خنجر عطا محمد نور بر پشت عبدالله

خنجر عطا محمد نور بر پشت عبدالله

عطا محمد نور که آشکارا عبدالله را فردی ناتوان خطاب می کند همان بهترین گزینه برای ارگ است که با امتیازی در حد و اندازه ریاست اجرایی توانایی پشت کردن به متحدان خود را داشته باشد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)،عطا محمد نور که طی ماه های اخیر به یکی از چهره های رسانه ای بدل شده و گفتگوهای پی در پی وی با ارگ، واکنش شدید برخی از رهبران حزب جمعیت اسلامی را برانگیخت به تازگی آشکارا از نیات خود در حکومت می گوید.

رییس اجرایی بلند رتبه ترین مقامی که به نمایندگی از این حزب در قدرت می باشد و سوی دیگر حکومت وحدت ملی در تازه ترین گفتگوی عطا محمد با بی بی سی به عنوان مقامی ناتوان در قدرت و چهره بی کفایت جمعیت عنوان شده است.

این سخنان از سوی قدرتمندترین والی افغانستان در حالی بیان شده است که در مدت گفتگو با ریاست جمهوری بارها بیان کرده بود که در پی نادیده گرفتن عبدالله نیست و تنها به نمایندگی از حزب با ارگ مذاکره می کند.

اما مدت زمانی نگذشت که عطا محمد همچنان که انتظار می رفت خواهان رسیدن به قدرت در حکومت بدون حضور رقیبی چون عبدالله است و سودای در سر دارد که امتیازاتی بیش از ریاست بلخ دریافت کند و وزنه ای سنگین در حکومت باشد.

در این میان هرچند ریاست اجرایی همچنان در سپیدار و تشریفاتی در برخی نشست ها و سفرها شرکت می کند اما این حقیقت همواره وجود داشت و دارد که عبدالله تهی از سیاست در حد یک مقام بلندپایه است و طی سال ها حضور در دولت ها حتی نتوانست نماینده ای شایسته از قوم تاجیک باشد در حالی که فضای جاری افغانستان ایجاب می کند که از دیگر قومیت ها، سیاستمداری با اقتدار در مقابل یکه تازی های حکومت حضور داشته باشد.

حال چرا عطا محمد نور آشکارا به نقد از فردی می پردازد که یکی از مهم ترین چهره های سیاسی است که اشرف غنی طی دو سال و نیم موفق به انزوای وی شد در حالی که حذف عبدالله تنها به زیان جمعیت و قوم تاجیک است.

از دیر باز تا کنون حکومت در دست قوم پشتون بوده و طی قرن ها این قومیت به خوبی در سیاست و بازی های سیاسی آب دیده شده اند و طی دهه های اخیر با تغییراتی که در سیاست افغانستان به وجود آمد همچنان سیاستمداران این قوم تلاش دارند که حکومت را خلاصه کنند در انحصار طلبی که تاکنون موفق نیز بوده اند.

زیرا چهره های مهمی از قومیت های مختلف طی 15 سال گذشته به راحتی در بازی های حکومت یا ترور شدند یا مجبور به انزوا و یا در مقامی تشریفاتی به سر می برند، افرادی چون ربانی، عبدالله، اسماعیل خان، دوستم، برادران مسعود و …

ارگ که به راحتی توانست عبدالله را عملا تبدیل به سنبلی در سپیدار کرده با این حقیقت که در این روزگار نمی تواند به مانند گذشته حکومت را خالی از هر مقام غیر پشتون کند در پی متحدی جدید می گردد که همراه با سیاست ارگ باشد و در مقابل امتیازاتی چون مقام و قدرت توانایی پشت کردن به متحدان خود را داشته باشد.

عطا محمد نور که در طی 15 سال گذشته با برقرار امپراطوری در بلخ به ثروتی هنگفت دست یابد بهترین فرصت برای عرض اندام در حکومت وحدت ملی را دارد زیرا اکنون چهره عبدالله به عنوان یک فرد ناتوان در سیاست معرفی شده است و در تضعیف وجهه اجتماعی و سیاسی رییس اجرایی می تواند سیاستمداری چون وی راهی سپیدار شود.

با وجود پختگی و زیرکی سیاسی فردی چون عطا محمد نمی توان گفت که تصمیم برای شامل شدن در حکومت موضوعی است که به تازگی اتفاق افتاده است بلکه وی به طور حتم از سال ها قبل به فکر رسیدن به راس حکومت بوده و حمایت از عبدالله در انتخابات اولین گام برای آن می باشد.

حال که عطا محمد بیان کرده که خواهان کنار رفتن از ریاست بلخ و “مذاکرات و مبارزات” خود را در پایتخت ادامه می دهد همان است که در ابتدای گفتگوها بارها نشر کردیم: کنار زدن عبدالله و امتیازی در حد و اندازهِ ریاست اجرایی.

آیا عطا محمد نور نیز به مانند صف طولانی دیگر مقامات مغلوب بازی های ارگ خواهد شد و یا دوران برهان الدین ربانی را تکرار خواهد کرد: راس حکومت در دستان مقامی جز پشتون.

برای تعبیر این خواب نیاز است که عطا محمد نور اعتماد دیگر رهبران حزب جمعیت را جلب کرده و در پی اتحاد با دیگر مقامات تلاش کند تا بتواند در مقابل بازی های ارگ، سد دفاعی داشته باشد.

و حزب جمعیت نیز باید به دور از اختلافی که منفعت آن تنها برای ریاست جمهوری است و زیان آن برای قوم تاجیک و حزب، به دنبال اتحاد باشند و حمایت از یک نماینده در حکومت تا قدرتمندترین حزب حال افغانستان همچنان قدرتمند باقی بماند. عالم

 

مرکز فکری آمریکایی تحدیدات 2017 را مورد ارزیابی قرار داد

 شورای روابط بین المللی که مرکز معتبر فکری ایالات متحده آمریکا و توصیه های آن در تنظیم سیاست خارجی کاخ سفید، کلیدی می باشد، تشدد احتمالی روابط با روسیه، تحدید عمده سال 2017 عنوان نموده است. چنین برداشت ها در گزارشی که در سایت سازمان مزبور نشر شده عنوان می شوند. نهمین باری است که شورای مزبور هفت تحدید بالقوۀ عمده را برای ایالات متحده در سال آینده ترسیم می نماید. در جایی که شورای روابط بین المللی مشخص نمودند که از خبرگان معتبر در امور سیاست خارجی تقاضا نمودند که این تحدید ها را “بر اساس بروز احتمالی تحدید یا تشدید آن و همچنین تأثیر بالقوه آن بر منافع ملی ایالات متحده آمریکا” رده بندی کند. سرتیپ جان وِسی، کارمند ارشد علمی در امور پیشگیری مناقشه ها و رئیس مرکز اقدامات پیشگیری کننده کشور توضیح داد که “در آستانه کار تیم رئیس جمهور جدید، مدد و یاری به سیاستمداران در راستای پیش بینی و پیشگویی بحران های بالقوه که می توانند بروز کنند و منافع ایالات متحده مورد تحدید قرار دهد بسیار مهم به نظر می رسد. هدف تحقیقات سالانه ما، مشخص کردن بیشترین منابع عدم ثبات و مناقشه ها در جهان برای آنکه مقامات بتوانند اولویت ها را به شکل احسن تعیین نمایند”. پس خبرگان به عنوان تحدید عمده برای منافع ایالات متحده، “تقابل عمدی یا غیر عمدی بین روسیه و اعضای ناتو” را پیشگویی می نمایند. میزان این تحدید “بیشتر و احتمالی” ارزیابی می شود. بعد در لیست به ترتیب، تحدیدات احتمالی ذیل قید شده است. بحران جدی در کره شمالی ناشی از آزمایش موشک هسته ای یا بالیستیک بین قاره و همچنین فتنه انگیزی نظامی یا بی ثباتی سیاسی داخلی. حملات به مراتب تخریبی سایبری بر زیربنای عمده ایالات متحده آمریکا. حمله تروریست ها در خاک ایالات متحده آمریکا یا متحدینش با ارقام زیاد قربانی. نسبتاً معتدل میزان رشد خشونت و بیثباتی در نتیجه تقویت موضع طالبان و سقوط واقعی حکومت در افغانستان است. تشدید خشونت بین ترکیه و گروه های مسلح کردی، هم در داخل ترکیه و هم در کشورهای همجوار و همچنین تشدید مناقشه در سوریه. گفته می شود که در سال 2016 هیچ یکی از سناریوهایی که به عنوان “احتمال بسیار زیاد” معرفی شده بودند عملی نشده است. آن زمان تشدید تیز مناقشه در سوریه، تحدید بالقوه بود. خبرگان هنوز بر این عقیده اند که تشدید جنگ داخلی در سوریه، عنصر بیثباتی سال 2017 است ولی میزان تأثیر آن بر منافع ایالات متحده آمریکا از شاخص بالا تا معتدل کاهش دادند.
تیراندازی در یک باشگاه شبانه در استانبول
رسانه‌های ترکیه از تیراندازی در یک باشگاه شبانه بزرگ در استانبول خبر دادند.
به گزارش اسپوتنیک، بین 20 تا 30 نفر مجروح و چندین نفر نیز کشته شدند. مهاجمان 2 فرد مسلح بودند که وارد باشگاه شده و به صورت تصادفی شروع به تیراندازی کرده‌اند. مهاجمان لباس بابا نوئل به تن داشتند و گفته میشود که یکی از آنها داخل ساختمان مخفی شده است و پلیس تلاش میکند با طراحی عملیاتی وارد باشگاه شود. پلیس ترکیه با تعداد نیروی زیاد در محل تیراندازی حاضر شده است.

 

تمسخر CNN و NBC بخاطر بازتاب تحریم‌های روسیه
رئیس جمهور منتخب آمریکا مسئولان شبکه های خبری را بخاطر بازتاب تحریم‌های آمریکا علیه روسیه و همچنین عدم واکنش جدی از طرف مسکو، به تمسخر گرفت. به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا در صفحه توییتر خود نوشت، روس‌ها CNN و NBC را مانند احمق‌ها بازی میدهند، دیدن آن خندآور است، آنها هیچ درک درستی ندارند. وی اضافه کرد، شبکه فاکس نیوز اوضاع را درست درک می کند. مسئولان شبکه CNN روز جمعه واکنش مسکو را که از اخراج دیپلمات‌های آمریکایی خودداری کرده را عجیب خواندند، و اعلام کردند آیا رئیس جمهور روسیه قصد بازی دادن رییس جمهور آینده آمریکا را دارد. پیش از این روز جمعه دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا اعلام کرد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با اخراج نکردن دیپلمات‌های آمریکایی، کار هوشمندانه ای انجام داد. روز پنج‌شنبه دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا علیه 9999 موسسه و شرکت‌ روسی و همچنین دو سرویس امنیتی روسیه به دلیل دخالت درانتخابات و فشاربه دیپلمات‌های امریکایی شاغل در روسیه تحریم وضع کرد. و همچنان دو محل مسکونی دیپلمات‌های روسی را در نیویورک وواشنگتن را تعطیل کرد. علاوه بر این تعداد 35 دیپلمات‌ روسیه را از این کشور اخراج کرد. ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه اعلام کرد که در پاسخ به اقدامات آمریکا، دیپلمات‌های آمریکایی را از روسیه اخراج نخواهد کرد.

ریاست جمهوری اوباما یادآور چیست؟

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به زودی مقام خود را ترک می کند و زمان آن فرارسیده که نتایج کارش را بررسی کرد. همانطور که به نظر می رسد مقامات آمریکایی موفقیت هایی را در بازار کار بدست نیاورده اند، در واقع همه چیز آنقدر که در دید اول خوب به نظر می رسد، نیست.

اوباما دو دوره در مقام ریاست جمهوری فعالیت کرده است. طی این دوره ما شاهد محرک های مالی گسترده ای بودیم که در واقع باید اوضاع را در بازار کار بهتر می کرد. اما در واقعیت ما تغییراتی را در این بازار دیدیم. اگر قبلا کارگران وضعیت خودشان را کما بیش ثابت حس می کردند و دفاع اجتماعی داشتند ، اکنون از تمامی مزایای کم استفاده می کنند و عملا به هیچ وجه دفاع نمی شوند، بویژه اگر آنها را با پیشینیان خود مقایسه کنیم. تمامی اینها توضیح می دهد که چرا علی رغم سطح مالی بیکاران در ۴.۵ درصد ما عملا رشد حقوق را ندیدیم ، و رشد درآمد های واقعی مردم در کمترین سطح از سال ۲۰۱۴ است.

گزارش دو اقتصاد دان از هاروارد و پریستون: لورنس کاتس و آلانا کریوگر توجه همه را به خود جلب کرد. آنها معتقدند که در دوره ۲۰۰۵ الی ۲۰۱۵ ، سهم کارگرانی که در کارهای باصطلاح جایگزین مشغولند از ۱۰.۷ تا ۱۵.۸ درصد رشد داشته است.

به عبارت دیگر این افراد توانستند کار جایگزینی بیابند یعنی در آژانس هایی برای فراخوان کارگران، کارهایی براساس قرارداد، یا شغل آزاد و مستقل مشغول شوند. تمامی این گزینه ها نشان می دهد که افراد، حقوق ثابت و یا مزایای شغلی ندارند. همچنین خاطر نشان می کنیم که آلان کریوگر، یکی از محققین این گزارش تا سال ۲۰۱۳ اقتصاد دان برجسته کاخ سفید بود و سمت ریاست شورای مشاورین اقتصادی اوباما را برعهده داشت. این فرد ضمن انجام تحقیقات ویژه ی خود گفت: « ما معتقدیم که ۹۴ درصد از فرصت های شغلی در ده سال اخیر تحت عنوان باصطلاح فرصت کاری جایگزین مطرح شده اند. بیش از ۶۰ درصد ، کارمندان غیر رسمی و کارمندان قراردادی بوده اند. تمامی استدلال های برشمرده شده برای خود اوباما هیچ نقشی ندارد. او مطمئن است که کارش در بازار کار مثبت بوده است. در یکی از کنفرانس های اخیر او یک بار دیگر بیان داشت که از زمان امضای «اوباماکر» درآمریکا ۱۵ میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد شده است.

Updated: ژانویه 1, 2017 — 1:42 ق.ظ