آرای خود را در صندوق انداخته اند.

تغییرات در قانون اساسی برای تغییر سیستم ریاست جمهوری پیشتر توسط مجلس کشور تایید و به امضای رجب طیب اردوغان رییس جمهور کشور رسیده است. این بسته تغییرات در ماده 18 قانون اساسی ترکیه به رییس جمهور حق می دهد که رهبر کل سیستم حکومتی باشد و اختیار عزل و نصب دستیاران، وزرا و مقامات بلند پایه را خواهد داشت. به این ترتیب، پست نخست وزیری به کل برداشته می شود.

 

در اوکراین میلیارد دلار سوخت

سرگئی پاشینسکی عضو کمیته امنیت ملی و دفاع پارلمان اوکراین اعلام کرد که کشور وی بر اثر آتشسوزی در انبار تسلیحات «بالاکلیا» یک میلیارد دلار را از دست داد.

وی در مصاحبه با شبکه پنج تلویزیون اوکراین گفت “تراژدی بالاکلیا چه بود. در انبار تسلیحات در آنجا ده‌ها هزار مهمات جنگی قابل استفاده و تسلیحات فاقد قابلیت رزمی نگه داری می شدند. پس از آتشسوزی واکنش زنجیری شروع شد و در نتیجه ما مهماتی به ارزس یک میلیارد دلار را از دست دادیم. این غیر مجاز است. کشور ما چنان ثروتمند نیست که بتواند برای خود این چیز ها را اجازه دهد”.
گفتنی است که آتشسوزی انبار مهمات در شهر بالاکلیا استان خارکوف شب 23 مارس شروع و روز دیگر خاموش شد. دو پرونده جنایی حاوی اتهام به خرابکاری و مسامحه کاری تشکیل شد.
«دمیتری ژوراولیوف» کارشناس در امور سیاسی در مصاحبه با رادیو اسپوتنیک ذکر کرد که آتشسوزی ها در انبارهای تسلیحات در اوکراین گاه به گاه به وقوع می پیوندند. او گفت:
«من شک دارم که بر اثر این آتشسوزی یک میلیارد دلار از دست رفت. هیچ معلوم نیست که آیا هنگام آتشسوزی چنین مقدار مهمات در آن انبار قرار داشته بود یا نه. یادتان باشد که آتش سوزی ها در اوکراین گاه به گاه صورت می‌گیرند، همینکه چیزی بدون کنترل مدیریت وارد انبار شود بلافاصله در آن آتشسوزی شروع می شود. البته چیز هایی هستند که آنجا باقی می‌مانند زیرا در غیر این صورت چیزی برای انفجار وجود نداشت و همه می‌فهمیدند که سرقت از پیش صورت پذیرفته است. حالا اوکراین از اروپا کمک‌های نظامی یا پول خواهند خواست. متأسفانه این روند دائمی است. ممکن است که این مورد حتی قابل فهم شرکای اروپایی اوکراین هم نباشد. فساد سراسری در ارتش اوکراین پدیده غیر مترقبه ای نیست».

 

 

موشک های جدید کره شمالی در رژه نظامی خیره کننده هستند

در رژه امروز نیروهای نظامی کره شمالی موشک های جدید همه را تحت تاثیر قرار دارند.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر خروستالف کارشناس «لایف بوت فاندیشن» و کارشناس برنامه هسته ای کره شمالی اظهار کرد که در رژه امروز نیروهای نظامی کره شمالی موشک های جدید همه را تحت تاثیر قرار دارند.

به گفته خروستالف، موشک های جدید بالستیک که به نمایش درآمدند، شبیه به مدل به روز شده SCUD هستند. به اعتقاد وی، لوله شلیک موشک روی شاسی مدل اسکاد نصب شده است.

© RUPTLY.

رونمایی از موشک بالستیک زیر دریایی کره شمالی

یکی از دلایل بالابردن شاسی علاوه بر ویژگی های عملکردی آن این است که کره شمالی می تواند فناوری های متنوع و پیچیده ای با این تکنیک بسازد. با اینکار وابستگی آنها به واردات کمتر می شود. به همین خاطر، بیشتر کردن تعداد دستگاه های شلیک حتی در شرایط اعمال تحریم های مختلف نیز ممکن می شود.

دو مدل آخر موشک های بالستیک بیشترین حساسیت را بوجود آورده اند. مدل اول به یک نوع کانتینر حمل و نقلی و شلیک کننده است که روی یک ماشین باری نیمه کشنده نصب شده و شبیه به مدل موشک چینی DF-21 و DF-31 است. مدل دوم نیز روی یک ماشین چندچرخ نصب شده که قدرت حرکت آن را بالابرده اند. ظاهرا هر دو مدل پیشتر برای حمل موشک های مدل KN-08 و KN-14 استفاده می شدند. ظاهار آنها شبیه به ماشین های متحرک دوره شوری مدل МБР SS-25 یا مدل های جدید چینی DF-31 و DF-41 است.

از تمام آنچه گفته شد چنین برمی آید که در کره شمالی امروز چند پروژه ساخت موشک به طور همزمان پیش می رود.

 

تلاش نافرجام کره شمالی برای شلیک موشک

کره شمالی روز یکشنبه در اقدامی نافرجام آزمایش موشکی جدیدی انجام داد.

کمیته متحد ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی خبر داد که کره شمالی سعی داشته امروز صبح یکشنبه 16 مارس موشک نامعلومی را در روستای سینپهو در استان نامگیون — نامدو شلیک کند.

پنتاکون این اطلاعات را تایید کرده است. نیروهای مسلح آمریکا شلیک موشک در کره شمالی را ثبت کرده اند، اما این شلیک ناموفق بوده است.

این خبر در شرایطی منتشر شده که روابط میان کره شمالی و ایالات متحده امریکا در آستانه انتخابات پیش از موعد ریاست جمهوری کره جنوبی بسیار متشنج است.

ناظران می گویند که احتمال دارد اقدام کره شمالی برای آزمایش جدید موشکی بر تلاش های بین الملل در راستای جلوگیری از برنامه های هسته ای و موشکی پیونگ یانگ تاثیر بگذارد.


تروریست ها از شهروندی روسیه سلب خواهند شد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بعید ندانسته که اشخاصی که در اعمال تروریستی دست داشند ممکن است از شهروندی این کشور سلب شوند. در یک زمان رئیس این کشور یادآوری کرد که مطابق قانون اساسی این کشور سلب شهروندی در اشخاص روسیه محال است.

پوتین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «جهان 24 » گفت: «ولی ما می‌توانیم قرار هایی را لغو کنیم که بر پایه آن‌ها شهروندی روسیه به آن افراد اعطا شده بود».

رئیس جمهور روسیه افزود که بزودی حقوقدانان این مساله را بررسی کرده و تصمیم های مربوطه پذیرفته خواهند شد

«دمیتری یفیموف»، عضو شورای محققان کمیته امنیت پارلمان مسکو در مصاحبه با رادیو اسپوتنیک ذکر کرد که اکبر جان جلیلوف که بنا به داده‌های بازجویان در مترو سن پترزبورگ خود را منفجر کرد آز قرقیزستان آمده لیکن در 2011 توانسته است طی تشریفات تسهیل شده شهروندی روسیه را کسب کند. یفیموف گفت:

«گمان می‌کنم که مساله سلب شهروندی از افرادی که در اعمال تروریستی دست داشتند با انفجار در مترو سن پترزبورگ ارتیاط مستقیم دارد. آن حادثه گرفتن این اصمیم را تسریع کرد. ولی در هر مورد سلب شهروندی باید برخورد خاص بکار گرفته شود. الآن مشکلی اصلی در آن است که به بچه‌ها، شهروندی والدین اشان بصورت اتوماتیک داده می‌شود. این موارد مستلزم کنترل بسیار دقیق است».

به عقیده این صاحبنظر، قوانین روسیه مخصوص واگزاری شهروندی باید سخت‌تر باشند. یفیموف گفت:

«ما عملاً همه را به کشور خود راه می دهیم. از آسیای میانه سیلی از مهاجران به روسیه جاری است و بعداً آن‌ها می‌توانند از طریق قفقاز و ترکیه وارد سوریه شده و سپس می‌توانند از همین مسیر به روسیه بر گردند. آن‌ها اغلب مورد کنترل خاصی قرار نمی گیرند. بعلاوه در کشور ما حمعیت های مهاجران وجود دارند که محیط مساعد برای استخدام است. به همه این‌ها باید با دقت توجه کرد».

 

پناهجویان افغانستان به تاجیکستان می روند.

طی یکسال و نیم گذشته حدود 700 هزار نفر  افغان کشور خود را ترک  و در جای دیگری بدنبال سرپناهی برای خود می گردند.  وضعیت انسانی در افغانستان  به عقیده ناظران  سازمان ملل متحد نزدیک به  سطح بحرانی است. کارشناسان بین المللی  بعید نمی دانند  که تعدادی از پناهجویان  راهی تاجیکستان بشوند.  عالم فصح الدینوف خبرنگار ویژه « اسپوتنیک» از دوشنبه گزارش می دهد.

از اوایل سال 2017 میلادی،  حدود 38 هزار ساکن افغانستان  برای نجات جان خود مجبور به ترک  خانه زادوبومی شدند. مطابق با اطلاعات  اداره هماهنگ کننده  مسائل انسانی   سازمان ملل متحد، بیش از 20 درصد آنها زن هستند.  در این گزارش  ارقام شوکه کننده تری  قید شده اند. در سال گذشته تعداد  جابجایی داخلی در افغانستان به تقریبا  652  هزار نفر رسید.  درگیری بی پایان و جنگ  بی امان باعث آن می شود  تا مردم برای نجات جان خود بدنبال  جای امن تری بگردند.

ویتو ترانی  سخنگوی  اداره کمیساریای عالی  سازمان ملل در امور پناهجویان در تاجیکستان  در مصاحبه با خبرنگار « اسپوتنیک»  گفت که  افغان های غیر نظامی از یک شهر به شهر دیگر می روند. خوب است که هنوز جایی هست که آنها بتوانند  از جنگ در امان بمانند.

—  در افغانستان ما شاهد دو پدیده هستیم.  اولا جابجایی در داخل کشور. در 31 از 34  ایالت افغانستان یا پناهجویان را می پذیرند  و یا به جای دیگری می فرستند.  بطور همزمان افغانستان  عودت شدگان از پاکستان  را می پذیرد. در سال گذشته حدود 362 هزار افغان از پاکستان به افغانستان برگشتند».

وضعیت ناخوشایندی  در این اواخر در مناطق شمالی افغانستان  شکل می گیرد.  4 ایالت شمالی — بدخشان، تاهور، قندوز و بلخ  هممرز با تاجیکستان هستند.  برای درک  مقیاس بحران  کافیست  نظری به   اطلاعت مربوط به « قندوز»  بیاندازیم.

—   در سال گذشته  در یک دوره کوتاه — از سپتامبر تا اکتبر ، جابجایی  100 هزار  افغان  فقط از ایالت « قندوز» در داخل کشور به ثبت رسید.  هیچگونه خبری در باره آنکه آنها به سمت مرز تاجیکستان  حرکت کردند دریافت نشد.  آنها به سوی غرب به سمت کابل  رفتند.  یکی از مهمترین اهداف حکم سازمان ملل متحد —  کمک به تاجیکستان و  دولت آن کشور  در صورت بروز  اوضاع بحرانی  و جاری شدن سیل پناهجویان افغانی به آن کشور است».

تاجیکستان که یکی از جمهوری های سابق اتحاد شوروی است، طی 4 قرن به تعداد کمی از پناهجویان افغانی پناه داده است.  اکثر آنها به کشورهای دیگر رفتند.  حدود 1500 نفر از افغان ها به کشورهای اسکاندیناوی ، اروپا و آمریکا رفتند.  هم اکنون کمی بیش از  2500 پناهجو در تاجیکستان مستقر هستند  که 99 درصد آنها افغان هستند که بیش از پناهجویان افغانستان در دیگر کشورهای  آسیای  میانه  است.

—  تاجیکستان تعداد زیادی از پناهجویان را  می پذیرد.  البته تعداد آنها از ترکیه ، لبنان و اردن  کمتر است.  اما در منطقه آسیای  مرکزی تاجیکستان در جای اول  پذیرش پناهجویان قرار دارد.  در قزاقستان — 653 نفر، قرقیزستان — 339 و ازبکستان 27 نفر پناهنده شده اند.  ترکمنستان  نیز 27 پناهنده را قبول کرده است.

هم اکنون اوضاع در  مرز تاجیکستان — افغانستان تحت کنترل کامل قرار دارد.  اگر مورد  خطرناکی بروز کند فقط تاجیکستان  از حق تصمیمگیری در رابطه با باز کردن مرزها  به روی  پناهجویان برخوردار است.   مقامات تاجیکستان به همراه ساختارهای سازمان ملل در هر صورت برای  سازماندهی  منطقه ویژه برای پذیرش پناهجویان آماده می شوند.  مهمترین موضوع — امنیت است.  زیرا امکان آن هست که در بین پناهحویان  اعضای  گروهک های تروریستی بین المللی نیز وارد کشور بشوند.  موضوع دوم تأمین نیازهای پناهجویانی است که در صورت ضرورت وارد تاجیکستان خواهند شد.  تاجیکستان نمی تواند به تنهایی از عهده اجرای این وظیفه برآید.

 

اقدام تروریستی در یک رستوران در آریزونا

به گفته پلیس، این حادثه شب جمعه در رستوران فایربردز واقع در مرکز تجاری La Encantada در شمال شهر توسون رخ داده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از کانال سی ان ان از منابع محلی، شخصی در ایالت آریزونای امریکا به سوی مردم در یک رستوران آتش گشود که در نتیجه آن دو نفر کشت و یک نفر مجروح شدند.

به گفته پلیس، این حادثه شب جمعه در رستوران فایربردز واقع در مرکز تجاری La Encantada در شمال شهر توسون رخ داده است.

گفتنی است که دلیل این تیراندازی را جر و بحث اعلام کرده اند. هنوز روشن نیست که دلیل شدت گرفتن جر و بحث و شلیک گلوله چه بوده است.

به گفته کانال تلویزیونی، در آن لحظه چند نفر در رستوران بوده اند ه در نتیجه شلیک یک نفر از ناحیه پا زخمی شده و اکنون در بیمارستان است.

هر سه نفر که با هم جر و بحث کرده اند دوست بوده اند.

 

پیشنهاد باریس جونسون به روسی 

برای الحاق به ائتلاف غربی مبارزه با داعش

به گزارش اسپوتنیک، باریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا به روسیه پیشنهاد الحقا به ائتلاف غربی و مبارزه با گروهک تکفیری داعش را داد.

روزنامه تلگراف در این باره می نویسد که به گفته جونسون، روسیه می تواند به ائتلاف متشکل از 60 کشور برای مبارزه با داعش ملحق شود تا منافع استراتژیک خود را در سوریه حفظ کرده و روابط سازنده تری با رییس جمهور دونالد ترامپ در آینده داشته باشد.

وی همچنین افزود که روسیه باید به شروع واقعی آتش بس کمک کند تا دیگر از سلاح شیمیایی استفاده نشود و مشکلات از طریق دیپلماتیک حل و فصل شوند.

پیشتر جونسون و ژاک مارک همتاری فرانسوی او از روسیه دعوت کرده بودند که عاملان حمله شیمیایی در شهر ادلیب سوریه را پیدا و مجازات کنند.

 

 

 

افغانستان آزمایشگاه تسلیحات مخرب آمریکا

نظامیان آمریکایی به بهانه مبارزه با طالبان و اینک هم داعش، از سلاح های شیمیایی و سمی علیه مردم بی دفاع افغانستان استفاده کرده اند و هیچ ارگان داخلی و خارجی نیست که توان بررسی و مقابله با این جنایات را داشته باشد

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، یکی از اهداف اصلی حضور آمریکا در کشورهای ضعیف و اشغال آن کشورها، آزمایش سلاح های مخرب جدیدی است که این ابرقدرت امکان استفاده در کشور خود و یا محدود اروپا را ندارد.
تا کنون موارد متعددی از سلاح های هسته ای و غیر هسته ای مخرب در کشور های اشغال شده توسط آمریکا آزمایش شده است که بیشترین عوارض این آزمایش های نظامی در سه دهه اخیر در عراق، سوریه، لیبیا و افغانستان مشاهده شده و مردم این کشورها متحمل خسارات جبران ناپذیر آن بوده اند.

در آخرین مورد، ارتش امریکا بزرگترین بمب غیر هسته‌ ای این کشور را که از آن بنام “مادر تمام بمب ها” نیز یاد می گردد را در ولسوالی اچین در ولایت شرقی ننگرهار پرتاب کرد.
در همین حال، پنتاگون، نیز تایید نمود، این اولین باری است که ارتش امریکا بمبی با این بزرگی را در جریان یک ماموریت جنگی پرتاب می کند.
ارتش امریکا اعلام کرد که این بمب از طریق طیاره نو ایم سی-۱۳۰ MC-130 پرتاب شده است. این بمب قابلیت حمل یازده تن مواد منفجره را دارد.

در همین حال یک مقام امنیتی قُل اردوی ۲۰۱ سیلاب در ولایت ننگرهار بدون ذکر نامش گفت که هرچند نیروهای امنیتی افغانستان در مورد نوعیت و اندازه این بمب چیزی نمی دانند، اما تاکید کرد که در جریان ماه های اخیر ارتش امریکا از سلاح های مختلف در این منطقه استفاده کرده است.

دونالد ترامپ در اظهاراتی عجیب درباره استفاده از بزرگترین بمب غیرهسته ای جهان در یک کشور اشغال شده و فاقد نیروی نظامی موثر، گفت: من به اعضای ارتش افتخار می کنم. ما شاهد یک اقدام موفقیت آمیز دیگر بودیم. ما به اعضای ارتش ما افتخار می کنیم. من همچنین به افرادی که در این اتاق هستند، افتخار می کنم. ما به ارتش خود و این اقدام موفقیت آمیز آنها افتخار می کنیم. این یک اقدام موفقیت آمیز دیگر بود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا شما فرمان استفاده از این بمب را دادید؛ افزود: همه افراد می دانند که چه روی داد. آنچه من انجام دادم این بود که این اجازه را به ارتشم دادم. ما بهترین ارتش دنیا را داریم و آنها مثل همیشه کار خود را انجام دادند. ما اجازه کامل را به آنها دادیم و آنها با قاطعیت این کار را انجام دادند و حقیقتا آنها موفق بوده اند.
ترامپ که از فرط خوشحالی گویی یکی از بزرگترین ارتش های دنیا را شکست داده، ادامه داد: اگر شما به آنچه در هشت هفته گذشته انجام شده، توجه داشته باشید و آن را با هشت سال گذشته مقایسه کنید، شما شاهد تفاوت فاحشی خواهید بود. ما فرماندهان قابلی در ارتش داریم. ما یک ارتش توانا داریم.ما به آنها افتخار می کنیم. این یک ماموریت موفقیت آمیز دیگر بود.

در گذشته نیز مقام های آمریکایی اذعان داشته اند که نظامیان این کشور توانسته اند با استفاده از تجربه‌های به ‌دست آمده در جنگ عراق و افغانستان، تغییرات زیادی در شیوه‌ها و فنون‌ نظامی خود به ‌وجود آورند.
ارتش آمریکا در طول این سال های جنگ‌، بسیاری از سلاح‌های جدید خود را مورد آزمایش قرار داده و حتی روش‌ها و شیوه‌های به‌ کارگیری آنها را به‌ صورت میدانی آزمایش کرده است با این توضیح سلاح هایی که امکان آزمایش آن در شرایط آزمایشگاهی وجود ندارد را در افغانستان به آسانی مورد تست قرار داده است.

به عنوان نمونه: نیروی زمینی ارتش آمریکا در حال ارزیابی دومین سلاح جدید با فناوری انفجار گلوله در هوا بر ضد پناهگاه‌ها و مخفیگاه‌ها می باشد. این سلاح با قدرت آتش و انفجار بالا قادر است در یک نقطه معین در محدوده نزدیک به محل اختفای دشمن در پشت سنگرها، کمینگاه‌ها و نقاط مشکوک در زمین یا پشت سایر موانع منفجر شود.
این اسلحه که XM-25 نام دارد شامل یک سامانه پرتابه، سامانه واپایش آتش و یک آشکارساز است. در این سلاح با استفاده از مسافت‌یاب لیزری واپایش آتش، فاصله اسلحه تا هدف جهت محاسبه مسافت گلوله مشخص می‌شود. سپس با استفاده از تراشه نصب شده بر روی گلوله و بعد از شلیک، گلوله در یک نقطه خاص منفجر می‌شود.
نمونه‌های اولیه این سلاح اخیراً توسط سربازان لشکر کوهستانی 10 نیروی زمینی آمریکا در عملیات‌هایی در افغانستان مورد استفاده قرار گرفته و بازخوردهای گرفته شده از کاربران آن موجب بهبودی و توسعه طرح نهایی آن شده است.

در واقع مقام های نظامی آمریکا، افغانستان را آزمایشگاهی برای تست تسلیحات جدید خود قرار داده اند تا یک سلاح قبل از تولید انبوه، در کشور ما مورد آزمایش قرار گیرد و معایب آن مشخص گردد. روشن است که در این چرخه، سربازان آمریکایی برای تفریح هم که شده چه اقدامات غیر انسانی انجام داده اند.
بگونه ای که حتی برخی گزارش ها حاکی از آن است که مقام های آمریکایی برخی از سلاح های بیوشیمی که در آن از فسفر سفید استفاده شده را برای امتحان و آزمایش در برخی نقاط افغانستان به کار برده اند که حاصل استفاده از این سلاح های شیمیایی، مضراتی بسیار فراوانی برای مردم ما در پی داشته است.
این نوع فسفر در مجاورت با اکسیژن هوا به سرعت مشتعل شده و امکان خاموش کردن آن فقط در صورت حذف کامل اکسیژن امکان دارد. اگر این ماده روی سر و سینه ریخته شود در کمتر از 3 ثانیه سبب مرگ فرد می شود و در صورتی که روی دست یا پاها ریخته شود به علت گرمای زیادی که از سوختن فسفر آزاد می شود، دمای خون بالا می رود و بازگشت آن به قلب سبب از بین رفتن تمام ارگانها و در نهایت قلب می شود.

کاخ سفید نشان داده که برای رسیدن به قله پیشرفت و دستیابی به مقاصد و اهداف خود به هیچکس و هیچ چیز رحم نمی کند به مردم مظلوم افغانستان و عراق و نه حتی مردم خود آمریکا. گزارش های پنتاگون حاکی از آن است که در سال‌هاي ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ تقريبا در هر ۳۶ ساعت يک سرباز آمريکايي دست به خودکشي زده است.
این حاکی از آن است که سربازان آمريکايي ديگر رغبتي براي حضور در ميدان‌هاي جنگ را ندارند. زمانيكه سربازان آمريكايي براي اعزام به محل جنگ ابراز بي‌ميلي مي‌كنند، مقام های نظامي آمريکا از “مواد مخدر” براي ترغيب جوانان آمريکايي به منظور حضور در افغانستان و عراق روي آورده‌اند.

متاسفانه نظامیان آمریکایی به بهانه مبارزه با طالبان و اینک هم داعش، از سلاح های شیمیایی و سمی علیه مردم بی دفاع افغانستان استفاده کرده اند و هیچ ارگان داخلی و خارجی نیست که توان بررسی و مقابله با این جنایات را داشته باشد. مگر اینکه هرازگاهی یک افشاگر پیدا شود و پرده از این جنایات آمریکا در کشور ما بردارد.


اسنودنتونل که توسط افراد داعــــــش” مورد استفاده قـــــــرار داشت بــــه حمایت مالی آمریکا در سال 1980 ساخته شده بود

پیمان کار سابق سازمان سیا، ادوارد اسنودن گفت که، تونل که توسط افراد “داعش” مورد استفاده قرار داشت به حمایت مالی خود آمریکا ساخته شده بود.

به گزارش اسپوتنیک، اسنودن در صفحه توییتر خود، ضمن تبصره به مقاله نیویورک تایمز نوشته است “این تونل مجاهدین را که در افغانستان ما بمباران کردیم، زمانی خودمان آنرا تمویل کرده بودیم”. مجتمع به نام تورا بورا که در سال 1980 در حمایت از مجاهدین علیه شوروی به حمایت مالی سازمان سیا ساخته شده بود.
ادوارد اسنودن این اقدام ایالات متحده در افغانستان که بیش از 314 میلیون دالرهزینه برداشته، مورد انتقاد شدید قرار داد.
در گزارش آمده است، ایالات متحده آمریکا از قدرتمند ترین بمب غیر هسته ای خود را در بماری مواضع شبه نظامیان گروه تروریستی “دولت اسلامی” در ولایت ننگرهار افغانستان استفاده کرده است.
به گزارش نیویورک تایمز، بمب غیر هسته ای بمب GBU-43B، با وزن 9.5 تن، همچنین لقب “مادر تمام بمب” ها را به خود اختصاص داده است.
این برای اولین بار در سال 2003 مورد آزمایش قرار گرفت، پس از آن تا حال در هیچ جای استفاده نشده بود.

 

وزیر دفاع افغانستان در کنفرانس مشترک با جنرال امریکایی حاضر نشد

وزیر دفاع افغانستان با وجود اعلام قبلی مرکز رسانه‌های حکومت افغانستان، در کنفرانس مشترک با فرمانده نظامیان آمریکایی و ناتو حضور نیافت تا به پرتاب بزرگترین بمب آمریکا به ولایت ننگرهار پاسخ دهد.

به گزارش سپوتنیک به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم،نظر به تحقیقات ابتدائی قوماندان مشهور داعش بنام صادقیار به شمول ۳۵ نفر داعشی درین حمله کشته شده اند.

«عبدالله حبیبی» وزیر دفاع افغانستان در کنفرانس مشترک با جنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در این کشور حضور نیافت.

این در حالی است که روز گذشته مرکز رسانه‌های حکومت افغانستان اعلام کرده بود، جنرال حبیبی و جنرال نیکلسون امروز جمعه کنفرانس مشترک خبری برگزار می‌کنند.

در این کنفرانس مشترک قرار بود درباره استفاده از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا در شهرستان اچین در شرق افغانستان توضیح ارائه شود.

جنرال «جان نیکلسون» در این نشست اظهارداشت که استفاده از «مادر بمب‌ها» علیه داعش در ولایت ننگرهار با هماهنگی حکومت وحدت ملی صورت گرفته است.

وی افزود: تلفات غیرنظامی از این منطقه گزارش نشده است، زیرا منطقه هدف قبلا تخلیه شده بود.Press Conference by Gen. John Nicholson in GMIC#Achin #Nangarhar@ResoluteSupport pic.twitter.com/tzOp0TMERd

Press Conference by Gen. John Nicholson in GMIC#Achin #Nangarhar@ResoluteSupport pic.twitter.com/tzOp0TMERd

 

خبرنگاران افغان در این نشست چهار پرسش مهم را مطرح کردند که جنرال نیکلسون جوابی نداشت.

آیا استفاده از بزرگترین بمب آمریکا در شهرستان اچین لازم بود؟ نظر شما درباره محکومیت این انفجار توسط حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان چیست؟ آیا استفاده از این بمب پیامی برای قدرت نمایی در منطقه بوده است؟ آیا این حمله یک روز پس از نشست صلح افغانستان در مسکو ارتباطی به این اجلاس دارد؟ چهار پرسش خبرنگاران افغان بود.

از سوی دیگر، حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان در واکنش به استفاده آمریکا از بزرگترین بمب این کشور اعلام کرد که این حمله نقض آشکار حاکمیت ملى، سرزمین و محیط ‌زیست افغانستان است.

حکومت وحدت ملی افغانستان از این حمله استقبال کرده است.

 

جنگنده هاى آمريكايى  F-35A در اروپا

به نقل از خبرگزارى پنتاگون ايالات متحده در آينده قصد دارد كه جديدترين مدل از جنگنده هاى F-35A Lighting II را براى امنيت متحدانش در اختيار اروپا بگذارد.

پنتاگون در ادامه افزود كه نيروى هوايى آمريكا با هدف آموزش هاى بلند مدت جنگنده هاى F-35A Lighting II را در اختيار متحدان خود در اروپا خواهد گذاشت. براى حفظ امنيت كشور هاى هم پيمانمان اين هواپيما ها طى چند هفته آينده به ساير جنگنده هاى امريكا و ناتو در اروپا ملحق خواهند شد.
خاطر نشان مى شود كه اين جنگنده ها ١٥-١٦ آوريل راهى مقصد خود مى شوند.

 

روسیه ما منتظر تاثیرات پرتاب بمب فوق سنگین آمریکا بر افغانستان هستیم

وزارت امور خارجه روسیه منتظر عواقب و تاثیر بخشی حمله بمب فوق العاده قدرتمند آمریکا به مواضع داعش در افغانستان است.

به گزارش اسپوتنیک ضمیر کابولوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان در خصوص پرتاب بمب فوق سنگين آمريکا به مواضع داعش در افغانستان گفت: “من متخصص انفجار نیستم، وظیفه من ارزیابی این موضوع نیست. این موضوع تنها توسط متخصصان نظامی قابل ارزيابي است”.
ضمیر کابولوف در ادامه افزود: “ما منتظر دیدن شواهد و تاثیرات اين حادثه هستیم”.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که “آیا اظهارنظر حامد کرزای در خصوص استفاده آمریکا از افغانستان به عنوان یک “آزمايشگاه اسلحه” درست است؟” گفت: “به نظر می رسد، این گونه باشد”.
این دیپلمات در ادامه افزود: “آمریکایی ها به خود می بالند که قدرتمند ترین بمب خود را به افغانستان فرستاده اند، آنها فکر می کنند که این یک موفقیت است. چه موفقیتی؟ اینکه بمب منفجر شده است!”.
نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در افغانستان در پایان گفت: “شما با این کار به چه چیزی دست یافتید؟ شما چند نفر داعشی را از بین بردید؟ هنگامیکه شاهدی بر موفقیت های خود داشته باشید، می توانید در این زمینه بحث کنید”.


سازمان اطلاعات مخفی بریتانیاترامپ از روسیه وام گرفته است

ریچارد دیارلاو رئیس سابق سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا در مصاحبه ای با مجله Prospect گفت که دونالد ترامپ از روسیه وام گرفته است.

به گزارش اسپوتنیک، به گفته ریچارد دیارلاو، در زمان بحران مالی سال 2008 ترامپ برای حفظ امپراتوری اقتصادی خود از روسیه پول گرفته بود.
درعین حال رئیس سابق سازمان امنیتی بریتانیا مشخص نکرد که از چه شخصی و چه مبلغی دریافت نموده. رسانه های غربی و برخی از سیاستمداران آمریکایی بارها دونالد ترامپ و نزدیکانش را به داشتن روابط ویژه با روسیه متهم کرده بودند.
مسکو و همچنین دفتر ریاست جمهوری آمریکا بارها و بارها این اتهامات را رد کرده

 

تهدید کره شمالیدر صورت حملات آمریکا، ناو هواپیمابر کارل وینسون را نابود می سازیم

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ستاد کل ارتش کره شمالی، در صورت تهدید و تجاوز از سوی آمریکا، ما کشتی های جنگی آمریکا مستقر در شبه جزیره کره از جمله ناو هواپیمابر “کارل وینسون” را از بین خواهیم برد.

در بیانیه ستاد کل ارتش کره شمالی آمده است: “هر چه تهدیدها من جمله ناو هواپیمابر هسته ای نزدیکتر گردند، حملات ما نیز موثرتر و شدیدتر خواهد بود”.

 

پاسخ وزارت خارجه سوریه به سخنان توهین آمیز ترامپ درباره اسد

ایمان سوسان، دستیار وزیر خارجه سوریه بیانیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا را مورد تفسیر قرارداد که در آن بشار اسد، رئیس جمهور سوریه “حیوان” نامیده می شود.

به گزارش اسپوتنیک، ، دستیار وزیر خارجه سوریه در این رابطه گفت:” اگر شما خودتان حیوان هستید نباید فکر کنید که بقیه نیز چنین هستند. بشار اسد، رئیس جمهور یک کشور مستقل و منتخب مردم است و نه ترامپ بلکه مردم سوریه باید شخصیت وی را ارزیابی کنند”

 

اسداتهام شیمیایی علیه سوریه صد درصد ساختگی است

بشار اسد، رییس جمهور سوریه امروز در مصاحبه با خبرگزاری “فرانس پرس” با بیان اینکه حمله شیمیایی اخیر به خان شیخون و اتهام شیمیایی علیه سوریه در این مورد کاملا ساختگی است، گفت “دمشق به هر تیم خارجی اجازه انجام تحقیقات درباره استفاده از سلاح شیمیایی در خان شیخون را خواهد داد“.

به گزارش “اسپوتنیک”، رییس جمهور سوریه گفت: “حمله شیمیایی به خان شیخون صد درصد ساختگی است. این خبر توسط غربی ها و عمدتا آمریکا ساخته شده است تا بهانه ای برای حمله به سوریه داشته باشند”.
وی با اشاره به اینکه دولت سوریه هیچگونه تسلیحات شیمیایی در اختیار ندارد، افزود: “ما به هر تیم خارجی اجازه انجام تحقیقات درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در خان شیخون را خواهیم داد اما به شرطی که این تحقیقات بی طرفانه باشند”.
اپوزیسیون سوریه 4 آوریل از حمله شیمیایی به منطقه خان شیخون در ادلب سوریه خبر داد و گفت در این حمله 80 نفر کشته و 200 نفر زخمی شدند. بریتانیا و فرانسه فورا دولت سوریه را به این حمله شیمیایی متهم کردند اما طبق معمول هیچ مدارک و شواهدی در اثبات این اتهام ارائه ندادند.

 

وزارت امور خارجه چیندرگیری بین آمریکا و کره شمالی برنده ای ندارد

وانگ ئی وزیر امور خارجه چین، خواهان جلوگیری از وخامت بیشتر روابط بین کره شمالی و ایالات متحده آمریکا است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آسوشیتد پرس، وزیر امور خارجه چین گفت: “اگر جنگ واقعا اتفاق بیفتد، تنها تلفات جانی بسیاری را با خود به همراه خواهد داشت. این جنگ برنده ای ندارد”.
علاوه بر این، وانگ گفت: بازگشت به گفت و گو راه حل این بحران است.
وانگ ئی در پایان افزود: “ما از دو طرف می خواهیم تا از اقدامات تحریک آمیز متقابل و تهدید یکدیگر دست بردارند. ما خواهان این هستیم که شرایط از کنترل خارج نشود”.

 

جلسه صلح افغانستان به میزبانی مسکو پایان یافت

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، جلسه صلح افغانستان به میزبانی مسکو بدون نتیجه مشخصی پایان یافت.
این جلسه که با حضور نمایندگانی از ۱۰ کشور برگزار شده بود، پیرامون آوردن صلح در افغانستان بحث و مذاکره صورت گرفت.

در این جلسه نمایندگان کشورهای روسیه، افغانستان، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان حضور داشتند.
وزارت امور خارجه روسیه در اطلاعیه ای اعلام کرد: در این رایزنی نماینده آمریکا هم دعوت شده بود، اما به دلیل نامعلومی حضور نیافت.

موضوع اصلی دستور کار این نشست، هماهنگی تلاش های منطقه ای برای کمک به پیشبرد روند آشتی ملی در افغانستان به منظور برقراری هرچه زودتر صلح و آرامش در کشور بود.
در اطلاعیه آمده است: شرکت کنندگان نشست در جریان تبادل نظر مشروح و صریح درباره وضع و دورنمای سیاسی- نظامی اوضاع افغانستان از تشدید تحرکات تروریستی در کشور که منجر به افزایش خونریزی و مشکلات ملت افغانستان می شود، ابراز نگرانی کردند.

همچنین در این نشست تاکید شد که بحران افغانستان راهکار نظامی ندارد و تنها راه ممکن برای حل و فصل اوضاع کشور، دستیابی به آشتی ملی از راههای سیاسی مطابق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.

شرکت کنندگان در رایزنی بر حمایت خود از تلاش های دولت و نیروهای سیاسی و اجتماعی افغانستان در جهت برقراری صلح و آرامش تاکید و برای کمک همه جانبه به کابل در این زمینه اعلام آمادگی کردند.
در نشست افغانستان همچنین از طالبان خواسته شد که از رویکرد رویارویایی مسلحانه صرف نظر کرده و به گفتگوهای مستقیم با دولت افغانستان برای برقراری صلح و آرامش روی آورد.

در این مذاکرات همچنین از پیشنهاد روسیه برای میزبانی گفتگوهای طرفین مناقشه در افغانستان و از برگزاری نشست های چند جانبه در باره این کشور در آینده نیز استقبال کردند.

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………

اردوی امریکا برای نخستین بار از بزرگترین بم غیرهسته‌ای خود در افغانستان استفاده کرده است

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، اردوی ایالات متحده امریکا “چند ساعت قبل” بزرگترین بم غیرهسته‌ای موسوم به “مادر تمام بم ها” را برای بمباردمان تونل‌های داعش در افغانستان استفاده کرد.

سلاح عظیم انفجار هوایی جی‌بی‌یو-۴۳/بی (به انگلیسی: GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast) معروف به مادر همهٔ بمب‌ها (ام-اُ-اِی-بی) (به انگلیسی: MOAB)، بم قدرتمندی است که توسط اردوی ایالات متحده امریکا (بدست Albert L. Weimorts Jr.) ساخته شد و در سال ۲۰۰۳ آزمایش شد. در زمان ساخت، این بمب به عنوان قوی‌ترین بمب غیر هسته‌ای که تا به آن زمان ساخته شده‌بود، معروف شده‌بود.

سخنگوی دفتر مطبوعاتی پنتاگون به اسپوتنیک گفت: “این حمله روز پنجشنبه در منطقه اچین در ولایت ننگرهار صورت گرفته است. هدف حمله تروریستان گروه داعش و سیستم تونل‌هایی که آنها برای نقل مکان استفاده می‌کردند، بوده است. در این عملیات از بم GBU-43 استفاده شده است”.

وی تائید کرد این بم قوی‌ترین بم غیرهسته‌ای می‌باشد که تا حال توسط ایالات متحده امریکا استفاده شده است.

به گفته وی، این بم از طیاره MC-130 پرتاب شده است.

براساس اطلاعات، وزن چنین بم حدود 9.5 تُن می‌باشد.

 

آمریکا در افغانستان روی داعش ‘مادر همه بمب‌ها’ را انداخت

صحنه آزمایش بزرگترین بمب غیراتمی آمریکا در ایالت فلوریدا

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده که در عملیاتی علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان، بزرگترین بمب غیراتمی خود را به کار برده است.

این حمله پنجشنبه (۱۳ آوریل) در ساعت ۷:۳۰ عصر به وقت محلی در ولسوالی اچین، واقع در ننگرهار، انجام شد.

به گفته پنتاگون، بمب جی‌بی‌یو ۴۳، که به “مادر همه بمب‌ها” معروف است‌، برای هدف گرفتن غارها و تونل‌هایی استفاده شده است که شبه‌نظامیان داعش در آنها پنهان شده بودند.

هنوز از تلفات این بمباران گزارشی منتشر نشده است.

آمریکا می‌گوید این بمب، با ۹ متر طول و حدود ۱۰ تن وزن، برای آن طراحی شده که منطقه وسیعی از اهداف دشمن را تخریب کند و اثر روانی وحشتناکی بر نیروهای دشمن بگذارد.

بنا بر بیانیه پنتاگون، هدف از استفاده از این بمب عظیم، “به‌حداقل‌رساندن خطر برای نیروهای افغان و آمریکایی” بوده است که در این منطقه در حال عملیات “پاک‌سازی” بوده‌اند.

طراحی و توسعه جی‌بی‌یو ۴۳ از سال ۲۰۰۳ و جنگ عراق آغاز شد، اما این بمب تا به حال در میدان نبرد به کار نرفته بود.

ظاهرا این بمب را با هل‌دادن از عقب یک هواپیمای ترابری، روی هدف می‌اندازند و گفته شده که حدود ۱۶ میلیون دلار هزینه هرکدام از این بمب‌ها است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پنجشنبه از پاسخ به این سوال که آیا خود وی دستور استفاده از این بمب را صادر کرده یا نه خووداری کرد.

او گفت که به ارتش آمریکا “اختیارات کامل” داده و به نیروهای مسلح کشورش افتخار می کند.

آقای ترامپ همچنین این بمباران را “یک واقعه موفقیت آمیز دیگر” خواند و گفت که نمی داند که آیا این بمباران علامتی به کره شمالی است یا نه ولی تاکید کرد که «مشکل کره شمالی» نیز حل خواهد شد.

از طرف دیگر، حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان، قویا این اقدام آمریکا را محکوم کرده است.

آقای کرزی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: “این جنگ علیه تروریسم نیست بلکه استفاده غیرانسانی و بی‌رحمانه از کشور ما برای آزمایش تسلیحات جدید خطرناک است.”

 

سامانه پدافند اس-400 ، دژبان حریم هند

هند علاقمند به خرید پدافند هوایی روسی اس-400 بوده و در حال حاضرنمایندگان دو کشور پشت میز مذاکرات این معامله می باشند.

قرارداد خرید پنج سامانه باید تا آخر سال 2017 یا در نیمه سال 2018 منعقد شود. مبلق عمومی قرارداد در حدود 450 میلیون دلار است. وزارت دفاع هند خرید اس-400 را در ماه دسامبر 2015 تصویب نموده بود اما تمایل طرف هند برای خرید سامانه روسی چندی پیش جنبه عملی یافته است.

امروزه کنترل حریم فضایی و زمینی، شرط مهم حیاتی برای بقای هر کشوری که می خواهد استقلال و تمامیت عرضی خود را حفظ کند می باشد. تاریخ و سابقه جنگهای معاصر حاکی از آن است که صاحب فضا، برنده جنگ است. هند در وضع پیچیده راهبردی واقع است. از یک طرف هند هم مرز با پاکستان، کشوری که از زمان تأسیسش در سال 1947 روابط متشنج تا خصمانه علنی با هند دارد و صابقه سه جنگ بزرگ بین طرفین، از جمله درگیری اخیر موسوم به مناقشه “کارگیل” سال 1999 ، زمانی که دو کشور صاحب اسلحه هسته ای روبروی یک دیگر قرار گرفتند، از یاد نمی رود. کشمیر، مناقشه دیگر است که هر دو طرف ادعای حق آن عراضی را دارند و اوضاع آنجا هم در این اخیر متشنج شده و پیشبینی آینده غیر ممکن است. از طرف دیگر همسایه هند، کشور چین است که همچنین ادعاهای عرضی دارد و دو بار با هند درگیر بوده است. امروز هند و چین به عنوان قدرت مسلط در آسیا در حال رقابت هستند و این رقابت هم می تواند بالفعل به مناقشه ای منجر شود. به عبارت دیگر، اگر امروز افکار عمومی دنیا بیشتر به خاور میانه متوجه است که در جنگ می سوزد، در آسیای جنوبی، علی رقم آرامش ظاهری منطقه مذکور، اختلافات جدی همچنین موجود است و به خاطر آن هند مایل به تنظیم نیروهای مسلح خود در سطح عالی تجهیزات فنی است. چنانچه ضرب المثل در میان مردم رایج است، “صلح می خواهی، خودت را بجنگ آماده کن”. پس توجه هندوها به پدافند هوایی روسی توجیح پذیر است.

روسیه ثابت کرده است که تولید کننده بهترین سامانه های پدافند هوایی در جهان است. مثلا، شهرت جهانی را سامانه روسی اس-300 که تحویل آن به ایران ظرفیت پدافند هوایی این کشور به شکل چشم گیر ارتقاء یافته و مواضع ایران در منطقه تقویت شده است. سامانه اس-400 ، مرحله بعدی توسعه اس-300 می باشد که سامانه پدافند هوایی تکمیلی نصل جدید است. سامانه فوق قادر است تمام وسایل موجود هوافضا را از جمله هواپیما، موشکهای بالیستیک، پارازیت های فنی در برد 400 کیلومتر رهگیر کرده از بین ببرد. سامانه با موشکهای محتلف مجهز شده که وزن پرتاب و برد راه اندازی گوناگون بوده و امکان پدافند رده بندی مانند فراهم می سازد. سامانه اس-400 قادر است همزمان 8 موشک پرتاب کند. تمام اجزا سامانه در شاسی چرخدار که عبور بالایی دارد نصب شده و می توانند توسط هوا، زمین یا راه آهن انتقال شود.
سامانه روسی اس-400 با سیستم پدافند هوایی هند از جمله با موشکهای برد متوسط “آکاش” ساخت این کشور هماهنگ دارد. در ضمن، تولید اس-400 در هند هم امکان پذیر است اگر طرفین به توافق برسند.
دو سامانه اس-400 در مرز با چین مستقر خواهد شد و سه سامانه دیگر در مرز با پاکستان به کار انداخته می شود.البته، نصب و استقرار پنچ سامانه برای امنیت حریم کشور کافی نیست ولی قدم قابل توجه در بخش تقویت امنیت ملی و اشاره واضح به همسایه ها است که هند آماده است از خاک و منافع ملی خود در دنیای ناآرام امروز دفاع کند.

 

رویکرد امریکا به موضوع کره شمالی

با اینکه یک ناو هواپیمابر آمریکا راهی شبه جزیره کره شده، مقامهای آمریکایی می‌گویند تمرکز واشنگتن بر افزایش تحریمهای اقتصادی علیه کره شمالی است. آزمایشهای موشکی و هسته‌ای کره شمالی، همسایگانش را نگران کرده. اما برای اعمال تحریمهای فلج کننده، به همکاری چین نیاز است. گرچه، دونالد ترامپ گفته اگر پکن همکاری نکند، واشنگتن خود علیه پیونگ یانگ اقدام خواهد کرد. کسری ناجی گزارش میدهد.

دیدار رئیس جمهور امریکا و دبیرکل ناتو

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود فقط درباره روابط با روسیه نیست که دیدگاه‌های دونالد ترامپ تغییر پیدا کرده و در تضاد با صحبتهای او پیش از به قدرت رسیدن است. رییس جمهور آمریکا که بشدت به سیاستهای پولی چین تاخته بود بعد از ملاقاتش با رییس جمهور چین گفت نظرش عوض شده. او همچنین از ناتو انتقاد کرده بود و این نهاد را منسوخ توصیف کرده بود. اما دیروز از اهمیت ناتو گفت و آن را ستود. بهمن کلباسی گزارش می دهد.

 

ریاست‌جمهوری افغانستان پُست‌های دولتی را به قوم  پشتون خود  حاتم‌ بخشی می‌کند

انتصابات جدید در شورای امنیت ملی و ریاست‌جمهوری افغانستان سبب واکنش دفتر معاون اول ریاست‌جمهوری شد.

به گزارش به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، به‌دنبال انتصابات جدید در شورای امنیت ملی افغانستان و ریاست‌جمهوری، دفتر جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری به آن واکنش نشان داد.
عنایت‌الله بابر فرهمند، رئیس دفتر جنرال دوستم درباره این موضوع در صفحه رسمی فیس‌بوک خود نوشت: اکثر افرادی که به مقام‌های جدید در ریاست‌جمهوری و شورای امنیت ملی منصوب شده‌اند از قوم پشتون هستند.
وی در ادامه نوشت: به‌تازگی هشت نفر در سمت‌های عالی شورای امنیت ملی و ریاست‌جمهوری منصوب شده‌اند که در همان نگاه نخست می‌توان فهمید اکثر آنها از قوم پشتون هستند و میان آنها حتی یک نفر ازبک، ترکمن، هزاره و یا از دیگر اقوام دیده نمی‌شود.
رئیس دفتر معاون اول ریاست‌جمهوری با تأکید بر این موضوع که این مسئله نخستین بار و آخرین باری نیست که رخ داده، یادآور شد: در طول دو و نیم سال گذشته بی‌مِهری زیادی به ترک‌تباران در ارگ ریاست جمهوری شده به‌گونه‌ای که سهم ترک‌تباران فقط محرومیت و تماشای تبعیض آشکار ارگ بوده است.
بابر فرهمند تصریح کرد: این تبعیض هر روز بیش از گذشته می‌شود تا آنجایی که امروز حتی ادارات را از وجود ترک‌تباران خالی می‌کنند.
وی با اشاره به انتصابات جدید دولتی گفت: از هشت پست تعیین‌شده، حداقل یکی از آنها و به همین منوال از هر هشت وزارت، سفارت، ولایت، ریاست و غیره پست‌های پایین‌تر، یکی از آن حق مسلم ترک‌تباران است که متأسفانه به اقوام خودشان (پشتون) حاتم‌بخشی کردند.
رئیس دفتر جنرال دوستم گفته است که همواره در مقابل چنین رفتارها و انتصابات ارگ اعتراض کرده اما هیچ‌گاه ارگ به این اعتراضات توجهی نکرده است.

این در حالیست که دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی افغانستان روز گذشته هشت نفر را در پست‌های مختلف این شورا و ریاست‌جمهوری معرفی کرد.

این نخستین باری نبوده که اقدامات ارگ سبب انتقاد و اعتراض دفتر معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان شده، پیش از نیز به‌ویژه در ماه‌های اخیر شاهد اعتراضات تند دوستم نسبت به رئیس‌جمهور بوده‌ایم تا آنجا که وی در اعتراض به تصمیمات ارگ در جلسات ریاست‌جمهوری حاضر نمی‌شد.

 

عفو بین‌الملل: افغانستان در سال گذشته میلادی ۶۰۰ حکم اعدام صادر کرده است

عفو بین‌الملل: در افغانستان از روش دار زدن برای اجرای حکم اعدام بکار می‌رود

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تازه‌ اعلام کرده است که دولت افغانستان در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۰۰ حکم اعدام صادر کرده که از جمله ۶۶ مورد آن اجرایی شد.

این آمار نشان‌دهنده افزایش چشم‌گیر موارد اعدام‌ و احکام صادر شده آن نسبت به سال ۲۰۱۵ است که در آن سال یک مورد اعدام اجرا شد و ۱۲ حکم اعدام صادر شد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، پیشتر گفته بود با کسانی که خون سربازان و مردم بیگناه کشورش را می‌ریزند، با قاطعیت برخورد خواهد کرد و در مجازات آنها تردیدی نشان نخواهد داد.

دولت افغانستان در ۱۹ ثور/اردیبهشت ۱۳۹۵ شش نفر را در زندان مرکزی کابل (پلچرخی) اعدام کرد که در چند حمله “تروریستی”، از جمله ترور برهان‌الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نقش داشتند.

مطابق قوانین جزایی افغانستان، صدور حکم اعدام، محدود به موارد بسیار خاص، یعنی ۵ مورد است: “قتل عمد، کشتار جمعی، انفجار توام با قتل، قطاع الطریقی توام با قتل و جرایمی که در نتیجه آن اراضی افغانستان در اختیار خارجی قرار داده شده و تمامیت ارضی و استقلال کشور صدمه ببیند.”

از سوی دیگر، سرور دانش، معاون ریاست جمهوری افغانستان در ۱۳میزان/خرداد ۱۳۹۵ از تلاش دولت افغانستان در محدودتر کردن حکم اعدام خبر داد.

او گفت: “دولت در نظر دارد برای اکثر جرایمی که فعلا در قانون جزا مجازات اعدام پیش بینی شده، مجازات حبس ابد در نظر گرفته شود”.

 

داعش مسئولیت حمله انتحاری در مرکز شهر کابل را به عهده گرفت

این انفجار در محل مزدحمی در مرکز شهر کابل روی داده. چندین اداره مهم دولتی هم در این محل موقعیت دارد

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله انتحاری امروز کابل در نزدیکی ساختمان وزارت دفاع افغانستان را به عهده گرفته است.

منابع امنیتی در کابل تایید کردهاند که در انفجار انتحاری در نزدیک کاخ ریاست جمهوری پنج نفر کشته و سه نفر زخمی شده‎اند.

نجیب دانش به بی‎بی‎سی گفت که یک بمبگذار انتحاری پیاده کمربند انتحاری خود را حوالی ساعت چهار عصر چهارشنبه (۲۲ حمل/فروردین) به وقت محلی در موقعیتی نزدیک به کاخ ریاست جمهوری و مقر وزارت دفاع منفجر کرد.

بصیر مجاهد، سخنگوی پلیس کابل به بی‎بی‎سی گفته که محل انفجار به یکی از ورودی‎های کاخ ریاست جمهوری نزدیک است.

به گفته او، این انفجار در زمان مرخصی ماموران دولت روی داد و ماموران در حال بیرون شدن از محل کار خود بودند.

 

وزیر خارجه آمریکا: روابط واشنگتن و مسکو باید بهتر شود

وزیر امور خارجه آمریکا، برای دیداری رسمی از روسیه و مذاکره با مقام های آن کشور به مسکو سفر کرده است

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفت که روابط این کشور و روسیه در “نقطه پایین” قرار دارد و باید بهبود یابد.

آقای تیلرسون امروز چهارشنبه ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین)، بعد از دو ساعت گفتگو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که “روابط دو قدرت هسته ای اصلی جهان” نباید در چنین سطحی باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا، برای دیداری رسمی از روسیه و مذاکره با مقام های آن کشور به مسکو سفر کرده است. روابط دو کشور، اخیرا بر سر بحران سوریه دچار تنش شده است.

رکس تیلرسون در بخشی از اظهارت امروز خود تاکید کرد که در خصوص سوریه “زمینه های مشترکی” میان واشنگتن و مسکو وجود دارند ولی “اختلافات عمیقی” هم باقی هستند.

در سوی دیگر، آقای لاورف تاکید کرد که آمریکا و روسیه باید بر اختلافاتی که همچون “بمب ساعتی” در روابط دوجانبه عمل می کنند و از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به ارث رسیده اند غلبه کنند.

هنوز جزئیات گفتگوهای آقای تیلرسون در مسکو اعلام نشده ولی تصور می شود که حمله شیمیایی ادعایی ارتش سوریه در خان شیخون و حمایت روسیه از بشار اسد در کانون گفتگوهای وزرای خارجه آمریکا و روسیه بوده است.

رکس تیلرسون در آستانه ملاقات خود با سرگئی لاوروف گفته بود: “دوره زمامداری خاندان اسد در سوریه دارد به پایان می‌رسد.” اما او در عین حال تاکید کرده بود که نحوه پایان حکومت بشار اسد و انتقال قدرت در سوریه مساله مهمی برای ثبات سوریه است.

پیش از حمله شیمیایی خان شیخون دولت دونالد ترامپ اعلام کرده بود که برکناری بشار اسد اولویت آمریکا نیست.

بریتانیا، آمریکا و متحدان غربی‌شان با اطمینان می‌گویند که حملات هوایی هفته گذشته به شهر خان شیخون در استان ادلب سوریه، یک حمله شیمیایی بوده و ارتش سوریه مسئول آن است.

اما دمشق هرگونه نقش داشتن در چنین حمله‌ای را تکذیب می‌کند و روسیه، اصلی‌ترین حامی دولت سوریه می‌‎گوید جنگنده‌های سوری انبار مهماتی را در منطقه تحت کنترل شورشیان بمباران کرده اند که در آن مهمات شیمیایی وجود داشته است.

کشورهای غربی این ادعا را به شدت رد می کنند.

 

احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

آقایان بقایی، مشایی و احمدی‌نژاد شعار دادند: “زنده باد بهار، زنده باد ایران”

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ ثبت نام کرد.

این در حالی است که سال گذشته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، از آقای احمدی نژاد خواست که در انتخابات پیش رو نامزد نشود.

آقای احمدی‌نژاد در پاسخ گفته بود “برنامه‌ای برای حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی سال آینده”ندارد و بعدتر گفت در انتخابات ۱۳۹۶۶ از حمید بقایی، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، حمایت می‌کند.

او پس از ثبت نام درباره موضع رهبر ایران گفت: “این معنای نهی نبود و توصیه ایشان بود و توصیه ایشان مانع حضورم نمی‌شد و علیرغم اینکه فشار گسترده‌ای از سوی مردم برای حضور در میدان دارم به قول اخلاقی خود پایبندم و ثبت‌نام در انتخابات صرفاً برای حمایت از برادر عزیزم آقای بقایی است.”

 

 

……………………………………………….

اختلافات میان غنی و عبدالله ثبات افغانستان را متزلزل کرده است

در گزارش تصریح شده است که با وجود افزایش نا امنی و تنش‌های سیاسی، پیشرفت‌های در ایجاد ثبات در اقتصاد کشور صورت گرفته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، گروه بحران بین‎المللی بحران در گزارش تازۀ هشدار داده است که اختلافات میان اشرف غنی، رییس‎جمهور کشور و عبدالله عبدالله، رییس اجراییه بر سر قدرت، امنیت شکننده و دست آوردهای اقتصادی افغانستان را به مخاطره می‎‏اندازد.

در این گزارش آمده است که آیندۀ حکومت وحدت ملی و ثبات سیاسی در افغانستان “متزلزل” است.

این نهاد که مستقر در بلجیم است، در گزارشی گفته است که اختلاف بین رهبران حکومت وحدت ملی از ابهامات در توافقنامه‌ی تشکیل حکومت مشترک ناشی می‌گردد.

در این گزارش افزوده شده است: “ا گذشت دو و نیم سال پس از تشکیل حکومت وحدت ملی که در نتیجه‌ی انتخابات به شدت جنجال برانگیز ریاست‎جمهوری سال ۲۰۱۴، به منظور جلوگیری از رفتن افغانستان به سوی یک بحران روی کار آمد، آینده‌ی این حکومت و در سطح کلانتر، ثبات سیاسی افغانستان همچنان متزلزل است. حکومت وحدت ملی که دچار اختلافات درونی و عدم هماهنگی ست، با تجدید فعالیت شورشیان نیز مواجه می‌باشد.

گزینه‌های متعددی در محافل بین‎المللی و افغان مورد بحث قرار می‌گیرد تا چگونه تنش‌های سیاسی و اختلاف در مورد تغییر قانون اساسی را مورد رسیدگی قرار دهند، که اگر این تنش‌ها همچنان حل نشده باقی بمانند، خطر درگیری‌های داخلی و نا امنی در این دولت شکننده را افزایش می‌دهد. یگانه امیدواری برای عبور از این وضعیت  کار مشترک و هم دیگرپذیری دو تیم حکومت وحدت ملی به رهبری رییس‎جمهور محمد اشرف غنی و رییس اجراییه عبدالله عبدالله می‎باشد تا ثبات کشور و حکومت شان تضمین شود.”

در گزارش آمده است که عبدالله به این باور است که بر بنیاد توافقنامۀ حکومت وحدت ملی، سهم مساوی در حکومت دارد، اما رییس‌جمهور غنی تأکید دارد که قدرت نهایی چنانچه در قانون اساسی تعریف شده، در اختیار ریاست‎جمهوری است.
در این گزارش آمده است که رهبران حکومت وحدت ملی در تقرری‎های کُرسی‎‎های عمدۀ نظامی و غیرنظامی، متحدین خود را مقرر می‎کنند و این تقرری‎‏ها در اکثر موارد “بر مبنای قومیت” صورت می‎گیرند.

در این گزارش به صورت مشخص ادعا شده است که غنی از میان قوم پشتون و عبدالله قوم تاجیک، افراد را در کُرسی‎های عمده حکومتی تقرر می‎کنند.

در این گزارش هشدار داده شده استکه جناح گرایی سیاسی در تمام سطوح دستگاۀ امنیتی نفوذ کرده که این کار ساختارهای فرماندهی نیروهای دفاعی و امنیتی را آسیب رسانده و ظرفیت‌های این نیروها را در مبارزه با گروه‌های  مخالف و شورشی که هر روز قدرتمند تر می‌شوند، تضعیف می‌کند.

گزارش می‎افزاید، در حالیکه ارتش نقش عمده را برای جلوگیری از تصرف و کنترل مراکز پرجمعیت توسط طالبان ایفا کرده، کمتر مورد توجه قرار گرفته و خسارات سنگین را متحمل گردیده است.

در گزارش تأکید شده است: “با وجود آنکه پولیس ملی افغانستان نیازمند اصلاحات فوری است، رهبری حکومت وحدت ملی تا هنوز قادر نشده به فساد، خویش خوری و جناح گرایی در این نهاد امنیتی رسیدگی کند. این نقاط ضعف نقش عمده‌ای را در پیشروی طالبان در سراسر کشور در سال ۲۰۱۶  به شمول ولایات ارزگان و کندوز داشت.”

در گزارش تصریح شده است که با وجود افزایش نا امنی و تنش‌های سیاسی، پیشرفت‌های در ایجاد ثبات در اقتصاد کشور صورت گرفته است.

در گزارش اضافه شده است که با اصلاحات مالی و کنترول شدید تر بر جمع‌آوری مالیات، عواید داخلی افزایش یافته است.

با این حال، رشد پایدار نیازمند بهبود امنیت، ثبات سیاسی و پیشرفت در مبارزه با فساد می‌باشد.

تلاش‌‌ها برای کاهش فساد همواره با مقاومت شدید شبکه‌هایی در داخل و بیرون از حکومت مواجه می‌شود.

اصلاحات اساسی دیگر، از جمله اصلاح نظام انتخابات و نهاد‌های انتخاباتی، که بدون آن‌ها انتخابات آینده احتمالا به سرنوشت انتخابات ۲۰۱۴ گرفتار خواهد شد، در گرو رابطه آشفتۀ قوه‌های مجریه و مقننه مانده، که منجر به اختلال در عملکرد حکومت شده است.

همانطور که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی مکررأ به دلیل نگرانی‌های امنیتی و بی‎ثباتی سیاسی به تعویق افتاده است، زمینۀ برگزاری لویه جرگه قانون اساسی نیز فراهم نیست تا جایگاه ریاست اجراییه را طوریکه در توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی تعهد شده است، به رسمیت بشناسد.

پیشنهاد‌ها برای پایان دادن به بن بست سیاسی از سوی اپوزسیون حکومت وحدت ملی، به رهبری حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین و متحدان او، از جمله برگزاری انتخابات زود هنگام و یا یک لویه جرگه سنتی برای تعیین کردن مقدمات حکومت آینده، نیز بعید است که مورد توجه غنی و یا عبدالله قرار بگیرد.

در گزارش آمده است که غنی به کرزی اعتماد ندارد، در حالی که عبدالله نه حاضر است ریاست اجراییه ر از دست بدهد، و نه می‏خواهد دورۀ پنج ساله حکومت وحدت ملی را کم کند.

با این حال، با افزایش اختلافات بین آنها، با دچار شدن عبدالله به چالش‌هایی در پایگاه قدرت خود در حزب جمعیت اسلامی و غنی در مذاکره با رقبای عبدالله، به ویژه عطا محمد نور، والی بلخ، ادامه‌ی ساختار نسبتا مساوی حکومت وحدت ملی به‌گونه فزاینده مورد تردید قرار می‌گیرد.

حتی اگر عطا و دیگر رهبران جمعیت به حکومت غنی بپیوندند، می‌تواند نارضایتی و اختلافات درونی بیشتری را در پی‎داشته باشد؛ چون از رییس‎جمهور غنی بعید است که مطالبات آنها در سهم گیری در قدرت را بپذیرد.

از سوی هم، کمک‌های بین‌المللی، مالی و نظامی، برای جلوگیری از پیشروی شورشیان مهم است، اما ثبات کشور در نهایت به غنی و عبدالله بر می‌گردد تا اختلافات شان را کنار گذاشته و در همکاری با یکدیگیر در برابر چالش‌های امنیتی، اقتصادی و بشری که کشور با آن‌ها مواجه بوده، مبارزه کنند؛ چالش‌های فراوانی که مشروعیت دولت و بقای سیاسی شان را تهدید می‌کنند.

در این گزارش اشاره شده است که با افزایش تهدیدات امنیتی و احتمال ضعیف به وجود آمدن اجماع بر سر تشکیل یک حکومت جدید، حکومت وحدت ملی با ساختار فعلی، مطلوب ترین گزینه باقی خواهد ماند.

اما غنی و عبدالله باید اختلافات شان را کنار گذاشته و “همکاری‌ واقعی و هدفمند” را طوری‎که در توافقنامه‌ی تشکیل حکومت وحدت ملی تعهد شده، ایجاد کنند.

در این گزارش پیشنهاد شده است که جامعۀ جهانی منابع مالی و نظامی لازم را که حکومت وحدت ملی برای ارائه خدمات و تأمین امنیت نیاز دارد، باید در اختیار این حکومت قرار دهد.

در عین زمان، بازیگران عمده، به ویژه ایالات متحده امریکا، روسیه و چین باید از تعیین تکلیف و تحمیل یک دستور کار سیاسی و یا امنیتی خارجی اجتناب ورزند چون چنین روشی به تحمیل آجندایی می‎انجامد که فاقد کارآیی داخلی بوده و باعث بی‌ثباتی بیشتر دولت می‎گردد.

در حالی‎که جامعۀ جهانی باید پاکستان را تحت فشار قرار دهد تا پناهگاه و پشتیبانی برای شورشیان را قطع کند، کابل باید رهبری برنامه‌ها و پروسه‌های مذاکره با طالبان را به عهده داشته و دربارۀ استفاده از زور علیه شورشیان به طور دقیق و مرتب با آن مشورت شود.

علاوه بر این، هر چارچوب سیاسی برای پس از حکومت وحدت ملی به جای یک معامله پشت پردۀ بین‌المللی، باید در نتیجۀ‌‌ مشوره‎ای فراگیر که در آن تمام جناح‌های افغانستان شامل باشد، به میان آید.

پیشنهادهای این گزارش به حکومت وحدت ملی:

بازگرداندن ثبات سیاسی متضمن تأمین امنیت و بهبود حکومتداری است.

۱- رییس‎جمهور و رییس اجرائیه باید ابراز سخنان خصومت آمیز در محضر عام و مذاکراتی که منجر به تضعیف قدرت و صلاحیت‌های همدیگر می‌گردد، را پایان بدهند.

۲۲- مشورت نزدیک با پارلمان، به ویژه دربارۀ اصلاح نظام حکومت داری، و یک نقشه راه برای انتخابات ریاست‎جمهوری، قوه مقننه و شورای ولسوالی.

۳۳- در مورد طرح‌های مهم سیاسی و اقتصادی با گروه‌های قومی‌ای که محروم اند یا به حد کافی در دولت حضور ندارند، از جلمه هزاره‌ها و ازبیک‌ها، باید مشورت صورت گیرد تا احساس بی عدالتی در میان این اقوام به جدایی و بیگانگی آنان از دولت منجر نشود.

۴۴- اعلان جدول زمان بندی انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی، همراه با یک تاریخ قطعی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹، و اصلاح نظام انتخاباتی قبل از برگزرای انتخابات.

۵۵- پایان دادن به تقرری‌های جانبدارانه و گماشتن افراد در پست‌ها بر اساس تعلقات گروهی، از جمله بر مبنای تعلقات قومی، در بخش اجرائیه حکومت.

۶۶- تقویت توانایی و قابلیت‌های نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان برای مبارزه با شورشیان، از جلمه با انتصاب افسر‌های حرفه‌یی و شایسته، و مجازات آنهایی که در انجام وظیفه شان کوتاهی می‌کنند.

پیشنهادهای این گزارش به جامعۀ جهانی برای پشتیبانی از ثبات سیاسی و امنیت در افغانستان:

 

۷- رعایت تعهدات نشست وارسا درجولای ۲۰۱۶ از سوی ناتو مبنی بر تمویل نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۲۰، و کنفرانس بروکسل در اکتوبر ۲۰۱۶ مبنی بر کمک مالی به ارزش ۱۵ میلیارد دالر به افغانستان از سال ۲۰۱۷ — ۲۰۲۰.

۸۸- تشویق بی طرفانه رییس‌جمهور و رییس اجرائیه برای حل اختلافات شان، و در عین حال اجتناب از تحمیل هرگونه دستور کار سیاسی و یا امنیتی خارجی بر حکومت وحدت ملی

 

تحریم روسیه در نشست گروه هفت رای نیاورد

وزرای خارجه گروه هفت در پایان نشست دو روزه‌شان در ایتالیا برای تشدید تحریم‌های روسیه و سوریه به توافق نرسیدند. منابع نزدیک به دولت بریتانیا می‌گویند وزرای خارجه گروه هفت به این نتیجه رسیدند که تا پایان تحقیقات درباره ماهیت حمله خان شیخون تحریم تازه ای وضع نشود. فرداد فرحزاد گزارش می دهد.


اتاق تجارت افغانستانایران بزرگترین شریک تجاری افغانستان است

اتاق تجارت افغانستان اعلام کرد که ایران بزرگترین شریک تجاری افغانستان در سطح منطقه به شمار می‌رود و سطح مبادلات تجاری ایران و افغانستان به 1,8 میلیارد دالر رسید.

به گزارش  سپوتنیک به نقل ازخبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، سخنگوی اتاق تجارت افغانستان اعلام کرد با بالا رفتن سطح معادلات تجاری میان ایران و افغانستان، ایران به بزرگترین شریک تجاری افغانستان تبدیل شده است.

«صیام‌الدین پسرلی» سخنگوی اتاق تجارت تصریح کرد که بعد از تنش در روابط کابل-اسلام‌آباد و بسته شدن گذرگاه‌های مرزی از سوی دولت پاکستان سطح مبادلات تجاری بین افغانستان و ایران به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

وی ادامه داد: سطح مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران با افغانستان به 1.8 میلیارد دالر رسیده است. در مقابل، سطح مبادلات تجاری میان افغانستان و پاکستان 50 درصد کاهش یافته است.

صدای آزادی نوشت: سطح مبادلات تجاری افغانستان با پاکستان پس از تنش‌های اخیر از دو میلیارد دالر به یک میلیارد دالر کاهش یافته است.


برنامه‌های تروریستی شبکه حقانی خنثا شد

اسپوتنیک، کابل: نیروهای امنیت ملی افغانستان با خنثاسازی برنامه‌های تروریستی شبکه حقانی از حمله انتحاری و تهاجم مسلحانه بالای دفتر والی پروان و هم‌چنین یک حمله تروریستی دیگر در ولایت ننگرهار جلوگیری کرده‌اند.

اداره امنیت ملی می‌گوید که این شبکه تروریستی تصمیم داشت تا با استفاده از یک موتر بمب‌گذاری شده و چند فرد مهاجم بالای دفتر والی پروان در شمال کابل حمله کند. امنیت ملی می‌افزاید که شبکه حقانی اجرای برنامه یک حمله تروریستی دیگر را در ولایت ننگرهار نیز طرح کرده بود.
اداره امنیت ملی می‌گوید: «بدین منظور شبکه حقانی یک تن از اعضای خویش بنام وطن خان مشهور به حمزه منصور را در آن‌سوی خط دیورند موظف نموده بود تا حمله گسترده انتحاری و مسلحانه را بالای مقام ولایت پروان سازماندهی نماید.» وطن خان از جمله طراحان حملات انتحاری و تهاجمی شبکه حقانی به شمار می‌رود.»
اداره امنیت ملی از وطن خان به عنوان یکی از طراحان حملات انتحاری و تهاجمی شبکه تروریستی حقانی یاد کرده می‌افزاید که وی به منظور سازماندهی حملات تروریستی عازم کابل شده بود و قصد داشت پس از انجام حمله انتحاری و تهاجمی بالای دفتر والی پروان، حملات انتحاری و انفجاری دیگری را در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان طراحی و اجرا کند.
اداره امنیت ملی می‌گوید که وطن‌خان همرای یک همکار دیگرش با مقدار زیادی از سلاح و مهمات در ناحیه پانزدهم شهر کابل بازداشت شده است. به گفته این اداره، با بازداشت این تروریست، از دو حادثه خونین تروریستی در پروان و ننگرهار جلوگیری شده است.

 

انفجار در نزدیکی اتوبوس حامل اعضای تیم فوتبال بورسیا دورتموند آلمان

اتوبوس حامل تیم بورسیادورتموند بر اثر انفجار آسیب دیده است

اتوبوس حامل بازیکنان تیم بورسیادورتموند آلمان در مسیر انتقال آنها به ورزشگاه، هدف سه انفجار قرار گرفته است.

رئیس پلیس دورتموند در کنفرانسی خبری گفته که تیم دورتموند هدف این حمله بود.

دادستان ایالتی هم گفت که نامه ای در نزدیکی محل انفجارها پیدا شده که به عنوان بخشی از تحقیقات بررسی می شود.

باشگاه فوتبال بورسیادورتموند اعلام کرده است که مارک بارترا، بازیکن اسپانیایی تیم که بر اثر انفجار زخمی شده بود، به بیمارستان منتقل شده است.

منابع خبری اسپانیا اکنون گزارش می دهند که این بازیکن اکنون از بیمارستان مرخص شده و به خانه رفته است.

این باشگاه در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است که بقیه بازیکنان تیم سالم و در امان هستند و در داخل یا اطراف ورزشگاه دورتموند تهدیدی وجود ندارد.

مارک بارترا، مدافع اسپانیایی تیم بورسیادورتموند بر اثر انفجار، زخمی و به بیمارستان منتقل شده است.

اتوبوس حامل بازیکنان این تیم در راه ورزشگاه دورتموند بود که انفجار رخ داد. قرار بود بورسیادورتموند در چارچوب بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا با تیم موناکو مسابقه بدهد. اما برگزاری مسابقه به عصر روز چهارشنبه (۲۴ ساعت بعد) موکول شده است.

بعد از انتشار گزارش‌ها درباره انفجارها، باشگاه بورسیادورتموند از هوادارانش که برای تماشای بازی به ورزشگاه رفته بودند، خواست تا آرامش خود را حفظ کنند و همچنان در همانجا بمانند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که بر اثر شدت انفجارها شیشه‌های اتوبوس حامل تیم بورسیادورتموند خرد شده است.

پلیس راین-وستفالیای شمالی در بیانیه ای نوشت که اولین نشانه ها حاکی از “جدی بودن مواد منفجره به کار رفته در حمله است.”

هانس خواکیم-واتزکه مدیر اجرایی دورتموند گفت: “با مواد منفجره به اتوبوس تیم حمله شده است. کل تیم در حال شوک است چون نمی شود چنین واقعه ای را از ذهن پاک کرد.”

او افزود: “امیدوارم تیم در وضعیتی باشد که بتواند فردا وارد میدان شود. بورسیا در این وضعیت بحرانی متحد است.”

 

روسیه: سوریه حق دارد موشک‌های آمریکا را سرنگون کند

رئیس کمیته دفاع و امنیت شورای فدرال روسیه تاکید کرد: در صورت شلیک موشک‌های آمریکا علیه سوریه، این کشور کاملا حق دارند که آنها را سرنگون کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ویکتور اوزیروف رئیس کمیته دفاع و امنیت شورای فدرال روسیه در گفت وگو با خبرگزاری اینتر فاکس روسیه تصریح کرد: سامانه های دفاع هوایی روسیه موشک های آمریکایی را در صورت حملات جدید واشنگتن علیه سوریه، سرنگون نخواهند کرد.

وی افزود: “نیروهای مسلح ما برای مبارزه با تروریسم در سوریه مستقر هستند و نه محافظت از سوریه در برابر تهدیدهای خارجی و ما چنین ماموریتی نداریم و با چیزی مقابله نخواهیم کرد”.

وی در عین حال تاکید کرد: این ماموریت را باید سامانه های دفاع هوایی سوریه انجام دهند و ارتش سوریه “حق تمام و کمال” برای انجام آن دارد.

اظهارات اوزیروف در واکنش به گفته های شون اسپایسر سخنگوی کاخ سفید بیان شد. اسپایسر گفته بود که دولت آمریکا گزینه حملات موشکی جدید به نیروهای سوری را در صورت به ادعای وی “حملات شیمیایی دیگر” آنها، وارد می داند.

اوزیروف تاکید کرد: تهدیدهای آمریکا به نظر بیهوده است زیرا دمشق هیچ سلاح شیمیایی ندارد.

ارتش آمریکا بامداد روز جمعه از دو ناوشکنن خود 59 موشک از نوع “توماهوک” به سمت پایگاه هوایی نظامی الشعیرات در شهر حمص در مرکز سوریه شلیک کرد که در جریان آن شماری نظامی و غیرنظامی سوری کشته و تعدادی نیز زخمی شدند.

 

پوتین: دشمنان اسد برای حملات شیمیایی بیشتری برنامه‌ریزی می‌کنند

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می‌گوید دشمنان بشار اسد در حال برنامه‌ریزی برای حملات شیمیایی دیگری هستند تا دولت سوریه را بدنام کنند.

آقای پوتین این ادعا را روز سه‌شنبه ۱۱ آوریل در یک کنفرانس خبری در کرملین مطرح کرد.

همزمان وزیر دفاع ایران گفته است که حمله موشکی اخیر آمریکا به سوریه “بی پاسخ نخواهد ماند.”

برخی مقام‌های غربی روسیه را به آگاهی از حمله شیمیایی نیروهای سوری متهم می‌کنند. با این حال وزرای خارجه گروه ۷ در پایان نشست دو روزه‌شان در ایتالیا برای تشدید تحریم‌های روسیه و سوریه به نتیجه نرسیدند.

با بالا گرفتن تنش‌ها میان مسکو و واشنگتن بر سر سوریه، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا برای مذاکرات به روسیه سفر کرده است.

وزیر خارجه آمریکا خطاب به رهبران کرملین گفت که اتحاد این کشور با ایران، سوریه و حزب الله در دراز مدت به ضرر روسیه است.

وزارت بهداشت ترکیه تایید کرده است که در حمله هفته گذشته نیروهای دولتی سوریه، گاز اعصاب سارین به کار رفته است.

 

کره شمالی: آماده جنگ با آمریکا هستیم

کره شمالی با محکوم‌کردن اقدام آمریکا در استقرار یک ناوگروه جنگی در منطقه هشدار داد که آماده جنگ با واشنگتن است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، کره شمالی ضمن محکوم کردن  تصمیم آمریکا برای مستقر کردن ناوگروه جنگی در شبه‌جزیره کره، وعده داده است که آماده واکنش به اقدامات بی‌پروای آمریکا در منطقه خواهد بود.

ناوگروه جنگی آمریکا به‌رهبری یک فروند ناو هواپیمابر با لغو مأموریت خود به استرالیا، به‌سوی آب‌های شبه‌جزیره کره حرکت کرده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی به‌نقل از سخنگوی وزارت خارجه این کشور اعلام کرد: این اقدام تحرکات بی‌پروای آمریکا را برای اشغال کره شمالی ثابت می‌کند و نشان می‌دهد که این اقدامات وارد فاز جدی شده است.

وی افزود: کره شمالی آماده واکنش به هر گونه حالت جنگی از سوی آمریکا است.

یک مقام ارشد آمریکایی روز یکشنبه تأکید کرد که ترامپ از مشاوران نظامی‌اش خواسته است تا گزینه‌های مختلف برای مقابله با کره شمالی را مورد بررسی قرار دهند.

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی افزود: ما شدیدترین اقدامات تلافی‌جویانه را علیه رفتارهای تحریک‌آمیز آمریکا انجام خواهیم داد تا با نیروهای نظامی از خودمان دفاع کنیم.

رئیس جمهور موقت کره جنوبی امروز سه‌شنبه در اظهاراتی نسبت به اقدامات تحریک‌آمیز بزرگتر کره شمالی هشدار داده است.

هوانگ کیو آن رئیس جمهور موقت کره جنوبی به ارتش دستور داده است تا نظارت بر فعالیت‌های کره شمالی را تشدید کند. وی نسبت به برقراری ارتباط نزدیک با آمریکا اطمینان داده است.

وی در سخنانی افزود: این احتمال وجود دارد که کره شمالی اقدامات تحریک‌آمیز بزرگتری را مثل یک آزمایش هسته‌ای انجام دهد.

کره شمالی امروز سه‌شنبه نشست پارلمان عالی را برگزار می‌کند و روز شنبه نیز صد و پنجمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ پایه‌گذار و رهبر سابق کره شمالی است. انتظار می‌رود رژه بزرگ نظامی در پیونگ‌یانگ برگزار شود. کره شمالی معمولاً در مراسم‌های مهم ملی، آزمایش‌های هسته‌ای یا موشک بالستیک انجام می‌دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیراً از چین خواسته است تا برای مهار برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی کمک کند. البته رئیس جمهور آمریکا به‌تازگی وعده داده است که در صورت عدم همراهی چین، واشنگتن حاضر است به‌تنهایی با برنامه‌های موشکی و اتمی کره شمالی مقابله کند.

 

دلایل بی‌ثباتی دولت افغانستان؛ از دعوای غنی و عبدالله

بر سر قدرت تا قومیت‌گرایی در انتصاب‌ها

گروه بین‌المللی بحران هشدار داد که اختلافات بین رهبران حکومت وحدت ملی بر سر قدرت سبب تضعیف امنیت شده و دستاوردهای اقتصادی را نیز به مخاطره انداخته است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «صدای‌ آمریکا»، سازمان گروه بین‌المللی بحران  اعلام کرد: به دلیل اختلافات میان رهبران حکومت وحدت ملی بر سر قدرت آینده، دولت ثبات سیاسی خود را از دست داده و متزلزل است.

این سازمان تاکید کرده است که اختلافات بین این دو رهبر بر سر قدرت نیز ناشی از ابهامات در توافق‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی است.

گروه بین‌المللی بحران تصریح کرده است که عبدالله رئیس‌اجرایی افغانستان معتقد است که براساس توافق‌نامه تشکیل حکومت وحدت ملی سهم مساوی در حکومت دارد در حالیکه اشرف‌غنی تاکید می‌کند که قدرت نهایتا در دست رئیس‌جمهور بوده به‌طوری که در قانون اساسی افغانستان تعریف شده است.

در ادامه گزارش این سازمان آمده است که رهبران حکومت وحدت ملی متحدان خود را در سمت‌های نظامی و غیرنظامی بر مبنای قومیت منسوب می‌کنند.

گروه بین‌المللی بحران مدعی شد که اشرف‌غنی رئیس‌جمهور افغانستان اقوام پشتون را در سمت‌های دولتی منسوب می‌کند و عبدالله رئیس‌اجرایی نیز اقوام تاجیک را به در سمت‌های دولتی می‌گمارد و جناح‌گرایی سیاسی در بین نهادهای امنیتی افغانستان به تشکیلات مدیریتی و رهبری نیروهای امنیتی افغان آسیب زده است.

این سازمان خاطرنشان کرده است که برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای محلی نیز به دلیل نگرانی‌های امنیتی به تعویق افتاده است و زمینه برگزاری لویه‌جرگه برای تعدیل قانون اساسی نیز فراهم نشده است تا براساس توافق حکومت وحدت ملی جایگاه ریاست‌اجرایی مشخص شود.

گروه بین‌المللی بحران افزود: عبدالله با وجود اختلافاتی که با غنی دارد در پایگاه حزبی خود نیز با مخالفت‌هایی نیز روبرو شده، زیرا عطا محمد نور والی بلخ ساختار و عملکرد حکومت وحدت ملی را مورد تردید قرار داده است.

این سازمان معتقد است که کمک‌های بین‌المللی در امر مبارزه با مخالفان مسلح و تروریسم در افغانستان مهم بوده، اما نهایتا برقراری ثبات در افغانستان را وابسته به عبدالله و غنی دانسته است.

از سویی هم ریاست‌جمهوری افغانستان نیز با ناقص خواندن گزارش گروه بین‌المللی بحران اظهارت این سازمان را رد کرده است.

«دواخان‌مینه‌پال» معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان تحلیل‌های ارائه شده از سوی این سازمان بین‌المللی در رابطه با افغانستان را ناقص خواند.

مینه‌پال گفت: «ما گزارش بحران بین المللی را بررسی کردیم این گزارش تا حد زیاد بر مبنای توهم نوشته شده، بین رئیس‌جمهور و رئیس‌اجرایی هیچگونه اختلافی وجود ندارد، فقط تفاوت نظر بر دورنمای مسایل سیاسی است که در اصول دموکراسی یک امر طبیعی محسوب می‌شود. »

با این وجود قبل از این نیز بسیاری از نهادهای بین‌المللی ناظر بر افغانستان از عوامل عمده بحران و بن‌بست جاری در افغانستان را اختلافات بین رهبران حکومت وحدت ملی و عدم رهبری سالم نیروهای امنیتی و فساد گسترده اداری در این کشور دانسته‌اند.

اما برخی از کارشناسان معتقد هستند که در این اواخر اختلافات بین غنی و عبدالله تا حدی فروکش کرده است و دو رهبر بر سامان‌دهی سیاست خارجی افغانستان تمرکز کرده‌اند.

 

کشتزارهای مین در افغانستان ‘ماهانه ۱۴۲ نفر قربانی می‌گیرد

آمار قربانیان مین در افغانستان از سال ۲۰۱۱ رو به افزایش گذاشته است

در روز جهانی مین‌روبی مقام‌های دولت افغانستان اعلام کرده‌اند که میانگین آمار قربانیان مین در این کشور ماهیانه به ۱۴۲ نفر می‌رسد.

ویس‌احمد برمک، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان روز دوشنبه (۲۱ حمل/فروردین) در مراسمی به همین مناسبت گفت که این آمار شامل همه کسانی می‌شود که در اثر انفجار مین کشته یا زخمی می‌شوند.

آقای برمک گفت که آمار قربانیان مین در افغانستان از سال ۲۰۱۱ تا حال به شدت افزایش یافته است. او گفت که پیش از آن از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ به طور متوسط ۳۶ نفر قربانی مین می‌شدند.

این مقام دولت افغانستان گفت که در حال حاضر بیش از هزار کیلومتر مربع زمین در این کشور زیر کشت مین است که از آن جمله ۴۰۰ کیلومتر مربع آن در سال‌های اخیر مین‌گذاری شده است.

او افزود که عملیات مین‌روبی در افغانستان یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌های مین‌روبی در جهان بوده است. این عملیات از ۱۹۸۹ آغاز شد و در این مدت بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر مربع زمین مین‌روبی شده است.

آقای برمک ادامه جنگ و کمبود منابع مالی را از چالش‌های اصلی برنامه مین‌روبی در افغانستان دانست و از جامعه جهانی خواست که از این برنامه حمایت مالی کند.

هنوز هم در افغانستان بیش از هزار کیلومتر مربع کشتزار مین در افغانستان وجود دارد

وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان گفت که پارسال از ۸۰ میلیون دلار مورد نیاز در عرصه مین‌روبی تنها ۳۵ میلیون دلار به دست آمد.

به گفته او، پیش از سال ۲۰۱۴ حدود ۱۴ هزار نفر در عرصه مین‌روبی کار می‌کردند، در حالی که در حال حاضر به دلیل نبود منابع مالی تنها ۹ هزار نفر در این کار مشغولند.

به همین ترتیب، یک مقام سازمان ملل گفته که در سال گذشته ۲۰ مورد حمله و تهدید علیه کارمندان مین‌روبی در افغانستان ثبت شده که منجر به مرگ ۱۹ مین‌روب شده است.

در افغانستان بارها از ربودن مین‌روب‌ها در گزارش شده است. منابع دولتی معمولاً گروه طالبان را مسئول این آدم‌ربایی‌ها می‌دانند، چرا که به گفته آن‌ها، این گروه مین‌گذاری می‌کند و مخالف مین‌روبی است.

 

 

افشاگری ویکی‌لیکس از تلاش ۳۱ ساله آمریکا برای براندازی خاندان اسد

وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس در تازه‌ترین افشاگری خود اعلام کرد که دولت آمریکا از بیش از سه دهه قبل برای براندازی نظام خاندان اسد در سوریه تلاش می‌کند.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم به نقل از ایسنا، این وب سایت افشاگر اسناد سری از سازمان اطلاعات آمریکا “سیا” که شامل گزارشی مربوط به سال 1986 را تحت عنوان “سناریوهای احتمالی که می‌تواند به برکناری اسد بینجامد” منتشر کرده است.

در این گزارش به امکان سوء استفاده از تنش‌های طائفه‌ای در سوریه اشاره شده است.

سیا در ژانویه گذشته بیش از 11 میلیون سند محرمانه را در پایگاه اینترنتی این سازمان منتشر کرد که سند منتشر شده توسط ویکی‌لیکس یکی از این اسناد است و شامل گزارشی درباره سناریوهای دولت آمریکا برای براندازی نظام سوریه در دوره حافظ اسد، پدر بشار اسد رئیس جمهوری کنونی سوریه است.

 

کرملین: پوتین پذیرای وزیر خارجه آمریکا نخواهد بود

کاخ کرملین با صدور بیانیه ای اعلام کرد که پوتین در سفر روز چهارشنبه وزیر خارجه آمریکا به مسکو با وی دیدار نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی صباح، کاخ کرملین روسیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که پوتین در سفر روز  چهارشنبه وزیر خارجه آمریکا به مسکو با وی دیدار نخواهد کرد.

گفتنی است رکس تیلرسون پیشتر قرار بود در سفر خود به مسکو با رئیس جمهوری روسیه دیدار کند. به نظر می رسد ملغی شدن دیدار تیلرسون و پوتین به افزایش تنش ها میان دو طرف در پی حمله اخیر آمریکا به سوریه بازگردد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه در همین راستا و در مکالمه تلفنی خود با خبرنگاران گفت: ما برگزاری چنین دیداری را اعلام نکرده بودیم. الان هم هیچ قرار ملاقاتی با تیلرسون در برنامه رئیس جمهور نیست.

این درحالیست که جان کری در اغلب سفرهای خود به مسکو موفق به دیدار با پوتین می شد.

تیلرسون نیز پیش از انتصاب به سمت وزارت خارجه آمریکا و در زمان ریاست شرکت «اکسون موبیل» بارها موفق به دیدار با پوتین شده و حتی در سال ۲۰۱۳، عالی ترین مدال افتخار روسیه را نیز از دستان رئیس جمهوری این کشور دریافت کرده بود.

 

 

وزیر دفاع ترکیه: طی ۲۱ ماه اخیر، بیش از ۸ هزار

عنصر پ ک ک کشته و زخمی شدند

شفقنا- وزیر دفاع ترکیه از کشته و زخمی شدن بیش از هشت هزار عنصر حزب کارگران کردستان و دستگیری و تسلیم شدن دو هزار عنصر دیگر خبر داد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از بخش عربی خبرگزاری آناتولی ترکیه (AA)، «فکری ایشیک»، وزیر دفاع این کشور بعد از ظهر امروز ضمن تاکید بر این که مبارزه بسیار گسترده ای علیه تروریسم در جریان است و همچنان با شدت ادامه می یابد، اعلام کرد که از ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون به فعالیت بیش از ۱۰ هزار تن از شبه نظامیان خزب کارگران کردستان (PKK) پایان داده اند.

بر اساس این گزارش، وزیر دفاع ترکیه در این باره تاکید کرد که از مجموع ۱۰ هزار و ۹۱ شبه نظامی حزب «پ ک ک» که طی ۲۱ ماه اخیر غیر فعال شدند، هفت هزار و ۷۱ نفر جان خود را از دست دادند، هزار و ۲۰ نفر زخمی شدند، هزار و ۳۷ تن خود را تسلیم کردند و ۹۶۳ تن دیگر نیز دستگیر شدند.

 

……………………………………………………………………………

تماس تلفنی روحانی با پوتینحملات آمریکا به سوریه، تنها کمک به تروریست ها بود

حسن روحانی در گفت و گوی تلفنی با ولادیمیر پوتین اظهار نمود که حمله آمریکا به سوریه کمک به تروریست ها بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین و پايگاه اطلاع رساني دفتر رياست جمهوري، حسن روحانی عصر یکشنبه در تماس تلفنی با “ولادیمیر پوتین” ‏رییس جمهور روسیه ، گفت: ما حمله موشکی آمریکا به سوریه را محکوم می نماییم. ما این حمله را یکی از موارد ‏نقض صریح حاکمیت یک کشور مستقل می دانیم که ضرورت دارد این اقدام یک جانبه در شورای ‏امنیت سازمان ملل بررسی و محکوم شود.‏
روحانی در ادامه سخنان خود، با تقبیح ‏حمایت برخی کشورهای منطقه از حمله موشکی آمریکا به سوریه، تصریح کرد: ما نباید اجازه دهیم ‏مسیری که امروز در مبارزه با تروریسم ایجاد شده، با حمایت برخی کشورها از اقدام اخیر آمریکا ‏تغییر کند.‏
ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه نیز در این مذاکره تلفنی با همتای ایرانی خود، حمله آمریکا به سوریه را به عنوان یک اقدام ‏تجاوزکارانه محکوم کرد و گفت: “این حرکت غیر قابل قبول و تلاشی برای حمایت از تروریست ها بود”.‏
ولادیمیر پوتین در پایان تماس تلفنی خود با روحانی گفت: حمله موشکی واشنگتن به سوریه به بهانه استفاده از تسلیحات شیمیایی ، یک نمایش و ‏اقدامی از قبل برنامه ریزی شده بوده است.
شایان ذکر است، آمریکا دو روز پیش، به بهانه شلیک سلاح شیمیایی از فرودگاه نظامی الشعیرات در سوریه، این پایگاه نظامی را مورد حمله قرار داد.

 


آنچه ترامپ با حمله به سوریه از دست داد

به لطف حمله به پایگاه هوایی در سوریه رییس جمهور طرفداران جدیدی پیدا کرد که از جمله آنها سناتور جون مک کی و لیندسی گرم هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مجله نشنال اینترست، دانیل مک کارتی روزنامه نگار امریکایی می نویسد که دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا با حمله موشکی به سوریه باعث نارضایتی بسیاری از کسانی شد که در انتخابات ریاست جمهوری از وی حمایت کرده بودند.

بسیاری از طرفداران رییس جمهور که حول پون پول و پاتریک بوکینن جمع شده بودند امروز از دور وی پراکنده می شوند، حال آنکه این دو تن و طرفدارانشان از منابع اصلی حمایتی وی به شمار می رفتند. حتی اگر طرفداران سابق وی هنوز اعتمادشان را به طور کامل به وی از دست نداده باشند، احتمال وقوع آن در آینده زیاد است.

کسانی که به ترامپ رای داده بودند اول از همه در انتظار محدود کردن مهاجرت و بعد از آن بیرون آمدن از صحنه نبرد خاورمیانه بودند، اما تا امروز رییس جمهور به وعده های خود عمل نکرده است.

مک کارتی در ادامه می نویسد که به لطف حمله به پایگاه هوایی در سوریه رییس جمهور طرفداران جدیدی پیدا کرد که از جمله آنها سناتور جون مک کی و لیندسی گرم هستند.

ترامپ عملا فاقد نقطه اتکا برای سیاستهایش است و نسبت به روسای جمهور سابق محبوبیت کمتری دارد. در زمان انتخابات و پس از مراسم تحلیف وی، حمایت های هسته اصلی طرفدارانش او را جلو بردند، اما با دلسرد کردن آنها و ارجح دانستن استراتژی مک کین، یک حرکت سیاسی عاقلانه انجام داد.

 

حمله آمریکا به سوریه و نزدیکی ایران و روسیه و بسیاری از کشورهای دیگر

بر کسی پوشیده نیست که امپراتوری رسانه ای ایالات متحده و همپیمانان آن می تواند هر آن چیزی را که بخواهد به خورد مخاطبان بدهد، اما حتی این امپراتوری هم نتوانست حمله آمریکا به سوریه را توجیه کند و امروزه نه فقط مواضع ایران و روسیه به یکدیگر نزدیک تر شده بلکه بسیاری از کشورهای دیگر هم به مقابله با ایالات متحده بر خواسته اند.

شاید بتوان گفت هر کدام اینان دلایلی برای خود دارند که رو در روی ایالات متحده قرار گرفته اند ولی به هر حال تصمیم نابخردمندانه آقای ترامپ فضای منفی بر علیه وی و ایالات متحده را در سطح بین المللی دو چندان کرده.
در حالی که هنوز بحث بمباران شیمیایی یا انفجار انبار تسلیحات شیمیایی در خان شیخون داغ بود و جامعه بین المللی در همان سازمان مللی که تحت سیطره ایالات متحده است در حال بررسی این ماجرا بود رئیس جمهوری ایالات متحده به یکباره تصمیم حمله را اتخاذ کرد.
بهانه حمله و نوع حمله به همه نشان داد که هدف حمله مساله ای فراتر از دلسوزی رئیس جمهوری ایالات متحده برای کودکان سوری بوده و می باشد. و به قول خانم کلینتون اگر وی واقعا دلسوز مردم سوریه بود آنها را از ورود به ایالات متحده منع نمی کرد.
حال بماند که هنوز مشخص نیست که تسلیحات شیمیایی چگونه به خان شیخون رسیده اند و آیا ایالات متحده همین رفتار را در قبال جبهه النصره یا داعش در صورت استفاده از این تسلیحات شیمیایی بر علیه مردم بی گناه در جاهای دیگر سوریه نشان می داد؟
فقط چند روز قبل از این ماجرا ایالات متحده بیش از یک هزار نفر بیگناه در موصل طی یک بمباران، به اصطلاح اشتباه، قتل عام کرد، آیا جایی جوابگو بود؟ چه فرقی می کند که انسانی با بمباران به اصطلاح اشتباه کشته شود یا شیمیایی؟ هر دو مورد جرم هستند و جامعه بین المللی باید در قبال آنها واکنش نشان دهد.
تصادف حمله با ملاقات روسای جمهوری ایالات متحده و چین هم شانسی نبوده بلکه زمان بندی بسیار دقیق بوده. رئیس جمهوری ایالات متحده می خواسته قبل از ملاقات به رئیس جمهوری چین گوشزد کند که ایالات متحده به هیچ کدام از قوانین و مقررات بین المللی پایبند نیست و هر لحظه اراده کند دست به هر کاری بخواهد می زند و هیچ مرجعی در جهان وجود ندارد که جلودارش باشد.
در واقع آمریکایی ها تلاش داشتند شرایط دیدار با رقیب اصلی اقتصادی خود در جهان را به نفع خود تغییر دهند.
همین ماجرا در مورد دیگر کشورها هم صدق می کند.
ایالات متحده خواسته هم زهره چشمی به چینی ها نشان دهد هم به ایرانی ها و هم روس ها و هم دیگر کشورهای جهان.
با این شرایط همه کشورهایی که به نوعی در رقابت با ایالات متحده در سطح بین المللی می باشند به فکر افتاده اند که باید با یکدیگر همسو شوند و با این قلدر بازی های رئیس جمهوری ایالات متحده مقابله کنند و به وی گوشزد کنند که فضای بین المللی رینگ بازی کشتی کج (ورزش مورد علاقه آقای ترامپ) نیست و قانون و قواعدی بر آن حاکم است.
برخی ممکن است با ایالات متحده بر سر مسایل اقتصادی و برخی دیگر سیاسی و برخی حتی بر سر محیط زیست و آب و هوا و… اختلاف داشته باشند و رئیس جمهوری ایالات متحده باید متوجه باشد که با این رفتار خود همه را در فضای مقابل قرار داده.
حتی در خود ایالات متحده هم خودداری ترامپ در هماهنگی با کنگره صدای نمایندگان این کشور را در آورده.
اینان همه می دانند که ترامپ علاوه بر تلاش برای زهره چشم گرفتن از دیگر کشورها تلاش دارد مشکلات و فشار های داخلی را به سمت خارج سوق دهد و همچنین به مخالفین داخلی بگوید که هیچ قانون و قاعده ای را برای رفتارهای خود قایل نیست.

 

اعتراف اتحادیه اروپا به عدم نقش آفرینی خود در امور جهانی

رهبران اتحادیه اروپا در حادثه حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی شعیرات سوریه مجبور شدند به عدم نقش آفرینی و عدم تاثیرگذاری خود اعتراف کنند.

این مطلب را رومانو پرودی، نخست وزیر سابق ایتالیا و رییس سابق کمیسیون اروپا اعلام کرده است.
به گزارش “اسپوتنیک”، پرودی در مصاحبه ای با روزنامه ایتالیایی “ایل مساجرو” گفت: “رهبران اروپایی مجبور شدند به عدم نقش آفرینی خود اعتراف کنند و تنها با کف زدن ها به این حادثه واکنش نشان دادند. هیچ رایزنی در باره این حادثه و عواقب آن در اتحادیه اروپا صورت نگرفته است”.
وی افزود: “روسیه تنها کشوری است که به این اقدام واکنش سیاسی نشان داده و در باره عواقب آن هشدارهایی مطرح کرده است”.
ارتش آمریکا صبح جمعه 7 آوریل به بهانه حمله مرگبار شیمیایی به ادلب و به دستور دونالد ترامپ رییس جمهور این کشور، 59 موشک توماهوک را از ناوهایش در دریای مدیترانه به پایگاه شعیرات متعلق به ارتش سوریه در استان حمص شلیک کرد.

 

 

شورای فدراسیون روسیه، ارسال نیروهای دریایی آمریکا به شبه جزیره کره را بررسی نمود

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ویکتور اوزوف رئیس کمیته دفاع و امنیت شورای فدراسیون روسیه، ارسال گروه ضربتی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا به سواحل شبه جزیره کره، به احتمال زیاد موجب واکنش نابخردانه رهبری کره شمالی گردد.

به نقل از این مقام دولتی روسیه: “اگر پیونگ یانگ، کمپین کشتی های آمریکایی در شبه جزیره کره را به عنوان یک تهدید برای امنیت خود تلقی نماید، در آن صورت رهبر کره شمالی اقدامات نابخردانه ای را انجام خواهد داد”.

ویکتور اوزروف در ادامه گفت: “اگر نیرو های دریایی ایالات متحده آمریکا، هنجارهای توافقنامه های بین المللی را نقض ننمایند، در آن صورت آنها می توانند در هر نقطه از اقیانوس های دنیا حضور داشته باشند”.

وی در پایان افزود: “اما حضور نیرو های دریایی ایالات متحده آمریکا در سواحل کره، بدون انجام روند مذاکرات با پیونگ یانگ، بی ثمر خواهد بود”.

 

 

 

 

 

 

Updated: آوریل 18, 2017 — 1:51 ب.ظ