30 دسامبر 2016 میلادی ، اوباما فرمان تحریم مقامات و نهادهای اطلاعاتی روسیه را صادر کرد

 

30 دسامبر 2016 میلادی ، اوباما فرمان تحریم مقامات و نهادهای اطلاعاتی روسیه را صادر کرد

تهران-ایرنا- باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه (29 دسامبر) در واکنش به آنچه دخالت سایبری روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور خوانده می شود، دستور تحریم تعدادی از مقامات و نهادهای اطلاعاتی روسیه را صادر و این اقدام را برای جلوگیری از آسیب به منافع آمریکا ضروری دانست.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای رسمی کاخ سفید، وزارت خارجه آمریکا دربیانیه ای با عنوان «سخنان رئیس جمهوری درباره اقدامات مربوط به تجاوز و اقدامات سایبری بدخواهانه روس ها» اعلام کرده است: «من امروز دستور داده ام تا درپاسخ به بی احترامی تجاوزکارانه دولت روسیه به مقامات آمریکایی و عملیات های سایبری درانتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اقداماتی انجام شود. این اقدامات در پی هشدارهای خصوصی و علنی انجام می گیرد که ما به دولت روسیه اعلام کردیم و پاسخی ضروری و متناسب به اقداماتی است که هنجارهای رفتار درعرصه بین الملل را نقض می کند و با هدف صدمه زدن به منافع آمریکا انجام می شود.»
درادامه این بیانیه آمده است: «وزارت خارجه این اقدامات را به عنوان بخشی از پاسخ جامع به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نقض حقوق و هتک حرمت دیپلمات های ما که طی 4 سال اخیر افزایش یافته و طی 12 ماه گذشته به شدت بیشتر شده، انجام داده است. همه آمریکایی ها باید نسبت به اقدامات روس ها هوشیار باشند.»
به گزارش شبکه خبری «فاکس نیوز» و «ان بی سی»، براساس دستور اجرایی امضا شده از سوی اوباما، GRU و FSBدو سرویس مشهور اطلاعاتی روسیه و تعدادی از نهادها و اشخاص در تحریم شده اند.
همچنین خبرگزاری رویترز دقایقی پیش اعلام کرد آمریکا 35 دیپلمات روس را از واشنگتن و کنسولگری این کشور در شهر «سان فرانسیسکو» اخراج کرده و 72 ساعت به آنها مهلت داده تا خاک آمریکا را ترک کنند. همچنین دو مجتمع روسی در «مریلند» و نیویورک را نیز به اتهام انجام فعالیت های اطلاعاتی، تعطیل کرده است.
مطابق بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز درمجموع 6 فرد و 5 نهاد روسی که اتهام دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا علیه آنها مطرح شده در فهرست تحریم شدگان قرار دارند.
به گزارش ایرنا، دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکی از مسائلی بود که در طول مبارزات انتخاباتی ترامپ و «هیلاری کلینتون» رقیب دمکرات وی، جنجال های زیادی به پا کرد. این امر با توجه به برخی مواضع اعلامی ترامپ مبنی بر لزوم نزدیکی آمریکا به روسیه و برخی اظهارات ستایش آمیز وی از شخصیت پوتین، به این مناقشه دامن زد.اکنون بر سر این مسأله بین ترامپ و کنگره شکاف ایجاد شده است. مقامات روسیه و ترامپ هر دو دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رد کرده اند.
روسیه از گروه‌های فلسطینی برای سفر به مسکو دعوت کرد

دولت روسیه رسما از گروه‌های فلسطینی و به‌ویژه دو جنبش حماس و جهاد اسلامی برای سفر به مسکو دعوت کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، دولت روسیه رسما از گروه‌های فلسطینی و به‌ویژه دو جنبش حماس و جهاد اسلامی برای سفر به مسکو و برگزاری دیدار به منظور بررسی نحوه پایان دادن به شکاف داخلی فلسطین و تکمیل فرآیند آشتی ملی طی روزهای 15 الی 17 ژانویه آینده دعوت به عمل آورد.

گفته می‌شود که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و میخائیل بوگدانوف معاون وی مسئولیت نظارت بر این گفتگوها را که انتظار می‌رود گروه‌های فلسطینی با آن موافقت کنند، بر عهده خواهند داشت.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، یک منبع آگاه در پاسخ به سؤالی درباره دلیل برگزاری این نشست همزمان با برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح در پاریس، اظهار داشت که مسکو معتقد است که در سایه شکاف داخلی کنونی در فلسطین نمی‌توان درباره طرح‌های اساسی سازش صحبت کرد و از همین رو، مسکو با هماهنگی برخی کشورهای عربی که پایان دادن به شکاف داخلی فلسطین را مساله‌ای ضروری برای دستیابی به هر گونه راه حل سیاسی برای منازعه فلسطینی – اسرائیلی می‌دانند، تصمیم به برگزاری این نشست گرفت.

 

معلم: توافق آتش‌بس بیانگر اعتماد دولت سوریه به پیروزی علیه تروریسم است

وزیر امور خارجه سوریه گفت که توافق آتش بس نشان دهنده اعتماد دمشق به پیروزی علیه تروریسم است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ولید المعلم وزیر خارجه سوریه در گفتگو با تلویزیون دولتی این کشور تاکید کرد که توافق آتش‌بس که روز پنجنشبه اعلام شد، نشان دهنده اعتماد دولت سوریه به پیروزی علیه تروریسم است.

معلم گفت که این توافق شامل دو گروه تروریستی داعش و النصره و زیرشاخه‌های آنها و گروه‌هایی که توافق را امضا نکرده‌اند، نیست و در نتیجه نیروهای مسلح ما مأموریت خود را ادامه خواهند داد.

وزیر خارجه سوریه گفت: فرصتی حقیقی برای دستیابی به حل و فصلی که به خونریزی پایان می‌دهد، دست داده است.

وی تاکید کرد که دولت سوریه به روسیه اعتماد دارد، زیرا روس‌ها در جنگ علیه تروریسم با ما همکاری کرده‌اند، اما ما به نقش ترکیه اعتماد نداریم، ترکیه دولتی متجاوز است که بخش‌هایی از خاک سوریه را اشغال کرده است.

معلم گفت که در هیچ کدام از سندهایی که امضا شده‌است، هیچ اسمی از ترکیه برده نشده است.

وزیر خارجه سوریه در ادامه اظهار داشت که 7 گروه توافق آتش‌بس را امضا کرده‌اند و این‌ گروه‌ها خواهان حل سیاسی بحران هستند.

دولت سوریه و مخالفان روز پنجشنبه به توافقی بر سر آتش‌بس دست یافتند.

ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد آتش‌بس از ساعت 24 امشب (30 دسامبر) آغاز خواهد شد.

ارتش سوریه همچنین اعلام کرد این آتش‌بس راه را برای راه‌حل سیاسی و پایان 6 سال ناآرامی در سوریه هموار می‌کند.

این در حالی است که گروه‌های تروریستی داعش، جبهه‌النصره و گروه‌های وابسته به آن‌ها مشمول آتش‌بس قرار نمی‌گیرند.

 

واکنش آمریکا به آتش‌بس در سوریه

وزارت خارجه آمریکا از توافق آتش‌بس‌ در سوریه استقبال کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیا الیوم، وزارت خارجه آمریکا ضمن استقبال از  توافق آتش‌بس در سوریه آن را تحولی مثبت توصیف کرد.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن استقبال از توافق آتش‌بس در سوریه گفت: امیدواریم که همه طرف‌ها به این آتش‌بس پایبند باشند و به آن احترام بگذارند.

دولت سوریه و مخالفان روز پنجشنبه به توافقی بر سر آتش‌بس دست یافتند.

ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد آتش‌بس از ساعت 24 امشب (30 دسامبر) آغاز خواهد شد.

ارتش سوریه همچنین اعلام کرد این آتش‌بس راه را برای راه‌حل سیاسی و پایان 6 سال ناآرامی در سوریه هموار می‌کند.

این در حالی است که گروه‌های تروریستی داعش، جبهه‌النصره و گروه‌های وابسته به آن‌ها مشمول آتش‌بس قرار نمی‌گیرند.

ریاست جمهوری ادعا می کند اراده قوی برای برگزاری انتخابات و آوردن اصلاحات انتخاباتی دارد و برای مثال در این مورد، جابجایی اشخاص به عنوان کمیشنران انتخاباتی را مطرح می کند اما نقد اساسی که به کمیسیون های انتخاباتی و کمیشنران وارد است این مساله است که تا کنون رسانه ها و مردم از کارکردهایشان اطلاعی ندارند.
مشکلات را با خود حمل می کنیم!
در جامعه دمکراتیک انتخاب کمیشنر با تناسب قومی غلط است و باید معیار انتخاب شایسته سالاری باشد. شاید اگر شایسته سالاری در انتخاب مطرح بود تمام کمیشنران منتخب هزاره می بودند

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)،زکریا زکریا عضو مجلس نمایندگان در برنامه “نگرش” درخصوص اهمیت مدیریت زمان برای کمیشنران در انتخابات آینده گفت: زمان بسیار مهم است و هر کس که بهای زمان را باور نداشته باشد به اجرای کار باور ندارد و در این زمینه حکومت مطابق تعهداتی که سپرده بود باید گام های عملی برمی داشت اما شاهد بودیم که شروع کار بسیار با کندی صورت گرفت و به سختی و آهستگی اولین قدم که انتخاب کمیشنران بود برداشته شد.

زکریا می گوید: ابزار انتخاباتی از نظر مردم زیرسوال است و انتخابات با کارت های سابق باطل است. چون همین کارت ها وسیله ی ابطال آرای مردم شده بود و انجام دوباره آن یک پروسه باطل است. باید کارت ها تغییر کند و سیستم های انتخاباتی دیگر که دنیا روی دست گرفته و دشواری هم ندارد و در مدت شش هفته عملی می شود، در کشور اجرا گردد.

عضو مجلس نمایندگان، درباره شیوه رای گیری در انتخابات آینده اظهار می کند:بحث تذکره الکترونیک مشکلات و دشواری های سیاسی دارد اما برای انتخابات راههای ساده تری هم وجود دارد. درکشورهایی که اختلافات و مشکلات امنیتی، سیاسی وحزبی داشته اند و همچنین درکشور های قانونمند از شیوه سیستم های رای گیری کامپیوتری استفاده کرده اند. در این روش هرکس می خواهد رای بدهد با تذکره و مدارکی که هویت شان را مشخص می کند، ثبت نام می کند و در زمان انتخابات از روی اثر انگشت ثبت شده برگه رای وی صادر می شود و حتی یک کمپانی و شرکت خصوصی با همکاری کارمندان کمیسیون مربوطه می تواند انتخابات را اداره کند.

وی، درخصوص اینکه اراده آنچنانی برای برگزاری انتخابات شفاف وجود ندارد می گوید: شک مردم به جا است، چراکه تا کنون فقط کمیشنران انتخاب شده اند و اینکه توان مدیریتی شان در کدام جهت رشد می کند، لایحه وظیفه شان چیست، اصول رفتار داخلی شان مناسب است که بتوانیم آنها را کمیشنران افغانستان بدانیم و خیلی مسایل دیگر هنوز روشن نیست.

زکریا می گوید: اگر اشتباهات اصلاح نشود، در حقیقت مشکلات را با خود حمل می کنیم. مردم در انتخاب کمیشنران حرف هایی دارند چرا که این شیوه که کمیشنر با تناسب قومی انتخاب شود در جامعه دمکراتیک نادرست است و باید شایسته سالاری، معیار انتخاب این افراد می بود. شاید اگر شایسته سالاری در انتخاب کمیشنران مطرح می بود تمام کمیشنران منتخب هزاره می بودند. ما یک اصل را زیر پا گذاشتیم و اگر با همین شیوه انتخابات برگزار کنیم، بسیاری اصول دیگر را هم زیر پا می گذاریم!

عضو مجلس نمایندگان، درباره این مساله که وقتی معیار گزینش کمیشنران ملی نبوده و درحقیقت کسانی انتخاب شده اند که با بزرگ قوم در ارتباطند و نماینده تمام آن قوم نیستند، چطور می توان از آنها انتظار کار ملی داشت می گوید:این مشکل در افغانستان وجود دارد و تمام بخش های حکومت داری با تناسب قومی تقسیم شده و این واقعا نگران کننده است. وقتی گام های عملی به سمت ملت شدن بر می داریم شاید امروز زیر نام مصلحت بحران جدی ایجاد نکند اما درآینده به عنوان یک ملت واحد مشکل ایجاد می کند.

وی می افزاید: باید ارزش ها را شناسایی کنیم و معیار تنها شایسته سالاری باشد و هرکس که بتواند در پروسه تغییر که هدف اصلی این کشور است گامی بردارد، جلو بیاید. روش های کهنه حکومت داری مانع تغییر است و با ابزار قدیمی نمی توان این تغییرات را بوجود آورد.

زکریا درخصوص کم کاری های کمیته گزینش می گوید: به زعم کمیته گزینش، آنها نخبگان را با تناسب قومی انتخاب کره اند! اما می بینیم که همین نخبگان قومی در کار بسیار کند هستند و تا جایی که معلوم است اینها کار عملی و برنامه کاری ندارند. هنوز ابزار انتخابات را معرفی نکرده اند، گزارش های عملکرد هفتگی شان را ارایه نکرده اند و برنامه های آینده شان را برای مردم تشریح نکرده اند و هنوز روشن نیست که با کدام اصول داخلی کار می کنند و معیارشان در استخدام عناصر مسلکی و تخنیکی کدام موارد است.

این آگاه مسایل سیاسی می گوید: مشکلی که جامعه جهانی و مردم از آن رنج می برند، تقویت دمکراسی و برگزاری انتخابات است و اگر آنها نتوانند این کار را بدرستی انجام دهند مردم را از شراکت در حاکمیت محروم کرده اند و هر که این جفا را در حق مردم انجام دهد در تاریخ کشور نامش به عنوان خائن ملی می ماند.

وی خطاب به حکومت می افزاید: دنیا و مردم از اوضاع ناراضی اند، اگر حکومت صادقانه می خواهد که انتخابات شود، عزت این کشور را اعاده کند، سیستم الکترونیک شود و کارت های سابق را باطل اعلام کند. کمیشنران روی مسایل دیدگاه افغانستان شمول داشته باشند نه صرفا مسایل قومی و مذهبی که اگر اینطور نکنند وجدان ندارند و مراسم تحلیف برگزار نکنند و دیگر اینکه در کنار کمیشنران باید ناظرین بین المللی حضور داشته باشند تا حداقل اگر می خواهند برخوردهای قومی کنند از اینها حیا کنند.
سقوط از مارجه تا سرپل برای داعش

با واگذاری مارجه، هلمند سقوط می کند و پس از آن قندوز و شمال تا معبر داعش در افغانستان هموار شود زیرا هزاران هزار نیروی رانده شده داعش از حلب به دنبال سرزمینی هستند مستعد افراط گری در حکومتی معامله گر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، 15 سال از دوران جدید افغانستان می گذرد و برای کشوری که زخم های عمیقی دارد و در آستانه ویرانی کامل به سر می برد، جامعه جهانی کمک های مالی و نظامی برای برقراری دولتی برخواسته از انتخابات و دموکراسی به کشور سرازیر کرد.

امنیت، رویای گمشده مردم این سرزمین با وجود تمامی تلاش های که هم غرب و هم دولتمردان افغانستان با نام صلح مدعی انجام آن هستند اما نه برای جنگ پایانی است و نه افراط گری و تروریزم نابود می شود.

در این میان با گذشت سال ها، کشور با مشکلات و چالش های بزرگتری مواجه می شود که سقوط ولایت ها و مناطق مهم استراتژیک یکی پس از دیگری بر قوت و نفوذ هرچه بیشتر طالبان می افزاید.

در کشوری که بدون اجازه امریکا و ناتو هیچ عملیاتی انجام نمی شود و حتی هواپیماهای نظامی اجازه پرواز ندارد چگونه مناطق و ولایت ها در اختیار طالبان و داعش قرار می گیرد و نیروهای آنان در کشور جابه جا می شوند؟

لشکر نظامیان خارجی مستقر در افغانستان با مجهزترین امکانات نظامی نه تنها بر انزوای هراس افکنان انجامید بلکه روز به روز تجارت مواد مخدر معجزه آسا افزایش یافت و از هر طریقی حامیان مالی و معنوی طالبان راه نفوذ آنان را در افغانستان هموار می کنند.

ناامنی های گسترده که دیگر از شرق تا غرب و شمال را در برگرفته، دوبار سقوط قندوز در فاصله یک سال، نفوذ داعش در شمال و به تازگی نگرانی ها از واگذاری ولسوالی مارجه هلمند این پیام را دارد که دستان غربی ها و حکومت پشت پرده جنگ است.

اگر زمانی گروه های تروریستی چون طالبان در یک جغرافیای مشخص دست به حملات می زدند اکنون برنامه ریزی مشخص با وجود هدایت گران بزرگی، میدان جنگ را در دست دارند و در این میان مردم قربانی ، نیروهای امنیتی یا مجبور به تسلیم می شوند و یا از پوسه های امنیتی گرفته تا جاده و ولسوالی ها را رها می کنند.

9 هزار نظامی امنیت ملی در برابر تعدادی بس اندک تر از طالبان یارای مقابله ندارد و رهبران میدان های جنگ از میان ناکارآمدترین مقامات بدون تجربه جنگ انتخاب می شوند در حالی که در هر سقوطی تدارکات سنگین نظامی برای طالبان به جا می ماند.

نفوذ داعش در سرپل و سقوط مارجه توسط طالبان تنها نمونه های کوچکی از هزاران مناطقی است که در خطر نابودی به سر می برد که در بی تفاوتی حکومت، رهبران جنگی در انتظار اجازه برای انجام عملیات هستند تا پس از سقوط، سیل تاسف های مقامات در مقابل دوربین ها خودنمایی کند.

مولوی رحمانی، عضو مجلس نمایندگان معتقد است که مارجه در هلمند از لحاظ استراتژیک موقعیت خطرناکی در حوزه جنوب غرب دارد و اگر هلمند سقوط کند، قندوز از حوزه شمال شرق سقوط کرده و معبر داعش در افغانستان هموار می شود.

مراکز تعلیمی و نفوذ روز افزون داعش در شمال بدون هماهنگی های از درون حکومت هیچ گاه به خود رنگ واقعیت نمی گرفت زیرا ثباتی که برای این گروه هراس افکن و تروریست در شمال برقرار شده نتیجه معاملاتی است که بیش از هر زمانی وقوع جنگی به مانند سوریه و عراق را در افغانستان صورت خواهد داد.

در این میان با وجود حضور امریکا و ناتو با در اختیار داشتن پیشرفته ترین امکانات استخباراتی نمی توان وجود داعش در شمال را بدون برنامه ریزی دانست همچنان که نمی توان به درایت حکومت وحدت ملی برای منفعت ملت امید بست.

میدان های جنگ مملو از نیروهای است با کمترین تجهزیات نظامی و اذوقه در مقابل تروریستان طالبی که هم از حمایت داخل و خارج برخوردار هستند که هرچند از نظر نیرو در اقلیت می باشند اما از سوی منابع مالی در رفاه به سر می برند.

تروریست و دشمن نه فقط آنکه با پرچم نابودی مردم را به خاک و خون می کشاند بلکه همان معامله گران مردم و کشور هستند که جان های بی گناهان و منافع کشور را واگذار می کنند.

 

قیمت های بازار اعضای بدن انسان در سوریه:

                           انسان مرده 50 دلار، انسان زخمی 290 دلار

پس از آزادسازی حلب، پرده از جنایات جدیدی از سوی تروریست ها برداشته شد. این برای چندمین بار است که صحت موضوع فروش عمده اعضای بدن انسان توسط تروریست ها از طریق مرز ترکیه ثابت می شود.

به گزارش اسپوتنیک، مردم حلب ترسانند که مبادا به دام آمبولانسی بیافتند که در جستجو افراد بالقوه برای شکاف و پیوند اعضا می گردد.

یکی از قربانیان 60 ساله این آمبولانس ها به نام “ابو محمد” در مصاحبه با خبرنگار اسپوتنیک با اعلام جزئیات این موضوع گفت:

“به سمت ما نارنجک پرتاب می شد و بلافاصله آمبولانس شبه نظامیان در محل حاضر می شد. من نیز قربانی همین آمبولانس ها شده و یک کلیه و بخشی از طحال خود را از دست دادم. برنامه شبه نظامیان تروریست بدین ترتیب بود که هرکجا از شهر که بمباران می شد، آنها بلافاصله برای جمع آوری کشته شدگان و زخمیان حادثه حاضر می شدند. برخی از زخمیان پس از مدتی به خانه هایشان باز می گشتند.”

دختری به نام “آلیا” در محلی زندگی می کرد که تحت کنترل گروهک “جبهه النصره” بوده است. به وی پیشنهاد می شود که به دلیل عدم وجود بیمارستان در شرق حلب، در یک کلینیک پزشکی ترکیه ای تحت درمان قرار بگیرد.

آلینا در این رابطه گفت:

“در مرز ترکیه بازار بزرگی مستقر شده است که در آن شما می توانید تقریبا همه چیز از جمله زن و کودک خریداری کنید. قیمت جسد یک انسان کشته شده در این بازار 25 هزار لیره (20 دلار) و بدن یک زخمی نیمه جان 150 هزار لیره (290 دلار) خرید و فروش می شود. این بیمارستان هر روز پذیرای بیماران کشته و زخمی جنگ بود که به آنها به دید اعضای بدن حاضر و آماده برای پیوند نگاه می شد.”

بر اساس آمار، حدود 18 هزار مورد پیوند غیرقانونی اعضای بدن تنها در شمال سوریه به ثبت رسیده است. این در حالی است که بسیاری از جزئیات این جنایت هولناک در خفا باقی خواهد ماند، چراکه مردم از بازگو کردن حقیقت آشکارا به شدت ترس دارند.

یک گروه از کارشناسان پزشکی قانونی شهر حلب به خبرنگار اسپوتنیک گفتند که به خاطر نزدیکی شهر به مرز ترکیه، یافتن اعضای مورد نیاز بدن به راحتی صورت می گرفت. شهرهایی مرزی سوریه که در کنترل تروریست ها قرار داشتند غیر قابل کنترل بودند.

یکی از این پزشکان می گوید:

“در این شهر، اتباع خارجی وجود داشتند که با عنوان ارائه کمک های بشر دوستانه به این محل می آمدند. ولی حقیقت آن است که در واقع این اشخاص گرگ در لباس گوسفند بوده و اعضای مافیایی بودند که همراه با پزشکان خارجی، به سرقت اعضای بدن انسان و حمل آنها به خارج از کشور می پرداختند.”

آمریکا 35 دیپلمات روسیه را اخراج می کند
به گزارش “رویترز”، آمریکا 35 دیپلمات روسی حاضر در واشنگتن و سان فرانسیسکو را از خاک کشور خود اخراج می کند. بر اساس این گزارش، به دیپلمات های روسیه 72 ساعت مهلت داده شده است تا آمریکا را ترک کنند. به گزارش “رویترز”، یک منبع در دولت آمریکا گفت دلیل این تصمیم این است که فعالیت دیپلمات های روسیه با وظیفه ای که بر عهده داشته اند، همخوانی ندارد. این اقدام در پی آن صورت گرفته که اوباما روسیه را به دخالت و تقلب در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به نفع دونالد ترامپ متهم کرد. مسکو بارها اعلام کرده که اقدامات تحریمی آمریکا را بی پاسخ نخواهد گذاشت و اقدامات متقابلی انجام خواهد داد.
روسیه در سال جاری 109 فروند جنگنده و 186 بالگرد نظامی تولید کرد
دمیتری راگوزین، معاون نخست وزیر روسیه از تولید 109 فروند جنگنده و 186 بالگرد نظامی در روسیه در سال سپری شده 2016 خبر داد. به گزارش “اسپوتنیک”، راگوزین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی “روسیه 24” گفت: “در سال جاری ما 30 فروند هواپیمای مسافربری و 22 بالگرد مسافربری و ترابری تولید کرده ایم و آنچه که به صنایع دفاعی مربوط است، 109 جنگنده و 186 بالگرد نظامی تولید شده است”. وی افزود که بعلاوه در سال 2016 شش رزمناو بزرگ ساخته و پرتاب 18 سفینه فضایی با موفقیت صورت گرفته است.

سفیر یونان در برزیل مفقود شد
دبیر سفارت یونان در برزیل از مفقود شدن سفیر این کشور در شهر ریو دو ژانیرو خبر داد. به گزارش “اسپوتنیک”، دبیر سفارت یونان در گفتگوی تلفنی با خبرنگار “اسپوتنیک برزیل” گفت که کیریاکوس آمیریدیس، سفیر یونان در برزیل از شب دوشنبه 26 دسامبر مفقود شده است. به گفته دبیر سفارت، آمیریدیس به همراه همسرش برای جشن گرفتن سال نو به شهر ریو دو ژانیرو رفته بود و شب دوشنبه مفقود شد. همسر سفیر عصر دوشنبه از مفقود شدن وی خبر داد. پلیس برزیل عملیات جستجو را برای یافتن سفیر مفقود شده یونانی انجام می دهد. یک منبع در اداره ویژه قتل پلیس آگاهی منطقه بایشاد فلومیننسه در شهر ریو دو ژانویرو به اسپوتنیک برزیل گفت: “طبق اطلاعات اولیه او را آخرین بار عصر دو شنبه دیدند”. برای رسیدگی به این ماجرا پرونده کیفری گشوده شده است.
با توافق دولت و گروه های مخالفان مسلح، آتش بس سراسری در سوریه آغاز شد.
به گفته وزیر دفاع روسیه، آتش بس از نیمه شب ۳۰ دسامبر به وقت محلی به اجرا گذاشته شده است.

در صورت تدوام این آتش بس شکننده، مذاکرات صلح طی یک ماه آتی در قزاقستان برگزار خواهد شد.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه گفت: «با آتش بس، شانس واقعی برای دستیابی به ثبات سیاسی جهت پایان بخشیدن به جنگ و خونریزی و در نظر گرفتن راهکاری برای آینده این کشور وجود دارد.»

ستاد فرماندهی نیروهای مسلح سوریه اعلام کرده است که تنها گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه فتح شام جزو توافق آتش بس نیستند. این در حالیست که سخنگوی ارتش آزاد سوریه گفته است که به جز داعش توافق آتش بس از سوی نمایندگان ۱۳ گروه مخالفان مسلح امضا شده است.

اوسامه ابوزیذ، سخنگوی گروه ارتش آزاد سوریه نیز گفت: «این آتش بس در سراسر سوریه برقرار خواهد شد و همه گروه های درگیر در سوریه را در بر می گیرد. در زمان مذاکرات، دولت روسیه به ما تضمین داده است که نیروهای ارتش سوریه و متحدان آنها را تحت کنترل قرار دهد.»

از ماه مارس سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون و از زمان آغاز اعتراض ها علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دستکم ۳۰۰ هزار نفر کشته و بیش از ۴ میلیون نیز آواره شده اند.

 

تیکه داران قومی کاتولیک تر از پاپ

هر زمانیکه شوونیست ها، در مسیر برنامه های انحصارطلبانه قومی و سیاست های پشتونیزه کردن افغانستان، عرصه را بر “تنظیم ها و گروه ها و احزاب غیر خودی” تنگ می کنند، معامله گران و فرصت طلبان شعار غیر متمرکز کردن نظام و توزیع عادلانه قدرت را مطرح می نمایند. در واقع به همان ایده ها و اندیشه ها و راهکارهای چنگ می زنند که کنگره ملی افغانستان و سایر روشنفکران و آزادی خواهان واقعی به طور قطع در دستور کار سیاسی و حزبی خویش قرار داده اند اما همین که کاه و علفی بر آخورشان ریختند دوباره سر خم می کنند، همه چیز را از یاد می برند و باز از وحدت ملی، افغانیت، مصلحت نظام و خطرهای خیالی خود سخن می گویند و مبارزان راستین را با چوب تکفیر تجزیه طلبی، ستم ملی گری، فدرال خواهی و تاجیک طلبی مورد حمله قرار می دهند.

پرسش من این است اگر غیر متمرکز کردن نظام، فدرالی ساختن کشور، تنها راه برای برون رفت از بحران کنونی و بی عدالتی قومی است چرا سران و مدعیانی که از نام اقوام مظلوم افغانستان نان و روزی به دست آورده اند صادقانه و شجاعانه نیروهای خود را بسیج نمی کنند تا کار یکسره شود و بر بی عدالتی ها مهر پایان زده شود؟ همین که خطر از سر معامله گران پس شد آنچنان از “افغانیت” و “وحدت ملی” سخن می گویند که دهان شوونیست ها آب می اندازد و چه بسا که کاتولیک تر از پاپ می شوند.

کنگره ملی یک حزب فدرالی است ا. بر ضد سیاست های شوونیستی و امر پشتونیزه کردن افغانستان شجاعانه مبارزه می کند. حل مساله ملی را در چهارچوب جمهوری دمکراتیک فدرال از اهم وظایف خود می داند. کنگره ملی افغانستان تغییر ریشه ای نظام سیاسی فاسد و نا کارآمد کنونی را امر ضرور و اجتناب ناپذیر تلقی می کند و در نگاه ژرف و استراتیژیک خواستار عدالت ملی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برای همه مردم افغانستان، اقوام و شهروندان افغانستان است.

هرچند هدف هر حزب سیاسی رسیدن به قدرت سیاسی برای تغییر است، اما این حرکت در چهارچوب اصولی و اخلاقی باید تحقق یابد و روش ها باید مثل اهداف درست و انسانی باشند. با توجه به ارزش هایی که کنگره ملی بر گزیده است، مسؤولان و رهبران کنگره ملی به جستجوی امتیازگیری های شخصی نیستند؛ اگر دنبال چنین اهداف کوچک می بودند این امکان وجود داشت که در محدوده توانایی های خود دست به معامله گری های خاینانه بزنند و امتیازی به دست بیاورند.

هرکسی و هر هم وطنی که برنامه کنگره ملی را خوانده باشد می داند که برنامه کنگره ملی یک برنامه فراگیر برای همه ی مردم افغانستان است، داعیه تحقق عدالت و دسترسی به عدالت برای همه است. ما امتیاز خاصی برای کنگره ی ملی نمی خواهیم به دنبال چیزی هستیم، به دنبال تحقق برنامه ای هستیم که آیینه تمام نمای خواسته های برحق و انسانی مردم افغانستان است.

ما برای مردم افغانستان امتیاز می خواهیم. کنگره ی ملی، سودای رهبر سازی و رهبر تراشی ندارد. قانون، عدالت و ارزش های دمکراتیک و انسانی باید زندگی، امنیت و رفاه مردم را تامین کنند. قرار گرفتن در پست های ولایت یا وزارت، فقط می تواند جیب، جیب بُر ها را پر کند تاثیری در جهت بهبود زندگی مردم ندارد، نظام غیر عادلانه حاکم بر مردم باید تغییر کند، باید از ریشه در همه سطوح تغییر کند.

بی دلیل نیست که سخنگویان جریان شوونیستی حاکم، همه گروه ها و تنظیم های دیگر را همزاد، همراه و برادر می خوانند و اما کنگره ملی را دشمن خونی خود تلقی می کنند. شوونیست ها به درستی تشخیص داده اند آنهایی که دنبال وزارت و سفارت و ولایت اند خطری نیستند و در نهایت با کرسی و مقامی رام می شوند و دست خدمت بر سینه می گذارند.

از برنامه و اندیشه ای می ترسند که بنیان های وجودی شان را آماج قرار داده است و در نهایت برنامه های شان را نقش بر آب می کند. شوونیست ها تاریخ مبارزات دادخواهانه ملی را می دانند و نیز می دانند که چه قامت های بلندی در این راه به خاک و خون افتاده اند بی آنکه آه بگویند و به قول سیاوش کسرایی چنین اند: هر شب ستاره ای به زمین می کشند و باز/این آسمان غم زده غرق ستاره ها است . لطیف پدرام

 

 

Updated: دسامبر 30, 2016 — 1:12 ق.ظ