اخبار27 دسامبر 2016، پنج کارزا ترامپ در 100 روز نخست

اخبار27 دسامبر 2016، پنج کارزا ترامپ در 100 روز نخست

 

به نظر می رسد که ترامپ در 100 روز اول و مهم خود باید به 5 مساله مهم بپردازد که باید گفت ایران جز این 5 مورد نیست.

اتاق خبر 24:

وب سایت آمریکایی هیل در گزارشی نوشت: اکنون نه تنها ترامپ بلکه نمایندگان کنگره در انتظار ورود ترامپ به کاخ سفید هستند و بدنبال این هستند که وی سریعا برنامه های خود را اعلام کند و نمایندگان جمهوری خواه و دولت ترمپ که در حال حاضر، هم کنترل کنگره و هم کاخ سفید را دارند، بتوانند اوضاع را به طور کامل اداره کنند.

هیل نوشت: به نظر می رسد که ترامپ در 100 روز اول و مهم خود باید به 5 مساله مهم بپردازد که باید گفت ایران جز این 5 مورد نیست.

مورد اول و اولویت ترامپ در 100 روز نخست را می تواند ابتدا، کابینه ترامپ نامید. به هر حال برخی از گزینه های ترامپ شاید مورد نظر، بیشتر نمایندگان دموکرات قرار نگیرد و ترامپ هم در این مساله با مشکلاتی روبروست.

مورد دوم مساله روسیه و نوع روابط  جدید میان آمریکا و روسیه است.

مورد سوم از اولویت های ترامپ را می توان برنامه ناقص و گذشته اوباما مانند مساله بیمه دانست.

مورد چهارم سقف بدهی آمریکاست که نمایندگان جمهوری خواه به ترامپ هشدار داده اند که او نیز مانند روسای جمهور پیشین نمی تواند سقف بدهی آمریکا را افزایش دهد.

مورد پنجم نیز باید گفت مساله بیمه معدنچی ها در آمریکا خواهد بود. زیرا قانون گذاران آمریکایی تنها تا 28 آوریل فرصت دارند تا بیمه سلامت معدنچی ها و خانواده های آن ها را تمدید کنند.

منبع: جام نیوز

 

 

معامله های سنگین در پس واگذاری مارجه است

وقتی دشمن برسر ما حمله می کند و با توپ و تانک می زند، حکومت حتی از سوی ناتو اجازه این پلان را ندارد که در برابرش دفاع داشته باشد. این حمایت و کمک این کشورهای خارجی چه بدرد ما می خورد؟

نگرانی ها از واگذاری ولسوالی مارجه هلمند روز تا روز بیشتر می شود تا جاییکه مجلس سنا فیصله کرد مقام های ارشد نهادهای امنیتی برای پاسخگویی به این نگرانی ها در روز سه شنبه به این مجلس فراخوانده شوند. برخی از اعضای مجلس به این باور رسیده اند که با واگذاری مارجه به این سادگی، سقوط هلمند دور از تصور نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، مولوی عبدالرحمان رحمانی، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «حاشیه خبر» گفت: ملت ما همه در تاسف هستند چرا که ناامنی های اخیر روی یک برنامه به پیش می رود. یعنی تصادفی نیست که طالبان اینقدر قوی باشند. ما سقوط دوبار قندوز را دیدیم. آیا نیروهای امنیتی ما با نه هزار نیرو در برابر یک هزار طالب نمی توانند مقاومت کنند؟ زمانیکه نیروهای ما عقب نشینی می کنند، طالبان همه سلاح های سبک و سنگین را با خود می برند.
وی، در خصوص وضعیت فعلی کشور بیان داشت: طالبان برای فعلا زورآمایی می کنند و نیروی خود را به جانب ما نشان می دهند، قندوز دوباره در اشراف سقوط است. یک ولسوالی در یک چهار ولایت مشرف است، سرپل، میمنه و این طرف هم جوزجان، آن طرف هم بلخاب که مربوط به بامیان می شود یک سال و شش ماه می شود که آن ولسوالی به دست طالبان است. سه هفته پیش شما از زبان آقای وحدت، والی سرپل شنیدید که داعش به اینجا آمده و مراکز تربیه ای درست کرده است. کجا شده است همان ب 52 که هم اختیار عملیات شبانه و هم روزانه را داشتنند اما هیچ عملیاتی را راه اندازی نکردند؟ که این اوضاع را درست کنند؟

رحمانی، سقوط قندوز و واگذاری مارجه را نوعی معامله می داند و می گوید: بارها از نهادهای امنیتی و حکومت درخواست کردیم که این معامله ها را کنار بگذارند چرا که قربانی این معامله ها ملت بیچاره هستند. در این معامله پای دولتمردان شریک است. مثال عینی آن در حال حاضر مارجه است. مارجه در هلمند از لحاظ استراتژیک موقعیت بسیار خطرناکی را در حوزه جنوب غرب دارد. اگر هلمند از حوزه جنوب غرب سقوط کند، قندوز از حوزه شمال شرق سقوط می کند. در آن وقت است که افغانستان سقوط می کند و فاتحه این کشور خوانده می شود. تجزیه، سقوط و معبر عبور داعش همه و همه در آن هنگام در مورد افغانستان صدق می کند.

از قرار معلوم شورای کویته حالا چند تقسیم شده است، شانزده نفر از اعضای کلیدی شورای کویته برای فعلا داخل هملند شده اند. شش تن از اعضای شورای کویته برای فعلا در شرق افغانستان یعنی در سرحدات هندوستان و کنر جابجا شده اند، شورای کویته تا اوایل بهار اکثراً مراکز مشوره، مراکز طرح جنگ و عملیات شان را در هلمند و در حوزه جنوب غرب، هرات در میمنه و این طرف هم در شرق افغانستان یا مراکز طرح و جنگ خود در داخل افغانستان خواهند داشت. پاکستان هم کوشش زیادی می کند که نشست های چهارجانبه ای را در مسکو دایر می کند که در آنجا نه از افغانستان کسی دعوت می شود و نه آنها به وجود افغانستان ضرورت دارند.

نماینده مجلس، اظهار می دارد که معامله ها میان دشمن و سران حکومت و نهادهای امنیتی ما چنان سنگین است که دشمن راحت تر از نیروهای امنیتی مان کار می کند و افزود: در حال حاضر اوضاع نهادهای امنیتی ما چنان ضعیف و خراب است که مرده های طالب و داعش توسط هلی کوپتر به خارج از افغانستان به راحتی منتقل می شوند. زخمی هایشان در کلینیک ها و شفاخانه های افغانستان به راحتی مداوا می شوند. تجهیز و تمویل آنها از زیر زمین نیست و از آسمان هم فرود نمی آید، بلکه از همین فضای افغانستان و حلقاتی در حکومت است. این در حالی است که یک طیاره ملکی مان، بدون ارتباط با ناتو و آیساف از جای خود نمی تواند پرواز کند. وقتی یک هلی کوپتر بدون ارتباط با آنها نمی توانند پرواز کند، همه بنادر هم به دست آنها باشد، ده هزار مشاور هم از آنها در اینجا وجود دارد، حملات شب و روز هم به دست آنها باشد، تمویل طالبان، داعش و حلقات دیگر تروریستی هم به دست آنها می باشد. چرا که اگر آنها تحت حمایت ناتو و آیساف نبودند، به این راحتی نمی توانستند چنین عملیات کنند.

وی افزود: وقتی بی کفایتی سران حکومت ما تا این حد باشد، هلمند باید سقوط کند جای هیچ تعجبی هم ندارد. برنامه فعلی هم همین است که تا ماه حوت هلمند باید سقوط کند. عقب نشینی هم، عقب نشینی تاکتیکی نیست. وقتی که در آنجا هیچ تجهیزاتی برده نشود، غذا و آبی برده نشود، درحالیکه برای دشمن میلیون میلیون تجیهزات برده شد، آن سرباز بیچاره فریاد می زند که اگر تا دو سه روز دیگر به ما تجهیزات و غذا آورده نشود، یا ما تسلیم می شویم و یاناچار هستیم فرار کنیم.
از این طرف سران نهادهای امنیتی هم یکسره داد می زنند که پلان عملیات نداریم، اجازه عملیات نداریم. باید به آنها گفت، پلان بعد از اینکه در میدان جنگ شکست بخوریم چه بدرد ما می خورد؟ خارجی هایی که به ما پول می دهند و حکومت هم صلاحیت خود را تا این حد به دست آنها داده است که وقتی دشمن برسر ما حمله می کند و با تو پ و تانک می زند حتی اجازه این پلان را ندارد که در برابرش دفاع داشته باشد. این حمایت و کمک این کشورهای خارجی چه بدرد ما می خورد؟ این عقب نشینی تاکتیکی نیست بلکه تسلیم کردن نیروهای خودی به دشمن است و این هم پروژه ای است که در حال اجرا و انجام است. ما این موضوع را از قبل ها فریاد زدیم و حالا هم فریاد می زنیم. اما گوش شنوایی در حکومت وجود ندارد، آنها سرگرم کار خود و معامله های خود سود های کلانی هستند که از یان معامله ها می برند تا بار خود را ببندند و چند سال بعد با جیب های انباشته از این مملکت بروند.

 

دشوارترین زبان‌ های دنیا کدامند؟

 

هزاران زبان مختلف در سراسر جهان وجود دارد که یادگیری آن برای شناخت فرهنگ و تمدن‌های مختلف، امری ضروری و مهم است؛ اما بسیاری از این زبان‌ها بسیار دشوار هستند.

اتاق خبر 24:

زبان های مختلف از نظر حروف، کلمات و قواعد تفاوت دارند و هرچقدر زبانی که مایل به یادگیری آن هستیم به زبان مادری ما نزدیک تر باشد، یادگیری آن راحت تر است.
به نوشته روسیا الیوم، 8 زبان دشوار جهان از این قرارند:

 

یک ــ  زبان چینی
در چین چند زبان و لهجه وجود دارد اما ماندارین که زبان اغلب مردم در این کشور است توسط نزدیک به یک میلیارد نفر استفاده می شود. دشواری زبان چینی به دارا بودن تعداد زیادی نماد و شکل و نقاشی بازمی گردد چنان که زبان آموز باید حدود سه هزار نماد مختلف را برای خواندن یک روزنامه از هم تشخیص دهد.

دانشجوی چینی می تواند 10 هزار نماد چینی را از هم تشخیص دهد در حالی که فرهنگ لغت حاوی بیش از 40 هزار نماد یا حرف است. البته دانستن این تعداد حرف شما را قادر به سخن گفتن یا نوشتن به زبان ماندارین نخواهد کرد زیرا این زبان از زبان رایج بسیار متفاوت است.

 

دو ــ  زبان کره ای
خصوصیت زبان کره ای این است که از همۀ جهان منزوی است. این زبان هیچ وجه مشتکری با سایر زبان های موجود ندارد. نوشتار کره ای نیز ساختار یگانه ای به نام هانگول دارد که تا حد زیادی بر نمادهای چینی تکیه دارد.

 

سه ــ  زبان ژاپنی
ژاپنی ها هزاران نماد مختلف که دارای معانی و حروف متعدد هستند و مفردات در آن حالت اختصاری ندارند.

 

جهار ــ  زبان عربی
تعداد کسانی که به زبان عربی سخن می گویند به 420 میلیون نفر می رسد و این زبان مخصوصا برای انگلیسی زبان ها، از جمله زبان های دشوار جهان به شمار می آید چون دارای حروف و صداهایی است که در زبان انگلیسی و سایر زبان ها اصلا وجود ندارند.

 

پنج ــ  زبان روسی
زبان روسی از حروف الفبایی نامأنوسی تشکیل شده و زبان آموز باید با تمرکز روی قواعد دشوار زبانی، تکلم کند چون هر اشتباه کوچکی در تلفظ می تواند معنای کلمه را به طور کلی تغییر دهد.

 

شش ــ  زبان مجاری
برخی از عجیب ترین قواعد دستور زبانی دنیا در زبان مجاری یافت می شود. این زبان 14 حرف پیشوند و 18 قاعدۀ زبانی است که تا 30 قاعده نیز می رسد. روش ساختن جملۀ کامل در زبان مجاری با اکثر زبان های دنیا تفاوت دارد.

هفت ــ زبان ایسلندی
قواعد دستور زبانی مختلفی در این زبان وجود دارد که یادگیری آن را دشوار می کند و به تلاش زیادی برای فهم قواعد  توانایی خواندن نیاز دارد.

 

هشت ــ زبان فنلاندی
قواعد به کار رفته در این زبان و نیز ترجمه از آن به انگلیسی دشوار است، زیرا ممکن است معنا به طور کلی تغییر کند.

 

انتقاد افغانستان از دعوت نشدن به نشست سه جانبه مسکو

Formularbeginn

بررسی وضعیت افغانستان در غیاب افغان‌ها، ولو با نیت نیک صورت گیرد، نمی‌تواند به بررسی واقع‌بینانه وضعیت کمک کند

در آستانه برگزاری نشست سه‌جانبه روسیه، چین و پاکستان در مسکو درباره افغانستان، حکومت این کشور واکنش منفی نشان داده است.

این نشست قرار است فردا (سه‌شنبه، ۷ جدی/دی) در باره بررسی راه‌های تامین صلح و ثبات در افغانستان با حضور مقام‌های روسی، چینی و پاکستانی در مسکو برگزار شود، اما از دولت افغانستان در این نشست دعوت نشده است.

احمدشکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: “بررسی وضعیت افغانستان در غیاب افغان‌ها، ولو با نیت نیک صورت گیرد، از یک طرف نمی‌تواند به بررسی واقع‌بینانه وضعیت کمک کند و از طرف دیگر، سوال‌های جدی را در خصوص هدف این نوع مجالس نزد افغان‌ها به وجود می‌آورد.”

آقای مستغنی تاکید کرد که وزارت خارجه کشورش “ابهام در مورد هدف این مجلس و عدم هماهنگی با افغانستان” در این خصوص را “نگران‌کننده” می‌داند و از برگزارکنندگان آن توضیح می‌خواهد.

در همین حال، شماری از اعضای مجلس سنای افغانستان نیز به صورت هماهنگ با حکومت این کشور نسبت به برگزاری این نشست در غیاب نمایندگان دولت این کشور واکنش منفی نشان داده‌اند.

حسیب‌الله کلیم‌زی، نائب‌رئیس دوم مجلس سنا گفته است که هر نوع گفت‌وگو درباره آشتی با شورشیان باید با مدیریت و زیر نظارت دولت افغانستان صورت گیرد.

آمنه افضلی عضو این مجلس برگزاری نشست ماسکو را مغایر عرف دیپلماتیک دانسته و تاکید کرده که برگزاری چنین نشستی “مشروعیت ندارد”.

به تازگی روسیه از داشتن ارتباط با گروه طالبان پرده برداشته، ولی این امر واکنش تند دولت افغانستان را به دنبال داشته است.

دولت افغانستان بارها دولت پاکستان را متهم به حمایت از گروه طالبان کرده، اما مقام‌های دولت پاکستان این اتهام را بی‌بنیاد دانسته‌اند.

چین در سال‌های اخیر نسبت به تأمین ثبات در افغانستان فعالیت‌های قابل توجهی داشته، در حالی که در چند سال پیشتر توجه آن بیشتر بر سرمایه‌گذاری در بخش اقتصادی این کشور متمرکز بود، ولی ناامنی در افغانستان این سرمایه گذاری‌های میلیاردی را با چالش مواجه کرد.

روسیه پس از سرنگونی رژیم طالبان در پاییز ۱۳۸۰، در قبال افغانستان سیاست فعالی نداشت، اما با افزایش ناامنی در این کشور و ظهور گروه دولت اسلامی (داعش) در افغانستان، خاموشی نسبی در مورد اوضاع این کشور کنار گذاشته است.

 

‘وزارتخانه‌های افغانستان برنامه‌ منظم برای مصرف بودجه ندارند’

رئیس سازمان صلح، دموکراسی و برابری گفت که وزارتخانه‌ها به دلیل نداشتن ظرفیت لازم برنامه‌ریزی راهبردی، توانایی افزایش بودجه توسعه و بعد مصرف آن را ندارند.

یک نهاد پژوهشی غیردولتی در افغانستان در گزارشی دریافته است که وزارتخانه‌های این کشور برای مصرف بودجه خود برنامه‌های منظمی ندارند.

سازمان “صلح، دموکراسی و برابری” این گزارش را روز دوشنبه (۶جدی/دی) منتشر کرد که در آن نوشته که وزارتخانه‌ها به دلیل نداشتن برنامه قادر به مصرف بودجه توسعه‌ای (عمرانی) خود نیستند.

محمدادریس عمرزاد، رئیس این سازمان به خبرنگاران گفت که وزارتخانه‌ها به دلیل نداشتن ظرفیت لازم برنامه‌ریزی راهبردی، توانایی افزایش بودجه توسعه‌ای و بعد مصرف آن را ندارند.

او افزود که برخی از طرح‌های عمرانی که باید در ظرف یک سال اجرا شوند، کار مقدماتی و تدارکاتی آن تا دو سال وقت می‌گیرد که این امر باعث نگرانی دولت و حامیان مالی آن شده است.

به گفته رئیس سازمان صلح، دموکراسی و برابری، نهادهای دولتی در مصرف بودجه عادی (جاری) که نیاز به برنامه‌ریزی پیچیده ندارد و شامل حقوق کارمندان، مصارف دفترهای مقام‌ها، هزینه سفرها و سایر امور ادارات می‌شود، با مشکل چندانی رو‌به‌رو نیستند.

مجلس هفت عضو کابینه را به دلیل ناتوانی در مصرف بودجه سلب صلاحیت کرده است

او همچنین افزود که در تعیین سقف بودجه ملی سال ۱۳۹۶ “تناقض” نیز وجود دارد، چرا که به گفته او، از یک سو در طرح بودجه ۱۳۹۶ چهار درصد افزایش در نظر گرفته شده و از سوی دیگر، کسر بودجه بیشتر شده که می‌تواند نگران‌کننده باشد.

وزارت مالیه (دارایی) می‌گوید که درآمد داخلی امسال نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته، اما مسئولان سازمان صلح، دموکراسی و برابری به این باورند که درآمد داخلی افغانستان به گونه لازم افزایش نیافته و هنوز ۶۳ درصد بودجه ملی این کشور متکی به کمک‌های بین‌المللی است.

بر اساس یافته‌های این نهاد، سال گذشته ۴۰ درصد مجموع بودجه به بخش امنیت اختصاص داده شده بود، اما در طرح بودجه سال آینده این رقم به ۳۶ درصد کاهش یافته است.

مسوولان این سازمان این آمار را هنوز درشت می‌دانند و پیشنهاد می‌کنند که به عوض آن به بخش‌های بهداشت، آموزش و مراقبت از پروژه‌های زیربنایی، بودجه بیشتری اختصاص داده شود.

حکومت افغانستان بودجه ملی سال ۱۳۹۶ را برای تصویب به شورای ملی فرستاد، اما مجلس نمایندگان چند روز پیش آن را رد کرد. اعضای مجلس بودجه سال آینده را نامتوازن عنوان کردند و گفتند که در این بودجه به توسعه برخی از ولایت‌ها توجه نشده است.

طرح بودجه ۱۳۹۶ شامل ۴۶۶ میلیارد افغانی (حدود ۶.۶ میلیارد دلار) مشمول ۲۸۷ میلیارد افغانی (حدود ۴.۱ میلیارد دلار) بودجه عادی و ۱۷۸ میلیارد افغانی ( حدود ۲.۵۵ میلیارد دلار) بودجه توسعه‌ای است.

 

۲۲۶ تروریست داعش در عملیات الباب کشته شدند

سخنگوی رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که در تازه ترین عملیات نظامی در اطراف شهر الباب در شمال سوریه، حداقل ۲۲۶ تروریست داعش کشته شده اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ابراهیم کالین سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز دوشنبه در سخنانی تاکید کرد: 226 تروریست گروه داعش در تازه ترین عملیات ارتش ترکیه در اطراف شهر الباب در شمال سوریه کشته شده اند.

این اظهارات کالین در کنفرانس خبری در شهر آنکارا اعلام شده است.

اردوغان روز جمعه در سخنانی تاکید کرد: عملیات ترکیه برای تصرف شهر الباب در شمال سوریه تقریبا پایان یافته است.

وی در ادامه تصریح کرد: ارتش آزاد سوریه که از سوی نیروهای مسلح ترکیه حمایت می شود، به زودی شهر الباب را به طور کامل تصرف خواهد کرد.

از 24 اوت نیروهای ارتش ترکیه با حمایت ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا ، عملیات نظامی موسوم به سپر فرات را در شمال سوریه آغاز کرده اند.

ترکیه مدعی است که هدف اصلی از اجرای این عملیات پاکسازی مناطق شمالی سوریه از کردها و تروریست های داعش است.

 

ونزوئلا از درخواست کلمبیا برای همکاری با ناتو ابراز نگرانی‌ کرد

مادرید- ایرنا – وزارت خارجه ونزوئلا روز دوشنبه نگرانی‌ عمیق خود نسبت به اعلام «خوان مانوئل سانتوس» رئیس جمهوری کلمبیا در مورد آغاز مذاکرات برای عقد توافق همکاری با ‘ناتو’ را ابراز داشت.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری اروپاپرس ، وزارت خارجه ونزوئلا با انتشار بیانیه ای به سانتوس یادآوری کرد که وی در سال 2010 میلادی به «هوگو چاوز» رئیس جمهوری فقید ونزوئلا وعده داده بود که با این سازمان اروپایی (ناتو) متحد نخواهد شد.
به گفته دولت ونزوئلا ، اعلام سانتوس ، شکست قولی است که رئیس جمهوری کلمبیا در سال 2010 به هوگو چاوز برای عدم انجام اتحاد نظامی با ناتو داده بود.
وزارت خارجه ونزوئلا در بیانیه خود یاداور شد: دولت ونزوئلا با قاطعیت با تلاش واردکردن عناصر خارجی‌ با قدرت اتمی‌ در منطقه که اقدامات آنها از سیاست جنگ طلبانه دفاع می‌ کنند و توافقات دوجانبه و منطقه ای را نقض می‌ کند، مخالف است.
ونزوئلا یادآور شد که کلمبیا بخشی از توافقات دوجانبه و منطقه ای نظیر اوناسور (اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی ) و سلاک (جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کاراییب ) را تشکیل می‌ دهد که توسط آن ، آمریکای لاتین و کاراییب به عنوان منطقه صلح اعلام شده است.
وزارت خارجه ونزوئلا تاکید کرد که اعلام رئیس جمهوری کلمبیا ، ‘اصول باندونگ که باعث ایجاد جنبش عدم تعهد شده و به صراحت کشورهای عضو خود را ممنوع می‌ کند که بخشی از اتحاد نظامی را تشکیل بدهند ؛ بی‌ ارزش می‌ کند’.
دولت کاراکاس همچنین هشدار داد که از تمامی امکانات برای جلوگیری از اینکه سازمان های نظامی با پرونده های خطرناک جنگی و خشونت در جهان ؛ صلح را در منطقه آمریکای لاتین و کاراییب برهم زنند، استفاده خواهد کرد.
بیانیه در پایان گفت: دولت ونزوئلا در چارچوب اتحاد و یکپارچگی میهن بزرگ ، از دولت کلمبیا می‌ خواهد که به ایجاد عناصر بی‌ ثبات کننده در منطقه آمریکای جنوبی نپردازد.

 

فرار ده‌ها شاهزاده سعودی از عربستان بعد از روی کار آمدن «ملک سلمان»

یک نشریه خبری در گزارشی اعلام کرده که ده‌ها شاهزاده و امیرزاده سعودی از زمان روی کار آمدن سلمان بن عبدالعزیز و قدرت گرفتن پسرش، عربستان را ترک کرده‌اند.

به گزارش مشرق، منابع آگاه در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گزارش داده‌اند که شمار زیادی از شاهزادگان سعودی در حال ترک این کشور هستند.

نشریه «المنار فلسطین»، گزارش داد که ده‌ها عضو خاندان پادشاهی عربستان از زمان روی کار آمدن «سلمان بن عبدالعزیز» به عنوان پادشاه عربستان کشور خود را ترک کرده و در کشورهای دیگر ساکن شده‌اند.

بر اساس این خبر شماری از اعضای خاندان پادشاهی عربستان اجازه خروج از این کشور را ندارند و تحت نظارت نهادهای امنیتی عربستان قرار دارند.

این منابع اعلام کرده‌اند با رشد اختلافات داخلی خاندان آل سعود در زمینه رسیدن به قدرت و اقدامات حاکمان فعلی این کشور در پرونده‌های منطقه، برخی از اعضای این خانواده از احتمال عملیات‌های ترور و درگیری‌های فیزیکی در خاندان آل سعود نگران هستند.

به گفته این منابع ، کوچ شاهزادگان از کشورشان به عربستان محدود نشده و برخی امیرزاده‌های قطر و امارات نیز کشور خود را ترک کرده و در دیگر کشورها ساکن شده‌اند.

این اقدامات به نظر می‌رسد در واکنش به سیاست‌های داخلی و خارجی «محمد بن سلمان» پسر شاه سعودی و جانشین ولی‌عهد این کشور که گفته می‌شود قدرت را در قبضه خود دارد صورت می‌گیرد.

در حالی که همواره خاندان آل سعود از مصونیت‌های متعددی در این کشور برخوردار بوده عربستان اخیرا در سایه بحران اقتصادی این کشور شاهزادگان سعودی و برخی وزرای این کشور را که معمولا از اعضای خاندان شاهی هستند تحت فشارهای اقتصادی قرار داده است.

از سوی دیگر در اقدامی بی سابقه عربستان یک شاهزاده سعودی را به اتهام قتل یک شهروند این کشور اعدام کرد و چندماه بعد یک شاهزاده دیگر را در زندان جده شلاق زد.

بیشتر از اینکه این اقدامات به منظور مجازات این افراد باشد به نظر می‌رسد نوعی انتقام جویی شخصی محمد بن سلمان از شاهزاده‌های دیگر یا اقدامی در راستای ایجاد رعب و وحشت در میان شاهزادگان باشد.

منبع: فارس

 

دیدار “طالبان” از ایران و روسیه احتمالا شایعه است اما ارتباط سیاسی با کشورها حق مشروع آنها است

خبرگزاری میزان- رهبر شورای راه نجات افغانستان با اشاره به اخبار منتشر شده از روابط طالبان با برخی از کشورهای همسایه افغانستان اعلام کرد  که دیدار طالبان از ایران و روسیه احتمالا شایعه است اما حق مشروع این گروه است که با کشورها ارتباط سیاسی داشته باشد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری میزان، سید اکبر آغا وزیر دادگستری سابق طالبان و رهبر شورای راه نجات افغانستان اظهارداشت که سفر طالبان به ایران و روسیه به نظر وی احتمالا شایعه است اما این گروه حق دارد که برای انجام امور سیاسی با کشورها ارتباط داشته باشد.

وی در گفت‌وگو با پژواک اظهارداشت که با دولت افغانستان و طالبان مذاکره کرده است و آنها آمادگی خود را به شرط مذاکرات شفاف اعلام کرده‌اند.

عضو سابق طالبان درباره اخبار منتشر شده مبنی بر مذاکرات این گروه با مقامات روسیه و ایران نیز گفت که مذاکرات سیاسی حق مشروع گروه طالبان است زیرا دولت افغانستان با بیش از 40 کشور ارتباط دارد و با جهان مذاکره می‌کند بنابراین رهبران طالبان نیز حق دارند که ارتباط سیاسی برقرار کنند.

سید اکبرآغا ادامه داد که با این حال باور نمی‌کند که رهبر طالبان با مقامات روسیه و ایران دیدار کرده باشد و احتمالا چنین موضوعاتی شایعه است.

رهبر شورای راه نجات افغانستان همچنین اظهارداشت که برای صلح دولت کابل و مخالفان مسلح تلاش‌هایی را از سه سال قبل آغاز کرده بود و تاکنون با سفر به 34 ولایت این کشور حمایت سران مختلف، علما و بزرگان را بدست آورده است.

وی گفت که مشکلات افغانستان با مراجعه به مردم حل خواهد شد بنابراین شورای راه نجات در تمامی ولایت‌های این کشور دفتری ایجاد کرده و تلاش می‌کند تا جنگ از طریق خود افغان‌ها پایان یابد.

سید اکبر آغا وزیر دادگستری سابق طالبان، چند سال در گوانتانامو زندانى بود و پس از آزادی ضمن قطع روابط با طالبان، شورای راه نجات افغانستان را برای صلح در این کشور تاسیس کرد.

 

هلاکت 97 تروریست داعش در موصل

خبرگزاری میزان- فرمانده عملیات مشترک ارتش عراق اعلام کرد که 97 نفر از تروریست‌های داعش در مناطق شرقی حلب به هلاکت رسیدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان به نقل از سی.ان.ان، فرمانده عملیات مشترک ارتش عراق اعلام کرد که  97 نفر از تروریست‌های داعش در مناطق شرقی حلب به هلاکت رسیدند.

 

ارتش عراق با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفته است که این اقدام در سه عملیات جداگانه در موصل انجام گرفته است.

 

عملیات دوم در جنوب شرق موصل و در حالی انجام شده که تروریست‌های داعش قصد حمله به مواضع ارتش عراق را داشتند و با عملیات ارتش عراق 51 نفر از تروریست‌ها به هلاکت رسیدند.

 

بیانیه ارتش در ادامه نوشته است که در پی عملیات جنگنده‌های ائتلاف در محله «وحده» در شرق موصل و هدف قرار دادن مواضع داعش، 25 نفر از تروریست‌ها به هلاکت رسیدند.

 

اوکراین سفیر رژیم صهیونیستی را احضار کرد

وزارت امور خارجه اوکراین سفیر رژیم صهیونیستی در این کشور را احضار کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی از احضار شدن سفیر این رژیم در اوکراین خبر داد.

احضار الی بلواتسرکوسکی، سفیر رژیم صهیونیستی در اوکراین پس از آن صورت می‌گیرد که این رژیم تصمیم گرفت سفر نخست‌وزیر اوکراین به اراضی اشغالی را لغو کند.

وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: پس از تصمیم اسرائیل در خصوص سفر نخست‌وزیر اوکراین، سفیر ما در این کشور توسط مقام‌های اوکراینی احضار شده است.

ولودیمیر گرویسمان، نخست‌وزیر اوکراین قرار بود طی روزهای آتی سفری به اراضی اشغالی داشته باشد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از لغو این سفر خبر داد.

لغو این سفر در پی آن به وقوع پیوست که کی‌یف در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه مربوط به توقف شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی رأی مثبت داد.

تصمیم نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای لغو سفر همتای اوکراینی خود در اعتراض به این رأی مثبت کی‌یف به قطعنامه‌ای که در محکومیت اقدامات اسرائیل در راستای شهرک‌سازی در اراضی فلسطینی‌ها صادر شد، صورت گرفته است.

پیش از این، به دنبال تصویب این قطعنامه، اوفیر جندلمن، سخنگوی بنیامین نتانیاهو در توییتر خود نوشت: سفرای اسرائیل در نیوزیلند و سنگال به دلیل حمایت این کشورها از این قطعنامه فراخوانده شدند.

وی خاطرنشان کرد: این اقدامات علیه کشورهایی صورت گرفته است که پیش‌نویس قطعنامه را در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار داده و در عین حال روابط دیپلماتیک با اسرائیل داشته‌اند.

 

نماز طلب باران در کاخ ریاست جمهوری پاکستان

اسلام آباد – ایرنا – ماه ها است که حتی در مناطق پرباران پاکستان، قطره ای باران نباریده و تغییرات جوی و آب و هوایی در این کشور به ویژه در سال جاری، موجب نگرانی مردم و مسئولان پاکستان شده است.

به گزارش ایرنا، این روزها نماز طلب باران در شهرهای مختلف پاکستان اقامه می شود و امروز نیز ‘ممنون حسین’ رئیس جمهوری این کشور به همراه تعدادی از علما، بعد از نماز ظهر، در کاخ ریاست جمهوری در اسلام آباد نماز طلب باران (استسقاء) اقامه کرد.
ممنون حسین از مردم به ویژه عالمان دینی کشورش خواست تا برای باریدن نزولات آسمانی در پاکستان دعا کنند.
کاهش میزان بارندگی در پاکستان باعث شده تا سطح آب ذخایر پشت سدها و نیز سطح ذخایر آب های زیرزمینی پایین برود.
خشکی آب و هوا و افزایش آلودگی هایی که می تواند با بارش باران از بین برود، موجب افزایش بیماری های مختلف از جمله بیماری های تنفسی در مناطقی از این کشور شده است.
سازمان هواشناسی پاکستان، زمستان امسال را فصلی کم بارش و خشک پیش بینی کرده است.
درصورت ادامه وضعیت کنونی، صنعت کشاورزی پاکستان که نقش عمده در تامین مواد غذایی جمعیت حدود 200 میلیون نفری این کشور ایفا می کند، با خطر جدی مواجه خواهد شد.
انتشار دهنده: محمدرضا منافی

 

بازداشت یک گروه مسلح که با نام نیروهای امنیتی افغان ‘دزدی می‌کردند’

  • Formularende

ریاست امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک گروه از دزدان خبر داده است

ریاست امنیت ملی افغانستان از بازداشت یک گروه مسلح در شهر کابل خبر داده است.

در خبرنامه این ریاست که امروز دوشنبه ششم جدی (دی) به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده که این گروه پنج نفری دزدان حرفه‌ای بودند که با استفاده از نام ارگان‌های امنیت ملی، پلیس ملی و دادستانی وارد منازل مسکونی می‌شدند.

امنیت ملی گفته است که این گروه، زمانی که به بهانه تلاشی وارد یک منزل در ساحه ‘امین آباد ‘ ناحیه نهم  شهر کابل شده بودند، بازداشت شده اند.

همراه با افراد این گروه، یک رنجر بدون پلاک، دو کلاشینکوف و دو سلاح کمری نیز ضبط شده است.

ویدئویی از اعترافات افراد بازداشت شده در صفحه رسمی فیسبوک ریاست امنیت ملی نشر شده است. مشخص نیست این اعترافات تحت چه شرایطی گرفته شده است.

در خبرنامه امنیت ملی آمده که با مجرمینی که از نام و لباس نیروهای امنیتی سوء استفاده کنند، جدی ترین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

پیش از این گزارش هایی از دزدی‌هایی زیر نام نیروهای امنیتی در شهر کابل در رسانه‌های محلی نشر شده بود و باشندگان کابل از افزایش همچون سرقت‌ها شاکی شده بودند.

 

Updated: دسامبر 27, 2016 — 12:33 ق.ظ