«سن عقل» به روایت «ژان پل سارتر»

 

 

«سن عقل» به روایت «ژان پل سارتر»
خبرگزاری شبستان:کتاب «سن عقل» نوشته ی «ژان پل سارتر» را انتشارات چشمه با ترجمه ی «حسین سلیمانی‌نژاد» منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار کتاب شبستان، کتاب حاضر یکی از مهم ترین رمان های «ژان پل سارتر» و منعکس کننده ی اکثر افکار و دیدگاه های فلسفی این نویسنده است.

رمان «سن عقل» داستان زندگی معلم فلسفه ای به نام ماتیو را روایت می کند که به دنبال راهی برای جلوگیری از به دنیا آمدن فرزند ناخواسته اش به هر دری می زند. او به دنبال پيدا كردن راهي و پولي براي راحت شدن از شر موجود سومي است كه مي پندارد باعث از بين رفتن ازادي اش مي شود.

به این ترتیب قهرمان داستان به تدریج از گذشته خود دور شده و پیوندها را قطع می کند اما سرانجام  به این نتیجه می رسد که در جستجوی آزادی ناکام بوده و خود را تبعید شده ای می بیند که محکومم به آزادی است….

گفتنی است رمان «سن عقل» در سال ۱۹۴۴ انتشار يافت و تاثيرات این رمان  پس از گذشت یک سال وهم زمان با پايان جنگ دوم جهاني سريع تر اشكار شد و مورد اقبال بیشتری قرار گرفت.

«ژان پل شارل ایمار سارتر» فیلسوف، رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و منتقد فرانسوی در بیست و یکم ژوئن سال ۱۹۰۵ به دنیا آمد. سارتر علارغم اینکه کودک باهوشی بود اما تا ده سالگی بیشتر خانه نشین بوده ارتباط بسیار کمی با مردم داشت و پس از آن وارد مدرسه شد.او در جوانی برای گرفتن مهارت در تدریس فلسفه امتحان داد و رد شد. یک سال گذشت و نتیجة امتحان بعدی در ۱۹۲۹، جایگاه نخست را نصیب او کرد.

سارتر نخستین رمان فلسفی خود را در سال  ۱۹۳۸ با نام «تهوع» منتشر کرد و  به شهرتی فراگیر دست یافت. از دیگر آثار او می توان به ؛ خروج ممنوع ، دیوار ، راه های آزادی و …اشاره کرد.

گفتنی است سارتر در سال  ۱۹۶۴ برنده ی جایزه ادبی جایزه نوبل ادبیات شد ولی از پذیرفتن آن امتناع ورزید.

 

Updated: فوریه 27, 2017 — 12:05 ق.ظ