دسامبر 2016 میلادی ، برج «ترامپ» در نیویورک به خاطر یک بسته مشکوک تخلیه شد

برج «ترامپ» در نیویورک به خاطر یک بسته مشکوک تخلیه شد

تهران- ایرنا- برج متعلق به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا، واقع در شهر نیویورک به دلیل گزارش هایی مبنی بر وجود یک بسته مشکوک در لابی این آسمانخراش تخلیه شد.

به گزارش ایرنا، تارنمای «نیویورک پست» در این باره به نقل از سخنگوی پلیس شهر نیویورک نوشت:
«پلیس و آتش نشانی نیویورک در پی گزارش هایی مبنی بر وجود یک «بسته مشکوک» در لابی برج ترامپ عازم این محل شده اند. ویدئویی که در شبکه «توئیتر» با نام کاربری Cielo منتشر شده افسران پلیس را نشان می دهد که به مردم علامت می دهند از محل خارج شوند و مردمی را نشان می دهد که در حال دویدن به سمت درهای خروجی هستند.»
به نوشته نیویورک پست، این اتفاق اندکی بعد از ساعت 4و سی دقیقه عصر به وقت محلی روی داد و جمعیت زیادی در اطراف این برج حضور داشتند. ترامپ اکنون در ایالت «فلوریدا» به سر می برد و تیم وی هنوز در این خصوص پاسخی نداده و جزییات بیشتری هنوز در این باره منتشر نشده است.
برج 202 متری ترامپ که یکی از مرتفع ترین ساختمان های شهر نیویورک است، محل زندگی ترامپ و یکی از چندین دارایی عمده وی است که ادارات بین المللی مهمی نیز در آن واقع شده است که یکی از دفاتر، شرکت هواپیمایی «قطر ایر ویز» است.

 

روسیه جعبه سیاه هواپیمای نظامی سقوط کرده را پیدا کرد

جعبه سیاه اصلی آن هواپیمای روسی سقوط کرده پیدا شد. گزارش شده است که همه هواپیماهای نوع توپولوف-۱۵۴ به زمین فرود آمده اند تا زمانی که سبب سقوط در روز یکشنبه معلوم گردد.

وزارت دفاع روسیه به خبرگزاری ها روز سه شنبه گفته است که جعبه سیاه اصلی یک هواپیمای نظامی روسی پیدا شده است  که روز یکشنبه در بحیره سیاه سقوط کرده است.

خبرگزاری ها از قول وزارت دفاع روسیه نقل نموده اند که « جعبه سیاه اصلی به ساعت ۵:۴۲ به وقت مسکو و ۰۲۴۲ به وقت اروپای مرکزی از فاصله  ۱۶۰۰ متری ساحل و از عمق ۱۷  متری پیدا شده است.»

عجالتاً معلوم نیست که آیا این جعبه هواپیمای توپولوف -۱۵۴ سقوط کرده کدام آسیب دیده هست؟

در حالی که برخی از بخش های هواپیمای توپولوف-۱۵۴ روسی بعد از سقوطش در بحیره سیاه پیدا شده است، اداره امنیت فدرال روسیه گفته است که تحقیق می نماید که آیا این سقوط در نتیجه نواقص تخنیکی بوده است و یا اشتباه پیلوت.

این هواپیما که عازم سوریه بود، در ابتدا از میدان هوایی نظامی چکالوفسکی پرواز کرد و در سوچی برای سوخت گیری دوباره بر زمین فرود آمد. اندکی پس از پرواز، این هواپیما در بحیره سیاه سقوط کرد. انتظار نمی رود که کسی از سرنشینان جان به سلامت برده باشد. تا حال دست کم ۱۱ جسد از آب بیرون کشیده شده اند. سرنشنینان هواپیما ۹۲ نفر بودند.

این احتمال که یک عمل تروریستی سبب سقوط این هواپیما شده باشد، کاملاَ نادیده گرفته نشده است،  اما اداره امنیتی فدرال در اعلامیه ای گفته است که «علامت و نشانه ای دایر بر عمل تروریستی در این موقع نرسیده بود.»

ماکسیم سوکولوف وزیر ترانسپورت روسیه در ارتباط با این موضوع در تلویزیون گفته است که تروریسم یکی از تئوری های عمده عامل سقوط نیست. “اف اس بی” دستگاه استخبارات روسیه بعداً اعلامیه ای را نشر کرد که گفته های سوکولوف را تایید می کند. در این اعلامیه آمده است که این اداره «کدام نشانه و فاکتی دایر بر امکان حمله تروریستی برای سبوتاژ در درون طیاره» نیافته است.

از شروع سال ۲۰۰۰ به اینسو تا کنون ۸۰۰ نفر در اثر سقوط هواپیماهای نوع توپولوف -۱۵۴ جان سپرده اند

“ف اس بی” گفته است که به اشتباه پیلوت، کیفیت نازل مواد سوخت هواپیما و موانع بیرونی در ماشین هواپیما و یا نقص تخنیکی غیر معین متمرکز می باشد.

اما کارشناسان هواپیمایی گفته اند که عامل هایی وجود دارند که دلالت به حمله تروریستی بالقوه می کنند. این ها شامل این است که ظاهراَ عمله هواپیما نتوانسته است سؤ عملکرد را گزارش بدهند و پارچه های متلاشی شده هواپیما در ساحه وسیع بحیره سیاه گسترده شده اند.

ویتالی انریوف، کنترولر ارشد ترافیک هوایی روسیه به خبرگزاری روسی ریانووستی گفته است: «اگر ماشین درست کار نمی کرد، بدون تردید این مانع آن نمی شد عمله از آن ها گزارش بدهد.»

هنوز باید جعبه سیاه از ساحه سقوط پیدا شود. بخش فیوز آن تاهنوز پیدا نشده است. اگرچه بخش هایی از هواپیما در فاصله یک میلی ساحل پیدا شده اند.

روز عزاداری

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دوشنبه را روز عزا داری برای قرباینان سقوط هواپیما اعلام نموده است. ده ها تن از مسافرانی که عضو انسامبل موسیقایی الکساندروف و یا دسته کورس خوان اردوی سرخ  بودند، می خواستند در سال نو در پایگاه هوایی حمیمیم کنسرت اجرا کنند. عزا داران در میدان هوایی سوچی و همچنان در مقر انسامبل موسیقایی الکساندروف در مسکو دسته های گل گذاشتند.

کارمندان موسسه خیریه یلیزافیستا گلنیکا نیز در این پرواز بدقسمت بوده اند. مردم در دفتر “فیر اید” که توسط سازمان گلینکا ریاست می شود، دسته های گل گذاشتند. “فیر اید” اصلاً برای مردم بیخانمان در مسکو کمک می کند.

پوتین دستور داده است که تلویزیون ها با حذف برنامه های تفریحی، عکس های سیاه و سفید قربانیان را نمایش بدهد.

این مودل هواپیمایی که روز یکشنبه سقوط کرد، در موارد مشهور دیگر سقوط در گذشته نیز شامل بوده است. از سال ۲۰۰۰ به اینسو بیش از۸۰۰ نفر در اثر سقوط هواپیماهای توپولوف- ۱۵۴ کشته شده اند. خطوط هوایی تجاری دیگر از این مودل استفاده نمی کنند.

در اپریل ۲۰۱۰  لیخ کژنسکی رئیس جمهور پولند همراه با ۹۵ تن دیگر هنگامی کشته شدند که هواپیمای توپولوف ۱۵۴ شان سقوط کرد.

 

زاخاروا: تصمیم آمریکا برای فروش اسلحه به سوریه تهدید مستقیم هواپیماهای روسیه است
تصمیم ایالات متحده امریکا برای فروش اسلحه به سوریه در حکم تهدید مستقیم هواپیماهای نیروهای هوایی روسیه، نیروهای نظامی این کشور و سفارتخانه روسیه در سوریه است. به گزارش اسپوتنیک به نقل از منابع خبری، تصمیم ایالات متحده امریکا برای فروش اسلحه به سوریه در حکم تهدید مستقیم هواپیماهای نیروهای هوایی روسیه، نیروهای نظامی این کشور و سفارتخانه روسیه در سوریه است. ماریا زاخاروا سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه در این رابطه گفت: «واشنگتن روی ارسال کمک های نظامی به تشکلات ضد حکومت سوریه که تفاوت زیادی با قاتلان شبه نظامی ندارد، حساب زیادی باز کرده است. ارسال سلاح برای این تشکلات از جمله سامانه های موشکی متحرک در لایحه جدید قانونی امریکا ذکر شده است». زاخاروا همچنین اظهار کرد که دستگاه ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا نمی تواند این مساله را درک کند که سلاح ها بلافاصله به دست جهادگرانی خواهند افتاد که مدتهاست تحت عنوان اپوزیسیون میانه  رو مبارزه می کنند. زاخاروا تاکید کرد: «احتمالا امریکا روی همین مساله حساب باز کرده است زیرا عملا قیومیت گروهک تروریستی «جبهه النصره» که شاخه ای از «القاعده» محسوب می شود را به عهده گرفته است. این اقدام به معنای همدستی با تروریست ها است و نه چیز دیگر. تصمیم اخیر امریکا برای ارسال اسلحه در حکم تهدید مستقیم هواپیماهای نیروهای هوایی روسیه، نظامیان روسیه و سفارتخانه ما در سوریه است که چندین مرتبه مورد هجوم قرار گرفته اند. به همین خاطر وزارت خارجه روسیه این اقدام امریکا را گام خصمانه تلقی می کند».
افزایش حضور نظامی انگلیس در خلیج فارس با هدف “مهار” ایران
به گزارش اسپوتنیک، پرتال تحلیلی آمریکایی “War Is Boring” نوشت که بریتانیا به غیر از افزایش مشارکت در علمیات ارتش ائلاف بین الملل علیه داعش، به دنبال افزایش حضور نظامی در خلیج فارس با هدف ظاهری “مهار” ایران است. این سایت همچنین نوشته است که در ارتباط با فعالیت های نظامی ایران در منطقه, انگلیسی ها در صدد گسترش قابل توجه تعاملات نظامی و دفاعی با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برآمده اند. در دسامبر سال جاری میلادی نخست وزیر بریتانیا “ترزا می” پس از روی کار آمدن، در نشست سران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در منامه با گرفتم موضع ضد ایرانی، بر روی تعهد بلندمدت خود مبنی بر دفاع از متحدان عربی خود تاکید نمود.   صحبت های نخست وزیر بریتانیا از این بحث فراتر رفته و او اشاره ای نیز به موضوع خیالی “تهدیدات و خطر ایران در منطقه” نمود. این اظهارات وی به شدت موجب خرسندی شش کشور عرب عربستان سعودی، بحرین، قطر، کویت، عمان و امارات متحده عربی قرار گرفت. ایران این موضوع را “دشمنانه و غیر دوستانه” خواند.
جنگ و صلح افغانستان بدست خارجی ها است

قدرت های متخاصم در افغانستان تلاش می کنند تا زمانیکه منافع آنها از این جنگ تامین نشود، صلح به وجود نیاید. همچنان سیاست های کلان بین المللی بر جنگ و صلح افغانستان تاثیر بسزایی دارد

در حالیکه یکبار دیگر صدای گفتگوی های صلح از چند طرف بلند شد گروه طالبان این گفتگو را با حکومت افغانستان رد کرد. ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در گفتگو با صدای آمریکا گفته است، تا زمانیکه نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارد هرگونه مذاکره و مصالحه بی معنا است. وی تاکید کرد که تمام جوانب خواهان حل مشکل در افغانستان باید به نیروهای خارجی فشار وارد کنند تا افغانستان را ترک کند و به مردم آن کشور اجازه ندهد که حکومت داری را بر اساس خواست خودشان ایجاد کند در نهایت زمانیکه طالبان مذاکرات صلح را با حکومت افغانستان رد می کنند آیا می شود به پروسه صلح با طالبان خوشبین بود؟

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، داکتر لطیف نظری، استاد دانشگاه در برنامه «بازنگاه» گفت: قدرت های متخاصم در افغانستان تلاش می کنند تا زمانیکه منافع آنها از این جنگ تامین نشود، صلح به وجود نیاید. همچنان سیاست های کلان بین المللی بر جنگ و صلح افغانستان تاثیر بسزایی دارد. تا زمانیکه هماهنگی در سطوح بین المللی شکل نگیرد، دستیابی به صلح در افغانستان دشوار خواهد بود.

وی افزود: در این که مردم افغانستان همه خواستار صلح می باشند تردیدی وجود ندارد، البته حکومت افغانستان هم در مواردی تلاش کرده است که صلح تامین شود اما نقش عامل خارجی در ساختار شکنی از صلح بسیار موثر است. امروزه طالبان تنها نیروی منزوی و تجرید شده نیستند که در یک گوشه ای از افغانستان فعالیت کنند، بلکه روابط گسترده ای با کشورهای تاثیر گذار منطقه دارند و در جبهه جنگ هم نشان دادند که توان رویارویی با نیروهای امنیتی افغانستان را دارند. با توجه به چنین وضعیتی قطعا حامیان طالبان هم احساس می کنند که آنها تا زمانیکه بازی را به نفع خود خاتمه ندادند، می توانند در برابر صلح چالش ایجاد کنند و مانع تولید کنند.

داکتر نظری، در خصوص موانع صلح بیان داشت: با توجه به این فرآیند ما سه مانع در برابر صلح می توانیم مورد بحث قرار دهیم. یکی مانع داخلی است ، چرا که طالبان بر این باور هستند که افغانستان اشغال شده و تازمانیکه این اشغال خاتمه پیدا نکند، جنگ می کنند. این خودش از نظر ساختار داخلی می تواند برای ما یک مشکل باشد. دوم، بحث منطقه ای است. به عنوان نمونه هند و پاکستان در افغانستان جنگ نیابتی را به پیش می برند، تازمانیکه پاکستانی ها احساس نکنند که منافع حداکثری شان، در افغانستان تامین می شود قطعاً از گروه های مختلف حمایت خواهند کرد و سوم بعد بین المللی است که رقابتی که بین چین و روسیه با آمریکا و ناتو وجود دارد باعث شده است که بازی افغانستان یا روند صلح افغانستان پیچیده تر شود. بنابراین ما وقتی می توانیم به صلح امیدوار باشیم که این سه بعد داخلی، منطقه ای و بین المللی باهم سازگاری و هماهنگی داشته باشد که در حال حاضر این هماهنگی در این سه بعد مشاهده نمی شود. با توجه به این روند است که طالبان در واقع روند صلح را رد می کند.

این استاد دانشگاه، یک گوشه از صلح افغانستان را مربوط به پاکستان می داند و می گوید: یک بعد قضیه هم به پاکستان بر می گردد، باور پاکستانی ها این است که افغانستان باید از هند فاصله بگیرد و به طرف اسلام آباد نزدیک شود. هرچند این صحبت در نگاهی که با روابط بین الملل می تواند قابل بحث باشد، یک روند کاملاً مغرضانه و مطرود است اما به عنوان یک واقعیت سیاسی در منطقه ما می تواند قابل طرح باشد. بنابراین با توجه به مراوات گسترده ای که طالبان در حال حاضر دارند، بحث صلح هم پیچیده است. به عنوان نمونه اگر ما بحث چین و طالبان را در نظر بگیریم چین از جمله کشورهایی است که خواستار تامین صلح در افغاستان است، چون منافع زیادی را از صلح، به دست می آورد، هم به دلیل مجاورتی که با افغانستان دارد می تواند به سرمایه گذاری اقتصادی بخصوص در بخش معادن داشته باشد و تازمانیکه صلح تامین نشود، چین به این اهداف اقتصادی خود دست پیدا نمی کند. یا احیای جاده ابریشم را که چین برای توسعه اقتصادی خود در نظر گرفته بدون صلح در این منطقه تامین نمی شود. اما چینایی ها نگرانی هایی دارند، نگرانی چینایی ها این است که در واقع مناطق غربی چین و سین کیانگ یا مناطق آی غورها ممکن است بحث جدایی طلبی با افراط گرایی منطقه که از سوی رقبای چین، مورد حمایت قرار می گیرد، تلفیق و ترکیب شود و این بتواند امنیت ملی چین را تحت تاثیر قرار دهد.

داکتر نظری، در مورد روابط کشورهایی مانند چین و روسیه با طالبان بیان داشت: به این دلیل است که چین امروزه ملاحظات گسترده امنیتی دارد و به همین دلیل روابط گسترده با طالبان دارد. چون از یک طرف طالبان در واقع سرزمین های تحت نفوذ را در افغانستان در کنترل خود دارد و دیگر اینکه طالبان در مقایسه با داعش و القاعده داعیه افغانستان محور را دنبال می کند. بنابراین چین نیاز دارد که با این گروه روابط داشته باشد تا بتواند امنیت ملی خود را بیشتر تامین کند. همین وضعیت برای کشورهای آسیای میانه و روسیه هم وجود دارد. پس با توجه به چنین روندی صلح بسیار دشوار و پیچیده و پر معما خواهد بود.

بحران شمال و نشست سه جانبه مسكو

اين مردم افغانستان اند كه از وخامت بيشتر اوضاع متضرر خواهند شد، در مقابل حالات جارى به نفع كسانى رقم خواهد خورد كه منافع شان را در نا آرامى و ادامه بحران در افغانستان مى بينند

در حاليكه شمال كشور در تداوم تنش ميان جنرال دوستم و حكومت مركزى، آبستن بحران جديدي است، سه كشور روسيه، چين و پاكستان اقدام به تدوير جلسه سه جانبه پيرامون اوضاع افغانستان در مسكو نموده اند كه عدم حضور نمايندگان افغانستان در آن سوال برانگيز است.

اقدام نظامى خودسرانه جنرال دوستم براى سركوبى طالبان در جغرافياى قومى او، سوء قصد عليه وى و نشانه رفتن انگشت اتهام به سوى شوراى امنيت ملى، اعتراض وى از نداشتن صلاحيت در حكومت وحدت ملى، زندانى نمودن و تجاوز جنسى به احمد ايشچى توسط وى مواردي است كه نه تنها روابط او را با دولت مركزى به تيرگى كشانده بلكه دورنماى اوضاع شمال كشور را نيز در هاله اى از ابهام قرار داده است.

در تداوم اين سوء تفاهمات كه تصور مى رفت اقداماتى از سوى دو طرف يا جناح هاى ثالثى براى جستجوى راه هاى حل اين معضل صورت گيرد كه نگرفت. بى اعتنايى عمدى ارگ نشينان به اعتراضات و خواست هاى دوستم و سفر ریيس جمهور به پايگاه رقيب منطقه اى او يعنى والى قدرتمند بلخ پيام هاى ناخوشايندى را بوى القا نمود تا براى صف آرايى در برابر لانه ارگ سرى به حاميان خارجى اش بزند.

سرانجام در مقابل تایيد تلويحى انگليس، امريكا، سازمان ملل و اتحاديه اروپا از موضع مخالفان دوستم، دولت هاى روسيه، تركيه، ازبكستان و برخى ديگر از جمهوريت هاى آسياى ميانه حمايت شان را از دوستم اعلام نمودند در حاليكه مخالفان دوستم در تلاش اند تا از پرونده ايشچى مستمسكى براى كنار زدن تدريجى وى از مقام معاونيت اول رياست جمهورى فراهم نمايند.

در سوى ديگر دوستم در پى تدوير جلسه بزرگى از سران قومى، روشنفكران، سياسيون و علماى دينى در شبرغان است تا موضوع سلب حمايت و اعتمادش را از اشرف غنى در آن مطرح نمايد. اخيرا ریيس دفتر وى با ابراز نظر تندى به ارگ نشينان خاطر نشان ساخت كه اگر ما در حكومت نباشيم، حكومتى هم نخواهد بود.

در اين كشمكش و تقابل، تدوير جلسه سه جانبه روسيه، چين و پاكستان در عدم حضور نمايندگان دولت افغانستان، بيانگر پيچيده تر شدن بيشتر اوضاع مى باشد. بدون شك در اين نشست روى احتمال وخيم تر شدن اوضاع و الترناتيف و گزينه هاى احتمالى حكومت وحدت ملى بحث و مشورت صورت خواهد گرفت. مسلما تدوير اين جلسه در شرايط كنونى نمي تواند براى بهبود اوضاع موثر باشد.

كشور هاى ذي دخل سعى دارند تا از اوضاع بوجود آمده در جهت منافع شان در افغانستان هم در بعد داخلى و هم در مقياس خارجى استفاده نمايند. دوستم نيز تلاش خواهد نمود تا از اين وزنه در تحت فشار قرار دادن بيشتر حكومت وحدت ملى بهره جويد. عطا محمد نور نيز موقع را مساعد دانسته، پيش شرط هايش را مبنى بر گرفتن سهم بيشتر در قدرت، روى ميز ارگ گذاشته تا بدينوسيله هم رقيب منطقه اش را تضعيف كند و هم رقباى تنظيمى اش را در تصاحب رهبرى و بازى درون حزبى كمرنگ نمايد. قطعا توطئه گران ارگ نيز آرام ننشسته، از هر وسيله براى خاتمه بخشيدن غائله دوستم استفاده خواهند نمود.

سوال اصلى اين است كه در چنين شرايط دشوارى، آينده و اوضاع چگونه شكل خواهد گرفت و از اين بازى پيچيده، كى ها سود خواهد برد؟ دو گزينه محتمل به نظر مي رسد:

1. اينكه معامله صورت گيرد و دوستم در عوض بسته شدن پرونده هاى نسبتى وى و ضمنا با كسب امتيازات نسبى در قدرت، حمايت مجددش را از اشرف غنى ابراز نمايد و كل قضيه مختومه اعلان شود زيرا نه دوستم توانايى هاى سال هاى قبل را دارد كه با ماجراجويى هاى نظامى مخالفان اش را به چالش كشاند و نه هم حاميان خارجى اش با حضور جامعه جهانى در افغانستان، دست بازى در حمايت از وى دارند تا از او به مثابه حربه برنده در جهت منافع شان كار گيرند. ضمن اينكه خطر وخامت اوضاع در افغانستان، به ضرر آنها نيز خواهد بود.

2. اينكه دو طرف بر طبل مخالفت كوبند و از اوضاع پيش آمده در حذف همديگر بهره جويند. در آنصورت دولت با مستندسازى پرونده ايشچى، مقام رسمى دوستم را به تعليق آورده، در حمايت متحدين غربي و سازمان هاى بين المللى، پاى او را به محاكمه خواهند كشيد و بالمقابل دوستم يكبار ديگر به كمك روسيه، ازبكستان و ديگر حاميان خارجى اش، با مقاطعه با دولت و ايجاد خود مختارى در شمال، جبهه ديگرى در برابر حكومت وحدت ملى خواهد گشود. در اينصورت نه تنها براى خود و هوادارانش فضاى تنفسى در شمال ايجاد خواهد نمود، بلكه خاطر كشور هاى آسياى ميانه را نيز از خطر نفوذ داعش مطمين خواهد ساخت.

روي هم رفته اين مردم افغانستان اند كه از وخامت بيشتر اوضاع متضرر خواهند شد، در مقابل حالات جارى به نفع كسانى رقم خواهد خورد كه منافع شان را در نا آرامى و ادامه بحران در افغانستان مى بينند. منصوری

هشدار مسکو، پکن و اسلام آباد درباره رشد تهدید داعش در افغانستان

کشورهای روسیه،‌ چین و پاکستان در مورد افزایش نفوذ گروه تروریستی داعش در افغانستان و وخیم شدن وضعیت امنیتی در این کشور هشدار دادند.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، کشورهای روسیه،‌ چین و  پاکستان در مورد افزایش نفوذ گروه تروریستی داعش در افغانستان و وخیم شدن وضعیت امنیتی در این کشور هشدار دادند.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که نمایندگانی از سه کشور فوق الذکر در مسکو با یکدیگر دیدار کردند و موافقت نمودند تا دولت افغانستان را در آینده برای شرکت در یک چنین مذاکراتی دعوت نمایند.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پس از این نشست سه جانبه به خبرنگاران گفت: «[سه کشور چین، پاکستان و روسیه] نگرانیهای ویژه خود را از رشد و  نمو فعالیتها در کشوری که محل اقامت گروههای افراط گرایی همچون شاخه افغانی داعش است، ابراز کردند».

از زمان سرنگونی رژیم طالبان به دست نیروهای افغانی تحت حمایت آمریکا، تاکنون بیش از پانزده سال است که حدود ده هزار نیروی نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند؛ با این حال، آمریکا به مذاکرات سه جانبه مسکو دعوت نشد.

کابل همواره از حضور در این نشست سه جانبه- که سومین گردهمایی در نوع خود میان سه کشور روسیه،‌ چین و پاکستان بود- محروم شده است که این امر به نگرانیهای واشنگتن در خصوص عدم نقش آفرینی این کشور در مذاکراتی با محور آینده افغانستان دامن می زند.

مقامات کابل و واشنگتن مدعی شده اند که روسیه در حال تعمیق پیوندهای خود با طالبان است؛ شورشیانی که همچنان با دولت مرکزی افغانستان در حال نبرد هستند. اما مسکو اتهام کمک رسانی به شورشیان را رد کرده است.

زاخاروا گفت که روسیه، چین و پاکستان «بر وخامت وضعیت امنیتی (در افغانستان) تأکید کرده اند».

سه کشور مزبور «به منظور حذف اسامی برخی از شخصیتها از فهرست تحریمها که با هدف پیشبرد یک گفتگوی مسالمت آمیز میان کابل و طالبان صورت می گیرد؛ بر یک رهیافت منعطف و قابل تغییر» توافق کردند.

«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان ماه گذشته از سازمان ملل خواست تا رهبر جدید طالبان را به فهرست تحریمهای خود بیافزاید؛ امری که به فرآیند کُند صلح در این کشور آسیب رساند.

اوایل روز سه شنبه، «احمد شکیب مستغنی» سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان گفت که کابل بطور درست و رضایتبخشی در جریان مذاکرات مسکو قرار نگرفته است. وی در ادامه افزود که «[برگزاری] مذاکرات پیرامون وضعیت افغانستان آنهم بدون حضور افغانها حتی اگر با حسن نیت انجام شود، به وضعیت موجود کمکی نخواهد کرد و حتی هدف و نیت واقعی این گونه مذاکرات را به زیر سئوال می برد».

گفتنی است که با بالا بودن نرخ تلفات نیروهای افغان- بیش از ۵۵۰۰ کشته در هشت ماهه نخست سال ۲۰۱۶- مراکز تعدادی از استانهای افغانستان در سال جاری تحت نفوذ طالبان قرار گرفت.

افزون بر این،‌ در سال میلادی گذشته یک شاخه از گروه تروریستی داعش مسئولیت تعدادی از حملات تروریستی را در این کشور برعهده گرفت. منبع: مهر

پاکستان از احتمال پیوستن ایران به روند حل مسئله افغانستان خبر داد

معاون اول وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که اسلام آباد پیوستن ایران به محور روسیه ـ پاکستان ـ چین برای حل و فصل مسئله افغانستان را منتفی نمی داند.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «اعزاز احمد  چودری» معاون اول وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که اسلام آباد پیوستن ایران به محور روسیه ـ پاکستان ـ چین برای حل و فصل مسئله افغانستان را منتفی نمی داند.

این مقام پاکستانی پیشتر در رایزنی سه جانبه روسیه، پاکستان و چین پیرامون حل و فصل مسئله افغانستان در مسکو شرکت کرده بود.

معاون اول وزارت خارجه پاکستان در یک کنفرانس خبری در محل خبرگزاری بین المللی «روسیا سگودنیا» (روسیه امروز) اظهار داشت: «ایران هم همسایه پاکستان و هم همسایه افغانستان است. دهها سال است که سه میلیون آواره افغانی در خاک ایران به سر می برند… درگیریهایی در مناطق مرزی رخ می دهد. ما معتقدیم که ایران بر مبنایی کاملاً قانونی خواهان ایفای نقش است تا حرف این کشور در روند حل و فصل درگیری شنیده شود».

وی در ادامه افزود: «ما امروز [در رایزنی سه جانبه مسکو- پکن- اسلام آباد در روسیه] تصمیم گرفتیم که بطور مشترک کار کنیم و نمایندگان افغانستان و همچنین سایر کشورها از جمله ایران را دعوت نماییم. ایران می تواند [در این روند] نقش مثبتی ایفاء کند». منبع: مهر

 

رادمنش: تصمیم کپتان رحمانی به برگشت به وطن، کار نیک است

نیلوفر رحمانی، نخستین پیلوت زن طیاره‌های ثابت‌بال قوای هوایی افغانستان گزارش‌ها راجع به تقاضای پناهندگی‌اش در ایالات متحده امریکا را رد کرده است. اما موکل‌اش برعکس تقاضای پناهندگی او را تایید می‌کند.

پس از این که برخی رسانه‌های امریکایی گزارش دادند که نیلوفر رحمانی در ایالات متحده امریکا تقاضای پناهندگی داده است، تلویزیون «طلوع نیوز» افغانستان خبر داد که خانم رحمانی این گزارش‌ها را رد کرده است.

طلوع نیوز این مطلب را براساس نامه‌ای نوشته است که خانم رحمانی به این تلویزیون و وزارت دفاع افغانستان فرستاده است. او در این نامه به قاطعیت خود برای خدمت به افغانستان تاکید کرده است.

خانم رحمانی در این نامه که به طلوع نیوز فرستاده نوشته است: «من از این سوء برداشت خیلی متاسفم و از همه همکارانم معذرت می‌خواهم.»

کپتان نیلوفر رحمانی حالا 23 سال دارد و در نیروی هوایی افغانستان خدمت می کند. مجله آلمانی “بیلد” وی را به عنوان زیباترین پیلوت جهان معرفی کرده است.

در این نامه، کپتان رحمانی تایید کرده که در افغانستان مشکلاتی داشته و به این دلیل می‌کوشد تا پایان دوره ماستری در ایالات متحده امریکا بماند.

اما کیمبرلی موتلی، وکیل مدافع خانم رحمانی در ایالات متحده امریکا به خبرگزاری آلمانی «دی پی ای» گفت که موکل‌اش «یقیناَ درخواست پناهندگی داده است.»

رسانه‌های امریکایی گزارش داده اند که این پیلوت افغان در تابستان تقاضای پناهندگی داده بود. او اخیراَ در گفتگو با روزنامه‌های امریکایی «نیویارک تایمز» و «وال استریت ژورنال» گفته است که در افغانستان از سوی طالبان و برخی نزدیکان خودش تهدید شده است.

انتقاد از نیلوفر رحمانی به دلیل تقاضای پناهندگی در امریکا

خبر درخواست پناهندگی نیلوفر رحمانی، نخستین پیلوت زن طیاره‌های ثابت‌بال افغانستان در ایالات متحده، واکنش خشمگینانه افغان‌ها را در پی داشته است. او بعد از یک دوره آموزشی ۱۸ ماهه در ایالات متحده درخواست پناهندگی داده است.

وزارت دفاع افغانستان روز یک‌شنبه تایید کرد که نیلوفر رحمانی، کپتان ۲۵ ساله قوای هوایی افغانستان، در ایالات متحده امریکا تقاضای پناهندگی داده است. پیش از این، او به روزنامه وال استریت ژورنال گفته بود که ترس دارد در بازگشت به افغانستان زندگی‌اش در خطر بیافتد.

رحمانی که برنده جایزه «زنان شجاع» وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۱۵ شده بود، به نمادی از تلاش‌ها برای بهبود زندگی زنان افغان در یک دهه بعد از سقوط رژیم طالبان تبدیل شده بود.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که حکومت امیدوار است تقاضای پناهندگی خانم رحمانی از سوی حکومت امریکا، که میلیاردها دالر را برای ساختن نیروهای امنیتی افغانستان به مصرف رسانده است، رد گردد.

رادمنش این تصمیم خانم رحمانی را «شرم آور» خواند و گفت تهدیدهایی که او از آن سخن گفته، صرفاَ بهانه‌ای برای دریافت پناهندگی است.

رادمنش گفت: «وقتی یک افسر از ناامنی شکایت می‌کند و از تهدیدات امنیتی ترس دارد، پس مردم عادی چه کار کنند؟ او برای خود بهانه آورده، اما ما صدها زن تحصیل‌کرده و فعال مدنی داریم که فعالیت می‌‌کنند و امنیت شان تامین است.»

کپتان نیلوفر رحمانی حالا 23 سال دارد و در نیروی هوایی افغانستان خدمت می کند. مجله آلمانی “بیلد” وی را به عنوان زیباترین پیلوت جهان معرفی کرده است.

کپتان رحمانی که در سال ۲۰۱۲ از مکتب پیلوتی فارغ شد و واجد شرایط پرواز دادن طیاره‌های کارگوی نظامی «سی-۲۰۸» است، برای گذراندن یک دوره آموزشی در ایالات متحده امریکا به سر می‌برد و قرار بود شنبه این هفته به افغانستان برگردد.

در کشور محافظه‌کاری که محدودیت‌های زیادی بر زنان وضع شده، داستان خانم رحمانی مثال نادری از ورود زنان در عرصه‌ای غالباَ مردانه بود.

با وجود این، موفقیت او برایش دشواری‌هایی هم در پی داشت. در تقدیرنامه جایزه «زنان شجاع» گفته شده است که او و خانواده‌اش نه تنها از سوی طالبان بلکه از جانب نزدیکان شان نیز چندین بار تهدید شده اند که در نتیجه آن، خانواده رحمانی چند بار محل زندگی شان را تغییر داده اند.

اما در رسانه‌های اجتماعی افغانستان بسیاری کاربران از او انتقاد کردند که با پناهنده شدن خود، منابعی را که برای تحصیل‌اش به مصرف رسیده است به هدر می‌دهد.

یک کاربر فیس‌بوک نوشته است، این تصمیم خانم رحمانی مثل این است که یک میلیون دالر از جیب مردم افغانستان گرفته به قاچاقبران انسان بدهد تا به ایالات متحده امریکا رسیده و تقاضای پناهندگی بدهد. با وجود این، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی گفته اند او حق دارد به عنوان یک شخص در مورد زندگی خود تصمیم بگیرد.

چندین عضو نیروهای امنیتی افغانستان که در دو سال اخیر برای آموزش به امریکا رفته اند، ناپدید شده اند. در آخرین مورد، یک عضو این نیروها زمانی که می‌خواست وارد کانادا شود، بازداشت گردید.

 

دی فابیو: سقف نهایی برای ورود پناهجویان به آلمان باید تعیین گردد

اودو دیفابیو قاضی سابق اداره حفاظت از قانون اساسی می گوید: “در صورتیکه بازهم موج پناهجویان شدت بگیرد و حکومت آلمان بنابردلایل بشردوستانه این پناهجویان را بپذیرد، باید برای پارلمان و مردم سرحد نهایی پذیرش را ارائه کند.”

اودو دی فابیو قاضی سابق اداره حفاظت از قانون اساسی حمایت اش را از تعیین سقف نهایی برای ورود پناهجویان به آلمان، اعلام کرده است. او در یک مصاحبه روز چهارشنبه با “زود ویستپریسه” گفته است که در صورتیکه باز هم موج پناهجویان شدت بگیرد و حکومت آلمان بنابر دلایل بشر دوستانه این پناهجویان را بپذیرد، باید “برای پارلمان و مردم بگوید که سرحد نهایی در کجا قرار دارد.”  بدون تعصب او می گوید که در روند پناهندگی باید ” تعیین سقف نهایی برای ورود پناهجویان به آلمان” مطرح نباشد. در صورتیکه به شکل درست این مسایل از هم جدا گردند، او هیچ تضادی را در اینجا با قانون اساسی نمی بیند.

هنگامی که موضوع تابعیت دوگانه مطرح می گردد، دی فابیو “یک ارزیابی سیاسی” را در قبال این امر خواستار است. او می گوید که در موارد فردی، مجوز تابعیت دوگانه می تواند برای “ادغام مفید باشد”. از سوی دیگر ممکن است تابعیت دوگانه “یک بار برای وضاحت روشن وفاداری به دموکراسی باشد.” او می گوید که این امر با در نظر گرفتن تحولات اخیر در ترکیه آشکار می گردد. دی فابیو در ادامه می گوید که “برای یک تعداد زیادی از آلمانی های ترک نژاد نام اردوغان تعیین کننده است نسبت به نام مرکل.”

دی فابیو نیز از تجویز سیاسی “تسلط فرهنگ” به منظور ایجاد یک “همگونی فرهنگی” در جامعه هشدار می دهد. تنها زمانی که “ارزش های اساسی قانون اساسی “به عنوان یک “فرهنگ حاکم” درک گردد، فرد می تواند با آن زندگی کند. “اما به عنوان یک برنامه بازآموزی برای مهاجران به قول دی فابیو، نمی تواند مفید واقع گردد.”

 

وزیر دفاع ایران: مذاکرات صلح سوریه بدون حضور عربستان

حسین دهقان در گفت ‌وگو با خبرنگار “راشا تودی” از نقش جمهوری اسلامی در تحولات سوریه سخن گفته است. موضوع استفاده از پایگاه هوایی همدان نیز مطرح شده است

جمهوری اسلامی ایران، به موازات ترکیه و روسیه در مذاکرات صلح سوریه حضوری فعال دارد. نقش ایران در تحولات سوریه و در دفاع از رژیم بشار اسد بسی بیش از گفت‌وگوها و مذاکرات صلح سوریه است. خبرنگار راشا تودی، درباره نقش جمهوری اسلامی در تحولات سوریه پای سخن حسین دهقان، وزیر دفاع ایران نشسته است. اوضاع حلب و برقراری آتش‌بس فراگیر در سوریه و همچنین برگزاری احتمالی مذاکرات صلح سوریه از دیگر مسائلی بوده که در این مصاحبه مطرح شده است.

اعزام مشاوران به حلب

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با راشا تودی ضمن اشاره به اهمیت حلب برای تحولات سوریه تاکید کرد در صورت لزوم ایران آمادگی اعزام مشاوران نظامی به حلب را دارد. حسین دهقان در همین رابطه گفت: «حلب به عنوان پایتخت اقتصادی سوریه طبیعی است که یکی از اهداف اصلی تروریست‌ها باشد. حلب یک منطقه استراتژیک است و در فضای سیاسی و اقتصادی سوریه تأثیر دارد. دولت سوریه و هم‌پیمانانشان اهمیت این شهر را می‌دانستند برای همین آن را در اولویت قرار دادند. اگر لازم باشد مشاورانی را به حلب اعزام می‌کنیم.»

سخن گفتن از احتمال اعزام مشاوران نظامی به حلب در شرایطی صورت می‌گیرد که بسیاری از گزارش‌ها از حضور و نقش فعال نظامی جمهوری اسلامی در سوریه حکایت می‌کنند. دولت اسد با حمایت و پشتیبانی نیروی هوایی روسیه و همچنین با بهره گرفتن از حمایت‌های ایران موفق به تصرف مجدد شهر حلب شده است.

آتش‌بس سراسری

پس از برقراری آتش‌بس در حلب و ایجاد امکان خروج نیروهای مخالف دولت اسد از این شهر، حال صحبت بر سر برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه است. در همین رابطه نشست سه‌گانه‌ی وزیران خارجه روسیه، ایران و ترکیه هفته گذشته در مسکو برگزار شد. وزیر دفاع ایران درباره موضوع برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه از جمله به ضرورت تامین ضمانت‌های واقعی اشاره کرد و تاکید کرد که دو گروه داعش و “جبهه نصرت” نمی‌بایست شامل مذاکرات مربوط به این آتش‌بس بشوند.

قرار است در همین رابطه، مذاکرات صلح در آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار شود. در این نشست، کشورهای روسیه، ترکیه و ایران و همچنین نیروهای مخالف اسد به موازات نمایندگان دولت این کشور حضور خواهند داشت.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در این باره به خبرنگار راشا تودی گفته است: «مسئله مهم درباره آتش‌بس ابتدا جدا کردن مخالفان از تروریست‌ها و دوم عملیات مشترک علیه داعش و جبهه النصره و سوم تعهد همگان درباره توقف حمایت از تروریست‌هاست.»

حسین دهقان در عین حال از نیروهای اپوزیسیون سوریه خواسته است، سلاح‌های خود را تحویل دهند و در مذاکرات شرکت کنند. وزیر دفاع جمهوری اسلامی در ضمن به نقش سه کشور روسیه، ایران و ترکیه در امر نظارت بر توافق مسکو در زمینه اجرای آتش‌بس حلب اشاره کرده است. وزیر دفاع جمهوری اسلامی اما مدعی شد که ایران هیچ نیرویی در حلب ندارد و مسئولیت برقراری امنیت در این شهر برعهده نیروهای انتظامی سوریه است.

 

نقش آمریکا در مذاکرات صلح

عدم حضور آمریکا در مذاکرات صلح مسکو پرسش‌هایی را درباره نقش این کشور در تحولات سوریه مطرح کرده بود. برخی از کارشناسان آمریکایی از کاهش نقش آمریکا در تحولات سوریه سخن گفته و عنوان کرده بودند که خطاهای سیاسی دولت اوباما باعث شده که این کشور در شمار بازیگران اصلی تحولات سوریه محسوب نشود. در همین رابطه، وزیر دفاع جمهوری اسلامی اعلام کرد: «ما هرگز با آمریکایی‌ها هماهنگی و همکاری نداشته‌ایم. ائتلاف غربی یک ائتلاف صوری است و اراده واقعی برای جنگ علیه داعش در عراق و سوریه را ندارد.»

 

نقش ترکیه و عربستان در مذاکرات صلح

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران از نقش و اشتباهات سیاسی ترکیه و عربستان در سوریه انتقاد کرد و گفت که اگر دولت سوریه از کشور ترکیه بخواهد خاک این کشور را ترک کند، ترکیه باید فورا نیروهای خود را از سوریه خارج کند. و اگر ترکیه به خواست دولت سوریه احترام نگذارد، آنگاه “متجاوز به شمار می‌آید و متجاوز نمی‌تواند به نیابت از دیگران تصمیم بگیرد”.

حسین دهقان مدعی شد که نیروهای جمهوری اسلامی ایران و روسیه به درخواست دولت اسد در این کشور حضور دارند و اگر زمانی دولت سوریه نیازی به حضور نیروهای ایران در این کشور نداشته باشد، جمهوری اسلامی خاک سوریه را ترک خواهد کرد.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی در ضمن عنوان کرد که عربستان کشوری است که خواستار سرنگونی دولت اسد بوده و از این رو نمی‌تواند کمکی به مذاکرات صلح در سوریه باشد. دهقان آشکارا گفت که عربستان سعودی نباید در مذاکرات صلح سوریه مشارکت داده شود.

 

پایگاه هوایی همدان

خبرگزاری رویترز به نقل از راشا تودی گزارش می‌دهد که ایران موضوع استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان را مجددا بررسی خواهد کرد. وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران نیز چنین موضوعی را کتمان نمی‌کند. او مدعی شد که جمهوری اسلامی هیچگاه پایگاه‌های نظامی خود را در اختیار روسیه و “تحت تصرف” این کشور قرار نداده است. اما به گفته او، جمهوری اسلامی برای مقابله با تروریسم با روسیه همکاری می‌کند.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی در این باره گفت: «ما تسهیلاتی را برای پرواز جنگنده‌های روسیه ارائه کردیم و در هر زمانی که لازم باشد باز هم این تسهیلات را ارائه می‌کنیم. ما هیچ قراردادی با روسیه برای استفاده از پایگاه‌هایمان امضا نکرده‌ایم اما اگر روسیه درخواست کند و ما لازم دیدیم آماده ارائه هرگونه کمکی در این زمینه هستیم.»

این سخنان وزیر دفاع ایران تایید خبر استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان است. خبری که مسئولان ایران پیش از این تکذیب کرده بودند. گفته می‌شود که رسانه‌ای شدن خبر استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان توسط منابع روسی، ناخرسندی مسئولان جمهوری اسلامی را به همراه داشته است. اما اکنون با استناد به سخنان وزیر دفاع جمهوری اسلامی می‌توان گفت که این ناخرسندی مانع از استفاده مجدد روسیه از پایگاه هوایی همدان نشده است.

سوء قصد به جان پوتین

در یکی از برنامه های تحلیلی شبکه پنجم تلویزیون روسیه درباره تلاش نا فرجام برای سوء قصد به جان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در باکو صحبت شد که خنثی گردید. به گزارش اسپوتنیک، در این برنامه تحت عنوان “لحظه حقیقت” درباره چند تلاش سوءقصد به جان رئیس جمهور روسیه صحبت می شود که محافل اجتماعی درباره آنها اطلاعات کافی دریافت نکردند. آناتولی کارائولوف، مجری این برنامه شبکه پنجم تلویزیون روسیه بر اساس گزارش های منتشره از سوی منابع آزاد به این نتیجه می رسد که از سال 1999 میلادی شش بار برای سوء قصد به جان پوتین تلاش شده است. در این برنامه گفته می شود در سال 2002، حیدر علییف، رئیس جمهور وقت آذربایجان و نامیک عباسوف، وزیر وقت امنیت ملی این کشور از تدارک سوء قصد به جان پوتین در بکو صحبت کردند. سپس شبکه پنجم تلویزیون روسیه مصاحبه با حیدرعلییف در اینباره را از آرشیو خود پخش می کند. حیدر علییف در این مصاحبه می گوید:” ما نمی خواستیم خود را تبلیغ کنیم و به این دلیل نگفتیم اما سازمان فدرال امنیت روسیه می داند. انها قبل از فرود پوتین می دانستند که ما عملیات مربوطه را اجرا کردیم. وزیر ما گفت چه وسایلی برای ترور ضبط شدند”. سپس مصاحبه با نامیک عباسوف، وزیر وقت امنیت ملی جمهوری آذربایجان از آرشیو شبکه پنجم پخش می شود. نامیک عباسوف می گوید:” این پر تحرک ترین عملیات وزارت امنیت ملی جمهوری اذربایجان در امسال بود. این شخص کنعان احمد رستموف، شهروند عراق است که همچنین به القاب و نام های عبدالرحمان بخاری، ابوسعید کردی و کنعان احمدویچ محمدوف در بین تروریست ها شهرت دارد. این شخص در افغانستان و چچن آموزش دیده است. وی به همراه چچن ها جنگیده است. به دشواری می توان گفت که طرح سوء قصد به جان پوتین کی تهیه شده اما وی دارای زرادخانه بزرگ مواد منفجره بود.این سیستم بغرنجی بود که بین بخش فرستنده سیگنال و خود مواد منفجره ارتباط برقرار می کرد. متخصصان ما تا به حال چنین وسایلی برای بمب های دست ساز ندیده بودند. ما دارای اطلاعاتی در اینباره بودیم که وی می خواهد پوتین را در جریان بازدید از باکو ترور کند”.

Updated: دسامبر 28, 2016 — 12:59 ق.ظ