قطح الرجال در حکومت وحدت ملی،معرفی وزیر مکاتب خیالی به عنوان وزیر دولت در امور پارلمانی


قطح الرجال در حکومت وحدت ملی،معرفی وزیر مکاتب خیالی به عنوان وزیر دولت در امور پارلمانی

فاروق وردک، وزیر پیشین معارف افغانستان به اساس یک فرمان رییس جمهور غنی به عنوان وزیر دولت در امور پارلمانی معرفی گردیده‌است.

به گزارش شفقنا  به نقل از دفتر ریاست جمهوری،در فرمان رییس جمهور آمده‌است که به اساس حکم مادۀ ۶۴ قانون اساسی، فاروق وردک در بست مافوق رتبه به عنوان وزیر دولت در امور پارلمانی معرفی  گردیده‌است.

فاروق وردک پیش از این نیز در زمان زمام‌داری حامد کرزی در کابینۀ افغانستان به عنوان وزیر معارف ایفای مسؤولیت کرده‌است.

در همین حال، اخیرا ادعاهایی مبنی بر اختلاس ملیون‌ها دالر در وزارت معارف در زمان مدیریت این وزارت از سوی آقای وردک مطرح شد.

مکتب‌های خیالی و بیش از پنج و نیم میلیون دانش آموز خیالی یکی از مسایلی‌ست که با استفاده از آن، این هزینه‌ها در جاهای نامشخصی به مصرف رسیده‌است؛ هرچند آقای وردک این اتهام‌ها را رد کرده بود.

اداره بازرسی ویژۀ امریکا در امور بازسازی افغانستان با ارسال نامه‌یی به اداره توسعه بین‌المللی این کشور خواستار ارایه توضیحات در مورد کمک‌های این اداره به وزارت معارف افغانستان شد.

اداره بازرسی ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان، (SIGAR) از اداره توسعه بین‌المللی امریکا (USAID) خواست که در مورد آمارهای کمک‌های واشنگتن به وزارت معارف افغانستان توضیح دهد.

براساس گزارش منتشر شده توسط اداره توسعه بین‌المللی امریکا، از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۳ میلادی تعداد دانش‌آموزان در کشور از ۹۰ هزار به ۸ میلیون نفر رسیده است.

این در حالی است که پیش از این نیز وزرای جدید معارف و تحصیلات عالی هم با نقد از وزرای پیشین، بر موضوعاتی مانند معلمان و مکاتب خیالی پرداخته بودند.

سیگار در گزارش جدید خود می نویسد، مقام‌های پیشین معارف افغانستان پول های هنگفتی را از نهادهای جهانی تحت نام اعمار مکتب‌ و روند آموزش برای آموزگاران و مدیران مکتب‌هایی که اصلا وجود نداشته‌ اند دریافت کرده اند.

بگفته جان اف سپکو بازرس ویژه‌ آمریکا برای بازسازی افغانستان در این گزراش آمده است، وزیر معارف گزارش داده است که هیچ مکتبی در بخش‌های ناامن افغانستان باز نیستند اما مقام‌های پیشین آمارها را دستکاری کردند و پول را اختلاس کرده‌اند. این ادعاها نشان می‌دهد که آمریکا ممکن است برای تمویل مکتب‌هایی که وجود نداشته است، پول پرداخته باشد.

اسدالله حنیف بلخی وزیر جدید معارف افغانستان، گفت: در بعضی مناطق ناامن مکتبی وجود ندارند، اما امکانات، امتیازات و حقوق معلم‌ها پرداخت می‌شود.

چندی پیش حنیف بلخی و فریده مومند وزیر تحصیلات عالی اظهار داشتند که مسوولین سابق این وزارت‌خانه‌ها با تحریف آمار پول اختلاس کرده‌اند و در نتیجۀ امتحانات ورودی دانشگاه‌ها نیز اعمال نفوذ داشته‌اند.

جان سپکو بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان، در نامه‌یی به اداره توسعه بین‌المللی امریکا خواستار تمرکز بر اتهامات وارد شده توسط وزیران جدید کابینه افغانستان شد.

در نامه سپکو آمده است که اگر این اتهامات درست باشد، امریکا به مکاتبی کمک کرده و حقوق معلم‌هایی را پرداخته که وجود خارجی نداشته است.

براساس نامۀ بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان، تنها از ماه می سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون ۷۶۹ میلیون دالر به بخش معارف افغانستان کمک شده است.

با توجه به کمک های بین المللی شاهد این مسئله تاسف بار هستیم در پایتخت افغانستان دانش اموزان حقیقی بدون هیچ امکاناتی و در فضای باز روی زمین درس می خوانند، بدون اینکه وزیر پیشین معارف مورد بازخواست قرار بگیرد از س.ی اشرف غنی به پاس اختلاسهایش و خیانت به معارف کشور به عنوان وزیر دولت در امورپارلمانی انتخاب میشود تا با دزدان پارلمان یک جا به دزدی از ملت مظلوم افغانستان بپردازد.

باز هم مهره‌های قدیمی؛ چرا؟

تقرری دوبارۀ شماری از افراد ناکارا و فسادپیشه در نهادهای دولتی، سبب افزایش فساد و ناکارایی بیشتر در حکومت می‌شود.

به گزارش آوا، محمداشرف غنی، رییس جمهور چهارشنبه شب در فرمان‌ها و احکام جداگانه تقرر فاروق وردک را به حیث وزیر دولت در امور پارلمانی، غلام‌نبی فراهی، وزیر پیشین دولت در امور پارلمانی را با ایجاد «وزارت دولت در امور گردشگری» به حیث وزیر دولت در امور گردشگری، فیض‌الله ذکی، مشاور پیشین شورای امنیت را به حیث نامزد وزیر وزارت کار و امور اجتماعی و عبدالکریم خدام، معاون پیشین شورای عالی صلح را به حیث والی سمنگان صادر کرد.

شماری از آگاهان سیاسی و فعالان مدنی می‌گویند، در میان افرادی که به تازه‌گی از سوی رییس جمهور به این سمت‌ها معرفی شده‌اند، برخی کسانی هم حضور دارند که بر علاوۀ این که از نام نیک برخوردار نیستند، متهم به فساد اداری گسترده نیز می‌باشند.

این آگاهان با اشاره به متهم‌بودن فاورق وردک به اختلاس ۲۵ میلیون افغانی می‌گویند، تقرر این‌گونه افراد در نهادهای دولتی دوباره زمینه‌سازی برای فساد است و سبب ناراکارایی حکومت می‌شود.

فردوس کاوش آگاه سیاسی به ‌سلام‌وطندار می‌گوید، تقرری‌های تازه‌ نشان می‌دهد که در افغانستان تنها چند صد نفر مربوط حلقۀ خاصی‌‌اند که باید در سمت‌های حکومتی گماشته شوند. به گفتۀ او، در میان افراد معرفی‌شده کسانی نیز هستند که در حکومت پیشین متهم به «اختلاس‌ گسترده» بودند.

آقای کاوش می‌افزاید که رییس جمهور غنی، در زمان کارزارهای انتخاباتی‌اش وعده سپرده بود که از اعضای کابینۀ پیشین کسی را به حیث وزیر مقرر نمی‌کند، اما اکنون شخص خودش به ‌این وعده‌اش پشت پا می‌زند.

هارون معترف، فعال مدنی نیز تقرری‌های تازه از سوی رییس جمهور غنی را قومی و سمتی می‌خواند و می‌گوید که در ۱۴ سال گذشته حلقه‌یی از فساد پیشه‌گان در دستگاه حکومت شکل گرفته و از یک پست به پست دیگر گماشته می‌شوند و از ورود افراد کارا و چهره‌های جدید در حکومت جلوگیری شده  است.

آقای معترف می‌گوید، حکومت وحدت ملی به سمت تک‌قومی، تمامیت‌خواهی و دیکتاتوری در حرکت است و برخوردهای تک‌روی رییس جمهور سبب ایجاد فاصلۀ بیشتر میان مردم و حکومت می‌شود.

اما مجیب‌الرحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی در نشستی خبری می‌گوید، فاروق وردک به‌ فساد محکوم نیست.

به گفتۀ آقای رحیمی، وزیر پیشین معارف به گونۀ رسمی از سوی نهادهای عدلی و قضایی کشور محکوم نشده و به این اساس تنها با مطرح‌شدن اتهام نمی‌شود بر بنیاد قوانین افغانستان کسی را از وظیفه محروم کرد.

اما سلام‌وطندار سال پار خورشیدی گزارش تحقیقی‌یی را به نشر رساند که در آن فاروق وردک، وزیر پیشین معارف/آموزش و پرورش در آخرین روزهای کاری‌اش در سمت این وزارت ۲۵ میلیون افغانی را  اختلاس کرده بود.

معرفی فاروق وردک، به حیث وزیر دولت در امور پارلمانی در شبکه‌های اجتماعی نیز با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است و شماری از کاربران شعار مبارزۀ حکومت وحدت ملی در برابر فساد را دروغ شاخ‌دار خوانده‌اند.

پروفیسور سبوتاژ انتخاباتی به ارگ کابل بازگشت

گزارشنامه افغانستان : صدور فرامین شتابنده و یک جانبه دکترغنی، متأثر از روند پرشتاب جنگ ( همه جانبه) سری است. مراد از بازگشت دکترفاروق وردگ به جرگه ارگ، آماده گی برای انتخابات پیشرو، تسریع برنامه جا سازی تشکیلات حکمتیار و مدیریت نرم جناح های سرکش در ولسی جرگه است.

اما افتادن این سنگ در حوضچه خلوتگاه محمد حنیف «اتمر» نبرد سرپوشیده جدیدی را کلید می زند. وردک «داودعلی نجفی» های زیادی را در سازمان دولت پروریده است که در «ساختن» رئیس جمهور ید طولا دارند. همان «نجفی» که لوحه تاریخ بر جبین آویخت و آشکارا اعلام کرد که « حامد کرزی را من رئیس جمهور ساختم؛ ورنه، دکترعبدالله» میدان را برده بود.
هنوز مدت زیادی سپری نشده است که وردگ، این راز دار ترین فرد گروه محافظه کاران، این مرد معامله های عجیب،  برخلاف عادت، ادعای درشت و تکان دهنده یی را عنوانی سران حکومت وحدت ملی پیش کشیده و درقدم اول، حنیف اتمر، معصوم استانکزی، دکترغنی و دکترعبدالله را به خاطر گرفتن هفتاد میلیون دالر از پاکستان برای امضای «پیمان همکاری های امنیتی» دوجانبه در رسانه های به توپ بسته بود.

وردگ، یک محموله باروت سیاسی است که انفجاراتش بی صداست. فاروق، پروفیسور امور سبوتاژ و بی خاصیت سازی سیاست گرانی است که همیشه دست به سرکشی صاعقه وار می زنند و صاعقه وار بی خطر ساخته می شوند.

فاروق وردگ 58 ساله، درسال 1338 در سید آباد وردگ چشم به جهان گشوده،  22 سال زنده گی خود را در پاکستان سپری کرده است.

درسال 1361 آقای وردگ تحصیلات خویش را در رشته داروسازی در دانشگاه پنجاب از سر گرفت و در سال 1365  فارغ گردید. در یک دهه (1365-1375) در موسسه سویدن در پشاور کار کرد.

ازسال 1375 تا 1380 در برنامه توسعه ای ملل متحد بزرگترین برنامه اجتماعی را برای احیای مجدد معیوبین که احیای مجدد مشغول به کار بود. درسال های 1378 و 1388 با حفظ مأموریت دوره ماستری خویش را نیز در رشته مدیریت در دانشگاه پریستون پشاور به اکمال رسانید.

بین سال های 1381 و 1382 وردگ توسط حامد کرزی و الاخضر ابراهیمی نماینده خاص سرمنشی ملل متحد به حیث آمر دارلانشای کمیسیون قانون اساسی و درپی آن، به حیث آمر عملیاتی لویه جرگه قانون اساسی تعین گردید.

درماه دلو سال 1384 به حیث رئیس عمومی اداره امور و دارالانشای شورای وزیران که دفتر اصلی هماهنگی حکومت افغان است تقرر را حاصل نمود. در ماه جدی سال 1385 بلافاصله پس از انتخابات پارلمانی بحیث وزیر دولت در امور پارلمانی با حفظ مقام ریاست عمومی اداره امور و دارلانشای شورای وزیران مقرر گردید.

در ماه میزان سال 1387  وزیر معارف مقرر شد.گردیدند. کارنامه های موصوف دررابطه با «وندبازی» میلیونی بر خلایق معلوم است و اندرین اجمال درنگنجد.

 

اقدامات تروریستی اخیر روسیه به ازبک‌ها ارتباطی ندارد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند به نقل از «اسپوتنیک»، «الکساندر گروخوف» کارشناس و مورخ روس گفت: عده‌ای حادثه «استکهلم»، اقدامات تروریستی اخیر در روسیه و دیگر کشورها را با کشورهای آسیای مرکزی و به طور مستقیم با ازبکستان مرتبط می‌دانند ولی این حوادث به ازبک‌ها ارتباطی ندارد.

این کارشناس روس افزود: 3 حمله به کلوب شبانه در «استانبول» حادثه‌ای که شب سال نو دست کم 39 نفر کشته و ده‌ها مجروح بر جای گذاشت، اقدامات تروریستی در مترو «سن‌پترزبورگ» و استکهلم سوئد، با وجود روش‌های متفاوت کشتن مردم بی‌گناه در یک چیز اشتراک داشتند، عاملان همه این حوادث ازبک‌ها بودند.

وی گفت: این موضوع بهانه‌ای شد برای اینکه در روسیه نه تنها قانون دریافت تابعیت توسط شهروندان شوروی سابق بلکه به طور کل ورود شهروندان آسیای مرکزی به روسیه ممنوع شود.

گروخوف تأکید کرد: تاریخ تروریسم مانند تاریخ جنگ‌ها طولانی است. اختلال در امور دولت از طریق ایجاد ترس در بین مردم، هراس و نارضایتی از مقامات توسط همسایگان خون‌خوار بارها و بارها تجربه شده است.

این کارشناس روس خاطرنشان کرد: با وجود اینکه بیشتر ادیان مردم را به صلح دعوت می‌کنند، همواره کسانی پیدا شده و پیدا می‌شوند که نه تنها برای زندگی مسالمت‌آمیز بلکه به طور کلی برای زندگی نالایق هستند.

گروخوف تصریح کرد: دشوار است که دینی را پیدا کرد که متعصب‌های خود را نداشته باشد به طور مثال، در سال 1940 میلادی مقامات استعماری انگلستان در فلسطین با سازمان تروریستی یهودی که پادگان‌های سربازان انگلیسی و خانه‌های مقامات انگلیسی‌ را منفجر کرد، مواجه شدند.

وی افزود: امروز همه خبر تروریسم اسلامی را می‌شنوند، درحقیقت باید تأکید کرد این در واقع رایج‌ترین شکل تروریسم است و دلایل عینی زیادی برای وقوع آن وجود دارد.

گروخوف ادامه داد: اولا کشورهایی که تروریست در آنها پررنگ‌تر است دارای مردم فقیری هستند، از آنجایی که یکی از اصول کلیدی اسلام تلاش برای عدالت است، واعظان رادیکال از این نکته برای تحریک عده‌ای برای گرفتن «انتقام برای بی‌ عدالتی» استفاده می‌کنند.

این کارشناس روس خاطرنشان کرد: دوما، اسلام به ما یاد می‌دهد که به حرف بزرگان و مردم با سوادتر اعتماد کنیم به ویژه به افرادی که تحصیلات مذهبی دارند، جمهوری‌های شوروی سابق در حال حاضر دچار رونق مذهبی پس از محدودیت‌های دوران شوروی سابق هستند به طوری که معلوم است، هواداران جدید آنها چه مسلمان، چه مسیحی و چه یهودی بیشتر رادیکال و متعصب هستند.

گروخوف در ادامه افزود: بر اساس 3 اقدام تروریستی با حضور ازبک‌ها بازهم نمی‌توان ازبکستان را لانه تروریسم عنوان کرد.

این کارشناس گفت: از زمان ایجاد جنبش اسلامی ازبکستان که در مسیر تروریسم قرار گرفته و توسط بسیاری از کشورهای جهان به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده، مقامات ازبک با هرگونه تلاش رادیکال‌ها برای استقرار در این کشور شدیدا برخورد می‌کنند.

وی اظهار داشت: جنبش اسلامی ازبکستان که در سال 2015 میلادی با داعش بیعت کرد نه فقط شامل ازبک‎ها بلکه نمایندگان ترک‎ها، اعراب و پشتون‎ها است و بیش از 6 میلیون نفر آنان در خارج از ازبکستان زندگی می‎کنند.

این کارشناس روس خاطرنشان کرد: جنبش اسلامی ازبک‎ها را که نه تنها از ازبکستان بلکه از چند کشور دیگر از جمله افغانستان اخراج کردند.

گروخوف همچنین گفت: این موضوع به دیگر کشورهای آسیای مرکزی نیز مربوط است، قرقیزستان بارها مورد حملات تروریستی فردی و گروه‌های مسلح قرار گرفت که توانست با حملات هوایی مشترک با ازبکستان آنها را دفع کند.

وی افزود: در جنگ داخلی تاجیکستان گروه‌های تروریستی از جمله جنبش اسلامی ازبکستان حضور داشت و مرزهای دولت به طور منظم مورد حملات آنان قرار می‌گرفت.

گروخوف ادامه داد: در سال 2016 میلادی مرزهای جنوبی ترکمنستان مورد حملات داعش قرار گرفت.

این مورخ روس تصریح کرد: اگرچه قزاقستان به طور رسمی به آسیای مرکزی متعلق نمی‌باشد اما بسیاری از اشخاص ناوارد در جغرافیا آن را به این منطقه مرتبط می‌دانند.

وی افزود: قزاقستان بنیانگذار سازمان همکاری شانگهای می‌باشد که یکی از اهداف ایجاد آن مبارزه با تروریسم است، در امر جلوگیری از گسترش این پدیده جهانی به طور فعال شرکت می‌کند.

گروخوف اظهار داشت: نمایندگان سازمان‌های امنیتی انگشت‌نگاری اجباری هنگام عبور از مرزهای روسیه و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع را یکی از اقدامات مؤثر در کنترل مهاجران قانونی و غیر قانونی عنوان می‌کنند.

این کارشناس خاطرنشان کرد: اما به طور کلی، در نظر گرفتن تروریسم به اصطلاح اسلامی به عنوان یک پدیده خارجی وارداتی که از آن می‌توان فقط از طریق تشدید اقدامات در مرزها جلوگیری کرد، اشتباه است.

وی ادامه داد: بر اساس برآوردهای مختلف، در روسیه از 7 تا 8 میلیون و 500 هزار مسلمان اقامت دارند و سازمان‌های امنیتی روسیه در مورد کشف و منهدم کردن سازمان‌های تروریستی که گاهی اوقات فقط شامل شهروندان روسی است گزارش‌هایی می‌دهند.

گروخوف افزود: مشکلاتی وجود دارد، این را هیچ کس نه در روسیه و نه در کشورهای اسلامی پساشوروی نمی‌تواند انکار کند اما این مشکلات نه از طریق بستن مرزهای مشترک بلکه از طریق فعالیت‌های طولانی و پرزحمت حل و فصل می‌شوند.

این کارشناس تأکید کرد: باید مدارسی را که خدمت‌گذاران مذهبی با تحصیلات بالا را آموزش می‎دهند، افزایش داد زیرا بسیاری از ائمه جماعاتی که در خارج از کشور تحصیل کردند واعظان دیدگاه‌های افراطی می‌شوند.

وی گفت: آنان در بین جوانانی که از بی‎عدالتی اجتماعی‌ رنج می‌برند نفوذ کرده و آنان را به گروه‌های افراطی جذب می‌کنند.

گروخوف تصریح کرد: آیا تروریست شایسته بهشت است؟ هیچ یک از روحانیان مسلمانی که زمانی در فضای شوروی سابق حضور داشتند، ماهیت جنایتکارانه تروریست‎ها و تناقض اقدامات تروریستی آنان را با اصل اسلام انکار نمی‌کنند.

 

سیاست حذف در افغانستان ادامه دارد

جنرال دوستم با انتقاد از عزل «احمدضیا مسعود» توسط رئیس جمهور افغانستان تصریح کرد که حکومت وحدت ملی در ظاهر وحدت ملی است اما در واقع دیکتاتورانه به پیش می‌رود و سیاست حذف نیز ادامه دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم به نقل از «پژواک»، جنرال «عبدالرشید دوستم» معاون اول ریاست جمهوری افغانستان با انتقاد از اشرف غنی، مخالفتش را با برکناری احمدضیا مسعود از سمت نماینده ویژه رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومت خوب اعلام کرد.
«عنایت‌الله بابر فرهمند» رئیس دفتر جنرال دوستم گفت: احمدضیا مسعود به نمایندگی از مردم تاجیک با حضور در کنار اشرف غنی در انتخابات گذشته و مخالفت با حزب جمیعت اسلامی در واقع قربانی بزرگی را برای رسیدن اشرف غنی به ریاست جمهوری داده است.
وی افزود: اشرف غنی وعده ریاست اجرایی دولت را به احمدضیا مسعود داده بود، اما پس از اعلام نتایج انتخابات و احتمال بحران از ریاست اجرایی صرف نظر کرد، که در نتیجه طی فرمانی به عنوان نماینده ویژه در امور اصلاحات اداری و حکومتداری خوب معرفی شد.
فرهمند با انتقاد از رئیس جمهور افغانستان تصریح کرد که اشرف غنی با حمایت‌های مختلف اعضای تیم انتخاباتی خود به ریاست جمهوری دست یافت، اما در عوض در حق حامیان خود مرتکب جفا شد، زیرا همانگونه که با احمدضیا مسعود رفتار ناعادلانه‌‌ای صورت گرفت برای تخریب شخصیت جنرال دوستم نیز در سطح ملی و بین المللی نیز تلاش شد.
وی ادامه داد حکومت وحدت ملی فقط در ظاهر وحدت ملی است، اما در واقع به سمت تک فکری شدن می‌رود که این روند برای مردم قابل تحمل نیست.
رئیس دفتر جنرال دوستم اظهارداشت کاسه صبر مردم با برخورد ناعادلانه در برابر جنرال دوستم و احمدضیا مسعود لبریز شده است که در صورت عدم ممانعت معاون اول رئیس جمهور دست به هرگونه حرکت‌های عدالت خواهی خواهند زد.
وی درباره اینکه خواست جنرال دوستم به عنوان معاون اول ریاست جمهوری از اشرف غنی چیست نیز گفت که امیدی باقی نمانده است، زیرا سیاست حذفی از دو سال گذشته به شدت توسط رئیس جمهور جریان دارد و به صورت دیکتاتورانه‌ به پیش می‌رود. حرفی برای گفتن باقی نمانده است.
این در حالی است که ریاست جمهوری افغانستان تصمیم عزل احمدضیا مسعود را ناکامی وی در آوردن اصلاحات عنوان کرد.

 

والی نام نهاد طالبان در بغلان کشته شد

منابع محلی از ولایت بغلان میگویند که این عملیات از ساعت یازده شب گذشته آغاز و الی چهار صبح امروز ادامه داشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، روز چهار شنبه (۳۰حمل) مولوی لعل والی نام نهاد طالبان دریک عملیات ویژه نیروهای امریکایی و افغان در ولایت بغلان کشته شده است.
به گفته این منبع، شب گذشته نیروهای خارجی و افغان دریک عملیات شبانه در منطقه دند غوری شهر پلخمری مولوی لعل والی نام نهاد طالبان در ولایت بغلان را همرا با چند فرد مهم این گروه در ولایت بغلان کشتند.
منبع می افزاید که در این عملیات نزدیک به ده پرخ بال و طیاره های کشفی امریکایی اشتراک نموده و حدف اصلی این عملیات افراد دسته اول طالبان در ولایت بغلان بوده است.
منابع محلی میگویند که این عملیات از ساعت یازده شب آغاز و الی چهار صبح ادامه داشت.
هرچند تا هنوز منابع حکومتی در این مورد به گونه رسمی چیزی نگفته اند، اما باشنده گان محل میگویند که هشت جسد افراد مهم طالبان به شمول مولوی لعل والی نام نهاد طالبان در ولایت بغلان دیده شده است.
هرچند آمار دقیق این حمله تا هنوز مشخص نشده است، اما یک منبع در شورای ولایتی بغلان میگوید که بیش از پنجا طالب در این حمله کشته شده اند.
مولوی لعل والی نام نهاد طالبان از افراد برجسته این گروه در حوزه شمال شرق کشور بود.
منابع امنیتی میگویند که این عملیات شبانه در حالی انجام شده است که قرار بود طالبان عملیات گسترده ای را برای سقوط ولایت بغلان آغاز نموده اند.
گروه طالبان در این مورد تا هنوز چیزی نگفته اند.

 

کشته شدن دو افسر پلیس در پاریس بر اثر تیراندازی 

رویترز گزارش داد، در پی تیراندازی در خیابان شانزه لیزه پاریس یک افسر پلیس کشته و یک مامور دیگر زخمی شدند.

به گزارش اسپوتنیک، پلیس پاریس در تویتتر خود از مردم خواست که به محل حادثه نروند، اما دلیل آنرا ییان نکرد.

  • مقامات پاریس از کشته شدن یکی از مهاجمان حمله به پلیس در خیابان شانزه لیزه خبر دادند.
  • دومبن افسر پلیس نیز بر اثر جراحات وارده کشته شد.

یک مستشار نظامی روسی در سوریه کشته شد

وزارت دفاع روسیه از کشته شدن افسر روسی سرگئی بوردوف در سوریه خبر داد.

به گزارش وزارت دفاع روسیه، این افسر بر اثر حمله تروریست ها به مواضع ارتش دولتی در این کشور کشته شد.
وی برای انجام ماموریت مستشاری به سوریه اعزام شده بود.
بر اساس این گزارش، به سرگئی بوردوف که جان خود را در راه کشور فدا کرده، نشان دولتی اعطا شده است.

 

در حالی که آمریکا برای جنگ هسته ای آماده می شود، در کره شمالی

 والیبال بازی می کنند

نیویورک تایمزخبر داد، تحلیلگرانی که به مطالعه تصاویر ماهواره ای کره شمالی می پردازند، فعالیت های عجیبی در سایت های آزمایش هسته ای این کشور مشاهده کردند.

به گزارش اسپوتنیک به گفته کارشناسان در اوج تنش میان کره شمالی و آمریکا، زمانی که به نظر میرسید که جنگ هسته ای آغاز خواهد شد، در سایت های هسته ای کره شمالی همزمان در سه محل به بازی والیبال می پرداختند

 

محمود احمدی نژاد رد صلاحیت شد

شورای نگهبان قانون اساسی ایران صلاحیت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین این کشور را برای نامزدی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رد کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از “بی بی سی” بنا به اعلام ستاد انتخابات ایران نامزدهایی که صلاحیت آنها تایید شده‌ (به ترتیب الفبا) اسحاق جهانگیری، حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، محمد باقر قالیباف، مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا هستند.
محمد غرضی، نامزد دور قبل انتخابات ریاست جمهوری ایران از جمله چهره‌هایی است که شورای نگهبان صلاحیت او را در این دوره تایید نکرده است.
صلاحیت علیرضا زاکانی و حمیدرضا حاجی‌بابایی، دو نفر از نامزدهای جبهه مردمی انقلاب اسلامی (جمنا) تایید نشده است. محمد هاشمی، رئیس پیشین سازمان صدا و سیما و برادر اکبر هاشمی رفسنجانی نیز رد صلاحیت شده است.
مصطفی کواکبیان، محسن رهامی، اعظم طالقانی و قاسم شعله‌سعدی از جمله دیگر چهره‌های سرشناسی هستند که شورای نگهبان صلاحیت آنها را رد کرده است.
شورای نگهبان علاوه بر محمود احمدی نژاد، صلاحیت حمید بقایی، چهره مورد حمایت او را نیز رد کرده است.
آقای احمدی‌نژاد در حالی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به او “توصیه” کرده بود در انتخابات پیش رو حضور پیدا نکند تا فضای سیاسی ایران “قطبی” نشود.

 

قدیروفگردان های چچنی در سوریه جا به جا می گردند

دو گردان چچن در سوریه، در فاصله زمانی دو تا سه ماهه با یکدیگر جا به جا خواهند شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رمضان قدیروف رئیس جمهور جمهوری خود مختار چچن در روسیه، دو گردان از جمهوری چچن در سوریه با فاصله دو تا سه ماهه با یکدیگر جا به جا خواهند شد.

قدیروف در ادامه افزود: «ما یک گردان دیگر در آنجا داریم، آنها گاهی با یکدیگر جا به جا می شوند، آنها قبلا” چنین چیزی را تجربه نکرده بودند. این فعالیت جدیدی می باشد. اکثریت اعضای این گردان مسلمانانی هستند که این مسیر را به چشم خود دیده اند، رفتار تروریست ها با مردم را دیده اند، آنها با اعمال پست خود، مشکلات ایجاد می کنند”.

قدیروف در عین حال گفت، گردان های جمهوری چچن در سوریه با فاصله دو تا سه ماهه با هم، جا به جا می گردند.

 

بی‌اطلاعی ترامپ از تغییر رهبر کره شمالی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «فاکس‌نیوز» اظهاراتی بیان کرده که برخی رسانه‌ها آن را نشانه دیگری از بی‌اطلاعی وی از اوضاع جهان و تغییر رهبر کره شمالی بعد از سال 2011 تعبیر کرده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین، دونالد ترامپ در مصاحبه‌ای با برنامه «فاکس اند فرندز» گفت: «امیدوارم که امور خوب پیش بروند. امیدوارم صلح برقرار خواهد شد. اما شما می‌دانید که ما از مدتها پیش با این آقا صحبت کرده‌ایم.»
«ترامپ» در اظهاراتش در ادامه آشکار کرد که منظورش از «این آقا» رهبر فعلی کره شمالی، «کیم جونگ اون» است. ادامه اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا همچنین نشان داد که وی فکر می‌کند توافق هسته‌ای حاصل‌شده بین آمریکا و کره شمالی در سال ۱۹۹۴ با رهبر فعلی کره شمالی صورت گرفته است.
آمریکا و کره شمالی در سال 1994 به توافقی بر سر برنامه هسته‌ای کره شمالی موسوم به «چارچوب توافق» رسیدند. این توافق در زمان زمامداری «کیم یونگ ایل»، پدر رهبر فعلی کره شمالی انجام شد. «کیم جونگ اون» در سال 2011 و پس از مرگ پدر جانشین وی شد.
دونالد ترامپ در مصاحبه با فاکس‌نیوز گفت: «شما کتاب (بیل) کلینتون را می‌خوانید و او (درباره کره شمالی) گفته که ما به این توافق بزرگ برای صلح رسیدیم، در حالی که این حرف جوک بود.»
وی ادامه داد: «به مسائل مختلفی که در طول این سالها با اوباما اتفاق افتاده نگاه کنید. همه مغلوب شده‌اند، همه‌شان مغلوب این آقا شده‌اند.»
روزنامه ایندیپندنت نوشته ظاهراً منظور ترامپ در این مصاحبه این بوده که هم «بیل کلینتون»، (رئیس‌جمهور آمریکا از سال 1992 تا 2000) باراک اوباما (رئیس‌جمهور آمریکا از سال 2008 تا 2016) مغلوب رهبر فعلی کره شمالی شده‌اند.
برخی از برنامه‌های تلویزیونی در آمریکا هم دونالد ترامپ را بابت بی‌اطلاعی از مسائل روز دنیا و رهبران کره شمالی مورد تمسخر قرار داده‌اند.

 

سه نامزد وزیر جدید کابینه توسط رییس جمهور معرفی شد

رئیس جمهور طی فرمان های جداگانه فاروق وردک را به عنوان وزیر دولت در امور پارلمانی، غلام نبی فراهی را به عنوان وزیر دولت در امور توریزم و فیض الله ذکی را به عنوان نامزد وزیر وزارت کار معرفی کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا) در فرمان رئیس جمهور آمده است به تأسی از حکم فقرة (۱۳) مادة شصت و چهارم قانون اساسی تقرر داکتر فاروق وردک، به حیث وزیر دولت در امور پارلمانی، در بست خارج رتبه، منظور است.

همچنین طی فرمان دیگری آمده است که به منظور توسعه و گسترش توریزم، جذب سرمایه و معرفی آثار باستانی کشور، ایجاد یک بست خارج رتبه تحت عنوان “وزارت دولت در امور توریزم” همزمان با تقرر پوهنمل غلام نبی فراهی بحیث وزیر دولت در امور توریزم، با حفظ حقوق کادری، امتیازات فعلی و عضویت شان در کابینه جمهوری ا.ا منظور است.

در فرمان سوم رئیس جمهور فیض الله ذکی بحیث نامزد وزیر وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین جمهوری اسلامی افغانستان، منظور گردیده است.

در اطلاعیه ارگ آمده است که وزیر دولت در امور پارلمانی موظف است کاندید متذکره را با رعایت صراحت فقرۀ (۳) مادۀ نود یکم قانون اساسی جهت اخذ رأی تایید به ولسی جرگۀ شورای ملی معرفی نماید.

 

حضور نیروهای خارجی در افغانستان مانع عضویت این کشور در سازمان همکاری شانگهای می شود

بختیار حکیموف نماینده خاص فدراسیون روسیه در سازمان همکاری شانگهای روز سه شنبه گفت: حضور نیروهای خارجی و اوضاع داخلی افغانستان مانع عضویت این کشور در سازمان همکاری شانگهای می شود.
قابل ذکر است، که رییس جمهور افغانستان در سال 2015 درخواست عضویت خود را به رئیس دوره سازمان در اجلاس سران تسلیم نمود. افغانستان با عضویت درین سازمان می تواند کشور های عضو منطقه را با همکاری صادقانه با افغانستان در خصوص تامین امینت به عنوان بخشی از جغرافیای این سازمان وادار نماید. کشور های مثل روسیه و چین به همکاری دیگر کشور های عضو می توانند در شکل دهی یک اجماع صلح منطقه یی در آوردن صلح به افغانستان کمک کنند.
آقای حکیموف در مصاحبه خود با روزنامه ” کمرسانت” گفت: در حال حاضر با توجه به معیاری های مندرج عضویت در این سازمان، اوضاع داخلی در این کشور به خصوص حضور نیروهای نظامی خارجی حداقل در آینده نزدیک امکان ندارد.

……………………………………………………………………………………………………….

امریکا به این پنج دلیل از حمله به کوریای شمالی خود داری کرد

روز خورشید” که برخی آن را به “روز قیامت” توصیف کردند، عنوان رسم و گذشت نظامی باشکوهی بود که رهبر کوریای شمالی از آن برای دادن پیام تهدیدآمیز مستقیم به آمریکا استفاده کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، اظهارات رهبر کوریای شمالی به صورت هولناکی شدید اللحن مطرح می‌شد که باعث شد برخی گمان کنند که قطعاً جنگی میان ایالات متحده و کوریای شمالی به وقوع خواهد پیوست به ویژه پس از اینکه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از انداختن “مادر بمب‌ها” به افغانستان خبر داد اما دلایلی باعث شد که آمریکا از ایده حمله به کره شمالی منصرف شود.
در این گزارش، تعدادی از رازها و دلایلی مطرح شده است که آمریکا را به صرف نظر از حمله به کوریای شمالی واداشت:
جسارت و بی‌باکی رهبر کوریای شمالی
آنطور که روزنامه دیلی میل انگلیس نوشته است، به نظر می‌رسد که بی‌باکی رهبر کوریای شمالی یکی از دلایل اصلی بود که دولت ترامپ را واداشت تا از ترس اینکه تمامی منطقه شرق آسیا با خطری شدید مواجه نشود، از حمله به کوریای شمالی منصرف شود.
این روزنامه انگلیسی مدعی شد: با وجود اینکه به ترامپ هم به عنوان شخصی بی‌باک نگریسته می‌شود که ممکن است تصمیمات جسورانه بگیرد، اما ترامپ می‌داند که باید کجا توقف کند. او به خوبی می‌داند که هر درگیری با پیونگ یانگ به صورت بی‌سابقه‌ای برای منطقه مهم خواهد بود و هشدار وقوع جنگ جهانی واقعی را می‌دهد.
دیلی میل به نقل از مارک الموند، یک تحلیلگر سیاسی گزارش داد که رهبر کوریای شمالی می‌داند که با وجود تهدیدهایش علیه آمریکا، پیروز نخواهد شد اما ترامپ نیز می‌داند که تصمیم برای جنگ با کوریای شمالی به منزله خودکشی است و هر دو آنها به خوبی می‌دانند که اگر گزینه ورود به جنگ را انتخاب کنند، کشور خود را به جوی خون تبدیل خواهند کرد و همچنین آماج اهانت بسیاری قرار می‌گیرند که به آسانی نمی‌توان آن را پشت سرگذاشت.
توازن قدرت‌ها
روزنامه فارین پالیسی این گونه علت منصرف شدن ترامپ از حمله به پیونگ یانگ را توصیف می‌کند؛ حمله نظامی مستقیم به کوریای شمالی می‌تواند به تغییر بسیاری در توازن قدرت‌ها در منطقه متشنج بینجامد.
این مجله آمریکایی ادامه داد: توازن واقعی در منطقه شکل گرفته است و نفوذ و قدرت میان چین، آمریکا و روسیه تقسیم شده است و آمریکا از حمایت کوریای جنوبی و جاپان برخوردار است در حالی که پکن و پیونگ یانگ توافق‌های تجاری گسترده‌ای دارند و در همین حال، روسیه تمایلی به افزایش نفوذ آمریکا در منطقه یا استقرار سیستم دفاع ضد راکتی تاد در شبه جزیره کوریای توسط آمریکا ندارد تا تهدیدی را علیه امنیت ملی روسیه ایجاد نکند.
فارین پالیسی نوشت: اعلام جنگ در این زمان، خلل‌های بسیاری را برای این توازن ایجاد می‌کرد و اینکه ممکن بود واشنگتن وارد نزاع‌هایی با قدرت‌های بزرگ شود.
نبود حمایت بین‌المللی
خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز به نقل از منابع قصر سفید فاش کرد که برجسته‌ترین علتی که ترامپ را به منصرف شدن از ایده حمله به کوریای شمالی واداشت این بود که او حمایت بین‌المللی مطلوب را برای این عملیات نداشت.
یک منبع که خواست نامش فاش نشود، تصریح کرد: ترامپ بسیار بر حمایت روسیه و چین برای حمله‌ای محدود که توانایی‌های کوریای شمالی را کم‌تر کند، حساب باز می‌کرد اما او از این حمایت برخوردار نشد و بر عکس، پیام‌های شدیدی از سوی پکن و مسکو دریافت کرد.
مردم کوریای جنوبی
از سوی دیگر، مجله آمریکایی پولیتیکو گزارش داد که موضع مردم کوریای جنوبی و اینکه از تشدید مواضع علیه همسایه شمالی خود حمایت نکردند، یکی از برجسته‌ترین دلایلی بود که ترامپ را به منصرف شدن از تصمیم خود برای حمله نظامی به کوریای شمالی سوق داد چراکه این حمله از حمایت جبهه داخلی برخوردار نبود.
این مجله آمریکایی نوشت: مردم کوریای جنوبی به هیچ وجه آماده جنگی فراگیر نیستند آنها چندین دهه در شکوفایی اقتصادی به سر برده‌اند.
این مجله گزارش داد: هر گونه حمله آمریکا باعث ایجاد موج گسترده‌ای از دودستگی‌ها در جامعه کوریا می‌شود در حالیکه این جامعه روابط خانوادگی بسیاری با خانواده‌های متعدد کوریای شمالی دارد و با وجود خصومت در محافل رسمی، اما همگرایی مردمی وجود دارد که باعث می‌شود وقوع جنگ در وهله نخست به آماده کردن جبهه داخلی نیاز داشته باشد.
پیامدهای هولناک
مجله آمریکایی فارین افرز نیز در تحلیلی از مواضع نظامی آمریکا در قبال کوریای شمالی نوشت، همچنان شبح “هیروشیما و ناکازاکی” حول هر رئیس جمهوری در آمریکا می‌چرخد و هیچ رئیس جمهوری در آمریکا حتی ترامپ ریسک تکرار آن تجربه تلخ را نخواهد کرد.
یک پایگاه خبری روسی نیز نسبت به این امر هشدار داد که کارشناسان نظامی روس به صورت آشکار از آمادگی بسیار خود برای پاسخ به هرگونه تهدیدی علیه امنیت ملی روسیه صحبت کرده‌اند.
چندین کارشناس روس در مورد احتمال تاثیر داشتن هر گونه حمله هسته‌ای احتمالی بر مسکو صحبت کرده‌اند.

قسطنطین آسمولوف، مدیر تحقیقات و بررسی در بخش خاور میانه گفت: در صورتی که حمله‌ای از سوی آمریکا به هر یک از تاسیسات هسته‌ای کوریای شمالی صورت بگیرد، این امر تهدید غیرمستقیمی را برای ما ایجاد می‌کند.
وی گفت: ابر اتمی بزرگی از این انفجار شکل خواهد گرفت که فقط ظرف دو ساعت به ولادی‌وستوک (یکی از شهرهای روسیه) می‌رسد.
مدیر موسسه امنیت هسته‌ای نیز اظهار داشت: ما تمامی گزینه‌ها از جمله آثار جنگ عادی و هسته‌ای در شبه جزیره کره را پیش‌بینی می‌کنیم.
وی گفت: طبیعتا، ما نگرانی‌هایی داریم اما آنچه که از آن می‌ترسیم پیامدهای واقعی این حمله است. اما بهترین سناریو برای ما این است که این حملات در فصل بهار صورت بگیرد تا بادها از چین به بیابان گبی و به اقیانوس آرام برود و به هیچ وجه به سمت روسیه نیاید اما این‌ها صرف احتمالات است و در صورتی که حمله هسته‌ای صورت بگیرد، همه در معرض احتمال‌هایی قرار خواهیم داشت که برای همگان فاجعه بار خواهد بود.

 

ترزا می درخواست انتخابات زودهنگام کرد

نخست وزیر بریتانیا خواهان برگزاری انتخابات زود هنگام شد. او گفته است که احزاب مخالف در پارلمان موقعیت دولت او را در مذاکرات مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ضعیف می‌کنند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام شده است. قرار است که این انتخابات در تاریخ ۸ ماه ژوئن سال جاری برگزار شود. او در این مورد گفته است که برای پیشبرد مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) باید در پارلمان این کشور هماهنگی برقرار باشد.

اما به گفته خانم می، چنین هماهنگی در پارلمان بریتانیا بر سر چگونگی خروج از اتحادیه اروپا وجود ندارد و احزاب مخالف موضع دولت را در روند مذاکرات تضعیف می‌کنند. او گفته است که یک انتخابات زودهنگام می‌تواند به برقراری ثبات بیشتر در این زمینه کمک کند.

نخست وزیر بریتانیا قصد دارد روز چهارشنبه (۱۹ آوریل) درخواست انتخابات زود‌هنگام را به پارلمان ببرد و به رای بگذارد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که احتمال پیروزی او در انتخابات بعدی بالاست. اگر او بتواند خواست انتخابات زودهنگام را به کرسی بنشاند و در آن آرای بیشتری بیاورد، آنگاه قادر خواهد بود استراتژی دلخواه خود را در خارج کردن بریتانیا از اتحادیه اروپا دنبال کند.

احزاب مخالف دولت بر این باورند که چگونگی رابطه آینده این کشور با اتحادیه اروپا و جزئیات روند خروج آن از اتحادیه اروپا هیچگاه به رای گذاشته نشده است و این در حوزه اختیارات دولت نیست که یک‌تنه درباره آن تصمیم بگیرد.

به دنبال اعلام خبر طرح تقاضای برگزاری انتخابات زودهنگام در بریتانیا، درباره احتمال استعفای ترزا می گمانه‌زنی شد و نرخ پوند در بازار ارز افزایش یافت. کمیسیون اتحادیه اروپا فعلا از موضع‌گیری در این باره خودداری کرده است.

دوره پارلمان فعلی تا سال ۲۰۲۰ طول می‌کشد و ترزا می به دو سوم آرا برای برگزاری انتخابات زودهنگام نیاز دارد. اکثریت بریتانیایی‌ها سال گذشته به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند و دولت فعلی ماموریت پیشبرد این خروج را بر عهده گرفته است.

 

اپوزیسیون ترکیه خواستار ابطال نتیجه همه ‌پرسی شد

حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه، مهم‌ترین حزب اپوزیسیون به طور رسمی خواستار ابطال نتیجه همه‌پرسی ترکیه شد. کمیسیون اتحادیه اروپا نیز از نهادهای اداری ترکیه خواست پیرامون گزارش‌های ضد و نقیض به طور شفاف تحقیق کنند.

کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه واپوزیسیون ترکیه از مقامات کمیسیون عالی انتخابات ۱۸ آوریل برابر با ۲۹ فروردین رسما خواست به درخواست این حزب مبنی بر ابطال نتیجه همه‌پرسی رسیدگی کند.

بولنت تزکان، معاون حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه، گفت که حزب او از هیئت کمیسیون عالی انتخابات خواسته است نتیجه همه‌پرسی را باطل اعلام کند.

کمال قلیچ‌داراوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق نیز در نشست فراکسیون این حزب صریحا گفت که همه‌پرسی “مشکوک” بوده است. او در این رابطه از کمیسیون عالی انتخابات انتقاد کرد و گفت: «اقدامات این کمیسیون (پذیرش آرای فاقد مهر شعب اخذ رای) نقض قانون بوده است. درخواست حزب مبنی بر ابطال نتیجه همه‌پرسی اعاده حیثیت میلیون‌ها شهروندی است که به همه‌پرسی نه گفته‌اند.»

گفتنی است که موافقان همه‌پرسی با اختلافی ناچیز کمتر از یک و نیم درصد پیروز شدند.

کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار تحقیقات شفاف شد

پیش‌تر ناظران بین‌المللی از سازمان امنیت و همکاری اروپا و شورای اروپا انتقاد کردند که این همه پرسی در ترکیه یک رقابت نابرابر بوده است. ناظران بین‌المللی از تصمیم هیات انتخاباتی ترکیه در پذیرش و تائید برگه‌های رای فاقد مهر هم انتقاد کرده بودند.

کمیسیون اتحادیه اروپا نیز از مقامات ترکیه درخواست کرده است تا تحقیق پیرامون برخی بی‌نظمی‌ها در رفراندوم ۱۶ آوریل را پیگیری کند.

سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است: «ما ترکیه را تشویق می‌کنیم که بجای فاصله گرفتن بیشتر و سریع‌تر از اتحادیه اروپا دوباره به این اتحادیه نزدیک شود.»

 

چرا ظریف به تاجیکستان نرفت؟

سفر ظریف به ترکمنستان، قرقیزستان و گرجستان آغاز شد. مقامات ایرانی که همیشه در سفر به کشورهای آسیای‌میانه به تاجیکستان هم سفر می‌کردند، این بار این کشور فارسی‌زبان را فراموش کردند. دلیل رویکرد سرد ایران به این کشور چیست؟

محمدجواد ظریف سفر خود را عصر یکشنبه ۱۶ آوریل برابر با ۲۵ فروردین از عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان آغاز کرد. در این سفر ۳۰ موسسه صنعتی و بانکی او را همراهی کردند. شرکت در مراسم ۲۵مین سالگرد آغاز روابط سیاسی ایران و این کشورها (ترکمنستان، گرجستان و قرقیزستان) یکی از اهداف سفر وزیر امور خارجه اعلام شده است.

ظریف در آستانه سفرش مهم‌ترین اولویت سیاست خارجی ایران را افزایش مناسبات با کشورهای همسایه دانست و گفت که ایران قصد دارد فروش و صادرات کالاهای غیرنفتی و همچنین خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه را توسعه دهد.

وزیر خارجه در ادامه سفرش (۱۸ آوریل) با وزیر امور خارجه و رئیس پارلمان گرجستان دیدار کرد. قرار است نخست وزیر گرجستان نیز در اوخر این هفته از تهران دیدار کند. ظریف اعلام کرد که لغو روادید سبب حضور صدها گردشگر ایرانی در گرجستان خواهد شد.

وزیر خارجه ایران ۱۸ آوریل برابر با ۲۹ فروردین عازم بیشکک، پایتخت قرقیزستان شد. در تارنمای وزارت خارجه ایران آمده است که آقای ظریف در چارچوب سفر کاری خود به بیشکک با آتامبایف رئیس جمهور و عبدالدایف وزیر امور خارجه قرقیزستان دیدار می‌کند.

تاجیکستان در سفر ظریف “فراموش” شد

در سفر کاری ۴ روزه ظریف به آسیای میانه آنچه که نظر کارشناسان امور آسیای‌میانه و قفقاز را به خود جلب کرده، فراموش شدن تاجیکستان بود. تاکنون در سفرهای مقامات عالیرتبه ایرانی به آسیای میانه از تاجیکستان نیز دیدار به عمل می‌آمد.تاجیکستان فارسی‌زبان از حدود یک ربع قرن از زمان استقلال، با جمهوری اسلامی ایران مناسبات خوبی برقرار کرده است. اما در دو سال اخیر روابط دو کشور رو به تیرگی رفت. این امر زمانی روی داد که مقامات ایرانی با سران اپوزیسیون تاجیکستان دیدار کردند.

جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در بیست و نهمین “کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی” از محیالدین کبیری رهبر حزب نهصت اسلامی، حزب مخالف دولت تاجیکستان به تهران دعوت کرده بود. در سایت علی خامنهای، رهبر ایران تصاویری از دیدار او با کبیری نیز منتشر شد که ناخرسندی و خشم مقامهای تاجیک را موجب شد. خبرگزاری فارس از کبیری به عنوان “مهمان ویژه” یاد کرده بود.

اعتراض به ایران به دلیل حمایت از اپوزیسیون تاجیکستان

وزارت خارجه تاجیکستان در آن زمان با احضار حجت‌الله فغانی سفیر ایران در آن کشور، به شرکت محی‌الدین کبیری در کنفرانس تهران رسما اعتراض کرده بود. در یادداشت رسمی وزارت خارجه تاجیکستان این اقدام “غیرقابل‌قبول” توصیف و هشدار داده ‌شد که این‌گونه اقدامات به “روابط حسنه ایران و تاجیکستان” صدمه می‌زند.

تاجیکستان “حزب نهضت اسلامی” را “افراط‌گرا و تروریستی” می‌داند و فعالیت این حزب را ممنوع کرده است. محیالدین کبیری پیش‌تر در یک گفت‌وگوی اختصاصی با بخش فارسی “دویچه وله” گفته بود: «در کشورهای دیکتاتوری رقیب دشمن تلقی می‌شود». کبیری همچنین تاکید کرده بود: «(حزب) نهضت همچون یک جریان معتدل مانع رشد افراطگرایی بود. مبارزه با افراطگرایی اکنون پوششی برای سرکوب در کشور است که خود یک عامل رشد افراطگری است.»

 

ابوبکر البغدادی رهبر داعش حین فرار از مصول عراق به سوریه دستگیر شده است

اسپوتنیک به نقل از رسانه های عربی و اتکا به ختم ابو سید سخنگوی کمیته امنیت و اطلاعات ملل متحد، ابوبکر البغدادی رهبر داعش دستگیر و بازداشت شده است.

قبلاً نیز اخبار گریدده بود که در حومه مصول عراق، حسب الله القفقازی به نام استعاری امیر قفقاز، دستیار البغدادی در مصول کشته شده است.

یادآور میشویم که در آغاز ماه مارچ البغدادی به پیروان خود اعتراف کرد که داعش شکست خورده است.

 

 

 

Updated: آوریل 22, 2017 — 7:12 ق.ظ