محبوبیت رقص رئیس جمهور تاجیکستان به مناسبت نوروز در فضای مجازی

محبوبیت رقص رئیس جمهور تاجیکستان به مناسبت نوروز در فضای مجازی 

رقص امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان به مناسبت آغاز بهار و جشن نوروز به شدت مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

به گزارش اسپوتنیک، جشن نوروز به غیر از ایران در بسیاری از کشورهای دنیا به خصوص خاور میانه و آسیای مرکزی جشن گرفته می شود. گفته می شود که این برای مردم تاجیکستان بویژه بدخشانیان تاجیکستان جشن ملی نیاکان است و از آن به عنوان رمز دوستی و زنده شدن کل موجودات یاد می شود.

در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی با نام رقص رئیس جمهور تاجیکستان به اشتراک گذاشته شده است می توان مشاهده نمود که رئیس دولت این کشور در هوایی که به نظر می رسد بارانی است، چگونه با حرکات همآهنگ در کنار هم میهنان خود به استقبال نوروز می آید.
این ویدئو در فضای مجازی بازتاب های مختلفی داشته است. کاربران ایرانی بسیاری این اقدام او را مورد تحسین قرار داده و می گویند که چه خوب است مقامات نیز در مردم به جشن و پایکوبی می پردازند. تعداد بسیار اندکی نیز می نویسند که شاید این حرکات در شان یک رئیس جمهور نباشد.
ولی اکثر کاربران تاجیکی از این اقدام رئیس جمهورشان ابراز رضایت کرده و بر این عقیده اند که او اکنون 20 سال است که جشن نوروز را در کشور تاجیکستان زنده نگه داشته است و بسیار خوشحالند.

 

والی بلخ: کناره گیری‌ام منوط به عملی شدن تعهدهای رئیس جمهوری افغانستان است

عطامحمدنور، والی بلخ مراسم نوروز در مزارشریف اعلام کرد که به‌زودی درباره استعفایش از ولایت بلخ تصمیم می‌گیرد. آقای نور شرط استعفایش را اجرای موافقت‌نامه‌‌ای دانست که قرار شده آقای غنی با جمعیت اسلامی امضا کند. هنوز جزییات این موافقت‌نامه معلوم نیست. ارشاد هنریار از مزارشریف گزارش می‌دهد.

 

هشت سرباز پلیس در غرب افغانستان کشته شدند

مقام‌های محلی ولایت فراه در غرب افغانستان اعلام کردند که ۸ سرباز پلیس ملی این کشور در درگیری میان نیروهای امنیتی و شورشیان مخالف دولت کشته شده‌اند.

این حادثه در ولسوالی پشت رود ولایت فراه اتفاق افتاده و حمله دفع شده است.

اقبال باهر، سخنگوی فرمانده پلیس فراه می‌گوید که افراد گروه طالبان دیشب ( ۴حمل/فروردین) به یک پاسگاه پلیس در روستایی چین ولایت فراه حمله گروهی انجام دادند که در اثر آن هشت سرباز پلیس کشته شدند.

او افزوده است که در این حمله هشت نفر از شورشیان مهاجم نیز کشته شده‌اند.

چندی قبل مقام‌های پلیس در غرب افغانستان اعلام کردند که در پی حمله گروه طالبان به یک پاسگاه پلیس، دست‌کم ۹ مامور پلیس و دو غیرنظامی کشته شدند.

گروه طالبان از ماه میزان (مهر) سال گذشته حملات خود را به مناطق حومه شهر فراه مرکز این ولایت افزایش داده‌ است.

با افزایش این حملات نیروهای بین‌المللی مجبور شدند به کمک نیروهای داخلی بشتابند و در فرودگاه ولایت  فراه مستقر شوند.

 

قدیمی‌ترین وسپای جهان به حراج گذاشته شد 

قدیمی‌ترین وسیله نقلیه شرکت موتورسیکلت‌سازی وسپای ایتالیا با قیمت پایه 175 هزار دلار در انگلیس به فروش گذاشته شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین، قدیمی‌ترین موتور وسپای جهان با قیمت پایه 175 هزار دلار در یک حراجی در انگلیس به فروش گذاشته شد.
موتور وسپا پس از جنگ جهانی دوم به عنوان یک وسیله نقلیه ارزان برای جابجایی نیروها از سوی یک کارخانه موتورسیکلت‌سازی ایتالیایی با همین نام ساخته شد اما خرید این مدل خاص از وسپا چندان ارزان‌قیمت نیست.
گفته می‌شود این وسپا سومین موتورسیکلت وسپای ساخته شده در جهان است و از آنجاکه از سرنوشت دو وسپای قبلی خبری در دست نیست، قدیمی‌ترین وسپای شناخته‌شده در جهان به شمار می‌رود.
مسئولان حراجی موردنظر پیش‌بینی کرده‌اند قیمت نهایی این وسپا در جریان حراجی تا مرز 350 هزار دلار نیز برسد.
به گفته مسئولان حراجی، این وسپا با موتور 80 سی سی خود همچنان بدون هیچ مشکلی قادر به حرکت است و پلاک آن نیز تاکنون تعویض نشده است.

 

هشدار یونکر به ترامپ

يكى از مقامات اروپايى در مصاحبه اى با Financial Times گفت كه ژان كلود يونكر، رييس كميسيون اروپا به ترامپ هشدار داد كه در صورت فروپاشى اتحاديه اروپا احتمال آغاز جنگ در منطقه بالكان بسيار زياد است.

به گفته آقاى يونكر حمايت ترامپ از خروج انگلستان از اتحاديه اروپا موجب تعجب و نگرانى مى شود. اين بيزنسمن كه به تازگى به سمت رياست جمهورى آمريكا دست يافته است به اندازه كافى با تاريخ پيچيده اروپا آشنا نيست.
يونكر همچنين اعلام كرد كه به معاون رييس جمهور آمريكا در مورد عواقب فروپاشى اتحاديه اروپا هشدار داده است. فايننشال تايمز به نقل از رييس كميسيون اروپا مى گويد: نيازى به دعوت از ساير كشورها براى خروج از اتحاديه نيست، زيرا در اين صورت در بخش غربى بالمان جنگ جديدى آغاز خواهد شد.
به عقيده يونكر بايد به كشورهاى منطقه چشم انداز عضويت آنها در اتحاديه را نشان داد، در غير اين صورت بين كشورهاى بالكان(بوسنى و هرزگوين، صربستان، مقدونيه و آلبانى) جنگ جديدى سر خواهد گرفت.

 

مخالفت لندن با مسكو در سازمان ملل

متيو رايكرافت نماينده انگلستان در سازمان ملل اعلام کرد كه اين كشور از پيشنهاد روسيه و چين در مورد گسترش تحقيقات در مورد استفاده سلاح شيميايى در عراق را حمايت نخواهد كرد.

روسيه روز جمعه بار ديگر در شوراى امنيت سازمان ملل پيش نويس قطع نامه اى را به منظور مقابله با استفاده تروريست ها از تسليحات شيميايى در سوريه و عراق ارائه كرد.
متيو رايكرافت نماينده دائم انگليس در سازمان ملل روز جمعه اعلام كرد كه ميان وضعيت عراق و سوريه تفاوت زيادى وجود دارد. در عراق برخلاف سوريه، دولت اين كشور هدف اتهام استفاده از اين تسليحات عليه مردم خود قرار ندارد. او همچنين گفت كه كشورش از پيش نويس ارائه شده توسط چين و روسيه حمايت نخواهد كرد.
چين و روسيه در سال ٢٠١٦ نيز چنين پيش نويسى به شوراى امنيت ارائه كردند ولى اين پيش نويس با مخالف اعضاى غربى شورا مواجه شد.

 

مثلث برمودای جاسوس آمریکایی در ایران

خویشاوندان مأمور سابق اداره تحقیقات فدرال آمریکا از ایران شکایت کردند.

به گزارش « اسپوتنیک»  به نقل از  شبکه تلویزیونی « سی. ان. ان» با استناد  به  اسناد دادگاهی ، خانواده  روبرت  لوینسون  مأمور  اطلاعاتی سابق  اداره  تحقیقات فدرال آمریکا  که 10 سال پیش در ایران مفقود الاثر شد  چندی پیش از مقامات ایران   شکایت کردند.  خانواده لوینسون،  کشور ایران را به آدم ربایی و شکنجه   متهم کردند.

همسر و فرزندان مأمور سابق اداره  تحقیقات فدرال آمریکا  در دادگاه  واشنگتن از ایران شکایت کردند.  دادستان های  آمریکایی  معتقدند که لوینسون  هنوز زنده است و بطور غیرقانونی در ایران نگه داشته می شود.  خویشاوندان  از مقامات ایران  می خواهند  مبلغ جبرانی  در ازای  مفقود الاثر شدن  نان آور خانه به آنها پرداخت شود.

روبرت لوینسون بعد از بازنشسته شدن به عنوان  بازرس  خصوصی کار کرد  و مشاور سازمان « سیا» بود.  او در سال 2007 میلادی در جزیره «کیش» ایران مفقود الاثر  شد. کیش  منطقه آزاد تجاری در خلیج فارس است که خارجیان برای سفر به آنجا نیاز به دریافت ویزا ندارند.

مجتبی جلال زاده کارشناس و تحلیلگر روابط بین الملل، پژوهشگر پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب دانشگاه اسلامی آزاد در این خصوص اظهار نظر نمود.

 

آزمایش موفقیت آمیز موشک باراک در هند

نیروی دریایی هند اولین آزمایش سیستم دفاع هوایی باراک را که بر روی ناو هواپیمابر “ویکرامادیتیا” قرار گرفته با موفقیت به انجام رساند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از Hindu، یک افسر نیروی دریایی هند گفت، در جریان آزمایش، موشک به طرف یک هدف با ارتفاع کم و سرعت بالا شلیک شد وبا موفقیت هدف مورد نظر را منهدم کرد.
نیروی دریایی هند در ابتدا قصد داشت که سیستم موشکی باراک را بر روی ناو هواپیمابر نصب کند که به دلیل تاخیر، این برنامه امروز عملی شد. تا پیش از این ناو هواپیمابر فوق را کشتی هایی با سیستم دفاع هوایی همراهی می کردند.
این آزمایشات در چارچوب آمادگی نظامی بخش غربی نیروی دریایی هند انجام شد.

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………

مقام‌های ولایت تخار در شمال افغانستان تأیید کرده‌اند که منطقه “خواجه بهاءالدین” برای چند ساعت به دست گروه طالبان افتاده بود.

سنت‌الله تیمور، سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفت که سقوط مرکز خواجه بهاءالدین ناشی از “توطئه” شماری از فرماندهان محلی بوده است.

او تأکید کرد که گروه طالبان در این منطقه حضور ندارد، اما برخی از این فرماندهان راه ورود افرادی را تحت عنوان عضو گروه طالبان و همچنین شماری از اعضای این گروه را به مرکز خواجه بهاءالدین هموار کردند.

به گفته سخنگوی والی تخار، شماری از اعضای پارلمانی و برخی مقام‌های دولتی از این فرماندهان حمایت می‌کنند، اما از افشای اسامی این مقام‌ها و نمایندگان مجلس خودداری کرد.

آقای تیمور تایید کرد که در اثر سقوط چندساعته مرکز منطقه استراتژیک خواجه بهاءالدین شماری از ساختمان‌های دولتی به آتش کشیده شده و شماری از خانه‌های مردم هم آسیب دیده است.

 

ایالات متحده امریکا اطلاع امتناع شرکت در کنفرانس در باره افغانستان را ارسال کرد،که باعث تاسف وزارت امورخارجه روسیه شد.

ضمیر کابولف نماینده ویژه ایس جمهور روسیه برای افغانستان، مدیرگروه دوم آسیایی وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرد،که واشنگتن در مورد امتناع شرکت در کنفرانس برنامه ریزی شده در حل و فصل وضعیت در افغانستان،مسکو را اطلاع داد.

ضمیر کابولف در پاسخ به درخواست اظهار نظر وی در گزارش رسانه های امریکایی، از امتناع ایالات متحده امریکا  به اینترفاکس گفت:”بلی،آنها اطلاع امتناع  از شرکت خودرا ارسال کردند،که البته تاسف آور است”.

دیپلمات افزود«ما هیچ کس را به زور نمیخواهیم،این روند با امریکایی ها ویا بدون آنها ادامه خواهد داشت. اما ما دروازه را بروی هیچ کسی نمی بندیم».

وی تاکید کرد “بدون انها سخت تر خواهد شد،اما ما نمیتوانیم صبر کنیم تا آنها پخته شوند و برسند،چرا که این منطقه ما است و ما، کشور های منطقه از این مشکل رنج می بریم. بنا بر این ما انتظار آنرا نمی کشیم تا آنها از خواب بیدار شوند و اشتراک کنند.ما با تمام کشور های منطقه عمل خواهیم کرد».

 

مى شود از سرعت پير شدن كاست

گروهى از محققين استراليايى روش جديدى را براى كاهش سرعت پير شدن بدن انسان معرفى كردند.

ويژگى اين روس اين است كه به DNA توانايى بازسازى سلول ها را كه با گذشت سن كاسته مى شود را برمى گرداند. به گفته دانشمندان آزمايشات انجام شده بر روى حيوانات موفقيت آميز بوده اند.
دانشمندان با مطالعه پروسه اى كه مسئول بازسازى طبيعى DNA است به اين نتيجه رسيدند كه در اين امر ماده اى به نام NAD+ نقش اساسى إيفا مى كند كه در تك تك سلول هاى بدن انسان و ساير پستانداران مشاهده مى شود.
با ساخت ماده اى بر اساس NAD+ و تزريق آن به يك موش آزمايشگاهى پير دانشمندان مشاهده كردند كه سلول هاى بدن اين حيوان در زمينه هاى مختلفى شباهت بيشترى به سلول جوان داشتند و پروسه بازسازى DNA كه با بالا رفتن سن آهسته تر انجام مى شود دوباره سرعت گرفت. مرحله آزمايش بالينى اين ماده بر روى انسان در آينده اى نزديك انجام خواهد شد.

 

توليد خون در آزمايشگاه

دانشمندان دانشگاه بريستول روشى كشف كردند كه اين اجازه را به آنها مي دهد كه در شرايط آزمايشگاهى مقدار نامحدودى خون توليد كنند.

مقاله مرتبط با اين روش در مجله Nature Communications منتشر شده است.
دانشمندان می گویند: خون مصنوعى را مي توان توليد كرد، اما براى اين كار نياز به سلول هاى بنيادى خونساز داريم كه توانايى توليد ٥٠ هزار گلبول قرمز خون را دارند، تا زمانى كه منبعشان به پايان نرسد.
در عين حال هرچقدر اين سلول ها جوان تر باشند، تعداد بيشترى گلبول قرمز توليد خواهند كرد.
دانشمندان با استفاده از سلول هاى بنيادى خونساز موفق شدند به تعداد بسيار زيادى گلبول قرمز دست پيدا كنند.
در حال حاضر اين تكنولوژى نياز به توسعه دارد. دانشمندان مى گويند كه فعلا دستگاهى كه بتوان در آن تعداد زيادى گلبول قرمز توليد كرد ساخته نشده است و به همين دليل خون مصنوعى گرانتر از خون اهدايى است و فقط براى افراد با گروه هاى خونى خاص و نادر قابل استفاده است.

 

مک کین خطرات روسیه و چین را مقایسه کرد

جان مك كين، رييس كميته دفاع سناى آمريكا در اظهار نظرى اعلام كرد كه سياست دو كشور روسيه و چين براى ايالات متحده مى تواند خطرناك باشد اما او بر اين عقيده است كه در دراز مدت پكن مي تواند به تهديد بزرگ ترى براى آمريكا تبديل شود.

مك كين گفت: آقاى شى جين پينگ معتقد است كه در دويست سال گذشته در تاريخ انحرافاتى بوجود آمده، ايشان بر اين عقيده هستند كه وظيفه هميشگى چين تبديل شدن به قدرت مسلط بر منطقه آسيا و اقيانوس آرام است.
مك كين با اشاره به توسعه نيروى دريايى چين كه شامل چندين ناو هواپيمابر است گفت كه چين در اين زمينه به سرعت و خيره كننده در حال توسعه قدرت نظامى خود است. او افزود كه جنگى با چين پيش بينى نمى كند، اما اقدامات چين براى تمامى همسايگان هشدار جدى مى باشد.
او اضافه كرد كه اقدامات روسيه در حال حاضر او را بيشتر از سياست پكن نگران مى كند، اما در دراز مدت پكن خطرناك تر به نظر مى رسد به خصوص با رشد اقتصادى اين كشور كه باعث افزايش نيروى نطامى آن نيز مى شود.

 

مسکو ادعای امریکا مبنی بر کمک روسیه به طالبان را دروغ خواند

وزارت خارجه روسیه ادعای ایالات متحده امریکا مبنی بر اینکه مسکو طالبان را کمک می‌کند، را دروغ خواند.

به گزارش اسپوتنیک، ضمیر کابلوف رییس اداره دوم بخش آسیایی وزارت خارجه روسیه روز جمعه تاریخ 24 مارچ، این اعلامیه را رد کرد و دروغ خواند.

دیپلومات یادآور شد که “چنین ادعاهای جعلی به منظور توجیه شکست‌های نظامیان و سیاستمداران امریکایی در جنگ افغانستان، صورت می‌گیرد”.

کابلوف افزود: “ما توضیح دیگری پیدا کرده نمی‌توانیم”.

به تاریخ 23 مارچ جنرال کورتیس اسکاپاروتی قومندان نیروهای مشترک مسلح ناتو در اروپا، از گسترش تاثیر روسیه بر گروه طالبان (ممنوع در روسیه)، هشدار داده بود. این مقام نظامی امریکایی در جریان نشست سنا، از احتمال ارائه کمک از طرف مسکو به این حرکت خبر داد. با این حال، اسکاپاروتی مشخص نساخت که صحبت درمورد کدام کمک است.

 

هرگونه حضور نظامی آمریکا در عراق، اشغالگری است

سخنگوی کندک های حزب‌الله عراق، هرگونه حضور نظامی آمریکا در این کشور را اشغالگری دانست.

به گزارش سپوتنیک به نقل از گروه بین‌الملل تسنیم ، جعفر الحسینی سخنگوی کندک های حزب‌الله عراق در گفتگوی تلفنی با شبکه خبری المیادین تاکید کرد که هرگونه حضور نظامی آمریکا در عراق اشغالگری است.

وی افزود: کندک‌های حزب‌الله، تحرکات آمریکایی‌ها را در عراق زیر نظر دارند.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا اخیرا تاکید کرد که نیروهای آمریکایی باید بعد از شکست داعش در عراق باقی بمانند تا از بازگشت مجدد این گروه تروریستی جلوگیری کنند.

وی طی سخنانی در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت: خروج از عراق همانند کاری که آمریکا در سال 2011 میلادی کرد، اشتباه خواهد بود.

از سوی دیگر جنرال دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که نیروهای امنیتی عراق نیازمند حمایت نیروهای آمریکایی هستند و عراق برای بازسازی به کمک آمریکا احتیاج دارد.

دولتمردان عراق بارها تأکید کرده‌اند که برای مبارزه با تروریسم نیاز به حضور نیروهای نظامی بیگانه ندارند.

 

 

جنگ آمریکا و انگلیس در استان هلمند افغانستان بر سر اورانیووم

در حادثه هلمند آمریکا بود که از محاکمه همان کسیکه باید محکمه می شد، جلوگیری کرد و گفت که ما خودمان محاکمه می کنیم اما چنین کاری نکردند

جنگ هلمند بیشتر از هر ولایت دیگر، از غیر نظامیان قربانی می گیرد، هلمند در سال دیگر، بخش هایی از کشور سال ها است که در آتش جنگ می سوزد، تازه ترین خشونت ها در این ولایت بیست و پنج قربانی از غیر نظامیان گرفته است. یافته های نخست یونما نشان می دهد که در حمله های هوایی نظامیان خارجی در ولسوالی سنگین هلمند هجده غیر نظامی مشمول زنان و کودکان جان باختند. در سویی دیگر بر اساس یافته های نمایندگی ملل متحد در افغانستان در حمله طالبان در شهر لشکرگاه در نزدیکی کابل بانک هفت غیر نظامی کشته شدند. اما چه عواملی در جنگ هلمند باعث تلفات به غیر نظامیان می گردد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، شکیبا هاشمی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: تاسف می خورم از اینکه حکومت نتوانست عملیات شفق دو به راه بیندازد. عملیات شفق دو برای این بود که دشمن را سرکوب کند و لانه های دشمن را در زمستان از بین ببرد. حکومت گفته بود که ما یک هماهنگی کلی در عملیات شفق دو داریم، ما یک هماهنگی با نیروهای خارجی بخصوص نیروهای حمایت قاطع خاص داریم. اما با تاسف دیدیم که نیروهای حمایت قاطع اصلا با اینها هماهنگی ندارند.

وی افزود: ما حرف های جنرال نیکلسون را در تاریخ سوم عقرب 1395 شنیدیم که گفته بود ضعف رهبریت در افغانستان، در نیروهای امنیتی وجود دارد که ما اینقدر تلفات در هلمند دادیم اما امروز رهبریت نیروهای قوی است و تجهیزات کامل دارند. اینها طیاره هایی دارند که حتی یک سوزن را در زمین می بینند اما بازهم تلفات چنینی و با این تعداد از افراد ملکی داشتیم و بیشترین تلفات هم اطفال و کودکان بود. واقعا چرا؟ امروز، حکومت افغانستان می گوید، منتظر هستیم که ناتو بررسی های خود را انجام دهد و منتظر هستیم که چه می گوید.

هاشمی، معتقد است آمریکا برای این به افغانستان نیامده تا جنگ را در افغانستان مهار و کنترل کند و برای هملند نیز چنین برنامه ای ندارد و بیان داشت: باید گفت، وقتی ناتو در حادثه قندهار عملیات درستی انجام نداد چطور می تواند و یا می خواهد که بررسی درست انجام دهد و از کشته شدن مردم ملکی جلوگیری کند. در حادثه هلمند آمریکا بود که از محاکمه همان کسی که باید محکمه می شد، جلوگیری کرد و گفت که ما خودمان محکمه می کنیم اما چنین کاری نکردند. جنرال نیکلسون می گوید که جنگ افغانستان به بن بست رسیده است باید گفت که در واقع شما جنگ را به بن بست رسانده اید.

این نماینده مجلس، با انتقاد از ضعف نیروهای امنیتی ما بیان داشت: وزارت دفاع ما باید بداند چکار کند که تلفات کمتری از مردم ملکی داشته باشیم، اگر دشمن از مردم استفاده می کند، وزارت دفاع ما می توانند راه هایی را انتخاب کنند که دشمن را شکست دهد. عملیات شفق دو یک سوال مهم است، که چرا انجام نشد؟ وزارت دفاع وقتی به این وزارت آمد، وعده داد که در زمستان دشمن را تار و مار می کنیم، اما بجای اینکه ما دشمن را تار و مار کنیم، دشمن برنامه های ناقص ما را می فهمد از ضعف های ما استفاده می کند و پشت این استفاده کردن ها نیز قدرت های بزرگ دخیل هستند. یعنی جنگ دو بعد دارد یک بعد آن نظامی است و بعد دیگر آن کاملاً اقتصادی است. در بعد اقتصادی آن، مافیای بین الملل، انگلیس و آمریکا دخیل هستند. اینها هستند که دشمن ما را تقویت می کنند تا خود به منافع اقتصادی خود برسند.

هاشمی، جنگ هلمند را جنگ مواد مخدر، اورانیوم و سنگ های قیمتی می داند و می گوید: در سال 2010 پانزده هزار نیروی آمریکایی به اضافه نه هزار و پنجصد نیروی انگلیسی با بیشترین پایگاه های نظامی معتبر و بزرگ هم در هملند بودند، اینها گفتند که ما می خواهیم مشترکاً دشمن را از بین ببریم. آیا واقعا آنها نمی توانند دو صد نفر طالب را از بین ببرند؟ پس در اینجا معلوم است که جنگ هلمند کاملاً جنگ مواد مخدر است، جنگ هلمند جنگ اورانیوم است، جنگ هلمند جنگ سنگ های قیمتی است که هر ابر قدرتی برای بدست آوردن آن مردم افغانستان را قربانی می کند تا به خواسته های خود برسد.

 

 

 

افغانستان در سال گذشته 6.5 تن زعفران تولید کرده است

اسپوتنیک، کابل: مقام‌های وزارت زراعت، مالداری و آبیاری افغانستان می‌گویند که این کشور در جریان سال گذشته‌ی خورشیدی بیش از ششم و نیم تن زعفران تولید کرده است.

 

زعفران افغانستان، از باکیفیت‌ترین زعفران‌های دنیا به شمار می‌رود و بازاری خوبی در سطح منطقه و جهان دارد. دولت این کشور انتظار دارد تا با گسترش کشت زعفران، این محصول زراعتی با ارزش را جاگزین کشت کوکنار کند.

کشت زعفران طی سال‌های اخیر در افغانستان به ویژه در ولایت‌های غربی این کشور از جمله ولایت هرات رونق بیشتری یافته است.

اسدالله ضمیر وزیر زراعت و مالداری می‌گوید که از نزدیک به هجده سال اخیر که کشت زعفران در افغانستان رواج یافته، تولید آن به چند برابر افزایش یافته است. آقای ضمیر که امروز در نمایشگاه زراعتی بادام باغ به مناسبت گرامی داشت از روز دهقان در جمع صدها تن از دهقانان و زراعت‌ پیشه‌گان صحبت می‌کرد، افزود که انتظار می‌رود در سال جاری خورشیدی میزان محصولات زعفران در این کشور به هشت و نیم تن برسد. روز دوم سال جدید، به عنوان روز دهقان شناخته می‌شود. این روز در افغانستان رخصتی عمومی است و با برگزاری نمایشگاه‌های زراعتی از این روز تجلیل می‌شود. امسال نیز این روز با برگزاری مراسم رسمی و راه‌اندازی یک نمایشگاه سه روزه زراعتی، گرامی داشته می‌شود. در این نمایشگاه 280 غرفه ایجاد شده که 24 غرفه آن به زنان تجارت زراعت پیشه اختصاص یافته است.

آقای ضمیر در اظهارات امروزی خود در باره افزایش میزان تولید زعفران در افغانستان گفت: «در بخش زعفران دست‌آوردها در سال 1395 بی‌سابقه بوده است. از هجده یا پانزده سال به این طرف، هرسالی که سرمایه‌گذاری می‌شد، ساحه تحت کشت زعفران به 3.5 هکتار رسیده بود اما تنها در سال 1395 همکاران، دهقانان ما و همکاران بخش سکتور خصوصی ما توانستند که این ساحه را به دو هزار و هشت‌صد هکتار افزایش بدهند و مقدار تولید در یک سال از 3.5 تن به 6.5 تن افزایش یافته است. تعهد ما در سال 1396 این است که این مقدار تولید را به هشت تن برسانیم.»

وزیر زراعت و مالداری افغانستان هم‌چنین تاکید کرد که قرار است در جریان سال جاری خورشیدی ده مرکز پروسس و بسته‌بندی زعفران نیز در این کشور راه‌اندازی شود. به گفته او، برای بیست شرکت زعفران کار نیز سرتفیکیت «آسو» هم داده شود. اسدالله ضمیر گفت که با نهایی شدن کار توزیع سرتفیکیت «آسو»، پس از این زعفران افغانستان با مارک خود این کشور در بازارهای جهانی صادر خواهد شد.

وزیر زراعت و مالداری در سخنرانی امروزی خود از دست‌آوردهای سال گذشته و برنامه‌های سال آینده این وزارت نیز گزارش ارایه کرد و گفت که در جریان سال گذشته کار بالای 150 پروژه مهم زراعتی نیز آغاز شده و نزدیک به صد پروژه کارش به پایان رسیده است. او گفت که با تکمیل این پروژه‌ها بیش از چهل و چهار هزار زمین تحت آبیاری و کشت قرار و فرصت‌های کاری جدید برای 412 هزار دهقان مساعد شده است. آقای ضمیر تاکید کرد که با اجرای این پروژه‌ها، نزدیک به چهل درصد از ضایع شدن آب‌های زراعتی جلوگیری شده و میزان تولید زراعتی نیز بیست درصد افزایش خواهد یافت.

اسدالله ضمیر می‌افزاید: «پروژه‌هایی که ما در سال 1395 اجرا کردیم، بیشتر از پروژه‌هایی بود که در پنج سال گذشته در بخش آبیاری اجرا شده است. البته باید گفت که ظرفیت‌ها بهتر شده و در سال 1396 ما درنظر داریم که کار در حدود 250 شبکه آبیاری و در حدود 310 ذخیره آبیاری را آغاز کنیم. هم‌چنین امسال پر از برف و باران و نعمت الهی بود و در نظرداریم که در حدود سه‌هزار و سه‌صد چک‌دم برای تقویت‌ آب‌های زیرزمینی را شامل برنامه‌های کاری خود بسازیم.»

وزیر زراعت و مالداری افزود که در سال گذشته بیش از هشت‌هزار و 820 تن تخم اصلاح شده زراعتی به دهقانان توزیع شده و امسال نیز قرار است بیش از ده هزار تن تخم اصلاح شده با کیفیت از داخل افغانستان خریداری و به زارعان توزیع شود. به گفته او، بیست هزار تن کود کیمیاوی نیز به دهقانان توزیع خواهد شد. وی تاکید کرد که پس از سی سال، برای نخستین بار دهقانان افغانستان از کود کیمیاوی تولید شده در داخل کشور استفاده خواهند کرد. این کودهای زراعتی در فابریکه کود کیمیاوی مزارشریف تولید می‌شود.

خودکفایی در پرورش چوچه ماهی سرد آبه

وزیر زراعت و مالداری در عین‌حال افزود که افغانستان در پرورش ماهی سرد آب نیز به خودکفایی رسیده است. او گفت: «در سال گذشته در بخش پرورش ماهی توجه خاصی صورت گرفت و برای اولین‌بار هفت هزار استاف مادری در فارم پرورش ماهی قرغه پرورش داده شد. 770 فارم ماهی پروری توسط سکتور خصوصی به همکاری متخصصین مالداری ما ایجاد شدند. همچنین هفتاد هزار قطعه ماهی نسلی گرم آبی به منظور رشد و پرورش در بند سلما و بند قرغه رها شد. البته باید گفت که از نگاه تولید چوچه ماهی سرد آب که ما سابق وارد می‌کردیم، در سال 1395 خودکفا شدیم و دیگر نیاز نداریم که چوچه ماهی سرد آبه را ما وارد کنیم. در سال 1396 تلاش ما این است که در قسمت پرورش ماهی گرم آبه، شصت و هفت فارم جدید احداث کنیم و پنج مرکز چوچه کشی در ولایت‌های ننگرهار، کنر، هرات، بلخ و قندهار ایجاد کنیم تا از نگاه پرورش چوچه ماهی گرم آبه هم خودکفا شویم.»

افزایش حاصلات زمین‌های للمی

در همین‌حال، اشرف‌غنی رییس‌جمهور افغانستان اعلام کرده که در سال جاری خورشیدی قرار است حاصلات زمین‌های للمی چهل درصد افزایش یابد.

آقای غنی که امروز در مراسم گرامی‌داشت از سال جدید صحبت می‌کرد، در نتیجه بارندگی‌های اخیر در سراسر افغانستان، سطح آب افزایش یافته و میزان محصولات زمین‌های للمی افزایش چشم‌گیری خواهد داشت. او تاکید کرد که در بیست و پنج سال گذشته سطح آب به این پیمانه افزایش نیافته بود. اشرف‌غنی در این مراسم که از سوی دفتر بانوی اول برگزار شده بود، گفت: «سال پیش‌رو حاصلات زمین‌های للمی به ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت و انتظار می‌رود خانه‌های مردم ما از نعمت‌های الهی سرشار گردد.»

تا چند سال قبل، بخشی از محصولات زراعتی را افغانستان کشت‌زارهای للمی تشکیل می‌داد، اما بدلیل خشک‌سالی‌های اخیر و بارندگی‌های بی‌موقع، دهقانان کمتر للمی کاری می‌کردند.

 

امتناع آمریکا از کمک به کشورهای آسیب دیده از داعش

آمریکا و کشورهای غربی عضو ائتلاف ضد تروریسم تحت رهبری این کشور خود را مسئول کمک رسانی به کشورهای آسیب دیده از داعش نمی دانند و در آینده هم مسئولیت این کار را بر عهده نخواهند داشت.

این مطلب را ریکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است.
به گزارش “اسپوتنیک”، تیلرسون گفت: ” ائتلاف ما به هیچ نحوه ای اقدام به بازسازی کشورهای آسیب دیده نمی کند و نخواهد کرد”.
وی افزود: “هزینه های ما تنها صرف جلوگیری از احیای داعش و ایجاد شرایطی برای آغاز به کار نهاد های ملی حکومتی در این کشورها خواهد شد”.

 

دوین نونسجاسوسی از ترامپ تصادفی بود و ارتباطی به روسیه نداشت

دوین نونس، رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که دونالد ترامپ رییس جمهور فعلی این کشور تصادفا و در چارچوب اقدامات معمولی برای تعقیب خارجیان تحت تعقیب سرویس های ویژه قرار گرفته بود.

به گزارش “اسپوتنیک”، نونس در نشست خبربی با استاند به گزارش سرویس های ویژه آمریکایی در مجلس کنگره گفت: “هیچ گونه تحقیقات جنایی علیه ترامپ انجام نشده بود. سرویس های ویژه تنها مشغول اقدامات معمولی خود برای تحت نظر گرفتن خارجیان و جمعاوری اطلاعات بودند و این جمعاوری هیچ ارتباطی با فعالیت روسیه یا تیم انتخاباتی ترامپ نداشته است”.
پیش از این شبکه خبری آمریکایی “ای بی سی” فاش کرد که پلیس فدرال آمریکا (اف بی ای) در دوره ای بین سال های 2011 تا 2013 میلادی از برج ترامپ، اقامتگاه رییس جمهور فعلی آمریکا جاسوسی می کرد.
این برج تا 20 ژانویه امسال اقامتگاه دونالد ترامپ بوده است.


امیدهای نوروزی

سال نو 1396 برای روسیه و ایران امیدهای نوروزی به همراه دارد.

بیستم ماه مارس، نوروز — سال نو 1396 شمسی — در ایران برگزار شد. معمولا رسم است در این دوره زمانی به  جمعبندی  نتایج سال گذشته و برنامه ریزی برای سال آینده بپردازند.  دستاوردهای ایران چه بوده اند؟  دورنمای همکاری روسیه — ایران چگونه خواهد بود، به ویژه با توجه به  سفر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران  به روسیه در اواخر ماه مارس؟

ولادیمیر ساژین  کارشناس سیاسی و خاورشناس روسیه در این خصوص  اظهار نطر نمود.

—  سال گذشته 1395 شمسی مملو از رویدادهایی  در ارتباط با  لغو تحریم های  مالی — اقتصادی از تهران بود  که از طرف  بسیاری از کشور ها  به دلیل برنامه هسته ای ایران برقرار شده بود.  به برکت زحمات مشترک  گروه میانجی های بین الملل  که روسیه یکی از نقش های اصلی در آن را بازی می کرد  و  سیاست عاقلانه  رئیس جمهور روحانی ، در روز 23 تیرماه سال 1394  (14.07.2015)امکان رسیدن به برجام هسته ای فراهم گشت. پنجره امکانات سیاسی —   اقتصادی در مقابل ایران گشوده شد.  پس از شش ماه  ایران توانست نفس راحتی بکشد و سربلند به  بازار جهانی و سیاست بین المللی برگردد».

ولادیمیر ساژین در ادامه گفت: طی سال گذشته  تیم رئیس جمهور روحانی  توانست  شاخص های اساسی اقتصاد کلان را بهبود بخشد. رشد تولید ناخالص ملی7 درصد است. شایان ذکر است که  در سال 1392  (2013)  وقتی حسن روحانی رئیس جمهور شد  این شاخص در سطح  5,8% قرار داشت  و تورم که در همان سال 1392  بیش از 40 درصد بود  در  سال گذشته  به هفت و نیم درصد کاهش یافت.

مهمترین عامل خروج  اقتصاد از بحران، موفقیت های نفتی بود.  طی یکسال درآمد ایران از فروش نفت  تقریبا 90 درصد افزایش یافت.  هم اکنون استخراج « طلای سیاه»  در  کشور در سطح  3,7 — 3,9 میلیون بشکه نفت  در روز قرار دارد و  صادرات به میزان  دو و نیم میلیون بشکه در روز افزایش یافته است  که بیش از سطح ماقبل تحریمات است. صادرات نفت ایران در  ماه مارس بالغ بر 500 هزار بشکه نفت بود و در دو ماه آینده قرار است به سطح 800 هزار بشکه نفت در روز برسد.  این اقدامات  درآمدی در سطح 21 میلیارد  دلار را برای  خزانه کشور ببار خواهد آورد.

حل و فصل مسأله هسته ای ایران،  درها را به روی سرمایه گذاران خارجی گشود  که در سال گذشته ایرانی  حدود 10 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کردند. علایم  « از حالت انجماد درآوردن» تدریجی  حساب های ایران در غرب  ظاهر شدند (احتمالا منظور حساب هایی بالای 100 میلیارد دلار است) و همچنین  احیای  سیستم بانکی ایران.

البته حسن روحانی و تیم وی نمی توانستند  همه آنچه لازم است را در رابطه با اقتصاد ایران به انجام برسانند.  هنوز سطح بیکاری  (12,7درصد) بالاست  به ویژه در بین جوانان (حدود 30 درصد)، اما  گرایش  رشد اقتصادی امکان آن را فراهم می کند که با خوشبینی به آینده نگریسته شود.

پس از امضای برجام هسته ای،  بسیاری از شرکت ها از سراسر جهان راهی ایران شدند.  اتحادیه اروپا، چین، هند، سنگاپور، پاکستان، کشورهای عربی ، استرالیا  و  زلاند نو و بسیاری از کشورهای دیگر خواهان همکاری با ایران هستند. در سال گذشته بیش از 200 هیأت نمایندگی  بازرگانی- تجاری از اقصی و نقاط جهان به ایران سفر کردند.  اما سیاست  ضد ایرانی  دولت دونالد  ترامپ  ممکن است باعث  کند شدن فرایند  رشد همکاری  ایران با دیگر کشورها  و در وهله اول  با آن کشورهایی بشود که بشکلی به آمریکا وابسته هستند.

در چنین شرایطی،  مناسبات ایران با روسیه  از  ارزش خاصی برای تهران برخوردارند، به ویژه در آن عرصه هایی  که مشارکت با روسیه برای ایران از حالت « غیرجایگزین» برخوردار است — رشته انرژتیک (  هسته ای و حرارتی)، نفت و گاز، برقی سازی خطوط راه آهن، جاده سازی ، فضا و ارتباطات  و در آینده  همکاری  نظامی — فنی.

روسیه  در ورود به بازار ایران ذینفع است ، زیرا ایران نیاز به نفت روسیه ندارد ، بلکه خواهان دریافت  کالاهای  صنعتی، فناوری بالا و ارزش افزوده بالاست.

روسیه قصد دارد در بوشهر که اولین نیروگاه اتمی، برق تولید می کند  دو بلوک دیگر انرژی  بسازد. راه اندازی  بلوک شماره 2  برای پاییز سال 2024  و بلوک 3  بهار سال 2026 در نظر گرفته شده است.

دو پروژه  نفتی  که دو شرکت بزرگ  روسیه — « زاروبژ نفت» و « روس گئولوگیا» —  اجرای آن را بعهده گرفته اند  در  عالی ترین سطح آمادگی قرار دارند. در زمان حاضر،  شرکت های روسی — « گازپروم» ، « روس نفت» و « گاز پروم نفت»  و « تات نفت»- در حال مذاکره با ایران در خصوص پروژه های  جدید  نفت و گاز  به مبلغ کل  حدود 10 میلیارد دلار هستند.

کارهایی نیز در رشته راه آهن ایران جریان دارند. روسیه وامی به مبلغ 1 میلیارد یورو برای برقی سازی خطوط راه آهن  در بخش گرمسار — اینچه برون  به طول 495 کیلومتر  واگذار کرد. مدرنیزه کردن راه ریلی و واگن ها  در پیش است.  قرار است ریل ، انواع واگن  و لوکوموتیو و لوکوموتیو برقی به ایران  تحویل داده شوند.

ایران همچنین خواهان دریافت خودروهای روسی است، البته بیشتر کامیون های سنگین.

در عرصه فضایی نیز  همکاری روسیه — ایران از چشم انداز خوبی برخوردار است، از جمله در رابطه با پرتاب  ماهواره سنگین برای  عرصه اقتصاد ملی توسط موشک های  روسی و در  رشته  نظامی — فنی. ایران بطور سنتی برخورد خوبی نسبت به تسلیحات روسی و فناوری نظامی روسی دارد.

اما  شایان ذکر است مهمترین مانع در توسعه روابط اقتصادی ، فقدان پول های ایران در بانک های روسیه است ، زیرا  ساختار اقتصادی هر دو کشور تقریبا یکسان و — مواد خامی — است. ایران  در تمام کشورهایی که  نفت می فروشد حساب هایی در بانک های آن کشورها دارد  به غیر از روسیه  که دلایل آن  مشخص است.

کارها می توانند پس از تصویب  برنامه « نفت در عوض  کالا»  از نقطه سکون به حرکت درآیند.  مطابق با این برنامه، فدراسیون روسیه   100 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کند یعنی حدود 5 میلیون تن  در سال و  به کشورهای ثالث می فروشد.  50 درصد درامد از فروش این نفت  بصورت ارز  پرداخت خواهد شد و 50 درصد دیگر بصورت محصولات صنعتی.  به گفته آندری کوگانسکی  نماینده  تجاری روسیه در ایران، هم اکنون مبلغ کل  محصولات بر طبق برنامه  مذکور را می توان  45 میلیارد دلار ارزیابی کرد.  اگر کشورهای دیگر جهان این بخش  نفت ایران را از روسیه تحویل بگیرند،   و این برنامه بطور کامل  بکار بیفتد، کل 50 درصدی که باید  با کالاهای روسی تکمیل شود، خیلی سریع به مرحله اجرا درخواهد رسید. نیازهای ایران به  محصولات صنعتی روسیه خیلی بالاست».

کالاهایی که ایران خواهان دریافت آن ها از روسیه است تغییری نکرده است: محصولات راه آهن، صنعت هوایی (تجهیزات برای فرودگاه ها  و هواپیماها)، کامیون های سنگین و اتوبوس.

متأسفانه گردش کالای کنونی ایران (حدود 2 میلیارد دلار)  با  قدرت بالقوه  اقتصادی دو کشور و نزدیکی  دیدگاه ها در بسیاری از مسائل سیاست  جهانی  دو کشور، همخوان نیست.   هر چند دکتر مهدی سنایی  سفیر ایران در روسیه  که کارهای زیادی برای پیشرفت  روابط ایران — روسیه به انجام رسانده و می رساند ، متذکر شد که در  همکاری اقتصادی  دو کشور افزایش رشد 80 درصدی در سال گذشته مشاهده شد.

به عقیده آقای  سنایی، مهم آن است که این آهنگ رشد حفظ شود.  بدین ترتیب ممکن است در سه سال آینده  بتوان  به سطح بالاتر همکاری صعود کنیم — تا سطح 10 میلیارد دلار.

البته همانطور  که اشاره شد، در  مناسبات  روسیه — ایران  از جمله در رشته اقتصادی  موانع زیادی وجود دارند  که افزایش آهنگ رشد و توسعه روابط دو جانبه را کند می سازند که می توانند عوامل عینی  و ذهنی باشند. آن ها باید توسط متخصصان  دو کشور بخوبی مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرند و بر اساس  تعیین علل بروز این « موانع»  اقدامات بزرگ ابعادی برای  رفع آنها  طراحی شود.

سفر  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به روسیه در اواخر ماه مارس را شاید بتوان نمونه مشاوره در این خصوص دانست.  در جریان سفر قریب الوقوع ، قرار است  بیش از 10  سند  که شامل قراردادهای  چند میلیاردی  در  عرصه های مختلف است به امضا برسند.  قرار است  « نقشه مشترک»  توسعه همکاری  اقتصادی  بین روسیه و ایران در میان مدت و درازمدت نیز به امضا برسد.

ولادیمیر ساژین در پایان گفت: « تصادفی نیست  که سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به روسیه  در آغاز سال نو ایرانی 1396 شمسی برگزار خواهد شد.  نتایج مذاکرات  در  عالی ترین سطح  روسای جمهور روسیه و ایران ، ولادیمیر پوتین و حسن روحانی  بدون شک نقطه مرجع خواهد بود که اساس معیار اندازه گیری  مناسبات سیاسی ، اقتصادی، فرهنگی  دو کشور برای سال های طولانی را  تشکیل خواهد داد.

 

مخارج استراحت نخست وزیر کانادا در ملک میلیاردر

ایرانی 127هزار دلار تخمین زده شد

مخارج استراحت جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و خانواده وی در جزایر باهاما هنگام تعطیلات کریسمس برای مالیات دهندگان کشورش 127هزار دلار تخمین زده شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی CBC، این مبلغ از جمله اضافه حقوق افسران محافظ ، مخارج اقامت آنها در استراحتگاه و همچنین مخارج پرواز نخست وزیر و همراهان با هواپیمای وزارت دفاع کانادا را در بر می گیرد.
جاستین ترودو پس از آن با انتقادات شدید روبرو شد که معلوم گردید مرخصی خود را در ملک آقاخان، میلیاردر و رهبر ایرانی تبار فرقه اسماعیلیه سپری کرده و طی آن از بالگرد خصوصی واگذاری شده توسط آقاخان استفاده نموده است.
نخست وزیر کانادا فکر نمی کند که کار ناشایستی انجام داده و می گوید آقاخان دوست قدیمی خانواده وی است.
مطابق با قواعد اخلاقی برای مقامات دولت که خود ترودو در سال 2015 تصویب کرده ، وزیران دولت و دیگر مقامات مسئول برای جلوگیری از برخورد منافع نباید بدون اجازه مری دوسون ، کمیسر امور اخلاقی در کانادا از بالگردهای خصوصی برای رفت و آمدهای خود استفاده کنند. حالا خانم دوسون طبق درخواست اعضای اپوزیسیون پارلمانی تحقیقات اولیه درباره تخلفات نخست وزیر کانادا را آغاز کرده است.

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

سفره هفت سین نوروزی توسط هفت کشور در شهر مسکو پهن شد

با فرارسیدن نوروز جمعی از فعالان فرهنگی و هنری هفت کشور؛ ایران، افغانستان، تاجیکستان، روسیه، آذربایجان، ازبکستان، قرفیزستان، با سفره هفت سین جشن نوروز را در خانه فرهنگ گیدروتس شهر مسکو برگزار کردند.

 

به گزارش اسپوتنیک، 18 مارس با فرارسیدن نوروز جمعی از فعالان فرهنگی و هنری هفت کشور؛ ایران، افغانستان، تاجیکستان، روسیه، آذربایجان، ازبکستان، قرفیزستان، با سفره هفت سین جشن نوروز را در خانه فرهنگ گیدروتس شهر مسکو برگزار کردند. در این مراسم که شامگاه شنبه برگزار شد، شماری از مسئولان خانه فرهنگ گیدروتس، شهروندان ایران، افغانستان، روسیه، آذربایجان، ازبکستان، قرفیزستان و همچنین شهروندان دیگر کشورها نیز حضور داشتند.

در این شب با شکوه اجرای برنامه های فرهنگی هنری مثل؛ موسیقی، آواز خوانی، شعر خوانی و آرزوی سلامتی همگانی و همخوانی نوروزی به زبان های فارسی و روسی به زیبایی تمام اجراء گردید، و آئین پهن کردن سفره هفت سین نوروزی نیز به زیبایی این جشن افزوده بود.

در ابتدای این مراسم، گروه هنری آوازخوانی روسیه عنوانی آهنگهای «مهربان» و بهاری را به سرپرستی خانم یلنا نمچیتسکوا اجراء نمودند، و از کشور ازبکستان آقای شیددت موستازود دو قطعه آهنگ زیبا و شادی را به زبان ازبکی اجراء کرد، و همینطور از کشور افغانستان آقای ذکی غفوری آهنگ زیبا و دلنشین “ملا مامد جان” را با زیبایی ویژه ای اجراء نمودند و همچنین شکر الله رحمانی یکی از شخصیت های فرهنگی قطعه از موسیقی بومی افغانستان را اجراء نمود.

به نمایندگی از کشور ایران گروه هنری “مهربانان” با سرپرستی آقای دکتر دادو نیز قطعات از موسیقی ایرانی را نواختند. و همینطور از کشور آذربایجان آقای فرمان با همراهانش قطعاتی زیبای آذری را اجراء کردند.

 

آقای ایوان ایوانویچ موسیقی دان روس و مدیر فرهنگی منطقه مرکزی مسکو در این مراسم نوروز را همزاد بهار دانسته و گفت: “عید نوروز را قبل از ادیان امروز در اکثر نقاط جهان تجلیل می کردند و این جشن بهاری ریشه گرفته از زمان های بسیار کهن و یک آئین بسیار ارزشمند است، و این سنت تجلیل از نوروز در حال جهانی شدن است و حتی کشورهایی که دور از فرهنگ پارسی هستند نیز از آن تاثیر گرفته اند، سخن گفتن از نوروز ویژه یک مناسبت زمانی یا جغرافیایی نیست، بلکه فرهنگی مربوط به طبیعت جهانی است که پارس ها آن را بنیاد گذاشته و به همه جهانیان تقدیم کرده اند.

سفره هفت سین نوروزی توسط هفت کشور در شهر مسکو پهن شد

خانم رینا رستمی نماینده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران نیز در سخنان خود گفت که نوروز

نشانه مهربانی طبیعت و دوستی انسان ها است که از قرن ها پیش تاکنون هر روز بیشتر جلوه گری می کند.

دکتر حمیدرضا دادو سرپرست گروه هنری «مهربانان» نیز در حاشیه مراسم به خبرنگار اسپوتنیک گفت: ” در ابتدا طرح برگزاری آئین تجلیل از نوروز تک کشوری و فقط برای ایرانیان تنظیم شده بود، ولی با توجه به استقبال فعالان فرهنگی و هنری کشورهای دیگر به صورت چند کشوری برگزار شد تا جنبه بین المللی آن نشانه گستردگی فرهنگ پارسی باشد. و هر ساله در کشورهای مختلف با شکوه تر این جشن برگزار می شود، حضور نمایندگان مردمی هفت کشور با انگیزه شخصی و خودجوش نشان می دهد، ملت های منطقه مشترکات فرهنگی زیادی دارند و از هر فرصتی هم برای پاسداشت این همگرایی استفاده می کنند.

دکترعزت الله حسینی عضو گروه هنری “مهربانان” به نمایندگی از کشور افغانستان سال نو را به تماشاچیان تبریک گفته و با همنوایی خانم کاترینا عضو گروه هنری “مهربانان”، و با همراهی تمام نوازندگان گروه هنری “مهربانان” به شعر خوانی پرداختند که مورد استقبال حاضرین در سالن قرار گرفتند.

 

بوی باران، بوی سبزه، بوی خاک
شاخههای شسته، باران خورده، پاک
آسمان آبی و ابر سپید
برگهای سبز بید
عطر نرگس، رقص باد
نغمه شوق پرستوهای شاد
خلوت گرم کبوترهای مست
نرم نرمک میرسد اینک بهار
خوش به حال روزگار
خوش به حال چشمهها و دشتها
خوش به حال دانهها و سبزهها
خوش به حال غنچههای نیمهباز
خوش به حال دختر میخک که میخندد به ناز
خوش به حال جام لبریز از شراب
خوش به حال آفتاب
ای دل من گرچه در این روزگار
جامه رنگین نمیپوشی به کام
باده رنگین نمیبینی به جام
نقل و سبزه در میان سفره نیست
جامت از آن می که میباید تهی است
ای دریغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسیم
ای دریغ از من اگر مستم نسازد آفتاب
ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار
گر نکوبی شیشه غم را به سنگ
هفت رنگش میشود هفتاد رنگ

 

عطا محمد نور در باره کناره گیری اش تصمیم می گیرد

وی كه برای بيش از ١٠ سال بر بلند ترين كرسی اين ولايت تكيه زده است در اين مراسم تأکید کرد که از بهر شركت در انتخابات آينده رياستجمهوری و نيز وارد شدن به ميدان تازهیی از سياست به زودی از مقام ولایت بلخ خدا حافظی خواهد كرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، عطا محمد نور، والی بلخ به روز سه‌شنبه (۱ حمل) در مراسم جشن نوروز گفته است که به زودی دربارۀ کناره گیری‎اش از مقام ولايت بلخ، تصميم خواهد گرفت.

وی كه برای بيش از ١٠ سال بر بلند ترين كرسی اين ولايت تكيه زده است در اين مراسم تأکید کرد که از بهر شركت در انتخابات آينده رياست‎جمهوری و نيز وارد شدن به ميدان تازه‎یی از سياست به زودی از مقام ولایت بلخ خدا حافظی خواهد كرد.

وی در ادامه گفت: “در حصۀ استفعای خودم به زودی‌ها تصمیم خواهم گرفت. اما به یک شرط که ما انتظار تطبیق کامل توافقنامه‌یی که با رییس‌جمهور صورت گرفته است و همچنان تطبیق توافقنامه که با جمعیت صورت گرفته است که خامۀ آن تکمیل می‎‏باشد، هستیم.”

در همين حال، سرور دانش معاون دوم رييس‎جمهور كه برای شركت در جشن نوروز به مزار شريف رفته است از جهانيان خواست كه افغانستان را در كار نابود سازی هراس‎افگنان بیشتر پشتيبانی کنند و نيز بر كشورهای پشتيبان هراس افگنی فشار آورند.

وی گفت: “با توجه با اینکه تروریزم دشمن مشترک بشریت است از این جهت از همه کشورها و جامعۀ جهانی می‎خواهیم که ما را در این خط مقدم نبرد بیشتر از گذشته حمایت کنند.”

آقای دانش به مخالفان مسلح دولت هشدار مي‎دهد كه اگر جنگ افزار بر زمين نگذارند، نا بود خواهند شد.

وی در ادامۀ سخنانش گفت: “اگر هراس‎‏افگنان به درخواست‎های مکرر صلح پاسخ منفی بدهند که تاکنون چنین هم کرده‎اند، راه دیگری جز مقابله با آنان وجود ندارد.”

هزاران تن شهروندان از گوشه و كنار كشور برای بزرگداشت از نوروز به شهر مزار شريف رفته‎اند و نوروز را جشن گرفتند.

در این مراسم، ژنده بر افراشته شد و با فرستاده شدن بالون‎های رنگين به هوا پیام صلح فرستاده شد.

سپس چرخبال‏های ارتش از آسمان شهر مزار شريف پيام‎های شادباش ریختند.

مزاريان و ده‏ها هزار مهمان در درون و بیرون روضۀ حضرت علی گرد آمدند و نوروز را گرامی داشتند.

نوروز جشن ديرينه‎يی است كه چند پيش جهانی شد و از دوره‎های باستان تا کنون جشن گرفته می‎شود.

در افغانستان اين جشن برای چهل روز ادامه خواهد داشت و مردمان كشور با برگزاری مراسم‎ها و با شيوه‎های گونه گون آن را تجليل می نمايند

 

دونالد ترامپ یک میلیارد دالر فقیر”شد

به نسخه برآورد فوربس، سرمایه دونالد ترامپ ریس جمهور ایالات متحده امریکا در طول یک سال یک میلیارد دالر کاهش یافته و در حال حاضر 3,5 میلیار دالر است.

در سال گذشته دونالد ترامپ با داشتن سرمایه 4,5 میلیارد دالر،در رتبه بندی ثروتمند ترین افراد جهان  جای336 را داشت و در حال حاضردر موقعیت 544 قرار دارد.

سپوتنیک یادآور میشود ،که در جنوری سال 2017 ریس جمهور گفت،که رهبری کسب و کار و همه تجارت خود را به پسرانش دونالد جونیور و ایریک می سپارد.میلیاردر گفت ،که پسران اوکمپنی را حرفه ای رهبری خواهند کرد و در مورد هیچ چیزی با او صحبت نخواهند کرد.

امروز حقوق دستمزد ریس جمهور امریکا سالانه 400 هزار دالر است.همچنین مالک کاخ سفید می تواند برای هزینه های شخصی مقدار 50 هزار دالر را در یک سال استفاده کند، وبه 100 هزار دالر برای پرداخت سفر ها  ومقدار 19 هزار برای سرگرمی ها دسترسی دارد.

 

روسیه و چین برای تیلرسون مهم تر از ناتو است

رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا در مذاکرات وزرای کشور های عضو ناتو شرکت نخواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، در 5-6 ماه اوریل در بروکسل مذاکرات وزرای کشور های عضو ناتو  برگزار می شود، اما آقای رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا در این مذاکرات ناتو شرکت نخواهد کرد. بر اساس گزارش رسانه ها، این موضوع ممکن است ارتباط با دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا با جین پینگ رئیس جمهور چین در 6-7 ماه آوریل داشته باشد، و جدا از این موضوع رکس تیلرسون ممکن است بعد از دیدار رسای جمهور امریکا و چین به مسکو سفر کند.

روزنامه آلمانی Frankfurter Allgemeine Zeitung، نوشته است: “تیلرسون برای همکاران ناتو —ی خود وقت ندارد”.

بر اساس گزارش این روزنامه، یکی از مقامات سابق عالی رتبه امریکا چنین برخورد از سوی تیلرسون را باعث مایهء نگرانی در میان متحدان امریکا دانسته است. این روزنامه همچنین توضیح می دهد که “تیلرسون بدین شکل گمانه زنی مبنی بر اینکه با مسکو می خواهد روابط عاشقانه ای را برقرار کند تقویت می کند.”

 

مصارف شخصی روزانه بانوی اول امریکا 136 هزار دالر می باشد

ملانیا ترامپ همسر رئیس جمهوری آمریکا وپسرش بارون ترامپ، بیش از 45 میلیون دالر آمریکا هزینه به دولت این کشور متحمل می کنند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت ، گزارش ها حاکی از آن است که هزینه های بانوی اول آمریکا درنیویورک درمقایسه با هزینه های وی درصورت اقامت در قصر سفید در واشنگتن بسیار سنگین است.
طبق گزارش های خبری، ملانیا ترامپ به علت تحصیل پسرش در یکی از مدارس نیویارک وبرای اینکه نتوانسته است اواسط سال تحصیلی انتقالی بگیرد، در برج ترامپ در شهر نیویورک اقامت دارد.
به نوشته ایندیپندنت، مسئولان پولیس نیویارک اعلام کرده اند که هزینه زندگی ملانیا و پسر ده ساله اش درخارج از کاخ سفید، در یک روز بین 127 هزار تا 145 هزار دالر آمریکایی برآورد شده و به طور میانگین، روزانه 136هزار دالر اعلام شده است.
بنا به اعلام پولیس نیویارک، درصورتیکه بانوی اول آمریکا به این وضعیت ادامه دهد، این بدان معناست که هزینه زندگی وی، در هر ماه به سه میلیون و 810 هزار دالر و در سال به حدود 45 میلیون و 720 هزار دالر خواهد رسید.

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………..

ساز ناهمگون رهبر و رئیس جمهور ایران در پیام‌های نوروزی

علی سودایی بی‌بی‌سی

پیام‌های نوروزی رهبر و رئیس جمهور ایران حاکی از تفاوتی آشکار در ارزیابی سال گذشته خورشیدی و اولویت‌های پیش روی جمهوری اسلامی ایران است.

تصویری که آیت‌الله علی خامنه‌ای و حسن روحانی از تلخی‌ها و شیرینی‌های سال گذشته ارائه کرده‌اند به کلی با هم متفاوت است.

حسن روحانی در پیام خود به افزایش تولید کشاورزی، صنعتی و خودکفایی در تولید گندم، رشد ۸ درصدی اقتصاد بعد از ۱۱ سال، رشد تولید و صادرات نفت و گاز اشاره کرده است و گفته: “آنچه در سال گذشته در مهار تورم، در رشد اقتصادی و اشتغال به دست آوردیم، در ۲۵ سال گذشته بی‌نظیر بود.”

در حالی که آقای روحانی گزارشی از عملکرد اقتصادی دولتش ارائه کرده و دستاوردهای اقتصادی مورد نظرش را در کنار تحولات دیگر زمینه‌ساز “نشاط مردم” دانسته است، آقای خامنه‌ای گفته است اقدام‌های مسئولان در زمینه اقتصادی با انتظارات “فاصله زیادی” داشته است.

رهبر ایران معتقد است “تلخی‌ها و سختی‌ها عمدتا مربوط به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است” و شادی‌های سالی که گذشت به “عزت ملی، امنیت ملی، همت جوانانه در میان ملت ایران و حرکات مومنانه فراگیر” مربوط می‌شود.

آقای خامنه‌ای در پیامش جایگاه بالایی به امنیت ایران داده و گفته است در حالی که “منطقه دچار ناامنی است، ملت ایران بحمدالله در طول سال یک امنیت پایدار را تجربه کرد.” در مقابل این تاکید آیت‌الله خامنه‌ای بر تامین امنیت، حسن روحانی گفته است که ضمن تامین امنیت “نباید فضا امنیتی باشد. ما در همه عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی به دنبال این هستیم که فضای امنیتی را کنار بگذاریم.”

رهبر ایران راهپیمایی‌های ۲۲ بهمن، روز قدس، حضور در مراسم مذهبی، عزاداری‌های محرم و سفر چند صدهزار نفر ایرانی به کربلا برای مراسم اربعین را جزء “نقاط مثبت و شادی‌آفرین” ذکر کرده است؛ مسائلی که در پیام نوروزی حسن روحانی غایب هستند.

حسن روحانی آتش‌سوزی پلاسکو، حادثه قطار سمنان و مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی را از “تلخ‌کامی‌های” سال ۱۳۹۵ دانسته و خطاب به مردم ایران گفته که “با حضور حماسی‌تان در تشییع جنازه‌ها توانستید غم‌ها را بزدایید”. این حوادث و تشییع‌جنازه‌های پس از آن در پیام رهبر ایران جایی ندارند.

آقای روحانی در پیام خود جایگاهی محوری به اجرای توافق هسته‌ای و نتایج مثبت آن برای ایران داده، اما آیت‌الله خامنه‌ای هیچ کجای پیامش مستقیما به توافق هسته‌ای و نتایج آن نپرداخته است.

مساله کانونی دیگر در پیام حسن روحانی انتخابات ۱۳۹۶ است. او گفته است که “پیام نوروز برای ما، پیام زدودن کینه‌ها است”. اشاره به رفع “کینه” در کنار اشاره به انتخابات می‌تواند یادآور درخواست محمد خاتمی برای “آشتی ملی” باشد، درخواستی که آیت‌الله خامنه‌ای بتندی آن را رد کرد.

فارغ از اینکه می‌شود “زدودن کینه در سال انتخابات” را به دعوت تلاش برای تغییر فضای سیاسی ایران پس از انتخابات و اعتراضات ۱۳۸۸ تعبیر کرد یا نه، تفاوت مهم دیگر پیام‌های نوروزی حسن روحانی و آیت‌الله علی خامنه‌ای در انتخابات ۱۳۹۶ است.

حسن روحانی در آغاز و پایان پیامش به انتخابات پیش رو پرداخته و خواهان “مشارکت حداکثری، رقابت سالم و انتخابات قانونی” شده است، اما انتخابات ۱۳۹۶، با همه اهمیتی که می‌تواند در شکل دادن به سیاست ایران داشته باشد، به کلی در پیام نوروزی رهبر ایران غایب است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای از سال ۱۳۷۶ به این سو، هر سالی که انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شده، در پیام نوروزی‌ اشاره‌ای هم به انتخابات کرده است، البته به جز سال ۱۳۸۸.

 

 

نتیجه یک نظرسنجی درباره بهترین کشورهای جهان؛ سوئیس اول، ایران هفتاد و نهم

 

نتیجه نظرسنجی سه موسسه آمریکایی و بین‌المللی که روز سه شنبه ۱۷ اسفند (۷ مارس) منتشر شد نشان می‌دهد، سوئیس از دید عده زیادی بهترین کشور جهان است.

این گزارش سالانه را موسسه “اخبار آمریکا و گزارش جهانی”، دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا و موسسه مشاوره‌ای “بی ای وی” بطور مشترک تهیه کرده‌اند.

در رتبه‌بندی بهترین کشورهای جهان ۸۰ کشور بررسی شده‌اند و حدود ۲۱۰۰۰ هزار نفر از کشورهای مختلف در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند.

در این رتبه‌بندی معیارهای مختلفی نظیر قدرت جهانی، بازبودن اقتصاد، کیفیت زندگی، تاثیر فرهنگی، کارآفرینی، و شهروندی لحاظ شده است.

ایران در بین ۸۰ کشور مورد بررسی رتبه ۷۹ را دارد. این در حالی است که افغانستان و تاجیکستان در این لیست جایی ندارند.

صربستان در این فهرست رتبه آخر را کسب کرده است.

با اینکه ایران “در مجموع” در انتهای فهرست قرار گرفته اما قدرت جهانی این کشور رتبه چهاردهم را در بین هشتاد کشور به خود اختصاص داده است.

رتبه بندی جهانی ایران در نظرسنجی به تفکیک
قدرت جهانی ۱۴
کیفیت زندگی ۸۰
بازبودن اقتصاد ۷۹
میراث فرهنگی ۵۴
کارافرینی ۷۱
تاثیر فرهنگی ۷۳
شهروندی ۸۰
خطرپذیری ۸۰

در این نظرسنجی امارات متحده عربی رتبه ۲۲، روسیه ۲۷،عربستان ۳۲، قطر ۳۴ و ترکیه جایگاه سی و ششم را در میان هشتاد کشور جهان کسب کرده‌اند.

رتبه جهانی آمریکا در مقایسه با گزارش پارسال چند پله تنزل کرده که بر اساس پاسخ افراد، علت آن انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا و به قدرت رسیدن دونالد ترامپ بوده است.

آمارهای مربوط به جمعیت و تولید ناخالص ملی را موسسه “اخبار آمریکا و گزارش جهانی” بر اساس تازه‌ترین داده‌های در دسترس، ارائه کرده است.

در نظرسنجی امسال این موسسه‌ها،۱۰ کشور برتر جهان کدام بودند؟

۱-سوئیس

کشور کوچک سوئیس به دلیل داشتن سیستم کارآمد تامین اجتماعی، حمایت از حقوق شهروندان و فضای مناسب برای کسب و کار توانسته رتبه اول را در بین این ۸۰ کشور بدست بیاورد.

نرخ پائین بیکاری و نیروی کار ماهر، محبوبیت سوئیس را به عنوان مکانی مناسب برای زندگی افزایش داده است.

 • جمعیت: ۸ میلیون و سیصد هزار نفر
 • تولید ناخالص ملی: ۷۰۱ میلیارد دلار

تورنتو، کانادا

۲-کانادا

کانادا به دلیل ثبات سیاسی و اقتصادی دارای یکی از بالاترین استانداردهای “کیفیت زندگی” در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر است.

بسیاری از کسانی که به این کشور مهاجرت کرده‌اند علت انتخاب خود را عموما مناسب بودن محیط برای زندگی خانوادگی و وجود زیرساخت‌های پیشرفته آموزشی و بهداشتی عنوان می‌کنند.

 • جمعیت: ۳۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر
 • تولید ناخالص ملی: ۱۸۰۰ میلیارد دلار

خیابان آکسفورد، لندن

۳-بریتانیا

هر چند نتیجه رفراندوم سال گذشته بریتانیا برای “خروج یا ماندن در اتحادیه اروپا” و در پی آن کاهش ارزش پوند باعث عدم اطمینان به آینده شده اما با گذشت زمان، روند این “خروج” تصویر روشن‌تری به خود گرفته است.

به دلیل تنوع فرهنگی بخصوص در لندن، زندگی در بریتانیا هنوز هم برای عده زیادی جذابیت دارد. قدرت جهانی و تاثیر فرهنگی از جمله معیارهایی بود که شرکت‌کنندگان در نظرسنجی اخیر به عنوان نقطه قوت بریتانیا به آن اشاره کرده‌اند.

 • جمعیت: ۶۵ میلیون و صد هزار نفر
 • تولید ناخالص ملی: ۳ هزار میلیارد دلار

۴-آلمان

آلمان که سال پیش در نظرسنجی مشابه رتبه اول را در میان کشورهای جهان کسب کرده بود، امسال سه پله سقوط کرده است.

نگرانی‌ درباره هجوم پناهجویان به این کشور و وقوع حملات “تروریستی” باعث تنزل جایگاه جهانی این کشور شده است.

با این حال نیروی کار ماهر و اقتصاد قوی، آلمان را کماکان از بسیاری از دیگر کشورهای توسعه‌یافته متمایز می‌کند.

 • جمعیت: ۸۱ میلیون و چهارصد هزار نفر
 • تولید ناخالص ملی: ۳۹۰۰ میلیارد دلار

۵-ژاپن

رتبه ژاپن در مقایسه با نظرسنجی سال گذشته به دلیل ثبات سیاسی و اقتصادی این کشور دو پله ارتقا یافته است.

بر اساس نظرسنجی امسال محبوبیت ژاپن بیشتر مدیون کارآفرینی، اقتصاد پویا و تاثیر بالای فرهنگی بوده است.

 • جمعیت: ۱۲۷ میلیون نفر
 • تولید ناخالص ملی: ۴۶۰۰ میلیارد دلار

۶-سوئد

این کشور اروپایی دارای زیرساختهای اقتصادی و آموزشی بسیار قوی است.

توزیع عادلانه ثروت و سیستم‌های پیشرفته حمل و نقل شهری به همراه خدمات مناسب بهداشتی، سوئد را به یکی از کشورهای محبوب مهاجران تبدیل کرده است.

 • جمعیت: ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر
 • تولید ناخالص ملی: ۵۷۱ میلیارد دلار

نیویورک، آمریکا

۷-آمریکا

حدود ۷۵ درصد کسانی که در نظرسنجی امسال شرکت کرده‌اند می‌گویند “احترام سابق را برای رئیس جمهوری آمریکا قائل نیستند.”

در مقایسه با گزارش پارسال رتبه آمریکا در زمینه‌های حقوق شهروندی، فضای کسب و کار و آموزش تنزل کرده هر چند این کشور از دید کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردند هنوز قدرتمندترین کشور جهان است.

بر اساس پاسخ افراد، علت تنزل رتبه جهانی آمریکا، به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور بوده است.

 • جمعیت: ۳۲۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر
 • تولید ناخالص ملی: ۱۷۴۰۰ میلیارد دلار

حق نشر عکس Getty Images Image caption سیدنی، استرالیا

۸-استرالیا

استرالیا بعد از نیوزیلند اولین کشوری است که به دلیل “آرامش” فعلی، عده زیادی دوست دارند دوران بازنشستگی خود را در ان سپری کنند.

اقتصاد قوی این کشور ثروتمند باعث شده سرانه تولید ناخالص ملی در استرالیا در مقایسه با بسیاری از کشورها بیشتر باشد. خدمات و صادرات کالا منبع اصلی درآمد استرالیاست.

 • جمعیت: ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر
 • تولید ناخالص ملی: ۱۵۰۰ میلیارد دلار

۹-فرانسه

جایگاه فرانسه در مقایسه با گزارش سال گذشته یک پله سقوط کرده است.

نگرانی از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور که قرار است ۲۳ آوریل برگزار شود یکی از دلایل این تنزل بوده است.

تاثیر فرهنگی و تاریخ این کشور، باعث شده فرانسه کماکان برای عده زیادی جذابیت داشته باشد.

 • جمعیت: ۶۶ میلیون و هشتصد هزار نفر
 • تولید ناخالص ملی: ۲۸۰۰ میلیارد دلار

۱۰-نروژ

در نظرسنجی امسال نروژ از دید شرکت کنندگان، دهمین کشور برتر دنیا لقب گرفته است.

درآمد سرانه شهروندان نروژ در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر است و منابع غنی نفت و گاز در این کشور به تقویت اقتصاد این کشور منجر شده است.

بسیاری از مهاجران سیستم تامین اجتماعی و آموزشی را از مزایای زندگی در نروژ برشمرده‌اند.

 • جمعیت: ۵ میلیون و دویست هزار نفر
 • تولید ناخالص ملی: ۵۰۰ میلیارد دلار

 

رتبه‌بندی شادی ملت‌های مختلف؛ نروژ اول، ایران ۱۰۸

در تازه‌ترین گزارش رتبه‌بندی شادترین کشورهای مختلف جهان، مردم نروژ به عنوان “شادترین” ملت جهان معرفی شده‌اند.

شاخص “شادی” کشورها توسط شبکه راه حل‌های توسعه پایدار موسوم به “اس دی اس ان” و تحت نظرسازمان ملل بررسی شده است.

بر اساس نتیجه این تحقیق، مردم کشور جمهوری آفریقای مرکزی “غمگین‌ترین” ملت در این لیست نام‌ گرفته است.

بیشتر بخوانید:

این گزارش براساس تحقیق در بین ۱۵۵ کشور جهان تهیه شده است.

ایران در این رتبه‌بندی صد و هشتم و تاجیکستان و افغانستان به ترتیب رتبه‌های ۹۶ و ۱۴۱ را از آن خود کرده‌اند.

غمگین‌ترین کشورهای جهان
۱۵۱ رواندا
۱۵۲ سوریه
۱۵۳ تانزانیا
۱۵۴ بروندی
۱۵۵ جمهوری آفریقای مرکزی
منبع: اس دی اس ان

از جمله شاخص‌های مورد بررسی قدرت اقتصادی، رفاه اجتماعی، امید به زندگی ،آزادی انتخاب و میزان فساد در جامعه بوده است.

در این رتبه بندی آمریکا و بریتانیا به ترتیب چهاردهم و نوزدهم هستند.

از زمان انتشار این گزارش در سال ۲۰۱۲ تاکنون کشورهای اسکاندیناوی هم چنان در صدر جدول قرار داشته‌اند.

کشورهای شاد عمدتا به کشورهایی گفته می‌شود که دارای تعادل و توازن در میزان رفاه باشند.

رتبه‌بندی کشورهای شاد در منطقه
۲۱ امارات متحده عربی
۳۷ عربستان سعودی
۶۹ ترکیه
۸۰ پاکستان
۱۱۷ عراق
منبع: اس دی اس ان

شاخص‌های مرسوم برای سنجیدن سطح شادی یک کشور سرمایه‌های اجتماعی، درجه بالای اعتماد در یک جامعه، پایین بودن بی‌عدالتی و اعتماد به دولت است.

هدف از ارائه این رتبه‌بندی، کمک به دولت‌ها، نهادهای اجتماعی و اقتصادی است تا راهکارهای مناسبی برای بالابردن سطح کیفی زندگی در کشورهایشان پیدا کنند.

در رتبه‌بندی امسال پنج کشور برتر جهان در زیر معرفی شده‌اند:

۱نروژ

 • پایتخت: اوسلو
 • جمعیت: ۵ میلیون و ۲۵۸ هزار نفر (سال ۲۰۱۷)
 • تولید ناخالص ملی: ۳۴۶ هزار و ۶۸۵ میلیارد دلار (سال ۲۰۱۶)

۲دانمارک

 • پایتخت: کپنهاگ
 • جمعیت: ۵ میلیون و ۷۴۸ هزار نفر (سال ۲۰۱۷)
 • تولید ناخالص ملی: ۲۶۴ هزار و ۸۳۷ میلیارد دلار (سال ۲۰۱۶)

۳ایسلند

 • پایتخت: ریکیاویک
 • جمعیت: ۳۳۲ هزار و ۵۲۹ نفر (سال ۲۰۱۶)
 • تولید ناخالص ملی: ۱۷ میلیارد دلار

۴سوئیس

 • پایتخت: برن
 • جمعیت: ۸ میلیون و ۳۷۲ هزار نفر (سال ۲۰۱۵)
 • تولید ناخالص ملی: ۴۹۳ هزار میلیارد دلار (۲۰۱۶)

۵فنلاند

 • پایتخت: هلسینکی
 • جمعیت: ۵ میلیون و ۴۸۷ هزار نفر (سال ۲۰۱۵)
 • تولید ناخالص ملی: ۲۳۴ هزار و ۵۷۸ میلیارد دلار (سال ۲۰۱۶)

 

رتبه‌بندی کیفیت زندگی در شهرهای جهان؛ ‘وین اول، تهران ۱۹۹

موسسه مشاوره‌ و تحقیقات “مرکر” در گزارش سالانه خود، با کیفیت‌ترین شهرهای جهان برای زندگی را معرفی کرده است.

در رتبه بندی سال ۲۰۱۷ این موسسه، وین، پایتخت اتریش برای هشتمین سال متوالی در مجموع با کیفیت‌ترین شهر جهان برای زندگی نام گرفته و بغداد، پایتخت عراق رتبه آخر را به خود اختصاص داده است.

در گزارش امسال این موسسه، سنگاپور بهترین شهر جهان از لحاظ در اختیار داشتن زیرساخت‌های مناسب شهری معرفی شده است.

بی‌کیفیت‌ترین شهرهای جهان
۲۲۷ خارطوم، سودان
۲۲۸ پورتو پرنس، هائیتی
۲۲۹ صنعا، یمن
۲۳۰ بانگی، جمهوری آفریقای مرکزی
۲۳۱ بغداد، عراق
منبع: موسسه مشاوره‌ و تحقیقات “مرکر”

تهران، پایتخت ایران رتبه ۱۹۹ و دوشنبه، پایتخت تاجیکستان رتبه ۲۱۵ را از لحاظ کیفیت زندگی در میان ۲۳۱ کشور کسب کردند.

نام هیچ یک از شهرهای افغانستان در این لیست نیست.

موسسه مرکر با در نظر گرفتن ۳۹ شاخص که در ۱۰ گروه زیر قرار می‌گیرند به ارزیابی شهرهای جهان پرداخته است:

 • ثبات سیاسی و اجتماعی (نرخ جرم و جنایت، حاکمیت قانون)
 • وضعیت اقتصادی
 • فضای فرهنگی (رسانه‌ها، سانسور، آزادی‌های فردی)
 • خدمات پزشکی و بهداشتی (درمانگاه‌ها، میزان شیوع بیماری‌های عفونی، آلودگی هوا)
 • آموزش و تحصیل (دسترسی به مدارس بین‌المللی)
 • خدمات عمومی (حمل و نقل شهری، برق، آب و ترافیک)
 • تفرجگاه‌ها (رستوران‌ها، سینماها و مراکز ورزشی)
 • دسترسی به مراکز خرید مواد غذایی و کالاهای ضروری
 • مسکن (اجاره، فراوانی لوازم خانگی و تعمیرات)
 • طبیعت

این رتبه‌بندی برای کمک به شرکت‌های چند ملیتی و کارفرمایان انجام می‌شود تا هنگامی که کارمندان‌شان را به ماموریت‌های بین‌المللی می‌فرستند، پاداش و مزایای منصفانه‌ای به آنها بدهند و “سختی کار” شهر محل ماموریت به درستی محاسبه شود.

رتبه‌بندی بعضی شهرهای مهم جهان
۳۸ پاریس، فرانسه
۴۰ لندن، بریتانیا
۴۴ نیویورک، آمریکا
۴۷ توکیو، ژاپن
۷۴ دوبی، امارات متحده عربی
۱۰۸ دوحه، قطر
۱۳۳ استانبول، ترکیه
۱۶۸ مسکو، روسیه
۱۶۹ جده، عربستان
۱۷۲ ایروان، ارمنستان
۱۹۴ اسلام‌آباد، پاکستان
۱۹۹ تهران، ایران
منبع: موسسه مشاوره‌ و تحقیقات “مرکر”

موسسه مرکر در نظرسنجی امسال خود ۵ شهر زیر را به عنوان با کیفیت‌ترین شهرهای جهان معرفی کرده است.

۱وین، اتریش

 • جمعیت: ۱ میلیون و ۸۶۷ هزار و۹۶۰ نفر (سال ۲۰۱۷)

۲زوریخ، سوئیس

 • جمعیت: ۳۹۶ هزار و ۲۷ نفر ( سال ۲۰۱۵)

۳اوکلند، نیوزیلند

 • جمعیت منطقه شهری: ۱ میلیون و ۴۹۵ هزار نفر (سال ۲۰۱۶)

۴مونیخ، آلمان

 • جمعیت: ۱ میلیون و ۴۵۰ هزار و ۳۸۱ نفر (سال ۲۰۱۵)

۵ونکوور، کانادا

 • جمعیت: ۶۰۳ هزار و ۵۰۲ نفر (سال ۲۰۱۱)

اف بی آی شنود تماس های تلفنی ترامپ ا رد کرد

جیمز کومی، ریس پلیس فدرال امریکا (اف بی آی) ادعای دونالد ترامپ مبنی بر شنود تماس های تلفنی اش توسط رییس جمهور سابق آمریکا را رد کرد.

به گزارش “اسپوتنیک”، کومی در نشست کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا در باره دخالت روسیه در روند انتخابات این کشور گفت: “اتهام سنگین ترامپ علیه باراک اوباما اشتباه بزرگی است و باید تصحیح شود. من هیچ مدرکی در اثبات این ادعا ندارم”.
ترامپ روز شنبه در توئیتی مدعی شد باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا زمانی که در قدرت بوده، دستور داده بود که تلفن های او شنود شود.
پیش از این جیمز کلپر، مدیر پیشین اطلاعات ملی آمریکا نیز شنود تماس های تلفنی دونالد ترامپ را تکذیب نمود.

 

واحدهای ویژه روسیه مجهز به کلاه هوشمند شب شدند.

«اشخاص محترم»- رزمندگان  نیروهای ویژه  وزارت دفاع و  واحد های ویژه  سرویس فدرال امنیت روسیه  کلاه های « هوشمند» را دریافت کردند.  کلاه های جدید مجهز به  دستگاه دید شب و فانوس های ویژه شب هستند. جهت دوری از نابودی نظامیان خود،  نشان  مادون قرمز ویژه ای  روی کلاه نظامیان  واحدهای ویژه روسیه نصب شده است  که فقط برای  دستگاه دید شب  و تصویرساز گرمایی قابل رویت است. بعلاوه این کلاه براحتی  با حساب  خودویژگی های آناتومی  انسان  تنظیم می شود.

عنوان رسمی  این کلاه که توسط  گروه شرکت های « کوندور» طراحی و ساخته شده است  — « Night Cap 5.45 Design» است. قبلا  نظامیان واحد های  ویژه  در پشت جبهه دشمن  و یا در زمان حملات  از کلاه های ایمنی و یا ورزشی استفاده می کردند. اما آنها سنگین تر هستند و هرازگاهی هر گرم اضافی  خطر شکست عملیات را دربردارد.  کلاه شب فقط  دهها گرم وزن دارد و  براحتی آن را می توان جمع کرد در  داخل جلیقه و یا کوله پشتی گذاشت.

ایوان لوبانوف  رئیس رشد و توسعه  پروژه Night Cap 5.45 Design و جنگ دیده  واحد « آ»  مرکز واحد ویژه سرویس فدرال امنیت روسیه در مصاحبه با « اسپوتنیک» گفت: « هم اکنون  کلاه شب  آزمایشات را پشت سر گذاشته  و برای نظامیان واحدهای ویژه  سرویس فدرال امنیت و فرماندهی نیروهای عملیات ویژه خریداری می شود. Night Cap 5.45 Design نمی تواند بطور کامل جای کلاه را بگیرد  اما مکمل آن است. استفاده از « کلاه شب» در پشت جبهه دشمن  و یا در حال رانندگی  و یا نظارت طولانی بر هدف و یا کمک به مجروحان برای رزمندگان  واحد های ویژه راحت تر خواهد بود.  اما هنگام حمله به  ساختمان ها و یا عملیات در  نقاط مسکونی و یا در مناطق کوهستانی  باید از کلاهخود استفاده شود».

ظاهر کلاه شب فرقی با  کلاه معمولی ورزشی ندارد  و تنها تفاوت آن بند ویژه ای است  که وقتی دستگاه دید شب و باتری های اضافی روی آن نصب می شود محکم کلاه را روی سر  نگه می دارند. این کلاه برای  هر یک از  نظامیان بطور جداگانه تنظیم می شود. بدین منظور در « کلاه شب» تنظیم کننده دوخته شده است  که می تواند آن را به اندازه سر هر یک از نظامیان تنظیم  کند.

این کلاه از «پارچه توری مانند» درست شده است که حتی در زمان کار بدنی زیاد، مانع از عرق کردن سر می شود.  در زمستان براحتی می توان آن را روی کلاه گرم زمستانی پوشید. در پشت کلاه  جیبی برای باتری  اضافی دوخته شده است.

در دو طرف « کلاه شب» نشان های ویژه ای نصب شده است  که بخوبی در دستگاه دیده شب قابل رویت هستند.  معمولا این نشان — پرچم روسیه  با نوشته « راسیا» است.  در پشت کلاه فانوس مادون قرمز  نصب شده است. وجود آن ها اهمیت زیادی در زمان کار  واحدهای ویژه  با نیروی هوایی  دارد.  خلبانان با روشن و خاموش شدن فانوس های  مادون قرمز می توانند خودی ها  را از دشمنان تمیز بدهند.

تا چند سال پیش  نیروهای روسیه  از نظر دستگاه های دید شبانه  و تصویرساز گرمایی  از همکاران  غربی خود عقب مانده بودند و از تجربه کم عملیات شبانه برخوردار بودند.  اما هم اکنون با توجه به فیلم های  خبری  عملیات در سوریه، رزمندگان نیروهای عملیات ویژه، بیشتر  در شب کار می کنند.  آنها مجهز به مدرن ترین دستگاه های دید شبانه هستند.


23 کشته و ده ها زخمی در انفجار خودروی بمب گذاری شده در بغداد

رسانه ها از وقوع انفجاری در جنوب شهر بغداد پایتخت عراق خبر دادند.

به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از “رویترز”، یک خودروی بمب گذاری شده عصر امروز دوشنبه در یکی از خیابان های محله شیعه نشین العامل” در جنوب بغداد منفجر شد.
پلیس و منابع پزشکی بغداد اعلام کردند در این انفجار 23 نفر کشته و 45 تن دیگر زخمی شدند.
تاکنون هیج کدام از گروه های تروریستی رسما مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

 

پایگاه دریایی ایران در سوریه

نتانیاهو در خصوص پایگاه دریایی ایران به روسیه شکایت کرد.

ایده  تحمیلی بنیامین نتانیاهو  در باره « خطر ایرانی»  شدت می گیرد.  اینبار،  نخست وزیر اسرائیل ایران را به  ایجاد عمدی پایگاه  نظامی در سوریه متهم کرد و اطلاع داد که این موضوع را  در جریان سفر چندی پیش  خود به روسیه با ولادیمیر پوتین در میان گذاشت.

نتانیاهو به خبرنگاران  گفت که  فعالیت ایران در خصوص تأمین  حضور دائمی  خود در سوریه — علت اصلی  سفر وی به مسکو  بود و این موضوع را بطور مفصل با  رئیس جمهور فدراسیون روسیه بررسی نمود.

نتانیاهو گفت: « من  خیلی روشن و مشخص به  اطلاع رئیس جمهور پوتین رساندم  که ما  قاطعانه مخالف  تشدید مواضع ایران  و  حضور آن کشور  در سوریه هستیم.  ما مشاهده می کنیم  که ایران سعی می کند  قدرت نظامی خود  و  زیرساخت  نظامی خود در سوریه را گسترش بدهد  و از جمله سعی می کند بندر  دریایی در این کشور بسازد.  همه این اقدامات می توانند پیامد های  جدی برای  امنیت اسرائیل دربرداشته باشند».

به گفته  نخست وزیر اسرائیل،  حضور ایران در سوریه در تضاد با «  منافع  دراز مدت همه به غیر از ایران» است.

نگرانی  نتانیاهو  قابل درک است اما  روسیه چه ارتباطی با این فرایند دارد؟

حسن هانی زاده  کارشناس مسائل خاور میانه ، سردبیر سابق  آژانس خبری « مهر نیوز»  در مصاحبه با  « اسپوتنیک» در این خصوص اظهار نظر نمود.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Updated: مارس 26, 2017 — 12:16 ق.ظ