25 دسامبر 2016 ، 25 دسامبر 2016 ، حافظ امنیت روسیه بمب افکن «تو-95» شصت سال است که حافظ روسیه است.

 

حافظ امنیت روسیه
بمب افکن «تو-95» شصت سال است که حافظ روسیه است.

بمب افکن « تو-95 ام.اس»  یکی از  جالب ترین  هواپیماهایی است که در عملیات جنگی  مبارزه با تروریست ها در سوریه شرکت دارد.  از نظر شکل ظاهر این هواپیما را نمی توان با هیچ هواپیمای دیگری اشتباه گرفت. پروانه چهار پره قدرتمند موتور توربو جت آن  وجه تمایز این هواپیماست که در هیچ بمب افکن دیگری  وجود ندارد.  بمب افکن عظیم الجثه در آسمان  هم  زیبا و هم مخوف به نظر می رسد و بدشواری می توان  باور کرد که این بمب افکن 60 سال است که در خدمت نیروهای مسلح است.  اواسط قرن بیستم ساخت این هواپیمای جنگی آغاز شد.  در آن زمان بلافاصله پس از پایان جنگ جهانی دوم  در  سیاست جهانی  مقابله بین  اردوگاه  سرمایه داری و سوسیالیستی درگرفت- « جنگ سرد».  دشمنان اصلی — آمریکا و اتحاد شوروی-   سلاح هسته ای داشتند.  اما اتحاد شوروی فاقد  بمب افکن های  مدرن  با برد  پرواز  15 هزار  کیلومتر بود  که بتواند در  صورت نیاز بمب  ها را  تا خاک آمریکا برساند.  بدین ترتیب، اتحاد شوروی  در وضعیت آسیب پذیر تر از آمریکا قرار داشت.  رهبری کشور طراحی چنین هواپیمایی را  مطرح کرد.  این وظیفه به دفتر طراحی  تحت ریاست آندری توپولوف واگذار شد. 15 ژوئیه  سال 1951 کار روی طراحی  هواپیمای جدید  در دفتر طراحی آغاز شد.  در طراحی  این هواپیما تصمیم گرفته شد از  موتورهای جت پروانه دار استفاده شود تا  سرعت و برد پرواز ضروری را  تأمین سازد.  رویهمرفته طی  8 ماه طرح هواپیما آماده شد و شش ماه بعد هواپیمای عظیم برای آزمایش آماده شد. از زمان  آغاز کار روی طرح  هواپیما تا  اولین پرواز  کمتر از  یکسال و نیم  طول کشید.  12 نوامبر سال 1952  بمب افکن  دوربرد  « تو —95» برای اولین بار  پرواز کرد. پس از  آزمایش موفق  و تحویل آن به نیروهای مسلح، « تو — 95»  یکی از سمبل های  قدرت نظامی شوروی شد.  بمب افکن  عظیم با 9 نفر خدمه  می توانست  تا 12 هزار کیلو  بمب را حمل کند. از آن زمان تا کنون  بمب افکن بارها مدرنیزه شده است.  موتور  « ان.کا-12»  که در ساخت بمب افکن « تو —95» بکار رفته است تا کنون  قدرتمند ترین  موتور در جهان است که امکان سرعت بیش از 800 کیلومتر در ساعت را برای آن فراهم می سازد. هم اکنون  نیروی هوا —فضای روسیه مسلح به آخرین مدل  بمب افکن « تو-95ام. اس/ام. اس.ام» است که قادر است موشک های بالدار « اکس-55» را به سوی اهداف پرتاب کند.  این بمب  افکن مثل همیشه  وقتی به مرزهای   کشورهای عضو ناتو نزدیک می شود، باعث ترس  آنها می شود. جالب آن است که هرچند  « تو-95»  60 سال است که  در ردیف جنگ افزارهای روسیه قرار دارد، تا چندی پیش  در عملیات جنگی شرکت نداشت.  اولین بار  « تو-95»  در عملیات جنگی سوریه شرکت کرد.  نیروی هوا- فضای روسیه از این بمب افکن ها برای وارد آوردن ضربات هوایی با موشک های بالدار به مواضع  تروریست ها  استفاده کرد. با وجود اینکه در  نیروی هوا- فضای روسیه،  بمب افکن های مدرن تر استراتژیک وجود دارد، اما بمب افکن « تو-95» که آزمایش زمان را با موفقیت از سر گذرانده همچنان در ردیف دیگر جنگ افزارها قرار دارد و ضامن مطمئن  امنیت روسیه است.

ماشین های کشاورزی روسیه
ماشین های کشاورزی «روست سل ماش» در جهان مشهور هستند.  هم اکنون  شرکت « روست سل ماش»  روسیه یکی از 5  تولید کننده برتر  تکنیک آلات کشاورزی در جهان است.  تولیدات این شرکت به 34 کشور جهان صادر می شود. شرکت های انگشت شماری برای تأمین نیازهای  رشته کشاورزی کشورهای جهان از نظر تکنیک آلات کشاورزی  فعالیت می کنند:  رویهمرفته 500 کارخانه بزرگ و کوچک در جهان وجود دارد. پروخور دارموف  مدیر بخش  مارکتینگ «  روست سل ماش» روسیه در مصاحبه با  « اسپوتنیک» اعلام نمود که  ماشین سازی در  رشته کشاورزی — یک عرصه محدود است. بیائید ببینیم محصولات روسی چگونه با محصولات  خارجی رقابت می کنند؟  تکنیک آلات  تولیدی « روست سل ماش» به دلیل تناسب  قیمت و مرغوبیت  از  رقبای  خود جلو می زند. ماشین های کشاورزی ساخت روسیه  بازدهی بمراتب بالاتری درمقایسه با انواع خارجی  دارند. از نظر کارایی و بازدهی ما در سطح بالاتری قرار داریم».  هم اکنون در فهرست انواع ماشین های تولیدی « روست سل ماش»  بیش از 6 سری  کومباین برداشت گندم،  3 سری  کومباین برداشت علوفه، سه سری تراکتور، سم پاش،  انواع مختلف  ماشین های کشت و زرع و فراوری خاک  و تجهیزات راه،  تکنیک آلات  فراوری بذر  و دامپروری  و وفق یابی و انواع دیگر  ماشین ها و تجهیزات کشاورزی وجود دارد. تمام این  ماشین ها فهرستی را تشکیل می دهند  که شامل 24 نوع  تکنیک آلات کشاورزی در 150 مدل  و نوع هستند. هم اکنون  سهم  این شرکت  حدود 21 درصد بازار جهانی  ماشین های برداشت محصول است و بطور دائم در  بازارهای 34 کشور حضور دارد.  شرکت « روست سل ماش» محصولات خود را به  58 کشور صادر می کند و افزایش صادرات این شرکت  هر سال 21 درصد است. پروخور دارموف در ادامه گفت: « تصادم منافع در بازارهای  ماشین های جدید کشاورزی و  تکنیک آلات برداشت رخ می دهد.  تمام مناطق جالب  هستند. در سال 2016 میلادی  شرکت « روست سل ماش» وارد بازار  اسلووانی و کورواتی شد.  هم اکنون دهها ماشین کشاورزی در بازارهای این کشورها بفروش می رسد.  تا پایان  دهه  کنونی  بازارهای خاور میانه  و جنوب — شرق آسیا  و آفریقا در مرکز توجه ما قرار دارد. در سال 2017 میلادی  شرکت « روست سل ماش» قصد دارد  از منافع خود در  اروپا،  آفریقا  و کشورهای آسیا دفاع کند». به گفته  دارموف، بعلاوه طرح های  گوناگونی که شرکت به اجرای آنها مشغول است، طراحان  هم اکنون  مشغول طراحی پهپادهای کشاورزی  و اجرای پروژه های دیگر هستند: «  پروژه Agrotronic یکی از پروژه های پیشرفته ما می باشد-  سیستم نوآورانه  نظارت از راه دور  و  کنترل  کار ماشین کشاورزی  با مدول  کنترل پارامتریک که  جدیدترین  پروژه شرکت « روست سل ماش» است.  این سیستم  در  تمام ماشین های  ساخت « روست سل ماش»  با شروع از  ماشین های نسل پنجم نصب می شود.  مشخصات الکترونی  بعلاوه  بهبود  کیفیت کار  کاهش تأخیر  به میزان 15 درصد را ممکن می سازد».  سیستم 5D پاکسازی  کومباین برداشت گندم RSM 161 یکی دیگر از پروژه های موفق  شرکت است  که کارایی پاکسازی را به میزان 16 درصد افزایش می دهد.

 

روسیه متوجه شد که می شود آمریکا را نادیده گرفت
آمریکا دیگر به عنوان یک قدرت مسلط بر دنیا محسوب نمی شود. به گزارش “اسپوتنیک” لئونید برشیدسکی خبرنگار Bloomberg می نویسد، یکی از مهمترین نتایج رهبری باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا این است که آمریکا دیگر به عنوان یک قدرت مسلط بر جهان محسوب نمی شود و در واقعیت های امروزی می توان آمریکا را نادیده گرفت. این خبرنگار می نویسد؛ امروزه روسیه به عنوان پیش رو قرار دارد؛ در این هفته وزرای امور خارجه روسیه، ایران و ترکیه در مسکو برای گفتگو در مورد مسائل سوریه ملاقات کردند و آمریکا برای این نشست دعوت نشد. پس از مذاکرات، وزرای خارجه بیانیه ای اعلام کردند، که طبق آن کشورهای مذاکره کننده آماده هستند تا شرایط تفاهنامه بین دولت سوریه و مخالفان را فراهم کنند. در این بیانیه همچنین آمده که سایر کشورها نیز که براوضاع سوریه تاثیر گذارند می توانند به این گروه بپیوندند. به گفته لئونید برشیدسکی، امروز این سه کشور احساس می کنند که دارای قدرت کافی برای رهبری منطقه ای که احتمالا بزرگترین تهدید برای غرب محسوب می شود، منطقه ای که “دولت اسلامی” در آن حضور دارد را دارند. وی اضافه می کند، روسیه مخالف مذاکره با آمریکا نیست و بارها این موضوع را با گفتگو در مورد سوریه با آمریکا اثبات کرده. اما از آنجایی که دردولت باراک اوباما یک نظر واحد در مورد اینکه آیا همکاری با پوتین لازم است یا خیر وجود نداشته، هیچ گاه نتیجه ای بدست نیامده. در پایان می گوید:«ترکیه، عربستان و قطر لازم نیست به آمریکا برای مذاکره با مسکو پشت کنند. آنها دیگر احساس اینکه با آمریکا مذاکره کنند را لازم نمی بینند.»

آمریکا قانون ماگنیتسکی را در تمام جهان عملی نمود
قانون بودجه نظامی سال 2017 آمریکا که توسط رئیس جمهور ایالات متحده “باراک اوباما” به امضا رسیده است، شامل گسترش قانون “Magnitsky” در تمام جهان بوده و اجازه می دهد تا واشنگتن علیه هر کسی که درگیر فساد و نقض حقوق بشر است، تحریم های لازم را اعمال کند. در متن این سند آمده است که رئیس جمهور می تواند علیه هر تبعه خارجی در هر کجای دنیا که در نظر او مسئول “قتل های فراقضایی، شکنجه یا دیگر موارد نقض فاحش حقوق بشر در سطح بین المللی” است را در لسیت اعمال تحریم قرار دهد. از دیگر مواردی که شامل این تحریمات می شود می توان به دخالت در فساد، اختلاس و سایر جرایم اشاره نمود. این تحریم شامل مسدود کردن اموال یا دارایی است که ممکن است تحت کنترل ویا نظارت ایالات متحده باشد. همچنين افرادی که تحریم شامل حال آنها شود، دیگر نخواهند توانست ویزای آمریکا را دریافت کنند. تصویب قانون جدید به نوعی توسعه قانون “Magnitsky” است که در 14 دسامبر 2012 توسط ایالات متحده به تصویب رسیده بود. این قانون شامل آن دسته از شهروندان روسیه می شد که به عقیده ی اعضای کنگره آمریکا، حقوق بشر را نقض کرده اند. مقامات روسیه نیز به نوبه خود بارها مخالفت خود را به سیاسی کردن پرونده ماگنیتسکی اعلام کرده اند.
وزیر انرژی اسرائیل: آمریکا ما را تنها گذاشت
به گزارش اسپوتنیک، وزیر انرژی اسرائیل “یووال اشتاینیتز” اعلام کرد که ایالات متحده از حق وتو خود در زمان تصویب قطعنامه اخیر سازمان ملل در مورد اسرائیل استفاده نکرد و تنها دوست خود در خاور میانه را به حال خود باقی گذاشت. اسپوتنیک با انشار صحبتهای وی نوشت: “این قطعنامه ای علیه شهرک سازی های اسرائیل نیست. این یک قطعنامه ضد اسرائیلی علیه مردم یهودی و دولت یهودی است. ایالات متحده آمریکا امروز تنها یار خود در خاورمیانه را رها کرد و به حال خود باقی گذاشت.” یادآور می شویم شورای امنیت سازمان ملل در روز 23 دسامبر با تصویب قطعنامه ای از اسرائیل خواست تا هرچه سریعتر به شهرک سازی های خود در سرزمین های اشغالی فلسطین پایان دهد. اسرائیل در این رابطه اعلام کرده است که این قطعنامه را اجرا نخواهد کرد.
پاسخ تلافی‎جویانه نتانیاهو به قطعنامه ضد اسرائیلی

نخست‌وزیر رژیم گفت اسرائیل در اعتراض به قطعنامه اخیر شورای امنیت، کمک مالی به نهادهای زیرمجموعه سازمان ملل را قطع می‌کند.

خبرگزاری فارس: در پی قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی امروز (شنبه) گفت تل‌آویو کمک مالی به نهادهای سازمان ملل را متوقف می‌کند.

شورای امنیت روز پنج‌شنبه قطعنامه‌ای را تصویب کرد که شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در اراضی فراتر از مرزهای ۱۹۶۷ را غیرقانونی خوانده و توقف این اقدامات را خواستار شده است.

خودداری دولت آمریکا از وتوی این قطعنامه واکنش تند مقامات اسرائیلی و اعضای کنگره آمریکا را در پی داشته است.

به نوشته روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست»، نتانیاهو که پیشتر این تصمیم شورای امنیت را «شرم آور» خوانده بود، امشب هم گفت: «تصمیم شوای امنیت که اراضی اسرائیلی را اشغال‌شده می‌خواند شرم‌آور است. این تصمیم دیوار غربی را اراضی اشغالی خوانده که این مسئله شرم‌آور است.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا هم انتقاد کرد و گفت وی پشت اسرائیل را خالی کرده است.

وی گفت: «این تصمیم نه تنها کمکی به صلح نمی‌کند، بلکه در برابر صلح می‌ایستد.»

این در حالی است که مصوبه شورای امنیت از لحنی بسیار ملایم برخوردار است و مفاد آن به صورت الزام‌آور تنظیم نشده است.

با این حال حامیان رژیم‌ صهیونیستی به شدت از آن برآشفته و سازمان ملل را شدیدا مورد حمله قرار داده‌اند.

 

تنها خلبان زن نیروی هوایی افغانستان از بازگشت به کشورش خودداری کرد

رحمانی تاکید کرده است که هنوز هم به ادامه خلبانی در نیروی هوایی علاقه مند است اما به علت تهدید شدن و ناامنی نمی خواهد به کار خلبانی در افغانستان ادامه دهد.

«نیلوفر رحمانی» تنها خلبان زن نیروی هوایی ارتش افغانستان که برای تکمیل آموزشهای خلبانی به آمریکا سفر کرده بود، از بازگشت به این کشور خودداری و درخواست پناهندگی داد.

به گزارش ایرنا، منابع خبری افغانستان روز شنبه نوشتند که خانم رحمانی قرار بود هفته گذشته پس از پایان دوره آموزش 15 ماهه به افغانستان برگردد اما وی به دلیل آنچه که «ناممکن خواندن ادامه خدمت خود در افغانستان» اعلام شد ، از بازگشت به کشورش خودداری کرد.

این خلبان زن افغان گفته است که به علت تهدیدهای زیاد، بدرفتاری و اهانت در محل کار از طرف همکاران خود، نمی تواند به کار خلبانی خود در افغانستان ادامه دهد.

رحمانی تاکید کرده است که هنوز هم به ادامه خلبانی در نیروی هوایی علاقه مند است اما به علت تهدید شدن و ناامنی نمی خواهد به کار خلبانی در افغانستان ادامه دهد.
به گفته رحمانی بعد از آنکه در سال 2015 جایزه شجاع ترین زن را بدست آورد و تصاویر وی در رسانه های افغانستان به طور گسترده منتشر شد او و خانواده اش با تهدید های زیادی مواجه شدند.

پیش از این نیز شماری از افسران ارتش و پلیس افغانستان که برای گذراندن دوره های آموزشی و بورس های تحصیلی به خارج از کشور رفته بودند از برگشت به کشور خود خودداری و یا درخواست پناهندگی داده اند.

گزارش هایی نیز مبنی بر درخواست پناهندگی شماری از دیپلمات های وزارت خارجه افغانستان پس از پایان ماموریت خود در سفارت های این کشور در رسانه ها منتشر شده بود.

 

حمله برق آسای جنگنده‎های ترکیه به خاک سوریه

خبرگزاری میزان- جنگنده های ارتش ترکیه روز شنبه در چندین نوبت مواضع گروه تروریستی داعش را در شهر الباب در شمال سوریه هدف قرار دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان به نقل از خبرگزاری آناتولی؛ ستاد ارتش ترکیه اعلام کرد که جنگنده های این کشور 68 عضو گروه تروریستی داعش را در الباب سوریه به هلاکت رساندند.

بنابر این گزارش هواپیماهای نظامی ترکیه 141 هدف را در خاک سوریه بمباران کردند.

در همین حال رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در گفت وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روس خود، درباره بحران سوریه و درگذشت آندری کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه که در یک حمله مسلحانه در آنکارا جان خود را از دست داد، گفت وگو کردند.

دو طرف در این گفت وگوی تلفنی، با ابراز خرسندی از تخلیه حلب سوریه در نتیجه همکاری های مشترک، بر لزوم تلاش بیشتر برای برقراری آتش بس در تمامی مناطق سوریه تاکید کردند.

اردوغان و پوتین همچنین از همکاری مشترک برای روشن شدن دلایل و شناسایی عاملان سوء قصد به سفیر روسیه در آنکارا ابراز خرسندی کردند.

 

درخواستی بی‌شرمانه درباره ایران

«عربستان سعودی بعد از شکست سنگین پادوهایش در حلب اینک دست به دامن سازمان منافقین شده است.»

جام نیوز: عربستان سعودی بعد از شکست سنگین پادوهایش در حلب اینک دست به دامن سازمان منافقین شده است و درخواست بی شرمانه این گروه تروریستی درباره ایران را از بنگاه های تبلیغاتی خود تبلیغ می کند.

شبکه العربیه که به خاطر سرخوردگی از شکست تروریست ها در حلب مدتی است تحولات این شهر را به اخبار حاشیه ای خود تبدیل کرده است، در ارتباط با پیروزی سوریه و همپیمانان در حلب به درخواست سازمان مجاهدین پرداخت و گزارش داد: «سازمان مجاهدین، معارضان نظام ایران در خارج در پی تحولات حلب خواستار بیرون کردن ایران از سازمان همکاری اسلامی شدند.»

العربیه در ادامه مدعی شد: «بعد از وحشی گری هایی که علیه مردم مسلمان حلب صورت گرفت، سازمان مجاهدین در پی  نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی درباره حلب، خواستار اخراج ایران از این سازمان شد؛ چرا که ایران در حلب قلب کشورهای عربی و همه مسلمانان جهان را به درد آورد»(!)
گفتنی است که رسانه های وابسته به عربستان سعودی جنگ ایران و روسیه علیه تروریسم در سوریه را به جنگ کافران علیه مسلمانان در دوره جنگ صلیبی تشبیه می کنند و همپیمانان مسلمان سوریه از جمله ایران و شیعیان عراق و لبنان را تکفیر می کنند.

 

مصر و عربستان هیچگاه متحد نبودند

رئیس مطالعات خلیج فارس مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام، با اشاره به تنش روابط مصر و عربستان گفت: اگر این روند همچنان به روال کنونی پیش رود بیم آن می رود که دو طرف تا دشمنی با یکدیگر پیش بروند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «معتز سلامه» رئیس واحد مطالعات خلیج فارس مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام در گفت وگو با روزنامه السفیر اظهار داشت: تنش روابط مصر و عربستان به گونه ای است که اگر به همین روال پیش رود بیم دشمنی بین آنان می رود.

لحظات دشوار روابط مصر و عربستان

وی افزود: روابط مصر و عربستان اکنون لحظات دشواری را می گذاراند و می توان گفت که بر سر دو راهی قرار گرفته است به این معنی که یا روند امور از هر دو طرف آرام خواهد شد و روند اتهام زنی و جنگ لفظی بین آنان پایان می یابد و یا اینکه وارد مرحله متشنج جدیدی می شود و تا دشمنی پیش خواهد رفت.

سلامه ادامه داد، روابط بین دو کشور هیچ گاه تا ائتلاف بین آنان پیش نرفت و با وجود اینکه همواره بر رویکرد راهبردی روابط مصر و عربستان و اهمیت ائتلاف این دو به عنوان دو کشور دوست و برادر برای منطقه تاکید می شد اما این اظهارات سیاسی هیچ گونه افق روشنی نداشت.

وی در توضیح این مطلب افزود: روابط مصر و عربستان همواره مبتنی بر افراد و رهبران دو کشور بوده است نه بر اساس نهادها حال آنکه واقعیت این است که نمی توان برای برقراری روابط راهبردی بر افراد تکیه کرد به ویژه اگر گفت وگوی مداوم و جدی بین دو طرف وجود نداشته باشد.

اما در مورد تنش موجود بین دو کشور به نظر می رسد چهره های سرشناس سیاسی مقصر هستند به عنوان مثال اختلاف بین دو کشور بر سر یمن و سوریه به سادگی قابل حل و فصل بود و لازم بود هر یک از طرفین دیدگاههای خود را در این خصوص اعلام می کردند و وارد گفت وگو می شدند و تلاش می کردند به یک نقطه مشترک برسند.

 

هزینه سنگین اختلاف برای مصر و عربستان

سلامه تصریح کرد: اما اختلاف و تنش بین عربستان و مصر هزینه سنگینی برای آنان خواهد داشت و موجب محروم شدن طرفین از فواید همکاری می شود تا جایی که اوضاع همچنان به سمت هرچه بدتر شدن پیش می رود به نحوی که هر یک از آنان گروههای مخالف طرف مقابل را تایید می کند.

وی گفت: در این میان باید یادآور شد اینکه هر یک از طرفین به امید تغییر در طرف مقابل و تغییر شخصیت های تاثیرگذار باشد، اشتباه است زیرا این وضعیت به سادگی به معنی ادامه تنش تا زمان تغییر مورد نظر است.

سلامه اظهار داشت: اما اینکه بحران سوریه گره اصلی اختلافات بین مصر و عربستان است، خنده آور است زیرا هیچ یک از این دو قادر به نهایی کردن پرونده سوریه نیستند بلکه آینده سوریه در سطح منطقه ای و بین المللی تعیین می شود و در این خصوص ترکیه، روسیه وا یران نقشی موثرتر از مصر و عربستان دارند با این حال به عنوان مثال شاهد اینهمه تنش در روابط ترکیه و روسیه به عنوان طرف های مرتبط با بحران سوریه نیستیم.

 

تخلیه یک شهر در آلمان به علت کشف بمب

بیش از 54 هزار نفر از ساکنان شهری در جنوب آلمان خانه هایشان را صبح روز کریسمس به علت اجرای عملیات خنثی و ایمن سازی یک بمب 1800 کیلویی مربوط به جنگ دوم جهانی، تخلیه می کنند.

به گزارش افکارنیوز، مقام های آلمان روز شنبه اعلام کردند: بیش از 54 هزار نفر از ساکنان شهر آگسبرگ در جنوب آلمان باید خانه هایشان را صبح روز کریسمس (یکشنبه) به علت اجرای عملیات خنثی و ایمن سازی یک بمب 1800 کیلویی مربوط به جنگ دوم جهانی، تخلیه کنند.

کلیسای جامع شهر آگسبرگ مربوط به دوره قرون وسطی و تالار شهرداری این شهر در منطقه ای واقع شده که قرار است ورود به آن ممنوع شود.
پلیس اعلام کرد: هیچکس از ساعت هشت بامداد یکشنبه مجاز به ورود به خیابان های اطراف محل کشف و خنثی سازی این بمب نیست و همه ساکنان این محل باید تا ساعت 10 بامداد، آن را ترک کرده باشند. پلیس گفته است: برآورد زمان دقیق ایمن سازی بمب، امکان پذیر نیست.
درهای مدارس این شهر برای اقامت افرادی که نمی توانند به خانه بستگان یا دوستانشان بروند، باز خواهد بود.
هرچند کشف بمب های مربوط به جنگ دوم جهانی در آلمان غیر معمول نیست، اما عملیات تخلیه مربوط به این بمب رها شده از هواپیما، گسترده تر از تخلیه موقت 45 هزار نفر در سال 2011 برای ایمن سازی یک بمب در کوبلنز گزارش شده است.

 

انتخاب نام خانوادگی از طریق رسوم قبیله‌ای/ «اوباما» به چه معناست؟

معنای نام خانوادگی «اوباما» ریشه در سنت‌های قبیله‌ای کنیا دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از واشینگتن پست، جزئیات اسناد و نامه های نوشته شده به دست اوبامای پدر، روز شنبه در گزارشی منتشر شد. در این اسناد آمده است پدر اوباما در فقر شدید در یکی از قبایل استان نیانزا در غرب کنیا به نام «لو» به دنیا آمد. از نظر تاریخی، این قبیله دومین قبیله قدرتمند بعد از «کیکویو» در کنیا بود.

یکی از ویژگی های خاص فرهنگی در قبیله «لو»، شیوه تعیین نام خانوادگی افراد در این قبیله است. در این قبیله به جای آنکه نام خانوادگی افراد یک نام ارثی باشد، که از والدین به آنها می رسد، شرایط تولد آنها ملاک انتخاب نام خانوادگی است.

به عنوان مثال، تمام کودکانی که در سپیده دم به دنیا می آیند، نام خانوادگی شان «انیانگو» است. اگر در نیمه شب به دنیا آمده باشند، نام خانوادگی شان «اودور» است.

برخی دیگر از نام های خانوادگی در این قبیله نیز بر اساس شرایط زندگی خانواده است. به عنوان مثال، اگر  مرد در دوران بارداری همسرش بر سر یک قطعه زمین با دیگری دعوا و مشاجره می‌کرد و پیروز می شد، «لوچ» به معنای «پیروز» به عنوان نام خانوادگی فرزند انتخاب می شد.

گروه دیگری از نام های خانوادگی نیز تنها متعلق به یک خانواده بودند. «اوباما» جزء این دسته است. این نام های خانوادگی، برخلاف دیگر نام های خانوادگی در این قبیله، از نسلی به نسل دیگر منتقل می شدند. این نام ها گاهی به ویژگی خاصی در آن خانواده اشاره داشته است؛ هرچند آن ویژگی با گذر زمان تغییر کرده باشد.

«اوباما» در زبان قبیله «لو» به معنای «لنگیدن» است. برخی افراد در نیانزا می گویند اجداد اوباما در راه رفتن حالت خاصی داشتند که باعث شده است این نام به آنها داده شود.

البته گام های بلند اوباما، نشان دهنده کمرنگ شدن این ویژگی در گذر زمان است.

 

مسؤولان: شماری‌از دانشگاه‌های خصوصی تخطی‌های جرمی دارند

اما این نگرانی تنها در بخش دانشگاه یومف سویس در افغانستان نیست. از میان ۱۲۷ دانشگاه و موسسات تحصیلات عالی خصوصی در کشور، تنها چند نهاد توانسته‌اند به‌گونۀ معیاری فعالیت کنند

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که شماری‌از دانشگاه‌های خصوصی و مؤسسات تحصیلات عالی جعل‌کاری‌های بزرگی انجام می‌دهند.

این وزارت تاکید می‌ورزد که هیچ‌گونه انعطاف‌پذیری در برابر این تخطی‌ها وجود ندارد و این دانشگاه‌ها به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

به تازه‌گی بی‌اعتبارخواندن مدارک دانشگاه «یومفِ» سویس در افغانستان، سر و صداهایی بسیاری ایجاد کرد. وزارت تحصیلات عالی تأکید می‌ورزد که این وزارت مدارکی از وزارت خارجه کشور به دست آورده‌است که نشان‌گر تخطی‌های بزرگی در ارائۀ مدارک از سوی این دانشگاه است.

اما این نگرانی تنها در بخش دانشگاه یومف سویس در افغانستان نیست. از میان ۱۲۷ دانشگاه و موسسات تحصیلات عالی خصوصی در کشور، تنها چند نهاد توانسته‌اند به‌گونۀ معیاری فعالیت کنند.

فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، می‌گوید: «متأسفانه ما شماری از دانشگاه‌های خصوصی داریم که حتا تخطی‌های جرمی دارند. ما می‌کوشیم که این‌گونه دانشگاه‌ها و موسسات را به لوی‌سارنوالی معرفی کنیم تا پرونده‌های آنان بررسی شود.»

آقای امین می‌افزاید: «مدارکی که وزارت خارجه و سفارت ما در سویس راجع به دانشگاه یومف سویس در افغانستان به ما داده‌اند فهمیده می‌شود که تخطی‌های بزرگی در ارائۀ اسناد و مدارک صورت گرفت و چنین دانشگاهی در سویس وجود ندارد.»

این وزارت می‌گوید که هیچ دانشگاه خصوصی نمی‌توانند بی طی مراحل قانونی، فعالیت شاخه‌های دانشگاه‌های بیرونی را در افغانستان آغاز کند.

مدارک دانشگاه یومف سویس نیز زیر بررسی قرار دارند و گمان می‌رود که وزارت تحصیلات عالی می‌خواهد با روشن‌شدن جزئیات بیشتر دربارۀ بی‌اعتباربودن مدارک این دانشگاه، فعالیت این موسسه را متوقف سازد.

تجارتی‌بودن اکثر دانشگاه‌های خصوصی

در بیش از یک دهۀ گذشته در کشور بیشتر دانشگاه‌های خصوصی با رویکرد اقتصادی به فعالیت آغاز کرده‌اند که این کار زمینۀ استفاده‌جویی‌های بسیاری را نیز به میان آورده‌است. زیرا بسیاری‌ها به این باور استند که افراد زورمند می‌توانند به ساده‌گی از این نهادها مدارک تحصیلی به دست آورند.

نصرالله محسنی، استاد دانشگاه، در این‌باره می‌گوید: «دانشگاه‌های خصوصی نیم آنها در افغانستان با رویکرد اقتصادی ایجاد شده‌اند و هم چنان رویکرد سیاسی. در حالی‌که در دانشگاه‌های خصوصی حوزۀ فعالیت‌های اجتماعی و فکری آسان‌تر است و دانش‌جویان می‌توانند اجتماعات و نشست‌های خوبی داشته باشند، اما در ولایت‌ها مشکلات تحصیلات عالی خصوصی خیلی بیشتر است.»

سید نادرشاه بحر،عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید: «دانشگاه‌های خصوصی ما باید به شکل معیاری و بی تخلف فعالیت کنند و این که اگر اسناد را بی درس خواندن به کسی می‌دهند باید بررسی شود زیرا این کار خودش جرم است.»

نگرانی‌ها از گذشته وجود داشت

پیش‌از این نیز وزارت تحصیلات عالی از تلاش شماری از مقام‌ها حتا نماینده‌گان مجلس برای گرفتن مدارک تحصیلی غیرقانونی از دانشگاه‌های خصوصی نگرانی کرده بودند.

محمدامیر کامه‌وال، رییس موسسات تحصیلات عالی خصوصی وزارت تحصیلات عالی، در نشستی به تاریخ ۶ قوس ۹۵ گفته بود: «به افرادی که اگر والی باشد یا وکیل، که بخواهند بدون درس خواندن اسناد تحصیلی از موسسات تحصیلات عالی خصوصی به دست آورند، ما دیپلوم نمی‌دهیم.»

بخش بزرگی از دانشگاه‌های خصوصی و موسسات تحصیلات عالی خصوصی در پایتخت فعالیت دارند. بنیان‌گذاران شماری از این دانشگاه‌ها مقام‌های کنونی و پیشین دولتی‌اند. وزارت تحصیلات عالی می‌پذیرد که ریشۀ بیشتر مشکلات در این بخش در سال‌های گذشته است. شناس‌نامه‌های جعلی، معیاری‌نبودن نصاب آموزشی، استخدام استادان بر اساس روابط قومی و نیز دانش‌جویان خیالی در این نهادها از نگرانی‌های وزارت تحصیلات عالی استند

 

کشته‌شدن فرمانده محلی طالبان در بغلان

مقام‌های محلی در بغلان می‌گویند که در نتيجۀ درگيری ميان طالبان و نظاميان در شهرستان بغلان مركزی این استان،  یک فرمانده محلی طالبان کشته شد.

سمونوال محب‌الله كوهدامنی، فرمانده پوليس ولسوالی بغلان مركزی در این‌باره به طلوع‌نیوز گفت كه اين درگيری پس از ساعت هفت شام پنج‌شنبه (۲ جدی) در نتيجۀ یک كمين نيروهای پوليس در روستای وردک‌های اين ولسوالی رُخ داد كه یک فرمانده محلی طالبان جان باخت و جسدش نيز به دست پوليس افتاد.

در همین حال، پوليس پروان از یک انفجار در ولسوالی کوه صافی اين ولايت جلوگيری كرد.سليم نوری، مسؤول رسانه‌های فرماندهی پوليس پروان در این‌باره گفت که یک بشكۀ ١٦ كيلوگرامی پُر از مواد انفجاری كه از سوی مخالفان برای هدف قراردادن نيروهای امنيتي در جادۀ عمومی ولسوالی كوه صافی پروان جاسازی شده بود، پیش از انفجار از سوی نيروهای امنيتی كشف و خنثا شد.

 

……………………………………………………………………………..

ارتش آمریکا و نیروهای روسیه 
ارتش آمریکا برای جنگ با نیروهای روسیه آماده می شود.

ارتش آمریکا  برای نخستین بار از  زمان جنگ سرد  با ضرورت تشکیل بخش ویژه ای  که تقلید کننده  ارتش روسیه باشد روبرو شده است.  به نوشته روزنامه « ایزوستیا» چاپ روسیه، 11-مین هنگ زرهی سواره نظام « اسب سیاه»  ارتش آمریکا  تا حدودی بر طبق نمونه ارتش روسیه تجدید  سازماندهی شده  و مجهز به  تکنیک آلاتی شبیه جنگ افزار روسی شده است.  در زمان  تمرینات نظامی  نیروهای زمینی  و گارد ملی ، این هنگ نقش «مهاجم»  را ایفا خواهد کرد تا  نظامیان آمریکایی چگونگی روبرو شدن با  روس ها در میدان نبرد را  احساس کنند. معلوم شد،  ارتش آمریکا  دوباره  به وجود « مهاجمان حرفه ای» محتاج شد که در تمرینات نظامی  نقش ارتش روسیه را بازی خواهند کرد. مطابق با اطلاعات « ایزوستیا» این وظیفه به  11-مین هنگ زرهی سواره نظام « اسب سیاه»  ارتش آمریکا محول شده است  که در زمان جنگ سرد  17 سال در آلمان غربی مستقر بود و برای  دفاع در مقابل  تانک های شوروی گذار استراتژیک فولد معروف به « فرموپیل های جنگ سرد» آماده شده بود. نقش « افتخاری»  به  اولین و دومین اسکادران گردان  11 محول  خواهد شد.  بدین منظور آنها مطابق  با  ساختار هنگ زمینی روسیه  تجدید سازماندهی شدند و  مجهز به  خودروی زرهی  « ام 113»  هستند که  از نظر ظاهر شبیه  « BMP-2»  روسی است.  این هنگ از خودروهایی شبیه خودروی زرهی « BRDM-2»  و تانک هایی باصطلاح شبیه تانک های روسی  و توپ های ضد تانک  شبیه « راپیر» روسی  برخوردار شده است.  مطابق با  اطلاعات گزارش شده از  طرف 11-مین هنگ  آمریکا، همه این جنگ افزارها بیکار نمی مانند. در ماه سپتامبر  در مرکز تمرینات ملی  در پایگاه  « فورت ایروین»، اسکادران  سوم  زرهی  تمرین کرد و در ماه اوت اسکادران 34  گردان زمینی  به تمرینات جنگی  پرداخت.  قبل از آن  اسکادران  هنگ  در نبردهای  آموزشی  با اسکادران های  معاصر ارتش آمریکا باصطلاح «اسکادران های STRYKER»  شرکت کردند که مجهز به  خودروهای  همنام هستند. بطورکلی طی سال  تا 15 تمرین جنگی در  مرکز آموزش ملی برگزار می شود. شایان ذکر است که 11 —مین هنگ زرهی سواره نظام  در  تمام جنگ های قرن بیستم شرکت داشته است.  در قرن کنونی این هنگ  با داشتن « آبراماس» و « بِرِدلی» در جنگ عراق نیز شرکت داشت.  اما مهمترین نقش آنها «  مهاجمان حرفه ای» است  که 11- مین هنگ از  دهه 90  ایفا می کند. در آن  زمان این هنگ  خاک آلمان را ترک کرد. دهسال پیش  سربازان و افسران  این هنگ  نه نظامیان روسیه، بلکه شبه نظامیان عراقی را تقلید می کردند.  بدین منظور در بیابان،  شهر ویژه کشور« موخاوی» که وجود خارجی نداشت  ساخته شده بود. در این شهر  شعارهای  جنگ طلبانه شنیده می شد و پر از « تروریست» بود. در آن زمان تمام واحدها و اسکادران ها قبل از  اعزام به عراق  « باصطلاح برای « نرمش» در آنجا تمرین کردند. پس از خروج واحدهای ارتش آمریکا از عراق در سال 2011، «  مهاجمان حرفه ای» می بایست  نقش  « دشمن شرطی» را بازی کنند، اما بحران اکراین سر بلند کرد  و تشنج در اروپا اوج گرفت. نشریه رسمی  نیروهای هوایی آمریکا  عکس بدنه جدید  جنگنده « اف-16»  اسکادران  ویژه 64  مهاجمان  از پایگاه «  نِلیس»  در ایالت نوادا را منتشر کرد.  هواپیما ها  به رنگ هواپیماهای روسی رنگ شده بودند  و ستاره سرخ  روی بال  و دم آنها نقش بسته بود.  فرماندهی اسکادران 64 در آن زمان گفت: « ما رنگ جنگنده های خود را برای  شبیه سازی حداکثر آنها با  جنگنده های دشمن تغییر می دهیم». اسکادران ویژه « مهاجمان»  در ارتش های خارجی دیگر نیز وجود دارد — در بریتانیا، کره جنوبی و اسرائیل.  به نظر می رسد که اینگونه اسکادران ها آشنایی بهتری با تاکتیک  دارند و بهتر رفتار  دشمن بالقوه  را  درک می کنند و می توانند در عملیات  به تقلید رفتار دشمن در میدان نبرد بپردازند. ویکتور موراخوفسکی  سردبیر  مجله «  زرادخانه میهن»  در توضیح گفت که  ساختار  اسکادارن ها و واحدها ارتباط مستقیمی با  امکانات تاکتیکی  و جنگی دارد. « با توجه به  ساختار ، قطب های  تهاجم و  مناطق  دفاع  معین می شوند. پارامترهای  تسلیحات  و جنگ افزار    حل و فصل  مسائل معین را ممکن می سازد. هر ارتشی از  اولویت های خاصی در خصوص اشکال عملیات جنگی برخوردار است.  مدلسازی این چیزها مهم است». متخصصان  متذکر شدند  که نیروهای مسلح روسیه از شگردهای  تاکتیکی خاص خود برخوردار است  و حساب خود را روی  استفاده از توپخانه ، مقررات پیشروی  و استقرار و تغییرات در  نظم جنگی و غیره  که از مشخصات  ارتش آمریکا نیست، بنا می کند که توسط   11 —مین هنگ زرهی سواره نظام  آمریکا تمرین خواهند شد.

 

سخنگوی ترامپ درباره بیانیه وی پیرامون افزایش توان هسته ای آمریکا توضیح داد
جیسون میلر، سخنگوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا اعلام کرد منظور ترامپ هنگام صحبت پیرامون افزایش توان هسته ای کشورش حفظ رژیم منع گسترش سلاح هسته ای بود. به گزارش اسپوتنیک، پیشتر ترامپ در صفحه اش در توییتر نوشته بود آمریکا باید توان هسته ای خود را تقویت کرده و گسترش دهد و این کار تا زمانی که “جهانیان در رابطه با بمب های هسته ای بر سر عقل بیایند”، ضرورت خواهد داشت. به گفته میلر، بیانیه ترامپ در رابطه با خطر گسترش سلاح هسته ای در بین “سازمان های تروریستی و رژیم های بی ثبات و متقلب” است. دونالد ترامپ در ماه ژوئیه 2016 در مصاحبه با روزنامه”نیویورک تایمز” اعلام کرده بود که ممکن است بخشی از تسلیحات  هسته ای واشینگتن از قدرت رزمی برخوردار نباشد. به عقیده وی باید روند بزرگ ابعاد مدرنیزاسیون نیروهای مسلح آمریکا را به پیش برد

مشتری خشمگین فاحشه خانه، حمام خون راه انداخت
یک جوان ۲۷ ساله ۶ نفر را در یک فاحشه خانه ای در شهر “سائو پائولو” به قتل رساند. به گزارش اسپوتنیک به نقل از پرتال خبری Newsru.co.il، هنگامی که این جوان برای ملاقات با شخص مورد نظر خود در فاحشه خانه آمده بود متوجه شد که او مرد دیگری را سرویس می دهد. ماجرا از این قرار است که قاتل این پرونده “ویلیام روبرتو فریرا کوستا” وارد فاحشه خانه ای در منطقه ژابوتیکوبال برزیل شد و خواستار قرار ملاقات خصوصی با دختری که همیشه او را سرویس می داد شد. ولی صاحب این فاحشه خانه اعلام کرد که این موضوع امکان پذیر نیست، چراکه او اکنون در حال ارائه سرویس به مشتری دیگری است. ویلیام از این موضوع به شدت خشمگین شد و محل را ترک کرد. سپس به سمت خودرو خود رفت و با برداشتن اسلحه، به محل بازگشت. او در اوج خشم اقدام به قتل فاحشه مذکور، مشتری او، صاحب ۷۱ ساله فاحشه خانه، خواهر زاده او که به عنوان پیش خدمت کار می کرد، بارمن و یکی دیگر از فاحشه ها نمود. ویلیام در نهایت پس از گذشت ۱ شبانه روز خود را به پلیس معرفی نمود.

زورآزمایی آمریکا با روسیه

جان کیربی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در پاسخ به سخنان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره برتری ارتش روسیه در برابر هر تجاوزکاری اعلام کرد نیروهای مسلح ایالات متحده نیرومندترین ارتش در طول تاریخ بشریت است. به گزارش اسپوتنیک، کیربی گفت هیچ ارتشی در جهان وجود نداشته و ندارد که به اندازه آمریکایی ها دارای بنیه رزمی، هوش و قدرت داشته باشد. پیشتر پوتین خاطرنشان کرده بود که نیروهای مسلح روسیه در حال حاضر قوی تر از هر تجاوزکار بالقوه هستند اما با هدف حفظ این وضع باید به مدرنیزه کردن ارتش، نیروی دریایی و سیستم آموزش نیروهای مسلح ادامه داده شود.

بانکداران ایرانی در هند
هند در انتظار بانکداران ایرانی است.  بازرگانان هندی  از بانک مرکزی هند  تقاضا کردند روند  صدور مجوز  برای بانک های ایرانی را که خواهان گشایش شعبات خود در هند هستند، تسریع بخشد.  پنج بانک ایرانی —  بانک پاسارگاد،  بانک سامان، پرشین بانک،  سرمایه بانک و  بانک اقتصاد نوین خواهان گشایش شعبات خود  در هند  و کار در بازار هند هستند. بعضی از آنها تقاضای دریافت مجوز را 5 سال پیش ارسال کردند، اما تحریم های برقرار شده بر ضد ایران به ابتکار آمریکا و اتحادیه اروپا مانع  از گشایش شعبات این بانک ها  در هند شد. شایان ذکر است که  بازرگانان هندی خودشان خواهان گشایش  شعبات بانک های ایرانی در هند شدند. تلاش آنها در مبارزه با ماشین  بروکراتیک هند  گویای آن است که آنها  در  توسعه  مناسبات اقتصادی با ایران ذینفع اند  و خواهان تکامل همکاری در حوزه بانکی با ایران می باشند.  مذاکرات  وزیر بازرگانی  هند و  دولت ایران در خصوص گشایش شعبات بانک های هندی در ایران جریان دارد. آجای ساحای مدیر کل  فدراسیون  سازمان های  صادراتی هند (Federation of Indian Export Organisations, FIEO)، اظهار داشت رجوع به بانک مرکزی هند، گویای آن است که « بمجرد گشایش شعبات بانک ها در دو کشور، معاملات بازرگانی  بسرعت افزایش خواهد یافت». در واقع  توسعه  مناسبات اقتصادی بین هند و ایران  که تا کنون به  رشته  مواد خام انرژی زا  محدود می شد  چشم انداز بسیار وسیعی را نوید می  دهد.  در اینجا فقط  منافع اقتصادی منظور نیست.  همکاری  مستقیم  در حوزه مالی  می تواند پایه محکمی برای  همکاری سیاسی  بشود، زیرا هر نوع ائتلافی، اگر  عامل اقتصادی نیز به آن اضافه شود محکم تر خواهد شد. در این رابطه بد نیست به این نکته توجه شود که آمریکا  همیشه  سعی کرده است  با منافع مشخص  مادی، متحدان خود را در شرکت در  برنامه های خود ذینفع سازد. در اینجا توجه به  عامل  امنیت مالی نیز اهمیت دارد.  در دنیای معاصر که کنترل بر  جریان مالی  در واقع  مهمترین عامل  حق حاکمیت است، گذار به تماس های  مستقیم و نزدیک  در رشته بانکداری  به معنای  تضمین مکمل  حق حاکمیت ایران و هند خواهد بود  و امکانی برای  تأمین امنیت  مناسبات بازرگانی  آنها در مقابل تحریم های احتمالی از  طرف کشورهای دیگر فراهم خواهد ساخت.  انجام محاسبات  در قالب برنامه  همکاری  نظامی- فنی نیز آسان تر خواهد شد  که سریت در این رابطه اهمیت زیادی دارد.  همانا تعامل در رشته بانکداری  یکی از عوامل آینده دار  همکاری هند — ایران  است و « تبادل»  شعبات بانکی  انگیزه ضروری  برای توسعه  این همکاری خواهد بود. با توجه به این نکات، آشکار است  که  همکاری در حوزه بانکی  دورنمای وسیعی برای توسعه  مناسبات بین ایران و هند خواهد گشود. بازرگانان هندی  امیدوارند که در ماه ژانویه سال 2017 میلادی  بانکداران ایرانی بتوانند کار خود را در هند شروع کنند.

ربات های روسی در دانمارک
بدهکاران دانمارک با ربات های روسی آشنا می شوند.  بانک Nordea Danmark برنامه طراحان روسی « Collectly » را خریداری کرد  که با  مشتریانی در تماس خواهد بود که بدهی عقب افتاده دارند. ربات — هوش مصنوعی — Collectly تمام اطلاعات  موجود را در باره  بدهکار جمع آوری می کند، سپس خودش نامه  و یا پیامی  که برای هر وضعیت  مشخص مناسب باشد  برای  بدهکار ارسال می کند. لِوُن بروتیان  سازنده این طرح،  معتقد است  که « ارسال  پیام های یکجور  که بانک ها هم اکنون برای مشتریان خود ارسال می کنند » استراتژی موثری برای  پس گرفتن  بدهی نیست، اما  ارسال پیام و یا نامه جداگانه برای هر شخص  می تواند به پس گرفتن  وام  کمک کرده و اعتماد مشتری به بانک را حفظ کند. ربات مذکور تمام اطلاعات  موجود در باره  بدهکار را از منابع مختلف جمع آور ی خواهد کرد:  دفاتر سنتی  اعتباری، پایگاه های مالی داده ها و شبکه های اجتماعی.  بر اساس  اطلاعات  جمع آوری شده  در باره بدهکار  (شخص حقوقی و یا حقیقی) ، محاسبات مالی الگوریتم پرداخت، برنامه  هوشمند  به ارزیابی  احتمال جمع آوری هر بدهی خاص  می پردازد. سپس جستجوی اطلاعات تماس بدهکاران  و بررسی مشخصات آنها در شبکه های اجتماعی  و دیگر منابع قابل دسترسی  آغاز می شود. پس از آن هوش مصنوعی  به تجزیه و تحلیل  تمام اطلاعات دریافتی می پردازد  و برای هر یک از بدهکاران  مناسب با وضعیت  بدهی، نامه ای  ارسال خواهد کرد تا بدهکار را به روند مذاکرات جلب کند.  هوش مصنوعی بدون شرکت انسان به  مذاکرات با  نمایندگان شرکت ها می پردازد. لِوُن بروتیان  در ادامه گفت: « مطابق بامحاسبات اولیه، بانک می تواند  پرداخت  بدهی  از 25  درصد را تا 100 درصد افزایش بدهد، یعنی  پروژه روسی  می تواند  به باز پس گرفتن  تا 300 میلیون  یورو بدهی در سال کمک کند.  روانشناسی در اینجا اهمیت زیادی دارد و یکی از مهمترین  بخش های « هوش مصنوعی» اختراعی ماست.  ما انواع مختلف تماس  را در خصوص  بدهکاران متفاوت امتحان می کنیم و اینگونه روشها را  به سیستم اضافه می کنیم و بدین ترتیب  هوش مصنوعی را آموزش می دهیم.  سپس ربات  بر اساس  مشخصات اجتماعی شخص، خودش مدل معاشرت را انتخاب می کند. ربات  تجربه  حل و فصل درگیری  با بانک را به نفع بدهکاران تغییر می دهد». هم اکنون  ربات می تواند از طریق ایمیل و برنامه موبایل بانک  به دیالوگ بپردازد ،  اما به گفته  سخنگوی Collectly در آینده نزدیک تماس در شبکه های اجتماعی و مسنجر به آن اضافه خواهد شد. مکاتبات به زبان دانمارکی انجام می شود.

مزایای ازدواج چیست؟

ازدواج یاایجاب وقبول زندگی وپیوند مشترک  زناشویی پیوندی آیینی‌است که براساس سنتهای مکانی  یا رسومی ویژه تاریخی میان زن ومرد   در جوامع بشری وبربنیه رویکرد انسانی ومذاهب ، در کشورهای مختلف برقرار می‌شود تا به تشکیل خانواده منجر گردد و می‌تواند منجر به زایش فرزند شود. در برخی از کشورهای جهان، ازدواج همجنس‌گرایان، یعنی ازدواج دو مرد یا دو زن با یکدیگر و تشکیل خانواده نیز وجود دارد.

با تأسف که  امروزه در جوامع بشری ازدواج یا پیوند مشترک زناشویی  کمرنگ تر شده است و در جامعه ایران وسایر کشور های نسبتاً پیشرفته نیز جوانان کمتر به ازدواج تمایل نشان می دهند. به گزارش اسپوتنیک به نقل از تابناک، ازدواج پیوندی آسمانی است که از ابتدای خلقت جزو قوانین آفرینش بوده است. طبق گفته محققان ازدواج نیروی انسان را دوبرابر میکند و تلاش انسان ها را برای رسیدن به هدف مضاعف می کند. به گفته محققان، افراد متاهل احساس مسئولیت بیشتری نسبت به افراد مجرد می کنند و در جامعه نیز آنان از اعتبار بیشتری برخوردارند. همچنین ازدواج منجر به خودشناسی و رشد استعدادها می شود و همچنین افراد متاهل زندگی لذت بخش تری را نسبت به افراد مجرد را تجربه می کنند. در کل می توان گفت که در صورت انتخاب مناسب، ازدواج مزایای کلی و بسیاری برای فرد و اجتماع دارد.

 

صدد تعلیق گفت وگوهای مربوط به لغو روادید برای شهروندان ترکیه است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری المصریون، یک منبع دیپلماتیک روسیه  اعلام کرد، در پی ترور آندری کارلوف سفیر روسیه در ترکیه، مسکو در نظر دارد گفت وگوهای مربوط به لغو روادید برای شهروندان ترکیه را تا اطلاع ثانوی به تعلیق درآورد.

این اقدام اولین مجازات مسکو علیه آنکارا در پی ترور سفیر روسیه در ترکیه به شمار می‌آید.

در این میان روزنامه ازویستیا روسیه به نقل از این منبع دیپلماتیک نوشت: ترکیه باید برای تامین امنیت کسانی که وارد این کشور می شوند، تلاش جدی بعمل آورد.

به گفته این منبع، توصیه های وزارت خارجه روسیه مربوط به ممنوعیت سفر شهروندان روس به شهرهای ترکیه همچنان به حال خود باقی است.

 

مصر به عربستان حمله خواهد کرد ؟

يك ديپلمات سابق الجزايري با اشاره به حمله گسترده رسانه هاي مصري عليه عربستان، پيش‌بيني كرد که اين بحران سرانجام به حمله نظامي مصر به عربستان بينجامد.

العالم: محمد العربي زيوت ديپلمات سابق الجزايري در صفحه شخصي اش بر روي شبكه اجتماعي تويتر نوشت: كساني كه از نظر مالي از كودتاي عبدالفتاح السيسي حمايت كردند، بايد مي دانستند كسي كه عليه رئيس جمهوري كه وي را به عنوان وزير انتخاب كرده كودتا كند، ممكن است عليه كسي كه وي را به رياست جمهوري رسانده هم كودتا كند؛ و سرانجام مصر به عربستان حمله نظامي خواهد كرد.

زيوت افزود: حمله فزاينده عوامل السيسي به عربستان و تشديد لحن آنها عليه اين كشور كاملا طبيعي است و من دو سال قبل از اين، پيش بيني كرده بودم و مي دانستم اين فرد كه درباره اعراب شوراي همكاري خليج فارس از عبارت “پول براي كشورهاي حاشيه خليج فارس مثل دانه‌هاي برنج فراوان است” استفاده كرده، روزي اراذل و اوباش قاهره را نيز به خروش خواهد آورد [و از آنها بهره برداري خواهد كرد.]

اين ديپلمات سابق الجزايري در پيام ديگري افزود: حاكمان عربستان، اقدام به تحريك به كودتا در مصر و حمايت مالي از آن كرده اند امروزه پس از آنكه عوامل و اراذل و اوباش وابسته به وي را “خائن” ناميدند تلاش مي كنند وي را سرنگون كنند. در اين ميان نيز اتيوپي به عنوان رقيب مصر از وضعيت موجود خوشحال است.

روابط مصر و عربستان شاهد اختلافاتي است كه گاهي اين اختلافات از طريق رسانه هاي دو كشور علني مي شود. اختلافات مذكور نشان دهنده تفاوت ديدگاهها درباره مهم ترين بحران هاي منطقه از جمله بحران سوري، بحران يمن و روابط با تركيه است.

یادآور می شود الجزایر با هیچ کدام از دو کشور عربستان و مصر روابط حسنه ای ندارد؛ عربستان را کشوری مرتجع می داند و به علت رقابت بر سر نفوذ در افریقا، همواره با مصر هم دچار تنش بوده است.

 

رأی ممتنع آمریکا به قطعنامه شورای امنیت پشت کردن به اسرائیل بود

«یووال اشتاینیتز» وزیر انرژی رژیم صهیونیستی گفت که آمریکا با دادن رأی ممتنع به قطعنامه ضد شهرک سازی اسرائیل در شورای امنیت، تنها دوست خود در خاورمیانه را تنها گذاشت.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، «یووال اشتاینیتز» وزیر  انرژی رژیم صهیونیستی روز جمعه در واکنش به تصویب قطعنامه شورای امنیت در خصوص توقف شهرک سازی در اراضی اشغالی گفت که آمریکا با امتناع از وتوی این قطعنامه و دادن رأی ممتنع به آن، اسرائیل را تنها گذاشت.

اشتاینیتز که از نزدیکان «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی بشمار می رود، در گفتگو با شبکه دو خبری اسرائیل مدعی شد: «این قطعنامه شورای امنیت، قطعنامه ای علیه شهرک سازی نیست؛ بلکه قطعنامه ای ضد اسرائیلی، ضد یهودی و ضد دولت یهودی است. آمریکا امشب به راحتی تنها دوست خود در خاورمیانه را تنها گذاشت».

گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه در اقدامی بی سابقه به قطعنامه پیشنهادی مصر در محکومیت شهرک سازی رژیم صهیونیستی و درخواست برای توقف آن رأی مثبت داد.

۱۴ عضو شورای امنیت به این پیش نویس رأی مثبت دادند و آمریکا به آن رأی ممتنع داد.

این نخستین بار ظرف ۳۶ سال گذشته است که آمریکا قطعنامه ای علیه شهرک سازی رژیم صهیونیستی را وتو نمی کند.

 

روابط روسیه و آمریکا در سایه ترامپ/ اروپا چه خواهد کرد

روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا احتمال نزدیکی و افزایش همکاری های مسکو و واشنگتن را بالا برده است، امری که با واکنش هایی در داخل آمریکا و اتحادیه اروپا مواجه شده است.

به گزارش مشرق، اوایل ماه دسامبر نمایندگان کنگره آمریکا به اتفاق آراء به تصویب لایحه‌ای علیه روسیه رأی دادند که انتظار می‌رود این لایحه تا پایان سال جاری میلادی به صورت قانون درآمده و اجرایی شود.

این لایحه با ۳۹۰ رأی موافق در مقابل ۳۰ رأی مخالف به تصویب رسید.

متن این لایحه خواستار تشکیل کارگروهی شده تا تلاش‌های روسیه برای اعمال نفوذ مخفیانه بر مردم و دولت‌های خارجی را متوقف کرده و با اقدامات فعال روسیه در جهت اعمال نفوذ مخفیانه شامل نشر اکاذیب، استفاده از عوامل نفوذ، فساد، سوءاستفاده‌های حقوق بشری، تروریسم و انجام ترورها به وسیله نیروهای امنیتی و یا نخبگان سیاسی فدراسیون روسیه و یا نائبان آنها مقابله کند.

در طول سال های گذشته تحولات شرق اوکراین و سوریه نیز از عواملی بوده اند که موجب تشدید هر چه بیشتر اختلافات بین این دو قدرت جهانی شده اند بطوریکه ادامه این روند دو طرف را در مسیر برخورد احتمالی قرار داده است، برخورد احتمالی که نه به نفع آمریکاست ونه به نفع روسیه و به نفع هیچ یک از کشورهای جهان.

پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا و پافشاری وی برای همکاری بیشتر با مسکو و همچنین دیدگاه های وی درباره سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتظار می رود روابط تخریب شده دو طرف رو بهبود بگذارد.

سوالی که در آمریکا و جامعه جهانی مطرح شده این است آیا سناتورهای کنگره آمریکا که با نزدیکی آمریکا و روسیه در عرصه جهانی مخالفت می کنند، تا به حال به این نکته صادقانه فکر کرده اند که چرا باید نظامیان آمریکایی برای کشورهایی مثل اوکراین و گرجستان بمیرند و یا اینکه آمریکا هزینه بکند تا این کشورها با دستورکارها و شرایط خودشان به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) دربیایند.

«دیمیتری سایمز» تحلیلگر مرکز بلفر با یادآوری این سئوال در مطلبی در نشنال اینترست نوشت که هدفش از طرح این سوال این است که نشان دهد که آمریکا اغلب تعهداتی را در عرصه بین المللی می پذیرد که پذیرش آنها لزومی ندارد.

یکی از راه های آمریکا برای رهایی از حرکت در مسیر برخورد با روسیه و کاهش هزینه هایش نزدیک شدن به روسیه در عرصه بین المللی است، راهکاری که سوالات پیرامون چگونگی اجرایی شدن آن ذهن بسیاری را در آمریکا مشغول کرده بود.

با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا که ارتباط نزدیکی با روسیه دارد و بارها در رقابت های انتخاباتی خود از همکاری نزدیک با روسیه در عرصه بین المللی حمایت کرده است، شاید بتوان گفت زمینه از هر زمان دیگری برای شکستن این تابو ایجاد شده است.

«سایمز» در نشستی در دانشگاه هاروارد درباره آینده روابط روسیه و آمریکا که گزارش آن در نشریه نشنال اینترست آمریکا منتشر شد، درباره آینده روابط مسکو و واشنگتن ابراز خوش بینی کرده و اعلام داشت که به اعتقاد وی به ۳ دلیل ترامپ می تواند روابط مسکو و واشنگتن را بهبود بخشد. اول اینکه اولویت وی حمایت از دموکراسی در سطح جهان نخواهد بود، ثانیا تمامی شواهد و قرائن حکایت از آن دارند که ترامپ اهل مداخلات بشردوستانه نیست و ثالثا اینکه ترامپ منتقد گسترش ناتو است.

همچنین «فیونا هیل» کارشناس مرکز بروکینز معتقد است با وجود اینکه ترامپ به عنوان رئیس جمهورآمریکا باید همواره تحرکات روسیه را تحت نظر داشته باشد، ولی در عین حال باید منافع روسیه را نیز مد نظر داشته باشد به ویژه آنهایی که می توانند هم راستا با منافع آمریکا نیز باشند.

فیونا هیل معتقد است تداوم سیاست هایی که می تواند احتمال برخورد دو قدرت جهانی را بیشتر کند نه به سود آمریکاست و نه به سود روسیه و دو کشور باید برای حل اختلافات خود در سوریه، اوکراین و گرجستان راه هایی پیدا کنند.

به اعتقاد این کارشناس بروکینز، پوتین و ترامپ بدون مرعوب شدن باید بنشینند و برای برون رفت از وضعیت فعلی که احتمال برخورد را بیشتر می کند راهی بیابند.

گسترش همکاری های اقتصادی و ایجاد وابستگی های متقابل اقتصادی از جمله راه هایی است که در عصر جهانی شدن اقتصاد می تواند از بروز درگیری بین کشورها با وجود اختلافات جلوگیری کند. از این رو یکی دیگر از راه های توسعه همکاری های مسکو و واشنگتن و خروج از مسیر برخورد احتمالی می تواند تقویت همکاری های اقتصادی دو طرف و ایجاد بنیان های اقتصادی مستحکم بین دو کشور باشد.

در حال حاضر حجم مبادلات اقتصادی روسیه و آمریکا در سطح پایینی قرار دارد که افزایش حجم مبادلات تجاری و اقتصادی و تقویت بنیان های اقتصادی دو کشور توسط ترامپ که بازرگانی خوب است و روابط خوبی با پوتین دارد، می تواند گام مناسبی در شکستن این تابو باشد.

در صورت تقویت بنیان های اقتصادی دو کشور دیگر بسیاری از سناتورهای کنگره نمی توانند بدون در نظر گرفتن وابستگی های متقابل اقتصادی این کشور با روسیه همواره در راستای تخریب روابط دو کشور حرکت کنند.

گفتنی است اظهارات و گفته های «دونالد ترامپ» در طول ماه های گذشته دراین خصوص و برخی موضوعات دیگر حکایت از آن دارد که وی از جسارت کافی برای شکستن این تابو برخورداراست. اقدامی که قطعا با مخالفت های گسترده سناتورهای هم حزبی و غیر هم حزبی وی مواجه خواهد شد.

معرفی «رکس تیلرسون» به عنوان نامزد وزارت خارجه امریکا از سوی ترامپ که روابط نزدیکی با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه دارد با وجود انتقادات زیاد را می توان از نشانه های عزم جدی ترامپ برای نزدیکتر شدن به مسکو دانست.

نزدیک شدن احتمالی کاخ سفید به مسکو نه تنها با مقاومت هایی در داخل آمریکا مواجه خواهد شد بلکه واکنش هایی را هم در میان متحدان قدیمی اروپایی این کشور داشته و خواهد داشت و موجبات نگرانی های آنها را فراهم کرده است زیرا نزدیکی احتمالی واشنگتن به مسکو هزینه های دفاعی اروپا را بیش از پیش بالا خواهد برد هر چند این مسئله به نفع آمریکا خواهد بود.

نزدیکی آمریکا به روسیه نه تنها احتمال برخورد این دو قدرت جهانی را کاهش خواهد داد بلکه قدرت چانه زنی واشنگتن در برابر متحدان اروپایی خود برای تقبل هزینه های بیشتر دفاعی را بالاتر خواهد برد.

«رابرت بیناچی» استاد علوم سیاسی و حقوق بین الملل دانشگاه شیکاگو درباره نزدیکی احتمالی روسیه و آمریکا در آینده و تاثیر احتمالی آن بر روابط آتی آمریکا و تحدان اروپایی اش معتقد است: انتخاب « تیلرسون» تنها این پیام را به مسکو و هر یک از سایر پایتخت های کشورهای غربی می رساند که اروپا نیز به اندازه تایوان می تواند قابل چشم پوشی باشد به نحوی که رئیس جمهور جدید آمریکا پیشاپیش آن را واگذار کرده است.

 

 

………………………………………………………………………………….

مظنون اصلی سوءقصد برلین در درگیری با پلیس ایتالیا کشته شد

رسانه‌ها از کشته شدن انیس عامری، مظنون اصلی حمله به بازار کریسمس برلین خبر داده‌اند. به موجب گزارش‌های اولیه او در ایتالیا به ضرب گلوله کشته شده است.

خبرگزاری آلمان به نقل از رسانه‌های ایتالیایی نوشته‌ است، انیس عامری، مظنون اصلی حمله تروریستی برلین در میلان ایتالیا در جریان یک تیراندازی به ضرب گلوله کشته شده است.

رسانه‌های ایتالیایی نوشتند که او بعد از کنترل پلیس به ضرب  گلوله مأموران پلیس کشته شد. به گفته رسانه‌ها، گشتی پلیس حدود ساعت سه صبح جمعه ۲۳ دسامبر او را که سوار بر خودروی خود بود متوقف کرد. او سلاح خود را بیرون آورد و با فریاد الله اکبر شروع به تیراندازی به سمت مأموران کرد.

منابع پلیس می‌گویند، شخصی که کشته شده با توجه به اثر انگشت به دست آمده به یقین همان انیس عامری، مظنون اصلی حمله تروریستی برلین است.

دادستانی آلمان می‌گوید، با مقام‌های ایتالیایی تماس برقرار کرده است. با این حال سخنگوی دادستانی آلمان گفت، در حال حاضر نمی‌خواهد کشته شدن او را تأیید کند.

آندریاس گایزل، سناتور امور داخلی برلین در نشست کمیسیون داخلی پارلمان آلمان گفته است که بعد از کشته شدن مظنون اصلی هم تحقیقات در مورد حمله برلین همچنان ادامه خواهد داشت.

وزیر کشور ایتالیا در یک نشست خبری گفت که یک پلیس در این درگیری زخمی شده است.

به گفته منابع پلیس، او با قطار از برلین به فرانسه و سپس به ایتالیا رفته است. سخنگوی وزارت کشور آلمان نیز گفت، توماس د مزیر، وزیر کشور آلمان تا ساعاتی دیگر در کنفرانسی خبری در این باره اظهار نظر خواهد کرد.

به گفته سخنگوی وزارت کشور آلمان،

بیشتر بخوانید: انیس عامری چگونه توانسته مقام‌های آلمان را فریب دهد؟

مقام‌های آلمانی گفته‌اند که مظنون اصلی حادثه بازارچه کریسمس برلین مردی ۲۴ ساله از کشور تونس است که در آلمان تقاضای پناهندگی کرده و پاسخ منفی گرفته است. به گفته رسانه‌ها، او در اینترنت در پی یافتن اطلاعات برای ساخت بمب و برقراری تماس با گروه “دولت اسلامی” (داعش) بوده است.

بیشتر بخوانید: صد هزار یورو جایزه برای معرفی مظنون اصلی حادثه برلین

گروه “دولت اسلامی” پیشتر مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته بود.

 

دخالت ترامپ و تعویق قطعنامه علیه شهرک‌سازی اسرائیل

نخست وزیر اسرائیل خواستار دخالت ترامپ شده بود. ترامپ هم اقدام کرد. امری بی سابقه در آمریکا. نتیجه آن به تعویق افتادن طرح قطعنامه علیه اسرائیل بود.

انتقاد به سیاست شهرک سازی اسرائیل در کرانه غربی رود اردن پدیده تازه‌ای نیست و این بار نخستی نیست که کشوری علیه سیاست شهرک سازی اسرائیل قطعنامه‌ای را به سازمان ملل عرضه می‌کند. اما، تا کنون آمریکا چنین قطعنامه‌هایی را در شورای امنیت سازمان ملل وتو کرده است. این بار نیز قرار بود روز پنجشنبه ۲۲ دسامبر، به پیشنهاد مصر قطعنامه‌ای علیه سیاست شهرک سازی اسرائیل در سازمان ملل مطرح شود. قطعنامه‌ای که قرار بود اسرائیل را از دنبال کردن این سیاست بازدارد.  اما طرح این قطعنامه به تعویق افتاد. گفته می‌شود که علت تعویق دخالت آشکار دونالد ترامپ بوده است.

سیاست دولت اوباما در قبال شهرک سازی اسرائیل، در مجموع سیاستی انتقادی بوده و آن را مانعی برای پیشبرد مذاکرات صلح در خاورمیانه ارزیابی می‌کرده است. سیاست دولت آینده آمریکا اما سیاست متفاوتی است. انتخاب دیوید فریدمن به عنوان سفیر دولت ترامپ در اسرائیل و اظهارات جنجال‌برانگیز او بر سر گشایش سفارت آمریکا در اورشلیم یا بیت المقدس حکایت از چنین سیاستی دارد.

قطعنامه‌ای که به تعویق افتاد

مصر خواستار صدور قطعنامه‌ای علیه سیاست شهرک سازی اسرائیل در کرانه غربی رود اردن بود. در همین رابطه نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو با ترامپ تماس می‌گیرد و از او کمک می‌خواهد. ترامپ نیز برای جلوگیری از صدور چنین قطعنامه‌ای اقدام می‌کند. تماس با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر و همچنین با مقامات آمریکایی از جمله اقدامات ترامپ بوده است. رسانه‌های آمریکا پس از آن اعلام کردند که تا کنون چنین چیزی سابقه نداشته است که رئیس جمهور آینده این کشور پیش از شروع کار خود در امور دولت آمریکا دخالت کند.

پیش از آن خبر رسیده بود که احتمال می‌رود دولت اوباما از حق وتوی خود در قبال چنین قطعنامه‌ای استفاده نکند و رای ممتنع به آن بدهد. پس از آن بود که نتانیاهو با تیم ترامپ تماس گرفته و خواستار دخالت او شده است. این احتمال که کشور دیگری حال اقدام به طرح چنین قطعنامه‌ای در سازمان ملل بکند، منتفی نیست.

بخشی از شهرک سازی اسرائیل در کرانه غربی رود اردن

خبرگزاری رویترز نیز در همین باره گزارش داد که به درخواست مصر، امر رای‌گیری بر سر قطعنامه مربوط به سیاست شهرک سازی اسرائیل به تعویق افتاده است. گفته می‌شود که مصر تحت فشار سیاسی اسرائیل از خواست خود مبنی بر طرح چنین قطعنامه‌ای در شرایط کنونی منصرف شده و آن را به زمان دیگری موکول کرده است. متن این قطعنامه توسط مصر و در مشارکت با نیروهای فلسطینی تنظیم شده بود.

طبق خبر منتشر شده توسط خبرگزاری رویترز، نتانیاهو با انتشار توییتی از دولت اوباما خواسته بود چنین قطعنامه‌ای را وتو کند. اندک زمانی پس از آن نیز دونالد ترامپ از مقامات دولت اوباما خواستار وتوی این قطعنامه شده بود و این قطعنامه را به زیان اسرائیل ارزیابی کرده بود. در همین رابطه فرانسه نیز اعلام کرده است که همایشی پیرامون صلح خاورمیانه در پاریس در روز ۱۵ ژانویه سال آینده برگزار خواهد شد.

……………………………………………………………

 بودجه ناتو به ۹۱۸ میلیارد دلار رسید

شفقناافغانستان- سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه با انتقاد از گسترش نفوذ نظامی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به ویژه در شرق اروپا، اعلام کرد که بودجه این پیمان در سال ۲۰۱۷ با ۲۶ میلیارد دلار افزایش به ۹۱۸ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، شایگو روز پنجشنبه در نشست عالی دفاعی روسیه با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور در مسکو افزود که ناتو شمار رزمایش های خود را دو برابر کرده که اهداف بیشتر آنها ضدروسی است. ما رزمایش های مجاور خاک خود را رصد می کنیم و از اطلاعات آنها برای آماده سازی نیروهای مسلح بهره می گیریم.
پایگاه روزنامه ایزوستیا به نقل از سخنان شایگو نوشت: برای نمونه، انگلیس یک رزمایش زرهی برگزار کرد و در آن از تانک هایی به عنوان روسی و سربازانی بهره گرفت که لباس های فرم ارتش روسیه را بر تن داشتند.
وزیر دفاع روسیه ادامه داد: ناتو با تلقی مسکو به عنوان تهدید اصلی، افزایش حضور نظامی خود نزدیک مرزهای روسیه را جایگزین همگرایی و تشریک مساعی برای مبارزه با چالش های خطرناک به ویژه تروریسم کرده است.
شایگو گفت: ناتو سال آینده می خواهد، چهار تیپ مجهز در کشورهای حوزه بالتیک (لتونی و استونی هم مرز روسیه، لیتوانی) و لهستان مستقر کند و همچنین تیپ های زرهی ارتش آمریکا در چند کشور شرق اروپا مستقر می شوند.
ناتو که از سال ۲۰۱۴ فعالیت شورای همکاری با روسیه را تقریبا متوقف کرده است، با وجود هشدارهای مکرر مسکو حاضر نشده از ادامه راهبرد گسترش نفوذ نظامی خود نزدیک روسیه و حتی هم مرز این کشور عقب نشینی کند.
مسکو در این مدت شاهد تداوم استقرار سامانه پدافند موشکی آمریکا در لهستان و رومانی در شرق اروپا و همچنین حضور موقت یا دائمی نظامیان ناتو در سه کشورهای بالتیکی، مولداوی و گرجستان پنج جمهوری سابق شوروی است.
ناتو که چهارم آوریل ۱۹۴۹ (۱۵فروردین ۱۳۲۸) به عنوان سازمان دفاع جمعی پایه‌گذاری شد و هم‌اکنون ۲۸ عضو دارد، بزرگترین پیمان نظامی جهان به شمار می رود و برخی اعضای آن کشورهای کمونیستی سابق هستند.

 

ترامپ: حق دارم ورود مسلمانان را به آمریکا محدود کنم

رئیس جمهوری منتخب آمریکا با وحشتناک توصیف کردن حملات اخیر در برلین و آنکارا گفت: این مساله ثابت می‌کند که من حق دارم طرح‌هایی برای محدود کردن ورود مهاجران مسلمان به ایالات متحده وضع کنم. به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در جمع خبرنگاران درباره حمله به بازار کریسمس برلین و ترور سفیر روسیه در آنکارا گفت: این تحولات بسیار بسیار وحشتناک است. او در پاسخ به این سوال که آیا خشونت‌های اخیر باعث بازنگری در طرح ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا و یا پذیرش مسلمانان از کشورهای مسلمان خواهد شد یا خیر گفت: شما از برنامه‌های من اطلاع دارید و در طول این مدت ثابت شده است که مواضعم درست بوده است. صد در صد درست. این تحولات واقعا شرم آور و وحشتناک است. دونالد ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی خواستار ممنوعیت ورود مسلمانان به کشورش با هدف مبارزه با تروریسم شده بود و همین امر موج انتقاداتی را در داخل و خارج از آمریکا علیه او برانگیخت. او سپس با تعدیل مواضعش گفت که به صورت موقت ورود مسلمانان را متوقف می‌کنم با این حال او روز دوشنبه فورا داعش و سایر شبه نظامیان افراطی را که به صورت مکرر مسیحیان را در جوامع و مکان‌های پرستشی قتل عام می‌کنند به عنوان عامل حملات برلین مورد انتقاد قرار داد. او که در سخنانش از واژه مسیحیان استفاده کرده بود یک بار دیگر سخنانش را اصلاح کرد و گفت که حمله برلین حمله به بشریت بوده است.

پاپ و 25 سال تماشانکردن تلویزیون

پاپ فرانسیس اذعان کرد که وی 25 سال است حتی برای دیدن بازی فوتبال تیم محبوبش تلویزیون تماشا نکرده است.به گزارش شفقنا افغانستان از ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، پاپ فرانسیس آرژانتینی، رهبر کاتولیک‌های جهان می‌گوید آخرین باری که تلویزیون تماشا کرده است به سال 1990 بر می‌گردد و پس از آن تصمیم گرفته که “این کار من نیست” و تماشا کردن آن را کنار گذاشته است.وی می‌گوید حتی برای فهمیدن نتیجه بازی فوتبال تیم محبوبش، سن‌لورنزو، از محافظان سویسی‌اش می‌پرسد؛ محافظانی که هر هفته از نتایج بازی‌های این تیم جدولی ترتیب داده و به او تحویل می‌دهند.پاپ همچنین اعتراف کرد که تنها یک روزنامه می‌خواند و آن هم روزنامه ایتالیایی “لا ریپوبلیکا” است.رهبر کاتولیک‌های جهان در پاسخ به…

 

اصلاح واتیکان، دستورکار اصلی پاپ فرانسیس

رهبر کاتولیک‌های جهان که اصالتی آرژانتینی دارد کاری به عملکرد پاپ‌های پیش از خود ندارد و بیشتر به دنبال تغییر رویکردها و دیپلماسی واتیکان است، گویی تنها برای تغییر در این سمت گماشته شده است.

به گزارش شفقنا افغانستان از ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، آرژانتین، جایی که پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان از آن آمده کشوریست با فقر گسترده که با آمریکا دست و پنجه نرم می‌کند و تاریخچه‌ای مملو از ناآرامی دارد و همین امر به پاپ فرانسیس کمک می‌کند تا سیاستی کاملا متفاوت از هر پاپ دیگری اتخاذ کند.

پاپ‌های قبلی همگی از اروپا بودند و این نخستین بار است که رهبر کاتولیک‌های جهان از نیمکره جنوبی و آن هم از آمریکای لاتین انتخاب می‌شود.

از اصلی‌ترین کارهای او که تغییری بنیادین در دیپلماسی واتیکان محسوب می‌شود، میانجی‌گری برای توافق تاریخی میان کوبا و آمریکا پس از نیم قرن خصومت در سال گذشته میلادی، نخستین توافق رسمی میان واتیکان و کشور فلسطین در هفته پیش و مطرح کردن مساله “نسل کشی” 5 / 1 میلیون ارمنی توسط ترک‌های عثمانی در سال 1915 را می‌توان نام برد.

عمده فعالیت‌های دیگر او تمرکز بر بهبود روابط میان عقاید مختلف و حفاظت از مسیحیان گرفتار در درگیری‌های خاورمیانه است.

ماسیمو فرانکو، تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی ایتالیا و مولف چندین کتاب درباره واتیکان می‌گوید: در دوره ریاست پاپ فرانسیس، واتیکان به سمت نیم‌کره جنوبی سوق می‌یابد.

فرانسیس آرژانتینی که با توده‌ای از بروکراسی داخلی در وایتکان پس از یکسری رسوایی‌های مالی و جنسی ناشی از سوء استفاده از کودکان توسط کشیش‌ها به مدت چندین دهه مواجه است توانسته با چالش‌های داخلی واتیکان به خوبی کنار بیاید.

فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه سابق ایتالیا درباره سیاست‌های پاپ فرانسیس می‌گوید: او کسی است که در مسجد آبی استانبول به عبادت می‌پردازد و سپس درباره نسل کشی ارامنه سخن می‌گوید این دیپلماسی یک رهبر راستین است.

با وجود اقداماتی که پاپ آرژانتینی در قبال سیاست خارجی انجام داده، بسیاری از کاتولیک‌های محافظه‌کار از وی به خاطر تمرکز بر مسائلی نظیر نابرابری اقتصادی و لحن صبورانه درباره مسائل حساس اجتماعی چون همجنس‌گرایی و مطلقه‌ها دلخور هستند و همین دیدگاه‌ها می‌تواند باعث تفرقه‌های بعدی در کلیسا شود.

 

پاپ منکر وجود جهنم شد!

رهبر کاتولیک‌های جهان اعلام کرد: کلیسا دیگر به جهنمی که انسانها در آن زجر بکشند اعتقادی ندارد!

به گزارش شفقنا افغانتسان به نقل از افکارنیوز، پاپ فرانسیس- پاپ کلیسای کاتولیک روم- در خطبه‌ای که در آن تعجب همگان را برانگیخت اعلام کرد: کلیسای کاتولیک دیگر به جهنم معتقد نیست؟ زیرا این موضوع با عشق خداوندی تعارض دارد و آدم و حوا داستانی بیش نیستند.

پاپ در آخرین خطاب خود تاکید کرد: ما با تفکر و دعا فهم جدیدی از برخی عقاید به دست آوریدم؛ کلیسا دیگر به جهنم اعتقادی ندارد، زیرا اعتقاد به این موضوع، عشق الهی را زیر سؤال می‌برد. همچنین خداوند قاضی نیست؛ بلکه دوستدار بشریت است.

وی در ادامه تصریح کرد: خداوند قصد محکومیت کسی را ندارد، علاوه بر آن داستان آدم وحوا تنها یک اسطوره است و جهنم تنها کنایه‌ای از روح تنها است.

پاپ فرانسوا با بیان اینکه تمام ادیان صحت دارند زیرا از قلب تمام افرادی سرچشمه گرفته‌اند که به وجود خداوند ایمان دارند، تصریح کرد: کلیسا در گذشته در مورد برخی مسایل اخلاقی به شکل نادرستی برخورد می‌کرد، اما امروز به نقش خود به عنوان قاضی پایان داده و آغوش خود را به روی تمام گروه‌های مختلف از جمله همجنس‌گرایان، لیبرالیست‌ها، محافظه‌کاران، کمونیست‌ها و طرفداران سقط جنین گشوده و از آنان می‌خواهد به آن بپیوندند؛ زیرا همگی خداوند را دوست داریم و همگی یک خدای واحد را می‌پرستیم.

وی در ادامه تاکید کرد: وقت آن رسیده است که تعصب را کنار بگذاریم و اعلام کنیم که حقیقت دین قابلیت تغییر و پیشرفت دارد، به طوری که حتی بی‌دینان و کافران نیز با دیدن محبت الهی؛ وجود الله را به رسمیت بشناسند و بعد از آن روح خود را خالص کنند.

پاپ فرانسیس با اشاره به این که انجیل کتاب مقدس مسیحیان است؛ بیان کرد: با وجود آن‌که انجیل کتاب زیبایی است، اما در آن کلمات و عباراتی وجود دارد که همگان را به تعصب و محاکمه دعوت می‌کند، در حالی که زمان آن رسیده است تا این بخش‌ها مورد بازبینی قرار گیرند!وی در ادامه اظهار امیدواری کرد در آینده یک زن به مقام پاپی برسد.

 

پناهجوی افغانستانی بهترین کارآموز آلمان شد و مدال طلا گرفت.

دیچه وله گزارش می دهد که احمد توانا پناهجوی افغانستانی است که شش سال می‌شود در آلمان زندگی می‌کند. او که در ایالت نوردراین ویستفالن ‌به سر می‌برد، در رقابت میان شش اشتراک کننده از سراسر آلمان در حرفه‌های کارهای ساختمانی مدال طلا گرفت.

احمد 26 ساله در این مدت زبان آلمانی آموخته و سه سال آموزش حرفه‌ای را نیز موفقانه پشت سر گذاشته است. او نمونه موفقی از ادغام در جامعه و بازار کار آلمان است.

 

ساخت بالگرد در ایران

کارخانه مشترک روسیه و ایران ساخته خواهد شد.
محمدرضا نعمت زاده وزیر تجارت معدن و صنعت ایران اعلام نمود که ایران و  روسیه برای تأسیس شرکت مشترک  تولید  بالگردهای سبک چند منظوره  ابراز آمادگی کردند. وی گفت: « ما برای تأسیس شرکت مشترک ایران و روسیه جهت تولید  بالگرد در ایران  آماده هستیم. بازار ایران  نظر مثبتی نسبت به محصولات روسی دارد». گئورگی کالامانوف  معاون  وزیر تجارت و صنعت فدراسیون روسیه  اطلاع داد که روسیه و ایران  تولید و  تحویل بالگرد های « آنسات» و کا —226  به ایران را بررسی می کنند.
تجاوز جنسی به یک ماده تمساح در آفریقای جنوبی
سه برادر در آفریقای جنوبی یک ماده تمساح را به دام انداختند و تلاش کردند او را مورد تجاوز جنسی قرار دهند.

به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از “وستی.رو”، آنها این کار را بنا به توصیه جادوگر محلی کردند که گفته بود رابطه جنسی با تمساح به درمان اختلال نعوظ کمک می کند. اما در حالی که برادران آماده تجاوز جنسی بودند، عده ای تمساح دیگر به محل این حادثه آمده و آنها را دریدند. پدر و مادر برادران کشته شده می گویند که شکایتی از جادوگر ندارند.

رسانه های غربی از پنجمین آزمایش موشک های ضد ماهواره توسط روسیه خبر دادند
به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری های غربی به نقل از پنتاگون ادعا کردند روسیه موشک هایی را مورد آزمایش تابستانه قرار داده است که گویی قادرند ماهواره های آمریکا را مورد هدف قرار دهند. به نوشته این نشریات، سامانه موشکی مذکور “نودل” در روز 16 دسامبر از پایگاهی در مرکز روسیه مورد آزمایش قرار گرفته است و گویی سرویس های ویژه ایالات متحده این موضوع را تحت نظر داشته اند. بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، این پنجمین آزمایش موشک نودل و سومین پرواز موفقیت آمیز این سامانه موشکی توسط روسیه است. از محل دقیق انجام این آزمایشات تابستانه (فصل گرما) گزارشی نشده است. همچنین گفته شده است، مشخص نیست که این موشک به سمت فضا پرتاب شده است یا تنها در پایین تر از محدوده مداری زمین آزمایش شده است. پنتاگون از دادن توضیحات در این رابطه صرف نظر کرده است. با این که هیچ اطلاعاتی درباره این که آیا اصلا چنین آزمایشی صورت گرفته است یا خیر وجود ندارد، ولی واشنگتن پست همچنان این موشک را “ضد ماهواره” قلمداد می کند. از این گذشته، یکی از کارمندان پیشین وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که گویی موشک “نودل” می تواند سامانه جهت یابی ماهواره ای “GPS” را کاملا از کار بیاندازد. وی افزود که این موشک همچنین می تواند بخشی یا به طور کل “بهره روی و اثربخشی تمامی موشک های کروز دور برد را از بین برده و به عملکرد تسلیحات دقیق ارتش آمریکا را صدمه بزند.” وزارت دفاع ایالات متحده “پنتاگون” اعلام کرده است که ارتش آمریکا به شدت به سیگنال های جی­پی­اس وابسته است و گویی روسیه و چین با سواستفاده از این موضوع، اقدام به طراحی و ساخت سامانه های ضد ماهواره نموده اند.

کشف اثرانگشت راننده کامیون حمله تروریستی در بازار برلین
کشف اثر انگشت راننده کامیون حمله تروریستی به بازار کریسمس برلین بر روی درب این کامیون شد. به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از روزنامه Süddeutscher Zeitung، اثر انگشت راننده کامیون حمله تروریستی به بازار کریسمس برلین بر روی درب این کامیون کشف شد.این نشریه به نقل از NDR و WDR این خبر را اعلام کرد. دوشنبه شب یک کامیون به بازار کریسمس در مرکز برلین وارد شد که طی آن 12 نفر کشته و 48 نفر در بیمارستان بستری شدند. مقامات آلمانی آنرا یک حمله تروریستی اعلام کردند.

افراد مسلح به خانه عضو مجلس نمایندگان افغانستان در منطقه خوشحال خان کابل حمله کردند

یک منبع امنیتی در کابل به بی‌بی‌سی گفته است که در نتیجه حمله افراد مسلح به خانه یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان ۷ نفر کشته و ۶ نفر زخمی شده‌اند.

این منبع می گوید که در این حمله چهار عضو خانواده میرولی نماینده ولایت هلمند، دو محافظ او و فرزند عبیدالله بارکزی نماینده ولایت ارزگان در مجلس کشته شده‌اند.

به گفته این منبع، شش زخمی رویداد نیز از اعضای خانواده آقای میرولی بوده است.

افراد مسلح شام چهارشنبه ۱جدی/دی، به خانه آقای میر ولی در شهر کابل حمله کردند. درگیری با مخالفان مسلح در این رویداد تا حوالی ساعت پنج صبح روز پنجشنبه به وقت محلی ادامه یافت.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام پلیس کابل گزارش داده بود که سه مرد مسلح به خانه میر ولی، نماینده ولایت هلمند در مجلس نمایندگان افغانستان حمله کردند.

مقامات امنیتی می‌گویند که نخست یکی از حمله کنندگان مواد انفجاری همراهش را منفجر ساخته و بعدا دو فرد مسلح دیگر وارد خانه شده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

سخنگوی طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و ادعا کرده که یک نشست امنیتی در خانه این نماینده مجلس جریان داشته است.

میرولی نماینده ولایت هلمند در مجلس از این حمله جان به سلامت برده است.

کابل در چند ماه گذشته شاهد حملات خونین بوده ‌است.

ماه گذشته در یک حمله انتحاری به مسجد باقرالعلوم در غرب کابل که مسئولیت آن را گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به عهده گفت، دست کم ۲۷ نفر کشته شدند.

 

جنرال دوستم از سمبل بد تا سد انحصار طلبی

اگر جنرال دوستم برای خلیلزاد سمبل بد روزهای گذشته، برای جامعه جهانی ناقض حقوق بشر و برای اشرف غنی، مخالف سرسخت است، اما برای افغانستان تنها سیاستمداری است که می تواند یکدستی حکومت را برهم زده و سد انحصارطلبی ها شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، افغانستان در دوران جدید همانند گذشته پرآشوب خود دستخوش اختلافات شدید سیاسی بوده است و با هر دوره ای گروه های متحد تبدیل به دشمن و دشمنان تبدیل به دوستان می شود و در این میان جنرال دوستم از گذشته تا کنون بارها جبهه های خود را تغییر داده که تبدیل به یکی از جنجالی و پرحاشیه ترین چهره های سیاسی کشور شده است.

از ابتدای ظهور این مرد نظامی در کشور، جز افرادی بوده که توانسته به بالاترین سطح سیاسی برسد اما تاوانی چون حمله های متعدد از سوی دولتمردان گرفته تا همتباران حزبی و قومتی خود در پی داشته و خواهد داشت که همچنان نقل هر مجلسی از خانه ها گرفته تا سیاست است.

هرچند خلیل زاد، سفیر سابق امریکا در افغانستان، وی را سمبل بد روزهای گذشته افغانستان می داند و در جبهه کرزی تلاش بسیار بر به حاشیه راندو وی کرد اما نمی توان از این حقیقت چشم پوشید که با وجود وجهه پررنگ نظامی بودن بیش از سیاستمداری، موفق شده است که تاکنون در سیاست افغانستان برقرار باشد و حامیان بس بی شمار داشته باشد.

از دوران حکومت کرزی تا دولت وحدت ملی بارها اقدامات اساسی برای کنارزدن جنرال دوستم روی دست گرفته شد که نمونه بارز آن اتهام اکبر بای و ضرب و شتم که به تبعید به ترکیه انجامید و اکنون موضوع ایشچی که بسیاری آن را پایان عمر سیاسی معاون اول ریاست جمهوری می دانند.

صحبت های اشرف غنی در خصوص نقض حقوق بشر و اتحاد کشورهای اروپایی و امریکا درخصوص بررسی موضوع ایشچی نشان از برنامه ریزی حساب شده دارد که در پی انزوای کامل دوستم هم از سیاست و به چالش کشدین وجهه اجتماعی وی است.

از سوی دیگر با حملات گسترده علیه مواضع داعش در سوریه و عراق و افشاگری جنرال دوستم از جابه جایی نیروهای داعش به شمال که همزمان با ناامن شدن شرق و شمال افغانستان بود هم بر صحت ادعای معاون اول ریاست جمهوری مهر تایید می زند و هم نقش یک باره جامعه بین المللی در قبال پرونده ایشچی برای اعمال قانون نسبت به جنرال دوستم توجیه می شود.

بر این مبنا که همواره شمال و بخصوص ولایت جوزجان پایگاه حزب جنبش و مقر جنرال دوستم بوده که امنیت را بر شمال برقرار می کردند و اگر قدرت های پشت پرده خارجی و حکومتی به دنبال ناامن کردن شمال و اقدام برای جابه جایی نیروهای داعش و طالب به شمال را داشته باشند باید بزرگترین سد مقابل آن برداشته شود و چه بهتر که با توطیه دیگر هم از سیاست کنار رود و هم از اجتماع.

در این میان، جنگسالار کهنه کار افغانستان نشان داده است که هرچند با تعویض های پی در پی خود در جناح های سیاسی توانسته در قدرت باقی بماند و به راحتی چون چهره های اسماعیل خان و محقق مغلوب قدرت نشده است اما در جایگاه یک سیاستمدار از هوشمندی سیاسی برخوردار نیست زیرا همچنان که خود گفته مرد میدان جنگ است و یک نظامی.

خروج سیل عظیمی از نیروهای داعش از سوریه و بسته بودن مرزهای کشورهای هم مرز با وجود شرایط مساعد زمینه افراط گرایی در افغانستان و حکومت ضعیف و اتفاقات اطراف جنرال دوستم و ناامنی شمال بیش از گذشته، آینده ای نامعلوم و مبهم در انتظار مردم می باشد.

شخصیت تندخوی جنرال دوستم همواره باعث شده است که در بازی های حکومت به حاشیه کشیده شود و زمینه را برای انزوا فراهم کند و از همان ابتدای اتحاد با اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهور انتظار می رفت به مانند گذشته یا در تبعید به سر برد و یا به مانند اکنون در جوزجان به سر برد.

حکومت های افغانستان هیچ گاه به جنرال دوستم به مانند یک متحد در قدرت نمی نگریستند و اگر اتحادی شکل گرفت تنها تا زمان رسیدن به اهداف خود بوده و همواره از پرونده نقض حقوق بشر به عنوان فشاری بر وی سود بردند.

اما این کهنه کار جنگ و سیاست با سه دهه حضور در صحنه افغانستان هرچند بارها مورد هدف حکومت و کشورهای دیگر بوده اما همچنان دوستان بین المللی قدرتمندی چون روسیه و ترکیه دارد و از حمایت گسترده مردمی در داخلی نیز برخوردار است و باید برنامه ای پیچیده در اتحادی قوی شکل گیرده تا وی را به نابودی کشاند.

 

جلسه بازیکنان اصلی خاورمیانه در مسكو

علیرغم اینکه بصورت شفاهی بقیه بازیگران صحنه سوریه به حضور در جلسات حل بحران این کشور دعوت شده اند اما اجلاس مسکو در واقع همه مزاحمین روند صلح سوریه را حذف کرد و نشان داد سه کشور فقط بازیکنان واقعی صحنه سوریه ومنطقه به حساب می آید همزمان با حضور وزرای امور خارجه وزرای دفاع سه کشور نیز جهت هماهنگی مسایل نظامی با یکدیگر در مسکو جلسه داشتند و همین مساله نشان می دهد که پشت پرده توافقاتی در حال انجام است و کشورهای مقتدر جهانی و منطقه ای از ادامه جنگ در سوریه خسته شده اند و تصمیم گرفته اند ماجرا را یک سره کنند. در این اجلاس فقط ترکیه و ایران به عنوان بازیگران منطقه ای حضور داشتند و روسیه به عنوان ابر قدرت جهانی که حق وتوی تصمیمات شورای امنیت را نیز دارد دو بازیگر اصلی منطقه را دعوت کرده بود تا راه و چاره ای جهت پایان دادن به جنگ سوریه پیدا کنند. بر کسی پوشیده نیست که ناکامی اجلاس های قبلی در ژنو به دلیل تعدد منافع کشورهای حامی تروریست ها و وابستگی هر کدام از مخالفان دولت سوریه به کشورهای دیگر بود. کشورهایی که هر کدام منافعی داشت و نمایندگان به ظاهر سوری آنها بیش از اینکه به دنبال حل مشکل مردمان سوریه باشند به دنبال تامین منافع حقوق دهندگان به آنها بودند. علیرغم اینکه کشورهای غربی و ایالات متحده و سازمان ملل دم از تلاش برای تامین دمکراسی در کشورهای دیگر می زنند اما از بدو جنگ سوریه حاضر نشدند به ابتدایی ترین گزینه دمکراسی یعنی انتخابات پایبند باشند و از همان ابتدا تلاش کردند نظر خود را بر ملت سوریه تحمل کنند نه اینکه حرف مردم سوریه را بشنوند.

از همان ابتدا ایران و روسیه پیشنهاد دادند که انتخاباتی سراسری در سوریه با نظارت مجامع بین المللی برگزار گردد و همه سوریها حق کاندیدا شدن داشته باشند و هر کس توسط مردم سوریه انتخاب شود زمام اداره امور این کشور را عهده دار گردد، اما کشورهای غربی و کشورهای عربی ای که در تاریخشان چیزی به نام انتخابات به خود ندیده بودند با این روند مخالفت کردند، و اصرار داشتند افراد وابسته به آنها فقط حق کاندیدا شدن داشته باشند و حکومت قانونی و مشروع سوریه و رئیس جمهوری آن کنار بروند. بنده اینجا در صدد دفاع از بشار الاسد یا حکومت سوریه نیستم اما هیچ منطقی حکم نمی کند که افرادی در یک کشور حق داشته باشند کاندیدای انتخابات شوند که از قبل مزدور بودن آنها برای دیگر کشورها عیان باشد و شخصیت های سیاسی مورد علاقه مردم به زور کشورهای خارجی حذف شوند. امروزه هیچ کس نمی تواند انکار کند ایستادگی ارتش و مردم سوریه دلیل اصلی بقای حکومت این کشور است و اگر مردمان این کشور از دولت و حکومت خود حمایت نمی کردند فرجام سوریه شبیه فرجام لیبی بود، ایران — روسیه و جبهه مقاومت فقط در شرایطی به کمک دولت قانونی سوریه شتافتند که ارتش بیش از 80 درصد سنی مذهب این کشور از فرمانده علوی خود سالها حمایت کرد. علیرغم اینکه ممکن است برخی مخالف بشار الاسد و حکومت وی باشند اما حمایت مردمی از او نشان داد که اکثریت مردم سوریه از جمله سنی مذهبان پشتیبان او هستند و به همین دلیل هم هست که کشورهای خارجی اصرار دارند انتخابات آتی بدون حضور وی و یارانش برگزار گردد. حمایت ایران و روسیه از حکومت بشار الاسد در شرایطی انجام شد که بحث درگیری های داخلی سوریه از درگیری مخالفین دولت با دولت فراتر رفت و کشورهای خارجی به سوریه لشکر کشی کردند.

طبق گزارش سازمان ملل جنگجویانی از 84 کشور در حال جنگ بر علیه دولت سوریه هستند و چندین هزار افسر و کارشناس غربی و عربی و ترک اینان را همراهی می کنند. انواع و اقسام تسلیحات تحریم شده بین المللی در اختیار دشمنان مردم سوریه قرار گرفته و رسانه های غربی با تمام امکانات از آنان حمایت می کنند. با این شرایط تنها راهکار حل بحران سوریه توافق بازیکنان اصلی منطقه ای برای شکستن پای بازیکنان نفوذی — برخورد با گروه های تروریستی و بازکردن فضای گفتگو میان دولت سوریه و مخالفان واقعی آن به حساب می آید. ترکیه که معبر اصلی این گروه ها به سمت سوریه به حساب می آید امروزه متوجه خطر وجود این گروه ها چه درخاک سوریه و عراق چه در خاک خود شده. همین ماجرا دلیل اصلی حضور حزب الله لبنان و ایران و روسیه و جنگجویان عراقی در سوریه بوده و هست. بلاهایی که امروزه بر سر مردم عراق می آید به این دلیل است که عراقی ها پیش گیری نکردند و تروریست ها توانستند از سوریه وارد خاک عراق شوند. اگر حزب الله لبنان هم برای پیشگیری وارد جنگ سوریه نمی شد و تروریست ها را از خاک لبنان دور نمی کرد قطعا امروزه لبنان هم فضای بازی این تروریست ها بود و بسیاری از لبنانیان از مسلمانان گرفته تا مسیحیان امروزه توسط این تروریست ها یا سلاخی شده بودند یا به عنوان برده خرید و فروش می شدند وزیردفاع ایران: هماهنگی ایران، روسیه و سوریه بر اوضاع در زمین تأثیر می گذارد با توجه به اینکه هدف اصلی این تروریست ها رسیدن به خاک ایران بود ایرانی ها هم مجبور بودند تروریست ها را از مرز های مجازی خود را دور کنند و به جنگ با تروریست ها در دور دست یعنی سوریه بپردازند. روسیه هم به ناچار مجبور شد وارد گود سوریه شود. علیرغم توافقات امنیتی که روسیه با سوریه داشت اما روسیه تصمیم نداشت وارد باتلاق سوریه شود ولی با توجه به اینکه بسیاری از تروریست های روس مخصوصا چچن تبارها در حال آموزش در سوریه جهت انجام عملیات تروریستی در روسیه بودند این کشور هم مجبور بود آنها را در سوریه مهار کند و اجازه ندهد اینان به سمت روسیه حرکت کنند. به هر حال اینان یعنی روسیه — ایران — حزب الله و نیروهای دیگر حامی دولت سوریه با دعوت رسمی دولت یک کشور مستقل عضو سازمان ملل وارد این کشور شده اند و طبق همه قوانین بین المللی تا زمانی که دولت قانونی سوریه احساس نیاز کند اینان آنجا حضور خواهند داشت تا بدعت جدیدی که برخی کشورهای غربی تلاش دارند جا بیاندازند جا نیافتد. بر اساس این بدعت کشورهای غربی تلاش می کنند برخی مخالفین در کشورهای مخالف خود را تحریک کنند تا نوعی شورش به پا کنند و سپس با استفاده از مزدوران خود جنگی به پا می کنند و دولت منتخب مردم این کشورها را سرنگون می کنند. این کار را در برخی کشورها امتحان کردند و جواب داد و شاید بتوان از اکراین ولیبی به عنوان نمونه های بارز جدید که اکثر خوانندگان احتمالا به یاد دارند نام برد. اگر اینان در سوریه به موفقیت می رسیدند قطعا همین تجربه را در کشورهای دیگر پیاده می کردند و بسیاری از کشورهای جهان شاهد جنگ و خونریزی می شدند. مقاومت ایران و روسیه و سوریه در قبال این طرح نه فقط سوریه بلکه بسیاری دیگر از کشورها را از دچار شدن به ماجرای مشابه نجات داد. قرار بود این طرح در ایران سال 1388 اجرا شود اما ابتر ماند وبسیاری شاید متوجه نبودند که سوریه- ترکیه — اردن — عراق- مصر و… در نوبت بعدی این طرح بودند و سالها طول کشید تا ترکها متوجه ماجرا شوند اما امروزه تلاش دارند خود را نجات دهند. حال برای اینکه ایران و روسیه بتوانند تیر خلاص را بر این نقشه شوم بزنند با ترکیه دور هم نشسته اند و با حذف همه بازیکنانی که ممکن است اخلال در روند صلح در سوریه ایجاد کنند به تصمیم گیری پرداخته اند. مرحله بعدی برگزاری نشست میان دولت سوریه و مخالفین “سوری” آن خواهد بود. تا آن زمان هم وزرای دفاع روسیه و ایران و سوریه برنامه هایی را پیاده خواهند کرد تا هر گروه یا تشکیلاتی که با این روند صلح مخالفت کند یا بخواهد ناهنجاری بوجود آورد دست جمعی برخورد کنند و از گردانه خارج کنند. می ماند مخالفین غیر “سوری” دولت سوریه که پس از به توافق رسیدن دولت سوریه و مخالفان تکلیف آنها با حمله نظامی و ریشه کن کردن روشن خواهد شد. آقای لاوروف وزیر امور خارجه ایالات متحده را در جریان گفتگوها وتوافقات سه کشور محوری قرار داد و علیرغم اینکه توقعی نیست دولت مصطلحا “لنگ” آمریکا کمکی انجام دهد (معمولا در ایالات متحده در دوره تغییر رئیس جمهوری به رئیس جمهوری قبل نام “اردک لنگ” اطلاق می گردد) اما همه خواهان آن هستند که این دولت در روند صلح سوریه سنگ اندازی نکند و همپیمانان خود که حامی تروریست ها در سوریه هستند را مجاب کند تا دست از سر این کشور بردارند.

تکرار سرنوشت شاه ایران
عربستان سعوی می تواند دچار سرنوشت شاه شود. توافق  روسیه و عربستان سعودی در باره کاهش  استخراج نفت  ، کشور سلطنتی  را با خطر تبدیل به یک مطرود در بین متحدان سنتی در غرب  روبرو می سازد. رسانه های معتبر بریتانیا و آمریکا،  الریاض را به دلیل معامله با روسیه مورد انتقاد شدید  قرار دادند  و سناریوی رنگین  جنگ بین  ادیان و سرنگونی تاج و تخت را  برای آن کشور «نقش زدند».  روزنامه « گاردین»  با عنوان جنجالی « پادشاه عربستان سعودی  تاج و تخت خود را از دست می دهد»  ، « مرگ»  رژیم سعودی را پیش بینی کرد و به بحران  شدید اقتصادی  « به دلیل افت  قیمت نفت  و کاهش تقاضا  نفت آن منطقه» اشاره کرد.  نشریه انگلیسی  احتمال  فروپاشی رژیم عربستان سعودی را با سرنگونی  شاه طرفدار آمریکا در ایران مقایسه کرد که برای سرویس های ویژه غرب  اواخر دهه 70  قرن گذشته دردسر زیادی ببار آورد. حسن هانی زاده تحلیلگر سیاسی و کارشناس مسایل خاور میانه و جهان عرب، سردبیر پیشین خبرگزاری مهرنیوز در مصاحبه با « اسپوتنیک پرشین»  سناریوی تاریک تری برای  خاندان حاکم « الریاض»  به تصویر می کشد.
ترامپ روسیه را در فهرست اولویت های دفاعی آمریکا قرارنداد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا روسیه را در فهرست اولویت های دفاعی آمریکا قرارنداده است. به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را نشریه فارین پالیسی با استناد به یک سند داخلی پنتاگون اعلام کرده است. در این سند نام روسیه در بین اولویت ها در سیاست دفاعی آمریکا ذکر نشده است. فارین پالیسی می نویسد:” تدوین استراتژی مبارزه با داعش ، لغو محدودیت ها برای مخارج نظامی و طرح ریزی استراتژی نوین در زمینه امنیت سایبری از جمله اولویت های دفاعی رئیس جمهور منتخب هستند”. این سند اول دسامبر تدوین شده است. خاطرنشان می شود مقامات پنتاگون و مسئولان نظامی در دولت باراک اوباما، رئیس جمهور فعلی بطور منظم اعلام کرده اند که روسیه اولویت اساسی در سیاست دفاعی واشینگتن است

فرودگاه هاوانا
فرودگاه هاوانا توسط روسیه مدرنیزه می شود.

روسیه  فرودگاه بین المللی  هاوانا را  با  تازه ترین مجتمع مراقبت و نظارت به نام « Mera» تجهیز خواهد کرد. این مجتمع تعیین  محل قرار داشتن هواپیما در زمان واقعی را  با دقت تا چند متر ممکن می سازد. این دستگاه که توسط  موسسه  علمی — پژوهشی رادیویی  روسیه ساخته شده است ، امکان افزایش امنیت هواپیماها در زمان پرواز و فرود را فراهم می سازد. همانا در زمان پرواز و فرود  خطر  سوانح زیاد است. مجتمع  « Mera» امکان تعیین مشخصات  تا 1000 هواپیما در  زمان واقعی  تا فاصله 200 کیلومتر  را  فراهم می سازد. آهنگ احیای داده ها در باره تمام هواپیماها  که در میدان دید این مجتمع قرار داشته باشند  فقط چند ثانیه است. در دفتر مطبوعتی  موسسه  پژوهش های  علمی تجهیزات رادیویی  گفته شد: «  هم اکنون کار نصب اجزاء سیستم آغاز شده است و تا پایان سال 2016 ادامه خواهد یافت. موسسه ما از تجربه کار با کشور کوبا برخوردار است. در سال گذشته سیستم مشابهی در فرودگاه شهر استراحتی « وارادِرو»  نصب شد». سیستم نظارت « Mera» یک مجتمع اتوماتیک  است و  از ایستگاه های  گیرنده زیاد زمین پایه  تشکیل شده است که در امتداد  فرودگاه نصب می شوند  و  تعداد آنها وابسته به مساحت فرودگاه  از 5 تا 10  ایستگاه خواهد بود. ایستگاه زمینی — یک جعبه فلزی است که  طول و عرض آن  در محدوده  نیم متر است. هر یک از آنها مجهز به آنتن یک و نیم متری است.  برای کار در  آب و هوای گرمسیری  کوبا،  هر یک از ایستگاه ها دارای  پوشش خاصی است که  از  عناصر  مجتمع در مقابل باران و دمای زیاد دفاع می کند. ایستگاه های گیرنده زمینی  بطور مدام سیگنال ها را از هواپیماهای آماده برای پرواز و یا فرود دریافت می کنند و اطلاعات مرتبط با مشخصات هواپیما و زمان دریافت آنها  به سیستم های کامپیوتری منتقل می شود. سیستم  به تجزیه و تحلیل  اطلاعات می پردازد و مشخصات هواپیما در  آن لحظه را مشخص می کند و این اطلاعات به یکی از مونیتورهای پولت هدایت پرواز  بصورت نقشه  منتقل می شود که روی آن محل قرار داشتن تمام  هواپیماها  نشانه گذاری شده است. به روز رسانی این نقشه  دوبار در ثانیه انجام می شود. بدین ترتیب کارمند هدایت پرواز  می تواند اطلاعات  مربوط به  محل قرارداشتن هواپیماهای در حال فرود و یا آماده برای پرواز را عملا در زمان واقعی دریافت کند. رمان گوساروف  سردبیر  سایت « آویا. رو» در این خصوص گفت: « اصل کار  این سیستم  وقتی  مشخصات  هواپیما  با کمک  چند  ایستگاه گیرنده زمینی  تدقیق می شود شبیه کار  « جی. پی اس» در حالت واژگون است.  این یک سیستم بحدکافی پیچیده است  که طراحی آن فقط از عهده کشورهایی برمی آید که دارای  مکتب پیشرفته علمی هستند.  روسیه از نظر تاریخی  در بین  پیشرفته ترین کشور ها از لحاظ ساخت   هواپیماهای جنگی  و مدنی و  طراحی سیستم های جستجو و  تعیین محل قرار داشتن هواپیما ها قرار دارد. اینکه کوبا  سیستم مراقبت و نظارت روسی را انتخاب کرده است،  تأیید  مکملی بر آن است که  کارخانه های روسیه می توانند  فناوری بسازند که از نظر  قیمت و مرغوبیت  قابل رقابت است و در بازار  جهانی مشهورند». اوایل سال جاری، شرکت سهامی « آزیموت«  طراح  سیستم رادیو الکترونیک  برای هواپیماهای مدنی  قراردادی با  شرکت کوبایی « AVIAIMPORT S.A.» جهت ساخت  سیستم ملی  هدایت  پروازها بطور مشترک  با کوبا را به امضا رساند.
یک گام مانده تا انتخاب یک زن مسلمان به عنوان نخست وزیر رومانی
ممکن است که یک زن مسلمان برای اولین بار در تاریخ رومانی به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب شود. خانم سویل شایده، به عنوان نامزد نخست وزیری از طرف ائتلاف متشکل از حزب سوسیال دموکرات و حزب اتحاد لیبرال ها و دموکرات های این کشور معرفی شده است. این ائتلاف پس از انتخابات 11 دسامبر که حزی سوسیال دموکرات در آن پیروز شده، اکثریت پارلمان رومانی را دارا می باشد. به گزارش “اسپوتنیک”، سویل شایده 52 ساله ترک تبار و شوهرش تبعه سوری است. وی از سال 2012 به عنوان وزیر مشاور در وزارت توسعه منطقه ای فعالیت کرده و در سال 2015 برای مدت شش ماه وزیر توسعه منطقه ای بود. اگر قانون گذاران پارلمان رومانی با نامزدی خانم شایده موافقت کنند، او به عنوان اولین نخست وزیر زن مسلمان در این کشور فعالیت خواهد کرد.

ایران با پشت سر گذاشتن عربستان به بزرگترین تامین کننده نفت هند تبدیل شده است
طبق آمارهای کشتیرانی، ایران در ماه اکتبر با پشت سر گذاشتن عربستان، بزرگترین تامین کننده نفت هند شد. به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، در گذشته ایران جایگاه دوم و پس از تشدید تحریم ها جایگاه سوم را در تامین کردن نفت هند داشت اما امسال با لغو تحریم ها واردات نفت هند از ایران به شدت افزایش یافته است. طبق آمارهای ارائه شده و گزارش موسسه تامسون رویترز، ایران در ماه اکتبر توانست روزانه 789 هزار بشکه نفت را به هند صادر کند و در مقابل عربستان در ماه جاری 697 هزار بشکه به هند صادر کرد. در حالیکه در بازه زمانی ژانویه تا اکتبر، عربستان جایگاه اول را با فروش 830 هزار بشکه در روز به هند دارا بود. همچنین در همین بازه صادرات کشورهای عراق و ایران به هند به ترتیب 784 و 456 هزار و 400 بشکه بود و آنان در جایگاه دوم و سوم قرار داشتند.
امضای بزرگترین قرارداد فروش نفت بین ایران و ایتالیا
ایران و انی ، بزرگترین شرکت نفتی ایتالیا، قرارداد یکساله‌ای به منظور فروش روزانه ۶۰ تا ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام برای سال ۲۰۱۷ امضا کردند که بزرگترین قرارداد فروش نفت ایران به ایتالیایی‌ها است. به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، پس از آنکه ایران قراردادی برای فروش روزانه ۳۵ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام با شرکت ساراس ایتالیا امضا کرد، دومین قرارداد بلندمدت فروش نفت خام ایران با بزرگترین شرکت نفتی ایتالیا امضا شد. بر اساس این قرارداد جدید، پیش‌بینی می‌شود از ابتدای ژانویه تا دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی دستکم روزانه ۶۰ هزار بشکه و تا سقف ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام به صورت روزانه توسط شرکت ملی نفت ایران به انی ایتالیا فروخته شود. صفرعلی کرامتی، معاون مدیر در بازاریابی و عملیات نفت خام امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با تأئید امضای قرارداد یکساله فروش نفت با شرکت انی ایتالیا گفت: بر اساس توافق انجام گرفته ۱۴.۵ درصد از ارزش محموله‌های صادراتی به این شرکت ایتالیایی بابت تسویه سرمایه گذاری های انجام گرفته در فاز یک و دو میدان نفتی دارخوین خواهد بود. این مقام مسئول همچنین تأکید کرد: ۸۵.۵ درصد ارزش محموله‌های نفت صادراتی ایران به انی ایتالیا هم به صورت نقد دریافت خواهد شد. در همین حال سید محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت هفته جاری در گفتگو با مهر از آغاز فروش نفت خام ایران در قالب قراردادهای تک محموله به شرکت انی ایتالیا خبر داده و گفته بود به زودی قرارداد بلند مدت و یکساله‌ای برای فروش نفت خام با این شرکت ایتالیایی امضا خواهد شد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، می‌گوید ایران، روسیه و ترکیه آماده هستند تا برای رسیدن به توافقی درباره بحران سوریه، بین بشار اسد و مخالفان او میانجیگری کنند.

مذاکرات وزرای خارجه سه کشور در مسکو، یک روز پس از سوءقصد به سفیر روسیه در آنکارا برگزار شد و پس از آن سه کشور در بیانیه مشترکی که در وبسایت وزارت خارجه ایران منتشر شده است، بر “حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه به عنوان یک دولت چند نژادی، چند مذهبی، غیرفرقه ای و دموکراتیک” و ضرورت یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه تاکید کردند.

این بیانیه می‌گوید: “منازعه سوریه راه حل نظامی ندارد.”

سرگئی لاوروف پس از نشست جانبه وزرای خارجه سه کشور و در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتایان ایرانی و ترک خود گفت ایران، روسیه و ترکیه از احیای مذاکرات صلح سوریه حمایت می‌کنند و رئیس جمهور قزاقستان برای میزبانی دور بعدی مذاکرات صلح سوریه اعلام آمادگی کرده است.

انتظار می‌رفت که وضعیت حلب به طور ویژه در مذاکرات سه جانبه سرگئی لاوروف، محمودجواد ظریف و مولود چاووش‌اوغلو مورد بررسی قرار گیرد. آقای ظریف در این نشست گفت که ایران، روسیه و ترکیه روند یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه را آغاز کرده‌اند.

وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی گفت تخلیه محله‌های شرق حلب در دو روز آینده به پایان برسد.

بیانیه مشترک سه کشور

  • تاکید بر استقلال و تمامیت ارضی سوریه به عنوان کشوری چندنژادی، چندمذهبی، غیرفرقه‌ای و دموکراتیک
  • تاکید بر ضرورت یافتن راه حل سیاسی
  • استقبال از “تلا‌ش‌های مشترک در حلب شرقی” برای تخلیه غیرنظامیان و خروج مخالفان مسلح
  • تاکید بر ضرورت گسترش آتش‌بس و تسهیل دسترسی به کمک‌های بشردوستانه
  • پشتیبانی از توافق احتمالی بین دولت سوریه و مخالفان
  • پیشنهاد قزاقستان به عنوان میزبان دور بعدی مذاکرات صلح سوریه
  • تاکید بر ادامه “مبارزه مشترک با داعش و جبهه نصرت” و تفکیک بین آنها با مخالفان مسلح

ایران و سوریه دو متحد اصلی حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هستند اما ترکیه، از مخالفان جدی بشار اسد هم برای اولین بار به جلسات مشترک ایران و روسیه دعوت شد.

سرگئی لاوروف می‌گوید نباید به “تروریست‌ها امتیازی داده شود”

به جز مذاکرات وزرای خارجه، وزرای دفاع سه کشور نیز با هم دیدار دارند. وزرای خارجه و دفاع سه کشور علاوه بر نشست‌های سه‌جانبه مذاکراتی دوجانبه نیز دارند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در دیدار با همتای ترک خود گفت در مذاکرات مسکو نباید “هیچ امتیازی به تروریست‌ها داده شود”.

روسیه و ترکیه درباره بحران سوریه اختلاف نظر جدی دارند و به ویژه درگیری‌های حلب در هفته‌های گذشته به تقابل آنکارا و مسکو منجر شده است.

ادای احترام وزرای خارجه روسیه و ترکیه در مسکو به سفیر روسیه در ترکیه که دیروز در یک سوقصد کشته شد

مذاکرات امروز در مسکو یک روز پس از سوءقصد به آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا، انجام می‌شود. ضارب آقای کارلوف پس از قتل او فریاد زد: “حلب را فراموش نکنید!” مذاکرات امروز با ادای احترام به آندری کارلوف آغاز شد.

روسیه هیئتی را برای تحقیق درباره قتل سفیر خود به ترکیه می‌‍فرستد

سرگئی لاوروف در ملاقات با محمدجواد ظریف گفت: “اگر عاملان این حمله تروریستی می‌خواهند به طور کلی و در مذاکرات امروز مبارزه ما با تروریسم را منحرف کنند، بدانند موفق نشده‌اند و نخواهند شد.”

ظریف و دهقان با هم از تهران به مسکو سفر کردند

در جلسه‌ای دیگر وزرای دفاع ایران و روسیه همکاری نظامی دو کشور را ستودند.

طی هفته گذشته و در زمان اوج نبرد برای تسلط بر حلب، برخی از کشورها با احضار سفرای ایران و روسیه درباره شرایط غیرنظامیان در این شهر هشدار داده بودند.

همزمان با اجلاس مسکو، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در یک کنفرانس خبری در تهران گفته است ایران و روسیه در خاک سوریه یک قرارگاه مشترک دارند.

شمخانی: ایران و روسیه در سوریه قرارگاه مشترک دارند

آقای شمخانی گفته است دو کشور ایران و روسیه در این قرارگاه “کار مستشاری جهت کمک به ارتش سوریه و نیروهای مقاومت انجام می‌دهد”.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در اظهارات امروزش به سفر اخیر نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه به تهران اشاره کرده و گفته او “پیشنهاداتی را فراهم کرده بود که با توجه به شرایط جدید منطقه در بعد نظامی اقدامات خود را به شکل مناسب‌تری انجام دهیم و در بعد سیاسی و هماهنگی منطقه‌ای با حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی دولت سوریه ابعاد آینده تحولات سوریه را مورد بررسی قرار دهیم”.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که “برخی از فرآیندهای اجرایی این موضوع، در نشست امروز مسکو بین سیاسیون سه کشور ایران، ترکیه و روسیه مورد بررسی قرار می‌گیرد تا یک کار مشترک در بعد نظامی با روسیه برای کمک به سوریه انجام شود”.

 

پیروزی حلب و پیامد آن برای روسیه و ایران/ ترور سفیر روسیه نشانه شکست تروریسم در حلب

برای اینکه پیروزی بزرگ حلب روی ندهد، تلاش گسترده و چند لایه‌ای از سوی تمام مدافعان شناخته شده تروریسم صورت گرفت، اما پیروزی حلب بوقوع پیوست و اکنون کتمان عظمت این پیروزی امکانپذیر نیست. خبرگزاری اسپوتنیک- آزادسازی حلب از سلطه مخالفان و گروه های تروریستی را می توان رمز آزادی سوریه در نظر گرفت که به گونه ای همه متغیرهای میدانی و سیاسی در بحران سوریه را دچار تحول نموده است. درست همزمان با جشن و سرور مردم حلب و سوریه به مناسبت این پیروزی، ناله و فریاد همدردی و دلسوزی و اتهام زنی های غرب و ایالات متحده بر علیه سوریه و ایران و روسیه به پاخواست. چرایی این دست و پا زدن حامیان تروریسم را با دکتر رحمان حریری- دانش آموخته رشته مطالعات منطقه ای از دانشگاه تهران مورد بررسی قرار دادیم:

اسپوتنیک: علت اتخاذ مواضع سخت غرب بر سر حلب در مقابل ایران روسیه و سوریه ریشه در چه عللی دارد؟

با پاکسازی کامل این شهر دیگر داعش یا جبهه النصره امیدی به پیروزی نخواهند داشت و در عین حال هیچ کشوری در صحنه جهانی نیز بدنبال سقوط دولت بشار اسد نخواهد بود. آزادسازی حلب می تواند روحیه گروه‌های تروریستی را به شدت تضعیف کرده و سایر مراحل آزادسازی سوریه نیز با سرعت بیشتری دنبال شود. البته حفظ حلب پس از آزادسازی نیز هزینه های امنیتی، نظامی و اقتصادی خاص خود را می‌خواهد و حفظ آن بسیار تعیین کننده و حیاتی خواهد بود. هیچ نبردی در تاریخ جنگ سوریه، به اندازه جنگ حلب برای طرف‌های درگیر حیثیتی نبوده، این درگیری شرایطی به‌وجود آورده بود که همه طرف‌ها باخت در این جنگ را به خط قرمز خود بدل کرده بودند. شکست در جنگ حلب، تاثیر روحی ماندگار و بسیار عمیقی بر طرف های درگیر در سایر جبهه‌ها خواهد گذاشت. لذا در چنین شرایطی طبیعی است غرب و ائتلاف حامی مخالفان دولت سوریه خشمگین باشند آنها در یک نبرد سرنوشت ساز و حساس شکست خوردند. در پاسخ به سوال مطرح شده می توان گفت چند عامل تعیین کننده می باشد:

اخبار لحظه به لحظه در باره ترور سفیر روسیه در آنکارا

جنگ نیابتی: حلب به طور خاص و سوریه به صورت عام طی چند سال اخیر صحنه درگیری و جنگ نیابتی میان کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای بوده است. در واقع می توان گفت جنگ حلب بنوعی تجلی دوران دو قطبی به رهبری شوروی سابق و آمریکا بوده و همچنین جنگ روانی رسانه ها حلب را عرصه جنگ ایدئولوژیک و نیابتی غرب و شرق نموده و در بعد منطقه ای نیز این نبرد تجلی جنگ نیابتی میان ایران و عربستان و همچنین ایران و ترکیه بوده و پیروزی در حلب را می توان پیروزی محور مقاومت (محور ایران-سوریه و حزب الله) برشمرد. اتحادیه اروپا به ویژه فرانسه، آلمان و آمریکا و دولت های عربی حامی غرب از جمله ترکیه، عربستان، قطر از یک طرف و روسیه، سوریه، ایران و حزب الله لبنان در طرف دیگر این نبرد بودند طبیعی است به لحاظ حیثیتی بودن این جنگ هواداران کشورهای شکست خورده در جنگ حلب خشمگین باشند و هواداران کشورهای پیروز جشن بگیرند. اما غرب و دولت های حامی غرب که چنین پیروزی فوری در حلب را تخمین نمی زنند به دنبال جبران شکست خواهند بود. این نبرد همه مخالفان دولت اسد را غافلگیر نمود. جبهه مخالفان که انتظار چنین شکستی را نداشتند خشمگین و درصدد تلافی می باشند مواضع روزهای اخیر سران کشورهای حامی مخالفان حاکی از ناراضی بودن آنها از نتیجه نبرد حلب است. ترور سفیر روسیه در ترکیه را نیز می توان در این قالب تفسیر کرد این ترور ناجوانمردانه که همه جهان آن را محکوم نمود از نشانه های شکست تروریسم در حلب .

ترور سفیر روسیه در ترکیه روشن است بعد از نبرد حلب گروه های تروریستی حاضر در صحنه درگیری های سوریه روش مبارزاتی خود را تغییر خواهند داد آنها دیگر قادر به جنگ رو در رو با سوریه و حامیان سوریه نخواهند بود و احتمالا از جنگ فرسایشی و شهری که سرلوحه استراتژی های آنان بود به سمت جنگ پارتیزانی، ترور و انتحار روی خواهند آورد، در این تغییر روش جنگی مخالفان، شخصیت های سیاسی-نظامی و همچنین شهروندان کشورهای سوریه، روسیه و ایران در معرض تهدید خواهند بود. تلاش جبهه غرب برای باز پس گیری حلب با مواضع تند آنها علیه روسیه و دولت سوریه همراه بوده و به روش های متعددی(تحریم، تسلیح مخالفان، حمایت های لجستیک از گروه های تروریستی، حمایت از ترور و…) برای تضعیف این کشورها روی می آوردند. 2-جنگ روانی و رسانه ای غرب و حامیان غرب: جنگ روانی رسانه ها با استفاده از مظلوم نمایی و تحریک افکارعمومی جهان از دیگر ترفندهای جنگ است. با توجه به امکانات و قدرت مانور رسانه های غربی و حامیان آنها در خاورمیانه این عرصه بشدت ملتهب است. آنها با برش و انتشار تصاویر دلخراش از صحنه نبرد با تیترهای حقوق بشری سعی در مظلوم نمایی و تحریک افکارعمومی در سطح جهان را دارند و در این جنگ روانی بسیاری از مخاطبان تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. هر چند رسانه های روسیه پوشش بسیار خوبی از واقعیت های صحنه نبرد در بعد جهانی داشته و همچنین جمهوری اسلامی ایران نیز در بعد منطقه ای توانسته اهداف و جنایات گروه های تروریستی را برای مخاطبان رونمایی کند اما هجمه جنگ روانی جبهه غربی بسیار شدید بوده و سعی نموده افکارعمومی جهانی را علیه روسیه، دولت سوریه و ایران تحریک نماید، که این اقدامات می تواند منجر به خشونت بیشتر علیه این کشورها و شهروندان این کشورها در منطقه و جهان شود. در نتیجه، جنگ در سوریه و همچنین نبرد حلب تحت الشعاع جنگ نیابتی قرار گرفته، جنایات داعش و گروه های تروریستی علیه مردم در رسانه ها به دلیل خصومت آنها با حامیان دولت سوریه به دست فراموشی سپرده شده و جنگ میدانی سوریه را به جنگ   قتل سفیر روسیه در ترکیه روسیه و ایران با جبهه غرب تقلیل داده اند اما در نهایت جبهه غربی و رسانه های غربی باید میان دو گزینه دولت سوریه و گروه های تندور اسلامی و تروریستی دست به انتخاب بزنند آنها با حمایت گسترده از گروه های تروریستی و مخالفان دولت اسد قدرت گروه هایی مانند داعش و جبهه النصره را افزایش و در نهایت چنانچه به هدف خود برسند شاهد یک حکومت تندوری اسلامی در سوریه خواهیم بود حکومتی که چندان مسولیت پذیر نخواهد بود و به حقوق بشر، حقوق بین الملل و ارزش های انسانی پایبند نبوده و خطری علیه صلح جهانی خواهد بود. اسپوتنیک: آیا غرب در حد تهدیدات لفظی می ماند یا اقدامات بیشتری مانند تحریم ها را در دستور کار قرار خواهد داد؟ سرخوردگی جبهه مخالفان دولت سوریه آنها را به سمت اقدامات تلافی جویانه سوق خواهد داد، تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه تمدید شد و همچنین تحریم های آمریکا علیه ایران نیز طبق روال گذشته تمدید گشت. دولت های غربی از تمام ظرفیت های خود علیه روسیه و ایران و دولت سوریه بهره خواهند برد اما این اقدامات و تحریم های بیشتر چقدر می تواند عملیاتی شود جای شک و تردید است بنظر نمی رسد در کوتاه مدت آنها بتوانند تحریم های جدیدی را اعمال کنند و بیشتر توان آنها در حد جنگ روانی-لفظی است که به راه انداخته اند. برای اقدامات بیشتر در سه سطح اقدام می کنند: 1- جهانی: آنها در این سطح با استفاده از جنگ روانی-لفظی مواضع تندی را علیه روسیه و ایران و همچنین دولت سوریه و حزب الله اتخاذ خواهند کرد در این مرحله سعی در همراهی افکارعمومی جهانی دارند و برای تصویب تحریم های بیشتر زمینه سازی خواهند کرد با وجود وتوی روسیه در شورای امنیت تمرکز خود را به سطح های دیگر جهت اقدام معطوف کرده اند از طریق سازمان ملل می توانند قطعنامه های را به تصویب و فشارهایی را اعمال کنند. در این سطح تخریب پرستیز بین المللی روسیه ، ایران و سوریه در افکار عمومی جهانی در دستور کار است. 2- منطقه ای: در این سطح از طریق کشورهای نظیر ترکیه، عربستان، قطر و دیگر کشورها، اقداماتی را در دستور کار خواهند داشت. حمایت های نظامی و لجستیک از مخالفان، ترور شخصیت های نظامی و سیاسی حامیان دولت سوریه، ورود نیروی زمینی به جبهه نبرد از طریق ترکیه و عربستان؛ انتقال حمایت های نظامی و مالی به سوریه از طریق کشورهای منطقه ای مخالف دولت سوری ، ایجاد اختلال در عملیات حامیان دولت سوریه علیه مخالفان در صحنه نبرد و هدف قرار دادن منافع کشورهای حامی دولت سوریه در خاورمیانه از جمله اقداماتی است که جبهه غربی می تواند در سطح منطقه ای دنبال نماید. 3-داخلی: در سطح داخلی سوریه، ائتلاف غربی در اولین گام سعی در بازپس گیری مناطق آزاد شده توسط دولت سوریه و روسیه را دارد. در این گام با حمایت های بیشتر از مخالفان مناطق دیگری از سوریه را به صحنه نبرد و درگیری تبدیل می کند. هزینه های حفط پیروزی در جنگ حلب را با جنگ پارتیزانی و چریکی افزایش خواهد داد آنها با تغییر روش جنگی از رویارویی مستقیم پرهیز و با عملیات های انتحاری و ترور سعی در تضعیف روحیه نیروهای دولتی سوریه دارند، چرا که نبرد حلب انگیزه و امید پیروزی را در میان نیروهای حامی دولت بشدت افزایش داده و با عملیات های انتحاری و پارتیزانی تلاش دارند این روحیه را تضعیف کنند.

قربانی حلب آنها در مجامع جهانی و رسانه های خود دولت سوریه را تحت فشار خواهند گذاشت، اتهام های مانند جنایات جنگی و.. را در دستور کار دارند. ایجاد جنگ روانی و حمله به شهرهای دیگر سوریه برای از بین بردن فرماندهی و تمرکز نیروهای دولتی و حامیان آنها ادامه خواهد داشت. با در اختیار قرار دادن تسلیحات پیشرفته به مخالفان سوریه، توان نظامی برای ضربه زدن در عرصه زمین و هوا را در این نیروها افزایش خواهند داد. اما با توجه به قدرت، انسجام فرماندهی و همکاری و موفقیت های چشمگیر حامیان دولت سوریه، اقدامات جبهه غربی در نهایت قادر به تغییرات آنی و چشمگیر در عرصه میدانی جنگ سوریه نخواهند بود. اسپوتنیک: روابط ایران و روسیه بعد از پیروزی در حلب به کدام سو می رود و چشم انداز این روابط چیست ؟ خروجی جنگ حلب یک پیروزی بزرگ برای ایران و روسیه تلقی می شود. بدون حلب معارضان سوریه و حامیان خارجی آن‌ها هیچ آینده‌ای نخواهند داشت و بشار اسد پیروز جنگ پنج ساله سوریه خواهد بود. با شکست حلب معارضان سوریه به نقطه پایان خود می‌رسند و شانس بسیار کمی در تغییر موازنه جنگ خواهند داشت. از سوی دیگر، پیروزی حلب می‌تواند پیروزی سوریه بر ترکیه نیز قلمداد شود. هدف ترکیه از مداخله نظامی در شمال حلب کمک به معارضان برای پایان دادن به حکومت اسد بود. بنظر می رسد آقای پوتین مدتها این استراتژی را در ذهن داشته که قبل از روی کارآمدن رئیس جمهور جدید آمریکا حلب را از دست شورشیان خارج کند چرا که پیروزی در حلب تکلیف بحران سوریه را مشخص خواهد کرد و خروجی این پیروزی پیامی به تمام جهان است: کلید حل بحران سوریه در دستان محور روسیه، ایران و سوریه می باشد. پیروزی در حلب تنها پیروزی در حلب یا سوریه نیست. این در واقع به معنی آن است که روسیه می تواند در خاورمیانه اهداف استراتژیک خود را دنبال نماید. در سطح بین المللی نیز به موازات به چالش کشیده شده مواضع غرب به رهبری آمریکا، روسیه به عنوان شریک مهم پیروزی نظامی حلب، از این پیروزی برای افزایش پرستیژ بین المللی خود استفاده خواهد کرد. همچنانکه پوتین اخیرا به ترامپ گفته بود، نظم تک قطبی به پایان رسیده و نظام بین الملل وارد نظم چند قطبی شده است که این اشاره‌ای تلویحی به بازگشت روسیه به صحنه می باشد. در واقع باید گفت روسیه بعد از آزادی حلب موقعیت خیلی بهتری در صحنه منطقه‌ای و بین‌المللی پیدا خواهد کرد. همچنین این پیروزی بیش از همه به افزایش قدرت کشورهای حوزه مقاومت و بویژه ایران منجر خواهد شد بدون شک حمایت ایران از سوریه از نگاه افکار عمومی منطقه و جهان دورنمانده و به افزایش توان و قدرت مقاومت منجر خواهد شد. جنگ در حلب و پیروزی در این عرصه نشان داد همکاری ایران و روسیه در منطقه می تواند راهگشا بوده و در نقاط دیگر هم این همکاری منتج به نتیجه شود این روابط در آینده محکم تر خواهد شد و هر دو کشور بخوبی می دانند باید پیروزی نه تنها در حلب بلکه در سایر نقاط نیز به دست آمده و همچنین

روسیه و ایران دارای منافعی در سوریه هستند که به موقعیت جغرافیایی سوریه و روابط با سابقه قدیمی با خانواده اسد باز میگردد. روس ها خواهان یک پایگاه دریایی در دریای مدیترانه و خاورمیانه می باشند، ایران نیز خواهان تداوم همکاری با حزب الله لبنان است. اما مهم تر از اینها موضوع پرستیژ و مقام منطقه ای این دو کشور نیز در مساله سوریه دخیل است. جامعه بین المللی سقوط دولت بشار اسد را به معنی شکستی برای روسیه و ایران تعریف می نمود. روس ها نیز سعی دارند با پیروزی در سوریه خود را به عنوان یک قدرت بزرگ و قابل اعتماد منطقه ای معرفی کنند. در نهایت می توان گفت بعد از آزاد کردن شهر حلب هم ایران و هم روسیه به آنچه میخواسته اند رسیده و خود را به عنوان بازیگران بزرگ و قدرتمند منطقه ای معرفی کرده اند. ایران در قدرت روسیه، در مواضع پوتین و در هر آنچه که روسها قادر به انجام آن در سوریه هستند، یک عمق استراتژیک میبیند که می تواند ایران را در برابر فشارهای آمریکا مصون کند. چیزی که برای ایران و روسیه اهمیت دارد، شکست خوردن پروژه سیاسی و ژئواستراتژیک مواضع ضد-اسد و ضد-ایرانی است که اکنون زیر آوار حلب دفن شده است؛ سوریه می‌تواند نشانگری برای ظهور سیستم جدید جهان باشد. در نهایت پیروزی در جنگ حلب، چشم اندازهای روابط ایران و روسیه را در ابعاد منطقه ای و فرامنطقه ای به ویژه در خاورمیانه وسیع تر خواهد نمود، نبرد حلب به هر دو طرف نشان داد روابط دو کشور می تواند گره گشای بحران های حل نشده خاورمیانه باشد بی شک این روابط نظامی در سوریه به جنبه های اقتصادی و سیاسی روابط و عقد قراردادهای نظامی و اقتصادی گسترده تر نیز کمک شایانی خواهد نمود

 

پوتین: اقدامات امنیتی برای حفاظت از سفارتخانه‌های روسیه بیشتر می‌شود

Formularende

جسد آندری کارلوف در مراسمی به مسکو انتقال داده شد

در پی حمله دیروز به سفیر روسیه در آنکارا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در فرمانی خواستار افزایش اقدامات امنیتی برای حفاظت از سفارتخانه‌های این کشور در کشورهای مختلف جهان شده است.

این در حالی است که جسد آندری کارلوف، سفیر سابق روسیه در ترکیه طی مراسمی در فرودگاه آنکارا به روسیه انتقال داده شد. هیئت تحقیق روسی هم که به منظور بررسی نحوه کشته شدن اقای کارلوف به ترکیه آمده بود با پایان دادن به کار خود به مسکو برگشته است.

به گفته پلیس ترکیه، ضارب مولود آلتین‌تاش، ۲۲ ساله، عضو پلیس ضدشورش آنکارا بود که در تیراندازی ماموران پلیس کشته شد. او عضو نیروی پلیس ضد شورش ترکیه بود و هنگام تیراندازی به سوی سفیر روسیه، شعار “الله اکبر” سر داد و به ترکی فریاد می‌کشید: “حلب را فراموش نکنید، سوریه را فراموش نکنید.”

 

سفیر روسیه در آنکارا کشته شد

مقامات ترکیه از بازداشت شش نفر در ارتباط با این واقعه خبر داده‌اند اما هنوز از ارتباط احتمالی این فرد با گروه‌ خاصی خبری نداده‌اند. به نظر می‌رسد که انگیزه احتمالی کشتن سفیر روسیه، اعتراض به دخالت نظامی آن کشور در جنگ سوریه و عملیات اخیر در حلب باشد.

هنوز اطلاعاتی در مورد ارتباط احتمالی قاتل سفیر روسیه با سازمان یا گروه خاصی منتشر نشده اما ترکیه و روسیه هدف این قتل را برهم زدن روابط دو کشور دانسته‌اند

رئیسان جمهوری ترکیه و روسیه با محکوم کردن این حمله، گفته‌اند که انگیزه آن آسیب زدن به روابط دو کشور بوده است.

هفته گذشته، در پی توافق دولت های روسیه و ترکیه، در حلب آتش بس برقرار شد تا زخمی‌ها و شورشیانی که در بخشی از این شهر به مقاومت در برابر نیروهای دولتی و متحدان آنان مشغول بودند همراه با اعضای خانواده خود از این شهر خارج شوند.

روسیه گفته است در نظر دارد به منظور پایان دادن به جنگ سوریه، گفتگوهایی را با حضور نمایندگان دولت و “مخالفان” تشکیل دهد. دولت ترکیه از برخی از گروه‌های مسلح مخالف حمایت می‌کند.

اردوغان و پوتین هدف قاتل سفیر روسیه را برهم زدن روابط دو کشور دانسته‌اند اما این قتل ممکن است آنها در مقابله با دشمن مشترک متحد کند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است: “این جنایت فقط یک پاسخ دارد: تشدید جنگ علیه ترور، و راهزنان این را حس خواهند کرد.” آقای پوتین افزوده است که هیئت اعزامی به ترکیه از ماموران نهادهای مختلف تشکیل یافته و تحقیقات پیرامون این قتل را “با همکاری شرکای خود در ترکیه” آغاز خواهد کرد.

اگرچه رئیسان جمهوری ترکیه و روسیه هدف ضارب سفیر روسیه را تیره کردن روابط دو کشور دانسته‌اند، اما این واقعه می‌تواند با ایجاد یک دشمن مشترک، باعث نزدیکی آنان شود و شاید هم زمینه نوعی تفاهم بر سر بحران سوریه را ایجاد کند.

روابط دو کشور که به خاطر حمایت از دو طرف درگیری در جنگ داخلی ترکیه به سردی گراییده بود، ظس از آغاز حملات هوایی روسیه در سوریه و سرنگونی یک فروند هواپیمای روسی در مرز سوریه و ترکیه تیره شد. اما در ماه‌های اخیر، دو طرف جهت بهبود روابط تلاش کرده‌اند که یکی از نتایج آن، توافق آتش‌بس در حلب بوده است.

در خبری در همین مورد، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که برای گفتگو با مقامات روسیه به مسکو سفر کرده بود همراه با وزیر خارجه آن کشور نسبت به سفیر مقتول روسیه در ترکیه ادای احترام کرد.

 

ترامپ برنده رای کالج انتخاباتی شد

Formularende

دونالد ترامپ ۴۹ امین رئیس جمهور آمریکا می شود

کالج انتخاباتی آمریکا (الکترال کالج) دونالد ترامپ را به عنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب کرده است.

آقای ترامپ شش هفته پس از پیروزی در انتخابات ۲۷۰ رای این گروه را که برای رسمیت یافتن پیروزی اش لازم بود دریافت کرده است.

بسیاری از اعضای این کالج با سیلی از نامه ها، ای میل ها، و تماس های تلفنی مواجه شدند که از آنها می خواست به دونالد ترامپ رای ندهند.

این فرآیند معمولا جنبه تشریفاتی دارد اما این بار به دلیل اتهاماتی دایر بر تلاش هکرهای روس برای تاثیرگذاری بر انتخابات تحت الشعاع قرار گرفت.

در نهایت نمایندگان از ایالت تگزاس با رای خود دونالد ترامپ را به حد نصاب ۲۷۰ رای رساندند که علیرغم رای دو نماینده این ایالت علیه او بود.

نیویورک تایمز گزارش می دهد که ۴ عضو دمکرات این کالج هم رای خود را به فردی غیر از هیلاری کلینتون دادند.

این نتایج روز ۶ ژانویه در جلسه مشترک کنگره رسما اعلام خواهد شد.

مایک پنس معاون رئیس جمهور منتخب در توییتر نوشت: “تبریک به دونالد ترامپ که امروز رسما توسط کالج انتخاباتی به عنوان رئیس جمهور آمریکا برگزیده شد!”

جنبشی در جریان بود تا اعضای جمهوری خواه این کالج را قانع کند به نامزد حزب رای ندهند.

روز دوشنبه در سراسر آمریکا هزاران تظاهرکننده مخالف ترامپ در مقابل مجالس ایالتی تجمع کردند.

در پنسیلوانیا بیش از ۲۰۰ تظاهرکننده در هوای زیر صفر درجه شعار می دادند: “نه ترامپ، نه کوکلوکس کلان، نه آمریکای فاشیستی!”.

در ایالت مین تظاهرکنندگان طبل می زدند و شعار “نگذارید پوتین رئیس جمهور ما را انتخاب کند” حمل می کردند که اشاره ای بود به این ادعا که کرملین سعی داشت با فاش کردن ای میل های حزب دمکرات به پیروزی آقای ترامپ کمک کند.

 

داعش مسئولیت حمله برلین را به عهده گرفت

  • Formularende

تدابیر امنیتی در برلین تشدید شده است

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله دوشنبه شب در برلین را به عهده گرفته است.

مقام‌های آلمانی می‌گویند مهاجم یا مهاجمان احتمالا فراری هستند.

در عین حال مقام‌های قضایی آلمان اعلام کرده‌اند که ‘نوید ب ‘ پناهجوی پاکستانی مظنون به نقش داشتن در  حمله دوشنبه شب، به دلیل فقدان شواهد کافی آزاد شده است.

پیش از این رئیس پلیس برلین گفت نمی‌توان تایید کرد که فرد بازداشت شده واقعا راننده کامیونی بوده که در این حمله به کار گرفته شد. این شخص در بازجویی‌ها منکر نقش داشتن در حمله شد.

دوشنبه شب راننده کامیونی در شهر برلین، پایتخت آلمان، در بازار کریسمس کامیون را به میان جمعیت راند و به این ترتیب ۱۲ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شدند.

یک کامیون مردم را در بازار کریسمس برلین زیر گرفت

پلیس آلمان می‌گوید حادثه دیشب احتمالا “تروریستی” بوده است. نوید ب، پناهجویی ۲۳ ساله و پاکستانی تبار که سال گذشته وارد آلمان شده، به فاصله کمی از محل حادثه دستگیر شد. اما دفتر دادستانی فدرال در بیانیه‌ای اعلام کرده است “تحقیقات تاکنون هیچ ظن فوری را متوجه این مظنون نکرده است”.

پیتر فرانک، دادستان فدرال گفته است شیوه و هدف حمله دوشنبه شب به حملات گروه‌های اسلام‌گرای افراطی شباهت دارد.

به گفته دادستانی یافتن راننده کامیون بر پایه اظهارات شاهدان عینی ممکن نبوده است و نمی‌توان ثابت کرد که فرد بازداشت شده هنگام حادثه درون کامیون بوده است.

در عین حال پلیس برلین از مردم خواسته است که “به طور ویژه هوشیار” باشند و هر گونه “تحرکات مشکوک” را گزارش دهند. رئیس پلیس برلین گفته است که احتمالا هنوز “یک مجرم خطرناک” آزاد می‌گردد.

 

برگزاری مانور نظامی طالبان با «هاموی‌»‌های به غنیمت گرفته شده آمریکایی در شمال افغانستان

مقامات محلی ولایت قندوز اعلام کردند که گروه طالبان با سلاح‌ها و خودروهای زرهی آمریکایی که از نیروهای افغان به غنیمت گرفته بودند اکنون در شمال افغانستان جولان می‌دهند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «بخدی»، مقامات محلی ولایت قندوز در شمال  افغانستان تأیید کردند که طالبان مسلح در تعدادی از شهرستان‌های این ولایت با چندین هاموی زرهی ساخت آمریکا و سلاح‌ها مانورهای جنگی اجرا کردند.

«محمد قسیم جنگل باغ» فرمانده پلیس ولایت قندوز، اظهار داشت که در جریان درگیری‌های اخیر میان نظامیان افغان و طالبان مسلح در اطراف ولایت قندوز، چندین هاموی زرهی نیروهای افغان به دست طالبان افتاده است.

وی گفت که طالبان مسلح به تازگی سلاح‌های جنگی ساخت کشور روسیه را دریافت کرده و از آن در نبرد با نیروهای امنیتی افغان استفاده می‌کنند.

فرمانده پلیس ولایت قندوز افزود: روس‌ها مقداری مهمات جنگی به طالبان کمک کرده‌اند و طالبان نیز به صورت عملی این مسئله را آشکار کرده است.

جنگل باغ ادامه داد: مدتی است که روس‌ها با طالبان همکاری می‌کنند زیرا در این اواخر پس از چندین درگیری مقداری مهمات از این گروه به دست نیروهای افغان افتاده که با شماره‌های جدید روسی بوده است.

در این اواخر، گزارش‌های تأیید نشده از شمال افغانستان منتشر شده مبنی بر اینکه طالبان تعدادی از هاموی‌های زرهی بدست آمده را در آنسوی آمو دریا به تاجیکستان انتقال دادند و در ازای آن سلاح‌های جنگی به دست آوردند.

«نصیرالدین سعدی» فرماندار شهرستان دشت ‌ارچی ولایت قندوز به رسانه‌ها گفته بود که در سه ماه گذشته طالبان حدود چهار تانک هاموی آمریکایی که در درگیری‌ها با نیروهای امنیتی افغان به غنیمت گرفته بودند، به تاجیکستان انتقال دادند.

سعدی اعلام کرده بود که شهرستان دشت ‌ارچی پنج کیلومتر مرز مشترک با تاجیکستان دارد و این گروه تانک‌‌های آمریکایی را از همین مسیر انتقال داده و دوباره از همین مسیر تدارکات نظامی از سوی مسکو دریافت می‌‌کند.

«غلام ربانی ربانی» عضو شورای ولایتی قندوز نیز گفت: تا جایی که اطلاعات داریم افراد طالبان پنجشنبه گذشته در حوالی شهرستان دشت ارچی ولایت قندوز، با چندین خودروی زرهی هاموی، توپ و مقداری زیادی از سلاح‌های که از نیروهای امنیتی افغان به دست آورده بودند، مانور نظامی اجرا کردند.

چندی قبل «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان از ارتباط مسکو با طالبان برای مقابله با گروه تروریستی داعش سخن گفته بود.

 

واکنش زندانیان افغان که باوجود پایان دوران محکومیت هنوز در بند هستند
  دولت بهار: برخی از زندانیان افغان که با وجود پایان دوره محکومیت‌شان هنوز هم در زندان «پلچرخی» در کابل افغانستان زندانی هستند، به منظور اعتراض دست به اعتصاب غذایی زده‌ و دهان‌های خود را دوختند.
به گزارش دولت بهار به نقل از تسنیم، برخی از زندانی‌های که مدتهاست دوره محکومیت خود را به پایان رساندند اما هنوز هم آزاد نشده‌اند، به منظور اعتراض دست به اعتصاب غذایی زده و دهان‌ خود را دوختند.این در حالی است که ریاست اداره زندان‌های افغانستان اعتصاب غذایی برخی از زندانیان را رد نکرده‌اند اما مدعی شده‌اند که برخی از زندانی‌ها آشوب بر پا کرده بودند که تا شب گذشته ادامه داشته است.

براساس گزارش‌های رسانه‌های افغان، تعداد بسیاری از زندانیان در این زندان‌ها در حالی در حبس به سر می‌برند که مدت‌ها قبل دوره محکومیت خود را سپری کردند.

با این حال سردار «حبیب رضوانی» رئیس دفتر اداره زندان‌های افغانستان اظهار داشت که برخی از زندانیان از یکشنبه شب دست به آشوب و اعتصاب زده بودند که شب گذشته، با انتقال این زندانیان به بخش دیگری از این زندان، آشوب‌ها پایان یافت.

به گزارش تاند، وی همچنین به صورت ضمنی پذیرفت که برخی از زندانیان با وجود اتمام دوره محکومیت خود به دلیل نگرانی‌های امنیتی هنوز هم در زندان نگهداری می‌شوند که فقط پس از اطمینان و اخذ ضمانت از زندان رها خواهند شد.

این در حالی است که چندی قبل نیز هیئت منتخب مجلس سنا برای بررسی این موضوع از زندان مرکزی پلچرخی در کابل بازدید کرده بودند که «نادر بلوچ» نماینده نیمروز در سنای افغانستان از اعضای این هیئت از نگهداری 800 زندانی به صورت غیر قانونی که دوره محکومیت خود را پشت سر گذاشته بودند، خبر داد.

وی گفته بود که اتمام دوران حبس برخی از این زندانیان 6 ماه قبل گزارش شده ولی فرمان آزادی‌شان هنوز هم صادر نشده است.

با این حال برخی از کارشناسان بر این باور هستند که فساد اداری گسترده در سیستم قضایی افغانستان و عدم مدیریت موثر در اداره زندان‌ها مانع آزادی این زندانیان است و یک فرد زندانی حتی پس از اتمام دوره محکومیت باید برای آزادی خود رشوه پرداخت کند.

 انبوه ژنرال ها در ارتش افغانستان
انبوهبه گزارش دولت بهار به نقل از این روزنامه، افغانستان در حالی‌که به سختی تلاش می‌کند برای نیروهای مسلح خود سربازان کافی استخدام کند اما انبوهی از ژنرال‌ها را دارد.

براساس آمار ثبت شده نزدیک به ۱۰۰۰ تن از افسرانی در رده ژنرالی در نیروهای مسلح افغانستان است که  حتی از تعداد ژنرال‌های ارتش آمریکا بیشتر هستند در حالی که در مقام مقایسه تعداد سربازان ارتش آمریکا سه برابر بیشتر از ارتش افغانستان است. این در حالی است که کسی از آمار ژنرال‌های ثبت نشده خبری ندارد.

براساس این گزارش، اسامی جدیدی که در ارتش افغانستان به رده ژنرالی اضافه می‌شوند، سریع‌تر از زمان لازم با توجه به واقعیت میدان جنگ رتبه ژنرالی را به دست می‌آورند.

در حالی‌که نیروهای مسلح افغانستان شامل ارتش، پلیس و نیروهای اطلاعاتی با حدود ۳۵۰ هزار نفر نیرو شکست‌های پی در پی را در مواجه با طالبان تجربه کردند.

همزمان آمریکا اعلام کرده که به رغم تامین هزینه ارتش افغانستان نمی‌تواند تخمین دقیقی از تعداد ژنرال‌ها داشته باشد.

جان سوپکو، بازرس کل ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان گفت: ما هنوز نمی‌دانیم به چه تعداد پلیس و سرباز داریم حقوق می‌دهیم. ما حتی نمی‌دانیم چه تعداد ژنرال در این نیروها وجود دارد.

این در حالی است که ژنرال شدن در افغانستان به دلیل برخورداری از حقوق و مزایای خوب شغل خوبی است اما سوال این است که چطور عده‌ای ژنرال شده‌اند. با وجود آنکه برخی از این ژنرال‌ها پله‌های ترقی را با کار سخت طی کرده‌اند اما برخی دیگر از آنها مسیر آسان‌تری داشته‌اند. به عنوان مثال، پسر یک فرمانده سابق که در درگیری‌ها کشته شده است می‌تواند به رتبه ژنرالی برسد به نحوی که انگار این درجه موروثی است. همچنین کمیسیون‌های نظامی به نشانه تشکر از مردان خویشاوند برخی چهره‌های مهم به آنها رتبه ژنرالی می‌دهند.

 

بانک توسعه آسیایی 415 میلیون دلار کمک بلاعوض به افغانستان اختصاص داد

کابل – ایرنا – رئیس بانک توسعه آسیایی در افغانستان اعلام کرد که 415 میلیون دلار کمک بلاعوض برای توسعه انرژی برون مرزی در اختیار این کشور قرار می دهد.

به گزارش ایرنا، «توماس پنیلا» روز سه شنبه در مراسم امضای قرارداد این کمک با «اکلیل حکیمی» وزیر دارایی افغانستان در کاخ ریاست جمهوری این کشور گفت: هدف از این کمک ؛ رشد اقتصادی، ایجاد فرصت های کاری و کاهش فقر در افغانستان است.
وی افزود: نبود انرژی کافی اثر ناگواری بر توسعه اقتصادی، فرصت های شغلی و کاهش فقر گذاشته است.
‘اکلیل حکیمی’ نیز به هنگام امضای قرارداد گفت: این توافق نامه بخش دوم کمک بلاعوض به انرژی افغانستان است که از طرف بانک توسعه آسیایی پرداخت می شود.
وی افزود: دولت افغانستان نیز برای توسعه انرژی 5 میلیون دلار از درآمدهای داخلی خود به این کمک خواهد افزود.
وی گفت که دولت افغانستان تصمیم گرفته است تا در برنامه 5 ساله 2 هزار مگاوات برق تولید کند و بخش خصوصی این کشور نیز به تازگی اعلام کرده است که 700 میلیون دلار را برای تولید انرژی برق سرمایه گذاری می کند.
افغانستان درحال حاضر یک هزارو 600 مگاوات برق دارد که یک هزار مگاوات آن وارداتی و 600 مگاوات آن از منابع داخلی تولید می شود.

 

مرگ بیش از یک میلیون ماهی در رودخانه سرخون چهارمحال و بختیاری

شهرام احمدی، مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: “به دنبال آسیب خط لوله انتقال نفت در منطقه سرخون استان بیش از یک میلیون قطعه ماهی از بین رفت.”

به گزارش تسنیم،  به گفته این مقام محیط زیست آلودگی نفتی ناشی از این حادثه در منطقه حفاظت‌شدن “هلن” به اندازه‌ای بوده که تخریب اکوسیستم را در پی داشته است.

 

Updated: دسامبر 25, 2016 — 11:31 ق.ظ