29 دسامبر 2016 میلادی مسکو خواستار محکومیت حمله به سفارت روسیه در سوریه شد

29 دسامبر 2016 میلادی مسکو خواستار محکومیت حمله به سفارت روسیه در سوریه شد

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای از همه کسانی که در عمل با تروریسم مبارزه می کنند، خواست که حملات ادامه یابنده به سفارت روسیه در سوریه را محکوم کنند.

پیش از این گزارش شده بود که امروز چهارشنبه دو گلوله خمپاره به محوطه سفارت روسیه در سوریه اصابت کرده اما منفجر نشد. کارشناسان ضدبمب خمپاره های عمل نکرده را حنثی کردند. در بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده که ساختمان سفارت روسیه در دمشق همچنان در معرض خطر قرار دارد. در این بیانیه بر ضرورت واکنش قاطع در برابر حملات ادامه یابنده به سفارت روسیه تاکید شده و آمده است: “همه کسانی که در عمل با تروریسم و تروریست ها مبارزه می کنند، باید این حملات را قویا محکوم کنند”.

هند به دنبال خرید 200 تا 250 فروند جنگنده است
آروپ راها، فرمانده ستاد هوایی ارتش هند اعلام کرد که قرار است در 10 سال آینده 200 تا 250 فروند جنگنده حدید در خدمت نیروی هوایی این کشور قرار گیرد. به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از سرویس خبری IANS، راها گفت که این اقدامی ضروری برای حفظ و نگهداری قدرت نیروی هوایی در سطحی شایسته است. فرمانده ستاد هوایی تاکید کرد که هند در وهله اول به جنگنده های سبک و هواپیماهای سوخت رسان نیاز دارد ولی افزود:”به خرید جنگنده های سنگین سوخو30 نیز ادامه می دهیم”.

نتانیاهو از ترامپ به خاطر حمایتش از اسرائیل سپاسگذاری کرد
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در حساب تویتر خود از دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب آمریکا به خاطر حمایتش از اسرائیل در روابط تیره آن با دولت باراک اوباما سپاسگذاری کرد. به گزارش “اسپوتنیک”، نخست وزیر اسراییل در توییتی که در آن تصویری از پرچم های اسرائیل و آمریکا نیز دیده می شود، نوشت: “از شما به خاطر دوستی صمیمانه و حمایت قطعی از اسرائیل متشکریم”. پیش از این دونالد ترامپ در پست تویتری، اقدام دولات باراک اوباما در عدم وتوی قطعنامه شورای امنیت علیه اسرائیل را به شدت مورد نکوهش قرار داد و نوشت که نمی گذارد این بی‌احترامی و رفتار تحقیرآمیز در قبال اسرائیل ادامه یابد. شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته گذشته قطعنامه محکومیت فعالیت شهرک سازی اسراییل در اراضی اشغال شده را به تصویب رساند که در آن از اسراییل خواسته شده شهرک سازی ها در کرانه باختری و شرق بیت المقدس را سریعا متوقف کند. اسرائیل قطعنامه شورای امنیت را خصمانه نامید و گفت که به مفاد آن پایبند نخواهد بود.

همکاری ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا وسعت می گیرد
سرژ سرکسیان ، رئیس جمهور ارمنستان  در اجلاس شورای عالی اقتصادی اورآسیا  اعلام نمود که  ایران و اتحادیه اقتصادی اورآسیا  ممکن است  موافقتنامه ای  به امضا برسانند که بر طبق آن می توان  نقطه آزاد تجاری  ایجاد کرد. قبل از آن،  حسن روحانی  رئیس جمهور ایران، در خصوص  امضای موافقتنامه موقت  با اتحادیه اقتصادی اورآسیا  ابراز ذینفعی کرده بود. همگرایی اقتصادی با روسیه  ، کشورهای قفقاز  و آسیای مرکزی — یکی از  اهداف  کلیدی سیاست خارجی  دولت روحانی  است.  حمیدرضا عزیزی تحلیلگر مسائل  اورآسیا و عضو شورای علمی  دانشگاه  « شهید بهشتی»  تهران  در مصاحبه با خبرنگار رادیو « اسپوتنیک» در این خصوص اظهار نظر نمود. شایان ذکر است که  اتحادیه اقتصادی اورآسیا،  بر اساس  اتحادیه  گمرکی و فضای واحد اقتصادی  تأسیس شده است که از اول ژانویه سال 2015 میلادی  فعالیت می کند.  هم اکنون  کشورهای روسیه، ارمنستان، بلاروسی، قزاقستان و قرقیزستان اعضای این اتحادیه هستند.   عضویت ایران در این اتحادیه بررسی می شود.  در اجلاس چندی پیش که در مسکو برگزار شد،  یک سند مهم —  قانون جدید گمرکی  اتحادیه اقتصادی اورآسیا —  توسط رهبرای کشورهای عضو به امضا رسید  که اساس آن را الگاریتم  همکاری مناسب تر برای تجارت  تشکیل می دهد و عملیات گمرکی برای  تمام کشورهای اتحادیه، واحد و یکسان می شود.  انتظار می رود  این قانون از اول ژوئیه سال 2017 میلادی  به اجرا درآید.

مرز مخالفت و خیانت
بدیهی است هیچ نظام و حکومتی در دنیا و تاریخ وجود ندارد که مخالف نداشته باشد اما مخالف نظام بودن یک بحث است ومخالف ملت بودن بحث دیگری، مخالف ملت مخالف به حساب نمی آید بلکه خائن به حساب می آید.

در برخی کشورها ممکن است مردم اهمیت چندانی به تفاوت این افراد ندهند اما در ایران این مساله بسیار مهم است.

مردم ایران به مخالفان احترام می گذارند اما به مزدوران و خیانتکاران نه. در ابتدای انقلاب گروه های مختلف وجود داشتند که با یکدیگر برای رسیدن به قدرت درگیر بودند. برخی طرفداری این گروه و جناح و برخی هم طرفدار آن گروه و جناح بودند ولی وقتی که کار برخی گروه ها به مزدوری و خیانت کشید ملت نه فقط از اینان دست کشیدند بلکه بر علیه آنها به مخالفت پرداختند. تفاوت ایرانی ها با همسایگانشان در این است که ایرانی ها از نظر شخصیتی بسیار ملی گرا می باشند در حالی که همسایگان آنها مخصوصا عرب ها چنین نیستند. وقتی یکی از مخالفین نظام دست در دست صدام حسین که در حال قتل عام ایرانیان بود گذاشت ملت ایران از وی دوری جستند و با این کار در واقع این فرد تیر خلاص را به مجموعه خود زد. ایرانیان زیادی هستند که با نظام جمهوری اسلامی مخالف می باشند اما همه شان می دانند اگر روزی با دشمن همپیمان شوند ملت ایران به آنها دیگر به چشم مخالف نگاه نمی کنند بلکه به چشم مزدور یا خائن و یا دشمن نگاه می کند.

در حال حاضر هم بسیاری در ایران هستند که با دولت های مختلف مخالف می باشند اما با نظام مخالف نیستند ولی همه می دانند که کافی است یک لحظه پایشان بلغزد و با دشمن همفکر شوند، نه حتی همپیمان، تا مردم آنها را طرد کنند.

اخیرا تعدادی خود فروش اقدام به نگارش نامه ای به دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا کرده اند و از وی خواسته اند که با ایران برخورد کند و سیاست های خصمانه ای بر علیه ایران اتخاذ کند.

مشخص نیست این افراد مخالف نظام هستند یا مردم.

خود را فرهیخته می دانند؟ فرهیخته فردی است که با منطق حجت قوی به محاجا می پردازد نه مزدوری و خیانت و خودفروشی.

بدیهی است که هر تصمیمی برای افزایش خصومت ها بر علیه ایران در وهله اول مردم ایران را هدف قرار خواهد داد چه تحریم اقتصادی باشد چه سیاسی چه نظامی.

همه این موارد هم طرفدار نظام را از مخالف نظام جدا نمی کنند تا این افراد بخواهند ادعا کنند که به دلیل مخالفت به نظام چنین کاری را انجام داده اند.

تنها بهانه ای که برای رفتار این افراد می توان به میان آورد علاقه آنها برای خیانت بیش از پیش به ایرانیان است. بنده نمی گویم خیانت آنها به کشورشان چون با این رفتار دیگر نمی توان اینان را جزو ایرانیان به حساب آورد و ملت ایران از اینان مبرا می باشند.

این کار فقط از دست افرادی بر می آید که خود فروشی کرده اند و وجود و موجودیتی از خود دیگر ندارند تا به آن فکر کنند.

به هر صورت ملت ایران بصورت تاریخی با این تیپ افراد برخورد زیادی داشته و همیشه توانسته مزدوران و خیانتکاران و خودفروشان را از خود دور کند و شکست دهد.

این افراد این کارها را انجام می دهند تا دشمن مردم ایران استخوانی را جلویشان بیاندازد و چند صباح ننگینی با این استخوان زنده بمانند ولی ننگ و شرم تا ابد بر پیشانی آنها نقش خواهد بست.

حیف که برخی پس از خودفروشی مجبور می شوند دست به چه کارهای پست و پلیدی بزنند تا بلکه اربابانشان را خوشحال کنند

ننگشان باد، این استخوانی که جلویشان می اندازند چه قدر ارزش دارد؟
دفاع کری از قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک‌سازی اسرائيل

وزیر امور خارجه آمریکا از موضع‌گیری کشورش در رای‌گیری اخیر شورای امنیت سازمان ملل دفاع کرد. او گفت رأی آمریکا در ارتباط با توقف شهرک‌سازی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی بر پایه موازین سیاسی آمریکا بوده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرد که راه حل تأسیس دوکشور مستقل همجوار اسرائیل و فلسطین تنها راه رسیدن به صلحی پایدار در خاورمیانه است.

کری در واشنگتن گفت به همین سبب بود که ایالات متحده آمریکا در رای‌گیری اخیر در شورای امنیت سازمان ملل مخالفتی با قطعنامه نکرد و رای ممتنع داد. او گفت: «هدف آمریکا این است که راه برای ایجاد دو کشور مستقل در خاورمیانه باز بماند.»

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز هنگام رای‌گیری در شورای امنیت تاکید کرده بود که آمریکا همچنان خود را به تامین امنیت اسرائیل متعهد می‌داند و رای ممتنع را به معنای تاکید کشورش بر تشکیل کشور مستقل فلسطین در کنار اسرائیل برای دستیابی به صلحی پایدار در خاورمیانه ارزیابی می‌کند.

انتقاد شدید نتانیاهو و ترامپ

رای ممتنع آمریکا در شورای امنیت با انتقاد شدید نماینده اسرائیل در سازمان ملل روبرو شد. در روزهای پیش از رای‌گیری، هم نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و هم دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، خواستار رای منفی آمریکا به قطعنامه شورای امنیت شده بودند اما دولت اوباما تصمیم گرفته بود که از قطعنامه حمایت کند.

نتانیاهو پس از سخنرانی کری در واشنگتن اعلام کرد که این سخنان به شدت ناامیدکننده هستند و دشمنی با منافع اسرائیل محسوب می‌شوند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آینده آمریکا روز چهار‌شنبه (۸ دی / ۲۸ دسامبر) با انتقاد شدید از باراک اوباما، رئیس جمهوری کنونی آمریکا قول داد که در روز ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۷ پس از آغاز مسئولیت‌اش در مقام رئیس جمهوری آمریکا، به حمایت‌های حاکمیت آمریکا از اسرائیل ادامه دهد. ترامپ در پیام تویتری خود اسرائیل را دوست بزرگ کشورش نامید.

اشغال دائم سرزمین‌های اشغالی

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در پیام روز چهار‌شنبه (۸ دی / ۲۸ دسامبر) خود در ادامه گفت آمریکا علاقمند است اسرائیل در آینده بتواند “به عنوان کشور دموکراتیک یهودیان در صلح و امنیت در کنار همسایگان خود” زندگی کند.

کری همچنین تاکید کرد که در حال حاضر طرح تاسیس دو کشور اسرائیل و فلسطین “به صورت جدی در خطر است.” او هشدار داد که ادامه وضع موجود به این معناست که اشغال سرزمین‌های اشغال‌شده از طرف اسرائیل دائمی شود.

تنها قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک‌سازی طی ۳۷ سال

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه (۳ دی / ۲۳ دسامبر) طی قطعنامه‌ای خواستار توقف شهرک‌سازی اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی‌ها شد. آمریکا به‌طور غیرمنتظره پیش‌نویس قطعنامه را وتو نکرد و به آن رای ممتنع داد. ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به آن رای مثبت دادند.

برای نخستین‌بار شورای امنیت بدون وتوی آمریکا، شهرک‌سازی اسرائیل را محکوم کرد و از دولت اسرائیل خواست این کار را متوقف کند. قطعنامه شورای امنیت، شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی فلسطینی‌ها را “نقض حقوق بین‌الملل” و “مانعی در برابر راه‌حل دو دولت” توصیف کرد.

در حال حاضر ۴۳۰ هزار شهروند اسرائیل در شهرک‌های کرانه غربی رود اردن و ۲۰۰ هزار نفر نیز در بخش شرقی اشغال شده اورشلیم (بیت‌المقدس) زندگی می‌کنند. شهرک‌سازی در مناطق اشغالی بزرگ‌ترین مانع برای گفت‌وگوهای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، تاکنون بارها کوشیده است میان اسرائیل و فلسطینیان واسطه‌گری کند. آخرین مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان در ماه آوریل سال ۲۰۱۴ با شکست مواجه شد.

 

یک نماینده پارلمان در انفجاری در غرب کابل زخمی شد

موتر یک نماینده پارلمان افغانستان روز چهارشنبه در ساحه دشت برچی در غرب کابل هدف یک انفجار قرار گرفت. این دومین حمله بر نماینده پارلمان افغانستان در ظرف یک هفته است.

یک مقام امنیت ملی افغانستان به خبرگزاری «دی پی ای» گفته است که هدف حمله روز چهارشنبه در غرب کابل فکوری بهشتی، نماینده مردم بامیان در پارلمان بوده است.

صادق مرادی، افسر پولیس در کابل گفت که در این حمله دست کم سه تن زخمی شده اند.

نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان به اسوشیتدپرس گفت که یک بمب در زیر پلچک جاسازی شده بود و هنگام عبور موتر انفجار کرد.

او تایید کرد که در این انفجار سه تن به شمول فکوری بهشتی و پسرش زخمی شده اند.

تصویرهای نشر شده موتری را نشان می‌دهد که به شدت تخریب شده و شیشه‌های آن شکسته است.

تا حالا هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است. روز پنج شنبه گذشته جنگجویان طالبان بر خانه نماینده هلمند در پارلمان در شهر کابل حمله کرده و هشت تن را به قتل رساندند، اما این نماینده جان به سلامت برد.

 

 

Updated: دسامبر 28, 2016 — 11:51 ب.ظ