داعش در افغانستان وجود خارجی ندارد

 داعش در افغانستان وجود خارجی ندارد

نام داعش زمانی باب شد که در ماه های اول حکومت وحدت ملی یک سری توافق میان حکومت افغانستان و جنرالان نظامی در پاکستان اتفاق افتاد و برای اینکه طالبان پاکستانی را از اذهان بیرون کنند، این اصطلاح را بوجود آورند

بسیاری آگاهان از آنچه سیاسی شدن نهادهای امنیتی خوانده می شوند، سخت اظهار نگرانی می کنند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، آصف آشنا، فعال سیاسی در گفتگو با محور درخصوص رویدادهای اخیر در کابل گفت: اوضاع امنیتی نشان می دهد که در شرایط اضطرار هستیم و طالبان تاکتیک خود را عوض کرده اند، وقتی حملات پشت دروازه های امنیتی اتفاق می افتد، معنایش این است که توانایی دور زدن نیروهای امنیتی را یافته اند و این مسایل همزمان ضعف ساختارهای امنیتی و نهادهای استخباراتی را می رساند که خود ناشی از سیاسی شدن این نهادها است.

آشنا می گوید: کنار هم چیدن نوع حملات و تکمیل پازل رویدادهای اخیر بخصوص در کابل نشان از سیاسی شدن نهادهای امنیتی را می دهد. اصالت این نهادها این است که از میدان سیاست دور بمانند و در راستای منافع جمعی عمل کنند اما این نهادها دستخوش بازی های سیاسی شدند.

این فعال سیاسی، معتقد است که چیزی به نام داعش در افغانستان وجود ندارد و اظهار می کند: من یک سال درون حکومت وحدت ملی و در جلسات امنیتی بوده ام و به بخشی از اطلاعات سیاسی و امنیتی دسترسی دارم و هم با توجه به تحلیل وضعیت به وضوح می توان گفت که چیزی بنام داعش در افغانستان وجود ندارد.

وی افزود: ترم داعش بازی و حقه ای است که از یک سو طالب ها با علم کردن آن تلاش دارند قباحت اجتماعی خود را با آن کم کنند و ستون پنجمی های درون حکومت که همسو با اهداف سیاسی طالب عمل می کنند از اقدامات تروریسی طالب استفاده سیاسی کنند و تلاش می کنند بخشی از مسولیت اجتماعی و پیامد های مردمی که طالبان انجام می دهند را با آدرس داعش عنوان کنند.

آشنا، داعش در افغانستان را صرفا یک بازی امنیتی – استخباراتی می خواند بیان می کند: کسانی در درون نهادهای استخباراتی ما پشت این بازی هستند و کسانی هم در آن سوی مرز در پاکستان پشت داعش بازی ها هستند، در حالیکه هیچگونه رابطه ای میان جریان داعش که اینها مطرح می کنند با ابوبکر البغدادی وجود ندارد و نمی توان آن را داعش نامید.

این آگاه سیاسی، درخصوص اظهارات مسوولین امنیتی و تاکیدشان برحضور داعش در کشور تصریح کرد: اظهارات مسوولین امنیتی ناشی از سراسیمگی شان است و دلیل سراسیمگی این است که وقتی رسانه ها به آنها مراجعه می کنند باید چیزهایی بگویند. ولی واقعیت این است که این قضیه به بررسی جدی نیاز دارد و عاملین نفوذی که به این رویداد کمک کردند باید شناسایی شوند تا بفهمیم چه کسانی در نظام با مردم هستند و چه کسانی در نظام علیه مردم و در واقع دسته تبر دشمنان هستند.

وی، درخصوص فاجعه سیاسی شدن نهادهای امنیتی می گوید:بخش اعظمی از توجه و انژی ارگان های کشفی مصروف بازی های سیاسی درون می شود، وقتی توجه اصلی به چگونگی سمت و سو دادن به بازی های سیاسی تمرکز شود از دشمن غافل می شوند و سمت دیگر موضوع این است که پاکستان تلاش می کند بخاطر فشارهای دیپلماتیکی که بر این کشور در جریان است، جنگ افغانستان را ناتمام و به بن بست رسیده نشان دهد.

آشنا می گوید: حملاتی که در کشور اتفاق می افتد، ادامه تنش هایی است که میان دو کشور پاکستان و افغانستان است و حملات ابزار پاکستان یعنی طالبان صورت می گیرد. مقامات تراز اول درون دولت که هرازگاهی کنفرانس خبری می گذارند و از اصطلاح داعش استفاده می کنند به مردم خیانت و حقایق را پنهان می کنند و با علم کردن نام داعش هم ضعف خود را پنهان می کنند و هم تلاش می کنند آبرو و حیثت نداشته برای طالب بسازند.

وی افزود: از آنجایی که داعش پدیده ای است که در همه جا انسان می کشد، کار را برای اینها ساده می کند. شاهد بودیم که مقامات حملات دهمزنگ و باقرالعلوم را به داعش نسبت دادند و گزارش دادند که فرمانده داعش در ننگرهار که پشت حمله دهمزنگ و باقرالعلوم بود کشته شده است، درحالی که یکی از نمایندگان مردم دررون پارلمان که در راس جنبش بود ادعا کرد که اسنادی دارد که حملات از درون ساختارهای امنیتی انجام شده است.

آشنا، معتقد است که نام داعش زمانی باب شد که در ماه های اول حکومت وحدت ملی یک سری توافقات میان دولت افغانستان و حکومت پاکستان یا حکومت وحدت ملی و جنرالان نظامی در پاکستان در آی اس آی اتفاق افتاد و برای اینکه طالبان پاکستانی را از اذهان عامه بیرون کنند، این اصطلاح را ساختند اما کار به جایی رسید که افسار از دست آنان خارج شد.

این فعال سیاسی، درخصوص روابط این رویدادها و تاکید بر گفتگوهای صلح اظهار کرد: اطلاعات بسیار موثقی که آقای غنی هم از آن حرف می زند این است که تمام تلاش ها برای گفتگوهای صلح با طالبان به بن بست رسیده است و حقایق این است که سران حکومت وحدت ملی تهدیدها و نگرانی را از مردم پنهان کرده اند و اتفاق هایی که در همین شب و روزها در حکومت وحدت ملی صورت می گیرد نگرانی ها را چنان کرده که احتمال سقوط بخشی از ولایت ها می رود.

وی افزود: در برنامه طالبان برای سال پیش رو صلح وجود ندارد، بلکه تسخیر اراضی بیشتر و تثبیت کردن و خلق جغرافیای بیشتر درون افغانستان از برنامه های امسال آنان است.
آشنا، نگرانی ها از بازی های سیاسی درون ساختارهای امنیتی را بسیار جدی خواند و گفت: این بازی ها پبامدهای بسیار وحشتناکی برای مردم دارد. ترکیب هیات سفر اخیر به امارات و همچنین هیات مونیخ نشان می دهد که بازی با نهادهای امنیتی تا چه حد است. بازی هایی که درون وزارت های دفاع، داخله و امنیت ملی برای مقرر کردن مسوولین تراز اول این نهادها صورت گرفته است مصداقی از این نگرانی ها است.

این فعال سیاسی افزود: تقرری ها و به کار گیری مهره ها در بغلان به حیث والی، قوماندان و رییس امنیت ملی بازی هایی است که از همین حال مقدمه را برای سقوط در فصل جنگ فراهم کرده است. اگر سقوطی اتفاق بیافتد ریشه در همین تقرری ها و بازی ها دارد که آن هم ریشه در ارگ دارد.

 

مقصر ناامنی های فعلی، رییس جمهور اشرف غنی است

در اینجا 150 نفر شهید و زخمی شده اند اما هیچ مسوولی نه تعلیق وظیفه شد و نه تحت استجواب قرار گرفت. نهایت کاری انجام شد یکی دو نفری که در پایین ترین سطح مسوولیت بوده اند دستگیر و به زندان انداخته شده اند

تا کنون روشن نشده است که حمله به شفاخانه چهارصد بستر چگونه اتفاق افتاده است. وزارت دفاع ملی کشور می گوید که تحقیقات جریان دارد. زمانی که تحقیقات تمام شد، برای مردم افغانستان و رسانه ها نتیجه اعلان خواهد شد. اما تعدادی از اعضای پارلمان می گویند که همکاری از داخل نظام صورت گرفته است تا چنین حمله ای در شفاخانه اتفاق افتد. از طرفی دیگر تعدادی از مردم افغانستان می گویند که رییس جمهور با این همه جدیت تا کنون چرا یک تن از افراد وزارت دفاع افغانستان را از وظیفه اش سبک دوش نکرده است و یا حداقل وظیفه اش را به حالت تعلیق درنیاورده است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر ظهیر سعادت عضو مجلس نمایندگان در برنامه «نگرش» گفت: وضعیت فعلی که بیشتر در افغانستان حاکم شده است به رییس جمهور برمی گردد، به چند دلیل، افراد متخصص، کارآزموده، با تجربه ای که در بخش های استخباراتی کار می کردند آنها را به بهانه های مختلف برکنار کرد، افراد غیر مسلکی را در آنجا گمارد که ما نتیجه بد آن را هر روز می بینیم. این وظیفه ریاست امنیت ملی است که از نظر استخباراتی، تماماً فعالیت های دشمن را چه در داخل از کشور چه در بیرون از کشور، شناسایی کند و به دیگر ارگان های امنیتی معرفی کند که آنها باز برای دستگیری و مراحل بعدی آن اقدام کنند و این را رییس جمهور به سلیقه خود تعیین کرده و افراد را به آنجا فرستاده است.

وی، هرج و مرج در افغانستان را نتیجه این سلیقه گرایی رییس جمهور در نصب ها می داند و می گوید: افراد براساس روابط و سلیقه انتخاب شده اند، نه براساس شایسته سالاری. شعار بر اساس شایسته سالاری است. اما اجرایات بر اساس سلیقه برخورد می شود. در تمام ادارات دولتی می بینیم. در نهادهای امنیتی افرادباید بر اساس سلسله مراتب باید پاسخگو باشند، اما در افغانستان اینگونه نیست و این افراد به چندین مرجع باید پاسخگو باشند و به آن کسی که باید پاسخگو باشند نیستند.

داکتر سعادت، معتقد است بعد از هر حادثه دردناکی در افغانستان مدتی سرو صداهایی برپا می شود و اصل قضیه در حالت خود باقی می ماند و افزود: در هر مقطعی که یک انتحار و انفجار صورت می گیرد و تلفات یا قتل عام صورت می گیرد همگی کاسه داغتر از آش می شوید و سرو صدای مان بلند می شود اما قضیه به حالت خود باقی می ماند و هیچ کار مثبتی برای بهتر شدن اوضاع صورت نمی گیرد ومردم هم هیچ نتیجه ای از آن نمی بینند. کمیسیون ها ساخته می شود و کمیسیون هم نتیجه ای برای بررسی ندارد.

این نماینده مجلس، با بیان اینکه، تا زمانیکه روسای حکومت وحدت ملی استراتژیک فکر نکنند و قضایا را بر اساس منافع ملی رقم نزنند و تصامیم شان برای منافع ملت نباشد عام مردم افغانستان قربانی منافع شخصی چند نفری می شود که در حکومت هستند و تصمیم می گیرند، افزود: متاسفانه مردم هم از همین افراد انتظار دارند که برایشان تصمیم درستی بگیرمد و وضعیت آنها را تغییر دهند. درست است که ما پاکستان را در قضایای امنیتی مقصر می دانیم، طالبان را ابزار فکر می کنیم، این حرف ها کاملا درست است. اما وقتی که ما این همه را می دانیم پس وظیفه ما چیست ما چه باید کنیم؟ با پاکستان چه باید کنیم؟ با طالبان چه باید کنیم؟ با افرادی که حامی طالبان هستند و در داخل نظام هستند، با اینها چه کنیم؟ کسانی که غفلت وظیفه ای را انجام می دهند با اینها چه برخوردی کنیم. اصلا هیچ کاری را انجام نمی دهیم و فکر می کنیم که این قضیه از جانب خدا بوده است. یا هم می گوییم آی اس آی پاکستان مقصر بوده و طالبان را روان کرده اندو انتحاری شده است و خلاص.

وی، با انتقاد از حکومت در برخورد با انتحاری های اخیر گفت: اگر در کشوری دیگر یک نفر کشته شود، تحقیق ها صورت می گیرد و تا علت قضیه مشخص نگردد دست بردار نخواهند بود. اما دراینجا یکصدو پنجاه نفر شهیدو زخمی شده اند اما هیچ مسوولی نه تعلیق وظیفه شد و نه تحت استجواب قرار گرفت. نهایت کاری انجام شد یکی دو نفری که در پایین ترین سطح مسوولیت بوده اند دستگیر و به زندان انداخته شده اند. متاسفانه این مشکل اساسی در رده های بالای نظام است و تا زمانیکه این مشکل به شکل بنیادی حل نشود، این مشکلات ادامه پیدا خواهد کرد.

 

یک بلخ فاصله از گژدم صفتی تا نامرد

عطا محمد نور که زیر فشار حکومت و بی اعتنایی عبدالله در تقلای حفظ امتیاز و مقام است، بهترین مهره غنی بود که هم بزرگترین حزب را در اختلاف فرو برد و هم به وی حد و حدودی یادآور شد که گم شده پادشاه بلخ بود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، اشرف غنی در مدت دو سال اندی که به شخص اول حکومت بدل شده است با وجود تمامی شکست های میدان جنگ اما بهتر از هر سیاستمدار دیگر و بخصوص فراتر از کرزی با پیروزی های پی در پی، رقبای دانه درشت قدرت را یا محو کرد و یا در جدال در برابر هم قرار داد.

سیاستمداری که تمامی توان خود را صرف دسیسه چینی و انحصار طلبی کرد اکنون به نظاره نبرد میان عطا محمد نور و عبدالله نشسته است، همان همپیمانان انتخابات ریاست جمهوری که همواره با دهن کجی به قدرت اشرف غنی می نگریستند.

عطا محمد نور که دیگر زیر فشار حکومت و بی تفاوتی ریاست اجرایی بی تاب شده در مراسم گرامیداشت از مارشال فهیم، عبدالله را گژدم صفت و نامرد خطاب کرد که تمامی تلاش هواداران خود را خرج مقام می کند.

حال که جنرال دوستم با تمامی قدرت نظامی و قومی اش خانه نشین است، صلاح الدین ربانی به راحتی ساکت، عبدالله در حکومت و میان مردم بی اعتبار شده، عطا محمد نور نیز زیر فشار حکومت بی تابانه به ریاست اجرایی تاخته و اختلاف های میان رهبران حزب جمعیت عمیق شده است، موفقیتی بی همتا برای اشرف غنی و تیم کارکشته وی است که کرزی در 13 سال ریاست جمهوری نتوانست انجام دهد.

اما در مقابل اختلاف ها میان قومیت های دیگر، این سیاستمداران و بزرگان پشتون است که در تلاش برای گردهم آمدن و رسیدن به حکومت پشتونیزم هستند، حتی با طالبانی که از هم تباران خود می دانند و قوم های رانده شده پاکستان.

گفتی است که پادشاه بلخ که با خرج پول و نفوذ خود در انتخابات ریاست جمهوری، دلیل اصلی به قدرت رسیدن عبدالله بود و بی پروا، آرای اشرف غنی را “رسوا” خواند که “بویش تمام دنیا را گرفته است” در دو سال گذشته بر اساس اقدامات حکومت که به منجمد شدن دارایی های وی انجامید و مجبور شد در بی اعتنایی عبدالله، برای مذاکرات از بلخ به کابل بیاید و همچنان در بلاتکلیفی به سر ببرد، باید چنین به ریاست اجرایی بتازد.

ریاست جمهوری که هیچ گاه خواهان تقسیم قدرت نبود، در گام نخست ریاست اجرایی را بی اعتبار کرد و سپس با مهره ای چون عطا محمد نور هم به اختلاف میان بزرگترین حزب افغانستان رسید و هم به وی، حد و حدودی را یادآور شد که مدت ها بود در فرمانروایی بلخ آن را از یاد برده بود.

هرچند در گذشته دولت داکتر نجیب در اختلاف های درونی، نابود شد اما با وجود ناامنی های گسترده در افغانستان و شکاف های عمیق حکومت وحدت ملی، احتمال سقوط حکومت برحال چندان بزرگ نیست زیرا ارگ هم حامی خارجی دارد و هم در هماهنگی با بزرگترین تهدید امنیتی یعنی طالبان است که می توان در واگذاری مناطق و ناامن شدن شمال به خوبی دید که در سکوت همان حامیان خارجی که برای مبارزه با ترروسیم آمده اند.

زمستان امسال از اتهام ایشچی که به انزوای معاون اول ریاست جمهوری رسید تا رسانه ای شدن اختلاف های والی بلخ و ریاست اجرایی، فصل برهم خوردن معادلات سیاسی بود که توسط رییس جمهور و تیم وی صورت گرفت و در واقعیت اکنون حکومت، جز اشرف غنی مقامی دیگر باقی نمانده است.

آنچه عطا محمد نور ماه ها است در مذاکره با ارگ به سر می برد نه تمایل شخصی بلکه بر اثر فشار حکومت می باشد که در تقلا به دنبال حفظ امتیاز و دارایی های خود است و خشمگین از عبدالله که تمامی هزینه مالی و معنوی را خرج به قدرت رسیدن وی کرد.

با تمامی اختلاف های ایجاد شده در حزب جمعیت اسلامی اما همچنان عطا محمد نور یکی از مهره های تاثیر گذار در این حزب و قومیت تاجیک می باشد که سال هاست در مناسبات سیاسی افغانستان حضور پررنگ دارد.

با وجود اینکه ریاست اجرایی، مذاکرات عطا محمد نور با ارگ را دلایل شخصی عنوان کرده و رهبران حزب جمعیت در چنددستگی سردرگم برای حمایت و یا انتقاد از آن به سر می برند اما زمانی که ارگ، یکه تاز قدرت شده و دیگر رقیبی برای آن باقی نمانده است، نباید سیاستمدارنی چون عبدالله و عطا محمد نور به دلیل منفعت جویی های خود، مردم درگیر با جنگ را وارد بازی های سیاسی کنند.

اگر حافظه تاریخی سران حکومت و چهره های های قدرتمند، ضعیف و فراموشکار شده، بهتر است که نگاهی به چهار دهه گذشته کنند و به یاد آورند نفاق، بهترین گزینه دشمنان برای نابودی و اتحاد تنها راه بقا است.
اتحادی که اکنون در قوم ازبک و تاجیک گم شده و برای پشتون های حکومتی، امتیازی است به بزرگی قدرت و حکومت.

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

امریکا در ایجاد فساد گسترده اداری در افغانستان نقش دارد

بازرس ویژه آمریکا در افغانستان با بیان اینکه بی‌توجهی دولت افغانستان به تولید موادمخدر در افغانستان زمینه تبدیل به دولت «وحشت» و «مواد مخدر» را فراهم ساخته گفت: آمریکا در ایجاد فساد گسترده اداری در افغانستان دخیل بوده است.

به گزارش سپوتنیک به نقل ازخبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس،جان ساپکو بازرس ویژه آمریکا در  افغانستان اظهار داشت که بی‌توجهی دولت افغانستان و جامعه جهانی به کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان زمینه تبدیل شدن دولت وحدت ملی به دولت «وحشت» و «مواد مخدر» را فراهم ساخته است.

ساپکو گفت: دولت کنونی افغانستان در مبارزه با فساد اداری متعهد بوده و دفتر بازرس دولت آمریکا در امور بازسازی افغانستان از کارکردهای مدیران دولت وحدت ملی رضایت دارد.

این مقام آمریکایی خاطرنشان کرد: دولت تحت مدیریت حامد کرزی در مبارزه با فساد اداری با ما همکار نبود اما دولت فعلی در این راستا بسیار همراه است.

وی اظهار داشت: آمریکا و دولت افغانستان هر 2 باید شرکای خوبی باشند و دولت فعلی افغانستان شریک خوبی در تلاش برای مبارزه با فساد است و اکثر موارد فساد اداری در سطح وزارتخانه ها وجود دارد.

ساپکو  در گفت‌وگو با صدای آمریکا تاکید کرد: آمریکا در ایجاد مشکل فساد اداری در افغانستان دخیل بوده باشد اما اکنون واشنگتن باید به کابل در راستای محو فساد اداری در آن کشور کمک کند.

بازرس ویژه آمریکا در بازسازی افغانستان اعتراف کرد که آمریکا به این مشکل کمک کرده است.

وی گفت: افراد آلوده با فساد افغانستانی، آمریکایی و قراردادی‌ها با استفاده از پول‌های سرشار به ثروت‌اندوزی پرداختند اما‌ آمریکا می‌توانست با نظارت کار بهتری انجام دهد.

این مقام آمریکایی به این باور است که رابطه نزدیک بین تجارت مواد مخدر شورشیان و افراط گرایی وجود داشته و بیشتر شورشیان از درآمد مواد مخدر در برنامه‌های تخریبی‌شان استفاده می‌کنند.

ساپکو خواستار رسیدگی به این امر شد و گفت که اشرف غنی سال‌ها پیش از احراز کرسی ریاست جمهوری افغانستان هشدار داد که در صورت عدم رسیدگی به مشکل مواد مخدر در افغانستان، دولت آن کشور ممکن به یک دولت وحشت و مواد مخدر مبدل شود.

 

مسکو با هدف پایان دادن درگیرها در افغانستان به مذاکرات صلح افغانستان ادامه می دهد

نماینده روسیه در سازمان ملل با اشاره به تلاش گروه منطقه‌ای برای ازسرگیری روند صلح در افغانستان، از احتمال حضور امریکا در این مذاکرات خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه نیشن، مسکو مذاکرات خود با افغانستان، پاکستان، هند و ایران را با هدف پایان دادن به درگیری‌ها در افغانستان می‌داند.

با این حال اشاره ضمنی مسکو به احتمال حضور امریکا در این مذاکرات در حالی مطرح می‌شود که مشاور امنیت ملی افغانستان قرار است به منظور گفت‌وگو درباره چشم انداز آشتی ملی در کشورش به مسکو سفر کند.

مسکو در حالی دیپلماسی خود را در قبال افغانستان تغییر و افزایش داده که از افزایش درگیری‌ها و احتمال افزایش حضور داعشی‌ها در این کشور و ایجاد مأمنی از سوی آنها، نگران است.

تحلیلگران می‌گویند، در صورتی که داعش بتواند در این کشور جنگ زده مأمنی ایجاد کند در گام بعدی خواهد توانست تروریسم را به سایر کشورهای آسیای مرکزی صادر کرده و در نهایت امنیت روسیه را تهدید کند.

در ماه دسمبر، دولت روسیه میزبان مقامات ارشد وزارت خارجه کشورهای چین و پاکستان بود تا درباره راه‌های تقویت مذاکره مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان گفت‌وگو کنند.

کابل این نشست سه گانه را به دلیل عدم حضور خود در آن به شدت محکوم کرد. همزمان مقامات امریکایی نیز اهداف روسیه برای برگزاری چنین مذاکراتی را زیر سوال می‌بردند.

این انتقادات و بدبینی‌ها منجر به آن شد که مسکو چارچوب این مذاکرات را گسترش دهد و در نشست بعدی که ماه گذشته برگزار شد افغانستان، ایران و هند را نیز در این نشست بپذیرد.

در همین حال ولادیمیر سفرونکوف، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل در این باره توضیح داد: از آنجایی که ما گمان می‌کنیم گام بعدی این مذاکرات از نظر زمانی بسیار حائز اهمیت خواهد بود ترجیح می‌دهیم در این روند امریکا نیز در کنار شرکای آسیای مرکزی خود حضور داشته باشد.

سفرونکوف همچنین تاکید کرد، که گروه‌ها در تلاش هستند تا یک رویکرد منطقه‌ای واحد را برای احیای روند آشتی ملی در افغانستان ایجاد کنند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیش از آن وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود، مشاور امنیت ملی کابل ۱۷ مارچ به منظور دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به این کشور سفر خواهد کرد.

در حالی که مقامات افغانستان و ارتش امریکا از اقدامات روسیه برای دستیابی به صلح استقبال کرده‌اند از تماس‌های مداوم و مستقیم مسکو با طالبان انتقاد می‌کنند.

در واکنش به این انتقادات وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن رد برخی اتهامات در خلال این انتقادات اظهار کرد: مطرح کردن چنین اظهارات “پوچی” نشان می‌دهد که چه کمپین گسترده‌ای برای بی اعتبار کردن کشورمان فعالیت می‌کند؛ کمپینی که تلاش دارد توجهات را از مسئولیت امریکا به دلیل انجام اشتباهات متعددش طی ۱۶ سال حضور نظامی در افغانستان به سمت دیگری معطوف کنند.

پیش از این مقامات امریکایی و افغانستان، روسیه را به کمک به طالبان برای ساخت یک کمپ آموزشی در شمال افغانستان متهم کرده بودند، که روسیه تمام این اتهامات را رد و هرگونه پیوندش را با گروه های تروریستی منتفی دانسته بود.

سفرونکوف در بخش دیگری از اظهاراتش که خطاب به شورای امنیت سازمان ملل مطرح می‌شد عنوان کرد: در حال حاضر ما گمان می‌کنیم حدود ۳۵۰۰ عضو داعش در افغانستان فعال هستند. این آمار واقع گرایانه با توجه به سایر افراد فعال می‌تواند بیش از این هم باشد.

وی خاطر نشان کرد: مناطق اصلی این اعضای داعش هلمند،‌ کندهار، فاریاب، کندز و بگرام است. بنابراین ما از همه می‌خواهیم تا تمرکز خود را بر این مساله معطوف کنند و از تلاش برای نادیده گرفتن این مسئله دست بردارند.

 

خط قرمزهالند به ترکیه

مارک روته سیاست‌های انقره را مقصر بروز تشنج در روابط ترکیه و هالند معرفی کرد.

اسپوتنیک اتکا به العالم، به نقل از آسوشیتد پرس؛ مارک روته صدراعظم هالند اعلام کرد در پی تهدید دولت ترکیه در خصوص اعمال تحریم بر ضد دولت وی، مجبور شد مانع از سفر دو وزیر ترک در خاک هالند و حضور آنها در میان رأی‌دهندگان ترک شود.

وی روز یکشنبه گفت: «ما نمی‌توانیم با وجود این باج‌خواهی روابط مناسبی داشته باشیم».
روته همچنین افزود از این که یکی از آن وزیران کوشید با موتر تیز رفتار به گردهمایی روتردام برود آن هم پس از آن که دولت سفر وی را به وضوح ممنوع کرده بود، متعجب شده است.
وزیر امور خانواده ترکیه پس از یک منازعه طولانی خارج از قنسولگری این کشور در رتردام به سرحد آلمان اسکورت شد. هالند پیش‌تر نیز مانع فرود طیاره حامل وزیر امور خارجه ترکیه در خاک خود شده بود. این وزرا در تلاش بودند ترک‌های ساکن هالند را به شرکت در همه‌پرسی افزایش اختیارات رئیس‌جمهور و «رأی آری» به آن ترغیب کنند.

 

ممنوعیت نماز در مکاتب آلمان

در مکاتب آلمان « نماز تحریک آمیز» ممنوع می شود.

به گزارش « اسپوتنیک» به نقل از  سایت خبری« دِر وستِن» ، ریاست جمنازیم  شهر «وُپرتال» در  آلمان  نماز را برای  محصلین مسلمان ممنوع کرد. هر گونه نقض  نظم موسسه تحصیلی، باید سریعا به اطلاع مدیریت موسسه رسانده شود.

در محوطه جمنازیم Johannes-Rau-Gymnasium « نماز تحریک آمیز» ممنوع شد.  کریستیان گِنشِل مدیر جمنازیم و راینر کوکِنبرینک معاون وی  بطور کتبی این ممنوعیت را وضع نمودند.  بعلاوه در یادداشت  رسمی  به تاریخ 16 ماه  فبروی، که در شبکه های اجتماعی منتشر گردید، آمده است که « ریاست جمنازیم « اجازه  خواندان نماز بطور علنی» را به محصلین مسلمان نمی دهد».

بعضی از محصلین مسلمان  در دستشویی های مکتب وضو گرفتند  و در  داخل مکتب سجاده های نماز را پهن کرده و به نماز ایستادند. در  دستور العمل ریاست مکتب آمده است که  این گونه  نمازگزاری علنی و تحریک آمیز در این اواخر زیاد در جمنازیم مشاهده میشود.  معلمین مکاتب با « لحن دوستانه ای»  قانون  جدید را به محصلین مسلمان یادآور می شوند.  بعلاوه معلمین باید اسامی این نوع محصلین را به اطلاع  مدیر مکتب برسانند تا برای آنها نمازخانه ای  ایجاد شود.

در بین کاربران « فیس بوک» تصمیم مدیر جمنازیوم با انتقادات شدیدی روبرو شد و  چندی پیش  اداره محلی شهر « دوسلدُروف»  نیز  نسبت به این خبر واکنش نشان داد. اداره محلی مسئول  انتصاب مدیران مکاتب  در « رین وستفالی شمالی» است. داگما گروس نماینده اداره مذکور در این خصوص گفت: « ممنوعیت  نماز تحریک آمیز در  فضای  عمومی جمنازیم از حمایت  جامعه جهانی برخوردار است و جهت حفظ نظم مکتب مقرر شده است».  ریاست مکاتب در چارچوب قانون انظباتی،  محدود کردن آزادی مذهب  با هدف  حفظ  صلح و نظم در  جمنازیوم را مجاز می   داند .

 

دستاورد های موفق وزارت زراعت افغانستان

فعالیت ها و دستاوردهای وزارت زراعت طی سال ۱۳۹۵ در ۳۴ ولایت کشور امروز طی یک کنفرانس خبری توسط لطف الله راشد؛ سخنگوی این وزارت بیان گردید .

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، لطف الله راشد با بیان اینکه با تکمیل کار این پروژه ها زمینه آبیاری برای ۲۳ هزار هکتار زمین مساعد شد اظهار داشت:  در پلان امسال باز سازی ۱۰۷ شبکه شامل بود اما این پلان ۴% بیشتر از حد تعیین شده تطبیق شد.

با احداث این شبکه ها علاوه بر اینکه تا ۴۰% از ضایعات آب جلوگیری می شود، دسترسی مردم  به آب افزایش یافته و  ۲۰% محصولات زراعی افزایش می یابد.

وی افزود:  ۲۴۷۰ متر مکعب چکدم برای جلوگیری ازآسیب سیلاب ها و تقویه آب های زیر زمینی در ۷ ولایت و ایجاد ۶۳۳ ذخیره آب  در ۲۰ ولایت کشور ساخته شد.
سخنگوی وزارت زراعت متذکر شد، بر اساس برنامه قرار بود، ۴۰۰۰ هکتار باغ جدید در ۳۰۰ شهرستانهای ولایت کشور احداث شود ولی با تلاش های پی گیر متخصصین وزارت زراعت و علاقمندی مردم برای احداث باغ های جدید ، ۶۸۲۶ هکتار زمین در سراسر کشور به باغ های مثمر تبدیل شدند که هفتاد درصد بیش از برنامه می باشد.

راشد یادآور شد برای حمایت از دهقانان و مالداران در حدود ۸۸۰۰ قرضه شرعی که در مجموع ۵۶۵ میلیون افغانی می شود توزیع گردید — حد اوسط — هر دهقان ۶۰ هزار افغانی دریافت کرده اند.

وی با اشاره بهاینکه در پلان وزارت زراعت برای امسال، ایجاد  ۷۰۶ سبز خانه در ۱۹ ولایت کشور در نظر گرفته شده بود، اما با  ۱۳% افزایش،  ۸۰۱ سبزخانه در کشور احداث شد

سخنگوی وزارت زراعت تصریح کرد: برای حمایت از تاک داران و فراهم سازی زمینه های خوب عواید برای آنها ۶۷۰ کشمش خانه در ولایاتی که حاصلات انگور زیاد است ساخته شده و به بهره برداری سپرده شده است

وی تصریح کرد: امسال ۲۸۱۱ هکتار زمین زیر کشت زعفران رفت که  بیش از ۶ تُن زعفران  برداشت کردیم.

راشد بیان داشت، قرار بود امسال  ۴۰۶ قطعه نمایشی زعفران برای دهقانان ایجاد شود که این رقم به ۹۶۹ قطعه نمایشی  افزایش یافت و محصولات زعفران امسال  ۱۳۵%  بیشتر از پیش بینی ها بوده است.

وی دلایل افزایش محصولات زعفران دریافت بازار خوب درخارج از کشور، جلب علاقه کشور های عربی برای خرید زعفران و عقد قرار داد فروش زعفران افغانستان به کشور چین عنوان کرد.

سخنگوی وزارت زراعت گفت: امسال ۸۱۴ فارم بزرگ و ۲۱۰۰ فارم کوچک مرغداری در هشت ولایت کشور ایجاد شده است.

وی علاوه نمود، ۶۶۶۶ فارم کوچک مرغداری در ولایت های پروان ، کابل و لوگر احدث شده که توسط زنان اداره می شود.

برای کاهش مرگ و میر مواشی و حمایت از مالداران — ۱۹ کلینک صحت حیوانی در مناطق مختلف اعمار شده که کاهش ده درصدی مرگ و میر مواشی را در پی داشته است.

در همین سال زمینه برای تولید ۳.۵ میلیون دوز واکسین حیوانی را در داخل کشور فراهم گردید.

سخنگوی وزارت زراعت گفت: ماهی پروری به تناسب سال های گذشته رونق بیشتر کسب نموده درجریان همین سال ما ۷۰ هزار چوچه ماهی برای پرورش آماده شد که از جمله ۵۰ هزار آن در بند سلما رها گردید.

وی افزود: فعالیت مجدد فارم مادری قرغه در همین سال آغاز شد و درحال حاضر ۷ هزار ماهی نسلی که آماده برای تخم گذاری اند دراین فارم وجود دارد که با تخم گذاری این ماهی ها، نیاز ما برای خرید تخم ماهی از کشورهای خارجی مرفوع گردیده و افغانستان از این بابت خود کفا میگردد.

راشد در این نشست خبر گفت: ۸ مرکز پروسس و بسته بندی محصولات زراعتی در ۷ ولایت کشور فعال است.

وی بیان داشت: ۶۶۴ ذخیره خانه پیاز و کچالو که از ۱۵ تا ۶۰ متریک تن ظرفیت دارند در ولایت های بامیان، پروان و کاپیسا ساخته شده و به بهره برداری سپرده شده همچنین،  سیزده باب گدام ذخیره استراتیژیک گندم هرکدام به ظرفیت ۱۳۰۰۰ متریک تُن گندم در ۶ ولایت باز سازی و به بهره برداری سپرده شد و کار ساخت ۳ باب ذخیره دیگر ۸۵% تکمیل شده است.

وی حضور زنان در زراعت و زمینه سازی برای رشد آنها ازاولویت های کاری وزارت زارعت عنوان کرد و گفت: امسال در مجموع ۱۱۲۰۰۰ زن در مرکز و ولایات تحت پوشش برنامه های وزارت زراعت قرار گرفته اند. احداث باغچه های خانگی ، سبز خانه های کوچک،  فارم های مرغداری خانگی، فارم های بز های شیری، زعفران ، پروسس و بسته بندی محصولات لبنی از بخش هایی است که زنان درآن آموزش دیده و کار کرده اند.

در کنار آن نصب کادر های مسلکی و افراد مجرب در پست های تخصصی و استفاده از نیروی فکری جوان و کارا از اهداف اساسی وزارت زراعت است به همین منظور در جریان سال ۱۳۹۵ ما در مجموع ۱۶۳۸ تن از افراد واجد شرایط را در پست های مختلف دولتی و پروژه های همکار جذب نمودیم که از جمله ۴۳۸ تن در بخش دولتی مشمول بر ۴۵ پست CBR استخدام شده است.

درهمین سال ما ۴۳ تن از کارمندان رابخاطر فرا گیری دوره ماستری به کشور های هندوستان و جاپان، ۳ تن را برای فرا گیری دوره لسانس به کشور هندوستان، ۲۰۴ تن را برای آموزش به بورسیه های کوتاه مدت و ۷ تن از زنان را برای کسب تحصیلات عالی به پوهنتون امریکایی افغانستان معرفی نمودیم.

در بخش سر سبزی و نهال شانی کمپاین نهال شانی از تاریخ ۱۵ حوت در مناطق سرد سیر آغاز شده در مجموع ۲۶.۲ میلیون اصله نهال غیر مثمر و۲ میلیون ۱۶۰ هزار نهال مثمر آماده توزیع است. در پروژه کمربند سبز کابل که در۲۱۳ هزار اصله نهال غرس میشود که مسوولیت آبیاری وحفاظت آنرا هم پروژه کمربند سبز کابل به عهده دارد. صدها کیلو گرام تخم علوفه و اشجار را بخاطر ایجاد ساحه سبز درکابل نیز آماده توزیع است
ساحاتی که نهال غرس می شود (دامنه های تپه های قرغه ، کوه آسمایی، کوه شیر دروازه، دامنه های بادام باغ، تپه مرنجان، و تپه کلوله پشته) که درمجموع ۲۳۶ هزار هکتار زمین تحت پوشش می آید.
کمربند سبز کابل یکی از پروژه های مهم در سطح کابل است که با اجرای فعالیت های تخنیکی زمینه برای ایجاد ۲۴۸ هزار روز کاری برای مردم محل در ساحات یاد شده به وجود آورده است.

 

شکافتگی در روابط ترکیه با اروپا

پیشنهاد به تعویق انداختن ملاقات صدراعظم دنمارک با صدراعظم ترکیه

اسپوتنیک به نقل از آژانس ریتر، راسموسن صدارعظم دنمارک پیشنهاد نمود تا ملاقات با صدراعظم ترکیه در یک مدت نامعلوم به تعویق بیافتد.

گفته میشود که قرار بود نشست دو صدراعظم در ماه مارچ صورت بگیرد.

راسموسن گفت: “با درنظر داشت حمله ترکیه به هالند، نباید نشست صدراعظم دنمارک با صدراعظم ترکیه جدا از وضع فعلی باشد.  من به همکاران ترکی خود پیشنهاد نمودم تا این نشست به تعویق بیافتد”.


انتقام ترکیه از هالند

بن علی ییلدرم صدراعظم ترکیه وعده داد، در مقابل اقدام غیر مسوولانه مقامات هالند که به فاتمه بتول سایان کایا وزیر خانواده و سیاست اجتماعی ترکیه اجازه دخول به محوطه سرقونسلگری ترکیه در روتردام را نداده است، تدابیر شدید اتخاذ خواهد کرد.

اسپوتنیک به نقل از آژانس  Anadolu، صدراعظم ترکیه اعلام نمود: “فشار بالای ترکیه و وزیرترکیه که دارای مصونیت دیپلوماتیک میباشد، غیر قابل قبول و تحمل است”. او این اقدام هالند را افتضاح بزرگ دیپلوماتیک دانست.

صدارعظم ترکیه افزود:  “حالا دوستان اروپائی ما به نورم های حقوق بشر بی احترامی میکنند”.

ییلدرم از اتباع ترکیه که در هالند بودوباش دارند، تقاضا نمود تا نظم را مراعات نمایند و بهترین جواب ایشان به اقدامات نا درست مقامات هالند، شرکت در بازپرسی عمومی 16 اپریل میباشد.

افتضاح دیپلوماتیکی بین ترکیه و هالند بعد از آن صورت گرفت که مقامات هالند به طیاره وزیر خارجه ترکیه اجازه ندادند به میدان هوائی هالند نشست نماید، تا باشد که نتواند در میتنیگ ترک های این کشور سخنرانی نماید.

سپس به خانم فاتمه بتول سایا وزیر خانواده و سیاست اجتماعی ترکیه نیز اجازه ندادند تا داخل محوطه سرقونسلگری ترکیه در هالند گردد.

 

Updated: مارس 15, 2017 — 1:00 ق.ظ