استاد بزرگ ادبیات فارسی تاجیکستان درگذشت

 

استاد بزرگ ادبیات فارسی تاجیکستان درگذشت

تهران – ایرنا – دکتر « رحیم مسلمانیان قبادیانی » دانشمند و استاد معروف ادبیات فارسی تاجیکستان در سن 78 سالگی درگذشت .

به گزارش روز دوشنبه رسانه های محلی، دکتررحیم مسلمانیان قبادیانی استاد بزرگ ادبیات فارسی کشور تاجیکستان پس از مدتها بیماری ، دیروز (یکشنبه) در خانه اش دار فانی را وداع گفت.
استاد قبادیانی از پرکارترین متخصصین ادبیات فارسی در کشور تاجیکستان بود و دهها مقاله از ایشان در نشریات ایران نیز به چاپ رسیده است . هم چنین مقدمه کتابهای چاپ شده بسیاری از شاعران و ادیبان تاجیک در کشور ایران آراسته به نوشته ها و توضیحات جامع و علمی ایشان بوده است. همکاری ایشان با دانشنامه جهان اسلام نیز از نقاط برجسته فعالیتهای علمی و فرهنگی این استاد فرهیخته بوده است.
وی مجموعه ر ساله و مقاله هایش در ایران را در کتابی با نام «پاسخ» منتشر کرد. رحیم مسلمانیان  مؤلف کتاب «نظریه ادبیات » است که در دانشگهاهای تاجیکستان به عنوان کتابهای تعلیمی تدریس می شود.
وی در سال 1938 در یکی از روستاهای قبادیان تاجیکستان به دنیا آمد. تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته دکتری زبان و ادبیات فارسی در آکادمی علوم تاجیکستان و دوره فوق دکترای ادبیات را در دانشگاه مسکو گذرانید و سالها در مقام استاد دانشگاه دولتی تاجیکستان به ادبیات فارسی خدمات شایان و چشمگیری نمود.
استاد مسلمانیان پس از استقلال تاجیکستان مدتی در ایران اقامت کرده ، ارتباط خوبی با اهل ادب و دانشگاهیان برقرار نموده و منشا خدمات شایانی بود.
آساق**1663**

انتهای پیام /*

 

Updated: مارس 6, 2017 — 1:48 ق.ظ