تاکید مرکل و ترامپ بر ارزش‌ها و منافع مشترک

تاکید مرکل و ترامپ بر ارزش‌ها و منافع مشترک

آنگلا مرکل اولین دیدار خود با دونالد ترامپ را به عنوان “تبادل نظری صریح و آزاد” ستود. او گفت که به جای صحبت‌کردن در باره یکدیگر بهتر است که با یکدیگر صحبت کنیم. هر دو رهبر از همکاری تنگاتنگ‌تر در عرصه امنیتی سخن گفتند.

روز جمعه، ۱۷ مارس، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از اولین دیدار خود در برابر خبرنگاران ظاهر شدند و به سوال‌های آنها پاسخ دادند. بسیاری با حساسیت این دیدار را دنبال می‌کردند، زیرا در ماه‌های گذشته ترامپ بارها سیاست پناهجوپذیری آلمان، سهم مالی اندک آن در ناتو و نیز نقش این کشور در اتحادیه اروپا و همچنین خود این اتحادیه را به باد انتقاد گرفته بود. او حتی گفته بود که بعید نیست مردم آلمان برای برکناری مرکل وارد میدان شوند.

دیدار مرکل و ترامپ و کنفرانس مطبوعاتی پس از آن، تقریبا کم‌‌تنش و روان برگزارشد.

مرکل در جریان کنفرانس گفت، این دیدار نشان داد که “به جای در باره هم سخن‌گفتن بهتر است که با هم سخن بگوییم.”

بیشتر بخوانید: مرکل و ترامپ درباره چه موضوعاتی گفت‌وگو می‌کنند

مرکل از اظهارات ترامپ در مورد پایبندی آمریکا به ناتو سپاسگزاری کرد. ترامپ نیز از این که آلمان در مورد اختصاص بودجه بیشتر برای امور نظامی و ادای سهم خود در این زمینه (دو درصد تولید ناخالص ملی) قول مثبت داده ابراز خشنودی نمود.

ترامپ مشارکت آلمان در ایجاد ثبات در آلمان را هم ستود و بر ضرورت نبرد مشترک با تروریسم اسلام‌گرا تاکید نهاد. او گفت که در زمینه مناقشاتی مانند اوکراین نیز باید مشترکا به دنبال راه‌حل بود.

صدراعظم آلمان نیز گفت باعث خشنودی است که ترامپ حامی روند صلح در اوکراین است. به گفته او مسئله اصلی در بحران اوکراین این است که استقلال این کشور محفوظ بماند و در  عین حال مناسبات با روسیه هم بهبود یابد. مرکل تصریح کرد که سیاست امنیتی و دفاعی مولفه‌های متفاوتی دارد، از جمله کمک به توسعه کشورها و افزایش رفاه و آبادی.

“ارسال توئیت ادامه خواهد یافت”

در ارتباط با انتقادهایی که به سیاست‌های اقتصادی حمایت‌گرانه دولت جدید آمریکا مطرح بوده، ترامپ گفت که او مدافع تجارت آزاد و در عین حال منصفانه است، زیرا در سال‌های گذشته با آمریکا به گونه‌ای غیرمنصفانه برخورد شده. او قرارداد نفتا میان آمریکا، کانادا و مکزیک را نمونه‌‌ای از این رویکردهای غیرمنصفانه نسبت به آمریکا عنوان کرد و خواهان تغییر آن شد.

رئیس جمهور آمریکا با تصریح این که مخالف ا نزوای کشورش است، خبرها در این زمینه را “جعلی” خواند. او همچنین گفت که به توئیت‌نویسی ادامه خواهد داد تا “اطلاعات واقعی” را ورای رسانه‌های متعارف پخش و نشر کند.

مرکل هم بر این که جهانی‌شدن باید منصفانه‌تر سازمان داده شود مهر تایید زد، ولی حرکت آزادنه انسان‌ها در سطح بین‌المللی را مهم توصیف کرد، و در عین حال تامین امنیت در مرزها را هم.

بیشتر بخوانید: پیام قاطعانه‌ مرکل به تهدیدهای اقتصادی ترامپ

پس از دور اول مذاکرات ترامپ و مرکل که در پشت درهای بسته برگزار شد، جلسه‌ای دیگری نیزبا شرکت این دو و شماری از نمایندگان شرکت‌ها و کمپانی‌های معظم آلمانی و مسئولان آموزش‌ها و مهارت‌های فنی این کشور هم به جریان افتاد. ترامپ نظام آموزش‌های حرفه‌ای در آلمان را ستود و گفت که آموزش‌های حرفه‌ای آلترناتیو مناسبی در کنار تحصیلات دانشگاهی است و آلمان این نظام حرفه‌ای را خیلی خوب به اجرا گذاشته است.

 

ارتش سوریه یک جنگنده اسرائیل را سرنگون کرد

ارتش سوریه اعلام کرد که یک فروند جنگنده اسرائیل را سرنگون کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، از  پدافند هوایی ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد چهار جنگنده اسرائیل وارد آسمان سوریه شد ند که یکی از این چهار جنگنده را سرنگون کرده است، و همچنین یک جنگنده دیگر اسرائیلی را در اراضی اشغالی هدف قرار داده اما سقوط نکرده است.

ارتش سوریه اعلام کرد چهار جنگنده اسرائیلی به یک پایگاه نظامی در تدمر حمله کردند که یک فروند از آنها نابود شد و دیگری هدف قرار گرفت.

پیش از این ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای کم‌سابقه اعلام کرده بود به خاک سوریه حمله کرده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد این اولین بار در 6 سال گذشته است که ارتش سوریه با شلیک موشک ضد هوایی، حملات جنگنده‌های اسرائیل را دفع کرده است.

در بیانیه ارتش سوریه آمده است که: ” نیرو های هوایی اسرائیل به کمک گروه تروریستی داعش وارد آسمان سوریه شده بودند.”

 

وزیر داخله ترکیهمی‌توانیم ماهانه پانزده هزار پناهجو به اروپا بفرستیم

سلیمان سویلو وزیر داخله ترکیه اعلام کرده است که ترکیه می‌تواند ماهانه به تعداد پانزده هزار پناهجو به اروپا بفرستد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه Hürriyet Daily News، به نظر وزیر داخله ترکیه، این موضوع باید اروپائی‌ها را تکان دهد. سلیمان سویلو گفت: “ما یک قرارداد تبادله پناهجویان غیرقانونی داریم. من تو را مخاطب قرار می‌دهم، اروپا. آیا تو اندکی شجاعت داری؟ تو باید بدانی که بدون توجه به ترکیه، پیش‌بردن بازی در این منطقه ناممکن است”.

وی همچنان از آلمان و هالند خواست تا در امور داخلی ترکیه دخالت نکنند، خصوصاً هنگامی‌که صحبت از رفراندوم درمورد گسترش اختیارات رییس جمهور است.

 

استیضاح یا امتیازگیری

مجلس نماینده گان افغانستان که دومین سال غیرقانونی و بر اساس یک فرمان تقنینی را آغاز کرده؛ در روزهای ابتدای فعالیت، حادثه خونبار حمله بر شفاخانه 400بستر را شاهد بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خاورمیانه، این حادثه باعث شد تا یک بار دیگر نماینده گان احساساتی شده و بحث استیضاح مقام های امنیتی را مطرح کنند، بحثی که همیشه و برای وقت گذرانی و بیکار نبودن مطرح شده و بعد از صحبت هایی تند و احساساتی، وزار دوباره به جای خود ابقا می شوند.
در استیضاح های گذشته که بزرگترین آن استیضاح وزرایی بود که کمتر از 70 درصد بودجه انکشافی شان را مصرف کرده بودند، بعد از دو روز، روند استیضاح تغییر کرده و وزرا هرکدام رای اعتماد گرفتند.
در این استیضاح های مجلس بارها از سوی شماری از نماینده گان گفته شده که برخی از نماینده گان با گرفتن امتیاز از وزرا، به آنها رای اعتماد داده اند.
هرچند که روز گذشته نیز تعدادی از نماینده گان هیئت اداری مجلس را به امتیازگیری و گرفتن امتیاز در مورد تعیین تاریخ استیضاح متهم کردند که طبق معمول این گفته ها از سوی رئیس مجلس رد شد؛ اما همیشه استیضاح حربه ای بوده از سوی نماینده گان برای امتیازگیری.
با این حال، در هر بار مطرح شدن بحث استیضاح در مجلس نماینده گان، صحبت های خوبی مطرح می شود؛ اما به محض رایگیری، روند تغییر کرده و وزیر با کسب آرای لازم در سمتش باقی می ماند.
بعد از این رایگیری، نماینده گانی که خواهان استیضاح وزرا هستند، با صراحت اعلام می کنند که شماری از نماینده گان امتیاز گیری کرده و از رای خود برگشته اند.
بحث امتیازگیری از نماینده گانی که در طول روزهای سال کمترین حضور را در نشست های عمومی دارند؛ اما در روز رایگیری در مجلس حاضر هستند، یک بحث تازه نیست و مجلس باید برای این روند به صورت واضح اقدام کند.
به هر صورت یک بار دیگر مجلس در نخستین نشست های سال 1396، وزرا و مقام های نهادهای امنیتی را مورد استیضاح قرار می دهند.
استیضاح، اهرم فشاری از سوی مجلس است که به صورت قانونی می توانند افراد ناکارا را از کار برکنار کرده و افراد جدید را جایگزین آنها کند؛ اما متاسفانه تا حال این اهرم به خوبی و مناسب از سوی مجلس مورد استفاده قرار نگرفته است.
اگر هم در دفعاتی مجلس با استفاده از استیضاح شماری از وزرا را از کار برکنار کرده است، دولت به این اقدام وقعی قایل نشده و فرد برکنار شده را برای مدتی به عنوان سرپرست قرار داده و این فرد به فعالیتش ادامه داده است.
نمونه این امر را می توان در سرپرستی وزرایی عنوان کرد که کمتر از 70 درصد بودجه انکشافی شان را مصرف کرده بودند؛ اما بعد از رد صلاحیت شدن آنها به عنوان سرپرست در حال فعالیت هستند.
حال باید دید که مجلس نماینده گان در استیضاح تازه که به بهانه افزایش ناامنی در کشور به ویژه کابل صورت می گیرد، چه رویکردی را روی دست می گیرد و آیا بحث امتیازگیری بازهم این روند را تحت تاثیر قرار خواهد داد یا اینکه این بار نماینده گان جدی تر از همیشه خواهند بود.
هرچند انتظار می رود که تا هفتم حمل که قرار است وزرا و مقام های امنیتی استیضاح شوند، احساسات فروکش نکرده و به مانند تمام رویدادهای امنیتی که مردم ملکی بیشترین قربانی را داده اند، حمله بر شفاخانه 400 بستر نیز به باد فراموشی سپرده نمی شود.
نماینده گان باید بدانند که با رای شماری از افرادی که ممکن است در رویدادهای امنیتی جانشان را از دست داده باشند به مجلس راه یافته اند و نباید خون این عزیزان را زیر پای بگذارند.
نماینده گان باید با یک تدبیر سنجیده و با توجه به شرایط موجود در جامعه، بهترین تصمیم را در روند اولین استیضاح در سال آینده (1396) بگیرند.

 

ایجاد وحشت برای مردم، تحفه نعیم لالی حمیدزی

هر فردی که در افغانستان به جایگاهی می رسد؛ بنا به دلایلی به مانند سابق نیست و با این تصور که رسیدن به جایگاه، آنها را متفاوت از مردم می سازد، رفتارشان تفاوت میکند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خاورمیانه، این امر با توجه به ناامنی های اخیر در کشور که بیشتر افراد بلندرتبه دولتی، مامورین دولتی و حکومتی مورد هدف هستند، به یک امر معمول تبدیل شده است.
اما نماینده گان مجلس به ویژه شماری از آنها که دارایی های بی شمار و ثبت نشده ای دارند؛ رفتارشان به شکل دیگری تغییر می کند و باعث تعجب همه گان می شوند.

نعیم لالی حمیدزی، نماینده مردم قندهار از جمله نماینده گانی است که به دلیل زور و پولی که دارد، به خودی خود تصمیم به محاکمه قرضداران و کسانی که با وی مشکل دارند، می گیرد؛ شادی اش را به شکلی جشن می گیرد که همه همسایه ها و مردم نزدیک به خانه وی، باید در این شادی سهیم باشند و از ترس و وحشت تا صبح نخوابند.
بعد از آنکه این نماینده قندهار چندی پیش یکتن از قرضدارانش را به صورت شخصی محاکمه کرده و در خانه اش زندانی کرده بود، شب گذشته نیز لالی حمیدزی شادی اش را با مردم منطقه شریک ساخت.
حوالی ساعت 12 شب گذشته (26حوت) به یکباره صدای شلیک گلوله از سمت خانه لالی حمیدزی به گوش می رسد و مردم پایتخت که خاطره خوشی از این گونه شلیک های بی موقع ندارند، به فکر اینکه گویا بازهم مخالفین مسلح بالای یکی از ادارات دولتی حمله کرده اند، از خواب پریده و هرکدام برای حفاظت از جانشان به تکاپو افتادند.
بشیر یکتن از همسایه گان «نعیم لالی حمیدزی» در گفتگو با خاورمیانه اظهار داشت:«در خواب بودیم که به یک باره صدای فیر مرمی، ما را از خواب بیدار کرد و طفل ها و خانمم را وحشت فرا گرفت.»
به گفته وی، هر لحظه صدای شلیک را می شنید و خوابشان نیز نمی برد؛ تا اینکه صبح با خبر شده که نعیم لالی صاحب یک طفل شده و او و محافظنیش با شلیک گلوله از این تولد تجلیل کرده و خواسته اند مردم را نیز باخبر ساخته و در این شادی، شریک بسازند.
در همین حال، بصیر مجاهد، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل به خبرگزاری خاورمیانه گفت که شماری از محافظین نعیم لالی که نیمه های شب به یک رستورانت رفته بودند، بعد از اینکه دروازه رستورانت را بسته دیدند اقدام به شلیک کرده اند.
وی اظهار داشت که این اقدام تا منزل نعیم لالی نیز ادامه داشت و رعب و وحشت را برای مردم به ارمغان آورده است.
مجاهد تصریح کرد که هیچ مقامی اجازه ندارد که بدون دلیل از اسلحه استفاده کرده و رعب و وحشت را برای مردم ایجاد کند.
سخنگوی فرماندهی پولیس در مورد تولد فرزند نعیم لالی و یا هم حمله افراد مسلح بالای منزل وی اظهار بی خبری کرده؛ اما به صراحت بیان داشت که این قضیه به صورت جدی مورد بررسی قرار دارد.
با تلاش فراوان کوشش کردیم تا نظر نعیم لالی را در این رابطه بگیریم؛ اما وی به هیچ کدام از سه شماره اش پاسخ نداده و حتی پیام خاورمیانه را نادیده گرفت.
به هر صورت، نماینده گان مردم و هیچ مقامی حق ندارد تا مردم وحشت زده افغانستان که هر روز شاهد ناامنی، انتحار و انفجار هستند و در راه مبارزه با تروریزم قربانی می دهند را بیشتر از پیش وحشت زده بسازد.
از سویی هم کمیسیون امتیازات مجلس نماینده گان نیز باید به صورت واضح این اقدام نعیم لالی را مورد بررسی قرار داده و نتایج آن را به صورت علنی برای مردم اعلام کند.
نشود که این رفتار نماینده گان سنگ تهدابی باشد برای افزایش بی بند و باری و عدم مجازات عاملین آن.
نماینده گان مردم عنوان وکیل مردم حق دارند تا مشکلات موکلین خود را حل کنند نه اینکه خودشان در بی بند و باری و افزایش مشکلات برای مردم عامل اصلی باشند.
باید دید که این رفتار نعیم لالی به چه شکلی از سوی دولت مورد بررسی قرار می گیرد؛ در حالی که قطعا رئیس جمهور و دیگر مقام های امنیتی نیز رویکرد شب گذشته وی را شنیده و گزارش آن را هم دریافت کرده اند.

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

دولت ترامپ دستور لغو تحریم ها علیه روسیه را تدوین کرده است

دولت دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا اسنادی درباره لغو تحریم ها علیه روسیه تدوین کرده است
به گزارش اسپوتنیک، فابریس پوتیه، کارمند علمی مرکز مطالعاتی Atlantic Council در صفحه خود در توییتر، ضمن اعلام این مطلب نوشت: منابعی اطلاع دادند که دستور لغو تحریم ها علیه روسیه در دولت ترامپ تدوین شده است “.

ترزا می در امریکا دیدگاه خود درباره اصول روابط با روسیه را شرح داد
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در سخنرانی خود در برابر اعضای حزب جمهوری خواه امریکا در فیلادلفیا اعلام کرد غرب ضمن تلاش برای دوری از درگیری با روسیه باید از موضع قدرت با مسکو همکاری کند.
به گزارش اسپوتنیک، خانم می ضمن اعلام این مطلب خاطرنشان کرد درگیری روسیه و غرب و بازگشت به دوره جنگ سرد حتمی و ناگزیر نیست و می توان از ان جلوگیری کرد.
نخست وزیر بریتانیا در رابطه با مسئله حل و فصل درگیری سوریه معتقد است بریتانیا و امریکا می توانند با پیروی از قاعده “اعتماد توام با هشیاری” با مسکو همکاری کنند. خانم می افزود:” نصیحت من اینست که باید با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه همکاری کرد اما همچنین مراقب بود”.

سفیر آمریکا در سازمان ملل به متحدان واشنگتن هشدار داد
سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل ضمن متعهد شدن به ایجاد تغییرات اساسی در این سازمان جهانی، به متحدان آمریکا هشدار داد که در صورت عدم حمایت از واشنگتن، با پاسخی مقتضی مواجه خواهند شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز،‌ «نیکی هیلی» سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل روز جمعه ضمن تعهدسپاری به ایجاد تغییرات اساسی در این سازمان جهانی، به متحدان آمریکا هشدار داد چنانچه از واشنگتن حمایت نکنند، وی «نام آنها را ثبت خواهد کرد» و به آنها پاسخ مقتضی خواهد داد.
وی این اظهارات کوتاه را خطاب به خبرنگاران و در هنگام ورود به مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک جهت ارائه استوار نامه خود به «آنتونیو گوترش» دبیرکل این سازمان بیان داشت.
هیلی در ادامه اظهارات خود مدعی شد که «هدف دولت جدید آمریکا به نمایش گذاردن ارزشها در سازمان ملل است و نحوه به نمایش گذاردن این ارزشها، نشاندهنده قدرت ما، صدای ما، پشتیبانی ما از متحدانمان و در مقابل، اطمینان یافتن از حمایت آنها از ماست». وی در ادامه افزود: «نام کشورهایی را که از ما [آمریکا] حمایت نمی کنند، ثبت خواهیم کرد و طبقِ آن پاسخ خواهیم داد».
گفتنی است که «فرانسوا دلاتره» سفیر فرانسه در سازمان ملل و «ماتیو رایکرافت» همتای انگلیسی وی از تمایل خود برای همکاری با نیکی هیلی سخن گفتند.
پس از دیدار نیکی هیلی با دبیرکل سازمان ملل، یکی از مقامات آمریکا گفت که در این دیدار، دو طرف «پیرامون شیوه های همکاری برای انجام اصلاحات در سازمان ملل گفتگویی خوب و سازنده» داشتند.
لازم به ذکر است که طبق پیش نویس یک دستور اجرایی که توسط سایت خبری «دیلی بیست» انتشار یافت، ترامپ خواهان تشکیل کمیته ای متشکل از وزیر خارجه،‌ دادستان کل و مدیر اطلاعات ملی آمریکا است تا بودجه اعطایی این کشور به سازمانهای بین المللی را با هدف نصف کردن میزان بودجه داوطلبانه، ظرف یکسال مورد بررسی قرار دهد.
این در حالی است که آمریکا با پرداخت بالاترین سهم در میان کشورهای عضو سازمان ملل، ۲۲ درصد از بودجه ۵.۴ میلیارد دلاری و ۲۸ درصد از بودجه ۷.۹ میلیارد دلاری عملیات حفظ صلح این سازمان را تأمین می کند که جزء سهم پرداختی این کشور محسوب شده و پرداختهای داوطلبانه بشمار نمی روند.
اما از سوی دیگر، بودجه برخی از آژانسهای وابسته به سازمان ملل مانند «برنامه توسعه سازمان ملل»، «یونیسف»، «برنامه جهانی غذا» و «بودجه جمعیت سازمان ملل» به طور داوطلبانه از سوی کشورهای عضو تأمین می شود.
گفتنی است که در پی تصویب قطعنامه «ممنوعیت شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین» در شورای امنیت و رأی ممتنع نماینده آمریکا به این قطعنامه،‌ ترامپ هشدار داد که پس از راهیابی به کاخ سفید، «امور سازمان ملل به گونه ای دیگر اداره خواهد شد».

مسئولان عالی رتبه وزارت خارجه امریکا از سمت های خود کناره گیری کردند
روسای تعدادی از شعب وزارت خارجه امریکا که مسئولیت فعالیت روزمره این وزارتخانه را بر عهده دارند، از سمت های خود کناره گیری کردند. به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را روزنامه واشینگتن پست با استناد به منابعی در وزارت خارجه امریکا گزارش داده است.
به گزارش اسپوتنیک، خاطرنشان می شود که بعد از ظهر 25 ژانویه، پاتریک کندی، دبیر دولتی امور اداری وزارت خارجه امریکا و سه نفر از زیردستان وی از جمله جنتری اسمیت، و جویز بار از سمت های خود استعفا داده اند.
واشینگتن پست می نویسد استعفای جمعی کارکنان وزارت خارجه امریکا در رابطه با آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.

دونالد ترامپ و رئیس جمهور مکزیک تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند
در بحبوحه مناقشه ای دیپلماتیک بر سر صدور دستورِ ساخت یک دیوار مرزی از سوی رئیس جمهور آمریکا،‌ «دونالد ترامپ» و «انریکه پنا نیتو» همتای مکزیکی وی روز جمعه تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک تایمز، رؤسای جمهور دو کشور حدود یکساعت با یکدیگر گفتگو کردند، اما همچنان بر مواضع خود پافشاری کردندن و برای حل اختلافات خود بر سر موضوعات اساسی پیشنهادی ارائه ندادند.
دفتر ریاست جمهوری مکزیک با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «با توجه به موضوع پرداخت هزینه دیوار مرزی، رؤسای جمهور دو کشور تفاوت آشکار میان مواضع خود بر سر موضوعات بسیار مهم و حساس را مورد تصدیق قرار دادند. این مقامات همچنین توافق کردند که در حال حاضر از صحبت آشکار در مورد این موضوع بحث برانگیز خودداری کنند».
لازم به ذکر است که بن بست کنونی در روابط با رئیس جمهور مکزیک، نخستین برخورد دولت ترامپ در حوزه سیاست خارجی با یک رهبر خارجی است.
پس از آنکه ترامپ دستور ساخت یک دیوار مرزی بین آمریکا و مکزیک را صادر کرد، تنش موجود در روابط عالیترین مقامات دو کشور در هفته جاری به نقطه اوج خود رسید. از این رو، رئیس جمهور مکزیک دیدار روز پنج شنبه با همتای آمریکایی خود را لغو کرد.
ترامپ در یک نشست خبری در واشنگتن «این تماس تلفنی را بسیار خوب ارزیابی کرد» و گفت: «[تدابیر حفاظتی در] مرز بسیار ضعیف است و مواد مخدر در حال سرازیر شدن به داخل خاک آمریکاست و من اجازه نمی دهم این اتفاق بیفتد». وی در ادامه افزود که برای مکزیک احترام زیادی قائل است و مردم مکزیک را دوست دارد.
گفتنی است که پنا نیتو در دوران ریاست جمهوری خود کوشیده است تا مکزیک را به عنوان کشوری سرشار از فرصتهای اقتصادی، یک پایتخت فرهنگی و کشوری رو به رشد در عرصه جهانی به همگان معرفی نماید. اما ترامپ در مقابل به کرات کوشید که مکزیک را به مثابه دژ مستحکمی برای جرم و جنایت، مهاجرت غیرقانونی و طرف ذینفع از تجارت آزاد میان دو کشور به تصویر کشد.

پیشنهاد روسیه درباره ایجاد منطقه خود مختار کردها در سوریه
یک منبع در اپوزیسیون سوریه به اسپوتنیک اعلام کرد پیش نویس قانون اساسی پیشنهادی روسیه برای سوریه که از جمله به معارضان سوری ارائه شده، ایجاد منطقه خودمختار کردها در این کشور عربی را در نظر می گیرد اما طبق آن سوریه باید کشور یکپارچه و متحد باقی بماند.
به گزارش اسپوتنیک، طبق طرح فوق الذکر مکن است کلمه عربی از عبارت رسمی “جمهوری عربی سوریه” حذف شده و این کشور جمهوری سوریه نامیده شود. علاوه بر این کردها از امکان استفاده رسمی از زبان خود به موازات زبان عربی برخوردار خواهند شد.
همچنین پیشنهاد می شود اصل اولویت اجکام شرعی اسلامی از قانون اساسی سوریه حذف شده و حق انتخاب مجدد رئیس جمهور برای دوره هفت ساله دوم لغو شود. علاوه بر این خاطر نشان می گردد که ممکن است اصل مسلمان بودن حتمی رئیس جمهور از قانون اساسی حذف شود.
روسیه در پایان نشست آستانه پیشنهادات خود درباره انجام اصلاحات در قانون اساسی سوریه را به نمایندگان مخالفان مسلح رژیم فعلی در دمشق تقدیم کرد.

حمله نظامیان مرزی پاکستان بر نظامیان افغانستان
نیروهای امنیتی کشور عصر روز گذشته هدف حمله نیروهای مرزی پاکستان قرار گرفتند.

«صمیم‌خپلواک» سخنگوی والی قندهار در گفتگو با تلویزیون یک اعلام کرد که عصر روز پنجشنبه گروهی از مخالفان مسلح در منطقه مرزی «سره ساه» ولسوالی «سپین بولدک» برای ورود به خاک افغانستان تلاش می‌کردند که با مقاومت نیروهای امنیتی افغان مواجه شدند.

وی تصریح کرد که نیروهای مرزی پاکستان نیز به منظور حمایت از مخالفان مسلح در این منطقه به نیروهای امنیتی افغانستان حمله کردند.

صمیم خپلواک از کشته شدن یک سرباز پولیس در حمله نیروهای مرزی پاکستان نیز خبر داد.

سخنگوی والی قندهار اظهارداشت که در این درگیری، نظامیان پاکستان و تعدادی از مخالفان مسلح افغانستان نیز متحمل تلفات شده‌اند.

فرانسه، انگلیس وآمریکا تقابل باایران را درخلیج فارس تمرین می کنند
نیروهای انگلیسی، آمریکایی و فرانسوی در رزمایشی درگیری با ایران را در آب های خلیج فارس شبیه سازی می کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه اینترنتی میدل ایست آی نوشت: نیروهای مشترک آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی با فرماندهی نیروهای انگلیسی رزمایشی را در آب های خلیج فارس برگزار می کنند که در مقابله با ایران نیز شبیه سازی می شود.

به نوشته این پایگاه، تمرین نظامی «تیر سه شاخه متحد» هفته آینده شروع می شود و مدتی نیز ادامه می یابد. در این تمرین نظامی، اچ ام اس دیرینگ و اچ ام اس اوشن به کشتی های فرانسوی و آمریکایی ملحق می شوند و نابودی هواپیماها، کشتی ها و موشک های ساحلی ایران را شبیه سازی و تمرین می کنند.
این اولین استقرار عمده نیروهای انگلیسی و کشتی های جنگی آمریکایی در منطقه از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ به شمار می آید.

این در حالی است که آدمیرال لورد وست، فرمانده سابق نیروی دریایی سلطنتی انگلیس با «نگران کننده» دانستن زمان برگزاری این رزمایش گفته است فرماندهان نظامی در واقع از افزایش تنش ها در منطقه بعد از اظهارات ترامپ آگاه هستند.

پیشبینی میانگین قیمت نفت در سال 2017
آلکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه میانگین قیمت نفت در سال 2017 را 50 تا 60 دلار به ازای هر بشکه برآورد کرده است.
به گزارش “اسپوتنیک”، نواک گفت: “احتمال افزایش قیمت نفت وجود دارد اما فکر می کنم میانگین قیمت نفت در سال 2017 در حدود 50 تا 60 دلار به ازای هر بشکه خواهد بود”.
پیش از این وزیر انرژی روسیه اعلام کرده بود که توافق اوپک برای محدودسازی تولید نفت توسط اکثر کشورها اجرا می شود.

چین دوباره موضوع پیشتاز بودن خود را در جهان مطرح کرد
شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین در ژنو در آخرین روز اقامت خود در سوئیس گفت که کشور وی به پیشرفت اقتصادی جهان و حل اختلافات منطقه ای کمک‌های حدالمقدور خواهد رساند.
چین در طول 5 سال آینده 8 تریلیون دلار کالا را وارد کرده و 600 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری به کشور خود را جلب خواهد کرد. وی در جریان همایش در کاخ ملل ژنو با شرکت آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد و پیتر تامسون رئیس مجمع عمومی این سازمان اعلام کرد که چین برای کمکرسانی به پناهجویان سوریه 200 میلیون یوان معادل 29/2 میلیون دلار را تخصیص می‌دهد
به گفته رهبر چین، این کشور خودش 750 میلیارد دلار در خارج سرمایه‌گذاری خواهد کرد. رهبر چین با این سخنان فهماند که کشور وی قصد دارد نه تنها صرفاً سرمایه ها را صادر کند بلکه از نظر میزان سرمایه‌گذاری ها در خارج یک کشور پیشتاز جهانی باشد. در پاییز سال گذشته چین از آمریکا سبقت جسته و این موضع را اشغال کرد. به گفته شی جین پینگ، سیل جهانی اجناس و سرمایه‌گذاری ها به چین امکان خواهند داد که به پیشرفت دیگر کشور ها نیز کمک برساند. چین می‌خواهد امکانات خود حاصله از پیشرفت را با دیگران در میان بگذارد. پکن از آن‌ها در «قطار سریع السیر پیشرفت چینی» استقبال می کند.
«آلکسی موخین»، رئیس مرکز اطلاعات سیاسی مسکو در مصاحبه با اسپوتنیک به این نکته اشاره کرده که از سال 2008 وقتی که بحران اقتصادی در جهان بوقوع پیوست، سهم سالانه چین در رشد اقتصادی جهان بصورت میانگین 30 درصد بود. وی ضمن تفسیر بسته جدید چین برای تشویق پیشرفت جهانی چنین گفت:
«از دست دادن برتری و پیشتازی آمریکا در جهان که بر اثر حکومت اوباما رخ داد آشکار است. مقام های حاکم آمریکا همچنین مرتکب یک سلسله اشتباه ها در خاور نزدیک و در مناسبات با چین شدند.پیامد منطقی این جریان این امر شد که چین خود را قدرت پیشتاز جهان اعلام کرد. قبلاً در باره این بلندپروازی ها فقط در داخل آن کشور صحبت می‌کردند ولی حالا به دنبال بازدید رهبر چین از داووس و از روی علایم دیگری که رهبری چین می‌دهد دیده می‌شود که چین در پی نقش کشور پیشتاز در جهان است. آمریکا با این وضع چه کار کند؟ دونالد ترامپ هم اینک سعی می‌کند به چالش چین به پیشتاز بودن جواب بدهد و از قرار معلوم مناسبات چین و آمریکا در انتظار چند موقع نگران کننده است. به نظرم با همه این‌ها چین و آمریکا در راه مذاکرات قرار دارند یعنی اختلافی که خیلی‌ها در انتظار آن هستند بوقوع نخواهد پیوست. به احتمال قوی چین و آمریکا حوزه های نفوذ را بین خود تقسیم خواهند کرد».
ناظران در این رابطه به این نکته توجه کردند که هم شی جین پینگ و هم تیم دونالد ترامپ این روزها اعلام نمودند که آن‌ها خواهان «جنگ ها» با همدیگر نیستند. رهبر چین 17 ژانویه در همایش داووس ذکر کرد که چین قصد ندارد به «جنگ های ارزی» بپردازد. در همان روز اتنونی اسکاراموچی مشاور ترامپ اعلام کرد که دولت ترامپ خواهان جنگ تجاری با چین نیست. وی اشاره کرد که دولت جدید آمریکا می‌خواهد شاهد روند «تجارت آزاد و شرافتمندانه» باشد و می‌خواهد با چین «مناسبات دوجانبه بسیار محمم» داشته باشد».
با این حال بعید نیست که آمریکا به نحوی از انحا کاری کند که توسعه همکاری‌های پولی — سرمایه‌گذاری و زیربنایی چین با شرکای خارجیش کند شود.

نامه منتقدانه روزنامه نگاران آمريكايى به ترامپ
نمايندگان مطبوعات آمريكا نامه سرگشاده اى به رييس جمهور منتخب آمريكا دونالد ترامپ نوشته اند
نمايندگان مطبوعات آمريكا نامه سرگشاده اى به رييس جمهور منتخب آمريكا دونالد ترامپ نوشته اند و در آن بعضى از اقدامات رهبر جديد را مورد نقد خود قرار دادند و به صورت واضح قوانين كارى خود با مخاطبين را مشخص كردند.
سردبير مجله Columbia Journalism Review كيل پل رابطه بين دولت جديد و مطبوعات را “تيره و تار” ناميد. رهبر جديد آمريكا به خاطر اظهارات خود در توييتر در رابطه با خبرنگاران و همچنين ممنوعيت فعاليت برخى سازمان هاى خبرى به شد مورد انتقاد قرار گرفت. نمايندگان مطبوعات اظهار داشتند كه اين حق رييس جمهور منتخب است، اما رسانه هستند كه تصميم ميگيرند كه به چه صورتى اطلاعات و اخبار خود را به خوانندگان و مخاطبين خود ارائه دهند.
روزنامه نگاران اعلام كردند كه آنها هستند كه تصميم ميگيرند كه با مديران ترامپ مصاحبه انجام دهند يا نه، چقدر زمان براى پخش نمايندگان او ارائه دهند و همچنين پخش دقيق فعاليت هاى دولت را تضمين كردند.

قیمت خرها افزایش یافته است.
در تاجیکستان قیمت خر و الاغ به دلیل تقاضای زیاد و عرضه کم، بشدت افزایش یافته است. ساکنان بومی بعید نمی دانند که خر و الاغ برای فروش آتی در چین و تأمین نیازهای طب شرق خریداری می شوند. عالم فصح الدینوف خبرنگار « اسپوتنیک» در دوشنبه در این خصوص گزارش می دهد.
محمود صبیروف ساکنان ولایت « سغد» تاجیکستان تقریبا هر هفته سری به بازار احشام و اغنام می زند. او گفت که قیمت ها بالا رفته است. در شش ماه گذشته تقاضا برای خر شدیدا افزایش یافته است.
— در این اواخر در بازار حیوانات، تعداد خرها کمتر شده است. از اینرو قیمت آن ها افزایش یافت. اگر قبلا قیمت هر خر 120 دلار بود حالا قیمت آن دوبرابر شده است. این وضع باعث نگرانی روستائیان می شود. زیرا زندگی روستائیان بدون خر خیلی دشوار خواهد شد. از خر و الاغ به عنوان وسلیه نقلیه استفاده می شود. مردم نگران افزایش قیمت خر هستند».
صبیروف گفت که ساکنان مناطق روستایی تاجیکستان گزینه های متفاوت بروز این وضع را عنوان می کنند. بسیاری معتقدند که افزایش قیمت خر تاجیکی با طب چین مرتبط است. ساکنان تاجیکستان معتقدند که روغن و پوست خر برای تأمین نیازهای بخش داروسازی به چین صادر می شود.
— مردم در کارگاه های کشاورزی در باره این موضوع صحبت می کنند و می گویند که دلیل اصلی گران شدن خر با صادرات آن به چین ارتباط دارد. اکثر ساکنان با چنین نظری موافقند».
هم اکنون مطابق با اطلاعات اداره دامپزشکی وزارت کشاورزی تاجیکستان، تعداد خر در کشور 180 هزار اعلام شده است. به گفته کارشناسان نمی توان جایگزینی برای این جانور در بخش کشاورزی به ویژه در مناطق کوهستانی پیدا کرد.
صبحت سفروف تحلیلگر مستقل در این خصوص گفت: مهمترین امتیاز خر و الاغ — استقامت آنهاست. خرها بر خلاف اسب ها می توانند تمام روز کار کنند. یکی دیگر از نکات تمایز خر در این است که خرها بهتر در سنگزارها و مناطق کوهستانی می توانند حرکت کنند. و بالاخره اینکه خرها ایرادگیر نیستند و با هر نوع شرایط زندگی کنار می آیند. به این دلیل در مناطق کشاورزی تاجیکستان خرها جای خاصی دارند و بطور وسیع از آنها استفاده می شود. بندرت می توان اسب را در اینجور نواحی دید، اما هر دهقانی از خر استفاده می کند».
دو سال پیش کارفرمایان چینی به تاجیکستان پیشنهاد کردند کارخانه تولید گوشت خر برای صادرات به چین در تاجیکستان سازماندهی شود. اما نمایندگان وزارت کشاورزی تاجیکستان، این درخواست را رد کردند. برخورد مقامات باعث خوشبینی ساکنان می شود. در غیراینصورت تعداد خرها در تاجیکستان بشدت کاهش خواهد یافت و قیمت هر خر مساوی می شود با قیمت اسب و یا خودرو.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
یونس قانونی : مردم می خواهند در قدرت سهم داشته باشند
به دلیل عدم تحمل و همدیگر پذیری، جنگ بر اجساد مردم در صبح پیروزی تحمیل شد. جز اتحاد سخت در میان خود در برابر چالش های بالقوه و بالفعل ایستادگی ممکن نیست. مگر چه مشکلی میان ما وجود دارد؟
یادبود از 28 مین سالروز قتل عام مردم سالنگ توسط قشون سرخ شوروی با حضور ریاست اجرایی، مقامات کشوری و بزرگان کشور در پنجشیر برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، محمد یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری امروز پنجشنبه 7 دلو 1395 در این مراسم گفت: قوای شوروی سابق در بدو ورود، در زمان حضور و در زمان خروج و قبول شکست در افغانستان مرتکب جنایات نابخشودنی و کشتارهار جمعی شدند.

قانونی افزود: جنایت سالنگ، حادثه نخست نبوده و اعمال شوروی در 24 حوت که 25 هزار شهروند هرات را به خون نشاندند و در شمال، شرق و جنوب افغانستان ده ها جنایت کردند اما خصوصیت حادثه سالنگ این بود که قوای شوروی در هنگام پذیرش شکست و زانو زدن در برابر ملت هم دست از کشتار جمعی بر نداشتند و آخرین ساعات خروج دست به فاجعه زدند. شهادت و شجاعت بیش از 1200 سالنگی در یک روز، نمونه مجاهدت و مقاومت همه اقشار ملت افغانستان همه ولایت ها است.

معاون پیشین رییس جمهور، ضمن گرامیداشت یاد شهدای عرصه جهاد اظهارکرد: در زمان خروج ارتش سرخ از دره استراتژیک سالنگ به سمت حیرتان، من در تخار بودم و در مسیر با قهرمان ملی ملاقاتی داشتم و انتظارم داشتم که ایشان از شنیدن خبر خروج قوای ارتش سرخ ذوق زده شوند اما شهید قهرمان ملی بعد از مکث کوتاهی گفت که آنها بی موقع افغانستان را ترک کردند و هنوز مجاهدین ما به پختگی نرسیدند و ما به زمان بیشتری نیاز داریم.

وی، در همین رابطه اضافه کرد: این صحبت کوتاه است اما صد دفتر معنی دارد و تفسیر و تعریف ما در همین جمله قهرمان ملی نهفته است که هنوز سران جهاد در افغانستان متحد نشده اند و برنامه ای و استراتژی در بین تنظیم های جهادی ما وجود نداشت و این سبب شد که در کنار صد عامل بیرونی، همین دلیل داخلی برای متفرق بودن برنامه های جهادگران کافی باشد.

قانونی گفت: همه شاهد بودند که ما در اوج اقتدار وارد کابل شدیم اما به دلیل عدم تحمل و همدیگر پذیری جنگ بر اجساد مردم در صبح پیروزی تحمیل شد.

رییس سابق پارلمان، درخصوص شرایط امروزی گفت: درسی که امروز از حوادث گذشته می توانیم بگیریم، این است که عده ای به نام زبان، تنظیم، سمت و حتی بالاتر از آن به نام ولایت، منطقه و قریه در میان مجاهدان و مردم توطئه ترویج می کنند و نفاق و نفرت راه می اندازند که این موارد به درد کسی جز استخبارات خارجی نمی خورد.

وی ادامه داد: به خود، به بزرگان نظام و بزرگان خارج از نظام توصیه دارم که جز اتحاد سخت در میان خود در برابر چالش های بالقوه و بالفعل ایستادگی ممکن نیست. چه مشکلی میان ما وجود دارد؟ به فضل پروردگار حرکت هایی شده است تا این صفوف بیش از گذشته متحدتر عمل کنند.

قانونی گفت: شاید صد دلیل برای اختلاف میان بزرگان وجود داشته باشد اما بزرگترین دلیل موجودیت عناصر متملق و چاپلوس میان بزرگان و اطراف خود ماست که بخاطر منافع خود میان بزرگان مقاومت و اختلاف ایجاد می کنند. تعداد اینها از انگشت یک دست کمتر است و گاهی در یک خانه برای یک نفر بعد از خلفای راشدی ارزش قایل می شوند و در خانه دیگر عکس آن را می گویند و بعد از آنکه از آن خانه هم خارج شدند، عکس آن را می گویند و در بین بزرگان اختلاف می اندازند.

معاون سابق رییس جمهور گفت: این چهره ها را شناسایی کنید و قبول کنید دلیل اینکه اتحاد نمی شود، جز این افراد نفاق گر چیز دیگری نیست . ما می توانیم در میان خود گله و شکوه داشته باشیم اما نباید صف را به گونه ای بشکنیم که توان جبران آن نباشد. اگر صد چالش پیش رو باشد، درصورت متحد بودن می توان در برابر 99 چالش ایستاد و با قوت عمل کرد.

وی، درخصوص انتخابات آینده خطاب به روسای حکومت وحدت ملی و کمیسیون های دست اندر کار اظهار کرد: در انتخابات آینده، تجربه تلخ گذشته را تکرار نکنیم . تقلب بنیاد وحدت و همبستگی افغانستان را خشکاند و برای جلوگیری از این تجربه لازم است که سیستم انتخابات بعدی الکترونیک شود تا جلوی توطئه ها گرفته شود.

قانونی گفت: ساختار نظام متمرکز ریاستی، نه برای همبستگی ملی مفید بود و نه به عرضه خدمات و مشارکت ملی کمکی کرد. تغییر در ساختار قدرت در قانون اساسی، یکی از نیازهای جدی و امر مهم است که برای وحدت ملی و شکوفایی ملت نباید فراموش شود.

رییس سابق پارلمان اضافه کرد: اگر در ساختار نظام متمرکز ریاستی تغییری نیاید با انتخابات هم مشکل افغانستان حل نمی شود. مردم می خواهند همانطور که قدرت را ایجاد کردند در آن سهم داشته باشند. باید بخشی از صلاحیت ها به ولایات منتقل شود و مردم از طریق مشارکت در رفاه خود شریک باشند.

پیش نویس پیشنهادی روسیه برای قانون اساسی جدید سوریه دوره هفت ساله ریاست جمهوری در این کشور را در نظر می گیرد
مطابق پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه که توسط روسیه پیشنهاد شده،
رییس جمهور در این کشور برای مدت هفت سال انتخاب خواهد شد و انتخاب مجدد او به صورت متوالی نیز بلامانع است.
در متن این پیش نویس آمده است: “رییس جمهور برای مدت هفت سال به طور مستقیم و عمومی و با رای مخفی مردم سوریه انتخاب می شود. انتخاب مجدد او به صورت متوالی تنها برای یک دوره بلامانع است”.
روسیه پس از مذاکرات آستانه پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه را آماده و برای بررسی به گروه های معارض سوری ارائه داده است.

اردوی ملی کاملا سیاسی شده است
برای نظامی ها روشن است که لیاقت حبیبی وزیر دفاع، زیر صفر است، من جان خود را ضمانت می گذارم که اینها تنها در شش ماه اخیر ده مورد خیانت ملی انجام داده اند و اگر فسادشان کمتر بود، نظام دست مرا قطع کند
شورای ملی و مجلس سنا واگذاری ولسوالی مارجه به مخالفین و خارج شدن نیروها از این محل را خیانت ملی عنوان کرده اند. به دنبال افزایش تعداد ناکارایی های وزارت دفاع، وزیر دفاع به مجلس سنا خوانده شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، نجیب الله مجاهد رییس شورای سراسری منصوبین اسبق اردوی ملی افغانستان در برنامه “حاشیه خبر” درخصوص عملکرد رهبری سران وزارت دفاع گفت: در 40 سال اخیر موقعیت های زیادی به نام مصلحت از دست رفته است. صنف نظامی از وضعیت وزارت دفاع، تشکیلات قوای مسلح بخصوص اردوی ملی و جناب حبیبی که یکی از منصب داران اردوی ملی افغانستان است آگاهی کامل دارند، اگر تحقیق کنید اینها پیش از اینکه وزیر شوند در جنگ هلمند مسوولیت داشتند، در این جنگ بیش از 1200 جوان افغان قربانی شدند در حالیکه در خطرناک ترین جنگی که در قندوز بود 40 نفر کشته شدند که شاید تلفات به نسبت یک درصد هم نرسد.

مجاهد می گوید: روشن است که تضادهایی در وزات دفاع وجود دارد. جنرال های چهار ستاره از هر قوم و زبانی در وزارت دفاع وجود دارند که همه قابل احترام اند و هیچ منصب داری از آنها ناراضی نیستند بجز آقای عبدلله حبیبی! همه تضاد ها در دفتر آقای حبیبی و از آدرس این شخص است و امروز که قطعات عقب نشینی می کنند، ولسوالی ها تسلیم می شود و مراکز بدست دشمن می افتد در زمانی است که این شخص وزیر شده است.

وی، از آدرس اردوی اسبق افغانستان که نیمی از تشکیلات آن با اردوی ملی ادغام شده می گوید: به عنوان شخصی که کاملا از اردو و پالیسی های آن آگاه هست می گویم که متاسفانه اردوی ما بخصوص در شش ماه اخیر کاملا سیاسی شده است و این صحبت نه سر عقده مندی است و نه مصلحت. چراکه مصلحت این است که بخاطر اوضاع کشور واقعیت ها را بگویم.

رییس شورای سراسری منصوبین اسبق اردوی ملی درخصوص شایستگی وزیر دفاع و آقای حبیبی به عنوان رهبران وزارت دفاع در شرایط کنونی اظهار کرد: برای شورای ملی و نظامی ها معلوم و واضح است که لیاقت اینها زیر صفر است! این حرف من تخریب وزیر نیست، در طول 40 سال گذشته تبعیضی که امروز وجود دارد، وجود نداشته و می بینیم که اردو کاملا سیاسی شده است.

مجاهد در رابطه با فسادی که در وزارت دفاع وجود دارد می گوید:وقتی یک وزیر فساد می کند و فسادش به تمام منافع ملی برمی خورد، خیانت ملی است و من جان خود را ضمانت می گذارم که این وزیر ده مورد خیانت ملی انجام داده است و به صراحت می گویم که اگر این موارد فساد کمتر از ده مورد بود، همین نظام دست راست مرا قطع کند!

وی می افزاید: زمانی که رییس جمهور و کابینه برای نیروهایی که جان خود را در سرحدات فدا می کنند فیصله می کند، وزیر دفاع با دونر های مالی ساخت و ساز می کند و فیصله را تطبیق نمی کند که این خیانت و فساد است. وقتی افسر و سربازی در قطعات کشته، زخمی یا محاصره می شوند به آنها رسیدگی نمی شود و حتی رییس دفتر وزیر دفاع شاهد است که بنده زنگ زدم و اطلاع دادم که زخمی ها را نجات بدهند اما آنها فوت کردند و موقتی دفن شدند تا از حالت محاصره خارج شوند.

این مقام درباره اسناد موجود از خیانت وزارت دفاع می گوید: تنها در همین شش ماه اخیر اسناد مستند از ده مورد خیانت ملی از وزیر دفاع وجود دارد که لازم می دانم کمیسیون بی طرف تشکیل شود تا لیاقت شان و فسادشان روشن گردد.

مجاهد افزود: تا زمانی که برای کسانی که می جنگند موانع ایجاد شود،مطمئن هستم که فردا روز یا ماه آینده ده ها ولسوالی سقوط می کند.

سوخت جامد تاجیکستان
در تاجیکستان ذغال سنگ استخراج می شود.
در تاجیکستان استخراج سوخت جامد رکورد برقرار کرده است. چنین آهنگ بالای استخراج با افزایش تقاضا مرتبط است. در شرایط فقدان گاز، تاجیکستان به روش قدیمی گرم کردن خانه ها و تأمین انرژی کارخانه ها باز می گردد. عالم فصح الدینوف خبرنگار « اسپوتنیک» در این خصوص گزارش دد.
معدنچیان تاجیکستان رکورد برقرار کردند. در سال 2016 میلادی آنها بیش از یک میلیون تن ذغال سنگ استخراج کردند. این شاخص سه بار بیش از رقم 5 سال گذشته است. اما این رقم نهایت توانایی کار معدنچیان نخواهد بود. مقامات کشور تصمیم گرفتند استخراج ذغال سنگ طی سه سال آینده دو برابر شود. در جامعه کارشناسی این خبر واکنش متفاوتی برانگیخت. تیمور ادریسوف، نماینده سازمان اجتماعی « زمین کوچک، اقتصاد و اکولوژی» اعتراف کرد که از طرح های ذغال سنگی تاجیکستان به وجد نیامده است. به گفته وی استفاده گسترده از ذغال سنگ ضرر زیادی به وضعیت محیط زیست کشور خواهد زد که بدون آنهم فوق العاده شکننده است.
— طبیعتا استخراج و استفاده از ذغال سنگ توسط کارخانه ها و نیروگاه حرارتی تأثیر منفی بر محیط زیست خواهد گذاشت. هر چه مقیاس استخراج و استفاده از ذغال سنگ بیشتر باشد، مسائل زیست محیطی تاجیکستان نیز بیشتر خواهد شد. این موضوع با ضعف خاک هنگام استخراج نیز مرتبط است. آلودگی آبها و هوا نیز از عواقب دیگر خواهد بود. بعلاوه فقدان کنترل شدید اکولوژیکی و سطح بالای رشوه خواری مانع از آن می شود که با خوشبینی به اعلامیه های مقامات در خصوص استانداردهای کنونی محیط زیست و موازین اکولوژیکی و رعایت واقعی آنها هنگام اجرای طرح ها و پروژه های مرتبط با استخراج ذغال سنگ و استفاده از آن برخورد شود».
معظمه بورخانووا رئیس بنیاد حمایت از ابتکارات مدنی تاجیکستان نیز برنامه های استفاده وسیع از سوخت جامد را مورد انتقاد قرار داد. به گفته وی استفاده از ذغال سنگ برای تولید گرما و برق — یک سوخت گران قیمت برای کشور فقیر تاجیکستان است.
— به عنوان مثال، ذغال سنگ معدن« زیدا» — یک سنگ معدنی گرانقیمت است. عناصر منحصربفردی در این سنگ وجود دارد که از آن باید نه به عنوان سوخت بلکه ماده خام استفاده کرد. اما هم اکنون این نوع سنگ معدنی سوزانده می شود. حال حساب کنید چه سود و ضرری ببار می آید؟»
در دهه گذشته، سطح استخراج ذغال سنگ در تاجیکستان 5 بار کمتر از حالا بود. اما پس از آنکه تاجیکستان در سال 2012 نتوانست گاز وارد کند، در کشور تمام کارخانه ها به سوخت جامد گذار کردند. هم اکنون مطابق با اطلاعات وزارت صنعت تاجیکستان، 200 کارخانه با ذغال سنگ کار می کنند. در آینده نزدیک بعید است وضع تغییر کند.
آندری زاخواتوف کارشناس روسیه در امور پروژه های زیر ساخت در آسیای مرکزی و مفسر نشریه تاجیکی « اکونومیست» در این خصوص گفت: کار نیروگاه های بر ق با استفاده از ذغال سنگ یک اقدام اجباری است. حتی با ساخت نیروگاه های آبی بزرگ و متوسط ، تاجیکستان در آینده نزدیک از تولید برق با استفاده از ذغال سنگ خودداری نخواهد کرد. احتمالا نیروگاه حرارتی که چین در تاجیکستان ساخته است و با ذغال سنگ کار می کند و در سال جاری به ظرفیت کامل رسید حداقل 50 سال کار خواهد کرد».
ذخیره ذغال سنگ در تاجیکستان به گفته کارشناسان 4 میلیارد تن تخمین زده می شود. از این مقدار 714 میلیون تن در جریان کارهای اکتشافی مورد تأیید قرار گرفته است. مطابق با داده های زمین شناسی بیش از 40 معدن مختلف ذغال سنگ وجود دارد. ذغال سنگ در تاجیکستان بصورت باز استخراج می شو د. بیش از 10 کارخانه که تعدادی از آنها خصوصی هستند در این رشته کار می کنند.

آمریکا در سال جاری پایگاه های نظامی خود در فیلیپین را نوسازی می کند
دلفین لورنزانا، وزیر دفاع فیلیپین اعلام کرد که آمریکا در سال جاری پایگاه های نظامی فیلیپین را نوسازی و استحکامات نظامی جدیدی در محوطه آنها می سازد.
به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از “رویترز”، وزیر دفاع فیلیپین گفت این کارها در چارچوب موافقتنامه گسترش همکاری های نظامی فیلیپین و آمریکا صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به این که این موافقتنامه همچنان معتبر است، تاکید کرد: “آمریکا متعهد شده است انبارها، سربازخانه ها و باندهای پرواز را در پنج نقطه توافق شده احداث کند”.
لورنزانا افزود: “رودریگو دوترته رییس جمهور فیلیپین در جریان اجرای این طرح است، وی گفت که به موافقتنامه های منعقده با آمریکا پایبند خواهد بود”.

اسد و عبداللهیان بر حمایت خود از آتش بس سوریه تاکید کردند
بشار اسد، رییس جمهور سوریه امروز پنج شنبه در دمشق با حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس سورای اسلامی ایران در امور بین الملل دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از خبرگزاری “سانا”، بشار اسد در این دیدار از جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین حامی سوریه در جریان بحران شش ساله این کشور یاد کرد و ضمن اشاره به پیروزی های اخیردر مبارزه با تروریست ها گفت: “ایران هم در این پیروزی ها شریک است”.
امیر عبداللهیان در این دیدار با تاکید بر تداوم حمایت تهران از سوریه در مقابله با ترویسم گفت: “این حمایت به‌ موازات حضور فعال در عرصه راه‌ حل سیاسی خواهد بود”.
دستیار ویژه رییس مجلس سورای اسلامی ایران که دیروز چهارشنبه برای سفری دو روزه وارد دمشق شد، همچنین با هدیه عباس، رئیس مجلس سوریه و روحانیون این کشور دیدار و گفتگو کرد.

نتایج دیدار آستانه
ایران نتایج دیدار آستانه در خصوص سوریه را ارزیابی کرد.
حسین شیخ الاسلام مشاور وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با رادیو « اسپوتنیک» اعلام نمود که مذاکره کنندگان در دیدار «آستانه» توانستند به اهداف خود برسند و در خصوص تحکیم آتش بس در سوریه به توافق برسند.
مطابق با نتایج مذاکرات 24-23 ژانویه در آستانه ، بیانیه مشترک روسیه، ایران و ترکیه به تصویب رسید که سه کشور ایجاد مکانیزم سه جانبه بر رعایت آتش بس را اعلام نمودند.
شیخ الاسلام در مصاحبه با مارینا الشعلان خبرنگار « اسپوتنیک» در خصوص دیدار « آستانه» گفت: « ایران دیدار چند جانبه را مثبت ارزیابی کرده و آن را مفید می داند، زیرا مهمترین شرط آن به اجرا درآمد — تعهد طرفین به تحکیم آتش بس برای انجام مذاکرات آینده».

” نشنال اینترست ” از دلیل مخوف بودن موشک های روسی “کالیبر” سخن گفت
به گزارش اسپوتنیک، نشریه امریکایی “نشنال اینترست” می نویسد موشک های روسی “کالیبر” که اساس تسلیحات ضربتی دوربرد نیروی دریایی روسیه را تشکیل می دهند، نگرانی جدی را در آمریکا بر می انگیزند.
به نوشته نشریه آمریکایی، بیش از دو نوع گوناگون از موشک های کالیبر وجود دارد که روش های پرتاب، برد، مشخصات اهداف و همچنین سرعت آنها با یکدیگر فرق می کند. طول این موشک ها بین شش تا نه متر است و قادر به حمل کلاهک های معمولی یا هسته ای هستند. موشک های کالیبر برای اصابت به اهداف زمینی از لحاظ مشخصات همسطح موشک های آمریکایی “توماگاوک” هستند و نوع ضد زیردریایی آنها می تواند در آخرین بخش پرواز خود به سرعت مافوق صوت برسد مه تاحد زیادی بیشتر از انواع مشابه امریکایی است.
موشک های کالیبر در زیردریایی های روسی طرح پالتوس (وارشاویانکا) و همچنین در زیردریایی های پیشرفته تر از نوع “آکولا”، “لادا” و “یاسن”نصب می شوند. همچنین ناو های گشتی به این موشک های کروز نیرومند مسلح می گردند. از جمله ناو گشتی “گپارد” به هشت موشک کالیبر و ناوشکن های روسی به ده موشک از این نوع مسلح هستند.
این موشک های کروز فقط هنگام شلیک از ناوهای بزرگ ثمربخش نیستند. نویسنده مقاله منتشره در “نشنال اینترست” خاطرنشان می سازد استقرار موشک در پلتفرم های کوچک و تحرک در دوره سلاح هاسی مرگبار دوربرد به مراتب معقولانه تر است و روسیه این نکته را بطور قانع کنننده ای به معرض نمایش می گذارد. “نشنال اینترست” تاکید می کند ناو های آمریکایی ساحلی موشک های پرقدرتی همچون کالیبر را در اختیار ندارند که آنها را بتوان حتی در شناور های کوچک گشتی مستقر ساخت.

نگرانی قانونگذاران آمریکایی به خاطر امکان وقوع جنگ هسته ای
اعضای حزب دموکرات آمریکا به خاطر امکان وقوع جنگ هسته ای بطور جدی نگران هستند. دو نماینده دموکرات یک طرح قانونی را به کنگره ارائه کردند که حمله هسته ای بدون اعلان جنگ را برای رئیس جمهور امریکا ممنوع می سازد. این مطلب را اسپوتنیک به نقل از نشریه هیل (The Hill) گزارش داده است.
به گفته یکی از تهیه کنندگان طرح قانونی فوق الذکر، سیاست فعلی خطر بروز تنش هسته ای را افزایش می دهد. نشریه هیل خاطرنشان می سازد برقراری چنین ممنوعیتی از زمان حکومت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق مورد بحث قرار داشته اما تا به حال تحقق نیافته است.

پسرعموی بشار اسد در مجلس پذیرایی به افتخار تحلیف ترامپ چکار می کرد؟
هتل مجلل اینترناسیونال پاریس هنگام تحلیف دونالد ترامپ برای مهمانان مهم نزدیک به رئیس جمهور تازه منتخب امریکا مجلس پذیرایی برگزار کرده و رویداد های این مجلس را بطور زنده پخش نمود.
به گزارش اسپوتنیک، سومار اسد، پسرعموی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه از جمله مهمانان بود وی از رفعت ، پدرش حمایت می کند که ساکن لندن و از مخالفان سرسخت دمشق است.
سومار اسد می گوید:” دوستان فرانسوی و امریکایی من که با کمپین آقای ترامپ ارتباط دارند، مرا دعوت کردند و من آمدم تا انتخاب ترامپ را به سمت ریاست جمهوری امریکا را به آنها و ملت آمریکا تبریک بگویم”.
پسرعموی بشار اسد افزود:” من سخنان آقای ترامپ هنگام مبارزات انتخاباتی را شنیدم و سخنان وی درباره جنگ با تروریسم مرا به عنوان یک سوری دلگرم می کند. امیدوارم وی این سخنان را در سیاست وعده داده شده خود دنبال کند و در اینصورت فکر می کنم در منطقه متحد پیدا کند”.

قرارداد روسیه و قطر برای سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری
سازمان سرمایه گذاری قطر (جهاز قطر للاستثمار یا QIA) با صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه قراردادی برای سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری در روسیه منعقد کرد.
این مطلب را عبد الله آل ثانی، رییس سازمان سرمایه گذاری قطر در دیدار طرف های شرکت کننده در معامله مربوط به خصوصی سازی “روس نفت” با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه اعلام کرده است.
این معامله اواخر سال 2016 انجام شد و چارچوب آن 19.5 در صد از سهام شرکت نفت “روس نفت” روسیه به ارزش 692 میلیارد روبل (10.2 میلیون یورو) به سازمان سرمایه گذاری قطر و شرکت گلنکور (Glencore) فروخته شد.
عبدالله آل ثانی با بیان اینکه سازمان سرمایه گذاری قطر به دنبال افزایش سرمایه گذتاری های خود در روسیه است، گفت: “ما تاکنون حدود 500 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده ایم و دیروز یک معامله دیگر نیز برای 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری منعقد شد”.
ولادیمیر پوتین به نوبه خود گفت که امیدوار است فعالیت QIA در همکاری با صندوق سرمایه گذاری های مستقیم روسیه ادامه و در آینده گسترش بیشتری داشته باشد.

میلیاردر جدیدی در روسیه پیدا شد
خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ میلیاردر جدیدی در روسیه کشف کرده است.
به گزارش اسپوتنیک، وی ویتالی آرلوف ، صاحب شرکتی به نام “نوربو هلدینگ” است که به در صنعت ماهیگیری در شمال روسیه فعالیت می کند.
طبق ارزیابی بلومبرگ، ویتالی آرلوف که نامش در رده بندی ثروتمندترین کارآفرینان روسیه در مجله فوربس وجود ندارد، یک میلیارد دلار ثروت دارد.
بلومبرگ خاطرنشان می سازد ممنوعیت واردات برخی از محصولات خارجی در پاسخ به تحریم های غرب علیه روسیه به آرلوف کمک کرده چون در نتیجه آنها مصرف ماهی های محصول داخلی در کشور افزایش یافته است.

استراتژی ترامپ برای سوریه
ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جریان سخنرانی تحلیف، اولویت سیاست خارجی دولت جدید را در مبارزه با گروهای تروریستی اسلام گرا، آن هم در غالب عملیات نظامی مشترک ذکر کرد.
احمد رشیدی نژاد؛ دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی، دانشگاه خوارزمی
عملیات نظامی که نه اعضای آن و نه اهدافش مشخص نیست. با این وجود با توجه وعده های انتخاباتی ترامپ و نیز جریان منتقد سیاست دولت پیشین در سوریه، می‌توان انتظار داشت که سیاست خارجی وی در سوریه، تداوم و جبران کننده ضعف‌های دولت اوباما باشد.
در حالی دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا سوگند یاد کرد که پایگاه اینترنتی کاخ سفید در بیانیه‌ای با اعلام این مطلب که: شکست داعش و دیگر گروههای تروریستی، در اولویت سیاست خارجی دولت جدید قرار دارد، عملیات نظامی مشترک در قالب ائتلاف‌های نظامی را لازمه آن ذکر نمود. مطلبی که در نطق سخنرانی تحلیف- رئیس جمهوری- نیز گنجانده شده بود. در این بیانیه همچنین آمده است که دولت ترامپ با شرکای بین‌المللی خود، با هدف قطع کردن منابع مالی گروه‌های تروریستی، گسترش شراکت اطلاعات و تعامل در جنگ سایبری به منظور مختل کردن و ناتوان کردن تبلیغات و عضو گیری گروه‌های تروریستی همکاری خواهد نمود. سوال این است که عملیات نظامی مشترک به کمک چه کسانی و بر علیه چه کسانی صورت خواهد پذیرفت؟
در این رابطه باید گفت هر چند اولویت دولت گذشته (اوباما) در جنگ سوریه اجتناب از پی گیری هر سیاستی بود که منجر به تقویت بشار اسد شود، با این حال عدم حمله مستقیم به سوریه متحدان و شرکای منطقه‌ای آمریکا را ناامید کرده بود. منتقدان- که در سطح داخلی بسیاری از آنان جمهوری خواهان بودند- سیاست خارجی اوباما، بویژه در رابطه با سوریه را ضعیف تلقی کرده، معتقدند که اقدامات دولت اوباما موجبات تقویت موضع رقبای ایالات متحده بویژه در سوریه را فراهم آورده است. چرا که عدم حضور موثر آمریکا و متحدانشان در سوریه موجب شده تا جای پای روسیه و دیگران متحدان دولت اسد محکم‌تر گردد. این مسئله تا آن جا پیش رفت که ((کری)) وزیر خارجه پیشین آمریکا در دفاع از عملکرد خود، این ناکامی را به گردن ((کامرون)) نخست وزیر سابق بریتانیا انداخت. وی که با روزنامه تلگراف، مصاحبه کرده بود، انصراف باراک اوباما، را از تصمیمش مبنی بر حمله به سوریه، به این دلیل توصیف کرده بود که ((کامرون))، نتوانسته بود رای موافق مجلس عوام این کشور را در سال ۲۰۱۳ کسب نماید.
حال با روی کار آمدن دولت جدید هر چند برخی خوش بینانه حل و فصل بحران سوریه را در نشانه‌های بهبود روابط آمریکا و روسیه دنبال کرده و احتمال می‌دهند که ائتلاف یاد شده ممکن است محدوده‌یی فراتر از متحدان سابق این کشور (متحدان منطقه‌ایی و اعضای ناتو) را در بر بگیرد، با این وجود برای امیدواری به ائتلاف یاد شده(اعضای این ائتلاف) و اهداف آن خیلی زود است. چرا که دولت روی کار آمده در جریان مبارزات انتخاباتی خود، ضمن انتقاد از سیاست “انفعالی” دولت اوباما، بانی بحران در سوریه را متحد روسیه- یعنی دولت اسد- بر شمرده و وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، مناطق امنی برای حفاظت مردم سوریه در برابر حملات نظامی دولت اسد ایجاد خواهد کرد! مناطق امنی که احتمالأ بیشتر برای نیروهای آمریکایی و منافعشان امن بوده و بهانه و جای پایی خواهد شد تا ناکامی‌های دولت پیشین را در پیشبرد منافع آمریکا (احیانأ تجزیه) در سوریه را جبران کند. با این اوصاف استراتژی خارجی ترامپ نه در خلاف استراتژی اوباما بلکه در راستای همان سیاست، اما به شکلی دیگر است.

آینده ای مبهم در افق دید بشر
جهانی که در آن به سر می بریم در آینده ای نزدیک خطرناک و خطرناک تر می شود.
و این فقط یک مبحث بدبینانه نیست ، این ارزیابی از اوضاع کنونی در گزارشی تحت عنوان ” گرایش های جهانی: پارادوکس های پیشرفت” قبل از مراسم تحلیف دونالد ترامپ توسط شورای اطلاعات ملی آمریکا منتشر شد.

به عقیده ی نویسندگان این گزارش طی پنج سال آینده خطر درگیری ها تا حداکثر سطح خود از زمان ” جنگ سرد” رشد خواهد داشت، ضمن آنکه درگیری ها ممکن است بین دول و همچنین درون کشورها رخ دهد. در بین سایر تهدیدها ، تروریسم ، عمیق تر شدن نابرابری دارایی ها، تغییرات آب و هوایی ، رشد کند اقتصادی و همچنین تقویت روسیه و چین ذکر شده است.

افزایش قدرت روسیه و چین در زمره ی خطرات به نظر وحشتی قدیمی ست ، اما با سایر ارزیابی ها حتی بدون داشتن اطلاعات مخفی که در دستان ماموران اطلاعاتی آمریکاییست می توان موافقت کرد ، و فقط کافیست که خبرها را بخوانیم.
انفجارهای تروریستی ، مشکلات محیط زیست، رشد بی کاری ، همه اینها نشانه های آینده ی دشوار و تاریکی اند که شورای اطلاعات ملی آمریکا برای ما پیش بینی کرده است. نویسندگان گزارش در خصوص چه چیزهای سکوت کرده اند ، در خصوص آنکه چه کسی به خاطر این روندهای نامناسب پیش آمده مقصر است. و این مسئله قابل درک است ، برای آنکه اگر در این مسئله موشکافی کنند آنوقف کاملا روشن و بدیهی است که دستان آمریکا در وهله ی اول رو می شود.

در آغاز قرن ، آمریکا جنگ های خونینی را در عراق و افغانستان آغاز کرد ، جنگ هایی که نه تنها هیچ نتیجه ی مثبتی در مبارزه با تروریسم به همراه نداشت بلکه به بی ثباتی جدی در خاور میانه و آسیای میانه ، رشد خشونت و افراط گرایی در این مناطق تبدیل شد. تعجب آور نیست که از آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما در سال 2008 منتظر سیاست های عاقلانه تر و صلح جویانه تری بودند. برای اولین بار در تاریخ ایالات متحده یک رئیس جمهور سیاه پوست امیدهایی را به همراه آورد و حتی جایزه ی صلح نوبل را در سال 2009 برنده شد وعملا جایزه ای برای رئیس جمهور جدید بود که در آن زمان هیچ کاری را برای تقویت صلح انجام نداده بود. و در آینده هم به آنها دست نیافت. چندی پیش روزنامه ی بریتانیایی گاردین نوشت که طی ریاست جمهوری باراک اوباما تنها طی یک سال 2016 آمریکا 25 هزار بمب در کشورهای خاور میانه و آفریقای شمالی ریخته است. این طور برداشت می شود که هر ساعت در جایی از جهان سه بمب آمریکایی منفجر شده است.

اوبامای دوستدار صلح نه تنها نقطه ی پایانی بر جنگ در افغانستان و عراق نگذاشت بلکه جنگ های جدید را هم افزود. آمریکا در بمباران های بی رحمانه لیبی شرکت کرد که به سرنگونی رژیم معمر قذافی و آشوب و بلوا در لیبی منجر گردید، از شبه نظامیان در سوریه حمایت شد و عملا اوضاعی را به وجود آورد که باعث پدید آمدن گروهک های تروریستی بی شمار در عراق و سوریه گردید وداعش در این میان از همه قوی تر شد. با توجه به چنین نتایج فاجعه بار ریاست جمهوری اوباما ، جایزه ی صلح نوبل را می توان مسخره کردن جامعه ی جهانی نامید ، نه برگ افتخاری در دفتر کار کمیته ی نوبل.

شورای اطلاعات ملی آمریکا در گزارش خود به این نتیجه می رسد: ” پنج سال دیگر برای آمریکا ، آزمایش قدرت است. خوب یا بد در هر صورت چشم انداز جهانی در حال ظهور به اتمام عصر سلطه و سردمداری آمریکا پس از جنگ سرد منجر می گردد. نمی توان با این موضوع موافق نبود چرا که اوضاع جهانی نیروها به شدت در حال تغییر است و به زودی ما چیزهای جدیدی را مشاهده خواهیم کرد.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

Updated: مارس 18, 2017 — 12:59 ق.ظ