آمریکا به تنهایی قادر به حل “بحران افغانستان” نیست

 

آمریکا به تنهایی قادر به حل “بحران افغانستان” نیست

پایگاه خبری «واشنگتن فری بیکن» در گزارشی نوشت: اوضاع در افغانستان وخیم است و آمریکا باید در مورد افغانستان و حل بحران آن تصمیم بگیرد.
در ادامه این گزارش آمده است: به زبان ساده، آمریکا برای ادامه حضور در افغانستان 3 گزینه پیش‌رو دارد: اتمام جنگ، ادامه وضعیت فعلی، یا افزایش دوباره تعداد نیروها.
این پایگاه خبری می‌نویسد: همه اینها گزینه‌های ضعیفی هستند. علت حضور ما در افغانستان این است که مانع سیطره طالبان بر افغانستان و تبدیل شدن دوباره این کشور به مرکز فعالیت تروریستی شود که تهدیدی برای آمریکا محسوب می‌شود.
واشنگتن فری بیکن می‌افزاید: اگر ما از افغانستان خارج شده و فعالیت خود را محدود به حملات پهپادی و عملیات‌های ویژه نمائیم، شاهد روی کار آمدن دولت طالبان در کابل و به وجود آمدن بی‌نظمی منطقه‌ای گسترده خواهیم بود.
اگر استراتژی و سطح فعلی نیروهای خود را حفظ کنیم، در آن صورت بن بست نامیمون فعلی ادامه خواهد یافت.
این پایگاه خبری با اشاره به سومین گزینه آمریکا در افغانستان، می‌نویسد: اگر هم تعهدات نظامیان خود را افزایش دهیم، در آن صورت عدم توانایی دولت کابل در حفظ دستاورد سربازان ما، دستاورد امیدوارکننده‌ای برای ما نخواهد داشت.
در هر صورت، اراده سیاسی اندکی برای افزایش نیروی قابل توجه وجود دارد و دیگر مانند سال 2011  هیچ حمایتی از یک اشغال بلند مدت و خشونت‌بار نمی‌شود.
واشنگتن فری بیکن می‌نویسد: به نظر می‌رسد که ما در صحنه ژئوپلتیکی، بدترین نتیجه ممکن را به دست آورده‌ایم. تاریخ همیشه یک شانس دوباره را در اختیار ما قرار نمی‌دهد و به دست آوردن فرصت برای یک شروع دوباره کار بسیار دشواری است، اما دولت جدید می‌تواند فکر دیگری برای این مسئله بکند.
در چنین شرایطی، موضوع مهمی وجود دارد که غالبا در گفتمان‌های ما درباره افغانستان به فراموشی سپرده شده است: اینکه افغانستان یک بازیگر به نسبت کوچک در صحنه بازی منطقه‌ای است؛ بازی که بازیگران اصلی آن، هند و پاکستان هستند.
این گزارش در پایان می‌نویسد: اگر ما یک نگاه جامع‌تر به مسائل وسیع‌تر منطقه‌ای داشته باشیم، می‌توانیم منافع و استراتژی خود در افغانستان را به شکل شفاف‌تری ببینیم.

 

آمریکا در کنفرانس مسکو درباره افغانستان شرکت نمی‌کند

آسوشیتدپرس گزارش داد: یک مقام وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه گفت آمریکا در یک کنفرانس چندجانبه صلح درباره افغانستان که ماه آینده میلادی در روسیه برگزار می‌شود شرکت نخواهد کرد.
این مقام درباره علت این امتناع گفت با آمریکا پیش از دریافت این دعوت‌نامه مشورت نشده است و نیز اهداف روسیه از این نشست را نمی‌دانیم. این مقام خواست ناشناس بماند.
با این حال، وی گفت آمریکا مایل است با روسیه همکاری کند تا بحران 16ساله افغانستان پایان یابد و رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا این مساله را در دیداری از روسیه در ماه آوریل مطرح خواهد کرد.
وزارت خارجه آمریکا هیچ موضع علنی درباره این کنفرانس اتخاذ نکرده است.
افغانستان، پاکستان، ایران، هند و چند کشور آسیای مرکزی در میان دعوت شدگان به این کنفرانس هستند.
مقامات افغانستان و آمریکا گفتند از طالبان دعوتی نشده است.

 

افغانستان از خطرناک‌ترین کشورها برای مادران و کودکان است

به گزارش  باشگاه خبرنگاران، سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی اعلام کرد: افغانستان هنوز هم یکی از خطرناک ترین کشورها برای مادران و کودکان از نگاه دسترسی به خدمات بهداشتی است.

سازمان ملل متحد در این گزارش از بدتر شدن وضعیت بشری و در خطر قرارداشتن کودکان در افغانستان هشدار داد.

بر اساس این گزارش، یک سوم جمیعت افغانستان نیاز به کمک‌های بشردوستانه در سال جاری میلادی دارند.

«ینس لارکی» سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد می گوید، وضعیت بشری در افغانستان در حال بدتر شدن است و همکاران ما در افغانستان هشدار از سال پر چالش دیگر می دهند.

وی افزود: ما شاهد آمار زیاد آوارگان داخلی جنگ هستیم که در سال جاری 38 هزار تن آواره داخلی داریم.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن ما انتظار بازگشت خانواده های آسیب پذیر بیشتر را از پاکستان داریم که آنها با سرمایه اندک یا بدون آن بر می‌گردند که واقعاً نیاز به حمایت ما دارند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد اعلام کرد که که 9 میلیون و 300 هزار نفر در افغانستان نیاز به کمک های بشردوستانه در سال جاری میلادی دارند.

سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد  افزود: ما در خواست کمک550 میلیون دلاری را برای سال جاری داریم تا از 5.6 میلیون افراد به شدت آسیب‌ پذیر حمایت کنیم. کمی بیشتر از 15 درصد این درخواست کمک تاکنون دریافت شده است.

آوا نوشت: از سویی هم صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف اعلام کرد که بیشتر از 41 درصد از کودکان افغانستانی زیر 5 سال از رشد باز مانده‌اند که یکی از بالاترین ارقام در جهان است.

«کریستوف فولیراک» سخنگوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد می گوید، در افغانستان 4.5 میلیون نفر در مناطق متاثر از خشونت زندگی می کنند که دسترسی به خدمات بهداشتیی در آن محدود است.

افغانستان هنوز هم یکی از خطرناک‌ترین مکان‌ها در جهان برای کودکان و مادران در دسترسی به بیمارستان است.

در همین حال، سازمان ملل متحد اعلام کرد که 3.5 میلیون کودک هنوز هم دسترسی به مدرسه ندارند که 75 درصد آن را دختران تشکیل می‌دهند.

 

“شور بازار” نگین شهر کابل

ميزان : شور بازار کابل بین گذر سنگ‌تراشی و بالاحصار کابل قرار دارد، بازاری که کابل را با آن نام و نشان می‌شناسند.
اما متاسفانه باید گفت که این بازار دیگر همان بازار قدیمی نیست که روزی «امیر عبدالرحمن» از آن عبور می‌کرد.
این شور بازاری که روزی جایگاه مسجد ملا محمود، کوچه حضرت‌ها، سرسرای پیشاوری‌ها، جایگاه کاکه‌ها و عیاران، هندوگذر و محل «بودباش مولوی غلام محی‌الدین افغان مشروطه‌خواه و معلم مدرسه حبیبیه که به همراه دوستانش در آن نذری می‌پختند، از رونق افتاده است.
جا دارد که یوسف آیینه، که خود از رندان صوفی عشقری بوده است، تحت عنوان عشقری‌نامه این قصیده جالب را بسراید:

عشقری آن شور بازارت چه شد؟
غرفه خالی ز نصوارت چه شد؟
آن دیار عشق و شور و شوق و شعر
آن سرود انداز، گلزارت چه شد؟

شور بازار را برخی به شهر و بازار تفسیر کرده‌اند. شهری که عبارت است از بالاحصار و بازار یعنی محل داد و ستد. اما بعدها به شور بازار تبدیل شد.
می‌گویند این بازار در زمان «امیر شیرعلی خان» ساخته شد. در این بازار هر 2 سرای تجاری به نام‌های سرای تجاری «عزیز» و سرای «صویه» به رونق و شهرت این بازار افزوده بود.
از تاجران آن وقت می‌توان به «شیرجان آرتی»، «فقیر جان»، «آغا عبدالرحمن»، «حاجی شمس‌الدین»، «حاجی عبدالروف»، «حاجی عبدالرحیم»، «عبدالعزیز لندنی»، «حاجی عبدالحمید» و «بایی صوبه» اشاره کرد.
شور بازار، بازار بسیار قدیمی کابل بوده و مسجد علیا که در قدیم به مسجد «اورنگ زیب» شهرت داشت و اورنگ زیب پادشاه مقتدر مغولی هند آن را با مسجد «گدری» واقع در بازار «سراجی» بنا کرده، نیز در همین بازار است.
در قرن گذشته مادر شاه امان الله خان این مسجد را بازسازی کرد و به مسجد علیا یعنی «علیا حضرت» تغییر نام داد.
اما عده‌ای عقیده دارند که نام این بازار به دلیل ازدحام زیاد آن به شور بازار شهرت یافته است.
شوربازار از تخته پل، به بالاحصار (قلعه شاهی سابق) وصل و بواسطه ازدحام و شلوغی جمعیت، این نام را به خود گرفته بود.
تخته پل که «شور بازار» را به «بالاحصار» وصل می کرد، پل شناوری بود که در هنگام ضرورت برداشته می‌شد و «قلعه شاهی» بالاحصار در هنگام خطر در بین خندق پهناور قرار می‌گرفت و دسترسی به آن مشکل بود و این گونه از دستبرد در امان می ماند. ولی اکنون آن بازار تقریبا متروک مانده است و کسی در آنجا زندگی نمی‌کند.
سرای دیگر سرای پیشاوری‌ها بود که «حاجی غلام نبی»، «حاجی غلام نقشبند» و «حاجی غلام حیدر» از مشهورترین تاجران آن بودند.
بعد از این سرا بازار کفش فروشی قرار داشت. کفش‌های زنانه از چرم سبز و بعضاً گلابتون دوزی ساخته می‌شد.
قسمت انتهای این بازار؛ گذر سنگتراشی نام داشت. بطوریکه گویا شور بازار از تخته پل تا سنگتراشی موقعیت داشت.
شور بازار نیز مانند «چهار چته» از ابتدا تا انتهای آن سرپوشیده بود.

 

پرویز مشرف فاش کرد

پشت‌پرده تبعید اجباری نواز شریف به عربستان

پرویز مشرف رئیس‌جمهور پیشین پاکستان در گفت‌وگویی تلفنی ضمن رد ادعاهای نخست‌وزیر پاکستان علیه خود ناگفته‌هایی را از دلیل تبعید نواز شریف به عربستان رسانه‌ای کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از سخنان اخیر نواز شریف که عدم حضور پرویز مشرف در پاکستان را مکافات عمل دانسته بود، پرویز مشرف طی مصاحبه‌ای تلفنی با شبکه «ای‌.آر.وای. نیوز» با مضحک خواندن این ادعا تصریح کرد: زمانی که نواز شریف را به عربستان تبعید کردم وی هیچ وجهه عمومی نداشت و من به‌ اصرار ملک عبدالله پادشاه پیشین آل سعود این کار را انجام دادم.

رئیس جمهور پیشین پاکستان اعلام کرد: همزمان با نواز شریف، بی‌نظیر بوتو نیز در خارج از کشور بود و معاهده ما بر آن بود که نواز شریف به‌مدت 10 سال حق ورود به پاکستان را نخواهد داشت و بی‌نظیر بوتو تا زمان انتخابات اجازه ورود را ندارد اما به‌ محض ورود بی‌‌نظیر بوتو به پاکستان، آل‌سعود از نواز شریف خواست تا به پاکستان برگردد و ما از این اقدام غیرقانونی جلوگیری کردیم.

ژنرال مشرف در بخش دیگری از مصاحبه خود از نواز شریف خواست تا به میزان محبوبیت خود میان مردم نگاهی بیندازد.

او گفت: اگر نواز شریف نگاهی به شبکه‌های اجتماعی بیندازد متوجه خواهد شد که مردم تا چه‌ اندازه از او متنفر هستند.

وی تصریح کرد: سیاست فعلی نیاز به تغییرات اساسی دارد و در صورتی که این اتفاق نیفتد در انتخابات پیش رو باز هم پیروزی از آن احزاب مسلم لیگ شاخه نواز شریف و حزب مردم خواهد بود.

ژنرال مشرف طی کودتایی پس از سلب قدرت نواز شریف به حکومت پاکستان رسید و در بدو دوره ریاست خود نواز شریف را به عربستان تبعید  کرد، پرویز مشرف سپس در انتخابات ریاست جمهوری پاکستان پیروز میدان شد و مدتی بر کرسی قدرت تکیه زد.

اقدامات وسیع علیه گروه‌های تروریستی و عملیات مشهور به «لال مسجد اسلام‌آباد» در زمان وی اتفاق افتاد.

وی مدتی است در کشورهای حوزه خلیج فارس به سر می‌برد.

 

کاهش حملات تروریستی در کشورهای پیمان امنیت جمعی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از «اسپوتنیک»، دبیر کل سابق سازمان پیمان امنیت جمعی در گزارشی تحت عنوان «تهدید تروریسم بین المللی و افراط‌گرایی دینی در کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در مسیر آسیای مرکزی و افغانستان» گفت: در قلمرو کشورهای عضو این سازمان تعداد عملیات‌های تروریستی کاهش یافته است.

«نیکولای باردیوژا» افزود: کاهش عملیاتهای تروریستی در حالی کاهش داشته است که بر خلاف آن کشف تعداد گروههای افراطی در قلمرو این سازمان در سال گذشته افزایش داشته است.

وی ادامه داد: خوشبختانه سطح تعامل ساختارهای امنیتی کشورهای عضو این سازمان در زمینه مبارزه با تروریسم و دیگر تهدیدات مطلوب می‌باشد.

«والری سیمیریک اف» قائم مقام دبیر کل سازمان پیمان امنیت جمعی نیز در ادامه افزود: در سال گذشته میلادی از 16 حمله تروریستی در روسیه و 13 حمله تروریستی در تاجیکستان با کمک نیروهای امنیتی جلوگیری شد.

وی افزود: طی سال گذشته میلادی در 29 کشور مختلف جهان 149 حمله ترویستی انجام گرفته که 43 حمله در ترکیه و 55 آن به افغانستان مربوط است.

سیمیریک اف ادامه داد: تنها 8 حمله تروریستی در محدوده کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی صورت گرفته است.

سازمان پیمان امنیت جمعی در سال 1992 و با مشارکت کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان تشکیل شده است.

این کشورها در سال 2002 تصمیم گرفتند، این سازمان را به یک ائتلاف نظامی تبدیل کنند. بعدها کشورهای گرجستان، آذربایجان و ازبکستان از آن جدا شدند. این سازمان در دوم دسامبر 2004 به عنوان عضو ناظر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پذیرفته شد.

از مهمترین اهداف تشکیل این سازمان، محدود کردن زمینه گسترش ناتو و نفوذ آمریکا در حوزه کشورهای همسایه است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و کاهش توان سیاسی، اقتصادی و نظامی فدراسیون روسیه به منظور متحد نگهداشتن کشورهای عضو اتحاد و بالا بردن ظرفیت‌های نظامی و سیاسی آنها ایجاد شده است.

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

اعلام نهایی نامزدهای ریاست جمهوری فرانسه

رئیس شورای قانون اساسی فرانسه اعلام کرد که 11 کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت خواهند کرد.

به گزارش اسپوتنیک، لوران فابیوس رئیس شورای قانون اساسی فرانسه اسامی نامزدهای انتخاب ریاست جمهوری به شرح ذیل اعلام کرد:
— رئیس حزب برخیز فرانسه “نیکلای دوپونت ایگنان”
— رئیس جبهه ملی “مارین لوپن”
— رهبر جنبش به جلو “امانوئل ماکرون”
— نماینده حزب سوسیالیت “بنوا آمون”
— نامزد حزب چپ گرای افراطی “ناتالی آرتاد”
— رهبر حزب جدید سرمایه داری “فلیپ پوتو”
— بنیانگذار حزب پیشرفت و همبستگی “ژاک شمیناد”
— نماینده پارلمان مرکزی “ژان لاسال”
— نماینده چپ گرا “ژان لوک ملانشون”
— رهبر جمهوری خلق اتحادیه “فرانسوا آسلینو”
— نامزد حزب جمهوری خواه “فرانسوا فیون”

براساس قانون، برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه کاندیداها باید 500 امضاء از نمایندگان مختلف در حمایت از خود دریافت کنند.
به گفته فابیوس، در سال جاری 3/14 هزار امضاء در حمایت از 61 کاندیدا به ثبت رسیده. 27 نفر از آنان بیش از ده ها رای را بدست آوردن، اما تنها 11 نفر از آنها موفق به دریافت بیش از 500 امضاء شدند.
در همین حال فابیوس اشاره کرد،  انتخابات ریاست جمهوری سال 2007 با  12 کاندیدا  و در سال 2012 با 10 کاندیدا برگزار شد.

 

تصویر خانم هیتلر بر روی روزنامۀ ترکیه‌ای 

به دنبال تشدید تنش میان ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، روزنامه “گونش” ترکیه تصویری از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را با لباس نظامیان نازی منتشر کرد و وی را “هیتلر زن” نامید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از بولتون نیوز، روزنامه «گونش» در شماره روز جمعه 17 مارس  خود تصویر مونتاژ شده‌ای از مرکل با اونیفورم نازی‌ها و سبیل هیتلری منتشر کرده و تیتر زده است «هیتلر زن» و در کنار آن با تیتر کوچک‌تری نوشته است: «خاله‌ی زشت».
در روزهای گذشته روابط ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و هلند، به دلیل اجازه ندادن این کشورها به مقامات آنکارا برای تبلیغ تغییرات قانون اساسی ترکیه در کشورهایشان به تیرگی گراییده است. پیش از این بارها مقامات ترکیه، از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، آلمان و هلند را متهم کرده بودند که روش‌های نازی‌ها را به‌کار می‌برند.


کنگره آمریکا، وقوع جنگ هسته ای با روسیه را بسیار واقعی” خواند

نماینده کنگره آمریکا، احتمال جنگ هسته ای با روسیه را بسیاری جدی دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه خبری The Hill در مصاحبه با ست مولتن عضو مجلس نمایندگان از شهر ماساچوست، وقوع یک جنگ هسته ای بین ایالات متحده و روسیه “کاملا واقعی” به نظر می رسد. کاخ سفید  پیشاپیش باید برای پاسخ گویی به این اقدام برنامه ریزی نماید.

به نقل از این عضو کنگره آمریکا، استفاده از سلاح های هسته ای می تواند در هر زمان صورت بگیرد. مولتن در ادامه افزود: “اگر روسیه بخواهد بر علیه متحدان ما در اروپا از بمب اتمی استفاده کند، ما با همان سلاح ها به تجاوزگری ها پاسخ می دهیم”. به نقل از ایشان، ایالات متحده در حال حاضر یک طرح روشن برای “رویارویی هسته ای” ندارد.

این منبع خبری به نقل از مولتن نوشت: “اگر آنها سربازان آمریکایی را مورد هدف قرار دهند؟ به عنوان مثال، سربازان آمریکایی در لهستان، در آن صورت شرایط به سرعت از کنترل خارج می شود، برای این مسائل چه باید کرد؟ این مسئله یک تهدید واقعی است و دولت ترامپ باید به طور جدی در این خصوص تصمیم گیری نماید”.

مولتن همچنین تاکید کرد، سیستم بازدارندگی استراتژیک برمبنای “انهدام قطعی و متقابل”، به احتمال زیاد در اختلافات آینده کارایی نخواهد داشت.


مقایسه سرعت بویینگ 747، جنگنده SR-71 و ماهواره افق‌های نو

روزگاری هواپیماهای مسافربری و جنگنده بالاترین سرعت را در میان اشیاء پرنده در آسمان به خود اختصاص می دانند.

به گزارش اسپوتنیک، در ویدئویی به شدت مورد توجه کاربران روسی شبکه های اجتماعی قرار گرفته است، به مقایسه سرعت 3 جسم پرنده می پردازد. این ویدئو توسط بسیاری از کاربران در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می شود.
در ابتدا می توان مشاهده کرد که بوئینگ 747 با سرعت نسبتا بالا (نزدیک به 900 کیلومتر بر ساعت) می تواند مسافران را در چند ساعت از یک نقطه به نقطه دیگری برساند. سپس با نگاهی به جنگنده پرنده سیاه می توان مشاهده کرد این جسم پرنده به مراتب سرعت بالاتری (حدودا 4300 کیلومتر بر ساعت) از هواپیماهای مسافربری داشته و فواصل را بسیار سریعتر می پیماید. سرانجام در مقایسه این دو هواپیما با فضاپیمای روباتیک ناسا به نام افق های نو می توان شاهد سرعت سرسام آور (حدودا 50 تا 60 هزار کیلومتر بر ساعت) این جسم پرنده بود.

 

چرا باید بعد از بیدار شدن از خواب حتما آب بنوشیم؟ 

نوشیدن آب پس از بیدار شدن از خواب فواید بسیاری برای انسان دارد.

به گزارش اسپوتنیک، نوشیدن آب در صبح و درکل، پس از بیدار شدن یکی از موضوعاتی است که توسط کارشناسان و حتی بسیاری از کاربران توصیه می شود. درصد بالایی از بدن انسان از آب تشکیل شده است و زندگی انسان بدون این مایع حیات به کل زیر سوال می رود.
کاربران بسیاری در شبکه های اجتماعی از خواص آب مطالب مختلف به اشتراک می گذارند و بر این عقیده اند که موثرترين زمان نوشيدن آب برروى بدن دوليوان آب صبح ها بعد از بيدار شدن از خواب می باشد. این کار موجب فعال شدن ارگان هاى بدن مى شود. یک ليوان آب نيم ساعت قبل ازهروعده غذایی می تواند به هضم بهترغذا کمک کند. همچنین يک ليوان آب قبل ازدوش گرفتن باعث پايين ماندن فشارخون درحين دوش گرفتن مى شود. کاربر دیگری نیز بر این عقیده است که يک ليوان آب قبل ازخواب مانع ازحمله ى قلبى مى شود.

کمبود آب همچنین یکی عامل های اصلی سردرد در انسان هاست. گفته می شود که احسان وقتی تنها 1 درصد از آب بدنش را از دست می دهد، دچار تشنگی می شود. نوشیدن آب پس از بیداری به بالانس مایعات در بدن کمک اساسی می کند.

بدین ترتیب بر اساس تجربه و تحقیقات، نوشیدن آب در صبح و پس از بیدار شدن به خاطر افزایش جریان خون به سلامت و درخشندگی پوست کمک می کند، به دلیل افزارش متابولیسم بدن به تقویت سیستم گوارشی کمک می کند، با دفع سموم از بدن به بهبود سلامت و نشاط بدن کمک می کند، با کنترل غلظت اسیدی معده جلوی سوءهاضمه را میگیرد، با رقیق کردن اسید سازنده سنگ کلیه از سنگ کلیه جلوگیری می کند و همچنین به خاطر کاهش وضعیت گرسنگی به لاغر شدن و داشتن اندامی زیباتر کمک می کند.

 

رئیس جمهور لوهانسک خواهان برگزاری رفراندوم الحاق دونباس به روسیه است

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایگور پلوتنینسکی رهبر “جمهوری خودمختار لوهانسک”، وی خواهان برگزاری رفراندوم الحاق دونباس به روسیه است.

پلوتنینسکی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص الحاق لوهانسک به روسیه همانند شبه جزیره کریم گفت: “ما نه تنها پیشنهاد برگزاری این رفراندوم را می دهیم، بلکه این رفراندوم حتما باید برگزار گردد. ما به موقع این رفراندوم را برگزار خواهیم نمود. در ابتدا ما نیز خواستار این بودیم تا راه کریمه را دنبال کنیم و با همه پرسی جزء  فدراسیون روسیه شویم. اما اوضاع به گونه ای دیگر رقم خورد. اما مسئله رفراندوم همچنان پابرجا است”

به گفته ایشان: “چنانچه این همه پرسی در دونباس برگزار گردد، نتیجه آن همانند نتیجه رفراندوم کریمه خواهد بود”.

 

 

………………………………………………………………………………………………………..

لاوروفمسکو نگران جاه سازی گروه ترورستی داعش در شمال افغانستان است

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، تهدید اصلی برای امنیت در آسیای مرکزی را از سوی افغانستان می داند. مسکو به خصوص در مورد تلاش گروه تروریستی ممنوعه در روسیه که میخواهد مواضع خود را در شمال افغانستان تحکیم بخشد، نگران است.

لاوروف در مصاحبه با مجله ” امور بین الملل گفت تهدید اصلی برای امنیت در آسیای مرکزی از افغانستان نشات میگیرد. وی به خصوص در مورد تلاش داعش برای به دست آوردن جای پایی در شمال جمهوری اسلامی افغانستان یاد اوری کرد و اضافه نمود که این گروه صفوف خود را توسط شبه نظامیان، از دیگر گروه های تروریستی پر می نماید.
در ماه اگست سال گذشته در بیشکک در برابر سفارت چین یک حمله تروریستی با استفاده از افراد انتحاری گروه “داعش” صورت گرفته بود.

 

دروغی که پای نتانیاهو و همسرش را به محکمه کشاند

بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل در محکمه ی در تل آویو گفت: همسرش او را از اسکورت بیرون نکرده است.

به گزارش ” العالم”، نتانیاهو و همسرش علیه یگال سارنا خبرنگار روزنامه یدیعوت آحرنوت چاپ اسراییل اقامه دعوی کردند. سارنا در سال 2016 در صفحه خود در فیسبوک مدعی شده بود که اختلاف میان نتانیاهو و همسرش، باعث شد نتانیاهو اسکورت را در جاده تل آویو نگه دارد و در حالی که فریاد می زد، از موتر پایین شو.
اما نتانیاهو این اتهام را نادرست، بسیار مسخره و مضحک دانست. او و همسرش خواستار پرداخت 280 هزار شیکل معادل 71 هزار و 800 یورو جریمه از سوی سارنا شده اند.
نتانیاهو که روز گذشته برای ارائۀ شکایت خود با همسرش به محکمه رفته بود، هنگام ورود به سالن محکمه به خبرنگاران گفت: «یک دروغ بی ارزش مرا به اینجا کشانده است».
با وجود این، سارنا که مورد بازجویی محکمه قرار گرفت، تأکید کرد اکنون بیش از گذشته تأکید می کند که سخنش دربارۀ وقوع این حادثه راست بوده است. او افزود شاهدان و منابعش از حضور در محکمه خودداری می کنند و او نمی تواند آنان را برای آمدن به محکمه مجبور کند.
قرار است جلسۀ بعدی 18 می آینده برگزار خواهد شد.

 

جنبش دفاع از قانونماده‌ی ششم قانون ثبت احوال نفوس را تغییر ندهید

جنبش دفاع از قانون با انتقاد از تأخیر در توزیع تذکره‌های الکترونیک می‌گوید که حلقاتی قانون ثبت احوال نفوس را به گروگان گرفته‌اند و تأخیر در توزیع این تذکره‌ها یک توطئه است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل ازاطلاعات روز، شماری از شهروندان کشور امروز در کابل در همایش که حرکت‌شان را «جنبش دفاع از قانون» نام‌گذاری کرده‌اند می‌گویند که برای جلوگیری از «یکه‌تازی و استفاده‌ی نامشروع از قدرت» حرکتی دادخواهانه‌یی را به راه انداخته است و هدف‌شان ممانعت از دستبرد قانون از سوی حلقات خاص شریک در قدرت است.
این جنبش در پایان همایش خود روز گذشته، با صدور قطع‌نامه‌یی گفت که «حلقاتی» با «نقض صریح قانون نافذ شده با تحمیل هویت قومی به همه شهروندان، راه را برای جدایی اقوام و ایجاد فضای نفرت و کینه فراهم ساخته و در درازمدت زمینه‌های عملی تجزیه‌ی کشور را مساعد می‌سازد.»
در قطع‌نامه‌ی این جنبش آمده است: «جنبش دفاع از قانون گروگان‌گیری قانون ثبت احوال نفوس و تأخیر در توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی را توطئه حلقات تمامیت خواه دانسته و آن را خیانت به حقوق اساسی همه شهروندان می‌داند.»
این جنبش می‌گوید «از آن‌جایی که واژه‌ی —افغان- نام تاریخی قوم معزز پشتون است، درج آن به‌عنوان هویت ملی نمی‌تواند معرف هویت سایر اقوام ساکن در کشور باشد.»
این جنبش تعدیل ماده‌ی ششم قانون ثبت و احوال نفوس که اخیراً از پس از تعدیل از سوی رییس‌جمهور توشیح شد را «غیرقانونی و غیرضروری» خوانده و می‌گوید که این تعدیل در راستای «تحمیل خواسته‌های حلقات برتری طلب و تمامیت خواه» است که هدف آن به گفته‌ی این جنبش، «ایجاد تفرقه و تحمیل یک هویت قومی برای سایرین» است.
این جنبش همچنان با ذکر نام اقوام در تذکره‌های الکترونیک مخالف کرده و می‌گوید که «در شرایطی که اوضاع مملکت به طرف تضادهای قومی به پیش می‌رود، چنین تصمیم غیرعقلانی و زمینه‌های نسل کشی را در بسا نقاط کشور فراهم می‌سازد.»
در این قطع‌نامه از نمایندگان پارلمان خواسته شده که با رد فرمان تقنینی رییس‌جمهور از قانون تصویب کرده‌ی خود پاسداری کند.
توزیع تذکره‌های الکترونیکی و ذکر یا عدم ذکر نام اقوام و یا تنها ذکر کلمه‌ی افغان به‌جای ملیت تمام شهروندان کشور در سال‌های اخیر، جنجال‌های را خلق کرده است.
رییس‌جمهور غنی به تاریخ ۱۲ همین ماه، طرح تعدیل قانون ثبت احوال نفوس را توشیح کرد که براساس تعدیل ماده‌ی ششم قانون ثبت احوال نفوس علاوه بر مشخصات فردی، ملیت (افغان)، قومیت و دین افراد نیز در صفحه‌ی نخست تذکره‌های الکترونیکی ذکر خواهد شد.
متن کامل قطع نامه همایش جنبش دفاع از قانون
كابل ٢٤/١٢/٩٥
=========
جنبش دفاع ازقانون برای جلوگیری از یکه تازی واستفادۀ نا مشروع از قدرت حرکتی دادخواهانه ای را به راه انداخته است که مانع دستبرد قانون از سوی حلقات خاص شریک درقدرت شود. این جنبش روابط گسترده ی را با جریان های سیاسی وحرکت های اجتماعی ایجاد کرده تا با اقدامات مشترک جلو خودسری های حلقات غیر مسوول را بگیرد. حلقاتی که با نقض صریح قانون نافذ شده با تحمیل هویت قومی به همه شهروندان، راه را برای جدایی اقوام وایجاد فضای نفرت وکینه فراهم ساخته و در درازمدت زمینه های عملی تجزیۀ کشور مساعد میسازد.
جنبش دفاع از قانون با تاکید به اصل شهروندی وگذار به سوی برابری وهم پذیری درکشور، موارد زیر را پیش کش می نماید:
1- جنبش دفاع ازقانون گروگان گیری قانون ثبت احوال نفوس وتأخیردرتوزیع شناسنامه های الکترونیکی را توطئه حلقات تمامیت خواه دانسته و آن را خیانت به حقوق اساسی همه شهروندان می داند.
2- از آنجایی که واژۀ —افغان- نام تاریخی قوم معزز پشتون است، درج آن به عنوان هویت ملی نمیتواند معرف هویت سایر اقوام ساکن در کشور باشد.
3- ما تعدیل غیرقانونی وغیر ضروری ماده ششم قانون ثبت احوال نفوس را در راستای تحمیل خواسته های حلقات برتری طلب وتمامیت خواه دانسته وآن را درجهت ایجاد تفرقه وتحمیل یک هویت قومی برای سایرین میدانیم.
4- از نماینده گان مردم درشورای ملی تقاضا داریم که با رد این فرمان فراقانونی، از قانون تصویب کردۀ خود پاسداری نموده تا دست ردی باشد به فرهنگ دورزدن قانون و استفاده نامشروع از قدرت.
5- ذکر نام اقوام درشناسنامه های برقی خلاف عرف جهانی بوده ودر شرایطی که اوضاع مملکت به طرف تضاد های قومی به پیش می رود، چنین تصمیم غیرعقلانی، زمینه های نسل کشی را در بسا نقاط کشور فراهم می سازد.
6- درشرایط که تروریزم جنگ را به خانه های شهروندان کشانیده وایجاب میکند که دولت وحدت ملی در راستای همدیگر پذیری و اعتماد بین مردم گام بردارد و مردم را علیه طالبان تروریست بسیج کند، برخلاف دست به اقدامات تفرقه آمیز وقومی سازی قدرت میزند که چنین اقداماتی خلاف اراده وخواست جمعی شهروندان بوده وکشور را به سراشیبی ازهم پاشی می کشاند.
درپایان جنبش دفاع از قانون ازگروه های روشنفکری، فعالان مدنی وتمام شهروندان کشور میخواهد تا با این جنبش دست همکاری دراز کرده ومانع توطیه های حلقات تمامیت خواه وهویت ستیز شده ودر راستای تأمین عدالت درکشور بسیج شوند.
و من اللهِ توفيق
جنبش دفاع از قانون

 


کشتی موجودات فرازمینی بر سطح ماه 

یوفو شناسان موفق به شناسایی کشتی موجودات فضائی بر روی سطح کره ماه گردیدند.

به گزارش اسپوتنیک، یوفو شناسان (گروهی از محققان که بر موضوعات فضایی، موجودات فضائی، بشقاب پرنده ها و… تحقیق می نمایند) با بررسی عکس های منتشر شده از ناسا، به وجود موجودات فرا زمینی بر روی کره ماه اطمینان پیدا کردند.

به عقیده یوفوشناسان، آنها موجودات فضایی را یافته اند. بر اساس نظریات این محققان، کارکنان ناسا از روی عمد این اطلاعات را منتشر نمی نمایند. ناسا سالها بر روی کره ماه تحقیق نموده، اما هیچ گاه از وجود حیات در این کره خبری منتشر ننموده است.

یوفوشناسان با مطالعه عکس های ناسا، موفق به کشف شیء عجیبی گردیدند که در تمام عکس ها حضور داشته و حرکت نموده است.

به نقل از این محققان، این شیء عجیب در عکس ها شبیه به موجودات فضایی می باشد. این داشمندان در حال حاضر مطالعه خود را بر عکس های ماهواره ای انجام می دهند.

به عقیده برخی دیگر، شیء مورد نظر که یوفوشناسان آن را موجودات فرازمینی می نامند، در واقع یادآور ک سنگ فرش بزرگ است. این شیء با سایه ای که به وجود می آورد و از روی ظاهر شبیه “بشقاب پرنده” دیده می شود.

 

ناساعواقب سکس در فضا چیست!

ناسا در گزارشی، موضوع روابط جنسی در فضا را بررسی نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ناسا، به عقیده بسیاری از دانشمندان، انسان در طی چند دهه آینده قادر به زندگی بر سطح سیاره مریخ می گردد. در حال حاضر دغدغه بسیاری در این خلاصه می شود: آیا آنها می توانند در سفینه فضایی بر سیاره سرخ  رابطه جنسی داشته باشند!

به گزارش  Raw Story به نقل از کارشناسان ناسا، فضانوردان در رابطه جنسی در فضا با مشکلاتی رو به رو خواهند شد. به گفته این دانشمندان، با قرار گرفتن در حالت بی وزنی، قانون بازگشت در حالت گرانش صفر عمل خواهد نمود. در عمل، دو فرد به هنگام فعالیت جنسی با یکدیگر تماس پیدا نمی کنند و جدا از یکدیگر پرواز می کنند، زیرا بدن آنها حرکات رفت و برگشت را در جهات مختلف انجام می دهد.

به نقل از دانشمندان ناسا: “نکته قابل تأمل این است که انزال در شرایط بی وزنی با سرعت 18 کیلومتر در ساعت رخ خواهد داد”.

علاوه بر این، احتمال بارداری از نوع سالم در فضا تقریبا غیر ممکن است. زیرا تابش های کیهانی برای اسپرم بسیار مضر است. بدین ترتیب اگر بارداری در سفینه فضایی انجام گردد، به احتمال زیاد جنین خواهد مرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تارنمای بی بی سی فارسی خبر داد که دولت ژاپن بیشتر از 100 پارچه آثار باستانی دوره های  آشوکا از سکاهای ایرانی تبار وابسته به کیش بودایی ــ  وازدوره های اشکانیها وکوشانی ها اجداد تاجیکان را به کشور مان برگرداند . بناً این صد ها آثاردیگری  میراث تاریخی فرهنگ گندهارا

بی‌بی‌سی (به انگلیسی: British Broadcasting Corporation) بصورت مخفف BBC به معنی ابرشرکت رسانه‌ای بریتانیا، یکسرویس پخش همگانی ‏(en)‏ عمومی بریتانیایی است.

ژاپن بیش از صد قطعه آثار باستانی افغانستان را برگرداند

  • Formularbeginn

Formularende

این آثار بیشتر مربوط به دوره بودایی است. عکسها از عالیه رجایی

بیش از صد قطعه اثر باستانی افغانستان که به ژاپن قاچاق شده بود، به کابل بازگردانده شد. این آثار در سال‌های جنگ داخلی از افغانستان به ژاپن قاچاق شده بود. دولت افغانستان از این اقدام ژاپن قدردانی کرده ‌است.

نماینده سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو در افغانستان گفته که این پیام روشن به کشورهای می فرستد که آثار تاریخی افغانستان در آنجا نگهداری می شود.

آثار قاچاق شده شامل برجسته کاری‌های حیرت‌انگیز بودایی روی سنگ‌های حوزه کاپیسا، سرهای مجسمه‌های بودا و بودیستوا از حوزه ننگرهار، نقاشی‌های دیواری با مضامین بودایی از مغاره‌های بامیان است.

اکنون ژاپن ۱۰۲ اثر ارزشمند تاریخی افغانستان را دوباره به موزه ملی افغانستان تحویل داده است.

پیش از بازگشت این آثار به افغانستان آنها در شهرهای توکیو و کیوشوی ژاپن برای معرفی افغانستان به نمایش گذاشته شده بود.

برخی دیگر از این آثار از شیشه ‌و عاج ساخته شده که از منطقه باستانی بگرام در شمال کابل کشف شده است.

دو سکه از خزانه منطقه/کول چمن حضوری و یک اثر مهم دیگر از ساحه باستانی آی خانم در شمال افغانستان هستند.

این آثار به صورت شگفت‌انگیزی از سوی دکتور ایکوهیرویاما، رئیس سابق دانشگاه توکیو که دیگر زنده نیست، جمع‌آوری و نگهداری شده است.

دولت افغانستان به پاس خدمات آقای ایکو مدال دولتی سید جمال‌الدین افغان را به خانواده او اعطا کرد.

پیش از این هم، آثار باستانی قاچاق شده افغانستان از آمریکا، بریتانیا، ناروی/نروژ، دانمارک، ایران، سویس و برخی از کشورهای دیگر به موزه ملی بازگردانده شد. اما هنوز هم صدها اثر ارزشمند که از موزه و سایر مناطق باستانی افغانستان غارت شده، ناپدید ‌است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

سی کشته و پنجاه زخمی در حمله تروریستی امروز در کابل

اسپوتنیک، کابل: مقام‌های وزارت دفاع می‌گویند که در حمله تروریستی امروز بالای شفاخانه سردارمحمد داوودخان در کابل، سی تن به شمول شماری از داکتران و بیماران کشته و پنجاه تن دیگر زخمی شده‌اند.

جنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع می‌‌گوید: «متاسفانه در این حمله و درگیری تا فعلا اضافه از 30 تن داکتران، مریضان و کارمندان ملکی شفاخان شهید و حدود 50 تن دیگر زخم برداشته‌اند.»

او می‌گوید که حوالی ساعت نه صبح امروز ابتدا یک مهاجم انتحارکننده مواد منفجره همرای خود را در دروازه جنوبی شفاخانه سردارمحمد داوودخان انفجار داده و بدنبال آن سه مهاجم دیگر وارد شفاخانه شدند. دولت وزیری می‌گوید که مهاجمان لباس کارمندان صحی را برتن داشتند. وی گفت: «یک تن مهاجم مواد همرای خویش را در دروازه جنوبی شفاخانه شهید سردار محمد داود خان منفجر نموده و سه تن دیگر آنها با استفاده از لباس کارکنان صحی خود را به منزل دوم و سوم رسانیده بودند که به مجرد  منفجر نمودن مواد انفجاری توسط مهاجم اولی این‌ها هم به تیر اندازی شروع نموده، در گیری میان نیروهای اردوی ملی و مهاجمان آغاز شد.» وی همچنین افزود: «نیروهای خاص کماندوی اردوی ملی خود را به محل واقعه رسانده و قطعات خاص از طریق هوا دیسانت گردیدند، عملیات بعد از تخلیه شفاخانه از مریضان و پرسونل ادامه یافت و با از بین بردن  هرسه نفر تروریست ساعت 3:30  عملیات ختم گردید.»

سخنگوی وزارت دفاع تاکید کرد که علت طول کشیدن درگیری‌ها حفاظت از جان بیماران و کارمندان شفاخانه بود.

واکنش‌ها

در همین‌حال،‌ اشرف‌غنی رییس جمهور افغانستان، در واکنش به این حمله تروریستی می‌گویدکه از نگاه قوانین بین‌المللی بشردوستانه شفاخانه‌ها و دیگر مراکز صحی از حملات مصوون می‌باشند، اما حمله امروزی نشان داد که تروریستان به هیچ اصول و قوانینی پابند نیستند.

آقای غنی این حمله را ضدبشری توصیف کرده می‌گوید: «عملکرد و جنایات گروه‌های تروریستی نشان می‌دهد که آنها جز کشتار مردم و ایجاد وحشت هیچ هدف دیگری را دنبال نمی‌کنند.»

رییس جمهور غنی می‌گوید که تروریستان در حمله بالای شفاخانه سردار محمد داوود خان که در آن داکتر مصروف تداوی بیماران و زخمیان بودند، با کشتن و زخمی کردن غیرنظامیان تلاش کردند تا فضای خدمات صحی را مختل سازند. او گفت: «تروریستان با این گونه اعمال وحشیانه، نمی‌توانند که اراده‌ شوم شان را بالای مردم ما تحمیل نمایند.»

عبدالله عبدالله رییس اجراییه نیز در واکنش به حمله تروریستی امروزی در قلب شهر کابل، گفته است که با وحدت و همدلی به تروریستان پاسخ داده شود.

آقای عبدالله پس از پایان یافتن درگیری‌ها به شفاخانه رفته و از سربازان و قطعات ویژه نیروهای امنیتی که در سرکوب این حمله تلاش کردند، ابراز قدردانی کرد. وی گفت: «امروز تروریستانِ طالب با حمله به شفاخانه چهارصد بستر شماری از بیماران و داکتران این شفاخانه را به شهادت رسانیده و زخمی ساختند.»

عبدالله عبدالله در جریان بازدید خود به مسوولان وزارت صحت دستور داده تا در بازسازی و احیای دوباره شفاخانه اقدام فوری کنند. 
 وزارت امور داخله نیز از حمله تروریستی امروزی به عنوان یک جنایت ضدبشری و نابخشودنی یاد کرده می‌گوید که این حمله اوج ذلت، فرومایه‌گی،‌ وحشت و دهشت آنان را نشان می‌دهد. وزارت امور داخله در بیانیه‌ای گفته است: «حمله تروریستان به شفاخانه سردارمحمد داوودخان که در آنجا زخمیان نیروهای اردوی ملی تحت مداوا قرار دارند، مبین این واقعیت است که نیروهای امنیتی افغانستان، ضربات سختی را بر تروریستان در میدان‌های نبرد وارد کرده‌اند.»
وزارت امور داخله می‌افزاید که در حمله چهار مهاجم نقش داشتند و توسط نیروهای قطعات خاص از پا درآمدند.

هم‌چنین عدیلا خدر سرپرست بخش هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان نیز، این حمله را شدیدا محکوم کرده و از تمام طرف‌های درگیر جنگ خواسته تا به مراکز مصوونیت مراکز صحی و بیماران را حفظ کنند.

هرچند مقام‌‌های دولت افغانستان حمله تروریستی بالای شفاخانه سردارمحمد داوود خان را به گروه طالبان نسبت داده، اما گروه تروریستی داعش رسما مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است.

شفاخانه سرداردمحمد داوودخان، از بزرگ‌ترین شفاخانه‌های افغانستان است. این شفاخانه که در منطقه شدیدا حفاظت شده‌ی وزیر محمداکبرخان موقعیت دارد، در آن اکثرا زخمیان و بیماران مربوط به نیروهای اردوی ملی تحت تداوی قرار می‌گیرند. در نزدیکی این شفاخانه وزارت صحت عامه،‌ سفارت ایالات متحده امریکا، شفاخانه کودکان اندراگاندی و برخی از ادارات مهم دیگر موقعیت دارند.

 

ارتش امریکا استقرارراکت های کروز روسیه را در مرز اروپا رسما تایید کرد

جنرال پل سلوا معاون فرمانده ستاد مشترک امریکا با تایید از جابجایی راکت های کروز روسیه این را خلاف پیمان کنترل تسلیحات نامید.

به گزارش اسپوتنیک، جنرال پل سلوا معاون فرمانده ستاد مشترک امریکا برای نخستین بار به طور رسمی جابجایی راکت های کروز روسیه را تایید کرد.

سلوا بر این باور است، که مسکو این کار را به منظور تهدید ناتو انجام داده است.

پیش از این تنها رسانه ها از جابجایی راکت های کروز روسیه در مرز اروپا گزارش داده بودند.

 

عقب نشینی ترکیه در سوریه

گیر و دار تحویل و تحول حکومت در ایالات متحده فرصتی را برای ترکیه بوجود آورد تا به سمت اجرای طرح دیرینه خود مبنی بر اشغال بخشی از سوریه پیش برود اما در نهایت این طرح همانند طرح های قبلی نه فقط ناکام ماند بلکه منجر به پیچیده تر شدن جنگ در سوریه نیز شده.

ترک ها حد اکثر سه ماه فرصت داشتند که طرح خود را عملی کنند اما بیش از سه ماه طول کشید فقط شهر الباب را تصرف کنند و آن هم نه با اقتدار نظامی بلکه طی مذاکراتی که با داعشی ها جهت عقب نشینی از شهر الباب انجام دادند.
آنها امیدوار بودند پس از الباب به سرعت به سمت منبج و باقیمانده مناطق مد نظر خود حرکت کنند و اردوغان به صراحت از این تصمیم سخن به میان آورد اما ناکامی و تاخیر در اجرای نقشه ها منجر به آن شد که دیگر طرفهای درگیر بتوانند به ترک ها پاتک بزنند.
ایالات متحده تصمیم ندارد نیروهای خود را مستقیم وارد جنگ سوریه کند و طی چند سال اخیر سرمایه گذاری وسیعی روی کرد ها انجام داده تا به عنوان نیروی زمینی از آنها استفاده کند و می داند که بدون نیروی زمینی محال است پیشرفتی در عملیات مد نظرش انجام شود و از سوی دیگر حتی در صورت پیروزی بر علیه داعش هیچ جایگاهی در معادلات نخواهد داشت. از سوی دیگر رفتار های دم دمی و پیش بینی نشده ترک ها آمریکایی ها را به ستوه آورده و لذا ظاهرا تصمیم گرفته اند از کردها حمایت کند و در مقابل همپیمان استراتژیک خود در منطقه ، یعنی ترکیه بایستند.

آمریکایی ها برای نمایش این تصمیم و عزم خود رسما نیروهای خود را در خط مقدم میان ترک ها و کردها قرار دادند و پرچم ایالات متحده را علم کردند تا خط قرمزی برای ترک ها در سوریه ترسیم کنند.
با این اقدام آمریکایی ها نه فقط رودر روی ترکیه قرار گرفتند بلکه حتی در واقع ترک ها را تهدید کردند اگر بخواهند یک قدم دیگر بردارند با آمریکا طرف خواهند بود.
از سوی دیگر ارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه و همچنین نیروهای مورد حمایت ایران بقیه خطوط را تصرف کرد و رو در روی نیروهای وابسته به ترکیه قرار گرفت.
برخی دیپلمات ها مدعی هستند که طرح ایجاد خط قرمز برای ترکیه در سوریه یک نقشه ایرانی بود و دلیل عصبانیت ترک ها از ایرانی ها در هفته های اخیر هم این بود که ایرانی ها همه نقشه های آنها در سوریه و عراق را برهم می زنند، این دیپلمات ها مدعی هستند که بر عکس ترک ها که همیشه تصمیمات خود را با سر و صدا وهیاهوی زیاد انجام می دهند ایرانی ها پشت پرده عمل می کنند و نقشه های خود را بی سر و صدا روی زمین به اجرا در می آورند و فقط نتیجه برایشان مهم است.
اگر هم به اقدامات ایران در سوریه و عراق نگاه کنیم متوجه می شویم که این دیپلمات ها بیراه هم نمی گویند.

ایرانی ها در سوریه با روسیه همکاری می کنند تا از دولت همپیمانشان حمایت کنند و در عراق هم همه اذعان دارند که حتی اگر هم توافقی روی کاغذ وجود نداشته باشد ولی اگر همپیمانان ایران روی زمین نباشند امکان ندارد عملیات موصل و یا عملیات دیگری در عراق موفق شود و عملا ایرانی ها در عراق هم بی سر و صدا با ایالات متحده همکاری می کنند تا از دولت مورد حمایت خود حمایت کنند یا به قول برخی ایالات متحده خواسته یا نا خواسته پشتیبان همپیمانان ایران در عراق شده.
علیرغم همه تلاش های ترکیه و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس که همپیمانان ایالات متحده به حساب می آیند اما اینان هیچکدام نتوانسته اند همانند ایران در سوریه و عراق شطرنج بازی کنند.
حتی کرد های سوریه که در حال حاضر همپیمان ایالات متحده به حساب می آیند به ایران نزدیک تر هستند تا به ایالات متحده.
شرایط در سوریه امروزه به گونه ای است که نه فقط مسیر ترک ها برای ادامه عملیاتشان در سوریه متوقف شده بلکه نیروهای همپیمانشان در یک مثلث محاصره شده اند که هر آن ممکن است به نابودی کشیده شوند.
به این دلیل ترکیه مجبور شده از برنامه های خود عقب نشینی کند و تلاش کند با ایالات متحده و روسیه به توافقاتی دست یابد تا همین امتیاز هایی را که کسب کرده بتواند بگونه ای خرج کند.

 

جزئیات برخورد سپاه ایران با شناور آمریکایی در تنگه هرمز

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ، جزئیات برخورد اخیر خود با شناور آمریکایی در تنگه هرمز را منتشر کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، در پی انتشار خبر نادرستی از قول یک مقام امریکایی پیرامون ناو “usns invincible” ، ناوسالار سوم پاسدار مهدی هاشمی فرمانده ناو تیپ رزمی 112 اطلاع داد: به دنبال حضور نامشروع شناورهای مربوط به قدرت‌های فرامنطقه‌ای در خلیج فارس و تنگه هرمز، در مورخ 14/12/95 از ساعت 10/20 تا 11 صبح ، یک فروند ناو امریکایی از ناوگروه امریکایی و انگلیسی که در حال عبور از ترافیک زون تنگه هرمز بود از مسیر بین المللی خارج و به سمت شناورهای حاضر نیروی دریایی سپاه در منطقه تغییر مسیر داد و در اقدامی غیرحرفه ای و حرکت توأم با اخطار تا مسافت 550 متری نزدیک شناورهای ما شد.
وی بیان داشت: حضور شناورهای امریکایی و انگلیسی در خلیج فارس و تنگه هرمز که همراه با ترس و وحشت است، امنیت این منطقه راهبردی که تأمین کننده بخش اعظم انرژی جهان است را به مخاطره انداخته است و اقدامات غیر حرفه ای آنها تشنج و ناامنی را دامن زده و می تواند تبعات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.
فرمانده ناوتیپ ذوالفقار خاطر نشان کرد: “تا هنگامی که ناوهای امریکایی و انگلیسی قوانین تردد در آبراه های بین المللی را به صورت حرفه ای و دقیق رعایت نکنند، ارتکاب اینگونه اقدامات از سوی آنها ادامه خواهد داشت و افزود: خروج شناورهای قدرت‌های فرامنطقه ای به ویژه امریکایی ها و انگلیسی ها که ده‌ها سال است با حضور نامشروع خود منشأ ناامنی در خلیج فارس شده اند؛ تنها نسخه امنیت و آرامش پایدار در این منطقه حساس است.
وی خاطر نشان کرد: شواهد گویای آن است که آنها علاقه مند هستند منطقه در وضعیت خطرناک قرار داشته باشد و دروغگویی اخیر مقام امریکایی و تصویرسازی غیرواقعی او از اتفاق اخیر با تاکتیک فرافکنی و فرار رو به جلو مؤید همین موضوع است.
ناوسالار هاشمی در پایان گفت: مستندات مربوط به اقدام غیرحرفه ای چند روز گذشته امریکایی ها از یک سو بیانگر اهداف شوم، نامشروع و تحریک کننده آنان بوده و از سوی دیگر نشان می دهد برغم شعارهای فریبنده آنها نه تنها علاقه ای به ثبات و امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز ندارند، بلکه در صدد ایجاد تنش و بحران در این منطقه ی حیاتی و راهبردی هستند.

 

میانجی‌گری چین میان ایران و عربستان

وزیر امور خارجه چین با تاکید بر دوستی پکن با ایران و عربستان، برای میانجی‌گری کشورش بین تهران و ریاض اعلام آمادگی کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وزیر امور خارجه چین، روز چهارشنبه اعلام کرد پکن امیدوار است ایران و عربستان بتوانند از طریق گفتگو و مذاکره مشکلات و اختلاف‌نظرهای خود را حل کنند. وی همچنین اظهار کرد ایران و عربستان هر دو از دوستان نزدیک چین هستند.
وانگ یی اظهار کرد: «ما امیدواریم عربستان سعودی و ایران از طریق رایزنی های دوستانه و متوازن بتوانند مشکلات خود را حل کنند.» وی افزود: «چین دوست ایران و عربستان است و اگر نیاز باشد پکن حاضر است نقش میانجی را در این میان ایفا کند.»
به نقل از رویترز، چین علیرغم اینکه تا حد زیادی متکی به نفت خاورمیانه است، به طور سنتی نقش کمرنگی در تحولات و منازعات این منطقه ایفا می کند. با این وجود، پکن طی یک سال گذشته تلاش های زیادی برای خاتمه دادن به جنگ سوریه انجام داده است. از سوی دیگر، ریاض با حمایت از تروریست ها در سوریه سعی دارد به آتش جنگ در این کشور دامن بزند.
وانگ یی همچنین از سفر قریب الوقوع پادشاه عربستان به چین خبر داد؛ اما تاریخ دقیقی را برای این سفر ذکر نکرد. با این حال منابع آگاه اعلام کردند پس از اتمام جلسه سالانه پارلمان چین در چهارشنبه آتی، ملک سلمان به پکن سفر خواهد کرد.

 

پایان اروپا در صورت پیروزی لوپن در فرانسه

کمیساریای اروپا اعلام کرد، در صورت پیرزی مارین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به معنای پایان اروپا به معنای امروزی آن است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از لنتا، پیر موسکوویکی کمیساریای اروپا گفت، اگر فرانسه با توجه به وعده های انتخاباتی لوپن از اتحادیه اروپا خارج شود، اروپای امروزی از بین خواهد رفت.
وی افزود، کیسیون اروپا برای چنین برنامه ای حتی آماده نمی شود. او همچنین اضافه کرد، من امیدوارم که او پیروز انتخابات نشود و این نشان می دهد که مردم به سخنان وی باور ندارند.
موسکوویکی گفت: من سال هاست که در زمینه های سیاسی فعالیت می کنم و تجربه به من می گوید که نیازی به طراحی برنامه دومی نیست. طرح برنامه دوم، بدان معنا است که شما به طرح اولیه خود دیگر باوری ندارید.
انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در آوریل- مه 2017 برگزار خواهد شد.

 

آمریکا استقرار سامانه دفاع موشکی آمریکایی تاد را درکره جنوبی آغاز کرد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزای یونهاپ سیستم تاد به پایگاه نظامی در اوسان ارسال شد.

پیشتر کاخ سفید اعلام کرده بود که آمریکا اقدامات تلافی جویانه در ارتباط با پرتاب های موشکی کره شمالی انجام خواهد داد و استفرار سیستم های دفاع موشکی در کره جنوبی را نیز شامل می شو


کارشناسانآزمایش پردهء بکارت غیرقانونی است

آگاهان حقوق زنان و داکتران می‌گویند که آزمایش بکارت اساس علمی ندارد و از لحاظ قانونی اجرای این آزمایش بر دخترانی که به علت خشونت‌های خانوادگی و گریز از ازدواج اجباری از خانه فرار می‌کنند، درست نیست.

اسپوتنیک به نقل از روزنتمه 8 صبح گزارش میدهد، این منابع می‌گویند که برخی از دختران حتا در خانه‌های امن از این آزمایش مصونیت ندارند و وزارت زنان نیز مانع این آزمایش‌ها نمی‌شود.
اشرف بختیاری رییس خدمات علوم عدلی گفت: «وقتی یک دختر تن به ازدواج اجباری نمی‌دهد، فرار می‌کند به خاطر این که به خانه‌های امن پناه بَرَد، خانه‌های امن او را به معاینه‌ی طب عدلی می‌فرستند.»
هم‌چنان ثریا صبحرنگ کمیشنر کمیسیون حقوق بشر گفت: «این معاینه هیچ اساس علمی ندارد و ثابت نمی‌تواند که مقاربت تجاوز بوده یا فعل زنا از دخول آله‌ی تناسلی مرد بوده یا جسم اجنبی، وقتی این را داکتر طب عدلی تشخیص داده نمی‌تواند چه رسد که امروزه قضایا به داکتران زایمان راجع می‌شود و آن‌ها نظر می‌دهند.»
او هم‌چنان افزود مشکل در جامعه‌ بسیار است حتا یک مریض برای بار چندم معاینه شده است که این مساله بیمار را از نظر روحی به قتل می‌رساند.
آگاهان می‌گویند که جدا از تبعیض اجتماعی، قانونی که به نام جرایم اخلاقی وجود دارد، خود در تناقض با حقوق زنان است و باید تغییر کند.

بازگشت به ده سال پیش

فاطمه ۳۲ ساله، لحظه‌ای به ده سال پیش برگشت و گذشته را چنان نزدیک آورد که پنداری هرگز نگذشته باشد، از شب روبه‌یلدای عمرش گفت. از آن شبی که بکارتش را به حقه گرفتند. شبی که از ماجرای باکره‌نبودنش همه آگاه شدند. سال‌های دور، خانواده‌اش او را به بهانه‌ی حفظ آبروی‌شان از خانه کشیدند و اکنون در خانه‌ی امن به سر می‌برد.
فاطمه می‌گوید در خردسالی مادرش را از دست داده بود، پس از این که پدرش ازدواجی دیگر کرد، خانواده‌اش شبی او را به اعتماد یکی از همسایه‌های درون حویلی که خویشاوند نزدیک‌شان نیز بود، تنها گذاشتند و به مهمانی رفتند.
فاطمه می‌گوید: «نیمه‌های شب بود که مرد همسایه به بهانه‌ای داخل اتاقم شد و به من تجاوز کرد، وقتی به هوش آمدم، هشدارم داد اگر به کسی بگویم مرا می‌کشد.»
او در ادامه گفت: «من هم ترسیدم و ماجرا را به کسی نگفتم تا این که ازدواج کردم و شوهرم تا فهمید باکره نیستم به مادرش و دیگر زنان خبر داد، بعد مرا از خانه بیرون کردند.»
قربانیان بکارت بیشتر کسانی‌اند که دلیل زوال بکارت‌شان را یا نمی‌دانسته‌اند و یا در صورت دانایی، توان دفاع‌ از خود را نداشته‌اند.
عایشه هفده ساله که شوهرش او را ترک کرده است، می‌گوید: «نمی‌دانم، اصلاً پرده نداشتم، یا هم در کودکی از دستش داده بودم، ولی [این را] می‌دانم هیچ گاه کسی به من نزدیک نشده است.»
داکتران می‌گویند در جامعه سنتی، به دلیل سرکوب جنسی و هزینه‌های سنگین عبور از این خط سرخ، احتمال از بین رفتن بکارت در اثر سکس خیلی واقع‌بینانه نیست، بل ازاله‌ی بکارت دلایل متعددی دیگر دارد.
مژگان احمدی داکتر نسایی ولادی می‌گوید: «۹۰ فی‌صد زایل‌شدن پرده بکارت غیرعمدی است، بکارت در شماری از دختران از زمان تولدشان نیست یا در سنینی که نمی‌توانند به سکس و امور جنسی فکر کنند، از بین می‌رود.»
به گفته‌ی داکتر مریم عابد متخصص زایمان، مسایلی چون دویدن و پریدن، لت‌و‌کوب، سقوط از ارتفاع، راه‌یافتن ذرات پنبه و دستمال در زمان قاعدگی، ایجاد زخم در اثر بیماری‌های مختلف مثل «دیفتری»، پرت‌شدن از روی شی تیز یا محکم، معاینات و ابزار پزشکی، خارش شدید مهبل، خودارضایی و دخول اجسام خارجی عوامل زایل‌شدن بکارت‌‌اند.
گلالی سعیدی، استاد پتالوژی دانشگاه طبی کابل می‌گوید: «وقتی مریض در بکارتش خارش داشته باشد، بنا بر نداشتن آگاهی به شکل میخانیکی ضربه توسط خود مریض ایجاد و منجر به از بین‌رفتن پرده می‌شود و هر قدر سن‌خُرد باشد پرده به لبه‌ها نزدیک است، اگر شخص حرکات ثقیل می‌رود، یا حین قاعدگی از دستمال سخت و مستعمل استفاده می‌کند، هم باعث ایجاد خارش شده می‌تواند و هم پرده را زایل می‌سازد.»
پرده‌ی بکارت اساس علمی ندارد
هم‌چنان داکتر ترینا یادگاری متخصص طب عدلی می‌گوید: «این مفهوم با این قطعیتی که در عرف و سنت حاکم موجود است، اساس علمی ندارد. این غشا از نظر نوع “نسجی، لحمی، الاستیکی” است و ۱۸ شکل دارد ولی اشکال معمول ۸ نوع است، نوع الاستیکی یا لاشتیکی، خون‌ده نمی‌باشد و نزد افراد به ۳% می‌رسد که شکل قربانی هم می‌نامند تا اولین ولادت هم سالم می‌باشد، وقتی مقاربت صورت می‌گیرد، خود را باز می‌کند و بدون این که خون‌ریزی در پی داشته باشد، پس از عمل دخول دوباره بسته می‌شود.»
جمشید رسولی سخنگوی دادستانی گفت: «ما چندین مرحله را در معاینات طب عدلی داریم، در مرحله ابتدایی در صورتی که از طرفین قضیه شکایت موجود می‌باشد، معاینه صورت می‌گیرد یا دادستان در جریان تحقیق به این نتیجه می‌رسد که از نظر کمیسیون تحقیق طب عدلی قناعتش فراهم نشده باشد، مرحله دوم معاینات را تقاضا می‌کنیم، حتا در صورتی که معاینه دوم مورد نظر نباشد، یا معاینه اول و دوم تضاد داشته باشد، به معاینه سوم حکم می‌دهیم، از این موارد معاینات کمیسیونی داشتیم.»

آزمایش بکارت در حضور دانشجویان طب و حقوق

از سوی دیگر شهلا فرید استاد دانشگاه می‌گوید: «وقتی ادعا می‌شود و اتهام بر یک دختر وارد می‌کنند، بدون این که مشخص کنند در کدام شرایط معاینه تثبیت بکارت شود، آن‌ها را به طب عدلی می‌برند و مریض در حضور خیلی از داکتران، وکیلان مدافع و حتا دانشجویان معاینه می‌شود.»
ترینا یادگاری، متخصص طب عدلی، اجرای معاینات کمیسیونی را تایید کرده افزود در صورتی که تناقض وجود داشته باشد، معاینات برای بار چندم در طب عدلی صورت می‌گیرد، اما طب عدلی به همه شفاخانه‌ها مکتوب فرستاده است که معاینه تثبیت بکارت نکنند. او هم‌چنان افزود: «ما کوشش می‌کنیم حین معاینه از ورود دانشجویان جلوگیری کنیم، اما وقتی خود شخص معاینه شونده مشکل نداشته باشد، دانشجویان طب و حقوق هم می‌توانند تماشا کنند.»
در همین حال مسوولان شفاخانه‌ی ملالی می‌گویند: «در هشت ماه اخیر دو واقعه را معاینه کردیم که از سوی طب عدلی به ما آمده بود، ما می‌دانیم کدام اصل را در جریان معاینه در نظر بگیریم، مسایل حقوقی‌اش مربوط طب عدلی است، اما وقتی واقعه برای ما از طرف طب عدلی می‌آید، معاینه می‌کنیم.»
به قول فعالان مدنی، جدا از ناراحتی‌های ناشی از آن که این گونه آزمایش‌ها نتیجه نمی‌دهند، این که یک‌جانبه نیز قضاوت می‌شوند، مایه‌ی نگرانی است.
ابراهیم داریوش فعال مدنی گفت: «نگرش مردسالاری این موضوع را به صورت یک جانبه بزرگ و مهم جلوه می‌دهد تا هم بتواند برای خود برخی امتیازاتی را قایل شوند و هم ابزاری باشد برای کنترل زنان.»
با آن که این معاینات، وسیله‌ای برای دانستن نجابت خوانده شده است، اما علمای دین هشدار می‌دهند که حق و تکلیفی که در قانون تعریف می‌گردد، نباید جنسیتی باشد.
از جانب دیگر شکیبا پارسا، استاد ثقافت اسلامی دانشگاه طبی کابل می‌گوید: «دختران نباید اجازه مداخله به حریم خصوصی‌شان را بدهند، حریم خصوصی از نظر قانون تعریفی ندارد و هیچ گونه تعریف هم شده نمی‌تواند.»
ده‌ها زن پس از تثبیت بکارت به بهانه‌ی تعیین سرنوشت، راهی زندان و خانه‌های امن شده‌اند.
بنفشه عفاف مسوول خانه امن زنان برای زنان می‌گوید: «هر ماه ۷-۸ قضیه قربانیان بکارت را در کنار سایر قضایا داریم و تا مدغم‌شدن در اجتماع و پذیرفتن خانواده‌شان نزد ما استند.»
مریم یکی از کسانی است که در خانه‌ی امن پناهنده است و از مرحله‌ی سخت حقوقی و معاینات عدلی گذشته گفت: «مرا دو بار معاینه کردند و حین معاینه برخورد داکتران خوب نبود.»
او چند ماه پیش، با دوست‌پسرش از کندز فرار کرده و به کابل آمده است. او دلیل فرارش را این گونه بیان می‌کند: «خانواده‌ام مرا به مردی می‌دادند که دوبار دیگر هم ازدواج کرده بود.»
او افزود: «من هیچ نزدیکی‌ای با دوست‌پسرم نداشتم، اما از این که به تکرار گفتم کسی حرفم را قبول نکرد و همین طور روزها پله‌های طب عدلی و دادستانی را بالا و پایین رفتم، از برای بار تهمتی که روی سینه‌ام سنگینی می‌کرد، تا بی‌گناهی‌ام را ثابت کنم.»

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

ماهی گیری اتمر از آب گل آلود

روابط گل آلود افغانستان و پاکستان برای ماهیگریان پخته کشور بهترین فرصت برای سودجویی است و این در حالی که سیاست خصمانه اسلام آباد زندگی مهاجران را طاقت فرسا و غیرنظامیان را می کشد، اتمر از تمایل به هند می گوید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،طالبان از ابتدای شکل گیری خشونت را مبنا قرار داد و با تکیه بر ایدیولوژی خود با تمام توان در پی بازگرداندن حکومت تاریک گذشته بر افغانستان می باشد اما آنچه بر تداوم این گروه تروریستی در کشور اثر گذاشت، تمایل راس حکومت در طی 16 سال گذشته به بهانه گفتگوهای صلح برای برقراری رابطه با آنان بوده است.

در این میان اگر ریاست جمهوری و مقام های امنیتی از حضور 20 گروه تروریستی در افغانستان می گویند اما طالبان را روزی با بردار خواندن و دیگر روز با تقسیم کردن به بد و خوب سعی در فرافکنی دارند که در پی هدف اصلی است: حکومتی تک قومیتی!

کرزی و اشرف غنی اگر چه در اختلاف به سر می برند اما اشتراک های قومی هر مقامی را در دولت به زیر یک چتر می برد که حتی یک کشور را قربانی آن می کنند در هم تبار دانستن طالبانی که تنها برای نابودی به سر می برند.

حنیف اتمر یکی از نزدیک ترین ها به اشرف غنی در نشست امنیتی هند، گروه های هراس افکن افغانستانی را بر اساس قانون اساس و خواست مردم افغانستان، طرف صلح خواند و دیگر گروه های تروریسی منطقه ای و جهانی را هدف مشروع نظامی برای افغانستان عنوان کرد که باید از بین برده شوند.

افغانستان طی دو سال اخیر بدترین دوران امنیت خود را در حالی سپری می کند که مقام های بلندپایه امنیتی نیز ضعیف ترین رهبران بوده اند و استخبارات و کشفی یا وجود ندارد و یا از کارافتاده است.

رییس جمهور و مشاور امنیت ملی طی سخنان خود هیچگاه به طور خاص از طالبان به عنوان دشمن یاد نمی کنند و به عنوان گروه مخالف دولت، مشروعیتی به این گروه تروریستی داده اند که می توان نتیجه را در میدان های نبرد و تلفات بالای نیروهای امنیتی دید.

آنچه حنیف اتمر می گوید و رییس جمهور تنها گروهی از طالبان را دشمن خطاب می کند، برگرفته از برنامه بزرگی است که در پشت پرده جریان دارد: ولسوالی و ولایت های که با انبارهای مملو از امکانات و تجهیزات به طالبان سپرده می شوند، عدم تمایل حکومت برای راه اندازی عملیات های گسترده علیه گروه های مخالف مسلح و بی تفاوتی در مقابل مناطق در خطر سقوط.

عنوان تروریست افغانستانی دادن به گروه های هراس افکن بیشترین ضربه را به امنیت افغانستان زده است زیرا گذشته کشور نشان داد که هر افراط گری که به این خاک وارد شود به راحتی می تواند درهماهنگی با طالب، القاعده و داعش و یا هر تروریست دیگر این کشور را در خون فرو برد.

حنیف اتمر به دلیل نزدیکی به انگلستان در پی دوستی با پاکستان بوده است و حال در بدترین روزهای روابط میان افغانستان و پاکستان چگونه در نشست امنیتی هند شرکت می کند، آیا انگلیس بار دیگر علاقمند به هند شده و اتمر خواهان جایگزین کردن دهلی به جای اسلام آباد است؟

سیاستمدارن افغانستان همواره در وابستگی به یک قدرت و سیاست آنان برگرفته از همان قدرت می باشد و اگر شخصی به مانند اتمر دلسوزانه هند را صدمه دیده هراس افکنان خطاب می کند به طور قطع منافعی در پشت آن در جریان است.

زمانی که سیاست پاکستان در قبال افغانستان، هند محور می باشد و هر نزدیکی کابل به دهلی با پاسخ جنگ و حمله های تروریستی اسلام آباد همراه می باشد، چنین سفرهایی و نقد شدید از حمایت پاکستان از تروریستان برای چه می باشد؟

حکومت اگر چه طی سال های اخیر علنا سعی در توجه جامعه جهانی به سیاست تروریست پروری پاکستان دارد اما در مقابل با سیاست خارجی ضعیف و چندگانه در مقابل این کشور، اسلام آباد را بی محابا در حمله به خاک کشور، بستن مرزها و اذیت و آزار مهاجران و… کرد.

مشکل افغانستان نه پاکستان و نه گروه های هراس افکن است بلکه وجود یک حکومت قومی با رهبران تباری می باشد که هیچگاه بر اساس منافع یک ملت سخن و عمل نکرده اند و همچنان برای رویای افغانستانِ پشتونیزم به سر برده که در هر حرکت دولتمردان نمود پیدا می کند.

بالاترین مقام های حکومتی افغانستان همواره در پی منافع شخصی و تباری خود هستند و نمونه بارز آن حنیف اتمری است که از ابتدا تشویق کننده اشرف غنی برای نزدیکی به پاکستان بود و اکنون در نقشی دیگر خواهان نزدیکی به هند!

با وجود چنین حکومت و مقامی باید گروه های چند صد نفری طالبان، ولایت ها را ناامن و ولسوالی ها را تصرف کند اما در این افتخارات طالبان نباید نقش پررنگ نفوذی های حکومتی را نادیده گرفت.

طالبی که بر اساس دیدگاه راس حکومت از قوم پشتون و افغانستان می باشد و هر روز جنگ و انتحاری به راه می اندازد با همین روند ارگ هیچ گاه به عنوان دشمن خطاب نمی شود بلکه سلاحی می باشند برای رسیدن به حکومتی تک قومی! حال بماند که چند میلیون غیرنظامی دیگر به مانند جنگ های داخلی قربانی شود.

 

امریکا از هند خواسته است که به افغانستان نیرو نظامی بفرستد

رئیس انجمن HRC می گوید: امریکا از هندوستان خواسته است نیروی نظامی برای مبارزه با تروریسم در افغانستان اعزام کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل خبرگزاری آوا، شالب کمار؛ رئیس انجمن هندوهای جمهوریخواه تاکید کرد: امریکا و هند در مبارزه با افراط‌ گرایی و تروریسم باید دست به دست همدیگر بدهند.

وی افزود: بسیار خوب است  اگر سربازان هندی برای حمایت از نیروهای امریکایی در کشورهای دیگر مانند افغانستان حضور یابند.

شالب کمار یکی از افرادی است که بین هندوهای امریکایی به نفع ترامپ تبلیغ می‌کرد.

به عقیده وی امریکا و هند تحت رهبری ترامپ و نرندرا مودی می‌توانند بیش از پیش به هم نزدیک شوند.

با این وجود وی از حامیان دستور جنجالی ترامپ مبنی بر منع ورود اتباع هفت کشور مسلمان دنیا به امریکا نیز بود و پیشنهاد داده بود که افغانستان و پاکستان نیز در این فهرست شامل شوند.

این در حالی است که برخی کارشناسان تاکید می کنند حکومت افغانستان نباید اجازه دهند تا کشورهای دیگر از جمله هندوستان از خاک افغانستان برای تسویه حساب با پاکستان استفاده کند.


و باز هم انفجار شدیدی در کابل

انفجار شدیدی حوالی ساعت 7 صبح امروز (سه شنبه 17 حوت) غرب کابل را تکان داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا، این انفجار حوالی ساعت 7 صبح در منطقه چهارقلعه چهاردهی از مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل به وقوع پیوست.حوالی ساعت 07:30 صبح امروز سه شنبه (17 حوت) انفجاری در منطقه چهارقلعه چهاردهی در مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل به وقوع پیوست.به گفته یک شاهد عینی این رویداد ناشی از انفجار یک ماین مغناطیسی (چسبکی) بوده که در یک موتر تویوتا نوع “سرف” چسبانده شده بود.به گفته این شاهد عینی این انفجار تلفاتی را نیز در پی داشته است.گفتنی است این دومین حمله تروریستی است که در یک هفته گذشته در ساحه حوزه ششم امنیتی کابل صورت می گیرد.چهارشنبه هفته گذشته (11حوت) شماری از مهاجمان به قرارگاه حوزه ششم امنیتی شهر کابل حمله کردند که در این رویداد 20 نفر کشته و 120 تن دیگر زخمی شدند.تاکنون فرد یا گروهی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته است و مقام های امنیتی نیز در این باره اظهار نظری نکرده اند.

 

خطر حمله تروریستی بر استیشن ریل کپنهاگن

رسانه ها خبر داده اند که بنا بر خطر حمله تروریستی در استیشن ریل کپنهاگن، تمام مسافرین از استیشن تخلیه گردیدند.

اسپوتنیک به نقل از Copenhagen Post، پولیس تمام مسافرین استیشن مرکزی خطوط آهن کپنهاگن را بنا بر خطر انفجار بمب تخلیه کردند.

فعلاٌ استیشن کاملاً تحت محاصره نیروهای امنیتی و تمام محوطه داخل و اطراف آن تحت بررسی متخصصین قرار دارد.

خروج و دخول در استیشن برای مسافرین موقتاٌ منع شده است.

 

 

 

آیا رئیس جمهور از صلاح الدین ربانی خواسته که استعفا دهد؟

برخی از منابع آگاه اظهار داشتند  رابطه‌ی اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه‌ به تیرگی گراییده است و رییس جمهوری از ربانی خواسته که “استعفا” کند.

به گزارش  آوا؛  این منابع همچنین گفتند: “رییس جمهور غنی اعتمادش بر صلاح الدین ربانی را از دست داده و از او خواسته است که از مقامش کنار برود.”

به گفته‌ی آنان ربانی بارها درخواست ملاقات کرده، ولی رییس جمهوری به زودی او را به دیدار نپذیرفته است.

این تنش‌های اخیرا پس از آن افزایش یافت که با برگشت ربانی از سفر رسمی‌ روسیه، رییس جمهوری حتی پس از روزها او را برای گزارش‌دهی به حضور نپذیرفت.

به گفته این منابع: “زمانی که اشرف غنی پس از روزها حاضر به ملاقات با ربانی شد، گزارش کاری‌ سفرش به روسیه مورد قبول رییس جمهوری قرار نگرفت و غنی با عصبانیت بار دیگر از وزیر خارجه خواست که به دلیل کم‌کاری و بی‌کفایتی استعفا کند.”

اما نبی مصداق، مشاور مطبوعاتی ریاست جمهوری این موضوع را شایعه خواند و گفت: “به باور من رابطه‌ی رییس جمهوری و وزیر خارجه بسیار خوب است.”

مصداق افزود: “تا اکنون رییس جمهوری و وزیر خارجه در این موضوع چیزی نگفته‌اند و یادداشت رسمی نیز در این مورد وجود ندارد.”

به گفته‌ی او پس از سلب صلاحیت شدن آقای ربانی از سوی مجلس نمایندگان، آقای غنی این موضوع را به دادگاه عالی واگذار کرد؛ زیرا او نخواست که وزیر خارجه از مقامش برکنار شود.

مورد دیگر سفرهای رسمی و نشست‌های جهانی، چون نشست اخیر امنیتی مونیخ است که وزیر خارجه در کنار رییس جمهوری در این نشست‌ها حضور نداشته است.

به باور آقای مصداق، موضوع اشتراک مقام‌ها در سفرهای رسمی، مربوط می‌شود به چگونگی سفر؛ زیرا گاهی برخی از مقام‌ها در سفرهای رسمی که باید می‌بودند، نبودند.

این در حالی است که چهار ماه پیش نیز یک منبع به تلویزیون ۱ گفته بود که رابطه‌ی آقایان غنی و ربانی همواره پرتنش بوده است.

منبع افزوده بود که رییس جمهوری در پی اجرایی نشدن شماری از دستور‌هایش از سوی وزیر خارجه، حتا یک بار خواهان استعفای او شده بود.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفته‌های این منبع را رد کرده بود.

 

فرمان مهاجرتی جدید ترامپ امضا شد

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا امروز دوشنبه نسخه جدید فرمان مهاجرتی را امضا کرد.

به گزارش “اسپوتنیک”، فرمان جدید شامل شش کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایران است و مطابق آن صدور ویزا برای شهروندان این کشورها (ایران، یمن، لیبی، سوریه، سومالی و سودان) برای مدت 90 روز متوقف می شود.
عراق از این فهرست حذف شده است.
فرمان جدید فقط شامل حال ویزاهایی است که قرار است صادر شود و دارندگان کارت سبز (اقامت دائم) و کسانی که پیشتر ویزای آمریکا را دریافت کرده ‌اند از آن مستثنی هستند.
قرار است دستورالعمل مهاجرتی جدید از ده روز دیگر به اجرا گذاشته شود.

 

اوضاع آشفته افغانستان را درست کنید یا این که روسیه وارد عمل خواهد شد

ارتش پاکستان به ژنرال‌های نظامی آمریکا هشدار داده است که اگر اوضاع آشفته افغانستان درست نشود و آمریکا و انگلیس مانع قدرت گرفتن طالبان و داعش در این کشور نشوند، روسیه وارد عمل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، یک مقام ارشد ارتش پاکستان در گفت‌وگو با «تلگراف» گفت که خراب شدن وضعیت امنیتی پس از خروج بخش عمده نیروهای خارجی از افغانستان، غرب کنترل اوضاع در این کشور را از دست داده است.

این منبع ارشد امنیتی پاکستان هشدار داد که ادامه قدرتمندتر شدن طالبان و داعش در افغانستان، برای روسیه وسوسه انگیز خواهدشد.

وی افزود که ادامه این وضعیت برای روسیه وسوسه برانگیز خواهد شد تا سناریوی سوریه را در افغانستان نیز پیاده کند.

این منبع ادامه داد که این بار روسیه با استفاده از بهانه حفاظت از حیات خلوت خود (آسیای مرکزی) در افغانستان وارد عمل خواهد شد.

این منبع در ارتش پاکستان گفت در هفته‌های اخیر گفت‌وگوهایی با ژنرال جان‌نیکلسون فرمانده ماموریت حمایت قاطع و ژنرال جیمزماتیس وزیردفاع آمریکا صورت گرفته است.

وی افزود که ارتش پاکستان به ژنرال ماتیس گفته است؛ وضعیت افغانستان از دست آمریکا خارج می‌شود اگر این کشور تصمیم‌های درستی در افغانستان اتخاذ نکند به ویژه که پس از شکست داعش در عراق و سوریه این گروه افغانستان را مقصد بعدی خود تعین کرده‌اند.

این اظهارات در واقع بر نگرانی‌های روز افزون واشنگتن و انگلیس خواهد افزود زیرا دستاوردهای نیروهای ائتلاف در 16 سال گذشته در افغانستان، از دست می‌رود.

هفته گذشته پوتین در دیدارش با رئیس جمهور تاجیکستان از اعزام نیروهای ارتش روسیه در نوار مرزی افغانستان-تاجیکستان خبر داده بود.

مقامات مسکو همواره از وجود مخالفان مسلح و گروه‌های تروریستی در شمال افغانستان به ویژه در مناطق مرزی با تاجیکستان وسایر کشورهای آسیای مرکزی ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

تبعیض، بچه‌بازی، اختطاف و قتل محور‌های گزارش تازه‌ حقوق بشری وزارت خارجه‌ امریکا

8 صبح : گزارش تازه‌ی وزارت امور خارجه‌ی امریکا در مورد وضع حقوق بشر در افغانستان، از نقض حقوق بشر توسط مقام‌های دولتی، نهاد‌های امنیتی و مراجع قضایی افغانستان پرده برداشته است. این گزارش که تازه منتشر شده، مقام‌های دولتی، نهاد‌های امنیتی و مراجع قضایی افغانستان را متهم به قتل‌های بدون محاکمه، اختطاف و بازداشت‌های غیرقانونی کرده است.
بلندپایه‌ترین مقامی که در این گزارش به نقض حقوق بشر متهم شده است، جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست‌جمهوری است. در گزارش حقوق بشری وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده آمده است که جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست‌جمهوری، احمد ایشچی یکی از رقیبانش را بدون حکم محکمه و طی یک روند قضایی مشروع، بازداشت و شکنجه کرده است. در این گزارش جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری کشور به وضوح تمام به بازداشت غیر قانونی، اختطاف و شکنجه‌ی احمد ایشچی متهم شده است.
گزارش حقوق بشری وزارت خارجه‌ی امریکا، ملیشه‌های وفادار به جنرال عبدالرشید دوستم را هم متهم به قتل غیر نظامیان کرده است. در این گزارش، ملیشه‌های وفادار به «جنبش» سازمانی که معاون اول ریاست جمهوری کشور آن را رهبری می‌کند، متهم به شکنجه، قتل و غارت اموال روستایی‌ها در برخی از قریه‌های ولایت فاریاب شده‌اند.
هم‌چنین از بچه‌بازی در صفوف پولیس محلی نیز پرده‌برداری شده است. در این گزارش آمده است که پولیس محلی در ولایت‌های بغلان و کندز، پسرهای نوجوان را به عنوان برده‌ی جنسی در قرارگاه‌های خود نگه می‌دارند. در گزارش آمده است که یک سردسته‌ی پولیس محلی در ولایت کندز، ‌یک پسربچه را اختطاف کرد و سه روز پی در پی به او تجاوز کرد. گزارش حقوق بشری وزارت خارجه امریکا هم‌چنان می‌گوید که حد اقل یک دسته از نیروهای پولیس محلی در ولایت بغلان، ‌یک پسر نوجوان را به عنوان برده‌ی جنسی در قرارگاه خود نگه داشته‌اند.
در گزارش حقوق بشری وزارت خارجه‌ی امریکا آمده است که رییس جمهور غنی باری کمیسیونی را برای بررسی بچه‌بازی در صفوف پولیس محلی تشکیل داد، اما گزارش نهایی این کمیسیون تا حال منتشر نشده است. گزارش وزارت خارجه‌ی امریکا از کم‌توجهی وزارت امور داخله برای جلوگیری از خودسری‌های پولیس محلی انتقاد کرده است. گزارش می‌گوید که وزارت داخله تلاش اندکی برای کنترول خودسری‌های پولیس محلی کرده است.
گزارش مقام‌های قضایی را هم متهم کرده است که برخی از اشخاص و افراد را خلاف حکم قانون زندانی کرده‌اند. گزارش از زندانی‌کردن دخترانی که از خانه فرار کرده‌اند به عنوان نمونه یاد کرده است. در گزارش آمده است که شماری از دختران برای گریز از ازدواج اجباری یا رسیدن به پسر مورد نظرشان، از خانه فرار کرده‌اند. گزارش وزارت خارجه‌ی امریکا می‌گوید که در هیچ یک از قوانین افغانستان نیامده است که دختران فراری از خانه، باید زندانی شوند، اما برخی از مقام‌های قضایی حکم بازداشت این دختران را صادر کرده‌اند و شماری از آنان به اتهام واهی «تلاش برای زنا» در بازداشت‌اند.
گزارش وزارت خارجه‌ی امریکا از تلاش‌های برخی از مقام‌های حکومتی برای اعمال نفوذ بر رسانه‌ها و محدودسازی آزادی بیان نیز انتقاد کرده است. در گزارش آمده است که برخی از روزنامه‌نگاران خودسانسوری می‌کنند. در این گزارش آمده است که خودسانسوری آنان، به دلیل‌ ترس از برخی از مقام‌های دولتی و اشخاص زورمند است.
گزارش وزارت امور خارجه‌ی امریکا از اعمال تبعیض علیه هزاره‌ها نیز انتقاد کرده است. در این گزارش آمده است که هزاره‌ها صرف به دلیل هویت قومی‌شان، مورد تبعیض قرار گرفته‌اند. گزارش می‌گوید هزاره‌ها در نهاد‌های امنیتی، به آسانی ترفیع و ارتقا نمی‌کنند. گزارش می‌گوید که افسران هزاره در وزارت‌های دفاع و داخله، به سمت‌های نمادین گماشته می‌شوند و انصاف و عدالت در حق آنان رعایت نمی‌شود.
از تبعیض نظام‌مند علیه شهروندان هندوباور و سیک افغانستان نیز انتقاد شده است. گزارش می‌گوید که برای شهروندان هندوباور افغانستان، در هیچ زمینه‌ای فرصت برابر داده نمی‌شود. در گزارش آمده است که هندباوران با مشکلات زیادی روبه‌رو‌ استند و نهاد‌های دولتی افغانستان به شکایات و مشکلات آنان رسیده‌گی نکرده‌اند.
در این گزارش نکات مثبت نیز وجود دارد. گزارش می‌گوید که افغانستان زندانی سیاسی ندارد. هم‌چنان می‌گوید که آزادی‌های علمی و اکادمیک در افغانستان وجود دارد و دولت افغانستان دسترسی شهروندان این کشور به انترنت را محدود نکرده است. هم‌چنین موارد مشخصی از نقض سیستماتیک حقوق بشر به گروه طالبان نسبت داده شده است.

 

خیز چین برای جایگزینی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان

برخی شواهد نشان می‌دهد که در صورت خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، احتمال آمادگی چین برای جایگزینی در این کشور وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «میلتاری تایمز» شواهد نشان می‌دهد که  نظامیان چینی در ماه‌های اخیر در مرزهای مشترک با افغانستان افزایش یافته‌اند.

رسانه‌های چینی نیز پیش از این گفته بودند که این کشور در یک درگیری در ماه ژانویه سالجاری میلادی به نیروهای آمریکایی کمک کرده‌ است.

گفته می‌شود که این درگیری در شمال شرق افغانستان صورت گرفته بود.

این در حالی است که مقامات رسمی چین و افغانستان تاکنون ابراز نظری نکرده‌اند.

از سوی دیگر وزارت دفاع آمریکا بطور غیرمستقیم حضور نظامی چین در افغانستان را بر اساس شواهدی تایید کرده است.

روابط چین در زمینه‌های مختلف همچون سرمایه گذاری و صادرات و تعاملات سایسی نسبت به گذشته با افغانستان رو به افزایش است.

کارشناسان معتقدند که با توجه به نزدیکی چین با سیاست‌های پاکستان و تقابل این کشور با هند حضور نظامی این کشور خالی از چالش نخواهد بود.

با این وجود دولت چین نیازمند حضور موثر در افغانستان است تا از یک سو منافغ خود را در آسیای مرکزی و افغانستان حفظ کند و از سوی دیگر جلوی گسترش گروه تروریستی داعش را در افغانستان بگیرد.

هراس چین از تقویت پیکارجویان اویغور توسط داعش نیز در حضور نظامی چین تاثیرگذار است.

 

افتخار به جنگ و کشتار

آوا : جورج دبلیو بوش؛ رئیس ‌جمهور پیشین امریکا می‌گوید از دستورش برای حمله به عراق و افغانستان پشیمان نیست.
جورج بوش گفت: گمان می‌کنم که در صدور دستور حمله به عراق و افغانستان اشتباه نکرده و تصمیم درستی گرفته ام.
بوش در حال حاضر، برای افزایش میزان مزایای سربازانی که در جنگ زخمی شده اند، مبارزه می کند.
وی با این حال طی روزهای اخیر به منظور تبلیغ تازه ‌ترین اقدام خود مبنی بر برگزاری نمایشگاه “رنگ روغن” و به تصویر کشیدن سربازان امریکایی، در رسانه ‌ها حضور می‌ یابد.
بوش در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به سربازان زخمی امریکایی عنوان کرد: من از اینکه آنها صدمه دیده‌ اند متاسفم؛ اما زمانی که من درباره ورود به افغانستان و عراق تصمیم گرفتم مجبور بودم مصمم باشم؛ اگرچه می‌دانستم این جنگ‌ها نتایج جبران‌ناپذیری خواهند داشت.
امریکا یکماه پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به افغانستان حمله کرد و یکسال بعد، کنگره امریکا با اشغال نظامی عراق موافقت کرد.
جورج بوش به ویژه پس از اشغال نظامی عراق و تبعات انسانی و حقوق بشری سنگین جنگی که بر مردم عراق، تحمیل کرد، به شدت مورد انتقاد مردم عراق، سازمان های حقوق بشری و فعالان ضد جنگ در سراسر جهان قرار گرفت و به عنوان کسی که یک جنگ از نظر حقوق بین الملل، غیر مجاز، نامشروع و آشکارا اشغالگرانه را آغاز کرده بود، مسؤول اصلی کشتار و خون ریزی و جنایت و ویرانگری در عراق شناخته شد.
وقتی منتظر الزیدی؛ خبرنگار شجاع و معترض عراقی، در اعتراض به موجی از خون و خشونتی که جورج بوش بر مردم عراق تحمیل کرده بود، در جریان یک سفر رسمی بوش، هنگام نشست مطبوعاتی او با خبرنگاران، کفش هایش را به سمت بوش پرتاب کرد، اعتراض ها نسبت به کارنامه حقوق بشری و جنایتکارانه بوش در سراسر جهان، وارد فضای جدیدی شد و ابعاد تازه ای پیدا کرد.
این در حالی است که از دید بسیاری از ناظران، تبعات، پیامدها و بازتاب های مرگبار و خونین و ویرانگر تجاوز امریکای به رهبری بوش به عراق، هنوز هم ادامه دارد و مردم مظلوم عراق، در نتیجه این اشغال، با متحمل شدن صدها هزار تلفات انسانی، ویرانی، جنگ، خشونت، تروریزم، تنش های فرقه ای، فقر، ناامنی و… هنوز هم در حال جنگیدن با تبعات زیانبار و ویرانگر آن هستند.
شماری از منتقدان حتی عقیده دارند که ظهور داعش و بروز موجی از تنش های فرقه ای که در پی امتناع دولت بغداد از امضای توافقنامه استراتژيک و امنیتی با امریکا آغاز شد و به دنبال آن، هزاران نظامی امریکایی و غیر امریکایی، مجبور شدند با سرافکندگی و علیرغم تحمل تلفات، خسارت ها و زیان های هنگفت جانی و مالی، خاک عراق را ترک کنند، از دیگر پیامدهای اشغال نظامی عراق توسط دولت بوش بود و مسؤولیت بوش در کشتار و جنایت و خون ریزی و ویرانگری و نقض سیستماتیک حقوق بشر در عراق، تنها محدود به دوران اشغال نظامی آن کشور نیست؛ بلکه این روند هنوز همچنان ادامه دارد و تا زمانی که در عراق ناامنی و جنگ و خون ریزی و خشونت و بی ثباتی و ترور و فرقه گرایی و فقر وجود دارد، جنایت نابخشودنی بوش علیه این کشور هم استمرار خواهد داشت.
با این همه رییس جمهوری جنگ سالار امریکا اینک و علیرغم همه بدنامی ها و شرمساری هایی که جنگ عراق برای امریکا و جامعه بشری و وجدان انسانی به وجود آورد، همچنان به موج پایان ناپذیر کشتار و جنایتی که به راه انداخت، افتخار می کند و حاضر نیست از عملکرد جنایتکارانه اش در این زمینه، ابراز ندامت کند. این خبری ناامیدکننده برای میلیون ها انسان ساکن کره خاکی به ویژه مبارزان ضد جنگ و جوامع حقوق بشری است؛ آنهایی که می دانند و آگاه اند که ابعاد جنایت علیه بشریت صورت گرفته در جریان اشغال نظامی عراق توسط امریکا و پس از آن، تا کجاست و مسؤول اصلی این وضعیت اسفبار و دردناک و منزجرکننده، چه کسی است.
احساس آرامش و رضایت جنایتکارانی مانند بوش، به معنای آن است که عدالت، حقوق بشر واقعی، حاکمیت قانون و دادرسی عادلانه هنوز هم گمشده های اصلی دنیای ماست؛ مواردی که بی تردید، در تبدیل جهان به وحشتکده ای بی امید و بی آینده، نقش اصلی را ایفا می کنند.
تا زمانی که کودکان در عراق و یمن و سوریه و سومالی و فلسطین و افغانستان و لیبی و… یا از قحطی یا در بمباران و یا در بمب گذاری های انتحاری، جان می سپارند و نسل ها نابود می شوند؛ ولی کسانی مانند بوش هنوز هم زنده اند و نفس می کشند و خوشحال و راضی اند، جهان جای امن و مطمئنی برای زندگی انسانی نخواهد بود.

 

واگذاری مدیریت ۱۶ مدرسه وابسته به «گولن» در افغانستان به دولت ترکیه

دولت افغانستان با سپردن مدیریت ۱۶ مدرسه «افغان-ترک» وابسته به جنبش «فتح الله گولن» را به موسسه دولتی ترکیه موسوم به «نهاد آموزشی ترکیه» توافق کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با درخواست رسمی ترکیه برای واگذاری مدارس افغان-ترک وابسته به جنبش گولن، به دولت آنکارا توافق کرد.

بر اساس این گزارش، 16 مدرسه افغان-ترک که از تحت مدیریت نهاد وابسته به گولن قرار داشت، در اختیار موسسه دولتی «نهاد آموزشی ترکیه»  قرار می‌گیرند.

گفته می‌شود که در این مدارس بیش از 8 هزار دانش‌آموز مشغول به تحصیل هستند.

مدارس وابسته به گولن بیشتر در شهرهای قندهار، مزارشریف، کابل، جلال آباد و شبرغان موقعیت دارند.

از سوی دیگر نیز «احمد فواد حیدری» معاون مدیریت مدارس افغان-ترک در افغانستان به وبسایت خبری «هزمت‌نیوز» وابسته به گولن گفت که پس از واگذاری این مدارس به موسسه دولتی ترکیه، دیگر دستاوردی در مسابقات بین المللی نخواهیم داشت زیرا کیفیت آموزشی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

یک منبع دولتی به طلوع‌نیوز گفته است که مسئولیت واگذاری و انتقال مدیریت این مدارس به موسسه دولتی ترکیه به عهده شواری امنیت افغانستان واگذار شده است.

«تواب‌غورزنگ» سخنگوی شورای امنیت افغانستان اعلام کرد که دولت افغانستان با درخواست رسمی ترکیه برای واگذاری این مدارس افغان-ترک توافق کرده است اما روند واگذاری و انتقال مسئولیت این مدارس مستلزم کار مشترک ادارات دولتی می‌باشد.

قبل از این نیز سفارت ترکیه در کابل خواستار بسته شدن این مدارس از سوی دولت افغانستان شده بود.

کنسولگری ترکیه در ولایت بلخ از دولت خواسته بود تا کلمه ترک و پرچم این کشور را از این مدارس برداشته شوند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه همواره مدعی شده است که کودتای اخیر در این کشور را فتح الله گولن سازماندهی و اجرا کرده است.

با این وجود مدارس افغان-ترک در افغانستان با کیفیت ترین خدمات در سطح معیارهای آموزشی بین المللی را به دانش آموزان افغان ارائه کرده است.

 

برای امنیت پاکستان به حضور نیروهای ارتش در آنسوی مرز افغانستان نیازمندیم

پس از کشته شدن پنج نظامی پاکستانی، رئیس ستاد ارتش این کشور حضور فیزیکی نیروهای نظامی در مرزهای افغانستان را نیاز مهم اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، به نقل از «اکسپرس‌تریبون»، دفتر مطبوعاتی ارتش پاکستان اعلام کرد که شب گذشته مخالفان مسلح به پاسگاه‌های ارتش این کشور در منطقه مرزی «مهمند ایجنسی» در مرز مشترک با افغانستان حمله کردند.

ارتش پاکستان اظهارداشت که مالفان مسلح از داخل خاک افغانستان سه پاسگاه ارتش در نوار مرزی در منطقه مهمند ایجنسی را هدف حمله قرار دادند که در نتیجه این درگیری پنج سرباز پاکستانی کشته و 10 تن از مخالفان مسلح نیز کشته شدند.

رئیس ستاد ارتش پاکستان در واکنش به این حملات اعلام کرد که تروریست‌ها تهدیدی برای همه هستند و باید از تحرکات آزادانه آنها در مرز ممانعت صورت بگیرد.

ژنرال «قمر باجوه» تاکید کرد که برای تامین امنیت موثر در مرزها، نیروهای نظامی این کشور باید در آن سوی مرز افغانستان نیز حضور فیزیکی داشته باشند.

این حملات پس از آن صورت می‌گیرد که گروه تروریستی و شاخه انشعابی تحریک طالبان پاکستان موسوم به جماعت الاحرار پس از انتشار بیانیه‌ای حملات خود به اهداف نظامی و غیر نظامی در پاکستان را تشدید کرد.

با این وجود هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

مناطق هفت گانه قبایلی پاکستان (FATA) با وجود عملیات‌های مکرر ارتش پاکستان هنوز هم از ناامن ترین مناطق در ایالت خیبر پختونخوا محسوب می‌گردند.

 

وزیر دفاع پاکستان: هند و افغانستان برای بی ثبات کردن پاکستان متحد شده اند

وزیر دفاع پاکستان روز گذشته با حضور در مجلس ملی این کشور، هند و افغانستان را متهم به همکاری با یکدیگر برای ایجاد ناآرامی و بی ثباتی در پاکستان کرد و گفت که اقدام پاکستان در مسدود کردن مرزها با افغانستان در راستای ‘امنیت ملی’ پاکستان است.

به گزارش ایرنا، رسانه های دولتی پاکستان روز سه شنبه اعلام کردند: ‘خواجه محمد آصف’ درخصوص اقدام پاکستان برای مسدود کردن گذرگاه های مرزی با افغانستان گفته است این اقدام را نباید یک اقدام سیاسی دانست بلکه در راستای امنیت ملی کشور و کنترل بهتر مرزها با اافغانستان انجام شده است.
وی تاکید کرد اگر نتوانیم مدیریت و کنترل موثر بر مرزهای خود با افغانستان داشته باشیم، نفوذ تروریست ها به داخل کشور ادامه خواهد یافت.
وزیر دفاع پاکستان با بیان اینکه مسدود کردن گذرگاه های مرزی برای جلوگیری از ورود تروریست ها به کشور حق پاکستان است، گفت: نمی توانیم دست رو دست بگذاریم شاهد کشته شدن مردم کشور خود به دست تروریست ها باشیم.

** گذرگاه های مرزی ‘امروز و فردا’ بطور موقت باز است
پاکستان عصر روز گذشته رسما اعلام کرد که با هدف فراهم کردن امکان بازگشت آن دسته از شهروندان افغانستان به کشورشان که با ‘مدارک معتبر’ به پاکستان سفر کرده اند، گذرگاه های مرزی ‘تورخم’ و ‘چمن’ را طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه این هفته(17 و 18 اسفند) بطور موقت بازگشایی می کند.
پس از حملات تروریستی پی در پی در پاکستان در هفته های اخیر به ویژه حمله تروریستی سه هفته پیش به زیارتگاهی در ایالت سند پاکستان که بیش از 80 کشته برجای گذاشت، این کشور مدعی شد تروریست هایی که در خاک افغانستان پناهگاه های امن دارند، اقدام به حمله به پاکستان می کنند و به همین دلیل اقدام به مسدود کردن گذرهای مرزی با افغانستان کرد.
به گزارش ایرنا، در بیانیه که دولت پاکستان روز گذشته درخصوص بازگشایی موقت گذرگاه های مرزی صادر کرد، آمده است: در مدت این دو روز، شهرواندان پاکستانی هم که با مدارک معتبر به پاکستان رفته بودند، می توانند به کشور خود بازگردند.
این تصمیم دولت پاکستان در تماس تلفنی سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر این کشور در امور خارجی رسما به عمر زاخیلوال سفر افغانستان در اسلام آباد اعلام شد. این تصمیم همچنین برای مسئولان گذرگاه های مرزی یاد شده برای اجرا، ابلاغ شده است.

 

 

خواست جنبش حمایت از قانون از سازمان ملل و اتحادیۀ اروپا :

تا زمانی که خواست‌های شهروندان در نظر گرفته نشود، تمویل پروژه توزیع شناسنامه‌های برقی را متوقف سازید.

فرمان رییس جمهور غنی مبنی بر تعدیل مادۀ ششم قانون ثبت احوال نفوس با واکنش‌ها و اعتراضات بی‌شماری روبه‌رو شده است.
در تازه ترین مورد، شماری از فعالان جامعۀ مدنی در کابل دست به ایجاد «جنبش دفاع از قانون» زده و می‌گویند که رییس‌جمهور بدون در نظر داشت قانون ثبت احوال نفوس و بدون داشتن صلاحیت تداخل عمل در کارهای مجلس نماینده‌گان با توجه به تفکیک قوا، دست به تعدیل مادۀ ششم این قانون زده است.
این فعالان مدنی دیروز (شنبه، ۱۴حوت) باا راه‌اندازی یک نشست خبری گفتند که این عمل‌کرد آقای غنی اوج استبداد، توتالیتاریسم و دیکتاتورمآبانۀ او می‌باشد.
آنان می‌گویند که با توجه به ادامۀۀ قانون‌شکنی توسط مسوولان حکومت وحدت ملی، دست به ایجاد جنبش دفاع از قانون زده اند و می‌خواهند راه را برای توسعۀ سیاسی با حفظ حاکمیت قانون، بازتر سازند.
کابینۀ حکومت وحدت ملی به تاریخ ۱۲ حوت،، طرح تعدیل مادۀ ششم قانون ثبت احوال نفوس را مورد تایید قرارداد و این تعدیل از سوی رییس‌جمهور طی فرمان تقنینی توشیح شد.
اما، بربنیاد مواد قانون، رییس جمهور در دو حالت می‌تواند فرمانی تقنینی صادر کند: یک، زمانی که شورای ملی در تعطیلی باشد و اتفاق مهمی بهه میان آید و دوم، رییس‌جمهور در زمینه‌یی می‌تواند فرمان تقنینی صادر کند که در آن زمینه قانون وجود نداشته باشد. اما این فرمان آقای غنی در حالی صادر می‌شود که قانون توشیح شده ثبت احوال نفوس توزیع شناسنامه‌های برقی وجود دارد.
هارون معترف، یکی از اعضای این جنبش در این نشست گفت: “هویت اقوام موردی نیست که که معامله شود و کسی حق دخل و تصرف و یا تغییر آنن را دارد.”
به گفتۀ او: بر اثر فشار و تلاش حلقات مغرض دوباره روند توزیع شناس‌نامه‌های برقی به چالش کشیده شده است.
برنا صالحی، عضو دیگر این جنبش می‌گوید: هدف از به‌وجود آمدن جنبش دفاع از قانون، به میان آمدن جامعۀ قانون‌مدار است.
به گفتۀ او: حق ملت‌بودن شهروندان کشور باید در شناس‌نامه‌های آنان تسجیل پیدا کند و قانونی که در زمینه وجود دارد، باید تطبیق شود.
آقای صالحی از مسوولان حکومت وحدت ملی به عنوان قانون‌شکنان درجه اول یاد کرده و می‌گوید: شهروندان بار دیگر به زورگویی و قانون‌شکنی اجازهه نخواهند و داشتن شناس‌نامه با درج هویت خودشان را خواهند گرفت.
این عضو جنبش مدنی دفاع از قانون، خطاب به حلقاتی که او از آنان تحت عنوان افرادی که هویت شهروندان را به بازی می‌گیرند، گفت: “هویتت شهروندان فروشی نیست و آنان توان دفاع مشروع و معقول از قانون‌مداری و هویت خود را دارند.”
رامش نوری، عضو دیگر این جنبش در این نشست گفت: رییس‌جمهور غنی با نگرش‌های قومی و استبدادی دست به صدور فرمان تعدیل مادۀ ششمم قانون ثبت احوال نفوس زده است.
این فعالان مدنی هُشدار دادند که انجام آنچه در فرمان تقنینی رییس‌جمهور آمده، افغانستان را به طرف درگیری‌های قومی و حتا تجزیه خواهد بود.
آنان از سازمان ملل متحد و اتحادیۀ اروپا که از تمویل کنندۀ روند توزیع شناس‌نامه‌های برقی استند، خواست تا تمویل این پروژه را تا زمانی کهه خواست‌های شهروندان افغانستان در نظر گرفته نشود، متوقف سازد.
عین‌الدین بیک، عضو دیگر این جنبش همزمان با خوانش قطع‌نامۀ نشست گفت که اگر حکومت خواست‌های این جنبش را نادیده بگیرد و مردم ناامیدد شوند، ممکن است دست به عمل‌کردهای غیرقانونی همانند رییس‌جمهور بزنند و در این حالت، اگر اوضاع از کنترل خارج شود، مسوولیت آن به دوش مسوول حکومت است و جنبش دفاع از قانون هیچ‌گونه مسوولیتی ندارد.
این فعالان مدنی با پخش قطع‌نامه‌یی از رییس‌جمهور خواستند تا فرمان خود را لغو کند و ارزش‌های دموکراتیک موجود در کشور را که حاصل سیزدهه سال تلاش است، به باد مسخره نگیرد.
در قطع‌نامۀ جنبش دفاع از قانون هم‌چنان آمده است که دولت بر بنیاد حکم قانون وظیفه دارد تا در راستای منافع ملی، به‌ویژه به اقوام و طیف‌هایی اجتماعی مختلف برخورد یکسان داشته باشد و به خواسته‌های برحق مردم احترام بگذارد.
این فعالان مدنی هُشدار می‌دهند، در صورت پذیرفته نشدن خواست‌های‌شان دست به تظاهرات گسترده و سراسری خواهند زد.
قانون ثبت احوال نفوس در سال ۱۳۹۲، با حذف اطلاق واژه افغان، توسط نماینده‌گان مردم در مجلس تصویب و برای توشیح به ریاست‌جمهوری فرستادد شد. اما مورد توشیح رییس جمهور کرزی قرار نگرفت و. سرانجام دو نیم سال پیش با شکل‌گیری دولت وحدت ملی رییس‌جمهور غنی آن را توشیح کرده بود. اما عملی نشد.

هارون مجیدی/یک شنبه 15حوت 1395/

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 رئيس دارالانشای كميسيون مستقل انتخابات تعيين گرديد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان امام محمد وريماچ را به حيث رئيس دارالانشای كميسيون مستقل انتخابات تعيين کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، این تصمیم از سوی رئیس جمهور افغانستان پس از مصاحبه با هشت تن از نامزدان برای احراز ریاست دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات گرفته شد.

در جریان مصاحبه های مذکور که روز گذشته به طور جداگانه در ارگ انجام شد، محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز حضور داشتند.

 

وقوع انفجار نیرومند در کابل

حدود ساعت ۱۲:۴۰ پس از چاشت امروز یک حملۀ انتحاری در ساحۀ حوزۀ ششم امنیتی شهر کابل رخ داد و سپس حملۀ دوم در منطقۀ ارزان قیمت نیروهای امنیت ملی را هدف قرار داد.

وحید مجروح، سخن‌گوی وزارت صحت عامه از شهادت یک‌تن در ارزان قیمت خبر می‌دهد و می‌گوید تا به حال از این حمله‌ها ۳۵ زخمی به بیمارستان‌ها انتقال یافته‌اند.

 

وزارت امور خارجه روسیه گزارش «الجزیره» مبنع بر همکاری روسیه با   تروریست ها در افغانستان را رد کرد

وزارت امور خارجه روسیه گزارش خبرگزاری «الجزیره» را که روسیه را متهم با همکاری گروه های تروریستی در افغانستان کرده بود، رد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه گزارش سایت شبکه تلویزیونی قطر «الجزیره» را رد کرد.

به تاریخ 26 فیبروری در سایت شبکه تلویزیونی قطر «الجزیره» گزارش به نشر رسید، که عنوان آن چنین بود:- «بازی جدید روسیه در افغانستان»، نویسنده این مقاله بر این باور است که روسیه با برخی از گروه های تروریستی به ویژه جنبش طالبان همکاری می کند.

امروز وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به این مقاله، اعلامیه را نشر و این گزارش را  رد و خبرگزاری «الجزیره» را نمونه ای از خبرگزاری های که دست به نشر خبرهای نادرست در باره روسیه می زند، دانست.

در اعلامیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است، که این روزنامه نگار «الجزیره» به نقل از سخنان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه ادعا می کند، که بین فدراسیون روسیه و جنبش طالبان به خاطر مبارزه با «دولت اسلامی» تبادل اطلاعات صورت گرفته است. و این در حالیست که سرگئی لاوروف هیچگاه چنین سخنانی بیان نکرده و این خود یک دروغ مطلق می باشد.

همچنین در این اعلامیه وزرات امور خارجه روسیه یاد آوری می کند،که سرگئی لاوروف پس از دیدار با صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان در 7 فیبروری به پرسش خبرنگاران پاسخ داد، که روسیه کشور افغانستان را در تجهیز نیروهای امنیتی و اردوی ملی اش کمک و پشتیبانی خواهد کرد.

وزارت امور خارجه روسیه یکبار دیگر در آخر این اعلامیه تاکید کرده است، که روسیه همیشه علیه تروریسم مبارزه کرده و هیچگاهی از شبه نظامیان پشتیبانی نکرده و نمی کند.

 

 76 پروژه انکشافی در ولایت پکتیا به بهره برداری رسید

مسئول ساحوی برنامۀ همبستگی ملی وزارت احیا و انکشاف دهات درولایت پکتیا می‌گوید که 76 پروژه انکشافی به هزینه بیش از 36 میلیون 667 هزار افغانی در آن ولایت تکميل و مورد استفاده مردم قرار گرفت که ازمزايای این پروژه‌ها حدود 15436 خانواده مستفید میگردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ودصم، پروژه‌های ياد شده شامل ترمیم  کانالهای آبیاری، سیفون، شبکه آب اشامیدنې، دیوارمحافظوی، مرکز اجتماعی، سرکها و پاک کاری کاریز مي‌باشند که درجریان ترمیم  پروژه های یاد شده  برای 2109 تن کارگرماهر وغیر ماهر زمینه کار کو تامدت مساعد گردیده است.

پروژه حفظ ومراقبت و کاریابی برنامۀ همبستگی ملی وزارت احیا وانکشاف دهات (469) قريه را در ولایت پکتیا تحت پوشش قرار داده است و تا به حال توانسته (104) پروژه  را در سکتور های مختلف ترمیم نماید و بیش از (416) پروژۀ ديگر در این ولایت نیز تحت ترمیم كار مي باشد.

 

نصب ایستگاه توزیع برق ۲۲۰ کیلوولت برای تونل سالنگ

این ایستگاه توزیع برق دارای دو ترانسفارمر خواهد بود که هر کدام به ظرفیت دو میگاوات امپیر می‌باشد

شرکت برشنا قرارداد ساخت و نصب ایستگاه توزیع برق ۲۲۰ کیلوولت برای تونل سالنگ را  با دو شرکت خصوصی بین‌المللی در کابل امضا کرد.
به گفته‌ی برشنا ، این پروژه بیش از بیست میلیون دالر امریکایی هزینه بر می‌دارد که تا دو سال و شش ماه تکمیل و به بهره‌برداری سپرده می‌شود.
این ایستگاه توزیع برق دارای دو ترانسفارمر خواهد بود که هر کدام به ظرفیت دو میگاوات امپیر می‌باشد و می‌تواند به تونل سالنگ و خانه‌های همجوار آن برق توزیع کند.

تونل سالنگ در ارتفاع ۳۹۵۰ متر از سطح دریا و در موقعیت مرکزی کوه‌های هندوکش قرار دارد. طول این تونل ۲٬۷ کیلومتر می‌باشد. کار ساخت این تونل در سال ۱۳۳۷ آغاز و پس از ۶ سال در سال ۱۳۴۳ ختم می‌گردد. این پروژه در زمان صدارت داوود خان با همکاری دولت وقت شوروی آغاز گردید. ارتفاع این تونل ۵ متر و دارای عرض ۶ متر می‌باشند. هزینه احداث این تونل ۶۳۶ میلیون دالرامریکایی بوده‌است. این تونل فاصله بین شمال و جنوب افغانستان را ۱۱۰ کیلومتر کوتاه‌تر کرده‌است.  تونل سالنگ شمال افغانستان را به جنوب افغانستان متصل می‌نماید. قبل از احداث این تونل وسیله تجارت و انتقالات از میان کوهای پر برف صورت می‌گرفت که راه بود اذیت کننده و مشکل.

 

تعیین مسیر انتقال پروژه برق 220 کیلوولت دوشی  ــ  بامیان

به گزارش خبرگزاری رصد: شرکت برشنا اعلام کرده است که بررسی‌ها برای تعیین منطقه اعمار سب‌ا‌ستیشن پروژه برق ۲۲۰ کیلوولتی دوشی – بامیان پایان یافته و از سه منطقه «ملایان، کاریز و شیبرتو» ولایت بامیان، منطقه ملایان برای ایجاد سب‌استیشن برق انتخاب شده است.

پیشتر در مراسم امضای تفاهم‌نامه پروژه انتقال 220 کیلوولتی دوشی — بامیان میان شرکت برشنا و بانک انکشاف آسیایی، اعلام شد که تیم تخنیکی برشنا برای انتخاب منطقه ایجاد سب‌استیشن برق به بامیان سفر کرده است.

در خبرنامه شرکت برشنا که امروز یک‌شنبه 3 اسد منتشر شده، آمده است که مطابق جدول زمانی تعیین شده برای این پروژه، تا اکنون سوال‌نامه شرکت مشورتی فشنر جهت تعیین مسیر لین دوشی — بامیان توسط برشنا جواب داده شده، مسیر ابتدایی کشیدن لین از جانب شرکت فشنر ارایه و توسط شرکت برشنا مورد تایید قرار گرفته است.

بر اساس خبرنامه، قرار است در ماه جاری (اسد)، سروی نهایی ساحه تکمیل، نقشه ستلایت خریداری شده و مسیر لین به اساس آن تعیین شود و همچنان، بازبینی محیطی و اجتماعی نهایی و شبکه توزیعی برق بامیان دیزاین شود.

شرکت برشنا گفته است که قرار است در ماه قوس سال جاری، اسناد داوطلبی از جانب شرکت فشنر تهیه و سپس، پروسه داوطلبی آن آغاز شود.

این شرکت گفته است که در ماه قوس، دیزاین سب‌استیشن‌های برق نهایی خواهد شد و در ضمن روند دریافت هزینه این پروژه، تا اواخر ماه قوس 1395 از سوی بانک انکشاف آسیایی تکیل می‌شود.

شرکت برشنا برای انتقال لین برق دوشی — بامیان برای یک سال با کمپنی مشورتی فشنر قرارداد کرده است. بر اساس این قرارداد، کمپنی آلمانی فشنر از تعیین مسیر لین انتقالی از بغلان به بامیان، ساخت سب‌استیشن در بامیان، گسترش و تقویت سب‌استیشن 220 کیلوولت دوشی، تعیین مسیر لین انتقالی از غزنی به شرنه، توسعه و تقویت سب‌استیشن 220 کیلوولت غزنی و ساخت سب‌استیشن 220 کیلوولت در شرنه را بررسی تخنیکی کرده و شبکه توزیع برق ولایت بامیان را دیزاین می‌کند.

پروژه انتقال برق 220 کیلوولتی دوشی — بامیان پس از اعتراض‌های گسترده به تغییر مسیر پروژه انتقال برق 500 کیلوولت ترکمنستان از بامیان به سالنگ، روی دست گرفته شده است. دولت اعلام کرده که قرار است کار این پروژه در ماه سرطان سال جاری خورشیدی 1395 شروع و در ماه قوس 1398 پایان یابد.

شرکت برشنا گفته است که با تکمیل این پروژه، حدود بیست هزار خانواده در ولایت بامیان و مناطق مرکزی افغانستان از برق دوامدار و معیاری بهره‌مند می‌شوند.

این در حالی است که اعتراض‌های جنبش روشنایی به تغییر مسیر پروژه انتقال برق 500 کیوولت ترکمنستان از بامیان به سالنگ، هنوز ادامه دارد که در تازه‌ترین رویداد، روز گذشته هزاران شهروند کابل در اعتراض به این تصمیم حکومت تظاهرات کردند. در جریان این تظاهرات، در میان تجمع جنبش روشنایی در دهمزنگ کابل، حمله انتحاری صورت گرفت که بر اساس آمارها، 80 نفر کشته و 231 نفر زخمی شده‌اند.

دولت به دنبال این حمله، امروز عزای عمومی اعلام کرده است.

 

راه اندازی بخش آموزشی زبان پشتو در دانشگاه علامه ایران

دانشگاه علامه طباطبایی با همکاری دانشگاه کابل افغانستان بخش آموزشی زبان پشتو را در این دانشگاه راه اندازی کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا به استناد از دانشگاه علامه طباطبایی، اعضای هیات علمی گروه زبان پشتو در دانشگاه کابل در دیدار با مدیر دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه درخصوص آموزش زبان پشتو و همکاری های مشترک در این خصوص رایزنی کردند.
ماندانا تیشه یار مدیر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی میان استادان دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه‌ها و نهادهای علمی در افغانستان در سال های اخیر، از راه اندازی بخش آموزشی زبان پشتو برای داوطلبان فراگیری این زبان در ایران خبر داد.
استادان افغانستانی نیز با استقبال از این برنامه، اعلام آمادگی کردند تا به تدریس این زبان در دانشگاه علامه طباطبایی در چارچوب همکاری‌های دو جانبه میان این دانشگاه و دانشگاه کابل بپردازند.

 

مجلس بزرگان انگلیس با ندادن رای موافق به لایحه جنجالی «   برکزیت» نخستین ناکامی دولت ترزامی را رقم زدند

نمایندگان مجلس بزرگان انگلیس شامگاه چهارشنبه بعد از چند روز بحث و مناظره در مورد لایحه برکزیت دولت ترزا می، به این لایحه جنجالی رأی مثبت نداد و خواهان انجام اصلاحاتی در آن شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، نمایندگان مجلس بزرگان انگلیس که حزب محافظه‌کار در آنجا اکثریت کرسی‌ها را در اختیار ندارد، با 358 رای موافق، در مقابل 256 رای مخالف خواهان انجام اصلاحات در لایحه برکزیت شدند.
نمایندگان مجلس بزرگان لایحه برکزیت را با هدف انجام اصلاحاتی در آن به منظور حفظ حقوق شهروندان اروپایی ساکن انگلیس، مجددا برای شور بیشتر به مجلس عوام بازگردانند.
با توجه به عدم ارائه تضمین از سوی دولت محافظه‌کار «ترزا می» در خصوص حفظ حقوق شهروندان اروپایی ساکن انگلیس در لایحه برکزیت، انتظار می‌رفت که نمایندگان مجلس بزرگان با این لایحه مخالفت کنند.
نمایندگان مجلس بزرگان از دولت «ترزا می» خواسته‌ بودند تا پیش از فعال کردن ماده 50 پیمان لیسبون که سرآغاز روند مذاکرات برکزیت شمرده می‌شود، تکلیف سه میلیون اروپایی ساکن انگلیس را مشخص کند.
نمایندگان مجلس عوام پیشتر با اکثریت آراء لایحه برکزیت را تصویب کرده بودند و بر اساس رویه قانونی، نمایندگان مجلس اعیان نیز بایستی این لایحه را تصویب می‌کرد تا به دولت انگلیس اجازه داده می شد تا مذاکرات برکزیت را آغاز کند.
مجلس عوام انگلیس بیستم ماه دلو گذشته به لایحه جنجالی مربوط به فعال کردن ماده 500 پیمان لیسبون که سرآغاز فرآیند خروج این کشور از اتحادیه اروپا است، رأی مثبت داده بود.
نمایندگان مجلس عوام پس از سه روز بحث و گفت‌وگو ، با 492 رأی موافق در مقابل 1222 رأی مخالف، این لایحه جنجالی را به تصویب رساندند.
علاوه بر نمایندگان حزب ملی اسکاتلند، در کل 522 نماینده حزب کارگر به این لایحه برخلاف نظر جرمی کوربین رهبر این حزب رأی مخالف دادند.
با توجه به رای مجلس اعیان، تصویب قطعی این لایحه احتمالا چند هفته طول خواهد کشید اما ‘ترزا می بارها گفته است که پیش از 31 مارچ، ماده 50 پیمان لیسبون را که شروع دو سال مذاکره خروج با اتحادیه اروپا خواهد بود، فعال خواهد کرد.
ترزا می نخست‌وزیر انگلیس آخرین‌ مهلت اجرای ماده 50معاهده لیسبون را حداکثر تا 31ماه مارچ تعیین کرده است. در صورت اجرای ماده 50 این معاهده، مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا2 سال به طول خواهد انجامید.
«ترزا می» در نشست سالانه حزب محافظه‌کار انگلیس در اکتوبر 2016 میلادی گفته بود: مایل است تا پایان ماه مارچ  ماده 50 را فعال و پس از 43 سال، بریتانیا را از اتحادیه اروپا خارج کند.
اما براساس رأی جنجالی دیوان عالی انگلیس در پنجم ‌ماه دلو گذشته، دولت ترزا می برای اجرای ماده 50 پیمان لیسبون، باید رأی موافق پارلمان را به دست می‌آورد.
پس از رأی دیوان عالی انگلیس، دولت محافظه‌کار ترزا می مجبور شد که لایحه مربوط به فعال کردن ماده پنجاه پیمان لیسبون را به پارلمان ارائه دهد.
براساس ماده 50 پیمان لیسبون که در دسمبر 20077 میلادی تصویب شد، دولت‌هایی که بخواهند از اتحادیه اروپا خارج شوند، باید این ماده را فعال و مطابق آن عمل کنند.
ماده 500 پیمان لیسبون که جدیدترین منشور اتحادیه اروپاست، روند خروج یک کشور از اتحادیه را مشخص کرده است اما شرایط آن مبهم است زیرا دولت‌ها ناچارند برای خروج، گفت‌وگوهای زمان‌بر و پیچیده‌ای را آغاز کنند تا شرایط جدایی تحقق یابد.
براساس این ماده، دولت متقاضی خروج از اتحادیه اروپا با فعال‌سازی ماده 50، دو سال فرصت خواهد داشت تا چگونگی خروج از اتحادیه، نحوه عقد قرارداد با دیگر کشورهای عضو اتحادیه و شرایط مربوط را ازجمله چگونگی دسترسی به بازار مشترک، چگونگی تردد شهروندان کشورها و وضعیت افرادی که در کشورهای دیگر زندگی و کار می‌کنند، تدوین کنند اما دولت‌های 27 کشور دیگر، باید این موارد را به تصویب برسانند.
در مدت این دو سال، دولت انگلیس کماکان متعهد است تعهداتش را به‌عنوان عضو اتحادیه اروپا، اجرا کند.
مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز، ایرلندشمالی) در روز 23 ماه جولای 2016 (سوم سرطان 13955) با شرکت در همه‌پرسی رأی به خروج از اتحادیه اروپا دادند.
در همه‌پرسی 23 جولای (سوم ماه سرطان) 51.9 درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و 48.11درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.

 

پیام وداع” سرکرده داعش به هوادارانش

ابوبکر البغدادی ، سرکرده گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سخنرانی خود شکست این گروه در عملیات جنگی چندی پیش را پذیرفته و هوادارانش را به پنهان شدن در نواحی کوهستانی فرا خواند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی “السومریه” ، یک منبع محلی در استان نینوا در عراق اعلام کرد:” البغدادی پیام خود را که آنرا پیام وداع نامیده در بین مبلغان داعش منتشر کرده و درباره وضع این گروه توضیح داد. به دنبال آن مبلغان داعش به صحبت درباره شکست های این گروه در استان نینوا و دیگر بخش های عراق پرداخته اند”.
منبع افزود:”تروریست ها در پیام البغدادی به پنهان شدن در نواحی کوهستانی صعب العبورعراق و سوریه فرا خوانده می شوند”.
پیشتر گزارش داده شده بود که سرکردگان داعش در بخش غربی موصل در حال فرار از این شهر عراق هستند.

 

جوابی به دزدان دریایی و ایران ترسندگان

ایران رزمایش در اقیانوس هند را ادامه می دهد.

به گزارش « اسپوتنیک» به  نقل از آژانس خبری « تسنیم»، نیروی دریایی  ایران  رزمایش بزرگ مقیاسی  تحت نام رمزی « ولایت 95»  را در تنگه هرمز ، خلیح عمان و شمال — غرب اقیانوس هند  — از آب های ارضی ایران تا تنگه باب المندب — برگزار می کند.

در جریان این رزمایش که در  مساحتی  به میزان 2  میلیون  کیلومتر مربع  برگزار می شود ، آزمایش  تسلیحات  جدید،  مهمات ساخت ایران از جمله  آخرین نوع  موشک بالدار « نصر»  و  موشک ضد شناور « دهلاویه» انجام می شود.

مصیب نعیمی، کارشناس مسایل خاورمیانه و  جهان عرب، مدیر مسئول روزنامه عــــــربی زبان « الوفاق » در مصاحبه با « اسپوتنیک» در این خصوص اظهارنظرنموده گفت:

 

قهوه بنوشيد تا از 5 بيماري درامان بمانید

به گزارش اسپوتنيک به نقل از محققان بهداشت عمومي از دانشگاه هاروارد، مطالعات گسترده و طولاني مدت بر روي 130 هزار نفر از طرفداران قهوه، نشان از تاثير مثبت اين نوشيدني در جلوگيري از پيشرفت برخي بيماري ها دارد.

قهوه و ديابت قند
قهوه عاملي مبارز در برابر ديابت نوع دوم است. از سوي ديگر قهوه حساسيت پانکراس نسبت به گلوکز را افزايش مي دهد، گلوکز همراه با غذا وارد معده ما مي گردد. در نتيجه پانکراس در برابر انتقال قند به خون مقاومت نشان مي دهد. تمامي اين عوامل باعث کاهش پيشرفت ديابت در بدن مي گردد.

قهوه و قلب
خبر خوب ديگر اينکه، قهوه در حد اعتدال خود به عنوان عاملی محافظ در برابر نارسايي قلبي عمل مي کند. تعداد 3-4 فنجان قهوه در روز براي سلامتي مناسب مي باشد.

قهوه و پارکيسون
خوردن چند فنجان قهوه در روز در حد اعتدال خود به طور مستقيم بر کاهش پيشرفت بيماري پارکيسون کمک مي نمايد. به واسطه قهوه انتقال سيگنالهاي موثر در پيشرفت بيماري هاي سيستم عصبي کاهش مي يابد.

قهوه و سرطان کبد
همانطور که در بالا اشاره شد، قهوه منجر به بلوکه کردن راه هاي سيگنال در بخش هاي از ارگانسيم بدن مي شود که اين امر باعث استحکام سلول هاي کبد در برابر عوارض نوشيدني هاي الکلي مي گردد. در نتيجه قهوه خطر پيشرفت سرطان کبد را کاهش مي دهد: خوردن 1-2 فنجان قهوه در طول روز تا 40 درصد از گسترش اين سرطان در بدن جلوگيري مي نمايد. نوشيدن بيشتر از سه فنجان در قهوه به صورت روزانه خطر ابتلا به سرطان کبد را تا 50 درصد کاهش مي دهد.

قهوه و سرطان روده بزرگ
به عقيده دانشمندان، ريسک خطر ابتلا به سرطان روده با خوردن قهوه کاهش مي يابد. خوردن 1-2 فنجان قهوه در طول روز تا 26 درصد از گسترش اين سرطان در بدن جلوگيري مي نمايد. نوشيدن بيشتر از سه فنجان در قهوه به صورت روزانه خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 50 درصد کاهش مي دهد.

 

ترامپ

ما برای نابود سازی داعش با دوستانمان در جهان اسلام همکاریخواهیم کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا قصد دارد به مبارزه با گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی (داعش) ادامه دهد.

به گزارش اسپوتنیک، ترامپ در سخنرانی خود در کنگره آمریکا تاکید کرد به وزارت دفاع این کشور دستور داده طرح تخریب و نابود سازی داعش را تدوین کند و داعش را “گروه وحشیانی” دانست که “قوانین را تحقیر کرده و مردان مسلمان و مسیحی و زنان و کودکان پیروی هر دین و اعتقادی را به قتل می رسانند”.
رئیس جمهور امریکا افزود:” ما با متحدانمان از جمله دوستان و متحدان در جهان اسلام همکاری خواهیم کرد تا این دشمن منفور را از صحنه زمین محو کنیم”.


ناسا کالیفورنیا زیر زمین فرو می‌رود

اطلاعات اخیر از ماهواره‌های ناسا نشان می‌دهند که دره سان خواکین در شمال کالیفورنیا همچنان به فرو رفتن زمین، به دلیل پمپاژ آب‌های زیرزمینی ادامه می‌دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ناسا، ویلیم کرویل رییس اداره منابع آبی کالیفورنیا گفت: “با این سرعتی که دره سان خواکین در سالهای اخیر فرو می‌رود، ما را نگران ساخته است. این روند نباید ادامه پیدا کند. چنین فرایندها اغلب در قلمرو کالیفورنیا رخ می‌دهد، اما کاهش سطح زمین به این سرعت، صحت میلیون‌ها باشنده و زیرساخت‌های کالیفورنیا را تهدید می‌کند. پمپاژ آب‌های زیرزمینی می‌تواند کانال‌های انتقال‌دهنده آب به کالیفورنیای جنوبی را از بین ببرد، که این یک فاجعه خواهد بود”.

 

ترکیه میتواند حریم هوائی خود را برای طیارت امریکا مسدود نماید

اسپوتنیک، انقره تاکید میکند که برای ترکیه هر نوع شرکت جزوتانهای کرُدی در مبارزه علیه ترور در سوریه غیر قابل قبول میباشد.

نشریه ترکی Yeni Safak به نقل از منابع خود تائید میکند که مقامات ترکیه امکان مسدود نمودن پایگاه هوائی انجرلیک برای قوای هوائی امریکا را بررسی می نماید. هر گاه امریکا در جریان عملیات پلان شده در آزاد سازی رقه سوریه از همکاری با کرُدهای “اتحادیه دموکراتیک” و “جزوتامهای نیروهای دفاع خودی” امتناع نورزد، تصمیم در این ارتباط اتخاذ خواهد شد.

در نشریه تاکید میگردد که اقدامات ترکیه تنها با مسدود نمودن پایگاه هوائی اینجرلیک برای امریکا محدود نخواهد شد، بلکه ممکن موضوع بحث ایجاد ساحه بدون پرواز و در مجموع منجر به منع پروازها از حریم هوائی ترکیه خواهد شد.

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………….

وتوی  قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل

روسیه و چین قطعنامه شورای امنیت در خصوص سلاح شیمیایی سوریه را وتو کردند.

روسیه و چین  قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را وتو کردند که وضع تحریم ها در رابطه با آن نمایندگان دولت سوریه را در نظر می گیرد که می توانستند در کاربرد  سلاح شیمیایی در کشور دست داشته باشند. رأی گیری روز سه شنبه برگزار شد.

فرانسه و بریتانیا دوعضو دائمی شورای امنیت  پیشنویس این قطعنامه را تهیه  و ارائه کردند که مورد  حمایت آمریکا نیز قرار گرفته بود. اگر این قطعنامه به تصویب می رسید، بر اساس آن، 21  نماینده سوریه — شخصیت های جداگانه، سازمان ها، شرکت ها  که گویا در کاربرد سلاح شیمیایی در کشور در سال های 2014 و 2015 میلادی نقش داشتند  – تحریم می شدند.

روسیه و چین که اعضای دائمی شورای امنیت هستند  این قطعنامه را وتو کردند.  از آغاز درگیری در سوریه (در سال 2011) ، روسیه  هفتمین بار است  که در رابطه با  سوریه قطعنامه شورای امنیت را وتو می کند.

 

رهبران فاسد و سربازان تنها در مرگ

سربازان گرسنه و بی رهبر در میدان های جنگ با جان خود همین نیم بند ثبات را حفظ می کنند و در پشت جبهه ها، رهبرانی که از کمک ها گرفته تا امکانات و حقوق آنان را به یغما برده و جنگ افرارها و مهمات را در معامله ها روانه انبار دشمن می کنند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، بدنه و رهبری نیروهای امنیتی مملو از فساد است و دلیل مهم نفوذ و گسترش دامنه حضور نیروهای طالب و دیگر گروه های تروریستی در افغانستان، اما آنچه شکست در میدان های نبرد خوانده می شود نه از سوی سربازان بلکه مربوط به راس حکومت می شود تا وزارت ها و فرماندهان که انرژی و توان سربازان صف های جنگ را در معامله ها به فنا می دهند.

هرچند بارها عنوان شده است که جوانان سرخورده از فقر به دنبال تامین هزینه های زندگی جذب پولیس و نیروهای امنیتی می شوند اما زمانی که مردم، حکومت و قانون را مشروع ندانند، هیچ گاه فرزندان خود را برای دفاع از کشور در خدمت دولت قرار نمی دهند و هرچند معیشت یکی از دلایل اصلی برای یک سرباز است اما اگر تنها دلیل بود چرا به گروه طالبان و تروریستان نمی پیوندند که به مراتب از امکانات و حمایت های بیشتر از حکومت برخوردار باشند؟

پس از حمله شوروی، تب دشمنی با دولتِ وقت به شدت بالا بوده و تمامی امکانات در اختیار نیروهای تنظیمی و جهادی وارد نبرد شد و از سوی دیگر زمین ها و مراتع در درگیری ها از بین رفت اما در دوران جدید، مردم به اهمیت برقراری یک حکومت مرکزی و برقراری قانون واقف شده اند و بیزار از طالبان و کشتار بی گناهان هستند و در پی حمایت از قانون و مقابله با دشمنان این مرز و بوم به میدان های جنگ می روند و در دستگاه های امنیتی خدمت می کنند.

مشکل فساد گسترده و شکست در میدان جنگ از جانب بالاترین رده های حکومتی، نهادها و رهبران امنیتی است که از کمک های جهانی گرفته تا امکانات حتی حقوق سربازان را به یغما می برند و جنگ افزارها و مهمات را در معامله با دشمنان به انبارهای طالب و داعش و … ارسال می کنند.

زمانی که سربازها روزها با گرسنگی و نبود تجهیزات کافی در جنگ به سر می برند و فساد و زدو بند رهبران خود را می بینند، طبعا سرخورده می شود، وقتی فرماندهان آنان را در میدان ها رها کرده و از سوخت گرفته تا مهمات را به فروش می رسانند با کدام انگیزه به نبرد دشمن بروند؟

مردم خواهان صلح و امنیت هستند و سربازان با جان خود همین نیم بند ثبات را حفظ کرده اند اما درد این ملت از درون قدرت و حکومت است که با سو استفاده از حمایت مردمِ خسته از جنگ، همچنان با فساد، افغانستان را به سوی تباهی می کشانند.

گفتنی است که بیش از 100 تن از نیروهای ارتش در پیوند با فساد اداری و اختلاس در دادگاه های نظامی هستند و نزدیک به 400 پرونده اختلاس، سو استفاده از صلاحیت ها و فساد در سال جاری ثبت شده است و در همین رابطه، فروش جنگ افزارها و نفت بزرگترین اتهام های وارده به نیروهی مسلح افغانستان است.

وزارت های دفاع و داخله که نقش اصلی در تامین امنیت کشور را به عهده دارند چنان به حیف و میل پول ها مشغول و در کشف و استخبارات ضعیف که مردم، خبرنگاران و فعالان سیاسی قبل از این نهادها به حضور نیروهای طالبان، خطر حمله و انتحاری پی می برند و تلاش می کنند توجه حکومت را به مناطق پرخطر و در آستانه سقوط جلب کنند که با وجود وزیرانی بی صلاحیت امنیتی هیچ عملیات ماثری در مقابله با مخالفان مسلح صورت نمی گیرد.

مراکز عدلی و پولیس از مهم ترین نهادهای آلوده به فساد افغانستان است و زمانی که امنیت یک کشور در دستان مقام های فاسد قرار گیرد، نتیجه را در اکنون ناامنی ها و کشتار مردم می بینیم و وضعیت آشوب و پرتنش بهترین فرصت را برای نفوذی های طالبِ درون حکومتی برای مهیا کردن هر معامله ای را فراهم می کند.

کمیسیون حقوق بشر برای پایان دادن به قانون شکنی های نیروهای پولیس، کارگاه های آموزشی برای فرماندهان پولیس در کابل دایر کرده و رییس این کمیسیون به انتقاد شدید از تخطی های پولیس در بخش های مختلف کشور پرداخت و برخی برخوردها را شرم آور خواند.

برای رسیدن به ثبات باید اراده ای ملی و حکومتی در مقابله با فساد و فسادپیشگان قدرت صورت گیرد تا دیگر زیر چتر حمایت قانون، مقام های خودفروخته فرصت تخطی نداشته باشند و اگر همچنان حکومت وحدت ملی با همین رویکرد به پیش برود با مردمی سرخورده از دولت و قانون و کشوری غرق در جنگ روبه رو خواهد شد.

 

تقرری‌های خلاف قانون در وزارت خارجه

منابعی در وزارت خارجه از تقرری های خلاف قانون توسط رییس جمهوری در این وزارت خبر می دهند.

یک منبع که نخواست از او نام برده شود می گوید درسال 1395 در حدود بیش از 207 تن به عنوان کارکنان دیپلماتیک در وزارت خارجه مقرر شده اند که دست کم 40 تن آنان خلاف قانون امور کارکنان دیپلماتیک و قونسلی توسط رییس جمهور به طور فوق العاده مقرر گردیده اند که در نزد این وزارت هیچ نوع سند و مدرک معتبر ارایه نشده است. این درحالی است که شرایط تقرر کارکنان دیپلماتیک و قونسلی در ماده پنجم فصل دوم قانون دیپلماتیک و قونسلی چنین آمده است:
فصل دوم: مقرری و امتیازات کارکنان دیپلماتیک و قونسلی
ماده پنجم: اشخاصی به حیث کارکنان دیپلماتیک و قونسلی مقرر شده می توانند که علاوه بر شرایط مندرج قانون کارکنان خدمات ملکی دارای شرایط ذیل باشند:
1. تنها تابعیت افغانستان را داشته باشند.
2. داشتن حداقل سند فراغت از دانشکده حقوق و علوم سیاسی، اقتصاد، ادبیات ژورنالیزم از موسسات تحصیلات عالی داخل و خارج از کشور.
3. سپری نمودن دوره آموزشی موسسه دیپلماسی وزارت خارجه.
4. دانستن انگلیسی یا یکی از زبان های بین المللی و مهارت های (کامپیوتر، اینترنت، فکس و غیره).

قابل ذکر است که از سفیر شروع تا سکرتر سوم شامل کارکنان دیپلماتیک می شوند.
با درنظرداشت موارد ذکر شده در قانون اکثریت کسانی که به عنوان کارکنان دیپلماتیک از سوی رییس جمهور مقرر گردیده اند یا تابعیت دوگانه داشته و یا هم سند تحصیلی معتبر ندارند.

از سوی دیگر گفته می شود کسانیکه به عنوان کارکنان دیپلماتیک مقرر می شوند دارای صحت کامل بوده باشند. این درحالی است تعدادی از سفرای که توسط رییس جمهوری مقرر گردیده اند یا دارای کهولت سن اند و یا هم مریض. آنانی که دارای کهولت سن و مریض هستند همواره با کارمندان تحت اثرشان در جدال اند.

از سوی دیگر منبع می گوید: “کارکنانی که تقررشان از صلاحیت های وزیر خارجه می باشد در مطابقت با قانون و توسط کمیسیون موظف عنوانی مقام وزارت پیشنهاد و منظور می گردد”. این درحالی است که در این اواخر روابط وزیر خارجه با رییس جمهوری پرتنش گفته شده است.
نصیر احمد فرزام
این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است

 

وزیر خارجه افغانستان در اجلاس اکو شرکت نکرد

سیزدهمین نشست سازمان همکاری اقتصادی اکو در اسلام آباد آغاز بکار کرد.

عمر زاخیلوال سفیر در اسلام آباد در این نشست از افغانستان نمایندگی می کند.

سه روز پیش سرتاج عزیز، مشاور ارشد صدراعظم پاکستان گفته بود که وزیر خارجه افغانستان در این نشست از افغانستان نمایندگی خواهد کرد اما به دلیل تیرگی روابط میان اسلام آباد و کابل، وزیر خارجه کشور حاضر حضور در این نشست نشده است.

جلسه رسمی اکو فردا در اسلام آباد برگزار شود و نمایندگان کشورهای عضو این سازمان درباره چگونگی تقویت همکاری‌های اقتصادی بین کشورهای عضو این سازمان بحث و گفتگو می کنند.

 

شلیک جدیدترین اژدر نیروی دریایی ارتش ایران 

والفجر جدیدترین اژدر نیروی دریایی ارتش ایران برای اولین بار با موفقیت از زیردریایی غدیر شلیک شد.

رزمایش بزرگ دریایی ولایت -95

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس- در روز پایانی رزمایش بزرگ دریایی ولایت 95، زیردریایی های اعزامی به منطقه عمومی رزمایش و مستقر در فاصله 100 کیلومتری از ساحل با بهره گیری از سامانه های شناسایی نسبت به کشف و رهگیری اهداف شناور سطحی اقدام و با شلیک اژدرهای ضد سطحی عملیات انهدام یگانهای شناور هدف را با موفقیت انجام دادند.

براساس این گزارش، طی این عملیات، اژدر “والفجر” جدیدترین اژدر نیروی دریایی راهبردی ارتش ایران برای اولین بار با موفقیت از زیردریایی غدیر شلیک و هدف شناورش را منهدم کرد.

همچنین در این روز از رزمایش، بالگردهای ضد زیردریایی یگان هوادریای نیروی دریایی راهبردی ارتش در طول گشت زنی با بهره گیری از سامانه های ردگیری زیردریایی ها ،ضمن کشف اهداف زیرسطحی مستقر در محدوده رزمایش با پرتاب اژدرهای بهینه سازی شده توسط جهاد خودکفایی این نیرو نسبت به انهدام آنها اقدام کردند.

همزمان یک فروند بالگرد دریایی که به دو سامانه راکت انداز و مسلسل تجهیز گردیده است نسبت به تیراندازی و پرتاب راکت علیه اهداف شناور اقدام کرد.

در این مرحله از رزمایش انواع پهپادهای ساحل پایه و دریاپایه نیروی دریایی راهبردی ارتش طی عملیات های روزانه و شبانه با اشراف کامل به منطقه عمومی رزمایش از تنگه هرمز، دریای عمان، شمال اقیانوس هند و تنگه باب المندب تا مدار 10 درجه نسبت به شناسایی تمامی یگانهای دشمن فرضی در خارج از آبهای سرزمینی اقدام و اطلاعات کسب شده را در اختیار یگانهای مربوطه قرار دادند.

 

برنامه های مقدماتی برای ملاقات پوتین و ترامپ آغاز شد

وزارت امور خارجه روسیه خبر داد که کارهای مقدماتی دیدار روسای جمهور روسیه و امریکا ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ در حال انجام است.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه روسیه خبر داد که کارهای مقدماتی دیدار روسای جمهور روسیه و امریکا ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ در حال انجام است.

سرگی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه این خبر را به اسپوتنیک اعلام کرد.

دیپلمات روس در ادامه گفت که مسکو سخنان واشنگتن در خصوص برقراری گفتگوها بین دو کشور را مثبت ارزیابی می کند.

 

استفاده داعش از هواپیماهای بدون سرنشین برعلیه ارتش عراق

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه وال استریت، شبه نظامیان گروه تروریستی داعش در نبردهای غرب موصل از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می کند.

در طی نبردهای اخیر، تروریست های داعش با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین خود بر نظامیان عراقی نارنجک پرتاب می کنند. علاوه بر این، هواپیماهای بدون سرنشین فوق جهت بهبود تیراندازی با تجهیزات پلاستیکی نوینی مجهز شده اند.
در واقع، نیروهای داعش برای حمله به غیرنظامیان و فعالان حقوق بشر از این نوع هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می کنند. در عین حال یکی از فرماندهان نیروهای مسلح عراق از عدم بروز رسانی و تجهیز هواپیماهای بدون سرنشین ارتش عراق خبر داده است.

 

ملاقات روسای جمهور روسیه وترکیه در مورد خرید S-400

مشاور رییس جمهور ترکیه ایلنور چویک، اعلام کرد روسای جمهور روسیه و ترکیه در دیداری ماه آینده در شهر مسکو خرید راکت های دافع هوایی S-400 و سامانه های دفاعی دیگری توسط انقره را مورد بحث قرار خواهند داد.

به گزارش سپوتنیک، دیداررییس جمهور ترکیه با ولادیمیر پوتین در تاریخ 9 و 10 ماه مارچ برنامه ریزی شده است.
آقای چویک گفت: آقای رییس جمهور برای شرکت در جلسات اقتصادی که در مرحله اول برای بهبود روابط اقتصادی دو کشور، همکاری تجارتی، توریسم، تاسیس نیروگاه های هسته ای و همینطور تامین سیستم های دفاعی از جمله خرید سیستم مدافعه هوایی S-400 برگزار می شوند، به روسیه سفر خواهند کرد.

 

در اروپا اولین فاحشه خانه با زن های الاستیک باز شد

اولین فاحشه خانه دراروپا، با پرسنل ازعروسک های سیلیکونی در مرکز بارسلون افتتاح شد.

به گزارش سپوتنیک،به نقل از The Local هزینه بازدید کنندگان این محل که Lumidollsنام دارد 80 یورو در یک ساعت است. در حال حاضردر آنجا صرف چهار عروسک کار میکنند.سه دختر با چهره های اروپایی،آسیایی و افریقایی ساخته شده و دختر چهارمی بیشتر به قهرمان انیمیشن جاپانی مشابه است.

عروسک از ماده ای ساخته شده است که کاملآ احساس پوست زنده را فراهم میکند.این عروسک دارای سه سوراخ و اندام قابل انعطاف است.

هر عروسک را طبق خواست مشتری لباس می پوشانند.اتاق های تفریحی  با لوستر ها روشن و تزیین شده است ، مراجعین در طول مدتی که آنجا قراردارند میتوانند موسیقی شهوانی بشنوند ویا فلم های پورنو را روی تلویزیون های پلاسما که در هر اتاق موجود است تماشا کنند.

 

افزایش بهای گاز صادراتی روسیه به اروپا

شرکت گازپروم روسیه از صادرات 179 میلیارد و 300 میلیون متر مکعب گاز به کشورهای اروپایی در سال گذشته خبر داد و همچنین اعلام کرد که قیمت این سوخت را افزایش داده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، آلکساندر مدودیف معاون شرکت گازپروم گفت: فروش گاز روسیه به کشورهای اروپایی در سال 2016 نسبت به سال پیش از آن 12.5 درصد افزایش یافت.
او گفت: روسیه در حال حاضر 344 درصد بازار گاز اروپا را در اختیار دارد که نسبت به گذشته بیشتر شده است.
وی با اشاره به اهمیت اروپا برای صادرات گاز روسیه افزود: امیدواریم موقعیت مسکو در بازار گاز اروپا تثبیت شده بماند، زیرا برای گسترش سهم خود برنامه ریزی کرده ایم.
مدودیف در همین حال اعلام کرد، که روسیه بهای گاز صادراتی به اروپا را امسال 10 درصد افزایش خواهد داد.
معاون گازپروم گفت: میانگین بهای گاز صادراتی روسیه به اروپا بین 180- 1900 دالر برای هر هزار مترمکعب خواهد بود.
بهای گاز صادراتی روسیه به کشورهای اروپایی در سال 2016 میلادی 1677 دالر برای هر هزار مترمکعب بود که امسال تا کنون هنوز تغییری نکرده است.
تا ماه جون سال گذشته روسیه گاز به اروپا به بهای 2000 دالر برای هر هزار مترمکعب صادر می کرد که به دلیل سقوط قیمت نفت در بازار جهانی آن را کاهش داد.

 

………………………………………………………………………………………………………………………. 

 

 

 

 

آمادگی در برابر حملات پاکستان

در همین‌حال، عبدالله حبیبی وزیر دفاع افغانستان نیز، در مراسم گرامی‌داشت از نهم حوت، روز ملی نیروهای امنیتی، از تلاش‌های این نیروها در راستای سرکوب گروه‌های تروریستی به ویژه گروه طالبان ستایش کرده گفت که این نیروها برای پاسخ دادن به حملات راکتی نظامیان پاکستانی در سرحدات افغانستان آمادگی لازم دارند. آقای حبیبی گفت: «نیروهای اردوی ملی در برابر تجاوزات بیگانگان آمادگی داشته و تلاش‌ها و اولویت‌های دشمن را در شمال، جنوب، شرق و غرب کشور به یاس مبدل نموده و در برابر راکت‌پراکنی‌های اخیر نظامیان پاکستان در مناطق ننگرهار، کنر، پکتیکا، پکیتا و سایر نقاط کشور آمادگی‌های لازم را دارا بوده و حمایت بی‌دریغ مردم را با خود دارند.»

وزیر دفاع هم‌چنین گفت که نیروهای امنیتی در جریان سال جاری خورشیدی بیش از چهار هزار عملیات مستقلانه به شمول دو هزار و پنج‌ عملیات هوایی علیه گروه‌های تروریستی انجام داده‌اند که در نتیجه این عملیات‌ها تلفات سنگینی به تروریستان وارد و اهداف شان خنثا شده است.

هم‌چنین معصوم ستانکزی رییس اداره امنیت ملی افغانستان، می‌گوید که نیروهای امنیتی این کشور در راستای حفاظت از شهروندان دیگر کشورها نیز قربانی می‌دهند. به گفته آقای ستانکزی، گروه‌هایی که با آنان نیروهای امنیتی افغانستان مبارزه می‌کنند، تهدید جدیدی علیه دیگر کشورهای منطقه نیز به شمار می‌روند.

همزمان با گرامی‌داشت از روز نیروهای امنیتی، به شماری از این نیروها نشان‌ها و مدال‌های دولتی نیز داده شده است. همچنین به شماری از زخمیان و خانواده‌های قربانیان این نیروها نیز بیش از بیست و هفت میلیون افغانی کمک‌های نقدی نیز درنظر گرفته شده است.

 

ارکستر زنان افغانستان

ارکستر زنان افغانستان در داووس هنرنمایی کرد.

ارکستر « زهره» اولین ارکستر کامل زنان افغانستان  است که در همایش « داووس» در مقابل رهبران کشورهای  جهان هنرنمایی کرد. هنرنمایی آنها در داووس و زوریخ و ژنو و تعدادی از شهرهای آلمان با استقبال پرشوری همراه بود.

هم اکنون این ارکستر هم در داخل کشور و هم خارجه مشهور شده است و خبرنگاران رسانه های خارجی برای صحبت با اعضای ارکستر به صف ایستادند. خبرنگار « اسپوتنیک» در کابل نیز یکی از آنها بود.

این ارکستر از 30 خانم از سن 13 تا 20 سال تشکیل شده است  که هر یک از آنها به قول  محمد ناصر سرمست  مدیر انستیتوی  ملی موسیقی افغانستان  سعی می کند هنر « زهره» الهه  افغان باستان  و حامی موسیقی  را زنده کند.

سرمست در مصاحبه با خبرنگار « اسپوتنیک» در باره وظایف  اجتماعی که در مقابل ارکستر « زهره»  قرار دارد صحبت  نمود و از کنسرت « داووس» یاد کرد.

—  ارکستر « زهره»  اواخر سال 2014  — اوایل سال 2015 میلادی  تأسیس شد. 30 دانشجوی  انستیتوی ملی  موسیقی افغانستان  اعضای این ارکستر هستند. هدف از  تشکیل این ارکستر، ایجاد امید و انگیزه  برای همه دختران افغان  است تا آنها به نیروی خود باور کنند.  این یک جنبه قضیه است، هدف دومی که ما در مقابل خود قرار دادیم با  احیای  سنن کلاسیک موسیقی افغانی و افزایش نقش  دختران افغان در اجرای این هدف، مرتبط است.

ما خوشحالیم که  سفرهای هنری ارکستر « زهره» به کشورهای گوناگون  روحیات مثبت را بیشتر می کند.  بعلاوه در سطح  ملی نیز به  اهدافی که در مقابل خود قرارداده بودیم نزدیک شده ایم.  شاید برای اولین بار باشد که موسیقی  در تاریخ افغانستان  نقش مهم  همبستگی ملت را ایفا می کند.

سفر هنری ماه ژانویه ارکستر « زهره» به اروپا، اولین سفر هنری  این ارکستر به خارج از کشور بود.  قبلا  دانشجویان انستیتوی موسیقی افغانستان  در سال های گوناگون  برنامه های خود را بطور مستقل در بیش از 20 کشور  به نمایش گذاشتند.  اما مقام آن برنامه ها به سطح کنسرت همایش « داووس» نمی رسید.  دعوت از ما برای هنرنمایی در آن همایش، یک چالش هنری بود و ارزش خاصی داشت.  در داووس  برای  بیش از 3 هزار  سیاستمدار، کارشناس، تاجر هنرنمایی کردیم.  یعنی افرادی که رشد و پیشرفت  سیاسی و اقتصاد جهانی به آنها وابسته است. برای ما خوشایند بود که افغانستان بهر حال در آن همایش  شرکت داشت، اگر نه  بصورت شرکت نمایندگان متخصص ، بلکه  بشکل موسیقی  که هدف آن  اتحاد ملل است.

به نظر من، تأثیر ما بر حضار مطلوب بود. رهبران کشورها  از اینکه در کشور افغانستان  برای  ایجاد و  تکامل  فرهنگی انگیزه  وجود دارد متعجب شدند.  خیلی ها با ما  گفتگو کردند و  توجه زیاد بود.  پس از پایان هنرنمایی، رهبران کشورها 10 دقیقه ایستاده، ما را تحسین کردند.

ظریفه ادیبا هنوز خیلی جوان است و در انستیتوی موسیقی در کلاس « ویلون سل» درس می خواند.  اما همانا او مسئول رهبری ارکستر « زهره در سفرهای هنری  گذشته بود.  وی در مصاحبه با « اسپوتنیک» خاطرات خود را  تعریف کرد.

—   تا کنون نمی توانم باور کنم که ما  روی صحنه در مرکز توجه سیاستمداران و اقتصاددانان  جهان قرار داشتیم و آنها مدت طولانی برپا ایستادند و ما را تحسین کردند!  ما با کمال میل برای آنها  هنرنمایی کردیم!  یادم می آید  بسیاری از آنها شگفت زده شده بودند و  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران  اعتراف کرد  که انتظار نداشت در افغانستان  در بین جوانان،  دخترانی به این بااستعدادی وجود داشته باشند.  او واقعا خوشحال شده بود.

هر جای دیگری که پس از آن کنسرت دادیم،  نتیجه همان بود. بینندگان  انتظار  چنین چیزی را نداشتند، زیرا برای آنها، افغانستان یعنی  زورگویی و کشتار  و وحشی گری های طالبان. این تصویر به برکت  رسانه های غربی در ذهن آنها شکل گرفته بود.  حالا تصویر دیگری در ذهن آنها جا می گرفت — افغانستان  کشوری است  که در آنجا به هنر و فرهنگ  و نیکوکاری در عالی ترین سطح ظهور آن توجه می شود.چنین افغانستانی  که  خواهان صلح  و آفرینش  خوبی هاست  نمی بایست از چشم جامعه جهانی  با کمک  اخبار منفی بدور بماند. ارکستر « زهره»  سعی کرد این  نکته منفی را  پاک کند و  فکر می کنم ما از عهده اینکار برآمدیم».

 

رونمایی از جدیدترین موشک کروز ایرانی با نام نصیر

وزیر دفاع ایران گفت: موشک کروز دریایی نصیر در رزمایش ولایت ۹۵ نیروی دریایی ارتش رونمایی شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم ، سردار حسین دهقان وزیر دفاع گفت: جدیدترین موشک کروز دریایی ایران با نام «نصیر» در رزمایش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با موفقیت مورد بهره برداری قرار گرفت.

براساس آنچه که وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلام کرده است: در جریان رزمایش بزرگ نیروی دریایی ارتش که با نام ولایت95 در آب‌های جنوب کشور در حال برگزاری است، جدیدترین موشک کروز دریایی ساخت وزارت دفاع با نام «نصیر» پرتاپ و با موفقیت به هدف اصابت کرد.

 

جلیقه ضد گلوله نیروهای ویژه روسیه در آینده چگونه خواهد بود؟

اولگ مارتیانوف، عضو هیئت مدیره کمیسیون نظامی– صنعتی روسیه از طراحی جلیقه ضد گلوله کیفیتا جدیدی برای یگان های ویژه ارتش روسیه خبر داد و گفت این جلیقه ضد گلوله نه تنها برای مقابله با تهدید گلوله بلکه برای استتار و به عنوان آکومولاتور و آنتن فرستنده و گیرنده هم مورد استفاده خواهد بود.

مارتیانوف که فرمانده سابق و یکی از موسسان نیروهای ویژه روسیه در سال های 2013-2009 بود، در مصاحبه با خبرگزاری “اسپوتنیک” گفت: “ما در حال طراحی و تولید جلیقه ضد گلوله کیفیتا جدیدی هستیم که علاوه بر کارکرد عمده خود یعنی حفاظت در برابر گلوله، کارکردهای دیگری هم داشته باشد. این جلیقه ضد گلوله ویژگی های خاصی دارد که امکان می دهد از آن برای استتار و همچنین به عنوان آکومولاتور و آنتن فرستنده و گیرنده نیز استفاده شود”.

به گفته مارتیانوف، پژوهش ها برای تولید این جلیقه ضد گلوله در چارچوب طرح موسوم به “مدافع آینده” و به طور هم زمان در چند عرصه علمی و فنی انجام می شود.
وی افزود: “قرار است که این جلیقه ضد گلوله به دستگاه های دید روزانه و شبانه، مخابراتی، منبع انرژی و وسائل حفاظت فردی مجهز باشد و این تجهیزات در یک سیستم واحد کار کنند”.


قرارداد تجاری روسیه و ایران

قرارداد تجاری روسیه – ایران، چه نوع قراردادی خواهد بود.

ایگور شووالوف  معاون نخست وزیر  روسیه  در مذاکرات  با محمود واعظی  وزیر ارتباطات ایران اعلام نمود که ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه  دستور انجام مذاکرات با ایران برای عقد قرارداد  تجاری را  صادر نمود.

شووالوف گفت: «  هم اکنون  دستور  انجام مذاکرات با ایران و  دیدار با همکاران  ایرانی را از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه  دریافت کردیم  تا همکاری تجاری  ما با امضای  موافقت نامه تجارت ترجیحی  تشویق شود».

محمود شوری  مدیر  مرکز  علمی — پژوهشی  شورای استراتژیکی اورآسیا  ایران و  عضو  شورای علمی  « ایراس» ، متخصص  در  مناسبات ایران — روسیه  معتقد است که: « امضای موافقت نامه  همکاری تجاری  در قالب جامعه اقتصادی اورآسیا اولین گام جدی  در راه تحکیم  ارتباط  تجاری  خواهد بود و  تجارت متقابل  بین روسیه و ایران را به سطح نوینی ارتقاء خواهد داد».


فرانسه دولت فلسطینی را به رسمیت می شناسد؟

در فرانسه 154 تن از نمایندگان مجلس از اولاندو رئیس جمهور فرانسه خواسته اند که فلسطین را به رسمیت بشناسد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فرانسه، 154 نماینده و سناتور فرانسوی با گرایش‌های سیاسی مختلف در نامه‌ای برای فرانسوا اولاند، رئیس جمهور خود تاکید کردند: “فرانسه باید بار دیگر بر حق غیر قابل انکار فلسطینی‌ها در تعیین سرنوشت خود و داشتن کشوری مستقل تاکید کند، دولت فرانسه نباید این فرصت تاریخی را از دست بدهد و کشور فلسطین را باید به رسمیت بشناسد.”

در این نامه همچنین از فرانسه خواسته شده تا بر لزوم خروج از بن‌بست موجود در روند صلح خاورمیانه تاکید کند.

بیشتر گروه‌های سیاسی چپ‌گرا و راست‌گرا در فرانسه از امضاکنندگان این نامه بودند که از جمله آنها می‌توان به رئیس گروه “دوستی فرانسه-فلسطین”، نمایندگان پارلمان فرانسه، دو عضو مجلس سنا و چند تن از نمایندگان سوسیالیست و جمهوری‌خواه این پارلمان اشاره نمود.

 

http://www.ghatreh.com/news/subcat/tajikestan-تاجیکستان/0/20

http://www.yjc.ir/fa/world

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………….. 

 

 

 

 

 

Updated: مارس 24, 2017 — 2:44 ب.ظ