فضا و نجوم

جدیدترین خبرها و رویدادها در مورد نجوم و فضا منجمله در مورد سفر به فضا ، اکتشاف کیهان و جدیدترین کشف سیارات .

 

محققان دریافتند که چگونه خورشید باعث نابودی زمین خواهد شد

به گزارش اسپوتنیک، محققان بلژیکی برای نخستین توانستند کشف کنند که اگر منابع هیدروژن در ستاره خورشید به اتمام برسند، چه بلایی بر سر کره زمین خواهد آمد. مقاله کامل این موضوع در مجله “Astronomy & Astrophysics” منتشر شده است.
آنها با مشاهده و مطالعه خورشید در حال افول و خاموشی “غول سرخ ال-2” از صورت فلکی “پیکرآسمانی کشتیدم” در فاصله 200 سال نوری از ما، متوجه حضور سیاره ای شدند که فاصله آن از غول سرخ ال-2 تقریبا به اندازه فاصله خورشید تا مریخ می باشد. به عقیده دانشمندان، حیات در چنین سیاره ای غیر ممکن است ولی وجود این سیاره در صورت منظومه ی فلکی این ستاره سرخ، حاکی از آن است که امکان برجا و مستدام ماندن با وجود چنین شرایطی وجود دارد. به کمک مطالعات بیشتر در این زمینه، دانشمندان می توانند دریابند که چه آینده ای در انتظار کره زمین خواهد بود و همچنین کشف کنند که آیا کره زمین تا خواهد توانست تا زمان تبدیل “غول سرخ” به “کوتوله سفید” به حیات خود ادامه دهد یا خیر؟

احتمال پایان حیات انسان ها بر روی کره زمین چقدر است؟
به گزارش اسپوتنیک، فرگوس سیپسون یکی از کیهان شناسان دانشگاه بارسلونا اسپانیا توانست احتمال آغاز فرایند پایان حیات در کره زمین را تخمین بزند. مقاله کامل این تحقیق علمی در سایت “arХiv.org” منشتر شده و با خلاصه آن می توان در نشریه دیلی میل آشنا شد.
بر اساس تحقیقات علمی این دانشمند، احتمال وقوع آخرالزمان در سالهای گذشته و در قرن 21 میلادی، کمتر از 0.2 درصد می باشد. همچنین 87 درصد احتمال می رود که بشر پس از سال 2100 میلادی نیز به حیان خود در کره خاکی ادامه دهد. نتایح تحقیقات آقای سیمپسون بر اساس نظریه های علمی نظیر “تئوری پایان حیات” یا همان “نشانه های آخرالزمان” جمع بندی شده است. بدین ترتیب، احتمالا انسان نیمی از زمان حیات بشر در کره زمین را سپری کرده است. به نوشته این نشریه، وی سال گذشته نظریه ای درباره اندازهو وزن آدم فضایی ها داد. بر این اساس، انسان امروزی چندین بار سبکتر از آدم فضایی ها است. به گفته وی، به احتمال زیاد وزن این موجودات چیزی حدود 300 کیلوگرم باید باشد.

مایع حیات در سیاره مریخ کی به پایان رسید؟

به گزارش اسپوتنیک، گروهی از محققان بین المللی به سرپرستی “کریستین شریدر” از دانشگاه استرلینگ انگلستان موفق به تشخیص زمان از بین رفتن آب در سیاره مریخ شدند. بر این اساس، آب در سیاره سرخ چند ده میلیون سال پیش از بین رفته است. با مقاله کامل منتشر شده توسط این محققان می توان در نشریه “Nature Communications” آشنا شد. سیاره شناسان با مطالعه و بررسی وضعیت شهاب سنگ های جنس فلز و آهن فرود آمده در این سیاره، توانستند سرعت پروسه تبخیر مایعات از سطح مریخ را مشخص کنند. محققان برای این کار به مطالعه داده های دریافتی از مریخ‌ نورد آپورچونیتی “Opportunity” در فلاته نیم ‌روز “Meridiani Planum” واقع در خط استوا مریخ پرداختند. طی بررسی های انجام شده، آنها دریافتند که شهاب سنگ ها چه مدت زمانی تحت تاثیر اتمسفر مریخ قرار داشته و همچنین چه درصدی از آن از اکسید آهن تشکیل شده است. با مقایسه اکسید آهن موجود در شهاب سنگ های مریخی و شهاب سنگ های زمینی می توان مشخص کرد که پروسه زنگ زدگی در آنها از لحاظ زمانی تا چه میزانی اختلاف دارد. نتایج این مقایسه نشان داد که پروسه زنگ زدگی آهن در مریخ حدودا 10 تا 10 هزار برابر آرام تر از زمین رخ می دهد. بدین ترتیب با مقایسه 2 سیاره در کل، می توان گفت که مایع حیات در سطح سیاره مریخ حدودا دست کم 20 میلیون سال پیش از بین رفته است.
احتمال ایجاد جاذبه م­صنوعی برای اولین بار­ در ایستگاه فضایی بین­ المللی

به گزارش اسپوتنیک“ ر­وز چهارشنبه آلگ اورلف­ رئیس موسسه مشکلات پز­شکی بیولوژی آکادمی عل­وم روسیه به روزنامه­ نگاران گفت، روسیه اق­دام به ساخت ماژول جد­ید از ایستگاه فضایی ­بین المللی با سانتریف­وژ برای ایجاد جاذبه م­صنوعی می کند.« ما با ­استفاده از سانتریفوژ ­شعاع کوچک ساخته شده،­ از این پتانسیل برای ­ایجاد جاذبه مصنوعی استفاده میکنیم…. سانت­ریفوژ شعاع کوچک برای ­ایجاد جاذبه مصنوعی قابل تعقیر، مو­رد استفاده قرارمیگیرد­. در مورد اینکه روسیه ­قصد تولید ماژول بادی ­شبیه مدل آمریکایی BEA­M را دارد، در ماه می ­اعلام شد، چنین ماژولی­ هایی در آینده جهت ای­جاد فضایی وسیع تر جهت­ زندگی و کار فضانوردا­ن استفاده شود

دانشمندان روسی به دنبال شهاب سنگ در ایران

به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از تاس، پرفسور ویکتور گروخوسکی دانشمند دانشگاه فدرال اورال روسیه و از اعضای کمیته تحقیق شهاب سنگ اعلام کرد؛ دانشمندان روسی سال آینده برای جستجوی شهاب سنگ به راهی ایران خواهند شد.
به گفته وی، با توجه به جغرافیا و آب و هوای ایران، کویرهایی در این کشور یافت میشود که شهاب سنگ های منحصر به فردی در آنها حفظ شده اند. گروخوسکی اضافه کرد،” در این کویرهای سرد و گرم، ما اطلاعات مفیدی به دست آوردیم، تمامی اطلاعات و آمار در مورد هر سنگی که از فضا به زمین برخورد می کند.” وی گفت: ما در مورد آنچه ما را تهدید می کند اطلاعات چندانی نداریم و این تهدیدات فضایی وجود دارد، که ارتباط مستقیمی با تحقیق در مورد شهاب سنکها دارند. او معتقد است که مطالعه در مورد شهاب سنگها در سطح زمین کمک خواهد کر تا با دقت بیشتری این تهدیدات را ارزیابی کنیم، همچنین به گسترش دانش درباره منشاء دنیا و پیش بینی آینده سیارات کمک می کند.
تصمیم ناسا مبنی بر ایجاد ایستگاه فضایی جدید در مدار ماه تا سال 2023 میلادی
به گزارش اسپوتنیک، آناتولی زاک بنیانگذار و صاحب پرتال اینترنتی “Russia SpaceWeb” اعلام کرد که احتمالا تا سال 2023 میلادی یک ایستگاه فضایی بین المللی جدید در نزدیکی کره ماه ساخته و راه اندازی خواهد شد.
موضوع امکان ساخت ایستگاه فضایی بین المللی جدید طی دیدار نمایندگان سازمان ملی هوانوردی و فضایی “ناسا” با نمایندگان بخش هوافضا کشورهای ژاپن، روسیه، اروپا و کانادا، پشت درب های بسته مورد بحث قرار گرفت. زاک با انتشار مقاله ای در پرتال Russia SpaceWeb، می نویسد: “موضوع مورد بحث در حال حاضر درباره پروژه ساخت ایستگاه چند منظوره ای است که شبیه مدل کوچک شده ی ایستگاه فضایی بین المللی است و به جای زمین، به دور کره ماه خواهد چرخید.” به گفته وی، در حین ساخت این ایستگاه از فن آوری های نظیر سیستم مستقل کنترل شرایط زندگی و پیشرانه “یونی” استفاده خواهد شد. وی در ادامه افزود: ” موضوعات فوق به ایستگاه فضایی جدید این امکان را خواهند داد تا به عنوان یک ایستگاه بین سیاره ای، بتواند به کهکشان های دوردست سفر کرده و شهاب سنگ های فضایی را مورد تحقیق و بررسی قرار دهد. این ایستگاه همچنین می تواند برای مطالعه کره مریخ نیز مورد استفاده قرار گیرد.” 30 موضوع: فضا و نجوم (175) مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک بهترین ها درخواست شبه نظامیان جبهه النصره برای خروج از حلب منابع خبری امروز پنج شنبه از درخواست شبه نظامیان عضو گروه “جبهه النصره” برای عقب نشینی از شهر حلب خبر دادند. 0 854 روابط تاریخی ایران و روسیه – قسمت دوم در طول تاریخ طولانی روابط ایران و روسیه، دوران روشن و تاریکی وجود داشته است. گاهی اوقات این رویدادهای تاریخی، چه در روسیه و چه در ایران با تفسیرهای متفاوتی روبرو گردیده ، که نه تنها باعث تضعیف اعتماد، بلکه اثر منفی نیز در روابط دو جانبه داشته است. 0 254 دستان قدرتمند آرات کودک شگفت انگیز مازندرانی/ بدعهدی مسئولین ورزش ایران مدتی است که ویدیوهایی از حرکات آکروباتیک یک کودک ایرانی توجه کاربران فضای مجازی را در سرتاسر جهان به خود جلب کرده است. این قهرمان کوچک آرات حسینی نام دارد و اهل استان مازندران است و اکنون 472هزار فالوور در اینستاگرام دارد. 0 827 آینده درخشان نیروی دریایی ایران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین نیروهای دریایی در منطقه غرب آسیا، از سال‌های اخیر تلاش دوچندانی برای ارتقا و افزایش توان رزمی – آموزشی خود کرده است و امروزه این نیرو به عنوان نیرویی قدرتمند در سطح منطقه به خصوص در خلیج فارس و دریای عمان به حساب می‌آید. 0 913 نیروهای ویژه چچن از پایگاه هوایی حمیمیم حفاظت خواهند کرد گردان های نیروهای ویژه جمهوری چچن روسیه در اواخر نوامبر به گردان های پلیس نظامی تبدیل و برای اعزام به سوریه آماده شده اند. 0 651 مهاجر افغانی دختری را از پله های متروی برلین به پائین پرت کرد (ویدئو) یک ویدئوی شرم آور و حیرت انگیز از برلین دریافت شده است: جوانی که احتمالا مهاجر افغانی است در یکی از گذرگاه های متروی برلین از پشت به دختری نزدیک شده و با همه نیروی خود به وی لگد زده و از پله ها پائین می اندازد.

 

کشف شکاف در میدان مغناطیسی محافظ کره زمین
به گزارش اسپوتنیک، اخترفیزیک دانان موسسه تحقیقات بنیادی “تاتا” یک شکاف در میدان مغناطیسی محافظ کره زمین “مگنتوسفر” کشف کردند.

مگنتوسفر مسئولیت حفاظت از کره خاکی را از پرتوهای کیهانی و تشعشعات رادیواکتیو خورشیدی بر عهده دارد. دلیل این اتفاق، ابرهای غول پیکر پلاسمایی است که از بیرونیترین لایه خورشید “تاج خورشیدی” به بیرون خارج شده اند. دانشمندان طی مقاله ای در مجله “Physical Review Letters” به معرفی این کشف پرداختند. در 22  ژوئن سال 2015 میلادی تلسکوپ گراپس-3 (GRAPES-3) واقع در شهر “اوتی” هند توانست موجی از پرتوهای کیهانی را به ثبت برساند. فعالیت این پرتوها به مدت دو ساعت به طول انجامید و با برخورد مگنتوسفر با فوران خروج تشعشعات جرمی از تاج خورشیدی همزمان شد. این برخورد باعث فشردگی میدان مغناطیسی محافظ کره زمین “مگنتوسفر” تا سه برابر شد. این موضوع همچنین باعث ایجاد طوفان ژئومغناطیسی قدرتمندی شد که پدیده شفق قطبی را برانگیخت و در سیگنال های مخابراتی کشورهای واقع در ارتفاعات عرض جغرافیایی این کشور، اختلال ایجاد کرد. شبیه سازی کامپیوتری نشان داده است که افزایش پرتوهای کیهانی به دلیل وقوع یک ترک و شکاف موقت در حوزه مغناطیسی محافظ زمین بوجود آمد که  به خاطر موضوعی تحت نام “اتصال مجدد مغناطیسی” بوده است. اتصال مجدد مغناطیسی، پروسه تنظیم مجدد خطوط میدان مغناطیسی را دربر می گیرد که به موجب آن ذرات پرتوهای کیهانی می توانند به جو زمین نفوذ کنند.

۱۵ هزار جرم آسمانی زمین را تهدید می کند

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ناسا، زمین را ۱۵ هزار جرم آسمانی تهدید میکند و تحقیقات در مورد این اجرام ادامه دارد. تعداد این جرمها در  ماه اگوست سال ۲۰۱۳ ده هزار بوده. امروزه در هفته حدود ۳۰ جرم آسمانی را شناسایی میکنند.

آخرین جرم خطرناک در اطراف زمین به ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶ برمیگردد که قطر آن از ۱۶ تا ۳۶ متر بود و توسط سیستم اتوماتیک  و بافقط ۵ روز مانده به رسیدن به زمین شناسایی شد. این نتیجه خوبی است اگر اندازه و مسافت جرم مشخص باشد.

رصد شهاب سنگی عجیب و غریب روی مریخ

مریخ نورد “کیوریاسیتی” (Curiosity) در مسیر سفر اکتشافی خود در خاک این سیاره، یک شهاب سنگ فلزی و بسیار عجیب را در دامنه های کوه شارپ کشف کرده است.

سقوط شهاب سنگ ها روی مریخ، پدیده ای رایج است اما این شهاب سنگ کوچک به اندازه ای گرد و صیقلی است که گویی به دست انسان به این شکل درآمده است. این تکه سنگ همچنین از چندین شیار عمیق برخوردار است که نشان می دهد در دوره ای از عمر خود به حالت مذاب درآمده است. شهاب سنگ مذکور که به دلیل شکل متناسبش “سنگ تخم مرغی” نامگذاری شده است، در منطقه ای پیدا شده که کیوریاسیتی امکان نزدیک شدن به آن را داشته و با ثبت تصاویری دقیق، امکان تجزیه و تحلیل ترکیبات آن را برای دانشمندان فراهم آورده است. دانشمندان معتقدند این شهاب سنگ از جنس نیکل و آهن است و از قلب سازه ای در کمربند سیارکی مریخ جدا شده است.

Updated: دسامبر 9, 2016 — 1:40 ق.ظ