روسیه: ارتش سوریه عملیات حلب را متوقف کرد

 

روسیه: ارتش سوریه عملیات حلب را متوقف کرد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، می‌گوید ارتش سوریه عملیات رزمی در شهر حلب را متوقف کرده است تا امکان تخلیه غیرنظامیان از مناطق درگیری فراهم شود.

آقای لاوروف ابراز امیدواری کرده است که به این ترتیب هشت هزار نفر بتوانند از مناطق درگیری خارج شوند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، از اعلام توقف عملیات ارتش سوریه در حلب استقبال کرده اما گفته است آمریکا منتظر نتایج عملی آنچه اعلام شده می‌ماند.

آمریکا پیش از این خواهان برقراری فوری آتش‌بس در حلب شده بود.

آقای لاوروف در حاشیه نشست وزرای خارجه اروپایی در آلمان گفت: “می توانم به شما بگویم که امروز عملیات رزمی ارتش سوریه در شرق حلب متوقف شده چون عملیات بزرگی برای خارج کردن غیرنظامیان در جریان است.”

او همچنین گفت که کارشناسان نظامی روسیه و آمریکا روز شنبه در ژنو دیدار خواهند کرد تا درباره راه های پایان خشونت در حلب بحث کنند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که آقای لاوروف با جان کری وزیر خارجه صحبت کرده و هر دو با بحث درباره آتش بسی که امکان تحویل کمک ها و خروج غیرنظامیان را فراهم کند موافقت کرده اند.

حلب در ماه‌های اخیر صحنه شدیدترین درگیری‌ها بوده و در هفته‌های اخیر صدها غیرنظامی در آن کشته شده‌اند. نیروهای وفادار به بشار اسد توانسته‌اند کنترل ‌حدود سه چهارم شهر حلب را در اختیار بگیرند.

بشار اسد می‌گوید پیروزی ارتش در حلب قدم بزرگی برای پایان جنگ داخلی سوریه خواهد بود.

ارتش سوریه در ماه‌های گذشته با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه و به همراه نیروهای نظامی ایرانی و شبه نظامیان شیعه عراقی و لبنانی عملیات وسیعی در حلب انجام داد.

ائتلافی از گروه‌های مخالف بشار اسد، از جمله گروه‌های اسلام‌گرای افراطی، برای نگه داشتن شرق حلب مقاومت می‌کردند و مناطق تحت کنترل ارتش سوریه در غرب حلب را با خمپاره می‌زدند.

هم ارتش سوریه و متحدانش و هم مخالفان مسلح در شرق حلب متهم هستند که در حملاتشان بین اهداف نظامی و غیرنظامی تفاوتی قائل نشده‌اند.

بریتا حاجی حسن، رئیس شورای شهر حلب در ملاقاتی با مقام‌های سازمان ملل در ژنو گفته است تنها ظرف چهار هفته اخیر ٨٠٠ نفر در حلب کشته و ۳۵۰۰ نفر هم زخمی شده‌اند.

همزمان استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه، روز جمعه در نیویورک به خبرنگاران گفت که قصد دیدار با اعضای تیم دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا را دارد.

 

سفیر روسیه در کابل: برای حفاظت از شهروندان‌ مان با طالبان تماس داریم

سفیر روسیه در کابل می‌گوید دولتش خواهان کمک به روند صلح دولت افغانستان با طالبان است

الکساندر مانتیتسکی، سفیر روسیه در افغانستان، می‌گوید تماس کشورش با گروه طالبان با هدف حفاظت از شهروندان روسیه و کمک به روند صلح در افغانستان است.

آقای مانتیتسکی که امروز (پنجشنبه ۷ دسامبر/۱۷ قوس) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت: “ما برای حفاظت از دفاتر سیاسی و کنسولگری‌های روسیه و همچنین امنیت آسیای میانه با طالبان در تماس هستیم. روسیه همچنین بدین باور است که روند مصالحه ملی به سود افغانستان است. این روند باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها به پیش برده شود.”

آقای مانتیتسکی با ابراز ناخرسندی در مورد انتقادات از رابطه روسیه و طالبان، گفت که این تنها روسیه نیست که با طالبان ارتباط دارد، بلکه به گفته او آمریکا، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، ایران، پاکستان، چین و قطر با طالبان ارتباط دارند.

سفیر روسیه گفت که آمریکا در مبارزه موثر علیه تروریسم در افغانستان ناکام مانده است.

به گفته او آمریکایی‌ها گفته بودند که برای از بین بردن القاعده و تروریستان به افغانستان آمده‌اند اما برعکس تروریسم در افغانستان افزایش یافته و گروه‌های جدید “تروریستی” مانند گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در اینجا پیدا شده‌اند.

آقای مانتیسکی گفت در این مدت ناامنی از مناطق جنوبی افغانستان به جانب شمال این کشور گسترش یافته است و روسیه در این مورد ۵ سال پیش هشدار داده بود؛ اما سفیر روسیه می‌گوید غربی‌ها این هشدارهای روسیه را نادیده گرفتند.

الکساندر مانتیسکی گفت که موجودیت داعش در افغانستان برای روسیه نگران کننده است و خطر این گروه تنها افغانستان را تهدید نمی‌کند، بلکه متوجه آسیای میانه، روسیه، چین و پاکستان هم است و احتمال حملات داعش به این کشورها وجود دارد.

 

نگرانی از رابطه روسیه و طالبان

مقام های آمریکایی و افغان به صورت فزاینده نگران روابط روسیه و طالبان هستند.

ژنرال جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، هفته پیش در واشنگتن گفت که روسیه هم به جمع ایران و پاکستان پیوسته و مانند آنها به اعمال “نفوذ زیانبار” در افغانستان می‌پردازد. به گفته ژنرال نیکولسون، مسکو در تلاش مشروعیت بخشید به طالبان است.

ژنرال نیکولسون گفت که داعش بهانه‌ای شده برای توجیه سیاست‌های روسیه.

او گفت: “استدلال روسیه این است؛ این طالبان است که با داعش می‌جنگد، نه دولت افغانستان. این مشروعیتی که روسیه به طالبان می‌دهد، مبنای واقعی ندارد، اما برای تضعیف دولت افغانستان و تحت شعاع قرار دادن تلاش‌های ناتو در افغانستان است.”

 

نتایج یک نظرسنجی: از سی وچهار استان ‌های افغانستان  سالانه سه میلیارد دلار رشوه می‌دهندFormularbeginn

Formularende

نظرسنجی در ۳۴ ولایت افغانستان انجام شده است

نتایج یک نظرسنجی تازه از سوی نهاد دیدبان شفافیت، نشان می‌دهد که افغانها سالانه ۳ میلیارد دلار رشوه می‌دهند.

براساس یافته‌های دیدبان شفافیت افغانستان، پس از ناامنی و بیکاری، فساد همچنان بزرگترین مشکل مردم افغانستان است.

اکرام افضلی، رئیس این سازمان می‌گوید این نظرسنجی در ۳۴ ولایت افغانستان انجام شده و نزدیک به ۸ هزار نفر در آن اشتراک داشتند.

نتایج این نظرسنجی یک روز پیش از ۹ دسامبر یعنی روز جهانی مبارزه با فساد، امروز ۱۸ قوس (آذر) در یک نشست خبری در کابل منتشر شد.

کمتر از نیمی از افرادی ‌که با آنها صحبت شده، شاهد فساد بوده‌اند و آن را گزارش کرده‌اند اما بیشتر مردم معتقدند که این کار بی فایده است و در نابودی یا کاهش فساد هیچ تاثیری ندارد، زیرا بسیاری از آنها با مراجع عدلی و قضایی نیز مشکل دارند.

نزدیک به ۷۰ درصد اشتراک کننده‌ها در این نظرسنجی، محاکم (دادگاه‌ها) و قضات و سارنوال‌ها (دادستان‌ها) را فاسد خوانده‌اند.

مصاحبه شوندگان گفته‌اند در ۵۵ درصد مواردی که با این نهادها سر و کار داشته‌اند، از آنها رشوه خواسته شده است.

این بررسی همچنان نشان می‌دهد که رضایت مردم از حکومت در پایین‌ترین سطح آن در دو سال گذشته رسیده و مردم بیشتر از هر زمان دیگر نسبت به آینده نگران هستند.

روز گذشته بنیاد آسیا (Asia Foundation) نیز در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که میزان ناامیدی درافغانستان بیشتر شده و در سال ۲۰۱۶، فقط ۲۹.۳ درصد مصاحبه شوندگان گفته‌اند که کشورشان در مسیر درست در حرکت است.

مصاحبه شوندگان در نظرسنجی دیدبان شفافیت همچنان جامعه جهانی را مورد انتقاد قرار داده‌اند. ۴۹ درصد آنها بر این باورند که جامعه جهانی هیچ علاقه‌ای برای مبارزه با فساد ندارد و در سالهای گذشته با حمایت از قدرتمندان و مافیای مواد مخدر در تسهیل روند فساد دست داشته است.

در این نظرسنجی، شهروندان افغان تاکید کرده‌اند که فساد تاثیر منفی بر وضعیت امنیتی و اقتصاد داشته و فساد در تقویت و حمایت از هراس افکنی نقش دارد.

سازمان دیدبان شفافیت می‌پذیرد که اخیرا حکومت افغانستان تلاش‌هایی را برای مبارزه با فساد آغاز کرده اما آن را ناکافی می‌داند.

این سازمان، نتایج این نظرسنجی را زنگ بیداری برای دولت و جامعه جهانی می‌خواند. دیدبان شفافیت از حکومت افغانستان می‌خواهد تا مبارزه با فساد را در اولویت کارهایش قرار دهد و با افراد فاسد به ویژه مقام‌های بلندپایه فاسد در حکومت برخورد قاطعانه کند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهوری می‌گوید فساد اداری میراث حکومت قبلی است

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، در واکنش به نتایج این نظرسنجی، می‌گوید فساد اداری میراثی است که از حکومت قبلی به حکومت وحدت ملی رسیده است.

او تاکید می‌کند اکنون در حکومت اراده جدی برای مبارزه با فساد اداری وجود دارد و اصلاحاتی در بخش‌های مختلف به خصوص بخش عدلی و قضایی و تدارکات صورت گرفته است.

این پنجمین نظرسنجی سازمان دیدبان شفافیت بود. این نهاد هر دو سال یکبار نظرسنجی به این رابطه منتشر می‌کند.

 

کشف دم دایناسور صد میلیون ساله در سنگ کهربا

  • Formularende

دم پردار دایناسور در یک سنگ کهربای صد میلیون ساله حفظ شده است

در سنگ کهربایی که از بازاری در میانمار خریداری شده بود دم پردار یک دایناسور کشف شده است.

این کشف خارق‌العاده کمک می‌کند تا زوایایی در فهم زیست‌شناسی این موجودات منقرض شده پیدا شود که بیش از ۱۶۰ میلیون سال پیش زمین را در تصرف خود داشتند.

لیدا ژینگ، پژوهشگر دانشگاه علوم زمین‌شناسی در پکن، این فسیل را در یک بازار کهربا در میانمار پیدا کرده است.

سنگ کهربای صد میلیون ساله برای استفاده در جواهرسازی صیقل داده شده بود و فروشنده آن فکر می‌کرد که جسم داخل آن بقایای یک گیاه است.

پس از بررسی دقیق‌تر، پژوهشگران متوجه شدند که جسم داخل سنگ کهربا متعلق به یک دایناسور پردار است که به اندازه یک گنجشک بوده است.

بنا بر مطالعات این پژوهشگران، شکل قرار گرفتن پرها بر روی دم و همچنین بلندی و انعطاف آن نشان می‌دهد که این دم یک دایناسور است و نه یک پرنده قدیمی که صد میلیون سال پیش می زیسته است.

ریان مک کلر، پژوهشگر دیگر این پروژه از موزه سلطنتی ساسکاچوان کانادا، می‌گوید نشانه‌هایی وجود دارد که این دایناسور وقتی در صمغ درخت گیر افتاده، هنوز زنده بوده است.

پل بارت از موزه تاریخ طبیعی لندن به بی‌بی‌سی می‌گوید: “پیش از این هم در سنگ کهربا پر پیدا شده است، اما نکته جدیدی که این کشف را مهم می‌کند کمک به مشاهده طرز قرار گرفتن سه بعدی پر در یک دایناسور دوران مزوزوئیک است.”

 

داعش مولود نامیمون القاعده

ایجاد بحران، یکی از اهداف امریکایی‌ها در منطقه است

 

فداحسین مالکی، سفیر سابق ایران در افغانستان: گرچه عربستان، صهیونیسم و خود آمریکا به دنبال ایجاد داعش بود و از پول عربستان و قطر استفاده کرد، شما شک نکنید که داعش مولود نامیمون از طالبان و القاعده بود و هست.

فداحسین مالکی، سفیر سابق ایران در افغانستان*

دیپلماسی ایرانی : از زمانی که آمریکایی ها و غرب عملا وارد منطقه ما شدند در سال 2002 مقدمه ای برای ایجاد بحران های جدید _ بحران های سیاسی و حتی ژئوپلتیک _ در منطقه بود. من به یاد دارم زمانی که آمریکا و ناتو وارد شدند، دو بهانه داشتند:  یکی مبارزه با تروریسم عمدتا طالبان و دوم مبارزه با مواد مخدر که به هر حال پدیده ای شوم بود. خوب این برای برخی از تحلیلگران کشورهای منطقه، نخبگان سیاسی و علمی قابل هضم نبود. یعنی مگر می شود این همه کشور مثلا در افغانستان 84 کشور دنیا حضور داشتند آیا این ها آمده بودند، که فقط مبارزه بکنند؟

این سوال مهمی برای ما بود که خوب در کشور خودمان هم برخی می پذیرفتند و می گفتند بله آمده اند که با تروریسم مبارزه کنند، آمده اند که به هر حال با مواد مخدر مبارزه کنند. ما با برخی از آقایون که مشورت داشتیم نهایتا تست کردیم ببینیم هدفشان چیست. آمدیم اجلاسی کابل 2006 را تشکیل دادیم، که 6 کشور همسایه افغانستان و دو کشور قدرتمند منطقه یعنی روسیه و هند بودند، که در این 8 کشور تقریبا کشورهای قدرتمند منطقه حضور داشتند. طوری ما چینش کرده بودیم که همه حضور داشته باشند. از جمله چین، هند، پاکستان، روسیه، جمهوری اسلامی ایران و برخی از کشورهای همسایه مانند تاجیکستان و ازبکستان و دیگر جاها و کمیته های مختلف، کمیته نظامی، سیاسی و … و خروجی بحث ما هم در آن جا این بود که به هر حال مگر کشورهای منطقه این جا بیکار هستند که از آن طرف دنیا، آمریکا و ناتو بخواهند بیایند این جا؟ به این شکل این کشورها را ما وادار کردیم که در این اجلاس حضور پررنگی داشته باشند.

دو روز پس از تشکیل اجلاس دیدم که آقای رئیس جمهور افغانستان به من گفت که آقای سفیر، این آمریکایی ها آمده اند این جا می گویند این اجلاسی که ایرانی ها تشکیل داده اند برای چیست؟ آیا با شما مشورت کرده اند؟ و در نهایت ما متوجه شدیم که نه، آن چیزی که استنباط می کردیم آنها برای مبارزه با تروریسم و مبارزه با مواد مخدر، برای آن دو هدفی که سازمان ملل ترسیم کرده بود، نیامده اند. حالا سوال مهم اینجاست که پس به چه منظور آمده بودند؟ این را من خدمت شما عرض می کنم. یعنی که عرض میکنم پنج سال با این قضیه درگیر بوده ام.

اول این که آنها شاید بزرگترین مخالف شان در صحنه بین المللی که جمهوری اسلامی ایران است، آنها بتوانند به آن نزدیک شوند و رصد بکنند و جمهوری اسلامی ایران را کنترل بکنند. پس یک کنترل و رصد کردن جمهری اسلامی ایران توسط آمریکا و ناتو که ما خیلی از مسائل آنها را دیدیم. حتی آنها آمدند و از سیاست های نرم افزاری در مناطق مرزی ما استفاده کردند. هدف دوم آنها این که خودشان را به رقیب دیرینه شان یعنی روس ها نزدیک کنند. نکته سوم این که دو قدرت بزرگ و نوظهور سیاسی و اقتصادی یعنی چین و هند را کنترل کنند. خوب این اهدافی بود که ما امروزه قاطع عرض می کنیم که آمریکایی ها و ناتو به این دلیل وارد منطقه شدند.

حالا اگر یک مقداری این مسئله را ما بازتر کنیم می گوییم خیلی خوب، خروجی آن چه در ذهن آمریکایی ها و ناتو بود که به هر حال مبارزه با تروریسم است، امروز چه خروجی دارد؟ خروجی آن چیزی که ما در آنجا احساس می کردیم داعش امروز است. یعنی گرچه عربستان، صهیونیسم و خود آمریکا به دنبال ایجاد داعش بود و از پول عربستان و قطر استفاده کرد، شما شک نکنید که داعش مولود نامیمون طالبان و القاعده بود و هست. یعنی تفکر بسته تر از طالبان و القاعده، آن چیزی که امروز شما در فکر داعشی ها می بینید. یعنی به گونه ای است که حتی طالبان هم امروز در مقابل داعش قرار گرفته است. یعنی طالبان امروز تفکر داعش را قبول نمی کند.

شما در افغانستان و پاکستان هم می بینید که به هر حال تحرکاتی صورت گرفته. آن نکته ای هم که به هر حال آنها باز مثلا برای شق دوم آن یا هدف دوم که مبارزه با مواد مخدر بود، خروجی اش بعد از 21 سال چه چیز می تواند باشد. پس خروجی مبارزه با تروریسم را می توانیم بگوییم که داعش بوده است و خروجی مبارزه با مواد مخدر هم همین تبدیل مواد سنتی به مواد صنعتی است که امروز پدر دنیا را درآورده است. حالا پول اضافی هم که در اختیار تروریست ها قرار می گیرد. یعنی این دو با هم گره خورده است. یعنی پول مواد مخدر صنعتی و سنتی تا دیروز در اختیار طالبان و القاعده بود و امروز در اختیار داعش قرار می گیرد به اضافه آن چیزی که به هر حال از پول کشورهای اسلامی دارند استفاده می کنند. این ماحصل حضور آمریکایی ها و ناتو بعد از 26 سال در منطقه است.

یک نکته را هم اشاره می کنم. شک نکنید که یکی از اهدافی که آنها در منطقه دنبال می کردند و دارند می کنند ایجاد بحران های منطقه ای و تغییرات در بحران های ژئوپلیتیکی است. برای مثال بین افغانستان و پاکستان که سال های سال گرفتاری و جنگ هست، 16 میلیون پشتون در پاکستان دارید، در حالی که بزرگترین قوم در افغانستان هم پشتون ها هستند و ممکن است در آینده یک گرفتاری جدیدی در منطقه داشته باشیم.

*متن سخنرانی در نشست تخصصی “تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا و جهان اسلام”

 

مجسمه طلایی نتانیاهو تنها یک روز دوام آورد

مجسمه طلایی نخست وزیر رژیم صهیونیستی شب هنگام و تنها چند ساعت پس از آنکه در میدان اصلی تل آویو، نصب شد، به زیر کشیده شد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، نصب مجسمه طلایی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در میدان “رابین” به موضوعی برای شوخی و مسخره کردن در شبکه های اجتماعی اسرائیل تبدیل شده بود و مردم بسیاری با آن عکس یادگاری و سلفی گرفتند و برخی از آنها اظهار کردند که این مجسمه سرگرم کننده است اما ظاهرا نصب این مجسمه به مذاق وزرای نتانیاهو خوش نیامد.

یکی از منتقدان اصلی این مجسمه، ساخته ایتالی زالیت، مجسمه ساز ایتالیایی ـ اسرائیلی، وزیر فرهنگ بود که نصب آن را “تنفر پراکنی علیه نتانیاهو” توصیف کرد.

مقامات شهرداری تل آویو به زالیت دستور دادند تا این مجسمه را بردارد و تاکید کردند اگر این مجسمه ساز از دستورات شان پیروی نکند، وی را جریمه خواهند کرد و خود دست به کار می شوند.

این  هنرمند که نصب این مجسمه را بیانگر “وضعیتی که در آن زندگی می کنیم” توصیف کرد، اسرائیلی ها را دعوت کرد تا به وی در به زیر کشیدن این مجسمه کمک کنند.

 

مهاجر افغانی دختری را از پله های متروی برلین به پائین پرت کرد
یک ویدئوی شرم آور و حیرت انگیز از برلین دریافت شده است : جوانی که احتمالا مهاجرافغانی است در یکی از گذرگاه های متروی برلین از پشت به دختری نزدیک شده و با همه نیروی خود به وی لگد زده و از پله ها پائین می اندازد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از سایت Vesti.ru ، این حادثه در اواخر اکتبر رخ داده اما ویدئوی آن فقط حالا منتشر شده است. پلیس در جستجوی جوان افغانی است.
ترامپ معتقد نیست که روسیه در انتخابات آمریکا دخالت کرده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهور آمریکا را ممکن نمی داند و بارها این مطلب را اعلام کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، شون اسپایسر، نمامده کمیته ملی حزب جمهوری خواه و یکی از اعضای کمیته انتقال قدرت رئیس جمهور آینده آمریکا در مصاحبه با سی ان ان، این مطلب را مود تاکید قرار داد. یادآور می شود در ماه های اخیر بطور منظم مطالبی درباره هکرهایی منتشر می شود که گویا طبق دستور روسیه کار می کنند. در ماه ژوئیه سایت افشاگر ویکیلیکس مکاتبات اکترونیکی سرقت شده توسط افراد ناشناس از سیستم های رایانه ای کمیته ملی حزب جمهوری خواه آمریکا را منتشر کرد. اطرافیان هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری انجام شده ادعا کرده اند که گویا هکر های روسی در هک مکاتبات حزب دموکرات دست داشته اند. کرملین بارها دست داشتن مسکو در حملات سایبری را رد کرده است.

روسیه به وحشت تبلیغاتی غرب پاسخ داد.
رئیس جمهور روسیه  دکترین جدید  امنیت اطلاعاتی روسیه  را مورد تأیید قرار داد. یکی از جهات  دکترین جدید،  بازدارندگی استراتژیک  و جلوگیری از درگیریهای  نظامی  است که ممکن است با کاربرد  فناوری اطلاعاتی بروز کنند.  در دکترین  گفته شده است که  سرویس ویژه  یکسری از کشورها « از  تأثیرات  اطلاعاتی — روانی»  برای بی ثباتی اوضاع در جهان  استفاده می کنند  که به » نقض تمامیت ارضی و استقلال  کشورهای دیگر» می انجامد.  در عین حال،  شمار  حملات هماهنگ به تأسیسات  مهم روسیه افزایش می  یابد  و  فعالیت اطلاعاتی خارجی   بر ضد  کشور شدت می گیرد. در دکترین  امنیت اطلاعاتی  آمده است که  رسانه های روسیه  در خارج از کشور با  تبعیض آشکار روبرو می شوند. « خبرنگاران روسیه  با موانع زیاد   فعالیت  حرفه ای مواجه می شوند» و در عین حال خاطرنشان می شود  که رسانه های خارجی  سیاست دولتی روسیه را مورد ارزیابی مغرضانه قرار می دهند. دکترین جدید امنیت اطلاعاتی   روسیه پاسخی به  موج  تبلیغاتی  غرب است. پاول سویاتِنکوف  کارشناس سیاسی  روسیه در این خصوص گفت: به نظر من، نکنه مهم، وضعیتی است  که روسیه  سعی می کند  با سرویس های ویژه  کشورهای دیگر مقابله کند که با کمک «  تروریسم سایبری» سعی می کنند  بر اوضاع در روسیه  و دیگر کشورهای جهان تأثیر بگذارند. در غرب برای با اساس جلوه دادن  عملیات خود  نوعی « تصویر وحشتناک»  از عملیات روسیه را  نقش می زنند.  اتهاماتی در این خصوص شنیده می شود  که گویا روسیه  در نتایج انتخابات  ریاست جمهوری در آمریکا دست داشته است.  به عقیده من،  دکترین ما — پاسخی به این موج «  وحشت تبلیغاتی»   است که در غرب بر علیه روسیه جریان دارد». رسانه های  روسیه که در خارج از کشور فعالیت می کنند طعمه  حملات  تبلیغاتی غرب می شوند.  به گفته کارشناس روسیه ، سیاستمداران غربی  از این موضوع عصبانی می شوند  که رسانه های روسیه به پخش نقطه نظر مستقل  روسیه می پردازند. —   هم اکنون در غرب گفته می شود  که « تبلیغات وحشتناک روسیه»  جریان دارد و  چند رسانه کلیدی روسیه، — شبکه تلویزیونی « ار.ت» و رادیو « اسپوتنیک»را به این  موضوع متهم می کنند.  نکته جالب آن است که هیچگونه  ثبوتی  ارائه نمی شود  که این رسانه های بر افکار عمومی در  غرب با کمک تبلیغات  تأثیر می گذارند، یعنی  دروغ هایی  که به طور ویژه جور شده اند عنوان نمی شوند.  در عمل، سیاستمداران غرب  از این موضوع خشمگین هستند  که رسانه های  روسیه  نقطه نظرات مستقل خود را بیان می کنند».
هیومن رایتس واچ: آمریکا شریک جنایات عربستان در یمن است

سازمان دیده بان حقوق بشر موسوم به “هیومن رایتس واچ” ضمن درخواست برای اعمال تحریم تسلیحاتی علیه عربستان سعودی به دلیل جنایات جنگی این کشور در یمن اعلام کرد آمریکا نیز شریک جرم عربستان در این جنایات است.

به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از “اسوشیتد پرس”، این دیده بان حقوق بشر که در نیو یورک مستقر است، اظهار داشت: “بیش از 160 غیرنظامی یمنی در ماه گذشته کشته شده اند، این افراد عمدتا در حملات هوایی ائتلاف عربی به یمن با استفاده از بمب های ساخت آمریکا کشته شده اند”. پریانکا موتاپارتی، محقق ارشد این سازمان گفت: “تسلیحات آمریکایی که به تازگی به عربستان فروخته شده، در حملات هوایی ماه های سپتامبر و اکتبر به یمن به کار رفته است و به این سبب آمریکا در این جنایات شریک جرم به حساب می آید”. وی افزود: “دولت اوباما برای تعلیق کامل صادرات تسلیحات به عربستان سعودی وقت چندانی ندارد و گرنه برای همیشه همدست جنایات رژیم سعودی در یمن خواهد بود”.

Updated: دسامبر 9, 2016 — 1:49 ق.ظ