نام این حکومت، حکومت وحدت ملی نیست

 نام این حکومت، حکومت وحدت ملی نیست

افراد رسمی در صحبت های غیر رسمی از فروش مقام های دولتی صحبت می کنند و اینکه ولایت، قوماندانی و ریاست چه قیمتی دارد؟ و قیمت وزارت چند است؟ اینها قصه هایی است که در هر مجلس شنیده می شود

انورالحق احدی، رییس جبهه ملی نوین افغانستان و وزیر مالیه سابق دولت آقای کرزی، امروز پنجشنبه 26 حوت 1395 در کنفرانس خبری شرکت کرده نکات دیگری از حکومت وحدت ملی را خاطرنشان ساخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، احدی در این نشست خبری از فرار سرمایه ها از کشور گفت: براساس ارقام تنها در طی یک سال گذشته شش میلیارد دالر از کشور فرار سرمایه صورت گرفته است که بخشی از آن مربوط به عدم امنیت است و مقدار زیادی از آن ناشی از آزار حکومت برای سرمایه گذاران بوده است.

احدی افزود: حکومت یک راه خوب پیدا کرده است که اگر کسی کمپانی داشت و فعالیت نکرد باید چند لک افغانی جریمه بدهد و این اعمال عرصه را به قدری بر سرمایه گذاران تنگ کرد که امروز هیچ سرمایه دار داخلی و خارجی حاضر به سرمایه گذاری در کشور نیست و شکایت های بسیاری می شود که حرکت های حکومت بسیار ظالمانه است.

رییس جبهه ملی نوین افغانستان، درخصوص عوام فریبی حکومت در مسایل اقتصادی بیان کرد: حکومت مدعی است که ما تاپی را ساخته ایم درحالی که پروژه تاپی در زمان طالبان شروع شده بود و یک بخش زیادی از آن دوره حکومت کرزی پیش رفت و چند وقت پیش گفتند که کارش پیشرفت داشته اما اکنون متوقف شده و ممکن است تا ختم این حکومت این پروژه حرکت نکند.

وی در همین باره افزود: حکومت مدعی است که با پروژه تاپی اقتصاد کشور سامان می یابد اما این صحبت ها عوام فریبی محض است و عواید این پروژه چیزی نیست که اقتصاد کشور را بخواهد جور کند. ممکن است که از این طرح سالیانه 300 میلیون دالر به افغانستان برسد، خوشحالیم که این طرح به انجام برسد اما اینکه با اکمال این طرح اقتصاد درست بشود دور از واقعیت است و عین همین واقعیت در توافقنامه های چابهار و بندر آقینه هم مطرح است. حکومت چون حرفی برای گفتن ندارد خاک به چشم مردم می زند و بجای حل مشکلات امید کاذب به مردم می دهد.

احدی، پروژه های انکشافی دولت را، پروژه های پیسه سوزان خواند و اظهار کرد: یک و نیم میلیارد دالر صرف پروژه همبستگی ملی شد اما این پروژه تاثیر خاصی بر ایجاد کارهای دوام دار برای مردم نداشت و نامش به میثاق شهروندی تغییر کرد تا پولی که به نام کمک به کشور سرازیر می شودصرف این مصارف می شود.

رییس جبهه ملی نوین افغانستان گفت: فهم اقتصادی حکومت فوق العاده محدود است. وزیر مالیه، وزیر تجارت، وزیر اقتصاد هیچکدام اقتصاد دان نیستند و اصلا در این حکومت حتی یک اقتصاددان هم وجود ندارد و گاهی اوقات حتی وقتی نقدی هم می شود، نمی فهمند ما درباره چه صحبت می کنیم!

وی، وظیفه اپوزیسون را تحلیل واقع بینانه از وضعیت اقتصادی کشور و آگاه سازی خواند و اظهار کرد: حالت اقتصادی کشور به شدت خراب است و عامل عمده این خرابی مدیریت ضعیف حکومت است. قرار بود رشد سالانه اقتصاد شش درصد باشد اما در حقیقت رشد اقتصاد زیر صفر یا صفر است. اینکه وزارت مالیه ادعا می کند عوایدش بلند رفته است، عوام فریبی است. آنها از بانک مرکزی پول می گیرند و آن را جزو عوایدشان محسوب می کنند درحالی که پول بانک مرکزی به حیث پشتوانه است و برای این حرف ها و ساختن آمارها نیست.

احدی بیان کرد:امنیت و صلح ممکن است در دست حکومت نباشد چرا که طالبان نقش عمده در آن زمینه دارند و تا خواست آنان نباشد حکومت به آن صورت نمی تواند کاری بکند. اقتصاد به امکانات ارتباط دارد و اگر نباشد هرچقدر هم که مدیریت خوب باشد رشدش به جایی نمی رسد. انتقاد ما این است که حکومت با وجود امکانات خوب، نتوانست در بخش اقتصاد کار کند و اما چیزی که به امکانات نیاز ندارد، حکومت داری خوب است، حکومت در عدالت و انصاف فوق العاده ناکام ماند و بدترین درد مردم از همین ناحیه حکومت داری خوب است.

رییس جبهه ملی نوین افغانستان با ابزار تاسف گفت: افراد رسمی در صحبت های غیر رسمی از فروش مقامات دولتی صحبت می کنند و اینکه ولایت، قوماندانی و ریاست چه قیمتی دارد؟ و قیمت وزارت چند است؟

احدی گفت: وزارت ها قراردادی و در قبال حمایت سیاسی به فروش می روند به این معنی که کسی به وزیر چیزی نگوید، وزیر هم در قبالش تعهداتی را می دهد. اینها قصه هایی هستند که در هر مجلس شنیده می شوند و که یکی از بی اخلاقی ترین کارها است.

وی، درخصوص تخطی ها از قانون اساسی بیان کرد: قانون شایسته سالاری می خواهد که براساس لیاقت گماشته شود اما همه می فهمیم که برای گرفتن کرسی یا باید با ارگ مرتبط بود و یا پول هزینه کرد. رییس جمهور خود اعتراف کرده است که قانون شکنی بسیار حاد شده است اما آن را به جنگ حواله می کند.

این مقام، درخصوص تعهد حکومت بر از بین بردن ادارات موازی گفت: حکومت برای مقاصد سیاسی حتی در کنار ارگ، موسسات دولتی غیر ضروری ایجاد می کند که خلاف قانون است.

رییس جبهه ملی نوین افغانستان بیان کرد: اهمیت انتخابات تا جایی در قانون مهم است که حالتی برای تعویق آن پیش بینی نشده است و تاخیر آن مجاز نیست اما می بینیم که چه بر سر انتخابات آمده است و رییس جمهور حتی دوره پارلمان را هم تمدید می کند! و حتی ده دقیقه بعد از قسم روز تحلیف، پست ریاست اجرایی ساخته می شود.

احدی، در نقد گزینش شهردار ها توسط رییس جمهور گفت: انتخاب شهردار توسط رییس جمهور تخلف از قانون است. بعضی اوقات گفته می شود که اوضاع امنیتی خوب نیست اما آیا در کابل هم نمی توانیم برای شهردار انتخابات دایر کنیم؟ شهردار کابل قراردادهای بسیار آلوده امضا می کند که سوالات و ابهامات زیادی در آنها وجود دارد و نمونه ی آن امضای قرارداد 380 میلیون دالری با دوستان یکی از رهبران بود. چرا رییس جمهور باید شهردار های جلال آباد، مزار، قندهار و قندوز را انتخاب کند درحالی که قانون حکم می کند این افراد از طرف مردم انتخاب شوند. هرگز اینطور نیست که نتوانیم انتخابات برگزار کنیم، آنها خوش دارند که قدرت را داشته باشند و کسی را میلیونر و میلیاردر بسازند و ناامنی بهانه است.

وی در همین مورد اضافه کرد: این بار اولی نیست که این انتقادها می شود و کسی پاسخگو نیست. راجع به ولسوالی ها مشکلات وجود دارد اما راجع به شهرها چه مشکلی است که قانون عملی نمی شود؟

رییس جبهه ملی نوین افغانستان گفت: به عقیده من نام رسمی حکومت، حکومت وحدت ملی نیست و چیزی که به نام این حکومت صدق می کند، حکومت قانون شکن است. رییس جمهور برای دیگران و مامورین زیردست خود، یک وظیفه که یک ماه زمان می برد را یک هفته مهلت تعیین می کند و مردم هم از سر صدق و راستی شب و روز نمی خوابند تا کار صورت بگیرد اما خود رییس جمهور کاری را که باید در یک هفته انجام بدهد، 9 ماه کش می دهد. برای تمامی رهبران، تشکیل کابینه، یک هفته است اما برای حکومت وحدت ملی 9 ماه باید زمان گذاشت و کابینه ای که تشکیل می دهند از حد متوسط هم پایین تر است.

 

رئیس جمهور پوتین اعتماد نامه سفیر جدید افغانستان را پذیرفت

رئیس جمهور روسیه اعتمادنامه آقای عبدالقیوم کوچی سفیر جدید افغانستان را به تاریخ 16 مارچ 2017، پذیرفت.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مراسم پذیرش اعتمادنامه سفرای کشورهای خارجی در مسکو، حمایت مستمر کشورش را از افغانستان به عنوان یک دولت آزاد از تروریزم و مواد مخدر، اعلام نمود.
پوتین گفت، روسیه حمایت خود را از افغاستان منحیث یک کشور همسایه و شریک برای تحقق مصالحه ملی در این کشور، تشکیل یک دولت صلح آمیز، مستقل، با ثبات و از لحاظ اقتصادی دولت مستقل و آزاد از تروریزم و مواد مخدر، ادامه می دهد. وی در این مراسم اعتمادنامه سفیر جدید افغانستان در فدراسیون روسیه آقای عبدالقیوم کوچی را پذیرفت.


حسنی مبارک خواسته است تا سهام او را آزاد کنند

حسنی مبارک رئیس جمهور سابق مصر به دنبال برگستاندن سهام متعلق به خانواده خود، از یکی از شرکت های تسویه است که نزدیک به 3.4 میلیون دالر می گردد.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس دولت سابق و پسرانش جمال و علا، طرح دعوی در دادگاه داده و خواستار لغو توقیف دارایی های شخصی خود شده اند.
در حال حاضر، رئيس جمهور سابق در حال آمادگی بازگشت به خانه از یک بیمارستان نظامی در قاهره است. دادستان کل کشور دادخواست وکیل حسنی مبارک فرید الدابی را به تاریخ 13 مارچ در خصوص آزادی وی مورد تایید قرار داده بود.

 

معضله مهاجرین باعث جدایی بیشتر اروپا و ترکیه می گردد

پرابلم های مهاجرین در مناسبات ترکیه و اتحادیه اروپا
در اجندای نشست اتحادیه اروپا باز هم پرابلم های مهاجرین مورد بحث قرار می گیرد. اصل موضوع در این است که در اواسط سال 2016 قرارداد در مورد مهاجرین بین ترکیه و اتحاد اروپا امضا گردید که به اساس این موافقت نامه باید مهاجرین غیر قانونی ایکه از خاک ترکیه به اروپا رفته بودند دوباره مسترد گردند و در بدل مهاجرین قانونی سوریه بتوانند از ترکیه به اروپا بروند ودر ضمن برای اتباع ترکیه اجازه ورود بدون ویزه به اروپا داده شود. اتحادیه معتقد گردیده که تامین پلان های مشترک در عرصه نمی تواند کاملا عملی گردد وهمزمان موافقت نامه برگشت مهاجرین از اروپا به ترکیه با چالش های روبرو گردید. گمان آن می رود که دیگر ترکیه نمی خواهد به شکل لازم آن مهاجرت غیر قانونی از این کشور را به اروپا مانع گردد و در های کشور خود را نیز برروی مهاجرین باز نموده. اتحادیه اروپا در مورد ترکیه را ملامت می داند که خلاف موافقت نامه امضا شده از مهاجرت های غیر قانونی ازین کشور به اروپا چشم پوشی می نماید وعلاوتآ ترکیه مخالف با مواد موافقت نامه مهاجرین ایرا که از ترکیه اروپا آمده بودن و باید دوباره بپزیرد ، مانع میگردد. اتحادیه اروپا اظهار می نماید که هر ماه به اروپا تقریبآ 2000 مهاجر از طریق ترکیه انتقال می یابند و از این کشور تقاضا می نمایند تا بیشتر از 1000 نفر مهاجر را ماهانه کمتر سازد. از لحاظ تخنیکی به این معناست که ترکیه باید دو برابر نیرو به خرج دهد، تا این رقم را کاهش دهد وعبور و خروج مهاجرین را محدود سازد.
البته از لحاظ نظری چنین امراسان به نظر می رسد ، اما عملآ بسیار ناممکن. وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپاعمر چلیک اظهار داشت که ترکیه موافقت نامه سال گذشته را در رابطه به مهاجرین قابل تطبیق نمی داند و باید تجدید نظر صورت گیرد. نیرو های امنیتی ترکیه از امکانات زیادی استفاده می نماید، تا مهاجرت های غیر قانونی را مانع گردد و همزمان مصارف در عرصه هم روز به روز بیشتر می گردد.
ترکیه می خواهد بداند که اگر مسوولیت های جدیدی متقبل گردد،در بدل چه کمایی می کند؟ تا به حال حمایت اتحادیه اروپا در عرصه صرف وعده های بیش نیست و معضله مهاجرین باعث جدایی بیشتر اروپا و ترکیه می گردد ، نه نزدیکی با هم.
امروز پرابلم های مهاجرت به یک معضله کاملا دشورا هم برای مهاجرین و هم برای کشور های که صابق باکمال میل ایشان را می پزیرفتند، مبدل گردیده و این معضله باعث تشنجات بین کشور ها، حتا در داخل اتحادیه اروپا نیز گردیده.
این بود فشرده مطلب. صحبت مکمل این برنامه را می توانید در ذیل کلیک کنید و بشنوید:

 

زاخاروفموضوع هک کردن یاهو ــ  

تلاش برای منحرف کردن توجه از ویکی لیکس است

ماریا زاخارووا سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه گفت: متهم کردن شهروندان روسیه در هک کردن شرکت یاهو، تلاش برای منحرف کردن توجه عمومی از افشاگری های اخیر ویکی لیکس است.

به گزارش اسپوتنیک، زاخاروف تاکید کرد که در حال حاضر در پایتخت های بسیاری از کشورهای اروپایی، تلاش صورت می گیرد اطلاعات ویکی لیکس را در خصوص جرایم اینترنتی هکرها غربی انکار کنند.
او همچنین رد نکرد که ادامه جر وبحث های مبارزات انتخاباتی در مورد هکرها روسیه، از موضوعات سیاست داخلی در ایالات متحده است.
چندی پیش آمریکا دو تن از کارمندان سابق سرویس امنیتی فدرال روسیه و دو برنامه نویسان را به حمله و هک پورتال یاهو در سال 2014، متهم کرد که در نتیجه آن حمله 500 میلیون حساب هک شده بود.

 

وزیر خارجه ترکیه از آغاز جنگ‌های مقدس در اروپا هشدار داد

عنقریب در اروپا جنگ‌های مقدس آغاز می‌شوند- مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه تاریخ 16 مارچ این موضوع را اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه Hurriyet Daily News، وزیر خارجه ترکیه با اظهار نظر درمورد انتخابات پارلمانی قریب‌الوقوع در هالند گفت: “اگر شما به اکثریت احزاب نظر کنید، خواهید دید که هیچ فرقی میان سوسیال-دیموکرات و فاشیست (گرت) ویلدرز وجود ندارد. همه شان طرز فکر یگانه دارند. شما به کجا می‌روید؟ شما اروپا را به کجا می‌کشانید؟ شما اروپا را به نابودی می‌کشانید. عنقریب در آنجا جنگ‌های مقدس آغاز می‌شوند”.


چین از پتانسیل بزرگ در تجارت با روسیه پرده برداشت

نخست وزیر چین، لی کچیانگ اعلام کرد، تجارت دو جانبه بین روسیه و چین از پتانسیل استفاده نشده بزگ برخوردار است، افزایش ناگهانی در حجم همکاری از آغاز 2017 بیانگر این مطلب می باشد.

اسپوتنیک به سخنان لی کچیانگ رئیس شورای وزیران تبصره نموده و گزارش می دهد، در دو ماه اول سال جاری، حجم معاملات به طور قابل توجهی افزایش یافته است، که پتانسیل بزرگ در روابط تجاری ما را نشان می دهد و این امر بیانگر تاثیر گزاری اعظیم در اقتصاد ما می باشد.
او همچنین اشاره کرد که توسعه روابط دو جانبه تاثیر مثبت بالای منطقه و تمام جهان دارد.

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

شرکت وزارت معادن افغانستان در نمایشگاه بین الملل کانادا

وزارت معادن و پترولیم، وزارت تجارت و صنایع و سفارت افغانستان در اوتاوا سکتور استخراج معادن افغانستان را در گردهمایي پیشتاز جهانی و محل تبادل تجربه برای سرمایه گذاران پیرامون تفحصات و استخراج معدن بنام PDAC معرفی کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، در نمایشگاه تجارتی فوق الذکر بیش از 900 نمایش دهندۀ سکتور استخراج معادن مختلف سهم می گیرند. بیش از 22000 بازدیدکننده از 125 کشور جهان در این نمایشگاه اشتراک کردند.

در جریان نمایشگاه مذکور، علاقمندی ها و نگرانی های دست اندرکاران و بازیگران این صنعت از جانب نمایندگان حکومتی، سازمانهای بین المللی و اعضای شرکت های خصوصی شناسایی و مورد بحث قرار گرفت.

اشتراک کنندگان این گردهمایی مطالب تازه ای را درباره استخراج معدن که از جانب کارشناسان این صنعت به نمایش گذاشته شده بود، آموختند.

دورنمای جهانی ارزش فلزات قیمتی یا مس، حکومتداری و شفافیت در سکتور استخراج معادن، ضرورت رعایت نورم های سازمان بین المللی شفافیت صنایع استخراجی (EITI) و اندیشه ها دربارۀ چگونگی بهبود همکاری مفید میان دست اندرکاران صنعت استخراج معادن و جوامع محلی در این گردهمایی مورد بحث قرارگرفت.

افغانستان از سال 2010 عضویت این سازمان را مطالبه نموده است.

برنامۀ «تشویق حکومتداری خوب در سکتور استخراج افغانستان» که از جانب وزارت همکاری اقتصادی و توسعه دولت فدرال آلمان (BMZ) تمویل می شود، از وزارت معادن و پترولیم حمایت استرایژیک می کند، ریاست های سکتوری آن را مطابق به معیارهای حکومتداری خوب تقویت می بخشد و از ادارۀ ابتکار شفافیت صنایع استخراج معادن افغانستان(AEITI) حمایت می کند.لذا این برنامه به استراتژی انکشاف ملی افغانستان (ANDS) و برنامۀ عالی ملی صنایع استخراجی (NEIEP) و نیز چارچوب صلح و توسعه ملی افغانستان (ANPDF) یاری می رساند.


یک زن در بدخشان به حکم محکمه طالبان سنگسار شد

مقام‌های محلی ولایت بدخشان در شمال‌شرق کشور می‌گویند گروه طالبان در یک محکمه صحرایی یک زن را به اتهام زنا سنگسار کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، دولت محمد خاور ولسوال وردوج می‌گوید افراد طالبان زن و مرد متهم را به مرکز این ولسوالی به منطقه “چاه کران” آورده و در محضر عام مجازات کردند.

به گفته وی، به حکم محکه طالبان، زن متهم به سنگسار و مرد به دره (شلاق) محکوم و این احکام در محضر عام اجرا شد.

زن و مرد متهم باشندگان قریه‌یی در وردوج بودند اما دو روز قبل به مرکز ولسوالی انتقال یافتند و در دادگاه صحرایی مجازات شدند.

گروه طالبان تاکنون در مورد این رویداد چیزی نگفته است.

 

اظهارنظر وزارت امور خارجه روسیه در مورد برنامه آمریکا برای انتقال توپخانه دریایی به سوریه

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری خود در مورد تصمیم آمریکا مبنی بر انتقال توپخانه دریایی به سوریه اظهار نظر کرد.

به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به سوال خبرنگار اسپوتنیک در مورد این که وعده های دولت جدید آمریکا شباهتی به دولت گذشته آمریکا ندارد، گفت: طی هشت سال گذشته هیچ استراتژی واحدی وجود نداشته. آنها اعلام می کردند بمباران می کنیم، نیرو اعزام می کردند و یا بلعکس خارج می کردند. موقعیت و سیاستی که باید در جامعه بین المللی درک می شد، در واقع وجود نداشت. در شش ماه گذشته(در زمان ریاست جمهوری اوباما)سیاست واشنگتن در قبال سوریه یک سیاست نه چندان مناسب و عذاب آور بود.

 

فیفا رییس جمهور آمریکا را تهدید کرد

فیفا به رییس‌جمهور آمریکا هشدار دارد که با تصمیم جنجالی‌اش درباره مهاجرت امکان میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ به آمریکا وجود نخواهد داشت.

به گزارش اسپوتنیک و به نقل از ایسنا، آمریکا یکی از کشورهای است که تلاش می‌کند تا میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ را به دست آورد. اما به نظر می‌رسد که تصمیم جنجالی ترامپ رییس‌جمهور جدید آمریکا در منع ورود اتباع ۷ کشور به خاک آمریکا شانس این کشور را برای برعهده گرفتن میزبانی جام جهانی بسیار کم خواهد کرد.

جیوانی اینفانتینو، رییس فیفا گفت: من به تصمیمات رییس‌جمهور آمریکا احترام می گذارم و براین باور هستم که او مصلحت کشور خود را در نظر دارد اما باید بگویم که چنین تصمیماتی در درخواست میزبانی این کشور برای جام جهانی ۲۰۲۶ تاثیر خواهد گذاشت. وقتی تیمی به جام جهانی راه پیدا می‌کند طبیعی است که هواداران زیادی از این تیم به کشور میزبان سفر خواهند کرد تا تیم محبوب خود را تشویق کنند. با این شرایط چگونه می‌توان جام جهانی را برگزار کرد؟

او ادامه داد: هر کشوری که می‌خواهد میزبانی جام جهانی را برعهده بگیرد باید شرایط فیفا را قبول کند در غیر این صورت میزبانی به این کشورها نخواهیم داد.

 

خطر روسیه در آبها

کارشناسان بریتانیا با « خطر روسیه در آبها» خود را سرگرم کرده اند.

در گزارشی که  در انستیتوی  سلطنتی  نیروهای  مسلح در لندن معرفی شد  آمده است که « روسیه می تواند  مانع از حضور  نظامیان آمریکا در  اروپا  و یا انتقال  نیروهای آمریکا  به منطقه شود، اگر ناتو کنترل آتلانتیک شمالی را شدت نبخشد و  به بازنگری در استراتژی  نظامی — دریایی  خود دست نزند».

در گزارش « ناتو و آتلانتیک شمالی: احیای  امنیت جمعی»  که توسط  تعدادی از کارشناسان نظامی از جمله  جیمز ستاوریدیس، فرمانده سابق ناتو در سال های 2013-2009 میلادی ، تهیه شده است از رقابت بین  نیروهای  ناتو و روسیه   در آتلانتیک شمالی صحبت می شود.

در گزارش آمده است: «  اگر ناتو نتواند  کنترل کارایی بر  آتلانتیک شمالی برقرار کند و اگر دست کم  بتواند مانع از دسترسی روسیه به  این منطقه شود،  روسیه  می تواند  مانع از حضور نظامیان آمریکا  در اروپا شود».

نویسندگان گزارش  متذکر شدند که تا کنون تمام اقدامات  مقابله با روسیه در ناتو  « در زمین و هوا» اجرا می شد  و  بخش دریایی  ائتلاف  تقویت نمی شد».

قبلا در  ماه فوریه،  کارشناسان  دیگر مرکز  تحقیقاتی — شعبه لندنی  انستیتوی  بین المللی  تحقیقات استراتژیک آمریکا  – در گزارش نوبتی سالانه  به تفسیر  آمادگی بالای  نیروهای  مسلح روسیه پرداخت  و همچنین متذکر شد  که  تسلیحات نیروهای مسلح  در روسیه  با تسلیحات جدید تعویض می شوند».

در گزارش مذکور آمده است که روسیه سعی می کند هر چه بیشتر از این نوع  تسلیحات استفاده کند. از جمله کشتی های  روسیه با موشک « کالیبر» مجهز می شوند  و  ناوگان در حال گشت زنی در  قطب نیز به این نوع موشک ها مجهز هستند.   به عقیده کارشنان انستیتوی مذکور، غرب  موضع برتر خود در یکسری از  رشته های دفاعی را از دست داده است.

در مسکو  بارها  خاطرنشان ساختند  که روسیه هرگز  به هیج یک از کشورهای ناتو حمله نخواهد کرد.  به گفته  سرگی لاوروف  وزیر امور خارجه روسیه،  در  ناتو  بخوبی از عدم وجود  نقشه  های  مسکو  جهت حمله به  هریک از کشورهای  عضو ناتو باخبر هستند ولی  از این بهانه  برای  استقرار  تکنیک آلات نظامی  و  نظامیان بیشتر در  نزدیکی مرزهای  روسیه استفاده می کنند.

نیکلای  توپورنین  دانشیار  کرسی  حقوق  اروپایی  دانشگاه روابط بین الملل   وابسته به وزارت امور خارجه روسیه بعید نمی داند  که هدف اصلی  این نوع گزارش ها — تشدید  هیستری  ضد روسی باشد».

—   بهر حال هرنوع  زحمتی حق الزحمه ای دارد.  این گزارش نیز  استثناء نیست.  اما موضوع آن است که این گزارش تا چه حد واقعی  است و تا چه حد شخصی که آن را تهیه کرده است صلاحیت داشته است.  اگر او سعی کرده  دست به یک ارزیابی عینی بزند،  یک نکته است و  اگر از ابتدا  خواهان  تشدید  نوعی ترس  بوده و  از اینرو  نوعی  وقایع ناصحیح را عنوان کرده است، این نکته دیگر است.  به نظر من، نمونه دوم صحیح تر است.  این شخص صاف و ساده یک هدف  در مقابل خود قرار داده است —  به همه بگوید که گویا روسیه  نوعی استاندارد  استراتژیک  به تصویب رسیده را  نقض  می کند  و حضور خود را در این منطقه از جمله حضور  نیروی دریایی خود را  افزایش می دهد  و می تواند خطری برای آن منطقه باشد».

نیکلای  توپورنین بعید  نمی داند که  کارشناسانی  که این گزارش را تهیه دیدند  فاقد دانش کافی در  رشته  نظامی هستند.

—   بدشواری می توان گفت که در این گزارش چقدر اسکیزوفرنی  و چقدر محاسبات وجود دارد.  شاید این افراد از این  موضوع سردر نمی آورند  و شاید  آنها خود را با این ایده  تحمیلی  سرگرم کرده اند  و شاید هم اصلا از  موضوعات نظامی  دور هستند  و از ترس آنقدر چشمانش  گرد شده است  که  هیچ چیز را در دو متری خود نمی بیند.  البته  نمی توان گفت اصل موضوع از چه قرار است.  اما  از نقطه نظر  عینی بودن موضوع،  این گزارش  تعجب آور  و سوال برانگیز است».

آنچه به طور کلی به  مناسبات روسیه و ناتو مربوط می شود  به عقیده کارشناس روسیه  باید  همکاری برقرار بشود.  اما  تلاش غرب برای  گفتگو فقط در سطح لفاظی باقی  مانده است.

—  بسیاری از رهبران کشورهای غربی می گویند  که با وجود اختلاف نظرهای مشخص  در مناسبات بین ناتو و روسیه،  باید  تماس ها  حفظ شوند و  تلاش ها  به آن مسائلی مبذول شوند  که بتوان آن ها را  مشترکا  حل و فصل کرد — به عنوان مثال،  تروریسم بین المللی.  واقعا هم باید  این نوع تماس ها حفظ شوند.  زیرا بهرحال  ما از هیچگونه  مسأله  جدی  از نقطه نظر استراتژیکی برخوردار نیستیم.  ما  هرگز با ناتو وارد جنگ نشدیم، با آن نمی جنگیم و امیدواریم هرگز نجنگیم.  اما بندرت چنین تمایلاتی   برای  برقراری ارتباط  و همکاری از زبان رهبران  جهان شنیده می شود. اما متأسفانه  این چیزها فقط در  سطح حرف باقی می مانند».

 

ماریا زاخاروواآمریکا باید به افشاگری های ویکی لیکس پاسخ دهد

به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخارووا سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه در جلسه هفتگی دولت در خصوص افشاگری های سایت ویکی لیکس در خصوص سازمان سیا اظهار نظر نمود.

به نقل از زاخارووا، چنانچه اطلاعات منتشر شده صحت داشته باشد، در آن صورت عرصه اعتماد بین دو کشور روسیه و آمریکا تنگ خواهد شد. در عین حال این امر باعث تضعیف روابط بین کشورها می گردد.

زاخارووا در ادامه از مقامات آمریکایی خواست تا به طور کامل به این افشاگری ها پاسخ دهند.

شایان ذکر است، وب سایت ویکی لیکس در آخرین پروژه خود با عنوان ” والت ۷” دست به انتشار افشاگری هایی بر علیه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در جهان زده است.

 

سازمان سیا انتشار اسناد محرمانه خود توسط ویکیلیکس را کمک به دشمنان نامید

سخنگوی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) انتشار اسناد سری این سازمان توسط سایت افشاگر ویکیلیکس را گویا از مقر سیا دریافت شده، مورد تفسیر قرار داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری”فرانس پرس”، خزر هونیاک، سخنگوی سیا گفت:” چنین اطلاعاتی نه فقط مقامات /امریکا و اجرای عملیات را در معرض خطر قرار می دهد بلکه وسایل و اطلاعات لازم برای وارد کردن لطمه به ما را به دشمنانمان واگذار می کند”.
پیشتر کاخ سفید اعلام کرده بود مسئولان نشت اطلاعات از سازمان سیا مجازات خواهند شد.
یادآور می شود ویکیلیکس روز 7 مارس انتشار مجموعه اسناد محرمانه سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) تحت عنوان رمزی Vault 7 را آغاز کرد.

 

پنتاگون خبر گسترش حضور ارتش آمریکا در سوریه را مورد تفسیر قرار داد

آدریان رنکین ـ هلووی، سخنگوی رسمی پنتاگون گزارش منتشره درباره طرح وزارت دفاع آمریکا برای حمله به شهر رقه سوریه را مورد تفسیر قرار داد.

به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی رسمی پنتاگون گفت:” من در رابطه با ملاحظات امنیتی نمی توانم درباره نقل و انتقالات نیروهای مسلح آمریکا اطلاعات واگذار کنم”.
پیشتر گزارش داده شده بود که پنتاگون قصد دارد حضور ارتش آمریکا در سوریه را برای حمله به رقه گسترش دهد.

 

………………………………………………………………………………………………………………….

خانه جنرال دوستم تحت محاصره قرار گرفت

اسپوتنیک، کابل: نیروهای امنیتی افغانستان خانه جنرال عبدالرشید دوستم معاون ریاست‌جمهوری این کشور را تحت محاصره خود در آورده‌اند.

مقام‌های دولتی تاکنون در باره این اقدام نیروهای از ارایه جزییاتی خودداری کرده‌ اما برخی از رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند که این نیروها بدلیل خودداری هفت تن از محافظان جنرال دوستم برای ارایه جزییاتی در باره قضیه آزار جنسی احمد 

ایشچی اقدام به محاصره خانه معاون اول ریاست‌جمهوری کرده‌اند.

در عین‌حال، برخی از منابع نزدیک به جنرال دوستم به رسانه‌های محلی گفته‌اند که حضور گسترده نیروهای امنیتی در نزدیکی خانه معاون اول ریاست‌جمهوری، بدلیل اقدام روز گذشته افراد مربوط به ملا تره‌خیل از نمایندگان کوچی‌ها در مجلس نمایندگان مبنی‌بر آتش زدن دو عراده موتر پولیس در حوزه سوم شهر کابل صورت گرفته است. به گفته این منابع، خانه یکی از افراد نزدیک به ملا تره خیل در نزدیکی خانه معاون اول ریاست‌جمهوری در منطقه شیرپور کابل موقعیت دارد.
جنرال عبدالرشید دوستم پس از نزدیک به چهار ماه روز گذشته در دفتر کارش در صدارت برگشت. آقای دوستم که در اعتراض به اعمال تبعیض از سوی رییس‌جمهور و رییس اجراییه کابل را به قصد شمال افغانستان ترک کرد، توسط احمد ایشچی از مخالفان سیاسی خود متهم به آزار و اذیت جنسی وی شد.
بدنبال این اتهامات، لوی سارنوالی افغانستان حکم بازداشت نه تن از محافظان آقای دوستم را صادر کرد اما آن طوری که گفته می‌شود هفت تن از این محافظان حاضر به پاسخ‌گویی در برابر لوی سارنوالی نشده‌اند.

 

ابهامات در مورد محاصره محل کار و خانه ژنرال دوستم در کابل

هارون نجفی‌زادهبی‌بی‌سی فارسی

Formularende

ژنرال دوستم بعد از سه ماه به دفتر کارش بازگشت

ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهوری افغانستان بار دیگر به جنجالی برای کابل تبدیل شده است.

دولت افغانستان بعد از هفته‌ها کش و قوس بر سر اتهام‌های مبنی بر تجاوز جنسی او و محافظانش به احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان، یک مانور بزرگ نظامی انجام داد و تا شام امروز خانه و محل کار او را در محاصره گرفت.

هر چند آقای دوستم محاصره خانه و دفترش از سوی نیروهای نظامی را ساخته رسانه‌ها خواند و رد کرد.

آقای دوستم که در حضور شماری از طرفدارانش در منزلش در کابل صحبت می‌کرد گفت که اگر محاصره خانه و محل کارش درست می‌بود، پس چرا رهبری نیروهای امنیتی افغانستان این موضوع را رسما اعلام نکردند و افزود که جابجایی نیروها و تانک‌ها در “آن نزدیکی‌ها” روال عادی تامین امنیت در کابل بوده و هیچ ربطی به اختلافات او و رئیس جمهوری ندارد.

نیروهای که پیرامون اقامتگاه و دفتر عبدالرشید دوستم مستقر شدند، به هیچ واسطه‌ای اجازه عبور و مرور ندادند و گفتند که در حالت “احضارات” درآمده اند. نیروهای ویژه پلیس، پلیس نظامی، ارتش، امنیت ملی و واکنش سریع در قالب گارنیزیون ماموریت محاصره خانه معاون اول جنجالی ریاست جمهوری افغانستان را به عهده گرفته‌اند. این احضارات از دیشب شروع شد و در ساعت ۹ صبح شدت گرفت. هیچ مقام دولتی به صراحت در مورد این وضعیت حرف نمی‌زند.


جاده های منتهی به شیرپور خانه دوستم مسدود شده است

از یک ساعت به اینسو تمام کوچه‌های منتهی به شیرپور – خانه جنرال دوستم- به علت نامعلومی توسط موترهای نظامی گارنیزیون کابل مسدود شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، از یک ساعت به اینسو تمام کوچه‌های منتهی به شیرپور — خانه جنرال دوستم- به علت نامعلومی توسط موترهای نظامی گارنیزیون کابل مسدود شده است.  شاهدان عینی در تماس با آوا یادآور شدند که تمامی کوچه‌های منتهی به خانه جنرال دوستم بروی ترافیک مسدود شده است و موترهای نوع هاموی گارنیزیون کابل نیز در اطراف خانه آقای دوستم جابجا شده است.
آنان می‌گویند که هیچ واسطه نقلیه‌ی از جاده عبور نمی‌تواند و تنها افراد پیاده می‌توانند از جاده عبور کنند.
شاهدان عینی می‌افزایند که همزمان با توقف تانک‌های گارنیزیون کابل؛ بر تعداد محافظان جنرال دوستم نیز افزوده شده است.
پولیس و گارنیزیون کابل؛ اما تاکنون در این مورد چیزی نگفته اند.
این در حالی است که جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری افغانستان بعد از دست کم ۳۳ ماه ، روز گذشته دوباره به دفتر کارش در کاخ صدارت در کابل بازگشت.
جنرال دوستم مدتی به دلیل اختلافات گسترده با رییس جمهور و چند مقام دیگر، از حضور در دفترش امتناع کرده بود.
گفتنی است که قبل از این نیز شایعاتی در فضای مجازی منتشر شد که در آن از محاصره خانه جنرال دوستم گفته شده بود اما بعداً معلوم شد که نخست وزیر ازبکستان به دیدار جنرال دوستم به خانه اش رفته بود.

 

نفرات ارتش افغانستان خانه و دفتر ژنرال دوستم را محاصره کرده‌اند

Formularende

دوستم ساعت چهار بعد از ظهر دوشنبه به دفترش رفت

ده‌ها تن از سربازان ارتش، نیروهای واکنش سریع و پلیس افغانستان با تجهیزات سنگین خانه ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری و شماری از دستیاران ارشد او در کابل را محاصره کرده‌اند.

خانه ژنرال دوستم در محله شیرپور در چند کیلومتری شمال غرب کاخ ریاست جمهوری و دفتر کار او در ساختمانی موسوم به کاخ صدارت سابق در ۴۰۰ متری غرب ارگ ریاست جمهوری موقعیت دارد.

از دیشب نفرات مسلح در کوچه‌های منتهی به خانه معاون اول رئیس جمهوری حضور غیرمعمولی داشته‌ و راه‌های منتهی به آن را مسدود کرده‌اند. چند تانک هم در نزدیک خانه او مستقر شده‌اند. همچنین، دو دستگاه تانک در محوطه ساختمان دفتر ژنرال دوستم و یک تانک هم رو به روی خانه عنایت بابر فرهمند، رئیس دفتر او استقرار یافته است.

منابع نزدیک به ژنرال دوستم در مورد محاصره خانه و دفتر کارش از سوی نیروهای نظامی اظهار نظری نکرده‌اند اما یک منبع کاخ ریاست جمهوری که نخواسته نامش فاش شود، گفته که معاون رئیس جمهوری با صدها محافظ مجهز به ساز و برگ سنگین نظامی در دفترش حضور یافته که از نظر این منبع، اقدامی “غیرقانونی” بوده است.

این منبع گفته که “در این مرحله” هیچ برنامه‌ای برای دستگیری آقای دوستم یا محافظان او نیست.

 

بلاتکلیفی در پرونده محافظان ژنرال دوستم

Formularende

nآقای دوستم علاوه بر این که معاون اول رئیس جمهوری است، رهبری حزب جنبش ملی اسلامی نیز به دست دارد که در شمال کشور از نفوذ گسترده ای برخوردار است

دادستانی کل افغانستان گفته است که نامه‌های احضاریه‌ای که برای جلب محافظان ژنرال/جنرال رشید دوستم، معاون رئیس جمهوری افغانستان فرستاده بی‌پاسخ مانده است.

دادستانی کل همچنین گفته است که پس از تکمیل شدن تحقیقات از وزارت داخله خواستار بازداشت ۹ تن از محافظین آقای دوستم شده است ولی وزارت داخله تا حال در این زمینه اقدام نکرده است.

وزارت داخله/کشور گفته است که محافظان آقای دوستم در اداره امنیت ملی و در بخش “رجال برجسته” ثبت هستند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که این یک پرونده پیچیده است و کار بیشتری نیاز دارد ولی وزارت داخله همواره با دادستانی همکار بوده است.

قبلا وزارت داخله برای بازداشت ۹ محافظ آقای دوستم اعلام آمادگی کرده بود.

دو ماه پیش، احمد ایشچی، یکی از مخالفان سیاسی ژنرال دوست ادعا کرد که او از سوی آقای دوستم و محافظانش مورد بدرفتار جنسی قرار گرفته است.

چند روز پیش، روزنامه وال‌استریت ژورنال نوشته بود که آقای دوستم مانع بازداشت محافظینش شده است.

دفتر معاون اول رئیس جمهوری ادعای وال استریت ژورنال را رد می‌کند و می‌گوید آقای دوستم با دادستانی کل در ارتباط با این پرونده همکاری داشته است.

 

احمد ایشچی؛ مردی که با ژنرال دوستم در افتادFormularende

اسم احمد ایشچی زمانی بر زبان‌ها آمد که او ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری را متهم کرد که آقای ایشچی را پنج روز در خانه خود زندانی و لت‌وکوب کرده و او را مورد خشونت جنسی قرار داده است.

امروز دادستانی کل افغانستان اعلام کرده است که تحقیقات آنها درباره این اتهامات آغاز شده است.

اما احمد ایشچی کیست؟

آقای ایشچی متولد ۱۳۳۳ در ولسوالی خواجه دوکوه ولایت شمالی جوزجان است. او هم‌قوم، هم‌تبار و هم‌روستایی ژنرال دوستم است.

احمد ایشچی پیش از کودتای هفتم ثور (اردیبهشت) ۱۳۵۷ عضو حزب دموکراتیک خلق و سپس عضو گروه انشعابی “گروه کار” شد. او خودش را از بنیانگذاران جنبش ملی اسلامی می‌داند و سال‌ها معاون تشکیلاتی و مالی این حزب بوده است.

آقای ایشچی از موسسه نفت و گاز مزارشریف مدرک تحصیلی فوق دیپلم گرفت و سال‌ها کارمند فنی شرکت افغان‌گاز بود. در زمان اشغال کشور از سوی شوروی سابق، او سرباز یک واحد قومی در جوزجان شد.

زمانی که عبدالرشید دوستم فرمانده فرقه (لشکر) ۵۳ بود، آقای ایشچی افسر پلیس شد، اما پس از سقوط شمال به دست نیروهای طرف‌دار آقای دوستم و تشکیل حزب جنبش ملی اسلامی، از جانب این حزب معاون والی بلخ و سپس والی جوزجان شد.

آقای ایشچی می‌گوید با آقای دوستم از جوانی در منطقه خواجه دوکوه اختلاف داشت و این اختلاف تا زمان همکاری آنها با حکومت نجیب‌الله ادامه یافت، اما با فروپاشی این حکومت و به دلیل شدت یافتن گرایش‌های قومی در عرصه سیاسی، همکاری با او را آغاز کرد و حزب جنبش ملی اسلامی را در ۱۳۷۱ تشکیل داد.

ولی اختلاف‌های کهنه در ۱۳۷۶ باعث جدایی آن‌ها شد.

 

والی سابق جوزجان نزدیکان ژنرال دوستم را به شکنجه جنسی خود متهم کرد

دوره مقاومت و ترک سیاست

آقای ایشچی در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که او در جریان سالهای مقاومت علیه طالبان، به ولایت پنجشیر آمد و به این ترتیت تحت رهبری احمدشاه مسعود، فرمانده مقاومت علیه طالبان به جبهه‌ای گماشته شد.

او همچنین می‌گوید که در طی سال‌های متمادی آقای دوستم مرتب تلاش کرد تا او را دوباره به فعالیت در حزب جنبش ملی تشویق کند، اما نظر به گفته‌های آقای ایشچی او کار کردن با آقای دوستم را مصلحت نمی‌دانست.

با از میان رفتن رژیم طالبان و روی کار آمدن حکومت جدید به رهبری حامد کرزی، آقای ایشچی می‌گوید او کلا از فعالیت سیاسی دست برداشت و به ولایت آبایی‌اش، جوزجان رفت.

در پاسخ به این پرسش که اگر شما در ۱۵ سال گذشته هیچگونه فعالیت سیاسی نداشتید، پس آقای دوستم چه دلیلی برای بازداشت و بدرفتاری با شما را داشت، می‌گوید، این پرسش را از ژنرال دوستم بپرسید.

آقای ایشچی می‌گوید قبل از ماجرای اخیر با ژنرال دوستم، نزدیک به شش ماه پیش در مراسم فاتحه پدرزن آقای دوستم او را دیده بود.

شماری هم آقای ایشچی را متهم کرده‌اند که با طالبان همکاری دارد و برای تضعیف ژنرال دوستم راه طالبان را به ولایت جوزجان باز کرده است. او می‌گوید “این دروغ شاخدار است”.

آقای ایشچی می‌گوید در سال‌های گذشته به دهقانی زمین‌های پدری خود پرداخته و دو پسر از ۱۰ فرزند او فعالیت‌های تجارتی دارند.

آقای ایشچی در سال ۱۳۵۰ ازدواج کرده است و ۵ پسر و ۵ دختر دارد.

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

تلاش سی ساله آمریکا برای سرنگونی حکومت سوریه

اسنادی که به تازگی از طبقه بندی سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) خارج شده اند نشان می دهند که واشنگتن از سه دهه قبل برای سرنگونی حکومت سوریه برنامه ریزی کرده بود.

به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری “مهر” به نقل از پایگاه تحلیلی لیبرترین اینستیتو (libertarianinstitute) می نویسد اسناد سری سازمان جاسوسی آمریکا که جدیدا از طبقه بندی خارج شده نشان می دهد دولت این کشور از ۳۰ سال قبل برای براندازی نظام سوریه برنامه ریزی کرده بود.
اسناد جدید که ۲۴ صفحه و مربوط به سال ۱۹۸۶ است در زمان «رونالد ریگان» رئیس جمهور اسبق آمریکا، در میان مقامات عالیرتبه دولت و سازمانهای جاسوسی و شورای امنیت ملی آمریکا توزیع شده و به دست مشاوران رئیس جمهوری و سفیر ایالات متحده در سوریه رسیده بود.
این گزارش اطلاعاتی که «سوریه: سناریوی تغییرات چشمگیر سیاسی» نام دارد در سال ۱۹۸۶، یعنی چهار سال پس از شورش اخوان المسلمین علیه دولت «حافظ اسد» رئیس جمهور سابق سوریه، تهیه شد و به سناریوهای محتمل برای سرنگونی دولت سوریه یا تغییرات اساسی دیگر در نظام این کشور می پرداخت.
در صفحه ۲ گزارش مذکور آمده: واکنش افراطی دولت به شورشهای کوچک ممکن است به ناآرامی های گسترده منجر شود. رژیم در اکثر موارد می تواند جنبشهای سنی را سرکوب کند، اما ما معتقدیم خشونتهای گسترده در میان توده مردم می تواند تعداد زیادی از افسران و نیروهای وظیفه سنی را تحریک به ترک خدمت یا شورش کرده و زمینه را برای جنگ داخلی فراهم کند.
در این گزارش سه سناریوی اصلی برای تغییر نظام سوریه مطرح شده است: «شورش مسلحانه مجدد اخوان المسلمین، کودتای نظامیان و جنگ قدرت پس از درگذشت حافظ اسد.»
از آن میان، دو سناریو، یعنی شورش مسلحانه گروه های افراطی سنی و شورش بخشی از نظامیان این کشور محقق شده، اما مقاومت دولت و نیروهای سوریه مانع از نتیجه دادن این دو مورد شده است.
در بخشی از این گزارش، از یک نظام سنی میانه رو که مقاماتش بر اقتصاد و تجارت تمرکز داشته باشند و نیازمند سرمایه گذاری غرب در بخش خصوصی باشند، به عنوان حکومتی که منافع آمریکا در سوریه را برآورده می کند نام برده شده است.
اسناد افشا شده نشان می دهند که سود بردن از اختلافات مذهبی و فرقه ای و ایجاد تفرقه در میان مردم سوریه، مهمترین عاملی است که آمریکایی ها برای براندازی نظام سوریه بر آن تکیه داشته اند. در واقع، آنچه اکنون در سوریه می گذرد، دقیقا نسخه ای است که ۳۰ سال قبل آمریکایی ها برای این کشور پیچیده بودند.


پوتینگفتگو بر سر مبارزه با تروریسم، در رأس منافع مشترک روسیه و آمریکا است

به گزارش اسپوتنيک به نقل از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، کشور روسیه در عدم ایجاد و پیشرفت گفتگو با آمریکا و ناتو مقصر نیست. از سرگیری مذاکرات به نفع دو طرف می باشد.

به گزارش اسپوتنیک، پوتین در جمع کارکنان سازمان امنیت فدرال روسیه افزود: “از سرگیری مذاکرات ما با سازمان های امنیت ایالت متحده آمریکا و کشورهای عضو ناتو به نفع طرفین می باشد. روسیه در عدم از سرگیری و یا پیشرفت این مذاکرات مقصر نیست. برای موفقیت در امر مبارزه با تروریسم، همکاری تمامی سازمان های مرتبط و مراکز بین المللی الزامی است. زیرا حتی اطلاعات بسیار اندک در خصوص تامین مالی تروریست ها، یا اطلاعات کوچکی در خصوص افراد مظنون به دست داشتن در عملیات تروریستی به طور جدی بر روند تلاش های مشترک ما تاثیر گذار است”.


ابراز خرسندی تريلسون بر ديدار با لاوروف

به گزارش اسپوتنيک به نقل از بلومبرگ، رکس تيلرسون وزير امور خارجه جديد ايالت متحده آمريکا ديدار خود با همتاي روسي اش سرگي لاوروف در روز پنج شنبه را بسيار ثمربخش خواند.

در روز جمعه در شهر بن آلمان، لاوروف و تريلسون در ساعاتی پیش از نشست وزيران امور خارجه “اجلاس گروه جی 20″، با يکديگر ديدار نمودند.
به گزارش اين منبع خبري به نقل از تريلسون، ايالت متحده آمريکا همانند گذشته موقعيت خود در مناسبات اش با روسيه را حفظ مي نمايد، طرح مسائل به گونه اي خواهد بود که دو کشور به صورت رو در رو در مقابل يکديگر قرار نگيرند.

 

تحریم ها علیه روسیه مورد بررسی قرار نگرفت

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت مساله تحریم های آمریکا علیه روسیه در مذاکرات وی با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه جدید آمریکا مطرح نشده بود.

به گزارش “اسپوتنیک”، لاوروف در نشستی خبری تاکید کرد: “ما مساله تحریم ها را بررسی نکرده ایم. ما بر این عقیده هستیم که این اقدامی غیرسازنده و خارج از چارچوب های منطقی است و کسانی که این تحریم ها را اعمال کرده، باید خودشان به این سئوال بیاندیشند که آیا این وضعیت با روابط عادی همخوانی دارد؟ و آیا تمایل به سیاسی کردن این موضوع با منافع کشوری تحریم کننده مطابق است یا نه؟”
امروز سرگئی لاوروف و رکس تیلرسون در حاشیه نشست وزیران خارجه گروه بیست در شهر بن آلمان باهم دیدار و گفتگو کردند.
این نخستین دیدار لاوروف با تیلرسون در مقام وزیر امور خارجه آمریکا است.

 

سند پایانی جلسه بحران سوریه تنها توسط سه کشور روسیه، ایران و ترکیه امضاء مي گردد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دیگر منابع خبری از شهر آستانه، سند پایانی جلسه بحران روسیه، تنها توسط کشورهای ضامن آتش بس یعنی: روسیه، ایران و ترکیه امضاء خواهد شد. نمایندگان دولت دمشق و هیئت مخالفان حق امضای این بیانیه را ندارند.

به نقل از فرد مصاحبه کننده با این منبع خبری: “بله، سند آماده است. روسیه، ترکیه و ایران آن را امضاء خواهند نمود”. نمایندگان دولت دمشق و هیئت مخالفان اجازه امضای این بیانیه را ندارند.

فرد مذکور در مصاحبه خود با این آژانس خبری افزود، این سند خواهان ایجاد یک گروه مشترک برای اجرا و تقویت آتش بس با هدف نظارت بر رژیم آتش بس می باشد.

 

اسدما و نه روس ها درسوریه تصمیم گیر هستیم

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با شبکه رادیویی فرانسوی Europe1 اظهار داشت مقامات سوریه و نه روسیه درباره اوضاع در سوریه تصمیم گیری می کنند اما اگر کمک روسیه نبود اوضاع در سوریه بدتر می شد.

به گزارش اسپوتنیک، اسد گفت:” ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سوریه تصمیم گیری نمی کند. ما این تصمیمات را می گیریم. روسیه به حاکمیت ما احترام می گذارد. روسیه در هر مرحله استراتژیک یا تاکتیکی با سوریه همکاری کرده است. روس ها هیچگاه بدون مشورت با ما هیچکاری را انجام نداده اند”.
رئیس جمهور سوریه افزود:” اما اگر کمک روسیه نبود اوضاع بدتر می شد… کمک روسیه برای تضعیف گروه های تروریستی داعش و النصره تعیین کننده بود”.

 

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به بیانیه وزارت خارجه آمریکا

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به بیانیه وزارت خارجه آمریکا واکنش نشان داد.

«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه روز گذشته وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «دولت و ملت ایران تجربه بسیار تلخی از دخالت های کلامی گاه و بیگاه و بی مورد مقامات آمریکایی در امور داخلی خود دارند و به هیچ وجه چنین بیانیه های مداخله جویانه ای را نمی پذیرند.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه اظهار داشت: « جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که دولت ایران ضمن پایبندی به تعهدات بین المللی خود، اجرای اصول قانون اساسی کشور در رعایت حقوق شهروندی را از اولویت های اصلی خود دانسته است؛ بی شک صدور این گونه بیانیه ها را امری، مغرصانه، مشکوک، نابجا و اقدامی با اهداف سیاسی خاص تلقی و آن را بشدت محکوم می نماید.

 

تانک های ملکیقوی ترین تراکتورها در روسیه

روسیه همیشه بر تانک های خود افتخار میکرد. آنها که قوی، مستحکم، دارای قابلیت عبوری زیاد و در استعمال ساده هستند، همیشه محصول ناب تفکر انجنیرِ روس شمرده میشدند. در عین حال همه این خصوصیات ویژه تخنیک ملکی روسیه – تراکتورهای بسیار قوی، نیز می باشند.

امروز Sputnik شما را با تراکتور کیریوویتز «کارخانه تراکتورسازی پتیربورگ» — قوی ترین ماشین های این کلاس در روسیه، آشنا می سازد.
تاریخ دوصد ساله
تاریخ «کارخانه کیروف» که در آن «کارخانه تراکتورسازی پتیربورگ» نیز شامل می باشد، در سال 1801 از تولید چدن آغاز گردید.
از سال 1801 تحت رهبری انجنیر و متشبث روسی ن. ای پوتیلوف موسسه میتالورژی به مجتمع کثیرالرشتوی ماشین سازی مبدل میگردد که انواع وسیع محصولات صنعتی را تولید میکند.
«کارخانه کیروف» نیز به اولین تولیدکننده تراکتورهای زراعتی در کشور مبدل گشت: در سال 1924 به اساس جواز کمپنی «فورد» تولید تراکتور «فوردزون — پوتیلوویتز» آغاز شد.
در سال های جنگ کارخانه به چیلیابینسک تخلیه شد، جای که به بخش شهرتانک سازی — بزرگترین تولید تانک ها و تخنیک دیگر و همچنان مهمات آنها، مبدل گشت.
بعد از جنگ، در سال 1962، کارخانه مودل تعیین کننده در تاریخ خود تولید کرد: اولین نمونه تراکتور زراعتی اصولاً جدید — К-700 عرضه کرد. این اولین تراکتور کیروویتز بود.
کلاس کامل تخنیک بر مبنای واحد
بی نظربودن تراکتور کیروویتز در اینست که این نیرومندترین تراکتور اتحاد شوروی بود که مولودیت آن در زراعت سه برابر از تراکتورهای دیگر بیشتر بود.
برای این ماشین در تمام صنایع تقاضا وجود داشت: بر پایه К-700 و انواع آن تعداد عظیم تخنیک زراعتی، تهیه چوب در جنگلات، ساختمان و تخنیک کمکی ساخته شد. تقاضا بر ای کیروویتز بس بزرگ بود و مجموعاً طی 40 سال به تعداد 450 هزار تراکتور انواع مختلف تولید شده است.
سرگی سیریبیرکوف، رئیس شرکت سهامی «کارخانه تراکتورسازی پتیربورگ» معلومات داد:«این تراکتور نه تنها اراضی پهناور اتحاد شوروی را کشت کرده، بلکه رد پای خود را در مزارع امریکا، کانادا، آسترالیا، اروپا و کوبا بجا گذاشته است. حد اقل 5 تراکتور به مثابه جرکش در میدان های هوایی انترکتیدا کار نموده اند».
امروز تراکتورهای کیروویتز برای رشته صنایع نفت و گاز، انرژی برق، برف پاکی — خلاصه اینکه در هر عرصه، جای که قوت و اطمینان ضرورت است، وجود دارد و این تراکتورهای جای خود را یافته اند.
یک گام هم نباید به عقب رفت
صنایع کنونی کیروویتز — سلسله К-744Р — این ماشین اصلاً جدید است که تدریجاً سابقه داران К-700 در صنایع روسیه و کشورهای خارجی را تعویض میکند. در حال حاضر کارخانه 8 نوع تراکتور К-744Р و همچنان 18 نوع ماشین های صنعتی تولید میکند.
سیریبرینیکوف معلومات داد:«طی سه سال اخیر ما تولید تراکتورها سه برابر: از 825 در سال 2014 تا 2460 در سال 2016 افزایش داده ایم. امروز کیروویتز 65% بازار تراکتورهای صنعتی روسیه را احراز میکند. چهار سال قبل این رقم 17% بود».
موفقیت چند جهت دارد.
اول اینکه، طی سه سال اخیر تعداد پرسونل به اندازه 8،2 برابر افزایش یافته است. در حال حاضر در تولید تراکتورهای کیروویتز بیش از 2600 نفر مصروف کار اند. سن اوسط متخصص — 36 سال است. معاش یک ونیم برابر افزایش یافته است.
یکی از اصول سیاست کدری کارخانه تراکتورسازی پتیربورگ — حمایت از متخصصیان جوان می باشد. به این ترتیب، طی دو سال اخیر کارخانه روابط با ده موسسه تحصیلات عالی و 8 موسسه تحصیلی احیا کرده که از برکت آن بیش از 250 محصل تطبیقات تولیدی در کارخانه سپری کرده اند. همچنان در کارخانه برنامه تربیه صنوف خاص آموزش طراحی و سیستم های تراکتورهای خانواده «کیروویتز» بکار گرفته شده است. چنین صنوف همین اکنون در انستیتوت های زراعتی ولایات ایرکوتسک، اولیانوف و ولگاگراد تشکیل شده اند.
حالا کارخانه تصمیم گرفته که در ساحه توجه خود طرح های علمی در عرصه تخنالوژی های زراعتی، قبل از همه آنهایی را شامل سازد که به زارعین ما به شکل رشد برداشت حاصلات و کاهش ارزش تمام شد موئثریت به بار می آورند.
اول اینکه، خود تراکتور نسبت به خلف خود بسیار پیشرفته است. رئیس کارخانه میگوید:«کیروویتز که ما امروز تولید میکنیم — کاملاً دیگر است. تنها در سال گذشته ما 300 تغییر که آنها متوجه بلندبردن سطح اطمینان، دوره فعالیت و مناسب بودن هنگام استفاده می باشد، وارد ساخته ایم».
بالاخره، تجهیز بزرگ مقایس تولید جریان دارد. نوار عمده تولیدی کارخانه کاملاً سر از نو تجهیز شده، تجدید وسیع پارک دستگاه ها جریان دارد.
در جوار این همه، کارخانه یکی از قوی ترین سرویس های خدمات تضمینی در روسیه ایجاد کرده است:« ما آماده ایم عملاً هرنوع خرابی تراکتور را در جریان دو روز، بدون آن که با آن چه رخ داده، رفع نمائیم».
اقدامات حمایت دولتی از تولیدات ملی به زمینه خوب برای انکشاف مبدل گشته است. از تاریخ 1 جنوری سال 2013 حکومت روسیه به تولیدکنندگان تخنیک زراعتی سبسایدی تخصیص داده است. در نتیجه چنین سیاست سهم تخنیک روسیه در عرصه زراعت از 24% تا 54% افزایش یافته است.
برعلاوه این پاسخ روسیه به تحریمات — قیودات بر صدور مواد غذایی — تشبثات ملی زراعتی را تشویق نموده و این بدان معنی است که دلچسپی به تخنیک روسیه را بیشتر ساخته است.
دورنما های بین المللی
ولی حمایت دولتی — این فقط مورد اضافی نسبت به کیفیت است. کیروویتز فعالانه بازارهای خارجی را تسخیر میکند: تراکتور با همه انواع تخنیک زراعتی کلاس خود سازگار است و مسترح بودن کابین و سیستم اداره با ستندردهای جدی بین المللی مطابقت دارند.
برعلاوه نوآوری ها، برتری های «تاریخی» تراکتور روسی نیز پابرجا باقی مانده اند. سیریبرینیکوف محاسبات را ذکر میکند:«ما تراکتور کیروویتز را در شرایط ساحوی با تراکتور امریکایی مقایسه کردیم. مولودیت ما به اندازه 13% بیشتر است و ما مواد سوخت را 10% کمتر مصرف میکنیم. و اگر به بهای خدمات تخنیکی و ترمیم نگاه کنیم، پس در ظرف 5 سال بهره برداری شدید از تخنیک خارجی بهای مخارج معادل بهای کامل تراکتور نو کیروویتز می باشد».
از همینرو جای تعجب نیست که امروز تراکتور کیروویتز به مزارع کشورهای خارجی — کانادا، آسترالیا، پولند، فرانسه و غیره بر میگردد. موفقیت بزرگ در قزاقستان حاصل شده است. در سال 2016 به آنجا 150 تراکتور کیروویتز صادر شده و در سال 2017 صدور بیش از دوصد تراکتور انتظار میرود.
رئیس کارخانه در اخیر گفت:«دلچسپی به تراکتورهای ما در چک و سلواکی نیز افزایش یافته است. نماینده رسمی آنها را برای بازار محلی تصدیق نموده و چند مراسم نمایشی انجام داده است. در نتیجه در سال 2016 ما به چک سی تراکتور بارگیری نمودیم. در پلان های امسال — توسعه شبکه خدماتی در تمام مناطق حضور ما، کار بالای بهبود خصوصیات مصرفی و طراحی مودل های نو تخنیک، شامل می باشد. تا زمانیکه در جهان با تراکتور کیروویتز کشت نمی کنند — ما کاری برای مصروفیت خواهیم داشت».

 

قیمت طلا در بازارهای جهانی امروز پنجشنبه افزایش یافت 

امروز در بازارهای جهانی قیمت طلا 6 دلار افزایش یافت و هر اونس از این فلز گرانبها 1237 دلار و 70 سنت معامله شد.

ارزش این فلز گرانبها امروز در کمترین زمان به قیمت 1231 دلار و 90 سنت و در بیشترین زمان به قیمت 1239 دلار و 80 سنت خرید و فروش شد.

قیمت فلز زرد امروز نسبت به یک ماه گذشته 19 دلار و نسبت به یکسال گذشته 27 دلار با افزایش همراه شد.

امروز در گروه سایر فلزات گرانبها هم پلاتینوم، پالادیوم و رادیوم افزایش‌هایی به ترتیب 1 ، 3 و 10 دلار را تجربه کردند.

فلز نقره هم تنها 4 سنت افزایش داشت و هر اونس آن به قیمت 17 دلار و 98 سنت به فروش رفت.

خبرگزاری رویترز درباره افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی نوشت: کاهش ارزش دلار بعد از اینکه به بیشترین میزان یک ماه گذشته رسیده بود، باعث شد قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهش یابد. از سوی دیگر آمارهایی که به تازگی از اقتصاد آمریکا منتشر شده است نشانگر تقویت شاخص‌های اقتصادی در این کشور است و این احتمال را تقویت کرده است که بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را ماه آینده  افزایش دهد بنابراین سرمایه‌گذاران همچنان به سرمایه‌گذاری خود حداقل تا ماه آینده ادامه می‌دهند.

فلز طلا به افزایش نرخ بهره حساس است.نخست اینکه سرمایه‌گذاران بسیار ترغیب خواهند شد در بخش‌های دیگری سرمایه‌گذاری کنند از سوی دیگر افزایش نرخ بهره دلار را در بازارهای جهانی تقویت خواهد کرد.

 

بانک جهانی: چرا اقتصاد تاجیکستان شغل ایجاد نمی‌کند؟

Formularende

ویکتوریا استروکوا، کارشناس بانک جهانی گفته است بیشتر مشاغل در تاجیکستان موسمی یا موقتی است و این امر کمکی به پیشرفت اقتصاد نمی کند.

بانک جهانی از دولت تاجیکستان خواسته که برای ایجاد شغل‌های بیشتر مدل رشد اقتصادی خود را عوض کند. به گفته این بانک، مدل کنونی رشد اقتصادی تاجیکستان برای جمعیت رو به افزایش این کشور مشاغل کافی فراهم نمی کند.

از جمله، طبق ارزیابی کارشناسان این بانک، جمعیت جوان تاجیکستان در حال افزایش است، اما بیش از ۴۰ درصد جوانان این کشور نه تحصیل می کنند و نه شغلی دارند. این رقم در مقایسه با معیارهای بین المللی به مراتب بالاتر است.

این مطالب روز سه شنبه ۲۶ بهمن (۱۴ فوریه) در جریان معرفی گزارشی زیر عنوان “عیب شناسی نظام اشتغال در تاجیکستان” که از سوی ویکتوریا استروکوا و محمد ایشان اجود، دو کارشناس بانک جهانی، تهیه و منتشر شده است، در وزارت اقتصاد تاجیکستان مطرح شد.

خانم استروکوا که این گزارش را معرفی می کرد، گفت: “از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ رشد تولید ناخالص داخلی تاجیکستان همه ساله ۷.۲ درصد را تشکیل می داد، در حالی که نرخ ایجاد اشتغال همگی ۲.۱ درصد بود. علاوه بر این، جمعیت مستعد به کار (۱۵ تا ۶۴ ساله) از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ از ۳.۳۱ به ۵.۲۳ میلیون نفر افزایش یافته است.”

محرومیت زنان و جوانان

به هنگام معرفی گزارش بانک جهانی گفته شد که بیش از ۴۰ درصد جوانان این کشور نه تحصیل می کنند و نه شغلی دارند.

به گفته خانم استروکوا، بیشتر جمعیت شاغل تاجیکستان مشاغل کم درآمدی دارند و به طور غیررسمی کار می کنند. همچنین، بیشتر مشاغل در تاجیکستان موسمی یا موقتی است و این امر کمکی به پیشرفت اقتصاد نمی کند.

از نگرانیهای دیگر کارشناسان بانک جهانی سهم اندک زنان و جوانان در نیروی کار تاجیکستان است. طبق پزوهش آنها، ۴۰ درصد از جوانان تاجیکستان نه شغلی دارند و نه در مؤسسات آموزشی تحصیل می کنند.

خانم استروکوا در باره وضعیت اشتغال زنان گفت: “زنان در وضع ناگواری قرار دارند و این روند امیدبخش نیست. در سال ۲۰۱۳ میزان مشارکت زنان در نیروی کار تاجیکستان همگی ۲۷ درصد، ولی سهم مردان ۶۳ درصد بود. زنان شاغل بیشتر در بخش دولتی کار می کنند، ولی تقریبا یک چهارم آنان در تجارت خانوادگی به کارهایی مشغولند که مزدی برای آن پرداخت نمی شود. این شاخص در میان مردان ۱۳ درصد را تشکیل می دهد.”

بر اساس نتایج این پژوهش، در تاجیکستان بخش خصوصی رسمی در مقایسه با بخشهای دولتی و اشتغال غیررسمی به طور کافی توسعه نیافته است. نرخ اشتغال رسمی در بخش خصوصی همگی ۱۳ درصد از میزان عمومی اشتغال است.

گذشته از اینها، سهم کارآفرینان بالقوه که تلاش دارند کسب و کار ایجاد کنند، حدود ۱۲ درصد را تشکیل می دهد. این بدان معناست که موانع زیادی در راه شروع فعالیتهای تجاری وجود دارد. از جمله بیشتر شرکتهای تازه پدیدآمده با مشکلات فراوانی، مانند بازرسیهای رنج آور یا نداشتن دسترسی به منابع مالی روبرو هستند.

وابستگی به مهاجرت

جمشید نورمحمدزاده، رئیس بانک ملی تاجیکستان اعلام کرده است که در سال میلادی گذشته میزان پولهای انتقالی کارگران مهاجر به تاجیکستان بیش از ۱۳ درصد کاهش یافته است

بانک جهانی همچنین می گوید که بخش اعظمی از جمعیت شاغل تاجیکستان در بخشهای کشاورزی و خدمات عمومی مشغول به کار هستند که درآمد و سود چندانی ندارد. این امر منجر به مهاجرت کاری گسترده به خارج شده و حدود یک میلیون نفر (۳۰ درصد) از نیروی کار تاجیکستان به عنوان کارگران مهاجر غالبا به روسیه می روند.

بر اساس ارزیابی کارشناسان بانک جهانی، پولهای انتقالی مهاجران به تاجیکستان حدود ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد و این امر تاجسکیتان را به وابسته ترین کشور به پول مهاجران تبدیل داده است.

پولهای انتقالی مهاجران کمک کرده که میزان فقر در تاجیکستان از ۶۵ درصد در سال ۲۰۰۳ تا به ۲۳.۵ درصد در سال ۲۰۰۹ کاهش یابد. اما طی دو سال اخیر بحران مالی در روسیه به کاهش جدی پولهای انتقالی مهاجران منجر شده و این امر برخی از بانکهای تاجیکستان را به زانو درآورده است.

جمشید نورمحمدزاده، رئیس بانک ملی تاجیکستان، اخیرا در یک نشست خبری اعلام کرد که در سال میلادی گذشته میزان پولهای انتقالی کارگران مهاجر به تاجیکستان بیش از ۱۳ درصد کاهش یافته است. او از ارائه ارقام دقیق پولهای انتقالی خودداری کرد و از روزنامه نگاران هم خواست که در باره پول مهاجران کمتر سخن گویند.

با توجه به افزایش جمعیت تاجیکستان و افزایش تقاضا به مشاغل، بانک جهانی به دولت تاجیکستان توصیه کرده است که استراتژی جامعی برای ایجاد مشاغل در داخل کشور تهیه کند. این بانک همچنین از دولت خواسته که در اهداف و وظایف تصویب شده استراتژی ملی توسعه خود برای تا سال ۲۰۳۰ نیز تجدید نظر کند.

صنعتی یا کشاورزی؟

امید دولت زاده، معاون وزیر اقتصاد تاجیکستان می گوید با توجه به سرعت افزایش جمعیت در تاجیکستان انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰ شمار جمعیت این کشور به ۱۱.۵ میلیون برسد.

به گفته کارشناسان بانک جهانی، استراتژی دولتی ایجاد مشاغل در تاجیکستان باید سه هدف عمده – کمک به ایجاد مشاغل بیشتر، بویژه در بخش خصوصی رسمی، بهتر ساختن کیفیت مشاغل موجود، بویژه در بخش اقتصاد غیررسمی، و توسعه دسترسی به مشاغل – را از اهداف عمده خود قرار بدهد.

نرمش در تنظیم بازار ارز، تحکیم نظام بانکداری، بهبود بخشیدن به فضای تجارت و کارآفرینی، کاهش نرخ بهره بانکی، جذب سرمایه خارجی، اعطای امتیازات و مشوقها به بخش خصوصی برای ایجاد مشاغل بیشتر، جستجوی مقاصد تازه برای مهاجرت کاری شهروندان، بویژه به کره جنوب و کشورهای اروپای شرقی، از جمله تدابیری است که بانک جهانی برای اشاد مشاغل و بهبود وضع اقتصادی به دولت تاجیکستان توصیه کرده است.

امید دولت زاده، معاون وزیر اقتصاد تاجیکستان، می گوید با توجه به سرعت افزایش جمعیت در تاجیکستان انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰ شمار جمعیت این کشور به ۱۱.۵ میلیون برسد. این وضع باعث می شود که شمار کارجویان، بویژه نسل جوان، در بازار کار و شغل تاجیکستان، به طور قابل توجهی افزایش یابد.

اما به گفته او، تاجیکستان در این زمینه با معضلی جدی روبروست: “از یک سو جمعیت کشور رو به افزایش است، از سوی دیگر، دولت می خواهد اقتصاد “کشاورزی- صنعتی” را به اقتصاد “صنعتی- کشاورزی” تبدیل بدهد. پیشرفت فناوری باعث کاهش مشاغل می شود، ولی افزایش جمعیت ایجاب می کند که برای نسل جوان مشاغل ایجاد شود.”

اما مطلوبه اولجبایوا، رئیس انجمن تاجران خرد و میانه تاجیکستان، می گوید توجه زیاد دولت به رشد بخش صنایع نباید موجب واپسماندگی عرصه کشاورزی شود. به اعتقاد او، فقط دادن امتیازات و مشوقهای مالیاتی به بخش تجارت خرد و میانه، از جمله در عرصه کشاورزی، می تواند به ایجاد مشاغال بیشتر برای شهروندان کمک کند.

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

دولت ترامپ سیاست دیرینه حمایت از تشکیل دو کشور مستقل را کنار گذاشت
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سیاست دیرینه کشورش دایر بر اینکه مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها باید با تشکیل کشور فلسطینی در کنار اسرائیل حل شود را کنار گذاشته است.
دونالد ترامپ در کنفرانسی خبری در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در واشنگتن گفت دو طرف این مناقشه باید سازش کنند.
دو طرف از سال ۲۰۱۴ مذاکراتی جدی برای رسیدن به صلح نداشته اند.
آقای ترامپ در این کنفرانس خبری همچنین از مهمان خود خواست ساخت شهرک های یهودی نشین را “برای مدت کوتاهی متوقف کند.”
از زمان روی کار آمدن آقای ترامپ در روز ۲۰ ژانویه اسرائیل مجوز ساخت هزاران خانه در شهرک های یهودی نشین کرانه باختری و بیت المقدس شرقی را صادر کرده است.
مساله سفارت
دولت اسرائیل امیدوار است در پی هشت سال مناسبات نه چندان گرم با دولت باراک اوباما، اکنون رابطه بهتری با دولت ترامپ برقرار کند.
در کنفرانس خبری روز چهارشنبه هیچ کدام از دو رهبر صریحا نسبت به ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در آینده ابراز تعهد نکرد.
براساس سیاست معروف به “ایجاد دو کشور” که رهبران دو طرف و جامعه بین المللی قبلا بر آن تاکید کرده اند مناقشه خاورمیانه با ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در داخل مرزهای پیش از ۱۹۶۷ در کرانه باختری، نوار غزه و بیت المقدس شرقی ایجاد خواهد شد.
سازمان ملل، اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا، روسیه، و تا امروز آمریکا، به این طرح متعهد بوده اند.
آقای ترامپ گفت: “من به (طرح ایجاد) دو کشور و یک کشور نگاه می کنم. و آن طرحی را ترجیح می دهم که دو طرف می خواهند. از طرحی که هر دو طرف مناقشه بخواهند کاملا راضی خواهم بود.”
“من می توانم با هر دو آنها کنار بیایم. مدتی فکر می کردم که ایجاد دو کشور راه حل ساده تری برای دو طرف باشد. صادقانه بگویم اگر آقای نتانیاهو و فلسطینی ها، اسرائیل و فلسطینی ها راضی باشند، من هم از آن راضی خواهم بود.”
او افزود که در نهایت تصمیم دو طرف است که به توافق صلح دست یابند.
از آقای ترامپ همچنین در مورد قول انتخاباتی اش برای منتقل کردن سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس (اورشلیم) سوال شد، اقدامی که می تواند پیامدهای جدی برای هرگونه مذاکرات صلح داشته باشد.
او گفت: “در مورد انتقال سفارت به اورشلیم مایلم این اتفاق بیافتد. و ما این مساله را خیلی خیلی جدی بررسی می کنیم. با دقت آن را بررسی می کنیم، با دقت زیاد، باور کنید. تا ببینیم چه می شود.”
آقای نتانیاهو در پاسخ به این سوال که در مورد تشکیل کشور فلسطینی در کنار اسرائیل چه فکر می کند گفت می خواهد بر اصل موضوع تمرکز کند نه “برچسب ها”.
او گفت: “صلح دو شرط دارد. اول اینکه فلسطینی ها کشور یهودی را به رسمیت بشناسند. دوم اینکه در هر توافق صلحی، اسرائیل باید حرف نهایی در مورد کنترل امنیتی کل نواحی غرب رود اردن را بزند.”
هشدار فلسطینی ها
این اولین دیدار دو رهبر از زمان پیروزی انتخاباتی آقای ترامپ در سال گذشته بود.
پیشتر فلسطینی ها کاخ سفید را ترغیب کرده بودند راه حل مبتنی بر ایجاد کشور مستقل فلسطینی را کنار نگذارد.
حنان اشراوی از اعضای ارشد سازمان آزادی بخش فلسطین در واکنش به اظهارات یک مقام آمریکایی در روز سه شنبه در این مورد گفته بود: “اگر دولت ترامپ این سیاست را رد کند شانس صلح را نابود و منافع، منزلت و اعتبار آمریکا را تضعیف خواهد کرد.”
“کنار آمدن با افراطی ترین و غیرمسئول ترین عناصر در اسرائیل و در کاخ سفید راه تعیین یک سیاست خارجی مسئولانه نیست.”
بیش از ۶۰۰ هزار یهودی در ۱۴۰ شهرکی که اسرائیل از ۱۹۶۷ به بعد در کرانه تحت اشغال باختری و بیت المقدس شرقی ساخته زندگی می کنند؛ سرزمین هایی که فلسطینی ها مدعی اند باید کشور آینده آنها باشد.

ترامپ به نتانیاهو قول داد ایران هرگز به سلاح هسته‌ای نمی‌رسد
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نشست مطبوعاتی مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، قول داد که اقدام‌های آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به “سلاح هسته‌ای بیشتر” خواهد شد.
وی توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی را “یکی از بدترین توافق‌هایی که دیده‌” توصیف کرد و گفت تحریم هایی که دولتش علیه ایران وضع کرده برای همیشه جلوی دستیابی تهران به تسلیحات اتمی را خواهد گرفت.
بنیامین نتانیاهو هم گفت از این استقبال می‌کند که با روی کار آمدن دونالد ترامپ رویکرد واشنگتن در مواجهه با ایران تغییر کرده است.
نخست وزیر اسرائیل حکومت ایران را “رژیم تروریستی” خواند و گفت امیدوار است که تحت رهبری دونالد ترامپ “اسلام رادیکال” عقب رانده شود.
آقای نتانیاهو خطاب به آقای ترامپ گفت: “اسرائیل در کنار شما است و من در کنار شما ایستاده‌ام.”

دونالد ترامپ در این نشست مطبوعاتی گفت که آماده تلاش برای برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها است اما در نهایت این به خود دو طرف بستگی دارد که به یک توافق صلح برسند.
آقای ترامپ از اسرائیل خواست که شهرک‌ سازی در زمین‌های اشغالی را متوقف کند.
آقای ترامپ درباره راه حل تشکیل دو کشور گفت که باید راه حلی انتخاب شود که اسرائیل و فلسطینی‌ها راضی باشند.
او گفت: “من به راه حل دو کشور و همین طور به کشور واحد فکر می‌کنم. من می‌توانم با هر دوی اینها کنار بیایم.”

تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا در نخستین سفر خارجی خود به بن رفت
رکس تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا نخستین سفر خارجی خود را از شهر بن آلمان آغاز می کند.
به گزارش اسپوتنیک، وزارت خارجه امریکا در اعلامیه که به نشر رسانده از نخستین سفر خارجی رکس تیلرسون وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکه به شهر بن آلمان خبر داده است.
قابل یاد آوری است، که این نخستین سفر خارجی رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا پس از انتصاب وی به این پست می باشد.
تیلرسون از تاریخ 15 تا 17 فیبروری در نشست وزرای امور خارجه گروه جی 20 شرکت خواهد کرد.
گفته می شود، که او در این سفر با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار خواهد کرد.

جنرال ماتیس: با روسیه باید از «موضع قدرت» مذاکره کرد
جیمز ماتیس رئیس پنتاگون گفت، که ناتو باید از «موضع قدرت» با روسیه مذاکره کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از سی ان ان، جیمز ماتیس رئیس پنتاگون گفت:- “ایالات متحده امریکا و اتحاد اتلانتیک شمالی می خواهد با روسیه همکاری و مذاکره کند و در عین حال باید در مقابل حملات و عملکردهای روسیه از خود محافظت کند”.
او گفت، در همین حال ایالات متحده امریکا به دنبال نگه داشتن کانال های باز برای همکاری سیاسی است.
رئیس پنتاگون گفت:- “ما آماده مذاکره با روسیه و روابط خوب هستیم، اما اگر واقع بینانه به این موضع نظر بیندازیم، باید دیپلمات های ما از موضع قدرت با روسیه مذاکره کنند”.
پیش از این جنز استولتنبرگ دبیر کل ناتو گفته بود، که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا رویکرد دوگانه با اتحاد اتلانتیک شمالی در مقابل روسیه دارد.

وزیر خارجه افغانستان برای گسترش مناسبات دوجانبه به تاجیکستان رفت
اسپوتنیک، کابل: صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان، بنابر دعوت رسمی سراج‌الدین اصلوف همتای تاجیکستانی خود به منظور گسترش روابط میان دو کشور عازم دوشنبه شد.
وزارت امور خارجه افغانستان، با اعلام این خبر می‌گوید که آقای ربانی در سفرش به دوشنبه، با رییس‌جمهور، رییس مجلس عالی و وزیر امور خارجه تاجیکستان در باره گسترش دوجانبه میان افغانستان و تاجیکستان و تحکیم روابط و مناسب در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، تجارتی، ترانزیتی، فرهنگی و مبارزه با چالش‌های مشترک میان دو کشور بحث و گفتگو خواهد کرد. این وزارت جزییات بیشتری در این باره ارایه نکرده است.

طالبان 52 دهقان ولایت جوزجان افغانستان را با خود بردند
مقامات محلى در جوزجان مى گویند، که مخالفان مسلح 52 تن از باشندگان ولسوالى درزاب این ولایت را که همه پیشۀ دهقانى دارند، با خود برده اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری جوان، بنا بر اظهارات محمدرضا غفوری سخنگوی والی جوزجان این افراد که باشندگان قریۀ چهارسای و چهل تپۀ ولسوالى درزاب اند، صبح امروز حینیکه مصروف خشاوۀ زمین های زراعتی بودند، توسط مخالفان مسلح ربوده شدند.
وی افزود: افرادى که توسط مخالفان مسلح برده شده اند، میخواستند زمین های زراعتی را برای کشت و کار آماده نمایند، که توسط گروپ بزرگى از مخالفان مسلح محاصره شده و به نقطۀ نامعلومی انتقال داده شده اند.
وی بیان داشت: قرار معلومات ابتدایى، این زارعین را افراد ملا محمدالله منصور والی نامنهاد طالبان برای ولایت جوزجان با خود برده اند.
وی تصریح کرد: تا کنون انگیزه بردن این افراد واضح نشده؛ اما شمارى از محاسن سفیدان، حوالی ظهر امروز نزد طالبان اعزام شده اند؛ تا برای رفع مشکل پیش آمده وساطت کنند.
سخیداد باشنده قریه چهلمرد ولسوالی درزاب گفت: “پیش از این در قریه «چهلمرد» بر سر زمین های زراعتی دعوایی بین دو قوم (پشتون و اوزبیک) صورت گرفت و روی این معضل، یک نفر از اقوام پشتون کشته شد”.
وی افزود: این دعوا با دادن یک میلیون و چهارصد هزارافغانی تاوان مالی (دیت) برای خانواده متوفا “توسط مردم محل رفع گردید؛ اما شماری از مردم طرف دعوا (طرفداران خانواده مقتول) به این قریه ریختند و برای خود، منازل رهایشی ساختند و مسجد اعمار کردند.
وی خاطر نشان کرد: این خانواده ها با آنکه پول خون بها نیز گرفته اند، حاضر به ترک منطقه نیستند و آنها بخاطر اینکه در قریه باقی بمانند، موضوع را به نزد طالبان شکایت کرده اند.
وی بیان داشت:- “به همین دلیل، طالبان ۵٢ تن از باشندگان قریه چهلمرد را با خود برده اند و اینها همه از طرفداران انجنیر نسیم مهدی اند که از مسوولین بلند پایۀ حزب اسلامی در این منطقه محسوب مى گردد”.
سخیداد گفت: اینکه طالبان با آنها چگونه برخورد مى کنند و برای رفع مشکل پیش آمده چه گزینه خواهند داشت؟ معلوم نیست و گروپی از روحانیون محل نیز برای رفع مشکل کنونی نزد والی طالبان رفته اند؛ دیده شود بعدا چه اتفاق می افتد.
گروه طالبان تاکنون در این مورد ابراز نظرنکرده اند.
در مناطقی که نا امن هستند و طالبان قدرت بیشتری دارند ،حکومت توانایی حل و فصل مشکلات مردم آن منطقه را ندارد، به خاطر همین دلیل مردم برای حل شدن اختلافاتشان به گروه طالبان برای دادخواهی مراجعه می نمایند.

جلوگیری از حملات انتحاری از طریق ثبت هویت صاحبان وسایط نقلیه
اسپوتنیک، کابل: شورای امنیت ملی افغانستان دستور داده تا به منظور جلوگیری از حملات انتحاری در این کشور، هویت تمام صاحبان وسایط نقلیه از طریق بایومتریک ثبت شود.
این شورا با تایید طرزالعمل ثبت و راجستر تمام وسایط نقلیه و همچنین بایومتریک کردن صاحبان آن، تاکید کرده که نهادهای امنیتی صلاحیت دارند تا بدون قید و شرط تمام وسایط را ثبت و مالکان آن را بایومتریک کنند.
شورای امنیت ملی افغانستان می گوید که با ثبت و راجستر شدن تمامی وسایط نقلیه و مالکان آن، از رویدادهای امنیتی به ویژه حملات انتحاری تاحد ممکن جلوگیری خواهد شد. در اعلامیه ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری در این باره منتشر شده آمده است: “ثبت و راجستر وسایط به منظور جلوگیری از سوء استفاده در رویدادهای انتحاری، مهم دانسته شد و خاطرنشان گردید که این موضوع کمک می‎کند تا در مسایل جرمی، هویت وسایط و راکبین آن شناسایی گردد. وزارت‎های امور داخله و مخابرات و هم‎چنان مشاور رییس جمهور در امور تخنیکی و دفتر شورای امنیت از جانب جلسه موظف شدند تا طی دو هفته پلان تطبیقی و اجرایی را در این زمینه ترتیب نمایند.”
برخی از مقام های دولتی معتقدند که بیشتر حملات انتحاری با استفاده از وسایط نقلیه بدون اسناد صورت می گیرد. آن طوری که دفتر ریاست جمهوری اعلام کرده، این اقدام شورای امنیت ملی از وقوع برخی از حملات انتحاری و رویدادهای جرمی جلوگیری خواهد کرد.

امضاء تفاهمنامه همکاری افغانستان و اتحادیه اروپا
رانز مایکل میلبن نماینده خاص و رئیس هیئت اتحادیه اروپا برای افغانستان روز گذشته در دیدار با صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشورمان از امضای توافقنامه همکاری ها در مورد مشارکت و توسعه میان افغانستان و اتحادیه اروپا در چند روز آینده خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل خبرگزاری آوا، در خبرنامه اتحادیه اروپا که در این خصوص منتشر شد، آمده است که این توافقنامه روز جمعه از سوی نماینده اتحادیه اروپا و وزیر مالیه افغانستان، در حضور رئیس جمهور غنی و در شهر مونیخ آلمان امضا می‌شود. به اساس این خبرنامه، در توافقنامه همکاری‌های ‘مشارکت و توسعه ‘ یک چارچوپ جدید برای روابط اتحادیه اروپا و افغانستان طراحی شده است. در واقع، امضای توافقنامه جدید، تعهدات اتحادیه اروپا برای توسعه افغانستان را، که در چارچوپ تعهدات کنفرانس بروکسل در اکتبر ۲۰۱۶ تعیین شده بود، رسمیت می‎دهد. در این توافقنامه، که اصول و شرایط همکاری دو طرف را در آینده تعیین می‌کند، بر انجام گفتگوهایی منظم در مورد حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان و کودکان تاکید شده است. در خبرنامه اتحادیه اروپا آمده است که توافقنامه ‘مشارکت و توسعه ‘ شامل موضوعاتی چون تطبیق قانون، توسعه روستاها، مبارزه با فساداداری، جلوگیری از پولشویی، مبارزه با ترویسم و جلوگیری از جرایم سازمان یافته و مواد مخدر می شود. علاوه بر آن، در این توافقنامه همکاری در بخش مهاجرت نیز پیش بینی شده است. اتحادیه‌ اروپا و افغانستان در حاشیه کنفرانس بروکسل توافقنامه “راه مشترک اتحادیه‌ اروپا و افغانستان را در باره‌ مسایل مهاجرت” امضا کردند که هدف آن، آسان‌تر کردن بازگشت و بازپذیری مهاجران “بی‌قاعده” از اتحادیه‌ اروپا به افغانستان است.

قاچاق اسلحه اوکراین به سوریه
خرید و فروش غیر قانونی اسلحه در اوکراین بعد از آغاز جنگ در دانباس شروع شد
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه خبر داد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه طی تماس تلیفونی با آنگلا مرکل صدارعظم آلمان صحبت نمود. آنها وخیم شدن اوضاع دانباس را تحت بررسی قرار داده نگرانی خود را در ارتباط تشدید درگیری های مسلحانه در این منطقه ابراز نمودند.
هر دو رهبر در گسترش مساعی دیپلوماتیکی غرض مساعدت در حل و فصل صلحجویانه بحران اوکراین تاکید کردند. عنقریب قرار است وزاری خارجه دو کشور در ” فرمت نورمن” با هم نشست نمایند و بعد از آن وضع اوکراین در سطح عالی مورد غور و بررسی قرار خواهد گرفت.
مساله حل و فصل اوضاع دانباس در جریان ملاقات گروپ تماس مینسک بررسی خواهد شد که در ماه سپتامبر سال 2014، 3 سند ضروری اتخاذ گردید و آن متشکل از اتخاذ گام های ضروری بسوی حل درگیری دانباس بود. اما بعد از عقد توافقنامه آشتی، تا کنون بین جناح های درگیر زدو خورد ادامه دارد.
با این همه رسانه ها، از آغاز درگیری دانباس در مورد مفقودی تقریباً 5 ملیون سلاح از تشکیل اردوی اوکراین خبر داده اند که در اغاز جنگ دانباس در حدود 3.7-3.8 ملیون اسلحه محاسبه میشد.
ارگانهای نظم عامه متواتر مخفی گاه های اسلحه را در دانباس و سایر نواحی اوکراین کشف می نمایند. خرید و فروش غیر قانونی سلاح در اوکراین بعد از آغاز جنگ در دانباس آغاز شد.
به گفته گیورگی اوچایکن رئیس “انجمن مالکین اسلحه اوکراین” از آغاز سال 2007 شرکت Small Arms Survey سویسی تفتیش تسلیحات حساب ناشده اوکراین را انجام داد که یک کمپنی بسیار مشهور نظارت از اسلحه در سراسر جهان میباشد. اطلاعات ای را که این کمپنی با خود دارد، منبع اساسی برای همه کشورها، کارشناسان، ارگانهای انتظامی و غیره میباشد”.
باریس روژین کارشناس نظامی، مدیر مسوول مرکز اطلاعاتی تحلیلی “کاساد” به رادیو اسپوتنیک گفت که قبلاً نیز اسلحه حساب نشده در اوکراین ملاحظه میگردد. او افزود:
“قبل از کودتاه دولتی، اوکراین دیپوی بزرگ اسلحه بود که از آنجا سلاح به اروپائی شرقی و شرق نزدیک انتقال میگردید. در دوران پترپرانشکو رئیس جمهور اوکراین و با آغاز عملیات های نظامی ضد ترور در دانباس، مفقودی اسلحه از میدان جنگ افزایش یافته و در سراسر کشور توسعه یافت که حالا از آن چشم پوشی میکنند. یک قسمت از این تسلیحات قاچاق گردید و یا بدست گروپ های محتلف جنائی افتاد و قسمت اعظم آن از طریق بندر ادیسه به شرق نزدیک ارسال گردید. در میدان جنگ به بهانه ی عملیات ضد ترور میتوان به بسیار سادگی مصرف سلاح را صادر کرد که بعداً به مناطق چون حلب ملاحظه میگردد”.
به گفته وی، در اوکراین سلاح زیاد وجود دارد که میتوان غیر قانونی آنرا به خارج صادر نمود.
روژین میافزاید: “در اوکراین تفنگچه های ماشیندار، تفنگ های ماشیندار قدیمی فراوان دوران شوروی وجود دارد که از آنها میتوان استفاده کرد و یا غیر قانونی به کشور دیگری فروخت. اضافه از ان این است که متواتر اوکراین از امریکا و ناتو اسلحه، منجمله سلاح پیاده را می خواهد. آنها فرمایشات چون وسایل خاص- تلویزیونها، دروبین های شب بین را میدهند، یعنی آن چیز را فرمایش میدهند که یا در اوکراین تولید نمی شود و یا کافی نیست”.
او مستثنی نمیداند که ممکن تعداد اسلحه مفقود شده اوکراین بیشتر ازارقام 5 ملیون باشد.
کارشناس نظامی میافزاید: ” اگر بطور مثال دیپوی های سولداری را ملاحظه نمایم، در سال 2014 در آنجا بیش از 2.5 ملیون میل تفنگ وجود داشت که هر دو جناح درگیر دانباس از ان استفاده نمودند، یک قسمت آن از طریق بندر ادیسه به خارج صادر گردید و یک قسمت دیگرآن به دست گروپ های جنائی و باند های مختلف افتاد. این که چند میل سلاح در دست مجرمین قرار دارد، هیچ کسی گفته نمیتواند. فکر میکنم کارشناسان صرف به ارقام استناد میکنند که قابل حساب است. به نظر من قاچاق اسلحه اوکراین خارج از حساب است. هنوز محاسبه تجارت سیاه و خاکستری اسلحه اوکراین قبل از وقت است”.

بزرگترین اشتباهات اشرف غنی
به هر میزان که چهره‌های ملی در نظام و جامعه تقویت شوند، زمینه‌ها و بســترهای همگرایی ملی و وحدت ملی توسعه می‌یابد، که برآیند آن، باز تأسیس یک افغانستان مستقل، مقتدر، با بنیادهای مستحکم هویت ملی خواهد بود.
روزنامه اصلاحات (25 دلو) نوشت؛ محمد اشـرف غنی رئیس جمهور افغانستان پس از آنکه در رأس حکومت وحدت ملی قرار گرفت، چند اشتباه بزرگ و نا بخشودنی را مرتکب شد که می‌توان آن را یک بدعت سیاسی و ناهنجاری در تاریخ تحولات سیاسی افغانستان به شمار آورد و پیامدهای سنگین و مخرب را برای منافع ملی و حکومت پاسخگو در پی آورد.
نخستین اشـتباه غنی این بود که به کسانی روی آورد، که جز ابزار تیکه داری قومی هیچ ظرفیت و پتانسیلی برای توسعه و ترقی افغانستان نداشته و ندارند.
این چهره‌ها که برای همه مردم افغانســتان آشنا می‌باشند، همواره با کارت قوم وارد سیاست شده و توسط آن بازی کرده‌اند که پیامد آن برای مردم افغانسـتان همواره فاجعه بار بوده است.
این افراد هم به قــوم خود ضربه‌های مهلک و غیر قابل جبران وارد کرده‌اندو باعث تعارضات قومی در جامعه افغانســتان شـده و هم برای منافع ملی کشـور خسارات ملموس و پر هزینه را به بار آورده انـد.
بنابراین اتکای رئیس جمهور غنی به این افراد به معنـای عبور از خط قرمز منافع ملـی و کمک به تضاد‌های قومی و گسست‌های هویتی ارزیابی می‌شود.
زیرا به هر میزان که تیکه داران قومی در کشـور تقویت شوند، شکاف‌های اجتماعی و اختلافات قومی نیز توسط همین افراد به بهانه‌های مختلف برجسته خواهد شد.
بیش از سه دهه تحولات افغانستان آیینه‌ای اســت برای معرفی این افراد که در موارد متعـدد از متولیان اصلـی چرخه خشــونت، قتل و غارت بــوده‌اند.
به همین دلیل اعتماد غنی به تیکه داران قومی را می‌توان یک بدعت سیاسی در تاریخ تحولات سیاسی معاصر افغانستان برشمرد که قطعا در حافظه تاریخی مردم افغانســتان به عنوان یک نقطه منفــی در کارنامه رئیس جمهور باقی خواهد ماند.
دومین خطای اشرف غنی که خود یکی از متخصصان این کشــور به شمار می‌رود به فراموشی سپردن نسل جوان متخصص، مســتقل و متعهد به منافع ملی افغانستان می باشـد.
انتظار از غنی این بود که به عنوان یک متخصص به شایسته سالاری و تخصص گرایی اهمیت دهـد اما بعد از شکل گیـری حکومت وحـدت ملی این روند کامال وارونه شـد و جوانان متخصص و مستقل از نظر سیاسـی در حاشیه تحولات پرتاب شدند، نه تنها از دانش و تخصص این افراد در راسـتای توسـعه و نوسـازی کشور اســتفاده صورت نگرفت، بلکه رئیس جمهور غنی تنها به آدرسـی اکتفا کرد که از ســوی متنفذان قومی سهیم در قدرت برای رئیس جمهور به معرفی گرفته شد.
بدیهی است که کســانی به عنوان افراد متخصص و جوان به آقای رئیس جمهور غنی از سوی متنفذان قومی به عنوان متخصص برای وزارت و یا ســفارت و معینیت معرفی شدند که تنها هنرشان مدیحه ســرایی در وصف چهره هــای متنفذ قومی دخیل در قدرت بود.
به همین دلیل امروزه کســانی که به نمایندگی از اقوام افغانستان از سوی چهره‌های متنفذ قومی معرفی شده‌انــد، نه تنها تخصص لازم و کافی را در امور حکومت داری ندارند، بلکه تنها هنرشـان وابســتگی و سر سپردگی همه جانبه به چهره‌های متنفذ قومی می‌باشند.
بدون شک بخش عمده‌ای از ناکارآمدی‌های حکومت وحدت ملی از همین جا سر چشـمه می‌گیرد.
در حالی که اصول حکومتداری ایجاب می‌کند که هر شهروند متخصص افغانستان باید یک آدرس برای رئیس جمهور غنی باشد و میزان تقرر و انتصاب به پست‌های حکومتی باید شایســتگی افراد باشد نه میزان وابستگی و سر سپردگی به متنفذان قومی.
اگر این سیاست ادامه یابد هم باعث فربه شـدن افراد دسـت نشانده و کم سواد در دســتگاه حکومت خواهد شـد و هم نقش جوانان مستقل که دارای تخصص عالی در امور سیاست گذاری و حکومت داری می‌باشند، روز به روز در جامعه تضعیف خواهد شد، که در بلند مدت باعث محروم شــدن افغانســتان از توسعه و ترقی می‌شود.
اتخاذ این رویکرد از سـوی حکومت وحدت ملی باعث شده است تا نسل جوان متخصص و شایسته از حکومت وحدت ملی و شخص رئیس جمهور نا امید شده و نگاه انتقادی به روند حکومت داری را در پیش بگیرند که پیامد آن شکاف های گسـترده میان حکومت و نسـل جوان می‌باشد.
زیرا در شــرایط حاضر متنفذان قومی حتی در میان نسل جوان قوم خود نــه از اعتبار و حیثیتی آن چنانی برخورداراند و نه می توانند از قوم خود نمایندگی کنند.
بنابراین اعتماد رئیس جمهور محمد اشرف غنی به این چهره‌ها فاصله غنی را با مردم روز به روز بیشتر ساخته و نمره ناکامی را برای رئیس جمهور در پی داشــته است.
پیشنهاد افکار عمومی به غنی این است کــه در فرصت باقی مانده در روند حکومت داری تجدید نظر کند و به جای افراد دســت نشانده و ســر سپرده به چهره های متنفذ قومی، به جوانان متخصص و مستقل با رویکرد ملی روی آورده و حکومــت وحدت ملی را از اســارت افراد قوم گرا، وابســته و غیر متخصص پاکســازی کند.
این کار می‌تواند بار دیگر اعتبار و وجهه رئیس جمهور را در نزد مردم افغانستان ترمیم کرده و از قومی شدن سیاست در افغانستان نیز جلوگیری نماید که خدمت بزرگی به منافع ملی افغانستان خواهد بود.
زیرا به هر میزان که چهره‌های ملی در نظام و جامعه تقویت شوند، زمینه‌ها و بســترهای همگرایی ملی و وحدت ملی توسعه می‌یابد، که برآیند آن، باز تأسیس یک افغانستان مستقل، مقتدر، با بنیادهای مستحکم هویت ملی خواهد بود.
اینک که غنی با دســت پر از نشست بروکسل بر گشته و تعهد جامعه جهانی را برای کمک به افغانســتان به همراه دارد، باید با شــجاعت و بــدون ترس از زورمندان و تیکه داران قومی و با اتکا به نســل جوان متخصص بنای یک افغانســتان مدرن و شایسته سالار را پی بریزد.
اگر غنی اراده برای تأمین این هدف داشــته باشد، بدون شک مردم افغانستان و به ویژه جوانان از این طرح وی اســتقبال می‌کنند.
اما اگــر رئیس جمهور مانند دو سال گذشته همچنان خود را اسیر زورمندان و تیکه داران قومی نماید، شک نکند که سه سال آینده برای غنی پر چالش و سرشار از ناکامی ها خواهد بود.
پس تا دیر نشده رئیس جمهور افغانستان با عبرت از 2 ســال گذشته تغییرات مهم، اساسی و ســاختاری را در کابینه خود به وجود بیاورد.
شرط کامیابی غنی این اســت که افراد متخصص و جوان و شایســته را از میان قومیت‌های مختلف شناســایی کرده و شامل کابینه خود بســازد.
البته این افراد نباید از آدرس تیکه داران قومی و زورمندان شامل کابینه شوند بلکه خود رئیس جمهور می‌تواند این افراد را وارد بدنه اصلی حاکمیت کرده و در برابر زیاده خواهــی ها و ندانم کاری های تیکــه داران قومی و زورمندان گریز از مرکز با پشــتیبانی مردم افغانستان و نسل جوان کشور ایستادگی نماید.
باید دید که رئیس جمهور پس از نشست بروکسل تغییرات ساختاری را در کابینه خود عملی خواهد کرد یا خیر؟

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Updated: مارس 16, 2017 — 11:43 ب.ظ