حکومتی در دستان ستون پنجم

 

حکومتی در دستان ستون پنجم

استانکزی همان متهم ردیف اول حمایت از طالبان و مقام مورد حمایت هردو رییس جمهور، با هشدار دادن از تهدید ستون پنجم در پی سرپوش گذاشتن بر چه حقایقی است؟

(afghanpaper) به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان، مدت ها است که مقام های با نام بردن از “ستون پنجم” معظلات حکومتی و امنیتی را از همین مجرا می دانند در حالی که با وجود گسترش ناامنی ها و جنگ های مدام بدون نتیجه این احتمال را به یقین بدل می کند که از درون حکومت و در بالاترین سطح با دشمنان همکاری صورت می گیرد.

رییس امنیت ملی افغانستان روز گذشته (چهارشنبه 8 جدی) در مجلس سنا با بیان اینکه کسانی از درون نظام به دشمنان ” تسهیلات و محل بود و باش” فراهم می کنند و مدعی شده است که این افراد با طالبان و تروریستان همکاری صورت می دهند.

پس تشکیل دولت جدید در افغانستان که از آن 15 سال می گذرد، همراه با جنگ سالاران بسیاری از طرفداران طالبان در سطح های مختلف حکومتی به مقام رسیدند و هموار شاهد گردهمایی های در راستای حمایت از این گروه بوده ایم و حتی ریاست جمهوری دولت گذشته نیز از طالبان به عنوان برادر نام برده و خواهان صلح و ادغام شدن در قدرت بوده است.

با حکومتی که از دولتمردانی تشکیل شده از گذشته تاریک افغانستان و همچنان طرف های دیگر جنگ های سابق در قدرت و وجود اختلافات درون حکومتی بسیار پررنگ تر از امنیت، وجود ستون پنجم و نفوذی های که به راحتی دست به انتقال اطلاعات می زنند، حقیقتی است در افغانستان.ا

ما گفتن چنین سخنانی از شخصی که متهم به حمایت از طالبان است و همچنین در بالاترین رده امنیتی حکومت حضور دارد، بازی دوگانه ای است که افرادی چون استانکزی به راه انداخته اند زیرا اگر مقامی در این حکومت، از شخصی به عنوان مهره دشمن در حکومت نام برده یا برکنار شده و یا مجبور به سکوت شده است. نمونه های چون جنرال دوستم، معاون اول مجلس و والی پکتیا.

افراد نفوذی به حدی در ساختار حکومتی رخنه کرده که کشوری چون پاکستان به راحتی مدیریت حملات در کشور را رهبری می کند و حتی نیازی به استفاده از استخبارات در این خاک نمی باشد زیرا چه بسیار مقاماتی که با امتیازگیری و معاملات وارد هر بازی هرچند علیه منافع افغانستان می شوند.

آیا بلند مرتبه ترین مقامات امنیتی که اشراف کامل بر استخبارات کشور دارند عاجز از دستگیری نفوذی های است خطرناک تر از هر دشمنی در میدان های جنگ؟

چندی قبل در رویداد جوزجان، جنرال دوستم استانکزی و اتمر را حامیان تروریست خواند که در پی ترور وی هستند و حنیف اتمر را متهم به در دست داشتن در ترور برهان الدین ربانی کرد.

زمانیکه معاون اول ریاست جمهوری چنین آشکارا با متهم کردن دو تن از بالاترین مقامات کشور به ترور و حمایت از تروریزم سخن می گوید و پس از آن فشارها بر جنرال دوستم چنان می شود که وی مجبور به خروج از افغانستان و پس از آن رویدادهای اتفاق می افتد که هم وجهه سیاسی و هم اجتماعی معاون اول ریاست جمهوری را نشانه گرفته است می توان پی برد که چرا تاکنون ستون پنجم ها همچنان در حکومت باقی هستند؟

بهتر است مقاماتی چون استانکزی به جای گفتن سخنانی تکراری با توجه به وظیفه ای که در این کشور دارند به دنبال سازماندهی رهبران امنتیی و مدیریت میدان های جنگ باشد زیرا اکنون دیگر ولایتی نیست که در خطر ناامنی قرار نگرفته باشد و داعش تبدیل به خطری به بزرگی طالب شده است.

در سقوط دوباره قندوز، ریاست جمهوری نیز بدون انکه مقام و وظیفه خود را در نظر بگیرد به سادگی مقصر را مقامات بی کفایتی می دانند که در حوزه امنیت جابه جا شده اند در حالی که اشرف غنی خود دست به انتخاب و انتصاب همین مقامات می زند.

ستون پنجم اگر همان نفوذی های است که اطلاعت را به راحتی در اختیار دشمنان این کشور و مردم قرار می دهند از درون حکومت شکل گرفته و اکنون وسیله ای شده در دست مقاماتی چون استانکزی که با شانه خالی کردن از اتهام معامله گری آن را مربوط به نفوذی ها دانسته و هشدار می دهد.

حال باید گفت که فردی که در مقام رییس عمومی امنیت ملی می باشد به جای هشدار دادن ها به دنبال همان نفوذی های باشد که خود به طور قطع آگاه است که از چه مقاماتی تشکیل شده و چنین تکراروار از سخنانی نگوید که نه تنها تازگی ندارد بلکه تنها نشان از راه اندازی بازی های دوگانه افرادی چون او دارد.

امنیت افغانستان در مرحله بحران و سراشیبی است که تمامی مقامات از ریاست جمهوری گرفته تا پایین ترین رتبه های نظامی در آن دخیل هستند، آن زمان که عزت مردم و خاک این کشور را در قبال هر امتیاز و فسادی می فروشند و میدان های جنگ را بدون رهبر رها و ولایت ها و مردم را معامله می کنند.

حال ستون پنجم همان مقامات مدافع طالبان و هر هراس افکنی که این کشور را به نابودی کشاند، نیست و یا افرادی که در بالاترین رتبه های امنیتی هیچ عملکردی در جهت ثبات ندارند و دم از نفوذهای دشمن می زنند؟

 

پوتین: روسیه حق خود در پاسخ متقابل به اقدامات آمریکا را محفوظ نگه می دارد،

اما اجازه خدشه دار شدن دیپلماسی این کشور را نمی دهد

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد، روسیه حق خود در پاسخ متقابل به اقدامات آمریکا را محفوظ نگه می دارد. ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه گفت، روسیه حق خود در پاسخ متقابل به اقدامات آمریکا را محفوظ نگه می دارد، اما اجازه خدشه دار شدن دیپلماسی این کشور را نمی دهد. اقدامات جدید و غیردوستانه آمریکا تحریک کننده می باشند و جهت تضعیف روابط دو کشور در آینده، وضع شده اند. در  بیانیه رئیس جمهور روسیه، وی اعلام کرد، اقدامات جدید دولت باراک اوباما که به پایان دوره خود نزدیک می شود، تحریک کننده است و با این تحریمات قصد تضعیف روابط آینده دو کشور را دارند.

نامه پوتین به اوباما و ترامپ
سایت کاخ کرملین نامه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به روسای جمهور فعلی و آینده آمریکا را منتشر کرد.

اقدام غیر دوستانه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا که تا پایان دوران ریاست جمهوری وی زمانی باقی نمانده را می توان در جهت تضعیف روابط روسیه و آمریکا در آینده دانست. این امر به وضوح بر خلاف خواسته مردم روسیه و آمریکا می باشد. با در نظر گرفتن وظیفه اصلی روسیه و آمریکا برای حفظ امنیت جهانی، باعث آسیب پیچیده ای در روابط بین الملل می شود .

روسیه حق خود در واکنش به اقدامات آمریکا را محفوظ نگاه می دارد، و اجازه صدمه وارد شدن به شان دیپلماتی خود را نمی دهد. دیپلماتهای اخراج شده به کشور خود بازمی گردند و جشن سال نو را در کنار بستگان و دوستان خویش سپری می کنند. ما برای دیپلمات های آمریکایی مشکلی درست نمی کنیم و کسی را اخراج نمی کنیم.

ما استراحت و تفریح را برای خانواده های آنان در آستانه سال نو میلادی ممنوع نمی کنیم . بلکه کودکان تمام دیپلمات های آمریکایی را به جشن سال نو در کاخ کرملین دعوت می کنم . متاسفم که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا مسئولیت خود را به این صورت به پایان می رساند، اما با این حال سال نو را به وی و اعضای خانواده اش پیشاپیش تبریک می گویم . به دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا و تمام مردم آمریکا نیز سال نو را تبریک می گویم و آرزوی رفاه وسعادت برای آنان دارم.
پول عربستان برای وهابیت تا جنگ مذهبی

وهابیت و افراط گرایی نه برگرفته از دین بلکه زاییده سیاست عربستانی است که در پی جنگ مذهبی در افغانستان می باشد و تازمانیکه از رییس جمهور گرفته تا رییس مجلس در پی حمایت از این کشور باشند، امید به آرامی نیست

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، بنیادگرایی قبل از آنکه در افغانستان زمینه ظهور پیدا کند مختص کشورهای عربی و پاکستانی بود که پس از شکل گیری در پی رسیدن به قدرت در منطقه به هر شکلی است.

تجاوز شوروی و در پی آن جنگ فراگیر در افغانستان به مانند فرصت طلایی برای پاکستان و اعرابی بود که لشکر افراط گرایان خود را به کشور سرازیر کرده و لانه های آموزش تروریست ها را ایجاد و به دنبال حامی مالی و معنوی برای خود شدند.

افراط گرایی که گمان می رفت به تاریخ پیوسته و در دنیای امروز جایی ندارد با شعله ورشدن در افغانستان، باری دیگر جهان را در شوک خشونت های بی حد و حصر فرو برد و جان میلیون ها تن از مردم را گرفت و هم دلیل آواره شدن و بی پناهی شد.

هرچند که امریکا برای نابودی تروریزم و طالب به کشور هجوم آورد نه تنها به نابودی این گروه نینجامید بلکه هر روز قدرتمند تر و حامی آنان، پاکستان وقیح تر در سیاست و دخالت علیه افغانستان شد.

در این میان، افغانستان امروز تبدیل به میدان رقابت قدرت های جهان و سرزمینی برای تاخ و تاز گروه های افراط گر و بنیادگرای شد که زیر نام دین و شعارهای اسلامی به کشتار مردم دست زدند و کشور را به سوی نابودی کشاندند.

هرچند پس از نابودی حکومت طالبان، برخی کشورهای جهان با کمک های مالی در پی بازسازی افغانستان بودند اما عربستانی که جز اولین کشورهای به رسمیت شناختن طالبان بود، تنها کمک های مالی هنگفت خود را خرج ایجاد مدارس دینی و به تازگی گسترش زبان عربی در افغانستان کرده است.

این مدارس دینی عربستان، با سوء استفاده از اعتقادات پاک دینی مردم به خصوص جوانان، دست به اشاعه وهابیت و افراط گرایی زده و در پی کشاندن مردم به خشونت و پیروی از طالبان و گروه های به مانند آن می کند.

طی سال های گذشته، عربستان هیچ گاه در پروژه های زیربنایی و بازسازی افغانستان حضور نداشته و آشکارا به تمویل طالبان و حمایت از پاکستان پرداخته است و با چنین سیاستی نه تنها در کنار مردم و دولت افغانستان نبوده بلکه در پی بازگرداندن بنیادگرایی و افراط گرایی به مانند دوران حکومت طالبان است.

با توجه به چنین سیاستی از عربستان، بسیار نابخردانه و بی سیاستی است که رهبران حکومت وحدت ملی در پی برقراری روابط گسترده با ریاض باشد و حتی رییس مجلس در حمایت از این کشور سخن بگوید.

مگر مقام ها از خطر گستردش وهابیت و سیاست تاریک جنگ مذهبی کشوری چون عربستان بی اطلاع هستند در حالی که افغانستان تنها کشور میانه روی مذهبی در منطقه می باشد که با وجود زمینه های افراط گرایی هیچ گاه وارد جنگ مذهبی نشد.

وهابیت نه برخاسته از دین است و نه هم پیمانی برای اهل تسنن در افغانستان بلکه به مانند زهری است زیر سایه عربستان که به دنبال فضای رشد در افغانستان است تا میانه رو ترین کشور مذهبی را در جنگ مذهبی فرو برد.

هر زمان که افغانستان درصدد پایان جنگ و کنارزدن افراط گری بود، اسلام آباد و ریاض به هر روشی به وسیله افراط گرایان طالب و اکنون داعش، فرصت نفس کشیدن به کشور را نداد و در این میان رهبران دست نشانده و معامله گر دلیل بر دوام ناآرامی و عدم خودکافایی شد.

طی یک و نیم دهه گذشته هیچ گاه دولتمردان افغانستان سیاست واحدی در قبال کشوری چون عربستان نداشته اند و با وجود آشکار بودن حمایت های این کشور از طالبان نه تنها اقدامی علیه آن نکردند بلکه به دنبال گستردش روابط با این کشور بودند.

اکنون خطر داعش به بزرگی طالبی است که حامیان ثروتمندی چون عربستان دارد که سیاست آن برقراری وهابیت و گروه های تندور در افغانستان می باشد و تا زمانی که از رییس جمهور گرفته تا رییس مجلس در پی حمایت از این کشور است امیدی به پایان جنگ و انزوای گروه های افراط گری چون طالب و داعش نخواهد بود.

وهابیت و افراط گرایی نه برگرفته از دین بلکه زاییده سیاست عربستانی است که سال ها است با افراط گرایی به دنبال گرفتن امتیاز از کشورهای منطقه است و در این میان افغانستان نیازمند هوشیاری سیاسی مقاماتی می باشد که تاکنون نشان دادند از آن تهی هستند.
سوچی رکورد گردشگر در زمان شوروی را شکست

شهردا سوچی اعلام کرد، در سال 2016 سوچی پذیرای شش و نیم میلیون گردشگر بوده. به گزارش اسپوتنیک به نقل از سرویس خبری دستگاهای اجرایی سوچی، آناتولی یاخوموف شهردا سوچی گفت، در سال 2016 این شهر پذیرای شش و نیم میلیون گردشگر بوده. شهردار سوچی افزود، ما با انجام کارهای فراوان، تعداد گردشگران را افزایش دادیم که این تعداد حتی در زمان شوروی سابق نیز وجود نداشته. وی گفت، بخاطر فصلی بودن سوچی، این شهر تبدیل به یک شهر توریستی برای تمام طول سال شده و افزایش گردشگر باعث افزایش درآمد می شود که از این رو می توانیم تمام ملزومات اجتماعی را فراهم کنیم. در اوایل ماه اوت مسئولین این شهر رکورد 275 هزار گردشگر را به ثبت رساندند که این تعداد 35 درصد بیشتر ازهمین تاریخ در سال 2015 می باشد. به گزارش سرویس جستجوی هتل RoomGuru.ru، سوچی در سال جاری به عنوان محبوبترین شهر برای گردشگران خارجی می باشد.
ارسال پیش نویس قطعنامه آتش بس در سوریه به شورای امنیت سازمان ملل

بحران سوریه (1297) 0 14040 نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد، روسیه پیش نویس قطعنامه آتش بس در سوریه را به شورای امنیت سازمان ملل ارسال کرده. به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویتر ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد، روسیه قطعنامه آتش بس در سوریه را به شورای امنیت سازمان ملل ارسال کرده. روسیه امیدوارست که این پیش نویس در روز شنبه به رای گذاشته شود. چورکین اضافه کرد، مسکو از تمام کشورهایی که به طور جد خواهان ملحق شدن به مذاکرات سوریه می باشد، استقبال می کند. ارتش سوریه و گروهای مسلح توافق به برقراری آتش بس در سراسر کشور سوریه از نیمه شب 30 دسامبر کردند. این توافق شامل گروهای تروریستی “جبهه النصر” و “دولت اسلامی” نمی شود.
ابداع دستگاه نوینی که جای اپتومتریست را خواهد گرفت
شرکت EyeQue موفق به ابداع دستگاهی شد که با کمک دستگاه تلفن هوشمند شماره عینک شخص را تعیین می کند. به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرآنلاین، شرکت نوپای EyeQue موفق به ابداع دستگاهی شد که با نصب بر روی تلفن هوشمند نمره عینک افراد را تعیین می کند. گفته شده است که سخت افزار این دستگاه بر روی هر دونوع گوشی های اندرویدی و گوشی های های آیفون نصب می شود. پس از آن با نصب برنامه کاربردی مخصوص، امکان استفاده از این دستگاه فراهم می گردد. این دستگاه خلاقانه می تواند جای اپتومتریست (متخصص بینایی سنجی) را در آینده بگیرد چرا که دقیقا کار وی را انجام می دهد. این محصول قرار است در نمایشگاه CES 2017 که در شهر لاس وگاس برگزار خواهد شد در بخش ابداعات برتر شرکت نماید.
وزیر خارجه چین تمایل پکن برای تقویت همکاری با روسیه در سال 2017 را ابراز کرد

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفتگوی تلفنی انجام داد. به گزارش اسپوتنیک، در اطلاعیه وزارت خارجه چین ضمن اعلام این مطلب گفته می شود:” طرف چینی در شرایط اوضاع بین المللی بغرنج تر و متغیر آماده تقویت تماس های خود با روسیه در سال نوی میلادی است. چین آماده است با تعامل توافق های حاصله بین سران دو کشور را بطور کامل اجرا کرده و همچنین بطور خستگی ناپذیر همکاری استراتژیک بین المللی را با هدف دفاع از منافع دو کشور تقویت نموده و سهم جدیدی در پیشبرد امنیت و ثبات هم در جهان و هم در سطح منطقه ای ایفا کند”. لاوروف به نوبه خود خاطرنشان کرد چین اولویت مهمی در سیاست خارجی روسیه است. وزیرخارجه روسیه گفت:” معتقدم روسیه و چین در سالن به ایفای نقش برقرارکننده ثبات در امور بین المللی ادامه خواهند داد. روسیه آماده است به همراه چین به تهدیدات و چالش هایی که جهان و امنیت جهانی با انها روبرو است، پاسخ دهد”. وزیران خارجه روسیه و چین سال نو را به یکدیگر شادباش گفتند.

 

جنگ تجاری چین و آمریکا
 معاون وزیر دارایی چین: امیدواریم وارد جنگ تجاری با آمریکا نشویم. معاون وزیر دارایی چین با بیان اینکه جنگ تجارتی میان امریکا و چین، برای هر دو کشور زیان آور خواهد بود، گفت که کشورش امیدوار است وارد چنین جنگی با واشنگتن نشود.

مهر به نقل از رویتر، معاون وزیردارایی چین، نسبت به عدم وقوع جنگ تجارتی میان کشورش و امریکا ابراز امیدواری کرد و گفت البته باید قدم های ویژه ای برای جلوگیری از وقوع چنین واقعه ای برداشته شود.

بر اساس این گزارش، ژو گوآنگ یائو تاکید کرد که دو کشور باید از حرکت به سوی بازی “بدون برد” خودداری کرده و همکاری اقتصادی — تجارتی دوجانبه را گسترش دهند. وی گفت: چین قدم های مشخصی برای مواجهه با جنگ احتمالی تجارتی با امریکا از طریق ارتباطات دوجانبه و سازمان تجارت جهانی خواهد برداشت. ژو گوآنگ یائو همچنین با اشاره به لزوم ایجاد چنین جنگی و زیان بار خواندن آن برای دو طرف افزود:

ما امیدواریم چنین اتفاقی روی ندهد. این مساله می تواند به دو طرف ضربه بزند. لازم به ذکر است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا پیش از این گفته بود که در صورت عدم گسترش مناسبات تجارتی و عقد قراردادهای اقتصادی بیشتر با چین، واشنگتن لزومی به پایبند دانستن خود به برخی معاهدات و قراردادهای دوجانبه مانند سیاست چین واحد نمی داند.

کارشناس نظامی: اردوغان می تواند آمریکا را در سوریه لو دهد
وزارت خارجه ایالات متحده، اظهارات رجپ طیب اردوغان را مبنی بر اتهام آمریکایی ها در حمایت از تروریست ها در سوریه، مورد تفسیر قرار داده است.

مارک تونر، نماینده رسمی دستگاه سیاسی این کشور بیان کرد که “چنین اظهار نظر پوچ محض است”. چندی پیش اردوغان اظهار کرده است که دارای شواهدی حمایت از گروهک های تروریستی در سوریه از جمله داعش توسط ائتلاف در راس آمریکا می باشد. رهبر ترکیه همچنین ائتلاف را در عدم اجرای تعهدات در مورد جنگ مسلحانه با داعش متهم کرد.

وی در مصاحبه مطبوعاتی در آنکارا اظهار کرد که “آنها ما را در حمایت از داعش متهم می کردند. حالا آنها حامی گروهکهای تروریستی از جمله داعش، YPG (دستجات از خود دفاع مردمی) و حزب “اتحادیه دمکراتیک” شدند. چنین حمایت بسیار آشکار است. ما شواهدی تأیید شده از جمله عکسی و ویدئو داریم حمایت ائتلاف آمریکایی از داعش قبلاً بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، ایالات متحده را مبتکر چنین کار عنوان کرده بود.

به قول وی، شبه نظامیانی که تلمید را تصرف کرده اند، یا با حمایت آشکار آمریکایان و یا آگاهی آنها شهر را تسخیر کردند”. به نظر ولادیسلاو شوریگین، مفسر نظامی و رئیس بخش نظامی انجمن ایزبورسک، برای چنین اظهارات علنی به عنوان ایالات متحده، اردوغان دلایلی دارد. وی در مصاحبه با رادیو Sputnik می گوید:

 

“به نظرم در این مورد همه چیز عیان است.

از اول ایالات متحده اردوغان را وارد طرحهای خود نکردند. و تلاشهای اخیر کودتا در ترکیه که به نظرم خیلی تنگ با آمریکایان گره خرده است و آنها در جریان آن بوده و در واقع این کودتا را نظارت می کردند، و این، البته حوصله اردوغان را لبریز کرد. وی دیگر درک کرد که حرکت به سوی غرب و به آغوش آمریکا بی معنی است.

با این حال که مدت زمان طولانی خاک ترکیه برای حمایت از شبه نظامیان استفاده می شد، پس معلوم است که دستگاه امنیتی اردوغان و خود وی در جریان چگونگی تحویل دهی تسلیحات بودند. اکثر کارشناسان می دانند که CIA سه سال اخیر بطور فعال حامی داعش بود.

به نظر کارشناس مزبور ایالات متحده به نوبه خود می فهمند که محض آنکارا از کارهای غیر علنی آنها با خبر است. ریشه سخن را به مفسر مزبورمی دهیم: “در این مورد برای اردوغان مشکل نیست کلک آنها را فاش سازد. خود آمریکایان بسیار خوب می فهمند که کسی که می تواند برای آنها پاپوش بدوزد و ارتباطشان را با داعش ثبوت کند محض اردوغان است”.

مصاحب مذکور همچنین خبر امضاء فرمانی توسط رئیس جمهور باراک اوباما مبنی بر هزینه های نظامی کشور از جمله نحوه و شرایط تحویل سامانه متحرک موشکی به اپوزیسیون سوری .

به عقیده ولادیسلاو شوریگین، در این خصوص برای ایالات متحده اهمیت ندارد که سلاح مزبور به دست کی می رسد، اپوزیسیون معتدل یا شبه نظامیان داعش.

وی در این مورد به نتیجه ذیل می رسد:

“واضح است که آمریکایان زمان طولانی پیش اپوزیسیون را تقسیم نمودند.

ولی این تقسیم به دلخواه آنها صورت گرقت. یعنی اپوزیسیونی که آماده می باشد علیه اسد بجنگد و بقیه که در مجموع مورد نگرانی آنها نیست.

آنها خیلی خوب خبر دارند که این طیف اپوزیسیون با صدقه سعودیها، آمریکایان و قطر گزران می شود. تدارک و تأمین اسلحه در دست آنها است و هر چیزی آنها بگویند مورد اطاعت اپوزیسیون خواهد شد. و تقسیم آنها به قاتلان ظالم یا “انصاف”، سفسطه محض و با هدف به اشتباه انداختن طرف بحث است”.

Updated: دسامبر 31, 2016 — 12:32 ق.ظ