زندگی نامه فرانک والتر اشتاین مایر ، رئیس جمهوری منتخب آلمان فدرال

 

زندگی نامه فرانک والتر اشتاین مایر ، رئیس جمهوری منتخب آلمان فدرال

امروز یکشنبه 12 فبروری 2017 میلادی فرانک والتراشتاین مایر درمجلس فدرال به عنوان رئیس جمهوری آلمان برگزیده شد.

در رای‌گیری‌ که امروز در مجمع فدرال آلمان برگزار شد، نماینده 61 ساله حزب سوسیال دموکرات توانست رای اکثریت این مجمع را به دست آورد. مجمع فدرال آلمان شامل 630 نماینده بوندستاگ (مجلس نمایندگان ) و نمایندگان مجالس ایالتی و نمایندگانی از حوزه هنر، ورزش و دین است که تعداد کل آنها 1260  نفر است.

پس از آنکه محافظه‌کاران طرفدار آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نتوانستند کاندیدای خود را معرفی کنند و قبول کردند که از اشتاین مایر حمایت کنند، وی توانست با اخذ  931 رای اکثریت بالایی از آرا را برای جانشینی “یواخیم گائوک” 77 ساله به عنوان رییس جمهوری آلمان به دست آورد. پست ریاست جمهوری در آلمان سمتی تشریفاتی است.

اشتاین مایر به عنوان یک سیاستمداری ضد ترامپ مشهور است. زندگینامه فرانک والتر اشتاین مایر به آلمانی: Frank-Walter Steinmeier) (زاده 5 ژانویه 1956) سیاست‌مدار اهل آلمان است. او از نوامبر 2005 تا 27 اکتبر 2009 و همچنین از دسامبر 2013 تا ژانویه 2017  وزیر امور خارجه آلمان بود. وی از نوامبر 2007 تا 27 اکتبر 2009  نیز معاون صدر اعظم آلمان آنگلا مرکل بود. وی در روز 25  ژانویه 2017  از سمت وزارت خارجه آلمان استعفا کرد تا خود را برای ریاست‌ جمهوری آلمان نامزد کند.

اشتاین مایرپس از انتخاب اش به حیث رئیس جمهوری آلمان ،  در مجلس فدرال چنین فرمودند :

” یک رئیس جمهور آلمان نمی تواند وظایف اش را ساده بگیرد، او باید جرئت دهنده باشد. من در این مقام می خواهم تمام نیرو‌های را بیدار کنم که در جامعه نهفته است؛ من قدر آنها را خواهم دانست و از آنها حمایت خواهم کرد. آقایان و خانم ها، من در این راستا تمام نیرو ام را به کار خواهم گرفت.”
بسیاری از ناظران نیز از مدت ها به این سو گمان می بردند که اشتاین مایر، فرزند یک نجار از ایالت نورد راین وستفالن آلمان، ممکن است به این بالاترین مقام دردولت علاقمندی داشته باشد.

اشتاین مایر به عنوان وزیر امورخارجه آلمان در گفتگو های سیاسی در حل بحران های جهانی، همواره متوجه موازنه میان طرف‌های درگیر بوده است.
او به ویژه در بحران اوکرایین، با تلاش های خستگی ناپذیر در رفت و آمد میان کیف و مسکو، شهرت و محبوبیت بسیاری کمایی کرد. این تلاش های او با انتخاب لحن مناسب، باعث شد که منازعه میان طرف های درگیر کاهش یابد.

موفقیت های سیاسی اشتاین مایر در کنار گرهارد شرودر، صدراعظم پیشین آغاز شد. او ریاست دفتر شرودر را به عهده داشت.
بعد از آنکه حزب سوسیال دموکرات آلمان درسال 1988 به حکومت رسید، اشتاین مایر به عنوان دبیر دولتی و بعد وزیر صدارت، به برلین مرکز قدرت سیاسی به پایتخت رفت.
او در سال 2005 به مقام وزیر امور خارجه آلمان فدرال ،  در حکومت بزرگ ائتلافی به رهبری انگلا مرکل دست یافت. اشتاین مایر معاون صدراعظم بود و در انتخابات صدراعظمی سال 2009 در برابر انگلامرکل قرار گرفت.
حزب سوسیال دموکرات آلمان در این انتخاب ناکام شد و بسیاری در آن زمان، این شکست را به دوری اشتاین مایر از مردم نسبت می دادند. او در سال 2013، بعد از انتخابات و تشکیل حکومت ائتلافی جدید با احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی، به مقام وزارت خارجه برگشت.
حتی از جانب حزب سوسیال مسیحی آلمان از بایرن نیز، کلمات تحسین آمیز برای رئیس جمهور آینده بیان شد. ایلسه ایگنر، نخست وزیر بایرن، اشتاینمایر را از حزب سوسیال دموکرات، به عنوان “یک نامزد خوب” نامید. انگلا مرکل نامزدی اشتاین مایر را در مقام ریاست جمهوری یک “تصمیم خردمندانه” خواند.

نوشته وترتیب : دکتربصیر کامجو

 

 

 

Updated: فوریه 13, 2017 — 12:56 ق.ظ