مسائل مهم روز

 

وزارت خارجه آمریکا فراخوان کارتر به شناسایی فلسطین را تفسیر کرد

جان کیربی، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در پاسخ به اظهارات جیمی کارتر، رئیس جمهور اسبق امریکا اعلام کرد دولت رئیس جمهور فعلی ایالات متحده قصد ندارد فلسطین را به رسمیت بشناسد.
به نقل از قول خبری اسپوتنیک پارسی :
کیربی اظهار داشت:” موضع ما این است که شناسایی دولت فلسطین قبل از حل و فصل درگیری از راه مذاکرات زودتر از موقع خواهد بود”. پیشتر کارتر در مقاله منتشره در روزنامه نیویورک تایمز به شناسایی دولت فلسطین فرا خواهنده بود. ماربران توییتر در ماه اوت از سرویس Google Maps درخواست کرده بودند فلسطین را به نقشه اضافه کند.

 

حمله هوایی اسرائیل به مواضع ارتش سوریه

نیروی هوایی اسرائیل به مواضع ارتش سوریه در نزدیکی جاده دمشق ـ بیروت حمله کرد.
به گزارش اسپوتنیک، شبکه تلویزیونی” الجزیره” این خبر را در صفحه خود در “توییتر” اطلاع داده است.

 

گفتگوی سرویس مخفی آمریکا با مردی که به کشتن ترامپ فرا خوانده بود

عوامل سرویس مخفی آمریکا به دیدار مردی رفتند که تصویری با فراخوان به کشتن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده در یک شبکه اجتماعی منتشر کرده بود. به گزارش اسپوتنیک، این خبر را سایت TMZ با استناد به منابعی در سرویس های انتظامی اطلاع داده است.
به گفته منابع سایت TMZ، ماموران گفتگوی سرویس مخفی آمریکا و معاونان پلیس شهرستان گرین در ایالت اوهایو با مردی به نام میکا گفتگو کردند که روز 14 نوامبر در صفحه خود در یک شبکه اجتماعی تصویر یک پیام کتبی را منتشر کرده که در آن به کشتن ترامپ فرا خوانده می شود. به گزارش سایت TMZ، ماموران سرویس مخفی و پلیس از مرد پرسیدند فراخوان وی تا چه حد جدی است و او پاسخ داد که شوخی کرده است. چنین پاسخی ماموران سرویس مخفی را راضی کرد و آنها رفتند.
ژنرال لیبیایی از ضرورت کمک کارشناسان روسی به ارتش لیبی سخن گفت

خلیفه حفتر، فرمانده ارتش لیبی اعلام کرد ارتش این کشور در صورت لغو تحریم تسلیحاتی علیه لیبی به کمک کارشناسان روسی نیاز خواهد داشت.

به گزارش اسپوتنیک، حفتر گفت: بسیاری از کارشناسان نظامی ما در روسیه تحصیل کرده اند. در صورت لغو تحریم تسلیحاتی و آغاز تحویل تسلیحات معاصر ، کمک کارشناسان تسلیحاتی روسی برای آموزش دادن نظامیان برایمان ضروری خواهد بود. اما تعداد مشاوران برنامه ریزی نظامی و چگونگی نبرد در لیبی بیش از حد زیاد است چون آنها هنگام نبرد ارتش علیه تروریست ها آمده اند. چنین تعداد کارشناسان حتی در کشور های بزرگ وجود ندارد”. به گفته فرمانده ارتش لیبی در حال حاضر کشور وی از روسیه درخواست تحو.یل تسلیحات نخواهد کرد. خلیفه حفتر گفت:” روسیه از تحریم تسلیحاتی پیروی می کند… ما نمی خواهیم دوستان روسی خود با طرح مسئله تحویل اسلحه نگران کنیم. موضع با ثبات روسیه نسبت به بحران لیبی برایمان کافی است… ما در جریان بازدید خود اخساس کردیم که دوستان روسی با دقت مراقب پیروزی های ارتش لیبی بر تروریسم بوده و به ثبات در کشور ما علاقمند هستند”. فرمانده ارتش لیبی تاکید کرد شرکت های روسی می توانند در بازسازی تاسیسات زیر بنایی و استخراج معادن در کشور وی شرکت کنند.

 

افسر سابق سیا: سازماندهی ترور « مجید شهریاری » دانشمند هسته‌ای ایران توسط سازمان‌های جاسوسی آمریکا و صهیونیست

ایران 13:16 29.11.2016(به روز شده 15:44 29.11.2016)

افسر سابق اطلاعاتی آمریکا اذعان کرد سازمان‌های جاسوسی غربی از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی با استفاده از اعضای گروهک منافقین در ایران، دانشمندان هسته‌ای را در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ ترور کردند. به گزارش اسپوتنیک به نقل از شفاف- «فیل جرالدی» افسر سابق سازمان مرکزی اطلاعات (سیا) و بخش اطلاعات ارتش آمریکا طی یادداشتی در پایگاه خبری «آی‌آر‌آی سنتر» اذعان کرد در روز 28 نوامبر سال 2010 (8 آذر 1389) سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی با همکاری گروهک منافقین اقدام به ترور «مجید شهریاری» دانشمند هسته‌ای ایران کردند. جرالدی ترور شهریاری را اقدامی ننگین و شرم‌آور از سوی «موساد» دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی جهت دخالت و صدمه زدن به برنامه تحقیقاتی و صلح‌آمیز هسته‌ای ایران توصیف کرده و نوشت: «شهریاری که در میان چهار دانشمندی که بین سال‌های 2010 تا 2012 از سوی تروریست‌ها ترور شدند، برترین بود، هیچ ارتباطی با سازمان‌های نظامی در تحقیقاتش نداشت.» وی اذعان کرد که شهید شهریاری در توسعه تحقیقات قدرت هسته‌ای ایران پیش‌رو بوده و در جهان نیز به خاطر مهارتی که در فیزیک کوانتوم و جابجایی نوترون داشت، شهرت یافته بود. در ادامه این یادداشت تصریح شده که جامعه اطلاعاتی جهانی قبول دارد موساد، ترور شهید شهریاری و دیگران را طرح‌ریزی و آماده کرده بود که از طریق ایادی آن‌ها در گروهک تروریستی منافقین انجام گرفت. در تحقیقات جامعی که سازمان سیا طی سال‌های 2007 و 2012 انجام داد مشخص شد برنامه ایران تسلیحاتی نبوده و جمهوری اسلامی هرگز به آن سمت قدمی برنداشته است. افسر سابق اطلاعاتی آمریکا تاکید می‌کند رژیم صهیونیستی با استفاده از نتایج بازرسی‌ها و تحقیقاتی که آژانس از برنامه هسته‌ای ایران داشته، دانشمندان هسته‌ای را شناسایی و آن‌ها را ترور کرده و همچنین ویروس‌هایی را به داخل سامانه‌های رایانه‌ای تاسیسات اتمی نفوذ داد. جرالدی همچنین افزود که شهادت شهریاری نباید فراموش شود زیرا یادآور آن است که موساد و دیگر دستگاه‌های جاسوسی تا چه حد بی‌رحم بوده و حتی وقتی قربانیانشان واقعا تهدیدی برای آن‌ها نیستند، بازهم جنایت می‌کنند. با اینکه این ترور به دست عوامل منافقین انجام شد اما آن‌ها توانایی دسترسی به اطلاعات دقیق نداشتند که این امر به کمک نفوذ سیا و موساد انجام شد.

 

گردنبندی از طلا در گراف نشین کمبریج پیدا کرد.
به گزارش « گاردین»،  جستجوگر ناشناس گنج  مسلح به فلزیاب در دشتی در گراف نشین کمبریج،  گردنبند  سنگینی از طلا به وزن 730 گرم  و عمر 3000 سال را پیدا کرد. گردنبندهای دراز و سنگین معمولا یک زیور برای گردن به حساب می آید، اما زیورآلات  بلند را بیشتر به عنوان کمربند استفاده می کردند. نیل  ویلکین  مسئول  بخش اروپایی عصر برنز در موزه بریتانیا  (که این یافته به آنجا تحویل داده شد) اطلاع داد  که حلقه این گردنبند  بزرگتر از  دور کمر چاق ترین مرد است. از آنجا که این نوع زیور آلات را هرگز  با  جسد دفن نمی کردند  به عقیده  ویلکین این نوع زیور آلات را زنان در ماه های  آخر بارداری  استفاده می کردند تا  جنین از چشم بد در امان بماند  و یا آن را روی گوسفند و یا بز آویزان می کردند.
اتمر خودش هکر سرور شورای امنیت ملی است

تقوايی : در دوروزاخیر “حمله سایبری ارتش هزارستان” خبر ساز گردید.
شورای امنیت ملی با تمام توان تلاش کرد که این حمله را به “جنبش روشنایی” و هزاره ها نسبت بدهد. اما امر واقع چیزی دیگری است که شورای امنیت ملی در راس حنیف اتمر به خوبی ازراز و رمز این “حمله ” آگاهی کامل دارد. اتمر یکی از چهره های مرموز سیاسی است که از سپیده دم ورودش درهرم سیاست افغانستان تقریباً به عنوان شخص دوم کشور، نقش بازی کرده و در تمام فعل و انفعالات سیاسی در مواردی زیادی “پالیسی ساز” برتر از رییس جمهور بوده است.
حنیف اتمر در قبال موضعگیری های سیاسی در قبال تاجیک ها، ازبک ها و هزاره ها، نقش تعیین کننده ای داشته است. زمانیکه با عطامحمد نور در تقابل قرار گرفت، بارها نیش سخن رییس جمهور را متوجه عطا ساخت و اینک که عطا وارد معامله و داد ستد سیاسی با ارگ شده، ابتدا با چراغ سبز اتمر وارد این پروسه گردید.
اتمر طراح اصلی ترور جنرال دوستم در غورماچ فاریاب بود. اتمر از همان روز خیزش میلیونی “جنبش تبسم” تا شکل گیری واوج گیری جنبش روشنایی، پیوسته رییس جمهور و ارگ را ترغیب کرد تا به خواسته های جنبش تبسم و جنبش روشنایی پاسخ مثبت داده نشود. چون هدف اتمر از این تقابل ملی اتنی های تاجیک و هزاره و ازبک با اتنی پشتون ها، در یک مسیر جریان داده می شد که دولت اشرف غنی را تا به حدی ضعیف و ناتوان بسازد که بعد خودش به سادگی بر اریکه قدرت یا از طریق انتخابات و یا از طریق ایجاد یک حکومت اضطراری به قدرت برسد و فرد اول مملکت شود. چون بازیگری ماهرانه سیاسی، پشتوانه بی حساب مالی شورای امنیت و رابطه های محکم بیرونی به او این دلگرمی را ایجاد کرده است که اشرف غنی و ارگ وی را، با بازیهای اوپراتیفی به سادگی می تواند کنار بزند.
این باید به همه روشن باشد که تا دستور شخص حنیف اتمر برای شکار اهداف معین سیاسی در دادن رمز “سرور وبسایت شورای امنیت ملی” نمی بود، کسی و یا کسانی از بیرون به هیچ عنوانی نمی توانستند که این وبسایت مهمی که به نحوی رابطه آن با امنیت کل کشور مطرح است ، “هک” نمایند.
حنیف اتمر این دستور را روی هدف مشخصی انجام داده است ، تا ارگ را مانند گذشته در برابر هزاره ها قرار بدهد و یکبار دیگر انگشت اتهام را بسوی “جنبش روشنایی” دراز نماید. کاری که در این اواخراتمر بطور کل باتبارهای دیگر و بطور اخص با تبار هزاره انجام داده است. ارگ باید بداند که اگر افغانستان متحد را حفظ می کند، به کسانیکه بخاطر رسیدن به قدرت دست اول، حاضر اند که کشور را به سمت بحران و تجزیه ببرند، پاسخ دندان شکن بدهد. آنهاییکه آتش تقابل ملیت ها را پکه می کنند، باید خود در این آتش بسوزند.
آخر اینکه حمله سایبری نه از سوی “ارتش سایبری هزارستان” بلکه از سوی شخص حنیف اتمر برای چاق کردن خصومت بین هزاره ها و پشتونها، سازمان داده شده است و این واقعیت انکار ناپذیری است که زمان آنرا به ثبوت خواهد رسانید.

 

دشمنی های شخصی بر سر تجارت پرسود معادن افغانستان

روزنامه افغانستان :

تلاش براي قبضه قدرت و منابع مالي بيشتر، مانع توسعه کشور است. در سايه بلند ترين قله ها و صخره هاي هندوکش واقع در شمال شرقي ولايت بدخشان متروکه اي آرام و سردي است، کلبه هاي کوچک سنگي در حال ريزش هستند، سرپناه هاي پلاستيکي موقت کهنه و در حال پاره شدن است. اما علي رغم ظاهر متروکه اينجا، درست بالاي همين محل متروکه زير صخره هاي شيب دار بزرگترين گنجينه هاي افغانستان دفن است.
معادن معروف لاجورد، سنگ هاي نيمه معدني که هزاران سال پيش به خاطر رنگ آبي و جذاب آن مورد توجه و استخراج بوده است. اين معادن و معدن هاي ديگر يکي از منابع طبيعي هستند که تصور مي شد مي تواند افغانستان را از وابستگي به کمک هاي خارجي برهاند. با اين حال، واقعيت درباره معادن افغانستان و به ويژه معدن لاجورد داستاني متفاوت دارد، اين ثروت افغانستان به جاي اينکه آينده روشني را در اقتصاد اين کشور رقم بزند در دام وسوسه سياست مدارن و اشخاص  افتاده است.
اين يکي از نمونه مثال هاي پيچيده تلاش براي به قبضه در آوردن قدرت سياسي در افغانستان است و مانع توسعه کشور شده است. مشکلات قبلي و فعلي معدن لاجورد در سال 2014 ظاهر شد هنگامي که يک گروه مسلح که نه از طرف طالبان و نه از طرف حکومت بودند در اطراف منطقه اي به نام کوران وامونجان منطقه را به کنترل خود درآوردند اين منطقه جايي است که حکومت چندان حضور و کنترلي بر آن ندارد. در مقابل اين حرکت گروه مسلح  واکنش حکومت ايجاد ممنوعيت انتقال اين گنج آبي به خارج کوران وا مونجان بود در سرک مانعي ايجاد کردند ظاهرا يک پوسته پوليس بود، اين پوسته پليس توسط همين تفنگ داران کنترل مي شد، طبق گزارش هايي که معدنچيان و تاجران معادن که تا اکتبر 2016 آنجا بودند تا نيمه هاي سال 2016 لاجورد به صورت کم و قاچاقي از معدن خارج مي شد، بعد از آن کسي از اين سنگ سودي نبردند و وضعيت نامعلوم اين معدن باعث نگراني هاي بيشتر شد و راه حلي هم براي اين معدن تا بحال در نظر گرفته نشده است. مقامات رسمي وزارت معادن و نفت گفتند که تا در اطراف معدن لاجورد امنيت تامين نشود ما قادر به هماهنگي هاي لازم جهت کنترل آن نخواهيم بود. اشاره آنان به وزارت امور داخله بود که مسئول امنيت و پليس ملي هست. علي رغم تلاش هاي زياد هيچ پاسخي از سوي وزارت داخله دريافت نشده است.
با اين حال با وجود عدم اطلاعات کافي ظاهرا دولت قصد داشت و دارد با ايجاد نيروهاي تحت نام نيروهاي ويژه محافظت از معادن کنترل معادن را در اختيار گيرد. واحد ياد شده قبل از اينکه گروه هاي مسلح منطقه را تحت کنترل خود در سال 2014 بياورد وجود داشت، اما زير نظر نيروهاي حفاظت عمومي قرار خواهد داشت، نيرويي که مسئوليت حفاظت پروژه هاي ساختماني، تجهيزات و زيربنا ها را به عهده دارد و زير مجموعه وزارت امور داخله هست، اما اين طرح گنگ و مبهم هست و ظاهرا در سايه دخالت هاي افراد سياسي و دعوا هاي شخصي قرار دارد.
در اواخر ماه سپتامبر 2016، چندين منابع از جمله اعضاي پارلمان و مقامات ولايت بدخشان تاييد کردند که حاجي عبدالملک فرمانده اين گروه مسلح غير قانوني در کوران وامونجان به عنوان فرمانده نيروهاي محافظت از معادن تعيين شده است. يک روز بعد وزارت داخله گفته خود را بدليل اينکه مسئله جنجالي شده بود پس گرفت و گفت حاجي ملک فقط براي اين پست معرفي شده بود و او هيچ مسئوليتي را نگرفته است و هنوز تصميم نهايي نشده است. دليل اين نوسانات در صحبت هاي وزارت داخله دقيقا چيست نامعلوم است. تاهنوز معلوم نيست که اين نيروهاي محافظ معدن در چه وضعيتي هست و فرمانده که تعيين شده بود چه مي کند. اين واکنش ها مشخص مي سازد که ايجاد نيروهاي محافظ معدن و به ويژه معدن لاجورد تحت الشعاع مسايل شخصي و زد و بندهاي سياسي است.
براي معدنچيان و تاجران وضعيت کاملا ساده است، آنها از دولت يا کساني که در دولت هستند گله دارند،، آنها مي خواهند که بار ديگر کنترل معدن لاجورد را بدست آورند و خودشان را ثروتمندتر سازند، خشم آنها مستقيما به سمت اشرف غني و زلمي خان مجددي عضو پارلمان هست که قبلا گفته بود دولت بايد کنترل معادن را در اختيار گيرد. اگر نگاهي دقيقتر به مسله بياندازيم خيلي ساده است، مشکل، خصومت شخصي بين حاجي ملک و زلمي خان و حاميان آنها هست. حاجي ملک در حالي که در مهمان خانه بزرگ روستاي اش در اسکازر مرکز تاثير گزار در کوران وامونجان در نزديکي معادن نشسته است اصرار دارد که زلمي خان طرح و نقشه يک توطئه را دارد و او افراد قدرتمند را در دولت تحريک مي کند، افرادي مانند حنيف اتمر مشاور امنيت ملي و حتي رييس جمهور اشرف غني را تحريک مي کند که کنترل معادن را دوباره بدست آورد. او اگر در اين کار موفق شود نه تنها مردم محلي را که حتي حکومت مرکزي را از سود معدن لاجورد محروم مي کند و اين ثروت با ارزش را فقط براي خودش مي خواهد بدون اينکه ماليات و يا امتيازي به دولت بدهد. در يک مصاحبه تلويزيوني که در پايتخت افغانستان کابل گرفته شده بود زلمي خان تمامي اتهامات را رد کرد و او دست داشتن در معدن لاجورد را چه در قبل و چه در حال حاضر انکار کرد. او تاکيد کرد که استخراج معدن قبل از 2014 قانوني بوده و کار تحت نظارت دولت و بدون دخالت او بوده است. اين تناقضات از منابع مختلف به هر حال  نشان مي دهد که زلمي خان در انفجارات معدن لاجورد قبل از اينکه گروه هاي مسلح کنترل آن را در جنوري سال 2014 بدست بگيرند دست داشته است، آن منابع همچنين نشان مي دهد که حکومت ماليه و امتيازاتي را گرفته بود هرچند مقدار آن در مقايسه با استخراج لاجورد کم بوده است، اما همين مقدار ماليات و امتياز هم تاکنون مورد تاييد قرار نگرفته است.

 

پایگاه تحلیلی کانترپانچ:

جامعه جهانی در مبارزه با مواد مخدر در “افغانستان” ناکام بوده است

شاید دونالد ترامپ نامزد پیروز در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قاچاق مواد مخدر مکزیک به داخل این کشور را به عنوان یک تهدید جدی برای آمریکا مد نظر قرار دهد.
کانتر‌پانچ نوشت: ارزیابی‌های نهاد ملی مبارزه با تهدیدهای هروئین آمریکا نشان می‌دهد که در سال 2016 میلادی قاچاقچیان مواد مخدر مکزیک نقش بیشتری در بازار هروئین ایالات متحده امریکا داشتند.
براساس این ارزیابی قاچاقچیان مواد مخدر سطح تولیدات و عرضه تریاک و هروئین‌شان را به شرق آمریکا افزایش داده‌اند. همچنین در سال 2014 میلادی حدود 10574 شهروند امریکایی به خاطر استفاده بیش از حد هروئین جان باختند و این رقم در سال‌های بعد رو به افزایش بوده است.
در این گزارش هیچ اشاره‌ای به تریاک افغانستان که وارد آمریکا می‌شود، نشده است. در حالیکه اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در گزارشی تازه اعلام کرده که در سال 2016 میلادی کشت تریاک در افغانستان نسبت به سال گذشته 43 درصد افزایش یافته است.
در این گزارش آمده است که در سال جاری مجموع مناطق تحت کشت مواد مخدر، 201 هزار هکتار زمین بوده که 10 درصد افزایش را نسبت به 2015 نشان داده است.
همچنین در این گزارش آمده است که در سال 2016 مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به 4800 تن رسیده است در حالی که این آمار سال گذشته 3300 تن بوده است. بنابراین تولید سالانه هروئین افغانستان در حدود 300 تن تخمین زده شده است.
تریاک افغانستان نه تنها در بازارهای آمریکا بلکه بازارهای اروپا، ایران، چین، جمهوری‌های آسیای مرکزی و روسیه نیز عرضه می‌شود و این مسئله به یک تهدید خطرناک برای شهروندان این کشورها مبدل شده است. کشت و تولید تریاک در افغانستان نیز به یک مشکل جدی در این کشور مبدل شده و افغانستان شاهد رشد چشم گیری افراد مبتلا به مواد مخدر است.
استفاده از مواد در منطقه جنوب آسیا یک چیز شناخته شده است و خارجی‌هایی که همیشه به این مناطق سفر می‌کنند، شاهد چنین مواردی بوده‌اند. به ویژه خارجی‌هایی که به افغانستان و پاکستان سفر می‌کردند، بارها شاهد این بودند که شهروندان این 2 کشور حشیش دود می‌کنند.
براساس گزارش‌ها تلاش‌ها وهزینه‌های مالی جامعه جهانی در امر مبارزه با تولید و قاچاق تریاک در افغانستان چندان کارساز نبوده است.
در ادامه این گزارش آمده است: از سوی دیگر «محمد احمدی» مسئول مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور دولت افغانستان به روزنامه گاردین گفت با تجهیزات کنونی و نیروهای فعلی مبارزه با مواد مخدر، این وزارت توانایی مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان را ندارد.
وی افزود: بدتر شدن وضعیت امنیتی در بخش‌های مختلف این کشور فرصت‌های مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر را از آنان گرفته است.
در ماه نوامبر سال 2001 میلادی «جورج دبلیو بوش» رئیس جمهور پیشین آمریکا مردی که آغازگر هرج و مرج و ناامیدی در افغانستان و خاورمیانه به شمار می‌رود، در سازمان ملل متحد گفت: من این وعده را به همه قربانیان رژیم طالبان می‌دهم، که روزهای پایانی رژیم طالبان فرا رسیده است.
اما این وعده‌های احمقانه بوش هیچ چیزی را در افغانستان تغییر نداد، هم اکنون گروه‌های تروریستی بیش از حمله نظامی آمریکا در افغانستان حضور و فعالیت دارند و مشکلات مواد مخدر در این کشور به یک مصیبت کلان تبدیل شده و زنان به گونه وحشیانه ای مورد تجاوز قرار می‌گیرند.
در ماه اکتبر اداره بازرسی ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان سیگار اعلام کرد که با گذشته 15 سال از سقوط رژیم طالبان توسط امریکا هنوز هم افغانستان یک مکان خطرناکی در جهان به شمار می‌رود و به ویژه زنان افغانستان در یک وضعیت بسیار بدی به سر می‌برند.
همچنین روزنامه نیویورک تایمز 6 ماه پیش از حمله نظامی جورج بوش در افغانستان گزارش داده بود که اولین کارشناسان مواد مخدر آمریکا در آستانه سفرشان به افغانستان در زمان رژیم طالبان گفته بودند به نظر می‌رسد که ممنوعیت کشت تریاک در افغانستان توسط طالبان سبب کاهش قاچاق تریاک در جهان شده است.
این یافته‌های کارشناسان آمریکایی گزارش‌های قبلی برنامه کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد را نیز تایید کرده بود، که در آن ذکر شده بود که حدود سه چهارم تریاک جهان در افغانستان کشت و تولید می‌شود و بعدا به بازارهای اروپایی عرضه می‌شود.
اما جورج بوش با ادامه دروغ‌هایش در فوریه سال 2002 میلادی ادعا نمود که هروئین و تریاک افغانستان درآمد قابل توجهی را برای طالبان به ارمغان آورده است.
چند سال بعد از دخالت نظامی آمریکا در افغانستان کشت و تولید تریاک در افغانستان افزایش یافت و در ماه فوریه سال 2014 میلادی «رابرت چارلز» معاون وزارت خارجه آمریکا برای مبارزه با مواد مخدر به اعضای کنگره این کشور گفت که تریاک یک منبع میلیارد دلاری برای گروه‌های افراطی و جنایتکار به شمار می‌رود.
وی گفت کاهش سطح عرضه مواد مخدر یک گام مثبت برای برقراری دموکراسی امنیت ، ثبات و پیروزی در جنگ علیه تروریسم در افغانستان به شمار می‌رود.
در آن سال با ایجاد یک مرکز و نیروی اجرایی مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان به نظر می‌رسید که واشنگتن برای ریشه کن کردن کشت تریاک در این کشور حل و فصل این پدیده در حال تلاش است.
مقام‌های کاخ سفید تاکید داشتند که برای جلوگیری از قاچاق تریاک افغانستان به بازارهای جهانی باید مبارزه جدی علیه این پدیده در داخل افغانستان صورت گیرد.
این گزارش می‌افزاید: اما اکنون با گذشت 15 سال از حضور آمریکا در افغانستان و هزینه میلیاردها دلار در امر مبارزه با مواد مخدر در این کشور هیچ چیزی تغییر نکرده و برنامه مبارزه با مواد مخدر نیز هیچ دستاوردی نداشته است.
در سال 2007 میلادی پارلمان اتحادیه اروپا و شورای سنلیس پیشنهاد کردند که برای یک دوره آزمایشی باید کشت تریاک در روستهای افغانستان رسمی شود و از خشخاش کشت شده در تولید دارو به کار گرفته شود، این دو نهاد اروپایی تاکید داشتند که باید این پروژه مشابه پروژهای باشد که درحال حاضر در هند، تایلند و ترکیه اجرا می‌شود.
هم اکنون وضعیت در افغانستان بیش از هر زمان دیگری بدتر شده است، این کشور با مشکلات گوناگونی از جمله فساد اداری، خشونت‌های روز افزون و افزایش حملات گروه‌های تروریستی مواجه است و جنگ سالاران نیز در رده‌های بالای حکومتی قرار دارند.
همچنین در صورت عدم حمایت‌های مالی و نظامی کشورهای عضو ناتو به ویژه آمریکا با نیروهای امنیتی افغانستان، این نیروها از هم خواهد پاشید، چون همین حالا نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در مبارزه با گروههای تروریستی به ویژه طالبان به حمایت های مالی و هوایی غرب نیاز دارند.
از سویی هم در جریان عملیات هوایی نیروی‌های آمریکایی در افغانستان شمار زیادی از غیرنظامیان در این کشور کشته شدند، چیزی که بارها از سوی وزارت دفاع امریکا نادیده گرفته شده است.
15 سال قبل ائتلاف بین‌المللی نظامی به رهبری ایالات متحده امریکا به افغانستان حمله کردند و این کشورها در تمام این حضور 15 ساله نظامی‌شان برای کنترل تولید مواد مخدر، مبارزه با فساد اداری و یا برای سرکوب خشونت‌ها در این کشور ناکام بوده‌اند، بلکه برعکس کشت و تولید مواد مخدر، فساد اداری و خشونت‌ها در این کشور رو به افزایش بوده است.
شاید دونالد ترامپ یک راهکار متفاوت را در این باره داشته باشد، اما ترامپ هم به جز عقب نشینی و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان دیگر کاری نمی‌تواند، انجام دهد.
در پایان این گزارش آمده است:‌ اما ترامپ برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ در افغانستان باید از ناتو نیز خارج شود، چیزیکه او خود اشاره کرده بود که ناتو دیگر یک سازمان کهنه به شمار می‌رود و خروج از این سازمان نیز خطرناک خواهد بود.

 

تلاش هند برای توافق با روسیه برای تامین قطعات هواپیماهای افغانستان

هند در چهارچوب همکاری‌ سه جانبه با روسیه برای خدمات نگهداری و تعمیر هواپیماهای افغانستان تلاش می‌کند تا از مقامات مسکو لوازم یدکی خریدار کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «هندو»، دولت دهلی‌نو قرار است برای تعمیر و نگهداری از ناوگان هوایی ارتش افغانستان به صورت طولانی مدت لوازم یدکی و خدمات فنی ارائه کند.

مقامات دولت هند گفته‌اند که به احتمال زیاد قرار است «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور در نشست «قلب آسیا» با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در این باره گفت‌و گو کند.

این دوره از نشست قلب آسیا قرار است هفته آینده در هند برگزار شود و روسیه نیز از شرکت کنندگان در این نشست است.

منابع دولتی به هندو همچنین گفته‌اند که دو تیم از کارشناسان فنی نیروهای هوایی هند برای بررسی چگونگی راه اندازی دوباره بالگردهای جنگی و هواپیماهای نظامی دوران شوروی سابق، ماه گذشته نیز از ناوگان نیروهای هوایی افغانستان بازدید کرده بودند.

منابعی از وزارت دفاع هند می‌گویند حد اقل 50 تا 60 نوع مختلف از بالگردهای نظامی و تعدادی هواپیماهای روسی از نوع «آنتونوف ان 32» از گذشته زمین‌گیر هستند که برای ترمیم به لوازم یدکی نیاز دارند.

منابع می‌افزایند که هند لوازم یدکی مورد نیاز برای ترمیم بالگردها و هواپیماهای نظامی دوران شوروی سابق را ندارد اما تلاش می‌کند در توافقی با روسیه آنها را تهیه کند.

«قدم‌شاه شهیم» رئیس ستاد ارتش افغانستان در ماه اگوست سال جاری میلادی با فهرستی از تجهیزات نظامی مورد نیاز از دهلی‌نو دیدار کرد که در این دیدار از دولت هند خواستار کمک‌های نظامی شده بود.

گفته می‌شود این فهرست شامل بالگردهای جنگی، توپخانه، تانک، مهمات و لوازم یدکی و ترمیم تجهیزات شوروی سابق در افغانستان بوده است.

 

طالبان: با کشورهای همسایه افغانستان مشکلی نداریم

سخنگوی طالبان افغان در واکنش به درگیری جنگجویان این گروه با نیروهای مرزی تاجیکستان اعلام کرد که با هیچ یک از کشورهای هم مرز افغانستان مشکلی ندارد و خبر این درگیری نیز نادرست است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان افغان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که طالبان افغان با هیچ یک از کشورهای همسایه افغانستان مشکلی ندارند.

روز گذشته برخی از  رسانه‌ها اعلام کردند که  سازمان امنیت ملی تاجیکستان از درگیری طالبان با نیروهای مرزی این کشور خبر داده است.

سازمان امنیت ملی تاجیکستان اعلام کرده بود که درگیری زمانی رخ داد که یک گروه 9 نفره از طالبان در جریان عبور از رودخانه «آمو» واقع  در مرزهای شمالی دو کشور  با واکنش نیروهای مرزی تاجیکستان روبه رو شدند که منجر به کشته شدن یک نیروی مرزی شده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز اعلام کرد که جنگجویان این گروه به هیچ عنوان اجازه ایجاد تنش و درگیری با نیروهای مرزی کشورهای همسایه افغانستان را ندارند.

سخنگوی طالبان مدعی شد که چندی قبل گروهی 15 نفره از قچاقچی‌ها برای قاچاق اموال غیر قانونی تلاش برای عبور از مرز مشترک با تاجیکستان را داشتند که با نیروهای مرزی تاجیکستان نیز درگیر شدند.

ذبیح‌الله مجاهد تاکید کرد که طالبان هیچ اراده‌ای برای آزار رساندن به کشورهای همسایه افغانستان ندارند و از این بابت به تمام کشورهای همسایه به شمول تاجیکستان در این مورد اطمینان می‌دهیم.

وی تصریح کرد که طالبان تا حد ممکن در امر جلوگیری از قاچاق اموال غیر قانونی به کشورهای همسایه تلاش خواهند کرد.

این در حالی است که گروه طالبان چند ماه قبل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که به هیچ عنوان قصد ورود به خاک همسایگان شمالی افغانستان را ندارند.

 

سلیقه ابن سینای بلخی در باده نوشی

 آیا فردوسى، پور سينا، رازى، خيام، حافظ و مولوى دانشمندان “اسلامى” بوده اند؟

کاوه اروند : در بسيارى از فرسته هاى فيسبوكى برخى از دوستان از فردوسى، پور سينا، رازى، خيام، حافظ و مولوى به عنوان دانشمندان “اسلامى” ياد ميكنند. خوب گناه از ايشان نيست چند نفر ما آثار اين بزرگان را دور از پى ورزى هاى مذهبى خوانده ايم؟ چند تن از ما در سخنان گهربار اين بزرگمردان انديشيده ايم؟ اين پست را دوستانه خواهش ميكنم بخوانيد و ديدگاه تان را بنويسيد.

شراب از ديدگاه ابن سينا

جستاري که مي خوانيد نگاهي به کتاب قانون در طب تاليف شيخ الرئيس ابوعلي سينا مي باشد؛ که در آن پور سينا شراب را نه حرام بلکه جايز براي سلامتي دانسته است تا آنجا که در چامه اى ميگويد:

شراب را چه گنه گر که ابلهي نوشد

گهي به تيغ برد دست و گه به سوي نجق

چو بو علي مي ناب ار خوري حکيمانه

به حق حق که وجودت به حق شود ملحق

حلال گشت به فتواي عقل بر دانا

حرام گشت به فتواي شرع بر نادان

– شراب سفيد و رقيق براي کساني که مزاج گرم دارند خوب است و سر درد نمي آورد و ممکن است بمناسبت رطوبت بخشي، سردرد ناشي از التهاب معده را از بين ببرد و يا سبک تر گرداند. شراب صاف شده همراه انگبين و نان نيز – بويژه اگر قبل از نوشيدن به مدت دو ساعت با هم آميخته گردند-همان کار را انجام دهند.

براي کسي که فربهي و نيرومندي آرزو مي کند، شراب شيرين و غليظ توصيه مي شود، ليکن بايد از بند آمدن ها بر حذر با شد. براي کسي که سرد مزاج و بلغمي است شراب سرخ و کهنه بي فايده نيست و علت آنرا سابقا بيان کرديم. قبل از هضم شدن و سرازير شدن لقمه نبايد مايعي به ميان آيد. اگر غذا بد کيموس باشد نبايد موقع خوردن آن و حتي بعد از هضم آن نوشابه اي خورد زيرا مواد آبکي، ميموس بد را تا نقاط دور دست بدن مي برد. نوشيدن شراب بر روي ميوه و بويژه بر روي خربزه خوب نيست.

نوشيدن شراب بايد با پيمانه هاي کوچک شروع شود و اين روش بهتر از نوشيدن با پيمانه هاي بزرگ تر است. کسي که به شراب عادت داشته باشد چنانچه در هنگام غذا خوردن سه پيمانه سر کشد زياني نمي بيند. اگر به شراب خو نگرفته است و داراي تن سالم است، چنانچه بعد از رگ زدن مقداري از آن بنوشد بي فايده نيست. کساني که بيماري زهره دارند و کساني که ترمزاجند از شراب بهره مي بينند، زيرا شراب زهره را مي راند و رطوبت را پخته مي گرداند.

هر قدرعطر شراب بيشتر، بوي آن در افزايش و مزه آن لذيذتر باشد ، نوع آن بهتر است. شراب بهترين غذا رسان به تمام بخش هاي بدن است. شراب بلغم را مي گدازد، صفرا را از ادرار و مشابه آن بيرون مي راند، سودا را مي لغزاند و آسان بيرون مي کند و بازگشت آن مانع مي شود؛ هر بند آمده اي را بدون اينکه گرمي بيگانه را زياد بکار برد آب مي سازد و مي گدازد. انواع شراب را در جاي خود توصيف خواهيم کرد.

کسي که مغزش نيرومند است و با شرب شراب به آساني مست نمي شود و مغز وي بخارهاي بالا رو و نا پسنديده را پذيرا نيست و از شراب بجز گرماي مناسب مزاج را نمي پذيرد، از تاثير شراب چنان صفاي ذهني بر او دست مي دهد که ذهن هاي ديگر به آن نمي رسد. در اشخاصي که حالت مغز بر عکس آن است، کنش هاي شراب نيز برعکس مي باشد.

کسي که سينه اش بي توان است و در فصل زمستان نفس تنگي بر او عارض مي شودنبايد زياد شراب بخورد و اگر بخورد معده اش نبايد پر از طعام باشد و بايد در غذايش ماده جريان اندازنده اي باشد تا اگر معده از شراب و طعام انباشته شد بيرون براند و بهتر آنست که جهت آسودگي آب انگبين بنوشد و آنرا باز بيرون دهد و بعد دهان را با سرکه و انگبين و رخساره را با آب سرد بشويد.

بدان که: شراب کهنه را بايد در رده داروها قرار داد نه رده غذاها. شراب نو رسيده براي کبد خوب نيست و کبر را بر اثر باد کردن و اسهال دادن به شورش مي اندازد. بهترين شراب ها آن است که نه کهنه و نه بسيار تازه است بلکه در ميانه قرار دارد، صاف است و سفيدي اش به سرخي مي زند، خوش بوست و طعم آن بين ترش و شيرين يعني ميخوش است .

بهترين شراب که شراب شسته نام دارد آن است که سه پيمانه پونه کوهي و يک پيمانه آب را هم بحدي بجوشانند که حجم آن به دو سوم اوليه برسد.

کسي که از خوردن شراب احساس سوزش مي کند بايد بعد از نوشيدن آن انار و آب بمکد و فرداي آنروز در ناشتا شربت افسنطين بنوشد و کمي غذا بخورد و استحمام کند

بدان : شراب آميخته با آب معده راسست و تر مي گرداند و زودتر مستي مي آورد، زيرا آبي که در آن است آنرا زودتر بمقصد مي رساند. شراب آميخته با آب، پوست را صيقل مي دهد و نيروهاي رواني را تشديد مي کند.

کسي که خود را خردمند مي داند نبايد ناشتا، قبل از اينکه اندام هاي تر مزاجش آب کافي خود را دريافت کنند شراب بخورد و نبايد کمي بعد از حرکات دشوار و خسته کننده شراب ميل نمايد، زيرا در اين حالات مغز و پي آسيب مي بينند و ترنجيدگي ، بهم خوردن عقل و يا بيماري ها روي مي آورند و يا مواد دفعي گرم پديد مي آيند.

برخي معتقدند اگر انسان يک يا دو بار در ماه مست شود خوبست زيرا نيروهاي رواني سبکبار ميشود و مي آسايند و ادرار و عرق بيرون مي روند، مواد دفعي مي گدازند و بويژه مواد بيرون ريختني معده آب مي شود و دفع مي گردند.

شراب خوردن خردسالا بدان مي ماند که چوب نازک سوزان را در آتش بياندازند.پيران تا مي توانند بنوشند. جوانان بايد اندازه نگهدارند که اندازه نکوست. شراب مناسب براي جوانان، شراب کهنه و آميخته با آب انار يا آب سرد و اين مانع مي شود که آسيب ببينند و مزاجشان بسوزد…

 

حمله به دانشگاه اوهایو طبق دستورالعمل داعش بود

عبدالرزاق علی عرطان مهاجر اهل سومالی که به مردم در محدوده دانشگاه دولتی ایالت اهایو در شهر کلامبوس حمله کرده بود ، تحت تاثیر گروهک تروریستی ” داعش” قرار داشت.

به گزارش اسپوتنیک، سی ان ان در اینباره خبر داد. بر اساس اطلاعات منابع این شبکه ، عبدالرزاق علی عرطان در فیس بوک خود مطالبی را منتشر کرد که توسط فرمانده سابق القاعده در شبه جزیره عربی پخش شده بود. ضمن اینکه حمله ی مهاجری از سومالی طبق دستور العمل منتشر شده داعش در اینترنت صورت گرفت. به گزارش سی ان ان، این مهاجم اتومبیلی را به سمت جمعیت فرستاد و سپس با چاقو به مردم حمله کرد. پیشتر گروهک تروریستی داعش مسئولیت حمله به دانشگاه اوهایو در آمریکا را برعهده گرفته بود. 28 نوامبر این جوان اهل سومالی ، 11 نفر را در دانشگاه اوهایو مجروح کرد و خودش توسط پلیس کشته شد.
رئیس جدید ستاد ارتش پاکستان کیست؟

«ژنرال قمر جاوید باجوه» شانزدهمین مسند نشین، اریکه قدرت ارتش پاکستان از بین چهار نامزد احتمالی، توانست حکم بانفوذترین کرسی حکومت پاکستان را برای سه سال کسب کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ارتش پاکستان با بیش از 600 هزار نیرو، ششمین ارتش مقتدر دنیاست که در نیمی از عمر 69 ساله خود حکومت بر پاکستان را برعهده داشته و نشاندهنده قدرت بالای ارتش در این کشور است.

هر چند به صورت نمادین نخست وزیر و رئیس جمهور،  فرمانده ارتش را برمی‌گزینند ولی کارشناسان بر این باورند که انتخاب رئیس ارتش، توسط خود ارتش انجام می‌شود. زیرا در بسیاری از موارد روسای ارتش دست به کودتا علیه دولت‌هایی زده‌اند که حکم ریاست خود را از آنان گرفته‌ بودند. برای نمونه می‌توان به «ژنرال مشرف» اشاره کرد که توسط کودتا دولت قبلی «نواز شریف» را ساقط کرد.

در پاکستان رئیس ارتش هیچ سرسپردگی به شخصیت‌های سیاسی ندارد و به راحتی می‌تواند تصمیماتی علیه دولت بگیرد در این زمینه هم می‌توان به آغاز حمله علیه تروریست‌های تحریک طالبان این کشور، توسط «ژنرال راحیل شریف» اشاره کرد.

این حمله در حالی رخ داد که دولت اصرار داشت با این گروه تروریستی مذاکره شود. هرچند موفقیت‌های عملیات «ضرب عضب» باعث شد تا پس از انتخاب «ژنرال باجوه»، وزیر دفاع پاکستان اعلام کند که هیچ تغییری در سیاست‌ها علیه تروریست‌ها ایجاد نخواهد شد.

«ژنرال قمر جاوید باجوه» از بین چهار نامزد احتمالی، توانست حکم بانفوذترین کرسی حکومت پاکستان را برای سه سال به دست آورد.

او شانزدهمین رئیس ارتش پاکستان است.

«ژنرال باجوه» در دوم ژانویه سال 1959 در «گکر مندی» ایالت پنجاب به دنیا آمد و با 57 سال سن به ریاست ارتش رسیده است. او فرزند پدری بود که خود در ارتش خدمت می کرد.

رئیس جدید ستاد ارتش پاکستان در سال 1980 وارد هنگ بلوچستان شد.

او که پیش از انتصاب به ریاست ارتش، شهرت چندانی نداشت بیش از ده سال از خدمتش را در مرز مشترک میان هند و پاکستان گذرانده است، مسئول ستاد آموزش ارتش پاکستان بوده و در عملیات مشترک بین‌المللی در کشور«کنگو» هم از سوی ارتش پاکستان حضور داشت.

سربازان او را فردی جدی و مهربان توصیف می‌کنند که هیچگونه گرایش سیاسی ندارد.

ژنرال باجوه تحصیلات مقدماتی نظامی خود را در اسلام آباد انجام داده و سپس برای ادامه تحصیل به کانادا و آمریکا رفته است. در دانشگاههای نظامی تورنتو و کالیفرنیا تحصیل کرده است.

رئیس جدید ارتش پاکستان تجربیات فراوانی در مورد مسائل کشمیر دارد و شاید یکی از دلایل اصلی انتخاب او همین توانمندیش باشد.

باجوه پیش از این اعلام کرده بود که راه «راحیل شریف» را در زمینه مبارزه با گروههای تروریستی دنبال خواهد کرد.

 

وزارت دفاع روسیه: اوضاع در حلب تغییر اساسی کرده است

به نقل از ایور کوناشنکو نماینده وزارت دفاع روسیه، طی چند شبانه روز گذشته به لطف تلاش های ارتش سوریه، اوضاع در حلب تغییرات جدی داشته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایور کوناشنکو نماینده وزارت دفاع روسیه، طی چند شبانه روز گذشته به لطف تلاش های ارتش سوریه، اوضاع در حلب تغییرات جدی داشته است. به گفته وی، عملا نیمی از مناطق شرقی حلب که تحت کنترل شبه نظامیان قرار داشت، به طور کامل آزاد شده است. کوناشنکو در ادامه می گوید: «سال های متمادی مردم سوریه سپر زنده برای تروریست های حلب بودند. سیاستمداران غربی تظاهر به دفاع از این مردم می کردند. اما حال مشخص شده است که آزاد سازی گروگان های شبه نظامیان به بیش از 80 هزار تن از ساکنین حلب می رسد که در برنامه های وزارت خارجه بریتانیا و فرانسه و حتی امریکا و مجلس آلمان جایی نداشتند».
در سوریه هشت توافقنامه جدید آتش بس به امضاء رسید

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مرکز آشتی روسیه در سایت وزارت دفاع روسیه، هشت توافقنامه جدید آتش بس در سوریه به امضاء رسید.

“روز گذشته توافقنامه آتش بس با نمایندگان هشت منطقه در استان های دمشق (4) و لاذقیه (4)  به امضا رسید، و تعداد مناطقی که به روند آتش بس پیوسته اند به 986 رسید.” مذاکره با فرماندهان گروهای مسلح در دمشق و نیروهای مخالف در استانهای حمص، حماه، حلب، و القنیطره در خصوص پیوستن به روند صلح و آتش بس ادامه دارد. طبق گزارش بولتن، ” تعداد گروههای مسلحی که به روند آتش بس پیوسته اند، 86 گروه می باشد که در تعداد آن تعقیری ایجاد نشده.” در طول روز گذشته 43 حمله از سوی نیروهای مسلح غیر قانونی در استان های حلب (20)، دمشق (16)، لاذفیه (3)، درعا (2) و القنیطره (1) به ثبت رسیده. در بولتن گزارش شده، در طول روز، سه اقدام بشر دوستانه برای انتقال کالاهای مورد نیاز غیرنظامیان در حدود 5/1 تن به منطقه صلاح الدین شهر حلب، به اردوگاه پناهجویان از شرق حلب در منطقه الاشرفیه حدود 2 تن و به منطقه الحورکی در استان حمص حدود 1 تن ارسال گردید. به غیرنظامیانی که حلب (تحت کنترل نیروهای مسلح غیر قانونی می باشد) را ترک کرده اند، پیشنهاد کار در قسمت پخش غذای گرم و مواد اولیه  مورد نیاز داده اند.

 

اتحاد نظامی

روسیه و آبخازی اتحاد نظامی تشکیل می دهند.
جون کربی سخنگوی رسمی  وزارت امور خارجه آمریکا  اعلام نمود که ایالات متحده موافقت نامه  تشکیل گروه متحده نظامی  روسیه و آبخازی را غیرقانونی می داند. کربی اعلام نمود: «  ما مخالف تصویب  موافقتنامه   ایجاد  نیروهای مسلح متحده  با  رهبران آبخازی  توسط روسیه هستیم.  ما این باصطلاح «  پیمان» را قانونی نمی دانیم. این یک  موافقت نامه  قانونی بین المللی به حساب  نمی آید». سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از مسکو خواست  در تصمیم خود جهت برسمیت شناختن استقلال آبخازی  و اوستیای جنوبی  تجدیدنظر کند. 22 ماه نوامبر ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه  قانون مربوط به تصویب سند مذکور را به  امضا رساند. موافقت نامه مربوطه در روز 21  نوامبر  سال 2015 در مسکو به امضا رسید. گروه متحده نیروهای مسلح برای  دفع  حملات  و  مقابله با  خطرات جنگ  در منطقه تشکیل شده است. هفتمین پایگاه نظامی روسیه در « گودائوت» (که در آنجا  حدود 4 هزار  نظامی خدمت می کنند) از طرف روسیه در این گروه متحده انجام وظیفه خواهد کرد. از طرف آبخازی دو گردان پیاده نظام موتوری  و گروه هوانوردی و  توپخانه  و واحد ویژه.  الکساندر پِرِنجییف، کارشناس نظامی و دانشیار  کرسی سیاست شناسی و جامعه شناسی  دانشگاه اقتصاد روسیه به نام « پلخانوف»  در مصاحبه با رادیو « اسپوتنیک» گفت: آبخازی بطور کامل تحت  حمایت روسیه قرار خواهد داشت.  این پیمان  مانع از بروز سناریوی  اوت سال 2008 میلادی  خواهد شد که در آن زمان بر علیه اوستیای جنوبی به اجرا در آمد  و  حالا مانع از اجرای آن در رابطه با آبخاری خواهد شد. موضوع آن نیست که در صورت حمله به آبخازی، روسیه به کمک آن کشور بشتابد،  بلکه اینکه این کمک همیشه  در آنجا محسوس باشد و  شرایطی ایجاد شود تا هرگز به آبخازی  « سوء قصد» نشود. در واقع موضوع  اتحاد  سیستم های ماست و در مورد  کنونی، آبخازی عملا تحت  حفاظت روسیه  قرار خواهد داشت». آنچه به اعلامیه  آمریکا مربوط می شود  به عقیده کارشناس نظامی، لزومی ندارد روسیه به آن توجه کند. —   آمریکایی ها به بلغارستان گفتند، شما نیازی به  نیروی هوایی خود ندارید، و  ما  از شما دفاع می کنیم.  ژنرال  رومِن رادِف در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد  و  کشور را بدون  نیروی هوایی گذاشت. بد نیست در اینجا 4 گردان  ناتویی مستقر در لهستان، استونی، لتونی و لیتوانی نیز  یادآوری شود…آیا آنها  اعلامیه های ما را در نظر می گیرند و به آنها توجه می کنند؟  چه لزومی دارد  ما به حرف های آنها گوش کنیم؟  به ویژه که نیروهای ما در  نزدیکی مرزهای کشورهای دیگر مستقر نمی شوند و فقط کشوری را تحت حفاظت قرار می دهیم که آن را  به عنوان یک کشور برسمیت شناختیم و  متحد ما به حساب می آید- متحدی وفادار و نزدیک».

 

ماه اشباع از آب

 

در گذشته دور سطح کره ماه پوشیده از آب بود.
 متخصصان  دانشگاه آزاد آمستردام  اعلام کردند که با وجود  مقدار کم  یخ در قطب های کره ماه،  کره  ماه با فراوانی آب روبرو بود.  بمرور زمان،  وقتی سیستم خورشیدی  هنوز جوان بود،  قمر زمین به شکل کنونی  خود تغییر کرد.  مقاله علمی  جمعبندی تحقیقات  متخصصان دانشگاه آزاد آمستردام در  مجله Nature Geoscience منتشر شده است. مطابق با محاسبات دانشمندان، اگر  کره ماه حتی در  دوران گذشته فاقد آب بود،  هم اکنون چگالی آن  تقریبا دو بار بیشتر بود.  محققان برای  بررسی آن  از مدل کامپیوتری  و چند آزمایش مختلف استفاده کردند. نتیجه آزمایشات  را با اطلاعات دریافتی در جریان  اجرای برنامه پژوهشی GRAIL مقایسه کردند.  متخصصان سعی کردند شرایطی را  مدلسازی کنند که کره ماه  یک گوی آتشین و داغ بود و بتدریج سرد و کریستاله شد.  این فرایند مطابق با  ارزیابی های موجود، 70 میلیون سال  پس از تشکیل سیستم خورشیدی  آغاز شد و 145  میلیون سال  ادامه داشت. شکلگیری  کره ماه را می توان  نتیجه این تغییرات در صورتی دانست اگر  در دوران گذشته، آب اقیانوس سطح قمر زمین  از 270 تا 1650 در هر یک میلیون بود.

 

بشقاب پرنده مرموز

 

شقاب پرنده انرژی خورشید را جذب می کند.
فیلم ویدئویی  در اینترنت منتشر شد که با خیالپردازی معینی می توان بشقاب پرنده  عظیمی را دید که انرژی خورشید را جذب می کند. به گفته یوفولوژیست ها ، کادرها  با کمک دستگاه فضایی نظارت بر  خورشید تحت عنوان « SOHO» گرفته شدند.  این دستگاه طرح مشترک  « ناسا» و آژانس  فضایی اروپاست و در دسامبر  سال 1995 میلادی  به فضا پرتاب شد و  شش ماه بعد  کار آن شروع شد. به گزارش mk.ru، به عنوان ثبوت اینکه  موجودات فضایی از  خورشید به عنوان « منبع سوخت گیری» استفاده می کنند ، دانشمندان پرتوی خورشیدی را  نشان کردند که از خورشید شروع و به یک لکه نورانی ختم می شود که متخصصان  آن را وسیله نقلیه  موجودات فضایی می نامند. یوفولوژیست ها به عنوان ثبوت گفته خود  گفتند که  انتهای پرتو خورشیدی  نورانی تر است. دانشمندان در توضیح  اینکه  « بشقاب پرنده» را  فقط می توان در یکی از کادرهای فیلم دید،  گفتند که  بشقاب پرنده  برای  سوختگیری  پرواز کرد و پس از آن  خیلی سریع  به راه خود  ادامه داد.

 

باتری برلیانی

 

دانشمندان از فضولات هسته ای باتری برلیانی ساختند.
از فضولات رادیواکتیو می توان  باتری برای وسایل برقی ساخت. کارمندان دانشگاه  « بریستول»  در کنفرانس  سالانه  دانشگاه در بریتانیا تحت عنوان « ایده ای که جهان را دگرگون خواهد کرد» این روش  فراوری را  پیشنهاد کردند. به گزارش  Rambler News Service، برلیان های مصنوعی  که از فضولات هسته ای درست شده اند  می توانند بطور مستقل برای مدت طولانی برق تولید کنند.هنگام استفاده از « نیکل — 63»، باتری نیمی از  انرژی خود را پس از 100  سال از دست می دهد  و در صورت استفاده از « کربن —14» بیش از 5 هزار سال.  هم اکنون « کربن —14» به مقدار زیاد در زباله های گرافیتی  بلوک های رآکتورهای  هسته ای از نوع « Magnox» وجود دارند که طی موجودیت رآکتورها  حدود 95 تن جمع شده است.  به گفته  نئیل فوکس، یکی از محققان ، « کربن —14» بشکل کریستال  هیچگونه خطر رادیو اکتیوی نخواهد داشت. انرژی باتری های جدید  حدود 15 ژول در ازای هر گرم « کربن —14»  طی شبانه روز  است (برای مقایسه  « باتری های معمولی کوچک»  تا 700 ژول در ازای هر گرم انرژی تولید می کنند).  مدت طولانی کار  باتری  های جدید  ساخته شده از فضولات هسته ای، استفاده از آنها را در مواردی مفید می سازد که  نمی توان باتری معمولی را شارژ کرد.  بعلاوه از آنها می توان در  تجهیزات و دستگاه هایی با مصرف کم انرژی استفاده کرد — ضربان ساز قلب، ماهواره ها، پهپادها و حتی در سفینه های فضایی.

 

زنان رزمنده کرد

 

زنان رزمنده کرد آتش به جان داعشی ها انداخته اند.
شش سال است که جنگ در  سوریه ادامه دارد.  در این کشور هیچ زنی از این جنگ بدور نمانده است.  بعضی ها اسلحه به دست گرفتند و  دوش به دوش مردان در دفاع از  سرزمین و جان خود می جنگند.  دسته زنان رزمنده به نام « بین النهرین»  در  ترکیب «  نیروهای  دمکراتیک سوریه»  در شهر « الحساق» خدمت می کنند که در شمال — شرق  سوریه واقع است.  « دسته زنان  دفاع از خود» نیز  در این شهر خدمت می کنند.  زنان رزمنده در  صفوف  نیروهای امنیت کرد « As-Saish»  و دسته های آشوری « an-Natora » نیز خدمت می کنند.  رزمنده روشان  برای آژانس « اسپوتنیک» تعریف کرد که در اولین دسته زنان خدمت می کند.  به گفته وی، زنان  سهم زیادی در  عرصه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و نظامی ایفا می کنند.  آنها خودشان در دفاع از  حقوق زنان، صلح و آزادی اراضی اشغال شده  توسط تروریست ها مبارزه می کنند. رزمنده « لارا» 40 سال خانه دار بود ، اما با شروع جنگ داوطلبانه  در  دسته مدافعان سوریه نام نویسی کرد. در مصاحبه با آژانس « اسپوتنیک» گفت که هرگز به  مهاجرت از  کشور فکر نکرده است.  لارا معتقد است که سوریه برای  سوری ها از هر دین و مذهبی،  وطن باقی می ماند.  او برای نبرد بخاطر آزادی هر مشت زمین میهن آماده است. محصل مدرسه به نام سارا  که در سال آخر درس میخواند  همراه دوستانش  اسلحه بدست گرفته  و برای آزادی  وطن می جنگد. او به خبرنگار « اسپوتنیک» گفت: دفاع از میهن وظیفه هر شهروند سوریه است. باید روحیه جنگی هموطنان خود را بالا برد و به تحکیم اعتماد شهروندان کمک کرد و از مردم خود حمایت کرد  تا آنها بتوانند از کشور خود دفاع کنند.  نجوا از روستای « Tell Arboush»  وقتی تروریست ها در مقابل چشمان او بشکل وحشیانه ای برادر  بزرگش را کشتند به ارتش پیوست. آنها به دلیل ظن ارتباط برادرش با ارتش سوریه ، او را کشتند.  اما او دانشجوی  دانشگاه بود و ارتباطی با ارتش نداشت. تروریست ها  زنی به نام Um Ziyad از  روستای « Um Garkan » واقع در نزدیکی  شهر « تل- تمر»  را متهم به کمک به  نیروهای سوری کردند، تمام دارایی او را تصاحب  و  خانه اش را ویران کردند. وی به آژانس « اسپوتنیک» گفت: « من  به ارتش کمک می کردم. به  سربازان آب و غذا می دادم». به گفته یکی از مربیان  اردوگاه تمرینی، هم اکنون  انتخاب زنان و دختران برای  دوره های فشرده نظامی  و استفاده از انواع تسلیحات جریان دارد.  توجه زیادی به کار با کالاشنیکوف مبذول می شود.

 

سفر در زمان

 

به گفته دانشمندان سفر در زمان ممکن است.
به گزارش « نیویورک پست»، دانشمندان دانشگاه « گریفیت»  در استرالیا اعلام کردند که در آینده نزدیک  « ماشین زمان»  که با کمک آن می توان  در زمان و فضای اطراف  سفر کرد  به واقعیت مبدل خواهد شد.  متخصصان  مطالعه  دنیای موازی  معتقدند  که  تعداد  گیتی های  موازی بی نهایت است  که در سیکل های مختلف زمانی قرار دارند.  مطابق با اطلاعات  دانشمندان، هر گونه حادثه ای  که در یکی از دنیاها رخ می دهد در  باقی دنیاها بازتاب می یابد. برای  کشف دنیاهای موازی ، باید  نقاط تلاقی دنیاها  مشخص شوند.  هم اکنون دانشمندان با کمک  مکانیک کوانتومی روی تأیید تئوری  خود کار می کنند. به محض پیدا کردن  نقاط تلاقی  گیتی ها،  می توان  به درک حرکت در زمان رسید. به گفته دانشمندان  با رسیدن به این درک،  اختراع ماشین زمان  ممکن خواهد شد.

 

لابیرانت مرموز

 

دولانتاپ مرموزی در مریخ کشف شد.
محققان آژانس فضایی اروپا  تصویری را منتشر کردند که  در آن می توان  شبکه غیرعادی  دولانتاپ (لابیرانت) ها را در  سطح مریخ دید.  این عکس   با کمک  ایستگاه مداری اروپایی « Mars Express »   در بخشی از سیاره سرخ به نام «  دشت اوتوپی» گرفته شده است. این دشت گرد به قطر  حدود 3300  کیلومتر در شرق  نیمکره  شمالی مریخ قرار دارد.  متخصصان اروپایی با  تفکر در باره چگونگی شکلگیری این دولانتاپ غیرعادی حدس می زنند که آب باید  نقشی در ساخت این لابیرانت بازی کرده باشد، هر چند مطمئن نیستند که این پدیده با  لایه های یخ  مرتبط باشد که چندی پیش وجود آنها  آشکار شد.  بارش ها در گذشته بسیار دور  و  یخ های فوق الذکر یکی از دلایل شکلگیری این دولانتاپ عنوان شدند. عرض مسیرهای لابیرانت در بعضی موارد به 2 کیلومتر می رسد  و عرض بلوک هایی  که در سطح  از یکدیگر جدا می شوند   از 5 تا 20  کیلومتر است.

 

سیگنال الکلیسم

 

دانشمندان مسیر سیگنال الکلیسم را کشف کردند.
الکلیسم یک بیماری مزمن روانی است  که بصورت اعتیاد روانی و فیزیکی به  الکل نمایان می شود. به گزارش Naked-Science.ru بطور دقیق این سیگنال مشخص نشده است.  پژوهش های قبلی  نشان دادند  که تحمل کم نسبت به الکل با هورمون FGF21 در ارتباط است. برای تشخیص ارتباط  این هورمون با پروتئین های دیگر، متخصصان کالج سلطنتی  لندن، مرکز جنوب — غرب طبی دانشگاه  تگزاس و دیگر موسسات  علمی به تجزیه و تحلیل ژنوم نمونه های  وسیعی در  تاریخ  تحقیقات مشابه پرداختند- 105898 نفر. نتیجه تحقیقات نشان داد  که هورمون مذکور  با پروتئین β-Klotho در ارتباط است.  محققان  موش هایی را  مورد آزمایش قرار دادند که β-Klotho در آنها تولید نمی شد و به آنها انواع مختلف مواد غذایی از جمله نوشابه الکلی دادند.  این موش ها  الکل را حتی با تزریق مقدار اضافی FGF21 ترجیح دادند. به عقیده متخصصان ، اطلاعات دریافتی  اشاره به آن است  که وابستکی به الکل  با مسیر سیگنالی FGF21-β-Klotho در ارتباط است  و آنها می توانند به طراحی  روش  پیشگیری از ابتلا به الکلیسم کمک کنند.  با این روش می توان  از شدت بیماری الکلیسم  کاست که تأثیر مثبتی بر  سیستم بهداشت و بهداری بطور کل خواهد گذاشت، زیرا  الکلیسم خطر و ریسک  پیشرفت بیماری های قلب و عروق را  افزایش می دهد  که دلیل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.

 

صدای ذرت (1)

 

گیاه شناسان آمریکایی صدای ذرت را شنیدند.
بدترین چیزی که ممکن است در کشتزار ذرت اتفاق بیفتد- طوفان است.  باد شدید ساقه های بلند و نازک گیاه را  می شکند و  محصول بر زمین می افتد. در چنین مواردی مزرعه داران می گویند که  ذرات « دراز کشیده است». به گزارش سایت خبری popmech.ru ، برای جلوگیری از « دراز شدن» ذرت، گیاه شناسان و  مهندسان  تصمیم گرفتند  جزئیات  رشد ساقه ذرت را به دقت مطالعه کنند.  بدین منظور آنها از دستگاه های ویژه برای ضبط صدایی که ساقه گیاه  پخش می کند استفاده کردند. با توجه به صدا می توان زمان  تغییر شکل گیاه را مشخص کرد.  از همین روش برای « شنیدن»  ساختمان استفاده می شود  تا ترک های سازه کشف شوند. وقتی ساقه  ذرت  می شکند صدایی مانند ذرت در حال پخته شدن پخش می کند، اما خیلی آهسته. دوگلاس کوک  رهبر گروه پژوهشی در توضیح گفت: «  ما فکر می کنیم که هنگام رشد گیاه ، میلیون ها میکرو-شکستگی اتفاق می افتد  که مکانیزم « تعمیر» آسیب ها را  بکار می اندازد.  با کمک این شکستگی های کوچک و تعمیر آنها، گیاه می تواند  بلند تر شود». دانستن روند بروز شکستگی های کوچک  به بذرشناسان کمک خواهد کرد تا نوع مقاوم ذرت را  پرورش بدهند.
سیاست شناس: آمریکا تلفات نظامی در سوریه را مسکوت می‌گذارد

به گزارش فرماندهی آمریکا در خاور نزدیک، یک نظامی آمریکایی با مین خودساخته در سوریه برخورد کرد و کشته شد. این حادثه 24 نوامبر در حوالی عین عیسی در شمال سوریه رخ داد. جزئیات آن در دست نیستروزنامه واشنگتن پست می‌نویسد که این نظامی اولین قربانی ایالات متحده در سویه است. یگان آمریکایی از اکتبر 2015 در سوریه مستقر است در سوریه دسته های ویژه آمریکا عمل می‌کنند که به تشکیلات محلی در مبارزه با داعش ممنوع شده در روسیه کمک می رسانند. آن‌ها بدون موافقت دمشق در سوریه قرار داشته و مطابق داده‌های رسمی وارد عملیات جنگی با تروریست ها نشده و تنها مشغول کار های اکتشافی می باشند سیاست شناس میخایل اسمولین، معاون انستیتوی تخقیقات استراتژیک روسیه در مصاحبه با رادیو اسپوتنیک اشاره کرد که این اولین تلف نظامی اعلام شده آمریکا است. واشنگتن تلفات شرکت های نظامی خصوصی را مسکوت می گذارد. اسمولین گفت گمان می‌کنم آمریما هنگام عملیات در سوریه و عراق هم اینک چند ده نفر نظامی را از دست داد. در حال حاضر یک نظامی رسمی وزات دفاع کشته شد ولی در این نوع عملیات عمدتا شرکت های خصوصی از طرف آمریکا شرکت می‌کنند و آن‌ها متحمل تلفات به مراتب بیشتری می‌شوند ولی آن‌ها را معمولاً اعلام نمی کنند. اغلب در باره تلفات رسمی صحبت می کنند. این امر برای تشکیل عقیده آمریکایی های معمولی اهمیت دارد تا آن‌ها بدانند که جنگ گران تمام نمی شود. برایشان تعریف نمی‌کنند که آمریکایی ها از شرکت های خصوصی به هلاکت می‌رساند برای آن‌ها تنها تلفات نظامیان رسمی را اعلام می‌کنند به عقیده اسمولین، بیعد است که آمریکا در سوریه در زمان نزدیک به عملیات گسترده دست بزند. او گفت حلب از لوث شبه نظامیان پاکسازی می شود. دیر یا زود ارتش سوریه با کمک ما این شهر را کاملاً آزاد خواهد کرد. این جریان مساله زیادی نخواهد داشت و به خاطر تعویض روسای جمهوری در آمریکا بعید است که اکنون آمریکایی ها فعالتر شوند. بزودی جشن های کریسمس و سال نو فرا می‌رسند و باراک اوباما نخواهد خواست که عملیات نظامی در روز های عید گسترده‌تر شود

 

چه کسی در‌واقع جنگ در موصل را راه انداخت

شاید تصرف موصل در 2014 بزرگترین موفقیت «دولت اسلامی» شده بود. الان نظامیان عراق همراه با داوطلبان شیعه و دسته های کرد با حمایت آمریکایی ها، اسلام گرایان را آهسته آهسته از آن شهر بیرون می‌رانند ولی به مجرد پیشروی این نیروها این سؤال پیش می‌آید که چه کسی در موصل آزاد شده حکومت خواهد کرد.این سؤال از حساسیت بیشتری برخوردار می شود. این یک مساله جدی است زیرا تا همین چندی پیش این شهر مانند بابِل معاصر است و در آن سنی‌ها، شیعیان، مسیحیان و یزیدی ها دوش بدوش همدیگر زندگی می‌کرده بودند. اهالی موصل می‌گویند که علت اصلی بروز مسایل برای آن‌ها نه اسلامگرایان بلکه آمریکا بود

آمریکایی ها آمدند و همه چیز را خراب کردند

موصل قبل از تصرف بدست شبه نظامیان داعش، زیر اداره حکومت فدرال عراق قرار داشت و در حقیقت امر پایتخت قسمت شمالی عرب نشین کشور بود. مسایل اقلیت‌های قومی در موصل و عراق با تجاوز آمریکا و متحدین آن در 2003 شروع شد. تعداد تجاوز ها به نمایندگان اقلیت‌های قومی در قسمت عربنشین کشور بشدت بالا رفت. معابد منفجر شده و روحانیون را یا می‌کشتند و یا می ربودند،در بخش های محل سکونت اقلیت‌ها دائماً اعمال تروریستی صورت می گرفتند. افرادی از این اقلیت‌ها به ناچار خانه و کاشانه خود را ترک کرده و در دیگر نواحی عراق یا خارج از کشور سکونت می گزیدند. به اطلاع بی بی سی، تنها در طول ماه اکتبر 2008 حدود 12 هزار مسیحی از موصل فرار کردند. در کردستان عراق که حکومت آن متعلق به کرد ها است و پلیس محلی و پیشمرگه از نظم و آرامش در آنجا نظارت می‌کردند مساله امنیت اقلیت‌ها وجود نداشت. فاصله از موصل تا مرز کردستان عراق 30 کیلومتر بیش نیست و بخشی از مسیحیان و یزیدی ها به آن منطقه خودمختار مهاجرت کردند. از آن زمان تا کنون تعدادی از مسیحیان در اردوگاه های خود ساخته واقع در محدوده کلیسا ها و صومعه ها بسر می برند. آن‌ها 5-6 سال پیش از تصرف موصل بوسیله داعش فرار کردند. مندائیان مجبور بودند عراق را ترک کنند و برای همیشه به سوریه و ایران منتقل شوند. بسیاری از آن‌ها جواهرساز بودند و به آن‌ها هم به علل مذهبی و هم به قصد سرقت تجاوز می کردند. گفتنی است که مندائیان شرکت در همه گونه اختلافات را کاری ناشایست می‌دانند و از این رو هیچ نوع نیرو های دفاع از خود را تشکیل نمی دهند. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز تا 2008 حدود 80 درصد از آن‌ها خاک عراق را ترک کردند. امروزه نمایندگان اقلیت‌های مذهبی معتقدند که مسایل شان بعد از تجاوز آمریکا به عراق شروع شد نه به خاطر ظاهر شدن داعش در 2014. در میان مسیحیان عراقی همچنین تئوری توطئه رایج است. مطابق آن آمریکا خروج مسیحیان عراق را عمداً برنامه‌ریزی کرد. برای چه؟ مسیحیان عراقی نخبگان تحصیل کرده‌ای بودند و آمریکا که می‌خواست به ذخایر نفتی آن کشور دست یابد به ساکنان بی‌سواد و قابل نفوذ احتیاج دارد. در نتیجه تا سال 2011 جمعیت موصل 1/4 میلیون نفر کاهش یافت و بنا به داده‌های دیگر تا 1/6 میلیون نفر. چطور می‌شود در آینده زندگی کرد رسانه‌های غرب فقط پس از جنگ برق آسا در تابستان 2014 به مسایل اقلیت‌ها بروز کرده در عراق توجه کردند. داعشی ها خودشان گاه بگاه ویدیو های حاکی از ددمنشی و ویرانگری در اینترنت می گذاشتند یعنی تخریب ساختمان‌های تاریخی و مذهبی در موصل و حوالی آن. آن‌ها در ژانویه 2015 صومعه الیاس مقدس را منفجر کردند. مسیحیان و یزدی هایی که نتوانستند از داعشی ها به‌موقع فرار کنند یا کشته شده و یا به بردگی درآمدند. 17 اکتبر ائتلاف به فرمان آمریکا به موصل هجوم برد که حالا هم ادامه دارد و در آن بعلاوه ارتش عراق و پلیس و پیشمرگه کرد و واحد های ویژه ناتو همچنین تشکیلات مسحیان آشوری موسوم به دویخ نوشا و دسته های مسیحی دفاع از نینوا و شبکه قوت سهل نینوا و یزیدی ها و ترکمن ها شرکت می کنند. امروز این سؤال مطرح می‌شود که موصل آزاد شده و حوالی آن که پیشتر مسکون به این یا آن اقلیت‌ها بود چه حکومتی را تشکیل خواهد داد. در آخر اکتبر سال جاری پارلمان اروپا قطعنامه ای را صادر کرد که به دفاع از حقوق مسیحیان، یزدی ها و ترکمن ها در خاک عراق و تشکیل خودمختاریشان بعد از آزادسازی شمال عراق از لوث داعشی ها دعوت می کند. مطابق این سند اتحادیه اروپا باید برای افرادی که مجبور شدند مهاجرت کنند و یا به زور به جا های دیگری منتقل شدند شرایط امن ایجاد کنند. فقط این کار مانده تا روشن کنیم که برای جامه عمل پوشیدن به این طرح ها چه چیز برنامه‌ریزی می شود.
تاجیکستان آسیب پذیرترین کشور در آسیای مرکزی اعلام شد
موسسه اقتصاد و صلح لندن، تاجیکستان را آسیب پذیرترین کشور در آسیای مرکزی در مقابل خطر تروریستی نامید. در شاخص جهانی منتشره چندی پیش، تاجیکستان در ردیف 56 قرار دارد. با وجود آن، کارشناسانی که بخوبی با واقعیات کشور تاجیکستان آشنا هستند با نتیجه گیری محققان بریتانیا موافق نیستند. عالم فصح الدینوف، خبرنگار « اسپوتنیک» در دوشنبه، در این خصوص گزارش می دهد. شاخص ارائه شده از سوی محققان موسسه اقتصاد و صلح لندن بر 4 شاخص استوار شده است: تعداد موارد تروریستی، تعداد قربانیان و آسیب دیدگان و سطح ضررهای مالی. بر طبق این معیارها، تاجیکستان در سطحی پایین تر از باقی کشورهای آسیای مرکزی قرار گرفت. انتشار این اطلاعات، کارشناسان را به کیفیت این ارزیابی مظنون کرد. دمیتری پاپوف کارشناس در مسائل آسیای مرکزی انستیتوی تحقیقات استراتژیک روسیه در این خصوص گفت: من با این نظریه که هم اکنون تاجیکستان آسیب پذیرترین کشور آسیا مرکزی در مقابل خطر تروریستی است، موافق نیستم. اگر منظور از خطر تروریستی ، خطر انجام عملیات تروریستی در کشور باشد، در سال های اخیر، سرویس ویژه تاجیکستان توانسته بخوبی از عهده مبارزه با این خطر و جلوگیری از وقوع چنین جنایاتی برآمده است و مانع از قربانیان در بین اهالی کشور می شود که متأسفانه در بعضی از کشورهای دیگر منطقه شاهد صحنه متفاوتی در این خصوص هستیم». محققان در مصاحبه با رادیو « آزادی» توضیح دادند که خطر اصلی برای تاجیکستان در امتداد مرز با افغانستان متمرکز شده است که مشروط به وجود « طالبان» در نقاط مسکونی افغانستان هممرز با تاجیکستان است. به این دلیل به گفته کارشناسان موسسه لندنی اقتصاد و صلح، تاجیکستان با وجود ثبات آشکار در کشور، از نظر خطر حملات تروریست ها آسیب پذیر است. دمیتری پاپوف در این خصوص گفت: اگر منظور از خطر تروریستی ، خطر نفوذ تشکیلات سازمان یافته از خاک کشور همسایه افغانستان به تاجیکستان باشد، هم اکنون احتمال بروز اینگونه خطرات بمراتب کمتر از 5 سال گذشته است. قدرت بالقوه نیروهای مسلح تاجیکستان تقویت شده است و پایگاه نظامی 201 روسیه یک عامل نیرومند بازدارندگی است. از آغاز عملیات نظامی در سوریه، برای بسیاری از « سرهای داغ» در منطقه که می توانستند سناریوهای مختلف بی ثباتی اوضاع در تاجیکستان را پیاده کنند، مفهوم شد که روسیه جواب دندان شکنی به تروریست ها خواهد داد و همه گونه کمک ضروری را به تاجیکستان ارائه خواهد کرد». شایان ذکر است که اوایل ماه نوامبر سفارت آمریکا در تاجیکستان اعلامیه عملیات احتمالی تروریستی در محل تجمع مردم و نقاط عبور در مرز تاجیکستان — افغانستان را منتشر کرد. در نیروهای انتظامی تاجیکستان اطلاع دادند که چنین خطری وجود ندارد. کارشناسان تاجیکستان بعید ندانستند که چنین تلاشی برای نظارت بر آمادگی ساختارهای امنیت تاجیکستان پخش شده بود تا نقاط آسیب پذیر آشکار شوند. اما معلوم نیست به چه دلیل این کار انجام شده است.
زبان مشترک
ایرانی ها و سوری ها زبان مشترک یافتند. توجه به تحصیل در روسیه نه فقط در اروپا، بلکه در کشورهای خاورمیانه نیز محسوس است. نتایج « هفته زبان روسی» که دانشگاه « سینرگیا» در صربستان تحت سرپرستی « Rossotrudnichestva» (همکاری با روسیه) برگزار کرد گواه عینی این موضوع است. دیدار استادان — زبان شناسان با همکاران خارجی ، سمینارها و تماشا و بحث در باره فیلم ها جزئی از برنامه « هفته زبان روسی» بود. این برنامه در چارچوب « طرح های انسانی روسی» سازماندهی شد که یکسری اقدامات در خصوص تبلیغ زبان روسی و علم و آموزش روسیه در اروپا و تحکیم درک متقابل در سطح جهانی بود. نظریه آن توسط آژانس فدرال « روس ساترودنیچستوا» — Rossotrudnichestva — بر اساس تجربیات روسیه و کشورهای خارجی طراحی شد و در دانشگاه « سینرگیا» صربستان پیاده شد. اولین برنامه این پروژه در سال 2014 در آلمان در قالب سال زبان و ادبیات در دو کشور برگزار شد. آیا یادگیری زبان روسی برای خارجیان دشوار است؟ پروفسور یلنا مارکووا که سالهای زیادی وقف کار با دانشجویان خارجی کرده است معقتد است که در این رابطه غلو شده است. « بسیاری از دانشجویان بالکان زبان روسی را انتخاب می کنند، زیرا یادگیری آن برای اسلاو ها آسان تر است. توسعه و پیشرفت اقتصادی روسیه منجر به آن می شود که در کشورهای اروپای غربی نیز به زبان روسی توجه بیشتری مبذول شود. اما زبان نمی تواند جدا از فرهنگ کشور وجود داشته باشد. از اینرو دانشجویان با مطالعه آن با سنن و تاریخ روسیه نیز آشنا می شوند». تحت سرپرستی دانشگاه « سینرگیا» ، اینگونه پروژه ها در کشورهای خاور میانه — ایران وسوریه، افغانستان و حتی در آفریقا اجرا می شود. در دمشق، چند سال است که کرسی زبان روسی در دانشگاه دمشق دایر است. زبان پوشکین و تولستوی برای چه در بیابان ها لازم شده است ؟ چرا دانشگاه مسکو به فتح چنین افق هایی دست می زند؟ کودینوف در این خصوص توضیح داده گفت: « ما نسبت به پروژه های بزرگ مقیاس ژئوپلیتیکی بی تفاوت نیستیم. عرصه آموزش و دانش مراکز علمی و آموزشی روسیه سودآور و خودکفاست. بر خلاف همکاران دیگر، ما آن جهاتی را انتخاب می کنیم که نزد افراد معمولی چندان محبوب نیست. در حال تهیه پروژه هایی برای اجرا در افغانستان، سوریه و در آفریقا هستیم. در آنجا کمپی به گنجایش 2 هزار دانشجو افتتاح خواهد شد. هم اکنون دو موضوع از توجه زیاد برخوردار می شود: برنامه تدریس حقوق بین المللی در جهان اسلام و برنامه Women Leadership (زنان مسلمان در تجارت). این برنامه فقط برای زنان مسلمانی در نظر گرفته شده است که مایلند کسب و کار خود را راه اندازی کنند! قرار است این پروژه در « اکسفورد» با همکاری ایران پیاده شود. به عنوان یکی از شرکای این پروژه در آنجا کمپ روسی دایر خواهد شد که بخش های تجاری و آموزشی نیز جزئی از آن خواهد بود. در سال آینده مراحل اولیه این پروژه پیاده خواهد شد که از حالا مقدمات آن در دست تهیه است». اما همه دانشجویان نمی خواهند برای دریافت مدرک عالی تحصیلی به خارج از کشور بروند، از اینرو سیستم « دانشجویای موبایل» پیاده می شود که امکان تحصیل در 4-3 کشور بطور همزمان را فراهم می سازد. بعلاوه دانشگاه دولتی مسکو بزودی وارد فهرست رتبه بندی « یونسکو» خواهد شد و این امر امکان صدور مدارک عالی تحصیلی بین المللی را فراهم خواهد ساخت. بدین ترتیب مرکز عالی آموزشی می تواند بر اساس قانونی فعالیت آموزشی مستقل خود در خارج از کشور را اجرا کند. نکته مثبت در صادرات آموزش روسیه به خارج، آن است که اینگونه فعالیت سرآغازی برای شروع پروژه های دیگر در زمینه های دیگر خواهد بود. زبان — فقط مجموعه ای از دانش زبان شناسی نیست، بلکه بخش کاملی از فرهنگ ملی است.از اینرو پس از دوره های آموزشی، برگزاری کنکور ها و نمایشگاه های صنعتی و هنری و جشنواره های تئاتر و آواز خوانی برگزار خواهد شد. مهم آن است که این پروژه ها زمینه ای برای دوستی و تبادل معنوی و فرهنگی و آموزشی ایجاد می کند- یعنی آن چیزهایی که به ساکنان کشورهای مختلف کمک خواهد کرد بدون وابستگی به تعلق ملی و یا محل زندگی زبان مشترک بیابند.

 

تیراندازی در دانشگاه آمریکا

یک فرد ناشناس در محوطه دانشگاه دولتی در ایالت اوهایو آمریکا دست به تیراندازی زد.در بیانیه ی سیستم هشداردهی این دانشگاه که در تویتر منتشر شده، به دانشجویان توصیه شده است ” فرار کنید، پناه بگیرید یا مبارزه کنید!” به دانشحجویان همچنین توصیه شده که به خارج از محوطه دانشگاه نروند. بنا بر بعضی گزارش ها، ممکن است که دو مهاجم عامل تیراندازی باشند.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، طبق تازه ترین اطلاعات دست کم 8 نفر در این حادثه هدف قرار گرفته و زخمی شدند. بر اساس این گزارش، یکی از دانشجویان می گوید: “ما و همسایگانم در خوابگاه دانشجویی ابتدا صدای سه یا چهار شلیک را شنیدیم و کمی دیرتر متوجه شدیم که پلیس و تعدادی خودروی اورژانس هم در محوطه دانشگاه حضور دارند”.
سرویس اکتشاف دشمن نمی تواند « بارگوزین» روسی را شناسایی کند.
به گزارش رسانه ها، در روسیه پرتاب آزمایشی موشک بالستیکی بین قاره ای برای سیستم موشکی راه آهن آینده — (BZHRK) (ب.ژ. ار.کا)« بارگوزین» با موفقیت به انجام رسید. پروازهای آزمایشی این موشک در پایگاه هوایی « پلستسک» دو هفته پیش انجام شد که کاملا موفق بودند و زمینه را برای آغاز آزمایشات طراحی — پروازی بعدی هموار ساخت. طراحی سیستم موشکی راه آهن « بارگوزین» تا سال 2018 میلادی باید به پایان برسد. سیستم قبل از « بارگوزین» — سیستم موشکی راه آهن شوروی — در سال 2005 میلادی از رده تسلیحات نیروهای مسلح روسیه خارج شد. قرارداد استارت —3 ممنوعیتی در ساخت چنین سیستمی ایجاد نمی کند. در جریان پرتاب های آزمایشی کار تجهیزات پرتاب نیز آزمایش می شود. ویکتور موراخوفسکی کارشناس نظامی عضو شورای کارشناسی کمیسیون نظامی — صنعتی در مصاحبه با رادیو « اسپوتنیک» گفت: پرتاب های آزمایشی با هدف بررسی قابلیت کار سیستم انجام می شود. موشک وجود دارد، کنتینر حمل و نقل — پرتاب برای موشک وجود دارد و طرح جدید بخودی خود پلتفرم پرتاب است. همانا قابلیت کار آن را باید بررسی کرد. این نوع آزمایشات هم اکنون به پایان رسیدند. حالا باید پرتاب واقعی موشک را به انجام رساند که آن را آزمایش پرواز — طراحی می نامیم. یعنی تمام کارها بر طبق زمانبندی جریان دارد و هیچگونه تأخیری رخ نمی دهد. فکر می کنم مطابق با برنامه دولتی تسلیحات، این سیستم موشکی به نیروهای مسلح روسیه تحویل داده خواهد شد». وی متذکر شد که سیستم موشکی راه آهن جدید روسیه به لحاظ خصوصیات چندی از نوع شوروی برتر خواهد بود. — برای سیستم موشکی شوروی به دلیل اندازه موشک ها، مجبور شدند واگن های ویژه راه آهن را بسازند که با واگن های معمولی قطار فرق دارد. سیستم جدید موشکی کاملا در واگن های استاندارد راه آهن جا می گیرد. ظاهر واگن هیچ فرقی با واگن های دیگر، مثلا واگن یخچال ندارد. از حالا می گویند که این سیستم « کابوس وحشتناکی برای دشمن» است. با چنین نظری باید موافقت کرد. زیرا هیچگونه نشانه ای که بتوان این واگن را از دیگر واگن ها جدا کرد وجود ندارد. بعلاوه تجهیزات پرتاب برای « بارگوزین» کاملا جدید است. به دلیل تغییر فناوری، سیستم جدید هدایت ایجاد شده است که از کانال های ارتباطی دیجیتال تحت حفاظت دوبله برخوردار است و برنامه های جدید انجام پرتاب ها نیز وجود دارد». — قطار مشابهی در جهان وجود ندارد. در عرصه سیستم ضدموشکی جهان، حتی طرح هایی برای آینده وجود ندارد که قادر باشد موشک بین قاره ای را در مرحله پرواز سریع در مسیر، هدف قرار بدهد. در آمریکا در دوران جنگ سرد سعی شد سیستم پرتاب زمینی ایجاد شود و نوع راه آهنی وجود داشت که زیر زمین قرار داشت و دارای محوطه های پرتاب بود. اما پولی که مصرف شد به هدر رفت و آنها نتوانستند هیچ چیزی نزدیک به طرح روسیه بسازند».
دانشمندان روسیه موفق به ساخت مغز در شرایط آزمایشگاهی شدند
دانشمندان آکادمی علوم پزشکی نیژنی نوگراد، موفق به ساخت بافت های مغز در شرایط آزمایشگاهی شدند. به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس خبری فدرال روسیه، محققان برای رشد سلول از فن آوری انقلابی منحصربفرد خود استفاده نموده اند.به گفته سرپرست آزمایشگاه علمی-تحقیقاتی مرکزی نیژنی نوگراد “ایرینا موخینا”، بیومتریال (زیست ماده) که برای ساخت مغز مصنوعی استفاده شده است از موش ها گرفته می شود.اجزا جمع آوری شده در یک لوله آزمایشگاهی ویژه قرار داده شده و تحت تاثیر فرایندهای مختلف قرار می گیرند. بدین ترتیب بافت ها به این محرکه های ناخوش آیند، واکنش نشان می دهند.در نتیجه این کار، یک شبکه ی عصبی ویژه با قابلیت به خاطر سپردن و دارای حافظه تشکیل می شود.این اختراع به زیست شناسان روسیه اجازه خواهد داد تا به مطالعه مسائلی که پیشتر در مکانیسم حافظه انسان ناشناخته بود، پرداخته و همچنین بتوانند داروهای جدیدی برای درمان اختلالات حافظه، مانند بیماری پارکینسون بسازند.

 

بازی های رایانه ای که باعث افزایش هوش می شود
به گفته محققان نوع خاصی از بازی های رایانه ای که شامل تکرار فرایندی خاص به طور مرتب هستند منجر به افزایش هوش افراد می گردد.به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، بازی های ذهنی رایانه ای معمولا منجر به افزایش هوش نمی شوند بلکه در بهترین حالت مهارت کاربر را ارتقا می دهند اما اینگونه بازی های که به بازی های رفت و برگشتی معروف هستند منجر به افزایش هوش می گردند. مجله “اینک” در این رابطه می نویسد که در این بازی ها باید یک فعالیت به طور مداوم تکرار گردد مثلا کاربر باید عکسی را به طور مداوم انتخاب کند و یا دکمه ای را فشار دهد.بازی های به اصطلاح “رفت و برگشتی” به بهبود حافظه نیز کمک شایانی می کنند و به طور گسترده در آزمایشات روانشناختی و اعصاب شناسی جهت شناسایی و درمان بیش فعالی نیز استفاده می گردد.طبق تحقیقات انجام شده اینگونه بازی ها علاوه بر بهبود موقت اختلال بیش فعالی، توانایی فرد را برای حل مشکلات ناآشنا با افزایش سه یا چهار درجه هوش ارتقا می دهد.
تسهیل صدور روادید روسیه و ایران
تسهیل صدور روادید باعث افزایش گردشگران دو کشور خواهد شد. ابتکار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در باره تسهیل صدور روادید بین روسیه و ایران به اجرا درمی آید. موافقتنامه دو جانبه در خصوص تسهیل صدور روادید برای گردشگران مورد تأیید قرار گرفت. یوگنی ایوانوف مدیر کل بخش کنسولی وزارت امور خارجه روسیه و علی چگینی مدیرکل کنسولی ایران این موافقتنامه را در جریان پنجمین اجلاس کمیسیون ایران — روسیه در امور همکاری کنسولی بررسی کردند. یوگنی ایوانوف مدیر کل بخش کنسولی وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه متذکر شد: « طی سال 2015 میلادی 40 هزار ویزا برای گردشگران ایرانی صادر شد و در 10 ماه اول سال 2016 میلادی — 80 هزار ویزا. بر طبق موافقتنامه مربوطه، روادید برای گروه های گردشگری از 5 تا 50 نفر برای 15 روز صادر خواهد شد». اطلاعات مربوط به مذاکرات دو جانبه مدیران بخش کنسولی وزارت امور خارجه روسیه و ایران در باره آغاز کار روی موافقتنامه تسهیل صدور روادید مورد تأیید آندری کنستانتینوویچ گانِنکو وابسته مطبوعاتی سفارت فدراسیون روسیه در جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. وی در گفتگوی تلفنی با مارینا الشعلان خبرنگار رادیو « اسپوتنیک» گفت: « در واقع در جریان دیدار مدیر بخش کنسولی وزارت امور خارجه روسیه و همتای ایرانی وی ، مدیر بخش کنسولی وزارت امور خارجه ایران، موافقتنامه تسهیل روادید گردشگری گروهی «ایران و روسیه» بررسی شد. اما این موافقتنامه بر خلاف اخبار منتشره هنوز به امضا نرسیده است و فقط پاراف شده است. بررسی جزئیات موافقتنامه در جریان دور بعدی مشورت ها ادامه خواهد یافت. فعلا زود است در باره نتایج و توافق های مشخص صحبت شود. تاریخ دیدار بعدی نیز هنوز مشخص نشده است. موافقتنامه مذکور مزیت های متقابل بر اساس یکسان برای گروه های گردشگری از هر دو کشور را در نظر می گیرد و از نظر فرمات مشابه موافقتنامه ای است که بین روسیه و چین اجرا می شود». موافقتنامه صدور روادید بین روسیه و ایران می تواند باعث افزایش گردشگران در دو کشور شود. موافقتنامه مشابه با چین نتیجه مشابهی داشت. مایا لومیدزه مدیر اجرایی انجمن تور اپراتورهای روسیه در مصاحبه با « اسپوتنیک» گفت: « امضای آتی موافقتنامه بین ایران و روسیه تبادل روادید گروه های گردشگری را در نظر می گیرد که مشابه موافقتنامه روسیه و چین است. بدین ترتیب گروه هایی از 5 نفر برای سفر از روسیه به ایران و از ایران به روسیه می توانند یک روادید گروهی دریافت کنند. بر طبق توافقنامه مشابه با چین ، تعداد محدودی از شرکت های گردشگری می توانند چنین گروه هایی را به روسیه اعزام کنند. اینگونه شرکت های گردشگری باید مورد تأیید هر دو کشور روسیه و چین قرار گرفته باشند. مایلیم این روند تا حداکثر آسان شود. هر نوع تسهیل صدور روادید به افزایش گردشگران می انجامد. البته تور اپراتورها از امضای این اسناد پشتیبانی می کنند. موسسات گردشگری روسیه و ایران در کار با یکدیگر ذینفع هستند. از اینرو امیدواریم که انجمن تور اپراتورهای روسیه و کارگروه مشترک ما در سفارت ایران به اجرای این موافقتنامه بپیوندند و شرکت های عضو انجمن توراپراتورهای روسیه بتوانند از فواید این سند استفاده کنند و گروه های گردشگران روسیه را به ایران بفرستند». انتظار می رود این موافقتنامه در سال 2017 میلادی به اجرا درآید. مدیر اجرایی انجمن تور اپراتورهای روسیه ابراز امیدواری نمود که با اجرای مفاد این موافقتنامه، تعداد گردشگران از روسیه به ایران و بر عکس افزایش یابد. مایا لومیدزه در این خصوص گفت: « تعداد گردشگران ایرانی طی دو سال اخیر افزایش یافته است. این افزایش بین 50 تا 70 درصد است. این موضوع با آغاز پروازهای مستقیم به سنت پطربورگ، مسکو و سوچی مرتبط است. این افزایش گویای آن است که روسیه برای گردشگران ایرانی کشور جالبی است. به عقیده تور اپراتورهای روسیه، علاوه بر مسکو و سنت پطربورگ ، می توان سفر به تاتارستان را به گردشگران ایرانی پیشنهاد کرد. ایران نسبت به این منطقه ابراز توجه می کند. فعلا شهرهای مسکو، سنت پطربورگ و حلقه طلایی روسیه (سرگییف پاساد، پریسلاول — زالسکی، راستوف کبیر، یاروسلاول ، کاستروما ، ایوانوف ، سوزدال و ولادیمیر) و سوچی در مرکز توجه گردشگران ایرانی قرار دارد. در یکی از دیدارها در سفارت ایران ، توراپراتورهای کشتیرانی رودخانه ای حضور داشتند. آنها از طرف خود محصولات غذایی حلال را برای گردشگران پیشنهاد کردند. توراپراتورهای ما برای وفق یابی با این پیشنهاد ابراز آمادگی کردند و جوی همخوان با مطالبات دینی گردشگران ایرانی ایجاد خواهند کرد». مایا لومیدزه مدیر اجرایی انجمن توراپراتورهای روسیه در گفتگو با خبرنگار « اسپوتنیک» شرکت داشت. رادیو «اسپوتنیک» به تعریف در باره جزئیات موافقت نامه ای که چندی پیش مورد تأیید قرار گرفت و تسهیل صدور روادید برای گروه های گردشگری را در نظر می گیرد، ادامه خواهد داد.

 

خانه جدید اوباما و خانواده اش

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نیویورک پست، خانواده رییس جمهور فعلی آمریکا باراک اوباما به تازگی خانه‌ای در حومه محله پالم‌اسپرینگز کالیفرنیا خریده اند.پیشتر در خبرها آمده بود که خانواده باراک اوباما، رییس جمهور فعلی آمریکا برای دوره پس از ریاست جمهوری و ترک کاخ سفید، منزلی را در واشنگتن دی‌سی اجاره کرده است، اما بعدا اعلام کردند که خانه جدیدی در “رانچو میراژ” شهری در حومه پالم اسپرینگز کالیفرنیا خریداری کرده‌اند.خانواده اوباما این خانه را خریده اند، اما به زودی در آن ساکن نخواهند شد. این خانواده تصمیم دارند تا فارغ‌التحصیلی ساشا، دختر بزرگ اوباما در واشنگتن بمانند.
همچنین در خبرها آمده است که خانواده اوباما یک خانه دیگر نیز در هاوایی، ایالت کودکی اوباما خریداری کرده‌اند.
سوزان رایس: حفظ توافق هسته ای با ایران به نفع آمریکاست

سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا گفت : پاره کردن برجام به ایران فرصت می‌دهد تا برنامه هسته‌ای خود را با تمام توان از سر بگیرد.به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان به این سؤال پاسخ داد که آیا آمریکا می‌تواند از توافق هسته‌ای با ایران کناره‌ گیری کند، با اشاره به محدودیت‌هایی که برجام بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال کرده است، وی بیان داشت: اولا باید بگویم که ما با توافق با ایران به چه دستاوردهایی رسیدیم؛ اکنون نزدیک به یک سال و شش ماه از زمان اجرای توافق می‌گذرد و ایران پیوسته به تعهدات خود در چارچوب توافق، پایبند بوده است. ما همچنین از جامع ترین رژیم بازرسی هایی برخورداریم که تاکنون درخصوص یک برنامه هسته‌ای اعمال شده است.

وی در خصوص ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران گفت: تمام مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بسته است. بنابراین، این توافق برای مردم آمریکا، مردم منطقه (خاورمیانه)، متحدان و شرکایی که برنامه هسته‌ای ایران بیش از همه آنها را تهدید می‌کرد، مؤثر خواهد بود. در اینجا ایران خلف وعده نکرده است، بلکه آمریکا است که نه تنها در برابر ایران، بلکه در قبال اتحادیه اروپا، آلمان، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و همچنین شورای امنیت سازمان ملل که این توافق را مورد حمایت قرار داده، وعده شکنی کرده است. بنابراین، ما منزوی خواهیم شد. رایس تصریح کرد: در این صورت، توانایی ما برای اعمال نفوذ بر ایران از بین خواهد رفت. آنها (ایرانی‌ها) دیگر با محدودیت‌های توافق روبرو نیستند و می‌توانند با تمام توان، برنامه هسته ای خود را از سر بگیرند. اگر آنها چنین کاری کنند، ممکن است گزینه چندانی برای ما باقی نماند، جز اینکه به استفاده از نیروی نظامی برای دستیابی به نتیجه بیندیشیم که قبلاً به شکل صلح‌آمیز از طریق توافق هسته‌ای به آن رسیده بودیم.
آتن در ” جنگ سرد” علیه روسیه شرکت نمی کند

روسیه سیاست دوستانه ای در ارتباط با یونان دارد و یونان نیز پاسخ متقابل داده و قصد ندارد به درخواست کسی ” جنگ سرد” را علیه روسیه آغاز کندبه گزارش اسپوتنیک، مشاور ویژه ی نخست وزیر یونان در مسائل همکاری با روسیه ، دیمیتریوس ولانیس در مصاحبه ای با ریانوواستی این مسئله را عنوان کرد. ولانیس گفت: ” می پرسند، ما نقش روسیه را در حال حاضر چطور می بینیم؟ صادقانه پاسخ می دهیم ، روسیه ، هیچ کشور و ملتی و مطلقا هیچ کسی را با سیاست خود آزار نداده است. برعکس ما معتقدیم که روسیه به بسیاری از مردم در منطقه کمک کرده و می کند. ما معتقدیم که حضور روسیه در سوریه بر پایه گسترش طاعون تروریسم در منطقه ای وسیع است. زندگی نشان داده که عدم حضور روسیه در حوادث اتفاق افتاده به شیوع بی قانونی و تروریسم در منطقه کمک کرده همانطور که در لیبی ، عراق و سایر کشورهای منطقه دیدیدم.” وی سیاست علیه روسیه را کاملا بیفکرانه خواند. ولانیس گفت: ” دقیقا ما با روسیه کار خواهیم کرد. ممنوعیت ارتباط یونان با روسیه را به هیچ عنوان نمی پذیریم. ما به سیاست صلح جویانه روسیه ایمان داریم و از سیاست شراکتی و دوستانه ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه در ارتباط با یونان متشکریم.” وی خاطر نشان کرد: ” یونان هیچ گاه با ” جنگ سرد” علیه روسیه موافقت نمی کند.”
مناطق شرقی حلب به طور کامل پاکسازی می شود

طی چند روز گذشته محدوده ی شهر حلب سوریه که تحت کنترل شبه نظامیان بود به یک سوم کاهش یافت.به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری رویترز به نقل از سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه این خبر را اعلام کرد. رامی عبدالرحمان ، رئیس این سازمان گفت: ” این بزرگترین شکست مخالفین در حلب از سال 2012 است.” علمیات آزادسازی حلب شرقی از دست شبه نظامیان ، 21 نوامبر آغاز شد. ارتش دولتی و شبه نظامیان تحت حمایت گردان فلسطینی ” لواء القدس” طی سه روز دفاع گروه های شبه نظامیان مسلح را شکسته و بخش مساکین حنانه را آزاد کردند که یکی از نقاط کلیدی مواضع شبه نظامیان در شهر محسوب می شد. در این بخش ارتش دولتی در مقابل ائتلاف مسلح ” جیش الفتح” جنگیدند. اکنون ارتش سوریه عملیات آزادسازی بخش حیدریه را در پیش دارد.
انتقال سازمان مدیریت طالبان از پاکستان به افغانستان
ارگان های رهبری گروهک تروریستی طالبان را چند ماه پیش از پاکستان به افغانستان منتقل کرده اند.به گزارش اسپوتنیک، روزنامه ی پاکستانی ” اکسپرس تریبون” به نقل از نماینده ی رسمی جنبش ذبیح الله مجاهدیان این خبر را اعلام کرد. مجاهدیان تاکید کرد که سازمان مدیریتی طالبان با نام شورای کویته چند ماه پیش به افغانستان منتقل شده است. وی دقیقا مشخص نکرد که محل آن کجاست. منبع ناشناس این روزنامه در گروهک خاطر نشان کرد که شورای کویته به ولایت جنوبی گیلمند منتقل شده است. براساس اطلاعات روزنامه ، ساختار طالبان ، مسئول استخدام شبه نظامیان جدید ، کار مذهبی و حقوقی نقل مکان کرده است. دولت رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی این خبر را تایید کرد.

ترامپ به ملتِ عراق و افغانستان توهین کرد

نیویورک ‌تایمز:

نظرتان در مورد نقش آمریکا در جهان چیست؟ ترامپ: خوب این سوال بسیار بزرگی است. نیویورک‌ تایمز: ما در ۵۰ سال گذشته به عنوان یک موازنه ‌ساز جهانی عمل کرده‌ایم و برای موضوعات مختلف بهای زیادی پرداخته‌ایم، چون آن‌ها نهایتا در راستای منافع ما بوده‌اند.

اما آنچه از شما شنیده‌ایم، اینست که به دنبال کاهش این نقش هستید.

ترامپ: من تصور نمی‌کنم که ما باید ملت‌ ساز باشیم. فکر می‌کنم قبلا این کار را امتحان کرده‌ایم و تصور می‌کنم که نتیجه‌اش عراق و افغانستان است.

نیویورک تایمز: منظورم این است که ممکن است که شما بگوئید که ما می‌توانستیم به جنگ داخلی پایان دهیم.

ترامپ: خوب؟ من فکر می‌کنم که رفتن‌مان به عراق یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخ کشور ما بود. تصور می‌کنم که خروج ما هم، اشتباه صورت گرفت و پس از آن بسیاری اتفاقات بد رخ داد، از جمله شکل‌گیری داعش. ما می‌توانستیم طور دیگری از عراق خارج شویم. تصور می‌کنم که ورود ما یک اشتباه بسیار بسیار وحشتناک بود. اما درباره سوریه. سوریه مسئله‌ای است که اکنون ما باید آن را حل کنیم، چرا که در غیر اینصورت باید مدام و برای همیشه بجنگیم. دیدگاه من در مورد سوریه با همه متفاوت است. البته نه با همه، ولی با اغلب افراد. من باید به حرف‌های امثال «لیندسی گراهام» (سناتور) هم گوش بدهم که در مورد حمله به سوریه صحبت های خوبی می‌کرد.

می‌دانید حمله به سوریه به این معنی است که انگار دارید الان به روسیه حمله می‌کنید، انگار دارید به ایران حمله می‌کنید؛ خوب چه به دست می‌آوریم؟ چه چیزی عایدمان می شود؟ من نظرات بسیار روشن و بسیار قدرتمندی در مورد سوریه دارم. تصور می‌کنم آنچه که رخ داده، چیز بسیار بسیار وحشتناکی است. به کشته‌ها نگاه کنید، فقط هم نه کشته‌های طرف ما، بلکه کل کشته‌ها. بهتر است آرتور (سولزبرگر ناشر نیویورک تایمز) به این شهرها نگاه کند، کاملا با خاک یکسان شده‌اند، مناطق گسترده‌ای ویران شده‌اند، آنوقت می‌گویند فقط دو نفر زخمی شده‌اند. نه اینطور نیست. هزاران نفر کشته شده‌اند. خب، من فکر می‌کنم این مایه شرمساری است. به طور ایده‌آل ما می‌توانیم کاری برای سوریه انجام دهیم. من با پوتین صحبت کردم و همانطور که می‌دانید او با من تماس گرفت.

نیویورک‌تایمز: آیا به دنبال طرح «ریست» در روابط با روسیه خواهید بود؟ (طرح کنترل استراتژیک روسیه)

ترامپ: بعد از اتفاقی که در گذشته افتاد (شکست طرح ریست در دولت باراک اوباما)، من نمی‌خواهم از چنین لفظی استفاده کنم. بسیار خرسند خواهم بود که بتوانم با روسیه کنار بیایم و فکر می‌کنم آن‌ها هم از اینکه بتوانند با ما کنار بیایند خرسند خواهند بود. این در راستای منافع دوجانبه ما خواهد بود. به هیچ وجه نمی‌خواهم پیشداوری کنم، اما به شما می‌گویم که زمانی که در طول رقابت‌های انتخاباتی هم می‌گفتند که دونالد ترامپ عاشق پوتین است و پوتین عاشق دونالد ترامپ، همان زمان در برابر هزاران نفر گفتم که این خوب نیست که واقعا با روسیه کنار بیائیم؟ خوب نیست که با هم با داعش مقابله کنیم؟ با گروهی که نه فقط خطرناک است، بلکه خیلی هم هزینه‌ زا است و اصلا نباید می‌گذاشتیم که شکل بگیرد. فکر می‌کنند کنار آمدن با پوتین چیز بدی است، اما من قویا معتقدم که اگر بتوانیم با روسیه کنار بیائیم، چیز خوبی خواهد بود. اینکه بتوانیم نه فقط با روسیه، بلکه با دیگر کشورها هم کنار بیائیم، فوق‌العاده خواهد بود.

نیویورک تایمز: در مورد سوریه، شما گفتید که ایده‌های بسیار قدرتمندی در آن دارید. اگر ایرادی ندارد، می‌توانید آن را برای ما توضیح دهید؟

ترامپ: فقط می‌توانم در این حد بگویم که ما باید به جنونی که در سوریه در جریان است، پایان دهیم. اگر بشود می‌خواهم از این بخش به بعد را غیرعلنی بگویم.

از این بخش به بعد، صحبت‌های ترامپ در مورد سوریه، به صورت غیرعلنی مطرح شده و در خبر نیویورک‌تایمز منتشر نشده است.

گزارشنامه افغانستان

 

واشنگتن پست :

سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری پنتاگون برای ساخت زیردریایی بدون سرنشین

به گزارش اسپوتنیک به نقل از واشنگتن پست، وزارت دفاع آمریکا قصد دارد 3 میلیارد دلار جهت توسعه و تولید زیردریایی بدون سرنشین برای نیروی دریایی این کشور هزینه کند.به گفته این نشریه، این طرح هنوز در مراحل اولیه و بررسی قرار دارد، اما مهندسان آمریکایی با به کارگیری فن آوری های جدید توانسته اند علی رغم پیچیدگی های خاص این پروژه از تاثیر منفی آب نمک و فشار متقابل آن برای بهبود اهداف خود بهره ببرند.همچنین با توجه به محدودیت زیردریایی های کنونی برای ماندن در زیر آب، در آینده وسایل نقلیه بدون سرنشین و کنترل مستقیم از راه دور بسیار حیاتی است و در حال حاضر، نمونه های اولیه زیردریایی های بدون سرنشین می تواند هفته ها در زیر آب بماند.وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده هدف ما از اجرای این پروژه آن است که سیستمی طراحی شود تا اجازه دهد وسایل نقلیه زیر آب به کار خود برای ماه ها و در نهایت سالها بدون نیاز به خروج از آب ادامه دهد.علاوه بر آمریکا، روسیه و چین در حال سرمایه گذاری های کلان در بهبود ناوگان زیردریایی خود هستند و از این رو پنتاگون در نظر دارد برای به دست آوردن یک مزیت رقابتی با معرفی فن آوری های جدید، به ویژه استفاده از سیستم های مستقل در جنگ های مدرن، هواپیماهای بدون سرنشین و اکنون زیردریایی بدون سرنشین به نقش مهم و بازیگری خاص در جهان مبدل شود.
ناو های روسیه زیردریایی ناتو را از ناو هواپیمابر “آدمیرال کوزنتسوف” دور کردند

روز 9 نوامبر زیردریایی نیروی دریایی هلند در شرق دریای مدیترانه کشف شد. این زیردریایی تلاش کرد برای مراقبت به ناو گروه ناوگان شمالی روسیه به جلوداری ناو هواپیما بر “آدمیرال کوزنتسوف” نزدیک شود. این مطلب را سرتیپ ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد.خدمه ناوهای ضد زیردریایی “سورومورسک” و “ویتسی آدمیرال کولاکوف” روسیه زیردریایی هلندی را در فاصله 20 کیلومتری کشف کردند. این کار با کمک سامانه ای ردیاب صوتی و اطلاعات دریافتی از بالگرد های ضد زیردریایی “کا ـ 22 پی ال” انجام شد.زیردریایی هلندی تلاش کرد به مانور دهی پرداخته و از کشف خود جلوگیری کند اما با آن تماس پایدار هیدروآکوستیک برقرار شد. ناو های روسیه بیش از یک ساعت مراقب حرکات این زیردریایی بودند و آنرا مجبور کردند ناحیه استقرار ناو گروه روسیه به جلوداری ناو هواپیمابر را ترک کند.
آغاز صادرات زیردریایی های روسی دارای مولد انرژی قادر به کار در محیط بدون هوا

روسیه برای نخستین بار آماده صادرات زیردریایی غیراتمی دارای ژنراتور مولد انرژی قادر به کار در محیط بدون هوا است.به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی رسمی اداره فدرال همکاری فناوری نظامی روسیه در حاشیه نمایشگاه تسلیحاتی Indo Defence 2016 این مطلب را اعلام کرده و افزود زیردریایی غیر اتمی روسی “آمور 1650” نه فقط قادر به رقابت با محصولات مشابه خارجی است بلکه از خیلی لحاظ از آنها برتر است.
روسیه تا پایان امسال شش زیردریایی جدید می سازد

ولادیمیر کورولیوف، فرمانده ناوگان نیروی دریایی روسیه اعلام کرد تا پایان ماه نوامبر سال جاری میلادی شش زیردریایی دیزلی الکتریکی جدید برای ناوگان دریای سیاه روسیه ساخته خواهند شد.وی این موضوع را امروز 30 اکتبر در حاشیه مراسم جشن 320مین سالگرد تاسیس ناوگان روسیه در شهر سن پترزبورگ اعلام نمود.به گزارش “ریا نووستی”، کورولیوف با بیان اینکه ساخت زیردریایی ها برای ناوگان روسیه ادامه دارد، گفت: “تا پایان ماه نوامبر امسال شش زیردریایی دیزلی الکتریکی پروژه 636.3 برای ناوگان دریای سیاه ساخته خواهد شد و بعلاوه ناو “آدمیرال ماکاروف” در خدمت نیروی دریایی قرار خواهد گرفت”.به گفته کورولیوف، همچنین قرار است که تا پایان امسال ساخت زیردریایی استراتژیکی جدید کلاس “بوری” در کارخانه “سوماش” شهر سورودوینسک آغاز شود.
آغاز جنگ جهانی سوم بخاطر آب آشامیدنی

برنارديتوآوزا در نشست شورای امنیت سازمان، درارتباط با کمبود آب آشامیدنی به ارائه گزارش پرداخت.به گزارش “اسپوتنیک”، به نقل از رادیو واتیکان، سخنگوی واتیکان گفت: دو سوم سطح زمین را آب تشکیل می دهد، با این حال کاهش آب، توجه ها را به خود جلب می کند.
در برخی مناطق به دلیل موقعیت جغرافیایی آنها، منابع آب از ابتدا ناچیز بوده و در مناطق دیگر کمبود آن ناشی کنترل نادرست می باشد. علاوه بر این تخریب محیط زیست و تعقیرات آب وهوایی موجب اختلال در چرخه آب میشود. در مورد کمبود آب آشامیدنی، نماینده سنگال در شورای امنیت سازمان ملل گفت: در زمان حال اختلاف بر سر نفت و زمین میباشد، در حالی که اختلاف بر سر آب در آینده منجر به درگیری خواهد شد، اگر چاره ای برای آن نیاندیشیم. در حال حاضر روند خصوصی سازی آب روبه رشد بوده و آنرا تبدیل به یک کالا کرده که این امر موجب آن می شود که فقرا از دسترسی به آب آشامیدنی محروم شوند. به عقیده سخنگوی واتیکان، اینکه شرکت های بزرگ بین المللی میخواهند کنترل منابع آب دردست بگیرند، ممکن است به یکی از عوامل اصلی درگیری منجر شود.

 

ایده های جدی پسر ترامپ در حل مسائل سوریه

به گفته رسانه‌های آمریکایی پسر کوچک رئیس‌جمهور منتخب آمریکا “دونالد ترامپ” مسئولیت حل بحران سوریه را به عهده می گیرد.به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایلنا، پسر “دونالد ترامپ” قصد دارد رایزنی هایی‌ با روسیه جهت همکاری برای حل بحران سوریه انجام دهد. روزنامه وال‌استریت ژورنال در این رابطه نوشت که پسر کوچک “دونالد ترامپ” رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در نشستی که در ماه اکتبر در پاریس برگزار شد، همکاری‌های احتمالی با روسیه جهت حل اختلاف در سوریه را با دیپلمات ها، بازرگانان و سیاستمداران مورد بررسی قرار داد. ترامپ نیز در مصاحبه با روزنامه ‌نگاران آمریکایی اظهار کرد که پسر او در مورد حل اختلاف سوریه دارای ایده‌های جدی است. وی تأکید کرد که برای حل این بحران حتما باید همراه با روسیه هم قدم بود.

 

نیروهای امنیتی عراق جاده ارتباطی داعش، موصل – تلعفر را قطع کردند
به گزارش “اسپوتنیک” رائد شاکر، رئیس پلیس عراق به خبرنگاران اعلام کرد، بخشی از نیروی های پلیس عراق در روز شنبه موفق شدن راه ارتباطی موصل- تلعفر را قطع کنند.به گفته وی، قطع کردن این مسیر استراتژیک بین دو مقر اصلی داعش روز شنبه پس از آزاد سازی روستای المصائد واقع در جنوب موصل، امکان پذیر شد. عملیات حمله به موصل توسط چند گروه از نیروهای پلیس به صورت همزمان با حمایت نیروی هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا صورت گرفت. از سمت شمال و شرق موصل، ارتش و نیروهای ضد تروریستی که موفق شدند به مناطقی در شرق موصل وارد شوند، حرکت می کنند و از جنوب عراق نیروهای پلیس این کشور به سمت مقر اصلی داعش حرکت می کنند.وظیفه نیروهای نظامی شیعه، پاکسازی شهر استراتزیک تلعفر از وجود تروریستها و قطع راه ارتباطی برای ارسال مواد مورد نیاز به موصل می باشد. عملیات آزادسازی موصل از تصرف تروریستهای داعش که از سال 2014 به دست آنان افتاده، از 17 سپتامبر آغاز گردیده.

 

اردوغان: غرب باید جایگاه خود را بداند

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ریانوستی، رجب طیب اردوغان رهبر ترکیه تاکید کرد که پارلمان اروپا باید جایگاه خود را بداند و نباید فراموش کند که ترکیه تحت امر اروپا نیست.این واکنش تند آنکارا پس از متوقف کردن مذاکرات برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا رخ داده است. اردوغان ضمن سخنرانی در میتینگ استانبول خاطر نشان کرد که در سه سال گذشته با چالش های زیادی روبرو شده اند که شبیه به جنگ برای استقلال است. این مبارزه بلافاصله در چند جبهه سیاسی، دیپلماتیک و اقتصادی و همچنین در حوزه اجتماعی رخ داده اند. اردوغان همچنین افزود: «چندی پیش ما با حادثه کودتای دولتی روبرو شدیم. در این حادثه 248 نفر از شهروندان کشور کشته شدند و 193 نفر مجروح داشتیم. در پس زمینه این حوادث غرب با وقاحت تمام ما را سرزنش کرد. کسانی که فکر می کنند می توانند ما را بترسانند، سخت در اشتباه هستند. قاتلانی که غرب در دامن خود پرورش می دهد، علیه آنها برخواهند خواست.»
کشته و مجروهان حراجی جمعه سیاه در آمریکا

به گزارش اسپوتنیک، حوادث تیر اندازی در نقاط مختلف آمریکا در مراسم آخرین جمعه ماه نوامبر “جمعه سیاه” ، حداقل 2 کشته و 4 مجروح بر جای گذاشته است. جمعه سیاه وقت آغاز حراجی های گسترده برای سال نو در آمریکا است.روزنامه نیویورک تایمز در سایت خود می نویسد که تا یک شبانه روز پیش از آغاز این حراجی، حداقل 4 حادثه تیر اندازی در نزدیکی مراکز خرید بزرگ رخ داده است. یک نفر در پی همین حوادت در ایالت نیوجرسی، جان خود را از دست داد و یک نفر نیز در نزدیکی مرکز خرید “Macy’s” در آتلانتیک، زخمی شد. در این حادثه یک فرد ناشناس به سمت یک جوان 20 ساله محلی و برادرش شلیک کرد که به کشته شدن برادر کوچگتر و زخمی شدن برادر بزرگتر ختم شد.حادثه دیگری نیز در پارکینگ فروشگاه “Walmart” در شهر “رنو” ایالت نوادا صورت گرفت. بر اساس گزارش پلیس، رانندگان 2 خودرو بر سر جای پارک با یکدیگر درگیر شدند و یکی از آنها دیگری را به ضرب گلوله از پای درآورد. شخص مجرم پس از شلیک، بلافاصه از محل حادثه گریخت.در شهر “ممفیس” ایالت تنسی، چند فرد ناشناس شخصی را که از پارکینگ در حال رفتن به سمت مرکز خرید بود در مقابل این مرکز خرید به رگبار گلوله بستند. قربانی حادثه با جراحات سنگین بلافاصله به بیمارستان منتقل شد. همچنین 2 نفر از دیگر ساکنان ایالت تنسی نیز قربانی تیراندازی های مقابل مراکز خرید شهر “جاتانوگا” شدند.
ایران پایگاه هوایی “نوژه” را در اختیار روسیه قرار می دهد

به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از Tasnim، حسین دهقان وزیر دفاع ایران اعلام کرد، ایران آماده است تا پایگاه هوایی “شهید نوژه همدان” را بسته به وضعیت سوریه، در اختیار روسیه قرار دهد.به گفته ایگور کنوشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه، استفاده نیروی هوایی روسیه از پایگاهی در همدان، تنها پس از توافق دو طرف در مورد مبارزه با تروریسم و بسته به وضعیت سوریه دارد.در اواسط ماه اوت سال 2015، نیروی هوایی روسیه برای اولین بار از پایگاه هوایی همدان برای حمله به گروهک تروریستی “داعش” و “جبهه النصر” استفاده کرد.
داعش در شمال سوریه سلاح شیمیایی استفاده کرد

 به گزارش اسپوتنیک، گروهک تروریستی “دولت اسلامی” از سلاحهای شیمیایی در سوریه استفاده کرده است.این حادثه در پی پرتاب موشک داعش در روستای “الخلیلیه” واقع در شمال سوریه به وقوع پیوست که عوارض مصدومیت ناشی از گاز شیمیایی در بدن 22 مخالف سوری دیده شده.پیش تر نیروی هوایی ترکیه به مناطقی در سوریه حمله کرد که منجر به منهدم کردن 4 هدف از مناطق تحت اختیار “دولت اسلامی” شد. این حمله در ادامه عملیات “سیر فرات” به انجام رسید.
برقراری سیستم جدید کنترل فضا در کریمه

طی سال های آتی در مناطق آلتای، خاور دور، بوریاتی و کریمه سامانه جدید سیستم کنترل فضا مستقر خواهد شد.به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایستگاه رادیویی «لایف زووک»، طی سال های آتی در مناطق آلتای، خاور دور، بوریاتی و کریمه سامانه جدید سیستم کنترل فضا مستقر خواهد شد.

آندره ایواشین معاون فرماندهی نیروهای فضایی هوافضای روسیه این خبر را اعلام کرد. وی همچنین توضیح داد که این سیستم به صورت شبکه ای از سامانه های خاص راداری کنترل و الکترونی نسل جدید است». به گفته ایواشین، مزیت این سیستم نسبت به ابزارهای کنترل فضا در تجهیزات پایگاه است که امکانات را تا چند برابر بیشتر می کند.

 

ترکیه به دنبال خرید موشک های “اس ۴۰۰” از روسیه است

بقلم رحمت قاسم بیگلو

وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که این کشور مذاکراتی را برای خرید موشک های پیشترفته روسی با روسیه آغاز کرده است.

در این خبر که توسط “راشا تو دی”، “روسیه امروز” انتشار یافته، “فکری ایشیک”، وزیر دفاع ترکیه گفته است: ما در حال مذاکره با روسیه برای خرید سامانه های “اس ۴۰۰” هستیم.

وی گفته است با این حال برای تامین نیازهای دفاعی خود با دیگر کشورها نیزمذاکره می کنیم، اما روسیه در حال حاضر موضع مثبتی در این مورد نشان داده است.

سامانۀ “اس ۴۰۰” نسل جدید سیستم پدافند هوایی روسیه است که نوع پیشرفته ترموشک های زمین به هوای صنایع نظامی روسیه  به شمارمی رود.

سامانه موشک های زمین به هوای “اس ۴۰۰” نسبت به سلف آن “اس ۳۰۰” قابلیت های بیشتری دارد. به گفته سازندگان این سامانه، “اس ۴۰۰” قادر به تشخیص ۱۰۰ هدف در آن واحد و درگیرشدن همزمان  با ۱۲ هدف است. سطح پوشش هوایی “اس ۴۰۰” چهارکیلومتراعلام شده است.

 

چرا آلمانی ها از آمدن ترامپ اینهمه نگرانند؟

ایران پرس نیوز

بر اساس نتایج یک نظرسنجی اکثر شهروندان آلمانی از وقوع جنگ جهانی دیگری با توجه به روی کار آمدن ترامپ در آمریکا می‌ترسند.

به گزارش تسنیم به نقل از “دی ولت”، بر اساس یک نظرسنجی حدود نیمی از آلمانی‌ها (47 درصد) از وقوع جنگ جهانی سوم می ترسند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی که از طرف موسسه یوگو و به سفارش “هافینگتون پست” انجام گرفته است، 15 درصد شهروندان آلمانی نیز در این باره تردید داشتند.

بر این اساس بخصوص 42 درصد شهروندان آلمانی بر این باورند که احتمال وقوع جنگ جهانی از طریق پیروزی “دونالد ترامپ” در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا افزایش پیدا کرده و 40 درصد نیز بر این عقیده اند که شرایط تغییر نمی کند.

48 درصد از جوانان بین سن 18 و 29 سال نیز این مسئله را امکان پذیر دانستند که با روی کار آمدن ترامپ خطر جنگ جهانی افزایش یابد.

بسیاری از مقامات آلمانی نیز نگران روی کار آمدن ترامپ در آمریکا هستند.

 

 مقام امنیتی ترامپ؛ خامنه ای را تهدید کرد

در اقدامی که نشان از چرخشی کامل در مواضع دونالد ترامپ، [در بارهٔ لزوم تنش‌زدایی با کشورهای دیگر] دارد، وی این جمعه شخصی را وارد تیم انتقالی‌اش کرد که خواهان به‌پاکردن حس نارضایتی در ایران است.

به گزارش فارس، تیم انتقالی ترامپ گفته کثلین ترویا مک‌فارلند (معروف به کِی‌تی مک‌فارلند) در جایگاه قایم‌مقام مشاور امنیت ملی ترامپ و در کنار ژنرال مایکل فلین، که هفتهٔ پیش ترامپ وی را به عنوان مشاور عالی امنیت ملی خود بر گزید، به فعالیت خواهد پرداخت.

از مک‌فارلند در بیانیهٔ تیم انتقالی ترامپ نقل‌قول شده که: هیچ‌کس نسبت به سیاست خارجه مواضعی درست‌تر از ترامپ اتخاذ نکرده و کسی نیز قدر این مواضع ترامپ را ندانسته‌است.

مک‌فارلند پیشتر پستهایی مرتبط با امنیت ملی در دولتهای نیکسون، فورد، و ریگان داشته و از نزدیک با کله‌گنده‌هایی چون هنری کیسینجر و کسپار واین‌برگر کار کرده‌است.

کی‌تی مک‌فارلند مدرک کارشناسی ارشدش را از دانشگاه آکسفورد دریافت کرده و برای مدرک دکتری‌اش در مؤسسهٔ فناوری ماساچوست (ام‌آی‌تی) دورهٔ امنیت ملی را گذرانده‌ است.

وی در مصاحبه‌ای در شبکهٔ فاکس‌نیوز در ۱۴ نوامبر (کمتر از دو هفتهٔ قبل) گفته بود: «ما همه‌چیز را دودستی تقدیم‌ حکومت ایران کردیم و در ازایش هیچ‌چیزی طلب نکردیم.»

به گفتهٔ مک‌فارلند، ۷۵ درصد جمعیت ایران کمتر از ۳۵ سال و با خواستها و آرزوهایی دست‌نایافته هستند.

وی، خطاب به حاکمان ایران گفته «ما می‌توانیم هر زمانی که بخواهیم این دیوار را فرو بریزیم و آن‌وقت می‌توانید با مردم خود تا کنید. آنها (حاکمان ایران) قولهای زیادی به مردم خود داده‌اند و اگر نتوانند به این قولها عمل کنند، آن‌وقت است که با مشکلات امنیتی مواجه خواهند شد.»

 

ارتش سوریه منطقه «جبل بدرو» دومین منطقه شورشیان در شرق حلب را تصرف کرد

نیروهای دولتی سوریه روز یکشنبه اعلام کردند که منطقه «جبل بدرو» دومین منطقه تحت کنترل شورشیان در شرق حلب را تصرف کرده اند. این نیروها همچنین گفته اند که روز شنبه کنترل منطقه «هنانو» در حلب را بدست گرفته اند، یعنی نقطه عطفی در درگیری های حلب به نفع نیروهای دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه.

نیروهای دولتی اعلام کرده اند که بیش از ۵۰۰ غیر نظامی از منطقه شرق حلب که در دست شورشیان است به منطقه تحت کنترل دولت گریخته اند.

از سوی دیگر در ۵۰ کیلومتری شمال حلب، شورشیان مورد حمایت ترکیه شهر الباب را محاصره کرده اند و با نیروهای داعش در حال مبارزه اند.

همچنین در نزدیکی شهر الراعی سوریه در مرز ترکیه، انفجاری که تصور می شود انتحاری بوده چندین نفر را کشته و دهها زخمی بر جای گذاشته است که بیشترشان کودک هستند. زخمی های این انفجار به بیمارستانی در آنسوی مرز در ترکیه منتقل شده اند.

ارتش ترکیه پیش از این گفته بود که شبه نظامیان داعش یک موشک به هلیلیه در حومه الباب شلیک کرده اند که علائمی از گاز شیمیایی از خود بر جای گذاشته است و ۲۲ نفر از شورشیان در معرض آن بوده اند. با این حال بعد از تجزیه و تحلیل این گاز مشخص شد که این ماده نوعی گاز اشک آور بوده است.

 

وزارت دفاع روسیه: طی شبانه روز گذشته بیش از 900 غیر نظامی از شرق حلب خارج شدند

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد طی شبانه روز گذشته بیش از 900 غیرنظامی از جمله 119 کودک از منطقه جبل البدرو، منطقه تحت تسلط تروریست ها در شرق حلب خارج شدند.به گزارش “اسپوتنیک” به نقل از اعلامیه وزارت دفاع روسیه، طی شبانه روز گذشته 5 محله در شرق حلب از دست جبهه النصره و گروهک های وابسته به ان آزاد شده و بیش از 2000 ساختمان پاکسازی شد. به موازات این عملیات خروج افراد غیرنظامی از شرق حلب ادامه دارد. تنها طی شبانه روز گذشته 903 غیرنظامی از جمله 119 کودک از منطقه جبل البدرو خارج شدند.در این اعلامیه همچنین بر نارضایتی روزافزون ساکنان محلی نسبت به تروریست ها در این منطقه تاکید شده است.

رسانه های جهان: شوخی در کرملین و لرزش غرب

گزارش اسپوتنیک، شوخی ولادیمیر پوتین در مورد روسیه بدون مرز را رسانه های غربی جدی گرفتند و با عجله آنرا “مهاجم” نام نهادند.بسیاری از روزنامه های اروپایی از آن به عنوان اشتهای نظامی روسیه و تمایل پوتین به گسترش تسلط بر کشورهای همسایه وی دانستند.روزنامه های غربی: رئیس جمهور« حس شوخ طبعی عجیبی» دارد، در مراسم اهدای جوایز المپیک جغرافیا شناسی، ولادیمیر پوتین از یک دانش آموز پرسید، «مرزهای روسیه در کجا به پایان می رسد. در پاسخ گفت: پس از تنگه برینگ در آمریکا…» و در ادامه پوتین به شوخی گفت: “مرزهای روسیه هیچ وقت تمام نمی شود.»به گزارش بی بی سی، رئیس جمهور روسیه این را گفت و مهمانان با خنده به تشویق وی پرداختند.روزنامه de Québec چاپ کانادا می نویسد، «البته که این یک شوخی است. در همان زمان پوتین تمایل خود را از حفاظت و منافع روسیه در تمام گوشه کنار جهان نشان می دهد. بیشتر از این چیزی برای به وحشت انداختن ژنرال ناتو لازم نیست. و برای او درک این موضوع که کسی به دنبال جنگ سرد نمی رود دشوار است.اگر به The Daily Express اعتماد کنیم، «مهاجم شوخ طبع» — همانطور که منبع بریتانیایی Angel News آنرا به این صورت بیان کرده، ولادیمیر پوتین نه تنها باعث ترس ژنرال آلیانس شد، بلکه بسیاری از کشورها را از تمایل توسعه طلبانه روسیه به وحشت انداخت. Newsweek اشاره می کند، که همه قادر به درک شوخی رئیس جمهور روسیه نیستند، و این کافی بود که تبدیل به یک نقل قول برتردر تویتترشد.

ربات هشت پای روسی و آزمایش آن در ایستگاه فضایی بین المللی

قرار است در آینده نزدیک میکروربات جدید هشت پای ساخت روسیه در ایستگاه فضایی بین المللی آزمایش شود.به گزارش “اسپوتنیک”، این نوعی پلتفرم رباتیک قدم زننده است که توسط هولدینگ “سیستم های فضایی روسیه” طراحی شده است.به گزارش دفتر مطبوعاتی این هولدینگ، این دستگاه 70 میلی گرم وزن دارد و قادر به تحمل بیست برابر وزن خود و حمل پنج برابر می باشد.این میکرو ربات به وسیله پاهای برنامه پذیر خود قدم می زند که در صورت گرم شدن در پی افزایش فشار الکتریکی در جاهای معینی خم و در صورت سرد شدن راست می شوند.کف پاهای این ربات پوشش خاصی دارند که امکان می دهد ربات در شرایط بی ورنی به سطوح مختلفی بچسبد.به گفته متخصصان، این میکرو ربات می تواند بر روی سطوح زبر، شیب دار و پله ای حرکت کند.

برگرفته شده از : https://ir.sputniknews.com/docs/about/terms_of_use.html

Updated: نوامبر 30, 2016 — 10:33 ق.ظ