اشپیگل آلمان بررسی کرد ، ترس اروپا از گرایش ترکیه به روسیه به جای غرب

 

اشپیگل آلمان بررسی کرد ،

ترس اروپا از گرایش ترکیه به روسیه به جای غرب

یک نشریه آلمانی از ترس و نگرانی اروپا درباره رویگردانی ترکیه از غرب و ترجیح دادن برای نزدیک شدن به روسیه به جای اروپا خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، هفته نامه “اشپیگل” در مطلبی نوشت: حملات تروریستی در استانبول مجددا نشان داد ترکیه تا چه اندازه گرفتار جدایی است. در اتحادیه اروپا این نگرانی افزایش پیدا می کند که این کشور از اتحاد با غرب رویگردان شده و به جای آن ولادیمیر پوتین را ترجیح دهد.

اشپیگل در ادامه نوشت: ترکیه عمیقا در باتلاق جنگ داخلی سوریه گرفتار شده است، در جنوب شرقی این کشور اختلافات با کُردها تشدید شده است، شرایط اقتصادی در ترکیه نیز وخیم است.  از زمان کودتای نظامی ماه جولای در این کشور دولت با شدت سختگیرانه ای علیه مخالفان اقدام می کند.

اینکه شرایط تا چه اندازه جدی است را اردوغان در سخنرانی خود به مناسبت سال نوی میلادی اعلام کرده و گفت: ترکیه در یک جنگ مستقل جدید قرار دارد. وحدت ملی و ارضی، نهادها، اقتصاد، سیاست خارجی و به صورت خلاصه همه عناصری که ما را به عنوان یک کشور حفظ کرده است مورد حمله قرار گرفته است.

تنها چند ساعت بعد از این سخنرانی اردوغان، یک تروریست داعشی در باشگاه شبانه ای در استانبول 39 نفر را به قتل رساند. تنش ها در ترکیه می تواند همچنان تقویت شده و بیگانگی این کشور از غرب تسریع شود.
هفته نامه “اشپیگل” در بخش دیگری از این مطلب نوشت: از زمان کودتای نظامی ماه جولای در ترکیه، اردوغان حدود 40 هزار نفر را دستگیر و هزاران کارمند را اخراج و رسانه های زیادی را تعطیل کرده است.

اردوغان تلاش می کند نیروهای اسلامی را در مبارزه با جنبش فتح الله گولن که وی را مسئول کودتای نظامی نافرجام می داند متحد کند.

در این میان انتقادهای اتحادیه اروپا هم آنکارا را متوقف نمی کند. یکی از نمایندگان حزب سوسیال دموکرات پارلمان اروپا در این باره اظهار داشته است که طبیعتا آنکارا حق دارد مردم را از ترور حمایت کند. اما این مسئله قطعا این گونه به دست نمی آید که ما ده ها هزار نفر را زندانی کرده یا از کار بیکار کنیم.

اردوغان نیز این انتقاد را به اتحادیه اروپا وارد می کند که به بندر امنی برای تروریست های داعش تبدیل شده است.

اشپیگل در بخش دیگری از این مطلب نوشت: مدتهاست که این دوره که در آن ترکیه در مسیر عضویت کامل در اتحادیه اروپا قرار داشت تمام شده است. البته مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا رسما ادامه دارد. اما با توجه به اینکه اردوغان در مسیر دیکتاتوری قدم گذاشته است به ندرت کسی به پیشرفت های قابل ملاحظه ای در این راستا اعتقاد دارد.

در غرب ترس و نگرانی ها در این باره افزایش می یابد که ترکیه به جای اروپا به دنبال چه هدف و جایگزین دیگری می تواند باشد. واضح ترین جایگزین روسیه به نظر می رسد. اردوغان اولین سفر خود بعد از کودتای نظامی نافرجام در کشورش را به روسیه انجام داد.

ترکیه برای ترساندن دیگر اعضای ناتو مذاکره با روسیه درباره یک سیستم دفاع موشکی جدید را مد نظر قرار داد. در ماه نوامبر گذشته نیز رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که دیگر به هر قیمتی نمی خواهد عضو اتحادیه اروپا شود.

“فلکن اشتاین”، از سیاستمداران بخش خارجی حزب سوسیال دموکرات آلمان نیز این مسئله را قابل تصور می داند که پوتین سعی کند ترکیه را از ناتو خارج کند و می تواند در این راستا موفق باشد. به گفته وی ما البته نمی توانیم در حال حاضر هیچ گونه مذاکرات جدی را درباره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا داشته باشیم. اما ما باید در گفتگو باقی مانده و مشترکا به دنبال راه حل باشیم. یکی از موضوعات باید مبارزه با تروریسم باشد.

 

Updated: ژانویه 4, 2017 — 1:53 ق.ظ